PDA

View Full Version : Predictions Wild Card Week-End



Mihai13
3rd January 2006, 08:01
Sarbatorile s-au terminat, si NFL-ul a redevenit interesant.

Deci...

4:30 p.m. on ABC -- Washington (10-6) at Tampa Bay (11-5)
Meci strins, defensiv, greu de prezis. Echipele seamana foarte mult intre ele, amindoua au aparari monstruoase, running game bun si QB-i "eficace" (sa le zicem asa) si pe deasupra amindoi stingaci. Din formatia piratilor bucatari care a cistigat Super Bowl-ul in 2002 (atentie, desi Super Bowl-ul care vine acum in februarie se va juca in 2006, el va conta pentru sezonul "2005") mai ramin Derrick Brooks si Simeon Rice ca piese de baza. S-au pierdut pe parcurs Warren Sapp si John Lynch, care nu au fost nici pina acum inlocuiti. De partea cealalta il avem pe LaVar Arrington si alti jucatori de valoare (imi vine in minte numai Shawn Springs, insa stiu ca pieile rosii au si linie defensiva tare). Diferenta o vor face Mark Brunell si Clinton Portis, primul cu experienta la Jacksonville cind au fost 14-2 si al doilea cu un sfirsit de sezon bunicel. Bucatarii vor replica cu Chris Simms si Cadillac Williams, doi jucatori inca foarte "verzi". Daca il mai punem si pe Santana Moss la socoteala, situatia devine si mai clara. Deci Washington.

8:00 p.m. on ABC -- Jacksonville (12-4) at New England (10-6)
Un meci mult mai usor de prezis, din mai multe motive, cel mai evident fiind experienta recenta acumulata de jucatorii patriotilor. Celelalte motive ar fi avantajul terenului contra unei echipe de clima calda in luna ianuarie, coachingul superior si un jucator mult mai valoros la pozitia cea mai importanta, adica QB. Aaaa, am uitat, merg pe New England....

1:00 p.m. on FOX -- Carolina (11-5) at N.Y. Giants (11-5)
Alt meci strins si greu de prezis, similar cu Washington-Tampa Bay. Cele doua echipe seamana aproape leit poleit: aparari solide si agresive, care produc multe turnovers, running game printre cele mai bune in liga, un receiver de viteza care "arde" apararile adverse si doi antrenori defensivi cu mentalitate, valoare si experienta similare. Din echipa panterelor care au jucat Super Bowl-ul din 2003 vom vedea pe Jake Delhomme, Stephen Davis, DeShaun Foster, Steve Smith, Julius Peppers, Mike Rucker, Mike Minter, Ricky Manning Jr., Chris Mangum si Ricky Proehl (de ultimii doi nu sint prea sigur ca mai joaca, nu le-am vazut pe pantere prea des anul asta). La giganti, jucatori cu experienta ii avem pe Plaxico Buress (cu Steelers), Tiki Barber, Michael Strahan si Luke Petitgout care au jucat in Super Bowl-ul 2000, si atit. Restul, zero barat. Deci merg pe un "upset" al lui Carolina.

4:30 p.m. on CBS -- Pittsburgh (11-5) at Cincinnati (11-5)
Bomboana week-endului, dupa parerea mea. Doua echipe cu doua stiluri diferite, doi QB "tinere senzatii", un plus pentru Steelers la aparare. Tare as vrea sa bata otelul, ca sa scap de "fanii" bengalilor care s-au trezit intr-o dimineata cu un tricou "9-Carson Palmer" pe spate (am un asemenea specimen la servici). Bengalii au o echipa mai valoroasa per total si joaca acasa, insa au terminat sezonul in coada de peste si nu stiu cum ii va afecta acest lucru, tinind cont ca nu si-au atins inca plinul potential ca echipa si inca "mai invata". Ce-o fi o fi, eu merg pe un alt upset, al lui Pittsburgh.

titans_rulez
3rd January 2006, 10:03
4:30 p.m. on ABC -- Washington (10-6) at Tampa Bay (11-5)
....ORIUNDE S-AR PRINDE ACEST ABC.....probabil ca va fi nevoie sa astept vreo 3 saptamani pana sa ii faca cineva upload pe torrente....s-au puturosit aia ceva de speriat
.....uite tata meci, uite tata fotbal american.nebunie nu alta.pe cine sa pariezi pe cine sa lasi, pe cine sa uiti la ce televizor sa te uiti...uf...
cred ca mihai a spus tot ceea ce trebuia spus despre cele doua echipe....interesant ca qb-ii sunt amandoi stangaci
mi-ar placea sa mearga pieile rosii mai departe si pentru faptul ca la inceputul sezonului recunosc ca ii tot luam la misto....ba ca la washington se face politica si tot asa...si mi-ar placea pentru sezonul excelent facut de mark brunel si santana moss doi oameni aproape necunoscuti pentru mine
pe de alta parte...mi-ar placea sa castige piratii bucatari...(si pentru ca i-am botezat)...si pentru pustiul asta la running care cel putin primele etape a fost cu adevarat exploziv.ca sa nu vorbesc de amintirea unui super bowl in care am facut cunostinta cu nfl-ul....in care oakland si-au luat-o pe coaja...
deh'....e greu...ma gandesc ca piratii au avantajul terenului propriu insa pieile rosii par mai inchegati....of' greu imi e....sa zicem washington...cu inima indoita

8:00 p.m. on ABC -- Jacksonville (12-4) at New England (10-6)
....nu ca e clar....abc-ul asta are ceva cu mine....
sincer o spun din pacate pentru mine totul este clar.recunosc ca am tinut cu jaguarii ca de altfel si pariul meu de la inceputul anului ca ei si bengalsii vor ajunge in play off.recunosc ca tin si la meciul acesta cu byron indiferent daca arunca lung sau nu arunca lung....insa...cum draq sa vina jacksonville acasa pe frigul ala la pats si sa invinga?...la pats?....care au castigat super bowlu' de atatea ori in ultimii ani?...sa fim seriosi?....astia sunt chiar o dinastie...parca vad un meci dat naibii pentru brady...sorry baieti insa pana aici ne-a fost...la revedere jaguarii mei....ne vedem la anul....

1:00 p.m. on FOX -- Carolina (11-5) at N.Y. Giants (11-5)
....mda....fox....pe canalul asta se transmit vulpi?....:))))) glumesc....erau niste vremuri cand era inclus si in grila de programe a oricarui provider....erau niste vremuri...
....uite meciu' dracu'....hai sa va vad...carolina e carolina nenica si merge aproape struna....si gigantii anul asta m-au facut praf.astia au mers bine doar asa ca stiau ca au un fan mare prin romanica....chiar...hai sa va povestesc o intamplare de ieri din parcul herastrau....ma plimbam cu viitoarea sotie cand la un moment dat zbang langa mine cade o minge de fotbal american.m-am uitat la ea...(va dati seama ca erau aceleasi sanse ca langa mine sa pice un ferrari)...m-am uitat la cer....ma gandeam ...ce-ai doamne cu mine?cand zbang tipa unu' da-ne frate si noua mingea...ma intorc....cu tricou pe el cu new york giants....zic....visez...ma aplec....si ma gandesc...3 secunde...a patra incercare, scor egal...super bowl....fanii lui titans sunt ingroziti si innebuniti....un roman tembel e qb lor...cand ma uit mai bine....un alt baiat avea o geaca cu nfl....deh'...le arunc mingea...primesc un thanks....zic e clar....romani intorsi de sarbatori din state...super belea...
sa revenim....la inceput nu prea l-am inghitit pe aces elly pentru ca sa sfarsesc iubindu-l...imi place chimia ce s-a infiripat intre el si plaxico...mi-a placut plaxico anul trecut la otelari...recunosc ca mi-as dori sa castige gigantii....desi panterele au o alta mentalitate....totusi...cred in giants

4:30 p.m. on CBS -- Pittsburgh (11-5) at Cincinnati (11-5)
....cbs...hmmmmmm
clar...vreau sa castige bengalsii....pentru ca nu prea ii inghit pe otelari, nici pe big ben asta....pentru ca imi place tare rau de carson palmer....insa s-au stins evident pe final ceea ce imi trezeste semne de intrebare foarte mari...totusi go bengals...

Seahawk
3rd January 2006, 10:35
Da ce-i cu voi de ati inceput sa scrieti atata? :D Sa nu va fie de deochi :D

Intai si intai vreau sa-l rog pe titans sa-mi mai zica si mie odata site'ul cu torrente sau eventual hub'ul lui de dc++ de unde sa pot sa trag si eu cateva meciuri daca se poate. Multumesc de pe acum titane :P


And next sa trec la predictii:

1. Washington @ Tampa Bay

Trebuie sa-i dam Cezarului ce e al Cezarului... 2 dintre cele mai tari aparari din istoria NFL'ului as putea zice. Ambii coordonatori ai apararilor (Gregg Williams - Wash si cu Kiffin - TB) sunt 2 antrenori extrem de buni, inteligenti...care practic joaca sah cu atacurile adverse in fiecare meci... asa ca e si normal ca aparari ce-i au in "dotare" pe Simeon Rice, Derrick Brooks, Ronde Barber sau de cealalta parte LaVar Arrington, Marcus Washington, Shaun Taylor and sooo much more... mi se pare normal ca acesti jucatori cand sunt pregatiti de asemenea antrenori sa joace extrem de bine. Daca in meciul din sezonul regulat atacurile au fost vioara intai... si meciul a devenit un offensive shoot-out... cu Tampa Bay castigand pe muchie de cutit ...si norocos as putea spune...cred totusi ca de data asta ambii antrenori o sa fie la inceput mai prudenti si nu o sa mai vedem asa multe "explosive" plays. Stiu ca se zice ca in play-offs meciurile sunt total diferite...dar nu vad sa se marcheze mai mult de 35-40 de puncte. Si principalul motiv pe care eu am sa pariez pe Tampa Bay in meciul asta e exact Gruden. Yes, Chuckie.. papusa nebuna... el o sa ii conduca pe Tampa Bay, la ei acasa in fata zecilor de mii de suporteri (renumiti pentru nebunia lor) ...in urmatoarea runda de play-offs. Pur si simplu ...cum zic americanii : "he has more balls" then Joe Gibbs. Joe Gibbs, sa nu credeti ca nu stiu...este un hall-of-fame coach...care deja are o anumita reputatie...dar nu cred ca formatia lui o sa reziste agresivitatii tineretii lui Gruden... si mai ales Brooks, Rice si cu "bugger" :D McFarland sunt 100% sigur ca vor avea cel putin un ochi pe domnul Clinton Portis la fiecare snap... iar Ronde Barber cred ca va reusi (ajutat si de un pass rush destul de bun al lui Bucaneers) sa il tina cat de cat in sah pe Santana Moss. Deci merg pe Bucs... dar asta e doar my way of seeing this game ...of course :P

And a fun fact: Daca Gruden trebuie sa se incrunte sa semene cu Chuckie...sa faca fata aia fioroasa.. priviti-l pe Gibbs ! el trebuie doar sa zambeasca si zici ca e dintr-un film de groaza. Pur si simplu fata lui imi da fiori...d-apai daca s-ar mai incrunta :happy:

Moving on...

Jacksonville @ New England.

Sincer sa fiu.. m-ati innebunit cu frigul, si cu istoria... vis-a-vis de meciul asta. Ok, se tine cont si de asta intr-un meci... nu zic nu. Dar nu astea sunt motivele pt. care Patriots or sa castige. Ci unul simplu: Tom Brady! Uitati-va la stats-urile lui! Multa vreme am auzit de pe la toata lumea ca el e overrated...si ca din cauza apararii au luat ei toate super-bowl'urile... Well? What noW?! apararea a fost "depleted" anul asta..sa folosesc un termen de-al lui Madden...si el tot a reusit sa puna pe board 10 W's... si asta inainte de ultimul meaningless meci din sezon.. Deci era si loc de mai bine ! Cu Corey Dillon accidentat... nush cate meciuri...si altele in care n-a reusit sa faca mare branza...si cu o linie offensiva macinata de accidentari, si chiar de plecari fata de cea de anul trecut... (un offensive line pe care eu il consider ca fiind "average" ) Brady a reusit sa duca de unul singur echipa asta in play-offs. Nu trebuie decat sa arunci o privire catre secondary`ul Patriotilor si-ti vei da seama de ce vorbesc...
Daca nu era Shaun cu recordurile lui anul asta... Brady era sigur MVB. Sa lasam frigul si istoria...si toate detaliile deoparte... New England will roll over the Jaguars...


Carolina @ N.Y. Giants

Panthers au un dar sa-si faca viata mai grea exact atunci cand nu se asteapta nimeni. Dar cred ca in meciul asta o sa-i puna in sfarsit capac lui Tiki Barber... si o sa-l faca pe Eli sa-si muste unghiile de oftica pentru zecile de pase gresite pe care o sa le dea. Sincer asta cred ca e cheia meciului pt. Pantere... cat despre Giants, chiar daca e la ei acasa...si o sa joace pe monstruozitatea aia de stadion... imi pare rau sa o spun...dar nu cred ca exista in tot New York'ul vreun om care sa poata sa-l opreasca pe Steve Smith. NU, nici Ty Law de la Jets nu-i poate face fata ! :D
Peppers si Rucker il mananca pe Tiki, Eli ii da cateva pomeni lui Ken Lucas sau Chris Gamble... Panthers run the clock..si musca cu Steve Smith cand nu se asteapta nimeni... si uite asa merg mai departe...




si in sfarsit:

Pittsburgh @ Cincinnati...


Toata lumea pe nfl.com vorbeste de "declinul bengalilor" in ultimele meciuri... Sa fie oare adevarat? sau e doar o strategie a lui Marvin Lewis? E greu sa te gandesti ca un american...ar putea sa procedeze cum ar face-o unii romani (adica smechereste) :D si sa se prefaca in ultimele 2 meciuri doar ca sa lase cateva semne de intrebare asupra meciului.
Acum vorbind serios... cheia meciului sta in linia offensiva a bengalilor...Daca ei reusesc sa-l protejeze cum trebuie pe Carson Palmer... nu cred ca exista nici un secondary in the whole wide world care poate face fata atacului Bengalilor fara putin ajutor din partea pass-rusherilor. Singurul din linia defensiva a celor de la steelers care poate pune probleme de unul singur liniei ofensive a lui Cincinnati este Casey Hampton...defensive tackle'ul.. asa ca Bill Cowher va trebui sa comita si cativa linebackeri (Joey Porter, sau eventual Farrior) pentru Blitz-uri... si exact asta-i trebuie lui Chad Johnson ... 1 on 1 coverage...
Si daca vine vorba de coverage...in afara de Polamalu ...alte big names in secondary'ul otelarilor nu prea mai sunt...deci ramane de vazut cum or sa se descurce bengalii. Am o presimtire ca asta va fi un meci care se va termina egal... prevad un overtime dramatic cu Carlson Palmer si compania invingatori :)

codrutc
6th January 2006, 19:53
Eu am mai asteptat cu predictiile crezand ca poate imi voi mai schimba opinia de luni pana azi, dar cum as da-o pana la urma raman la aceasi parere.
Am sa fiu scurt insa, marturisind ca chiar nu am idee la cel putin trei dintre meciuri. Oricum argumentele mele nu sunt strict fotbalistice ca nu prea ma pricep la matchup-uri.

1. Washington @ Tampa Bay
Am stat si m-am gandit, "Redskins are hot", dar pe de alta parte nu prea mi-au placut in ultimul meci, cu Eagles. Eu parca simt ca li s-a terminat benzina dupa efortul de 6 meciuri, 6 victorii.
In plus, Simms (micul meu pariu, nu stiu cu cine) a jucat bine, nu a aruncat interceptii, un argument impotriva unui secondary a Redskins care am vazut ca face cam multe greseli. Cadillac merge si el bine, ceea ce nu prinde rau impotriva unei defensive a Washington bazata pe blitz schemes. Sa nu uitam ca Bucs au si ei un defense bun. Cheia e sa-l opreasca pe Clinton Portis. Daca nu reusesc atunci poate Redskins au o sansa. Asadar, Tampa Bay

2. Jacksonville @ New England.
Eu nu i-as subestima pe Jaguars asa cum fac multi. Front 4 la ei este bun sa puna presiune pe Brady si in general fac treaba buna against the pass. Cheia zic eu sta la Corey Dillon. Nu m-ar mira o surpriza. Cu toate acestea nu sunt suficient de nebun sa nu merg pe Patriots. Experienta lor si faptul ca joaca acasa va prevala. Asadar, Patriots

3. Pittsburgh @ Cincinnati
Aici iar merg cu majoritatea si ma simt destul de sigur. La Bengals le-a ajuns ca s-au calificat , am mai spus-o. Sunt suficient de "batran" si pentru mine este un DejaVu. Nu pot decat sa-i vad pe Colts dupa sezonul din 1999 in pielea la Bengals.
Steelers cred ca isi vor impune jocul terestru in fata la Cincy si vor manca din timpul de joc. Ben Rothlisberger este si el sanatos si cu un plus de experienta.
Palmer poate arunca mingea si cred ca Chad va avea un meci bun, dar il vad aruncand si interceptii. Nu va fi suficient pentru a trece de Steelers.Asadar, Steelers.

4. Carolina @ N.Y. Giants
Aici sincer sa fiu, ma simt cel mai putin calificat sa-mi dau cu parerea pentru simplul motiv ca nu prea am vazut Carolina anul asta, cu exceptia a putin din meciul cu Bears unde au fost facuti praf de apararea Chicago.
I-am vazut pe Giants acasa insa si dupa cum joaca, eu cred ca vor bate.
Cred ca Tiki Barber va avea mai mult decat un meci decent, chiar unul foarte bun. Am vazut ce a facut Julius Jones cu apararea Panthers si m-a pus pe ganduri. Foster, RBul la Panthers nu a avut meciuri grozave tot anul, cu exceptia celor impotriva la Falcons care nu au cine stie ce run defense. Sper ca Delhomme sa nu arunce interceptii, la fel si in cazul lui Eli Manning.
Asadar Giants