PDA

View Full Version : Transferuri NBA



MadSkillz
22nd December 2005, 11:37
Propun sa discutam doar aici despre transferuri si ce tine de ele.

Ce ziceti de:

Portland adds the defender it tried to sign last year and a 2 guard from the region for a 3 that can be replaced from within for Patterson since nobody will take him off their hands.

C - Pryz, Ratliff, Jin
PF - Zach, Outlaw, Khryapa
SF - Patterson, Hassell, Monya
SG - Webster, Dixon, Fred Jones, Smith (cut)
PG - Telfair, Jack, Blake

This gives them a great defensive team with some scoring and a lot of youth.

Indiana gets two young talents in Ariza and McCants gets 2 expiring deals in Skita and Kandi and gets rid of Artest and replaces Fred Jones with Rashad and Artest with Ariza. Saves about $7 M this year.

C - Kandi, Harrison, Pollard, Walker (cut)
PF - O'Neal, Croshere, Foster
SF - Granger, Ariza, Bender (if he ever plays again)
SG - Jackson, McCants, Jasikevicius
PG - Tinsley, Johnson, Gill

New York dumps Marbury and Taylor by throwing in an extra SF in Ariza who is replaced by Wally and/or Miles (Q's buddy) and a young big in Jackie Butler. They replace Marbury with a scoring guard in Huddy.

C - Curry, James, Davis
PF - Frye, Rose, Lee
SF - Miles, Wally, Woods
SG - Richardson, Hardaway
PG - Crawford, Hudson, Robinson

Minnesota uses Kandi's and Wally's deals to get a bench scorer in Taylor and a young big that we should have already had in Butler to go along with Steph.

C - EG, Butler, Mad Dog
PF - KG, Taylor, Jones
SF - Artest, Dupree
SG - Jaric, Wright, Frahm
PG - Marbury, AC

Irimus
22nd December 2005, 12:20
Eu te cred ca ti-ar placea miscarea asta...Minnesota i-ar lua pe Marbury si pe Artest pt...Wally, Mcants si Kandi, deci cred ca in sfarsit KG ar avea o echipa cu adevarat tare

MadSkillz
22nd December 2005, 12:55
Nu e ideea mea, doar am preluat-o.De despartit ne-am desparti de Wally, McCants , Hassell si Hudson, Tskitishvili si Suck fiind cantitati neglijabile.Si nu, personal nu l-as cu draga inima pe Szczerbiak.


Uite cum ar arata miscarea:

Indiana Trade Breakdown
Outgoing

Fred Jones
6-2 SG from Oregon
6.7 ppg, 2.3 rpg, 1.8 apg in 24.7 minutes

Ron Artest
6-7 SF from St. John's
19.4 ppg, 4.9 rpg, 2.2 apg in 37.8 minutes
Incoming

Rashad McCants
6-4 SF from North Carolina
4.5 ppg, 0.8 rpg, 0.4 apg in 10.6 minutes

Nikoloz Tskitishvili
7-0 from Georgia (Foreign)
No games yet played in 2005/06

Michael Olowokandi
7-0 C from Pacific
7.3 ppg, 5.7 rpg, 0.5 apg in 25.3 minutes

Trevor Ariza
6-8 SF from UCLA
5.2 ppg, 4.0 rpg, 1.4 apg in 21.0 minutes
Change in team outlook: -9.1 ppg, +3.3 rpg, and -1.7 apg.

Minnesota Trade Breakdown
Outgoing

Rashad McCants
6-4 SF from North Carolina
4.5 ppg, 0.8 rpg, 0.4 apg in 10.6 minutes

Nikoloz Tskitishvili
7-0 from Georgia (Foreign)
No games yet played in 2005/06

Trenton Hassell
6-5 SG from Austin Peay
7.8 ppg, 2.2 rpg, 2.0 apg in 30.6 minutes

Troy Hudson
6-1 PG from Southern Illinois
12.8 ppg, 1.3 rpg, 3.3 apg in 23.5 minutes

Michael Olowokandi
7-0 C from Pacific
7.3 ppg, 5.7 rpg, 0.5 apg in 25.3 minutes

Wally Szczerbiak
6-7 SF from Miami-OH
18.8 ppg, 4.5 rpg, 2.6 apg in 36.8 minutes
Incoming

Ron Artest
6-7 SF from St. John's
19.4 ppg, 4.9 rpg, 2.2 apg in 37.8 minutes

Stephon Marbury
6-2 PG from Georgia Tech
18.1 ppg, 3.7 rpg, 6.2 apg in 39.4 minutes

Maurice Taylor
6-9 PF from Michigan
4.3 ppg, 3.2 rpg, 0.5 apg in 14.4 minutes

Jackie Butler
6-10 PF from Coastal Christian Academy (HS)
3.5 ppg, 2.3 rpg, 0.4 apg in 9.4 minutes
Change in team outlook: -5.9 ppg, -0.4 rpg, and +0.5 apg.

New York Trade Breakdown
Outgoing

Stephon Marbury
6-2 PG from Georgia Tech
18.1 ppg, 3.7 rpg, 6.2 apg in 39.4 minutes

Maurice Taylor
6-9 PF from Michigan
4.3 ppg, 3.2 rpg, 0.5 apg in 14.4 minutes

Trevor Ariza
6-8 SF from UCLA
5.2 ppg, 4.0 rpg, 1.4 apg in 21.0 minutes

Jackie Butler
6-10 PF from Coastal Christian Academy (HS)
3.5 ppg, 2.3 rpg, 0.4 apg in 9.4 minutes
Incoming

Troy Hudson
6-1 PG from Southern Illinois
12.8 ppg, 1.3 rpg, 3.3 apg in 23.5 minutes

Wally Szczerbiak
6-7 SF from Miami-OH
18.8 ppg, 4.5 rpg, 2.6 apg in 36.8 minutes

Darius Miles
6-9 SF from East St. Louis (HS)
18.2 ppg, 5.6 rpg, 2.6 apg in 38.5 minutes
Change in team outlook: +18.7 ppg, -1.8 rpg, and 0.0 apg.

Portland Trade Breakdown
Outgoing

Darius Miles
6-9 SF from East St. Louis (HS)
18.2 ppg, 5.6 rpg, 2.6 apg in 38.5 minutes
Incoming

Fred Jones
6-2 SG from Oregon
6.7 ppg, 2.3 rpg, 1.8 apg in 24.7 minutes

Trenton Hassell
6-5 SG from Austin Peay
7.8 ppg, 2.2 rpg, 2.0 apg in 30.6 minutes
Change in team outlook: -3.7 ppg, -1.1 rpg, and +1.2 apg.


Intrebarea mea e cum s-ar impaca oare Miles, Wally World si Q-Rich la NY?

caseta
22nd December 2005, 14:32
so what would that lead to ???
the KG and marbury failed experiment, part 2 ??

oricum, astea par a wet dreams de fan wolves. indiana poate sa ia mai mult pe artest decit kandi, mccants si ariza

in plus, cel care a "gindit" trade-ul asta nu a tinut cont de faptul ca indiana holds all the cards. trade-ul e facut de parca lumea s-ar bate pe kandi, wally samd si wolves au nspe mii de oferte din care tre sa aleaga.

deocamdata indiana au oferte de la fo 20 de echipe. si din cite se spune vor incerca sa "slash payroll" deci e foarte probabil ca croshere sa plece (are salariul mare si pt ca indiana sa obtina un jucator cu talent apropiat de artest, ar tre sa ia un salariu mai mare decit al lui artest inapoi si deci in trade trebuie sa fie bagati si alti jucatori pt a se respecta regulile ligii)

in plus indiana lupta pt titlu ACUM si in urmatorii 2-3 ani. nu are timp sa astepte sa creasca mccants si sa ii vina mintea la cap (sa nu mai "taunt" adversarii dupa un dunk si alte momente penibile dupa care isi lasa echipa fara om in teren). iar cu kandi .... nu se poate cistiga cu el .... cred ca si sarunas ar juca mai bine decit kandi daca ar juca C.

so respectiva propunere de trade mi se pare complet nerealista. dar, imi dau seama ca ai preluat-o de pe un forum al fanilor wolves ..... care au si ei dreptul sa viseze :drak:

MadSkillz
22nd December 2005, 14:38
Dintre alea 20 de oferte, cea de la Wolves e intre cele mai interesante 5.Kandi nu reprezinta mai mult decat un contract care expira.

P.S. Un nou look pe timpul vacantei, special pentru SilverZeus.

caseta
22nd December 2005, 15:03
Dintre alea 20 de oferte, cea de la Wolves e intre cele mai interesante 5.
says who ?!?!
nu zic ca nu e asa ... dar ... da un link ceva. sa vad si eu cine a zis asta. walsh, larry bird, carlisle !??

Irimus
22nd December 2005, 15:38
Kandi, Mccants si Ariza sunt 3 jucatori decenti (inclusiv kandi!),deci oferta nu e chiar rea pt. artest dar eu nu cred intr-un asemenea trade pt ca sunt prea multi oameni pretentiosi implicati in el:Oare vrea Artest la MIN? Oare vrea Isiah sa-l dea pe Marbury?Oare il intereseaza pe LB sa-si mai aduca un sf(wally), sau sa-l aduca pe Miles 'gura mare'? Oare ar vrea KG sa joace iar cu Marbury? Cam greu.....

MadSkillz
22nd December 2005, 22:53
Mi se pare evident faptul ca acest trade imaginar a plecat de la faptul ca Minnesota poarta/a purtat discutii serioase si pentru Marbury si pentru Artest.Asa ca un fan zelos s-a gandit cam cum ar fi posibila aducerea amandorura.Si personal mi se pare ca a facut o treaba foarte buna, neputand spune cineva ca ar fi mult prea avantajos pentru unii si prea putin pentru altii.E adevarat ca datorita numarului mare de jucatori implicati, sansele sunt mici sa se realizeze intocmai.Si oricum nu stiu daca Minnesota ar alerga dupa 2 iepuri deodata.
In concluzie, nu vreau atat de mult sa stiu cate sanse acordati realizarii acestui transfer, cat vreau sa aflu parerea fiecaruia despre consecinte.
Artest nu cred ca stie nici el ce vrea, si ultima declaratie a fost ca ar vrea sa ramana in Indianapolis din cate stiu.Despre intentiile lui Isiah iarasi nu stiu, dar parca Stephon nu statea chiar pe roze in NY.Iar in ce-i priveste pe Szczerbiak si Miles, s-ar putea sa-l cam calce pe bataturi pe Richardson.
P.S. Sursele zvonurilor sunt niste tipi apropiati de Timberwolves care mai aud una si alta.

Irimus
22nd December 2005, 23:18
Eu am citit undeva ca Q ar putea ajunge la WAS la schimb cu Hayes+Atkins...dar din nou, e doar un zvon...si am mai citit si ca Billy King,GM-ul Philadelphiei s-a interesat si el de Artest dar Indiana nu era dispusa sa auda de o oferta care sa nu-l includa pa Iguodala, care se pare e netransferabil si deci Artest nu are cum sa ajunga acolo(mi-am luat deja gandul)

MadSkillz
22nd December 2005, 23:22
Pai despre zvonuri vorbim, ca pentru transferurile realizate deja avem nba.com ;)

SilverZeus
23rd December 2005, 18:40
P.S. Un nou look pe timpul vacantei, special pentru SilverZeus.

....faina poza ....TNX ptr dedicatie, Mad......CRACIUN FERICIT tuturor forumistilor !!!!!!!!!

Jason Kidd
24th December 2005, 16:43
Nu stiu de ce, dar toate zvonurile despre Artest si posibilitatile de trade la o echipa (potential) buna mi se par weird.
Indiana ramine descoperita intr-un moment total nepotrivit, dupa ce a investit enorm, moral si valoric in Artest.
Mai mult decit atit, a hotarit sa-l puna pe linia moarta pina se hotaraste ce si cum.
Artest a contribuit ca un All Star player pentru echipa sa in ultimii ani, asa e, dar asta cit n-a fost suspendat sau alte chestii de genul asta.
Nu e imposibil ca Pacers sa hotarasca sa-l trimita la o echipa de genul Toronto sau Atlanta, unde nu poate fi prea periculos ptr ei. Si nimeni n-ar avea cum sa-i blameze. I-au lasat in cel putin 3 rinduri cu ochii in soare, exact cind aveau mai multa nevoie de el.
Altfel, de ce ar reconstrui ei Minnesota sau ar ajuta pe Knicks sa iasa din agonia in care sint ?
Indiana ar da pe poate cel mai valoros jucator al lor, pe care il platesc mult sub pietul pietii, ca sa ii faca Minnesota si pe Knicks playoff contenders.
Nu stiu de ce ma insel ca vor merge pe ruta asta...

caseta
24th December 2005, 17:44
kidd, ceva de genul asta voiam sa zic si eu in postul anterior. nu am reusit eu sa ma exprim prea bine, dar asta era ideea - de ce ar face indiana un trade care i-ar ajuta mai mult pe altii, in conditiile in care ei decid ce trade sa faca ?!?!

MadSkillz
24th December 2005, 18:36
Mi se pare un transfer foarte dificil pentru Indiana in conditiile in care TREBUIE sa scape de Artest neaparat.Daca mai vor si sa nu intareasca alta echipa si sa mai primeasca si valoare apropiata .........

Kobe24
24th December 2005, 19:37
pai trebuie sa gaseasca un echilibru intre toate astea....si varianta care le-ar impaca pe toate ar fi sa-l trimita undeva in vest(nu o spun in calitate de fan lakers;) )
asa la atlanta....toronto....;de ei pot sa dea si in playoff(cine stie ce impact ar putea face artest acolo...plus ca atlanta au inceput sa miste..)
asa in vest.... i-ar incurca doar daca ar creea o echipa pt titlu(conditia e sa se bata si ei).
kt echipe din vest ar putea sa se lupte pt finala...cu artest in lot??(asta inseamna sa-i bata si p spurs...plus ca trebuie sa mai si dea ceva)
cred ca sunt destul de putine.....
valoare....din cate stiu parca vroiau niste pick-uri undeva sus...
o solutie foarte buna pt ei ar fi sa-l trimita la o echipa de lottery din vest...

parerea mea. corectati-ma daca gresesc....

Adrian
30th December 2005, 19:46
Se pare ca in cursa pentru Artest au ramas 3 echipe: Timberwolves, Lakers and Denver.
Timberwolves. Din declaratii, KG ori nu prea e incantat de Artest, ori nu vrea sa isi faca sperante degeaba. Comentariile lui au fost ceva de genul : "Orice as spune sau face eu, aia din conducere tot ce vor ei fac, asa ca eu nu mai zic nimic!!"
Artest i-ar face probabil a 3-a echipa din West, iar situatia ar fi asemanatoare cu cea de la Pacers, cu KG in rolul lui JO (acelasi post, aceeasi personalitate, slighty edge in talent for KG). Timberwolves au zis ca ofera pe oricine in afara de KG.
La Lakers chiar mi-ar placea sa il vad, Artest langa Kobe, asta da cuplu. Comparatiile cu Pippen/Jordan deja au aparut, desi eu zic ca sunt amandoi departe...Lakers ar da pe Devean George (WTF?!!) si in schimb ar fi implicati si Raptors, care dau pe Jalen Rose la Lakers si pe Matt Bonner la Pacers. Nu stiu ce primesc ei in schimb.
La Denver schimbul ar fi cu Nene si Voshon Lenard. Asta mi se pare cel mai avantajos pentru Pacers, desi Nene e vesnic accidentat...Denver ar deveni o echipa cu foarte mult talent dar mari probleme in vestiar, cu KMart, Melo si Artest 3 capete seci dar foarte tari....

MadSkillz
30th December 2005, 20:01
Adaugare la comentariul lui KG " [....] pana la vara cel putin."
Eu stiam ca de la inceputul discutiilor pentru Artest, Wolves au refuzat sa-l dea pe Wally, pe care Pacers nu l-ar fi vrut in vara cand le-a fost oferit.

Kobe24
30th December 2005, 20:11
In caz ca la Lakers aterizeaza si Artest si Rose...Lakers il dau p Odom.

An Internet report made the rounds Thursday, and local talk-radio lines buzzed amid speculation that Indiana Pacer forward Ron Artest and Toronto Raptor guard Jalen Rose would be traded to the Lakers, a combined salary package worth $22 million this season.

Laker officials adamantly denied the report, which had Devean George and another unnamed Laker as part of a three-team trade.

The Lakers would have to give up about $16.5 million in salaries this season to make such a deal work within league trade guidelines. George makes $5 million this season, which means the Lakers would also have to trade Lamar Odom to make the report accurate, an unlikely scenario, a team source said

MadSkillz
30th December 2005, 20:20
Dintre alea 20 de oferte, cea de la Wolves e intre cele mai interesante 5says who ?!?!
nu zic ca nu e asa ... dar ... da un link ceva. sa vad si eu cine a zis asta. walsh, larry bird, carlisle !??

Sa-ti dea Adrian :)

Kobe24
31st December 2005, 07:44
http://www.probasketballnews.com/pbnnews_1229.html

MadSkillz
1st January 2006, 13:25
Minnesota Trade Breakdown
Outgoing
Nikoloz Tskitishvili
7-0 PF from Georgia (Foreign)
1.0 ppg, 0.3 rpg, 0.0 apg in 3.3 minutes
Troy Hudson
6-1 PG from Southern Illinois
11.2 ppg, 1.2 rpg, 3.2 apg in 23.2 minutes
Michael Olowokandi
7-0 C from Pacific
7.0 ppg, 5.7 rpg, 0.5 apg in 24.8 minutes
Incoming
Anthony Johnson
6-3 PG from Charleston
5.0 ppg, 1.6 rpg, 3.0 apg in 19.6 minutes
Jeff Foster
6-11 C from Southwest Texas State
3.3 ppg, 6.3 rpg, 0.4 apg in 19.2 minutes
Chris Mihm
7-0 C from Texas
10.0 ppg, 6.7 rpg, 0.8 apg in 26.6 minutes
Change in team outlook: -0.9 ppg, +7.4 rpg, and +0.5 apg.


Indiana Trade Breakdown
Outgoing
Anthony Johnson
6-3 PG from Charleston
5.0 ppg, 1.6 rpg, 3.0 apg in 19.6 minutes
Jeff Foster
6-11 C from Southwest Texas State
3.3 ppg, 6.3 rpg, 0.4 apg in 19.2 minutes
Ron Artest
6-7 SF from St. John's
19.4 ppg, 4.9 rpg, 2.2 apg in 37.8 minutes
Incoming
Michael Olowokandi
7-0 C from Pacific
7.0 ppg, 5.7 rpg, 0.5 apg in 24.8 minutes
Aaron McKie
6-5 SG from Temple
0.3 ppg, 1.3 rpg, 0.6 apg in 8.1 minutes
Devean George
6-8 SF from Augsburg-MN
6.1 ppg, 3.8 rpg, 1.0 apg in 21.9 minutes
Change in team outlook: -14.3 ppg, -2.0 rpg, and -3.5 apg.


L.A. Lakers Trade Breakdown
Outgoing
Aaron McKie
6-5 SG from Temple
0.3 ppg, 1.3 rpg, 0.6 apg in 8.1 minutes
Chris Mihm
7-0 C from Texas
10.0 ppg, 6.7 rpg, 0.8 apg in 26.6 minutes
Devean George
6-8 SF from Augsburg-MN
6.1 ppg, 3.8 rpg, 1.0 apg in 21.9 minutes
Incoming
Nikoloz Tskitishvili
7-0 PF from Georgia (Foreign)
1.0 ppg, 0.3 rpg, 0.0 apg in 3.3 minutes
Troy Hudson
6-1 PG from Southern Illinois
11.2 ppg, 1.2 rpg, 3.2 apg in 23.2 minutes
Ron Artest
6-7 SF from St. John's
19.4 ppg, 4.9 rpg, 2.2 apg in 37.8 minutes
Change in team outlook: +15.2 ppg, -5.4 rpg, and +3.0 apg.


This could be a nice trade for Wolves and Lakers ... would suck for Indy though :)

Kobe24
3rd January 2006, 16:56
BREAKING NEWS!!!

Artest trade will be announced later today! Ron Artest to the W's.

Sorry no details yet (players,picks). WE LOST YET AGAIN!!! Thanks MITCH


inca nu am nici o confirmare....din partea altcuiva...sper sa nu fie adevarat:(

Kobe24
5th January 2006, 18:24
Quote:
Word is, the only thing holding up the Warriors' trading for beleaguered Indiana Pacers All-Star forward Ron Artest is tonight's game.

See, the Pacers don't want to trade Artest and then have to face him right away so they're waiting until after tonight's game. This way, Indiana wouldn't have to deal with Artest until Feb. 10 when the Warriors play at Conseco Fieldhouse.
Quote:
'I haven't spoken with anyone from Golden State,'' Artest's agent, Mark Stevens, said. ''Whoever wants him, that's where he'll go. If Golden State wants him, he'll be happy to play with Golden State. I don't think it would be a problem fitting in there.''


gata capitol inchis:(...se pare ca Troy Murphy va ateriza la Pacers.


http://www.montereyherald.com/mld/montereyherald/sports/13555426.htm

sigur inca nu e nimic oficial dar....mai mult ca sigur asa se va intampla

MadSkillz
10th January 2006, 20:54
10th January, 2006 - 12:20 pm
LA Times - The L.A. Times is reporting that Golden State remains the favorite, while the Lakers, by reliable accounts, aren't in the Ron Artest derby.




Statistically, Pierce is having his best season.

“But I’d rather have a season like this when we’re winning,” he said.

“A career is defined by winning games and championships.”

Pierce, 28, and in his eighth season, said he feels he’s running out of time. “I’m not getting any younger,” Pierce said. “(A trade) is something I’d give a lot of thought to.”

caseta
11th January 2006, 12:14
pai de altfel era de asteptat ca celtics sa il dea pe pierce.
avind in vedere ce sezon are pierce, e posibil ca trade-urile lui pierce si artest sa schimbe putin peisajul in nba. daca indiana nu au interes sa ajute o echipa care s-ar putea bate la titlu, celtics nu ar avea de ce sa aiba vreo jena de genul asta - ba din contra, ar putea sa considere ca dupa 8 ani in care a jucat pt ei, pierce merita sa aiba o sansa la titlu si sa il dea la o echipa bunicica.

ma intreb daca pierce ar putea ajunge la denver, care are mare nevoie de un SG .... cu camby inapoi refacut, cu melo jucind din ce in ce mai bine (daca anul trecut nu mi-a placut de melo, anul asta pot sa zic ca merita laudat), cu un pierce motivat, si eventual cu kmart refacut (asta parca se rupe bucata cu bucata pe zi ce trece) - denver ar putea fi o concurenta serioasa alaturi de spurs si suns

MadSkillz
12th January 2006, 04:24
Pierce update:

Pierce Wants To Stay In Boston
11th January, 2006 - 10:29 am

Boston Herald - Celtics captain Paul Pierce says the report made yesterday that he would be open to a trade to a different team was not the whole story. Steve Bulpett of the Boston Herald gave Pierce a chance to say the whole story.

Pierce said, “I said everything in there, but not everything I said got put in, I also said I wanted to stay with the Celtics my whole career. I was asked if I would be open to a trade if the Celtics approach me. I just said as a businessman you have to. I have no choice if they come to me. But I’m not going to them."

Paul Pierce went on to say, “If I’m approached with it, of course I’m going to be open. I mean, it’s a business. If the Celtics come to me. . . . but it’s not a situation where I’m going to go to the Celtics. I love being here. I’ve been here my whole career, and I told y’all before, if I could stay with one team my entire career that’s what I would want to do.”

Pierce says he had to remain realistic, with the Celtics losing seven of their last nine games. “What you’ve got to understand is I’m frustrated with losing just like everybody else. But I came into this season with the mindset that maybe we might be a young, growing team with our inconsistencies. I didn’t expect us to be at this record, but I expected the inconsistencies from a young and growing team. We have a lot of young and new players that are still trying to find their niche in the league.”

MadSkillz
12th January 2006, 13:16
Hawks forward Al Harrington was the owner of the league's best rumor prior to Wednesday night's game against Washington at the MCI Center. Harrington said he heard from people in Indiana that the Pacers and Clippers were close to finalizing a deal swapping Ron Artest for Corey Maggette. That deal, were it to happen, would finally put to rest the rumors that Harrington will be a part of a trade that frees Artest from the Pacers and the Pacers from their volatile and restless star.

Irimus
12th January 2006, 14:33
Nush cine ar avea de castigat din tradul asta....Artest e scandalagiu iar Maggette desi e bun, e din portelan.

marinike
12th January 2006, 22:39
A number of teams have shown interest in Washington Wizards reserve guard Chucky Atkins.
According to a Western Conference general manager who spoke under condition of anonymity yesterday, the New York Knicks, Detroit Pistons, Memphis Grizzlies and another Western Conference team have spoken with Wizards president of basketball operations Ernie Grunfeld about trading for Atkins.
Grunfeld, as is his policy, did not comment on any potential personnel moves. The Wizards have until the Feb.?23 trade deadline to make a move.
Atkins, who has started just two games this season for the Wizards, was not with the team for the second game in a row; he was in Orlando, Fla., where his wife, Monica, gave birth to a son, Joel.

New York is believed to be extremely interested in Atkins. He played for Knicks coach Larry Brown in Detroit, and he could be inserted alongside Stephon Marbury, who has said he would prefer to play shooting guard rather than the point.
Memphis is looking for a point guard to replace the injured Damon Stoudamire. In Detroit, Atkins would provide depth behind guards Richard Hamilton and Chauncey Billups.
Atkins is in the final year of a contract that is paying him $4.5 million this season.

thekobe
12th January 2006, 23:28
http://media.mnginteractive.com/media/paper205/chucky200_032905.jpg

caseta
13th January 2006, 11:53
http://sports.espn.go.com/nba/news/story?id=2290451

MadSkillz
15th January 2006, 22:23
Wolves owner Glen Taylor strongly hinted at that after Friday night's victory over Denver at Target Center.

"Call me in 72 hours and I will have some news for you," said Taylor, sounding like the deal had been made and will be announced soon.

However, Taylor said the Wolves don't have any interest in suspended Orlando point guard Steve Francis, who is making too much money.

As for Indiana's Ron Artest, Taylor said: "I don't know of anything that's new on Ron Artest. They haven't talked to us, so I assume there is nothing that's going to happen."

caseta
16th January 2006, 00:45
daca nu e francis si nu e artest ... inseamna ca e un trade cu adevarat mare ....
l-or fi luat pe didier mbenga de la mavs :drak:

MadSkillz
16th January 2006, 01:16
Am uitat sa spun ca e vorba de Kandi.Intrebarea era de ce nu a jucat in ultimele doua meciuri, daca va fi transferat.

caseta
16th January 2006, 12:21
LooooooooooooooooL
abia ajtept sa vad care e GM-ul destul de papagal sa il ia pe kandi. in fine ... teoretic poate fi fol ca sa creeze cap-space in vara. dar alea 5 mil ale lui nu-s cine stie ce cap space.
mai mult cap-space ar crea antonio davis (ny), tim thomas (chi), penny hardaway (ny).

chiar asa ... ma intreb cui ii vor expira contractele "albatros" cum zic astia din nba (greu de transferat pt ca jucatorul e mult sub val contractului) .... aia o sa devina brusc foarte valorosi la transferuri ....
cred ca printre ei o sa fie si van horn ...

Profetu
17th January 2006, 17:13
Shira Springer of THE BOSTON GLOBE reports, “According to two league sources, a deal that would send Mark Blount to Minnesota or Memphis could be completed soon. One source described a deal as ''imminent." The most likely scenario would have the Celtics shipping Blount to Minnesota for 7-foot, 270-pound center Michael Olowokandi. The Celtics play the Timberwolves tomorrow night at the TD Banknorth Garden. It is less clear whom the Celtics would receive from the Grizzlies for Blount, if they went that route. Lorenzen Wright, a 6-11 center, might be one possibility because he is in the last year of his contract. Although the salary numbers work, one source said 6-8 Memphis forward Brian Cardinal is not a candidate.”

kyoyf
20th January 2006, 21:52
pun si eu o intrebare stupida...pur si simplu mi-a trecut prin minte....si ma gandeam ca stiti voi daca lui amare nu-i expira contractul sezonul asta?
si poate aveti vreo informatie pe unde ar putea sa ajunga...he's one of my favs ;)

Sharkie
20th January 2006, 22:09
Amare a semnat asta-vara,inainte de operatie...deci deocamdata nu se poate vorbi de transfer ;)

Adrian
24th January 2006, 23:41
Asadar s-a terminat si saga Artest. S-a terminat surprinzator cu tradeul cel mai evident si de fapt primul despre care s-a vorbit. Artest pentru Peja s-a discutat si in vara, iar dupa cererea lui Artest de a fi schimbat, primul zvon a fost asta cu Peja, dar dupa aia au aparut cu zecile altele.
Explicatia ar fi ca Walsh a avut transferul asta in buzunar de la incpeut, dar a asteptat sperand ca va apare altceva mai bun. Dupa seria extrem de proasta a Pacers, care a culminat cu infrangerea in fata Atlantei de aseara, Bird si Walsh s-au vazut obligati sa faca tradeul.
Explicatii ar fi mai mult:
1. Bird a spus ca vrea ca Pacers sa joace un baschet european, de echipa. L-a adus pe Sarunas, acuma pe Peja.
2. Peja e alb, iar Indiana e totusi statul unde s-a infiintat KKK, asadar si asta prinde bine.
3. Contractul lui Peja expira la sfarsitul sezonului, anul asta primind 8 mil $. Foarte probabil Pacers nu vor prelungi contractul fratii Simons (proprietarii Pacers) declarand la inceputul sezonului ca vor sa aduca echipa sub salary cap. Asadar profita de plecarea lui Artest ca sa dump salary.
Peja este unidimensional player, in aparare e varza, dar e un foarte bun aruncator de la 3 p. (ca si de la libere; ca fapt divers, Pacers vor avea 3 jucatori peste 90% lde la libere: Croshere, Sarunas si Peja).
Sacramento, cu Brad Milles, Mike Bibby si Artest, devin una din echipele de elita din West.

MadSkillz
25th January 2006, 01:59
The Kings have reportedly rejected the trade, Teste doesn't want to play for them.

What's up with that?

MadSkillz
25th January 2006, 04:04
"There's no deal," Artest said in a telephone interview. "It's not that I don't want to play there . . . I'm letting my agent handle things. He's taken over things."
Artest's agent, Mark Stevens, was unavailable for comment.

Stevens told the Star earlier in the day that a deal had been reached, pending league approval.

Artest said he is not planning to refuse a trade, but wants to speak with prospective teams first.

"I just want to meet with team officials of whichever team I'm headed to," he said. "I want to play, but I'm following the rules I have to follow. If I have to sit out, I sit out the season."

rady
25th January 2006, 09:25
Simplu. Artest a refuzat sa joace pt Kings (el ar vrea de fapt sa joace pentru orasul sau natal) iar Maloof-ii stiindu-l ca fiind cu probleme au retras propunerea.
Sa vedem acum cum pleaca ariza si richardson spre indianapolis :)

Razvan P
25th January 2006, 09:56
Artest are pitici pe creier , sau s-a saturat de acest "game" (I love this GAME). Ar trebui sa il dea astea afara din liga. Ce face el nu mai e in spiritul game-ului.

mishu
25th January 2006, 12:15
Artest-Peja a cazut (http://www.halfcourt.info/A55B25/Halfcourt.nsf/NEWS2/E303CE7DAE9A708786257101001BBC42?OpenDocument)

Profetu
25th January 2006, 12:25
Daca o sa vrea sa joace in sezonul urmator, Artest va mai trebui sa lase din pretentii si sa se apuce de treaba. Cu atitudinea asta, in doi ani va trebui sa-si schimbe meseria ... :no:

Irimus
25th January 2006, 13:32
E dus rau cu capu baiatu asta...pai unde dracu ar vrea sa ajunga?Cred ca s-a saturat de baschet....vreau sa vad dupa faza asta cine il mai vrea...

caseta
25th January 2006, 19:08
si eu mi-am zis la fel. in mod normal, nu ar trebui sa mai riste nici un GM din liga cu el. pe de alta parte sunt multi care sunt disperati sa isi ridice echipele, asa ca sunt dispusi sa riste.
cu atit mai mult cu cit totusi artest are talent, a fost DPOY, nu e chiar un jucator de duzina.
pe de alta parte, daca ajunge la alta echipa si incepe si joaca "la capacitate maxima" :P ..... fanii il vor ierta repede. cu o singura, mare exceptie - fanii din indiana.

Adrian
25th January 2006, 21:04
Categoric e dus cu pluta, dar asta ridica o intrebare: ar trebui jucatorii sa aiba un cuvant de spus in privinta transferurilor?
In fotbalul european se plimba jucatorii pe unde vor muschii lor, echipele n-au decat sa se inteleaga la pret.
Cred ca pe Artest o sa il elimine Stern pana la urma din liga...pacat de talent, dar cand nu te ajuta bibilica...

Raptor
25th January 2006, 22:20
Si il vedem ca ajunge la Miami :headbang: (sau Lakers :D)

caseta
26th January 2006, 01:59
@adrian - din contra, in fotbalul european jucatorii au de zis cite ceva, pentru ca ei trebuie sa semneze contract cu noul club. cel putin asa stiu eu. nu ca as fi mare fan de fotbal

in nba, insa, teoretic jucatorii nu au nimic de spus. cu exceptia cazului cind au ceva trecut in contract. dar, pot face precut jimmy jackson care nu s-a prezentat. sau zo. au fost suspendati fara plata. nu au jucat si nu si-au luat banii. ceea ce poate nu a fost prea frumos, dar in mod sigur a fost mai corect decit sa se fi dus, sa fi luat banii si sa fi jucat asa ... de ochii lumii.

pe de alta parte, e si interesul echipei (cel putin asa cred eu) sa ia jucatori care chiar vor sa joace acolo, altfel ... vor fi mai putin motivati.

iar in cazul lui artest, daca vreo echipa risca sa il ia, ar face bine sa se asigure ca el vrea sa joace acolo.

apropo ... nu stiu daca ati observat. agentul lui ron ron a fost FOARTE atent sa precizeze ca artest NU A REFUZAT sa se prezinte. doar si-a exprimat opinia ca nu i-ar placea. dar NU A REFUZAT sa joace la kings.
stia el ce stia. daca artest facea vreo chestie din asta, indiana ar fi avut motiv sa il suspende fara plata (cred ca acum e suspendat dar cu plata), si poate chiar stern ar fi avut suficiente argumente sa il dea afara din liga.

Raptor
26th January 2006, 02:05
Gata... s-a dus la Kings.

http://sports.espn.go.com/nba/news/story?id=2304942

Kobe24
26th January 2006, 10:16
o data cu trecerea lui Artest la Kings...se pare ca vom avea o noua forta in Vest...
sigur depinde si de "chemistry".
ganditi-va la ce au facut Denver anul trecut dupa un transfer....Kings pot sa faca la fel
bibby wells artest shareef/thomas miller

Tony Valente
26th January 2006, 16:17
Nu puteam fi mai trist. Prima varianta aruncata (acum mai bine de o luna) a fost pana la urma cea concretizata. Este probabil ultimul om de care aveam nevoie (pana la proba contrarie). Defensiva, care si asa scartaia inexplicabil, va avea si mai mult de suferit. Cred ca ne transformam iar intr-una din echipele cu cei mai multi albi care, sincer vorbind, habar nu au sa se apere (sau nu au calitatile fizice necesare mai exact, cel putin nu ale lui Ron).

Intrucat nu se mai poate schimba nimic acum trebuie sa vedem ce se poate face. M-as bucura foarte tare ca Peja sa refuze semnarea unui nou contract in vara, cand devine FA. Oricum nu avem flexibilitate financiara, fiind stransi de maini de contractele astronomice ale lui Cro, Pollard si mai ales Bender. Dar ar fi o palma peste bot pentru Donnie Walsh, Rick Carslile si toti cei care nu au putut face nimic ca baiatul asta sa-si schimbe comportamentul. Dupa cum am afirmat pe forumul fanilor Indianei, in fotbalul european greu se putea intampla asa ceva (stiu doar cazurile Lutu si Sabin Ilie), dar oricum nu la o astfel de anvergura. Ei mi-au replicat ca mentalitatea jucatorilor din NBA e cu totul alta, ei ajunsi acolo se cred vedete (ceea ce si sunt de altfel), dar si incep sa se considere buricul Pamantului. Oricum, poate au dreptate, dar cred ca se putea face mai mult. Se putea angaja un consilier, un psihiatru personal, daca nu dadea roade, atunci 2 psihiatri, 3 cati era cazul. Asa au dat cu piciorul unui jucator pe care il consider "cel mai complet" din liga. Si el, la randul sau, a dat cu piciorul unor colegi si prieteni, viitorului unei echipe si unei intregi pleiade de fani care l-au iubit si sustinut neconditionat.

Noroc, Ron!

Profetu
26th January 2006, 16:27
@adrian - din contra, in fotbalul european jucatorii au de zis cite ceva, pentru ca ei trebuie sa semneze contract cu noul club. cel putin asa stiu eu. nu ca as fi mare fan de fotbal

Nu stiu exact cum stau lucrurile in astfel de cazuri !! :o:
Sa inteleg ca in cazul unui acord intre cluburi jucatorul nu poate spune nimic? Salariul sau ramane la fel si el este obligat sa joace pentru cealalta echipa? Ma gandesc ca nu e foarte placut pentru un jucator sa fie trimis dintr-o parte in alta a Americii in urma unor intelegeri intre presedinti. :no:
Trebuie sa existe un contract intre jucator si club; probabil ca acest contract este cedat altei echipe, insa prevederile lui raman in vigoare.

@tony valente: "vorbesti" ca un adevarat fan !!! :ok:

caseta
26th January 2006, 16:57
jucatorul semneaza un contract cu echipa. daca nu exista clauze care sa ii dea dreptul sa accepte/refuze transferul, jucatorul nu are ABSOLUT NIMIC de spus dpdv legal asupra transferului.
am zis si mai sus, poate sa nu se prezinte, dar asta e motiv de suspendare fara plata, iar in cazul lui ron ... poate chiar de mai mult din partea lui stern care cred ca l-ar da cu placere ca exemplu.
de aia am si atras atentia intr-un post anterior asupra faptului ca agentul lui ron a subliniat in mod repetat ca ron NU REFUZA SA SE PREZINTE la kings. a zis ca prefera sa nu ajunga acolo, dar va juca. tocmai pt ca stie ca altfel s-ar expune unor riscuri mult mai mari decit jimmy jackson (care nu prea a avut probleme in liga) sau zo (care dupa ce ca a fost un jucator extrem de dedicat, mai si juca dupa un transplant, deci nu ar fi fost o tinta buna pt stern daca voia sa disciplineze pe cineva).

MadSkillz
26th January 2006, 20:39
Nu puteam fi mai trist. Prima varianta aruncata (acum mai bine de o luna) a fost pana la urma cea concretizata. Este probabil ultimul om de care aveam nevoie (pana la proba contrarie). Defensiva, care si asa scartaia inexplicabil, va avea si mai mult de suferit. Cred ca ne transformam iar intr-una din echipele cu cei mai multi albi care, sincer vorbind, habar nu au sa se apere (sau nu au calitatile fizice necesare mai exact, cel putin nu ale lui Ron).

Intrucat nu se mai poate schimba nimic acum trebuie sa vedem ce se poate face. M-as bucura foarte tare ca Peja sa refuze semnarea unui nou contract in vara, cand devine FA. Oricum nu avem flexibilitate financiara, fiind stransi de maini de contractele astronomice ale lui Cro, Pollard si mai ales Bender. Dar ar fi o palma peste bot pentru Donnie Walsh, Rick Carslile si toti cei care nu au putut face nimic ca baiatul asta sa-si schimbe comportamentul. Dupa cum am afirmat pe forumul fanilor Indianei, in fotbalul european greu se putea intampla asa ceva (stiu doar cazurile Lutu si Sabin Ilie), dar oricum nu la o astfel de anvergura. Ei mi-au replicat ca mentalitatea jucatorilor din NBA e cu totul alta, ei ajunsi acolo se cred vedete (ceea ce si sunt de altfel), dar si incep sa se considere buricul Pamantului. Oricum, poate au dreptate, dar cred ca se putea face mai mult. Se putea angaja un consilier, un psihiatru personal, daca nu dadea roade, atunci 2 psihiatri, 3 cati era cazul. Asa au dat cu piciorul unui jucator pe care il consider "cel mai complet" din liga. Si el, la randul sau, a dat cu piciorul unor colegi si prieteni, viitorului unei echipe si unei intregi pleiade de fani care l-au iubit si sustinut neconditionat.

Noroc, Ron!

Deci conducerea echipei Pacers e de vina pentru comportamentul lui Artest?

Tony Valente
26th January 2006, 23:21
Ai un rottweiller super frumos, puternic, atletic. Super caine. Te lauzi cu el prietenilor, iesi pe strada, toti te admira. Stii ca e rau prin firea lui, dar iti place asta. Te simti mai puternic, mai respectat chiar. Ii dai drumul liber prin parc, sa alerge, sa se simta bine. Nu poti fii mereu langa el, sa il tii in lesa. Intr-o zi musca pe cineva. Cine e de vina?

Intrebarea nu e cine e de vina, ci mai degraba: "Chiar nu se putea face nimic pentru a preintampina unele lucruri?" Probabil ca nu vom sti niciodata, dar macar putem comenta si ne putem forma propriile opinii.

MadSkillz
26th January 2006, 23:28
Ca stapan de caine care mai musca din vecini, sunt perfect de acord cu tine.Doar ca il credeam pe Artest ceva mai destept decat un caine. :)

Raptor
27th January 2006, 02:45
Eu nu.

mishu
27th January 2006, 09:44
Wally la Boston pentru Ricky Davis, 7 jucatori implicati (http://www.halfcourt.info/A55B25/Halfcourt.nsf/NEWS2/ED6AF2B30445CEED862571030020BE91?OpenDocument)

caseta
27th January 2006, 12:23
nu vad absolut nici un motiv pt care celtics ar fi facut acest trade cu 2 exceptii:
- vor sa devina mai .... albi (think utah, think indiana) - fanii sunt albi si inca pling dupa larry bird
- sau ii pregatesc debarcarea lui pierce si asta e o mutare dintr-o serie ... faptul ca l-au luat pe kandi inseamna ca vor sa scape de niste salariu in vara, si vor avea nevoie de alt C ... deci teoretic nu ar trebui sa se opreasca aici cu trade-urile

cit despre wolves .... well, pina la urma mchale recunoaste ca a gresit timp de 6 ani. ca wally nu a fost niciodata partenerul potrivit pt a-l ajuta pe kg sa ajunga in playoff, dar lui i-a luat 6 ani ca sa vada ceea ce putea sa vada si un orb intr-o noapte cu ceata.
so much for wally beeing "untradeable" ... parca asa se zicea, ca nu vrea sa il dea pe wally.

cit despre ce a obtinut ..... chiar daca davis a jucat foarte bine pt celts, comparat cu ce panarame a facut la cleveland, nu cred ca el e suficient pentru a-i ajuta pe wolves sa prinda playoff-ul.
mai mult decit atit, cred ca mchale ar fi putut sa obtina un jucator mai bun pe wally + kandi. si daca davis incepe sa "act up" .... mchale isi va fi dovedit inca o data incompetenta ca gm.

de fapt, in retrospectiva ... nu inteleg de ce nu a fost concediat cind a semnat intelegerea aia cu joe smith, incalcind CBA-ul si facindu-i pe wolves sa piarda first round picks timp de 5 ani.

Andrei
27th January 2006, 18:40
Min il puteau lua pe artest pt wally si cred ca wally si peja sunt destul de similari, mai mult chiar- wally e mai in forma si mai sanatos sezonul asta...in fine...

Acum ma gandesc ca wally si kg intr-adevar nu prea se intelegeau on the court, si lui kg se pare ca ii place jocul lui r.davis. Plus ca au scapat de bou ala de kandi si l-au adus pe blount care e capabil sa marcheze, desi nu prea recupereaza, si au adus si un PG promitator, Banks. Cred ca e mai bine pt Min asa, dar nu cred ca trade-ul asta va face o diferenta mare. Tot o echipa de .500 raman...Da Doamne sa ma inshel si sa vad o echipa renascuta.

Sheed
27th January 2006, 18:58
Parerea mea este ca Minnesota a facut un super trade.

DE CE: Ricky Davis e un scorer la fel de bun ca Wally , e mult mai bun defensiv.
Blount e un centru destul de bun, mult mai bun decit orice a avut Garnett linga el toata cariera. Blount nu trebuie sa faca nimic exceptional, numai sa tina interiorul, sa nu piarda recuperarea , si ocazional sa se apere la cea mai buna optiune a echipei adverse din frontcourt.
Ca sa ajunga de la valoarea de acum si pina la valoarea Memphisului sau a Denverului , Minnesotei nu ii trebuie mari schimbari (adica nu trebuie sa aduca neaparat superstaruri), doar jucatorii potriviti.

Andrei
27th January 2006, 19:02
Parerea mea este ca Minnesota a facut un super trade.

DE CE: Ricky Davis e un scorer la fel de bun ca Wally , e mult mai bun defensiv.
Blount e un centru destul de bun, mult mai bun decit orice a avut Garnett linga el toata cariera. Blount nu trebuie sa faca nimic exceptional, numai sa tina interiorul, sa nu piarda recuperarea , si ocazional sa se apere la cea mai buna optiune a echipei adverse din frontcourt.
Ca sa ajunga de la valoarea de acum si pina la valoarea Memphisului sau a Denverului , Minnesotei nu ii trebuie mari schimbari (adica nu trebuie sa aduca neaparat superstaruri), doar jucatorii potriviti.
u give me hope :)

Irimus
6th February 2006, 15:33
Am citit pe net zvonuri cum ca Steve Francis ar urma sa ajunga la Denver la schimb cu Nene+Earl Watson.Intrebarea mea este:De ce ar avea nevoie Denver sa mai aduca un pg de 'calitatea intai' din moment ce au deja unul (pe A. Miller)si au si un backup destul de bun pt. el (Boykins).Sincer nu stiu daca Francis si Miller ar putea sa joace prea grozav impreuna pt. ca ambii au nevoie sa aiba mingea in maini, iar eu nu cred ca Francis va accepta sa joace SG....dar sunt doar zvonuri.Oricum pana una alta se pare ca miscarea lui NY nu a fost chiar rea...adica J. Rose s-a miscat bine la debut dar echipa continua sa piarda...si cred ca pe aceasta linie va continua acest sezon indiferent de ce traduri va mai face pana la trade deadline(asta daca nu cumva reusesc sa aduca ceva extrem de valoros, ceea ce nu e chiar imposibil pt ca au 2 first round pickuri pt aceasta vara...)

caseta
6th February 2006, 16:48
1. francis nu e un PG "de calitatea 1". e in categoria marbury. headcase care joaca PG din cauza staturii, dar nu prea are multe in comun cu ceea ce presupune aceasta pozitie. compara-l cu nash sau billups si diferentele o sa fie evidente.
2. francis e scorer si ar putea juca SG (desi nu stiu cum s-ar apara la SG advers) iar nuggets au mare nevoie de un SG. de altfel larry brown vrea sa il mute pe marbury la SG, asa ca destinele celor 2 ar putea sa fie in continuare similare
3. din cite stiu first round picks ale lui knicks, de fapt aflate in posesia lui knicks, nu sunt ale lor. al lor e la chicago, deci bulls vor avea mari sanse la unul din primele pickuri ale draftului. cele de la knicks - unul a apartinut parca lui nuggets venit via toronto si celalalt ... nush ....

eu, in locul lui nuggets, as incerca sa il tin pe earl watson si sa il dau pe miller. watson mi-a placut mai mult, miller uneori parca doarme.
am mai auzit cum ca karl s-ar fi saturat de kenyon martin, care cica ar face urit la antrenamente si care are influenta in vestiar si risca sa il strice pe melo. cum kenyon kinda sucked si a jucat mult sub asteptari (the kidd/nash effect - fara un PG ca ei, se vede ca nu e de fapt chiar asa de bun), nuggets ar putea sa faca o serie de miscari prin care sa isi schimbe drastic rosterul

Irimus
6th February 2006, 16:52
1. francis nu e un PG "de calitatea 1". e in categoria marbury..
bine mah...ai inteles tu ce vreau sa zic...are talent calitatea intai...mai putin cap; iar pickurile alea a lui NY intradevar nu sunt ale lor ci sunt venite din alte parti..dar tot pot face ceva miscari cu ajutorul lor...parerea mea

Iar legat de K.Martin...el are valoare pe piata dar nush cine se risca sa-i preia contractul urias in conditiile in care un meci joaca si 2 sta din cauza problemelor medicale, oricum se anunta cateva mutari interesanta in perioada all-starului care ar putea schimba ierarhia

caseta
6th February 2006, 16:55
aaa, da. clar
doar am vrut sa subliniez ca nu e un PG valoros. are talent, dar .... ;)
oricum, francis ar fi un mare risc. pe de alta parte ... kiki nu are extensie la contract ... asa ca isi permite sa riste. daca ii iese ceva bun ... in vara poate sa ceara marire :P
oricum nu cred ca nu are destule milioane in banca cit sa traiasca linistit vreo 300 de ani :D

Kobe24
6th February 2006, 17:32
1. francis nu e un PG "de calitatea 1". e in categoria marbury. headcase care joaca PG din cauza staturii, dar nu prea are multe in comun cu ceea ce presupune aceasta pozitie. compara-l cu nash sau billups si diferentele o sa fie evidente.
2. francis e scorer si ar putea juca SG (desi nu stiu cum s-ar apara la SG advers) iar nuggets au mare nevoie de un SG. de altfel larry brown vrea sa il mute pe marbury la SG, asa ca destinele celor 2 ar putea sa fie in continuare similare


problema poti s-o pui si altfel...cati dintre aparatorii SG se pot apara la francis;).
exact asta a spus si larry brown cand l-a trecut p AI pe sg...ca adversarii vor avea mai multe probleme cu ei...decat ei cu adversarii:D

in zilele astea ....cand spui PG nu inseamna neaparat acel clasic PG....
uitati-va la smush...sau alti predecesori de ai lui in /_\.
insa depinde de viziune....

caseta
6th February 2006, 20:18
aaa, da ... am uitat ca smush e un PG de exceptie ...
PG si in zilele astea inseamna PG. faptul ca /\ ofensiv nu are nevoie de un PG creativ, ca nash sau kidd, e o exceptie. in afara de lakers, nimeni nu mai foloseste /\
nu mai raporta totul la lakers. parerea mea

si inca o chestie defense wins championships
de asta suns nu au cistigat anul asta si in vara si-au schimbat echipa devenind mult mai buni dpdv defensiv.
cit despre citi s-ar apara la francis ... are % destul de mici si e TO prone. a te apara nu inseamna sa nu il lasi sa inscrie deloc, inseamna sa nu ii oferi aruncari usoare. un sg daca e mai incet, poate sa ii lase lui francis aruncarea, blocindu-i patrunderea. si atunci sa te tii .... sa vezi ce vila iti faci din toate caramizile lui francis.

iar larry brown ... nu imi aduc aminte sa fi luat vreun titlu cu iverson SG. in schimb a luat unul cu billups PG.

Danila
6th February 2006, 20:19
nu-l vreau pe francis la denver.boykins rulz!si se completeaza f bine cu andre miller

MadSkillz
16th February 2006, 03:45
-The Detroit Pistons traded forward-center Darko Milicic and point guard Carlos Arroyo to the Orlando Magic for Kelvin Cato and a 2007 first round pick.

-Today's swap sent Vladimir Radmanovic to the Los Angeles Clippers for Chris Wilcox.

Ady Micinic
16th February 2006, 09:07
Cu acest transfer s-a eliberat din cap, la vara Ben poate semna prelungirea contractului. Sunt curios sa-l vad pe Darko la Orlando, oare cat va juca, cum va juca alaturi de Howard (sau in umbra lui).

rasheedkpenny
16th February 2006, 10:18
"Orlando, FL – The Orlando Magic have acquired guard Carlos Arroyo and forward-center Darko Milicic (MILL-a-chich) from Detroit in exchange for center Kelvin Cato and a future protected first round draft pick, Assistant General Manager Otis Smith announced tonight. In addition, the Magic have waived forward Terence Morris."

Magic aveau nevoie de un om ca Arroyo. Nu stiu ce s-a intamplat cu Jameer Nelson... ca vad ca nu mai apare pe foaia de joc! :(
In schimb Milicic... chiar nu stiu cum se va descurca. Mi se pare destul de soft, comparat cu Howard care se pare ca are un viitor asigurat - if healthy! :)
Pe de alta parte au scapat de Cato... oricum era accidentat si nu juca! :D Poate trebuiau sa-l mai bage si pe Grant Hill si inca cativa, la pachet, pentru Ben Wallace! :drak: Stupid move few years ago! :(

marinike
16th February 2006, 10:43
In schimb Milicic... chiar nu stiu cum se va descurca

pai e cam greu sa ne dam seama cum se va descurca milicic, avand in vedere cat de mult a jucat in acesti 3 ani de cand a fost draftat. totusi eu sunt de parere ca nu e un jucator rau. l-am vazut si la europene in toamna si chiar mi-a placut (cu toate ca si acolo a fost folosit destul de putin). in plus, chiar daca nu e un criteriu foarte obiectiv, a fost ales al doilea in draft si nu cred ca pistons ar fi facut alegerea chiar cu ochii inchisi.

am citit unele opinii conform carora atitudinea lui la antrenamente si in putinele minute in care a jucat ar fi fost cauza ptr care nici brown si nici saunders nu l-ar folosi. daca e asa ar insemna, parafrazandu-l pe caseta, ca e un MARE IDIOT. mie insa imi vine greu sa cred ca nu si-ar fi dat toata silinta in pregatire, mai ales ca pe timpul summer camp-urilor si a meciurilor din presezon a jucat chiar bine.

eu zic ca detroit ar fi trebuit sa ii acorde mai multa incredere, sa il joace mai mult. intr-adevar arata ca un jucator soft insa la capitolul acesta se putea lucra. nu ar fi reusit sa se ia la tranta cu shaq sub panou insa ar fi contribuit cu niste cifre decente pe meci.

aducerea lui cato are dubla bataie: odata se elibereaza cap (ptr ben si peste un an, parca, billups) iar in al doilea rand se aduce pe banca
un jucator cu mai multa experienta decat milicic, lucru destul de important in playoff. totul e sa fie sanatos.

Irimus
16th February 2006, 13:03
Acu se va vedea care e adevarata valoare a lui Milicic...desi ca Detroit au pierdut cred eu prin cedarea lui Aroyo care era bun off the bench, in schimb Orlando e clar ca se pregateste sa-l dea pe Francis

KingMJames
16th February 2006, 13:46
ar fi bine sa il dea...poate pica si el la o echipa la care va merge mai bine,pt ca este unul din favoritii mei...:D

rasheedkpenny
16th February 2006, 14:15
Francis are o problema de atitudine! Si-a luat nenumarate "tehnice" si n-a rezolvat nimic. Daca McGrady nu dorea transfer(saying he was unhappy, though close to his family), probabil Francis n-ar fi ajuns niciodata la Magic, mai ales acum de cand e Brian Hill antrenor! Poate ar trebui sa plece si Francis, pe undeva pe la Portland JailBlazers, ca acolo ar fi un "cuminte".

Danila
16th February 2006, 14:26
poate ar trebui sa plece de tot!il strica rau atitudinea si infatuarea

Irimus
17th February 2006, 09:47
"Forward Vladimir Radmanovic joined the (Clippers) team Wednesday, happy and ready to shoot. The 6-foot-10 long-range specialist, acquired from the Seattle SuperSonics for Chris Wilcox....de tradul asta ce ziceti?

Ady Micinic
17th February 2006, 10:04
Ar trebui sa ajute pe Clippers care au un frontcourt de exceptie (Brand-Kaman) si se vor folosi de jocul de outside al lui Vlade. Cred ca Seattle avea nevoie de bulk sub cos de aceea au cedat un jucator mai valoros in skimbul unei brute. Parerea mea e ca ambele au luat ce aveau nevoie. Still Clippers cu sanse bune de playoffs parca sunt mai castigati.

mishu
17th February 2006, 15:47
Umbla vorba ca Francis ar ajunge la NY sa faca pereche in backcourt cu marbury. Sounds crazy enough? Starbury si Franchise la un loc... ma intreb oare cine mai primeste mingea in echipa aia???

thekobe
17th February 2006, 16:05
sau la denver

mishu
17th February 2006, 16:07
sau uite una si mai crazy... Minnesota is trying to engineer a three-team deal that would put Francis alongside Kevin Garnett and Ricky Davis....

caseta
17th February 2006, 16:32
muhahahaha
kg is going to shoot himself. in the head. twice. poor unlucky SOB.

s-au ferit de francis acum 1 luna. dar se pare ca mchale isi continua the "make sure that kg nigga don't get no ring" campaign.
:evil: :evil:

rasheedkpenny
17th February 2006, 16:37
Cand l-au dat pe Wally... KG ramasese "singur" si totul era ok. Acum vad ca iar vor "sa-i bage pe gat" un coleg! Poate se inteleg bine cei doi... atunci cand se vad, de 2 ori pe sezon + eventual la All-Star. :drak:
Nu stiu de ce nu-i aduc lui KG un jucator gen Kidd sau Nash! :( Bine, in afara ca un asemenea jucator costa ceva bani!

Irimus
17th February 2006, 16:49
Pai si ce sa ofere Minessota pt. un jucator ca si Nash? Crezi ca Jaric+ pickuri e de ajuns?

caseta
17th February 2006, 16:53
iverson ar merge bine cu kg. dintre toti pf din liga, cred ca kg are cel mai putin nevoie de minge. e vorba de aia de elita, care pot sa si inscrie peste 5ppg :P

pe kg nu l-ar deranja (cred) ca iverson arunca de 100 de ori la cos. insa doar ei 2, tot nu ar avea sanse. si nici una dintre wolves si 76ers nu au destule piese pt a face un trade ca sa ii aduca pe amindoi si sa le mai ramina si role players pt o echipa de titlu. doar daca wolves il accepta la schimb pe webb direct pt kg (sau cu niste ciumeti "to make salaries work"). dar webb are un contract prea nasol ... doar isiah l-ar accepta.

singura lor sansa ... o a 3-a echipa care sa ii ia pe amindoi.
oricum, sunt ceva zvonuri ca si kg si AI ar putea fi dati.

Kobe24
17th February 2006, 17:06
kobe + kg=DREAM TEAM:D...de preferat in LA cu Phil pe banca:)...:P

MadSkillz
17th February 2006, 17:09
Eu am auzit că vine Shaq īn Minnesota.

Irimus
20th February 2006, 19:43
Ati auzit careva de vreo oferta pt. Iverson?Ca tot gasesc zvonuri ca s-ar putea sa-l dea dar nicaieri nu pomeneste de ce ar putea sa primeasca pe el ca in cazul lui Francis.

mishu
20th February 2006, 20:42
king a confirmat in timpul all star-ului ca nu-l da pe iverson...

Irimus
20th February 2006, 21:26
Eu sincer m-am tot gandit ce ar putea sa primeasca pe el si efectiv nu gasesc nimic care sa fie cinstit si sa fie si concordanta cu cap space-ul...intradevar francis si marbury care sunt 2 jucatori valorosi si disponibili pt. trade au salarii asemanatoare dar e absurd sa-l dai pe iverson pt. unul din cei 2

mishu
21st February 2006, 12:05
Din ciclul cum sa facem sa fim mai tari decat Pat Riley va prezentam urmatoarea varianta de trade:

The Knicks receive Steve Francis, Sebastian Telfair, Zach Randolph, Ruben Patterson, Theo Ratliff, Eddie Griffin and Keyon Dooling.
The Timberwolves receive Stephon Marbury and Viktor Khryapa.
The Blazers receive Channing Frye, Nate Robinson, Penny Hardaway, Trenton Hassell and Tony Battie.
The Magic receive Marko Jaric, Jamal Crawford, Travis Outlaw and Mark Madsen.

4 echipe, 18 jucatori, o posibilitate

Irimus
21st February 2006, 13:49
Parerea mea este ca indepartarea lui Marbury si aducerea in locul sau a lui Francis ar fii o greseala, ca sa nu mai vb. de Frye care are un viitor strlucit...peste vreo 3-4 sezoane o sa-si muste degetele de ciuda ca l-au dat

Ady Micinic
21st February 2006, 14:20
Marbury la Minnesota? Hai sa fim seriosi... :nah:

mishu
21st February 2006, 14:51
trade-ul de mai sus este o exagerare bineinteles (chiar daca teoretic el este posibil)... insa sunt multe zvonuri care il dau pe marbury la minnie...

vom afla in ceva mai putin de 48 de ore... marile trade-uri se incheie la 23.59 in ultima zi:):) (adica 23 feb)

Irimus
22nd February 2006, 19:31
Daca ajunge Francis la New York oare cine va juca cu nr. 3 ?poate organizeaza o bataie...in miere pt el

BAK
23rd February 2006, 05:19
inevitabilul s-a produs!!! francis la new york....da nu l-a schimb cu marbury!
orlando mi se pare ca a facut cele mai bune tradeuri pana acum.....l-au dat pe varzarul de kato pe doi jucatori de mare perspectiva( dintre care pickul nr 2) si acum au scapat de inca un varzar adica francis pe care au luat inca un jucator de mare perspectiva! se pare ca la new york nimeni nu va mai pune mana pe minege.
sunt curios cat timp le va lua celor doi (francis ci marbury ciuri buri) pana vor aparea la news ca s-au omorat in vestriar

rasheedkpenny
23rd February 2006, 10:09
Daca ajunge Francis la New York oare cine va juca cu nr. 3 ?poate organizeaza o bataie...in miere pt el

Ar trebui sa-l mai aduca si pe Iverson sa se bata pentru numarul asta! Utopic, ce-i drept!
Revenind la trade:
Pe de alta parte, Hardaway se intoarce la Orlando dupa aproape 7 ani, "reunited with Brian Hill"! Eu chiar mai am maieu cu Hardaway din vremea de cand era la Orlando! :drak:
Orlando a castigat salary cap, ceea ce inseamna ca poate aduce la vara un jucator important.
Majoritatea jucatorilor care sunt acum sunt de perspectiva, dar unii dintre ei nu vor confirma niciodata! Ramane de vazut cum vor evolua.
Orlando a mai avut o echipa de cvasi "no-names" prin 1999 cand antrenor era Chuck Daly... if I'm not wrong! :)

La NY... gunshots! Sa-i vedem vineri noapte cum se descurca! :D

MadSkillz
24th February 2006, 22:42
First-annual Atrocious GM Summit

http://sports.espn.go.com/espn/page2/story?page=simmons/060224

neamircea
26th February 2006, 10:36
Sacramento i-au transferat de la Portland pe centrul rus de 6'10" Vitaly Potapenko [10th season] (3.1 ppg (.500 FG%, .588 FT%), 2.6 rpg, 0.3 apg, and 13.4 mpg in 24 games (started 12))

si de la Seattle pe Sergey Monia, center-forward de 6'8", [1st season], la schimb cu Brian Skinner.
In mod normal este un super targ pentru Regi, care au iesit super-bine dintr-o afacere in 4 echipe, la care a mai participat si Denver.

Chestia asta ma face sa sper ca Regii vor prinde play-off-ul chiar si dupa infrangerea severa de la Lakers. Ca sa nu supar pe nimeni, echipa care va "iesi" este NOK :)

Sa fie intr-un ceas bun!


(moarte tradatorului sārb, hi!)

MadSkillz
28th February 2006, 01:05
Bryan Colangelo, Suns’ President and General Manager, has resigned his position with the team to take the same position with the Toronto Raptors.

Irimus
28th February 2006, 08:23
Pe asta chiar nu-l inteleg...

Sheed
28th February 2006, 10:49
pai e perfect de inteles din moment ce a vindut echipa.

Profetu
28th February 2006, 11:26
Bryan Colangelo, Suns’ President and General Manager, has resigned his position with the team to take the same position with the Toronto Raptors.

Dupa 17 ani in Phoenix din care 11 ca GM ... :no:

Tatal sau, Jerry, va continua ca chairman si CEO pana cand contractul de vanzare al clubului se va finaliza, in 2007.

caseta
28th February 2006, 13:08
pai de ce :no: ?!?!??!
ca sarver ii dadea de 3 ori mai putin. asta in conditiile in care practic bryan a construit echipa actuala, care e o echipa superba si cu un payroll destul de mic ...
in plus se spune ca sarver nu prea se intelegea cu el, ca lui sarver nu ii convine ca bryan colangelo primeste toate laudele pt ce a facut etc.
sarver are si el problemele lui la capatina, si in general cind vine un proprietar nou, isi aduce oamenii lui, la fel cum un GM nou isi aduce antrenorul lui.

Ady Micinic
28th February 2006, 13:45
Deci trebuie sa tragem concluzia ca urmatorul care pleaca e D'Antoni? Daca e asa, chiar ca :no: :no: :no:

caseta
28th February 2006, 14:36
depinde de GM. daca echipa merge bine, ar risca prea mult sa il dea afara .... mai curind il lasa sa isi termine contractul.
iar d'antoni nu cred ca isi va da singur demisia .... are o echipa prea buna, stilul lui se potriveste cu un PG ca nash ....

eu sunt curios ce va face colangelo la raptors. mi se pare ca a facut o treaba excelenta la suns.

Profetu
28th February 2006, 15:19
Eu nu cred ca B. Colangelo a construit echipa actuala de unul singur. Meritele rezultatelor bune din acest moment nu i se datoreaza in totalitate. Parerea mea este ca D'Antoni reprezinta mintea limpede care a reusit sa adune acest grup de jucatori. Apoi, fara banii adusi de Sarver nu se putea face nimic.
Dupa plecarea lui Paul Westphal echipa s-a zbatut crunt ca sa prinda play-off-ul. Au schimbat o multime de antrenori, au adus o alta multime de jucatori fara a gasi o formula castigatoare.
Nu cred ca plecarea lui Colangelo va fi o pierdere importanta pentru Phoenix.
In definitv, la ce evolutie are, Isiah Thomas va somer in scurt timp si ar putea veni in Arizona ... :D :headbang: :D :headbang:

caseta
28th February 2006, 17:50
Nu stiu ce input a avut D'antoni in aducerea jucatorilor, dar decizia asupra transferurilor o are GM-ul. De ex se spune ca la Detroit Dumars l-a ignorat pe LB cind acesta venea cu diverse request-uri de trade - in pare parte pt ca LB ar fi in stare (daca ar fi GM) sa schimbe rosteru complet la fiecare 2-3 sapt. Azi ii spune unui jucator ca nu mai poate fara el, miine e in biroul GM-ului si ii cere sa il transfere. De cind am citit treaba asta, nu prea mi-a placut LB.

In ceea ce-l priveste pe Bryan Colangelo ... era din 95 GM la Suns. Insa in ultimii 3-4 ani a facut treaba. L-a lasat pe Marbury sa plece, l-a draftat pe Amare, l-a adus pe Nash, iar in vara asta, desi Sarver nu a vrut sa il plateasca pe JJ, a reusit sa refaca complet echipa.
http://www.mysanantonio.com/sports/columnists/mmonroe/stories/MYSA022606.8C.COL.BKNmonroe.2af795e.html

La Raptors in Bosh are un mic Amare, are ceva cap-space si probabil va avea mina libera o perioada. Daca ii aduce in 2 ani in playoff, deja e o realizare.

PS: chiar daca D'antoni ar fi avut un mare rol in construirea echipei, tot Colangelo l-a adus si pe el.

Ady Micinic
28th February 2006, 18:24
Colangelo a avut rolul principal, cel mai important este ca l-a atras pe Nash. Dar pe langa ce ai spus caseta intradevar in ultimii 3-4 ani a facut treaba, asta e evident. Dar sa nu uitam ca tot el a avut principalul rol in draftarea lui Matrix si Amare, chiar si a lui JJ (pentru ca de acolo a rezultat aducerea unui alt jucator de exceptie - Diaw). Tot el l-a adus pe D'Antoni, oare de unde? - din Italia. Insa cred ca rolul lui se cam termina aici (bine i-a mai adus pe Thomas, Bell etc) dar de aici incolo poate GM-ul sa fie zmeu ca tot nu prea poate el sa creeze acea legatura, acel chemistry in sanul ekipei, intre jucatori. De acolo incepand e rolul staffului tehnic si al jucatorilor evident. Fara ei nu poti sa faci nimic, chiar nu poti.
Ca GM la Raptors, Colangelo daca ramane inspirat poate face o ekipa buna, o ekipa de playoff in scurt timp, avand in vedere valoare conferintei est, nici nu sunt necesare prea multe skimbari in sanul ekipei. Mitchell cred ca e potrivit ca antrenor (aici sunt subiectiv, a fost un jucator care mi-a placut :) ). Sper ca nu va face modificari nici in sanul ekipei, mi se pare ca Toronto are un tandem asemenator ca si cel al lui Phoenix, Bosh-Villanueva un duo de forwards care poate deveni unul de temut in conferinta in care nu prea sunt ekipe care sa aibe 2 jucatori de valoare ridicata. Sa vedem cum crede Colangelo, daca imi va asculta sfaturile pretioase. :evil:

Kobe24
28th February 2006, 19:06
principalul obiectiv al lui ar trebui sa fie sa-l pastreze p Bosh.
in 2007 e restricted si 2008 unrestricted

Ady Micinic
28th February 2006, 19:41
Pai dupa cedarea lui Jalen la skimb cu Davis, sunt pe drumul cel bun cei de la Toronto, cu sau fara Colangelo. :)

cgrecu
28th February 2006, 23:18
La Raptors in Bosh are un mic Amare, are ceva cap-space si probabil va avea mina libera o perioada. Daca ii aduce in 2 ani in playoff, deja e o realizare.

Bosh nu e u mic Amare, fara suparare. Eu am urmarit toate meciurile lu toronto din ultimii 2 ani si Bosh este un jucator exceptzional. Anul asta este singurul jucator care are peste 50% procentaj la field goals si peste 20 puncte pe meci. Asta in conditziile in care majoritatea punctelor le da din jump shot si majoritatea echipelor fac double sau triple team la Bosh. Amare este exploziv si foarte puternic, dar ramine un centru totushi, Bosh joaca uneori centru pentru ca alternativa se numeshte Araujo ...

Daca toronto l-ar avea pe steve nash ca pg atunci Bosh ar putea da lejer 30 puncte pe meci.

Cit despre playoff in 2 ani, daca nu reusheshte sa ii aduca la anu in playoff (mai ales intr-o divizie asha slaba) o sa aiba probleme mari la toronto - unde presa este foarte dificila si cam lipsita de rabdare fiindca in ultima vreme nici o echipa nu a mai facut nici o brinza (hockey - baseball - basket) ...

MadSkillz
28th February 2006, 23:56
Kevin Garnett (http://www.nba.com/playerfile/kevin_garnett/index.html)
- Ranks #6 in the NBA in Field-Goal Percentage (0.525)
- Ranks #17 in the NBA in Points Per Game (21.5)


Chris Bosh (http://www.nba.com/playerfile/chris_bosh/index.html)

- Ranks #17 in the NBA in Field-Goal Percentage (0.51)
- Ranks #15 in the NBA in Points Per Game (22.6)


Elton Brand (http://www.nba.com/playerfile/elton_brand/index.html?nav=page)

- Ranks #5 in the NBA in Field-Goal Percentage (0.527)
- Ranks #8 in the NBA in Points Per Game (25.7)


Shawn Marion (http://www.nba.com/playerfile/shawn_marion/index.html?nav=page)

- Ranks #13 in the NBA in Field-Goal Percentage (0.517)
- Ranks #16 in the NBA in Points Per Game (21.9)


Yao Ming (http://www.nba.com/playerfile/yao_ming/index.html?nav=page)

- Ranks #19 in the NBA in Field-Goal Percentage (0.507)
- 20.4 ppg


Amare Stoudemire 2004-2005 (http://www.nba.com/playerfile/amare_stoudemire/index.html?nav=page)

- .559 FG%
- 26.0 ppg

Shaquille O'Neal - 19.8 .585
Dwyane Wade - 27.4 .496
Richard Hamilton - 21.3 .499

cgrecu
1st March 2006, 02:46
pai sa-tzi spun drept nu am verificat chiar acuma, dar asha ziceau la tv acu vreo luna, inainte de all-star, doar lebron si bosh aveau peste 50%. O sa verific nba.com sa vad cum mai is statsurile acum, intre timp s-au mai schimbat. Chestia e ca amare a dat majoritatea coshurilor prin slam , de multe ori liber complet dupa o pasa excelenta de la nash, bosh da coshurile prin jump shot de la 16-18 ft , de multe ori double sau triple teamed ...
elton brand e si el excelent, candidat la mvp, garnett e garnett, marion e deasemenea excelent, dar multe din coshuri le datoreaza si el lui nash, inainte de a veni nash la phoenix nu avea procentajele astea.
cit despre yao mingi si shaquili, ashtia pot sa dea si 100% daca chiar vor, rateaza doar cind dau cu slamu in inel ... :)

cgrecu
1st March 2006, 02:52
poate garnett si marion aveau sub 20 puncte atunci, mai ales marion in ultima vreme a avut nishte meciuri mai tari ... elton brand sigur era pe la 25ppg, si acuma intr-adevar vad ca are 52+. Alta chestie e ca phoenix fara nash anu trecut nu a reushit nimic, a pierdut in serie, stoudamire nu poate tzine o echipa, tipi ca brand, garnett sau bosh pot tzine o echipa pe cont propriu, poate nu sa o duca in finala, dar minesotta a avut un sezon in care a cishtigat vestul iar clippers anu asta o sa fie foarte greu de eliminat de dallas/san antonio ( in caz ca termina pe 5).

MadSkillz
1st March 2006, 03:51
Īţi spun sincer că n-am văzut nici un meci cu Toronto Raptors anul ăsta, aşa că nu pot să comentez nimic vis-a-vis de Bosh.Am fost doar contrariat cānd ai spus mai sus chestia aia, pentru că ştiam că de la īnceputul sezonului KG a fost peste 50% FG (are cel mai bun sezon din carieră dpdv al procentajului aruncărilor din acţiune) şi a mai avut şi peste 20 de puncte marcate pe meci tot timpul.Īn rest, remarcabile statisticile lui Bosh.Probabil vom vedea o cu totul altă echipă īn Toronto sezonul viitor.Nu ştiu dacă neapărat din punct de vedere al lotului, dar probabil se va vedea o schimbare īn bine īn clasament.

cgrecu
1st March 2006, 05:40
pai garnett clar e un jucator exceptzional, mie mi se pare cel mai bun, daca ar trebui sa imi aleg doar un superstar pentru echipa mea l-ash lua pe garnett (poate lebron pentru potentzial, dar in momentul asta garnett e superior). Garnett a fost singurul capabil sa il opreasca pe Bosh anu asta, l-a tzinut la 8 puncte, e drept din vreo 4-5 aruncari. Iar Minesotta este o echipa absolut patetica, cel putzin meciul care l-am vazut eu in afara de garnett si putzin davis restu au fost ingrozitori ...

e posibil ca bosh sa fi fost singurul jucator peste 22 puncte care avea 50%, nu mai tzin minte exact, dar am auzit de mai multe ori in transmisii pomenita chestia asta, initzial ziceau ca doar bosh si lebron si dupa aia au zis ca doar bosh.

oricum, nu era esentzial, de fapt ce vroiam sa subliniez e ca in nici un caz nu se poate zice ca bosh e un mic stoudemire, poate doar la fizic.

Plus ca Bosh in afara de 50% la fg mai are si vreo 82% la ft chestie mai rara la asha jucatori inaltzi. Daca mai adaugi si viteza, probabil ca este cel mai sau printre cei mai rapizi jucatori inaltzi, rezulta un pachet destul de impresionant, de unde si dificultatea aparatorilor. Daca sunt prea mici ii innebuneshte cu jump shotul, daca sunt inaltzi ii bate pe viteza, daca il faulteaza baga peste 80% ...

Intr-adevar, sezonul viitor va fi foarte interesant, poate chiar decisiv pentru raptors, daca reushesc sa il tzina pe bosh si mai aduc 2-3 jucatori de valoare medie + un centru puternic au toate sansele sa sara undeva pe la 45 victorii. Daca nici la anu nu prind playofful insa, nu m-ar mira ca in 5-6 ani sa mute franchisa. Financiar ei nu au probleme, dar din pacate nu prea reushesc sa atraga jucatori americani, pentru ei canada inca e un fel mexic unde e frig si se vorbeshte engleza ...

Irimus
1st March 2006, 09:20
Subscriu la toate comenatriile pozitive legate de Bosh...l-am vazut sezonul asta in vreo 4 meciuri trase de pe torenti...mi se pare un pic cam fragil dpdv fizic(in raport cu ceilalti pf de valoare) dar are un potential enorm.

cgrecu
1st March 2006, 17:04
cit despre garnett .... un articol din chigaco tribune, interesante propuneri ...

So what makes sense? Here's a look at the 10 most likely deals for Garnett this summer:

1. Los Angeles Clippers: Sorry, Bulls fans. Garnett lives in Malibu and the Clippers could put together a much better package than the Lakers. It would help them retain Sam Cassell, whom Garnett worked well with in Minnesota and can take that last shot. Watching Garnett being triple-teamed now is sad. Plus, the Clippers have what Garnett and Cassell didn't have, a center in Chris Kaman. How about Elton Brand, Corey Maggette as he returns from surgery and Shaun Livingston for perhaps Garnett and Mark Madsen, the latter to dance at the Clippers' championship rally.

2. Golden State Warriors: Figure this will be the summer they try to make the big splash, and they have the assets. They could put together something appealing with their No. 1 pick, Jason Richardson and Troy Murphy and perhaps throw in one of their European kids, like Andris Biedrins or Zarko Cabarkapa.

3. Indiana Pacers: They've got a big piece in Jermaine O'Neal, whom they probably would deal for someone like Garnett. Perhaps with one of their guards, like Jamaal Tinsley, Anthony Johnson or Sarunas Jasikevicius and a No. 1 pick, it would be enough for the Timberwolves to come away looking whole and with some assets.

4. New York Knicks: Well, they do have a lot of players. And they have two No. 1 draft picks this season, though in the bottom half, probably from Denver and San Antonio. Maybe the two No. 1s, Channing Frye, Steve Francis, Jamal Crawford and David Lee. Minnesota would have to think about it for Garnett and an extra like Madsen, and if they have bad contracts the Knicks surely would take them.

5. Los Angeles Lakers: Garnett is their rebuilding plan with Amare Stoudemire and Yao Ming having re-signed. Garnett and Kobe Bryant would be enough to be back in serious contention. Perhaps Lamar Odom, promising kid center Andrew Bynum, whomever else they may want and a No. 1 draft pick? It's not like the Lakers got that much for O'Neal. If Garnett chooses a place to go and is insistent, the Timberwolves have to get the best they can to avoid a scene. And Garnett, who some label a high-level Don Knotts-type since he is best as a supporting man in the end, badly needs a finisher to play with to have the kind of ultimate success he seeks.

6. Bulls: The Timberwolves need to build and the Bulls have pieces. The risk with Garnett is he has played more than 30,000 minutes and never is hurt. How long can he keep that up? But in the East, he could make a big difference. Perhaps the Knicks' No. 1 pick, which the Bulls own and seems certain to be in the top 5 if not No. 1, Ben Gordon, Chris Duhon and Andres Nocioni? Maybe even throw in the Bulls' other No. 1, which should be toward the middle of the first round.

The Bulls can absorb Garnett's salary with their salary-cap space. The assumption is the Timberwolves, like the Lakers did with O'Neal, would give Garnett veto over certain deals. So the question is whether the Bulls would have enough left to be a high-level competitor and be attractive to Garnett.

7. Dallas Mavericks: I've long thought this one fit. And if the Mavericks are an early playoff victim, it might make sense with their new defensive direction to offer Dirk Nowitzki and Jason Terry in a sign-and-trade.

8. New Jersey Nets: Wouldn't they love to continue to stick it to the Knicks? And they have some big pieces they can give up, like Vince Carter or Richard Jefferson. Remember, Garnett isn't going just anywhere. Figure it should be a major market or somewhere he can win. Maybe Carter, Nenad Krstic and their two No. 1s, their own and the Clippers'.

9. Philadelphia 76ers: Hard to see the Timberwolves taking on Allen Iverson, but you can assume the 76ers will make a run with him. Something like Iverson, their No. 1 pick and a piece like Andre Iguodala or Kyle Korver. Hey, people seem to go to games everywhere but Philadelphia to see Iverson.

10. Boston Celtics: This is the big strike Minnesota supposedly has been holding back for. So make it Pierce, Al Jefferson and the No. 1 pick, which would give the Timberwolves plenty to build with, though it might look a little too much like Celtics Midwest after the Ricky Pierce deal. Wally Szczerbiak and Garnett back together again?

Kobe24
1st March 2006, 18:21
e posibil ca Tony Delk sa semneze cu Pistons cat de curand.
Dumars rezolva astfel problema pt PG-backup

imi pare rau nu am link....nu e nimic oficial...

Ady Micinic
1st March 2006, 18:35
Am auzit si eu undeva aceasta varianta. Se pare ca nu au incredere numai in Lindsay. Delk din pacate nu e un aparator bun, chiar deloc. Oricum Delk cred ca va juca mai mult in aceasta perioada pana prin turul doi al playoffs pentru ca Chauncey sa se mai odihneasca putin, va fi mare nevoie de el in playoff, mai ales daca Pistons ajung in fazele superioare. E mai bine sa-l ai odihnit decat rupt, accidentat si obosit.

Irimus
1st March 2006, 21:33
Something like Iverson, their No. 1 pick and a piece like Andre Iguodala or Kyle Korver.

buna gluma...kg e kg...dar si iverson e iverson, cum sa mai adugi pe langa the answer pe iguodala care e un star in devenire si sa mai dai si un pick?poate cu webber in locul lui iverson ar merge...de fapt chiar sper...dar sa fie korver nu iggy :ok:

ps:Si eu am citit ca Delk va ajunge la Detroit..nu e mare lucru pt. Detroit dar totusi castiga experienta off the bench...pe bani putini asta macar pana cand Lindsey Hunter isi revine complet

thekobe
6th March 2006, 10:45
lakers sign jimmy jackson
waive slava

Datenshi
6th March 2006, 12:50
Hardaway, inapoi la Orlando, din pacate iar e accidentat. Devin nostalgic... :)

MadSkillz
6th March 2006, 12:56
N-a rămas mult la Orlando īnsă.