PDA

View Full Version : POLI - DINAMO - bataie de joc



bamsedj
1st December 2002, 12:58
:x Am fost sambata la meci si nu cred ca am mai vazut in viata mea asa ceva... Un personaj - imbracat din greseala cu tricoul de arbitru, in loc de cel rosu al dinamovistilor - sa-si bata joc de o echipa si un stadion intreg, in maniera in care a facut-o acest burloiu. Poate ca sunt si subiectiv, dar eu zic ca daca ar fi fost si un arbitru la acest meci, altul era rezultatul.
Si pentru cei care se autointituleaza "nuova guardia" doua lucruri de retinut: in primul rand ati vazut si voi o galerie adevarata, probabil pentru prima data in viata voastra. Poate invatati ceva... desi la cata minte aveti... ma cam indoiesc. :ciocan:
Si a doua chestie - apropos de banerele pe care scria "In A din mila altora" si "Poli - Rapid 2 mituri/2 titluri" - rog pe oricine, nu neaparat dinamovist, sa-mi spuna un an, un singur an, cand Dinamo a castigat titlul pe teren, si nu in culise. Sau poate uitati ca in "lunga" existenta dinamovista titlurile se obtineau cu mijloacele specifice perioadei respective. Mi-e si rusine sa spun ca am tinut odata cu Dinamo...

ciocux
1st December 2002, 14:03
Am vazut meciul la televizor. Nu tin cu Poli, insa un arbitraj mai penibil si mai partinitor prodinamo nu am vazut. Rusine burloiu trebuie exclus din arbitraj

1st December 2002, 15:25
Dinamo trebuie retrogradata in C pentru ce a facut iar Burloiu amendat cel putin 1 milion de dolari sa il usture curu plus sa numai aibe voie sa arbriteze niciodata nici macar in judeteana.

danic
1st December 2002, 16:28
Rusineeeeeeeee dinamo !
Inca O data se pare ca nu vreti s-a va dezlipiti de trecut........si cred cu nu o s-a va dezradacinati niciodata. Pacat de fotbalul romanesc. Nu va face deloc onoare maniera cu care jucati,dar cred ca nici nu ati avut-o.
Respect POLI.

1st December 2002, 17:55
Se gasesc toti sa dea sfaturi si sa acuze. La asta sunteti buni. Da imbracati-va in arbitru si incercati sa arbitrati macar 5 minute dintr-un meci. Va spun sigur ca nu veti reusi. A facut si Burloiu niste greseli, o fi avut omu' o zi proasta, shi voi gata sa acuzati. De asta nu avanseaza fotbalul in romania!!!
Rusine sa va fie ca v-ati gandit la altceva.
Rusine

bamsedj
1st December 2002, 18:28
Se gasesc toti sa dea sfaturi si sa acuze. La asta sunteti buni. Da imbracati-va in arbitru si incercati sa arbitrati macar 5 minute dintr-un meci. Va spun sigur ca nu veti reusi. A facut si Burloiu niste greseli, o fi avut omu' o zi proasta, shi voi gata sa acuzati. De asta nu avanseaza fotbalul in romania!!!
Rusine sa va fie ca v-ati gandit la altceva.
Rusine
:rolleyes: Ba frate ai si tu dreptate cu o singura chestie: ca toti suntem buni la dat sfaturi. Da' la faza cu avansatu' fotbalului esti mult prea departe... :drak: Tocmai din cauza faptului ca arbitrii care o comit sunt tolerati in continuare merge treaba prost la nivelul asta. Am un prieten care este arbitru si cunosc multi arbitri care sunt si OAMENI, ceea ce nu se poate spune despre burloiu si inca vreo cativa ca el.
A gresi e omeneste, dar a persevera e diabolic. :shit:
Si poate ca fotbalul din tara a ajuns unde este din cu totul alte cauze decat aceea ca un arbitraj prost este criticat pe buna dreptate.
Chiar asa, de ce il criticati fratilor pe burloiu? El n-are nici o vina saracul... Decat aceea ca a facut ce i s-a spus sa faca... :ciocan:
Si nu mai pot eu dormi noaptea de ce rusine imi e... :oops: ...rusine ca am tinut odata cu Dinamo...

danic
1st December 2002, 18:48
Da tinere,ce ai vrea s-a spun dupa un meci, in care se vede clar ,ca arbitrajul curge doar intr-o singura directie ??? Felicitari tine-o tot asa,este extraordinar,bine condus de la centru...........
Asa e bine ???
Gandestete o s-a vina randul si echipei cu care tii daca se merge tot asa,atunci ce zic ? O s-a feliciti arbitru ????
Rusineeeeeeeeeee

1st December 2002, 21:38
oricum burloiu poate fi suspendat cat vrem. el si-a scos banu ptr. >20 etape de albitrat. :P

2nd December 2002, 00:14
ba fratilor ,voi sunteti culmea mah!
hai sa "vedem" fazele meciului :
1.stoican faultat clar in careu.nu se acorda 11m.
2.portarul e atins in suprafata de protectie.falut clar.
3.danciulescu pleaca din pozitie suspecta de off-side.e de competenta asistentului sa il semnalizeze in afara jocului.
4.faul de ultim aparator la danciulescu,roshu clar.
5.fault grosolan la parvu.acoperire regulamentare pt cartonash roshu
6.oricat de frustrat te-ai simti nu lovesti si nu injuri arbitrul.roshu clar.
clar bolovanilor?
clar ca-s dinamovist
da-i clar ca voi nu intelegeti fotbalul.
ca ,daca trebuie eliminati 5 jucatori sa nu-l eliminam pe ultimul ca sa nu incheiem meciul mai repede??!!
hai sa fim seriosi!!
voi nu sunteti suporteri ,mah,
voi va inscrieti in valul "anti dinamo"
niciodata nu o sa strig" huo x sau huo y"
oricum ,era crucial pentru dinamo acest meci in castigarea titlului si normal ca i-o platit gros pe arbitri !!
e rusinoasa si atitudinea site-ului.dar...ca sa-i faci...daca atata puteti mah copii, ata ete...

Cristi
2nd December 2002, 02:53
Am citit adineauri articolul din OnlineSport pe marginea partidei Poli - Dinamo. Poate cel mai neprofesionist articol citit de mine pana acum pe acest site (foarte bun, de altfel). Evident ca cel care l-a scris nu a fost DELOC impartial, ceea ce e o lipsa de profesionalism. Aprecieri de genul "anularea unui gol perfect valabil", "nesemnalizarea unui ofsaid de 10 metri" ( de unde naiba 10 metri cand atunci cand Danciulescu a intrat in cadru era la 7-8 m de linia de mijloc ?!) plus declaratiile injurioase la adresa arbitrului si a conducerii din Stefan cel Mare sunt de neconceput pentru cineva "de meserie". Este drept ca este vorba de un "corespondent", insa asa un articol NU trebuia sa apara pe prima pagina. Exista pentru aceasta "Ziarist pentru o zi" sau "Forum". OnlineSport a GRESIT aici. Iar tehnica folosirii corespondentului seamana a spalat pe maini. Un fel de "nu noi zicem asta, noi nu ne pronuntam, dar uite ce spun altii". Este sau nu este articolul parerea OnlineSport despre acest meci? Ca sa fie clar.

Am de gand sa comentez in continuare acel articol (mai precis corespondenta) punct cu punct:
1. Ridicarea osanalelor la adresa lui Iosif Armas (sper ca nu e tot ala de la box, din MAFIA boxului adica) este penibila.
2. Ridiculizarea numelui arbitrului este demna de Romania Mare
3. Cine se ambitioneaza sa formeze echipe de mucava? Europa? Nu e clar...
4. Insultarea echipei Dinamo, care nu are nici o vina. Ei sunt doar profesionisti care isi fac meseria. Nu ei platesc arbitrii.
5. Eu de Dobay nici nu am auzit, poate doar vag. Oricat de antipatic ar fi pt unii Cornel Dinu ca om, ca fotbalist a fost remarcabil.
6. Intimidarea si presiunea au inceput din public, cu fluierarea ABSOLUT oricarei decizii impotriva echipei lor si cu protestele NEPROFESIONISTE si exagerate ale jucatorilor lui Poli.
6. "Maniera total provocatoare a arbitrului" - pe cine a provocat oare? Cum ar fi putut PROVOCA arbitrul pe cineva?!?!
7. "Anularea unui gol perfect valabil" - sa fim seriosi. Pe reluare s-a vazut un posibil cot in gatul lui Munteanu. Poate a fost fault, poate ca nu. Oricum nu pare prea probabil ca el sa fi scapat de unul singur mingea aia destul de usoara.
8. "Nesemnalizarea unui ofsaid de 10m" - nu m-am uitat la Procesul Etapei sa vad toate reluarile, insa pun PARIU ca nimeni de pe stadion nu era cu ochii pe Danciulescu ci pe busculada din careu. Idem si camerele TV, deci cum am putea sa ne dam seama??? Oricum, aici ar fi fost de vina asistentul. Si, clar, 10m NU au fost. SINGURA faza (importanta) NECLARA a meciului.
9. Eliminarile - toate PERFECT justificate de regulament. Cat despre lovirea arbitrului, sper sa fie suspendati vreo 10 etape jucatorii aia care si-au permis. ACEI JUCATORI au avut comportament de Africa ecuatoriala...
10. Porecla de "jenei", "fanei", "romei" ii apartine, intamplator, lui Cornel Dinu...
11. "Miracolul timisorean" se numeste de fapt AEK Bucuresti. O echipa care NU e a Timisoarei... imi pare rau pt fotbalul din Ardeal insa asta e situatia. "Fruncea" tarii e coada fotbalului. Mai usor e sa iei o echipa de-a gata decat sa construiesti una, chiar si de mucava, nu?...

Acum sa vedem comentariile cititorilor. Pai Dinamo nu prea are fani, se stie. Mai multi sunt stelistii si rapidistii, corect???
Mai lasati-o cu arbitrul. Va rog eu. Asta e primul meci in care Dinamo e suspect de a fi avantajat. Pana acum... eliminari penibile, off-side-uri inexistente, penalty-uri neacordate, lovituri libere pt altii cate vrei... Si-or fi platit si ei cotizatia la Grigorescu.
Da' oricum a fost chiar decent arbitrul asta. Ca ce au facut pt Rapid in editia asta de campionat... Mi se ridica parul in cap. Groaznic. Pe fata. Sau pentru Steaua. Cateva etape i-au tocat marunt, dupa aia penalty-uri peste penalty-uri in loc de cartonase galbene pt simulare. National si (pana de curand) Dinamo au fost marii perdanti ai turului. Clar.
Cata vreme noi suporterii o sa fim atat de viscerali si irationali, atat de ROMANI, sa nu avem pretentii de la jucatori si arbitri.

PS OnlineSport: Inca o data, acel articol ar face bine sa dispara de pe site. (Sper ca) nu va reprezinta. Parca politica era "nu comentam arbitraje". Cel care a introdus acea corespondenta pe site a gresit. Mai bine scria sub proprie semnatura, era mai corect. Aoleu! Sa nu se inteleaga ca banuiesc ca nu exista in realitate corespondentul!!! Sunt convins ca e reala corespondenta, dar tot nu avea ce cauta acolo.
Trebuie sa se inteleaga ca meseria de ziarist inseamna obiectivitate. Asta e. Poate uneori e greu sa pari indiferent. Insa pe de alta parte e si mai greu sa citesti un astfel de articol OFICIAL in care este poate jignit pe nedrept ceva la care tu tii...

2nd December 2002, 09:35
1. faultul la stoican.
in tribuna am huiduit si eu, recunosc, considerand ca a fost simulare, dar la televizor am vazut ca a fost neglijenta fundasului nostru. a fost penalti, dar eu stateam la nivelul gazonului si mi s-a parut simulare, asa i s-o fi parut si arbitrului, ca altfel sigur dadea.

2. golul anulat lui Poli,primul rosu.
am fost la stadion si eram pe partea cealalta a terenului, la peluza sud in galerie. nu am inteles decizia. pot sa jur ca asistentul nu a ridicat fanionul deloc, nici pentru fault, nici pentru ofsaid. ochii mei nu erau la busculada de jucatori timisoreni, erau la asistent. de pe partea aia a plecat pasa spre danciulescu. a fost ofsaid mare. l-am vazut cu ochii mei. in primul rand dinamovistii au batut lovitura libera de la 16 metri nu din careul mic, lucru nepermis de regulament. danciulescu era singur in terenul nostru, toti jucatorii timisoarei fiind in terenul advers. ofsaid de 10m, nu exagereaza deloc articolul. am vazut apoi imagini la "in prelungiri", o emisiune facuta pe TVR2 de TVR Timisoara. golul lui Poli a fost, atentie dinamovisti, DIRECT DIN CORNER, nici vorba de fault la portar. cand mingea trecea pe langa portar atacantu` nostru era la 2 metri de Munteanu al vostru. o apreciat mingea gresit portarelu`, atata tot. dupa faultul de rosu (primul, asta despre care vorbesc), buia si m. nicolae s-au dus la asistent sa vada ce s-a intamplat la golul nostru. asistentul facea semne disperate ca el nu a semnalizat nimic. buia s-a dus sa conduca centralul sa se consulte cu asistentul. acesta s-a smucit, a facut semn ca nu-l intereseaza, s-a intors pe calcaie si a aratat rosu la Marisescu.

3. rosu la Zanc.
fault din lateral, cu piciorul jos, dur. era de galben, dar nu de rosu. pentru ca sa-mi justific afirmatia, pun o intrebare dinamovistilor: care fault vi se pare mai de rosu:
a. faultul lui Zanc pt care a luat rosu
b. faultul lui chirita la buia, atac din spate pentru care nu a luat al doilea galben
c. faultul aceluiasi chirita la m. nicolae cu talpa pe tibie, pentru care, din nou nu a luat al doilea galben, dar m. nicolae a trebuit schimbat
d. faultul lui ALEXA, din cauza caruia, omu` ala cu piciorul rupt sta pe tusa 6 luni, pentru care alexa nici galben nu a vazut...?

4. busculada de la sfarsit.
era o faza ce curgea, galeria scanda de bucurie ca e 2-2, si odata, un dinamovist iese in aut cu mingea. burloiu acorda pe nedrept fault lui dinamo. jucatorii lui poli cer aut, dinamovistii bat fault, doua pase, tamas trage... GOL! jucatorii lui poli l-au inconjurat pe arbitru sa ii spuna ca a fost aut, cum au declarat cand au iesit de la vestiarele stadionului (eram acolo). Constantinovici a spus ca toti stateau cu miinile la spate si vorbeau cu arbitrul, cerandu-i aut. arbitrul i-a spus atunci lui Constantinovici: "tu mai ai un galben, ia de aici inca unu si scap de tine" si l-a dat afara. in momentul ala nervii au cedat, si daca erati voi, suporterii dinamovisti in locul jucatorilor nostri, cred ca ii trageati o batuta la arbitru sora cu moartea. daca erau 4 rosii pentru dinamo erati in plop. dar asa, totul a fost corect. singurul rosu care are cat de cat acoperire regulamentara e cel luat de Zanc, dar SE DA GALBEN.

5. in 6 oameni, in ultimele segvente, poli putea sa egaleze la 3. m. oprea scapa pe contraatac, singur cu portarul.. 6 contra 10 jucam atunci. asistentul ridica ofsaid. unde o fi vazut cretinu ala ofsaid nu imi dau seama nici acum! dar trebuia sa va egalam in 6 oameni. sa va fie rusine dinamovistilor pentru ce ati facut!

CONCLUZII: as dori ca dinamovistii sa nu-si mai dea cu parerea despre ce nu stiu si sa vorbeasca pe fapte reale. ei au vazut meciul cu una doua reluari si sunt doctori in arbitraje. eu am vazut meciul din tribuna, l-am ascultat la radio pe stadion, l-am vazut la televizor, si am vazut si fiecare faza in parte analizata. eu am puterea sa spun ca a fost 11m pentru voi in minutul 12. voi de ce nu aveti puterea sa recunoasteti ca restul deciziilor au fost impotriva noastra? nu sunteti oameni, sunteti gunoaie! :x

2nd December 2002, 10:19
Si eu am fost la meci in Tribuna a 2-a si sunt absolut de acord cu toate cele precizate in articolul de mai sus.

Din ceea ce s-a vazut in reluarile de la televizor nu poti sa iti dai seama de nimic, si emisiunea de asa zisa analiza fotbalistica in care sunt invitati doar dinamovisti sa isi dea cu parerea si care , desi am reusit sa intru in legatura telefonica nu vroiau sa mai preia nici un telefon de la Timisoara, ii rog sa ma scuze dar nu au nimic de a face cu analiza fotbalistica.

Eu rog dinamovisti cand fac comparatii sa compare arbitrajul pentru Poli si nu cel pentru Steaua si Rapid care cam intra in aceeasi oala cu DInamo.
Steaua nu trebuia sa castige ieri cu sportul , si Nationalul , echipa care incurca socotelile bastanilor cu tot respectul meu pentru aceasta echipa, este furata de arbitrii etapa de etapa...

Dinamo ... felicitari pentru aceasta victorie meritata ... /fu/

Si noi traim in secolul 21 in care nu se mai fac comparatii cu epoca odiosului ...

Intradevar ultima faza a fost aut si nu fault , faza premergatoare golului 3. Si pentru cei care cred ca un arbitru nu poate "nicidecum" sa provoace jucatorii, pot sa spun din declaratiile jucatoriilor ca au fost injurati de catre arbitru lucru inadmisibil, pentru care eu zic ca Burloiu ar trebui eliminat din arbitraj.

Cipangoo
2nd December 2002, 10:57
Nu inteleg cum puteti sa va legati de faultul in careu al lui stoican. Vreti sa spuneti ca i s-a reprosat lui Burloiu ca nu a dat si apoi a eliminat 4 timisoreni in compensatie? Sau poate ca arbitru e pur si simplu slab si a gresit in favoarea ambelor parti. Dar se pare ca tot dinamo e nedreptatita. Tot ce a fluierat impotriva lui POLI e OK dar lui Dinamo i s-a refuzat un 11m. Nu???
Uitati-va in regulament.
Cand protesteaza toata echipa (eu sunt primul care zice ca nu ar trebui sa faca nimeni asa ceva) jocul trebuie oprit. Sa nu-mi zica mie dinu ca luarea unui gol sau acordarea unui rosu o sa-i invete minte pe jucatori. NU suntem la scoala unde daca nu esti atent ce te intreaba profesorul iei un 3 chiar daca stiai raspunsul. Aici e vorba de munca unor oameni si de pasiunea altora si nu cred ca asta e solutia. Ce se intampla daca arbitrul greseste? Esti pedepsit de doua ori?? Si apoi asta pare a fi regula FIFA. In anglia nimeni nu protesteaza!
A doua parte care cred eu ca ar trebui revazuta e aceea in care se spune ca atunci cand ai de ales intre a da rosu sau galben unui jucator atunci cand poti influenta rezultatul dai galben. Punct. Nu dai rosu si nu mai dai in nici un caz inca doua pentru ca te-au enervat. Pentru ca eu am vazut manifestari muuuult mai nelalocul lor (in principal a jucatorilor echipelor bucurestene - o fi de vina credinta, justificata de altfel, ca ei au parte de alt tratament din partea arbitrilor) care nu au fost sanctionate de arbitrii.
Din nou ma intreb despre capacitatea domnului burloiu de a rationa: Ai dat doi oamenui afara, ai anulat un gol la care ai acordat un fault cel putin discutabil, dinamovistii marcheaza dintr-o faza in care au batut fault in loc de aut. Sigur. Am fost acolo la 20 de metri si a fost foarte clar. Nu cred ca jucatorul dinamovist a cazut macar. Si in aceste conditii vine la tine sa protesteze, eu zic normal, CAPITANUL echipei care a indurat toate astea si care are tot dreptul sa te intrebe ce si cum. Vine respectuos cu mainile la spate. Si tu, arbitru FIFA, stai si te gandesti: las' ca asta mai are un galben, ce-ar fi sa -i mai dau unu. Si daca tot vine mos nicolae de ce sa nu le mai dau si eu inca un rosu sa aiba cu cine sa se duca (cu tineretul) in etapa viitoare.

Si voi va legati de faultul in careu asupra lui Stoican. De parca i-ar fi rupt piciorul si l-ar fi batut cu el peste falci pana cand i-a crapat capul. Ala nu e discutabil. Nu. Ala e clar ca lumina reflectoarelor ca sa citez un clasic al comentariului sportiv din romania.

Si inca ceva. Joaca nou promovata cu campioana. Un pronostic normal ar fi victorie lejera fara nici un cartonas si fara istoric,. Evolutia scorului 0-1, 0-2,... . Nu se intampla asa. Dinamo are nevoie de 11 m, eliminari etc.
Mi-e rusine de campioana tarii mele.

Ar mai fi ceva. Hai sa presupunem ca arbitru e doar prost. De ce il apara toti dinamovistii? Nu le e frica de faptul ca va veni vremea cand Burloiu, care e doar slab si nu are ce cauta in arbitraj si nu corupt si vandut celui care ofera mai mult, va ajunge sa conduca din nou dinamo si va elimina poate 4 dinamovisti pentru ca asa i s-a parut? Eu cred ca nu le e frica. Si ma intreb de ce. Poate se gaseste un suporter dinamovist, stiu ca sunteti putini si cred ca stiu si de ce, sa-mi raspunda.

2nd December 2002, 13:12
FORZA VIOLA!

Ca orice suporter am fost pe stadion. DIn pacate ce s-a intamplat din minutul 30 al meciului si pana la sfarsit a fost un circ!!! RUSINE pt. aceasta echipa dinamo, care si prin numele sau ne aduce aminte de tot ce este mai rau : dictatura, comunism, anti democratie, ura, sfidare, ...
:evil:

Sper ca totusi sa reusim in continuare sa facem fata si sa evitam pe viitor sa mai fim arbitrati de asa oameni ca 'burloiu'! Acest om nu are ce cauta pe vreun stadion in TIMISOARA!!!

Sunt mahnit si de ce se spune la TV, mai ales ca emisiunile de la Buc. sunt invitati numai oameni care au de a face de o viata cu aceste echipe departamentale...

VIOLA pt. totdeauna!!!

2nd December 2002, 13:29
Cind se juca cinstit in campionat Dinamo ocupa pozitia 12-13 in clasament. Apoi brusc a auns pe locul 2.
Alarma a dat-o Gica Popescu care a promis ca pleaca cind incep blaturile.
Motivul acela cind a plecat (cu galeria si cu Kirita care alpauda cind galeria scanda Gica lasa-ne) este o piesa de teatru.
Kirita cu fotbalul care-l oaca nu ajunge la talia lui Gica niciodata.
Fratilor trebuie sa ne trezim odata sa avem si noi un campionat curat si echipe romanesti in cupele europene.
De ce atita frica sa sacrificam oameni si echipe care nu-si vad de treaba, pina incepe sa mearga bine si la noi.

2nd December 2002, 13:54
si sa se stie , in toata tara,
nu e niciunde ca la Timisoara,
si sa se stie in lung si-n lat,
ca-ntodeauna fruntea-i in Banat!

2nd December 2002, 13:55
Ma intreb oare cum putem sa vorbim de cupe europene, cand la noi se joaca cum se joaca. In afara de Rapid (nu tin cu nici o echipa din Bucale), nici o echipa nu ar merita sa mearga in Europa. Aceasta echipa a militiei, nu a obtinut niciodata rezultate, mai mult ne-a facut de ras. Stiati ca POLI nu a pierdut niciodata in cupele europene ACASA?! Nici macar cu REAL MADRID!

Iar acel om bolnav, MISTER?!, mai indrazneste sa ne dea lectii de fotbal?! Nu i-ar fi rusine, ele chiar crede ca toti sunt orbi?!

- cica fault la portar: adica nu ai voie sa sari mai sus si sa lovesti mingea cu capul?
- ofsaid : Danciulescu era singur la noi in teren!!!
- iar apoi se mai si impiedica...

Sunt foarte curios ce masuri se vor lua. IAR la anul cu DINAMO sa vedeti ce atmosfera va fi domnule dinu!!! Sa vedeti atunci URA IMPOTRIVA echipei ministerului de INTERNE!!!

danic
2nd December 2002, 21:45
Poate suntem partinitori sau subiectivisti,dar dinamo a lasat o impresie negativa care nu-i face onoare.Dar cunoaste dinamo ce este onoarea ????
Iar despre burloiu........no coment.
Cinste POLI sunte-ti MARI in inimile Timisorenilor.

3rd December 2002, 00:47
SARACU DE TINE....vad ca esti farte suparat si cred ca stiu de ce ...
Poli a jucat aproape un meci intreg in 10 oameni impotriva 14....
si era sa va si batem SA VA FIE RUSINE GUNOAIELOR!!!!!!!!!!
si fiti siguri ca la anu infernul violet va fi de 2 ori mai ra u cu voi pt ca meritati!
HAI POLI!!!!!!!!!





Am citit adineauri articolul din OnlineSport pe marginea partidei Poli - Dinamo. Poate cel mai neprofesionist articol citit de mine pana acum pe acest site (foarte bun, de altfel). Evident ca cel care l-a scris nu a fost DELOC impartial, ceea ce e o lipsa de profesionalism. Aprecieri de genul "anularea unui gol perfect valabil", "nesemnalizarea unui ofsaid de 10 metri" ( de unde naiba 10 metri cand atunci cand Danciulescu a intrat in cadru era la 7-8 m de linia de mijloc ?!) plus declaratiile injurioase la adresa arbitrului si a conducerii din Stefan cel Mare sunt de neconceput pentru cineva "de meserie". Este drept ca este vorba de un "corespondent", insa asa un articol NU trebuia sa apara pe prima pagina. Exista pentru aceasta "Ziarist pentru o zi" sau "Forum". OnlineSport a GRESIT aici. Iar tehnica folosirii corespondentului seamana a spalat pe maini. Un fel de "nu noi zicem asta, noi nu ne pronuntam, dar uite ce spun altii". Este sau nu este articolul parerea OnlineSport despre acest meci? Ca sa fie clar.

Am de gand sa comentez in continuare acel articol (mai precis corespondenta) punct cu punct:
1. Ridicarea osanalelor la adresa lui Iosif Armas (sper ca nu e tot ala de la box, din MAFIA boxului adica) este penibila.
2. Ridiculizarea numelui arbitrului este demna de Romania Mare
3. Cine se ambitioneaza sa formeze echipe de mucava? Europa? Nu e clar...
4. Insultarea echipei Dinamo, care nu are nici o vina. Ei sunt doar profesionisti care isi fac meseria. Nu ei platesc arbitrii.
5. Eu de Dobay nici nu am auzit, poate doar vag. Oricat de antipatic ar fi pt unii Cornel Dinu ca om, ca fotbalist a fost remarcabil.
6. Intimidarea si presiunea au inceput din public, cu fluierarea ABSOLUT oricarei decizii impotriva echipei lor si cu protestele NEPROFESIONISTE si exagerate ale jucatorilor lui Poli.
6. "Maniera total provocatoare a arbitrului" - pe cine a provocat oare? Cum ar fi putut PROVOCA arbitrul pe cineva?!?!
7. "Anularea unui gol perfect valabil" - sa fim seriosi. Pe reluare s-a vazut un posibil cot in gatul lui Munteanu. Poate a fost fault, poate ca nu. Oricum nu pare prea probabil ca el sa fi scapat de unul singur mingea aia destul de usoara.
8. "Nesemnalizarea unui ofsaid de 10m" - nu m-am uitat la Procesul Etapei sa vad toate reluarile, insa pun PARIU ca nimeni de pe stadion nu era cu ochii pe Danciulescu ci pe busculada din careu. Idem si camerele TV, deci cum am putea sa ne dam seama??? Oricum, aici ar fi fost de vina asistentul. Si, clar, 10m NU au fost. SINGURA faza (importanta) NECLARA a meciului.
9. Eliminarile - toate PERFECT justificate de regulament. Cat despre lovirea arbitrului, sper sa fie suspendati vreo 10 etape jucatorii aia care si-au permis. ACEI JUCATORI au avut comportament de Africa ecuatoriala...
10. Porecla de "jenei", "fanei", "romei" ii apartine, intamplator, lui Cornel Dinu...
11. "Miracolul timisorean" se numeste de fapt AEK Bucuresti. O echipa care NU e a Timisoarei... imi pare rau pt fotbalul din Ardeal insa asta e situatia. "Fruncea" tarii e coada fotbalului. Mai usor e sa iei o echipa de-a gata decat sa construiesti una, chiar si de mucava, nu?...

Acum sa vedem comentariile cititorilor. Pai Dinamo nu prea are fani, se stie. Mai multi sunt stelistii si rapidistii, corect???
Mai lasati-o cu arbitrul. Va rog eu. Asta e primul meci in care Dinamo e suspect de a fi avantajat. Pana acum... eliminari penibile, off-side-uri inexistente, penalty-uri neacordate, lovituri libere pt altii cate vrei... Si-or fi platit si ei cotizatia la Grigorescu.
Da' oricum a fost chiar decent arbitrul asta. Ca ce au facut pt Rapid in editia asta de campionat... Mi se ridica parul in cap. Groaznic. Pe fata. Sau pentru Steaua. Cateva etape i-au tocat marunt, dupa aia penalty-uri peste penalty-uri in loc de cartonase galbene pt simulare. National si (pana de curand) Dinamo au fost marii perdanti ai turului. Clar.
Cata vreme noi suporterii o sa fim atat de viscerali si irationali, atat de ROMANI, sa nu avem pretentii de la jucatori si arbitri.

PS OnlineSport: Inca o data, acel articol ar face bine sa dispara de pe site. (Sper ca) nu va reprezinta. Parca politica era "nu comentam arbitraje". Cel care a introdus acea corespondenta pe site a gresit. Mai bine scria sub proprie semnatura, era mai corect. Aoleu! Sa nu se inteleaga ca banuiesc ca nu exista in realitate corespondentul!!! Sunt convins ca e reala corespondenta, dar tot nu avea ce cauta acolo.
Trebuie sa se inteleaga ca meseria de ziarist inseamna obiectivitate. Asta e. Poate uneori e greu sa pari indiferent. Insa pe de alta parte e si mai greu sa citesti un astfel de articol OFICIAL in care este poate jignit pe nedrept ceva la care tu tii...

3rd December 2002, 02:02
:? Cui va justificati oameni buni? Celui care n-a auzit de Dobay(!!! :evil: ), dar sustine ca fotbalul l-a inventat dinu? Sa fim seriosi, Dobrin este cel mai in masura sa ne vorbeasca despre dinu, care in calitate de jucator n-a fost cu nimic mai "de caracter" decit e acum ca director de tilhari...

Cit despre meciul propriu zis, e diferenta mare intre ce s-a jucat in prima jumatate de ora, si ce a urmat dupa prima eliminare... In afara celor mari greseli, au mai fost prea multe faulturi mici "de Joc" care s-au dat intr-un singur sens....probabil ii intra apa in ochi arbitrului cind fugea in directie opusa, asa ca a hotarit sa tina jocul intr-un sens unic!


Rusine sa le fie celor care inteleg ca scopul scuza mijloacele, este modul in care se distruge fotbalul zi de zi, la nivel intern (spectatorii sint mai putini decit vinzatorii de seminte), european (cupele europene, am ajuns la 1 echipa in uefa, adica i-am ajuns pe Luxemburg, Malta, etc...) si la nivel de nationala unde am devenit echipa pacii (noroc cu Luxemburgul!!)...

Sapte etape am jucat corect, pina cind echipele "mari(!!)" au inteles ca banii din buzunarele patronilor nu se transforma in puncte in clasament... Dupa aceea, e istorie....

Vezi Farul-dinamo 0-1
Sportul- Farul 0-3
Sportul -dinamo 1-3...

Bravo Ando!!!! singele apa nu se face....

De partea cealalta e bistrita (pina cind Doamne, pina cind?), astra, brasovul si cap de lista... steluta!!!

Si daca asta nu e de ajuns, puneti-va in locul lui Zenga! Ce bucuros o sa fuga el in Italia saptamina viitoare sa le povesteasca tuturor ce tara sintem si ce oameni avem!!!

Pina cind Doamne, pina cind? :x

danic
3rd December 2002, 02:19
dinamo ???????????
demni de mila,saraci........

Cristi
3rd December 2002, 02:25
Evident ca nimeni nu a vrut sa inteleaga nimic din ce am scris. Protestul meu a fost 90% indreptat impotriva pozitiei "oficiale" a acestui site. Nu am comentat MECIUL propriu-zis ci afirmatiile "ziaristului". Repet, lipsite de profesionalism.
Celelalte 10% au fost impotriva atitudinii suporterilor. Mi se pare sub orice critica sa jignesti o echipa de fotbal pentru prestatia unui arbitru. Ce inseamna o echipa de fotbal? Conducerea?!?! Ce legatura are ACUM Dinamo cu fosta Militie, Steaua cu Armata si Rapidul cu CFR-ul? Cativa oameni din conducere. Pai, aia sunt echipa???

Cat despre arbitraj... poate ca acolo in provincie se gandeste ca se intampla cam asa: jucatorii fac o cheta si platesc arbitrul. A, nu ei il platesc? Conducerea? Aha. Si, vine conducerea pe stadion sa joace cu AEK Bucuresti? Nu, nu vine. Vin jucatorii. Dar nu conteaza, noi trebuie sa dam la cap cuiva. Sa plateasca cineva. Cine? Pai, sa vezi, nu putem sa le facem nimic la maharii aia. Atunci? Sa plateasca jucatorii!!! Le facem o atmosfera de cosmar, aruncam cu pietre in ei....
Bravo, ardelenilor. Tocmai voi, care sunteti primii care nu vreti sa fiti judecati dupa conducatorii acestei tari, ii judecati (si CONDAMNATI) pe jucatori pentru ca nu va plac cei care ii conduc. Si, mai rau, pe fanii echipei!!!

Nu vroiam sa ating subiectul, dar totusi sa vedem nitel si cum e cu arbitrul. Uite ce e, orice om cu o judecata sanatoasa nu poate sa spuna mai mult decat "a avantajat pe Dinamo". Ok, am vazut si eu asta. Dar ca de ce a facut-o... vreti sa va spun una? Cred ca v-ati facut-o singuri. Cred ca de fapt echipa AEK a fost VICTIMA voastra, a suporterilor. Le-ati ridicat nepermis de mult adrenalina, ceea ce i-a facut sa devina violenti. Si l-ati scos din sarite pe arbitru. Evident ca nu avea voie sa se enerveze, dar si el e om... si roman... ca si voi. Ati exagerat cu atmosfera voastra lipsita de fair-play. In Anglia nu se fluiera pana si deciziile evident corecte ale arbitrului, domnilor. Si atunci, v-a ars. Ca asta e cuvantul. Baiatu' asta stie meserie, ascultati-ma pe mine. A aplicat regulamentul la sange pt AEK si la cealalta extrema pentru Dinamo. Pe cat punem pariu ca nu pateste nimic? Singura chestie cu care ar putea sa il agate, ar fi, culmea ironiei, penalty-ul la Stoican. Cat despre tusier, ba e baiatul bun, ba ala rau, in functie de interesul vostru.

Si mai lasati-o cu "am vazut clar, eram in peluza, ma uitam exact la tusier cu un ochi si cu unul la danciulescu si cu unul la minge, nu ma interesa ce se intampla in careu unde erau toti". Va faceti de ras. Ca sa nu mai vorbim de chestii de genul "X mi-a spus mie dupa meci ca s-a dus la arbitru sa-l intrebe cat e ceasul si arbitrul l-a injurat si l-a eliminat". Sau, mai grav "arbitrul a injurat jucatorii". Cine poate sa il creada pe X? Mai tineti minte cum se jura Hagi ca la europene a fost faultat in careu?...
Vreau sa observati de data asta ca NU comentez meciul in sine. Adica, cum a jucat Dinamo si cum a jucat Poli si ce ar fi fost CORECT sa se intample pt ca nu asta este ideea. Din punctul MEU de vedere a fost un meci de 1X2 si atat.

M-am saturat de tampenii de genul "rusine, dinamo", "dinamo a lasat o impresie negativa". CINE E DINAMO??? Dusmanul de clasa, corect? Cui sa ii fie rusine? Asta e chiar culmea. Daca as fi in locul conducerii din Stefan cel Mare as plati un arbitru sa ii avantajeze rau de tot pe AEK intr-un meci. Ia sa vedeti atunci ce incepeti sa scoateti din voi. Parca va aud: "a gresit, dar nu cu intentie", "la cat ne-au furat meritam asta" etc. Ce vreti sa faca echipa (jucatorii lui) Dinamo? Sa joace mai prost de rusine ca arbitrul ii avantajeaza? Eventual sa iasa de pe teren. Subiect de reflectie: Buia, liderul echipei, e si el intrucatva Dinamo, nu?!

EU personal am poate o suparare mult mai mare si mai veche pe conducatorii cluburilor bucurestene, care tot vand, vand, vand jucatori si lasa campioana sa se chinuie la anu' cu o nou promovata. Ma doare cand ai nostri se fac de ras in Europa. Am alergie la Paunesti, Coposi, Netoi, Becali, Jenei, Fanei, Romei, chiar si Iorgulesti. Tartorii Dragomir si Sandu imi povoaca greata. Sunteti siguri ca Armas e mai breaz? EI sunt dusmanii de clasa si nu avem ce sa le facem din pacate. Rugati-va sa mai existe la anul Poli AEK. Eu ma indoiesc sincer... O sa o patiti exact ca si Craiova. Si nu din cauza jucatorilor!!!

Demersul meu este: judecati cu capul, nu cu ovarele. Nu fiti lasi si nu va varsati resentimentele pe cei care nu au nici o vina. Unde vreti sa ajungem? Ca in Columbia, sa impuscam jucatorii? Din pacate se pare ca fair-play-ul nu mai e de gasit nicaieri in tara asta. Am ajuns niste fanatici, extremisti, orbi. Onoarea v-ar impinge sa vedeti intai barna din ochiul vostru.

Apropos, eu nu sunt jucator al lui Dinamo sau al altei echipe. Pe MINE nu era sa ma bata nimeni sambata. Eu eram in pat si ma uitam la TV. Infernul violet va fi la anul doar de 2 ori mai enervant pentru mine, nu de 2 ori mai rau. Si nici nu are de ce sa imi fie rusine. EU am fost civilizat, nu am aruncat cu gunoaie pe forum. Eu am "puterea" (de fapt e vorba de simplu bun simt, ca doar nu e o chestie de viata si de moarte aici) sa fiu de acord ca arbitrul a judecat cu 2 masuri diferite cele 2 echipe. Sa vedem cine o sa aiba bunul simt sa isi ceara scuze pentru injurii.

3rd December 2002, 03:52
Cristi, si poate poti explica si gestul lui chirita la golul egalizator (norocos dealtfel)? Ce a fost cu acel tricou violet? Ca pina la urma, jucau ei, echipa "MARE(??)" cu o nou promovata ramasa in 10!!! Te umpli de penibil aparind fie arbitrul, fie echipa albrosie....Fiindca nu asa joaca o aspiranta la titlu, impinsa de la spate de TOATA brigada de arbitrii....

PS...treci cu privirea peste citeva carti de specialitate si lasa postarile ca aveti, zic eu, destule cotidiene care publica direct din ghencea si st. cel mare...

Iti recomand sa incepi lectura cu "Timisoara, leaganul fotbalului romanesc", si ca un sfat, nu cauta numele lui dinu in ea, sa stii ca s-a jucat fotbal si pina sa apara "geni(T)alul procuror", sau altfel spus, singurul antrenor roman care a incercat sa CUMPERE un meci la nivel de echipa nationala!!!

/fu/

Vadim
3rd December 2002, 03:58
Articolul a aparut pe site imediat si a exprimat o stare de spirit de moment. Am vrut ca lumea sa stie cum s-a vazut simtit meciul. I-am cerut un articol care sa arate exact ceea ca au traia fanii.

Cred ca este cu mult peste media a ceea ce se scrie pe la noi, unde "ziaristii" arunca niste cuvinte care nu spun nimic.

Cristi, daca el a spus acolo "10 metri" asta nu inseamna ca au si fost 10 metri. Ideea era ca a fost un ofside mare acolo, iar daca "ochiul" OnlineSport de la Timisoare spune asa, inseamna ca asa a fost.

Am publicat in plus si cronica meciului, dupa acest articol, o poti citi pe site. Din cauza ca au fost facute luni niste schimbari, a aparut abia seara...

l0st
3rd December 2002, 05:48
Cristi, spui ca dinamo, ca jucatori, nu are nici o vina in nimic? dar cu chirita cum ramane? acel "om" (daca i se poate spune asa), fara pic de bun simt care ridiculizeaza o legenda a fotbalului romanesc? cu alexa cum ramane? care rupe picioare la jucatori? cu dinu cum ramane? care e de un subiectivism crunt, si are o logica, cam cum are oaia cand citeste din Biblie... :evil:

Sa stii ca timisorenii nu au sincer nimic cu jucatorii echipei dinamo (inafara de alexa si chirita). huiduielile erau pentru borcea, netoiu, alexa, chirita, burloiu, si marea voastra galerie. nici macar 10 minute nu au trecut din meci, si galeria voastra a inceput sa arunce cu petarde si fumigene in spectatorii timisoreni din dreapta lor, civilizatilor. ati afisat la sfarsitul meciului un banner cu "Remember 1987". sa va explic ce s-a intamplat atunci? poli a primit ordin sa faca egal cu dinamo, si i-au batut. pentru asta, poli a fost "retrogradata" prin diverse misculatii, dupa ce anul precedent fusesera pe locul 2. stii cam cum suna banneru` ala? cam cum te-ai duce in piata revolutiei si ai afisa un banner "Remember 1989 - FORTZA CEAUSESCU!". a fost un gest mare, si de fairplay total. ceea ce e clar e ca eu ca suporter infocat al lui Poli, nu o sa am niciodata nimic cu Vlad Munteanu de ex, care mi s-a parut ca a jucat bine. la fel si stoican. dar NU poti sa il compari pe Armas cu Borcea!!! hai sa fim seriosi. cu atat mai putin, nu il poti compara pe Dobos cu Netoiu!!! gunoiu` ala! degeaba spui ca arbitrii se cumpara de conduceri... se cumpara la cererea antrenorilor, cu stirea jucatorilor... jucatorii nu sunt asa ingeri cum ii crezi tu. cu atat mai putin arbitrii. Burloiu de exemplu, cred ca si-a primit salarul pe 4-5 ani la meciu` asta. acu poate sa si iasa din arbitraj, ca tot bogat e. apropos, dinamo ar trebui retrogradata in D pentru fiasco-ul de la Timisoara. la fel ca fiorentina. borcea si netoiu scosi din fotbal pentru totdeauna. burloiu scos din arbitraj si amendat cu salarul pe 2 ani (oricum, si asa cred ca ar mai ramane cu bani de la dinamovisti), si daca toate aberatile astea care le-am spus mai sus ar fi facute, tot nu am fi rascumparati pentru raul care ni s-a facut! noi nu vrem masuri drastice. nu vrem dinamo retrogradata la "masa verde". nu vrem arbitrii scosi din arbitraj. vrem doar sa se joace meciurile pe teren. si scuzati-ma ca va spun dinamovistilor. chiar daca aveati 11m ala dat, poli tot castiga meciul daca se arbitra corect. au revenit in 9 oameni la 2-1 ptr dinamo, puteau reveni si la un gol dat in min 12 daca se juca 11 contra 11...

bamsedj
3rd December 2002, 06:30
:happy In primul rand as vrea sa spun ca intr-adevar articolul aparut imediat dupa meci a fost cam subiectiv, cu toate acestea eu cred ca Onlinesport este cel mai bine realizat ziar electronic pe care l-am vazut pana acum.
:shock: In al doilea rand prin mesajul pe care l-am postat la inceput am vrut sa subliniez arbitrajul ciudat al lui burloiu si comportamentul, hai sa-i zic "inadecvat" al galeriei bucurestene.
:? Despre arbitru imi mentin si acum parerea ca a condus meciul intr-o maniera total aiurea, dar nu are rost sa mai discutam pe marginea acestui subiect. E clar ca fanii lui Poli vor spune la fel despre burloiu, pe cand fanii lui Dinamo se pare ca au vazut alt meci, condus de un alt arbitru. Vreau sa mai specific faptul ca am venit in Timisoara din Petrosani si sunt fan JIUL, asa ca vizavi de meciul Poli - Dinamo am incercat sa-mi exprim parerea cat mai obiectiv. Era punctul de vedere al unui fan al fotbalului in primul rand, si nu neaparat al Politehnicii.
Si cu riscul de a ma repeta, spun inca o data ca voiam sa scot in evidenta comportamentul publicului timisorean si al galeriei viola in contrast cu lipsa de fair-play a galeriei dinamoviste. Se pare ca pana la urma totul s-a transformat doar intr-o continuare a "rafuielii" Poli-Dinamo in care dinamovistii si-au cam dat in petec... Ca de obicei, de fapt.
Despre jucatorul Kirita - respect pentru meciul facut la TM, as fi vrut sa joace la fel si cu belgienii, si in alte meciuri de campionat, pentru ca nationala are mare nevoie de fundasi buni. Despre omul Kirita si gesturile facute de el... :damn:
Pentru ONLINESPORT /hello - tineti-o tot asa ca faceti treaba buna!

oaspetele
3rd December 2002, 11:36
Dinamo a fost cea mai manjita echipa din Romania , poate ca inca mai este , si in mod sigur ca acest stigmat wa ramane mereu asupra-i!!!!!
/fu/
cat despre acest chichirita , el e simbolului sudistului cu tupeu si fara educatie , un adearat tigan!!!!!!!!!!!
/fu/
om bea o sampanie atunci cand acst club (poate nu celelalte sporturi)
isi wa da obstescul sfarsit!!!!
:yeah:

3rd December 2002, 12:11
Dinamo va pierde acasa in etapa urmatoare cu Craiova si astfel se va adeverii ca ei nu stiu sa cistige meciurile decit daca sunt ajutati.
Asta daca nu se trinteste iar meciul.
Oricum oltenii sunt porniti sa- i razdune pe Poli si sa-i demonstreze d-lui Netoiu ca desi a dus jumatate din echipa la Dinamo tot nu stie sa-i invete fotbal.
Alarmaaaaaaaa!
Mai lasati blaturile din fotbal domnilor susi pusi...........!

3rd December 2002, 14:23
Am citit adineauri articolul din OnlineSport pe marginea partidei Poli - Dinamo. Poate cel mai neprofesionist articol citit de mine pana acum pe acest site (foarte bun, de altfel). Evident ca cel care l-a scris nu a fost DELOC impartial, ceea ce e o lipsa de profesionalism. Aprecieri de genul "anularea unui gol perfect valabil", "nesemnalizarea unui ofsaid de 10 metri" ( de unde naiba 10 metri cand atunci cand Danciulescu a intrat in cadru era la 7-8 m de linia de mijloc ?!) plus declaratiile injurioase la adresa arbitrului si a conducerii din Stefan cel Mare sunt de neconceput pentru cineva "de meserie". Este drept ca este vorba de un "corespondent", insa asa un articol NU trebuia sa apara pe prima pagina. Exista pentru aceasta "Ziarist pentru o zi" sau "Forum". OnlineSport a GRESIT aici. Iar tehnica folosirii corespondentului seamana a spalat pe maini. Un fel de "nu noi zicem asta, noi nu ne pronuntam, dar uite ce spun altii". Este sau nu este articolul parerea OnlineSport despre acest meci? Ca sa fie clar.

Am de gand sa comentez in continuare acel articol (mai precis corespondenta) punct cu punct:
1. Ridicarea osanalelor la adresa lui Iosif Armas (sper ca nu e tot ala de la box, din MAFIA boxului adica) este penibila.
2. Ridiculizarea numelui arbitrului este demna de Romania Mare
3. Cine se ambitioneaza sa formeze echipe de mucava? Europa? Nu e clar...
4. Insultarea echipei Dinamo, care nu are nici o vina. Ei sunt doar profesionisti care isi fac meseria. Nu ei platesc arbitrii.
5. Eu de Dobay nici nu am auzit, poate doar vag. Oricat de antipatic ar fi pt unii Cornel Dinu ca om, ca fotbalist a fost remarcabil.
6. Intimidarea si presiunea au inceput din public, cu fluierarea ABSOLUT oricarei decizii impotriva echipei lor si cu protestele NEPROFESIONISTE si exagerate ale jucatorilor lui Poli.
6. "Maniera total provocatoare a arbitrului" - pe cine a provocat oare? Cum ar fi putut PROVOCA arbitrul pe cineva?!?!
7. "Anularea unui gol perfect valabil" - sa fim seriosi. Pe reluare s-a vazut un posibil cot in gatul lui Munteanu. Poate a fost fault, poate ca nu. Oricum nu pare prea probabil ca el sa fi scapat de unul singur mingea aia destul de usoara.
8. "Nesemnalizarea unui ofsaid de 10m" - nu m-am uitat la Procesul Etapei sa vad toate reluarile, insa pun PARIU ca nimeni de pe stadion nu era cu ochii pe Danciulescu ci pe busculada din careu. Idem si camerele TV, deci cum am putea sa ne dam seama??? Oricum, aici ar fi fost de vina asistentul. Si, clar, 10m NU au fost. SINGURA faza (importanta) NECLARA a meciului.
9. Eliminarile - toate PERFECT justificate de regulament. Cat despre lovirea arbitrului, sper sa fie suspendati vreo 10 etape jucatorii aia care si-au permis. ACEI JUCATORI au avut comportament de Africa ecuatoriala...
10. Porecla de "jenei", "fanei", "romei" ii apartine, intamplator, lui Cornel Dinu...
11. "Miracolul timisorean" se numeste de fapt AEK Bucuresti. O echipa care NU e a Timisoarei... imi pare rau pt fotbalul din Ardeal insa asta e situatia. "Fruncea" tarii e coada fotbalului. Mai usor e sa iei o echipa de-a gata decat sa construiesti una, chiar si de mucava, nu?...

Acum sa vedem comentariile cititorilor. Pai Dinamo nu prea are fani, se stie. Mai multi sunt stelistii si rapidistii, corect???
Mai lasati-o cu arbitrul. Va rog eu. Asta e primul meci in care Dinamo e suspect de a fi avantajat. Pana acum... eliminari penibile, off-side-uri inexistente, penalty-uri neacordate, lovituri libere pt altii cate vrei... Si-or fi platit si ei cotizatia la Grigorescu.
Da' oricum a fost chiar decent arbitrul asta. Ca ce au facut pt Rapid in editia asta de campionat... Mi se ridica parul in cap. Groaznic. Pe fata. Sau pentru Steaua. Cateva etape i-au tocat marunt, dupa aia penalty-uri peste penalty-uri in loc de cartonase galbene pt simulare. National si (pana de curand) Dinamo au fost marii perdanti ai turului. Clar.
Cata vreme noi suporterii o sa fim atat de viscerali si irationali, atat de ROMANI, sa nu avem pretentii de la jucatori si arbitri.

PS OnlineSport: Inca o data, acel articol ar face bine sa dispara de pe site. (Sper ca) nu va reprezinta. Parca politica era "nu comentam arbitraje". Cel care a introdus acea corespondenta pe site a gresit. Mai bine scria sub proprie semnatura, era mai corect. Aoleu! Sa nu se inteleaga ca banuiesc ca nu exista in realitate corespondentul!!! Sunt convins ca e reala corespondenta, dar tot nu avea ce cauta acolo.
Trebuie sa se inteleaga ca meseria de ziarist inseamna obiectivitate. Asta e. Poate uneori e greu sa pari indiferent. Insa pe de alta parte e si mai greu sa citesti un astfel de articol OFICIAL in care este poate jignit pe nedrept ceva la care tu tii...

Mr., comentezi inteligent, ai stil, ai fler, felicitari! DAR, daca as fi in locul vostru as baga capul in pamant ca strutul si n-as mai comenta nimic vreo 2-3 campionate, dupa MASCARADA din anii trecuti (+ episoadele jalnice de anul asta - 7 antrenori, Gica Popescu etc.). Aveti oameni de valoare pe acolo. Va rog eu nu-i transferati pe la alte echipe - tinetii cu dintii :ciocan:

ricky
3rd December 2002, 16:07
Nu prea am inteles mare lucru din articolele de mai sus !
Cert este ca exista doua tabere: una DINAMOVISTA si alta ANTI-DINAMO !

Daca abia seara la TV, dupa reluari, ti-ai putut da seama daca a fost sau nu fault, atunci ce sa-i mai cerem arbitrului !?

DINAMO sa nu fie judecata ( ca de altfel, orice echipa din INTERN ) dupa CE A FACUT in fotbalul romanesc ! Important este ca nu vad vreo iesire: nu cred ca, in fotbalul romanesc, climatul se va imbunatatii atita timp cit mai exista echipele STEAUA si DINAMO !
Cu tot respectul pentru palmaresul international-trecut- al stelistilor, echip va intimpina ORIUNDE dezaprobarea publicului.
Anul trecut am "pariat" ca in 5 ani echipe gen POLI, STEAUA, DINAMO, UNIVERSITATEA nu vor mai exista...Mai astept !

N-am vazut jocul ! Sint mai mult din tabara ANTI DINAMO dar daca jucatorii timisoreni au protestat si au primit ROSU e...in ordine ! Dar de ce TOT ALTII ?!

Te uiti in alte campionate: la nemti spre exemplu, cei de la BAYERN sau BERLIN nici daca si-ar omori...soacra nu primesc rosu ! (s-o fi bucurind cineva ?!) :happy

Cristi
4th December 2002, 01:32
OK sa continuam polemica raspunzand la principalele noi argumente.

In primul rand dezavuez gesturile de lipsa de fair-play ale ORICAREI echipe. Cu atat mai mult ale uneia mari. Chirita este cam minoritar dupa cum se poate observa si de aceea nu ma mira gesturile nesportive la el (desi NU am inteles ce a vrut cu tricoul ala si de unde il avea). Pacat de el, ca poate juca si bine cand vrea. Cred ca inscria oricum din sutul ala, impresia mea a fost ca a sarit (si) din pamant. NU imi plac apucaturile lui mitocanesti. Alexa e tanar si ambitios. Cred ca e doar inconstient. O sa ii treaca sper si nu o sa ajunga Lacatus 2.

Este hilar sa vorbim despre noroc intr-un astfel de joc. Oricum, si golul lui Buia si cel al lui Chirita au fost cu sansa. Poate si al lui Barcauan, nu cred ca e el asa bun. Si nu eu trebuie sa explic nimic.

Tatal meu e nascut la Arad si bunica a fost prietena cu baronul N... (nu stiu exact care e numele, dar sunt sigur ca voi stiti) deci stiu povestea UTA si sunt de acord ca fotbalul a inceput in Ardeal. Dar, iertati-ma, asta nu va confera nici un merit, ci doar obligatii sa va pastrati statutul. Ceea ce, imi pare rau sa zic, nu prea faceti. M-am saturat de Ceahlaul, FCM Bacau in A!!! Nu pot sa le inghit! As prefera de 100 de ori UTA sau Poli Timisoara, sau Poli Cluj. Asta e, deocamdata nu v-ati revenit. Si cred ca ar fi cazul sa traim in prezent. Desteptarea, ardeleni! Nu mai sunteti in Austro-Ungaria de aproape un secol!!! Sunteti in Romania asta de rahat! Adaptati-va sau FACETI ceva sa schimbati lucrurile.

Nu stiu de unde a reiesit ca eu as fi fan Dinu. Am spus doar ca a fost un fotbalist remarcabil. Ca antrenor... hmmm... slabut... ei, oricum, o clasa peste alde Hizo, Poenaru, Florin Marin dar slab in comparatie cu Lucescu, Boloni. Macar il respecta jucatorii, ceea ce e vital pt Dinamo. Altfel, are o droaie de pacate. Cat despre logica lui, sunt SIGUR ca e foarte buna (are super afaceri) dar ii place sa faca pe nebunul si sa nu spuna nimic atunci cand nu vrea. Doar sa se auda vorbind. Evident, subiectiv si detinatorul adevarului absolut :)

Mai lasati-ma cu Armas. E EXACT de aceeasi teapa cu cei enumerati de mine in post-ul precedent. Punct. Asta e, nu e vina fanilor Poli, cum nu e vina fanilor Dinamo ca il au pe netoiu sau a fanilor Steaua ca il au pe Paunescu etc.

Galeria lui Dinamo, ca si in cazul Stelei, reprezinta partea de cea mai proasta calitate a suporterilor acestor echipe. Din pacate. MAI ales in deplasare, cand se prezinta doar cei mai fanatici membri ai acestor galerii... Mi-e rusine cand vad galeriile astea doua cum isi dau in petec. Fac echipa de ras, strica imaginea clubului. Parerea mea. Asta e situatia... dar nu ii judecati pe dinamovisti si stelisti NICI dupa galeria lor. :) adica nu ii judecati de loc, ok?

Dinamo nu au fost ajutati nici cu Steaua, nici cu FC National si totusi au batut. Si care Craiova? Babalacii aia trebuie sa iasa la pensie. Cat de curand. Nu o sa poata invinge Vladoiu de unul singur.

A, si eu nu fac parte din consiliul de administratie al FC Dinamo :) CLUBUL DINAMO are jucatori de valoare. De care va scapa cat de repede. Din pacate... Dar sa nu ne intristam. Asa o sa faca toti: Steaua, Rapid (in special), Dinamo vor vinde afara cei mai buni jucatori. Gloria, UTA, Sportul, Poli AEK (da, da, nu va faceti iluzii) vor vinde la primele echipe mentionate mai sus. Celelalte echipe... mai conteaza? A, FC National e un caz special. Ei vor vinde jucatori si afara si in tara, se vor retrage de la ei cativa batrani, apoi vor coopta jucatorii lasati pe afara de cluburile mari si in final vor mai aduce 1-2 jucatori din "generatia de aur" sa isi incheie cariera acolo. Poate, in cele din urma va apara si Zenga :) si va juca Olaroiu.

Am citit articolul "la rece" din OnlineSport si sunt perfect de acord cu tot ce scrie acolo, mai putin cu off-side-ul (pana nu vad, nu cred :) ). Felicitari, d-le Bejan, pt pozitia obiectiva. Poate ca ar fi trebuit subliniat atunci cand a fost inserat articolul "la cald" ca articolul reprezinta opinia (si mai ales tonul) fanilor Poli. Si nu am spus ca articolul a fost RAU. Ca pamflet, protest, etc. a fost ok. Ca o cronica a partidei, a fost deplasat. Eu "frecventez" OnlineSport TOCMAI pt ca aici gasesc articole mult peste majoritatea celor din presa scrisa. Am protestat TOCMAI pt ca as dori sa se pastreze calitatea.

Si eu sunt de parere ca prestatia arbitrului a fost mai presus de toate stupida. Dinamo nu a jucat DELOC rau si putea castiga si singura (sunt convins ca arbitrajul le-a scazut nivelul jocului). Era un meci de 1X2, repet. Asa, a fost o tranta. Cred, totusi, ca Burloiu si-a pierdut cumpatul.

Oricum, remarc ca au disparut injuriile. Ceea ce e POZITIV :). Apreciez acest lucru. Pe curand.

4th December 2002, 03:26
Am citit adineauri articolul din OnlineSport pe marginea partidei Poli - Dinamo. Poate cel mai neprofesionist articol citit de mine pana acum pe acest site (foarte bun, de altfel). Evident ca cel care l-a scris nu a fost DELOC impartial, ceea ce e o lipsa de profesionalism. Aprecieri de genul "anularea unui gol perfect valabil", "nesemnalizarea unui ofsaid de 10 metri" ( de unde naiba 10 metri cand atunci cand Danciulescu a intrat in cadru era la 7-8 m de linia de mijloc ?!) plus declaratiile injurioase la adresa arbitrului si a conducerii din Stefan cel Mare sunt de neconceput pentru cineva "de meserie". Este drept ca este vorba de un "corespondent", insa asa un articol NU trebuia sa apara pe prima pagina. Exista pentru aceasta "Ziarist pentru o zi" sau "Forum". OnlineSport a GRESIT aici. Iar tehnica folosirii corespondentului seamana a spalat pe maini. Un fel de "nu noi zicem asta, noi nu ne pronuntam, dar uite ce spun altii". Este sau nu este articolul parerea OnlineSport despre acest meci? Ca sa fie clar.

Am de gand sa comentez in continuare acel articol (mai precis corespondenta) punct cu punct:
1. Ridicarea osanalelor la adresa lui Iosif Armas (sper ca nu e tot ala de la box, din MAFIA boxului adica) este penibila.
2. Ridiculizarea numelui arbitrului este demna de Romania Mare
3. Cine se ambitioneaza sa formeze echipe de mucava? Europa? Nu e clar...
4. Insultarea echipei Dinamo, care nu are nici o vina. Ei sunt doar profesionisti care isi fac meseria. Nu ei platesc arbitrii.
5. Eu de Dobay nici nu am auzit, poate doar vag. Oricat de antipatic ar fi pt unii Cornel Dinu ca om, ca fotbalist a fost remarcabil.
6. Intimidarea si presiunea au inceput din public, cu fluierarea ABSOLUT oricarei decizii impotriva echipei lor si cu protestele NEPROFESIONISTE si exagerate ale jucatorilor lui Poli.
6. "Maniera total provocatoare a arbitrului" - pe cine a provocat oare? Cum ar fi putut PROVOCA arbitrul pe cineva?!?!
7. "Anularea unui gol perfect valabil" - sa fim seriosi. Pe reluare s-a vazut un posibil cot in gatul lui Munteanu. Poate a fost fault, poate ca nu. Oricum nu pare prea probabil ca el sa fi scapat de unul singur mingea aia destul de usoara.
8. "Nesemnalizarea unui ofsaid de 10m" - nu m-am uitat la Procesul Etapei sa vad toate reluarile, insa pun PARIU ca nimeni de pe stadion nu era cu ochii pe Danciulescu ci pe busculada din careu. Idem si camerele TV, deci cum am putea sa ne dam seama??? Oricum, aici ar fi fost de vina asistentul. Si, clar, 10m NU au fost. SINGURA faza (importanta) NECLARA a meciului.
9. Eliminarile - toate PERFECT justificate de regulament. Cat despre lovirea arbitrului, sper sa fie suspendati vreo 10 etape jucatorii aia care si-au permis. ACEI JUCATORI au avut comportament de Africa ecuatoriala...
10. Porecla de "jenei", "fanei", "romei" ii apartine, intamplator, lui Cornel Dinu...
11. "Miracolul timisorean" se numeste de fapt AEK Bucuresti. O echipa care NU e a Timisoarei... imi pare rau pt fotbalul din Ardeal insa asta e situatia. "Fruncea" tarii e coada fotbalului. Mai usor e sa iei o echipa de-a gata decat sa construiesti una, chiar si de mucava, nu?...

Acum sa vedem comentariile cititorilor. Pai Dinamo nu prea are fani, se stie. Mai multi sunt stelistii si rapidistii, corect???
Mai lasati-o cu arbitrul. Va rog eu. Asta e primul meci in care Dinamo e suspect de a fi avantajat. Pana acum... eliminari penibile, off-side-uri inexistente, penalty-uri neacordate, lovituri libere pt altii cate vrei... Si-or fi platit si ei cotizatia la Grigorescu.
Da' oricum a fost chiar decent arbitrul asta. Ca ce au facut pt Rapid in editia asta de campionat... Mi se ridica parul in cap. Groaznic. Pe fata. Sau pentru Steaua. Cateva etape i-au tocat marunt, dupa aia penalty-uri peste penalty-uri in loc de cartonase galbene pt simulare. National si (pana de curand) Dinamo au fost marii perdanti ai turului. Clar.
Cata vreme noi suporterii o sa fim atat de viscerali si irationali, atat de ROMANI, sa nu avem pretentii de la jucatori si arbitri.

PS OnlineSport: Inca o data, acel articol ar face bine sa dispara de pe site. (Sper ca) nu va reprezinta. Parca politica era "nu comentam arbitraje". Cel care a introdus acea corespondenta pe site a gresit. Mai bine scria sub proprie semnatura, era mai corect. Aoleu! Sa nu se inteleaga ca banuiesc ca nu exista in realitate corespondentul!!! Sunt convins ca e reala corespondenta, dar tot nu avea ce cauta acolo.
Trebuie sa se inteleaga ca meseria de ziarist inseamna obiectivitate. Asta e. Poate uneori e greu sa pari indiferent. Insa pe de alta parte e si mai greu sa citesti un astfel de articol OFICIAL in care este poate jignit pe nedrept ceva la care tu tii...

In primul rand vreau sa/ti spun ca daca ar mai fi dinamovisti ca tine si prin galeria nuova guardia nu s/ar fi ajuns la incidentele de sambata; mi/a placut (partial) ce ai scris, desi sunt fan poli;
Ar mai fi de facut insa cateva precizari:
1. subscriu la cele spuse de tine, acel articol este o rushine pentru acest site, nu se poate ca in mileniul trei sa mai avem parte de astfel de manifestari emotional-comuniste de cea mai joasa spetza, indiferent daca sunt pro-poli sau pro-dinamo; poate ca timisorenii ma condamna, insa tonul articolului mi se pare ridicol.
2. am informatii (surse sigure, desi poate itzi suna a clisheu) ca burloiu a fost "insarcinat" sa faca ce a facut; de aici orice comentariu asupra arbitrajului din respectivul meci mi se pare de prisos; daca imi dai adresa ta de mail tzi le spun si tzie;
3. nu sunt de acord ca dinamo a fost pentru prima data avantajata in acest campionat (vezi meciul cu uta si cel cu steaua in cupa);
4. nu intzeleg de ce te iei de armas, atata vreme cat in curtea lui dinamo se gasesc mult mai multe personaje de acest gen; stii chestia cu "paiul din ochiul altuia..."; asta nu inseamna ca il absolv pe armas de cele scrise de tine, doar ca nu ma pot pronuntza prea mult asupra persoanei sale...
5. cred ca se incearca sa se denatureze atmosfera din tribune de la acest meci; dinamo a fost injurata o singura data in limba romana (prin minutul 85); ce/i drept in italiana de mai multe ori :P ; chestia cu instigatul prin acel program de meci e absurda, atata timp cat respectivele randuri apartin galeriei viola si nu oficialilor poli aek; si daca e sa detaliez, cred ca arbitrajul a fost cel care a instigat mai tare..
6. indiferent de cum arata acum, dinamo trebuie sa-si poarte povara propriului trecut; performantele sale nu au nici o valoare atata timp cat au fost obtinute pe cai nesportive; daca vrei, performantele lui dinamo din trecut sunt similare cu cele ale unui sportiv dopat... cel putin pentru mine;
7. prin urmare, consider ca fotbalul din ardeal nu avea cum sa se dezvolte in asemenea climat, iar dupa revolutie ierarhiile valorice au dainuit, la fel ca si multe din procedeele prin care aceste ierarhii s/au stabilit pe vremea comunistilor; in fond si la urma urmei, tot ce a cerut poli sambata a fost sa fie lasata sa joace
8. iti recomand, pentru binele tau, sa te pui la punct cat de cat la punct cu istoria fotbalului, pentru ca dobay si baronul neumann sunt nume de referinta in evolutia fotbalului carpatin.
Astept reactzii!!!

Azur89
4th December 2002, 04:24
11. "Miracolul timisorean" se numeste de fapt AEK Bucuresti. O echipa care NU e a Timisoarei... imi pare rau pt fotbalul din Ardeal insa asta e situatia. "Fruncea" tarii e coada fotbalului. Mai usor e sa iei o echipa de-a gata decat sa construiesti una, chiar si de mucava, nu?...




Am trecut prea usor peste acest paragraf, asa ca am sa revin...

Miracolul timisorean nu este tocmai "un miracol"...Este o echipa care prin forte PROPRII a urcat divizie cu divizie...Miracol, din pacate, este echipa pe care o aperi (sustii?) si care a "inflorit" direct in prima divizie....Aia numesc eu miracol, si sa ma corecteze cine gindeste altfel...Un astfel de miracol asteptam noi dealtfel sa se intimple si la Cluj, Oradea, Baia Mare, Satu Mare, etc....Si asteptam cam de mult...De vreo 55 de ani...Ca ziceam noi, daca s-a putut la unii, de ce nu si la altii? Tu ce parere ai Cristi?
Spui ca el (AEK) este al bucurestiului? Ti-l dau cu drag inapoi (si sint fanul lor), tot ce iti cer e ca voi si steaua incepind de azi sa nu mai aveti dreptul la nici un jucator din provincie...Din pacate insa, pe Contra sau Codrea voi ati luat banii dupa ce noi i-am crescut....Si n-a spus nimeni ca dinamo nu e al vostru... Poate imi explici si mie ce mari jucatori ati lansat in fotbalul romanesc, ca mie imi scapa.... Si nu incepe sa-mi numeri titlurile lui dinu, ca de-acolo i se trag petele de pe fata, l-au ajuns si pe el blestemele...
Timisoara, coada fotbalului? Depinde!!! Daca te referi la Poli (nu AEK) sau UMT, poti sa-ti rizi in palma, desi te pot contrazice si acolo...Intentii au fost....Te-as ruga sa pui mina pe unul dintre abecedarele fotbalului, si cauta acolo editia de campionat 89-90....Poate cei de la online sport te ajuta cu rezultatele lui Poli in acel an...In sfirsit, dupa tur eram la coada, in retur vi-am batut cateii la Timisoara, si una peste alta am ajuns in UEFA....De ce? Fiindca naivii de noi, credeam ca s-a schimbat ceva...Dar vai nu, totul a ramas la fel...Am mai ajuns apoi intr-o finala a cupei anul urmator, am reusit rezultate mai onorabile in competitiile europene in fata lui Atletico sau Real Madrid decit voi in fata celor de la 17 nentori si Kuusysy Lahti ( :D ), dar vai, cooperativa prindea contur in acele zile...
Iar ptr. voi, Timisoara, pe linga ca e o foarte lunga calatorie (costisitoare), nu a constituit NICIODATA un loc unde capetele s-au plecat ca sa va salute...Nici pe voi si nici pe steaua... Adica tocmai echipele care organizeaza Cooperativa.. Deci optiunea noastra la acel moment a fost sa devenim fie o a doua bistrita, sau sa murim eroi...

Nu cred ca ar fii fost prea multi spectatori la meciuri in Timisoara daca Poli se pleca in fata unor cooperatiste, asa ca eventual tot acolo se ajungea... Acolo unde? Acolo la nivelul div. A romane, unde totalul de spectatori pe o etapa face cit meciul de la Timisoara ori Craiova, orase care nu s-au murdarit cu voi... Aici ar fii si Aradul, dar acolo stadionul prea mic ii impiedica sa fie mai multi....De altfel se pare ca destui dintre ei fac plimbari la Timisoara sa se uite la meciurile AEK-ului...

Si atunci la ce bun? Nu poti distruge spiritul unui oras cu magarii de salon care nu ne caracterizeaza....
Pot merge mai departe, si pot sa iti aduc argumente cum am fost "ajutati" de federatie sa ajungem in C...Daca te intereseaza, intreaba si te voi lamuri...

In final, chestia cu AEK e al bucurestiului...Spune-mi te rog citi spectatori are sportul intr-un campionat (fara familii si vinzatorii de seminte)? Dar Nationalul? Pai atunci poate imi explici citi crezi ca ar fii avut AEK? Inteleg ca era bine ptr. voi, mai aveati un pui in cooperativa, sau macar o deplasare "cu metroul"... Fotbalul e un sport. Sportul e o afacere. Afacerile sint bani. Banii vin de la spectatori. Spectatorii vor FOTBAL!!! Unde intrati voi in cercul asta? La bani, stiu! Din pacate ai vostrii sint murdari! Murdare va sint si gindurile! (nu vorbesc de tine ca suporter, sau altii ca tine, ci de cei care vor sa cistige fara sa inteleaga ca fiecare joc are regulile lui).

Asa ca, ideea mea este sa mute si Nationalul si Sportul in orase din provincie (bineinteles, nu cu borcea sau becali in roluri principale), si atunci nivelul fotbalului intern poate creste.... Atita timp cit in Romania 12 echipe incep campionatul cu scopul sa nu retrogradeze, 2 se lupta la titlu iar 2 sint considerate picate inainte de inceput, e greu sa vorbesti de vreo competitie, sau de cupe europene....
Dar din pacate cu regele hotilor sef LPF (ex-Victoria) si cu Sandu la FRF (omul care a largit divizia sa nu cada sportul) nu speram la multe...Doar un gind...Hai Rapid si Hai National....

...si bineinteles Forzzza Poli, daca nu de altceva, macar sa va urcam, fie si o data pe an, in duba in care ar merita sa steie toti cei ce-si bat joc de fotbalul romanesc.... Si data viitoare ar fii bine sa "piarda" cheia de la duba, macar 2 etape, sa vad daca ii retrogradeaza si pe ei ca pe UMT... :P

Cipangoo
4th December 2002, 14:53
2. am informatii (surse sigure, desi poate itzi suna a clisheu) ca burloiu a fost "insarcinat" sa faca ce a facut; de aici orice comentariu asupra arbitrajului din respectivul meci mi se pare de prisos; daca imi dai adresa ta de mail tzi le spun si tzie;

Spune-mi-le mie. cipangoo@yahoo.com

Vadim
4th December 2002, 14:58
Si mie: vadim@onlinesport.ro

4th December 2002, 18:41
Interesanta discutie, pacat de subiect. Daca voi credeti ca valoarea fotbalului rom. e direct proportionala cu nr. de spectatori...parerea voastra (vorba lu' Vacaroiu' :ciocan:. Cu alte cuvinte, faptul ca oamenii din Timisoara se duc inca la stadion e o chestie buna (poate prea buna) dar asta mie nu-mi spune decat ca le e "foame de fotbal" tinand cont de absenta echipei fanion din A. Am auzit si de meciuri urate pe Vega (si din pacate o sa mai auzim) pt. ca pana n-or dispare cei ce "conduc" fotbalul romanesc actual...slabe sanse sa ne vindecam. Pt. fanii lui' Poli am un sg. sfat: nu-i luati apararea lui Armas ca inca nu stiti de ce-i in stare. N-am vazut pana acum un conducator de club (macar unul singur) care sa fie onest si sa faca ceva bun pt. fotbalul romanesc.
Dar am deviat de la subiect...n-am vazut meciul cu pricina, am gasit informatii despre meci in diverse ziare. Majoritatea informatiilor erau anti-Burloiu si anti-Dinamo! Erau obiective? ramane de vazut...si de fapt nu-mi pasa! Daca fanii (in general) vor intr-adevar sa schimbe ceva (si pot ca se duc multi pe stadion :thinkso: cel putin la Timisoara) atunci sa arate ca stiu sa-si incurajeze echipa fara sa injure/denigreze echipa adversa. Iar atunci cand simt ceva "necurat" sa nu se mai duca la stadion. Sa faca galerie conducatorii!

cam atat

4th December 2002, 23:25
:x Rusine !!!

Sant un fan POLI, chiar daca sunt plecat din Romania de mai mult timp am fost in vizita si am fost si la meci.Am stat impreuna cu inca vreo
40 000 de oameni si alti inca cativa zeci de mii care au uramrit meciul la tv,o tara intreaga era sa vomite dupa meci.Urmaresc foarte des programul tv:PROTVinternational care al prindem noi astia "de afara" din tot campionatul nu au difuzat nici macar un meci cu Timisoara chiar daca au jucat cu echipele lor(Dinamo,etc)... de ce oare ????
Toti sunt imotriva Timisorenilor...pe toate planurile !!!
Inca o data rusine la Burloiu si la Dinamo! /fu/

Cristi
5th December 2002, 02:46
Salutare. Sa vedem, ce avem azi pe agenda...

In galerii in general nu vei gasi oameni ca mine. Mie nu imi place sa ma manifest zgomotos sau sa fiu orb de partinitor. Nu-mi place spiritul de haita in general. Dispar individualitatile... si cu ce scop? Injuraturi, batai, distrugeri. In numele "iubirii" pentru o echipa. Puah. :(

Ma intereseaza informatiile despre meciuri trucate, arbitri cumparati, etc. Puteti sa-mi scrieti la licristi@hotmail.com pe aceasta tema.

Sa revenim la Burloiu, oricata neplacere mi-ar provoca... Nu am spus ca nu a venit cu sarcina trasata, dar in alte conditii nu ar fi fost nevoie de show-ul ala. Daca ramanea calm, avea el grija sa marcheze Dinamo cu un gol mai mult si ajungea. Mai ales cu un om in minus pt Poli. Cred ca sunteti de acord ca daca nu mai elimina inca 3 nu mai erati atat de vehementi, adica nu se ajungea chiar la nebunia asta. Dar, una peste alta, a iesit ce a iesit.

Nu am vazut meciul Dinamo-UTA, dar ma INDOIESC ca ar fi avantajata Dinamo intr-un meci cu Steaua... asa ceva nu s-a mai intamplat dupa Revolutie. Ba dimpotriva. Excluzand greselile, vreau sa zic. Oricum, la nivelul actual UTA e sub Dinamo si Steaua a fost mult mai slaba in meciul din Cupa.

Pentru observatiile in legatura cu Armas, vezi articolul de mai jos. Nu ziceti "hop".... In box sunt NUMAI mafioti. Iar acest Armas are o culoare politica la care am alergie (adica la PSD, da). Din pacate cred ca o sa vedeti voi ce-i poate pielea... Aduceti-va aminte de Netoiu, care si el a parut un salvator al Craiovei... Asa cum a adus echipa la Timisoara Armas, dand dovada de fler, asa poate sa o ia si sa bage jumate in Steaua (de exemplu) si pe restul sa ii risipeasca. La momentul actual PESTE tot sunt astfel de personaje, pt ca ele au BANI. Ghici cum ii castiga...

Nu sunt CHIAR asa de pasionat de fotbal ca sa ma pun la curent cu trecutul. Mai precis, trebuie sa VAD cum a jucat cineva ca sa imi fac o idee. Cat despre baron, probabil ca stiu mult mai multe despre el decat voi, dar uite ca nu stiam cum se scrie numele lui :) cam greu sa stiu, avand in vedere ca mi s-a POVESTIT, nu mi s-a SCRIS despre el. A, si la ce mi-ar folosi sa stiu istoria fotbalului? Ce se poate INVATA din ea? Mai se aplica azi ceva? Trebuie insa sa recunosc ca din cauza profesorilor total incompetenti de istorie pe care i-am avut nu am ABSOLUT nici un interes pt. istorie, exceptand-o pe cea antica.

Hello!!! :ciocan: Se pare ca voua nu v-a placut logica :D Echipa se numeste AEK Bucuresti, dar Doamne fereste sa o revendic eu pt. Bucuresti!!! Avem si asa prea multe. Au ajuns astia de la primarie sa nu mai vopseasca nimic pt ca orice ar face nimeresc peste o culoare ce va determina o parte din galerii sa se apuce de distrus. Ma rog, exagerez nitel... AEK era o echipa care CHIAR nu reprezenta nimic. Eu cel putin NU am gasit nimic. Ok, nici Dinamo nu mai reprezinta nimic, dar macar poti intelege ca ce chestie a aparut...

Oricum, acel paragraf a fost o mica ironie menita sa mai domoleasca avantul revolutionar al timisorenilor. Nu am spus ca Timisoara nu MERITA Poli AEK, dar la momentul actual a te lauda cu AEK e ca si cum te-ai lauda cu copilul tau la o luna dupa ce l-ai infiat (el avand 16 ani). Ati facut un implant. Aveti rabdare, mai are pana sa se "prinda". daca o sa apuce, caci am eu teoria mea... S-a inteles? AEK o sa devina sa speram Poli Timisoara. Eu m-as bucura...

Iar incepeti cu Dobay? Eu am spus ca ACUM, 2002 anno domini, Ardealul e "codas" la fotbal. OK? Nu ma intereseaza ce a fost acum 5, 10, 15, 50, 150, 871 de ani. Punct.

Cooperativa din cate stiu eu e formata din sefii de la Ceahlaul, Gloria, FC Arges, FCM Bacau. Pe acolo. A, ca au "contract" si Steaua, Dinamo, asta e altceva. Dar, atentie, ii zice "Cooperativa" pt ca lucreaza impreuna, isi impart puncte. II vedeti pe aia de la Steaua, Dinamo cedand puncte??? Va amintiti ce pateau aceste 2 echipe la Piatra Neamt? A fost acum un an un arbitraj impotriva oaspetilor a la Burloiu. Poate ne ajuta Vadim pe tema "Cooperativa", el probabil a urmarit fenomenul vrand-nevrand.

Cat despre Rapid... va rog eu... nu ii mai sustineti... au fost PRINCIPALII beneficiari ai arbitrajelor in acest tur, ca si in alte editii. "Campioana arbitrilor" i se mai zice. Clar, acum are cea mai buna echipa. Dar nu va dura. Deja pleaca sigur Iencsi si Rat cel putin (deci au terminat cu apararea dintr-un foc). Plus ca au o galerie... aoleu... Ma rog, nu o sa ma lamuresc niciodata deplin de ce contrastele astea: cu Rapid tin ori cei mai culti si rasati ori cei mai analfabeti si brute.
Sportul si Nationalul merita sustinute. Clar. Mai ales Sportul, ca nici clanul Iorgulescu nu sunt niste ingerasi...

Poli AEK este inca doar o promisiune...

PS. Pentru jenei, fanei, romei; pentru Cooperativa, pentru paunesti, becali, coposi, netoi, (armasi?); pentru burloi, corpodeni, anghelini,salomiri: /fu/

5th December 2002, 10:32
dragi "domni" din bucuresti(stima pt rapidisti), tzinetzi-va mai bine gura, pt ca atzi trecut deja limitele! fotbalul romanesc nu este fotbal, este doar politica si anume politica impotriva vestului si mai ales impotriva timisoarei. cele petrecute in timisoara dovedesc din nou ca nu s-a schimbat nimic in frf, dar sa nu uitazti ceva: timisoara nici o data nu s-a lasat si nici nu se va lasa!! cine se apropie tot mai mult de titlu: dinamo si steaua (ce mai potzi spune). iar ceea ce priveste arbitrul partidei de la timisoara, eu l-as impusca!
e o rusine :oops: imensa, mai ales ca la partida poli-dinamo au fost prezentzi si suporteri din strainatate (grecia, yugoslavia), si si ei au fost martori la acel dezastru. ganditzi-va putzin cu ce impresii despre fotbalul romanesc se intorc ei acasa! in schimb tot ei au spus, ca in romania o asemenea galerie si atmosfera la un meci nu este in nici un alt oras!!
FORZA VIOLA!!!

Azur89
5th December 2002, 12:53
Cristi, vrei sa dai dovada de logica, si e bine. Din pacate ea iti lipseste cu desavirsire, si asta nu e tot asa de bine...

Ar fii multe pe care le vezi ca un pasionat de popice care tocmai a asistat la un(poate chiar primul) meci de fotbal....

Am sa ma rezum doar la un aspect, ce n-au reusit profesorii tai de istorie in clasa, e greu de crezut ca voi reusii eu pe acest forum...

Deci, chestia cu cooperativa........tu o recunosti, dar spui ca din ea fac parte ceahlaul, bistrita, argesul si bacaul... Intreb eu logica ta, care e rostul unei cooperative intre aceste formatii? Ce crezi ca urmaresc ele? Locurile 8-12? De unde urmaresti fenomenul fotbal? De pe pista de Karting? De pe pirtiile de schi?
Campionatul, ptr. ultimii aproximativ 20 de ani, a fost impartit in 2!!! O parte a fost steaua, iar cealalta dinamo... Scopul lor era mentinerea lor in grup in A, cistigarea campionatului de echipa lor (javrele sau gusterii), si bineinteles, pe cit posibil, incurcarea contracandidatei la titlu... Daca nici asa nu pricepi, mai antic de atit nu ma pot exprima...

Exact ca atunci, campionatul e impartit la fel...e drept ca au disparut victoria si moreniul de o parte, oltul de cealalta, e drept ca sportul e la mijloc, si ei se tot schimba din cind in cind, e drept ca gloria a cam luato in gura in ultimele sezoane si au fost la un pas sa renunte la coop, dar vezi tu, padureanu nu-i nici prost, iar pe de-asupra are si a 2 echipa ca valoare in A... Si asa se face ca dupa ce a inteles ca invirtelile continua, a intors si el armele precum romanii in al doilea razboi... Din tabara lui dinamo, in cea a stelei! Iar victoria bistritei la dinamo n-a fost accident sau intimplare.....A fost unul din putinele meciuri adevarate din tur.......La fel ca aceea repriza cotropitoare cu craiova, probabil in contul ultimei etape de anul trecut, cind oltenii au scos javrele campioane...

Mai simplu de atit, nu pot...Si daca as putea, n-ar avea rost....Nu vreau sa-ti stric jocul de biliard.... Vezi tu, profa de chimie din generala ne-a spus la prima ora de chimie ca materia ei e ca un lant, in care daca sari peste o veriga, lantul se rupe.... Sint convins ca ai auzit si tu vorba asta in trecut....Nu e nici o diferenta cu fotbalul... Ca sa-l intelegi, trebuie sa-l iei de la prima minge de cirpa.... de la primul campionat.....de la primii mari jucatori....nu venii cu 2002, fiindca in primul rind, n-ai cu ce sa te lauzi, iar in al doilea rind si daca ai avea cu ce, n-ai stii cita apreciere merita... Acum 20 de ani steaua iesea in provincie si era aplaudata peste tot, avea suporteri in toata tara..... Azi au mai ramas o trupa de fugiti de acasa, platiti cu ziua sa adune vecinii pe ghencea...Iar echipa nu e cu nimic mai breaza....La dinamo simpatia s-a cam dus acum 25-30 de ani, dar fie ca vrei sa crezi ori nu, aveau si ei suporteri in tara.... Acum ii fluiera si liliecii din pesterile afghane.... Rapidul in schimb, a fost si a ramas o iubire in toata tara.... Sportul, pe care o stringi la piept cu atita naivitate, trebuia desfiintata in 89, odata cu moreniul si scornicestiul....
Ori poate te-a lasat memoria (ori erai copil, si-atunci ai o scuza) despre seturile de tenis pe care le incingeau cu fratii dinamovisti...7-5, 6-4, 5-4, 6-3....astea sint scoruri reale, cauta-le in carti....mateut, camataru fugeau dupa ghete...poli, asa tg mures, satu mare, oradea, aradul, hunedoara, resita, clujul au fost trimise in b, una cite una.... De ce nu injura nimeni craiova? sau bacaul? sau constanta? brasovul?

Toate sint victime...2 echipe SINT cooperativa...Intrebi cui cedeaza ele puncte? E ca si cum ai intreba ce face capul mafiei dupa ce aduna banii! Cui ii da?

Smell the coffee....

Fara ranchiuna, a iti exprima o parere e scopul forumului, dar tu vii si dai verdicte.....Si dupa cum lasi de inteles, nu esti tocmai in masura...Eu zic sa treci printr-o biblioteca, sint sigur ca n-ai sa te plictisesti daca te pasioneaza subiectul....

PS..chestia cu armas, si toti ceilalti cu bani....Intr-o mare masura sint de acord cu ce zici tu ...Dar tu ii pui pe toti intr-o oala...Daca ai bani mai multi ca mine, esti hot...

AEK, in primul rind, il are actionar principal pe DOBOS, armas are o a treia parte, egala cu cea a primariei (sau prefecturii)... Sincer as fi fost mult mai bucuros daca era echipa lui armas 100%, asta ne facea a treia echipa in A ca bani...Din pacate, nu e cazul, banii sint putini, 2/3 sint bani curati, Dobos are si el ce-a adunat ca jucator, primaria, ei investesc in stadion, nu in echipa, asa ca armas ajuta practic (sustine financiar), nu ia decizii.....Cit de curatii sint banii lui armas? Se vehiculeaza ca si-a cistigat averea prin comisioane luate din creantele Romaniei in tarile din lumea a treia... Ca o fii belit vreun cap de trib, ori fildesul vreunui elefant, nu stiu sa-ti spun, n-am fost acolo...Tot asa la prima vedere, cazul Sechelariu....bistrita traieste doar din vinzare de meciuri si jucatori... Nicicare nu sint la nivelul lui paunescu sau al lui becali, personaje imbicsite de asa-zise licitatii mai mult sau mai putin orthodoxe...

Ma opresc aici, oricum am scris mai mult decit intentionam.....si ma intreb cine are rabdare sa citeasca toata cacialmaua asta.....ca vine weekendul, si sa vezi sfirsitul turului cu rapid, dinamo, steaua, national pe primele 4 locuri in clasament... la ce bun 16 echipe in A? Ca 4 erau suficiente! Si sa nu pice nimeni! iar steaua si dinamo sa se intilnasca numai in ultima etapa, si acolo sa se decida campioana, ca restul meciurilor nu se iau in considerare... 8)

drum bun steaua, drum bun dinamo...in doua ore aveti cursa charter in afghanistan....calatorie placuta! 8)

5th December 2002, 14:01
"Cooperativa" in fotbalul romanesc n-a aparut pt. a sustine cele 2 echipe pe care le prezinti tu tinere Azur. Ba din contra as putea spune! Influentele negative ale celor 2 cluburi se manifestau prin aranjamente cu echipele prietene lor (Olt, Victoria,...). "Cooperativa" asa cum e cunoscuta ea, a aparut (si din pacate a tinut ceva) in interesul echipelor de mana a doua din fotbalul romanesc (ma abtin sa dau nume). Bineinteles ca dorinta lor nu era sa castige campionatul (era absurd) dar aveau asigurat un loc caldut la jumatatea clasamentului, din cand in cand (si prin rotatie) un Intertoto, si asa mai departe...
Ca au existat (si poate mai exista) meciuri aranjate intre echipele din Cooperativa si altele...era inevitabil, in functie de puterea fiecaruia (si de interesul lor).
Nu cred ca e cazul sa acuzam in stanga si dreapta fara sens. Intrebi (tot la tine ma refeream Azur) de ce nu injura nimeni pe Poli, Stiinta, etc. Pai ce sa aiba cu echipe de jumatatea clasamentului (sau poate mai jos). O sa-mi argumentezi ca Poli ACUM e mai sus...Da! Acum...dar pana mai ieri unde o gaseam?
Acu' ce sa zic, mi-ar place ca nimeni sa nu injure (la propriu) pe nimeni indiferent de pozitia in clasament (vezi mesajul precedent).

Ma retrag la o cafea
:jerk:

Cristi
6th December 2002, 01:29
Gicu a expus perfect obiectivele cooperativei, asa e cum a spus el. Ce nu a explicat e urmatorul lucru: daca ai 6 puncte doar, nu esti interesant. A, daca ai vreo 20-30, deja poti face ceva cu ele. De exemplu, vinzi cateva cand cineva ofera suficient pt ele (Rapid, Dinamo, Steaua), ca oricum le poti imparti pe restul. Apoi, in mod sigur nu sunt toate echipele egale, ba s-ar putea ca intr-un an sa retrogradeze una, in alt an alta... dar probabilistic vorbind altele sunt mai bune, si mai pot ceda niste puncte. Si uite asa nu mai retrogradeaza cine trebuie, ci cine e mai fraier. Evident, nu poti lua titlul, dar poate poti decide cine sa o faca, nu?...

Lipsa de logica nu e la mine ci la cel care crede ca Steaua sau Dinamo ar putea participa IN cooperativa... A, ca au pe laga ele sateliti, e altceva. Cooperativa = egalitate, nu subordonare, ca de aia ii zice asa. Ori e absurd sa crezi ca cele doua echipe ar ceda puncte din vreun motiv!!! Mai "angajeaza" doar cooperativa la nevoie. Contra cost.

Steaua + Dinamo = cooperativa - mi se pare cea mai hilara afirmatie de aici. Daca e sa luam ca exemplu Mafia, atunci Steaua, Dinamo si (recent) Rapid sunt 3 sefi mafioti cu reteaua proprie, care se dusmanesc de moarte, si "cooperativa" in acceptia mea e un grup de mercenari care sunt de partea celui care plateste mai bine. A, ca cei 3 sefi nu mai vor si altul, asta e altceva.

"Scopul lor era mentinerea lor in grup in A" - asta e o propozitie de neinteles pt mine. Scopul cui? Mentinerea cui? Care grup??? Nici in cele mai roz vise din provincie nu cred ca si-a inchipuit cineva ca ar putea retrograda Steaua sau Dinamo : :shock: Iar Padureanu schimba tabara doar cand primeste un salariu mai bun.

De istorie se cramponeaza doar cei care nu mai fac fata prezentului.

Cum procedez eu? Deschid televizorul, ma uit la meci si vad care joaca bine, care nu, ce stiu jucatorii, ca tactica adopta antrenorul. Si trag o concluzie. Nu vad ce e de inteles aici. Regulile le stiu de mult. Poate ar fi interesant daca ar fi sa fac comparatii cu ceva din trecut. Dar nu ma intereseaza asta. Trebuie sa invatam noi romanii sa traim in prezent.

Si sa incetam o data cu mania persecutiei!!!

M-am saturat de indivizii care sustin ca nu poti intelege cum functioneaza un procesor Pentium daca nu stii perfect ce era cu Mark I si principiile de functionare ale tubului catodic. Ce naiba, nu poti invata sa scrii daca nu stii cum a inceput scrisul si toate transformarile suferite de limbajul scris pana la tine?

Azur89: tu stii in ce an a aparut Internetul? Care au fost primele noduri Internet? Stii structura unui segment TCP? Daca nu, sa nu te mai prind pe aici, ca e clar ca nu poti aprecia site-ul asta.

Nu sunt in masura sa imi dau cu parerea asupra trecutului si sa fac comparatii. De aia nici nu o fac. De altfel, eu am de studiat multe lucruri mult mai importante decat istoria fotbalului, timp nu am. Ma uit la fotbal sa ma relaxez, nu e o chestie de viata si de moarte. Am eu pt ce sa traiesc sau sa mor. DAR e adevarat ca vreau sa ma relaxez uitandu-ma la ceva PLACUT, nu enervant.

Si stiti de ce nu imi place istoria? Pt ca e folosita ca o unealta, ca o scuza, ca un argument. Mani****tor. Cand nu mai ai alt argument, pac: istoria. Pe care o poti lua ABSOLUT de unde vrei tu, asta e partea frumoasa, si poti sa iti amintesti exact ce vrei tu si sa interpretezi cum iti convine. Pe nimeni nu intereseaza adevarul in masura in care nu il avantajeaza. Asa ca, MAI BINE LIPSA !

Nu am vazut (inca?) comentariul solicitat de catre mine de la Vadim cu privire la cooperativa. Off the record, of course :)

Vadim
6th December 2002, 02:22
Cristi, din pacate o sa te dezamagesc. Nu pot sa te lamuresc despre Cooperativa. Nu pot sa aduc lumina in acest fenomen. Pentru ca nu dau doi bani pe ea, pe mine ma intereseaza sportul, sportivii, partea frumoasa a fotbalului (apropos, pulbicarea articolului cu AEK a fost o mare gresela facuta in lipsa mea, dar a trebuie sa dreg un pic busuiocul, asta a fost adevarul...).

Problema este ca peste tot exista o Cooperativa, in toate campionatele de fotbal din lume. Asta e fotbalul, isca prea multe interese, iar cei implicati in el sunt prea patimasi ca sa nu incerce tot ce le sta in potinta ca sa isi atinga scopul. Dupa mine, FIFA este cea mai mare Cooperativa. Dovada? Vizita lui Blatter in Romania, s-a pupat cu Sandu de parca erau frati de cruce, nu mai este nevoie sa spun de ce...

Ca si tine, ma uit la sport ca sa vad un spectacol. Spre deosebire de multi care scriu pe aici, mie imi place fotbalul nostru, as vrea sa ma duc mai des pe stadioane... Daca noi in Romania avem sansa sa vedem un fotbal care va creste cu timpul, uite ca in Italia suporterii asista la decaderea lui (vezi toate problemele financiare care alunga si vor alunga jucatorii). Sunt sigur ca si la noi fotbalul va merge spre bine. Vor veni din spate sportivi capabili si poate se va gasi o forta financiara care sa construiasca o echipa adevarata.

Exista o teorie, in care eu cred, ca fotbalul reflecta viata, mentalitatea dintr-o tara. La ora asta, asa este Romania, asta este fotbalul. Dunt multi oameni slabi in pozitii cheie.

Asadar, nu vreau sa ma gandesc la Cooperativa. Nu o neg, dar nu ma intereseaza nici negru sub unghie. Daca unii nu ar scrie de ea, nici nu ar exista. Nu dau doi bani pe finantatori si presedinti de club, modelele mele sunt sportivii si cred ca ei merita sa fie impinsi in fata. In spatele multor nume, mai ales a celor din Divizia A, se ascund povesti foarte frumoase...

Eu asteptam "informatiile sigure" ale lui Mozart, dar nu am primit nici un mail... De curiozitate, nu de altceva... Dar se pare ca Mozart s-a dus sa bea o cafea si dus a fost, cand a fost luat la bani marunti.

Azur89
6th December 2002, 10:05
Cristi, referitor la intrebarea ta....Sfirsitul lui 95, inceputul lui 96... de atunci folosesc internetul zi de zi, acasa, nu la scoala, servici, internet cafe etc...Greu de spus cind a aparut, dar ce pot sa afirm sigur, la aceea vreme site-urile romanesti erau mai rare decit titlurile de campioni in provincie... De altfel, primul site pe care mi-l amintesc ca il frecventam zilnic a fost site-ul Timisoara al lui Sandi...http://www.timisoara.com/....

El spune ca a fost a doua pagina romaneasca pe net....

Ma rog, nu vad legatura cu fotbalul romanesc (dar iti recomand siteul), dar am vrut doar sa precizez ca n-am intrat pe net aseara....Deci ce zici? Ma mai lasi aici, Cristi? :oops:

danic
6th December 2002, 22:59
Azur,
se pare ca esti un pic cam subiectiv.....si in ceea ce scrii tu mi se pare ca ironizezi cam mult,este o constatare de-a mea,si te crezi un pic superior ceea ce nu face bine unor discutii care pot fii constructive. Desii in mare parte iti dau dreptate......
numai bine

Cristi
7th December 2002, 00:39
Ma bucur sa aflu ca nu sunt singurul care mai apreciaza fotbalul de la noi si vrea sa separe ceea ce e frumos de ceea ce e urat. Credeam ca sunt singurul si ca sunt un mare fraier. Mai ca-mi era rusine sa marturisesc asta.

Azur: bazele teoretice ale Internetului au fost puse in 1965. Iar primele noduri au fost conectate in 1969. In Europa a ajuns in 1973. In 1993 existau deja ISP-isti in Romania. Deci trage si tu concluzia. Esti un utilizator de Internet dar habar nu ai de istoria lui. Asta pt ca nu ai avea nevoie. Asa ca da-mi voie sa ignor si eu istoriile care mi se par nesemnificative.

Cat despre lasat aici, nu e la latitudinea mea :D dar oricum nu i-as exclude decat pe cei care injura sau jignesc. Nu pe cei prea patimasi. Daca ar trebui sa fim toti obiectivi nu am mai veni deloc pe Forum, nu?...

Iar cu cooperativa si Vadim de fapt voiam sa-l fac sa spuna ca nu e un subiect neparat necesar de luat in discutie. Nu asteptam "lamuriri" pt ca nu ar putea nimeni sa le dea pe bune, nu exista probe. Cu totii am vazut Champions League si cum influenteaza si acolo arbitrii meciul. Cat despre meciurile internationale... vezi Cupa mondiala (ultima). Credeti ca noi (echipa nationala) suntem arbitrati corect? Ale naibii greseli numai in favoarea adversarilor... Daca se petrecea la 3 m de Burloiu si sub ochii lui un hent CLAR in careu la dinamovisti si nu dadea penalty cred ca nu scapa viu. Arbitrul rus din meciul cu Norvegia ce a patit?

Asa ca e o mafie a fotbalului, pe mai multe nivele ierarhice. Asta e, sunt bani, apar si mafiotii. Clar?

Azur89
7th December 2002, 00:40
....ce pot sa zic? Subiectiv? Nu stiu, nu cred! Patsit? Sigur...

Cit despre discutii constructive, trebuie sa vezi fisurile, daca vrei sa repari ceva... Atita timp cit porti ochelari de soare si inauntru si cu lumina stinsa, atunci nu vad rautatea ironiei.....

Cum vrei sa convingi pe cineva care traieste cu simbolul stelei ca tot ce au facut e un castel de carti? Toate ghetele de aur ale Romaniei, sint tenisi de Dragasani.... Steaua era nationala Romaniei, jucatori luati cu japca...Ordin de INCORPORARE, asa se numea transferul... Ceilalti te santajau cu permise de conducere.... Daca inca mai sint printre voi care invata sportul din ziare, atunci nu ma mir de raspunsurile pe care le-am primit...

Pace tuturor, nu vreau sa intru in polemica cu nimeni, fiindca nu mi-am propus sa revolutionez fotbalul romanesc, dar ca sa urmaresti fotbalul ca un divertisment? Trebuie sa fii tare cu nervii! Balcanici am fost, asta am ramas...

Si referitr la titlul topicului, poti sa te superi Cristi cit vrei, dar ptr. arbitrajul pe care tu si dinu l-ati vazut corect, se pare ca burloiu a arbitrat la Timisoara ultimul lui meci de A....Asta asa de corect ce ii...La anul merge la Petrila-Carbunesti, sa-l vad acolo daca-l mai duce inima sa se bage-n zeama singur.... :)

danic
7th December 2002, 03:39
Pentru a intari discutiile noastre, aseara la B1TV la emisiunea "Masina adevarului" a fost invitat Gheorghe Stefan "pinalti" care s-a facut de (.....) in fata tarii ,unde a mintit cu nerusinare la intrebarile ,referitoare la blaturile din fotbalul romanesc.
Si asta o facea cu zambetul pe buze.........rusine.

Cristi
9th December 2002, 00:22
Burloiu NU a arbitrat corect, vezi post-ul de mai sus in care am scris ca a judecat cu doua masuri... ceea ce nu e corect. Am spus in schimb ca, din punct de vedere al LITEREI legii i-a dezavantajat mai clar pe Dinamo. Penalty-ul a fost indiscutabil, sanctiunile aplicate lui AEK au fost rusinoase, revoltatoare, nedrepte, dar din punct de vedere regulamentar doar DISCUTABILE. Asta e. Legile trebuie aplicate in spiritul in care au fost create, altfel uite ce iese.

Deci, din nou, NU sustin ca Burloiu a arbitrat corect. Si sunt sigur ca nici Dinu nu crede asta, dar ce putea sa zica... inca nu am auzit antrenor sa admita ca a fost avantajat de arbitri.

Eu nu stiu unde va sunt mintile, oameni buni. De ce va asteptati la bun simt de la personaje de genul Gheorghe Stefan? Va steapta noi dureroase descoperiri: Mircea Sandu nu va fi salvatorul fotbalului romanesc, Mitica Dragomir nu este cel mai cinstit si sarac din fotbal, Copos nu iubeste Rapidul ci banii iar Falemi nu este la origine geto-dac...

adyyyy
11th December 2002, 14:56
Citat
2. am informatii (surse sigure, desi poate itzi suna a clisheu) ca burloiu a fost "insarcinat" sa faca ce a facut; de aici orice comentariu asupra arbitrajului din respectivul meci mi se pare de prisos; daca imi dai adresa ta de mail tzi le spun si tzie;




TE-AS RUGA SA MI LE SPUI SI MIE.
MENTIONEZ CA SUNT FAN POLI TIMISOARA

ivanrobertadrian
25th February 2003, 22:24
DINAMO a facut cel mai bun joc din retur ,merita sa casige jocul cu POLI la un scor mai mare .
Asteptam din partea lui DINAMO un scor fluviu la Bucuresti in fata acestei echipe AEK (urat nume)Timisoara(sclava rapidului)
:drak:

deep purple
5th April 2003, 05:14
....ce pot sa zic? Subiectiv? Nu stiu, nu cred! Patsit? Sigur...

Cit despre discutii constructive, trebuie sa vezi fisurile, daca vrei sa repari ceva... Atita timp cit porti ochelari de soare si inauntru si cu lumina stinsa, atunci nu vad rautatea ironiei.....

Cum vrei sa convingi pe cineva care traieste cu simbolul stelei ca tot ce au facut e un castel de carti? Toate ghetele de aur ale Romaniei, sint tenisi de Dragasani.... Steaua era nationala Romaniei, jucatori luati cu japca...Ordin de INCORPORARE, asa se numea transferul... Ceilalti te santajau cu permise de conducere.... Daca inca mai sint printre voi care invata sportul din ziare, atunci nu ma mir de raspunsurile pe care le-am primit...

Pace tuturor, nu vreau sa intru in polemica cu nimeni, fiindca nu mi-am propus sa revolutionez fotbalul romanesc, dar ca sa urmaresti fotbalul ca un divertisment? Trebuie sa fii tare cu nervii! Balcanici am fost, asta am ramas...

Si referitr la titlul topicului, poti sa te superi Cristi cit vrei, dar ptr. arbitrajul pe care tu si dinu l-ati vazut corect, se pare ca burloiu a arbitrat la Timisoara ultimul lui meci de A....Asta asa de corect ce ii...La anul merge la Petrila-Carbunesti, sa-l vad acolo daca-l mai duce inima sa se bage-n zeama singur.... :)

Imi pare rau sa te dezamagesc dar internetul ca o "retea de retele" e un lucru iar WWW e cu totul altceva chiar daca deriva din prima. WWW a fost inventat pe frontiera dintre Elvetia si Franta in '89. Tu ce spui acolo e egal cu inventia unui model mai avansat de mainframe care a dat nastere la retelele din ziua de azi. Vrei sa te dai ciumeg dar se pare ca ai gresit subiectul. Mai bine o tineai cu dinamo... erai clown destul de bun. Odata spui ca nu te intereseaza trecutul cand se aminteste de Dobay dar e f important cand au legat americanii primele doua computere intre ele. Destept te-a facut mama.
Intre timp felicitarile mele, mi-ai descretit fruntea cu asemenea ineptii.

Cristi
6th April 2003, 02:07
Imi pare rau sa te dezamagesc dar internetul ca o "retea de retele" e un lucru iar WWW e cu totul altceva chiar daca deriva din prima. WWW a fost inventat pe frontiera dintre Elvetia si Franta in '89. Tu ce spui acolo e egal cu inventia unui model mai avansat de mainframe care a dat nastere la retelele din ziua de azi. Vrei sa te dai ciumeg dar se pare ca ai gresit subiectul.

Cred ca atacul de mai sus era la adresa mea. Eu vorbeam de Internet, nu de World Wide Web. Daca as fi vorbit de WWW as fi spus asa. Oricum ceea ce a spus deep purple dovedeste o ignoranta TOTALA in ceea ce priveste calculatoarele. Cum poate un mainframe sa dea nastere la retele :shock: ? Confuzia intre WWW (adica protocolul HTTP si browserele - ceea ce a dus la 'explozia' fenomenului Internet; protocolul FTP de exemplu exista inca din anii '70) si Internet este o alta dovada :? . Eu stiu foarte bine despre ce vorbesc pentru ca e meseria mea. :D


Odata spui ca nu te intereseaza trecutul cand se aminteste de Dobay dar e f important cand au legat americanii primele doua computere intre ele

Pai tocmai ca ideea e ca nu ma intereseaza (stiu ca nu ai timp in cateva ore sa citesti tot ce s-a scris pe forum, dar macar fii atent cand scrii ceva /nope/ ). Mai pe intelesul tau: asa cum poti folosi Internetul fara sa-i stii istoria, tot asa poti sa te uiti la fotbal si sa emiti o parere fara sa-i cunosti istoria.

Oricum acest subiect este deja depasit. Si Dinamo si Poli sunt la pamant in acest moment. Nu e cazul ca suporterii sa continue sa-si verse frustrarile atacand presupusii fani ai adversarilor. Va exista si meciul de la Bucuresti unde Poli va avea sansa sa sa demonstreze ca e mai buna. Din pacate, Dobay va fi indisponibil pentru acel meci... ce sa-i faci :D .

deep purple
6th April 2003, 09:46
Da, intr-adevar acel mesaj ti-era adresat tie. Nu stiu de ce l-a citat pe azur. Se pare ca meseria ta vrea sa fie intr-ale internetului dar esti si tu un fel de portar la club de net sau cel mai rapid la dublu-click-uri din cartier. Nevoia de mainframe-uri mai performante a dat nastere la retele de azi. Mult mai performante si mai usor de setat. Pentru a scrie pe acest forum nu sunt necesare cunoasterea TCP/IP, PPPoe, diferentele dintre ADSL, SDSL, IDSL, T1, T3, nu se cere nici HTML, JavaScript, Web Sphere, JSP, ASP etc. Se subintelege faptul ca trebuie sa stii ceva despre fotbal. Asta daca nu vrei sa te faci de kko. Stefan Dobay este un erou al fotbalului de la noi despre care erai de acord sa vorbesti daca s-ar fi pomenit numai de anii in care el antrena dinamul. Se pare ca te-a dernajat performantele sale la echipa orasului in care s-a nascut si a facut cariera. Se pare ca e f interesant sa discutam pe un forum de fotbal cum a luat fiintza internetul si istoria acestuia. Ei bine faptul ca poti vizualiza acest site se datoreaza WWW-ului fara de care internetul de care vorbeai tu ramanea doar o retea de computere in care FTP-ul era revolutionarul. Ai vrut sa te dai tu ciumeg cu ceva ce citesti poate acum dintr-o carte. Tocmai ti-a imprumutat-o un prieten si te-ai gandit ca in lipsa de altceva sa-i dai unui forumist peste nas... ca la capitolul dinamo nimeni nu te sustine.
Sper sa mai cresti!

P.S. Nu ma refeream la felul cum joaca dinam si poli azi. Topicul se referea in special la gradul de nesimtire si neprofesionalism al arbitrilor nostrii si s-a incheiat cu neprofesionalismul tau ca forumist pe un site fotbalistic.

Cristi
6th April 2003, 12:15
Stiu ca voi cei din Timisoara sunteti cei mai inteligenti si ca idiotii nostri de profesori universitari (care au TUPEUL sa afirme ca Internetul a inceput cu alea 3 prapadite de mainframe-uri conectate) sunt doar niste regateni imputiti care nu stiu nimic.

De asemenea se stie bine ca tot la Timisoara sunt cele mai mari si mai bune universitati, dar si stadioane de fotbal si ca tot Timisoara a dat si da cei mai mari fotbalisti. Este o conspiratie faptul ca pe plan international se considera ca UPB este cea mai tare universitate tehnica din sud-estul Europei si ca in topurile europene apar (in primele 1000) doar Rapid, Steaua, Dinamo (chit ca pe locuri dezonorante).

Tot la Timisoara se pare ca a aparut meseria de "forumist pe un site fotbalistic". Unde trebuie sa dai dovada de "profesionalism", ca altfel... Vadim, te rog sa nu imi tai din salariul de forumist pentru cele cateva scapari pe care le-am avut. Nu mai fac! Promit ca voi urma niste cursuri de specializare in forumistica, sectia "site-uri fotbalistice". La Timisoara, ca la noi nu exista inca.

PS Daca se doreste continuarea discutiei pe tema asta, propun sa se infiinteze un subiect nou, ca deja nu mai e nici o legatura cu meciul Poli - Dinamo. OK?

deep purple
6th April 2003, 20:26
deja ai inceput sa te dai rotund cu zestrea lasata de Ceausescu. De la universitati la echipe de fotbal. Subiectul nu mai are nici o legatura si asta e alarmant. Tu esti cel care a deviat discutia si vad ca tot tu te plangi acum. Eu am spus ce aveam de spus daca vrei sa iei in considerare e ok, daca nu... risti sa ramai acelashi vesnic mitic.

P.S. Cand Timisoara avea universitate tehnica la Bucuresti isi parca stramosul lui Becali oile. Asa ca las-o balta cu figurile. Vreti sa fiti si voi aroganti ca si americanii dar nu aveti cu ce. Un pic de civilizatie nu v-ar strica.

Cneazul
11th May 2009, 18:21
Am vazut meciul la televizor. Nu tin cu Poli, insa un arbitraj mai penibil si mai partinitor prodinamo nu am vazut. Rusine burloiu trebuie exclus din arbitraj

cei de la DNA trebuie sa sape mai adanc! dinamo cumpara de 20 de ani arbitrii!

rhadookoo5
11th May 2009, 19:57
De sapat adanc vad ca te-ai apucat tu. De threaduri vechi de cel putin 5 ani, evident.

Cneazul
11th May 2009, 20:01
De sapat adanc vad ca te-ai apucat tu. De threaduri vechi de cel putin 5 ani, evident.

sa inteleg ca ai tu ceva impotriva?

rhadookoo5
11th May 2009, 20:20
Nu, dar nu vad rostul: adica se stie ca Dinamo face magarii, ca locul lui Piturca e la puscarie si ca Mitica asta o sa putrezeasca in conducerea FRF. Aceste lucruri sunt cunoscute de aproape orice user de pe forum si sunt degeaba, deoarece revolutia in fotbalul romanesc nu o sa inceapa de aici.

red-bull
11th May 2009, 20:52
mah baieti...e "vechi" mah thread-urile...veniti cu altele noi

Mario Di Lazi
11th May 2009, 20:55
Astia duc lipsa de subiecte noi :D ... apeleaza la arhive :D
Sa nu dati peste arhivele securitatii :D

nr.zece
11th May 2009, 21:06
adica de istoria cainilor laziale?

Rossi
11th May 2009, 22:28
cei de la DNA trebuie sa sape mai adanc! dinamo cumpara de 20 de ani arbitrii!

thread deschis la data de : 1st December 2002

ultimul mesaj : 6th October 2005

asta e un thread deschis in 2002 ... pe care s-a mai scris putin si in 2005 ...

va dati seama pe ce pagina era threadul ? poate pe pagina 300 , 500 ...

realizati cat de frustrat poate sa fie Cneazul ????

daca le zici ca isi merita porecla , se supara ....

Cneazul
11th May 2009, 22:48
thread deschis la data de : 1st December 2002

ultimul mesaj : 6th October 2005

asta e un thread deschis in 2002 ... pe care s-a mai scris putin si in 2005 ...

va dati seama pe ce pagina era threadul ? poate pe pagina 300 , 500 ...

realizati cat de frustrat poate sa fie Cneazul ????

daca le zici ca isi merita porecla , se supara ....

hai ca m`ai spart! ai auzit si tu ca poli isi va primi punctele inapoi si ti`e ciuda ca nu mai pupati champions league? vai de tine borcistule

Ferdininho
11th May 2009, 22:51
Lasa macar cu thread-ul asta ne-am linistit, exista si altii mai bolnavi ca Rossi...daca Nemo asta visa prin 2002 ca Dinamo ia cupa UEFA :headbang: :headbang: :headbang:

Cneazul
12th May 2009, 15:39
Lasa macar cu thread-ul asta ne-am linistit, exista si altii mai bolnavi ca Rossi...daca Nemo asta visa prin 2002 ca Dinamo ia cupa UEFA :headbang: :headbang: :headbang:

felicitari pentru titlul de campioana 2008/2009:)