PDA

View Full Version : Ce veti vota la Referendumul de pe 19 mai



Kainsashiki
11th May 2007, 13:41
Referendumul privind suspendarea presedintelui Basescu va avea loc pe 19 mai, iar cei care vor ca presedintele sa ramana suspendat vor vota DA, in timp ce ceilalti vor vota NU.

Urna se inchide pe 19 mai.

Sandilius
11th May 2007, 13:43
Nu, Basescu trebuie sa ramana presedinte

Sergio_D
11th May 2007, 14:25
asa zic si eu ;)

Sorin Blaj
11th May 2007, 14:32
Nu, Basescu trebuie sa ramana presedinte.


O singura observatie, dar majora. Referendumul nu este pentru suspendarea presedintelui, el este suspendat deja, ci este pentru demiterea lui.

Asa ca, ar fi corect sa treci la prima intrebare: Da, Basescu trebuie demis. Pentru corectitudine.

Ess
11th May 2007, 15:17
io nu ma prezint, ca ma doare la pedala de viitorul acestei tari.
asta fara nici o gluma


natura, in general, e f selectiva, iar chestia cu "D-zeu e sus si vede", cam merge in toate situatiile.
daca il vom avea presedinte pe becali, vor disparea toate padurile, vom avea gunoaie in locul lor, iar pe soselele nationale vor "paste" oi si vaci, sa nu ne miram: ca ASTA MERITAM!

YoYoyOi
11th May 2007, 15:19
bravo Ess... sa te doara pedala...

Kainsashiki
11th May 2007, 15:26
yoyo, corecteaza si tu poll-ul pls, asa cum a zis Sorin Blaj mai sus. scuze de eroare.

Sorin Blaj
11th May 2007, 15:29
Eroarea este umana, sa recunosti ca ai gresit este pentru unii inuman. :) :ok:

Lordul
11th May 2007, 15:41
Nu ,Basescu trebuie sa ramane presedinte

Nu avem alt presedinte mai bun : Geoana ,Vadim ,Gigi =Balaceanca , Gh.Dinu =******** , Isarescu si Boc nu candideaza , Dan Voiculescu -face alianta ,Marko Bela =Ungurul Bulan rezulta BASESCU

Sergio_D
11th May 2007, 15:42
Lordule, sa nu uiti sa votezi :ras-plans:

Lordul
11th May 2007, 15:47
O sa votez ma !

Sergio_D
11th May 2007, 15:49
absolut! :D

sa-mi arati si mie cartea de alegator, te rog :rolleyes:

grande
11th May 2007, 16:37
Basescu presedinte ,restul sunt cantitati neglijabile !:ok:

TheIceMan
11th May 2007, 16:56
Io nu ma inghesui la vot din mai multe motive, dar sper sa NU fie demis Basescu. ;)

El Ciu
11th May 2007, 17:03
Eu ma prezint la vot sa zic DA, raman consecvent.

Se zice ca Romania e o tzara de orbi, condusa de un chior. Eu mi-am recapatat vederea.

Iar pentru cei care zic ca nu exista alte alternative...sa stiti ca si in 2002 nimeni nu se gandea la Basescu ca si alternativa la Presedintia Romaniei. Nici macar nu visau la asa ceva. Credeti-ma nu e cel mai bun, si cu siguranta nu e cel care ne va salva din rahatul in care mai mult sau mai putin chiar el ne-a bagat.

Ardeiul s-a flescait, DA-ul a devenit NU acuma. Ce urmeaza?

TheIceMan
11th May 2007, 17:18
El_Ciu, la referendumul asta nu se voteaza daca ne place sau nu de Basescu, daca e bun sau nu conducator, ci se cere legiferarea unei inselaciuni, unui furt calificat, cel mai mare din istoria moderna a Romaniei, si anume destituirea ilegala a unui presedinte in functie. Parlamentul nu are nici un motiv legal sa faca asta, iar daca Romania se doreste un stat de drept, unde legile functioneaza nici macar nu trebuia sa se ajunga la asa ceva.
Din cauza asta, eu doresc ca dl. Basescu sa NU fie demis.

Parerea ta, ca ai vota cu altcineva este binevenita, dar trebuie sa o mai pui la pastrare pana la viitoarele alegeri prezidentiale in 2009 conform Constitutiei.

Daca dl. Basescu va fi demis, atunci tot poporul roman incuviinteaza ca un grup de 322 anarhisti sa incalce Constitutia si sa demita ilegal un Presedinte ales democratic, fara nici un motiv legal. Nu discutam de motivele din umbra.

Si atunci, daca Parlamanetul se da pe sine de exemplu ca poate fara nici o problema sa incalce legiile tarii, sa le schimba din mers, dupa bunul plac [nu poti schimba regulamentul in timpul meciului] atunci sa nu va mai aud ca va mirati ca Bekali or Copos ori stiu eu mai cine fura si nu-l baga nimeni la racoare, cu atat mai mult pe terenul de sport.

Votand demterea lui Basescu inseamna ca te complaci si esti de acord in continuare cu incalcarea legilor la scara nationala.

Deci, repet, eu nu vreau revenirea lui Basescu pentru ca l-as considera cel mai bun, ci penbtru ca doar asa se poate preintampina si anihila cea mai mare marsavie de la Revolutie incoace.

El Ciu
11th May 2007, 17:24
Auzi, Parlamentul poate vota demiterea unui presedinte la orice ora din zi sau din noapte, din orice motiv. Si din simplu motiv ca poarta sosete portocalii.

Ai auzit de principiul separarii puterilor in stat? Asta se numeste metoda de control a Legislativului asupra Executivului. Si e trecut si un aliniat in Constitutie care vorbeste despre modul in care poate fi demis Presedintele.

Basescu poate fi usor acuzat de Inalta Tradare, doar prin miting-ul facut imediat dupa suspendare. Asculta discursul si imi vei da dreptate.

Deci a vota suspendarea unui presedinte si a vota, implicit, demiterea acestuia, nu e o crima, nu afecteaza cu nimic tara si este un semn ca democratia in tara asta merge. Cei 322 noi i-am ales, fie ca ne place sau nu. In 2009, din ei, probabil 80% vor reintra in Parlament, pentru ca pe majoritatea noi nu ii cunoastem. Si cu siguranta ii vom vota din nou, doar pentru stema care o poarta in piept.

TheIceMan
11th May 2007, 17:36
Auzi, Parlamentul poate vota demiterea unui presedinte la orice ora din zi sau din noapte, din orice motiv. Si din simplu motiv ca poarta sosete portocalii.

Asta sa o crezi tu. si Tariceanu. De fapt chiar o credeti, dar nu e asa deloc.


Basescu poate fi usor acuzat de Inalta Tradare, doar prin miting-ul facut imediat dupa suspendare. Asculta discursul si imi vei da dreptate..
Vorbesti prostii, habar nu ai ce inseamna inalta tradare.
chiar daca ar fi asa, discurul s-a intamplat dupa suspendare, cum zici, da?
Deci eu nu pot sa iau o decizie acuma pentru faptele tale viitoare. Adica eu nu pot sa iti dau ban tie penbtru ca peste 2 ore vei scrie un mesaj jignitor.
Tot asa si parlamentul nu paote sa dea un verdict pentru o actiune care nu s-a petrecut inca, mitingul fiind dupa hotararea parlamentului.

Asta doar asa ca discutie, dar repet ca nu ai habar ce inseamna inalta tradare.


Deci a vota suspendarea unui presedinte si a vota, implicit, demiterea acestuia, nu e o crima, nu afecteaza cu nimic tara si este un semn ca democratia in tara asta merge.

Da, corect e un semn de democratie DOAR daca se intampla legal, nu asa cum este acuma.
Vezi de ex. cazul lui Clinton cu Lewinsky, tot asa s-a cerut suspendarea, dar pana acolo e cale lunga, s-a ocupat un procuraor de caz, s-au facut audieri, si pana la urma justitia americana a spus ca nu e cazul.

Pe cand la noi, desi justitia as pus Nu e cazul, totusi parlamentarii dua dovada ca nu respecta separarea puterilor in stat si fac ce vreau ei.


Cei 322 noi i-am ales, fie ca ne place sau nu. In 2009, din ei, probabil 80% vor reintra in Parlament, pentru ca pe majoritatea noi nu ii cunoastem. Si cu siguranta ii vom vota din nou, doar pentru stema care o poarta in piept.

Pardon, alegerile parlamentare sunt in 2008 si cele prezidentiale in 2009. Daca nu stii intreaba intai si te ajutam, dar banuiesc ca mult mai multe nu stii sau le confunzi.

Elphax
11th May 2007, 17:38
si pe mine ma cam doare la pedala...

e etapa, e cursa de GT, iarba verde etc.

mi-e lene sa ma duc sa pun stampila pe DA

El Ciu
11th May 2007, 17:55
ARTICOLUL 95 - Suspendarea din functie
(1) In cazul savarsirii unor fapte grave prin care incalca prevederile Constitutiei, Presedintele Romaniei poate fi suspendat din functie de Camera Deputatilor si de Senat, in sedinta comuna, cu votul majoritatii deputatilor si senatorilor, dupa consultarea Curtii Constitutionale. Presedintele poate da Parlamentului explicatii cu privire la faptele ce i se imputa.
(2) Propunerea de suspendare din functie poate fi initiata de cel putin o treime din numarul deputatilor si senatorilor si se aduce, neintarziat, la cunostinta Presedintelui.



Stii ce usor poate fi pus sub acuzare un individ ca a incalcat Constitutia Romaniei? Mai ales unul care are o imagine publica.

Inalta Tradare este considerata si atunci cand individul respectiv are anumite iesiri (care pot conduce la izbucnirea violentei) si face anumite acuzatii la adresa autoritatilor statului. Inca o data, te rog, sa asculti discursul sau imediat dupa suspendare. Nu il stiu pe de rost, ca altfel ti-i l-as analiza punct cu punct.

Da, ai dreptate Alegerile Parlamentare sunt in 2008. Oboseala de dupa-masa. Dar nu cred ca schimba cu mult datele problemei.

Nu esti singuru care zice ca "nu e legal sa il suspendam pe Basescu". Bravo frate, sa inteleg ca tot ce decide Parlamentul este ilegal in tara noastra? Daca ar fi sa ne luam dupa spusele tale si ale altora, practic Parlamentul nu ar trebui sa mai aiba nici un pic de legitimitate in tara noastra. Doar pentru ca ei indraznesc sa ia o decizie.

Curtea Constitutionala are un rol consultativ. Comisia Parlamentara, care a analizat activitatea Presedintelui, a hotarat ca acesta a incalcat Constitutia Romaniei.

Balaci
11th May 2007, 18:09
Am mai discutat problema constitutionalitatii,si e una simpla:CC a zis ca ramane la latitudinea Parlamentului daca il demite sau nu,nu a dat niciun verdict clar,ci doar consultativ...Nu e nimic neconstitutional,nimic ilegal,totul s-a facut cum dupa Constitutia Romaniei in vigoare!

TheIceMan
11th May 2007, 18:24
Stii ce usor poate fi pus sub acuzare un individ ca a incalcat Constitutia Romaniei? Mai ales unul care are o imagine publica.

Una este sa fii pus sub acuzare si alta este sa fie DOVETIDA acuzarea.


Inalta Tradare este considerata si atunci cand individul respectiv are anumite iesiri (care pot conduce la izbucnirea violentei) si face anumite acuzatii la adresa autoritatilor statului.

Hai sa fim seriosi. Nu cumva este Inalta Tradare si daca stranuta in microfon?


Inca o data, te rog, sa asculti discursul sau imediat dupa suspendare. Nu il stiu pe de rost, ca altfel ti-i l-as analiza punct cu punct.

si eu inca o data iti spun ca asta nu dovedeste nimca, am ascultat discursul
si inc o data iti spun ca nu poti fi snctionat acuma pentru fapte din viitor, as acum sugerezi.
este ilogic ceea ce vrei tu sa insinuezi.


Nu esti singuru care zice ca "nu e legal sa il suspendam pe Basescu". Bravo frate, sa inteleg ca tot ce decide Parlamentul este ilegal in tara noastra?

Nu fa o generalizare unde nu e cazul.
Nu, deloc, de aia e parlament sa faca legi, si sa ia deizii, dar in cazul asta este o decizie care nu se bazeaza pe nimca legal.
Daca mi-ar fi venit cu o dovada grea in privinta suspendarii nu comenta nimeni nimika, dar ei nu au absolut nimica impotriva lui Basescu doar o vointa politica, nimica obiectiv.


Daca ar fi sa ne luam dupa spusele tale si ale altora, practic Parlamentul nu ar trebui sa mai aiba nici un pic de legitimitate in tara noastra. Doar pentru ca ei indraznesc sa ia o decizie.
Nu am spus asta, doar ca in privina suspenarii presedintelui au procedat gresit, manati de interese 'pe sub mana'.
Este prima data cand aud o asemnea parere, cred ca nici la stana lui Becali nu ai succes cu ea.


Curtea Constitutionala are un rol consultativ. Comisia Parlamentara, care a analizat activitatea Presedintelui, a hotarat ca acesta a incalcat Constitutia Romaniei.
Ei, vezi, aici este diferenta: si U.E. tot recomandari consultative ne trimite, dar trebuie obligatoriu sa tinem cont de ele, si sa le aplicam negresit.

La fel si Curtea Constitutionala tot recomandari consultative da, dar cu caracter obligatoriu, la fel si in USA, Canada, Germania se intamnpla.

Altfel, daca e doar asa, sa cerem o parere, cum vrei tu eronat sa nuantezi, de ce naiba sa o mai cerem parerea asta daca tot nu tinem cont de ea?

Curtea Constitutionala este mult mai abilitata sa spuna daca s-a incalcat Constitutia sau nu decat o comisie parlamentara care se schimba dupa interesele politice de moment.

Vorbeai mai sus de separarea puterilor in stat, ei bine Puterea Judecatoreasca a hotarat ca Presedintele nu trebuie suspendat, cu atat mai putin demis,
DAR putera legislativa, se amesteca peste Puterea Judecatoreasca si arunca la cos decizia C.C. si fac ce vreau ei.

Deci unde se respecta aici principiul separarii puterilor in stat? cine-l incalca? Cei 322 de maimutoi politici.

Balaci
11th May 2007, 18:28
@The Ice Man:ai citit documentul in original,si mai ales ultima parte?Acolo spune clar ca Parlamentul decide!!!

TheIceMan
11th May 2007, 18:38
Am mai discutat problema constitutionalitatii,si e una simpla:CC a zis ca ramane la latitudinea Parlamentului daca il demite sau nu,nu a dat niciun verdict clar,ci doar consultativ...Nu e nimic neconstitutional,nimic ilegal,totul s-a facut cum dupa Constitutia Romaniei in vigoare!

Nu e adevarat, CC a zis ca presedintele nu trebuie suspendat si parlamentul trebuie sa plice aceasta decizie.


@The Ice Man:ai citit documentul in original,si mai ales ultima parte?Acolo spune clar ca Parlamentul decide!!!

Da, asa spune, dar nu asta si inseamna. Insemna ca Parlamantul trebuie sa decida in spensul si spiritul clar al paragrafului 1:

"Curtea Constituțională, cu majoritate de voturi, constată că propunerea de suspendare din funcție a domnului Traian Băsescu, Președintele României, prezentată în ședința comună a Camerei Deputaților și a Senatului de 182 de deputați și senatori la data de 28 februarie 2007 și înaintată Curții Constituționale la data de 21 martie 2007, se referă la acte și fapte de încălcare a Constituției, săvârșite în exercițiul mandatului care, prin conținutul și consecințele lor, nu pot fi calificate drept încălcări grave, de natură să determine suspendarea din funcție a Președintelui României, în sensul prevederilor art.95 alin.(1) din Constituție."

Aici se spune clar ca Presedintele nu trebuie suspendat in baza dovezilor oferite de Parlament. In momentul acesta, in orice tara unde sistemul democratic functioneaza, circul s eincheia, actorii se duceau la alte treburi.

"Rămâne ca Parlamentul să decidă, pe baza datelor și informațiilor care-i vor fi prezentate cu ocazia dezbaterilor asupra existenței și gravității faptelor pentru care s-a propus suspendarea din funcție a Președintelui României, în concordanță cu dispozițiile art.95 din Constituție. "

Da, mai balaci, am citit si al doilea paragraf, dar daca tu nu intelegi iti traduc eu din Romana in Romaneste ce inseamna, si anume: C.C. in termeni juridci si diplomatici cere parlamentului sa decida, adica sa aplice negresit, decizia C.C.
Asta inseamna al doilea paragraf.

si asta insemna oriunde in lumea democratica.

Dar, democratia originala din Ro, functioneaza altcuma, pe alte principii, si interpreteaza cum vor muschii lor.

El Ciu
11th May 2007, 18:42
Chiar si un chior intelege din ce ne-ai prezentat tu mai sus, ca CC a lasat Parlamentul sa decida daca Presedintele va fi suspendat sau nu. Practic nu a fost incalcata nici o lege si principiul Separarii Puterilor in Stat a functionat perfect. CC a analizat, a facut o recomandare, Parlamentul a luat-o la cunostinta si a votat. The end.

TheIceMan
11th May 2007, 18:44
Chiar si un chior intelege din ce ne-ai prezentat tu mai sus, ca CC a lasat Parlamentul sa decida

Un chior numit Tariceanu, Voiculescu & Co.

Un om cu scaun la cap intelege ca Parlamenul il doare in cot ca face o actiune ilegala, si face cum vrea.

Balaci
11th May 2007, 18:47
"Rămâne ca Parlamentul să decidă, pe baza datelor și informațiilor care-i vor fi prezentate cu ocazia dezbaterilor asupra existenței și gravității faptelor pentru care s-a propus suspendarea din funcție a Președintelui României, în concordanță cu dispozițiile art.95 din Constituție. "

Da, mai balaci, am citit si al doilea paragraf, dar daca tu nu intelegi iti traduc eu din Romana in Romaneste ce inseamna, si anume: C.C. in termeni juridci si diplomatici cere parlamentului sa decida, adica sa palice negresit, decizia C.C.
Asta inseamna al doilea paragraf.

si asta insemna oriunde in lumea democratica.

Dar, democratia originala din Ro, functioneaza altcuma, pe alte principii, si interpreteaza cum vor muschii lor.



Ce afirmi tu e speculatie clara si nici macar una foarte buna.Hai sa fim seriosi,acuma ce vrei sa faci,sa intorci semnificatia dupa bunul plac?Spune ca decide Parlamentul,ce nu e clar?

Sergio_D
11th May 2007, 18:48
oligarhule, esti la stiinte politice ? :D

ontopic: inafara de Basescu, ce variante mai avem pentru functia de presedinte ?

TheIceMan
11th May 2007, 18:51
Ce afirmi tu e speculatie clara si nici macar una foarte buna.Hai sa fim seriosi,acuma ce vrei sa faci,sa intorci semnificatia dupa bunul plac?Spune ca decide Parlamentul,ce nu e clar?

Nu este deloc speculatie, este traducerea pentru omul de rand a limbajului diplomatic.

Da, scrie ca decide parlamenul, dar inseamna ca trebuie sa aplice ceea ce se cere.

La nivel mai inalt si ONU a recomandat lui Milosevici sa-i vada de treaba, si ai vazut ce a iesit daca acesta a 'crezut' ca consultativ in termeni diplomatici nu inseamna si 'obligatoriu'.



ontopic: inafara de Basescu, ce variante mai avem pentru functia de presedinte ?

Asta nu este tocmai on-topic, dar ar putea fii cand deschidem un alt thread despre viitoarele algeri. :ok:

Hai ca ma duc, ca mai am si altele de facut azi.

Balaci
11th May 2007, 18:56
@The Ice Man:lucrezi cumva in domeniul diplomatic?

Sorin Blaj
11th May 2007, 19:13
Auzi, Parlamentul poate vota demiterea unui presedinte la orice ora din zi sau din noapte, din orice motiv. Si din simplu motiv ca poarta sosete portocalii.

Ai auzit de principiul separarii puterilor in stat? Asta se numeste metoda de control a Legislativului asupra Executivului. Si e trecut si un aliniat in Constitutie care vorbeste despre modul in care poate fi demis Presedintele.

Basescu poate fi usor acuzat de Inalta Tradare, doar prin miting-ul facut imediat dupa suspendare. Asculta discursul si imi vei da dreptate.

Deci a vota suspendarea unui presedinte si a vota, implicit, demiterea acestuia, nu e o crima, nu afecteaza cu nimic tara si este un semn ca democratia in tara asta merge. Cei 322 noi i-am ales, fie ca ne place sau nu. In 2009, din ei, probabil 80% vor reintra in Parlament, pentru ca pe majoritatea noi nu ii cunoastem. Si cu siguranta ii vom vota din nou, doar pentru stema care o poarta in piept.
Esti un caz fara scapare. Suna-l pe Geoana, ca de oameni ca tine are nevoie sau pe Tariceanu, ca tot esti liberal pana in maduva oaselor. Apropo. vezi ca va fi un miting la Iasi, nu rata ocazia.

Tu si pricepi ce prostii debitezi sau le scrii din cartile lui Lenin?

GruppoApparte
11th May 2007, 19:37
Demisia la toata lumea , asta votez eu :)

resita
11th May 2007, 19:38
NU, BASESCU TREBUIE SA RAMANA PRESEDINTE - asta votez :ok:

maine la craiova se anunta un mare miting PRO BASESCU

Balaci
11th May 2007, 19:41
http://www.evz.ro/article.php?artid=304429
Mai exista si justitie in Romania:ok:

El Ciu
11th May 2007, 19:44
Mda.

Eu am prostul obicei de a nu verifica ceea ce scriu, asa ca sper sa se scuze micile greseli.

De ce sunt un caz fara scapare? Pentru ca sunt sustinator al "oligarhilor"?

Am aflat si de miting-ul de la Iasi. Astept cu nerabdare sa aiba loc. La Cluj am fost printre putinii care aveau curajul sa scandeze impotriva lui Basescu, in multimea portocalie. Pacat ca nu imi permit sa ma duc la Iasi. Partidul nu a primit sponsorizari pentru ca sa ne trimita si pe noi imbarcati in sute de autocare.
Asta e, poate alta data. Poate ma strecor in autocarele PD-ului, ca am auzit ca si ei o pun de un miting la Iasi.

Daca scriu prostii, asta las la interpretarea altora. Cei Pro-Base sunt alergici sunt alergici,insa, la parerile mele ;)

Si inca o data, adresez aceeasi intrebare pentru marii fani Base.

- de ce nu ne povestiti de oligarhia "Marmura & Aluminiu"?

- spuneti-mi si mie, ca sa inteleg si sa nu mor ardelean prost, de ce nu va uitati si la "The Dark Side of Basescu", si vedeti doar ce vrea el sa vedeti? Hai rasfoiti niste articole, dati un search pe google. Vedeti si voi ca Baselu nu e asa de "curat" cum pare.

In asteptarea altui Presedinte,

El Ciu

GruppoApparte
11th May 2007, 19:45
care plange dupa Base de nu il mai alege lumea ?:)

El Ciu
11th May 2007, 19:47
Boc

GruppoApparte
11th May 2007, 19:48
si cu tine normal ... eu nu vad ce aveti voi de castigat indiferent de rezultat .. tot corupti is cu toti

El Ciu
11th May 2007, 19:51
Pai am castiga probabil mai multa cultura. Poate ar veni cineva si le-ar explica oamenilor ce inseamna "oligarh" cu adevarat. Pentru ca bag mana in foc ca majoritatea habar nu au ce inseamna acest termen si in momentu asta multi din cei care citesc ce am scris eu aici, rasfoiesc de zor dictionarul sau au deschis google si intra pe dex.ro pentru a afla ce inseamna.

TheIceMan
11th May 2007, 20:03
@The Ice Man:lucrezi cumva in domeniul diplomatic?

Da, ma pregatesc pentru asta.

TheIceMan
11th May 2007, 20:12
- de ce nu ne povestiti de oligarhia "Marmura & Aluminiu"?




Maestre, vezi ca eu nu am spus ca-l sipmatizez pe Basescu, ci doar ca sunt impotriva aceste demiteri abuzive si ilegale.

Putem sa vorbim si despre ce sugerzi tu [habar nu am despre ce e vorba, recunosc] rad sunt 100% convins ca tot nu constiutuie temei LEGAL si constitutional pentru demiterea presedintelui.

Cum, vezi am preluat un citat din Liiceanu asupra problemei in semnatura mea, nu e vorba aici de pro sau contra Basescu ci despre respectarea legii la cel mai inalt nivel si singurii care o incalca aici sunt cei 322.

Un alt ardelean, putin mai in varsta, emigrant si "golan batran"

Adi Da Samraj
11th May 2007, 20:13
Nu ma voi prezenta

El Ciu
11th May 2007, 22:17
Maestre, vezi ca eu nu am spus ca-l sipmatizez pe Basescu, ci doar ca sunt impotriva aceste demiteri abuzive si ilegale.

Putem sa vorbim si despre ce sugerzi tu [habar nu am despre ce e vorba, recunosc] rad sunt 100% convins ca tot nu constiutuie temei LEGAL si constitutional pentru demiterea presedintelui.

Cum, vezi am preluat un citat din Liiceanu asupra problemei in semnatura mea, nu e vorba aici de pro sau contra Basescu ci despre respectarea legii la cel mai inalt nivel si singurii care o incalca aici sunt cei 322.



Inseamna ca tu faci parte din alta categoria: "cei care nu il vor pe Basescu, dar considera ca decizia Parlamentului nu este legala, legitima nici nu mai povestim".

Nu stiu cum pot eu sa-ti demonstrez altfel decat prin declaratie Curtii Constitutionale. Daca intr-adevar era o incalcare a Constitutiei, eu cred ca existau metode prin care aceasta incalcare putea fi condamnata la diferite organisme internationale sau probabil reprezentantii Curtii se autosesizau si se facea mare valva. Dar totul a fost normal.

Anumite persoane incearca sa ne faca sa credem ca ceva necurat e la mijloc, dar adevarul e ca nimic nu e ilegal in aceasta procedura.

georg40
11th May 2007, 22:55
Cred ca aici se confunda doua expresii.

Legitim inseamna intotdeauna ceva subiectiv, apreciat dupa vointa unei grupari sau alteia,care actioneaza dupa anumite comandamente,interese etc.

Legal inseamna in spiritul si litera legii, adica fara incalcarea vreunei prevederi constitutionale.

In cazul concret,sincer sa fiu nu stiu exact care este dinamica evenimentelor, dar am inteles ca Parlamentul a actionat potrivit mandatului ce-l detine.

Daca gresesc rog sa mi se spuna, m-ar interesa oricum sa stiu care este motivatia actiunii majoritatii parlamentare ?

Vladek
11th May 2007, 23:00
Azi treceam pe langa niste PD-isti ce imparteau pliante cu primul marinar al natiunii :D .. pana azi problema ma lasa cam indiferent, pana m-am gandit si mi-am dat seama de un lucru :

Daca Basescu e suspendat si nu mai poate candida, exista pericolul ca in turul 2 la alegeri sa intre Becali si Vadim :shocked: :shocked: :shocked: !!

Stiu, o sa ziceti ca mai sunt si alti candidati, in realitate Becali are infinit mai putini simpatizanti decat se crede, etc, etc. Probabil asa e. Dar eu zic ca mai bine e sa nu ne asumam nici cel mai mic risc in chestiunea asta. Asa ca ma duc sa votez nu :D :D

YoYoyOi
12th May 2007, 01:01
Vladek, Basescu deja e suspendat. La referedum se pune problema demiterii lui. Iar daca vei vota NU, acest lucru se va intampla...

Liviu
12th May 2007, 14:19
La referedum se pune problema demiterii lui. Iar daca vei vota NU, acest lucru se va intampla...
Ce va scrie pe buletinele de vot , sa nu se creeze confuzii :

Sunteti de acord cu demiterea din functia de presedinte a lui Traian Basescu ?
DA
NU
Pliante am primit si eu . Dimineata , cand am iesit din casa , am gasit unele pe pres :) altele la cutia de scrisori .

whisper
12th May 2007, 14:31
NU,Nu trebuie demis.
Dar ce formulare au gasit si astia..de poate incurca poporul :ras-plans:

YoYoyOi
12th May 2007, 14:33
mda... se incearca zapacirea omului:groggy:

Sorin Blaj
12th May 2007, 14:34
Cred ca aici se confunda doua expresii.

Legitim inseamna intotdeauna ceva subiectiv, apreciat dupa vointa unei grupari sau alteia,care actioneaza dupa anumite comandamente,interese etc.

Legal inseamna in spiritul si litera legii, adica fara incalcarea vreunei prevederi constitutionale.

In cazul concret,sincer sa fiu nu stiu exact care este dinamica evenimentelor, dar am inteles ca Parlamentul a actionat potrivit mandatului ce-l detine.

Daca gresesc rog sa mi se spuna, m-ar interesa oricum sa stiu care este motivatia actiunii majoritatii parlamentare ?
Lichidarea politica a lui Basescu, singurul politician care nu a pierdut nicio lupta politica, indiferent cu cine a dus-o: Petre Roman, Sorin Oprescu, Mircea Geoana sau Adrian Nastase.

Majoritatea parlamentara este una de conjunctura si de interese. Daca justitia isi face datoria, multi dintre parlamentari, in frunte cu Ion Iliescu, Dan Ioan Popescu, Adrian Nastase, Marko Bela, Dan Voiculescu etc. este posibil sa sfarseasca dupa gratii si acest lucru este de neconceput pentru ei.

Noroc ca Basescu este sustinut de po****tie ca altfel le-ar fi reusit miscarea.

Sorin Blaj
12th May 2007, 14:37
Vladek, Basescu deja e suspendat. La referedum se pune problema demiterii lui. Iar daca vei vota NU, acest lucru se va intampla...
Ce intelegi tu din ce scrii aici? Ca daca votezi NU, Basescu este demis?

Ai cam incurcat borcanele. Pentru a nu fi demis trebuie votat NU. Atentie la cuvinte, limba romana are multe capcane.

YoYoyOi
12th May 2007, 14:39
Da ai dreptate Sorin am incurcat borcanele ...my bad :)

Sorin Blaj
12th May 2007, 14:41
:)

Gabri3l
12th May 2007, 14:43
Ce veti vota la Referendum?

NU

Orice om cu capul pe umeri va vota un NU categoric la referendumul din 19 mai.

YoYoyOi
12th May 2007, 14:44
pai ajungi sa te zapaceasca astia cu campaniile din mass media...

whisper
12th May 2007, 14:45
Pai de asta au facut si ei asa ca sa ne incurce:) Sper sa nu le mearga cu multi...ca nu ar fi corect totusi :) Culmea e ca s-ar putea k cei care il vor demis sa voteze NU :D si invers.

Sorin Blaj
12th May 2007, 14:50
In sondajul nostru, Basescu are 72%.

YoYoyOi
12th May 2007, 14:52
care sondaj?

whisper
12th May 2007, 14:54
In poll-ul nostru :) E tot un fel de sondaj. Sper ca asta a vrut sa zica Sorin.
Adica nu ca e doar 58% Sorry nu am inteles :groggy: Care sondaj?

YoYoyOi
12th May 2007, 14:56
ioi.... eu vazusem 58% dar el a facut calculul fara cei care-s prea lenesi sa mearga la vot :P

Sorin Blaj
12th May 2007, 15:02
In poll-ul nostru :) E tot un fel de sondaj. Sper ca asta a vrut sa zica Sorin.
Adica nu ca e doar 58% Sorry nu am inteles :groggy: Care sondaj?
E vorba de rezultatele poll-ului nostru.

Rezultatele referendumului vor fi determinate de cei ce se prezinta la vot.

Sunt 25 de voturi, 7 pentru, 18 impotriva, rezulta 72% impotriva demiterii. Simplu. :)

Cei 6 nu conteaza.

whisper
12th May 2007, 15:04
Aha..am inteles.Mersi de explicatie:)

Sorin Blaj
12th May 2007, 15:07
Cu placere. :) :ok:

Balaci
13th May 2007, 01:27
@Sorin: Poll-ul asta nu are nicio baza sociologica,plus ca au votat in el doi membri PD(tu si cu Yoyoi),asa ca "nu se pune"

Hard
13th May 2007, 01:42
eu cu cine votez?

Balaci
13th May 2007, 01:48
Votezi Da Hard,sau daca esti pro Base,mai bine nu te mai obosesti sa te prezinti la vot:P

Hard
13th May 2007, 01:59
nu ma intereseaza ma...eu imi vad de viata mea :)

lucian_iasi
13th May 2007, 02:15
Nu, Basescu trebuie sa ramana presedinte

Hard
13th May 2007, 02:24
cum o fi,nu conteaza :happy

El Ciu
13th May 2007, 11:28
Lichidarea politica a lui Basescu, singurul politician care nu a pierdut nicio lupta politica, indiferent cu cine a dus-o: Petre Roman, Sorin Oprescu, Mircea Geoana sau Adrian Nastase.

Majoritatea parlamentara este una de conjunctura si de interese. Daca justitia isi face datoria, multi dintre parlamentari, in frunte cu Ion Iliescu, Dan Ioan Popescu, Adrian Nastase, Marko Bela, Dan Voiculescu etc. este posibil sa sfarseasca dupa gratii si acest lucru este de neconceput pentru ei.

Noroc ca Basescu este sustinut de po****tie ca altfel le-ar fi reusit miscarea.


Totusi, ma intreb cand o sa fie trasi la raspundere "oligarhii" din PD? De ei ce se aude?

Si ca sa completez: Basescu a castigat lupta politica si cu Emil Constantinescu (Si PNTCDul sau).

Cineva zicea in celalalt topic ca Basescu si PD se aseamana cu PCRul din perioada interbelica, inainte de a ajunge la putere. S-au aliat cu partidele istorice, pe care le-au distrus si au castigat simpatia poporului. Uite ca istoria se repeta. Cei ce vad, sa citeasca istoria. Sunt prea multe coincidente. Oricum, fiti linistiti, nu se va numi comunism. Va fi un regim autoritar mai special. Probabil se va incerca formarea unei Republici Prezidentiale, in care sa se diminueze rolul Parlamentului si Presedintele sa aiba mult mai multe prerogative. That's the beginning.

Sorin Blaj
13th May 2007, 12:09
Stii tu ceva despre istoria comunismului, dar nu exact. Nu s-au asociat, ci i-au lichidat, fizic vorbind. Comparatia ta este pentru nestiutori si nici macar ei nu s-ar lasa pacaliti.

Sorin Blaj
13th May 2007, 12:11
@Sorin: Poll-ul asta nu are nicio baza sociologica,plus ca au votat in el doi membri PD(tu si cu Yoyoi),asa ca "nu se pune"
Se vede cat stii tu desprea analizele sociologice. Apropo, cei care tin cu psd-ul au voie sa voteze, iar cei care tin cu PD-ul nu?

El Ciu
13th May 2007, 12:27
Stii tu ceva despre istoria comunismului, dar nu exact. Nu s-au asociat, ci i-au lichidat, fizic vorbind. Comparatia ta este pentru nestiutori si nici macar ei nu s-ar lasa pacaliti.

Urla modestia in mine si tin sa te anunt ca am fost olimpic la Istorie.
Pana sa ajunga la faza de "lichidare" au trebuit sa castige alegerile. Intelegi? Ia informeaza-te cum le-au castigat si mai vorbim. Aia care "lichidau" adversarii, inainte de a ajunge la putere, erau Legionarii. Confuzi capra cu oaia.

Sorin Blaj
13th May 2007, 12:31
Depinde care istorie.

Au fost doua etape, una politica si una fizica. Mai intai au mimat democratia si alegerile corecte si apoi dupa ce le-au castigat, i-au bagat in puscarii. Nu ma refeream deloc la legionari.

Balaci
13th May 2007, 12:36
Se vede cat stii tu desprea analizele sociologice. Apropo, cei care tin cu psd-ul au voie sa voteze, iar cei care tin cu PD-ul nu?

Stiu destule,am si lucrat la MMT la cateva sondaje,asa ca oricum ma pricep mai bine decat tine.Sorine,nu am zis ca esti simpatizant,eu sunt sigur ca tu esti chiar membru de partid!

luma
13th May 2007, 13:35
Si ce importanta are? Este opinia lui, pur si simplu...:)

Sorin Blaj
13th May 2007, 13:43
Stiu destule,am si lucrat la MMT la cateva sondaje,asa ca oricum ma pricep mai bine decat tine.Sorine,nu am zis ca esti simpatizant,eu sunt sigur ca tu esti chiar membru de partid!
Gresesti. Ca sa ai convingeri nu trebuie sa fii membru de partid. :rosu:

Fiecare poll, de pe acest forum este un sondaj social. Macar atat lucru ar fi trebuit sa stii.

Se pare ca ai lucrat degeaba, nu ai invatat nimic.

El Ciu
13th May 2007, 14:59
Depinde care istorie.

Au fost doua etape, una politica si una fizica. Mai intai au mimat democratia si alegerile corecte si apoi dupa ce le-au castigat, i-au bagat in puscarii. Nu ma refeream deloc la legionari.

Pai mai sus ma criticai pe mine zicand ca ei au trecut direct in faza de lichidare, cand eu incercam sa le povestesc la lume de prima faza, cea politica, cum o numesti tu :headbang:Acu te contrazici singur.

Balaci
13th May 2007, 17:06
Gresesti. Ca sa ai convingeri nu trebuie sa fii membru de partid. :rosu:

Fiecare poll, de pe acest forum este un sondaj social. Macar atat lucru ar fi trebuit sa stii.

Se pare ca ai lucrat degeaba, nu ai invatat nimic.

Cum ai ajuns la concluzia asta?Si daca imi fac eu 20 de clone tot sociologic este?Cum sa fie reprezentativ cand pot vota doar cei care au cunostinte/acces la internet si sunt interesati de sport?Nu vezi cca vorbesti aiurea?
Iar tu esti prea fanatic ca sa nu fii membru de partid,si tu si Yoyoi!Prea sunteti "indoctrinati"

YoYoyOi
13th May 2007, 17:15
si vrei sa zici ca sambata viitoare nu vor participa la vot decat "neindoctrinatii" si cei care nu sunt membri de partid?

Balaci
13th May 2007, 17:22
Nu,da voiam sa spun ca oricum parerea voastra nu conteaza foarte mult,pentru ca voi sunteti membrii si oricum nu puteti fi obiectivi.
O sa participe destui,inclusiv toti aia care au plecat azi din toata Moldova pentru un sandwich acolo...Am si eu o curiozitate,Yoyoi,tu ca si confidenta a lui Base(doar ati mancat impreuna de atatea ori:D,am uitat sa intreb daca in cerc restrans sau mai larg),de unde are Basescu atatia bani ca sa isi faca o campanie asa agresiva,in conditiile in care PD a spus ca nu il finanteaza?Si chiar daca l-ar finanta,cateva milioane de euro sunt greu d egasit daca nu exista niste sponsori binevoitori.
P.S.Sunt chiar curios ce o sa zica azi la Iasi,o sa fie interesant...:rolleyes:

YoYoyOi
13th May 2007, 17:26
eu nu stiu de unde lke scoti tu, dar ca sa-ti dau exemplul pe care-l stiu, autocarele de la Dej s-au platit din banii PD-istilor dejeni. Nu le-a platit Base sau altii. SI asa s-a intamplat si cu celelalte delegatii din alte localitati. ASa ca nu vad care-i problema cu chetuielile....
Vrei sa zici ca minunata campanie a PSD-ului a platit-o Geoana din salariul de parlamentar? A platit tot partidul din cotizatii si sponsorizari.

Balaci
13th May 2007, 17:30
Si afisele tot PD-ul le-a platit?Si panourile?Si de unde au ei ma rog aproximativ 5 milioane cat a costat toata distractia?

YoYoyOi
13th May 2007, 17:36
balaci, daca Orban zice ca ploua de jos in sus tu-l crezi? :rolleyes:

adica daca el zice 5 milioane si Boc, sa zicem, spune 300 000, tu pe cine crezi? Pe Orban, normal.
Atunci mai are rost sa discutam? Eu intotdeauna am mers pe principiul ca daca omul e capsat pe o idee, il las in legea lui. Nu te pot convinge de altceva ca tu le stii pe ale tale. Atunci o las asa....
Tu crezi ca intr-o chestie de genul asta vine Base si zice, na-va 5 mil faceti campanie??? Tui stii ca fiecare consilier local, judetean sau primar, parlamentar sau ministru trebuie sa verse o parte din salariu la partid pt finantari? :rolleyes: Cu ajutorul partidului au salar, la partid trebuie sa se intoarca o parte din bani.... in functie de salariul fiecaruia normal....

Sorin Blaj
13th May 2007, 17:45
Cum ai ajuns la concluzia asta?Si daca imi fac eu 20 de clone tot sociologic este?Cum sa fie reprezentativ cand pot vota doar cei care au cunostinte/acces la internet si sunt interesati de sport?Nu vezi cca vorbesti aiurea?
Iar tu esti prea fanatic ca sa nu fii membru de partid,si tu si Yoyoi!Prea sunteti "indoctrinati"
O prostie mai mare nu am auzit pana acum de la tine.
Daca iti faci 20 de clone esti un HOT. Ai grija la vot, poate auzim ca ai dosar.
In plus, noi aici pe forumul onlinesport suntem corecti nu asa cum crezi tu si ne cunoastem intre noi, spre deosebire de tine.

Noi mergem pe incredere, suntem oameni seriosi nu suntem ca tine, suspicios si pe umbra ta.

Niciun psd-ist nu poate sa creada ca exista in Romania, oameni cu capul pe umeri, care stiu ce magarii fac si care ii vor taxa la voturi.

Cand se va trage linie, la fiecare vot care va veni, ve-ti fi tot mai putini.

Datenshi
13th May 2007, 17:45
N-or fi 5 milioane, dar vreo 3 tot au fost. De curiozitate, sunt panouri din astea cu el in toate orasele?

Balaci
13th May 2007, 17:46
Yoyoi,daca faci un calcul rezonabil o sa vezi ca te apropii de suma asta:10 mii de membrii adusi cu autocarele plus mancare,sucuri pentru cei adusi de departe,plus scena/sonorizare/trupe plus afisele care sunt peste tot plus reclama pesite-uri si in ziare plus panourile mari cu el plus materiale promotionale cu el etc.In 2004 campania a costat aproximativ 10 milioane(din surse credibile iti declar asta,daca ma provoci iti si gasesc ceva publicat legat de asta),acuma au fost angrenate forte similare,deci macar la jumatate a costat(cand am zis 5 milioane am fost indulgent eu unul cred ca sunt sume chiar mai mari).Un ales local din partea PD varsa aproximativ 1% din salariu la bugetul partidului(asta insemnand in cazul unui parlamentar maxim 5 milioane pe an),asta daca e ca si la alte partide unde stiu cazuri similare.Cum ai da-o,baietii de la PD probabil nu au mai cheltuit niciun sfant in ultimii ani daca isi permit sa faca asa o campanie.Tu observi diferenta dintre campaniile pro si contra Base ca si forte implicate?Sau PD-ul e mai talentat la strans fonduri?:D
Nu sunt fixat pe o idee,dar nu pot fi nici fanatic in gandire cum esti tu,care ai o viziune sa zicem...obtuza in ceea ce priveste problema.Eu te inteleg ca erai tanara si probabil ai fost la un dineu,tu si cu inca 800 de participanti,alaturi de Base si ai ramas atunci impresionata de el,dar asta nu inseamna ca trebuie sa mergi doar inainte,fara sa te mai uiti si in lateral...

Sorin Blaj
13th May 2007, 17:49
Pai mai sus ma criticai pe mine zicand ca ei au trecut direct in faza de lichidare, cand eu incercam sa le povestesc la lume de prima faza, cea politica, cum o numesti tu :headbang:Acu te contrazici singur.
Nu te criticam ci iti faceam o observatie. Nu prea pricepi cum stau lucrurile, tu vorbeai de asociere, eu vorbeam de furt, este o diferenta majora, dar tu nu stii sa faci diferenta intre ele.

YoYoyOi
13th May 2007, 17:52
balaci, aceeasi parere o am si eu despre tine ca esti obtuz in gandire... De ce nu vrei sa intelegi ca asa cum in sport avem echipe diferite ca favorite, asa e si in politica. Eu il cred pe Base sau pe Videanu, tu-l crezi pe Orban sau pe Antonescu....
La campanii genul asta se strang bani, mai multi ca de obicei. Adica parlamentarul pe langa acel 1% obligatoriu (pe luna) da mai mult in astfel de situatii. Plus ca mai vin si sponsorizarile de la diverse firme si gata socoteala. Asa e de la revolutie incoace, moda din PNTCD, FSN si alte partide. Nu a scos bani Iliescu de la ciorap pt campania pt presedintie, nici Radu Campeanu nu si-a pus la bataie economiile de la saltea.

Balaci
13th May 2007, 17:53
O prostie mai mare nu am auzit pana acum de la tine.
Daca iti faci 20 de clone esti un HOT. Ai grija la vot, poate auzim ca ai dosar.
In plus, noi aici pe forumul onlinesport suntem corecti nu asa cum crezi tu si ne cunoastem intre noi, spre deosebire de tine.

Noi mergem pe incredere, suntem oameni seriosi nu suntem ca tine, suspicios si pe umbra ta.

Niciun psd-ist nu poate sa creada ca exista in Romania, oameni cu capul pe umeri, care stiu ce magarii fac si care ii vor taxa la voturi.

Cand se va trage linie, la fiecare vot care va veni, ve-ti fi tot mai putini.

Sorine,da-mi voie sa ma indoiesc de valoarea logicii tale.Ai zis ca acest sondaj de pe forum are baze sociologice?Explica-mi si mie reprezentativitatea sa si da-mi te rog o marja de eroare a acestuia.
Tu stii ce magarii fac PSD-istii,dar vad ca pe cele ale celor din propriul tau partid le ignori:am dat si eu si alti colegi forumisti multe exemple,aici si pe celalalt thread legate de afacerile dubioase ale lui Basescu si tu ai preferat sa le ignori.
Asa,vom fi tot mai putini,si noi(:D) si PNL-ul.Se pare ca iti surade si tie ideea unui partid unic,ceea ce inseamna ca esti comunist,nu?Sau vreti sa fiti voi si cu Jiji partidele istorice ale Romaniei?
Eu unul astept sa vad doar PD-ul cum guverneaza Romania,cu Base presedinte,la ce natie de tembeli suntem cred ca am merita asta.La fel de mult cum am merita sa fim condusi de Jiji:no:

Balaci
13th May 2007, 17:54
balaci, aceeasi parere o am si eu despre tine ca esti obtuz in gandire... De ce nu vrei sa intelegi ca asa cum in sport avem echipe diferite ca favorite, asa e si in politica. Eu il cred pe Base sau pe Videanu, tu-l crezi pe Orban sau pe Antonescu....
La campanii genul asta se strang bani, mai multi ca de obicei. Adica parlamentarul pe langa acel 1% obligatoriu (pe luna) da mai mult in astfel de situatii. Plus ca mai vin si sponsorizarile de la diverse firme si gata socoteala. Asa e de la revolutie incoace, moda din PNTCD, FSN si alte partide. Nu a scos bani Iliescu de la ciorap pt campania pt presedintie, nici Radu Campeanu nu si-a pus la bataie economiile de la saltea.

Eu te inteleg,dar cum iti poti explica diferenta totusi clara dintre campaniile pro si contra,financiar vorbind? Si cine sunt oamenii de afaceri care l-au finantat pe Basescu,asta as vrea si eu sa stiu.Daca tu imi spui ca doar din banii stransi de Boc s-au facut toate,incep sa ma indoiesc de ratiunea ta!

Datenshi
13th May 2007, 17:56
, mai multi ca de obicei. Adica parlamentarul pe langa acel 1% obligatoriu (pe luna) da mai mult in astfel de situatii. Plus ca mai vin si sponsorizarile de la diverse firme si gata socoteala. Asa e de la revolutie incoace, moda din PNTCD, FSN si alte partide. Nu a scos bani Iliescu de la ciorap pt campania pt presedintie, nici Radu Campeanu nu si-a pus la bataie economiile de la saltea.

N-a zis nimeni ca si-au pus aia economiile la bataie, ar fi absurd. Normal ca majoritatea banilor vin de la oamenii de afaceri puternici din fiecare partid. Totusi, daca in PD sunt numai oameni cinstiti, de unde atatia bani? Trebuie sa recunosti ca si in 2004 si acum au fost campanii foarte puternice.

YoYoyOi
13th May 2007, 18:01
Pt ca PNL-ul n-a vrut sa faca mai mult... ce nu e asa de clar. DAr uita-te la campania PSD-ului, daca tot e sa vorbim... aceleasi localitati, acelasi scenariu, cu participanti mai putini, ca n-au de unde scoate mai multi :D
Ei de unde au bani?
Eu nu stiu de unde vin sponsorizarile cele mari, n-am de unde sa stiu asta ca nu-s contabila PD-ului. Dar iti zic ca la alegerile trecute si eu am umblat dupa sponsorizari la diverse firme din localitate. Si am strans vreo 20 de mil. Si ca mine au umblat si altii.... Deci bani se strng, nu-i problema. Dar sa spui de Base ca a scos 5 milioane din banii lui pt campanie mi se pare hilar de-a dreptul.
Ah si inca ceva, ma acuzi pe mine ca-s inregimentata politic, ca nu-s obiectiva, ca sunt obtuza..... prietenul tau Cristian a votat si el in acest poll, e si el membru de partid de mic, deci nici votul lui nu se pune, nu? :rolleyes:


Penny, firma la care lucram eu in 2004 era una dintre cele mai puternice din Dej, si patronul a sponsorizat campania cu 10 milioane, chiar daca are alte preferinte politice. Mi-a dat banii asa ca ii faceam cafeaua buna :rolleyes: Si crede-ma ca n-a avut treaba cu politica si banii si i-a facut pe munca lui... nu toti patronii sunt corupti sau corupatori, nu toti au furat si si-au facut averi cu bani negri ;)

Sorin Blaj
13th May 2007, 18:12
Sorine,da-mi voie sa ma indoiesc de valoarea logicii tale.Ai zis ca acest sondaj de pe forum are baze sociologice?Explica-mi si mie reprezentativitatea sa si da-mi te rog o marja de eroare a acestuia.
Tu stii ce magarii fac PSD-istii,dar vad ca pe cele ale celor din propriul tau partid le ignori:am dat si eu si alti colegi forumisti multe exemple,aici si pe celalalt thread legate de afacerile dubioase ale lui Basescu si tu ai preferat sa le ignori.
Asa,vom fi tot mai putini,si noi(:D) si PNL-ul.Se pare ca iti surade si tie ideea unui partid unic,ceea ce inseamna ca esti comunist,nu?Sau vreti sa fiti voi si cu Jiji partidele istorice ale Romaniei?
Eu unul astept sa vad doar PD-ul cum guverneaza Romania,cu Base presedinte,la ce natie de tembeli suntem cred ca am merita asta.La fel de mult cum am merita sa fim condusi de Jiji:no:
Tu vorbesti de indoctrinare? Esti prea ingust in gandire ca sa-ti raspund.

Noi discutam de reprezentativitate pe acest forum, nu de una la nivel national, din casa in casa. Vad ca nu am cu cine discuta.

Nu stii sa faci diferenta intre un om care are opinii si un om implicat politic.


Esti departe de realitate si vad ca ma obosesc degeaba sa-ti raspund.

Spune-i bunicului tau de optiunile tale politice si isi va da seama ce nepot are. Cu asta am incheiat discutia cu tine ca vad ca nu esti un om cu care se poate discuta principial.

Balaci
13th May 2007, 18:20
Tu vorbesti de indoctrinare? Esti prea ingust in gandire ca sa-ti raspund.

Noi discutam de reprezentativitate pe acest forum, nu de una la nivel national, din casa in casa. Vad ca nu am cu cine discuta.

Nu stii sa faci diferenta intre un om care are opinii si un om implicat politic.


Esti departe de realitate si vad ca ma obosesc degeaba sa-ti raspund.

Spune-i bunicului tau de optiunile tale politice si isi va da seama ce nepot are. Cu asta am incheiat discutia cu tine ca vad ca nu esti un om cu care se poate discuta principial.

Observ ca pentru tine orice discutie se reduce la un lung sir de jigniri.Probabil asta e nivelul tau,nu ai venit cu niciun argument pe aceste threaduri ci doar cu insulte,aroganta,acuzatii fara baza.Probabil atata poti,pacat,mai ales ca ai si tu o varsta...
P.S. Care sunt opiniile tale?Din cate stiu eu opiniile se bazeaza si pe niste ergumente cat de cat rationale...la tine nu am vazut nimic de genul.
Ce optiuni politice am?Nu vreau partid unic sau?Imi pare rau,dar tara asta a avut destula vreme un singur partid ca sa nu mai am nevoie de un nou "tatuc"
Cu forumul,daca ai citi atent ce am zis,ai vedea ca spuneam ca poll-ul de aici nu are niciun fundament sociologic,si nu cred ca gresesc cand spun asta.

Sorin Blaj
13th May 2007, 18:33
La ce ineptii spui, imi pare rau ca ti-am raspuns la comentarii pana acum.

Balaci
13th May 2007, 18:39
Si eu o sa fac acelasi lucru,o sa te ignor de acum incolo.Se pare ca tu nu esti in stare decat sa jignesti si imi pari incapabil intelectual de a oferi argumente rezonabile.

Datenshi
13th May 2007, 19:05
Penny, firma la care lucram eu in 2004 era una dintre cele mai puternice din Dej, si patronul a sponsorizat campania cu 10 milioane, chiar daca are alte preferinte politice. Mi-a dat banii asa ca ii faceam cafeaua buna :rolleyes: Si crede-ma ca n-a avut treaba cu politica si banii si i-a facut pe munca lui... nu toti patronii sunt corupti sau corupatori, nu toti au furat si si-au facut averi cu bani negri ;)

1. Nu-mi mai poci numele. :P
2. Aici vroiam sa ajung. Nici eu nu cred ca toti patronii sunt corupti. Dar sunt multi bani la mijloc, nu se pot strange din cotizatii de cateva sute de euro. La PSD ii dadeau baronii aia corupti, la PD cine ii da?

YoYoyOi
13th May 2007, 19:32
cumva sunt explicate si sumele alea, stai linistit. Am mai zis, nu-s eu contabila sa stiu de unde iau bani la nivel national. Eu stiu ce s-a facut la nivel local. Despre ce nu stiu nu vorbesc...

Sorin Blaj
13th May 2007, 23:41
Procentul pentru Basescu, se mentine in jurul a 70%.

El Ciu
13th May 2007, 23:51
Pt ca PNL-ul n-a vrut sa faca mai mult... ce nu e asa de clar. DAr uita-te la campania PSD-ului, daca tot e sa vorbim... aceleasi localitati, acelasi scenariu, cu participanti mai putini, ca n-au de unde scoate mai multi :D
Ei de unde au bani?
Eu nu stiu de unde vin sponsorizarile cele mari, n-am de unde sa stiu asta ca nu-s contabila PD-ului. Dar iti zic ca la alegerile trecute si eu am umblat dupa sponsorizari la diverse firme din localitate. Si am strans vreo 20 de mil. Si ca mine au umblat si altii.... Deci bani se strng, nu-i problema. Dar sa spui de Base ca a scos 5 milioane din banii lui pt campanie mi se pare hilar de-a dreptul.

Toate partidele au acele persoane de pe seama carora partidul suge bani, fie ca ne place, fie ca nu ne place. Asta e adevaru.

Acuma, trebuie sa fii chiar naiv si prost sa crezi ca un afis publicitar in Cluj Napoca e ieftin. Probabil ca stii si tu cat te costa acel mic spatiu publicitar din statiile RATUC. SI nu sunt doar in Cluj. Si sa nu uitam de ziare, website-uri...Eu zic ca 5 milioane de euro e o suma modesta, chiar. Fa un simplu calcul si o sa vezi ca aceasta campanie e mult mai scumpa decat pare.



Ah si inca ceva, ma acuzi pe mine ca-s inregimentata politic, ca nu-s obiectiva, ca sunt obtuza..... prietenul tau Cristian a votat si el in acest poll, e si el membru de partid de mic, deci nici votul lui nu se pune, nu? :rolleyes:


De unde stii ca ma cheama Cristian? Ti-a zis nenea J. sau nenea Campeanu? eh eh? Nu conteaza oricum, balaci vorbea de altceva. Si eu nu sunt "inregimentat". Eu sunt un mic rebel in PNL, dovada o stau actiunile mele de "nesupunere" la vointa celor mari de multe ori. Ce sa-i faci, lipsa de disciplina in partidele de elite, se mai intampla...






Penny, firma la care lucram eu in 2004 era una dintre cele mai puternice din Dej, si patronul a sponsorizat campania cu 10 milioane, chiar daca are alte preferinte politice. Mi-a dat banii asa ca ii faceam cafeaua buna :rolleyes: Si crede-ma ca n-a avut treaba cu politica si banii si i-a facut pe munca lui... nu toti patronii sunt corupti sau corupatori, nu toti au furat si si-au facut averi cu bani negri ;)

Ce firma ?:P Poti sa-i dai numele, ca oricum pe restu nu intereseaza :D.

delaparis
13th May 2007, 23:59
intrebare pentru romanii din strainatate:

ce trebuie sa fac pentru a avea drept de vot ? Sa ma prezint la ambasada cu pasaportul francez sau sa cer regularizare a cetateniei romane ... :groggy:

habar n-am ... e prima oara cand ma preocup de politica din Romnia ... sorry :(

YoYoyOi
14th May 2007, 00:11
Toate partidele au acele persoane de pe seama carora partidul suge bani, fie ca ne place, fie ca nu ne place. Asta e adevaru.

Acuma, trebuie sa fii chiar naiv si prost sa crezi ca un afis publicitar in Cluj Napoca e ieftin. Probabil ca stii si tu cat te costa acel mic spatiu publicitar din statiile RATUC. SI nu sunt doar in Cluj. Si sa nu uitam de ziare, website-uri...Eu zic ca 5 milioane de euro e o suma modesta, chiar. Fa un simplu calcul si o sa vezi ca aceasta campanie e mult mai scumpa decat pare.

De unde stii ca ma cheama Cristian? Ti-a zis nenea J. sau nenea Campeanu? eh eh? Nu conteaza oricum, balaci vorbea de altceva. Si eu nu sunt "inregimentat". Eu sunt un mic rebel in PNL, dovada o stau actiunile mele de "nesupunere" la vointa celor mari de multe ori. Ce sa-i faci, lipsa de disciplina in partidele de elite, se mai intampla...

Ce firma ?:P Poti sa-i dai numele, ca oricum pe restu nu intereseaza :D.
Tu crezi ca tre sa-l intreb pe Campeanu sau J ca sa aflu ceva?:D ai adresa de mail, esti persoana publica ;)

Si am vazut si anumite acte de nesupunere ale tale. La mine a fost mai crunta treaba ca am si demisionat intr-om vreme pt prostiile din politica locala. Dar am revenit acum de curand asupra deciziei pt ca simt ca pot schimba lucrurile :rolleyes:
Firma nu cred ca are asa mare importanta, am plecat nervoasa de acolo si nu vreau sa-i fac reclama :D

YoYoyOi
14th May 2007, 00:13
intrevare pentru romanii din strainatate:

ce trebuie sa fac pentru a avea drept de vot ? Sa ma prezint la ambasada cu pasaportul francez sau sa cer regularizare a cetateniei romane ... :groggy:

habar n-am ... e prima oara cand ma preocup de politica din Romnia ... sorry :(

pey tu nu ai cetatenie romana? :shocked:

El Ciu
14th May 2007, 00:16
Tu crezi ca tre sa-l intreb pe Campeanu sau J ca sa aflu ceva?:D ai adresa de mail, esti persoana publica ;)



cont de hi5...dracu stie cand l-am facut sau cine mi-i l-a facut :P

YoYoyOi
14th May 2007, 00:18
nu doar ala... pe forum la PNL si la ... stii tu unde ai fost moderator :rolleyes: si mai sunt.....

delaparis
14th May 2007, 00:19
pey tu nu ai cetatenie romana? :shocked:

cred ca am dreptul :groggy: habar n-am ..; nu mai am acte romanesti de pe timpul lui Ceausescu de cand am plecat :D

Nici nu stiu ce e aia buletin :lol:

YoYoyOi
14th May 2007, 00:22
pai trebuie sa ai CI romaneasca sau pasaport romanesc..... ca daca te cheama Vasile Gheorghe dar ai pasaport francez degeaba te prezinti :P

delaparis
14th May 2007, 00:28
aha ... deci oricum trebuie sa ma duc la ambasada sa clarific situatia ... sper sa nu ma aresteze astia :happy

YoYoyOi
14th May 2007, 00:29
pai ar fi cazul, doar sa ne anunti cand mergi sa-ti gasim inlocuitor :evil:

delaparis
14th May 2007, 00:31
De ce ? :shocked: nu va plac dinamovistii ? :lol:

YoYoyOi
14th May 2007, 00:32
nu e asta mai, dar trebuie ocupat postul sa nu ramanem descoperiti :evil:

delaparis
14th May 2007, 00:36
:D

aha ... aveti frica daca dispar ... :rolleyes:

oricum am avocat influent aici :D ... stati linistiti ... raman liber :)

Balaci
14th May 2007, 00:36
Delaparis.votezi da sau nu?Daca votezi nu,succes cu arestarea:D :happy

YoYoyOi
14th May 2007, 00:39
chiar ne e frica :scared:

asa de frica ne e :sleep:

Pacat ca se pierde un vot bun :(

delaparis
14th May 2007, 00:43
Delaparis.votezi da sau nu?Daca votezi nu,succes cu arestarea:D :happy

ia uite aici ********u' :D



asa de frica ne e :sleep:

(

eram sigur ca pot conta pe sustinerea voastra pronuntata :D

Balaci
14th May 2007, 00:45
delaparis,eu iti zic un lucru:nu risca,mai bine ramai liber.Merita sa iti risti libertatea pentru un vot?:D

YoYoyOi
14th May 2007, 00:46
te sustinem mai, cum sa nu? daca te inchid aia sa ne anunti ca venim cu chiftele si sarmale cu mamaliga la tine :happy

Balaci
14th May 2007, 00:47
te sustinem mai, cum sa nu? daca te inchid aia sa ne anunti ca venim cu chiftele si sarmale cu mamaliga la tine :happy

Merg eu sa-i duc,daca imi deconteaza deplasarea la Paris:D

delaparis
14th May 2007, 00:48
.Merita sa iti risti libertatea pentru un vot?:D
Ha ... :cool: aici intrebare importanta cu semnificatie profunda :D

Da ... merita :ok:

Au murit multi pentru asta in trecut, deci :rolleyes:

YoYoyOi
14th May 2007, 00:49
Merg eu sa-i duc,daca imi deconteaza deplasarea la Paris:D

asa sa fie :ok:

delaparis
14th May 2007, 00:50
te sustinem mai, cum sa nu? daca te inchid aia sa ne anunti ca venim cu chiftele si sarmale cu mamaliga la tine :happy

hai ca imi dai pofta acum ... :D de cand nu am mai gustat asa bunatati :rolleyes: ... stai ca ma rog de astia sa ma aresteze daca asta e singura solutie :D

Balaci
14th May 2007, 00:50
Pai zi-mi mie cum votezi si mai bag eu un vot in urna aici in Romania pentru tine,ca tot se anunta plimbari cu autocarele PSD prin judet:happy

YoYoyOi
14th May 2007, 00:53
hai ca imi dai pofta acum ... :D de cand nu am mai gustat asa bunatati :rolleyes: ... stai ca ma rog de astia sa ma aresteze daca asta e singura solutie :D

lasa ca vin eu in Franta sa-ti gatesc, daca nu ai pe nimeni sa-ti faca bunatati :D

delaparis
14th May 2007, 00:58
Pai zi-mi mie cum votezi si mai bag eu un vot in urna aici in Romania pentru tine,ca tot se anunta plimbari cu autocarele PSD prin judet:happy
ei chiar asa nu cred :groggy: ... asa e ? serios


lasa ca vin eu in Franta sa-ti gatesc, daca nu ai pe nimeni sa-ti faca bunatati :D

pai esti binevenita , ca dealtfel toti cu care discut :) ... bunatati sunt si pe aici dar nu ca in Rom :( ... exemplu : pulpe de brosaca pané ... :D serios ... e meniu gastronomic :lol:

Balaci
14th May 2007, 01:00
ei chiar asa nu cred :groggy: ... asa e ? serios


Nu mai,glumeam:D Daca asa ar fi,oricum nu as spune asta pe un forum:evil:

El Ciu
14th May 2007, 19:01
balaci, nu deconspira planurile oligarhilor! :P

Eu tot sper ca si celelalte partide sa investeasca vreo 10 milioane de euro,macar toate la un loc, si sa faca si ele oleaca de campanie anti-Base, asa, ca prinde bine la omu de rand.

Sorin Blaj
15th May 2007, 00:20
Dracul și Prostănacul
de Cristian Tudor POPESCU
| 15 MAI 2007



„Te faci frate cu dracu’ până treci puntea!” Zicala asta românească stârnise în anii ’40 interesul președintelui Franklin Delano Roosevelt, care o cita admirativ. Putea s-o facă având relaxarea liderului unei țări care n-a cunoscut niciodată național-comunismul ajuns la guvernare. Când însă ea era invocată de președintele Iliescu, prin 1995, pentru a justifica legătura PDSR-PRM, nu făcea decât să confirme diagnosticul hematologic pus de C.V. Tudor: „Noi și PDSR avem aceeași grupă de sânge!”

PRM este strămoșul-gorilă ținut în pivniță al PSD. Când ies cu el la scenă deschisă, fețele pesediștilor capătă trăsături simiești. Mircea Geoană a fost ales șef al PSD în 2005 pentru a construi o nouă identitate unui partid strivit între luxul lacom al lui Năstase și înțepeneala comunistoidă a tovarășului Iliescu. Pentru asta era nevoie de o politică pe termen lung, puternic individualizată și încăpățânată, care, mai mult decât să atragă, să creeze un autentic electorat de stângă europeană în România. Nu era o cale ușoară, ea putea să treacă și prin groapa de 10% pentru PSD, dar până la urmă și-ar fi arătat roadele. Lipsit el însuși de viziune și consistență interioară, mimetic ca o fâșie de ceață, dl. Geoană a ales să dea identitate PSD prin compromisuri în serie: mai întâi a căzut la înțelegere cu Ion Iliescu pentru a-și asigura șefia partidului. Apoi, el și Marian Vanghelie și-au supt sângele cu lapte. Susține la guvernare PNL, un partid de dreapta. Și acum, Geoană se pregătește să apară împreună cu C.V. Tudor, umăr la umăr, cu brațul avântat, ca grupul statuar emblemă a studiourilor Mosfilm, într-un megamiting comun anti-Băsescu. Justificarea pentru această ultimă cuplare: Iliescu l-a făcut „prostănac” pentru că a îndepărtat voturile peremiștilor în campania 2004. Dacă ar fi fost un om politic cu vână, dl. Geoană își transforma porecla în renume, declarându-se Prostănac cu principii. Așa, ce să înțeleagă tânărul pesedist de la care se așteaptă să ducă mâine greul partidului?

Ce set de valori fundamentale îi propune dl. Geoană alăturându-și tabloul ridicat în băț de cele ale lui Iliescu, Vanghelie, Tăriceanu și C.V. Tudor?

Cui se face frate cu dracul, până să treacă puntea, îi cresc coadă, coarne și copite. Mircea Geoană face aceeași greșeală ca în 2004 la alegerile pentru Primăria Capitalei, unde nu era cazul să se schimonosească urmărind victoria imposibilă asupra lui Băsescu, ci să-și contureze o personalitate politică apăsată și consecventă. Uluitoare justificare oferă deputatul PSD Adrian Severin încuscririi PSD-PRM: partidul lui C.V. Tudor ar fi mai puțin extremist decât PNG-ul lui Becali – adică, vă rog, ne înhăităm cu Behemoth, nu cu Scaraoțchi, ce mama dracului! Încuscrire nici măcar productivă pe moment, deoarece Traian Băsescu are șanse mari să iasă câștigător din referendum, iar PSD să iasă pe ușa din dos ca o corcitură fără viitor.



Sursa: http://www.gandul.info/editoriale/dracul-prostanacul.html?4237;311172

YoYoyOi
15th May 2007, 00:27
foarte tare observatia lui CTP :ok:

ma uimeste pe zi ce trece, mai ales de cand cu referendumul. Cat a fost el de vehement impotriva lui Basescu, dar vad ca este realist si obiectiv acum.

El Ciu
15th May 2007, 01:50
Pai el este inca impotriva lui Basescu, pe care din cate mi-am dat eu seama, il considera ca un posibil viitor dictator. Chiar a facut o comparatie intre Basescu si alti dictatori veritabili.

Faptul ca omu este obiectiv,si trage de urechi si celelalte partide, nu inseamna ca el va vota NU la Referendum :P.

TheIceMan
15th May 2007, 06:16
intrebare pentru romanii din strainatate:

ce trebuie sa fac pentru a avea drept de vot ? Sa ma prezint la ambasada cu pasaportul francez sau sa cer regularizare a cetateniei romane ... :groggy:

habar n-am ... e prima oara cand ma preocup de politica din Romnia ... sorry :(

Trebuie docoment de identitare romanesc valid: pasaport sau buletin, in caz ca ai pasaport expirat, pe loc iti elibereaza un 'titlu de calatorie' un fel de pasaport valid doar o singura data doar pe destinatia Romania, cu asa ceva s-ar circula inapoi in tara daca ai pierdut pasaportul etc., dar in acest caz titlul asta devine act de identitate valid si cu asta votezi, pe aici prin Torontonesti este vro 100 de parai canadieni tidula, similar pe acolo, cred.

Sorin Blaj
15th May 2007, 08:59
Pai el este inca impotriva lui Basescu, pe care din cate mi-am dat eu seama, il considera ca un posibil viitor dictator. Chiar a facut o comparatie intre Basescu si alti dictatori veritabili.

Faptul ca omu este obiectiv,si trage de urechi si celelalte partide, nu inseamna ca el va vota NU la Referendum :P.
Fiind invitat la emisiunea 100%, a declarat ca va merge la referendum si va vota NU, adica impotriva demiterii, deoarece parlamentul nu trebuia sa-l suspende.

Daca ai dubii asupra declaratiei lui, nu trebuie decat sa intri pe site la realitatea tv, emisiunea de vineri si sa te convingi. Eu am facut doar un rezumat, cuvintele lui fiind mai dure.

Balaci
15th May 2007, 09:05
CTP la 100%:
La ultima ediție din această săptămână a emisiunii "100%", Robert Turcescu l-a avut invitat pe directorul ziarului "Gândul", Cristian Tudor Popescu.

Cristian Tudor Popescu a declarat, în dialogul din emisiune:
"Cum pot fi în aceeași categorie Dinu Patriciu și Ion Iliescu? Iliescu a fost ales de trei ori președinte al României. Ei reprezintă zone distincte: Iliescu este un vechi comunist, în timp ce Patriciu este liberal".

"Lista lui Băsescu este comparabilă cu lista neagră întocmită, acum mulți ani, de Corneliu Vadim Tudor, listă pe care sunt".

"Monica Macovei a avut precauția, atunci când l-a schimbat pe procurorul Amarie, să ceară un control".

"Suntem din nou ca în 1990: avem manifestații de stradă, avem rușii, îl avem și pe rege".

"Eu nu pot să cred într-o persoană, a crede într-un singur om este o operație antiintelectuală. Nu pot să cred într-o persoană, că se cheamă Băsescu sau Mihai".


Voteaza NU,dar numai pentru a stopa circul.Asta nu inseamna ca e pro-Base

El Ciu
15th May 2007, 11:11
Voi daca omu voteaza NU, inseamna ca e Pro-Basescu? :P

Eu l-am auzit in mai multe emisiuni, si pacat ca nu pot sa pun mana pe stenograma unei emisiuni care a avut loc imediat dupa suspendare, moderata tot de Robert Turcescu (Dar era ceva editie speciala), in care CT Popescu il critica dur pe Basescu, asemanandu-l cu un dictator. "Basescu vrea binele poporului. Si Ceausescu vroia binele poporului. Dar binele, asa cum il dorea el, nu cum il doreau altii." Asta e doar un exemplu, desi replica sa a fost, probabil, putin diferita.

Balaci
15th May 2007, 11:13
Sunt multe alte exemple,inclusiv un editorial in care spune ca ii e greata profund de Basescu

resita
18th May 2007, 20:56
uite ca maine mergem la vot, parca vad rezultatele NU-75% da-25%

Liviu
19th May 2007, 02:16
In pollul nostru 71.4 % (30) din cei care au raspuns ca vor merge azi la vot vor vota NU . Restul de 28.6 % (12) vor vota pentru demiterea lui Basescu . Foarte aproape pollul nostru de rezultatul sondajelor facute in ultimul timp .

Sa vedem ce o iesi maine . Dar scandal iese sigur .

YoYoyOi
19th May 2007, 02:24
asta e clar... orice ar iesi maine, tot o sa fie motive de cearta. Si asta numai bine nu o sa aduca. Eu as dori ca indiferent de rezultat, invinsii sa-si recunoasca greselile si sa "capituleze". Altfel ne vom ingropa singuri...

addicted
19th May 2007, 02:28
Daca ma prezint votez Nu...dar nu cred ca ma voi prezenta

Hard
19th May 2007, 02:37
eu am treaba,ma duc la cumparaturi.

GruppoApparte
19th May 2007, 02:43
eu ma duc cu hard sa i tin companie :) da voteza impotriva lu Base .. Jjij presedinte

Hard
19th May 2007, 03:24
Doamne fereste !

Balaci
19th May 2007, 07:44
asta e clar... orice ar iesi maine, tot o sa fie motive de cearta. Si asta numai bine nu o sa aduca. Eu as dori ca indiferent de rezultat, invinsii sa-si recunoasca greselile si sa "capituleze". Altfel ne vom ingropa singuri...

Ce greseli sa recunoasca?:DCe vrei sa spui,the winner is always right sau? Eu o sa accept decizia majoritatii,nimic mai mult

YoYoyOi
19th May 2007, 09:23
Greselile pe care le-au facut.... Daca pierde Base batalia sa recunoasca de ce a pierdut, care au fost motivele care au du la acest lucru, iar daca pierd ceilalti batalia sa recunoasca greselile facute in campanie si greseala de a-l suspenda pe Base ceea ce a dus la provocarea referendumului.

Leviss
19th May 2007, 10:12
Eu am fost deja la vot . DA.

Celso
19th May 2007, 12:47
Hai ba la vot!:D ....ba NU....NU am chef acum...mai incolo:D

Kainsashiki
19th May 2007, 13:35
12.85% prezenta la vot pana la ora 12:00. Ungurii au cea mai scazuta prezenta la vot, 7% in Harghita. Sa se duca sa voteze in Ungaria!

Balaci
19th May 2007, 15:46
Am votat......DA

TaciAcolo
19th May 2007, 15:51
PLOUA nu ma duc:P

Sorin Blaj
19th May 2007, 15:54
Acum am venit de la vot.

Am votat NU. Basescu va ramane presedinte.

YoYoyOi
19th May 2007, 15:58
normal :D

Sorin Blaj
19th May 2007, 16:59
Pe thread, votul este de 72% impotriva demiterii.

YoYoyOi
19th May 2007, 17:10
deseara o sa fie mai mare :D

resita
19th May 2007, 19:43
am fost si eu la vot si am votat NU :ok:

TaciAcolo
19th May 2007, 19:45
si eu Nu

Sevilla86
19th May 2007, 19:46
Azi de dimineata nu ploua, dar pica! Am infruntat acele picaturi in cei 200 de metrii pana la sectia de votare si m-am dus sa votez! Sa-mi exercit un drept garantat de Constitutie! Am votat Nu, dupa care m-am dus acasa si-am facut un dus :D
Oricum castiga Base clar si fara dubii :ok:

YoYoyOi
19th May 2007, 19:58
Poate de aia si nivelul scazut de prezenta la vot... sunt multi care au zis ca nu merg ca oricum ramane Base presedinte.

YoYoyOi
19th May 2007, 19:59
78,1% Nu

21,9% Da

la Curs

/hello
75% NU

25% DA

la Insomar
/OLE/

Liviu
19th May 2007, 19:59
Exit poll . 78 % Nu

Ne asteapta alte alegeri pe la sfarsitul verii . Il vor suspenda iar .

Mda ... nu va fi 50% participare si asta numai din cauza electoratului UDMR ca sa nu ma exprim altfel . :mda: Ei sunt din alta tara .

resita
19th May 2007, 20:01
uite ca maine mergem la vot, parca vad rezultatele NU-75% da-25%

:ok: :ok: :ok: a iesit bine

antena 1 NU 78.1%
realitatea NU 75 %

BAK
19th May 2007, 20:05
este!!!!!!! cu toate piedicile puse de psd , BASESCU castiga covarsitor, asta este realitatea!!!!! Base presedinte!!!! urmeaza acum sa scape de gunoaiele din parlament!

CFR1907
19th May 2007, 20:10
E foarte bine ca lumea a votat NU! Pacat doar ca ungurii din Harghita si Covasna nu au mers la vot! Sa le fie rusine! :mda:

resita
19th May 2007, 20:15
ROMANI NU AU MERS LA VOT, nu unguri. :rosu: :rosu: :rosu:

BAK
19th May 2007, 20:15
pai stit cum fac ei.....o dau pe neutrii si asteata pana castiga unul sau altul si apoi isi ofera serviciile, se cheama prostitutie parca........who cares anyway? Sper sa ii rada Base pe psdisti si pe tradatorii liberali

Universal
19th May 2007, 20:16
Oamenii il iubesc pe presedinte.Presedintele castiga.
Masa politica nu il doreste. Basescu iese castigator.
Masa politica nu mai poate face nimic impotriva lui Basescu. Basescu castiga campania.
Parlamentul Romanesc se face de ras in fata Po****tiei.
25% din Po****tie nu il voteaza.Marea majoritate nu intelege ce voteaza, ei il vor pe presedinte.Nu cer competenta, ci il vor in Cotroceni.

Presedintele triumfa. Oamenii ies in strada victoriosi.Parlaemntul plange.
Anul viitor alegeri noi: Parlamentul a pierdut orice credibilitate. Basescu alege noul guvern PLD-PD. Theodor Stolojan devine noul prim-ministru al Romaniei.
Finantatorul Stelei, Gheorghe Becali, ajunge in Parlament. -------

YoYoyOi
19th May 2007, 20:26
Doamneeeeee ce penal e Geoana asta :happy

cica rezultat modest :ras-plans: :ras-plans: :ras-plans:

Universal
19th May 2007, 20:39
Un om care mai bine nu devenea presedinte de partid.I s-a urcat politica la cap.
Imi si amintesc ce ''bataie'' si-a luat in 2004. Mai vrea cumva una?

BAK
19th May 2007, 20:44
eheheheheheh.....ce ******* e geoana asta...cica votul nu reprezinta dorintza poporului....ce penal e omu' .....si-a dat seama psd-ul ca nu are nici o sansa impotriva lui Base

blaga
19th May 2007, 20:52
Pe thread, votul este de 72% impotriva demiterii.


deseara o sa fie mai mare :D


+la ce o spus Yo ca "deseara o sa fie mai mare":shocked: :no1

Au si fost mai multi votanti ca-n 2004 cand s-au ales PNL-istii rosii filo Kremlin, asa ca la urmatoarele alegeri in sfarsit:cya: :cya: Moscova.

CFR1907
19th May 2007, 20:53
Geoana nu are nici o treaba cu politica. El e doar trompeta lui Iliescu.:headbang:

Sorin Blaj
19th May 2007, 20:59
Exit poll . 78 % Nu

Ne asteapta alte alegeri pe la sfarsitul verii . Il vor suspenda iar .

Mda ... nu va fi 50% participare si asta numai din cauza electoratului UDMR ca sa nu ma exprim altfel . :mda: Ei sunt din alta tara .
Ar fi cea mai mare greseala pentru ei. Inca un referendum ii duce sub pragul electoral.

Balaci
19th May 2007, 21:06
Felicitari Basescu,asteptam sa vedem si de cate promisiuni din cele facute se va tine cont.Si asteptam si peste 50% pentru PD la alegerile urmatoare,poate reusesc sa starpeasca si oligarhii din tara asta si eventual sa le nationalizeze averile!

Universal
19th May 2007, 21:08
Urmatoarea batalie: vara lui 2007

Sorin Blaj
19th May 2007, 21:09
+la ce o spus Yo ca "deseara o sa fie mai mare":shocked: :no1

Au si fost mai multi votanti ca-n 2004 cand s-au ales PNL-istii rosii filo Kremlin, asa ca la urmatoarele alegeri in sfarsit:cya: :cya: Moscova.
Rezultatele finale ii vor enerva si mai tare pe cei 322.

Sorin Blaj
19th May 2007, 21:10
Urmatoarea batalie: vara lui 2007
Poate toamna lui 2006. :)

YoYoyOi
19th May 2007, 21:25
:thinkso: nu suntem in 2007? :o:

Sorin Blaj
19th May 2007, 21:52
:) My mistake, toamna lui 2007. 7, de langa 6, tastele mi-au jucat o festa. :)

BAK
20th May 2007, 00:56
in mod normal parlamentul ar trebui sa demisioneze in bloc. parlamentul ar trebui sa reprezinte dorintza poporului, insa din momentul in care parlamentul l-a suspendat pe presedintele ales in mod democratic si apoi a pierdut la referendum, in mod clar se va astepta demisia de onoare.insa la ce te poti astepta de la psd, la onoare? ciolanul mai poate fii ros, insa nu pentru mult....Doamne da ca Basescu sa starpeasca mizeria psdista

YoYoyOi
20th May 2007, 01:00
nu va ganditi mai la demisia parlamentarilor... asta e o eberatie. Nici daca ar fi fost azi 98,7 % in loc de 75% nu ne puteam gandi la asa ceva...
De maine o sa inceapa iar cu acuze ca a incalcat, ca a facut, ca a dres si gata distractia. O luam de la capat.
Daca la scorul asta au aparut prostanaci care au spus ca e un rezultat modest care nu reprezinta dorinta poporului, ce sa mai zici? :rolleyes:


Si ce a fost azi a fost un vot proBasescu. Aici nu se mai pune problema unui vot de blam sau altceva cum sustin unele voci incapabile de ratiune.

TaciAcolo
20th May 2007, 01:06
sa facem un referendum pentru demiterea parlamentului

YoYoyOi
20th May 2007, 01:11
pai ceva demersuri exista deja in acest sens... sa vedem daca se va concretiza ceva...

Balaci
20th May 2007, 07:59
Ce referendum,nu mai vorbiti prostii mai!Numai presedintele poate face referendum si numai pe teme de interes national,in niciun caz pe asa ceva

Sorin Blaj
20th May 2007, 12:46
pai ceva demersuri exista deja in acest sens... sa vedem daca se va concretiza ceva...
Este vorba despre altceva, despre revizuirea Constitutiei, care poate fi initiata de Președintele României la propunerea Guvernului, de cel puțin o pătrime din numărul deputaților sau al senatorilor, precum și de cel puțin 500.000 de cetățeni cu drept de vot:


TITLUL VII
Revizuirea Constituției

Inițiativa revizuirii ARTICOLUL 150
(1) Revizuirea Constituției poate fi inițiată de Președintele României la propunerea Guvernului, de cel puțin o pătrime din numărul deputaților sau al senatorilor, precum și de cel puțin 500.000 de cetățeni cu drept de vot.
(2) Cetățenii care inițiază revizuirea Constituției trebuie să provină din cel puțin jumătate din județele țării, iar în fiecare din aceste județe sau în municipiul București trebuie să fie înregistrate cel puțin 20.000 de semnături în sprijinul acestei inițiative.


Procedura de revizuire ARTICOLUL 151
(1) Proiectul sau propunerea de revizuire trebuie adoptată de Camera Deputaților și de Senat, cu o majoritate de cel puțin două treimi din numărul membrilor fiecărei Camere.
(2) Dacă prin procedura de mediere nu se ajunge la un acord, Camera Deputaților și Senatul, în ședință comună, hotărăsc cu votul a cel puțin trei pătrimi din numărul deputaților și senatorilor.

(3) Revizuirea este definitivă după aprobarea ei prin referendum, organizat în cel mult 30 de zile de la data adoptării proiectului sau a propunerii de revizuire.


Limitele revizuirii ARTICOLUL 152
(1) Dispozițiile prezentei Constituții privind caracterul național, independent, unitar și indivizibil al statului român, forma republicană de guvernământ, integritatea teritoriului, independența justiției, pluralismul politic și limba oficială nu pot forma obiectul revizuirii.
(2) De asemenea, nici o revizuire nu poate fi făcută dacă are ca rezultat suprimarea drepturilor și a libertăților fundamentale ale cetățenilor sau a garanțiilor acestora.

(3) Constituția nu poate fi revizuită pe durata stării de asediu sau a stării de urgență și nici în timp de război.



Si in final se ajunge tot la referendum, dar cu o Constitutie in forma adoptata de Parlament.

flor
20th May 2007, 12:53
PUTIN IN AFARA SUBIECTULUI-SORA MEA A STAT 2 ORE 'LA COADA'PT A VOTA!(bruxelles).buna mobilizare a romanilor!

Sorin Blaj
20th May 2007, 12:54
Flor, cred ca esti chiar in inima subiectului. :) :ok: