PDA

View Full Version : Nicolae Badea: "Nu se va renunta la Danciulescu si Moti!"



remy
7th January 2006, 03:59
Nicolae Badea: "Nu se va renunta la Danciulescu si Moti!"

http://www.dinamomania.net/arhiva_foto/Nicolae-Badea.jpg

Presedintele Consiliului de Administratie al lui SC FC Dinamo 1948 SA, Nicolae Badea, a conversat pe 4 ianuarie, 2006, timp de aproape 45 de minute cu unul dintre redactorii DinamoMania. Mai jos, redam principale afirmatii facute de dl. Badea, in exclusivitate pentru DinamoMania.

DinamoMania: -Domnule Badea, DinamoMania va deranjeaza pentru cateva intrebari. Sunteti disponibil?
Nicolae Badea: -La multi Ani! Sigur ca da, spuneti.

DinamoMania: -In ultima vreme, prin presa s-au tot vehiculat tot feluri de transferuri de la Dinamo. Suporterii sunt ingrjorati de plecarea unor jucatori exponentiali precum Danciulescu, Moti, Plesan sau Vlad Munteanu. Ne puteti confirma sau infirma aceste zvonuri?

Nicolae Badea: -Nu se va renunta la Danciulescu si Moti! De la Dinamo nu vor pleca jucatorii importanti din lot sau titulari. In zilele urmatoare o sa discut cu Mihai Plesan sa aflu daca a fost contact de cineva si ce intentii are. Nu cred ca fost contactat fara stirea noastra. In orice caz nu se pune problema ca Moti sau Danciulescu sa plece de la Dinamo.

DinamoMania: -In privinta portarilor, prin presa iar s-a afirmat ca portarul din Belarus, Gaev si Guso ar dori sa plece si ca Dinamo este in trative cu diversi alti portari.


Nicolae Badea: -Gaev este un tip serios, de bun simt, are un contract cu Dinamo pe care sunt convins ca-l va respecta. Guso este inca portarul lui Dinamo si n-a plecat nicaieri. In privinta lui Cristi Munteanu, pot sa va spun ca a fost pe la mine si am discutat posibilitatea ca el sa revina la Dinamo. Munteanu este jucatorul lui Dinamo din vara, iar daca el isi va rezolva probleme contractuale cu echipa sa actuala din Cipru, va reveni la Dinamo din iarna. Oricum mai avem in lot portari de perspectiva cum ar fi Posteuca sau Matache care speram sa confirme. Vreau sa va spun ca decizia transferurilor va fi luata de antrenorul Esteban pe baza analizei lotului, pe care acesta o va face o data cu inceperea pregatirilor de iarna si efectuarea primului turneu din Antalia sau in Cipru. Nu stim exact ordinea celor doua turnee, acest lucru urmand a fi stabilit in functie de adversarii pe care-i vom gasi disponibili.

DinamoMania: -Totusi in presa s-a speculat cum ca actionarii care au contribuit la cumpararea lui Moti, Plesan si a celorlalti jucatori de la Craiova ar dori vanzarea acestora pentru a-si recupera sumele investite.

Nicolae Badea: -Retineti va rog ca Dinamo detine 100% drepturile de proprietate asupra tuturor jucatorilor adusi in aceasta vara de la Craiova. Nu exista procentaje care sa fie detinute de persoane individuale. Clubul Dinamo detine in totalitate drepturile de proprietate asupra jucatorilor. Acest lucru ar putea fi verificat de mass-media citind contractele jucatorilor care sunt depuse in trei locuri: clubul Dinamo, LPF si Camera de Comert. Se prefera insa continuarea speculatiilor pe aceasta tema, iar un ziar poate crea acest subiect pentru 3-4 zile si toata presa traieste de pe urma lui. Singurii jucatori asupra carora mai sunt in co-prietate, sunt Goian, Iordache si Grigorie. In afara acestora mai avem situatia lui Zicu si Bratu imprumutati la Dinamo pana-n vara.

DinamoMania: -Veti dori prelungirea imprumuturilor lui Zicu si Bratu sau cumpararea lor la vara?

Nicolae Badea: -In privinta lui Bratu, prin contract avem prima optiune de al cumpara daca dorim acest lucru. Optiunea expira in luna mai a acestui an. Bratu este un jucator interesant care insa a avut unele probleme de adaptare la inceput si fost accidentat pe parcurs. Urmeaza ca-n retur sa ne decidem in privinta lui. Cat il priveste pe Zicu, este mai greu sa facem o oferta care sa o concureze pe cea care o are de la Inter, dar vom aborda si aceasta pista.

DinamoMania: -Ce intentii aveti si posibilitati vedeti pentru transferul lui Alexa?
Nicolae Badea: -Noi si Dan ne-am facut publica dorinta ca el sa joace la Dinamo incepand din retur. Dar daca vorbiti de posibilitati, totul depinde de clubul actual a lui Dan. In functie de raspunsul partii chineze, ne vom deplasa in luna ianuarie sau februarie in China sa negociem transferul lui Alexa. Probabil va fi o delegatie formata din mine si domnii Borcea si Netoiu.

DinamoMania: -Si totusi, in ultima vreme din iesirile la rampa ale oficialilor dinamovisti n-am vazut o coeziune si o claritate a ideilor exprimate. Ba mai multe n-au fost negate anumite zvonuri aparute in presa.
Nicolae Badea: -Cu totii suntem victimele informatiilor din presa. Citeam spre exemplu, un articol chiar pe DinamoMania, cum ca Dinamo ar fi intr-o criza financiara profunda. Noi suntem la zi cu plata salariilor! Am vazut ca ati scris ca am fi in urma cu doua luni la plata salariilor. Nu stiu cum ati calculat dvs. doua luni, poate doar daca ati lua in calcul lunile decembrie si ianuarie. Salariile pe luna noiembrie au fost platite, iar in conformitate cu regulamentu de ordine interioara, avem termen pana pe 15 a lunii urmatoare sa platim salariile. Pana pe 15 ianuarie vor fi platite si salariile lunii Decembrie.

DinamoMania: -Dar primele de joc au fost platite?
Nicolae Badea: -Regulamentul intern al clubului nu prevede o data contractuala cand aceste premii sa fie platite. Dar vom face plata si acestor premii de joc cat de curand. Cat priveste coerenta mesajului nostru, DinamoTV care este o premiera pe piata romaneasca, se afla in stadiul de probe si in curand vom reusi prin formula de productie sa gestionam un sistem coerent si consistent de comunicare. Cred ca DinamoTV va rezolva o buna parte din problema de comunicare a clubului, iar conceptul DinamoTV face parte dintr-un plan mai larg prin care dorim sa gestionam si reflectam si alte elemente cum ar fi performanta clubului sau oferta de merchandising si marketing. Avem numeroase iniative in acest sens, cum ar fi unele mai recente precum: emiterea unei serii limitate de timbre cu jucatorii reprezentativi, sau editarea de calendare intr-o colectie limitata cu semnaturile jucatorilor in original. Dorim sa continuam promovarea imaginii clubului.

DinamoMania: -Este adevarat ca exista un contract intre Ioan Becali si clubul Dinamo, care ar sti**** ca-n cazul in care Dinamo nu castiga campionatul Ioan Becali ar fi demis?
Nicolae Badea: -Nu exista nici un fel de contract. Domnul Becali este actionar si presedintele executiv si n-are nici un fel de contract de asa natura. Repet, suntem cu totii victimile informatiilor lansate in presa.

DinamoMania: -Tot legat de un eventual conflict cu dl. Ioan Becali, s-a spus ca ati intentiona sa plecati la Steaua si impreuna cu dvs. sa luati si o parte din sponsori.
Nicolae Badea: - Am venit la Dinamo in 1998 cu inima. Poate asa o dori domnul Gigi Becali. N-am nici o astfel de intentie. N-am nevoie sa-mi adaug la CV activitati de management sportiv suplimentare si nici n-am bugetul de timp si nici afinitati sentimentale sa fac asa ceva.

DinamoMania: -Doar poate ar fi bine sa faceti precizari si-n presa pe astfel de subiecte?
Nicolae Badea: -Nu este stilul meu sa stau toata ziua sa fac precizari sau sa ma lansez intr-o escaladare a explicatiilor si replicilor care oricum n-ar fi productiva nici pentru mine si nici pentru club.

DinamoMania: -In final, as vrea sa recapitulez, deci Danciulescu si Moti nu pleaca de la Dinamo?
Nicolae Badea: : -Dupa cum am precizat Danciulescu si Moti sunt jucatori pe care ne bazam in continuare. Oricum, decizia oricarui transfer de jucatori o va lua banca tehnica, care si pe vremea lui Andone si acum in cazul lui Esteban, trebuie sa faca o analiza a nevoilor lotului. Pentru transferurile de la Dinamo, antrenorul este responsabilizat sa faca un referat catre conducerea executiva cu jucatorii care sunt transferabili si ce inlocuitori exista pentru ei, iar in cazul dorintei antrenorilor de transferuri de jucatori spre Dinamo, aceasta trebuie motivata de asemenea intr-un referat catre conducerea executiva. Presedintele executiv are drept de semnatura dar decizia transferurilor trebuie aprobata de Consiliul de Administratie.
As dori sa transmit suporterilor, mai mult optimism care sa ne oblige si pe noi sa-l confirmam. Fotbalul nu este un sport de salon, ci unul care se adreseaza celor care merg la stadion meci de meci, si-n particular celor care au sentimente si pasiune fata de Dinamo. Prezenta spectatorilor la meciuri alaturi de echipa, ca al 12-lea jucator, nu este o vorba in vant. Echipa are nevoie de sprijinul si suportul dinamovistilor. Sper ca Dinamo sa aduca numai satisfactii suporterilor in anul 2006!

GruppoApparte
7th January 2006, 05:18
pai da ce e dupa el ? e dupa Becali :) asa ca nu mai visati ca strica la burtica :P

vlad1607
7th January 2006, 17:50
oita ratacita ai gresit topicul beeeeeeee raus ca miroase a cas

remy
8th January 2006, 02:50
Lasa-l, ca nu e fanatic precum alti stelisti, care si jignesc persoanele de pe Forum.
Il scuzam, ca n-a citit cu atentie articolul, sa vada model de investitor la Dinamo, dar si de om, mai rar ca Nicolae Badea.
Ce sa-i faci, daca la Steaua sant numai mafioti, golani, "smardoi", rupatori de picioare (Lacatus, Radoi).
La Dinamo doar Giovanni e putin mai increzut, dar el nu e Dinamovist pur-sange, abia a venit. Vrea sa-i arate lui JIJI ca e mai tare ca el, ca va elimina si el pe Generalii de la Dinamo.

Paul
8th January 2006, 12:08
asa si care e noutatea...
ideea era ca pleaca Tamas (Spartak) , Plesan (Poli) , Gaev (Belarus) si Fl.Petre ...

Deci 4 titulari ...

vlad1607
8th January 2006, 14:01
pleaca tu ma pe alte sectiune ale ols

GruppoApparte
9th January 2006, 06:44
numa Plesan pleaca din cate se pare

george-dinamo
10th January 2006, 11:48
pai tamas ramane? bine ca ramane danciu...mi-am luat o mare piatra de pe inima.