PDA

View Full Version : Baschet NBA vs baschet european



MadSkillz
22nd December 2005, 12:17
Deschid prin:

SACRAMENTO – Dirk Nowitzki took Kobe Bryant's 62-point eruption as an opportunity to point out the differences in basketball in the United States and in Europe.

The biggest discrepancy: the absence of the team game in America.

When asked if Bryant's huge game was, at the least, a good entertainment package for fans even though it came at the Mavericks' expense, Nowitzki said:

"I guess. That's what American sports are – a one-man show, I guess. Every time you look on TV, it's not Houston and LA, it's T-Mac [Tracy McGrady] and Kobe against each other."

That's not the case in Europe, the German-born Nowitzki said. While many soccer superstars are revered in Europe, basketball is known as a team game, not for its individual playmakers.

Recently, the German national team that Nowitzki led to a silver medal in the European Championships was named the sports team of the year in Germany, a rarity given the dominance of soccer there.

"In Europe, it's more of a five-on-five game," he said. "But I guess over here it's more a game of stars and a game of heroes. And Kobe put on a show."

Nowitzki's point is well taken. The NBA goes to great lengths to market its superstars more so than teams. Superstar jerseys sell quickly. Hats with team logos, not so well.


Nu vreau decat sa scoatem la iveala cat mai multe diferente si asemanari intre ce se joaca in America de Nord si ce se joaca in restul lumii.In prezent, trecut si de asemenea, tendintele pentru viitor.

cristane
22nd December 2005, 12:44
Baschetul european merita mai multa atentie, pentru ca nu e cu nimic sub cel american. Poate doar dpdv al showului - pt cei care cred ca dunk-urile reprezinta (aproape) totul in baschet. Dar caftelile pe care le-au luat americanii la ultimele competitii stau marturie. Abia astept octombrie 2006, cu meciurile dintre cele mai bune echipe ale Euroligii si echipe din NBA.

caseta
22nd December 2005, 14:49
corect. si a fost si mai rau acum 10 ani.
sunt multe echipe care daca au un superstar, joaca 90% din timp isolation pt respectivul om pt ca el isi poate domina adversarul direct. de aici apar de multe ori dunkuri si diverse faze spectaculoase.
in basketul european valorile sunt mai nivelate, iar mizeria aia de zona omoara spectacolul. chiar daca nu ar fi zona, tot nu ar fi atita 1-la-1 ca in nba, pt acolo nu exista jucatori care sa fie atit de mult peste medie cum este de exemplu un iverson, un kobe sau un mcgrady care daca joaca serios, motivati nu prea pot fi aparati 1 la 1.

incet incet insa si in nba sunt echipe care practica un joc preponderent de echipa - iar faptul ca 2 dintre cele mai bune echipe ale momentului sunt astfel de echipe (spurs si detroit) poate sa ii influenteze si pe ceilalti sa adopte o astfel de strategie.

pe de alta parte, ca antrenor, cind ai un om care isi domina clar adversarul la 1 la 1 (cum era amare anul trecut sau cum era shaq in tinerete) tre sa fi prost sa nu incerci sa ii oferi cit mai multe situatii de 1 la 1 si sa incerci sa joci altceva numai asa ....

antrenorii tre sa cistige, asa scrie in job description-ul lor ... altfel sunt concediati. asa ca vor incerca sa foloseasca tot ce i-ar putea ajuta sa cistige.

cit despre liga, faptul ca marketingul e facut in modul asta .... probabil ca asa se vind mai multe bilete. pe de alta parte, modul asta de marketing "fires back" atunci cind jucatorii fac timpenii (vezi jail blazers etc) - imaginea ligii per ansamblu are de suferit daca un jucator isi injura anternorul.
este vorba si de soc americana .... la ei baseball-ului si fotbalului li se iarta mult mai multe. daca un jucator de fotbal ar face ce a facut artest, s-ar zice "eh, e ala nebun". daca insa o face un basketball-ist ... atunci e "liga de thugs si gagsteri"

in fotbal tocmai e un mare scandal cu terrell owens ... care a facut niste magarii. ei bine, americanii il critica pe el, dar NU nfl-ul per ansamblu.

@cristane - bataile luate don't mean shit. si basketul european e in continuare SUB cel american ca valoare. nu la fel de departe ca acum 10-15 ani, dar ...
sa fim seriosi. bataile le-au luat cu echipe de "staruri" care au fost aduse sa promoveze imaginea nba-ului. daca mergea o echipa adevarata, cu jucatori pe toate pozitiile, o echipa adecvata pt regulile internationale, fii sigur ca spulberau competitia. daca te gindesti numai la citi au lipsit din diverse motive ....
si daca tot am ajuns aici .... daca e sa faci o comparatie pe bune, ar trebui jucate meciuri atit dupa regulile europene cit si dupa cele americane. un meci asa, unu asa. sa vedem care echipa cistiga. si daca o sa ma iei cu "alea sunt regulile internationale bla bla", o sa iti raspund ca nu vad de ce FIBA ar avea o autoritate mai mare in materie de reguli de basket decit nba-ul. cu atit mai putin cu cit basketul a fost inventat in US de un canadian. sunt convins ca ai comenta daca americanii ar veni si ar incepe sa impuna reguli la oina (presupunind ca oina ar ajunge destul de po****ra :P)

MadSkillz
22nd December 2005, 23:15
@cristane - bataile luate don't mean shit. si basketul european e in continuare SUB cel american ca valoare. nu la fel de departe ca acum 10-15 ani, dar ...
sa fim seriosi. bataile le-au luat cu echipe de "staruri" care au fost aduse sa promoveze imaginea nba-ului. daca mergea o echipa adevarata, cu jucatori pe toate pozitiile, o echipa adecvata pt regulile internationale, fii sigur ca spulberau competitia. daca te gindesti numai la citi au lipsit din diverse motive ....


Desi am sustinut echipa SUA la fiecare competitie internationala, bataile alea chiar conteaza.Stii cam cat de mult conteaza? Cam la fel de mult cat conteaza cine castiga trofeul Larry O'Brien.Da, sigur, cu totii stim ca un Dream Team actual ar fi magnic, dar ... peste 30 de ani o sa se stie doar ca n-au castigat competitia, la fel cum se va uita despre anumiti jucatori cat de talentati si valorosi au fost, si vor ramane doar inelatzii.:D

mishu
23rd December 2005, 12:46
"In Europe, it's more of a five-on-five game," he said. "But I guess over here it's more a game of stars and a game of heroes. And Kobe put on a show."
bine ca tocmai dirk spune asta... si ca nemtii au dat echipei de baschet premiul de cea mai buna echipa... CARE ECHIPA???? Novitzki jucand toate pozitiile... si primind mingea cand aia nu stiau ce sa faca cu ea...

grecii au jucat joc de echipa nu nemtii... francezii, slovenii, lituanienii...

cat despre comparatia nba-europa... intr-adevar nu mai sunt discrepante mari... dar nba este clar undeva mai sus... o sa ma repet acum... dar eu un nou thread asa ca fie-mi permis... un simplu exercitiu de gandire: punem la un loc un cinci de baza care sa arate asa - billups, lebron, kg, td, shaq... cu kidd, kobe, tmac, amare, ben wallace pe banca... adunati voi un alt cinci din alta tara care sa poata bata echipa asta...

dunk-ul nu este numai spectacol... dunk-ul este cea mai sigura aruncare din basket... la un lay-up mai risti sa ti se plimbe mingea pe inel sau sa sara aiurea din panou... la un dunk o indesi cu mana ta inauntru...

MadSkillz
23rd December 2005, 12:55
Diferenta de care vorbesi tu dintre NBA si Europa este cea mai bine stiuta de toti.Si anume aia de valoare.Eu cred ca Dirk are dreptate si nu conteaza cine o spune.Trebuie sa faci ce zice popa nu ce face popa ...

eddy_jozsa
23rd December 2005, 13:27
http://hoop.jazzace.ca/rulediff.html

aici un site cu diferentele de regulament... (ca sa fie multumit si omul care are jucatori pusi pe glume in avatar :D)

o sa radeti probabil daca va zic ca diferentele dintre america si europa se vad si in campionatul romanesc, oricat de slab ar fi...

se vede clar scoala americana... cum joaca pe patrunderi, incearca spectacol+eficienta in acelasi timp, cum sunt mai individualisti (deja am auzit unii albi zicand ca nu prea primesc pase - ex. West Petrom si CSU)

siii... pe de alta parte, scoala sarbeasca/europeana (Cluj, Ploiesti) unde se joaca mai mult pe cosuri de 3, aparare mult mai agresiva, si e mai mult "team spirit" acolo...

caseta
23rd December 2005, 15:51
mdea ... cosuri de 3p ... si cind nu iti intra cosuri de 3p ejti mort. poti sa pleci acasa. pe cind daca joci inside-out ai mai multe optiuni. PF/C incearca intii in caciula si daca nu le merge (dublati, triplati) scot mingea la omul liber. astfel apare un dezechilibru in aparare => un om liber si deci posibilitatea de a inscrie.

daca joci in proportie mare pe aruncari de 3p ..... ce sens are sa dubleze cineva si sa lase un om liber cind se stie ca finalizarea va fi incercata de la 3p ? ca urmare, daca nu se dubleaza, nu ramine om liber si ala care arunca, arunca cu om pe el.

chiar daca ala e un aruncator excelent si ii intra, dupa parerea mea, aia e o aruncare gresita. o aruncare buna tre sa fie o aruncare fara om pe tine, si e treaba antrenorului sa isi aduca un jucator in pozitia asta.

m-am uitat la asta in mod special la europene si meciurile de final 4 din euroliga de anul trecut. si echipele care trageau aiurea de la 3p au pierdut in general in fata echipelor care jucau inside-out (maccabi singura din final 4).
iar francezii au pierdut cu mult ghinion in fata grecilor, care oricum s-au folosit mult si de patrunderi, nu s-au bazat numai pe aruncari de 3p.

iar una dintre echipele cele mai jenante mi s-a parut italia. i-am vazut si anul trecut jucind cu americanii parca. cred ca erau jucatori care timp de 10 minute nu au calcat in interiorul semicercului de 3p al adversarilor. era un fel de handball acolo ... absolut penibil. si cind mai ramineau 3-4 sec din atac, iesea unu la 2m de linia de 3p ca sa traga cit de cit liber. :headbang: :headbang: :headbang:

aaaaaaaa, si dirk .... dirk m-a enervat la europene. a tras de 3p de a rupt, adevarat. dar .... ar fi trebuit sa domine sub caciula in europa cum domina shaq in state acum citiva ani.

danrogojan
23rd December 2005, 17:09
Niste pareri:
1.
Basketul in colegii este mai tacticizat fata de nba.
Insa la orice ora un meci din playofful colegiile americane depaseste de 5 ori ca spectacol un meci din euroliga.
2.
Nba cu tot jocul individual este mult peste euroliga. Iar o echipa SUA bine alcatuita, motivata si antrenata este cu mult peste oricine din lume.

3.
Am revazut finala olimpica din barcelona 92 si cea mondiala din 94. Se vedea clar ca Croatia si respectiv Rusia erau de pe alta lume.Si in momentul respectiv abordarile jocului erau identice. America joc individual iar europenii joc de echipa. Insa nba-ul nu avea 500 de jucatori din europa pe atunci. Iar ca generatie, americanii au stat cel mai bine din toate timpurile atunci.

MadSkillz
23rd December 2005, 19:30
daca nu se dubleaza nu ramane om liber
Incorect.

marinike
23rd December 2005, 21:25
mdea ... cosuri de 3p ... si cind nu iti intra cosuri de 3p ejti mort. poti sa pleci acasa

aici sunt de acord cu tine insa nu pot fi de aceeasi parere cand afirmi ca numai un joc inside-out poate crea avantajul omului liber. echipele ce isi bazeaza jocul pe aruncari de 3 au cu siguranta scheme speciale in urma carora ramane cineva sa arunce nestingherit, iar acest lucru nu e obligatoriu sa fie facut prin introducerea mingei in caciula, urmata de dublaj si din nou mingea afara.


aaaaaaaa, si dirk .... dirk m-a enervat la europene. a tras de 3p de a rupt, adevarat. dar .... ar fi trebuit sa domine sub caciula in europa cum domina shaq in state acum citiva ani.

probabil daca dirk nu ar fi aruncat de 3 cat a incaput (si a facut-o destul de bine din cate imi amintesc) germania nu ar fi ajuns sa joace finala. un dirk sub panou ar fi fost mult mai usor de anihilat decat un dirk (de, zona!) care sa arunce de la distanta si semidistanta.

virtual
24th December 2005, 12:00
Clar americanii sunt peste Europa ca joc, show si individualitati.
Clar scoala sarbeasca de basket, oricat e ea de buna, nu se poate compara cu cea americana.

Prefer slam=ul unui 3 pointer, dar fiindca nu sar ca Rogojan (sa dea 2handend power jam in meci pe apararea mea inexistenta) ma axez pe ce pot.

Dar ca team spirit echipe gen cu sarbi in echipa sunt mult mai unite decat individualitati gen CSU, unde Clavon si Evans monopolizeaza atentia fanilor, a presei si pe buna dreptate ca doar ei inscriu (30+30/40), iar restul de 10 jucatori se lupta cu un maxim 30 de pct pe total.
Exemplul contrar, Clujul unde in afara de Zoran nimeni nu are medie peste 20 de pct (si Zoko e pivot, deci e normal ca el sa aiba media aceasta).

Parerea mea.

caseta
24th December 2005, 17:52
probabil daca dirk nu ar fi aruncat de 3 cat a incaput (si a facut-o destul de bine din cate imi amintesc) germania nu ar fi ajuns sa joace finala. un dirk sub panou ar fi fost mult mai usor de anihilat decat un dirk (de, zona!) care sa arunce de la distanta si semidistanta.

aici nu sunt eu de acord. poate aruncind din afara era mai liber, DAR ....
cu cit arunci mai departe de cos, % sunt mai mici
aruncind departe de cos, ii lipsea pe nemti de prezenta sa la reb - si era daca tin bine minte, al 2-lea ca inaltime din echipa.

iar sub panou, fiind cine era, in mod sigur ar fi primit mai multe "calls" decit altii si asta ar fi dus la libere, unde % e muuult mai mare decit la 3p.

@madskillz - cum ramine om liber daca nu se dubleaza ? (exceptind depasirea omului pe dribling, pt ca vorbim de joc de echipa, nu de 1-on-1)
si nu imi zi de blocaje, ca si la blocaje, daca apararea se misca bine, nu ramine om liber.

MadSkillz
24th December 2005, 18:41
Cat fac 2+2? Si nu-mi spune ca 4, ca poate sa faca mai mult, pentru cantitati suficiente de 2....

marinike
27th December 2005, 18:16
@caseta: am citit un articol scris de antrenorul nemtilor de la aceste europene, Dirk Bauermann, in care acesta explica jocul ofensiv practicat de echipa sa. interesant este ca la nemti nu exista nici antrenor, nici conducator de joc, nimic. era doar nowitzki, care la fiecare faza decidea ce schema se aplica (bineinteles toate erau facute pentru el), daca va juca 1 la 1, daca va cobori sub panou sau daca va arunca de la jumatea terenului. coechipierii ii vedeau miscarile si actionau ca atare. nu sunt in masura sa contest talentul, tupeul si tot ce l-au pro****sat pe neamt acolo unde este in momentul de fata, insa poate ca pentru el era mult mai usor sa arunce de la 3 sau de la semidistanta, mai ales cand avea in fata o aparare compacta, un palc de jucatori ce s-ar fi strans in jurul sau la o eventuala patrundere sub panou.

totusi, antrenorul explica si faptul ca majoritatea schemelor s-au bazat pe blocaj-iesire din blocaj in zona de 3 pcte deoarece dirk este obisnuit sa faca aceasta in nba, este un bun pasator iar la o eventuala dublare ar fi scos mingea perfect ptr un om liber si, ultimul argument, foarte multi power forwards nu sunt obisnuiti sa apere un jucator care dribleaza foarte bine in astfel de situatii.

caseta
28th December 2005, 01:57
doar ca in cazul apararii zona, ca la europeni, nu urca PF la 3p sa se apere la dirk. asa ca ultimul argument iese din discutie.

faptul ca jucatorul decide schemele, nici asta nu e ok. daca e asa, atunci ce nevoie mai e de antrenor ? sa fie dirk antrenor-jucator si gata.

si nici faptul ca joaca "cum ii e lui mai usor" nu e ok. de ex si lui shaq probabil ca i-ar fi mai usor sa arunce de 3p (chit ca ar avea un % sub 0.5%) decit sa lupte cu 2-3 oameni sub panou, oameni care il tin, il imping, se agata de el, folosesc orice truc pt a incerca sa il opreasca.

apropo - chiar acum se vorbeste de ideea (serioasa sau nu) a lui riley de a aduce pt antrenamente 2 luptatori de sumo care sa il impiedice pe shaq sa intre in caciula si sa il oblige astfel sa dea numai jump hooks si turn-around shots.

revenind, nu e vorba de cum ii e jucatorului mai usor, ci de unde ar fi mai eficient pt echipa. de aia el e jucator si exista un antrenor ... de aia exista antrenori mai buni si mai slabi - pt ca unii stiu mai bine sa se foloseasca de jucatorii pe care ii au la dispozitie ....

si chiar daca e adevarat ca dirk e un zeu fata de restul jucatorilor de la nemti, nu inseamna ca este si cel mai bun antrenor. poate tocmai pt ca jucatorul vede meciul din alta perspectiva decit antrenorul. ;)

in general marii antrenori au fost jucatori mediocri (inclusiv jackson si riley) si putini super jucatori au devenit buni antrenori - aici l-as baga pe bird care a facut o treaba buna, dar care nu a vrut sa se mai ocupe de asa ceva - si eventual pe sloan, care are tricoul retras de bulls

marinike
28th December 2005, 12:22
poate nu m-am exprimat eu bine.
cu siguranta schemele nu au fost gandite dirk, ci de antrenor pentru dirk (lucru absolut normal cand ai un superstar intr-o echipa mediocra). nowitzki doar lua decizia pe care dintre ele sa le aplice. asta nu inseamna ca el era antrenorul, ci doar inlocuitorul, reprezentantul acestuia in teren. si facea acest lucru fara sa se uite spre banca sa vada ce zice bauermann (daca mai tii minte se spunea pe thread la nba 2005-2006 ca asa procedeaza jasikevicius si ca acest lucru il diferentiaza de tinsley si de celalalt conducator de la indiana).

probabil ca atunci cand a gandit jocul nemtilor antrenorul a tinut cont de ce face dirk in nba (e posibil sa se fi consultat si cu el, de ce nu?). iar dupa parerea mea ar fi fost o prostie sa-l pui sa joace o pozitie cu care nu este obisnuit. probabil ca procentajele ar fi fost mai bune, dar asta nu inseamna ca si-ar fi ajutat mai mult echipa. un dirk sub panou, pe o zona de 2 m patrati, e mult mai usor de anihilat de catre apararea adversa decat un dirk cu o mult mai mare libertate de miscare la 6 m de inel.

iar comparatia cu shaq e exagerata! intr-adevar iar fi mai usor sa arunce de la 7m, insa cate i-ar intra? pe cand neamtul are procentaje bune iar decizia de a juca astfel cu siguranta nu a fost una gresita!

caseta
28th December 2005, 19:10
decizia de a juca astfel cu siguranta nu a fost una gresita!
asta nu o sa o stim niciodata, pt ca ar insemna sa se joace exact aceleasi meciuri, in conditii perfect identice numai cu dirk jucind mai mult sub panou decit la 3p.
pina atunci .... noi vom avea pareri diferite si ni le vom argumenta pe forum .... ca de aia suntem liberi de sarbatori :P

MadSkillz
28th December 2005, 19:51
Dirk parca a fost MVP? Nu stiu sigur.Dar daca a fost MVP, nu prea ai cum sa spui ca a fost utilizat gresit.

marinike
28th December 2005, 20:31
bun argumentul lui mad iar un alt argument ar fi ca dintr-o echipa cotata initial cu sanse f mici la podium, dirk a reusit sa faca o finalista.

MadSkillz
28th December 2005, 22:56
[...]unii simpatizeaza un concept (in Detroit se pare ca deja este o idee cu play the game the right way, din punctul asta de vedere cred ca sunt cea mai autentica ekipa, cea mai originala, istoria lui Detroit Pistons nu se leaga de legenda unui singur jucator, desi nu este o ekipa cu multe titluri este un franchise care merita tot respectul tocmai pentru acest concept), iar altii cu o anume ekipa pt un jucator anume,iar cand acesta pleaca tine cu ekipa la care a trecut. [...]

Detroit si San Antonio, spun multi, au un stil de joc foarte apropiat cu cel european.Cand se intalnesc nu poti sa spui "tonight it's Tim vs. Sheed" sau "Parker vs. Billups".Din ce citesc am senzatia ca tocmai de-aia sunt si asa putin promovate.Si totusi ele sunt finalistele ultimelor 2 editii ale NBA.

caseta
29th December 2005, 04:29
Dirk parca a fost MVP? Nu stiu sigur.Dar daca a fost MVP, nu prea ai cum sa spui ca a fost utilizat gresit.
nush daca poti sau nu .... dar nu poti spune nici ca nu ar fi putut fi utilizat mai bine. e o vorba "intotdeauna e loc de mai bine" :P

tudor89
30th December 2005, 10:42
de unde ideea asta cu nowitzki sub cosh? omu are una din cele mai bune maini de 3pt din lume, numa pt faptu' ca are 2.13m ii 'sta' mai bine sub cos?

MadSkillz
9th January 2006, 20:25
Euroleague Basketball and the NBA today (Dec. 13, 2005)have announced the names of teams and cities to participate next fall in NBA Europe Live presented by EA SPORTS™, the unprecedented two-year tournament agreed to last spring by the top two professional basketball competitions in the world. The last two Euroleague champions, Maccabi Tel Aviv and Winterthur FC Barcelona, will join CSKA Moscow in exhibition games against the four NBA teams - the Los Angeles Clippers, Philadelphia 76ers, Phoenix Suns, and the 2005 NBA champion San Antonio Spurs - as will current ULEB Cup participants Adecco Asvel, Lottomatica Roma and Unics Kazan. Maccabi will play San Antonio in Paris, Winterthur FCB will meet Philadelphia in Barcelona, Los Angeles will face CSKA and Unics in Moscow, Lottomatica will host Phoenix in Rome and Asvel will play San Antonio in Lyon between October 5 and 8. In addition, Phoenix will hold its training camp in La Ghirarda, the home of Euroleague club Benetton in Treviso, Italy. The series of games will culminate with the 2006 Euroleague champion and runner-up joining Philadelphia and Phoenix for games in Cologne, Germany on October 10 and 11. Details of NBA Europe Live presented by EA SPORTS™ will be announced throughout this week at press conferences in the participating cities, beginning today at 12:00 CET in Rome. "The tournaments between the NBA and Euroleague Basketball teams are a big step forward and one that demonstrates our determination to continue to grow during this decisive phase of our development," Euroleague Basketball CEO Jordi Bertomeu said. Mr. Bertomeu and NBA Commissioner David Stern will participate in a conference call with international media on Wednesday at 16:00 CET to further explain the historic initiative

MadSkillz
8th February 2006, 09:59
Prin amabilitatea lui marinike am gasit astea:

“American players play with their legs – the spectacular dunks. You can stop a dunk. You can zone—even on Shaq, people play a zone and keep him from getting a dunk. You can’t stop a jump shot. That’s what the Europeans know. That’s why they were so successful in the Olympics and they beat us – they learned how to shoot the ball and they’ve played against zone defenses.”

McAdoo adds: “Guys want to do a spectacular dunk or make a spectacular three. I get on some of our players and say that there is a lot of space between a point-blank dunk and the three-point line. That’s where I made my living, from five feet out to 20 feet. Guys don’t use the whole court. It’s either feast or famine for them. A lot of times, they will do a circus shot. That’s something that I never did. I never did that; if I got in trouble, I got the ball out of my hands or I was fortunate enough to have the athletic ability to pivot, jump over the guy and shoot the shot. I never tried to do any kind of circus acts to get on the highlights.”

Asta sa fie motivul pentru care ...

The NBA’s 50 Greatest Players List selected in 1996 included some marvelous players, but it is hard to understand the omission of Bob McAdoo, the only regular season MVP who did not make the cut .... ?