PDA

View Full Version : Comunicat Aria Ultra`& Fervent



Napoletan
10th May 2007, 19:22
Prin prezentul comunicat grupurile Aria Ultra` si Fervent, din Peluza Sud Farul Constanta isi anunta suspendarea activitatii pe termen nelimitat. Desi am evitat pe cat posibil sa facem publice problemele grave cu care ne confruntam, incercand din toate puterile rezolvarea acestora prin propriile forte, acum suntem nevoiti sa ne recunoastem invinsi. Am preferat sa iesim cu fruntea sus, mandrii de ceea ce suntem si de ceea ce am realizat prin propriile mijloace, decat sa acceptam limitele in care ne putem sustine clubul mult iubit. De o buna bucata de vreme se incearca din rasputeri indepartarea noastra din peluza, de catre organele de represiune, cu larga complicitate a conducerii clubului, care in loc sa se preocupe de situatia dramatica in care clubul nostru a ajuns, si de numarul tot mai mic de spectatori care sunt prezenti pe stadion, este mai degraba interesata sa indeparteze de langa echipa si acei putini suporteri fideli care mai sunt.
Ne cerem scuze daca prin aceasta decizie am dezamagit pe cineva, dar lumea trebuie sa inteleaga ca in aceste conditii nu ne mai putem sustine clubul asa cum ne-am dori noi, ci doar asa cum suntem lasati, lucru pe care il respingem cu fermitate.
In speranta ca lucrurile vor reveni la normal candva, iar noi ne vom putea intoarce acolo unde ne este locul si unde datoria o cere, tinem sa le multumim celor care au fost alaturi de noi in toti acesti ani, celorlalte brigazi care alcatuiesc Peluza Sud, si nu in ultimul rand, tuturor constantenilor care poarta pretutindeni in suflet aceste doua culori...

Farul suntem noi!

tchibos
11th May 2007, 09:11
pacat ca s-a ajuns aici si rusine celor care in loc sa creeze cadrul propice de manifestare pentru niste suporteri adevarati, ei dimpotriva incearca imprastierea lor.. vom ajunge sa avem un stadion auto-suspendat :headbang:

arian18
12th May 2007, 03:07
Pacat, dar decat sa iti pierzi demnitatea...
Represiunea abia acum incepe, asa va fi mereu, probabil mai rau, asa se
intelege si decadenta unor tari care acum 10-15 ani erau undeva in varf iar
acum sunt in cadere libera (unii stiu la ce tara ma refer). Ultrasii sunt o clasa
sociala ce nu au ce cauta in societatea europeana dezvoltata, inculta si
culmea cea din Romania, becalizata.
E un razboi prea mare, cetatenii vor sa vina la teatru, ca de Fantasio nu au
auzit, presa nu vorbeste nimic despre abuzuri, mafia bolsevita din liga ne
injura mereu excitand presa, pumnul unui suporter este net mai criticat
decat cel al lui MM. Imi doresc ca in ziua cand nu vor mai fi ultrasi pe
stadioane sa moara si fotbalul, ori sa ajunga o afacere la fel ca cel american,
poate asa lumea isi va da seama de toate porcariile astea dar ma indoiesc
din moment ce lumea aclama lideri precum basescu.
Oricum respect baietilor care au facut ca peluza cea mai longeviva din tara
(excluzand baietii de la rapid si poli, ei sunt ultrasi din 1923 respectiv 21) sa
nu isi piarda respectul. Fara ei nu vad rostul altor grupuri in peluza.