PDA

View Full Version : ''Chelsea si Liverpool ucid fotbalul''



kain
9th May 2007, 14:50
Legenda echipei Real Madrid, Jorge Valdano, i-a criticat dur pe Jose Mourinho și Rafa Benitez, descriind stilul de fotbal pe care aceștia îl impun la Chelsea, respectiv Liverpool, fiind „ca un că**t pe băț”.

Argentinianul, câștigător al Cupei Mondiale cu naționala țării sale, recunoaște că meciul dintre Liverpool și Chelsea din semifinalele Ligii Campionilor a arătat spre ce se îndreaptă fotbalul și s-a declarat iritat de faptul că asemenea echipe talentate nu-și arată calitățile. „Fotbalul este făcut din sentimente subiective și, în acest sens, Anfield (n.r. stadionul celor de la Liverpool) este de neîntrecut. Pune un că**t pe băț în mijocul unui stadion plin de nebuni pasionați și vor fi oameni care vor spune că asta este o operă de artă. Ei bine nu este, este un că**t pe băț. Chelsea și Liverpool sunt cel mai clar și mai exagerat exemplu a căii spre care se îndreaptă fotbalul. Sunt două echipe foarte tactice, foarte colective, foarte fizice și foarte directe. Dar o pasă scurtă? Nu. O fentă? Nu. O schimbare de ritm? Nu. Un un-doi? Nu. O trecere a mingii printre picioare? Un călcâi? Să nu fim ridicoli, nu o să vedem așa ceva la ele. Modul extrem de control și seriozitate abordat de cele două echipe în semifinala Ligii Campionilor au neutralizat orice urmă de creativitata sau de tehnică”, a declarat enervat Valdano, pentru The Sun.

Valdano consideră că principalii vinovați pentru modul în care Chelsea și Liverpool joacă sunt cei doi tehnicieni ai formațiilor respective și lipsa lor de experiență de joc. „Viețile lui Mourinho și Benitez s-au încrucișat într-o lume mult mai mediatizată. Din cauza asta se privesc cu atâta neîncredere. Dar au și două lucruri în comun: o foame de glorie negată în trecut și dorința de a avea totul sub control. Ambele lucruri stau la baza unui factor cheie – niciunul dintre cei doi antrenori nu a reușit ca jucător. Asta i-a determinat să-și canalizeze vanitatea în antrenoart. Cei care nu au avut talent ca jucători și care nu au reușit să se impună, nu cred în talentul jucătorilor. Ei nu cred în abilitatea de a improviza pentru a câștiga meciurile de fotbal. Pe scurt, Benitez și Mourinho sunt exact tipul de antrenori de care Benitez și Mourinho ar fi avut nevoie ca să reușească pe vremea când erau jucători”, a adăugat Valdano.

@Parerea mea este ca spune adevarul si nu am nimic cu Chelsea si Liverpool :cool:

Bogdy LFC
19th June 2007, 15:53
:ban: TOPIC :rosu: :rosu: :rosu:

Doar eficienta conteaza si trebuia sa se exprime altfel :rosu: :jerk: :jerk: :jerk:

kain
19th June 2007, 19:36
:ban: TOPIC :rosu: :rosu: :rosu:

Doar eficienta conteaza si trebuia sa se exprime altfel :rosu: :jerk: :jerk: :jerk:

Spune-i lui asta, nu noua :D Tu zi ce parere ai de joc.. Iti place asa.. sau ai prefera.. altfel :cool:

Cappone
20th June 2007, 11:21
Are mare dreptate,a spus exact cum trebuia sa spuna!mai ales liverpool!

Bogdy LFC
20th June 2007, 15:34
@Cappone - fucking retard :D

@kainutz - eu prefer exact asa cum joaca ambele echipe pt k dovedesc eficienta.Una mai eficienta decat alta.Iar in ceea ce le priveste pe ambele,sunt peste Real M si infatuatul ala de Valdano ;) NU mai incerca sa bati apropo-ul k Real joaca spectaculos :ok:

kain
20th June 2007, 16:40
@Cappone - fucking retard :D

@kainutz - eu prefer exact asa cum joaca ambele echipe pt k dovedesc eficienta.Una mai eficienta decat alta.Iar in ceea ce le priveste pe ambele,sunt peste Real M si infatuatul ala de Valdano ;) NU mai incerca sa bati apropo-ul k Real joaca spectaculos :ok:

Nu bat nici un apropo.. Real juca spectaculos.. in general.. acum cu Fabio Capello.. joaca cam ca voi.. desi nu se poate compara ;)

Sasuke Uchiha
20th June 2007, 16:44
valdano e paralel, nu il mai vrea nici o echipa, a facut-o varza cand a fost director la real
sa gasit ce zdrenta sa-i critice pe mourinho si benitez

Bogdy LFC
20th June 2007, 18:52
valdano e paralel, nu il mai vrea nici o echipa, a facut-o varza cand a fost director la real
sa gasit ce zdrenta sa-i critice pe mourinho si benitez

''Cam'' asta voiam si eu sa argumentez,insa NU am stiut cum s-o fac :ras-plans:

Bogdy LFC
20th June 2007, 21:32
Nu bat nici un apropo.. Real juca spectaculos.. in general.. acum cu Fabio Capello.. joaca cam ca voi.. desi nu se poate compara ;)


Ne intalnim in optimi sezonul viitor:drak: :drak: :drak:

ReD_Devil
20th June 2007, 21:39
eu as zice ca joaca plicticos,pragmatic,urat,etc... dar cred ca Valdano s-a exprimat mult mai bine :D :great:

Bogdy LFC
20th June 2007, 21:40
eu as zice ca joace plicticos,pragmatic,urat,etc... dar cred ca Valdano s-a exprimat mult mai bine :D :great:

Crezi ''cam'' gresit tu:rolleyes: