PDA

View Full Version : Best of the best...2005



Seahawk
4th January 2006, 10:59
Ca tot suntem la sfarsit de an... hai sa vedem cine sunt the best of the best in NFL sezonul 2005...

1. MVP?
2. Best Running Back?
3. Best QB?
4. Best WR?
5. Offensive Player al anului?
6. Defensive Player al anului?
7. Cel mai bun antrenor?
8. Cea mai mare surpriza (echipa) ?
9. Cea mai mare dezamagire ?
10. Best Rookie?



Incep eu:

1. Shaun Alexander (recordul de 28 de TD e ceva fenomenal). E exact cum a fost Peyton anul trecut cu cele 49 de TD ale sale. Si ce e mai interesant despre recordul lui Shaun, in afara de faptul ca a castigat si rushing title sezonul acesta, e faptul ca si Matt Hasselbeck a jucat extrem de bine. Adica nu e sa zici ca tot ce a facut Seattle a fost "handing" the ball off to Shaun. Nu, noi am jucat normal...in stilul nostru...iar Shaun a stralucit.

Runners Up: Carlson Palmer (fata de anul trecut cand a aratat ca un rookie adevarat anul asta a jucat Peyton~type football) :D
Tom Brady : si-a carat echipa in play-offs...ca sa le dea peste nas tuturor celor care-l vedeau overrated. Whaaat:rolleyes:


2. Best RB - Shaun, si am si argumentat mai sus.
3. Carlson Palmer - la fel am mai argumentat :P

4. Santana Moss la egalitate cu Steve Smith - Plusul lui Santana este ca joaca intr-o echipa cu filozofie de "running". Steve insa e cam singurul receiver bun in team'ul lui..in vreme ce Santana mai il are pe Givens alaturi si pe Chris Cooley (TE). Santana deasemenea mai are ajutor si din partea lui Clinton Portis...pentru ca e greu sa-l dublezi ...ca pe urma iti da Portis in cap. De partea cealalta la Carolina Steve saracul nici un RB de clasa nu are sa-l ajute...asa ca el mai mereu joaca in double, uneori chiar si triple coverage. Si si asa tot a reusit sa puna the biggest numbers on the board. Dar eu tot cred ca sunt la egalitate.

5. Larry Johnson. daca ar fi fost titular de la inceputul sezonului sincer cred ca l-as fi votat pe el ca MVP. Runner up aici este Tiki Barber :D

6. Brian Urlacher - seful apararii de speriat a ursilor. Nici numai are nevoie de argumente

7. Lovie Smith (Chicago Bears) - toata lumea stia ca Chicago o sa isi puna toate sperantele pe apararea lor anul acesta... dar nimeni nu s-a gandit ca Lovie o sa-l readuca pe pamant pe Thomas Jones si o sa joace asa de bine. After all he is a 1st round pick. Si desi au cheltuit banii cu Cedric Benson a rezistat tentatiei de a-l introduce din prima, asadar a evitat the so called "rookie mistakes" si au ajuns unde au ajuns. Acum ramane de vazut daca va stii sa-l ajute pe Rex Grossman sa devina un QB mai bun. Pt ca receiveri are...Muhsin Muhammad e un fost pro-bowler :) Si cu asa defense + un running game bun si un QB care nu face greseli... well there you have it...cam asa se castiga un superbowl :drak:

8. Oscilam intre mai multe formatii dar sincer Chicago m-au uimit cel mai mult sezonul asta. Eu nu cream ca ei vor castiga 4-5 meciuri acasa...d-apai 4 meciuri in deplasare cate au castigat ei. E adevarat ca au avut si un program mai usor...pentru ca fac parte din una din cele mai slabe divizii din NFL dar totusi sa ai 11-4 inainte de ultimul meaningless meci din sezon ii califica pentru "the biggest suprise of the year".


9. Lasandu-i la o parte pe St.Louis si Philadelphia... eu credeam in Vikings si Jets..inainte de inceputul sezonului. Dar totusi over the top sunt Oakland Raiders care veneau cu o fata lustruita prin venirile lui Randy Moss si Lamont Jordan.. dar Kerry Collins ne-a aratat ca e slab.. + ca linie ofensiva nu au... nici aparare... Eu zic ca antrenorul lor ar trebui schimbat. Dupa ce ca nici Collins nu da randament a ajuns sa-l bage titular pe Tuiasosopo...care a jucat in college la University of Washington...si eu am si fost la cateva meciuri ale lor :))) si sunt praffff.. baiatu ala n-are ce cauta in NFL. Asadar numa necazuri pt. Raiders... cu un antrenor bun si cu cateva draft picks in apararea lor + un QB decent au sanse sa incurce pe cineva anul viitor. Dar pana atunci raman dezamagirea sezonului asta.



10. Shawne Merriman -Chargers. Este si in pro-bowl. Este o combinatie intre Ray Lewis si Brian Urlacher. Este viitorul nasty linebacker al NFL-ului :D

codrutc
5th January 2006, 02:17
1. MVP - Tom Brady (conform definitiei mele, scoate-l din echipa si vezi ce se intampla)
2. Best Running Back - Tiki Barber
3. Best QB - Peyton Manning
4. Best WR - Santana Moss
5. Offensive Player al anului - Shaun Alexander
6. Defensive Player al anului - Brian Urlacher
7. Cel mai bun antrenor - Joe Gibbs si Lavi Smith la egalitate (daca ar fi mers in playoffs as fi zis Nick Saban)
8. Cea mai mare surpriza (echipa) - Bears
9. Cea mai mare dezamagire ? - poate Eagles, Vikings pentru NFL (pentru mine Chargers)
10. Best Rookie? - Carnell Williams (cam acelasi argument ca si pentru MVP)

Apropo, Williams si Merriman tocmai au fost votati de catre AP cei mai buni rookies ai anului in atac si aparare.

titans_rulez
8th January 2006, 12:52
1. MVP - Shaun Alexander...pentru ca imi aduc aminte ca recordul lui Peyton de anul trecut a fost ultra super mediatizat.iata pe cineva care desi recunosc ca nu prea imi inspira prea multa incredere la inceputul sezonului pur si simplu A RUPT....
2. Best Running Back - Tiki Barber....si pentru ca ar fi fost urat sa fie shaun peste tot....tiki mi se pare la ora actuala rb de care trebuie sa se fereasca toata apararile
3. Best QB - carson palmer....pentru ca a reusit un playoff in primul lui an dupa rookie si pt ca sincer mi s-a parut in unele momente ca isi conduce bengalsii in mod magistral catre victorie
4. Best WR - Santana Moss pt ca pana la inceputul sezonului a fost un necunoscut pentru mine si a reusit sa ma pur si simplu termine...Plaxico Burees pentru ca a reusit sa ii ofere incredere lui Elly si a inchegat o chimie care veti vedea in 2-3 ani va fi colosala si pentru cat e de mic...si Steve Smith
5. Offensive Player al anului - Shaun Alexander...ce sa mai argumentez?
6. Defensive Player al anului - Brian Urlacher...ce sa mai argumentez ...2?
7. Cel mai bun antrenor - clar Lovie Smith...ce a reusit anul acesta pare decupat din filmele de la Hollywood
8. Cea mai mare surpriza (echipa) - Bears
9. Cea mai mare dezamagire ? - Eagles....clar
10. Best Rookie? - Carnell Williams ....exploziv