PDA

View Full Version : Transferurile pt. retur



Aurel.D
3rd January 2006, 12:58
La Multi Ani inca odata, tuturor!:ok:

Imi permit sa deschid acest thread, atat datorita principalei preocupari a clubului Dinamo in urmatoarea perioada, transferurile, cat si in urma nenumaratelor zvonuri legate de plecarile la Poli Timisoara a 4 jucatori.:rosu:

Va propun sa discutam, deci, despre plecarile si venirile care se preconizeaza a avea loc la Dinamo.

Sper sa fie un subiect interesant si ii rog pe cei pe care nu ii intereseaza acest thread, sa se abtina de la comentarii inutile!!

Deci.....

Deluxe
3rd January 2006, 16:03
It would be stupid to give all those players to Poli.

Ayrton
3rd January 2006, 16:39
pana una alta eu cred ca nu este decat un zvon lansat de carpeta sporturilor in lipsa de alta ocupatie... a, ca poate e un sambure de adevar (Plesan) la mijloc e altceva, dar 4 jucatori mi se pare prea mult...

PS: si daca totusi e vorba de mai multi jucatori, sper sa nu fie vorba si de Danciulescu, ca e un jucator util pt retur la Dinamo.

vlad1607
3rd January 2006, 17:40
Bragadiru Pardon Echipa Care Joaca La Tm Nu O Sa Transfere Nici Un Jucator De La Noi Sau Poate Doar Unul...fratele Mai Mic Al Lui Semeghin :d

Ayrton
3rd January 2006, 18:26
Oricum, daca am sta sa punem aici toate "zvonurile" ce se vantura prin presa am umple 10 pagini pe zi... in fiecare ziar alta "soparla" ...

remy
4th January 2006, 07:04
Daca va pleca Danciulescu, nu poate pleca decat cu perechea lui, Claudiu Niculescu (N&D nu pot fi despartiti), altfel nu cred asa ceva, ceea ce e o aberatie a cuiva.
Dar daca va pleca Danciu sau Clau de la Dinamo, actionarii de la Dinamo trebuie alungati cu pietre de la conducerea lui Dinamo.
Ar insemna ca i-ar face jocurile lui varu-sau, analfabetul JIJI.
Dar cred ca e doar o momeala aruncata de cineva care vrea raul lui Dinamo.

cip_81
4th January 2006, 11:04
Dupa atatea vesti menite sa ingrijoreze iata si o veste buna:

Şoavă: "Nu vreau īn Divizia A"
Alături de Tamaş, spre Moscova au plecat Iencsi şi Şoavă, toţi trei echipieri la Spartak. Şoavă a fost la un moment dat īn atenţia roş-albilor pentru un transfer, īnsă nu s-a rezolvat nimic. "Nu mă gīndesc să revin īn Divizia A, cel puţin nu acum. Mai am trei ani contract cu Spartak şi nu m-a căutat nimeni de la Dinamo să-mi propună ceva", a spus ieri, la plecare, mijlocaşul.

Inteleapta alegere, Florine. Daca si Catalin Munteanu ar fi gandit la fel ca tine ar fi fost si mai bine


Dar cred ca e doar o momeala aruncata de cineva care vrea raul lui Dinamo.

Stii care-i problema?...totul pleaca de la noi din batatura. Un anume personaj, fost vanzator de bilete in fata la cinema Patria, a facut o afirmatie periculoasa cum ca totul este de vanzare la Dinamo....si de aici a plecat totul. A fost exact ca un bulgare de zapada care se rostogoleste. Si stii care mai e problema? Ca nu atat poli ii vrea pe cei 4 la pachet cat incearca Dinamo sa-i bage pe toti pe gat.

Mario Di Lazi
9th January 2006, 13:02
Am vazut ca pana acum sunt sigure transferurile lui Cristian Munteanu, Catalin Munteanu si Mihut (cred ca este fundasul dreapta care a jucat in Div. A pentru Oradea). Daca gresesc ... iertare
Care mai sunt?

Utilizator
9th January 2006, 14:06
nu cred ca la Timisoara va mai pleca altcineva impreuna cu Plesan. Moti mi se pare un mare castig pentru apararea noastra si ar fi o prostie sa-l dea.

Interesant cine va mai veni, se aude de Prepelita de la FC Arges si de revenirea lui Dan Alexa. Problema va ramane refacerea apararii lasata in aer prin plecarea lui Tamas.

Rossi
9th January 2006, 17:55
Mihuţ, Prepeliţă şi Alexa
Dinamo şi-a propus ca īn această săptămīnă să prezinte trei achiziţii īn Ştefan cel Mare: fundaşul dreapta Dorin Mihuţ (23 de ani), mijlocaşul dreapta Andrei Prepeliţă (20 de ani) şi mijlocaşul defensiv Dan Alexa (26 de ani).

Catalin Munteanu a semnat cu Dinamo

Danciulescu s-a intors la Dinamo

ne mai trebuie un om in locul lui Tamas si e ok .... defilam pana la finalul campionatului !

Jowany a venit la Dinamo ca sa faca bani ....ca sa faca bani trebuie sa construiasca o echipa mare care sa faca performanta... si e normal sa mai si vinzi cate 1-2 titulari si 1-2 care nu au dat rezultate la sfarsit de campionat .... trebuie sa produci bani ... o parte ii reinvestesti - o parte ii bagi in buzunar ... nimeni nu o sa bage milioane doar de dragul fotbalului !!!

Andone a fost demis .... parerea mea ca s-a facut un lucru bun ...Andone se plafonase si in ultimul timp facuse prea multe greseli ...

Jowany Becali a gresit cand a declarat despre Petre ca nu e caine adevarat .....DAR .... totul a inceput cu amenintarile lui Petre care a zis ca pleaca daca i se reduce din salariu .... ca jucator profesionist ar fi trebuit sa invete ca salariul sau nu se negociaza in presa .....PETRE da prea multe declaratii in presa ...in ultimul timp a vorbit mult si PROST ... nush ce a fost in capul sau ....si-a imaginat ca daca urla in presa ca pleaca o sa puna presiune pe actionarii de la DINAMO si acestia vor sari imediat sa-i ofere 200 de mii $ pe saptamana .... Petre nu trebuie sa uite ca e jucator si ca nu el tine DINAMO .... echipa e tinuta de actionari , el e un simplu jucator ....

daca chiar ar fi sa plece ( dar nu o sa plece ) mi-ar parea rau ca pierdem un caine adevarat .... ca vre'un mare fotbalist nu a fost niciodata ...mai ales anul asta in afara de 2ua partide nu a jucat nimik ...

un simbol al lui DINAMO nu o sa ameninte niciodata in presa ca pleaca la o rivala daca nu i se dau banii pe care el ii vrea !!!!

de la revolutie incoace nu s-a nascut decat un singur simbol
acela este CATALIN HILDAN !!!

Rossi
9th January 2006, 17:57
Plesan si F. Petre : nu se stie sigur daca vor pleca ... DAR ..chiar daca vor pleca nu o sa fie o problema pt DINAMO ... Plesan nu a dat satisfactii ..si Petre nu mai e ce a fost ...

Tragedia se numeste Tamas .... ne trebuie un om in locul lui si e greu de gasit asa ceva ...

Rossi
9th January 2006, 17:59
Chiaucu a semnat cu Dinamo

Poli , Steaua , Rapid se lauda ca au bugete mari ..DAR .. DINAMO e singura echipa care achizitioneaza jucatori valorosi si de perspectiva !

Utilizator
9th January 2006, 18:13
zi ceva de Chiaucu asta, imi suna cunoscut dar sincer sa fiu nu prea stiu multe despre el.

Fundasi centrali probabil ca vor fi Moti si Galamaz plus Daouda, mi-e greu sa cred ca gasesc ai nostri ceva de inlocuit Tamas. Stiau foarte bine ca Tamas va pleca iarna asta, nu puteau sa se intereseze din timp de un fundas central de valoare care sa-i ia locul? Pana la urma imprumutul lui Tamas a fost util pentru noi doar in toamna asta, respectiv vreo 3-4 luni. Sa speram ca echipa pe care giovani se lauda ca o va crea va fi compusa din jucatori aflati in proprietatea clubului si nu din pasageri de o statie.

cip_81
9th January 2006, 19:32
Chiaucu a fost la juniorii lui Dinamo, grupa '86, fiind coleg cu Scarlatache, Radu Stefan, Posteuca etc. A facut parte din lotul de juniori al Romaniei (nu stiu daca pe valoare sau pile), fiind coleg cu Keseru. Are un fizic bun si o tehnica acceptabila.

Utilizator
9th January 2006, 19:33
Becali: "Petre si Plesan raman la Dinamo"

Telenovela plecarilor se incheie pentru moment. Ioan Becali a declarat astazi ca atat Florentin Petre cat si Mihaita Plesan raman in Stefan cel Mare. Dupa ce declarase ca "orice jucator de la Dinamo e de vanzare", iar vineri la intoarcerea din Dubai, despre Florentin Petre, "ca e liber sa plece la orice echipa", presedintele lui Dinamo, Ioan Becali a declarat astazi ca Petre poate pleca numai in strainatate in cazul unei oferte avantajoase: "Florentin Petre va ramane la noi pana la vara. Daca apare vreo oferta din strainatate, e liber in orice moment". Capitanul "cainilor" spune ca va ramane la Dinamo pana la vara: "S-a stabilit sa raman la Dinamo pina la finalul contractului, apoi voi vedea ce voi face. Mi-a spus ca este exclus sa ma lase sa joc la o alta echipa din tara. Insa, īn cazul unei oferte īn strainatate, ma va lasa sa plec imediat". Ioan Becali a negat si un posibil transfer al lui Plesan la Timisoara: "Exclus un transfer al lui Plesan la Timisoara. Singura cerere a venit pentru un transfer la pachet, īmpreuna cu Moti. Nu am primit nici o oferta pentru un transfer separat" (Dinamomania)


Pai deci Chiaucu era al lui Dinamo, n-avea ce sa mai semneze. Ce post joaca?

cip_81
9th January 2006, 19:39
A fost la juniorii lui Dinamo, a ajuns nu stiu cum pe la National si de acolo a ajuns iar la Dinamo (probabil s-a platit vreo suma de bani...habar n-am care ar fi invartelile lor).

Joaca varf de atac.

be@
9th January 2006, 19:48
Chiaucu a semnat cu Dinamo

Poli , Steaua , Rapid se lauda ca au bugete mari ..DAR .. DINAMO e singura echipa care achizitioneaza jucatori valorosi si de perspectiva !

He he...Am o veste proasta pentru voi . Dinamo va fi data in judecata , pentru ca l-a luat pe Hristu , desi avea contract cu National pana in 2010 . Asa a declarat presedintele CA , Constantin Iacov . Va sa zica va ocupati cu magarii...

RstInPc
10th January 2006, 07:23
Din cate se scrie prin ziare, Chiacu este nepotul celor doi Becali (Gigi si Ioan) si joaca pe postul de mijlocas stanga.
Eu in continuare il doresc pe Alexa, iar daca stimabilii de la Dinamo nu se misca repede s-ar putea sa avem o surpriza de proportii: Alexa la Steaua. Sper sa nu fie adevarat.

Ayrton
10th January 2006, 09:38
be@,
nu tot ce declara "costi" ionita ala, ... aa... "costi" iacov ... e adevarat :D

Hristu Chiacu a fost de la 8 ani pana la 16 ani juniorul lui Dinamo, a fost imprumutat la Urziceni, de unde a fost luat acum un an de Iorgulescu si adus la National GRATIS, cu o clauza in contract ca fc national sa incaseze 50.000 de euro in momentul in care alt club il va transfera.

george-dinamo
10th January 2006, 11:46
mare jucator si chiacu asta. sunt sigur ca o sa rupa norii...mai bine sa scoata 250 de mii sa dea clauza lu alexa...sa stau lnistit ca nu mai trec la mijloc toti de noi. pana la urma mihut ala a venit la noi?

Bancaru
10th January 2006, 11:57
Ayrton, pana si tu cred ca mai degraba il crezi, chiar si pe Costi Ionita, decat pe Giovani Becali. Daca el este un mitocan nu inseamna ca toti dinamovistii sunt mitocani. Fratii Becali sunt buba fotbalului romanesc. Eu zic ca nu prinde campionatul urmator la Dinamo. Si la Rapid trebuia sa imbatraneasca si uite ca acum o siluieste pe Dinamo. Nu pot sa zic ca nu e un transfer de perspectiva, desi nu asta e intentia lui Giovani, ci aceea de a arata cine e ciumecul diviziei A, dar nu se poate compara Petre cu Hristu. Petre care e practic alungat de la echipa ca sa faca loc noului simbol al lui Dinamo - cel care da banul. El, Borcea, Turcu, fiul lui Turcu, nepotii lui Turcu si asa mai departe.
KILL YOUR IDOLS!

Ayrton
10th January 2006, 13:15
Bancare, am citit si eu pe subforumul vostru destule posturi si threaduri pro si contra diverselor lucruri, inclusiv Iacov asta, dar m-am abtinut sa postez. Nu de alta, dar eu incerc sa respect faptul ca fiecare grup de suporteri au aceste sectiuni dedicate lor, nu altora.
E adevarat ca ne doare ca Giovani se comporta asa cum se comporta (Andone, Petre, etc, etc) dar e sectiunea de "Intern" unde puteti sa ziceti orice.
Sunt de acord ca deocamdata sansele lui Chiacu sa esueze sunt mult mai mari decat sa ajunga titular in Nationala, dar nu sunt de acord sa vina Iacov asta si sa faca scandal la adresa lui Dinamo. Pentru ca, desi nu-mi place, Giovani reprezinta Dinamo in afacerea asta.
Aici lasa-ma sa cred ca Iacov asta nu e nimic de capul lui, vorbeste doar ca sa nu taca, desi asta ar trebui dupa cati jucatori v-a dat gratis Dinamo in ultimii ani. (Un alt lucru cu care n-am fost de acord, si nu era nici macar Giovani presedinte, erau altii ce decideau lucrurile astea). si face scandal doar ca sa iasa in fata.

gicu
10th January 2006, 13:21
ayrton, Dinamo i-a dat jucatori lui Gino si nu lui Iacov. Iar Giovani nu e strain de miscarile de trupe Dinamo-National-Dinamo din ultimii ani. Poate de-aia a si intervenit Gino in discutii...

Cat despre Chiacu...nu-l cunosc, asa ca ma abtin.

miril
10th January 2006, 13:41
Ayrton, avem dreptul de a posta peste tot pe forum, este adevarat in probleme interne pe subforumul respectiv, dar aici este vorba de doua parti asa ca zic si eu ceva pe subforumul vostru. Daca este cineva care ar trebui sa fie scos din fotbal si...dus in alta parte, stiti voi unde, apoi ala-i Giovanii Becali. Nu ne-ati dat fotbalisti pe de pomana ci vi i-am reabilitat caci voi, ma refer la club, nu ati fost in stare, numele nu ti le mai mentonez ca sunt destule. Iacov este un tip inteligent, deasupra multora care nu fac decat sa murdareasca si sa umple de rusine fotbalul romanesc, trei dintre ei fiind la voi in curte: Giovani, Netoiu si Borcea, niste pramatii de care orice suporter de bun simt al echipei Dinamo ar trebui sa ia distanta. Chiacu poate ca vine la voi, dar risca sa se piarda, daca ramane la noi pe termenul legal de legitimare ar putea sa joace din nou la Echipa Nationala de Tineret.

Ayrton
10th January 2006, 13:45
Nu cred ca geseti pe alta sectiune a ols-ului mai multe mesaje anti giovani, anti netoiu, anti borcea decat pe "Suporter Dinamo". Inclusiv de la mine.
Insa ca sa fiu sincerpana la capat, Iacov asta nu e decat un papagal care nu are decat sa ramana pe mai departe cu psd-ul prietenului sau Ponta. inteligent nu a dovedit-o decat in afaceri unde sprijinit de fosta putere a furat cat a putut probabil. In fotbal unde ai vazut tu inteligenta sclipitoare in actiune a lui Iacov?

miril
10th January 2006, 13:55
Nu mai vrea sa fie sclavul lui Dinamo si Steaua, adica, inteligent intr-un sistem corect, demn intr-un sistem murdar, ca acesta. Informatiile...culese de tine despre el sunt facute prin...mijloace...specifice. Eu il sustin, caci mai bine desfiintarea decat atarnarea perpetua, lucru pe care-l reprosam lui Gino, fata de Cooperativa care, vad ca mai functioneaza inca. Nu poti sa te exprimi obiectiv despre Iacov cand ai in curte pe cei Trei Scam...atori (scam=rusine, rusinos, in suedeza) si pe ministra aia PSD, din 2002. Cum o chiama Dom'le, ca-mi scapa?

Bancaru
10th January 2006, 14:05
Daca Giovani reprezinta Dinamo in asemenea hal, nu pot sa zic nimic. Il prezinti pe Iacov ca si cum ar fi un superhot, asta facand o paralela cu Giovani. Pun pariu ca nu stii nimic despre Iacov, pentru simplul motiv ca nu ai de unde sa stii. Deci vorbesti in necunostinta de cauza. Nu e cazul sa ne luam cu fosta putere in clont pentru ca la voi sunt ceva mai multi, daca nu ma insel chiar Netoiu vine si da raportul in curtea lui Nastase. Sau in curtile, ca la cate case are...
"Vorbeste Iacov numai ca sa nu taca" Adica ce ar trebui sa faca? Vine Giovani si ia un jucator asa, aiurea, iar el ar trebui sa se uite la bombeu si sa fluiere a paguba. Eu stiu ca pentru Ion Becali nu s-au inventat reguli, dar poate vor aparea. Poate chiar Iacov le va face. Poate va scapa de el. Va scapa de noul simbol. Simbolul rusiniisi al nesimtirii. In orice tara civilizata ar fi cel putin ignorat, daca nu cumva arestat. Nu ca l-a luat pe Chiacu. Sa-l ia, nene. Sper ca intr-o zi sa i se infunde acestui nesimtit.
Chestia cu jucatorii gratis... ce sa zic. Multumim. Ne-ati dat gloabe si v-am dat inapoi armasari. In plus frecau tiparul si banca. Platile au fost preluate de National. Asa se procedeaza in cazul imprumutatilor. Le platesti salariul. Ca sa nu pomenesc de temenelele pe care le-a facut ani la rand Gino. Si stii la ce ma refer. Acum ca nu se mai pupa mana nu mai e bine?

Utilizator
10th January 2006, 14:11
Bre aici se discuta despre transferuri sau despre moralitate? :)
Tot ce se declara despre Chiacu este relativ, e cert doar ca a fost juniorul lui Dinamo si ca acum era la National.
In rest e greu de stabilit deocamdata adevarul, conducatorii de cluburi declara multe dar pana nu vin cu dovezi concrete nu ne putem pronunta radical.

cip_81
10th January 2006, 14:21
Asta este sectiunea de transferuri pe suporteri Dinamo iar voi veniti sa-i ridicati osanale lui Iacov si sa-i blamati pe cei de la Dinamo (poate ca asa e, poate ca nu)...dar asta nu face subiectul discutiei noastre. Becali a dus un junior de-al lui Dinamo la National...asta gratis. Firma sa de impresariat detinea 50 % din drepturile federative ale jucatorului, iar Fc National 50%. Era sti****tata o clauza ca cine va plati suma de 50.000 $ va avea jucatorul. Ca s-a falsificat vreun document, ca s-a scris cu pasta verde in loc de albastra, asta vom vedea. Ca avem mafioti in batatura, ca avem plastografi, ca avem "scame" pe noi, asta iar este problema noastra.

Bancaru
10th January 2006, 14:28
Uti, ai dreptate. Dar acest transfer, care face obiectul topicului, mai naste si controverse. Controversa ar fi ca deocamdata Ion Becali a dovedit cu varf si indesat cat e de mitocan iar Iacov nu a dovedit nimic. Nici rau nici bun. Avantaj Iacov, as zice eu. Faptul ca nu se lasa calcat in picioare, iar presa in mare majoritate nu prea ii da dreptate lui Becali, macar la capitolul comportament, spune multe. Mai mult, omul a zis ca nu contesta trecerea jucatorului la Dinamo.
Iar daca faptul ca am postat aici contravine regulior forumului sa se ia masuri. Cine o face?

be@
10th January 2006, 14:49
Asta este sectiunea de transferuri pe suporteri Dinamo iar voi veniti sa-i ridicati osanale lui Iacov si sa-i blamati pe cei de la Dinamo (poate ca asa e, poate ca nu)...dar asta nu face subiectul discutiei noastre. Becali a dus un junior de-al lui Dinamo la National...asta gratis. Firma sa de impresariat detinea 50 % din drepturile federative ale jucatorului, iar Fc National 50%. Era sti****tata o clauza ca cine va plati suma de 50.000 $ va avea jucatorul. Ca s-a falsificat vreun document, ca s-a scris cu pasta verde in loc de albastra, asta vom vedea. Ca avem mafioti in batatura, ca avem plastografi, ca avem "scame" pe noi, asta iar este problema noastra.

Pai cip, ia uita-te tu mai bine si vezi ca voi v-ati legat primii de Iacov .

<<Boss-ul dinamovist a replicat dur, lansandu-se intr-o serie de atacuri spumoase la adresa lui Iacov: "Daca nu sta in banca lui o sa o ia in barba. Pentru a ajunge la nivelul meu are nevoie de doua vieti . A fost doar un servitor care ii aducea alune lui Gino". >>

Culmea , s-a gasit vanzatorul de bilete sa se ia de Iacov , care un om curat . Nu face parte din nici un partid politic , si n-a facut niciodata afaceri cu statul . Pe cand Giovani are foarte multe pete....Iar in afara de a trage lumea de nas si de a ameninta , altceva bun nu cred ca stie sa faca .

Bancaru
10th January 2006, 14:58
Be@, poate ar trebui sa le respectam dorinta si sa ne retragem de pe forumul dedicat lor. E mai bine asa. Ne scuzati ca am deranjat.

be@
10th January 2006, 15:09
Ok, asa vom face . Dinamovistilor , va astept pe intern , ca sa mai discutam despre acest caz .
BTW , Valentin Alexandru ne-a dat dreptate noua . Sorry pt . deranj .

Utilizator
10th January 2006, 16:21
Uti, ai dreptate. Dar acest transfer, care face obiectul topicului, mai naste si controverse. Controversa ar fi ca deocamdata Ion Becali a dovedit cu varf si indesat cat e de mitocan iar Iacov nu a dovedit nimic. Nici rau nici bun. Avantaj Iacov, as zice eu. Faptul ca nu se lasa calcat in picioare, iar presa in mare majoritate nu prea ii da dreptate lui Becali, macar la capitolul comportament, spune multe. Mai mult, omul a zis ca nu contesta trecerea jucatorului la Dinamo.
Iar daca faptul ca am postat aici contravine regulior forumului sa se ia masuri. Cine o face?

Bancare de acord cu ceea ce zici si nu cred ca ai contravenit cu ceva postand aici. Nu prea stiu multe despre Iacov dar sincer eu nu-mi mai fac de mult iluzii privitor la moralitatea conducatorilor de cluburi. Si am mai spus-o, nu numai la noi sunt asa.
Sincer nu prea auzisem de Chiacu asta si nu prea vad ce se face atata caz. Nu-mi plac conducatorii nostri dar mi-e greu sa cred ca e ceva in neregula in acest transfer al unui machedon de-al lui Giovani care a fost si junior la Dinamo pe deasupra. Oricum sunt sceptic referitor la evolutia lui viitoare, nu pot sa-mi imaginez ca machedonii de la Hagi incoace au devenit brusc toti super talentati la fotbal.
Dar ma rog, poate stiti voi mai multe despre caz si ma insel eu. Oricum nu stateati voi fix in Chiacu asta, ati pierdut multi altii de valoare in ultimii ani, majoritatea plecati in bloc cu fostul antrenor.
Parerea mea e ca tot tapajul asta e facut de Giovani (poate chiar in acord cu Iacov) ca sa-i faca publicitate jucatorului. Toate chestiile alea cu datari si antedatari sunt destul de ambigui. Daca Gino a facut-o cand era presedinte inca atunci totul e legal. Poate ca n-a fost nici o manarie, Giovani l-a plasat pe Chiacu la National fara multe hartii ca-l stia pe Gino ca e de incredere. Cand Gino a plecat s-au oficializat lucrurile in club ca sa nu apara probleme.

Aurel.D
10th January 2006, 16:57
Doamne Fereste, cate discutii naste transferul lui Chiacu asta!!!
Zici ca este cel putin Eto'o! Lasati-l naibii de "cizmar auto", ca Giov. Becali il ia sub aripa lui protectoare sa ii creasca putin cota sa il vanda la vara!!
Ce va agitati atat?

Utilizator
10th January 2006, 17:24
Pana la urma care sunt venirile?
Danciulescu, Mihut, Chiacu par sigure, cu mentiunea ca ultimul pare neimportant.
Prepelita ... ?
Dan Alexa .... ?

Plecari: Tamas sigur. Plesan?, Petre (cel tarziu in vara pleaca)?, Baltoi?

Ayrton
10th January 2006, 18:07
Io de discutii de Chiacu si de neica-nimeni ala de Iacov m-am saturat. Ca si de mafiotul de Ioan Becali.

Asa ca sa revin on-topic:
Mai trece la veniri si pe Chistoc Munteanu... :( ca portar.
Vedem maine cand e reunirea ce e sigur pana acum.

Bancaru
10th January 2006, 22:37
Ayrton, felul in care pui problema spune multe despre tine. Si cu asta basta. Ai tot atata tact cat are si politistul care ami-a zis ca "nu sta sa imi explice el mie de ce nu se poate aplica legea". Am reprodus intocmai.
Utilizator, baiatul asta nu are vreo vina. El vrea la salariu mai mare si in mod cert Becali i-a bagat limba in ureche atat cat trebuie. Imi aduc aminte clar ca dupa un meci cu Sportul, cand a inscris golul victoriei, a zis ca el vrea afara si nu vrea sa plece de la National. Este un tip talentat si e puternic. Daca o sa intre in teren o sa vezi ca e bataios.

miril
10th January 2006, 22:56
Fiecare cu...avatarurile lui, Bancaru! Si, totusi, Chiacu a jucat ceva sub Landi, este talentat dar, din pacate, este ruda cu famiglia si a venit sa...stea pe tuse la Dinamo, ca sa merga apoi la...Urziceni, tot in strainatate, County of I...alo...Mita.

Mario Di Lazi
11th January 2006, 15:15
Hristu asta e talntat dar sunt sigur ca o sa faca tusa pe la Dinamo, cel mai bine ar fi sa ramana la National pana in vara

Ayrton
11th January 2006, 17:54
Esteban Vigo i-a cunoscut pe cei 27 de fotbalisti prezenti la controlul medical, dupa cum urmeaza:
Portari: Adnan Guso, Vladimir Gaev, Florin Matache
Fundasi: Mariko Daouda, Cosmin Moti, Lucian Goian, George Galamaz, Stefan Radu, Ionut Balan, Cristian Pulhac, Dorin Mihut
Mijlocasi: Andrei Margaritescu, Ianis Zicu, Florentin Petre, Stefan Grigorie, Mihaita Plesan, Adrian Cristea, Vlad Munteanu, Catalin Munteanu, Hristu Chiacu
Atacanti: Claudiu Niculescu, Ionel Danciulescu, Alexandru Baltoi, Octavian Chihaia, Florin Bratu, Ilie Iordache si Liviu Ganea

Deci noutatile sunt:
plecari - Gabi Tamas
veniri - Dorin Mihut, Catalin Munteanu, Hristu Chiacu, Ionel Danciulescu

Parca ne-ar mai trebui un fundas central, de preferinta unul cu experienta si valoare.

Utilizator
11th January 2006, 18:07
Stai usor ca vor mai fi plecari si veniri,lotul asta e mult prea mare.
Eu cred ca Plesan, Guso, Baltoi, Balan, Iordache si Ganea vor fi dati, unii ca imprumut. Cu Petre ramane de vazut ce va fi.
Problema cu un fundas central ramane, altfel vom avea iarasi probleme in aparare.

vlad1607
11th January 2006, 19:05
dc tot nu luam nici un fundas klumea in locul lui Tamas ma bag eu ca mai rau decat galamaz nu sunt :D

Utilizator
11th January 2006, 19:19
Da' cum stai comparativ cu Daouda? :D

vlad1607
11th January 2006, 19:53
ca si Chivu comparativ cu jiji :D

Ayrton
12th January 2006, 09:34
Da Utilizator, sunt sigur ca vor mai fi plecari.
Dar si veniri. I-as vrea (definitiv!, nu imprumutati) pe Barcauan ca fundas central si Alexa la inchidere. Si daca nu pleaca decat cei pe care i-ai zis tu (doar Petre sa ramana) ma declar multumit.

cip_81
12th January 2006, 11:21
Ganea nici macar imprumutat nu trebuie. Este golgheterul nationalei Under 18, un atacant de mare viitor (sper ca nu puna ochii si pe asta campiona orasului Timisoara) si ar trebui fortat chiar si la prima echipa. Stefan Vigu spunea ca va acorda si o sansa jucatorilor tineri si sper sa se tina de cuvant, ca m-am saturat de toti mercenarii si toti nesimtitii.

Utilizator
12th January 2006, 11:30
Pai atunci sa-l promoveze nu numai Stefan Vigu la nationala Under 18 ci si Esteban Vigo la echipa mare a lui Dinamo :D

george-dinamo
12th January 2006, 16:19
sunt bucuros ca a plecat plesan pentru ca asa au crescut sansele sa-l readuca pe fane alexa. doamne-ajuta.
cat despre ganea asta in football manager 2006 e super bun dracul si creste foarte mult. dupa 2 sezoane l-am dat cu vreo 2 milioane. manager nu e realitatea da inseamna ca pustiul chiar are potential.
si inca ceva...nu va mai amagiti atat cu barcauan. desi e caine adevarat nu prea are valoare. a prins sezonul ala bun cand am si luat titlul dar cam atat. la praga s-a vazut valoarea lui cand a trecut baros de el pe unde a vrut.

Utilizator
12th January 2006, 16:47
Alexa e Dan si nu Fane. :)
Eu n-as vrea sa se intoarca Barcauan, mi-as dori un fundas central valoros si puternic.

Ayrton
12th January 2006, 16:58
Da si tu o idee de "fundas central valoros si puternic" care ar putea veni, realist vorbind (in functie de echipa unde joaca acum, bani, etc) si promit sa fac lobby pt el!

Utilizator
12th January 2006, 17:09
Pai ma gandeam la vreunul de pe afara, nu roman. Mi-e greu sa dau exemple concrete pentru ca nu-s scouter sa fiu la curent cu preturi si jucatori straini promitatori, dar un club ca Dinamo ar trebui sa aiba o lista de asa ceva pentru fiecare post. Poate ca Vigo vine si el cu ceva nume.

Dar iata o dovada ca se poate si cu super-vedete batrane in campionate est-europene: Beppe Signori joaca in Ungaria! A declarat ca la 37 de ani mai poate dar vrea ca Bologna sa fie ultimul club italian la care a jucat.
Joaca parca la Sopron si a inscris in ultima etapa de campionat.

Ayrton
12th January 2006, 17:36
Ai vazut cine e antrenorul lui Signiori? Un necunoscut pt noi: Tibor Selymes! :D

PS: bine c-a plecat Plesan, ca ma saturasem pana peste cap de figurile lui si de comentariile prin toate ziarele pe tema asta. Insa obligatoriu trebuie rezolvat Alexa.

Utilizator
12th January 2006, 17:41
Am vazut :D si mai sunt gramada de romani pe la unguri, cred ca Videoton detine recordul.

Nu pot spune ca sunt fericit sau trist de plecarea lui Plesan pentru ca de multa vreme n-a aratat ceva remarcabil. Daca plecarea lui lasa loc pentru revenirea lui Alexa ma bucur intr-adevar. Dar sa vedem ca-i asa mai intai.
Oricum ne trebuie si un fundas central, doardaca nu-l reprofileaza pe Alexa pe postul asta, parca a mai jucat de cateva ori sub Andone.

Ayrton
12th January 2006, 18:37
Sincer iti zic, daca nu aduc un alt fundas mi-as dori de 1000 de ori mai mult sa joace Radu Stefan decat sa-i vad pe alde Dauda si Goian cum gafeaza. Chiar daca ar gresi pustiul asta Radu Stefan nu m-as supara... Are doar 19 ani si e dinamovist de mic... Desi la cum a jucat cand a fost folosit (in plus am vazut si niste meciuri jucate de el la Dinamo II : IM-PE-CA-BIL!) nu m-a dezamagit deloc, ba chiar a aratat curaj si siguranta.

Utilizator
12th January 2006, 18:54
Pai bine-ar fi sa-l foloseasca in aceast caz, chiar nu inteleg de ce s-a preferat aducerea de chifle scofalcite de la altii cand avem paine proaspata la noi acasa :)

cip_81
12th January 2006, 20:11
Citeam intr-un ziar care au fost declaratiile lui Paunel de-a lungul timpului:

"De mic copil mi-am dorit sa ajung la Steaua"

"Imi doresc din toata inima sa ajung la Galatasaray"

"Daca voi pleca de la Stiinta, nu o voi face niciodata pentru o echipa din Bucuresti"

"Visul meu a fost sa ajung la Dinamo"

"Visul meu este sa fiu antrenat de Hagi"

"Nu am declarat niciodata ca sunt caine pana la moarte"

"Am fost foarte dezamagit ca negocierile cu Timisoara intrasera in impas".

Ca sa vedeti ce tarfa cu 7 fete era acest Plesan. Paunele, bine ca te-ai dus, tata, la rapandulele alea, ca si-asa ne-ai demonstrat ce ai spus..."valorez cat un sac de cartofi".

Gata, m-am saturat de astfel de jucatori. Sper ca de acum incolo sa vad cat mai multi jucatori tineri din propria pepiniera. Daca Fane va acorda mai multa atentie unui Ganea, Radu Stefan, Ropotan etc primeste o bila alba (la acest capitol, Andone are o bila neagra).

jorgensen
12th January 2006, 23:09
Oricum STEAUA ia campionatul !

cip_81
12th January 2006, 23:51
Multumesc pentru informatie...eu m-am uitat si la stirile de la TVR ,si la Antena 1, si la Pro Tv ,si nu s-a anuntat asta (posibil sa-mi fi scapat mie). Adevarul e ca nu urmaresc ce se spune si pe Animal Planet...e posibil ca acolo sa se fi spus.

P.S. Din cate vezi, subiectul discutiei noatre, pe topicul asta, este cu totul si cu totul altul.

gicu
13th January 2006, 01:09
poate ne face A. Cristea sa ne bucuram pe deplin de plecarea lui Plesan :)

Aurel.D
13th January 2006, 10:36
Imi place faptul ca Vigo va privi mai atent si la echipa a doua. Decat sa aduci un fundas cu surle si trambite sum au fost adusi atatia jucatori la Dinamo si sa nu arate nimic, mai bine il bagi pe Radu Stefan sau alt pusti de la B si va face o treaba mai buna. In ce il priveste pe Dauda, ori joaca numai pe postul pe care a jucat la Craiova ori deloc, ca nu face treaba.
Iar legat de plecarea lui Plesan, nu poate decat sa ma bucure, dar Ad. Cristea trb sa isi bage mintile in cap, ca altfel cred ca zboara si el.

Utilizator
13th January 2006, 10:55
Ramane de vazut daca Vigo va fi atent la echipa a doua. Din cate se spunea la un moment dat Giovani vroia sa desfiinteze Dinamo 2, ceea ce mie mi se pare una dintre cele mai mari greseli. De acord sa renunte la refuzatii de la echipa mare care s-au aciuat pe acolo, dar Dinamo 2 trebuie sa ramana o pepiniera pentru prima echipa unde sa fie rodati tinerii promitatori de la noi.

Ad. Cristea: ce-i fratilor cu asta? e betiv, are alte preocupari? parea promitator cand a venit, acum de-abia isi taraie fundul gras pe teren.

Alexa: daca e adevarat ce se spune pe Dinamomania se pare ca in curand ne intarim rivalii cu Dan Alexa.

george-dinamo
13th January 2006, 14:14
Nu cred ca se duce alexa la steaua si nici ca i-ar da jiji atatia bani salariu. pai ar avea cat mirela. si asta nu cred. probabil e nevoie de un alt scandal, ca nu mai au subiecte despre DINAMO dupa ce a plecat plesan. Sper sa se rezolve venirea lui alexa .

vlad1607
14th January 2006, 15:59
“Oricati bani as fi luat de la Steaua, as fi fost nefericit toata viata"
Dan Alexa

Alexa se pare ca vine la DINAMO

_!_ sTiaua

george-dinamo
14th January 2006, 20:27
ce mai faci vlad? multumit de transferuri pana acum? bravo alexa...esti caine pana la moarte!

Rossi
15th January 2006, 00:43
nici macar nu-mi permiteam sa visez la finalul turului ca cei 3 vor veni la DINAMO

Ionel Danciulescu , Dan Alexa , Catalin Munteanu

DINAMO s-a intarit cu adevarat

urmeaza Mihutz , Prepelita , Stoican ...

daca DINAMO reuseste sa-l aduca si pe Barcauan in locul lui Tamas .... o sa terminam campionatul la 10 puncte in fata celei de-a doua clasate !!!!!!

Ayrton
16th January 2006, 18:22
Nu cred ca poate fi adus Barcauan... doar Stoican e posibil sa vina din cei de la Shatior.

L-am vazut aseara la "Realitatea Sportiva" pe Esteban (era si jiovani invitat), omul nu pare chiar ciumetu-ciumetilor, are si niste idei bune, si de tactica, si de abordare a partidelor, de strategie de lucru, dar mi se pare ca e pe dinafara complet in ceea ce priveste realitatea curenta (jucatori, posturi, etc...) desi se lauda ca a vazut 30 de DVD-uri cu meciuri din aceatsa toamna... Nici nu stie ca suntem complet descoperiti la fundasi centrali dupa plecarea lui Gabi Tamas...

Utilizator
16th January 2006, 18:50
Ayrton esti convins ca Esteban stie ca Tamas a plecat? :D

bob
16th January 2006, 19:04
le-am dat-o in bot aurolacilor! bravo! sa traiesti, alexa!

george-dinamo
16th January 2006, 19:04
cum? a plecat tamas????????????? si il presidente stie? ca sa-i spuna si luii senor vigo? nu cred ca va veni nici stoican nici barcauan la noi iarna asta. din punctul meu de vedere stam bine. chiar si in aparare unde galamaz sau daouda sau chiar pustiul de r. stefan pot face treaba buna.

Utilizator
16th January 2006, 19:06
Daouda vrea sa plece, cel mai probabil in afara Romaniei.

Ayrton
17th January 2006, 09:20
Sa se duca. Urgent!

cip_81
17th January 2006, 12:13
Sa-i dea si bani numa' sa plece si sa nu-l mai vad...e un dusman pentru coechipieri si un prieten al atacantilor adversi.

george-dinamo
17th January 2006, 12:54
da daca pleaca trebuie adus urgent un fundas central ca ramanem numai cu moti, gala si radu stefan. si e periculos.

Ayrton
17th January 2006, 14:30
si cu goian, prietenul lui burdujan... :(

bob
17th January 2006, 14:31
neaparat ne trebuie un fundas. cand ii vad pe daouda si galamaz, ma apuca strechea.

Ayrton
17th January 2006, 14:34
daca mai era Ando antrenor parca si vedeam cum il "vopseste" pe Chihaia in libero :D

Utilizator
17th January 2006, 14:41
din pacate nu cred ca va mai veni cineva pe postul de fundas. sa speram ca vor da satisfactie cei pe care ii avem deja.

Aurel.D
17th January 2006, 16:37
Astazi, 17 Ian cica s-a incheiat ultimul transfer, Prepelita de la Fc Arges, desi oficialii argeseni neaga bineinteles. Eu zic ca una peste alta, campania de transferuri din iarna asta, a fost destul de buna. Nu sunt totusi de conceptie ca in intersezon trebuie neaparat sa faci transferuri. Daca nu este nevoie nu faci si gata. Dar la Dinamo, chiar a fost nevoie si inca mai este. Pacat de plecarea lui Tamas; cred ca Dinamo ar trebui sa evite imprumuturile de jucatori mai ales pe perioade mai mici de un an, pt. a evita si aceste "rupturi" din lot.
Si zic inca odata, ca ar trebui sa avem incredere in Vigo, pana una alta si sa mai lasam ce zice voma colorata, zisa Gaz. Sport. si rautatile care se spun. Deocamdata vad ca toti jucatorii care au lucrat cu el la Craiova si National au pareri bune despre metodele lui. Sa il lasam sa isi faca treaba si sa il judecam dupa ce va face.

remy
18th January 2006, 03:46
Am auzit azi ca se asteapta aducerea unui jucator mai bun, sper fundas, pe care l-ar dori Vigo. Cine ar putea fi ?

Paul
18th January 2006, 22:10
Dauda :evil:

Ayrton
19th January 2006, 09:23
ha-ha-ha ... ce gluma buna ...

Am vazut ca se tot insista prin presa pe venirea lui Prepelita de la Pitesti... ce mare jucator e asta? Eu personal nu l-am remarcat castigand de unul singur vreo partida... si in plus, avem o gramada de mijlocasi centrali mai buni ca el - Margaritescu, Grigorie, Cristea, Alexa daca se rezolva...

Utilizator
19th January 2006, 10:15
Prepelita nu vine la Dinamo, cel putin in iarna asta.
Chinezii se pare ca doresc acum mai multi bani decat e clauza pentru eliberarea lui Alexa. Netoiu pleaca in China sa incerce sa-l readuca inapoi pe Dan si e insotit si de Chihaia se spune.

Aurel.D
19th January 2006, 10:28
Si cica mai pleaca un jucator la Pitesti, cel mai probabil Dauda.
M-au disperat cu miscarile aste de jucatori, Netoiu si Borcea!!!!!

Utilizator
19th January 2006, 11:02
Sa asteptam sa vedem ce va fi pana la urma. E o perioada in care presa alimenteaza zvonuri, suporterii fierb, dar numai cand se semneaza contracte stim cu adevarat cine vine si cine pleaca.

george-dinamo
19th January 2006, 13:02
ca si cu alexa. daca are clauza de ce nu o achita si la revedere. cred ca vor cine stie ce magarie sa faca...sa dea mai putin sau faze de astea.

gicu
19th January 2006, 13:25
Atata vreme cat exista "proprietari de jucatori" lucrurile nu vor fi clare. Asta e situatia, sistemul din Ro le permite :(

remy
22nd January 2006, 05:44
E clar, a fost manevra lui JIJI, sa-i faca sa ceara chinezii mai mult pe Alexa. Ordinar mai e.

george-dinamo
22nd January 2006, 13:48
curt a semnat cu DINAMO. ce transfer beton...luam al 4-lea fundas al stelei, care nici macar rezerva nu era. bravo jiovani. iar ai fost magnific!

remy
22nd January 2006, 20:44
Am auzit azi ca se asteapta aducerea unui jucator mai bun, sper fundas, pe care l-ar dori Vigo. Cine ar putea fi ?
S-ar parea ca am avut dreptate ca se mai transfera cineva.
Eu zic sa asteptam finalul, si atunci sa ne dam cu parerea cine a gresit.
Daca va castiga campionatul, Giovanni va fi iertat pentru ce a adus la Dinamo.
Doamne-ajuta sa fie bine anii urmatori. :P

cip_81
22nd January 2006, 21:34
Domnule Curt, ce culoare sa aiba vopseaua? Rosie? Roz? Maro?

Ce naiba mai cauta si asta? Cum naiba reusim sa aducem jucatori care n-au mai jucat de cel putin 1/2 de an? Asta este politica de sampions lig a lui Ion? Astia sunt chiar comici. Au plecat 2 fundasi (dar nu 1+1, ci 1 3/4 + 1/4, adica Tamas + Daouda) si a fost adusa o epava la vopsitorie.

De fel sunt optimist, dar nu stiu ce ma face sa cred ca vom vedea cupele europene, la toamna, la TV.

remy
23rd January 2006, 03:52
Baieti, speranta moare ultima !
Eu cred ca greul il va duce atacul, si zic ca-si va face datoria, ca de obicei in ultimii ani.
Sa asteptam sfarsitul campionatului si pe urma mai vorbim.
Poate au ambitie si cei mai putin folositi in ultimii ani, sa demonstreze ca nu-s ratati. Mai stii ce fler are Giovanni, chiar daca e un increzut ?
Nu cred ca vrea sa fie alungat si de la Dinamo, ca de la Rapid.

Mario Di Lazi
23rd January 2006, 12:36
"Am venit la steaua ca sa am posibilitatea sa bat pe Dinamo, pentru ca la FC National nu am putut"
Aceasta este declaratia lui Tibi Curt in momentul in care s-a transferat la steaua.

Utilizator
23rd January 2006, 12:58
Pana la urma asta era o declaratie normala la acea vreme avand in vedere ca Dinamo era principala rivala in campionat a Stelei. Nu vad ce a fost rau in asta, doar nu era sa spuna ca a venit la Steaua ca sa vada cum castiga Dinamo.

Eu zic sa-i dam credit, e un fundas central care vine unde suntem deficitari, si chiar daca sunt putin sceptic referitor la capacitatea lui de a mai juca fotbal la nivel ridicat s-ar putea sa avem surprize placute.
Sa le dam credit tuturor noilor veniti, ar fi pacat sa incepem sa-i hulim din start asa cum s-a mai intamplat cu altii. Ne-am mai inselat de cateva ori in aprecieri.

george-dinamo
23rd January 2006, 13:32
da. am facut numai super achizitii. in afara de mihut cred ca toti ceilalti nu au ce cauta la noi... ma refer la cap de zmeu si curt asta. ca danciulescu a revenit si cristian munteanu era al nostru. asa ca aducerea luii alexa e fffff importanta. sa nu se cace pe ei la bani si sa-l aduca ca de nu or sa aiba surprize mari in primavara cu numarul spectatorilor.

Utilizator
23rd January 2006, 14:38
George acum inclin sa zic la fel ca tine, iar la lista de transferuri cu risc mare l-as adauga inclusiv pe noul antrenor. Dar sa le dam totusi credit si sa vedem ce se intampla pe teren. Toti trebuie sa avem o sansa in viata si s-ar putea sa avem si parte de surprize placute.

vlad1607
23rd January 2006, 20:11
si un fundas central bun cand aducem?

Paul
23rd January 2006, 20:36
curt ... :happy:

Ayrton
24th January 2006, 09:58
Probabil dupa meciurile amicale din turneul din Cipru isi va face o parere si Esteban despre lot, si poate ajunge la concluzia noastra a suporterilor: e nevoie totusi de inca un fundas central.

george-dinamo
24th January 2006, 10:03
si la inca una....nu poti sa stai cu un singur inchizator in lot. dar vad ca o freaca si astia cu alexa....vai de mama lor. parca vad ca ne pricopsim cu soava.

Utilizator
24th January 2006, 10:05
Poate ca va confirma Curt, nu juca rau cand juca. Daca s-a refacut atunci nu e exclus sa faca pereche buna cu Moti.

Later edit:

"Exclusiv: Oficialii chinezi catre Dan Alexa: "Nu te vindem nici pe 2 milioane de dolari!"

Soc in cazul Dan Alexa. Chinezii nu se lasa induplecati la negocieri si incearca sa obtina o suma uriasa de pe urma eventualului transfer al lui Dan la Dinamo Ce se intampla in China? Gigi Netoiu inroseste telefoanele de la hotel discutand cu toti oficialii lui Beijing Guoan incercand sa ii convinga pe acestia si astfel Dan Alexa sa se poata reintoarce la dragostea sa, Dinamo. Netoiu a facut un apel de urgenta si la ambasada Romaniei din China, in incercarea disperata de a ii convinge pe oficialii chinezi sa-i permita jucatorului roman revenirea in tara. Problema cea mai mare este ca celebra clauza de reziliere nu este sti****ta in contract. In contractul lui Dan Alexa apare o referire la o eventuala clauza de reziliere calculata ca jumatate din banii pe care Beijing Guoan ii mare de platit lui Dan pentru restul contractului. Cum salariul jucatorului este de 300.000 de dolari pe an iar din contract au mai ramas 2 ani, se presupune ca aceasta clauza se situeaza undeva in jurul sumei de 230.000 de dolari. Insa chinezii profita de aceast lucru si incearca sa scoata cati mai multi bani de pe urma tranzactiei. Un oficial al lui Beijing Guoan i-a declarat lui Dan Alexa: “Nu te vindem nici pe 2 milioane de dolari” Negocierile dintre Gigi Netoiu si oficialii lui Beijing Guoan continua si in acest moment orice situatie este posibila." sursa: Dinamomania

Mario Di Lazi
24th January 2006, 10:45
Declaratia lui Mitica Dragomir aseara la stirile din sport:
" Mirel Radoi valoreaza 10 - 12 mil de euro si are valoare de Milan, Juventus, Napoli, Real Madrid ..."

PS: De Napoli? Cum dracu. Aia se zbat in divizia C din Italia si au bani sa-l cumpere pe Radoi? ... Inseamna ca Radoi are valoare de Napoli ?

Ayrton
24th January 2006, 14:24
Ia mai da-i dracului pe Mitica si pe Mirela lui. Aici vorbim de transferurile lui Dinamo.

Un articol:
Alexandru Baltoi, atacant al echipei din Stefan cel Mare, se numara printre jucatorii doriti cu insistenta de tehnicianul Viorel Hizo la Pandurii. Daca pana acum Dulaul a dat gres, de aceasta data spera sa dea lovitura prin achizitionarea jucatorului. Faptul ca Baltoi este dorit la Targu Jiu a fost confirmat si de presedintele pandurilor, Marin Condescu, care spune ca, pe langa atacant, vrea sa aduca si alti dinamovisti. Singurul fotbalist al liderei Diviziei A care a ajuns la gruparea gorjeana este Adrian Scarlatache, un fundas in varsta de numai 19 ani, care a dat un randament foarte bun in tur. Acesta si-a castigat postul de titular la Pandurii inca din prima etapa: "Scarlatache este un jucator de baza la ora actuala si speram sa reusim sa mai aducem fotbalisti de la Dinamo", au afirmat oficialii gorjeni.
Cu toate ca dinamovistii nu sunt prea iubiti in Oltenia, gorjenii nu ezita sa-si arate interesul pentru jucatorii echipei bucurestene. "Il vrem pe Baltoi, important este sa-l si putem aduce, deoarece este un jucator bun. Are multe oferte", a spus Viorel Temelescu, directorul general al clubului.
Deoarece Chihaia a plecat de la Dinamo, Esteban Vigo, actualul tehnician al cainilor, nu vrea sa-i mai dea drumul lui Baltoi, jucator care i-a facut o impresie buna. In aceste conditii, gorjenii trebuie sa se gandeasca la alt fotbalist.

Aurel.D
24th January 2006, 15:11
Gata l-am scapat pe Alexa! Intr-un fel o merita si Dinamo pt. ca nu trebuia sa il lase sa plece atunci. Si o mai spun odata: atata vreme cat nu o sa se termine cu tura vura asta de la club din ultimii ani, nu o sa avem echipa cu pretentii pt. simplu fapt ca nu va fi omogena!! Acum Netoiu nu are deca sa stea pe malul fluviului Galben sa planga dupa Alexa, ca atunci cand l-a dat isi radea in barba!!
Pe de alta parte nu o sa inteleg niciodata de ce jucatorii isi fac contracte de 3-5 ani cu cluburi de care nu au auzit si dupa 6 luni-1 an vor inapoi acasa!
De ce nu isi fac prima oara contract pe max. 2 ani si dupa aia mai vad ei?
In ce il priveste pe Baltoi din partea mea poate sa plece invartindu-se si sa se mai intoarca la Dinamo cand l-oi chema eu!!!

Utilizator
24th January 2006, 15:31
Quittaro: ai dreptate in tot ce spui dar ce sa facem acum? Sa cadem in butoiul cu melancolie? Eu inca sper sa se creeze o echipa puternica indiferent daca vine sau nu Alexa si sa nu mai fie vanduta pe viitor. Este posibil.

cip_81
24th January 2006, 18:06
1. Despre jucatorii nou veniti, daca nu se prea mai poate vorbi de performantele lor fotbalistice, pierdute prin negura timpului, s-a trecut la scormonirea trecutului lor. Nu se mai poate vorbi de vreo faza memorabila, de vreo faza de gol, de vreun meci mare facut in ultimii 5 ani...s-a trecut la coronite si povesti din clasa intai.

2. Ce am facut noi pana acum? Am vandut cam de 1 mil $ (Plesan, Guso, Daouda, eventual si Chihaia) si am cumparat de 20.000, pe Mihut. Restul celor veniti nici nu mai stiu cum arata o minge. Oare asa vrem noi sa jucam in sampion lig, cum ne tot abureste Robert de Niro, cel care zice ca seamana cu Ion Becali? Grupe de juniori desfiintam, echipa a doua o desfiintam, de antrenori si jucatori ne batem joc, contracte micsoram, la vopsit suntem experti, de reciclari nu mai vorbesc...oare toate astea nu se bat cap in cap cu visurile de marire ale unora despre care ai senzatia ca nu mai sunt in deplinatatea facultatilor mintale?

nr.zece
24th January 2006, 18:54
nu mai vreti niste jucatori de la Craiova? avem unul tare : jaber si mai sunt cativa, dar nu le stiu numele
ar fi buni banii vostri pentru bugetul nostru ca de astia ca guso, douda, iordache mai avem :)

gicu
24th January 2006, 21:28
Pimp, nope. Dar mai asteptam s-apara vreun junior :P

Ayrton
25th January 2006, 09:05
Pai pe Jaber ala am vazut ca l-ati declarat netransferabil... :) Glumesc, desigur, ca e un prost, si la atacanti stam bine.
In schimb, la fundasi am auzit lucruri frumoase despre Madalin Ciuca. O sa vorbesc cu Netoiu sa-l urmareasca si el, si din vara cine stie? :drak:

Aurel.D
25th January 2006, 15:09
cip81
Apropo de ce spui tu, sunt curios pe unde va scoate Giovanni camasa la vara daca nu ia campionatul, ca numai el a creat echipa iarna asta!?
Atunci sa vedem cum justifica venirile lui C. Munteanu, Curt, etc in cazul in care, Doamne Fereste acestia nu vor da randament!
Atunci ar trebui sa il tragem noi suporterii pe el de nas!!

Aurel.D
25th January 2006, 15:13
Off topic
Postez aceasta intrebare aici deoarece vad ca este singurul thread folosit de dinamovisti in aceasta perioada: stie careva cand va incepe vanzarea abonamentelor si daca se vor mai modifica preturile?
Va propun sa discutam despre asta pe threadul "news", pt. a nu il strica pe cel de fata!
Multumesc!

RstInPc
25th January 2006, 15:21
Pe diverse canale media, umbla o stire referitoare la Alexa:
Netoiu: "Ma intorc cu Alexa in tara"
Unul dintre actionarii FC Dinamo, Gheorghe Netoiu, a declarat, miercuri, ca mijlocasul Dan Alexa va reveni la gruparea alb-rosie, dupa ce tratativele cu clubul chinez Beijing Guoan se afla aproape de final.
"Ma intorc cu Alexa in tara. Mai sint citeva detalii de discutat, dar faptul ca ma intorc cu Dan in Romania este deja un semn ca el va juca la Dinamo in retur", a spus Netoiu.

Netoiu a precizat ca Octavian Chihaia nu a ajuns la o intelegere cu oficialii clubului Beijing Guoan. "Tavi (n.r. - Octavian Chihaia) nu s-a inteles la contract cu cei de aici, astfel ca el va ramine la Dinamo", a mai spus oficialul dinamovist."

Sa speram ca este adevarat !

Utilizator
25th January 2006, 15:22
Quittaro daca nu ia campionatul Giovani zboara. A declarat public asta chiar el si in mod cert il vor da afara ceilalti daca se intampla ca 'pariurile' lui din iarna asta sa fie perdante. Dar pana la urma a ramas cam aceeasi echipa (singura pierdere dar extrem de grea: Tamas) si cei doi numiti de tine nu sunt elemente strict necesare. Daca ia campionatul si astia doi sunt petarde atunci vor pleca amandoi dar Giovani va ramane.
Daca nu intra in grupele CL cum se tot lauda si nu se duce echipa macar in primavara europeana Giovani iar sare din schema.

Concluzie: si-a asumat responsabilitatea actelor facute de el in aceasta iarna si nu va putea da inapoi in caz de nerealizare. Cum l-a dat el afara pe Ando asa va zbura si el. Dar sincer sa fiu mi-as dori sa castige pariul; sunt suporter al echipei de fotbal si ma intereseaza sa-i vad jucand frumos si cat mai bine. Problemele conducerii ma lasa rece, poa sa fie si Regele Cioaba daca sunt multumit de echipa. Asa ca nu o sa injur niciodata jucatorii ca sa detronez conducatorii. Oricum nu foloseste. Iar cei doi jucatori de care spui au venit pana la urma sa incerce sa-si reabiliteze carierele deci daca mai pot sigur vor da ce au mai bun ca sa reuseasca. Ar fi jenant sa-i injuram asa cum s-a mai intamplat cu altii. Daca incurajam echipa avem sanse mai mari sa ne bucuram decat daca tinem cu orice pret la parerile noastre.

RstInPc: bine-ar fi sa ai dreptate! :ok: sper ca Alexa sa fie inca in forma dupa experienta la Marele Zid.

cip_81
25th January 2006, 17:41
Oricum am lua-o nu aveam nimic de pierdut. Daca vom castiga titlu...va fi bine, obiectiv indeplinit, oile plang, Borcea danseaza, altul ne spune povesti cu sampion lig, bla, bla, bla. Daca nu-l vom lua..intr-un fel, tot va fi bine...chiar daca e un obiectiv ratat vom scapa de o pacoste care ne-a adus numai deservicii. Asa cum spunea si Iorga...Sunt succese care te injosesc si infrangeri care te inalta (hai ca m-am molipsit si eu de la Dinu :D ).

Utilizator
25th January 2006, 19:57
In sfarsit!!!

"DAN ALEXA REVINE ACASA LA DINAMO !

Mijlocasul Dan Alexa a confrimat in urma cu cateva minute pentru DinamoMania faptul ca s-a ajuns la un acord cu clubul sau, Beijing Guoan, in privinta revenirii sale la Dinamo! Domnul Netoiu, in calitate de reprezentant al clubului Dinamo a semnat toate actele necesare iar cartea verde a jucatorului a fost eliberata de asiatici. Dan era nespus de bucuros pentru ca va juca din nou alaturi de Cainii Rosii, iar acordul a fost confirmat si de Gigi Netoiu: "Ma īntorc cu Alexa īn tara. Mai sīnt cāteva detalii de discutat, dar faptul ca ma īntorc cu Dan īn Romānia este deja un semn ca el va juca la Dinamo īn retur".
Dan Alexa, Gigi Netoiu si Octavian Chihaia se vor intoarce maine in tara, ultimul nereusind sa-si gaseasca o echipa in China. Se pare ca tranzactia mijlocasului a costat in jur de 300 000 dolari, insa aceste lucruri vor fi clarificate la revenirea in tara a "Comandantului". Alexa a fost vandut de Dinamo la clubul din Beijing la finalul sezonului 2004, pentru 800.000 dolari. Jucatorul a refuzat o oferta avantajoasa de la Steaua, pentru a reveni la Dinamo, unde este asteptat de toata suflarea dinamovista ! " www.dinamomania.net

cip_81
25th January 2006, 20:44
Avand in vedere ca apararea lui Dinamo este una destul de fragila (mai ales dupa plecarea lui Tamas), ea are nevoie de un mijloc defensiv puternic. Ramane de vazut daca Alexa se mai afla cel putin la acelasi nivel la care se afla si in 2004.

Utilizator
25th January 2006, 21:05
sigur ca ramane de vazut forma lui Alexa dar totusi...e o chestie venirea lui :ok:

remy
26th January 2006, 16:07
Cine se grabea sa zica ca Alexa nu vine la Dinamo orice ar fi ?
Doar stelistii, care se bucurau ca incearca JIJI si MEME sa le strice planurile, crescandu-i pretul.
Ne-am saturat de cei doi, cat de "murdari" sant.
Si-o vor lua ei pe cocoasa de la clubul Dinamo. Cine rade la urma, rade mai bine.

APercele79
27th January 2006, 18:34
acum o dau in mangleala, ca cica oricum alexa e varza
acum 2 saptamani, tot sperau sa ii accepte oferte ciobanului, poate poate ajunge in ghena
acum dupa ce a refuzat, ALEXA oricum nu e bun!!!
hahaha cit se pisa pe ei

remy
28th January 2006, 06:04
DEMAGOGI MAI SANT STELISTII, NUMAI CAND LE CONVIN, AU CURAJUL SA DESCHIDA GURA.
S-au molipsit de la oier, de "ciobanita".

bob
31st January 2006, 11:28
sa ne traiesti, alexa!
da-i naibii pe stelisti! sunt prosti ca noaptea!
sunt curios ce se va intampla cu jucatorii tineri: ropotan, ganea, stefan. nu cred ca vor prinde echipa mare. ar trebui imprumutati , sa joace.

Mario Di Lazi
31st January 2006, 13:56
Dupa declaratia de aseara al lui Gigi Becali, nu mai sunt foarte convins ca Alexa a dorit sa joace numai la Dinamo. Sa nu se inteleaga gresit, Alexa este un jucator bun si foarte util lui Dinamo, insa a gresit.

remy
31st January 2006, 15:14
Doamne, altul care crede aberatziile acestei "maimute curentate" (citat din Vadim, si nu numai) !
Voi nu vedeti ca ala isi baga unghia in gat ca n-a vrut sa vina la Steaua ?
Auzi aberatie, ca i-a cerut suma in Euro, nu in dolari !
Si, chiar daca, prin absurd, ar fi fost asa, ce mi-e in dolari, sau in euro ?
N-avea zgarcitul de cioban banii astia ?
Daca ar fi fost asa, cred ca ala l-a respins elegant, pt. a nu-l jigni, schimband pretul.
Auzi la cioban, ca el are cuvant, ca e moral, cand face o tranzactie, respecta cuvantul dat. Dar cu terenurile Armatei, care-i treaba ?
Unde era lupul moralist !

Ayrton
31st January 2006, 15:44
Hai sa dau si eu copy + paste la raspunsul catre cioban dat pe dinamomania:

<<Raspuns pentru Gigi Becali:

Dl. Gigi Becali a afirmat: "I-am spus băiatului că-i dau 200.000 la semnătură şi 110.000 salariu anual. Se ştie că la Steaua vorbim numai īn dolari. După ce i-am dat 200.000 dolari lui taică-su, Alexa a vrut să scoată mai mulţi bani şi mi-a spus că vrea 200.000 de euro, nu de dolari. N-am vrut să-mi īncalc principiile. Dacă i-aş fi dat īncă 40.000 de dolari, să-l fi văzut pe Alexa ce «cīine pīnă la moarte» mai era el şi cum juca cu o ditamai stea pe piept. "

Cum Dan Alexa, prin caracterul său ales, probabil că nu va răspunde acestui atac, fiind alături de Dan mereu, implicaţi şi sufleteşte şi cu sfaturi, ne-am simţit obligaţi să intervenim şi să răspundem:
Domnule Gigi Becali, ca pe un frate creştin ortodox, te īndemnăm să reciteşti Sfīnta Evanghelia după Matei, 4:1-11. Vei inţelege atunci, că rostul lui Dan Alexa este şi a fost la Dinamo, să continue drumul deschis prin credinţă, sudoare, sacrificii şi modestie de Nelu Nunweiller şi Cătalin Hīldan. Nu īntīmplător, preferatul lui Nelu este chiar Dan Alexa. Nu īntīmplător, DinamoMania a stat mereu alături de Dan.

Vei mai īnţelege, frate creştin Gigi, că o pungă de arginţi īţi pot cumpăra un Iuda, dar nu un caracter. Lui Mirel, căruia īi eşti nas in faţa Domnului, trebuie să-i mareşti salariul semestrial ca să stea la Steaua. Īn schimb prin caracterul său a refuzat onoarea cea mai mare pentru un ROMĀN, de a servi patria sa īn luptele cu străinii. Faptele acestea nu-ţi spun nimic? De ce nu ai pomenit, cum ai īncecat să-l ademeneşti pe Dan Alexa, spunīndu-i că-i dai prima de instalare şi că vrei să-l vinzi pe Mirel dar nu poţi decăt dacă Dan se transferă la Steaua? De ce l-ai mai fi trimis pe MM pană-n China, după ce Dan te refuzase, dacă decizia ta era luată de a nu-l transfera pe motiv de "principii"?

Dan Alexa a fost ales să joace la Dinamo de o Cauză mult mai mare decat o pungă de arginţi. Alexa a renunţat la arginţii din China şi i-a refuzat pe ai tăi, frate creştin Gigi, ca să poată da curs chemării pe care o simţit-o. Alexa ştie pe Cine trebuie să slujească, iar ingerul din ceruri Cătalin Hīldan īl veghează şi ne veghează. Aşa că, frate creştin Gigi, te sfătuim să-ţi vezi liniştit de treburile dumitale, şi să-i laşi pe alţii pentru care arginţii nu au putere de persuasiune, să-şi continue drumul ales de Domnul pentru ei. Noi īţi admirăm faptele creştineşti de a construi biserici şi a-i ajuta pe cei nevoiaşi, dar şi dumneata, fiindcă eşti un bun creştin, ar fi trebuit să fi aplaudat gestul de credinţa a lui Alexa de nu se lăsa ispitit şi de a alege cu inima pe Dinamo, acolo unde Domnul l-a ales să meargă. Nu de alta, dar ai spus că vrei să construieşti Steaua crestină, iar acum afirmi "că la Steaua vorbim numai īn dolari", şi-n plus acum Steaua nu are nici o stea pe piept ci doar un taur īn schimbul unei pungi de arginţi petrolieri. Ar fi mai bine, şi mai creştineşte dacă dumneata te-ai ocupa de drumul tău cu Steaua creştină, şi noi de-al nostru; şi fiecare īn parte am sluji Romānia, unii din Ghencea şi alţii din Ştefan Cel Mare. Aşa să ne ajute Dumnezeu! >>

bob
31st January 2006, 15:52
frumos . direct peste bot.

remy
31st January 2006, 16:07
TARE, FRATE ! Cam exact ce spun eu despre Nea JIJI, despre caracterul lui de 2 bani:

Vei mai īnţelege, frate creştin Gigi, că o pungă de arginţi īţi pot cumpăra un Iuda, dar nu un caracter. Lui Mirel, căruia īi eşti nas in faţa Domnului, trebuie să-i mareşti salariul semestrial ca să stea la Steaua. Īn schimb prin caracterul său a refuzat onoarea cea mai mare pentru un ROMĀN, de a servi patria sa īn luptele cu străinii. Faptele acestea nu-ţi spun nimic? De ce nu ai pomenit, cum ai īncecat să-l ademeneşti pe Dan Alexa, spunīndu-i că-i dai prima de instalare şi că vrei să-l vinzi pe Mirel dar nu poţi decăt dacă Dan se transferă la Steaua? De ce l-ai mai fi trimis pe MM pană-n China, după ce Dan te refuzase, dacă decizia ta era luată de a nu-l transfera pe motiv de "principii"?

Baieti, puneti asta pe unde puteti pe Forum, sa-i treziti pe stelisti (mai ales pe jenantii de Paul, Popa, Steaua-Mania, altii au lasat-o mai moale), sa vada pe cine au patron.

Rossi
12th February 2006, 19:11
eu unul sunt multimit de transferurile care au avut loc in aceasta pauza competitzionala ...pacat ca nu am reusit sa-l pastram pe Tamas ...dar poate ca pe ultima suta de metri vor veni Barcauan si Stoican ...

george-dinamo
13th February 2006, 15:30
pe mazeta scria ca sunt sanse maricele sa revina tamas. asta ar fi cea mai buna veste. cred cao revenire a lui tamas e peste revenirea lui alexa. sincer

Rossi
14th February 2006, 00:35
cu Tamas , Barcauan si Stoican inapoi la Dinamo ....deja o sa visam la Cupa Uefa

Baskerville
14th February 2006, 20:34
deja incepem sa visam iar...
au avut destul timp sa-i aduca pana acum,daca nu i-au adus pana acum nu cred ca mai vin...

remy
15th February 2006, 06:19
OK pentru Alexa
(articol preluat din Sport Total)

Dupa ce scandalul transferului sau in Stefan cel Mare a facut vilva timp de mai multe saptamini, se pare ca, in sfirsit, problemele mijlocasului s-au incheiat si el va putea evolua linistit pentru campioana de toamna. Ioan Becali a declarat ca s-a inteles cu Beijing Guoan pentru achizitionarea jucatorului.
Inca de la sfirsitul turului de campionat incepusera zvonurile. Mai multe, mai insistente, toate il anuntau pe Alexa in curtea ciinilor. Negocierile cu echipa chineza se anuntau atit de dure, incit pina si componenta echipei care trebuia sa plece s-a schimbat de mai multe ori. Ori Badea, ori Borcea, ori Netoiu, ori toti trei.
Pina la urma, primii care au mutat au fost, surprinzator, rivalii din Ghencea, prin managerul general Mihai Stoica. Totusi, valiza cu dolari, euro sau marci poloneze a lui Meme s-a intors acasa la fel de plina precum plecase. A incercat apoi Gigi Netoiu, tot cu un geamantan si cu Chihaia drept bonus. Dupa o saptamina, oficialul din Groapa a revenit pe Otopeni.

Tot cu geanta plina de bani, cu Chihaia de mina, dar si cu Alexa. Totul parea rezolvat, mai ales ca mijlocasul facuse memoriu la FIFA pentru a deveni jucator liber. Netoiu a plins, Alexa a cintat cu fanii, s-a antrenat cu Dinamo si a mai si debutat intr-un amical in tricoul ciinilor. Pina aici toate bune si frumoase. Asta in partea roman.

Pentru ca asiaticii s-au trezit si au depus si ei memoriu la forurile internationale, cerind sanctionarea inchizatorului. A urmat o "cursa a inarmarii", cele doua tabere intrecindu-se in a-si angaja avocati care de care mai notorii. Pina la urma, a venit si momentul final. Marcat, ieri, de declaratia lui Giovani Becali, la Total Sport fm:

"Ne-am inteles cu Beijing Guoan si Alexa este jucatorul nostru. Am cazut de acord asupra unui transfer provizoriu". Presedintele executiv a explicat apoi si ce inseamna acel provizorat: "Jucatorul evolueaza la noi fara probleme, iar litigiul cu chinezii merge in continuare. Sa nu uitam ca Dan mai are de primit banii restanti pe trei luni din contractul cu asiaticii, si e o suma destul de importanta".

Azi are loc al doilea amical
Ciinii au programat, astazi, al doilea amical al turneului din Antalya. Elevii lui Esteban Vigo vor da piept cu formatia sud-coreeana Gyongnam, partida fiind programata sa aiba loc incepind cu ora 16:30. Pe linga jocul cu echipa asiatica, pe 19 februarie, ros-albii ii vor intilni pe ucrainenii de la Cernomoret Odessa, in ultimul amical al cantonamentului din Turcia.

Giovani Becali: "Ne-am luat gindul de la Tamas"
Ingrijorat de prestatia slaba a fundasilor centrali in partida amicala cu TSKA Sofia, atunci cind Galamaz si Lucian Goian au fost ridiculizati de jucatorii bulgarilor, Giovani Becali a vrut sa-l repatrieze definitiv pe Gabriel Tamas (foto). Incercarile presedintelui executiv de a rezolva un nou imprumut al fotbalistului in Stefan cel Mare par a fi sortite esecului.

Ieri, fostul impresar a fost sceptic cind s-a adus vorba de transferul lui Tamas. "Tratativele cu Spartak au intrat in impas. Pot spune ca ne-am luat gindul de la el. Este foarte greu sa se mai realizeze ceva", a declarat oficialul pentru Total Sport FM.

vlad1607
16th February 2006, 11:25
zilele trec si sansele sa vina un fundas klumea sunt din ce in ce mai mici...poate sunt chiar 0....

relansat
16th February 2006, 11:41
Greu cu fundasii centrali la a voastra echipa !!

Mario Di Lazi
16th February 2006, 14:14
Echipa joaca acum cu 2 fundasi centrali. Unul este Moti, iar celalalt trebuie gasit imediat dintre Galamaz, Goian. Asa ca nu trebuie sa ne speriem.
________
ps: cine e ba gagica din avatar?

remy
16th February 2006, 14:37
Lasa, ca o sa faca treaba atacantii, sa suplineasca golurile din aparare, ca si in anii trecuti.
Cat mai multe goluri marcate, cat mai mult spectacol.

Mario Di Lazi
16th February 2006, 14:42
Scorurile acelea in care dadeam unu mai mult decat adversarul erau pe vremea lui Andone. Poate Giovani si Esteban o sa aplice alta tactica care o sa ne duca spre "Sampon Lig".

relansat
16th February 2006, 14:44
Va mai trebuie inca un fundas :ok:

MLDS : prietena mea :D

Mario Di Lazi
16th February 2006, 14:51
Lotul pe care il are la dispozitie Giovani si Esteban este destul de numeros si bine compartimentat pe posturi. Faptul ca exista cate 2 oameni cam de acelasi valoare pe acelasi post este bine.
Daca tot vorbim de fundasii centrali (Moti, Curt, Goian si Galamaz), in afara de Moti, ceilalti 3 sunt de valori egale. In concluzie, eu nu vad ca ar fi vreo promlema din punctul de veder al lotului. Altele sunt problemele.
______
PS: daca e prietena ta, nu mai are cumva o sora?

remy
16th February 2006, 15:01
Totul e sa fie liniste la echipa, ca de cand a venit Giovanotti, numai lucruri rele se intampla.
Si ce bine pornise Dinamo, cand spulbera pe toti, pana-n noiembrie, cand i s-a sculat lui DeNiro sa-l dea afara pe Andone, cu toate ca era la 5 puncte distanta de Steaua !
Acolo s-a dezechilibrat totul la echipa.
Ca eu zic ca echipa Dinamo, luata ca un ansamblu, ar fi peste Steaua, ca valoare, daca ar fi liniste la lot, dovada si distantarea din campionat la un moment dat.

Mario Di Lazi
16th February 2006, 15:06
Asta este Giovani si nu se poate schimba. A avut o viata agitata si se simte bine cand in preajma lui sunt apele tulburi. Nimic nu-l poate schimba pe Giovani.
Acum catva ani la Williams, in Formula 1, patronul (Frank W.) ii schimba pe campionii lui modniali ca pe sosete. Cred ca se simtea bine. Asa si Giovani.

Ayrton
21st February 2006, 10:40
Se pare ca Stefan Grigorie e la un pas sa fie imprumutat la Wisla Cracovia pt 6 luni si 250.000 euro. Ce mama lor de transfer e asta???? Asa vor sa ia titlul bisnitand jucatorii dupa cum vrea unul sau altul????

Utilizator
21st February 2006, 12:36
poate gasesc un mijloc sa-i imprumute pe toti si sa joace pentru Dinamo doar prin procura :D

Mario Di Lazi
21st February 2006, 14:16
Tocmai l-am auzit acum la radio pe prietenul nostru Giovani. A zis ca pleaca el sa rezolve situatia. Parca ar juca el.

Aurel.D
21st February 2006, 14:52
O sa intre inter dreapta, stai linistit; cu o bata intr-o mana si un pistol cu butoias in celalta ca Margelatu'!!

Ayrton
21st February 2006, 15:18
Ar rezolva daca nu s-ar incapatana atata si ar mai asculta si de ce zic altii... acum ar fi cazul sa-si calce pe inima si sa renunte la Vigo pana nu e prea tarziu...

Utilizator
21st February 2006, 17:35
Ayrton: si pe cine sa aduca frate cu 2 saptamani inainte de inceperea returului? Ia zi aici vreo cateva nume, dar nu Nea Cornel. :)

Ayrton
21st February 2006, 18:24
Nu conteaza, de la Ion Marin la Francisco Maturana si de la Ionel Augustin la Gianluca Vialli, numai sa fie antrenor nu imitatie nereusita.

Utilizator
21st February 2006, 19:18
Vialli scoate-l. Maturana slabe sperante si eventual director tehnic.
Ion Marin posibil dar putin probabil.

gicu
21st February 2006, 20:10
Daca pretul pe care-l platim pt. mentinerea lui Vigo este pierderea campionatului...cel putin ma bucur ca va zbura tinandu-se de mana cu Giovani :) (urmat din fericire si de nucleul pro-Giovani)

Utilizator
21st February 2006, 20:45
Se pare ca Barcauan se intoarce la Dinamo /hello /hello

iuli
21st February 2006, 20:46
NICOLAE BADEA:"De joi Barcauan se va intoarce la Dinamo prin intermediul lui Mircea Lucescu"

uraaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!

Rossi
21st February 2006, 21:02
Barcauan revine la Dinamo

Gigi Netoiu a declarat marti seara ca jucatorul Cosmin Barcauan este noul mijlocas central al lui Dinamo, imprumutat pana in vara de la Sahtior, lucru confirmat si de Mircea Lucescu.

Barcauan va reveni in aceasta saptamana la Dinamo, dupa ce a jucat in ultimul an si jumatate la Sahtior Donetk. El va ramane in Stefan cel Mare pana in vara.

Gigi Netoiu a confirmat de asemenea ca Grigorie va pleca la Wisla.

Mircea Lucescu a declarat marti seara ca "erau mai multe cereri, am avut o discutie cu Cosmin si am decis sa se intoarca la Dinamo, tinand cont ca Dinamo l-a pierdut si pe Tamas. Este bine ca Dinamo sa nu slabeasca, un lucru benefic pentru competitia interna. Barcauan era un jucator de baza pentru noi".

"Baiatul tine extraordinar de mult la Dinamo, este un baiat sentimental, care atunci cand pune sufletul il pune in totalitate. Putea sa plece si la Moscova si la Zaporoje. Este superprofesionist si sociabil, eu nu am nici un motiv sa il dau, dar am transferat niste jucatori si este din ce in ce mai grea prezenta sa pe teren", a mai spus Lucescu.

cip_81
21st February 2006, 21:07
Eu n-as fi prea incantat. Jucatorul este "inchiriat" pana la vara. Eu nu inteleg absolut deloc politica asta a clubului, politica care s-a dovedit falimentara pentru club, dar extrem de profitabila pentru anumite persoane. M-am saturat de carpeli...asat nu este politica pe termen lung si cu siguranta este in incompatibilitate cu dorinta unora de a juca in CL. Sa nu uitam ca la vara expira imprumutul a 3 jucatori.


Gigi Netoiu a confirmat de asemenea ca Grigorie va pleca la Wisla.

Ei, ca sa vezi, si ce naiba am rezolvat ? Un rahat. Mi-e scarba.

gicu
21st February 2006, 21:10
exact, nu mi se pare o mutare buna cu Barcauan. Cat despre Grigorie...n-o sa-mi para rau. E genul tipic de jucator cu talent enorm dar care nu munceste...a avut si momente bune la Dinamo dar nu e o pierdere asa mare

cip_81
21st February 2006, 21:20
Poate ca nu o sa ne para rau dupa Grigorie, deocamdata, dar sa nu uitam ca a plecat Plesan (niciun regret), la vara pleaca si Zicu (talent cu carul, care din pacate e direct proportional cu indolenta)...sa vedem care vor fi jucatorii de creatie, cei cu "glezna fina". Alexa sau Margatitescu? Tot respectul pentru ei, dar ei sunt cu "topoarele", iar la construcite aportul lor este unul limitat.

Utilizator
22nd February 2006, 10:13
Pana una alta sa ne bucuram ca s-a intarit compartimentul defensiv care era in atze. Sigur ca politica asta de imprumuturi pe termen scurt ne face rau si la vara iarasi vom avea de incropit echipa. Dar n-avem ce face, asta e. Si s-ar putea ca din cei imprumutati cativa sa ramana in continuare.

gicu
22nd February 2006, 11:24
pt. cat timp? 2-3 luni? Mie mi se pare foarte aiurea sa avem echipa formata din imprumutati pe termen scurt. Si aia titulari :( Unde dracu' le-o fi mintea astora mah :headbang:

Utilizator
22nd February 2006, 11:34
asta se intampla pentru ca investitorii sunt si proprietari/fosti impresari de jucatori. normal ar fi sa fie niste scouteri profesionisti care sa aduca jucatori de perspectiva si nu sa rotim aceleasi fetze transferate in afara si aduse temporar ca sa umplem golurile din lot. asta e, interesul nu e total pentru a face o echipa puternica ci si pentru a scoate bani din jucatori in buzunarul personal.

gicu
22nd February 2006, 11:40
mda, am mai discutat noi despre scouteri :( Noi il avem pe nea Tica :headbang:

Asta e, vin vremuri grele...

iuli
22nd February 2006, 12:09
hehehehe...mare "jmecher" nea tica...ce de bani a facut asta....

remy
22nd February 2006, 14:05
Se cam termina de la anul cu politica asta paguboasa, mai ales ca e cam pus Giovanni cu botul pe labe, si depinde de altii libertatea lui.
Intr-un an, doi se va face performanta si la Dinamo.
Gata cu samsareala pe seama clubului Dinamo.
Daca venea si Tamas, era o echipa care facea legea la orice meci in Romania.
Si cu lotul asta cred si sper, eu zic ca baietii se vor mobiliza, pt. ca sant ca o familie acum.

Mario Di Lazi
22nd February 2006, 15:02
Eu am auzit ca si Galamaz este imprumutat la Wisla C. pana in vara. Asa este?

Utilizator
22nd February 2006, 16:10
asa este :)

Ayrton
22nd February 2006, 17:04
Se pare ca se mai cauta totusi solutii pt posturile de fundasi laterali:

"Buta şi Florea īn tratative cu Dinamo!
Cornel Buta de la Volin Luţk şi Daniel Florea de la Şahtior Doneţk ar putea evolua la Dinamo Bucureşti īn returul acestei ediţii de campionat. Oficialii lui Şahior afrmă că Florea mai are şi varianta Metalurg."

Utilizator
22nd February 2006, 17:10
Frate dar parca am devenit birou de repatrieri pentru pensionarii romani din afara...da-o draq ca e prea de tot, chiar nu mai avem nici un tanar de perspectiva, numai d'astia?

Ayrton
22nd February 2006, 18:06
... si eu sunt stupefiat... sper sa fie doar o bombita a carpetei roz...

Ayrton
22nd February 2006, 18:29
Scandaluri sunt de acord ca sunt, blaturi insa nu. Daca blatuiam o facem cu Argesul, Jiul, Nationalul, etc, echipe unde sunt fosti jucatori de la Dinamo... cand colo noi tocmai cu astia am pierdut meciuri si puncte, in schimb am batut Rapidul, Timisoara, Clujul, etc...
Nu mai vorbi asa ca le dai prilejul dusmanilor sa dea exemplul mesajul tau pe alte threaduri... si nu e cazul sa-i ajutam sa ne atace.

Lipsa de profesionism la nivelul conducerii insa avem din belsug...

Ayrton
22nd February 2006, 18:36
Eu zic ca te inseli...

Ce e cu tine, de ce esti asa suparat azi? :o:

Utilizator
22nd February 2006, 19:04
Phlo primul impuls e sa-ti dau dreptate totala. in multe privinte ai dreptate si avem aceleasi motive de suparare.
Cat despre viitorul sumbru eu sunt ceva mai optimist si sa-ti spun si de ce:
-toti care sunt acum in conducerea Dinamo si tranzactioneaza jucatori vor realiza ca mergand in ritmul asta nu vor mai avea ce in curand. Uita-te ca de cativa ani se invart cam aceiasi fosti-noi jucatori pe la Dinamo. Si au cam imbatranit. Nu mai merge profit pe calea asta, trebuie descoperiti altii noi de valoare.
-deja exista un challenge in legatura cu participarea in cupele europene iar in campionat se intaresec si altii. Daca vor merge in acelasi stil va fi dificil sa mai ramana in primele 5 pozitii din clasament si nu vor mai iesi nici macar trasferurile prin Rusia si China. ca sa faca in continuare profit trebuie sa ridice echipa de fotbal. Si National dupa cum vezi a terminat era Iorgulescu si noul patron/presedinte nu-si va mai putea tine echipa in stilul predecesorului.
-Daca totusi sunt idioti si nu au inteles asta (desi ma indoiesc, sunt escroci dar nu cretini) atunci in maxim 1 an jumate dispar care-ncotro si sigur va veni cineva mai capabil. Anul asta se joaca ultima carte: reusesc ce au promis si raman pe cai mari sau pleaca.
-Badea care e singurul normal de pe acolo e in relatii bune cu Tiriac (care deja sprijina o parte din centrul de copii si juniori) si cu M. Lucescu, doi oameni care aproape sigur vor ajuta Dinamo daca scapam de restul.

phlo
22nd February 2006, 19:08
Phlo primul impuls e sa-ti dau dreptate totala. in multe privinte ai dreptate si avem aceleasi motive de suparare.
Cat despre viitorul sumbru eu sunt ceva mai optimist si sa-ti spun si de ce:
-toti care sunt acum in conducerea Dinamo si tranzactioneaza jucatori vor realiza ca mergand in ritmul asta nu vor mai avea ce in curand. Uita-te ca de cativa ani se invart cam aceiasi fosti-noi jucatori pe la Dinamo. Si au cam imbatranit. Nu mai merge profit pe calea asta, trebuie descoperiti altii noi de valoare.
-deja exista un challenge in legatura cu participarea in cupele europene iar in campionat se intaresec si altii. Daca vor merge in acelasi stil va fi dificil sa mai ramana in primele 5 pozitii din clasament si nu vor mai iesi nici macar trasferurile prin Rusia si China. ca sa faca in continuare profit trebuie sa ridice echipa de fotbal. Si National dupa cum vezi a terminat era Iorgulescu si noul patron/presedinte nu-si va mai putea tine echipa in stilul predecesorului.
-Daca totusi sunt idioti si nu au inteles asta (desi ma indoiesc, sunt escroci dar nu cretini) atunci in maxim 1 an jumate dispar care-ncotro si sigur va veni cineva mai capabil. Anul asta se joaca ultima carte: reusesc ce au promis si raman pe cai mari sau pleaca.
-Badea care e singurul normal de pe acolo e in relatii bune cu Tiriac (care deja sprijina o parte din centrul de copii si juniori) si cu M. Lucescu, doi oameni care aproape sigur vor ajuta Dinamo daca scapam de restul.

si peste cati ani crezi ca vom scapa de paraziti ?????? ca eu astept acel moment de ff multi ani

Utilizator
22nd February 2006, 19:20
eu fac in curand 37 de ani. Inainte de revo, respectiv din '85 pana in '90 am avut interdictie de partid la titlu dar ne-am mai alinat prin cupele europene. Dupa ce Ianul a terminat clubul, respectiv prin '93-'94 am inceput sa sper...acum suntem in 2006, adica au trecut vreo 13 ani. Cu raze de speranta din cand in cand daramate de doua ori pe an de jigodiile care vindeau jucatori imediat ce misca unul mai bine. Cred ca detinem recordul mondial la jucatori vanduti.

Nu stiu cand si daca vom scapa de astia de acum dar pot spune ca daca pana cel tarziu in iarna viitoare nu reusesc ceva remarcabil vor face pasi pe covoras multi dintre ei.
Daca vor reusi ceva remarcabil atunci raman dar prevad schimbari majore in modul de actiune. Pentru ca vor fi mereu sub presiunea nevoii unor rezultate bune in mod continuu, asa cum spui am asteptat prea mult. Si inca odata, fara performante nu mai vine malaiul, fara investitii in jucatori buni si tineri se termina sacul de batrani pentru care oricum cererea scade an de an.
Vor fi multe schimbari pe la noi oricum, in curand se va rupe definitiv si pisica cu MAI, se va lua o decizie si cu baza sportiva.

phlo
22nd February 2006, 19:25
eu fac in curand 37 de ani. Inainte de revo, respectiv din '85 pana in '90 am avut interdictie de partid la titlu dar ne-am mai alinat prin cupele europene. Dupa ce Ianul a terminat clubul, respectiv prin '93-'94 am inceput sa sper...acum suntem in 2006, adica au trecut vreo 13 ani. Cu raze de speranta din cand in cand daramate de doua ori pe an de jigodiile care vindeau jucatori imediat ce misca unul mai bine. Cred ca detinem recordul mondial la jucatori vanduti.

Nu stiu cand si daca vom scapa de astia de acum dar pot spune ca daca pana cel tarziu in iarna viitoare nu reusesc ceva remarcabil vor face pasi pe covoras multi dintre ei.
Daca vor reusi ceva remarcabil atunci raman dar prevad schimbari majore in modul de actiune. Pentru ca vor fi mereu sub presiunea nevoii unor rezultate bune in mod continuu, asa cum spui am asteptat prea mult. Si inca odata, fara performante nu mai vine malaiul, fara investitii in jucatori buni si tineri se termina sacul de batrani pentru care oricum cererea scade an de an.
Vor fi multe schimbari pe la noi oricum, in curand se va rupe definitiv si pisica cu MAI, se va lua o decizie si cu baza sportiva.


la multi ani! eu nu inteleg un sigur lucru de ce naiba badea nu imparte odata actiunile alea nenorocite, vreau sa dispara ministerul odata si pt totdeauna si cu asta m-am calmat.......

Utilizator
22nd February 2006, 19:34
Multam de urare, banuiesc ca a fost pentru etatea subsemnatului nu pentru asteptarea legata de Dinamo :)
pai asta e problema: Badea ar vrea sa reuseasca sa-i scoata din joc pe unii si sa-l aduca pe Tiriac. daca distribuie actiunile deja legalizeaza situatia actuala si e mai greu pe urma. ramane de vazut ce se va intampla, tineti aproape oameni buni ca nu stiti ce pierdeti :D

remy
23rd February 2006, 02:04
Semne sant ca Mircica Lucescu ar cam vrea sa investeasca la Dinamo (vezi transferul lui Barcauan), dar nu prea are loc de unii pe care nu-i stim sa fi facut ceva pt. istoria clubului.
Acelasi caz e si pt. Tiriac, care a declarat ca ar vrea sa revina la Dinamo.
E un paradox aici: daca Dinamo castiga titlul, ceea ce doresc si cred ca se va realiza, atunci cu greu ii mai dezlipim de pe scaune pe actualii actionari, in frunte cu Giovanni.
Doar sa aiba dosare cu care sa-i sperie si sa renunte de buna-voie.

gicu
23rd February 2006, 10:55
tinem aproape Utilizator...ce sa facem :)

Utilizator
23rd February 2006, 10:56
Gicule o sa iasa soarele si pe strada noastra :)
Never surender! :)

Aurel.D
23rd February 2006, 12:23
Si eu astept de vreo 15 ani sa se faca ordine la Dinamo si sa nu se mai transfere haotic si la si de la. MAI ALES de la.... Dupa 1990, cu o mica exceptie, anii 1998-2001, Dinamo a fost intr-o continua zbatere si degringolada...
Cu politica asta de a vinde jucatori si dupa aia de a-i aduce inapoi imprumutati, nu o sa avem prea curand o echipa omogena. Si din asta Borcea si Netoiu castiga foarte bine!!! Borcea ne scoate ochii cum l-am auzit la TV cu: "Dinamo a stiut in todeauna ce jucatori sa ia", uitand sa spuna ca acei jucatori sunt imediat vanduti, sau cu faptul ca am castigat 15000 de cupe si o mie de campionate in ultimii 5 ani, uitand sa mentioneze cum ne-am calificat in finalele de cupa si ce am reusit in cupele europene, cand el se pregatea de Liga Campionilor. Vorbeste si se poarta ca un taran prost ce este...

aliss
10th March 2006, 09:05
Daniel Florea, care nu şi-a găsit locul īn echipa condusă de Mircea Lucescu, urmează să se īntoarcă la Dinamo. Discuţiile s-au purtat mai de mult, acum ajungāndu-se la un acord. Fundaşul stānga va fi īmprumutat de Şahtior pānă la vară, iar la finalul campionatului urmează să se rediscute deoarece jucătorul īşi īncheie contractul cu ucrainenii. Īn ceea ce-l priveşte pe Stoican, Gigi Neţoiu a declarat că nu se va mai perfecta nimic, din cāte se pare motivul fiind acela c㠓Il Luce” nu se poate dispensa de el deoarece nu ar mai avea la dispoziţie decāt un fundaş dreapta.
(c) Prosport

Era prea frumos sa fie adevarat si intoarcerea lui Stoican la Dinamo. Cu toate acestea, in pauza asta Dinamo chiar si-a intarit lotul...este un semn bun :ok:

Ayrton
10th March 2006, 09:25
Tibi Curt, adus de fostul presedinte Becali va fi trecut pe linie moarta: nici nu a fost prezentat ieri la achizitii, nici nu a fost oprit in lotul pt meciul cu Otelul si a fost trimis la Dinamo II, acolo unde va juca pana la vara cand i se termina contractul.

remy
10th March 2006, 19:51
Normal, nu au ce cauta tradatorii de la Steaua.
Putea sa fie ca un cal troian la Dinamo. nu stiu daca si Catalin Munteanu e asa. Nu fac parte din Familie.

aliss
13th March 2006, 09:21
In etapa asta jucatorii adusi cred ca au ramas cu gandul prin "tarile calde" ca eu nu i-am vazut pe teren :mda:

Ayrton
15th March 2006, 09:39
S-a rezolvat si transferul lui Florea. A semnat pana in decembrie, si are drept de joc in meciul de la TgJiu... unde probabil va juca avand in vedere accidentarea lui Pulhac (fractura, va lipsi o luna) si prestatia ridicola a lui Vladut.

Universal
4th April 2006, 21:16
Cu acesti mucatori Dinamo nu are sanse sa ia campionatu,as vrea sa fie mult anebunie,mult suspans pana la sfarsit fratilor..bine ar fi imi doresc acest lucru.

Mario Di Lazi
27th November 2006, 14:20
Cei 2 jucatori din Nationala Letoniei vor veni in urmatoarele 2 zile la Dinamo. Ei au semnat deja pentru echipa noastra. Portarul are 28 de ani, iar fundasul central are 30 de ani.

RedStar
27th November 2006, 14:24
Dinamo nu are strategie de viitor. Echipa se face de pe un pe altul. Poate ca acum e cea mai buna si va castiga campionatul, dar la anul va avea toate sansele sa schimbe alti 10 jucatori si sa nu mai aiba acelasi joc.

Celso
27th November 2006, 15:42
sa speram ca nu ia luat degeaba si pe astia ca pe Stanici si sarbu celalalt , care spuneau ca alearga ca o gasca, nici nu mai stiu cum il chema..:mda: Lerinc:D

Aurel.D
27th November 2006, 17:27
Denis Romanovs si Maris Smirnovs erau liberi de contract si au evoluat in prima liga letona, la echipa Ditton Daugavpils.

Denis Romanovs (portar): 28 de ani, 1,87m, 82kg, a primit 31 de goluri. A jucat la EURO 2004 cu Letonia.

Maris Smirnovs (fundas central): 30 de ani, 1,86m, 82kg. 5 goluri in ultimul sezon. A mai jucat la Dinaburg, Lokomotiv, Ventspils si Amika Vronki.

Cred ca odata cu venirea celor doi, vom avea un lot mai puternic si chiar era nevoie pe linia de fund de inca un fundas. De portar ce sa mai zic...??

Mario Di Lazi
27th November 2006, 20:41
sa speram ca nu ia luat degeaba si pe astia ca pe Stanici si sarbu celalalt , care spuneau ca alearga ca o gasca, nici nu mai stiu cum il chema..:mda: Lerinc:D

:D Lernic a plecat de la echipa dupa meciul de la Craiova ...

Aurel.D
28th November 2006, 12:35
Imi pare putin rau de Lerinc, cred ca era ceva de capul lui, dar am inteles ca avea probleme medicale...
Pacat..

Mario Di Lazi
3rd December 2006, 21:01
ACHIZITII Letonii Maris Smirnovs si Dennis Romanovs au declarat ca au semnat cu Dinamo pentru ca trupa alb-rosie este cea mai puternica din Romānia

Nici nu s-a terminat sezonul de toamna ca Dinamo a si parafat primele transferuri.

Este vorba de cele ale letonilor Smirnovs si Romanovs, doi fotbalisti despre care se stia din luna octombrie ca vor evolua sub comanda lui Mircea Rednic. “Daca vrem sa jucam īn Liga Campionilor si sa nu ne facem de rās, trebuie sa aducem fotbalisti foarte buni si cu experienta”, a declarat “Puriul”, Romanovs evoluānd cu nationala Letoniei la CE din 2004.

“Am semnat cu cea mai mare echipa din Romānia. Fotbalul de aici este cu siguranta mai bun decāt cel din Letonia. Despre domnul Rednic stiu ca este un antrenor foarte bun, care a cāstigat campionatul cu Rapid. Sosirea mea aici a survenit īntr-un moment foarte bun pentru Dinamo. Echipa se afla pe primul loc si este calificata īn primavara europeana. Ii cunosc bine pe Ganea si Niculescu. La anul, sper sa avem un parcurs cāt mai bun īn Cupa UEFA, dar vreau apoi sa mergem īn Liga Campionilor!”, a afirmat Maris Smirnovs. “Fanii de aici creeaza o atmosfera foarte frumoasa. Si stadionul este mai mare decāt al lui Ditton Daugavpils, fosta noastra echipa”, a declarat Dennis Romanovs. Cei doi letoni au venit īn Stefan cel Mare liberi de contract si au semnat īntelegeri valabile pe doi ani. Ambii vor avea salarii de 90.000 de dolari pe sezon.
sursa - prosport.ro