PDA

View Full Version : Sistem de calificare in UCL - bun / rau ?



raduku
4th May 2007, 16:01
Buna Ziua !

"In Olanda, a doua echipa ce participa in Liga isi cistiga acest drept in urma unui play-off la care iau parte locurile 2-5 (Ajax, Alkmaar, FC Twente si Heerenveen )"

Sursa: GSP, Vineri 04.05.2007

Luis Garcia10
4th May 2007, 16:07
Ar fi bun sistemu` ..:D De ce nu ? :D Ar fi mai spectaculos :ok:

raduku
4th May 2007, 16:12
Multumesc Luis Garcia 10 pentru raspuns !

TYPI-STIINTA
4th May 2007, 16:24
vad ca threadul asta l-ai deschis si pe Liga1 :D ..nu-i nimic.se mai intampla
OT: eu zic ca ar fi o idee buna acest sistem. asa se vor renunta si la jocurile de culise din ultimele etape :ok:

SAMM
4th May 2007, 16:37
nu e bun zic eu

pai dak ar fi playoff dinamo ar plati arbitrii doar in doua meciuri asa sunt nevoiti sa plateasca tot campionatul

eu cred insa ca ar trebui sa se schimbe sistemul de coeficienti uefa ai echipelor adica sa se puna exclusiv punctajul echipei si nu o parte din punctaj sa fie aferent punctajului de tara

raduku
4th May 2007, 16:39
Sunt nou aici !
Eu am avut pana acum un singur mesaj pe acest forum, aici, legat de pariuri. Daca poti sa ma ajuti, te rog sa-mi spui cum sa elimin "dublura" ! (Ma refer la cele 2 pagini deschise pentru aceeasi tema)

Multumesc frumos !

Elphax
4th May 2007, 16:48
Sunt nou aici !
Eu am avut pana acum un singur mesaj pe acest forum, aici, legat de pariuri. Daca poti sa ma ajuti, te rog sa-mi spui cum sa elimin "dublura" ! (Ma refer la cele 2 pagini deschise pentru aceeasi tema)

Multumesc frumos !

am corectat eu

Universal
4th May 2007, 17:10
Buna idee- dar sa fie altfel: la sfarsitul campionatului, in cazul in care locul 2 e la maxim 2 puncte diferenta de primul, sa fie un play-off pt campioansa, 2 meciuri, unul acasa si unul in deplasare, in provincie- de ex. Timisoara si Piatra-Neamt s.a.

iar pt Cupele Europene: intre locurile 3,4,5 ,6, 7 si 8 sa fie un play-off 3 cu 7 4 cu 8 si 6 cu 7 asa ar fi mult mai interesant, ce parere aveti?

Charon
4th May 2007, 17:11
nu e bun zic eu

pai dak ar fi playoff dinamo ar plati arbitrii doar in doua meciuri asa sunt nevoiti sa plateasca tot campionatul

eu cred insa ca ar trebui sa se schimbe sistemul de coeficienti uefa ai echipelor adica sa se puna exclusiv punctajul echipei si nu o parte din punctaj sa fie aferent punctajului de tara
ar fi sistemul perfect pentru noi!
play-off-ul sa fie arbitrat exclusiv de straini si am avea spectacol!

Adi Da Samraj
4th May 2007, 17:17
bun

Charon
4th May 2007, 17:20
Buna idee- dar sa fie altfel: la sfarsitul campionatului, in cazul in care locul 2 e la maxim 2 puncte diferenta de primul, sa fie un play-off pt campioansa, 2 meciuri, unul acasa si unul in deplasare, in provincie- de ex. Timisoara si Piatra-Neamt s.a.

iar pt Cupele Europene: intre locurile 3,4,5 ,6, 7 si 8 sa fie un play-off 3 cu 7 4 cu 8 si 6 cu 7 asa ar fi mult mai interesant, ce parere aveti?
doar daca primele 2 se afla la egalitate de puncte,ar trebui sa se joace un play-off,tur-retur(ca in Argentina)pentru stabilirea campioanei!
pentru cupele europene,ar trebui un play-off intre locurile 3,4,5 si 6,alese fara criteriul capului de serie,pe sistemul semifinala-finala!
si toate meciurile sa fie arbitrate de straini,ca sa scapam de orice indoiala!:ok:

dardar_3
4th May 2007, 17:32
Ar trebui sa stii ca si in Italia se joaca play-off daca sunt primele 2 la egalitate de puncte...:D

Charon
4th May 2007, 17:45
Ar trebui sa stii ca si in Italia se joaca play-off daca sunt primele 2 la egalitate de puncte...:D
stiu,sunt mai multe tari in care aplica sistemul asta,dar mi-am adus aminte de ARGENTINA pentru ca recent s-a jucat un astfel de play-off,cand Boca a pierdut titlul!

FcPoliFan
4th May 2007, 17:49
E loc de play-off cand echipele nu-ti joaca multe meciuri. Eu nu sunt pentru asa ceva, consider ca o echipa isi castiga dreptul de a participa in vreo Cupa Europeana dand dovada de consecventa si consistenta in performante, de-a lungul unui campionat intreg.

Problema se pune astfel in Olanda (si in Scotia, daca nu ma insel) pentru ca este o diferenta mare intre echipele de top si restul lumii. Mie nu mi se pare ca la noi este tocmai asa o diferenta, era acuma cativa ani, dar intre timp s-a micsorat, iar in anii viitori o sa se micsoreze si mai mult, sper eu. Mi se pare mai important sa promovam un duel intern fair-play si solid si pe termen lung.

raduku
4th May 2007, 17:59
Pentru Legion !
De acord cu Dumneavoastra !

Paul
4th May 2007, 18:50
Hai sa vedem partile bune dar si cele mai putin bune:

Avantaje:
1. Teoretic prin play off s-ar face dreptate.
2. Meciuri cu miza mare pe final de sezon = bani (drepturi TV + bilete). Echipele fruntase ar lua sume de bani importante din play off (drepturi TV) si astfel s-ar creea o diferenta logica fata de cele normale.

Dezavantaje:
1. Traim in Romania. Ce ar insemna un play off Steaua - Rapid (mai ales pe teren neutru : Lia Manoliu). Batai intre suporteri , razboi in teren , etc. Fiindca la noi nimeni nu stie sa piarda.

2. Ar disparea miza finalului de campionat (echipele s-ar menaja pentru play off)

3. Totusi ideea de sistem campionat rasplateste echipele constante. Cum ar fi totusi ca o echipa ajunsa intamplator pe locul 5 ,care niciodata nu ar fi ajuns pe 2 (Gloria sa zicem) ar prinde o forma de zile mari si ar castigat play-offul.

Consider ca inca nu suntem pregatiti pentru un sistem play off , dar ideea e foarte buna!!

Cappone
4th May 2007, 19:43
nu este corect acest sistem din olanda!
pai aia de pe locul 2 se chinuie degeaba sa ajunga pe 2 si apoi joaca play-off?
mai lipseste ca si campioana sa joace play-off sau chiar play-out pentru evitarea retrogradarii!