PDA

View Full Version : Adrian Cristea



fanatic88
10th May 2007, 23:38
Adrian Cristea

PCH
13th June 2007, 11:29
UNU DIN MARII FOTBALISTI:cool:

fanatic88
13th June 2007, 11:31
cred ca va fi rezerva sezonul care vine

Rossi
15th July 2007, 05:25
Adrian Cristea (30.11.1983 / Iasi / mijlocas)

2002-2003 Politehnica Iași
2003-2004 Politehnica Iași
2004-2005 Politehnica Iași
2004-2005 Dinamo București
2005-2006 Dinamo București
2006-2007 Dinamo București
2007-2008 Dinamo București

http://img184.imageshack.us/img184/7991/adriancristeadinamobucuyx8.th.jpg (http://img184.imageshack.us/my.php?image=adriancristeadinamobucuyx8.jpg)

fanatic88
15th July 2007, 12:22
cristinho este cel mai tehnic jucator de la dinamo ...acum alaturi de zicu ,de multe ori individualist sper sa devina un jucator care sa lupte mai mult pt echipa

Rossi
30th September 2007, 16:46
http://img225.imageshack.us/img225/6452/adriancristeadinamowallum8.th.jpg (http://img225.imageshack.us/my.php?image=adriancristeadinamowallum8.jpg)

Mario Di Lazi
25th October 2007, 09:09
2 șuturi superbe ... 1 singur gol ... 3 puncte :D
mulțumim Cristea

fanatic88
25th October 2007, 19:57
ce-i a lui e pus de o parte :)

poate fi cateodata omul care te face sa te dai cu capu' de pereti ,dar poate fi si jucatorul cheie

Mario Di Lazi
28th October 2007, 08:58
magnific din nou ...
dar de data asta nu am ce să le reproșez colegilor lui ... toți au jucat bine și au muncit foarte mult ...
am avut ghinion cu Poli Știința ... :(

DinamoBoy
28th October 2007, 11:27
Un jucator extraordinar....sper doar ca va mai sta macar un sezon la Dinamo...

vlad1607
28th October 2007, 14:34
gol fabulos..dc ar da drumul uneori mai repede la minge si ar fi un pic mai rapid ( se poate lucra la ambele ) ar fi un jucator incredibil!

Rossi
31st October 2007, 02:23
http://i219.photobucket.com/albums/cc284/reddogs4ever/Dinamo%20-%20Jucatori/Dinamo_Cristea.jpg

Mario Di Lazi
31st October 2007, 07:40
Lazio Roma, Herta Berlin și încă o echipă din Germania sunt interesate de el ...
conform știrilor Pro tv :D

fanatic88
31st October 2007, 17:16
va fi foarte greu sa-l mai tinem

Mario Di Lazi
1st November 2007, 10:30
ieri nu a jucat nimic ....
nu mai înțeleg, după jocul foarte bun cu Poli Șt, a venit acest meci în care 10 din 14 jucători nu au jucat nimic :(

alex1nho
1st November 2007, 21:18
Cristea?Pffff RUPE !!!!!! Super-Tehnic... Super-Pase, Super-Shoots ! Mijlocasul perfect.

Dogville
14th January 2008, 15:26
Fotbalist !!!!!!!

Mario Di Lazi
7th March 2008, 07:55
trebuie să-și revină și el, la fel ca și Cătă Munteanu ...

Dogville
14th March 2008, 18:20
Fotbalist !!!!!!!

Am gresit,scuze....:D

Mario Di Lazi
16th March 2008, 15:20
nu ai greșit, dar numai că este într-o mică pauză :D

laurdog
16th March 2008, 19:15
ca si ceilalti, se.........odihneste

dannyreddog
22nd March 2008, 00:02
A ramas in pana...de ceva timp...

fanatic88
22nd March 2008, 00:16
in meciul cu farul ... am vorbit numai de mama lui :)

am imbatrinit cu 2 ani de la cate greseli face in ultimul timp

laurdog
22nd March 2008, 12:32
in meciul cu farul ... am vorbit numai de mama lui :)

am imbatrinit cu 2 ani de la cate greseli face in ultimul timp

si, e bine, sanatoasa?
:happy:happy:happy

Mario Di Lazi
10th April 2008, 08:35
mulțumim Cristea pentru cele 3 puncte de aseară :D
cu câtă precizie ai putut să șutezi la mișto în brațele unui portar care a sărit la fel de mișto după minge ...

și eram supărat pe Pițurcă că nu te cheamă la Euro ... păi ce să faci mă tu la Euro ? să-i cari bagajele lui Neșu ? :(

vlad1607
10th April 2008, 20:12
in privinta lui Dinu avea mare dreptate cand a afirmat acum cateva saptamani ca pt el,Cristea,fotbalul e doar placere nu e lupta,zbatere....doar cand o sa lupte cu adevarat pe teren o sa fie un fotbalist MARE ! isi revine el la vara..oicum e bine ca joaca prost :happy...nu pleaca adica nu da nimeni banii pe el :D :D :( :D

Mario Di Lazi
11th April 2008, 08:50
poate îl suflă Poli, CFR ...
jiji fecali declara acum câzeva zile că-l vrea pe Cristea ...

dannyreddog
11th April 2008, 11:00
Asa stie asta sa bata un penalty? :rosu:

cata_dinamo
11th April 2008, 14:55
Asa stie asta sa bata un penalty? :rosu:

nu cred ca trebuie sa dam vina numai pe el:(...este adevarat ca daca marca din penalty castigam dar...in afara de 2-3 jucatori echipa a fost la pamant:headbang:

Mario Di Lazi
14th April 2008, 07:54
nu dăm vina doar pe el ... dar atunci când din 11 jucători care joacă prost, tu (Cristea) te remarci că joci și mai prost, NU E DE BINE ...

dannyreddog
14th April 2008, 23:49
Jucatorul asta ar fi mare daca n-ar da dovada de atata superficialitate....din cauza lui au scapat foarte periculos de multe ori pe contraatac cei de la Poli...are niste scheme in el...cam incepe sa ma enerveze de la un timp...:mda:
E un jucator de calitate,tehnic sta bine si cu viteza,dar e indisciplinat tactic,si isi pierde concentrarea pierzand multe mingi copilareste..
Daca ar indrepta aceste lucruri ar avea mult de castigat si el si Dinamo...

laurdog
15th September 2008, 12:58
Baaaaai triti-ar familia ta, trezeste-te odata.
Ma faci dreak de ras!!!!!!

Leo
14th October 2008, 09:40
ADRIAN CRISTEA


''In acest sezon Adrian Cristea a dezamagit, iar suporterii n-au precedat sa-i aduca acest lucru la cunostinta fotbalistiului, meci de meci. Cu siguranta ca "incurajarile" venite din partea noastra, a suporterilor, nu-l ajuta pe Adrian.

Eu insa cred in valoarea lui Cristea. Ne-a aratat de-a lungul timpului care are acele calitati si executii tehnice care numai fotbalistii de clasa le au. Faptul ca in ultima vreme nu si le mai pune in evidenta si randamentul sau este scazut este insa alta poveste ce nu tine de calitatile native.

Nu stim exact, daca Adrian trece prin niste momente personale mai putin prielnice, si aici probabil ca Rednic ar trebui sa fie mai apropriat de fotbalist, dar totusi am abservat ca de-a lungul timpului Cristea n-a folosit acolo unde el poate da randamentul cel mai bun: mijlocas central de creatie.

Andone l-a incercat pe Cristea la Sofia la inchidere, ce fiasco, si apoi l-a tinut pe banca de rezerve. Rednic in primul sau mandat a avut meritul sa-l aduca in echipa titularilor pe postul de mijlocas dreapta iar Cristea l-a rasplatit cu evolutii bune, avand numeroase reusite de senzatie, ajungand si sa joace si la echipa nationala. A urmat joaca de- a antrenorul practicata de actionari, anul trecut, cand toata echipa a fost complet bramburita, inclusiv Cristea.

Anul acesta, cand avem o pleiada de jucatori noi, Rednic incearca sa incropeasca ceva la mijloc. Inca nu stie ce vrea si pe cine se poate baza, dar cu siguranta stie ca se poate baza pe Adrian Cristea. De aici si folosirea jucatorului cand pe dreapta, cand pe stanga, cand central si cateodata pe toate aceste posturi intr-un singur meci. Oricat de valoros ar fi un jucator, daca este ametit pe toate posturile, randamentul sau scade. Sa ne aducem aminte de Florentin Petre, omul bun la toate, pe care Andone mai ca nu l-a folosit portar. Consecinta a fost o epuizare fizica si o blazare a lui Petre care inaintea plecarii sale in Bulgaria, ajunsese sa fie fluierat de suporteri.

Sigur, Cristea este un fotbalist de alt profil. El n-are travaliul lui Petre, dar in schimb ceva din geniul clasicului numar 10, cu executii spetaculoase, cu dribling in alergare din sold, cu suturi imparabile. La carente, este clar Adrian da senzatia ca este lenes, ca nu vrea sa se implice in faza defensiva si ca este indragostit de minge. Dar nimeni nu este perfect si fiecare fotbalist are calitati si defecte.

Noi, suporterii dar mai ales Rednic, avem posibilitea sa-l ajutam sa devina mare sau sa-l ingropam definitiv, daca Rednic continua cu pozitionarea sa defectuoasa in teren iar suporterii cu injuraturile la adresa lui Adrian.

Sa-i cerem sa faca si faza defensiva, deja este o gluma, fiindca stim bine ca n-o poate face bine si atunci de ce sa-l folosim pe benzile terenului? N- ar fi mai bine folosit pe postul care-i place, acela de mijlocas de creatie, unde poate fi degrevat de responsabilitatile defensive ca sa aiba energie suficienta pentru atac?

Sigur, cu totii ne-am dori Cristea sa fie un fotbalist care sa alerge mai mult, sa faca ambele faze ale meciului, dar e clar ca asa ceva el nu poate face. Un antrenor este mare cand scoate maximul dintr-un fotbalist prin pozitionarea lui in teren, si sarcinile de joc pe care i le treseaza. E clar ca Adrian Cristea nu joaca la capacitatea maxima pe stanga, sau pe dreapta cum il tot incearca Rednic. A venit timpul sa-l jucam pe Cristea la creatie si sa-l lasam sa faca mingicariile care-i plac, dar care le poate face de data asta in folosul echipei. Cristea merita ajutat. Ce zici Mircea? ''

(Dinamomania)

vlad1607
19th October 2008, 20:52
la Cluj a fost trompeta iarasi....

Mario Di Lazi
20th October 2008, 07:51
ăsta nu mai joacă fotbal de vreo 2 ani ...
nu știu de ce îl tot bagă titular ... cred că e momentul să stea și rezervă ...

Leo
3rd November 2008, 21:48
A inceput sa-si revina .

vlad1607
3rd November 2008, 22:29
epava...fosila...nu da vreo echipa din Rusia vreo 2 milioane pe el?

laurdog
4th November 2008, 08:35
Nu el e de vina, ci Rednic. Daca sta vreo doua meciuri pe banca, isi revine automat. Talent are cat sa dea la toti.

vlad1607
4th November 2008, 09:44
mare parte din vina e a lui....a printului...a mai stat pe banca la un meci si tot praf a fost apoi.....e grasutz, nu alearga , nu face faza de aparare,cand pierde mingea isi baga picioarele si se uita la adversari...e celebra replica lui data lui pitzurca " eu nu fac faza de aparare" :( :(

talent enorm...da in ritmul asta se pierde de tot

laurdog
4th November 2008, 09:49
Nu toti fac faza de aparare, pt ca nu sunt facuti pt asa ceva. Inainte sa il judecam, trebuie sa studiem atent profilul tactic al lui. E adevarat ca e indolent, ca e grsut, dar ai nevoie de el in fata, pt a scoate adversarii din joc, pt pase inteligente, pt suturi la poarta, nu pt a inchide sau a ajuta la inchiderea jocului. Pt asta avem, sau ar trebui sa avem, alti jucatori.

laurdog
4th November 2008, 09:52
Se spune că există două categorii de practicanți ai sportului rege: fotbaliști și jucători de fotbal. Ori fotbaliști și colegi de fotbaliști. Cu cît o echipă are mai mulți reprezentanți ai primei categorii, cu atît acea echipă e mai avantajată în disputa cu altele.

Adrian Cristea face parte în mod evident din prima categorie. Mai mult decît atît, puțini fotbaliști români se pot lăuda că au calitățile lui Cristea. Cu toate astea, despre Cristea s-a vorbit de puține ori în sens pozitiv, de cele mai multe ori fiind asociat cu acea categorie de oameni pentru care plăcerile vieții sînt mai importante decît orice.

În viață, dar mai ales în sport, judecățile de valoare trebuie refăcute zi după zi. A da sentința despre o persoană și a rămîne ferm în ea e o dovadă de certă malițiozitate. Într-un moment în care fotbalul românesc simte pregnant nevoia de fotbaliști capabili să scoată din joc, prin dribling, un adversar sau doi, să dea o ultimă pasă ori să poată marca șutînd de la distanță sau venind de undeva din linia a doua, Adrian Cristea merită o discuție aparte. Pentru că poate fi soluția.

Pentru asta e nevoie de inteligență. A lui, în primul rînd. Să știe să-și dozeze distracțiile, de care orice băiat de 25 de ani, prezentabil, cunoscut și cu bani, e amator. Să le dozeze astfel încît organismul lui să nu aibă de suferit, astfel încît antrenamentele să fie efectuate la parametri maximi, iar meciurile să fie o consecință a acestor antrenamente. Cel mai bun exemplu în acest sens e Ronaldinho. Cînd ieșirile nocturne s-au înmulțit, iar corpul lui n-a mai făcut față cerințelor, prestațiile n-au mai fost aceleași. Au apărut accidentările, apoi teama de accidentări.

În al doilea rînd, e nevoie de inteligența celor de la echipă. A conducerii, care trebuie să înceteze în a induce ideea că, orice ar face, Cristea va fi titular. E cea mai bună metodă de a plafona un fotbalist. Lipsa de motivație, automulțumirea și excesul de încredere. Cristea are nevoie să știe, zi de zi, că dacă nu se pregătește și nu joacă bine va trece pe bancă, va ieși din schemă, va ajunge la echipa a doua. Un fotbalist cu calitățile lui Cristea, înfuriat, măcinat de anxietate și neliniște, dar invadat de dorința de a demonstra ce poate este o perlă pe care și-o dorește orice antrenor.

Antrenorul are însă datoria să-l pună pe Cristea să joace acolo unde dă cel mai bun randament. Se știu calitățile lui, dar și defectele. De ce să nu profiți de calități în primul rînd, în loc să speri că defectele se vor remedia? Ca să joace cu adevărat, Cristea are nevoie de unul sau doi bodyguarzi la mijlocul terenului, care să-l acopere atunci cînd se întîmplă să greșească, ținîndu-i spatele, dîndu-i liniștea necesară. El nu trebuie să fie, decît foarte rar, cel ce primește pasele de la fundași, pase care, de regulă, nu sînt chiar atît de precise, căci acuratețea paselor nu-i calitatea numărul unu a apărătorilor. Tranziția trebuie făcută prin intermediul mijlocașului defensiv, care să-i poată oferi mingea pe poziție viitoare, spre poarta adversă, cu fața la ea, nu cu spatele, între linia de mijloc și cea de fund a adversarului. De aici încolo, e treaba lui.

O să vă ofer tot un exemplu de la Barcelona, pentru că-i cel mai elocvent: Xavi. Sezonul trecut, în sistemul 4-3-3 folosit de Rijkaard, nu dădea randamentul de azi. De ce? Tocmai pentru că, avîndu-i alături pe Deco și Iniesta, el cobora primul pentru a primi de la fundași. Obligat să facă două-trei atingeri pînă să-și așeze mingea, pierdea timp și spațiu, iar urmarea era o pasă facilă, echivalentă cu transmiterea responsabilității pe umerii celorlalți. Jucînd slab, Xavi era considerat un fotbalist plafonat, numai bun pentru vînzare. A venit Euro și marea schimbare. Avîndu-l pe Marcos Senna în spate, Xavi primea mingea de la acesta, în condiții de calitate mult mai bună. Așa a devenit Xavi regizorul Spaniei și omul numărul unu al turneului final. Iar noul antrenor al Barcelonei, Pep Guardiola, care merită un articol aparte pentru modul în care înțelege să-și facă meseria, a înțeles imediat. Sistemul la Barcelona nu s-a shimbat, e tot 1-4-3-3, dar în spatele lui Xavi e mereu o copie a lui Marcos Senna, fie Toure Yaya, fie Keita, fie Sergio Busquets, dacă nu cumva se întîmplă, în funcție de adversar, să fie chiar doi dintre ei. Iar Xavi e acum pasatorul numărul unu din lume, undeva în linia lui Pirlo (un Pirlo avîndu-i însă în spate pe Gattuso și Ambrosini), dar nu se limitează doar la pase. Vine mereu la finalizare, face superioritate în atac și trage de la distanță.

Sigur, Adrian Cristea nu e Xavi. Și probabil nu va fi. Adrian Cristea este însă fotbalistul care, atent supravegheat și bine folosit, poate reprezenta o soluție inclusiv pentru echipa națională. Cînd ai în mînă o perlă, e bine s-o tratezi și s-o utilizezi într-o montură de soi, ca să obții ceva de valoare mai mare, nu să o lași în starea sa naturală.

Leo
4th November 2008, 11:46
''Mijlocasul dinamovist a fost atractia serii in clubul Fratelli. Fericit dupa reusita care o tine la distanta pe rivala Steaua, Adrian a petrecut alaturi de noua sa iubita, fosta sotie a timisoreanului Ioan Timofte.



Lovitura de cap a lui Adrian Cristea din minutul 83 a declansat fiesta in "Groapa". Golul egalizator al mijlocasului dinamovist, care tine Steaua la o distanta de 6 puncte in clasament, merita sarbatorit in stil mare. Fotbalistul poreclit "Gica" de coechipieri, pentru driblingurile sale ametitoare a la Gica Hagi, a descins in jurul orei 01.00 in clubul Fratelli. ''

laurdog
4th November 2008, 17:12
Asa si? Nici dupa meci nu au voie, sau trebuie sa-i calugarim?:shocked:

Leo
4th January 2009, 09:44
Mijlocașul dinamovist spune că pînă la revenirea lui Mircea Rednic nici unul dintre antrenorii cu care a lucrat de la plecarea acestuia din toamna lui 2007, în afară de Walter Zenga, nu a știut să-i dea încredere așa cum o face actualul tehnician al liderului .



"După ce au plecat nea Mircea Rednic și Walter Zenga, antrenorii care au venit nu au știut nici să vorbească, nici să lucreze cu mine. Dar acum e bine pentru că nea Mircea mă cunoaște și are încredere deplină în mine. Voi munci mai mult, acum am încredere mai mare în mine și sînt convins că pot prinde un contract la o echipă bună din străinătate. Vreau să fac pasul la un club din Occident", a zis Adrian Cristea pentru GSP.

Rossi
11th February 2009, 23:08
http://img5.imageshack.us/img5/8161/cristeaag3.th.jpg (http://img5.imageshack.us/my.php?image=cristeaag3.jpg)

HardmaN
12th February 2009, 00:47
cand va aud mi sa face sila can un jucator e in forma toti il laudati cand e intr-o forma mai putin buna si ai trebuie putin timp sa-si revina il criticati cand dadea gol si aducea cate 3 pct era bine?

D i N a M o
27th April 2009, 12:25
Cristea un jucator uneori indolent , dar cateodata este MAGNIFIC.

Mario Di Lazi
19th September 2009, 12:53
Adrian Cristea s-a despărțit ieri de Dinamo
"Prințul" ia 400.000 de dolari la Dubai


Oferta lui Ioan Andone pentru Adrian Cristea s-a concretizat. În cursul dimineții de ieri, jucătorul și-a luat rămas bun de la colegii săi în cantonamentul de la Săftica, iar aseară a decolat spre Dubai și urmează să semneze contractul cu noua sa echipă. Mai precis, este vorba de un împrumut valabil până în luna mai a anului viitor. La Al-Ahli Dubai, "Prințul" va câștiga de aproape patru ori mai mult decât în "Ștefan cel Mare". Șeicii l-au ademenit pe dinamovist cu un salariu de 400.000 de dolari, iar afacerea a fost la fel de bună și pentru acționarii "câinilor". Dinamo va lua 850.000 de euro pentru cedarea mijlocașului în Orientul Mijlociu, iar în cazul în care arabii vor să-l păstreze și după expirarea împrumutului, vor fi nevoiți să mai achite încă 2,5 milioane de euro.

Andone: "L-am dorit mult"
Ioan Andone este artizanul acestui transfer, tehnicianul fiind cel care a făcut lobby pentru aducerea mijlocașului. "L-am dorit foarte mult pe Adrian. Eu sunt antrenorul care l-a cerut de la Iași, atunci când a venit la Dinamo. Nu cred că este un pas înapoi pentru el, însă depinde dacă se va adapta. Rădoi nu a avut nicio problemă", a spus ieri Andone.

prosport

Mario Di Lazi
19th September 2009, 13:01
Mijlocașul dinamovist a plecat ieri în Dubai
„Nu voi fi șeic, rămân 'Prințul'!“

Încrezător că poate reuși în aventura din Dubai. Așa s-a prezentat Adrian Cristea la aeroportul "Henri Coandă" din Otopeni. Fostul mijlocaș al lui Dinamo este mulțumit de împrumutul său la echipa antrenată de Ioan Andone și speră să profite de șansa oferită.

- Pleci înaintea meciului cu Urziceni. Cui lași banderola de căpitan?
- Aveam nevoie de o schimbare și sper să profit de această șansă, să reușesc să mă acomodez. Important este să fie o echipă, nu contează cine este căpitanul echipei. Vreau să o iau de la capăt și să profit de șansa care mi s-a ivit.

- Cum crezi că se vor descurca colegii fără tine?
- Am încredere în ei. Victoria de la Graz ne-a refăcut moralul, însă este nevoie să fie urmată și de altele.

- Nu este cam departe Dubaiul?
- Am avut oferte din Vest, însă nu s-au concretizat. A venit această ofertă și am zis să profit de ea.

- Te îndepărtezi de națională...
- Răzvan Lucescu mă cunoaște, iar dacă voi evolua bine, voi marca și va avea nevoie de mine, eu voi veni cu cea mai mare plăcere.

- Din "Prințul" devii "Șeicul"?
- Nu, tot "Prințul" voi fi și acolo, nu voi deveni "Șeic".

- Mai alegeai Al-Ahli dacă nu era Andone antrenor?
-Ando mi-a zis că are nevoie de mine și eu am acceptat. Faptul că este antrenor a contat în alegerea mea.

prosport

Frana91
6th August 2010, 10:57
Si-a revenit "printzu" :))) numai e epava cum era sezonu trecut.

LoLoLo
6th August 2010, 13:38
Felicitari lui ca si`a revenit ... si nu mai sta cu capul dupa fufe :) // /Daca o sa continue asa ... nu cred ca mai prinde sfarsitul sezonului la dinamo

Dark_Lordy
6th August 2010, 14:42
Se pare ca si-a revenit Printul nostru! Ma bucur ca a inteles ca trebuie sa joace fotbal daca vrea sa plece

moty
6th August 2010, 22:53
Ce avatar SF ai :D

Pedro1984
9th August 2010, 12:17
si'a revenit , dar tot un figurant ramane