PDA

View Full Version : Novak Djokovic vs. Rafael Nadal - 1/4 Roma 2007



Optimistul
11th May 2007, 07:39
Cel mai interesant meci al anului 2007 !
Nadal va putea oare sa-si continue cursa sa neintrerupta pe zgura de 74 de meciuri consecutive cistigate ?
Novak va putea oare sa arate ca este un jucator complet si ca-l poate bate pe Rafa si pe zgura ?

Sorin Blaj
11th May 2007, 08:54
Va fi a 75-a victorie pentru Nadal.

Nu stiu cat de bun este Nole pe zgura. dar stiu ca Nadal este mai mult decat puternic si este intr-o forma extraordinara. De la turneu la turneu este tot mai expeditiv cu adversarii, ceea ce denota ca si-a intrat in mana.

lucian_iasi
11th May 2007, 09:15
Cel mai interesant meci al anului 2007 !


Deja exagerezi....de unde pana unde Djokovic-Nadal e cel mai interesant meci al anului? :headbang: :headbang: :headbang: :confused: :sleep: :no: :mda:

Castiga Nadal :ok:

Optimistul
11th May 2007, 09:19
Deja exagerezi....de unde pana unde Djokovic-Nadal e cel mai interesant meci al anului? :headbang: :headbang: :headbang: :confused: :sleep: :no: :mda:

Castiga Nadal :ok:

Mai spune-mi un meci mai interesant ca asta pina acum pe 2007 !

Sorin Blaj
11th May 2007, 09:21
Finala de la Monte Carlo, Nadal - Federer, sau "revansa" lui Federer cu Canas. Nu stiu daca erau neaparat interesante, dar sigur erau asteptate cu interes. :)

Optimistul
11th May 2007, 09:31
Evolutiile celor doi au niste curbe ascendente (curba lui Rafa pe zgura si curba Race a lui Nole) care se intersecteaza tocmai astazi . Care curba se va rupe ? Va reusi Nole sa arate lumii ca are sanse de nr.1 in viitorul apropiat ?

Sorin Blaj
11th May 2007, 09:34
Nu.

raulmad
11th May 2007, 10:26
Este un meci foarte interesant. Dar pana la "cel mai interesant meci din 2007" e cam mult. Suntem abia in mai, sezonul nici la jumatate nu este. Sper sa-l transmita in direct, nu ca ieri cand au intrerupt meciul lui Djokovic cu Baghdatis pt "importantul" Toulouse - Le Mans. Este al treilea meci de pe central si probabil in sesiunea de seara Nadal va juca si la dublu.
In opinia mea Rafa va castiga. Are prima sansa. Si a doua sansa. Nole e bun dar nu-l bate pe Nadal azi.

Optimistul
11th May 2007, 11:59
Deja exagerezi....de unde pana unde Djokovic-Nadal e cel mai interesant meci al anului? :headbang: :headbang: :headbang: :confused: :sleep: :no: :mda:

Castiga Nadal :ok:


Finala de la Monte Carlo, Nadal - Federer, sau "revansa" lui Federer cu Canas. Nu stiu daca erau neaparat interesante, dar sigur erau asteptate cu interes. :)


Este un meci foarte interesant. Dar pana la "cel mai interesant meci din 2007" e cam mult. Suntem abia in mai, sezonul nici la jumatate nu este. i.

Am spus : cel mai interesant meci din 2007 pina acum ,nu pt. tot anul -asta ar fi culmea.
Pentru voi nu este cel mai interesant meci pt. ca nu puteti crede ca Rafa poate minca bataie chiar pe zgura.
Daca o sa cistige Nole o sa-mi dati dreptate zicind : "O ,ce meci !"
"Mai aveti un pic tica rabdare..."

TenisFan
11th May 2007, 12:07
Daca pierde Djokovic nu stiu daca i se va rupe curba...Pana la urma Nadal e favorit si toata lumea se asteapta sa castige el turneul de la Roma...Daca Nadal pierde nu cred ca i se va rupe curba nici lui ci mai degraba Djokovic a produs surpriza si confirma astfel forma buna in care se afla si faptul ca deja a devenit o certitudine si o forta in tenisul mondial masculin...Dar Nadal va castiga asa ca nu inteleg de unde toate discutiile astea... :shocked: :o:

Celso
11th May 2007, 12:30
bate Nadal....e bun si Djokovic, dar nu cred ca il poate bate in acest moment!

Optimistul
11th May 2007, 12:35
Daca pierde Djokovic nu stiu daca i se va rupe curba...Pana la urma Nadal e favorit si toata lumea se asteapta sa castige el turneul de la Roma...Daca Nadal pierde nu cred ca i se va rupe curba nici lui ci mai degraba Djokovic a produs surpriza si confirma astfel forma buna in care se afla si faptul ca deja a devenit o certitudine si o forta in tenisul mondial masculin...Dar Nadal va castiga asa ca nu inteleg de unde toate discutiile astea... :shocked: :o:

Ieri ai fi crezut ca Volandri il va bate pe Federer ?
Asa cum o spunea ieri un forumist : pina la urma oricine poate maninca bataie mai devreme sau mai tirziu...
Cit despre curbe ai dreptate : daca cistiga Nole e aproape un dezastru pt. spaniol ,dar invers nu.

Optimistul
11th May 2007, 12:36
Mai fratilor, pina la ora asta chiar nimeni numai crede in Nole al meu ?

Sorin Blaj
11th May 2007, 13:14
Pe zgura si impotriva lui Nadal? Nu.

Cneazul
11th May 2007, 13:26
s-a terminat turneul pentru Nole ! castiga rafa in doua seturi:D

printulmiskin
11th May 2007, 13:50
Si eu il vad pe Rafa cistigator..L-am vazut ieri pe Nole in meciul cu Baghdatis,unde ,desi a revenit de la 5-1 in setul 2 ,nu m-a impresionat in mod deosebit.A profitat de amorteala cipriotului,si atit.Ca sa il bati pe Rafa pe zgura iti trebuie mult,mult mai mult decit sa lincezesti pe teren asteptind adormirea adversarului.Ce sanse vor avea scurtele ff bune ale sirbului in fata spaniolului?Nu prea multe.

Cipri
11th May 2007, 14:51
Parerea mea ca Rafa va castiga in 2 seturi f clar ... Nole nu cred ca va lua mai mult de 4 game-uri ! :)

praf_de_stele
11th May 2007, 16:55
Rafael Nadal e mai bun si castiga sigur.

Optimistul
11th May 2007, 18:03
Trebuie sa inceapa meciul si constat ca sunt singurul care mizeaza pe Nole in ac.meci.Asta e,am trecut prin clipe si mai grele...

costeaa
11th May 2007, 18:30
nadal in 2 seturi:D

Ady
11th May 2007, 18:35
hai ca zic si eu ca o sa castige joke-ovic :) numai asa sa fiu contra nadal :D

Optimistul
11th May 2007, 19:01
Merci Ady,esti dragut. Daca poti sa-l convigi si pe Nadal s-o lase mai usor...

TenisFan
11th May 2007, 19:03
5-2 pt Nadal cu 2 break-uri...Djokovic a avut o sumedenie de probleme pe serviciul propriu...D-abia a reusit sa-si faca cele 2 servicii cu care figureaza pe tabela acum... ;) E bun Djokovic dar Nadal e pur si simplu prea bun pentru oricine pe suprafata asta... ;)

Sorin Blaj
11th May 2007, 19:05
6-2 Nadal.

Celso
11th May 2007, 19:08
mama nene..ce steroizi baga Nadal in el?:D

printulmiskin
11th May 2007, 19:14
mama nene..ce steroizi baga Nadal in el?:D


De unde stii chestia asta cu steroizii?Si chiar daca ar fi asa(ceea ce ma indoiesc),crezi ca muschii aia il fac asa de bun pe zgura???

Sorin Blaj
11th May 2007, 19:18
Ce steroizi lua Agassi?

Celso
11th May 2007, 19:22
mamamama ...am zis si io la misto...dar cum naiba sa faci muschii aia la varsta asta:groggy:

Sorin Blaj
11th May 2007, 19:51
Nu vreau sa zic nimic, dar am avut un coleg de liceu care la 17 ani arata mai bine ca Nadal. Facea forta de la 15 ani, dar serios. Avea de fiecare data patru sandvich-uri la el, pentru fiecare pauza si se antrena la greu.

Am avut si eu o perioada in care m-am tinut de sala si sa stii ca antrenamentele erau ca slujba, te duceai regulat.

printulmiskin
11th May 2007, 19:56
Rafa a aratat inca odata cine-i sefu' pe zgura..Nole nu credea nici el ca poate face ceva..

Celso
11th May 2007, 19:57
hai ca zic si eu ca o sa castige joke-ovic :) numai asa sa fiu contra nadal :D

nici chiar asa , sa fim rationali;) ...pun pariu ca Djokovic il bate pe Nadal pe teren rapid...si in urmatorii ani va face legea in tennis daca se tine de treaba

lucian_iasi
11th May 2007, 20:09
Optimistule unde esti sa ne explici cum va castiga Nole?inteleg ca esti fanul lui,dar fii mai realist cateodata.Nu strica

Luis Garcia10
11th May 2007, 20:20
E bun rau Nadal pe zgura..vorba englezilor ..UNSTOPABLE!!! :D

Sorin Blaj
11th May 2007, 20:21
Nadal - Djokovich 6-2, 6-3. Simplu.

praf_de_stele
11th May 2007, 20:23
eu nu-l suportam pe nadal, dar incepe sa-mi placa de cate ori il vad jucand. ce meci tare a facut. ce lovituri are...

Luis Garcia10
11th May 2007, 21:00
E imposibil sa nu-ti placa! E peste tot..iar loviturile lui sunt de o naturalete iesita din comun! Are si niste efecte frumoase! E MARE! :D

TenisFan
11th May 2007, 21:11
E bun rau Nadal pe zgura..vorba englezilor ..UNSTOPABLE!!! :DSe scrie unstoppable... ;) Nadal s-a calificat fara prea mari probleme in semifinale...Jocul a fost echilibrat scorul dur nu prea reflecta realitatea din teren...A fost un meci disputat cu Nadal la conducere si Djokovic reusind sa-i tina piept doar la cateva puncte importante...Aceeasi situatie nu poti sa reusesti lovituri castigatoare importriva lui Nadal iti returneaza tot in teren e incredibil de stresant si incredibil de greu...Singura solutie cred este sa-l plimbi dintr-o parte in alta a terenului pana nu mai poate...Asta ar insemna sa si poti face astfel de lucruri...Pe serva lui e foarte greu sa-l bati deoarece iti serveste foarte bine in momentele cu adevarat critice si-i intra serva si atunci punctul este castigat in proportie de 80% deoarece se poate aseza cu forehand-ul dictand punctul tu incercand sa pui mingile inapoi dar nu faci decat sa amani inevitabilul... ;) Prea bun pe zgura...E atat de bun incat te duce cu gandul la steroizi si doping... ;)

oana_f
11th May 2007, 21:20
Prea bun pe zgura...E atat de bun incat te duce cu gandul la steroizi si doping... ;)

Asta e lipsa de fair-play sau ciuda ca l-a batut pe domnul din avatarul tau de 7 ori? Nu, te duce cu gandul la faptul ca si-a imbunatatit jocul in ultimul an, lucru normal avand in vedere ca are 20 de ani si de-abia de acum incepe sa creasca.

Luis Garcia10
11th May 2007, 21:21
Sunt de acord :ok:

TenisFan
11th May 2007, 21:59
Asta e lipsa de fair-play sau ciuda ca l-a batut pe domnul din avatarul tau de 7 ori? Nu, te duce cu gandul la faptul ca si-a imbunatatit jocul in ultimul an, lucru normal avand in vedere ca are 20 de ani si de-abia de acum incepe sa creasca.Nu,n-ai inteles... :( Este un mod, diferit ce-i drept,de a-i recunoaste meritele...Metaforele astea... :rolleyes: Daca citeai mesajele mele(in legatura cu Nadal si Federer) ai fi inteles ca niciodata nu m-am gandit la asa ceva ci intotdeauna i-am apreciat valoarea care este incontestabila... ;)

Cipri
11th May 2007, 22:09
Parerea mea ca Rafa va castiga in 2 seturi f clar ... Nole nu cred ca va lua mai mult de 4 game-uri ! :)
Am gresit cu 1 game :D

oana_f
11th May 2007, 22:36
Nu,n-ai inteles... :( Este un mod, diferit ce-i drept,de a-i recunoaste meritele...Metaforele astea... :rolleyes: Daca citeai mesajele mele(in legatura cu Nadal si Federer) ai fi inteles ca niciodata nu m-am gandit la asa ceva ci intotdeauna i-am apreciat valoarea care este incontestabila... ;)

Scuze atunci, am luat de buna metafora ta, care nu-mi suna prea bine, totusi :D

Optimistul
11th May 2007, 23:20
Recunosc ca Rafa a fost peste Nole in acest meci, si mai are nevoie de experienta ca sa-l bata pe zgura...

Luis Garcia10
12th May 2007, 00:48
S-a vazut ca e o clasa intre cei doi! :D

Optimistul
12th May 2007, 05:57
S-a vazut ca e o clasa intre cei doi! :D

Da asa e, s-a vazut clar ca Rafa e prea rapid pe ac. suprafata pt.oricine ,de parca a mincat zgura cu pumnul cind era mic si astfel a aflat intimplator reteta unica cistigatoare pe care n-o mai stie nimeni... Felicitari Rafa !

raulmad
12th May 2007, 10:12
L-a facut Rafa, pe super talentatul Nole (si nu o spun la misto, chiar e fff bun sarbul) sa vorbeasca singur aproape tot meciul. Cand credea si el ca a castigat punctul se trezea ca-i vine mingea inapoi...Naucitor Nadal pe zgura...
La fel ca si Federer (pana acum putin timp) ii innebuneste pe ceilalti jucatori cu loviturile sale.
Si un lucru deloc de neglijat: si-a imbunatatit serviciul, a devenit mai expeditiv, a inceput sa vina mai des la fileu, ce mai, jocul lui a crescut vizibil.
Este cu adevarat un mare CAMPION.
Vamos RAFA!!!!

Cipri
12th May 2007, 11:41
Motivul pt care Nole a pierdut cred ca este totusi lipsa de experienta si constanta :|

Sorin Blaj
12th May 2007, 14:21
Motivul este jocul inca ne pus la punct pe zgura si Nadal.

Sorin Blaj
12th May 2007, 14:23
Se scrie unstoppable... ;) Nadal s-a calificat fara prea mari probleme in semifinale...Jocul a fost echilibrat scorul dur nu prea reflecta realitatea din teren...A fost un meci disputat cu Nadal la conducere si Djokovic reusind sa-i tina piept doar la cateva puncte importante...Aceeasi situatie nu poti sa reusesti lovituri castigatoare importriva lui Nadal iti returneaza tot in teren e incredibil de stresant si incredibil de greu...Singura solutie cred este sa-l plimbi dintr-o parte in alta a terenului pana nu mai poate...Asta ar insemna sa si poti face astfel de lucruri...Pe serva lui e foarte greu sa-l bati deoarece iti serveste foarte bine in momentele cu adevarat critice si-i intra serva si atunci punctul este castigat in proportie de 80% deoarece se poate aseza cu forehand-ul dictand punctul tu incercand sa pui mingile inapoi dar nu faci decat sa amani inevitabilul... ;) Prea bun pe zgura...E atat de bun incat te duce cu gandul la steroizi si doping... ;)
Lasa jignirile si recunoaste valoarea. :rosu:

A zis cineva, vreodata, ceva de Federer? Asa ca las-o mai moale.


Nu,n-ai inteles... :( Este un mod, diferit ce-i drept,de a-i recunoaste meritele...Metaforele astea... :rolleyes: Daca citeai mesajele mele(in legatura cu Nadal si Federer) ai fi inteles ca niciodata nu m-am gandit la asa ceva ci intotdeauna i-am apreciat valoarea care este incontestabila... ;)
Tocmai ai zis-o. Lasa metaforele, pastreaza-le pentru Federer.

TenisFan
12th May 2007, 15:16
Nu mai fi asa intepat Sorine...Fii atent aici: "Nadal, I don't know, maybe he is an animal, like he never tires," the Russian joked. "We'll see." ;) Gluma gluma dar nu chiar asa de gluma... ;)