PDA

View Full Version : Multumim, Sven Fischer !



georg40
7th May 2007, 11:38
Mass-media anunta azi, ca la trei saptamani dupa cea de-a 36-a zi de nastere, marele biatlonist german Sven Fischer a anuntat retragerea oficiala din activitatea competitionala.
"Aceasta decizie, a declarat Fischer, s-a conturat clar in ultimele saptamani, si cred ca am hotarat corect si la momentul oportun."
Sven Fischer , originar din Schmalkalden (Thüringen) s-a afirmat pe arena internationala in 1994 castigand aur cu stafeta Germaniei, de atunci jucand un rol important in mai toate intrecerile.
In anul 2006 la Torino a devenit campion olimpic in proba de sprint.
Ca un fapt divers, s-a putut remarca la unele intreceri desfasurate in Norvegia cum Fischer se intretinea cu regele Harald. Nimic mai simplu am crezut eu si multi altii, numai ca ei nu o faceau nici in germana si nici in engleza, ci in norvegiana , limba pe care Fischer a invatat-o perfect !
Inca odata, multumim Sven Fischer si mult succes in viata...civila !

SORENSEN
9th May 2007, 00:05
O plecaciune pentru un mare sportiv !
Mult succes in noua viata !

georg40
9th May 2007, 11:37
S-a anuntat oficial ca Sven Fischer ramane in ...apropierea biatlonului fiind in noul sezon expert-comentator la postul de televiziune ZDF.

Radu
13th June 2007, 22:37
pacat...un mare biatlonist...biatlonul mai pierde un mare sportiv...imi aduca aminte de frank luck!:ok:

orbette
22nd June 2007, 00:12
acum sa vezi concurenta...frank luck la eurosport si sven fischer la zdf :happy

ducus
29th December 2007, 15:50
pacat...un mare biatlonist...biatlonul mai pierde un mare sportiv...imi aduca aminte de frank luck!:ok:
Asa e :( dar gandeste-te ca nimeni nu-i etern, si totusi, 36 de ani in biatlon inseamna ceva. Poiree s-a retras inainte de aceasta varsta, iar singurul care a depasit-o este Halvard Hanevold, care cred ca se va retrage si el la sfarsitul acestui sezon.
Incet-incet marii campioni se vor retrage din activitate, si atunci biatlonul isi va pierde din farmec.