PDA

View Full Version : ASG 2006 Slam-Dunk Contest



MadSkillz
23rd December 2005, 11:56
Daca ar participa urmatorii, cine credeti ca ar castiga?
Totodata, scrieti pe cine ati vrea sa vedeti in concurs.

thekobe
23rd December 2005, 12:07
pe shaq

Kobe24
23rd December 2005, 12:12
eu p yao:)....shawn bradley
vedem care castiga.....

serios vorbind...:
KOBE, t-mac , vince, j-rich , desmond, JR smith(consider ca e mai creativ decat josh).

macar pentru un an sa vina toti....dar...raman doar niste vise

rasheedkpenny
23rd December 2005, 12:13
Vlade, trebuia sa faci si tu "voturile publice" la crearea poll-ului! :(
Asa tre' sa scriu ca am votat cu Josh Smith! :D
As vrea sa-l revad pe McGrady in concursul de DUNK-uri, desi l-ar scoate "din forma" pentru ASG>

mishu
23rd December 2005, 12:17
poate o sa fie anul lui igoudala... nu stiu daca se baga sau nu... dar l-am vazut in niste secvente din meciuri... brrrr...

MadSkillz
23rd December 2005, 12:17
Am pus voturi publice la chestionarul cu aruncatorii de 3, dar eu tot n-am reusit sa vad fiecare cu cine a votat.Si de data asta nici n-am vazut optiunea de voturi publice.Eu am votat cu Igoudala, si de vrut as vrea sa-i vad tot pe cei mentionati de Mertin.

Raptor
23rd December 2005, 13:18
Iguodala... he's crazy... e un fel de Vince in tinerete... putin mai slabutz, though...

Irimus
23rd December 2005, 14:04
Nu vreau sa par prea subiectiv dar Iguodala mi se pare senzational...am vazut meciul@TOR de acu o saptamana si a avut 6 dunkuri din care 5 in sfertul 3(zicea si comentatoru ca s-ar putea sa fie vreun record).Cred ca ar avea sanse sa gastige dar depinde si de adversari, pt ca pe Vince sau pe J-rich nu cred ca poa sa-i invinga daca acestia au o zi buna, in schimb cu adverasari ca Josh sau J.R(nu ca astia ar fii slabi!!) cred ca ar avea sanse.

just_me
23rd December 2005, 14:44
am votat cu josh smith..e mai estetic decat iguodala(dupa parerea mea)
de vazut as vrea sa-l vad pe vince, josh smith, j rich & iguodala

danrogojan
23rd December 2005, 17:13
nate robinson nu va avea adversar anul asta. tot ce tre sa faca este sa nu rateze. si sa fie invitat. si sa nu participe carter.

StephonTrue 15
23rd December 2005, 20:35
pe stevie as vrea sa`l vad...e cel mai tare cand vine vorba de facials + e foarte creativ, amintiva de finalul sezonului trecut daca i`ati vazut dunkurile, sez asta nu stiu insa, dar nu cred ca e mai prejos

Raptor
23rd December 2005, 21:05
E adevarat, Nate e incredibil, poate chiar sa dea rider, asta la 1.75 cat are...

Swisstec
23rd December 2005, 21:19
LeBron nu se mai baga???

Raptor
23rd December 2005, 21:22
Have no fuckin ideea

Nightfly
23rd December 2005, 21:50
Daca se pastreaza regulile in care nu ai voie sa participi avand mai mult de 3 ani experienta de NBA atunci participantii in opinia mea ar trebui sa fie Igudoala, Nate, Lebron si Josh... Si sa castige Nate :P

mishu
24th December 2005, 11:55
nu stiu daca lebron poate sa fie asa creativ in aer... nu l-am vazut la vreun concurs de slam, din ceea ce am vazut in meciuri, sare beton dar nu are prezenta artistica... plus ca e si mare, nu stiu cat de misto s-ar vedea

virtual
24th December 2005, 12:02
Wtf, ce e chestia asta cu 3 ani de experienta?

Eu as vrea sa il vad pe Vince, TMac si Kobe. Si poate pe Josh Smith si Andre Igoudala. Atat!

Raptor
24th December 2005, 14:54
L-am vazut eu pe LeBron... in High School dunk contest... a dat niste slamuri cu capu peste inel... dragutze ele asa dar de pe 1... ma rog...

Danila
24th December 2005, 16:36
are in jur de 2,06 daca nu ma insel...daca sare 1 m e la inel...daca sare 1,20 e peste inel...nu e deloc spectaculos sa vezi un ditamai omu' cum o da...astept sa vad nate robinson!!! un urmas al lui spud webb!

Raptor
24th December 2005, 18:58
Spud Webb sau Demetrius Mitchell...

just_me
24th December 2005, 20:50
are in jur de 2,06 daca nu ma insel
LBJ are 6'8'' adica 2,03 m
si in alta ordine de idei spudd a castigat in fata lui dominique nu pentru ca a facut mari minuni in aer ci pentru ca era foarte mic si reusea sa faca ceea ce 90 % din po****tia lumii de inaltimea lui nu ar putea sa faca niciodata..asta a uimit asistenta si arbitrii..un dunker adevarat trebuie sa o dea de sus in forta nu conteaza ca are1,90 m ca steve sau peste 2 m ca dominique, kemp, lebron
cum spunea si caseta mai sus un dunker adevarat se arunca peste oameni si rupe inelul(de-asta n-o sa mai fie un alt dominique sau kemp)
oricum sa ai 1,75 si sa dai rider si toate nebuniile trebuie sa conteze..a contat in '85 si spudd a dat cel mai spectaculos slam un 360, parca

Danila
24th December 2005, 23:28
ok...atunci il vreau pe pau gasol la concursul de dunkuri...si el a dat niste facial-uri de pe varfuri tari rau!!(nu va ganditi la prostii:D)...nu vad rostul..sincer...dunker mi se pare spud, nate, marbury, francis, desmond mason, richardson, jordan...dar sa-l vad pe kareem abdul jabbar la dunkuri nu a fost deloc o placere...si nici nu va fi sa vad unul f mare cum da de sus peste prichindei...pentru mine, si iverson va ramane in memorie ca un dunker!
nu stiu daca ma intelegeti...am alta perceptie asupra dunkului fata de altii...

Raptor
24th December 2005, 23:44
Da, dar LeBron are 6'8... si ce mi-e 6'8 ce mi-e 6'6 sau 6'7... e tot aia. Vince are 6'6... in general cei mai buni dunkeri au 6'6 : J-Rich, Vince, Jordan, Kobe etc.

just_me
25th December 2005, 00:30
de ce ar fi mai putin spectaculos lebron la 2.03 m decat vince sau jordan la 1.98 m ?? cred ca e chiar mai lejer pentru un individ la 2 m sa faca ceva spectaculos in aer(la 40+ inch detenta) decat unul la 1.75.nu spun ca unul ca nate nu poate castiga concursul de dunk..precedentul exista dar asta nu inseamna ca ar fi mai neaparat spectaculos decat lebron sau oricare alt concurent la peste 2m..
daca spudd si nate sunt dunkeri atunci dominique, kemp, james, smith ce dreq sunt? sa-l vad pe nate dand windmil-uri cu doua maini si pump-uri cum faceau dom si kemp..atunci ma conving si eu

Dumars
25th December 2005, 11:15
E adevarat, Nate e incredibil, poate chiar sa dea rider, asta la 1.75 cat are...

Auzeam ca e posibil ca Nate sa nu aiba nici macar 5'7". Dar cu detenta lui
de 110cm, nu se face de ras in fata nimanui.

Eu as mai vrea sa il vad pe J-Rich. :)

virtual
25th December 2005, 13:58
Spudd Webb mi=a ramas in minte cu 360 ala. Iar Iverson cu al sau "Iverson jam", e super la 1.81. Sau rebound-ul ala transformat in slam care e pe locul 9 in "All time best 10 slam=dunks".

Totusi, 360windmill a lui Vince e parca the best ever.

Raptor
25th December 2005, 14:24
Cateva... "corectii":

1) Iverson are 6'0 adica 1.83
2) Spud se scrie cu un singur "d". In realitate il cheama Anthony Webb, asa cum pe Smush Parker il cheama William Parker.
3) Tip-dunkul ala a fost "peste" Marcus Camby, adica in capul lui.
4) 360-windmillu lu Vince e marfa, dar nu mi se pare cel mai bun ever. Ce zici ce slamul printre picioare dupa self-alley-oop din panou al lu J-Rich? Una peste alta, J-Rich e cel mai bun dunker de concurs din istoria NBA.

virtual
25th December 2005, 16:42
Yeap. Cu Iverson ai dreptate, a fost my fault. Iar Spudd a fost typo.

Slamul lui RIch nu il stiu. Unde l=a dat? La ceva All Star? Opinia ta cu Vince, dar si cu Rich o accept. Dar e a ta. TU crezi ca Rich e the best, iar eu cred ca Vince.

Deci cateva "Corectii"> doar 1-2 sunt corectii. 3 e completare/adaugare, iar 4 ii off topic cu postul meu.

No offence ment. Non taken sper...

Numai bine

Raptor
25th December 2005, 17:36
E adevarat, 1 si 2 sunt corectii, restu sunt doar adaugari sau pareri. N-am mai avut chef sa modific.

Vince e jucatorul meu favorit all time in NBA, in caz ca nu stiai, in timp ce J-Rich a dat slamu ala in dunk contest 2004... trebuie sa-l vezi in cazul in care nu l-ai vazut.

PS. Stai linistit. No offence ment/or taken. Au fost doar niste pareri.

virtual
25th December 2005, 18:00
Am ASG 2004. Daca nu il tin minte, inseamna ca nu m-a impresionat in mod deosebit. Oricum, il voi revedea si revin cu opinii "fresh".

Kobe24
25th December 2005, 19:21
nu l-a dat in ASG ci in un dunk contest.
nu are cum sa nu te impresioneze......e de pe alta planeta


J-Rich nu a fost pana acum in niciun ASG...sunt tare nerabdator sa-l vad anul asta(ar trebui sa apara)

Raptor
25th December 2005, 20:12
Da, dar J-Poor are mari contracandidati...

Raptor
25th December 2005, 21:00
http://www.filehost.ro/72197/all_star_game_2004_jason_richardson_WMV/

J-Poor rider off the glass ^^^

danrogojan
26th December 2005, 05:28
cateva pareri:

a) 1 inch este 2.54 cm.

6'0" cate are iverson este 182.88 cm.
6'1" este 185.42 cm.

Cand cineva are 6'0" nu putem deduce ca are 183 cm. poate avea 183,184 sau 185.

(fac o analogie aici cu faptul ca daca cineva are 180 cm si 8 mm sau 180 cm si 2 mm, tot 180 spunem ca are)

Daca pe o fisa biografica apare ca Iverson are 183, inclin sa cred ca acesta a fost masurat si in cm si ca respectivii nu au facut o simpla inmultire si apoi rotunjire.

b) legat de estetica unui dunk de concurs. eu vad lucrurile impartite in doua:

1. daca vorbim de o comparatie intre dunkuri date in acelasi concurs, experienta mea de practicant si de observator al acestui procedeu m-a condus la urmatoarea concluzie:

O analiza laborioasa a plutirii, detentei, dificultatii, fortei .... nu isi are rostul.
Singurul criteriu obiectiv este acest sec "cum s-a vazut".
Ii mai putem spune si "reactia spectatorului mediu de basket". Aceasta este o sinteza instantanee a tuturor criteriilor amintite mai sus si in plus surprinde foate bine si ideea de inovatie (daca dunkul cu pricina este o premiera mondiala de exemplu)

Un dunk simplu poate fi oricand mai tare decat unul complicat. De exemplu datorita hangtime-ului si gratiei. Si atunci nu ai cum sa incepi sa masori forta, detenta sau durata zborului. Ca poate ajungi la o concluzie contrara celei pe care ai resimtit-o exact in momentul in care ai terminat de urmarit slamul.

exemple in acest sens pot fi ciocanele simple ale lui desmond mason.



2. daca e sa comparam slamuri date in concursuri diferite pt a stabili care este cel mai estetic, putem sa ne imaginam urmatorul scenariu. alegem 100 de dunkuri foarte tari din toate timpurile si le rulam succesiv intr-un player. Pt a compara putem procedam exact ca la 1, cu mentiunea ca nu mai tinem cont de importanta acelui dunk pt momentul respectiv. (in general, un rider cu 360 bate riderul simplu al lui isiah din 94, insa acesta din urma are o insemnatate mult mai mare decat primul - ceea ce pe noi acum nu ne intereseaza).

Eu unul daca e sa aleg cel mai tare dunk de concurs din toate timpurile nu am nici un dubiu: 360 windmill al lui carter din 2000. Desi tehnic vorbind un 360 + rider sau un rider din panou sunt mai dificile, ochiul meu este pur si simplu incantat si fascinat de fiecare data cand revede faimosul slam al lui Vince.

Mie mi se pare atat de estetica acea moara incat locul 2 (oricare ar fi el) este la distanta mare.

Ca sa rezum, cand comparam dunkurile, eu recomand sa masuram cat de mult ne incanta un slam sau altul si nu neaparat cm dintre talpa de la nike si podea.

PS: Primul rider cunoscut pare a fi cel al lui Orlando Woolridge din 84, insa lui Isiah i s-a atribuit meritul de inventator al acestui procedeu. Io le multumesc si cu aceasta ocazie, in caz ca stau pe forum.

virtual
26th December 2005, 10:06
Interesant post. Cred ca ai dreptate. E vorba de acel "wow, why, how" al lui Isiah.

Dar daca ar fi sa aleg un element care sa ma impresioneze in detaliu ar fi hang time... iar nu forta.

Danila
26th December 2005, 14:23
deci dominique cade nu?:D

Raptor
26th December 2005, 14:41
Dar daca ar fi sa aleg un element care sa ma impresioneze in detaliu ar fi hang time... iar nu forta.

Si unde pui ca Josh le are p-amandoua...:yeah:

virtual
26th December 2005, 15:17
Dominique e un mare slamer. Cred ca da best dp 2 picioare even today.

Dar nu e stilul meu.

Kobe24
26th December 2005, 18:15
dunker nu slamer;):P

MadSkillz
10th January 2006, 20:56
It's not official, but New York Knicks rookie Nate Robinson, the former Washington Husky, is expected to compete in the dunk contest in next month's All-Star Game in Houston. At 5-9, he would be the event's shortest competitor since Spud Webb won the title several years ago

Raptor
10th January 2006, 21:29
Several Years... cam multi severali d-astia...

MadSkillz
10th January 2006, 21:46
several = mai multi
cam multi severali = cam multi mai multi
you rule.

Raptor
10th January 2006, 22:23
Corect, I rule.

rady
11th January 2006, 12:34
ma bucur ca ny-ul meu are in sfarsit pe cineva in concursul asta.. (cred ca acum vreo cativa ani a mai fost allan houston) chiar doi jucatori.
dupa cum ziceam pe celalalt topic, nate are sanse destul de mari sa castige, nu stiu cati dintre voi au avut ocazia sa-l vada dar a avut cateva dunkuri de-a dreptul senzationale in acest sezon, si in meciurile din summer league
http://www.nba.com/timberwolves/gameday/robinson_dunk.html

Ariza si el, a avut un sezon destul de bun anul trecut cu toate ca a fost folosit cam putin. A fost primul dunker al ny-ului dupa multa vreme, si a avut cateva jamuri spectaculoase. Are si el sansele lui.

am ceva mixuri cu el, daca e cineva interesat, lemme know
www.knicksonline.com/downloads/latest

Irimus
11th January 2006, 17:31
Cine stabileste invitatii din dunk contest?Sper ca Iguodala sa fie prezent

Ady Micinic
11th January 2006, 17:46
Iguodala are sanse mari sa ajunga la slam dunk contest e eligibil. La fel sunt toti jucatorii din NBA care nu au o vechime mai mare de 3 ani in NBA. De ce e regua asta habar nu am. Desi ma gandesc ca asa isi pot face un nume cei care au punct forte detenta. Insa acei jucatori sunt alesi in cele din urma care au astfel de reusite de-a lungul sezonului. Nu o sa-l vezi pe Tony Parker sa participe.

Raptor
11th January 2006, 18:13
Pai... Sprite "Rising Stars" Slam Dunk... rising stars ala se refera la jucatorii din primii trei ani... in afara de evidentul "rising"

Danila
11th January 2006, 19:30
rising stars ala se refera la jucatorii din primii trei ani... in afara de evidentul "rising"
__________________
sper k iti dai seama k postul tau de mai sus este lipsit de logica...:D

MadSkillz
11th January 2006, 19:50
Partea cu "rising stars" din numele <Sprite "Rising Stars" Slam Dunk> se refera la jucatorii din primii trei ani ... in afara de evidentul "rising"

Danila
11th January 2006, 23:59
si bineinteles,in afara de rising...care vine de la sprite...slam dunk se refera la stars...rising.stars

Raptor
12th January 2006, 08:17
Dar, mai degraba cred ca se refera, acum ca ma gandesc, in afara de evidentul rising, la niste stele care urca asa... frumos... pe cer... e o atmosfera optimista... nu sunt stele cazatoare... cineva se naste si nu moare... offff ce frumoasa e viata...

PS. Asta ^^^ in afara de evidentul "rising".

mishu
19th January 2006, 23:18
If NBA senior vice president of basketball operations Stu Jackson is looking for participants for this year's Slam Dunk Contest, Hornets guard J.R. Smith wants to know where the sign-up sheet is. Smith participated in last year's contest and said he would like to be included in next month's competition during the NBA's All-Star Weekend festivities in Houston. "Last year he called me and asked me if I wanted to do it and I said, yeah," Smith said. "I'm sure he'll call me again this year." And this time, Smith wants in on the Rookie-Sophomore Challenge Game as well

kobe_mania
21st January 2006, 04:47
anul acesta mi i-as dori pe urmatorii in dunk contest:igoudala,j.r. smith, nate robinson si d wade in conditiile actuale (adica jucatori care au sub 3 ani in liga) altfel : kobe, tmac, vince & j rich

Ady Micinic
31st January 2006, 08:53
Lebron nu vrea la dunk contest. :(

http://sportsillustrated.cnn.com/2006/basketball/nba/01/30/bc.bkn.dunkcontest.lebr.ap/index.html

Raptor
31st January 2006, 11:00
James shot 11-of-19, including an alley-oop dunk from Eric Snow that warmed the crowd up and a third-quarter reverse dunk on a breakaway that brought the fans to their feet. Earlier Monday, James said he declined the NBA's request to participate in the All-Star dunk contest.

James, who will compete in the All-Star skills challenge, said he's not a good enough dunker to put on a show.

"I don't predetermine what I'm going to do," he said. "That's why I'm not a good dunk participant. I don't know what I'm going to do until I jump."

fast_as_sound
31st January 2006, 20:08
....bashini ...

MadSkillz
31st January 2006, 20:11
subscriu.

MadSkillz
1st February 2006, 04:14
Primii 3 din topul nostru participa:

The 2005 Slam Dunk champion, Josh Smith of the Atlanta Hawks, will return to defend his crown in the Sprite Rising Stars Slam Dunk competition to be held on NBA All-Star Saturday Night presented by AOL, Feb. 18 at the Toyota Center in Houston. In addition to the reigning champion, the 21st Sprite Rising Stars Slam Dunk competition will feature Andre Iguodala of the Philadelphia 76ers, and rookies Nate Robinson of the New York Knicks and Hakim Warrick of the Memphis Grizzlies.

Smith returns to defend his crown.
(S. Cunningham/NBAE/Getty)
The contestants in the Sprite Rising Stars Slam Dunk will be competing for $89,750 in prize money, with $35,000 going to the winner. Second place is worth $22,500, third place and fourth place will receive $16,125 each.

Raptor
1st February 2006, 12:46
Excelent ^^^

Mai bine nu se putea!!!

Ady Micinic
1st February 2006, 13:28
Ba se putea.

Raptor
1st February 2006, 13:53
Din punctul meu de vedere... nu prea se putea. In afara de J-Rich... care nu prea mai vrea sa o arda prin concursuri, si de Vince/Kobe (care oricum n-o sa mai vina la nici un dunk contest), din cei care "puteau fi alesi" astia 4 sunt cei mai buni.

Ar mai fi fost, totusi, Gerald Green, dar cred ca e in NBDL acuma.

danrogojan
2nd February 2006, 02:15
nici eu nu cred ca sa putea mai bine. ba mai mult as spune ca anul asta poate fi cel mai bun concurs de dunkuri de dupa cel din 2000. vince si-a pierdut motivatia de cand a castigat. pe kobe nu il intereseaza. richardson si mason au cam aratat tot ce pot. lebron vorbeste prostii. parerea mea e ca tony allen mai putea fi invitat pentru a completa un cvintet senzational.

dintre cei 4 il vad favorit clar pe nate robinson intrucat orice ar da o sa aiba mare priza la public si la juriu. cred ca singura varianta in care pierde este daca se risca pe un rider si rateaza.

dintre ceilalti cred ca igoudala se va remarca cu behind the back-ul lui foarte larg dus in plan vertical (ca o moara aproape).

josh smith din ce am vazut eu va fi cap in inel pe orice dunk. cred ca va abuza de ridere in concursul asta intrucat anul trecut nu a facut-o. ceea ce e tare la josh smith e entuziasmul lui. si dorinta clara de a-si apara titlul. (bine ca n-a zis si el: "i don't wanna be labeled as a dunker")

hakim warrick este un dunker absolut fenomenal de pe loc. l-am vazut anul trecut la syracuse cum dadea peste pivotii adversi fara pic de avant, de la 1 metru jumate de inel si ajungand cu mana deasupra patratului. in concurs habar nu am ce poate face. cum are vreo 40 de cm peste nate, tre sa faca niste chestii uimitoare ca sa castige. o moara violenta sau un elbow de pe loc. hakim si josh cred ca tre combine procedeele tehnice cu distanta (rider de la foule a la james white)

in orice caz de mult timp nba-ul nu a mai ales asa de bine, iar eu unul sunt mai mult decat entuziasmat.

Nightfly
3rd February 2006, 16:23
Subscriu :P

Raptor
3rd February 2006, 16:56
Absolutely ^^^

Ma bucur extrem de mult ca Nate si Iggy sunt in concurs.

http://www.nba.com/grizzlies/news/news-060131-warrick_all_star.html

Don't embarass us, Hakim ^^^