PDA

View Full Version : Stargate SG1 & Atlantis - Poarta Stelara



fia
25th December 2005, 16:14
Un serial foarte po****r, s-a mai amintit pe ici pe colo de el, ar eu consider ca merita un thread seaparat.
Initial a fost filmul: Stargate, a urmat serialul Stargate SG1, dupa 7 sezoane de succes, cu SG1, producatorii s-au hotarat sa faca doua serii in paralel, cu actiuni separate, cu personaje separate, dar care bineinteles ca se mai intersecteaza. Deci acum se filmeaza seria 9 din SG1 si deja seria 2 din Atlantis.

Mie mi se pare unul dintre cele mai reusite seriale SF, si probabil ca este serialul meu preferat.

http://www.astrosurf.org/lombry/Physique/trou-de-ver-stargate.jpg

Pentru incepatori: cf. www.poartastelara.ro: (http://www.poartastelara.ro:)

Ce este Poarta Stelară ? Un portal rotund care poate transporta instantaneu un obiect dintr-un punct al spaţiului în altul, prin crearea unei găuri de vierme artificială. "Gaura" este creată între două Porţi în clipa când se formează o adresă cu o destinaţie anume. Se folosesc 6 din cele 38 de simboluri ce reprezintă constelaţii stelare, pentru localizarea altei Porţi, iar cel de-al şaptelea simbol, specific fiecărei Porţi, este punctul de origine. Poarta Stelară este o punte spre alte galaxii şi dimensiuni spaţio-temporale, spre planete cu civilizaţii mai dezvoltate, sau mai primitive.
Cine a construit-o ? Nimeni nu ştie. S-a crezut că o specie de extraterestri ar fi construit-o. Un cercetator crede că o rasă extraterestră, ar fi constructorii întregului sistem. Adevăratele origini ale Porţii Stelare sunt încă necunoscute.

Tu vizitatorule, însoţit de efecte speciale incredibile, vă însoţesc în noi călătorii de-a lungul Universului, şi vă fac martori la poveşti pline de acţiune, care mai de care mai ciudate. Poarta Stelară reprezintă "biletul" către cunoaşterea altor lumi. Călătorind împreună am învăţat mult mai multe despre ceea ce însemnă să fii om şi cât de nelimitat este viitorul.

FatFrumos
25th December 2005, 17:54
Cam tirziu esti fia eu am avut toate episoadele acum am de la sesonul 5 in sus pina la ultimul :evil: la SG-1 iar la Atlantis le am pe toate pina la ultimul care trebuie sa reinceapa iar pe Skyone si in Ianuarie pe SCIFI

fia
25th December 2005, 18:00
Iti dai seama ca si eu le am (pe toate + filmul + toate extraurile) si ca sunt la curent cu episoadele (traisca torentele :) )... Am scris aici in speranta ca voi gasi mai multi fani cu care sa schimbi opinii ;)

Adrian
26th December 2005, 20:06
Si eu sunt un huuuuge fan. Cel mai mult mi-a placut Stargate SG1. Atlantis ma dispera, i-as sparge fata tutei aleia pe care am uitat cum o cheama, directoarea expeditiei, cum ridica ea din sprancene...In general, actiunea mai slabuta, actorii mai slabuti, prea multe analogii cu serialul initial...oricum, de privit. Personajul meu preferat a fost evident O'Neal, dar acum este Cameron, actorul care a jucat in Farscape, un alt serial bestial...
Site-ul oficial al serialului este aici:
http://www.scifi.com/stargate/

fia
7th January 2006, 11:37
Pe torente a reinceput Stargate SG1, seria 9 ep 11 :)

fia
2nd February 2006, 17:06
Si Atlantis si-a inchiat seria 2 :) Evident lasandu-ne cum ne-am obisnuit in coada de peste.

Asteptam cu interes seria 3 :ok:

dragos_popa17
3rd February 2006, 10:05
Pe mine un singur lucru m-a deranjat la Stargate SG1 si Atlantis (nu si la film). Ca pe oriunde mergeau, toata lumea vorbea engleza. :mda: In rest e un serial ok. Pacat ca nu e difuzat mai mult la noi.

Darkslowstar
3rd February 2006, 10:27
Pe tvr 2 e seria 1 de la atlantis? Pe cat punem pariu ca marea viitoare gasesc un ZPM si navele colonie care se apropie o vor lua in barba? Alte scenarii? hai sa ne dam cu parerea pana mari :D

dragos_popa17
3rd February 2006, 12:52
din cate stiu e cam tarziu, pe la 12 noaptea.

Darkslowstar
3rd February 2006, 14:27
Nu-i nimic, nu-i tarziu de loc pt mine. Din pacate se mai intersecteaza cu rezumatele din CL din pacate.

dragos_popa17
6th February 2006, 09:53
Eu de obicei cand sunt treaz la 12 noaptea nu sunt acasa, iar cand sunt acasa dorm. Cu exceptia noptilor cand ma uit la rezumate CL sau UEFA :D

remuspro
18th February 2007, 20:00
de unde downlodati voi serialele ! (inafara de hub-uri)?

Cneazul
11th March 2007, 16:23
dap. este un serial foarte bun! l-am vazut mai demult! primele serii, dar in ultimul timp nu l-am vazut:(