PDA

View Full Version : Pagina de 1 Miliard



The_Fiddler
2nd January 2006, 01:29
Am lansat recent http://www.1miliard.com . Site-ul se adreseaza celor care vor sa-si mareasca traficul de pe site. Primele 250 de persoane care se inscriu beneficieaza de gratuitate.
Daca aveti sugestii, intrebari sau reclamatii le puteti posta aici sau imi puteti trimite un mail la una din adresele ce se gasesc pe pagina.

fia
2nd January 2006, 12:51
Copie a http://www.milliondollarhomepage.com/

Draga The_Fiddler, aceasta este o idee care functioneaza o singura data. Gata ideea este irosita... nu o sa mai faci banii pe care ii speri :) Baiatul ala, Alex Tew a fost cel cu o idee de 1 milion de dolari, restul, bravo pentru perseverentza, dar nu sunteti decat niste papagali :)

Paul
2nd January 2006, 14:51
fia fii baiat bun si explica`mi care e smenul ...

fia
2nd January 2006, 15:23
Deci: A fost un baiat destept de 21 de ani, Alex Tew care a avut ideea asta. Sa faca o pagina de web: http://www.milliondollarhomepage.com/ Ce a facut el acolo? O "poza" sa-i zicem de 1000x1000 pixeli. Deci un total de 1.000.000 de pixeli (punctuletze). Si s-a apucat el sa zica ca vinde cu 1$ fiecare pixel, fiecare punctuletz. La inceput in gluma au inceput sa cumpere prietenii lui, etc... Ideea e ca ideea a prins, si site-ului i-a fost facuta foarte multa publicitate.... la multe posturi de televiziune, etc. Intradevar devenise rentabil acum sa-ti faci publicitate pe site-ul lui pentru ca multa lumea venea sa-l vada, deh i se facuse publicitate. Si au venit diverse firme si au cumparat diverse bucatzele din "tablou". Asa a ajuns omul nostru sa vanda aproape toti cei 1.000.000 de pixeli si a facut 1.000.000 de dolari in cateva luni. Asta a fost pe buna dreptate o idee de un milion de dolari :).

Evident, omul invatza repede, drept pentru care cum a inceput sa aiba succes multi au inceput sa-i copieze ideea: au aparut pagina de 1 miliard de dolari, pagina cu 1 milion de pixeli dar mai ieftini, cu 25 de centi pixelul, pagina de 1 milion din india, pagina de un milion de nu stiu unde, samd.... fiecare a incercat sa scoata un ban cinstit... asa cum incearca si omul nostru de fatza.
Deja exista si programele care iti construiesc automat un site din asta, uita-te si o sa vezi ca toate arata la fel. Ce inteleg toti "papagalii" care isi incearca norocul, este ca asta e "a one time ideea", nimeni care a investit odata intr-un site de acest gen nu o va mai face a doua oara... pentru ca e o idee care s-a trecut.

Ipoteza:
Circula si zvonul ca nici macar pagina originala nu ar fi avut atat de mult succes, cum se lauda proprietarul, ca a vandut cei 1.000.000 de pixeli. Gurile rele zic ca el ar fi umplut in colaborare cu firmele care au reclama acolo o mare parte din tablou, si ar fi scos banii doar de la "suckerii" care l-au vazut deja aproape plin si au zic ca merita. Nu stiu ce sa cred despe aceasta ipozeza, e plauzibila, la fel cu e plauzibila si cea originala.

Mai multe detalii pe diverse "canale de stiri". Aici, linkul de la reuters: http://today.reuters.com/news/newsArticleSearch.aspx?storyID=180080+29-Dec-2005+RTRS&srch=cash+pours+in

Cum aceasta idee este trecuta, propun tuturor celor care vor sa faca un ban cinstit sa incerce urmatoarele idei "de un milion de dolari":

- cershiti bani pe site-ul vostru
- vindeti cm patrati din solul de pe marte
- vindeti dreptul de a pune nume la diverse stele din galaxie.
- declarativa tara independenta si vindeti oamenilor interesati cetatzenia
- faceti cum ai facut aia din "nigerian scam"
- faceti niste desene ciudate, inscenati-va moartea si vindeti picturile ca "desen abstract" alu unui mare aritst mort.
- amenintati sa omorati un animal dragutz, o pisicutza sau un iepuras daca lumea nu va da bani... puneti poze sugestive.
- luati-va o slujba, dar asta doar in cazul in care esti disperat rau de tot...

(idei cu (c) Urusai on /.)

Paul
2nd January 2006, 19:27
ai uitat ceva ...
luati cardurile colegilor de serviciu sub un oarecare pretext si daca are CVV pe spate notati cvv;
dati PM la mine cu nr. de card si CVV si s-a rezolvat ... ii bagam intr`un cont la pariuri si apoi ii scoatem albi si imaculati printr`un cont de moneybookers :yeah:

codul pin nici nu mai conteza :D

The_Fiddler
2nd January 2006, 19:54
Draga fia,

Nu am pretins niciodata ca ideea imi apartine. Mai mult chiar, daca ai fi avut curiozitatea sa navighezi putin pe site inainte sa critici, ai fi vazut in sectiunea 'Intrebari frecvente' ca faceam o trimiterea catre pagina lui Alex Tew si ii acordam credit pentru idee. Dar de la treaba asta si pana la a-i face 'papagali' pe toti cei care au pagini similare mi se pare o enormitate, care nu poate sa vina decat de la un tip care nu stie prea multe in domeniu. Spune-mi, te rog, tu ii consideri pe cei de la Google niste papagali?Sau pe cei de la Yahoo, MSN, etc? Ideea motorului de cautare nu le-a apartinut lor, si totusi permite-mi sa ma indoiesc ca ar fi niste papagali. Sau tu imprastii acest calificativ in stanga si in dreapta dupa numarul de vizitatori al unui site? Pentru ca daca e asa, atunci si cei de la EngineSeeker sunt niste papagali in comparatie cu cei de la Google si exemplele pot continua.
In concluzie, nu cred ca i-ai explicat foarte bine ideea lui Paul, pentru ca nici tu nu ai priceput-o prea bine. Tipul cu milliondollarhomepage.com a avut in ultimul timp un trafic enorm ( aprox 1 mil vizitatori in cateva zile, dupa cum specifica in blog), si numarul acesta de vizitatori s-a reflectat si intr-o crestere a numarului de vizitatori a site-urilor ce au reclama acolo. Asa ca nu s-au tapit cei care au cumparat pixeli acolo, ci cei care au luat-o in ras.
Revenind la pagina mea, eu ofer acelasi gen de serviciu insa la un pret diferit (momentan chiar gratuit!) si la un trafic diferit.

fia
2nd January 2006, 20:02
Nu e buna comparatia cu google samd. Tu nu ai investit nimic in pagina asta. Pur si simplu ai luat ceva de-a gata facut. Faptul ca in "wizard" ai pus la suma RON in loc de $ si ca dai gratis la inceput nu schimba cu nimic faptul ca site-ul tau este o clona. In exemplele pe care le dai oamenii aia ofera acelasi lucru dar mijloacele prin care obtin rezultatele sunt diferite. Motorul de cautare de la google nu este identic cu cel de la Yahoo (altfel ar intoarce mereu aceleasi rezultate), la fel in cazul serviciului de mail samd. Cat depre prezumtiile tale despre nivelul meu de cunostinte, as prefera sa ti-l pastrezi pentru tine, eu nu iti judec in nici un fel nivelul tau de cunostinte.

Sper ca prin aceste lamuriri suplimentare mi-a terminat de argumentat ideea, si pari un baiat destept sper ca nu e nevoie sa intru in detalii.

Apropos de traficul la pagina ta iti urez sa ajungi pe primul loc in toate topurile, si sa iti castigi miliardul, desi da-mi voie sa ma indoiesc ca se va intampla asa.
Si intradevar mea culpa ca nu ti-am citit rubrica de intrebari frecvente.

The_Fiddler
2nd January 2006, 20:55
Prezumtiile mele despre nivelul tau de cunostinte sunt strict legate de treaba cu papagalii. Si nu am luat ceva de-a gata facut. Site-ul este facut de mine. Si crede-ma ca am investit cateva nopti bune in aceasta pagina, ca sa nu mai vorbim despre banii pe care i-am dat pe webhosting/domeniu...
Mersi totusi pentru aprecierea cu 'baiat destept'.:)

defCon
19th January 2006, 19:01
Fiddler...stai linistit ca mai sunt si alti "intreprinzatori" ca tine... www.paginadeunmiliondelei.ro ...astia vad ca au si vandut si ei ceva desi mi se pare ca sunt puse la vrajeala...metoda romaneasca brevetata in continuare