PDA

View Full Version : Meci 25: Italia - SUA



Paul
4th January 2006, 22:39
Italia - SUA

17.06.2006 , 22.00 , Kaiserslautern

Discutii inainte si dupa meci , pe acest thread.

Universal
1st May 2006, 06:22
Meci din nou usor pentru Squadra, 3-0

Cristian
10th June 2006, 10:03
Bat europenii, desi surprize in fotbal s-au mai vazut, sa nu uitam ca-n 2002 SUA a fost surpriza acelui mondial

il cappo
15th June 2006, 02:19
italienii au deja o victorie...deci le mai trebuie una (ca sa fie calificati) ...1-0

Universal
16th June 2006, 11:58
eu cred ca fac scor cu americanii 3-0

Vlad
16th June 2006, 12:01
Sper sa spulbere Italia pe SUA

Universal
16th June 2006, 13:20
Si eu as vrea, sa fie un mecu nebun de tot, cu rasturnari de situatie un 3-0 apoi 3-2 si spe sfarsit sa mai dea italienii 2 in repiza doi

Jerry20cm
16th June 2006, 15:45
Bat Italieni cu 2-0.
goluri: Toni si Totti.:D

delaparis
17th June 2006, 13:00
ITALIA:
Buffon - Zambrotta, Nesta, F. Cannavaro (cap), F. Grosso - Perrotta, Pirlo, De Rossi - Totti - Toni, Gilardino

SUA:
Keller - Lewis, Berhalter, Onyewu, O'Brien - Convey, Reyna (cap), Johnson, Beasley - Donovan, McBride


Nostim sistemul de joc al americanilor ... Cica ar putea juca in 4-1-4-1 ... :o:

Sergiu
17th June 2006, 13:44
Eu cred ca Del Piero va incepe aceasta partida. Se pare ca la un meci intre 2 echipe ale Italiei Lippi l-a pus pe Del Piero cu Toni si Iaquinta intr-o formatie si juventinul a dat 2 goluri. Si desi formula asta cu Del Piero a pierdut cred ca Lippi il va titulariza pe Alex.

delaparis
17th June 2006, 21:15
Hai poate iese inca o surpriza si aici ... :D
Poate ii califica italienii pe cehi ...

Catalanul
17th June 2006, 21:28
Castiga chinuit Italia... nu m-a impresionat nimic in meciul lor cu Ghana iar cu SUA nu cred ca vor face mare lucru... 1-0.

vinsanity
17th June 2006, 21:42
vor castiga italienii cu scorul lor favorit 2-0, mentionez doar faptul ca eu vreau si spectacol, nu doar "fotbal", poate de aia n-am fost niciodata fan Italia:rolleyes: Forca Brasil!/hello

Mario Di Lazi
17th June 2006, 21:45
Sper sa spulbere Italia pe SUA
Pana acum ziceai peste tot ca bat favoritii cu 3-0. Acum vad ca la meciul asta "te-ai" potolit. :)
Sper sa nu te superi pe mine. Am zis si eu.
Eu zic ca se termina 1-0 pt Italia.

inter
17th June 2006, 21:54
Hai poate iese inca o surpriza si aici ... :D
Poate ii califica italienii pe cehi ...

:ciocan: da-ti peste gura :jerk:

Sergiu
17th June 2006, 21:55
Se pare ca nu va juca Del Piero in prima repriza.
Fara Alex treaba va fi destul de complicata, numai o executie gen Pirlo in meciu cu ganezii poate modifica tabela, dar nu cred ca vom avea parte de asa ceva.
Eu cred intr-un meci strans si poate 1-0 pentru Italia. Americanii sunt totusi echipa foarte buna si nu cred ca pot repeta dezastrul de la meciul cu cehii.

insanity raman la parerea mea fotbalul se joaca pe teren si conteaza sa dai un gol mai mult ca adversarul. Asta ar trebui sa fie preocuparea jucatorilor nu numarul de calcaie sau jonglerii la antrenamente.

Steeltown Boy
17th June 2006, 21:59
Hai ca la meciu' asta am votat in poll inainte de fluierul de start. :ok:
Bate Italia dar astazi s-ar putea sa joace mai frumos. Pur si simplu, cu africanii au fost nevoiti sa-si etaleze stilul pragmatic.
Americanii (locul 5 FIFA:happy ) practica totusi un fotbal romantic. Asta le va da ocazia italienilor sa faca si o demonstratie de tehnica in teren.
Nu de alta, da' la meciu' cu cehii vor trece iar (SPER) la rigorile specifice fotbalului peninsular. Depinde...

pistoliki
17th June 2006, 22:01
/hello 2-0 pentru italia for sure!!! /hello /hello

nubian
17th June 2006, 22:18
poa sa se termine oricum, numa sa favorizeze pe Ghana:ok:

Steeltown Boy
17th June 2006, 22:20
Primele 20 minute si deocamdata americanii par mai multi (si mai buni) pe teren. Interesant... posesie ita 45%-55% usa si cateva ocazii maricele la poarta lui Buffon.

nubian
17th June 2006, 22:32
1-1, de rossi eliminat.. se impute macaroana pentru italieni.. daca bat americanii, toate echipele din grupa vor avea cate 3 puncte, iar ultima etapa ar fi chiar tare

starsteel
17th June 2006, 22:35
Ar fi culmea o noua surpriza dupa cea din meciul Cehia-Ghana. Totusi nu cred.

inter
17th June 2006, 22:39
ce nesimtit de rossi ala .... i-a bagat totti numai tampenii in cap!

iar zaccardo ... mana moarta! si zambrotta e aerian .... ce rahat l-a scos pe Grosso din echipa?

nubian
17th June 2006, 22:47
eliminat Mastroeni la SUA (complet gratuit), lucru ce ajuta pe Ghana..:D

tu26dor
17th June 2006, 22:48
daca bate sua, toate 4 echipele vor avea cate 3 puncte... misto... totul va depinde de ultimul meci... frumos tare... hai sua... vreau sa vad spectacol...
daca bate italia pe sua, pe urma e clar ca ii lasa pe cehi sa castige si nu ar fi prea corect...
mai bine si mai spectaculos sa se bata toate in ultimul meci:)

tu26dor
17th June 2006, 22:48
rosu si pt americani....:(

miril
17th June 2006, 22:51
O repriza mediocra a italienilor, doua rosii meritate si o echipa americana bine motivata care a surprins placut in prima repriza.

Datenshi
17th June 2006, 22:53
eliminat Mastroeni la SUA (complet gratuit), lucru ce ajuta pe Ghana..:D

Cum adica gratuit cand i-a bagat crampoanele in glezna?

otinho
17th June 2006, 22:54
eliminat Mastroeni la SUA (complet gratuit), lucru ce ajuta pe Ghana..:D

n-a fost gratuit .. a fost un fault clar de rosu

Catalanul
17th June 2006, 22:55
eliminat Mastroeni la SUA (complet gratuit), lucru ce ajuta pe Ghana..:D
gratuit ? :o: nu tin cu italienii, dar cele 2 eliminari au fost corecte... Mastroeni l-ar fi putut baga in spital pe Pirlo.

Asitam la cel mai dur meci de la acest mondial :D

robertRZR
17th June 2006, 22:56
rosu clar...zic eu

Sergiu
17th June 2006, 22:56
Da repriza frumoasa 1 gol si trei greseli mari autogol si 2 eliminari.
Se pare ca Italia e net superioara la fazele fixe. Ar trebui sa obtina cat mai multe si golu 2 va veni zic eu.

delaparis
17th June 2006, 22:56
eliminat Mastroeni la SUA (complet gratuit), lucru ce ajuta pe Ghana..:D

Totusi era sa-i rupa piciorul italianului ...

Americanii joaca fara complexe in fata unei echipe care este favorita la titlu ...

Interesant meciul ... eu am mizat pe egal, deocamdata nu ma insel ... :yeah:

PS: Se vede frumos jocul ... imaginea e aproape de teren, imi aduce aminte de Craiova in '83 ...

nubian
17th June 2006, 23:05
ma rog, daca toti ziceti ca trebuia rosu, asa o fi..:rolleyes:
mie mi s-a parut mai mult de galben, but whatever..
sper sa vad totusi mai multe eliminari/suspendari la americani, pt meciul urmator cu Ghana:drak:

edit: am fost profet, inca un rosu la americani, keep dem coming:D

tu26dor
17th June 2006, 23:08
inca un rosu... astia se omoara acolo?

delaparis
17th June 2006, 23:18
Gata ... a devenit bilci ...
Americanii in noua , italienii in zece ... e curatenie mare pe teren ...
Se zbat ca nebuni si jocul a pierdut din tensiune ...

Steeltown Boy
17th June 2006, 23:20
Eu zic ca arbitrul a scapat jocul din mana... pacat, italienii nu ar trebui sa fie ajutati de arbitraj.
Americanii sunt dezarmati si e doar o chestiune de timp pana cand eliminarea lui Mastroieni isi va produce efectul pe tabela de scor. Jocul italienilor ma dezamageste, pana acum nu au aratat superioritate.

nubian
17th June 2006, 23:26
iincredibil!!!! ala e ofsaid?? mi-e sa nu se supere aia de alaturi de la baza Rammstein si sa vina peste arbitru cu tancuri si f16-uri:o:

Vladek
17th June 2006, 23:26
E clar ... Italia e "cea mai iubita dintre echipe", ca sa-l citez pe Marin Preda. Numai ca cei care-o iubesc sunt fluierasii. 2 eliminari, absolut gratuite, plus un gol anulat. nu stiu cat de corect.
:rosu: :rosu: Deh, nimic nou sub soare. Tactici standard ale macaronarilor.

dragos_popa17
17th June 2006, 23:29
Ofsaidu' o fost clar

delaparis
17th June 2006, 23:30
Totusi ... totusi ... Americanul a fost un metru in offside ...

Cel putin asa se vede la reluare ...:P

tu26dor
17th June 2006, 23:30
tin cu italia... vreau sa castige mondialul.. dar pe bune... fara ajutorul arbitrilor... pacat...

nubian
17th June 2006, 23:33
Totusi ... totusi ... Americanul a fost un metru in offside ...

Cel putin asa se vede la reluare ...:P

mda, a cam fost.. cine l-o fi pus pe ala sa stea calare pe traiectorie??:headbang: :P

delaparis
17th June 2006, 23:34
Eu nu tin cu Italia dar cred ca nu au fost ajutati de arbitraj ... sincer

Vladek
17th June 2006, 23:36
Totusi ... totusi ... Americanul a fost un metru in offside ...

Cel putin asa se vede la reluare ...:P

De vazut se vede offside ... dar se vede si cum yankeul se fereste de minge ca de un manual de limba franceza :D :D . Nu cunosc 100% regulamentul, dar parca se lasa faza sa continue daca respectivul nu influenteaza cursul jocului.
Iar eliminarile au fost dictate clar eronat (a se citi "pentru a ajuta Italia").

tu26dor
17th June 2006, 23:40
la 1- 1 sua mai are sanse doar daca bate pe gana si daca italia invinge cehia...
prima varianta e putin probabila dar cea de a doua e imposibila in situatia actuala... nu?

delaparis
17th June 2006, 23:42
Nu cunosc 100% regulamentul, dar parca se lasa faza sa continue daca respectivul nu influenteaza cursul jocului.
Iar eliminarile au fost dictate clar eronat (a se citi "pentru a ajuta Italia").

Respectivul a fost pe traiectoria mingii ... A atins sau nu ? asta e alta problema ... deci a influentat ... :D
Arbitru a fost sever dar a aplicat regulamentul la fix ... :rolleyes: Poate ca regulamentul nu e foarte clar .... :cool:

tu26dor
17th June 2006, 23:47
au lasat-o moale de tot... sua cel putin pare sa se multumeasca cu egalul...

delaparis
17th June 2006, 23:53
Hopa !!!

Meci egal !!!!

Se complica in grupa asta ...:o:

Toti au sanse de calificare ... /hello

tu26dor
17th June 2006, 23:56
pai eu ce ziceam... vezi optiunile mai sus...
oricum... sunt convins ca italia nu va bate cehia ...
vor merge impreuna cot la cot...
si pana la urma ar tebui sa ne bucuram ca sunt din europa amandoua...
sau sa purtam ura ca trebuia sa fim noi in locul cehilor?

delaparis
17th June 2006, 23:58
Gata ... nu mai votati ... :D


1 : cristianGL, il cappo, MLDS, pistoliki, Predator, Steeltown Boy, SVlad, The G.O.A.T., Universal 9 52.94%
x : delaparis, Kooler, nubian, robertRZR, Skywalker19 5 29.41%
2 : H1Vltg3, maximus3ad, tu26dor 3 17.65%

Voters: 17.


Eu am cistigat ... /hello

adbogdan
17th June 2006, 23:59
Locul 2 din grupa asta va juca in optimi cu Brazilia. Si nu cred ca pe italieni ii incanta ideea ...

miril
18th June 2006, 00:01
Arbitrul a arbitrat foarte corect un meci greu si cu o evolutie curioasa. Pope putea fi eliminat pentru doua galbene inca din prima repriza daca arbitrul vroia, iar la golul americanilor McBride se afla, in offside, pe traiectoria balonului mascand portarul. Totusi, Italia a dezamagir profund, fiind surprinsa de marcajul americanilor si neresusiind nici in 9 1/2 oameni sa se desprinda. Cu exceptia lui Pirlo si el obosit spre sfarsit, ceilalti italieni nu au trecut clasa. Felicitari americanilor, desi au cam jucat la intimidare.

maximus3ad
18th June 2006, 00:03
Daca USA juca asa cu Cehia, nu primea 3-0 numai ca au prins o zi proasta si au aplicat o tactica gresita, insa in meciul asta au facut ce trebuia, deabia acuma am vazuta echipa jucand asa cum joaca de obicei. Imi pare bine ca a pierdut Cehia, eu as vrea ca Italia cu USA sa mearga mai departe, what a dumbass referee, he messed up the game

Steeltown Boy
18th June 2006, 00:03
Poate ca daca erau 9 contra 9, altul ar fi fost rezultatul.
Palida consolare egalul asta ptr americani. Chiar daca inving in ultimul joc, vor ajunge din pacate la mana celor doua echipe din Europa. Adica vor pierde calificarea printr-o "intelegere sportiva".
Rog a nu mi se "edita" ultima remarca, orice asemanare e pur si simplu intamplatoare.

Sergiu
18th June 2006, 00:06
Si golu 2 n-a mai venit. Poate daca obtineau mai multe faze fixe. S-a vazut ca Del Piero trebuia sa fie de la inceput pe teren, dar asta e alta poveste.
Offside-ul ala a fost cat se poate de evident. Regulamentul spune ca si daca un jucator e cazut la marginea careului de 16 si portarul pe linia portii si un sut vine pe acolo se da indirecta. Faza de manual.
Grupa e din ce in ce mai interesanta. Prevad o victorie a americanilor in ultimu meci si poate au sanse la calificare daca bate si squadra azzura.
Arbitraj bun desi a fost un penalty pentru italieni la inceputul celei de-a doua reprize.

tu26dor
18th June 2006, 00:07
la aceasta "intelegere" ma refeream si eu... numai ca am spus-o altfel...
va amintiti ultimul joc al italiei din grupe de acum 4 ani? cu mexic? era 1-1 in minutul 88(se calificau amandoua la acest scor) si mexicanii jucau pase in propria jumatate fara ca cineva sa-i deranjeze... italienii stateau cuminti si asteptau fluierul de final... penibil...

barcafan
18th June 2006, 00:08
1-1,un scor bun pentru italieni...

Steeltown Boy
18th June 2006, 00:11
In 2002 au fost cel putin 5 minute penibile cu Mexicul... A fost scandalos atunci, stiu... si din pacate era tot Italia. De aia nu-i vad bine pe americani.

Triphat
18th June 2006, 00:12
1-1,un scor bun pentru italieni...

lol bun ? ti se pare bine sa scoti un egal cu o echipa mai slaba care are si un om in minus ? E un dezastru pentru italieni. Rusine lor. Sa se considere chiar norocosi ca americanii au avut un gol perfect.. anulat.

delaparis
18th June 2006, 00:13
.
Rog a nu mi se "edita" ultima remarca, orice asemanare e pur si simplu intamplatoare.

Nici o problema ...:) Mai ales ca ai dreptate ...
opinie sincera treb' apreciata ... aici ... :D

Sergiu
18th June 2006, 00:14
1-1,un scor bun pentru italieni...


Ma tu vrei sa intigi aici. Ce scor bun? Vroiam victoria altceva nu e bun clar?

Catalanul
18th June 2006, 00:14
Ce tare ar fi ca Italia sa piarda cu Cehia si Ghana sa-i bata pe americani :happy

Si totusi, cred ca cele 2 echipe europene se vor intelege si vor merge pe mana unui egal :(.

Pacat, Ghana sau SUA ar fi meritat un loc in optimi :)

starsteel
18th June 2006, 00:16
Sambata ziua surprizelor la mondiale, ce meci va fi Italia-Cehia, una din ele va pleca acasa. Pentru astazi imi doresc o victorie a Braziliei poate sa fie si cu 2-1 sau 3-2 nu conteaza.

tu26dor
18th June 2006, 00:16
daca sua bate, cehia face egal cu italia dar daca bate gana, italia da meciul cehilor?
e cam complicat pt ca locul doi de aici joaca cu locul intai din grupa braziliei...
le convine la italieni o optime de finala cu brazilia?
si se mai poty face o multime de supozitii...
dar probabil toata lumea spera ca sua - gana sa se termine egal...

dinamonyc
18th June 2006, 00:18
3-1 Italia-cehia
2-0 Sua-ghana

Merge Italia Si America.

tu26dor
18th June 2006, 00:22
eu cred ca va castiga ghana in meciul cu sua... si italia va fi nevoita sa invinga cehia...pentru a obtine locul intai. asa macar se va juca corect in italia -cehia...
(este doar o supozitie... luati-o ca atare)

Sergiu
18th June 2006, 00:22
Nu inteleg ce tot vorbiti de aranjamente.
Daca Ghana bate deja va bagati capu in pamant de rusine.
Cum sa faci aranjament daca dincolo e de exemplu 0-0 pana in minutu 85. Apoi da Ghana gol deja situatia e jenanta. Oare se risca Italia sa stea la mana ultimelor 5 minute?
Doar daca sa zicem are SUA 2-0 in ultimile 5 minute si la Italia Cehia e egal atunci putem vorbi de o relaxare altfel sunt balarii fara fond.

miril
18th June 2006, 00:23
Triphat, nu a fost gol valabil, americanul, in offside, influentand jocul, fiind pe triectoria balonului si mascandu-l pe Buffon. Hiadeti sa terminam cu miticismele astea. Toata lumea vrea sa evite Brazilia in optimi.

Triphat
18th June 2006, 00:24
Sa lasam angajamentele, nu o sa se intample. Italia o sa bata o Cehie care joaca fara Koller, Baros, Ujflausi. I-am vazut ce pot face fara atacantii lor... nimic.

miril
18th June 2006, 00:26
Americanii au fost invingatorii morali ai meciului, dar asta nu justifica limbajul trivial, romrapist.

tu26dor
18th June 2006, 00:28
mai e o varianta... australia sa bata pe brazilieni si sa ia locul intai in grupa... rezulta o prada aproximativ usoara pt. oricare echipa de pe locul doi din aceasta grupa...
--------------
(este doar o supozitie... luati-o ca atare)
--------------

Triphat
18th June 2006, 00:29
Triphat, nu a fost gol valabil, americanul, in offside, influentand jocul, fiind pe triectoria balonului si mascandu-l pe Buffon. Hiadeti sa terminam cu miticismele astea. Toata lumea vrea sa evite Brazilia in optimi.

Nu a atins mingea, de obicei nu se da offside la faze de genul asta. Numai in CM arbitrii fac prea multe greseli. Buffon a ezitat crezand ca americanul a atins mingea.. parca protesta in timp ce s-a aruncat dupa minge.

miril
18th June 2006, 00:32
Este suficient sa fie pe traiectoria balonului, deci sa influenteze jocul, Buffon fiind mascat, in acest caz. Comentariile ca arbitrul i-a avantajat pe italieni mi se pare nejustificate.

Vladek
18th June 2006, 00:32
N-ar fi rau dak Italia ar merge acasa ... o echipa ce are foarte putin de oferit pe plan strict sportiv, ale carei meciuri arata vesnic la fel : aparare cu 9 oameni, cearta, intimidarea arbitrului (daca nu "stie" deja ce e bine pentru el), ciupeli, coate si pumni mai mult sau mai putin vizibile, trageri de tricou, trageri de timp, etc, etc, etc.
In seara asta au fost ajutati (nu destul de discret) de fluieras si n-au scos decat un 1-1 :drak: :drak:
Hai Cehia !! Hai Nedved ! Trimite-ti coechipierii acasa sa-si vada de scandalurile de acolo :drak: :drak:

Triphat
18th June 2006, 00:33
Nu cred ca a fost Buffon mascat, tre sa vad totusi reluarea.. portarii sunt mascati de multe ori, dar rar vezi sa fie goluri anulate din cauza asta.

adbogdan
18th June 2006, 00:34
mai e o varianta... australia sa bata pe brazilieni si sa ia locul intai in grupa... rezulta o prada aproximativ usoara pt. oricare echipa de pe locul doi din aceasta grupa...
--------------
(este doar o supozitie... luati-o ca atare)
--------------

Daca-s suficient de buni sa-i bata pe brazilieni atunci n-o sa se bucure nimeni ca joaca cu ei in optimi.

delaparis
18th June 2006, 00:36
Americanii au fost invingatorii morali ai meciului, dar asta nu justifica limbajul trivial, romrapist.

Cool .. ne ocupam ... :D

miril
18th June 2006, 00:37
Vladek, vorbesti in afect. Cehia a fost penibila cu Ghana care a fost net inferioara Italiei. Hai sa vorbim de ce vedem nu de ce dorim. Cu exceptia cotului intentionat al lui De Rossi, sper sa ia 3 etape suspendare, in rest italienii au cam luat-o rau la gioale, vezi Perotta care a jucat intr-un picior.

tu26dor
18th June 2006, 00:39
Daca-s suficient de buni sa-i bata pe brazilieni atunci n-o sa se bucure nimeni ca joaca cu ei in optimi.

corect si asa... dar brazilia poate sa prinda o zi proasta... isi vor da drumul la joc abia in optimi... cand probabil vor spulbera totul...
oricum ... vom trai si vom vedea... eu ma opresc aici acum... o seara frumoasa tuturor

maximus3ad
18th June 2006, 00:39
Comentatorii Americanii au spus ca decizia arbitrului la golul anulat a fost buna, ei au recunoscut ca jucotorul lor a obstructionat portarul si a influentat jocul, oricum, au fost alte greseli ale arbitrului care comentatorii le-au pus sub semnul intrebarii cum a fost cartonasul rosu la Mastroani, care spun ei ca trebuia sa fie galben datorita faptului ca a avut intentia sa deposedeze mingea, ei cred ca a fost un "make up card" adica le-a dea si la americani unul pt. ca a dat si la Italieni mai devreme.

Vlad
18th June 2006, 00:43
cel mai mult mi-au placut cadrele cu antrenorul SUA care injura intr-una, arunca pe-acolo, si era in pragul unei crize,
dar si meciul a fost frumos

newyorker31
18th June 2006, 00:45
bravo Italia
bravo SUA
meci dramatic
scor normal pentru ce s-a intamplat pe teren
in sfarsit suspans in adevarata grupa a mortzii!!!!
nu ar fi exclus ca Ghana sa termine pe primul loc

Vladek
18th June 2006, 00:46
Cehia a fost penibila cu Ghana care a fost net inferioara Italiei. Hai sa vorbim de ce vedem nu de ce dorim. Cu exceptia cotului intentionat al lui De Rossi, sper sa ia 3 etape suspendare, in rest italienii au cam luat-o rau la gioale, vezi Perotta care a jucat intr-un picior.

Nu prea cred ca Ghana a fost "net inferioara" Italiei. Au avut si ei un penalty la 1-0 pt Italia ... daca se acorda, cine stie ? Dar deh ... e vorba de Italia aici. Astept sa vad dak Perotta e intr-adevar accidentat ... la italieni trebuie sa fii mereu circumspect. Si imi mentin parerea ca arbitrul a tras putin cam mult pe partea Italiei. Cel putin prima eliminare de la americani a fost grosolan exagerata. Era o intrare de galben cel mult, nu rosu. A doua, la fel, cam usor s-a scos cartonasul galben. Gattuso a impartit ghionti si coate din prima pana in ultima secunda de cand a intrat, si daca nu ma insel, n-a luat nimic.
In fine ... parerea mea e una : Italia nu merita, dupa ce a aratat pe teren sa treaca de grupe. E genul de echipa care strica jocul.

newyorker31
18th June 2006, 00:47
comentatorii americani au transmis meciul in maniera in care o fac atunci cand e vorba de fotbal american...

dinamonyc
18th June 2006, 00:47
SUA nu are sanse sa treaca de echipe ca Brazilia, Argentina sau Germania in forma care sant, dar sa fim cinstiti ce mare lucru a facut Italia jucand contra unei echipe in noua oameni. Cinste SUA la egalu asata. Si apropo totata lume zice ca Americanilor nu le pasa de fotbal. Intradevar nu e ca in Europa, dar am vazut meciul intr-un bar plin ochi cu suporteri adevarati care au trait fiecare clipa a meciului si asa a fost in toate barurile din downtown Manhattan. O sa le vina timpul sa sclipeasca.

Sergiu
18th June 2006, 00:49
Hai sa terminam cu cearta si sa ne uitam in manual.
http://www.fifa.com/en/regulations/regulation/0,1584,3,00.html

Este acolo la mijloc un flash Interactive offside law. E faza de manual la a 23-a pozitie. Dati in dreapta sus next pana la pozitia 23 si vedeti ce este, nu avem ce sa mai discutam.

newyorker31
18th June 2006, 00:50
se intampla un fenomen ciudat la acest Mondial....echipele care au jucat bine in prima runda clacheaza in al doilea tur si viceversa, echipe care joaca prost in primul meci evolueaza mai bine in urmatorul....cazul USA....
Argentina e cea mai constanta pana acum - zic eu
astept sa vad ce va juca Spania in urmatorul meci
si mai ales Brazilia
Astoria - Queens e drapata in steagurile Croatiei....sunt steaguri croate peste tot, mii de croati vor fi maine in strada daca echipa lor va castiga....

Triphat
18th June 2006, 00:52
Cel putin prima eliminare de la americani a fost grosolan exagerata. Era o intrare de galben cel mult, nu rosu. A doua, la fel, cam usor s-a scos cartonasul galben.

Pai daca altii au primit galben cand au luat mingea, dar si putin din adversar, si pentru alte chestii usoare, atunci daca intrii cu talpa direct pe picior ce vrei sa-ti dea? Asa sunt arbitrii la mondialu asta... n-ai obsvervat pana acuma ?

newyorker31
18th June 2006, 00:54
Ghana a jucat in stil de mare echipa...mi-a amintit de Camerun in Italia 1990, cand Milla si compania au facut spectacol...
Ghanezii sunt brazilienii Africii

Vlad
18th June 2006, 00:55
Da chiar s-a schimbat regulamentul in privinta cartonaselor sau sunt pur si simplu arbitrii mai 'exigenti'? ca s-au dat cam multe

Triphat
18th June 2006, 00:55
Ghana a jucat in stil de mare echipa...mi-a amintit de Camerun in Italia 1990, cand Milla si compania au facut spectacol...
Ghanezii sunt brazilienii Africii

Coasta de Fildes le-ar da clasa oricand..:ok:

Vlad
18th June 2006, 00:56
Coasta de Fildes le-ar da clasa oricand..:ok:

perfect de-acord:ok:

newyorker31
18th June 2006, 00:56
Times Square in New York a fost plina de americani care au urmarit partida pe un ecran gigant....steaguri ros-alb-albastre au fost peste tot, metrourile au fost intesate cu fani ....Americanilor le pasa de World Cup..asta e clar...

Arbitrii trebuie sa fie exigenti...
si bine fac
se respecta litera regulamentului doar, nu si spiritul acestuia...din pacate....Italia-Ghana a fost afectat de deciziile aspre ale arbitrului

Triphat
18th June 2006, 01:01
Arbitrii trebuie sa fie exigenti...
si bine fac
se respecta litera regulamentului doar, nu si spiritul acestuia...din pacate....Italia-Ghana a fost afectat de deciziile aspre ale arbitrului

Strica jocul... dau galbene MULT prea usor. Una e sa vedem un jucator bun jucand fara cartonas, si alta e sa-l vedem jucand cu un galben.

Essien azi a luat galben... de ce ? Nici macar fault.. arbitrii neprofesionisti.

miril
18th June 2006, 01:04
Vladek, daca intrarea nu a fost de rosu... Vai de peroneul italianului. Ba si de tibie. Se pare ca nu ai vazut meciul cu Ghana, in care, cel putin in prima repriza, Italia a facut spectacol, dar asa se intampla vorbim din...automatisme. Astazi ai dreptate, Italia a jucat prost, ca si Brazilia in primul meci, de altfel, cu o diferenta, brazilienii au luat toate cele trei puncte desi nu meritau.

Klingon
18th June 2006, 01:13
Italia face remiza cu un om in plus impotriva unei echipe care n-a tras un sut pe poarta?? Asta sa i-o spuna lu' Mutu. Autogolul miroase a lapte prins mai mult decat jocul fara orizont al azzurilor.

Acest meci si prestatia de Stan si Bran a Cehiei impotriva Ghanei (nu stiu de ce este inchis threadul respectiv) ma fac sa cred ca s-a intamplat ceva in aceasta grupa, si nu neaparat pe teren...

miril
18th June 2006, 01:23
Klingon, am vazut noi prea multe blaturi, de aceea... Ghana a jucat formidabil, USA a facut un pressing excelent, Cehia a jucat fara Koller, iar Italia a jucat cu... Totti si De Rossi. Asta-i explicatia! Ah, am uitat, arbitrii si-au facut datoria foarte bine, in meciuri grele.

maximus3ad
18th June 2006, 01:41
prea multe cartonase, FIFA isi face bani, $4100 pe un cartonas galben

Luis Garcia10
18th June 2006, 02:09
Un arbitru de calitate ar fi reusit sa tina meciul in mana fara atatea cartonase si fara sa-i ajute pe italienii(2 eliminari inexistente ) , oricum meci frumos!

romrapist
18th June 2006, 04:11
asta e...cei care critica trebuie criticati la randul lor...cei care critica pe nedrept nu trebuie sa se dea mari scriitori de articole sportive...scenariul banuiesc ca e cam asa...siteul onlinesport se opereaza dintro garsoniera de la periferia bucurestiului, de niste oameni care au vazut doar harta americii shi nu au nici o notiune de cum se practica shi cat de dezvoltat este in realitate fotbalul in sua...treaba e k in curand vor avea o echipa destul de puternica sa domine acest sport shi o vor face fara jucatori infumurati shi aere de vedeta, fara meciuri cumparate, arbitrii influentati sau alte gainarii practicate in europa...

Mario Di Lazi
18th June 2006, 08:55
Bravo domn arbitru ... ai jucat rolul principal.
Cred ca nevasta lui i-a zis inainte sa plece la CM : "Daca nu apari pe micul ecran de mai multe ori ca Totti si Del Piero, sa NU mai vi acasa".
Si saracu om asa a facut.

miril
18th June 2006, 10:41
Nu inteleg de ce este incriminat arbitrul care a arbitrat in mare, foarte bine, un meci foarte greu. Toate deciziile majore au fost corecte. Ca unii nu vad ca Pirlo putea sa intre un ghips, ca Pope putea fi eliminat chiar din prima repriza, pentru cumul de cartonase, asta tine de automatismele noastre despre fotbalul italian. Sa nu amestecam scandalurile din culisele fotbalului italian cu fotbalistii italieni, caci nu este drept! Felicitari americanilor care si-au impus tactica, fiind invingatorii morali ai acestui meci.

starsteel
18th June 2006, 10:51
Calcio-Soccer 1-1, urmeaza samba do Brasil adica fotbalul spectacol.

miril
18th June 2006, 11:15
A fost mai mult...tango (finlandez) in primul meci. Dar cum un meci nu seamana cu altul, vezi si meciul acestui topic...

vinsanity
18th June 2006, 11:46
slab joc a facut Italia ieri (nu pot sa spun ca nu ma bucur:) ), nici nu s-a vazut ca au jucat o repriza intreaga cu un om in plus, aici este si meritul americanilor pe care nu stiu daca i-am vazut vreodata sa lupte asa cum au facut-o:yeah: dar vor pierde in fata Ghanei, si poate reusesc si cehii sa-si revina, iar italienii sa-si faca bagajele (putin probabil, stiu, da' pot sa sper:D )
eliminarile au fost corecte, iar golul anulat la fel

SORENSEN
18th June 2006, 11:46
Arbitrul ala a incercat sa se evidentieze mai mult dect trebuie...
Italia efectiv s-a facut de ras...

bran
18th June 2006, 12:31
Arbitrul a facut tot posibilul sa iasa el in evidenta. In rest un meci slab. Ma asteptam la mult mai mult de la italieni, mai ales dupa eliminarea lui Pope.

Balaci
18th June 2006, 13:11
In sfarsit,mai vedem si noi o grupa interesanta la Mondiale,ca prea ma plictisisem de echipe calificate dupa doua meciuri!
Pronosticul meu:merg Italia si cu Ghana,nu stiu sigur ordinea insa!

Sergiu
18th June 2006, 13:27
Din punct de vedere tactic Italia a jucat bine rezultand un meci bun de fotbal.
Intrebarea e totusi de ce nu a dat Italia gol jucand 10-9?
Ocazii au fost 2 suturi superbe ale lui Del Piero. Unul cu varful ghetei urmata de o super parada cred ca e faza mondialului pana acum. A mai fost si o tragere de tricou in careu (cam asta e singura greseala grava a arbitrului). Si nu in ultimu rand Iaquinta si Gilardino n-au fost destul de speculativi: au avut cateva mingi in careu dar nu le-au fructificat. Poate Pippo era mai potrivit. Una peste alta n-a venit golul.

pinki
18th June 2006, 13:28
nu mi-a placut meciul, dar autogolul merita sa intra in topul golurilor de la mondiale :))) ce=au patit astia toti oare, marii favoriti? ca joaca mai toti ca niste cizme.... sper ca brazilia nu ma va dezamagi azi!

starsteel
18th June 2006, 18:19
Ma face varza fiica-mea ca nu am pus pronosticul ei de 1-1. Cum naiba era sa mizez pe varianta asta?