PDA

View Full Version : Catalina Ponor se va antrena din nou cu Mariana Bitang



vlad001
4th May 2007, 13:41
Au aparut 2 aritcole in libertatea:
http://www.libertatea.ro/index.php?section=articole&screen=stire&sid=178180
si
http://www.libertatea.ro/index.php?section=articole&screen=stire&sid=178185

Se pare ca Ponor se va antrena din nou cu Bitang, la Bucuresti.

YoYoyOi
4th May 2007, 13:48
eu nu apreciez revenirea Catalinei cat revenirea Marianei inapoi in sala. Sa-l mai traga si pe Belu dupa ea si va fi perfect :ok:

rob_din
4th May 2007, 16:29
Ponor nu va prinde nici lotul pt Mondiale, Izbasa si Nistor sunt peste Ponor la barna

Mihaela P
5th May 2007, 13:34
Si eu am fost dezamagita de ceea ce a aratat la Ploiesti!!!
Sunt curioasa ce se va intampla...

praf_de_stele
6th May 2007, 12:55
la Ploiesti a fost doar o demonstratie si barna n-a fost completa. a avut doar cateva elemente mai usoare. si acum, daca se antreneaza cu Bitang si daca mai revine si Belu, cu siguranta ca ea va redeveni ceea ce a fost. chiar Bitang a zis ca a acceptat s-o antreneze din nou numai pt. a castiga aurul la olimpiada ca daca nu, n-are rost. iar Catalina a spus ca e dispusa sa faca orice pt. a castiga aurul. eu cred in ea si sunt sigura ca va fi asa cum zice.
daca a avut ambitia sa revina, inseamna ca vrea sa arate ceva...

vlad001
11th May 2007, 18:59
Catalina are in primul rand interesul sa castige un aur sau un argint macar la mondiale. Renta viagera pe care o primesc dupa retragere creste in functie de varietatea medaliilor. Cel mai avantajos e sa ai medalii si la olimpiade si la mondiale (nu stiu sigur daca sunt incluse si europenele in schema). Oricum, Catalina are deja medalii olimpice de aur. La mondiale are doar un bronz. Daca ar avea si un aur renta viagera i-ar creste semnificativ.
Problema e daca va reusi sa prinda echipa.

In articole mai vechi, era vorba ca nu poate participa la Internationale din cauza bolii dar va fi pregatita pentru Cupa Mondiala si Universiada.
O etapa de cupa mondiala incepe maine iar Catalina nu participa, semn ca nu e tocmai in grafic cu pregatirea.
Sa zicem ca si acum are scuza cu schimbarea antrenorilor.

praf_de_stele
11th May 2007, 20:31
pai individual nu poate participa la mondiale daca nu prinde echipa? adica sa lucreze separat.

vlad001
11th May 2007, 22:00
Poate sa se antreneze separat, dar delegatia care va fi trimisa la mondiale o sa fie o echipa.
Exista concurs de calificare in care pot participa 6 gimnaste din fiecare tara, iar notele lor conteaza atat pentru concursul pe echipe cat si pentru concursurile individuale (individual compus si pe aparate).
La fiecare aparat, din fiecare tara trebuie sa participe cel putin 5 gimnaste, iar primele 4 note se aduna la totalul echipei. (Asta in concursul de calificare)
Doar ca pentru FRG, o medalie pe echipe conteaza mai mult decat cele individuale, iar daca Catalina o sa demonstreze ca poate sa ia aur la barna dar in rest nu poate ajuta cu nimic echipa e posibil sa nu fie trimisa la mondiale.

Sansa ei pentru mondiale e sa faca 2 aparate bune si barna excelent. Daca la sarituri si sol scoate al 4-lea scor din echipa cel putin si la barna e prima ii dau sanse sa prinda echipa.

Au mai fost cazuri cand o gimnasta a participat la un concurs pe echipe facand doar un aparat, (la olimpiada din Atena, de exemplu, una din gimnastele americane, Annia Hatch, s-a deplasat doar pentru o saritura), dar se pare ca sunt exceptii.

praf_de_stele
11th June 2007, 19:04
a fost acceptata de Bitang. lucreaza impreuna. deci are potential.

Universal
27th June 2007, 22:18
inseamna ca mai poate castiga medalii :ok:

praf_de_stele
27th June 2007, 23:11
daaaa!! sa speram! ea zice ca vrea la olimpiada numai pt medalia de aur la barna si bitang zice la fel, deci va iesi ceva.
eu ii urez mult succes si-i tin pumnii!
hai, Cata! arata-le cine esti!

vlad001
28th June 2007, 13:46
Ponor va participa in week-endul asta (30 iune) la o intalnire amicala pe echipe Spania-Italia-Romania, ce va avea loc in Vitoria, Spania

Din echipa Romaniei mai fac parte, in afara de Catalina Ponor: Ceresela Patrascu, Steliana Nistor, Andreea Grigore, una din surorile Tamarjan (nu stiu care), Dana Druncea si Madalina Gutu.

praf_de_stele
28th June 2007, 18:36
si o fi transmisa la tv?

vlad001
2nd July 2007, 15:07
Nu a fost transmisa la TV, din pacate.
Nu am reusit sa aflu prea multe. Informatiile pe care le am sunt de la Maite, din Spania, care le-a postat pe un alt forum.
Totalul pe echipe si la individual compus:

Echipe:
1. Romania 235.650
2. Italia 229.200
3. Spania 225.550

Individual:
1. Vanessa Ferrari 61.350
2. Steliana Nistor 59.600
3. Andrea Grigore 58.150

Catalina Ponor a concurat la barna si la sarituri, la barna a avut nota de plecare 7.0 sau 7.1. Nota la barna 16.250.
La sol, Nistor si Ferrari au luat ambele 14.900.
La barna, Ferrari a cazut iar Nistor a ratat un element (cel cu aterizarea in cumpana).
Nu stiu ce au facut la celelalte aparate, dar diferenta finala de aproape 2 puncte intre Ferrari si Nistor e cam greu de priceput. Mai ales ca Nistor n-a ratat nici un aparat. (Desi greseala de la barna e posibil s-o fi costat cat caderea lui Ferrari)
Sper sa fie facute publice la un moment dat notele pentru toate gimnastele la fiecare aparat.

Nistor a schimbat putin solul si paralelele. Ferrari are si ea elemente noi la sol.

Maite a si filmat cateva exercitii, le gasiti pe toate la adresa:
http://www.youtube.com/nistorvids
Inclusiv Ponor barna, Nistor sarituri, paralele si sol si Ferrari sol.

vlad001
3rd July 2007, 00:25
Am mai gasit cateva scoruri:
Ponor sarituri 5.5/15.000
Nistor barna 6.6/15.600
Ferrari sarituri 5.8/14.750
Ferrari barna ?/15.850 (sper ca am inteles gresit ca a cazut la barna)
Ferrari paralele ?/15.850

praf_de_stele
5th July 2007, 00:21
las' ca e bine. sunt bune rezultatele. si pe aparate n-au fost finale?
dar catalina de ce n-o fi participat si la sol?

vlad001
5th July 2007, 14:40
A fost un singur concurs, in urma caruia aceleasi note s-au adunat si pentru totalul pe echipe si pentru individual compus. Primele 3 pe echipe (adica toti :) ) si primele 3 la individual au primit premii.
In mod normal concursurile pe echipe si la individual sunt separate.
Catalina nu e probabil destul de bine pregatita la sol, inca.
Totusi, ce a aratat la barna si sarituri e incurajator. Nu iau de bune notele pe care le-a luat, la mondiale n-ar fi primit atat de mult, dar oricum, fata de Internationale, se vede un progres destul de mare si pana la mondiale mai are timp sa se puna la punct.

praf_de_stele
5th July 2007, 19:01
da, am vazut ca a avut ceva ezitari, mai ales la pirueta aia tripla. dar sunt sigura ca va face o figura buna la mondiale. am incredere mare in ea. :) si in toata echipa, de asemenea. sper sa-si imbunatateasca solul si sa-l si execute corect.

vlad001
6th July 2007, 09:57
Pirueta eu o vad dubla, nu tripla.

praf_de_stele
6th July 2007, 20:28
eu stiam ca-i tripla...dar, ma rog, cum o fi. eu nu prea ma pricep la elementele din gimnastica. :)

vlad001
6th July 2007, 21:52
Nici eu nu ma pricep. Doar ca la unele elemente te prinzi din nume. Pirueta stie toata lumea ce e. Dubla e ca are 2 intoarceri. Te poate pacali un pic la numaratoare ca prima intoarcere pleaca cu piciorul drept in spatele celui stang si ajunge cu el in fata si esti tentat sa crezi din cauza asta ca e mai mult de o intoarcere. Pirueta tripla are la sol.

vlad001
7th July 2007, 11:56
Au mai aparut ceva filmulete pe http://www.youtube.com/nistorvids

Dana Druncea are cea mai grea saritura din echipa Romaniei: Yourchenko cu 2 suruburi! E adevarat ca nu o face prea corect si ia nota destul de mica in final (a luat in jur de 14.500) dar e oricum bine.
Si la sol, are 6 diagonale!!! Imi pare rau ca nu ma pricep la elemente sa-mi dau seama cam ce nota de plecare are noul ei sol. Si desi e mai greu ca cel de amul trecut si nu prea mai are timp de dansat din cauza acrobatiilor, tot imi place mai mult ca cel de anul trecut.
Poate are o sansa sa prinda echipa din nou? Daca face solul ala bine si are nota de plecare in jur de 6.0, si mai si zambeste la sfarsit, o sa faca prapad printre arbitre :)
Apropo de sol, nu credeam ca vreodata sa-mi placa vreun sol mai mult decat al Ceraselei Patrascu, si uite ca acum am vazut-o pe Ana Tamarjan. Avea aceeasi coregrafie si la cupa mondiala de la Moscova, dar nu stiu de ce atunci nu m-a impresionat. Poate pentru ca nu era prea sigura pe ea. Acum pur si simplu m-a lasat masca.
Pacat ca nici ea nici Cerasela nu prea au sanse sa evolueze la sol la mondiale, presupunand ca vor fi in echipa. Au inca note de plecare mici.
Pacat in sensul ca au exercitii asa frumoase si nu o sa le vada lumea. E bine ca avem fete care pot mai mult ca dificultate.
Chiar, cine credeti ca vor fi cele 5 care vor face sol la mondiale?
Eu zic ca ar fi Izbasa, presupunand ca se recupereaza pana atunci, Nistor, care are nota de plecare 5.9, Grigore, tot cu 5.9, probabil Druncea (care nu stiu cat are dar mie mi s-a parut dificil exercitiul ei) si probabil Ponor.
Daca ori Izbasa nu se recupereaza ori Ponor nu o sa fie pregatita, sper sa o vedem pe Cerasela sau Ana Maria sau Gabriela Dragoi.

Kino
8th July 2007, 13:40
Ponor sta mult mai bine decat credeam la barna, practic are deja un exercitiu competitiv. Ultima data cand am vazut-o la Internationalele de la Ploiesti nu atata nimic deosebit, ba chiar dimpotriva.

Solul Anei Tamarjan mi s-a parut mediocru, ce-i drept cu ceva elemente artistice frumoase, dar muzica nu mi-a placut deloc.

Solul Danei ar fi cam asa:
- pirueta dubla/tripla (nu se vede clar din cauza antrenorului): daca e tripla ia ceva zecimi in plus
- salt intins cu 1080 grade rotatie: element dificil dar are erori de executie (picioare incrucisate)
- Tsukahara - din nou dificil, dar cu probleme (aterizare joasa)
- salt intins 720: nu ia cine stie ce punctaj pe el
- cateva elemente artistice pratic fara nici o valoare
- salt intins 900 legat cu salt grupat inainte: destul de bine cotat, cred ca ar fi si mai bine daca saltul inainte ar fi intins
- salt intins 540 legat cu salt intins inainte 540: rar am vazut combinatia asta, spectaculoasa dar nu cred ca aduce punctaj prea bun
- dublu echer

Daca tragem linie, nota de start nu e mare, ar fi pe la 9.6 dupa sistemul vechi de punctaj. Exista un motiv pentru care se vad foarte rar 6 diagonale - efortul depus e prea mare si balanta intre acrobatie si artistica e total dezechilibrata.

vlad001
8th July 2007, 18:39
Merci, Kino, pentru elementele din solul Danei.
Am reusit sa aflu punctajul final. E 6.1 asa cum a facut exercitiul.
Dar elementul la care a cazut a fost numarat ca salt grupat inainte, cum ai zis si tu (salt intins 900 legat cu salt grupat inainte), iar asta inseamna valoare D + A. Bonus pentru combinatia asta nu se acorda, elementul A nu se numara in punctajul final pentru ca are ale 10 mai valoroase, deci tot ce pot sa ma gandesc e ca i-a iesit salt grupat inainte dar ca de fapt a vrut sa faca altceva. Daca ar face un element C acolo in loc de acel A, ar avea si o zecime de punct in plus la scor (un element B nu s-ar mai numara si s-ar numara acest C) si ar mai fi o zecime din bonusul de combinatie.
Deci potential de 6.3.
Si daca in combinatia de salturi artistice ar inlocui primul salt cu un clos la cap (C) ar mai primi o zecime bonus (acum combinatia e B+C, care nu primeste bonus), plus ca ar putea sa renunte la diagonala salt intins 720, care e tot C.
Asta nu stiu daca se va intampla vreodata, Dana nu pare foarte flexibila.
Dar visez si eu. Ar avea 6.4 cu mai putin efort.

Oricum, 6.1 e neasteptat de bine. A doua nota in echipa Romaniei.
Are greseli de executie, e adevarat, dar are timp sa se puna la punct.

Ai dreptate cu balanta dintre acrobatie si artistica, e foarte mult inclinata spre acrobatie. Dar e vreo penalizare pentru asta?
La mondialele din 2006 Dana a avut elemente de artistica destule, dar nu mi-a placut solul ei de atunci nici jumatate cat asta. Daca nu are "artisticul" in sange, de ce sa nu faca ce se pricepe mai bine?
Si e adevarat ca 6 diagonale e obositor, dar daca ea poate, bravo ei!

Kino
9th July 2007, 08:11
Daca ar face un element C acolo in loc de acel A, ar avea si o zecime de punct in plus la scor (un element B nu s-ar mai numara si s-ar numara acest C) si ar mai fi o zecime din bonusul de combinatie.
Deci potential de 6.3.
Nu stiu prea bine noul cod, dar cred ca un C ar trebui sa fie salt intins inainte 360. Nu e deloc usor sa faca saltul asta in combinatie cu cel dinainte, cu atat mai mult cu cat a cazut la unul mult mai simplu.

Oricum, 6.1 e neasteptat de bine. A doua nota in echipa Romaniei.
Are greseli de executie, e adevarat, dar are timp sa se puna la punct.
Hmm, exercitiul asta e a doua nota din echipa Romaniei? Ar fi cam nasol. :( Eu nu vad nici o sansa la vreo medalie internationala cu el, dar poate ma insel.

vlad001
9th July 2007, 11:12
Hmm, exercitiul asta e a doua nota din echipa Romaniei? Ar fi cam nasol. :( Eu nu vad nici o sansa la vreo medalie internationala cu el, dar poate ma insel.

Tinand cont cel mai valoros exercitiu international la sol e in jur de 6.4-6.5 (Cheng Fei a castigat mondialele cu un 6.4 anul trecut, dar intre timp ceva elemente s-au devalorizat si acum acel sol al valora 6.3. Si-a schimbat si ea solul anul asta, dar nu stiu ce valoare are.), nu e chiar asa nasol.
Medalie internationala ar fi avut poate sanse la europene (aurul, argintul si bronzul european au avut 6.3, 6.2 si 6.1), daca era pregatita sa-l faca curat, ceea ce evident n-a fost cazul. La mondiale nu cred ca are sanse la medalie individuala, poate nici macar calificare in finala, dar eu cand ma bucuram ma gandeam de fapt la medalie pe echipe.
In echipa noastra, am mai avut-o pe Lacusteanu cu 6.1 si il facea deja curat, dar, asta e, ghinion! :(
Iar Stela are si ea potential de 6.1, dar nu-i prea iese deocamdata.

Kino
9th July 2007, 19:33
Interesant, cred ca am tendinta sa judec valoarea de start a exercitiului dupa vechiul cod, unde cu siguranta nu ar fi fost de top. De exemplu saltul intins 720 n-ar fi avut nici un sens, aici insa e un C care aduce 0.3. De asemenea combinatia de salturi C+C cu rotatie de 540 care mi s-a parut ciudata e de fapt destul de profitabila in noul cod. De fapt incep sa ma intreb daca codul asta nu va aduce o avalansa de C-uri, care aduc doar cu 0.1 mai putin decat D-urile dar sunt de obicei mult mai usor de executat corect, fara penalizari.

praf_de_stele
15th July 2007, 19:49
parca vorbiti chineza :P :P

da' cand sunt mondialele? in septembrie stiu...dar ce data?

vlad001
15th July 2007, 23:04
Mondialele sunt in perioada 1 - 9 Septembrie.
29 - 31 August: antrenamente pe aparatele de concurs
1 Septembrie: ceremonia de deschidere
2 si 3 Septembrie: calificari fete
3 si 4 Septembrie: calificari baieti
5 Septembrie: finalele pe echipe fete
6 Septembrie: finalele pe echipe baieti
7 Septembrie: individual compus fete si baieti
8 Septembrie: finalele pe aparate sarituri si paralele fete, sol, cal si inele baieti
9 Septembrie: finalele pe aparate barna si sol fete, sarituri, paralele si bara fixa baieti

praf_de_stele
16th July 2007, 23:58
multumesc! dar faza e ca sunt eu plecata in perioada aia... :( oi apuca sa vad si eu ceva :P

mikeyy
21st July 2007, 14:04
La intalnirea din Spania, Nistor a luat nota mica la paralele (parca 14900) caci era sa rateze si a facut o intoarcere in plus pe bara mica inainte sa faca noua trecere care o face si Tweddle dar nu imi amintesc acum numele trecerii :D

!!!! Mi-am amintit...trecerea de pe bara mica pe cea mare se cheama Shaposh :)

cata10
14th August 2007, 19:49
. Oricum, Catalina are deja medalii olimpice de aur. La mondiale are doar un bronz. Daca ar avea si un aur renta viagera i-ar creste semnificativ.
Problema e daca va reusi sa prinda echipa.

Catalina este tripla vicecampioana mondiala la Anaheim-2003:la birna, sol si cu echipa.

cata10
14th August 2007, 19:51
Izbasa si Nistor sunt peste Ponor la barna

Iti mentii parerea?

.....si cind ti-am spus ca esti pesimist.....

vlad001
14th August 2007, 20:29
Catalina este tripla vicecampioana mondiala la Anaheim-2003:la birna, sol si cu echipa.

Ai dreptate. Am uitat de asta. Oricum, aurul mondial ii lipseste.

rob_din
14th August 2007, 21:02
Iti mentii parerea?

.....si cind ti-am spus ca esti pesimist.....

Imi mentin parerea ca Nistor este peste Ponor la Barna.

cata10
14th August 2007, 21:24
Imi mentin parerea ca Nistor este peste Ponor la Barna.

Nistor nu poate fi peste Catalina la birna!!!!
Catalina o poate "bate" si la 12 noaptea!!!!!!!!!!
Ai observat cite ezitari are nistor la birna?......in fiecare concurs!!!!!
Sper ca Ponor s-a invete o a doua saritura ca sa aiba sanse la olimpiada la inca o finala si, de ce nu, la inca o medalie!!!!!!!!!!
Atunci ce o sa mai spui?

vlad001
14th August 2007, 21:54
Scuze ca ma bag in discutie.
Nistor nu o bate pe Ponor la barna in momentul de fata, si e adevarat ca are momente dese cand are ezitari la barna. Nu chiar de fiecare data totusi. Am vazut 4 exercitii ale ei la barna unde e avut evolutii impecabile.
Ponor e totusi capabila sa repete evolutiile curate in toate exercitiile. E un punct in plus pentru ea.
Pe de alta parte, exercitiul lui Ponor e construit din elemente mai slabe ca al lui Nistor. Paradoxal, dificulatea per total iese mai mare pentru Ponor, pentru ca isi "leaga" elementele.
Dar sunt curios totusi sa aud si argumentul lui rob_din de ce o considera pe Nistor mai buna.

Relativ la medalia olimpica a lui Ponor la sarituri, nu ma pot abtine sa nu remarc niste lucruri:
Ponor si Bitang au avut de la inceput intelegere cu federatia: Ponor va fi in echipa daca ajuta echipa la 3 aparate. In momentul de fata Ponor ajuta la 2. E adevarat, ajuta mult la ambele, dar sunt doar 2. Solul e departe de a fi de ajutor echipei. Cam ciudat, tinand cont ca e campioana olimpica la sol.
Cand doamnei Bitang i s-a pus intrebarea in interviul din Prosport (banuiesc ca de acolo ai ideea cu medalia olimpica la sarituri) daca Ponor mai are sanse de medalii si la alte aparate in afara de barna, d-na Bitang a bagat repede in fata saritura lui Ponor si promisiunea ca la olimpiada o sa ia medalie, ca sa abata atentia de la sol, unde e logic ca toata lumea astepta sa se vada ceva de la Ponor.
Dupa fiecare concurs international, unde Ponor a participat si a luat nota cea mai mare la sarituri, s-a scris in toate ziarele ca Ponor a luat aur la sarituri. Unele chiar au subliniat ca Ponor a batut-o pe campioana mondiala Ferrari.
Mi se pare evidenta exagerarea si lauda total aiurea.
Acum in Elvetia, cand a dat de o sportiva care se pricepe totusi la sarituri, Chusovitina, a mai scris vreun ziar ceva de saritura lui Ponor?
E imposibil sa iei medalie la sarituri cu o saritura din 5.5 si una pe care n-o ai si pe care nu te-ai antrenat niciodata sa o faci.
Sunt sportive in lume care au o saritura din 6.5 si una din 5.8 sau chiar ambele din 6.5.
Daca mai invata o saritura, Ponor are sanse imense sa fie camioana nationala si o sa aibe si sanse la medalii europene. Cand o sa se bata cu Cheng Fei, Sacramone, Barbosa, Chusovitina, coreencele, rusoaicele o sa se puna altfel problema.

rob_din
14th August 2007, 22:49
Nistor nu poate fi peste Catalina la birna!!!!
Catalina o poate "bate" si la 12 noaptea!!!!!!!!!!
Ai observat cite ezitari are nistor la birna?......in fiecare concurs!!!!!
Sper ca Ponor s-a invete o a doua saritura ca sa aiba sanse la olimpiada la inca o finala si, de ce nu, la inca o medalie!!!!!!!!!!
Atunci ce o sa mai spui?

Cum poti sa compari exercitiul lui Nistor cu cel al lui Ponor. Faptul ca au aceeasi nota de plecare demonstreaza imbecilitatea codului de punctaj.
Sa vezi ezitarile pe care le-ar Ponor la cateva din elementele pe care le face Nistor.
Asat ca sa nu mai spun ca Ponor oricum primeste cate o zecime doua in plus datorita numelui

rob_din
14th August 2007, 22:50
Nistor nu poate fi peste Catalina la birna!!!!
Catalina o poate "bate" si la 12 noaptea!!!!!!!!!!
Ai observat cite ezitari are nistor la birna?......in fiecare concurs!!!!!
Sper ca Ponor s-a invete o a doua saritura ca sa aiba sanse la olimpiada la inca o finala si, de ce nu, la inca o medalie!!!!!!!!!!
Atunci ce o sa mai spui?

Iarta-ma dar o sa ia Ponor medalie la sarituri cand o sa ninga in iulie (poate cu incalzirea globala o sa se intample)

mikeyy
15th August 2007, 00:02
Chiar asa....ati ajuns sa va certati pe propiile noatre gimnaste. In primul rand...nota de plecare a Catalinei este 7.0, iar nota de plecare a Stelianei este 6.7. CUm a zis si Vlad, elementele lui Nistor sunt mai grele si mai spectaculoase, pe cand exercitiul lui Ponor este mai simplut( la prima vedere, dar iti trebuie tehnica sa faci toate acele legari fara ezitare) Mie imi plac amandoua, doar sunt romance si lupta impreuna la echipe. O criticati pe Catalina care desi este campioana olimpica nu are un sol definitiv....trebuie sa va amintesc ca a avut o periada de 10 luni de pauza, apoi a fost incidentul cu scarlatina care au nu avut alt efect decat scaderea rezistentei fizice. Este de admirat cat a putut sa faca din luna mai incoace. Chiar si ea si-a dat seama cat a gresit atunci cand nu i-a ascultat pe antrenori si a fugit in club...Ca va face 2 sarituri pt Beijing ca nu va face, dar oricum sigur be va furniza vreo surpriza pt are un talent nativ pt acest sport.....si de asemenea Bitang ne-ar putea face vreo surpriza caci am auzit din surse neoficiale ca dupa mondale va mai antrena 2 fete, iar numele vehiculate sunt Nistor si patrascu

rob_din
15th August 2007, 00:36
Chiar asa....ati ajuns sa va certati pe propiile noatre gimnaste. In primul rand...nota de plecare a Catalinei este 7.0, iar nota de plecare a Stelianei este 6.7. CUm a zis si Vlad, elementele lui Nistor sunt mai grele si mai spectaculoase, pe cand exercitiul lui Ponor este mai simplut( la prima vedere, dar iti trebuie tehnica sa faci toate acele legari fara ezitare) Mie imi plac amandoua, doar sunt romance si lupta impreuna la echipe. O criticati pe Catalina care desi este campioana olimpica nu are un sol definitiv....trebuie sa va amintesc ca a avut o periada de 10 luni de pauza, apoi a fost incidentul cu scarlatina care au nu avut alt efect decat scaderea rezistentei fizice. Este de admirat cat a putut sa faca din luna mai incoace. Chiar si ea si-a dat seama cat a gresit atunci cand nu i-a ascultat pe antrenori si a fugit in club...Ca va face 2 sarituri pt Beijing ca nu va face, dar oricum sigur be va furniza vreo surpriza pt are un talent nativ pt acest sport.....si de asemenea Bitang ne-ar putea face vreo surpriza caci am auzit din surse neoficiale ca dupa mondale va mai antrena 2 fete, iar numele vehiculate sunt Nistor si patrascu



Asta chiar ar fi culmea. Chiar nu se satura sa fure gimnastele formate de altii?
Recunosc ca acum aflu ca Ponor are 0.3 zecimi in plus la nota de plecare. Nu-i de mirare ca specatorii fluiera notele pe care le primesc unoeri gimnastii.
In plus nu e timpul ca Bitang sa renunte la asa zisul post de consilier la Cotroceni?

cata10
15th August 2007, 01:08
Ar fi foarte bine daca Bitang s-ar hotari sa mai antreneze inca 2 sportive. Atunci am vedea cu adevarat diferenta de valoare dintre Bitang si Forminte. Sa incerce si Forminte sa antreneze 2-3 sportive la sarituri, sa vedem si noi cit de performant antrenor este. O fi, dar sa ne demonstreze si noua, ca pina acum n-a prea reusit!!!!!!!

vlad001
15th August 2007, 01:10
Asta chiar ar fi culmea. Chiar nu se satura sa fure gimnastele formate de altii?
Recunosc ca acum aflu ca Ponor are 0.3 zecimi in plus la nota de plecare. Nu-i de mirare ca specatorii fluiera notele pe care le primesc unoeri gimnastii.
In plus nu e timpul ca Bitang sa renunte la asa zisul post de consilier la Cotroceni?

Nu este adevarat ca Ponor are 3 zecimi in plus. Ponor are potential de 7.1, dar nu-i ies niciodata toate legarile asa ca ia 7.0, iar Nistor are 7.0, cand nu-i iese pirueta ia 6.9

cata10
15th August 2007, 01:11
Asta chiar ar fi culmea. Chiar nu se satura sa fure gimnastele formate de altii?
Recunosc ca acum aflu ca Ponor are 0.3 zecimi in plus la nota de plecare. Nu-i de mirare ca specatorii fluiera notele pe care le primesc unoeri gimnastii.
In plus nu e timpul ca Bitang sa renunte la asa zisul post de consilier la Cotroceni?

De ce nu poate un om sa aiba 2 slujbe? ...mai ales atunci cind si le face foarte bine pe amindoua?

Probabil ca la olimpiada sportivele ei vor fi singurele gimnaste care vor lua medalii.

vlad001
15th August 2007, 01:18
Asta chiar ar fi culmea. Chiar nu se satura sa fure gimnastele formate de altii?
Recunosc ca acum aflu ca Ponor are 0.3 zecimi in plus la nota de plecare. Nu-i de mirare ca specatorii fluiera notele pe care le primesc unoeri gimnastii.
In plus nu e timpul ca Bitang sa renunte la asa zisul post de consilier la Cotroceni?

Eu as zice sa nu pui botul la toate afirmatiile fara acoperire pe care cei 2 le-au aruncat pe forum. Nistor si Patrascu nu pot fi chiar atat de inconstiente.

N-am nimic impotriva unei discutii in contradictoriu, chiar imi fac placere cand vad ca am cu cine sa discut, dar deja discutia asta a devenit aberanta.

cata10
15th August 2007, 01:20
Bitang n-a furat niciodata gimnastele altora asa cum afrmi tu rob_din. doar ca antrenorii de la cluburi nu au nici calitatile necesare nici aparate performante pt a lucra cu senioarele. De ce catalina nu s-a mai antrenat cu Stanei (un bun antrenor pt junioarele de la clubul din Constanta)? Pt ca acesta n-a inteles ce inseamna sa faci performanta la senioare.

Poate ca ar fi bine ca Bitang sa pregateasca 2-3 sportive pt olimpiada de la LONDRA 2012, incepind de acum. sa selecteze 2-3 junioare cu care sa lucreze in afara lotului olimpic de la Deva. Cred ca asa ar fi cel mai corect, demonstrind inca o data ca este o mare antrenoare.

vlad001
15th August 2007, 01:23
De ce catalina nu s-a mai antrenat cu Stanei (un bun antrenor pt junioarele de la clubul din Constanta)? Pt ca acesta n-a inteles ce inseamna sa faci performanta la senioare.

Motivul e ca Robert Stanescu se antreneaza la Dinamo, langa vila lui Bitang, si nu la Constanta, langa yahtul lui Stanei.

cata10
15th August 2007, 01:31
Motivul e ca Robert Stanescu se antreneaza la Dinamo, langa vila lui Bitang, si nu la Constanta, langa yahtul lui Stanei.

Crezi ca antrenata de Stanei, Catalina ar fi luat la concursurile de anul acesta peste 16 la birna; in jur de 15 la sarituri????????????

Daca Bitang era la Suceava si Stanei la Bucuresti poate ca Ponor nu ar mai fi concurat niciodata sau poate ar fi concurat ca o gimnasta mediocra.

vlad001
15th August 2007, 01:45
Crezi ca antrenata de Stanei, Catalina ar fi luat la concursurile de anul acesta peste 16 la birna; in jur de 15 la sarituri????????????

Daca Bitang era la Suceava si Stanei la Bucuresti poate ca Ponor nu ar mai fi concurat niciodata sau poate ar fi concurat ca o gimnasta mediocra.

Da, cred sincer ca daca Stanei ar fi acceptat sa ramana in Bucuresti, Catalina ar fi avut in jur de 15 la sarituri (a avut deja 14.800 la europene in 2006 cand era antrenata de Stanei), peste 16 la barna (a avut cu Stanei 15.800 cu nota de plecare 6.3. Era doar o problema de timp pana isi marea dificultatea), si peste 15 la sol (a avut deja cu Stanei medalie de bronz la sol la europene si a doua nota din echipa Romaniei. Ca sa nu mai vorbesc ca era un sol mult mai artistic).

rob_din
15th August 2007, 02:22
Crezi ca antrenata de Stanei, Catalina ar fi luat la concursurile de anul acesta peste 16 la birna; in jur de 15 la sarituri????????????

Daca Bitang era la Suceava si Stanei la Bucuresti poate ca Ponor nu ar mai fi concurat niciodata sau poate ar fi concurat ca o gimnasta mediocra.

Daca Stanei nu o forma pe Ponor Bitang putea sa stea linistita la Suceava si sa devina agent de paza ceva.
Iar sa spui despre antrenorii de club ca n-au calitatile necesare chiar e o jignire. Ce calitati are Bitang si n-are Stanei. Pumnul tare probabil

cata10
15th August 2007, 02:28
Daca Stanei nu o forma pe Ponor Bitang putea sa stea linistita la Suceava si sa devina agent de paza ceva.
Iar sa spui despre antrenorii de club ca n-au calitatile necesare chiar e o jignire. Ce calitati are Bitang si n-are Stanei. Pumnul tare probabil

Elena Chiric este la club, in Bucuresti, pt ca nu a mai vrut sa se antreneze la Deva. La nationale n-a reusit sa treaca de 14.000!!!!!!!!!! De ce????

rob_din
15th August 2007, 02:54
http://www.presidency.ro/?_RID=pers&id=87&_PRID=cons_s

M-am uitat pe cv-ul asta si m-am crucit. Are mai multe decoratii, distinctii etc decat toate gimnastele la un loc. Cat de nedrept poate fi.

vlad001
15th August 2007, 13:02
Elena Chiric este la club, in Bucuresti, pt ca nu a mai vrut sa se antreneze la Deva. La nationale n-a reusit sa treaca de 14.000!!!!!!!!!! De ce????

Dicutam despre faptul ca nu sunt antrenori buni la paralele la cluburi acum? Pentru ca nu inteleg relevanta faptului ca n-a trecut Chiric de 14.000 la nationale la paralele.

Sau poate vrei din nou sa sugerezi, din nou total eronat, ca Chiric n-a trecut de 14.000 la nici un aparat. La barna a trecut si de 15, la sol si sarituri a trecut de 14.
Si nu e din cauza ca s-ar antrena cu Mariana Bitang, pentru ca nu se antreneaza cu ea, desi sunt la acelasi club.

Chiric nu e un mare talent la gimnastica, dar nici o oarecare. Ea a ales sa nu ramana la Deva sa se concentreze pe o cariera in gimnastica, ci sa sa intoarca la club, aproape de casa, unde gimnastica sa nu fie singura preocupare din viata ei.
Mi se pare ca nivelul la care e este mai mult decat onorabil si mi se pare extraordinar ca a ales sa continue gimnastica dupa ce revenirea de anul trecut, cand a concurat la mondiale dupa cateva luni de antrenament.

rob_din
15th August 2007, 14:09
Elena Chiric este la club, in Bucuresti, pt ca nu a mai vrut sa se antreneze la Deva. La nationale n-a reusit sa treaca de 14.000!!!!!!!!!! De ce????

Vorbesti de Chiric de parca ar fi o fosta campioana olimpica. Acesta e nivelul ei, n-are legatura cu locul de antrenament

praf_de_stele
20th August 2007, 17:25
stiu ca n-are nicio legatura cu subiectul topicului, dar fiind singurul in care se vb. despre Catalina, tin sa-i urez "La Multi Ani" campioanei noastre. azi implineste 20 de ani. :)

La multi ani, Cata, multa sanatate, fericire, tot ce-ti doresti, si cat mai multe medalii in viitor.(de aur) :P
:cheer:

cata10
20th August 2007, 17:48
Asa este, azi este ziua campioanei Catalina Ponor!
Catalina, toti fanii gimnasticii artistice iti ureaza: LA MULTI ANI, multa, multa SANATATE si succese rasunatoare la CM si la JO. Noi ne bucuram foarte tare ca ai revenit in gimnastica de mare performanta, ca te antrenezi, din nou, cu Mariana BITANG si ca iti doresti sa fii din nou cea mai buna la olimpiada.
Cu siguranta, la anul prin timpul asta, vei sarbatori castigarea medaliilor de aur la Beijing!
Iti dorim inca multi, multi ani in gimnastica de mare performanta!!!

praf_de_stele
20th August 2007, 18:18
esti fan al catalinei? eu, datorita ei, urmaresc gimnastica. :) chiar daca la analizarea exercitiilor nu ma pricep. :D de la Atena mi-a placut si o urmaresc peste tot unde participa. e favorita mea. :)

vlad001
20th August 2007, 19:30
La multi ani Catalinei, cat mai multe succese in gimnastica si multa fericire in viata personala!

mikeyy
20th August 2007, 19:34
La multi Cata....iti doresc sa ai parte de multa sanatate, fericire si implinire in toate domeniile. Mult succes peste 2 saptamani si la anul la europene si olimpiada.

cata10
20th August 2007, 19:52
esti fan al catalinei? eu, datorita ei, urmaresc gimnastica. :) chiar daca la analizarea exercitiilor nu ma pricep. :D de la Atena mi-a placut si o urmaresc peste tot unde participa. e favorita mea. :)

Buna ade17!
Sunt un fan al gimnasticii romanesti de la Sydney 2000.
Gimnastica, alaturi de tenis, patinaj artistic, atletism si inot sunt sporturile pe care le urmaresc cu mare, mare placere. Sunt sporturi extraordinare si fac in asa fel incat sa nu-mi scape nici o mare competitie. Dar gimnastica este, de departe, chintesenta jocurilor olimpice. Nu cred ca JO fara gimnastica ar mai avea atata interes din partea telespectatorilor.
Catalina Ponor m-a cucerit cu exrcitiile ei de la sol si barna inca din 2003, de la CM din SUA (Anaheim). Asadar, dupa Andreea Raducan, Catalina este a doua gimnasta pe lista preferatelor mele iar pe locul trei s-ar putea clasa Gabriela Dragoi. Sper sa confirme in perioada urmatoare.

praf_de_stele
20th August 2007, 20:47
da, si mie mi-a placut de Andreea. dar Catalina e idolul meu. :rolleyes:

la anul parca nu mai sunt mondiale, daca este olimpiada...
la patinaj sunt, in acelasi an cu olimpiada, si mondiale.

mikeyy
20th August 2007, 20:55
da, si mie mi-a placut de Andreea. dar Catalina e idolul meu. :rolleyes:

la anul parca nu mai sunt mondiale, daca este olimpiada...
la patinaj sunt, in acelasi an cu olimpiada, si mondiale.

Da la gimnastica, in anul olimpic nu se mai tin mondiale.....era frumos sa se tina:)

praf_de_stele
20th August 2007, 21:00
tre' sa recunosc ca, oricat mi-ar placea mie tenisul, punctul culminant la olimpiada este gimnastica. cum aud de JO, gandul imi zboara la gimnastica...:rolleyes: si sper ca de acum inainte sa fim tot pe locul 1. :)

da...pacat ca nu sunt mondiale. ar fi fost mult mai multa lupta, mai multe emotii...asta e.

mikeyy
20th August 2007, 21:24
Gimnastica, pe plan international reprezina cel de-al treilea sport ca audienta la Olimpiada dupa atletism si natatie....dar pt mine repr primul caci la olimpiada ma uit fara sa sar gimnastica.

mikeyy
20th August 2007, 21:26
Am vazut la stiri ca Mariana Bitang i-a facut cadou Catalinei de ziua ei o cruciulita care sa-i poarte noroc. Sper sa ii poarte noroc si sa-i aduca in palmares medalia ce ii lipseste la barna.....:)

praf_de_stele
20th August 2007, 21:48
i-au luat interviu catalinei?

cata10
20th August 2007, 21:52
Intr-adevar in anul cu olimpiada nu au loc CM. A existat o exceptie: anul 1996cand au avut loc si CM si CE, in afara de JO (Atlanta).
Dar au fost si perioade in care mondialele aveau loc la doi ani; la fel si europenele. din acest punc de vedere acum e mai bine deoarece avem si mondiale si europene in acelasi an. Din pacate s-a inceput organizarea de competitii majore (mondiale, europene) fara concurs pe echipe si chiar fara individual compus. O mare prostie. Farmecul conursului pe echipe sau chiar de la individual compus nu poate fi egalat de compexitatea exercitiilor din finalele pe aparate. De altfel, se spune ca o gimnasta completa este aceea care are cel putin o medalie la idividual compus. Sper ca niciodata la olimpiada sa nu se renunte la cele doua concursuri - echipe si AA.
De asemenea mi-as dori ca FIG sa mediatize mai mult intrecerile din Cupa Mondiala si sa stabileasca un nou calendar de desfasurare a acestora; introducandu-se o finala de Cupa Mondiala la sfarsitul fiecarui an. Desigur asta implica si o crestere a premiilor in bani.
Romania ar putea organiza si ea o etapa de cupa mondiala daca oficialii romani s-ar ocupa de construirea unei sali de gimnastica cu cateva mii de locuri asa cum merita acest sport care ne-a adus atatea bucurii......
De asemenea in cadrul cupei mondiale s-ar putea concura nu numai pe fiecare aparat ci s-ar putea gasi si alte tipuri de concursuri: de exempu un concurs individual compus la "perechi"(un gimnast si o gimnasta concureaza la toate aparatele , se face totalul notelor celor doi). La un moment dat exista un astfel de concurs in Elvetia, cred, dar aproape deloc mediatizat.

cata10
20th August 2007, 21:56
Am vazut la stiri ca Mariana Bitang i-a facut cadou Catalinei de ziua ei o cruciulita care sa-i poarte noroc. Sper sa ii poarte noroc si sa-i aduca in palmares medalia ce ii lipseste la barna.....:)

Zi-mi si mie pe ce canal, te rog!

cata10
20th August 2007, 21:59
da, si mie mi-a placut de Andreea. dar Catalina e idolul meu. :rolleyes:

la anul parca nu mai sunt mondiale, daca este olimpiada...
la patinaj sunt, in acelasi an cu olimpiada, si mondiale.

Au loc europenele in martie sau aprilie; nu stiu exact.

mikeyy
20th August 2007, 22:08
Zi-mi si mie pe ce canal, te rog!
Cred ca pe TVR la stirile sportive

praf_de_stele
20th August 2007, 22:29
Intr-adevar in anul cu olimpiada nu au loc CM. A existat o exceptie: anul 1996cand au avut loc si CM si CE, in afara de JO (Atlanta).
Dar au fost si perioade in care mondialele aveau loc la doi ani; la fel si europenele. din acest punc de vedere acum e mai bine deoarece avem si mondiale si europene in acelasi an. Din pacate s-a inceput organizarea de competitii majore (mondiale, europene) fara concurs pe echipe si chiar fara individual compus. O mare prostie. Farmecul conursului pe echipe sau chiar de la individual compus nu poate fi egalat de compexitatea exercitiilor din finalele pe aparate. De altfel, se spune ca o gimnasta completa este aceea care are cel putin o medalie la idividual compus. Sper ca niciodata la olimpiada sa nu se renunte la cele doua concursuri - echipe si AA.
De asemenea mi-as dori ca FIG sa mediatize mai mult intrecerile din Cupa Mondiala si sa stabileasca un nou calendar de desfasurare a acestora; introducandu-se o finala de Cupa Mondiala la sfarsitul fiecarui an. Desigur asta implica si o crestere a premiilor in bani.
Romania ar putea organiza si ea o etapa de cupa mondiala daca oficialii romani s-ar ocupa de construirea unei sali de gimnastica cu cateva mii de locuri asa cum merita acest sport care ne-a adus atatea bucurii......
De asemenea in cadrul cupei mondiale s-ar putea concura nu numai pe fiecare aparat ci s-ar putea gasi si alte tipuri de concursuri: de exempu un concurs individual compus la "perechi"(un gimnast si o gimnasta concureaza la toate aparatele , se face totalul notelor celor doi). La un moment dat exista un astfel de concurs in Elvetia, cred, dar aproape deloc mediatizat.
da, ai dreptate. ar mai fi destule de imbunatatit in gimnastica mondiala. ar trebui sa fie mai multe competitii...diverse. dar nu noi putem hotari ce sa se schimbe. noi doar ne dam cu parerea. :D daca federatia nu se gandeste si nu pune in aplicare alte moduri de a "promova" mult mai mult gimnastica.
am pus intre ghilimele pt. ca gim. este totusi destul de promovata. :D dar ar fi loc si de mai mult. :)

praf_de_stele
20th August 2007, 22:31
Cred ca pe TVR la stirile sportive
pai deja s-au dus. :P

rob_din
20th August 2007, 22:36
Am vazut la stiri ca Mariana Bitang i-a facut cadou Catalinei de ziua ei o cruciulita care sa-i poarte noroc. Sper sa ii poarte noroc si sa-i aduca in palmares medalia ce ii lipseste la barna.....:)

Vai dar ce religioasa e doamna Bitang. Propun canonizarea

vlad001
21st August 2007, 10:56
Vai dar ce religioasa e doamna Bitang. Propun canonizarea

Am vazut acum in Libertatea un articol, a fost un medalion cu imaginea Maicii Domnului, cruciulita si un elefant.
Mi se pare evident scopul "sa-i poarte noroc", mai mult superstitie decat credinta sau religie.
Si imi aduc aminte ca am vazut de curand o emisiune cu Simona Amanar unde zicea ca ea intotdeauna inainte de concurs avea grija sa poarte aceleasi agrafe de par ca in ziua precedenta, costumul sa aibe mult alb, sa poarte o anume cruciulita si sa vorbeasca cu mama inainte.
Poate ajuta si superstitia la marirea increderii inainte de concurs, nu stiu.

Imi aduc aminte si de un interviu pe care l-a dat Catalina dupa ce s-a retras anul trecut, povestea ce nu i-a placut in cantonament.
Printre altele, era nemultumita ca la lot nu exista un psiholog, si ca ea inainte de concurs isi dadea cu mir pe frunte, asta era singurul mod de a-si invinge emotiile.

praf_de_stele
21st August 2007, 16:36
la lot nu exista psiholog? :shocked: pai, eu cred ca ai mare nevoie de psiholog care sa te ajute, sa te scape de emotii, sa-ti sporeasca increderea...

mikeyy
21st August 2007, 16:43
Da nasol ca nu au macar un psiholog...de exemplu la patinaj artistic marii campioni au proprii lor psihologi, au o adevarata echipa in spate.....iar noi...oops

praf_de_stele
21st August 2007, 16:51
"traim in romania si asta ne ocupa tot timpul"

fetele sunt obisnuite cu asa ceva...performanta continua sa faca. cred ca au un psihic puternic daca rezista. fiind si departe de familii, de prieteni.
cred c-ar trebui ca federatia romana sa se ocupe mai mult de fete, sa le ofere cat de cat mai multa relaxare, confort...pt. ca, asa, cu medaliile se mandreste.

prea multa indiferenta... :(

vlad001
21st August 2007, 17:21
De psiholog a fost vorba ca o sa se aduca la lot dupa ce si baietii si fetele (Nistor un special) au avut probleme la Europene. Dar nu mai stiu daca au adus sau nu.

Doctor nu mai exista la lot de cand Oana (cel cu Nurofenul Andreei) a plecat si nici un alt doctor n-a indraznit sa-si mai asume raspunderea.
Mai exista doar doamna Eta la lot, care e asistenta medicala si face si pe maseurul din cate am inteles.
Baietii am auzit ca au doctor, iar totusi fetele se pare ca sunt tratate in alta parte.
La Europene a fost doctorul echipei Germaniei care a avut grija de Sandra la un moment dat.

cata10
23rd October 2007, 14:46
Catalina Ponor se va antrena alaturi de lotul olimpic la Izvorani, stire aparuta la jurnalul sportiv al TVR!

cata10
23rd October 2007, 14:54
Catalina Ponor se va antrena alaturi de lotul olimpic la Izvorani, stire aparuta la jurnalul sportiv al TVR!

Totusi, a mentionat ca nu accepta sa se pregateasca decat functie de programul stabilit de Mariana Bitang care va merge la sala la sfarsit de saptamana.

De asemenea, Catalina nu s-a hotarat daca se va antrena la Deva, atunci cand lotul se va intoarce, dupa renovarea salii! sau poate ramane in Bucuresti (la lotul olimpic ma refer) conform proverbului: "daca nu vine Mahomed la munte vine muntele la Mahomed" :)

cata10
23rd October 2007, 15:05
Sper sa apara materialul si pe site-ul tvr-ului!

mikeyy, daca ai timp, poate il postezi si aici dupa ca apare pe la tvr, pe site!

ioanavol
23rd October 2007, 15:53
uite aici:
http://www.tvr.ro/articol.php?id=20453&c=137

mikeyy
23rd October 2007, 16:30
In sfarsit a aparut si reportajul, multumim Ioana!!!

vlad001
23rd October 2007, 17:17
Ce ti-e si cu ziaristii astia! Titlul articolului e "Ponor se intoarce la Deva" si in reportaj se zice ca de fapt exclude sa se duca la Deva. Ma intreb daca Alina Alexoi sau cine a scris stirea stie ca lotul va fi la Izvorani in urmatoarele 2 luni.
Si mai e ceva ce ma cam pune pe ganduri. Zice ca cei care au hotarat asta sunt Stoica, Bitang si Forminte. N-au zis nimic de ce parere are Ponor. Sper sa fi vorbit Bitang cu ea inainte si sa nu ne trezim ca maine auzim altceva.
Si nu imi place ca s-a stabilit doar ce va face in urmatoarele 2 luni. Dupa aia o iau iar de la capat cu parlamentarile? Sau o sa aibe cineva grija sa nu se termine reparatiile la Deva pana la olimpiada? :D

mikeyy
23rd October 2007, 17:31
2 luni inseamna pana la sarbatorile de iarna.......Daca Ponor e de acord sa stea la Izavorani, atunci cel mai bine ar fi ca pana la olimpiada sa nu se mai plece de acolo si sa continue tot lotul pregatirea.
Asa cum ai spus si tu Vlad poate are cineva "grija" sa nu se termine renovarea, poate le sisteaza cineva fondurile :D

crisloregym
23rd October 2007, 21:59
Tare ideea cu renovarea la nesfarsit a salii!!!

Dar noi ne gandim numai la Ponor cand zicem asta:D. Cred ca fetele sunt mult mai ok la Deva decat la Izvorani, la urma urmelor, la Deva e casa lor, pe cand Izvrani e ideea de cantonament:(.
Eu ma intreb ce parere au fetele celelalte in privinta urmatorului fapt: Catalina vine, se antreneaza cu noi, sta cu noi, mananca cu noi, ne da sfaturi, doar are o experienta mai mare ca noi. Dar de ce nu asculta de antrenorul nostru???Mi se pare absurd. Cum adica intri intr-o sala in care activitatea este condusa de un om, dar tu ai propriul tau plan si lucrezi de una singura? Cine te supravegheaza sa nu se intample ceva cu tine? Cine iti spune ca faci nu stiu ce greseala? Mariana Bitang doar, care vine de 2-3-4 ori pe saptamana cand tu te antrenezi hai sa zic 6 zile pe saptamana? Si tu ce faci, daca in planul respectiv ti se permite sa ai sambata dupa-amiaza libera, de exemplu? A, pot sa ies in oras, nu? Celelalte nu au decat sa se antreneze!!! Doar eu sunt speciala!!!

Sincer mi se pare o mare gogomaneala chestia asta! Si un factor destabilizator pentru celelalte fete. Pentru ca nu sunt convinsa ca Ponor poate fi un sfetnic bun, sincer:(. Plus ca daca ea nu asculta de Forminte, atunci cine are autoritate asupre ei in sala? Cineva trebuie sa aiba, nu? Si acel cineva este cel care coordoneaza activitatea in sala. Adica daca Forminte prevede ca azi de la 10 la 12 (e un exemplu empiric) fetele au lectii de balet, iar in planul lui Ponor lectiile de balet sunt trecute saptamana viitoare ce se intampla? Ponor isi face exercitiul la barna iar fetele iau lectii de balet, separat? Nu vor fi distrase????

Mie nu-mi miroase a bine. E ca si cum ai incerca sa impaci capra cu varza:(

Nu, orice ar fi, daca Ponor isi ia raspunderea sa se duca la Olimpiada separat, apoi s-o faca asa si nu sub ochii lui Forminte. E ca atunci cand spui, nu, mie nu imi place dulcele, dar cand poti mananci si portia altuia:O

mikeyy
23rd October 2007, 22:22
Eu cred ca trebuie sa respecte un program de antrenament, pentru ca de aceea a mers acolo.
Eu consider ca Ponor poate fi atat un exemplu bun pentru fete cat si un exemplu negativ.
Nu stiu care e intelegerea cu Federatia, dar am un presentiment ca Bitang vrea sa devina ceea ce e martha karoly in SUA.

crisloregym
23rd October 2007, 22:25
I don't like this:(

vlad001
24th October 2007, 00:00
uite aici:
http://www.tvr.ro/articol.php?id=20453&c=137

Mi se pare mie sau in poza cea care o tine in brate pe Catalina e Lili Cosma?

mikeyy
24th October 2007, 00:05
Nu stiu ce sa zic...nu imi vine sa cred ca e Ponor acolo ...nu e cumva Stela?

vlad001
24th October 2007, 00:15
Dupa forma umerilor pare Ponor. Si filmuletul de la tvr o avea ca subiect pe Ponor, n-aveau de ce sa dea secvente cu Stela

mikeyy
24th October 2007, 00:20
S-ar putea sa fie asa....uite aici in primele secunde, se vede ca se indreapta catre Forminte si ar putea fi acel moment, pacat ca nu au lasat putin mai mult:
http://www.youtube.com/watch?v=Xngb1mhP3YM

crisloregym
25th October 2007, 23:08
Un alt articol despre Ponor, desi aici se certifica si ca ar ramane cu lotul national, lucru nespecificat de celelalte articole...hmmm

crisloregym
25th October 2007, 23:10
Si un altul, mai scurt:D

http://www.huon.ro/stiri/im:huon:sport/articol/ponor-alaturi-de-lotul-national/cn/bihon-news-editor3-20071023-043202

Pegasnegru
25th October 2007, 23:38
Un alt articol despre Ponor, desi aici se certifica si ca ar ramane cu lotul national, lucru nespecificat de celelalte articole...hmmm
Ai uitat sa pui link, sau era vorba despre un articol postat de altcineva?

crisloregym
26th October 2007, 09:06
a, sorry:D acuma vine si linkul, tot de pe Ziarul de Hunedoara:D

http://www.huon.ro/stiri/im:huon:sport/articol/din-nou-la-deva/cn/bihon-news-editor3-20071024-034142

cata10
26th October 2007, 21:53
a, sorry:D acuma vine si linkul, tot de pe Ziarul de Hunedoara:D

http://www.huon.ro/stiri/im:huon:sport/articol/din-nou-la-deva/cn/bihon-news-editor3-20071024-034142

Ma bucur pentru Catalina! Sper sa ramana alaturi de lotul olimpic macar pana dupa JO de la Beijing! cred ca asa este cel mai bine si pentru ea si pentru celelalte fete dar si pentru Forminte si Bitang!
Daca se integreaza bine in lot cu siguranta va pleca la Deva macat pana la JO. De abia astept sa vad cum evolueaza aceasta situatie!
Pentru Forminte va fi mai bine pentru ca va sti cu siguranta pe cine sa se bazeze in concursul pe echipe pentru fiecare aparat. Iar prezenta Catalinei intre fetele de la lot sper sa duca la cresterea concurentei si a ambitiei de a lucra si mai mult, si mai bine!

LuisaGym
7th September 2011, 18:38
Ma bucur sa vad ca titlul thread-ului asta este inca valabil.

Un articol foarte laudativ la adresa Catalinei http://www.universalsports.com/news-blogs/blogs/blog=tumblemumble/postid=552271.html#plot+thickens+womens+gymnastics +world+team+battle