PDA

View Full Version : GSM-ul meu iubit :)



Dante
4th January 2006, 22:24
Am deschis acest subiect pentru cei care sunt pasionati de gageturile care au devenit indispensabile pentru multi dintre romani si anume mobilele noastre cele de toate zilele fara de care nu facem 2 pasi si de multe ori nici la baie nu mergem fara ele :).Deci oameni buni: Ce telefon aveti si la ce il folositi? Sunteti multumit de el?

PS: Stiu ca multi se vor lua de mine si vor spune ca telefonul e pt vorbit si atat. :) dar sunt pregatit pentru "lovituri sub centura"

Eu am un Nokia 3230 si-l folosesc la urmatoarele: ma uit la filme cu subtitrare la cursuri, ascult muzica, ma mai inspir la examene din fisierele word, il folosesc ca telecomanda universala si....aaaa... a da. cateodata mai si vorbesc la el :D

ady51a
4th January 2006, 22:30
Eu am un nokia 6610i si-l folosesc doar la vorbit!
Ce trebuie sa cumpar si ce trebuie sa fac ca sa-mi scot pozele din el si sa-mi bag (:D) niste jocuri si niste muzica in el? :mda: Am incercat prin intrared si nu merge. Nu am optiunea de trimitere prin intrared si nici de primire. Ce trebuie sa-mi cumpar? Multumesc pt un eventual raspuns! :ok:

Dante
4th January 2006, 22:44
Din cate stiu eu daca faci rost de un adaptor infrarosu pentru calculator o sa poti sa muti in telefon si din telefon in calculator poze, jocuri java si ringtonuri.Folosesti programul Nokia PC Suite

ady51a
4th January 2006, 22:57
adaptorul asta e asa numitul Bluetooth? Si jocurile de unde le iau?

Dante
4th January 2006, 23:04
nu. adaptor bluetooth si adaptor IR sunt 2 lucruri diferite. daca telefonul tau nu suporta bluetooth nu ai ce sa faci cu adaptoru.cel mai bine sa faci rost de un adaptor IR care costa vreo 350 de mii

Catalanul
4th January 2006, 23:07
@ady

Pai sunt mai multe site-uri prin intermediul carora poti sa-ti personalizezi mobilul free :D Eu unul l-am folosit pe acesta (http://things4us.zoom.ro/sport.html) :) (sper sa nu-mi iau avertisment pt. reclama :D)

Momentan sunt in posesia unui Sony Ericsson K300i dar vreau sa-l schimb neaparat cu un Motorola V3. (http://us.i1.yimg.com/us.yimg.com/i/mesg/emoticons7/8.gif)

maldini
4th January 2006, 23:23
mai prost mobil ca Motorola v3 nu exista pe lume !!! la acelasi pret poti sa-ti iei Catalane un Nokia n90 care este cel mai tare mobil la ora actuala :drak:

Catalanul
4th January 2006, 23:28
N-arata deloc rau nici Nokia n90, o sa iau in calcul si propunerea ta :D Oricum, pana cand va avea loc schimbarea de care vorbit mai sus mai e ceva... asa ca mai am timp sa caut... :rolleyes:

ady51a
4th January 2006, 23:37
Dante, Catalanul - merci mult de tot. Sper sa reusesc sa fac ceva
Catalanul@ la linkul acela nu exista conexiune im momentul cand doresc sa descarc ceva in calculator.

Catalanul
4th January 2006, 23:41
mda, acum am vazut si eu ca nu merge... incearca mai tarziu, eu de acolo am descarcat cateva jocuri si cu ajutorul cablului USB le-am bagat in celular :)

Paul
4th January 2006, 23:42
Am Nokia 6101, si-l folosesc in primul rand la vorbit ...
A II-a functie pe care o folosesc e radio`ul ...

Pana acu ceva timp aveam Nokia 3510 , si imi placea ca aveam table si imi provocam amicii la cate un joc...
Cine stie cum pot sa`mi bag tablele pe 6101...

@Ady , unele leptopuri au infrarosu ...

Dante
5th January 2006, 00:35
pai e simplu paul. faci rost de table in format .jad . stiu ca 6101 suporta java. cauta pe dc++ ceva de genul backgammon.jad. am si eu table pe mobil si asa am facut

Paul
5th January 2006, 00:46
mie mi`au taiat baietii de la ISP porturile de DC++ (am wireless , si am tras luna trecuta vre`o 12 gb)

Daca ai tablele pe comp , nu mi le trimiti (stiopi@yahoo.com)

fia
5th January 2006, 02:43
Eu am 6680 si pot sa spun ca am devenit dependent de smart-phone-uri.
Nu credeam ca imi pot crea asa o mare dependentza. Imi place la nebunie aplicatia Agille Messenger (client de IM) sunt de-a dreptul dependent.... m-am trezit vorbind pe YM si in timp ce conduc. Si in plus browser-ul... Opera... ai net peste tot... :D

Telefonul meu nu mai e doar telefon, e mp3 player, reportofon, aparat foto, camera video, player de filme, client de IM, browser de web si multe multe altele :D.... Sunt total dependent.... Cred ca am si vreo 10 posturi pe OLS puse de pe telefon :D

desdemona
5th January 2006, 04:16
Alea mai scurte? :D Pai spune asa... sa nu ti le mai sterg :P

Gabriel
5th January 2006, 04:45
Am dorit un telefon fara camera foto sau mp3. Ceva simplu si dragutz. Am un Samsung C200. Doar 69 g. Nu prea ma preocupa mp3-uri sau backgrounduri pe mobil. Important e sa ma aud bine cu cel de la capatul "firului".

Paul
5th January 2006, 11:22
fia , zi`mi ce memorie ai ...
pe 6101 cum reusesc sa`mi bag ceva mai multe memorie ... :mda:

realmadrid.com
5th January 2006, 14:14
Paul, telefonul tau nu are loc pentru card slot :D
Deci...ramai cu cei 4,4 mega :(

http://www.gsmarena.com/nokia_6101-1044.php

Am mai vazut faza asta la multe telefoane, inclusiv motorola V3...iti pune mp3 pe el..dar nu iti lasa loc pentru card ...


mai prost mobil ca Motorola v3 nu exista pe lume !!! la acelasi pret poti sa-ti iei Catalane un Nokia n90 care este cel mai tare mobil la ora actuala

Tu cred ca nu stii ce vorbesti :D
Are un bun prieten N90...l-a luat cu 20 de milioane cand a aparut :ok:...a umblat prin toate magazinele Germanos dupa el, ca in alta parte nu-l aveau..
Iar V3...este un telefon dragutz...mai mult pentru fete...care costa 8-9 milioane :D
Spre deosebire de V3 care are camera de 640-480 si memorie de 5 mega (nu poti sa-i pui card), N90 are camera de 2 mp, memorie de 31 plus card de la ei de 64, si filmeaza super bine :ok:...de n ori mai bine decat 6630-6680 :)

PS_N90 nu prea este pentru "copii" :D...pentru ca risti foarte mult sa ramai fara el :ok:

Dante
5th January 2006, 15:43
Paul vezi ca ti-am dat mail cu joculetele de table

Paul
5th January 2006, 16:05
thx
le`am primit...

fia
5th January 2006, 17:31
fia , zi`mi ce memorie ai ...
A, da cireasa de pe tort 512 MB :evil: RS-DV MMC. Eu cand l-am luat in vara stiu ca nu se gasea nicaieri in Europa asa de mare :) Am "alergat" dupa el innebunit, si pana la urma e luat din Singapore. Pe atunci era si cel mai mare (nu exista de 1GB)... acum habar nu am ce a mai aparut.

Singurul defect pe care i-l gasesc la telefon este ca nu are Radio. Evident exista varianta cu ascultatul de pe net... dar deh traficul "se numara".

Pe de alta parta am fost foarte tentat (de aspect) sa imi iau Z500, Samsung, e tot 3G (apropos nu am spus ca folosesc si destul de des video call) dar am ramas dezamagit totusi de el.

realmadrid.com
5th January 2006, 18:00
Pai si...telefonul tau are 1,3 :D...Samsung are 1 mp :D...esti sigur ca merita ?
Eu zic sa mai astepti...si sa te arunci la N80 :D ... sau N91 :P

stefanm14
5th January 2006, 18:35
Am Nokia 6101, nu prea il folosesc la altceva decat vorbit...

In schimb, ca tot vorbeati , am un coleg care are N90, m-am jucat cu el vreo 4-5 ore, incredibil

fia
5th January 2006, 19:05
Dupa cum am zis la z500 m-a atras forma nu ce stie ce sa faca. Daca stia si tot ce stie 6680 acum ziceam ca am Z500. Eu nu prea stau sa ma gandesc prea mult la telefoane, daca imi place ceva iau :D.
cat despre N-Series.... din pacate nu imi plac de loc cum arata.... si mi se par mult prea mari(de aici sa nu deduceti ca 6680 il consider mic)....Se pare ca voi ramane cu ce am pana mai apare ceva mai misto, la o adica deocamdata nu prea exista functionalitati pe care alte tel sa le aiba si eu nu.

realmadrid.com
5th January 2006, 19:14
Fia...N80 este de 2 ori mai mic decat 6680 :P...problema este ca e slide...si nu stiu daca iti plac modelele astea :D

http://img.gsmarena.com/i/pics/nokia/nokia-n80-01.jpg

PS_3mp camera :P

Paul
5th January 2006, 21:13
A, da cireasa de pe tort 512 MB :evil: RS-DV MMC. Eu cand l-am luat in vara stiu ca nu se gasea nicaieri in Europa asa de mare :) Am "alergat" dupa el innebunit, si pana la urma e luat din Singapore. Pe atunci era si cel mai mare (nu exista de 1GB)... acum habar nu am ce a mai aparut.

Singurul defect pe care i-l gasesc la telefon este ca nu are Radio. Evident exista varianta cu ascultatul de pe net... dar deh traficul "se numara".

Pe de alta parta am fost foarte tentat (de aspect) sa imi iau Z500, Samsung, e tot 3G (apropos nu am spus ca folosesc si destul de des video call) dar am ramas dezamagit totusi de el.

ce jmecher ai ajuns tu mah ...
stiu da acu ceva timp in pozele de la Fm-uri , erai la ureche cu 3410 , ma si gandeam daca mai circula tractoarele alea :happy

@stefan , si tu mah 6101 , risca sa devina mai po****re ca 3310

maldini
5th January 2006, 21:59
Tu cred ca nu stii ce vorbesti :D
Are un bun prieten N90...l-a luat cu 20 de milioane cand a aparut :ok:...a umblat prin toate magazinele Germanos dupa el, ca in alta parte nu-l aveau..
Iar V3...este un telefon dragutz...mai mult pentru fete...care costa 8-9 milioane :D
Spre deosebire de V3 care are camera de 640-480 si memorie de 5 mega (nu poti sa-i pui card), N90 are camera de 2 mp, memorie de 31 plus card de la ei de 64, si filmeaza super bine :ok:...de n ori mai bine decat 6630-6680 :)

PS_N90 nu prea este pentru "copii" :D...pentru ca risti foarte mult sa ramai fara el :ok:

eu am dat pe el $500 si am avut un motorola V3 inainte, de aia am zis ca e zero in comparatie cu n90 :D si nu o sa-mi dea nimeni in cap ptr tel asta !

Paul
5th January 2006, 22:14
ce`i cu n90-ul... cum arata si ce e asa meserias , ca eu inca n`am vazut la nimeni , desi am cativa amici care`si schimba mobilu de vre`o 3-4 ori / sezon

stefanm14
5th January 2006, 22:23
Vezi si tu poze pe nokia.com, ca doar nu stau sa-ti caut tie poze :D

De aratat, nu poti sa zici ca arata prea bine, e "caramida" bine, insa are camera din aia rotativa, poti scoate un ecran de vreo 4-5 inchi, ca la camera foto si sa filmezi...card de memorie parca are in jur de 1 GB, daca tin eu bine minte.

Paul
5th January 2006, 22:40
nici nu` mi incape in buzunar asa ceva :evil:

realmadrid.com
5th January 2006, 22:45
Maldini, depinde cand l-ai luat si de unde l-ai luat :D
Acum...la Germanos este 16 milioane cu abonament (asta in cazul in care au si telefonul, nu numai macheta :D)...dar cand a aparut era 25.
Prietenul meu l-a luat tot la abonament si a dat 20 pe el, imediat cum a aparut in Romania.
Daca l-ai cumparat din afara, clar este mai ieftin :D...daca l-ai luat de aici, inseamna ca il ai de o luna-2..
Si...una este sa vada pe cineva de 25 de ani cu telefonul si alta e sa vada pe cineva de 16...nu-i ia prea mult sa se gandeasca sa-mi rupa capul pt el :D

@Paul

Nokia N90 (http://www.gsmarena.com/nokia_n90-1155.php)

@Stefan

Cardul necesar este ca cel pentru tel. lui Fia :D...6680 :)

maldini
5th January 2006, 22:49
il am de o luna de afara de la un prieten :D cu treaba cu capul spart ai dreptate dar conteaza si pe unde umbli tu comuleee :D :D

realmadrid.com
5th January 2006, 23:04
Nu numai locurile :D ...dar prin licee umbla vorba repede ca si-a luat unu telefon de 20 milioane :D
Ca sa fiu on-topic...visul meu, care sper sa se indeplineasca la vara.. Sony Ericsson W800 (http://www.gsmarena.com/sony_ericsson_w800-1089.php) ...card inclus de 512 mega si camera de 2mp (poze mai bune ca cele facute de N90 dar infinit mai slab la modul cum filmeaza) :D

fia
5th January 2006, 23:10
ce jmecher ai ajuns tu mah ...
stiu da acu ceva timp in pozele de la Fm-uri , erai la ureche cu 3410 , ma si gandeam daca mai circula tractoarele alea :happy
NU am avut niciodata 3410... era telefonul altora :) No offence pentru altii dar 3410 as fi avut acum vreo 3 ani daca as fi avut. In general schimb telefonul la mai putin de un an dupa ce il cumpar, si de obicei imi iau din ultimele modele aparute :ok:

Paul
5th January 2006, 23:12
eh ,glumeam si io ...
telefonul o data pe an ...
si masina , o data la 3 luni :evil:

fia
5th January 2006, 23:14
Nu masina odata la 4 ani... SI de acum inainte mi-am propus la fiecare masina sa dublez numarul de cai putere, macar pentru urmatoarele 3 masini :)

realmadrid.com
5th January 2006, 23:17
@fia

Poate pentru unii nu-i asa important telefonul :D...le ajunge doar pentru vorbit si nimic altceva :)
Pana la urma, vrei mp3..i-ati mp3 player, vrei poze, i-ati aparat :D...vrei sa vorbesti cu cineva...i-ati un telefon.

PS_Nu ca as face asa...dar telefonul nu sa intreaca niciodata un aparat foto la poze sau un Ipod la memorie pt mp3 :D

PS_Cat despre masina, poti sa-ti iei o masina de acum 10 ani care sa aiba dublul la caii putere :P :D

Paul
5th January 2006, 23:19
Nu masina odata la 4 ani... SI de acum inainte mi-am propus la fiecare masina sa dublez numarul de cai putere, macar pentru urmatoarele 3 masini :)

pai la a III-a masina ajungi la 1000 CP :D

realmadrid.com
5th January 2006, 23:22
De fapt cred ca a 3a masina nu o sa fie un tractor pt tir :D

fia
5th January 2006, 23:27
75 acum -150 in 2009 -300 in 2013 -600 in 2017..... nici nu imi propun ceva imposibil. Ma gandesc ca pana in 2017 cand o sa am 39 de ani mi-oi face si eu un rost in viata :D

Ce nu inteleg eu cum am ajuns de la telefoane la masini si la ala cu Oscaruri de la premii la fotbal :D

realmadrid.com
5th January 2006, 23:30
Si ce cerinte ai avea de la telefonul tau mobil din 2017 :D ?

fia
5th January 2006, 23:32
Sa fie telefon laptop, masina casa si nevasta :)
Si sa aibe grija de copii.

Paul
5th January 2006, 23:38
nevasta de 19 ani :evil:

Buei , da tu ai bicicleta de are 75 CP ?

ady51a
5th January 2006, 23:45
sunt free jocurile de aici .com? http://www.gsmarena.com/rframe.php3?c=ro/jeu.php

realmadrid.com
5th January 2006, 23:50
Nu stiu, nu frecventez decat sectiunea pt telefoane :(
Parerea mea este ca nu sunt gratis...dar incearca, ca tre sa-ti zica daca le platesti sau nu :D

ady51a
5th January 2006, 23:54
Pai nu prea spun pana aici. E un nr scurt de mesaj unde trebuie sa trimit un cod.

realmadrid.com
6th January 2006, 00:00
Si codul ala il primesti poate dupa ce trimiti un mesaj la ei :D... si se duc cativa dolari :D

Paul
6th January 2006, 00:10
asa vre`o 1,1 $ + TVA

ady51a
6th January 2006, 00:16
Cred ca mai mult. Pe Connex Wap un joc este 3 sau 4 $ fara TVA.

Dante
6th January 2006, 01:52
da si tu un search pe google la free java games. sau cauta pe dc++ java games

fia
25th January 2006, 20:25
Mi-am pus tomtom pe mobil. Deja l-am testat si cu un GPS si arata binisor. Chiar poate fi utilizat. Din pacate insa "vorbele" sunt in limba olandeza.
Chiar ma baet gandul sa cumpara softul pe bune, face toti banii.

Apolini
26th January 2006, 08:41
Mai dragutzilor! Pentru cei cu cablu de date: Folositi Odc, sau DC++, acolo am gasit pana si GTA Vice City pentru mobil :P

fia
26th January 2006, 10:06
Gaseste tu hartile pentru europa de est pentru Tom tom si dupa aia mai vorbim ;)

georgemp
30th January 2006, 23:23
Am deschis acest subiect pentru cei care sunt pasionati de gageturile care au devenit indispensabile pentru multi dintre romani si anume mobilele noastre cele de toate zilele fara de care nu facem 2 pasi si de multe ori nici la baie nu mergem fara ele :).Deci oameni buni: Ce telefon aveti si la ce il folositi? Sunteti multumit de el?

PS: Stiu ca multi se vor lua de mine si vor spune ca telefonul e pt vorbit si atat. :) dar sunt pregatit pentru "lovituri sub centura"

Eu am un Nokia 3230 si-l folosesc la urmatoarele: ma uit la filme cu subtitrare la cursuri, ascult muzica, ma mai inspir la examene din fisierele word, il folosesc ca telecomanda universala si....aaaa... a da. cateodata mai si vorbesc la el :D
Eu am Sonny Ericsson K300I.Sunt destul de multumit de el,doar ca are cateva probleme de personalizare!

Angelina Jolie
2nd February 2006, 02:46
mai prost mobil ca Motorola v3 nu exista pe lume !!!
Da ce probleme are? Ca pe mine ma bate gandul sa-mi iau. Telefon mai sexy decat Motorola V3 Razr inca nu am vazut bata-l cucu. Inca poate din ala roz daca ma supar rau rau.:happy

Edgar
2nd February 2006, 13:41
Un telefon sexy -> Samsung E530 (link (http://www.gsmarena.com/samsung_e530-1129.php)). Ma bate gandul sa i-l cumpar sotiei mele. Singura problema e ca ea nu-si doreste telefoane cu camera/mp3 si alte prostii. Are un Samsung X450 de vreo 2 ani (link (http://www.gsmarena.com/samsung_x450-614.php)), telefon care a trecut si prin masina de spalat - program intreg :D - si dupa ce s-a uscat functioneaza la fel de bine ca inainte.

Primul meu telefon a fost un Alcatel OT Club DB (link (http://www.gsmarena.com/alcatel_ot_club_db-25.php)). Eu nu prea ii vedeam utilitatea, dar l-am primit cadou si calul de dar...
Dupa ce a cedat nervos, am cumparat un Sony CMD-J70 (link (http://www.gsmarena.com/sony_cmd_j70-280.php)) de la un coleg de facultate. Dupa vreo 2 ani (adica marti ca sa fiu mai precis), mi-am cumparat un Philips Xenium 9@9c (link (http://www.gsmarena.com/philips_650-803.php)). Standby 850 de ore. Eu as fi multumit si cu 400 :) Ramane de vazut, acum e in teste. ;)

alejandro
2nd February 2006, 13:59
eu pana nu demult aveam o Nokia 6610,cel mai mult imi placea ca avea radio la el...imi placea si designul,cu mare greu m-am despartit de el,l-am vandut,si acum ii duc dorul:(
acum am un Sony Ericsson T 630,nu prea ma incata mult,ce-i drept designul e dragut,oricum,e ceva temporar,sper in curand se trec din nou la Nokia,mi se par cele mai meseriase...dar neaparat sa aiba radio,ca fara el e trist:P

rasheedkpenny
2nd February 2006, 16:36
Eu am Nokia 6260, desi nu e prea compact, are avantajul OS-ului Symbian! Fata de Symbianul lui 6600 care avea pb., versiunea pentru 6260 e mult mai stabila.

Ca sa fac un istoric: primul tel.(cu cartela) Mitsubishi Trium - cam penal telefonul, dar pentru anul 2000 era ok; apoi Ericsson T10 - bun la inceput, cu probleme dupa, Motorola TalkAbout - destul de bun, Nokia 3310 - still working, Nokia 7210 - still working, si in prezent Nokia 6260.

Comparty
17th February 2006, 11:20
Am un N 6230 si un spvc500. Ambele sunt ok. Dar ce regret cel mai tare este durata de viata a bateriei de pe vechiul E T65. Degeaba am optiuni, mp3, 512MB, BT, IR, MMS, mail, browser, dar n-am curent.

shtefan
27th July 2007, 01:34
am un nokia 6630 si as vrea sa caut un program sa il folosesc ca si telecomanda universala, stie cineva vreun program?