PDA

View Full Version : Giro d`Italia (12 mai -3 iunie 2007)



georg40
4th May 2007, 12:16
Iata programul competitiei in acest an:

12 mai Etapa I: CAPRERA - LA MADDALENA (Sardinien/contratimp pe echipe) 24 km
13 mai Etapa a II-a : TEMPIO PAUSANIA - BOSA 203 km
14 mai Etapa a III-a: BARUMINI - CAGLIARI 195 km
15 mai Zi de odihna
16 mai Etapa a IV-a : SALERNO - MONTEVERGINE DI MERCOGLIANO 158 km
17 mai Etapa a V-a : TEANO - FRASCATI 172 km
18 mai Etapa a VI-a : TIVOLI - SPOLETO 181 km
19 mai Etapa a VII-a: SPOLETO - SCARPERIA 239 km
20 mai Etapa a VIII-a: BARBERINO DI MUGELLO - FIORANO MODENESE 194 km
21 mai Etapa a IX-a : REGGIO NELL'EMILIA - LIDO DI CAMAIORE 182 km
22 mai Etapa a X-a: LIDO DI CAMAIORE - SANTUARIO NOSTRA SIGNORA 230 km
23 mai Etapa a XI-a : SERRAVALLE SCRIVIA - PINEROLO 192 km
24 mai Etapa a XII-a : SCALENGHE - BRIANÇON (Frankreich) 163 km
25 mai Etapa a XIII-a: BIELLA - SANTUARIO DI OROPA (contratimp individual pe munte) 13 km
26 mai Etapa a XIV-a: CANTU - BERGAMO 181 km
27 mai Etapa a XV-a : TRENTO - TRE CIME DI LAVAREDO 190 km
28 mai Zi de odihna
29 mai Etapa a XVI-a : AGORDO (Dolomiten) - LIENZ (Österreich) 196 km
30 mai Etapa a XVII-a : LIENZ - MONTE ZONCOLAN 146 km
31 mai Etapa a XVIII-a UDINE - RIESE PIO X 182 km
1 iunie Etapa a XIX-a: TREVISO - COMANO TERME 178 km
2 iunie Etapa a XX-a : BARDOLINO - VERONA (contratimp individual)) 42 km
3 iunie Etapa a XXI-a VESTONE - MILANO 181 km

georg40
4th May 2007, 16:19
Quick-Steep-Innergetic:Paolo Bettini, Addy Engels, Mauro Facci, Leonardo Scarcelli, Hubert Schwab, Andrea Tonti, Matteo Tossato, Jurgen Van de Walle und Giovanni Visconti

georg40
4th May 2007, 16:21
AG2R :Rinaldo Nocentini, Hubert Dupont, Julien Loubet, Laurent Mangel, Lloyd Mondory, Christophe Riblon, Yuriy Krivtsov, Rene Mandri, Alexandre Usov.

Celso
4th May 2007, 18:12
http://upload8.postimage.org/193741/harta.jpg (http://upload8.postimage.org/193741/photo_hosting.html)

georg40
5th May 2007, 15:25
@ celso: Frumos, un sincer cuvant de lauda. Vino mai des pe forumul ciclist !

georg40
5th May 2007, 15:27
Liquigas: Danilo Di Luca, Enrico Gasparotto, Vladimir Miholjevic, Vincenzo Nibali, Andrea Noe, Franco Pellizotti, Alessandro Spezialetti, Alessandro Vanotti, Charles Wegelius

Celso
5th May 2007, 15:44
@ celso: Frumos, un sincer cuvant de lauda. Vino mai des pe forumul ciclist !

incerc sa intru si sa postez in masura in care vad etapele! Giro este transmis pe Eurosport si cu siguranta vom comenta aici etapa de etapa:ok: ..mai ales in Turul Frantei (care fie vorba intre noi, e cel mai tare:D )

Geografu
5th May 2007, 16:13
De-abia astpetam sa inceapa cele 3 mari tururi ciciliste ale anului ca sa comentez si eu alaturi de voi pe acest forum.Sunt nerabdator pentru Giro dar cum zicea si Celso tot Le Tour e CEL MAI TARE !! :evil:
Oricum turul Italiei este la o editie aniversara si va fi tare interesant.
Nici nu mai stiu cu cine sa tin dupa scandalurile si retragerile din ultimul timp dar deocamdata nu am un favorit.
Vom mai vorbi cu siguranta multe pe acest topic ! :ok:

georg40
5th May 2007, 16:17
Am inceput sa dau formatiile participante. Daca mai stiti altele puneti-le aici in pagina ! Ca si eventuale stiri inaintea si in jurul lui Giro !

LUCKY_AMARU
5th May 2007, 17:03
Cine e lideru celor dela Discovery? vine savoldelli sau e contador??.......interesant de urmarit giro de anu asta.........cat despre le tour.....normal ca este cel mai tare......da speram sa fie corect macar 10 % adik sa nu mai avem un castigator american dopat gen lance sau landis......fara trisori ....asa grosolani macar........o seringa de epo sau o punga de sange refrigerat se admite.....da kiar cu sacu nu se poate......arrivederci ne vediamo la proxima sabato con il giro:d

Geografu
5th May 2007, 23:15
Stiu ca Basso a fost dat afara de la DSC asta ca stire legata de Giro.De ce zic asta,pentru ca Ivan este castigatorul ultimei editii cea din 2006 pe care a castigat-o destul de clar zic eu.

georg40
6th May 2007, 11:52
@Lucky_amaru: cred ca este Popovic

@geografu: cred ca Basso se afla la sfarsitul carierei, ca si Ullrich. Totusi, el fiind mai tanar poate ca ia in calcul o suspendare de doi ani si apoi revine...

georg40
6th May 2007, 11:53
Amanunte despre Giro gasiti si pe adresa:

www.ilciclismo.it

LUCKY_AMARU
6th May 2007, 12:13
Popoovic e bun ptr il giro....dar atat.......ptr le tour e prea mic.........si kiar si in giro mai mult de un loc pe podium nu cred ca poate..........parerea mea ca nu e un bun catzarator inca........om vedea...mai bine mergeau pe contador

dumy84
6th May 2007, 21:35
Dupa ce a aratat in recent incheiatul Tur al Romandiei, unde s-a clasat al doilea, la cinci secunde in spatele lui Th Dekker, eu il vad pe Paolo Savoldelli favorit la Giro.

georg40
7th May 2007, 12:16
Nu stiu inca ce sa spun. Salvoldelli a aratat totusi slabiciuni la contratimp, iar la Giro sunt chiar mai multe si mai grele.

dumy84
7th May 2007, 12:19
Formatia La Francaise des Jeux si-a anuntat echipa pentru GIRO. Cei 9 sunt: Carlos Da Cruz, Arnaud Gérard, Lilian Jégou, Cyrille Monnerais, Francis Mourey, Fabien Patanchon (FRA), Timothy Gudsell (NZL), Ian McLeod (AFS), Jussi Veikkanen (FIN).

Ma surprinde absenta lui Sandy Casar, locul sase sau sapte anul trecut, daca nu ma insel.

Geografu
7th May 2007, 19:30
Intr-adevar e o surpriza absenta lui Cazar anul asta la Giro mai ales ca el de cativa ani e abonat la marile tururi de ciclism.Sa vedem ce va fi dar oricum in Le Tour nu cred ca va lipsi...:rolleyes:

georg40
7th May 2007, 19:45
Lotto - Predictor: Mario Aerts (BEL), Dario Cioni (ITA), Nick Gates (AUS), Josep Jufré (ESP), Matthew Lloyd (AUS), Robbie McEwen (AUS), Jurgen Vandenbroeck (BEL), Wim Van Huffel (BEL), Stefano Zanini (ITA).

Discovery Channel:Yaroslav Popovych, Volodymyr Bileka (UKR), Steve Cummings (GBR), Pavel Padrnos (CZE), Jose Luis Rubiera (ESP), Tomas Vaitkus (LTU), Brian Vandborg (DEN), Jurgen Van Goolen (BEL), Matthew White (AUS

Liquigas: Danilo Di Luca (ITA), Enrico Gasparotto (ITA), Vladimir Miholjevic (CRO), Vincenzo Nibali (ITA), Andrea Noè (ITA), Franco Pellizotti (ITA), Alessandro Spezialetti (ITA), Alessandro Vanotti (ITA), Charles Wegelius (GBR)

Bouygues Telecom:Olivier Bonnaire, Nicolas Crosbie, Pierre Drancourt, Yohann Gène, Arnaud Labbe, Yoann Le Boulanger, Alexandre Pichot, Franck Renier, Thomas Voeckler

Ag2R-:Rinaldo Nocentini, Hubert Dupont, Julien Loubet, Laurent Mangel, Lloyd Mondory, Christophe Riblon, Yuriy Krivtsov, Rene Mandri, Alexandre Usov.

Astana: Assan Bazayev, Maxim Gourov, Benoît Joachim, Eddy Mazzoleni, Andrey Mizourov, Steve Morabito, Dmitiri Muravyev, Poalo Savoldelli , Sergey Yakovlev.

CSC : David Zabriskie, Fabian Cancellara, Alexandr Kolobnev, Andy Schleck, Juan José Haedo, Kurt-Asle Arvesen, Michael Blaudzun, Matti Breschel, Volodymir Gustov

Rabobank : Michael Rasmussen, Mauricio Ardila, Gerben Löwik, Koos Moerenhout, Max van Heeswijk, Pedro Horillo, Leon van Bon, Dmitiry Kozontchouk, Graeme Brown

Gerolsteiner : Davide Rebellin, Oscar Gatto, Volker Ordowski, Robert Förster, Tim Klinger, Matthias Ruß, Thomas Fothen, Oliver Zaugg , Sven Krauss

Milram : Alessandro Petacchi (ITA), Alessandro Cortinovis (ITA), Sergio Ghisalberti (ITA), Christian Knees (GER), Brett Lancaster (AUS), Mirco Lorenzetto (ITA), Martin Muller (ITA), Alberto Ongarato (ITA), Fabio Sabatini (ITA).

Quick Step Innergetic: Paolo Bettini (ITA), Ad Engels (NED), Mauro Facci (ITA), Leonardo Scarselli (ITA), Hubert Schwab (SUI), Andrea Tonti (ITA), Matteo Tosatto (ITA), Jurgen Van de Walle (BEL), Giovanni Visconti (ITA).


(Am zis mai sus "probabile" pentru ca nu se stie niciodata,"sabia lui Damocles", vreau sa zic Lista lui Fuentes atarna deasupra capetelor...)

Geografu
7th May 2007, 19:59
Daca ma uit pe lista rutierilor pare ca va fi un Giro slabut dar nu cred deloc asta.Vom vedea sper daca nu spectacol macar curse destule frumoase.
Si chair ca nu stiu cu cine sa tin ...:groggy:

resita
7th May 2007, 21:21
sa speram ca o sa avem ceva spectacol.

Cine credeti ca o sa castige?

georg40
7th May 2007, 23:00
Prin simpla impresie, cred in buna comportarea a urmatorilor:
Cioni, Popovic, DiLuca,Savoldelli, Mazzoleni, Rebelin, Bettini, Noe Rassmunsen. S-ar putea ca invingatorul sa fie unul dintre ei !
Sau un altul ! In ciclism este totul posibil, ai o zi proasta si s-a terminat...

dumy84
8th May 2007, 12:50
La sprinteri avem opt oameni importanti, care pot castiga ceva etape. Iata-i: McEwen, Vaitkus, Usov, Brown, Forster, Petacchi, Bettini si noua senzatie, Juan Jose Haedo. Eu cred ca acest argentinian va reusi sa castige cel putin o etapa.

De asemenea, oamenii de la Liquigas mi se par in forma, Pellizotti, Di Luca si Miholjevic putand fi oricand in primii 10. Cat despre victoria finala, se distinge la aceasta ora tripleta Popovici, Savoldelli, Cunego, si de ce o surpriza din partea altor trei rutieri de la Saunier-Duval, Simoni, Piepoli si Ricco. cei trei sunt puternici si pot realiza lucruri marete.

Sa nu-l subestimam pe 'batranul' Garzelli, actualmente la Acqua&Sapone (echipa invitata).

LUCKY_AMARU
8th May 2007, 13:38
Ricco a fost in mare forma.......pare promitator si sper sa faca o figura gen cunego de acu 2-3 editii.......numa' sa fie curat ca daca umbla si el cu pungile de sange improspatat nu are nici o valoare..............totusi cred ca popovich o sa castige ptr ca e de discovery.......si aia umbla cu cu sacii de sange sau alte manareli......

TenisFan
8th May 2007, 13:50
Pai dupa cazurile de dopaj din ultima perioada si dupa cazul Basso si dupa ce Turul Frantei de anul trecut a avut 3-4 castigatori incat nici eu nu mai stiu cine a castigat mi se pare normal ca Il Giro sa fie slabut ca si participare... ;) Dupa mine sunt vreo 3-4 favoriti: Savoldelli(favoritul principal in opinia mea),Popovych(desi n-as fi tocmai sigur cu el),Di Luca(probabil cel mai mare rival la tricou pt Savoldelli alaturi de Cunego),Cunego(daca e constant eu zic ca va castiga dar trebuie sa-l bata pe Savoldelli),Garzelli(cam batran nu cred ca poate fi acolo)restul nu cred ca pot emite pretentii...Bettini in niciun caz el este ciclistul care doreste victorii de etapa nu poate duce un tur intreg si nu poate duce muntii mai ales(in sensul de a sta alaturi de aia 3-4 mentionati mai sus)...Cioni si Mazzoleni or sa fie probabil pe acolo dar nici ei nu au cum sa emita pretentii...Rassmussen este un catarator prin excelenta dar contratimpurile probabil ca vor face diferenta si-l vor indeparta de podium...Eu astept duelul sprinterilor intr-o prima instanta si apoi muntii...Eu zic sa pariati pe Robbie McEwen... ;)

dumy84
8th May 2007, 14:09
Mai bine un tur slabut decat cu nume grele, ca am vazut ce fac numele grele. Poate o data cu revelatiile lui Basso isi vor lasa multi sacii acasa:)

Poate facem si un poll sa vedem exact cum stam cu favoritii. Iata o lista de start provizorie:

Quickstep - Innergetic Astana

1 Paolo Bettini (Ita) 11 Paolo Savoldelli (Ita)
2 Addy Engels (Ned) 12 Maxim Gourov (Kaz)
3 Mauro Facci (Ita) 13 Benoît Joachim (Lux)
4 Leonardo Scarselli (Ita) 14 Assan Bazayev (Kaz)
5 Hubert Schwab (Swi) 15 Serguei Yakovlev (Kaz)
6 Andrea Tonti (Ita) 16 Eddy Mazzoleni (Ita)
7 Matteo Tosatto (Ita) 17 Andrey Mizourov (Kaz)
8 Jurgen Van De Walle (Bel) 18 Steve Morabito (Swi)
9 Giovanni Visconti (Ita) 19 Dmitriy Muravyev (Kaz)

Saunier Duval - Prodir Lampre - Fondital

21 Gilberto Simoni (Ita) 31 Damiano Cunego (Ita)
22 Rubens Bertogliati (Swi) 32 Marzio Bruseghin (Ita)
23 Raivis Belohvosciks (Lat) 33 Giampaolo Caruso (Ita)
24 David Canada Gracia (Spa) 34 Danilo Napolitano (Ita)
25 Angel Gomez (Spa) 35 Gorazd Stangelj (Slo)
26 Manuele Mori (Ita) 36 Sylvester Szmyd (Pol)
27 Iban Mayo Diez (Spa) 37 Paolo Tiralongo (Ita)
28 Leonardo Piepoli (Ita) 38 Francisco Javier Vila Errandonea (Spa)
29 Riccardo Ricco (Ita) 39 Morris Possoni (Ita)

Acqua & Sapone - Caffe Mokambo AG2r Prévoyance

41 Stefano Garzelli (Ita) 51 Rinaldo Nocentini (Ita)
42 Alexandr Arekeev (Rus) 52 Hubert Dupont (Fra)
43 Gabriele Balducci (Ita) 53 Yuriy Krivtsov (Ukr)
44 Massimo Codol (Ita) 54 René Mandri (Est)
45 Dario Andriotto (Ita) 55 Laurent Mangel (Fra)
46 Andrei Kunitski (Blr) 56 Lloyd Mondory (Fra)
47 Giuseppe Palumbo (Ita) 57 Carl Naibo (Fra)
48 Branislau Samoilau (Blr) 58 Christophe Riblon (Fra)
49 Michele Scarponi (Ita) 59 Alexandre Usov (Blr)

Bouygues Telecom Caisse d'Epargne

61 Olivier Bonnaire (Fra) 71 David Arroyo Duran (Spa)
62 Nicolas Crosbie (Fra) 72 Eric Berthou (Fra)
63 Pierre Drancourt (Fra) 73 Joan Horrach Rippoll (Spa)
64 Yohann Gène (Fra) 74 Pablo Lastras Garcia (Spa)
65 Arnaud Labbe (Fra) 75 Alberto Losada Alguacil (Spa)
66 Yoann Le Boulanger (Fra) 76 Aitor Perez Arrieta (Spa)
67 Alexandre Pichot (Fra) 77 Jose Joaquin Rojas Gil (Spa)
68 Franck Renier (Fra) 78 Ruben Plaza Molina (Spa)
69 Thomas Voeckler (Fra) 79 Constantino Zaballa Gutierrez (Spa)

Ceramica Panaria - Navigare Cofidis - Le Crédit par Téléphone

81 Emanuele Sella (Ita) 91 Ivan Ramiro Parra Pinto (Col)
82 Luca Mazzanti (Ita) 92 Mickaël Buffaz (Fra)
83 Paride Grillo (Ita) 93 Hervé Duclos-Lassalle (Fra)
84 Fortunato Baliani (Ita) 94 Bingen Fernandez Bustinza (Spa)
85 Luis Felipe Laverde Jimenez (Col) 95 Mathieu Heijboer (Ned)
86 Julio Alberto Perez Cuapio (Mex) 96 Amaël Moinard (Fra)
87 Domenico Pozzovivo (Ita) 97 Frédéric Bessy (Fra)
88 Matteo Priamo (Ita) 98 Tristan Valentin (Fra)
89 Maximiliano Richeze (Arg) 99 Steve Zampieri (Swi)

Crédit Agricole Discovery Channel Pro Cycling Team

101 Pietro Caucchioli (Ita) 111 Yaroslav Popovych (Ukr)
102 Francesco Bellotti (Ita) 112 Volodymyr Bileka (Ukr)
103 Laszlo Bodrogi (Hun) 113 Steven Cummings (GBr)
104 Julian Dean (NZl) 114 George Hincapie (USA)
105 Angelo Furlan (Ita) 115 Pavel Padrnos (Cze)
106 Patrice Halgand (Fra) 116 José Luis Rubiera Vigil (Spa)
107 Christophe Kern (Fra) 117 Brian Vandborg (Den)
108 Thor Hushovd (Nor) 118 Jurgen Van Goolen (Bel)
109 Nicholas Roche (Irl) 119 Matthew White (Aus)

Euskaltel - Euskadi Française des Jeux

121 Benat Albizuri Aransolo (Spa) 131 Carlos Dacruz (Fra)
122 Koldo Fernandez (Spa) 132 Arnaud Gérard (Fra)
123 Dionisio Galparsoro Martinez (Spa) 133 Timothy Gudsell (NZl)
124 Aitor Hernandez Gutierrez (Spa) 134 Lilian Jégou (Fra)
125 Markel Irizar Aranburu (Spa) 135 Ian McLeod (RSA)
126 Anton Luengo Celaya (Spa) 136 Cyrille Monnerais (Fra)
127 Aketza Pena Iza (Spa) 137 Francis Mourey (Fra)
128 Iban Velasco (Spa) 138 Fabien Patanchon (Fra)
129 Joseba Zubeldia Agirre (Spa) 139 Jussi Veikkanen (Fin)

Gerolsteiner Liquigas

141 Davide Rebellin (Ita) 151 Danilo Di Luca (Ita)
142 Robert Förster (Ger) 152 Enrico Gasparotto (Ita)
143 Thomas Fothen (Ger) 153 Vladimir Miholjevic (Cro)
144 Oscar Gatto (Ita) 154 Vincenzo Nibali (Ita)
145 Tim Klinger (Ger) 155 Andrea Noe' (Ita)
146 Sven Krauss (Ger) 156 Franco Pellizotti (Ita)
147 Volker Ordowski (Ger) 157 Alessandro Spezialetti (Ita)
148 Matthias Russ (Ger) 158 Alessandro Vanotti (Ita)
149 Oliver Zaugg (Swi) 159 Charles Wegelius (GBr)

Predictor - Lotto Rabobank

161 Robbie McEwen (Aus) 171 Michael Rasmussen (Den)
162 Dario David Cioni (Ita) 172 Leon Van Bon (Ned)
163 Josep Jufre Pou (Spa) 173 Graeme Brown (Aus)
164 Matthew Lloyd (Aus) 174 Max Van Heeswijk (Ned)
165 Mario Aerts (Bel) 175 Pedro Horrillo Munoz (Spa)
166 Jurgen Van Den Broeck (Bel) 176 Dmitry Kozontchouk (Rus)
167 Wim Van Huffel (Bel) 177 Koos Moerenhout (Ned)
168 Stefano Zanini (Ita) 178 Mauricio Alberto Ardila Cano (Col)
169 Pieter Mertens (Bel) 179 William Walker (Aus)

Team CSC Team Milram

181 Fabian Cancellara (Swi) 191 Alessandro Petacchi (Ita)
182 Andy Schleck (Lux) 192 Alessandro Cortinovis (Ita)
183 David Zabriskie (USA) 193 Sergio Ghisalberti (Ita)
184 Alexandr Kolobnev (Rus) 194 Christian Knees (Ger)
185 Juan José Haedo (Arg) 195 Brett Lancaster (Aus)
186 Kurt-Asle Arvesen (Nor) 196 Martin Müller (Ger)
187 Matti Breschel (Den) 197 Alberto Ongarato (Ita)
188 Michael Blaudzun (Den) 198 Fabio Sabatini (Ita)
189 Volodymir Gustov (Ukr) 199 Fabio Sacchi (Ita)

Tinkoff Credit System T-Mobile Team

201 Salvatore Commesso (Ita) 211 Serhiy Honchar (Ukr)
202 Evgeni Petrov (Rus) 212 Lorenzo Bernucci (Ita)
203 Daniele Contrini (Ita) 213 Adam Hansen (Aus)
204 Ivan Rovny (Rus) 214 Gregory Henderson (NZl)
205 Ricardo Serrano Gonzalez (Spa) 215 Axel Merckx (Bel)
206 Mikhail Ignatiev (Rus) 216 Aaron Olson (USA)
207 Pavel Brutt (Rus) 217 Marco Pinotti (Ita)
208 Elio Aggiano (Ita) 218 Frantisek Rabon (Cze)
209 Ruggero Marzoli (Ita) 219 Thomas Ziegler (Ger)

Ray1
8th May 2007, 17:52
salut si eu sunt un fan al ciclismului.eu sunt din italia si giro il vad de vreo 4 ani(nu am pierdut nici o tappa).si vroiam sa va mulumesc ca ati pus lista cu toti ciclisti ca o caut de nu stiu cat timp.mersi mult.
Echipa mea favorita e T-Mobile si pentru aceasta editie o sa tin cu Honchar.Din italieni cred ca au sanse sa castige Savoldelli si Simoni(Rebellin poate fi surpriza)

LUCKY_AMARU
8th May 2007, 18:33
rebellin nicodata prietene........cat despre honchar ...nu cred ca ti-ai ales prea bine favoritu......saracu serhy e plin cu de toate.......de toate ce au fost la vremea lor....incepand cu epo pana la sangele din pungi de azi......neoficia..............t-mobile era si favorita mea.......ptr ca era ullrich un pierdant mai mereu...........

Geografu
8th May 2007, 19:29
Honchar in niciun caz,e prea batran si prea "harsit" in ale meseriei daca intelegeti ce vreau sa spun...:rolleyes: :groggy:

Ray1
8th May 2007, 22:03
dar eu nu am zis ca o sa castige hochar sau ca vreau sa castige.doar ca de la t-mobile care este echipa mea preferata tin cu honchar asta.stiu si eu ca anii au trecut si pentru el si sunt realist.oricum nu conteaza cine o sa castige important este sa ne distram

LUCKY_AMARU
8th May 2007, 22:52
Da ce mah il giro e vreo discoteca sau un circ sa te distrezi??????:)))))))) hy ca esty funny........tzii cu juve?:)))......dc zici sa te distrezi ? yo vreau sa vad un giro frumos cu batalii pe munti ...cu mult suspans si cred ca asa o sa si fie...poate face o surpriza venezueleanu ala mic de acum cativa ani ....care a terminat pe 2 sau 3......rujano ......sau era columbian?:d

Geografu
8th May 2007, 23:06
Era columbian Lucky ! ;)
M-am tot gandit si zic ca Mazzoleni asta ar putea fi o surpriza al lui Giro 2007 ! :rolleyes:

georg40
9th May 2007, 11:12
Apropo Rujano. Mi-aduc aminte anul trecut de o secventa din Giro. Ploaie, frig, Rujano la marginea soselei langa bicicleta lui, parand chiar mai mic decat este in realitate, cu o expresie a fetei care cerea indurare si mila. Masina insotitoare a venit dupa putin timp si l-a luat.Abandonase...

LUCKY_AMARU
9th May 2007, 13:16
geografu ...totusi raman la parerea ca rujano e venezuelean......il confunzi tuh..........mazzoleni?nici o sansa la o surpriza.........parerea mea

georg40
9th May 2007, 16:28
Iata cum e cu Rujano:

Nascut: 18/02/1982 im Santa Cruz (Venezuela)
Inaltimea : 1.62 cm
Greutatea: 48 kg
Nationalitatea : Venezuela

lucky_amaru are dreptate !

In general va recomand google respectiv vikipedia, acolo gasiti totul !

Geografu
9th May 2007, 17:51
Scuzele mele ; da Lucky avea dreptate ,l-am confudat nici eu nu stiu cu cine acuma.
Georg tin si eu minte episodul acela dupa parerea mea a fost antologic ! ;)

dumy84
9th May 2007, 18:51
Ultima data era la Quick Step, dar din cate stiu si-a reziliat contractul cu belgienii in toamna anului trecut. Pe unde o fi micutul Rujano?

georg40
9th May 2007, 19:27
Rujano e bine mersi legitimat la unibet.com, nu stiu ce planuri competitionale are, anul acesta nu am auzit inca de el.

dumy84
9th May 2007, 19:39
Serhy Honchar nu va participa la Turul Italiei, dupa ce a contactat o viroza in Turul Romandiei. In aceste conditii T-Mobile se va concentra asupra succeselor de etapa. Asadar schimbare de strategie la T-Mobile. Ca tot se vorbea mai sus de Honchar;)

georg40
9th May 2007, 20:03
In toata echipa TMO exista un singur alergator german, Ziegler. Nici cu Goncear nu ar fi avut sanse in clasamentul general, acesta fiind bun la contratimp, dar modest la munte.

georg40
9th May 2007, 20:04
La cursa de deschidere de sambata, contratimp pe echipe vad o lupta in trei, intre CSC, TMO si AST.

dumy84
9th May 2007, 20:06
Parca-l vad pe Zabriskie sau Cancellara in roz. :)

georg40
9th May 2007, 20:20
Temporar. Si in Giro victoria finala se va decide in etapele de munte, iar cei doi nu sunt chiar printre cei mai buni.
Salvoldelli, Rebellin, Simoni, Cunego, Cioni, Garzelli, Popovic, Ricco, DiLuca cred ca am si epuizat lista favoritilor. Sigur ca, intr-o cursa "curata" mai au si altii "bastonul de maresal" in ranita lor !

LUCKY_AMARU
9th May 2007, 20:37
Da Perez Cuapio mexicanu mai vine in giro? nu de alta da era o pata de culoare in cursa.........Cred ca a venit vremea ca Damiano Cunego sa confirme daca vrea sa fie un nume de retinut in istoria ciclismului............restu de favoriti enumerati mi se par expirati......cu exceptia lui Ricco si Popovich........intre astia 3 as vrea sa se dea batalia finala.......m-am saturat de Garzelli Simoni Savoldelli Basso sau altii de astia batrani unsi cu toate alifiile...nu ca astia tineri ar fi curati...dar macar sa vad alte nume

dumy84
10th May 2007, 00:52
Perez Cuapio este...cum sa nu. La aceeasi Ceramica Panaria-Navigare. Dupa cum am scris si intr-un post anterior cred ca Saunier-Duval o sa fie o echipa puternica in acest Giro. Simoni, Piepoli si Ricco sunt trei nume importante. Hai sa zic ca participa si Iban Mayo:D

Ray1
10th May 2007, 01:19
La cursa de deschidere de sambata, contratimp pe echipe vad o lupta in trei, intre CSC, TMO si AST.

eu zic ca si discovery are o buna echipa pentru crono.dar cred ca o sa castige csc

Geografu
10th May 2007, 09:02
Discovery Channel sau CSC desi nici celelalte echipe nu vor sta cu mainile in san in prima etapa de contratimp !

dumy84
11th May 2007, 15:21
195 din cei 198 de ciclisti au fost testati joi. Singurii care au lipsit, motivat, au fost Cancellara, Michael Barry (T-Mobile) si francezul Arnaud Labbe (Bouygues). Ei au ajuns mai tarziu in Sardinia.

georg40
11th May 2007, 18:18
Nu stiu daca postul ESPN classic se prinde in Romania.
Azi de la ora 19,30, ora Romaniei ,se va prezenta acolo o emisiune dedicata Giro, in cadrul careia pot fi vazuti toti cei " mari" care au castigat cursa, printre care Fausto Coppi, Felice Gimondi, Eddy Merckx, Bernard Hinault, Miguel Indurain.
Eu din fericire pot vedea emisiunea !

georg40
11th May 2007, 18:20
@ dumy84: banuiala pe care am avut-o ,dar n-am vrut sa o scriu, se pare ca se adevereste. In cadrul unui control intern la TMO s-a stabilit ca valorile sanguine ale lui...Serghei Goncear sunt marite motiv pentru care a fost scos din echipa si obligat la o pauza de 30 de zile.
In aceasta ordine de idei sunt foarte curios cum va arata acest Giro "curat " ?

dumy84
11th May 2007, 20:41
@ dumy84: banuiala pe care am avut-o ,dar n-am vrut sa o scriu, se pare ca se adevereste. In cadrul unui control intern la TMO s-a stabilit ca valorile sanguine ale lui...Serghei Goncear sunt marite motiv pentru care a fost scos din echipa si obligat la o pauza de 30 de zile.
In aceasta ordine de idei sunt foarte curios cum va arata acest Giro "curat " ?

Da. Am citit si eu acum o depesa AFP. Se pare ca viroza despre care se vorbea este de fapt o suspiciune de doping. Am inteles ca din Liege-Bastogne-Liege sunt probele cu pricina. Si Honchar prea mergea cu 'motocicleta' la 36 de ani.:rosu:

Celso
12th May 2007, 09:34
Echipele favorite pt etapa de azi si favoritii intregului tur conform casei de pariuri Gamebookers!
http://img513.imageshack.us/img513/503/1ciclismnv8.jpg (http://imageshack.us)

Eu merg pe castigarea turului de catre Simoni, iar la echipe pe CSC.

LUCKY_AMARU
12th May 2007, 11:09
astya de la g`bookers sunt in asentimentu meu......tot pe cunego il vad favorit:D.............azi o sa piarda ceva timp ca nu e asa bun la ttt dar pe munti poate recupera si chiar distanta.......di luca si garzelli ce cauta acolo la favoriti?n-au nici o sansa

LUCKY_AMARU
12th May 2007, 11:10
echipa lui nu e asa buna la ttt:D

Celso
12th May 2007, 11:21
turul e lung ...diferenta se face pe parcurs...

Geografu
12th May 2007, 11:52
Cum nu e Mazzolenii printre favoriti ?? :lol:

georg40
12th May 2007, 13:16
Cum nu e Mazzolenii printre favoriti ?? :lol:

Mazzoleni nu prea a avut rezultate in acest an si cum nici nu avea apriori rolul de capitan la TMO ( ci Goncear care a fost retras) asa a ramas bunul Eddy in afara atentiei...

dumy84
12th May 2007, 13:38
Eu tin cu Damiano, dar mi-e teama ca Savoldelli 'revitalizat' la Astana, dupa un berbecut pregatit ca la Sandu acasa, va castiga.

La TTT de astazi CSC n-are cum sa piarda victoria cu Zabriskie si Cancellara in echipa. Pe 2 Discovery si pe 3 Rabobank.

georg40
12th May 2007, 13:39
Ordinea de start azi:

15h30: Gerolsteiner
15h35: Predictor
15h40: Euskaltel
15h45: CSC
15h50: Milram
15h55: Rabobank
16h00: Saunier Duval
16h05: T-Mobile
16h10: Acqua e Sapone
16h15: AG2R
16h20: Panaria
16h25: Lampre
16h30: Tinkoff
16h35: Crédit Agricole
16h40: Astana
16h45: Cofidis
16h50: Caisse d'Epargne
16h55: Bouygues Telecom
17h00: Quick Step
17h05: Discovery Channel
17h10: Liquigas
17h15: Française des Jeux

dumy84
12th May 2007, 14:21
Eurosport va intra in direct la ora Romaniei 16:30.

Geografu
12th May 2007, 14:25
Ca de obicei Eurosport prefera sa dea golf sau sailing sau box in reluare decat sa inceapa etapa de la inceput la ciclism.Episoade de astea au fost si la turul Frantei 2006.:mda:

Celso
12th May 2007, 14:33
nu e pe Eurosport 2 mai mult?:confused:

edit: am vz acum promo pe eurosport...la 17:45 incepe transmisiunea :|

Ray1
12th May 2007, 14:45
pentru mine si cancellara poate face un bun Giro

Ray1
12th May 2007, 14:45
Echipele favorite pt etapa de azi si favoritii intregului tur conform casei de pariuri Gamebookers!
http://img513.imageshack.us/img513/503/1ciclismnv8.jpg (http://imageshack.us)

Eu merg pe castigarea turului de catre Simoni, iar la echipe pe CSC.

Eu zic csc si Savoldelli:yes:

Celso
12th May 2007, 18:40
sa dus dreaq totul pe final la Discovery dupa cazatura lui Popovich in ultimii km-tri....locul 4!

Geografu
12th May 2007, 18:59
Am vazut o prima etapa interesanta in Giro cu o echipa buna si surprinzatoare : Liquigas care a si castigat TTT-ul.Gasparotto asta i-a suflat de altfel locul lui Di luca care el trebuia sa castige daca ne luam dupa tipetele lui la final si dupa palmaresul sau.
Bravo Liqui si sa speram ca vom continua sa vedem un Giro interesant si frumos ! :ok:

Celso
12th May 2007, 19:06
mai ales ca este o vreme super!:rolleyes:

LUCKY_AMARU
12th May 2007, 19:06
Parerea mea e ca doar la prima etapa de munte poate face o figuro di luca......ptr ca e o etapa de munte mediu.....astazi ar fi trebuit sa fie ziua lui de tricou roz............asta este:d

Ray1
12th May 2007, 19:19
Nu ma asteptam sincer sa castige Liquigas.Simoni e iar departe dar echipa lui acus o sa arate ceea ce poate.Ma asteptam ceva mai mult de la T-mobile cu toate ca aveau doar tineri fara prea multa experienta.Oricum se anunta iar un Giro foarte interesant

georg40
12th May 2007, 20:22
Intradevar victoria lui Liquigas este oarecum surprinzatoare. Diferentele sunt insa foarte mici, chiar si in clasamentul general individual o etapa-doua de munte si contratimp vor da totul peste cap. Salvoldelli, se afla intr-o pizitie buna, el alaturi de Cunego si Popovic,in ciuda caderii de azi, raman favoritii mei.
Total sub asteptari evolutia echipelor germane, Gerolsteiner si T-Mobile.

georg40
12th May 2007, 20:23
@ celso: Giro este transmis international doar pe Eurosport 1.

dumy84
12th May 2007, 21:34
Foarte buna alegerea organizatorilor. Peisajele au fost cu adevarat frumoase. Despre victoria celor de la Liquigas pot spune doar ca m-a surprins, pentru ca-i asteptam in fata pe cei de la CSC. Chiar si Astana e o surpriza pe acest loc doi. Turul ramane deschis in continuare, Savoldelli si Cunego fiind dupa mine favoriti certi la tricoul roz. Ma gandesc ca pana la urma nici Simoni nu trebuie scos din calcule. Poate acest rezultat mai slab il va face uitat pe la mijlocul clasamentului, fapt care l-ar putea motiva pentru etapele de munte. Sunt sigur ca nu va ezita sa atace pe masura ce soseaua va incepe sa urce.

Ray1
12th May 2007, 23:44
pos Squadra Tempo Dist.
1 LIQUIGAS 33:38 0:00
2 ASTANA 33:51 0:13
3 TEAM CSC 34:08 0:30
4 LAMPRE - FONDITAL 34:20 0:42
5 DISCOVERY CHANNEL PRO C.T. 34:27 0:49
6 ACQUA & SAPONE - CAFFE' MOKAMBO 34:40 1:02
7 TINKOFF CREDIT SYSTEMS 34:42 1:04
8 CREDIT AGRICOLE 34:51 1:13
9 CAISSE D'EPARGNE 35:01 1:23
10 SAUNIER DUVAL - PRODIR 35:03 1:25
11 QUICK STEP - INNERGETIC 35:04 1:26
12 PREDICTOR - LOTTO 35:06 1:28
13 GEROLSTEINER 35:10 1:32
14 TEAM MILRAM 35:11 1:33
15 COFIDIS, LE CREDIT P. TELEPHONE 35:16 1:38
16 RABOBANK 35:25 1:47
17 T-MOBILE TEAM 35:27 1:49
18 CERAMICA PANARIA - NAVIGARE 35:39 2:01
19 BOUYGUES TELECOM 35:45 2:07
20 AG2R PREVOYANCE 35:55 2:17
21 EUSKALTEL - EUSKADI 36:16 2:38
22 FRANCAISE DES JEUX 36:28 2:50

LUCKY_AMARU
13th May 2007, 15:24
Etapa de azi etapa ptr sprinteri.........ce ziceti ......pettachi va lua el prima etapa?.....

Geografu
13th May 2007, 15:30
Sincer nu cred m-as baza pe un francez bun la sprint azi.Il urmaresc binenteles pe Mazzolenni !! :yes: dar nu cred sa aiba si sanse.Poate Di luca...:rolleyes:

Celso
13th May 2007, 15:47
McEwen:yeah:

Geografu
13th May 2007, 16:00
De data asta la cat incepe transmisia live ? :mda:

Celso
13th May 2007, 16:14
cred ca la si 45:D

georg40
13th May 2007, 17:54
A devenit traditional ca ...tenisul sa ne manance nervii, rapind minute importante din transmisia de ciclism. Si mai joaca fetele astea 3 seturi...

Geografu
13th May 2007, 18:13
Ca de obicei cand zici Eurosport zici tot cand te referi la ciclism..:mda: .O etapa interesanta mai sunt 4 kilometri si se pare ca vom avea un sprint masiv pe finis ! :ok:

TenisFan
13th May 2007, 18:23
V-am zis sa pariati pe McEwen... ;) E cel mai bun sprinter de cativa ani buni incoace...Si chiar daca a mai pierdut unele etape la Boonen eu zic ca e cel mai bun...

Geografu
13th May 2007, 18:26
McEwen:yeah:

Ai ghicit-o Celso ,bravo ! ;) .Intr-adevar Tenis fan ,e un bun sprinter insa se bazeaza numai pe asta si cred ca are calitati si de mai mult,de ce nu de castigare a unui tur important...:rolleyes:

TenisFan
13th May 2007, 18:29
.Intr-adevar Tenis fan ,e un bun sprinter insa se bazeaza numai pe asta si cred ca are calitati si de mai mult,de ce nu de castigare a unui tur important...:rolleyes:In niciun caz prietene nu are calitati de asa ceva...El are muschii antrenati doar pentru a fi sprinter... ;) Pe munte e absolut catastrofa...Ii este foarte greu sa duca si muntii si a si declarat asta...Intotdeauna a sperat sa nu vina dupa timpul primului ciclist in etapele de munte ca sa poata duca tricoul verde pana la Paris(ca de obicei acolo se ambitioneaza in Giro are obiceiul de a abandona cand nu mai sunt etape de castigat)... ;)

LUCKY_AMARU
13th May 2007, 18:36
Enervant tenisu asta da bine macar ca a castigat ana :d in fata monstrului ala de kuznetzova........cat despre etapa de azi.....e grav ptr pettachi daca a ajuns sa-l bata la sprint si bettini.......cred ca o etapa va lua si el anu asta.......dar ca de obicei robbie castiga fara ajutoru echipei lotto predictor pe cand pettachi pierde cu tot ajutoru echipei sale care ia dus sprintu pana la vreo 350 m de final........frumoasa zona cel putin bosa ..orasu de final.....zona numa buna sati faci vacanta sardinia asta..

Celso
13th May 2007, 18:51
McEwen:yeah:

ce v`am zis:yeah: am si pariat pe el ca il va bate la duel pe Petacchi:D :evil: ...presimt ca mai castiga macar o etapa McEwen:) :cool: !

georg40
13th May 2007, 23:22
Sprintul final a mai salvat o etapa relativ anosta, ca multe dintre etapele pe plat, dar "mierea" vine etapele rumatoare.

Conduce in clasament general DiLuca(LIQ) urmat de alti cinci coechipieri, avantajati de rezultatul contratimpului pe echipe.

Luni se desfasoara etapa a III-a: BARUMINI - CAGLIARI 195 km, iar marti are loc prima zi de odihna.

dumy84
13th May 2007, 23:56
A fost o mansa destul de animata in ultimii 20 de km, cu actiunile lui Brutt, Sella si Lastras. Echipele invitate, in cazul de azi Panaria si Tinkoff, arata ca vor sa se remarce rapid. O victorie pana la urma asteptata pentru McEwen, dar m-a surprins absenta de la sprint a lui Thor Hushovd. Norvegianul e cam singurul care-i poate tine piept micutului Robbie. Petacchi este depasit complet de evenimente. Si daca sprinteaza singura echipa Milram, tot iese pe 2 sau 3.

georg40
14th May 2007, 11:54
Dupa accidentul cunoscut,in care si-a fracturat rotula, Petacchi nu mai este cel de dinainte. Echipa organizeaza sprintul pentru el, nimic de zis, se pare insa ca cei circa 200 de metri in vant sunt pentru el de acum prea multi.

dumy84
14th May 2007, 15:43
A inceput etapa a treia, disputata intre Barumini si Cagliari, pe distanta a 181 km. In primii kilometri s-a format o evadare formata din cinci rutieri: A.Pichot, M.Ignatiev, M.Buffaz, E.Aggiano si G.Visconti.

LUCKY_AMARU
14th May 2007, 16:29
Tot lasprint cred ca se va termina etapa.........si o sa fie un sprint mai adevarat banuiesc ca vor gasi aia o strada mai mare prin cagliari nu ca aia de ieri de la bosa.:D

dumy84
14th May 2007, 16:53
Am inteles ca doar ultimii 400 de metri vor fi in linie dreapta, ultimii kilometri fiind destul de virajati. Ramane sa vedem cum vor gestiona baietii cursa.

Doua abandonuri inaintea etapei: Andrea Tonti si A.Hansen.

georg40
14th May 2007, 17:14
Ca un facut, mereu cand este ciclism acesta este precedat de tenis. Iar tenisul se joaca mereu in trei seturi plus prelungiri.Si macar de ar fi tenis de clasa. Imi doresc o inversare, intai ciclism si apoi tenis. Chiar si in cinci seturi !

georg40
14th May 2007, 18:25
Totusi Alesandro Petacchi. Victoria de azi ii va da curaj sa uite seria de insuccese.
(Eu am vazut lacrimi de bucurie...)
Suparatoare neatentia unor ciclisti, care provoaca mereu cazaturi in pluton.

Celso
14th May 2007, 18:29
se pare ca astepta de mult victoria asta...dupa cele spuse si dupa fata lui...mai ca plangea:D

Geografu
14th May 2007, 19:11
Da arata de parca ar fi ajuns la capatul tunelului.Ma bucur pentru el iar etapa a fost una bunicica,nu rea.Ma asteptam mai mult de la Betini si de ce nu de la Eddy Mazzoleni !! :yes:

georg40
14th May 2007, 20:07
Aproape sa uit: a fost cea de-a 20-a victorie a lui Petacchi in cadrul Giro !

dumy84
14th May 2007, 20:14
Si a 115-a din intreaga cariera!

georg40
14th May 2007, 21:11
Mai are cate-ceva de castigat pentru a egala cele 205 (?) victorii ale lui Erik Zabel.

LUCKY_AMARU
14th May 2007, 22:01
zabel era de la t-mobile prietene........nu ca pettachi ar fi curat deplin......da erik zabel ducea trena pe munti lui ullrich in le tour pe cand pettachi rar ajunge la milano....ce sa mai zic deparis......ca nu trece muntii in nici un an.......unapeste alta mi-a placut reactia lui......alea nu erau lacrimi de crocodil..........erau lacrimi adevarate......

georg40
15th May 2007, 12:09
zabel era de la t-mobile prietene........nu ca pettachi ar fi curat deplin......da erik zabel ducea trena pe munti lui ullrich in le tour pe cand pettachi rar ajunge la milano....ce sa mai zic deparis......ca nu trece muntii in nici un an.......unapeste alta mi-a placut reactia lui......alea nu erau lacrimi de crocodil..........erau lacrimi adevarate......

Exact,exact nu inteleg ce vrei sa spui, poate e de vina stilul tau de a formula, poate nestiinta mea.

Din cele scrise spicuiesc un singur insa mare...neadevar: "zabel ducea trena in munti lui Ullrich..." La aceasta afirmatie doua clarificari:
1. Aseara am revazut un DVD "Le Tour 1997", castigat de Jan Ullrich si unde Zabel a obtinut tricoul verde al sprinterilor. Erik a castigat trei etape si in toate trei trena inaintea sprintului a fost dusa de Ullrich, apoi de Aldag si in fine de Lombardi. Ullrich a "tras" cel mai mult si cel mai tare pentru a evita orice incercare de evadare a vreunui adversar;
2. In munti cand Ullrich era deja pe acolo pe sus, Zabel ca si toti ceilalti sprinteri erau de mult ramasi in urma; Zabel nu i-a dus trena lui Ullrich niciodata, repet niciodata.
Daca vrei sa vorbim obiectiv si profesional despre ciclism te rog intai sa te documentezi...

dumy84
15th May 2007, 12:51
Intervin si eu in discutie, cu permisiunea voastra. Din ce imi aduc aminte, si cand spun asta ma gandesc la toate Tururile Frantei din 1996 incoace, o singura data l-am vazut pe Zabel in grupul de frunte intr-o etapa grea de munte. Era in 2003, cand Ullrich evolua sub culorile celor de la Bianchi.

Daca vreti putem faca si un clasamant al celor mai buni sprinteri-cataratori, daca pot spune asa.;)

georg40
15th May 2007, 17:15
Este adevarat, Zabel este sau mai exact era pana acum 2-3 ani unul dintre sprinterii care se descurca relativ bine (in comparatie cu ceilalti) in etapele de munte, asta i-a permis sa castige de mai multe ori tricoul verde la Tour. Dar a spune ca i-a dus tren alui Ullrich mi se pare hazardat (si fals).

LUCKY_AMARU
15th May 2007, 18:21
Alo frate caty ani ai si de cand urmaresty turu?????Yo am exagerat ca sa scot in evidenta faptul ca asta, zabel,al carui fan sunt unpic si yo,era tare si pe munte fata de restu sprinterilor......trebuia sa prinzi ironia da nu e nimik nici yo nu m-am exprimat intocmai academic sa inteleaga toata lumea.....da mi se pare ca tu stii istoria turului Frantei doar de pe dvd-uri si alte kkt-uri de astea...yo am vazut live turu din 98 incoace......in fine am remarcat ca esti pasionat de ciclism de aia te si apreciez...:d

georg40
15th May 2007, 19:39
Ca sa nu mai discutam pe delaturi si nici in contradictoriu: doua precizari: eu urmaresc turul de 30 de ani, ciclismul din Germania ,cu Zabel cu tot il cunosc si mai bine, iar pe tine te rog respectuos sa-ti recitesti mesajele. Limbajul tau ca fond si forma lasa de dorit, ca sa ma exprim academic ! Daca ai observat threadurile cicliste sunt destul de curatele si ingrijite. Nu ne dezamagi !

LUCKY_AMARU
15th May 2007, 21:32
Totusi e un forum nu o societate academica aici nu?......Toata lauda ptr faptul ca sunteti un fan al ciclismului de atatzia ani.........nu sunt prea multi la fel de fideli ciclismului......iar yo sincer imi cer scuze daca v-am jignit cu ceva .........
Cu privire la giro......se anunta maine prima etapa mai adevarata.....ce credeti ca se va intampla.........vom vedea primeele lupte ptr suprematie?...

dumy84
15th May 2007, 21:57
Am urmarit aceasta discutie si ma bucur ca pana la urma s-a ajuns la un numitor comun. Pana la urma sa-l lasam pe Zabel in pace pentru ca nu participa in Giro si sa ne concentram pe etapa de maine, cand se anunta schimbari importante la varf.

La Montevergine din Mercogliano s-a ajuns de doua ori pana acum, in 2001 si 2003, castigatori fiind Danilo Di Luca si Damiano Cunego, ciclisti care sunt si acum cotati printre favoriti.

Pe cine vedeti invingator maine? Pe langa cei doi mentionati mai sus, eu i-as mai adauga pe Paolo Bettini, Ricardo Ricco si Davide Rebellin, dar si un Sella poate produce surpriza!

georg40
15th May 2007, 22:12
OK ! Intradevar nu este o societate academica dar un bun mijloc de a ne exprima frumos gandurile, de a ne controla ideile si scrisul. Sa folosim aceasta posibilitate !

Giro programeaza maine prima etapa de munte, Salerno - Montevergine 153 km. Va fi pentru ciclistii cu pretentii la victorie sau la un loc fruntas in clasamentul general individual un bun prilej de a se recomanda si de a-si mai ...speria putin adversarii.
Si eu sunt foarte curios cum se vor comporta favoritii (mei) Salvoldelli, Cunego, Simoni, Garzelli, Noe, Popovic, Mazzoleni, DiLuca, Bettini, si inca vreo 20 !

Geografu
15th May 2007, 23:13
Eu zic ca etapa de maine ne va primul esantion de oameni care se vor lupta pe mai departe in Il Giro ! Mazzolenni sper sa nu se faca de ras,iar ca invingator l-as vedea pe Cunego sau Garzzeli.Poate si Rebelin dar nu cred.
Oricum o etapa interesanta pe care orice amator sau impatimit de ciclism nu trebuie s-o rateze ! :ok:

LUCKY_AMARU
16th May 2007, 09:04
Acuma sa vedem cum ne va lasa tenisu in pace ......iar prevad un meci lung de 3 seturi spre indignarea noasttra:d...cred ca bettini e in forma...di luca va trebui sa fie atent ca sa nu si piarda tricou roz inca de la prima etapa adevarata:d

Geografu
16th May 2007, 09:54
Bettini sunt sigur ca nu va conta deloc azi.Poate vor fi alte surprize...:rolleyes:

dumy84
16th May 2007, 11:29
Acuma sa vedem cum ne va lasa tenisu in pace ......iar prevad un meci lung de 3 seturi spre indignarea noasttra:d...cred ca bettini e in forma...di luca va trebui sa fie atent ca sa nu si piarda tricou roz inca de la prima etapa adevarata:d

Di Luca nu mai e in roz, lider redevenind coechipierul sau Gasparotto.

LUCKY_AMARU
16th May 2007, 15:13
Bine da e ca si cum el l-ar purta....cine e gasparotto la urma urmei in fata sa..:D...scuze de neatentie:d

Ray1
16th May 2007, 15:21
Eu cred ca azi poate castiga ori Cunego ori Riccò.Cred ca va face o buna figura si Garzelli pentru ca lam vazut destul de bine la crono a tras echipa dupa el.Si mai cred ca spre final Simoni o sa-l trimita pe Piepoli sa traga tare pentru a vedea cine nu e in forma

georg40
16th May 2007, 16:47
Asa o cazatura de masa n-am vazut de mult.Cred ca au fost cel putin 40-50 de rutieri angrenati. Organizatorii n-au nici o vina.
Din pacate alergatorii sunt incorigibili. Se vede clar ca soseaua este ca unsa si totusi lipseste orice precautie, orice masura de preventie.

georg40
16th May 2007, 18:02
Avanatajul fugarilor a inceput sa scada substantial, curand va incepe urcusul de peste 17 km cu o diferenta de nivel de aproape 900 de metri.
Fvaoritii, care stau deocamdata "la cutie" vor trebuie sa-si arate intentiile !

Celso
16th May 2007, 18:17
ce cazatura azi ..o cazatura generala ...aproape toti deodata ca la domino...

nush cum de nimeresc mereu acolo:D ..stergi si tu posturile alea cand o sa ai "putere" georg;)

georg40
16th May 2007, 18:21
Randurile incep sa se rareasca. Inca 3-4 kilometri si apoi incepe bataia pestelui.

georg40
16th May 2007, 18:42
Danilo DiLuca invinge si preia tricoul roz ! Liquigas confirma rolul dominant.
Pelizotti, Ricco, Cunego, Garzelli, Simoni confirma si ei.
Salvoldelli si Rebellin sunt printre invinsii etapei.
Plutonul masiv a sosit cu 5 minute intarziere
Bettini, campionul mondial, a pierdut si el dupa cazatura foarte mult timp. Dupa mai bine de 7 minute continua sa soseasca ciclistii...

Ray1
16th May 2007, 18:45
1.Danilo Di Luca
2.Riccardo Riccò
3.Damiano Cunego
4.andy Schleck
5.Stefano Garzelli

Simoni si Savoldelli au ajuns cu 20 si respectiv 40 de secunde.Cred ca pentru ei nu sunt sanse in acest an dar nu se stie niciodata ce se va intampla

Geografu
16th May 2007, 19:06
O adevarata etapa de munte si foarte interesanta asa cum prevedeam.Cazatura aia a fost antologica nu cred ca am vazut niciodata asa ceva de cand ma uit la ciclism.In rest o parte dintre favoriti ( cea mai mare ) au demonstrat ca sunt acolo sus restul au venit cu autobuzul !
Di luca are fata anul asta de castigat Giro dar mai e de tras si apoi ceilalti asteapta la cotitura.Vedem maine ce va fi...:ok:

dumy84
16th May 2007, 19:29
Nu cred ca Di Luca mai are antidot la Tre Cime di Lavaredo sau pe Monte Zoncolan. Finalul de azi da, e oki pentru el. S-a rulat in viteza, multi coechipieri la trena, dar dupa ce parcurgi o etapa in dinti de fierastrau nu cred ca mai poti merge asa. Adevaratii cataratori au fost mai in spate si cu siguranta vor reveni in etapele urmatoare de munte.

Va mai continua oare Bettini? Imi parea cam resemnat.

Celso
16th May 2007, 20:27
ce incolaceala dreaqu se facuse acolo:ras-plans:...da ce era si in spate:D

georg40
16th May 2007, 22:14
In mod normal , etapa de azi a fost , cu toate diferentele de 8-10 minute la urma, o etapa relativ usoara , pentru munte. De aceea a putut castiga DiLuca. Pe catarari adevarata cu inclinatii de 10-12 la suta el nu se va mai afla in fata, de asta sunt sigur. Acolo va fi randul lui Cunego,Simoni sau Garzelli.

criss25
17th May 2007, 13:14
Pacat totusi ca nu a castigat Perez Cuapio un catarator adevarat. Oricum la ce echipa are Di Luca langa el era greu sa piarda, dar pe catarari mai mari nu il vad bine.

dumy84
17th May 2007, 13:27
Pe Cuapio il vom mai vedea cu siguranta in acest Giro, la fel ca si pe Sella sau Mazzanti, coechipierii sai de la Panaria, care au in fiecare an obtinerea a cel putin o victorie de etapa.

Celso
17th May 2007, 16:42
@ celso: Giro este transmis international doar pe Eurosport 1.

acum este pe Eurosport 2!:)

Geografu
17th May 2007, 18:34
O etapa mai frumoasa ca cea de ieri zic eu si care s-a incheiat si cu un spint superb castigat la mustata si in ultima secunda de un om neasteptat : Robert Forster.Bravo lui si competitia se mentine la un nivel ridicat.Continuarea maine cu etapa 6 ! ;)

dumy84
17th May 2007, 19:20
Finalul foarte virajat si ingust a produs surpriza, pentru ca altfel vedeam o victorie a lui Petacchi. Era bine plasat si asa italianul, daca nu-l jena usor Richeze. Oricum, avem un nucleu bun de sprinteri, mai ales ca, in sfarsit, si-a facut aparitia si Hushovd.

Maine cred ca va fi alta poveste. Cele trei catarari isi vor lasa amprenta asupra sprinterilor si cred ca vom avea parte de prima evadare reusita. Sunt multi atacanti cu pofta de victorie, dupa cum s-a vazut si azi.

Ray1
17th May 2007, 19:34
Pentru maine in fuga ii vad pe Parra(Cofidis)si desigur un coridor de la Tinkoff.Si Commesso poate face bine

georg40
17th May 2007, 19:35
Etapa de azi a oferit mai mult decat asteptam. Multe evadari, inainte de toate Tinkoff, TMO, Panaria si Telecom si-au incercat sansele, punctul de catarare de cat.3-a a fost insa modest, nepunand probleme nici macar sprinterilor.
Ma intreb ce este cu Bettini, mereu in coada plutonului ?
Victoria la sprint a lui Robert Förster(GST), intr-o companie selecta, nu era probabila dar cum s-a dovedit nu imposibila. Echipa Gerolsteiner care aude in Germania in prezent foarte multe opinii critice pentru comportarea mai mult decat modesta din acest sezon, a fost nevoita sa se arate insfarsit !

LUCKY_AMARU
17th May 2007, 19:43
A fost mai mult noroc parerea mea ptr gerolsteiner.a fost un sprint atipic......mcewen pettachi au fost blocati la mantinela........forster s-a trezit brusc in frunte:D......bine e meritu lui ca a fost acoolo......dar cred ca daca richeze nu-l jena pe pettachi si mcewen avea spatiu il bateau usor pe neamt..........oricum o bila neagra organizatorilor ptr cum a aratat finalu....poate maine o fi ziua lui bettini ca tot se intreba lumea pe aici ce e cu el......

bosul99
17th May 2007, 19:53
salutare , eu zic ca o sa vedem un giro destul de slabutz anul asta, sincer il vad castigator pe cunego...........nu prea vad cursele decat le ascult live pe eurosport ca sunt la munca :((......stiti cumva daca esxista vreun site care trensmite online eurosport????.............incep de azi sa postez si eu printre voi,,,,,,,,,,oricum pentru mine lance armstrong ramane cel mai mare ciclist al tutuor timpurilor

Geografu
17th May 2007, 20:12
Salutare bosul sa speram ca vei fii activ aici la ciclism ,iar in ceea ce priveste afirmatia lui lucky,am mai vazut si in etapa 2 parca finaluri stramte si vom mai vedea inca in Giro anul asta dupa cum ne-au promis comentatorii.Poate organizarea sa fie de vina sau poate asa vor ei sa inchida o etapa...:rolleyes:

dumy84
17th May 2007, 20:40
salutare , eu zic ca o sa vedem un giro destul de slabutz anul asta, sincer il vad castigator pe cunego...........nu prea vad cursele decat le ascult live pe eurosport ca sunt la munca :((......stiti cumva daca esxista vreun site care trensmite online eurosport????.............incep de azi sa postez si eu printre voi,,,,,,,,,,oricum pentru mine lance armstrong ramane cel mai mare ciclist al tutuor timpurilor

Chiar Eurosport.com trebuie sa aiba un Live Stream cu Giro. Verifica pagina lor incepand cu ora 16-16:30.

georg40
17th May 2007, 20:46
Bettini este un ...caine incapatanat. Daca nu a abandonat ieri dupa cazatura aceea nefericita nu o va face prea curand, el va rula cu plutonul si intr-o buna zi va ataca. Nu se desparte el de Giro fara sa invinga macar o data !

dumy84
17th May 2007, 23:26
Mai e si un alt aspect de luat in seama. Nu participi in fiecare an in tricoul de campion mondial in turul tarii tale, asa ca e si o chestiune de imagine atat pentru Bettini, cat si pentru ciclismul italian. Eu unul nu-mi aduc aminte de cand un campion mondial n-a mai participat la Giro.

georg40
18th May 2007, 18:58
Victoria de etapa lui Laverde-Jimenes si tricoul roz pentru Marco Pinotti dupa o evadare de peste 100 de kilometri sunt mai mult decat meritate.
Italianul devine lider si toarna un pic de...balsam pe ranile echipei germane T-Mobile, decimata dupa nici o saptamana de intrecere si ramasa in 6 oameni. Cat va rezista Pinotti ? - aceasta este o alta intrebare...

Celso
18th May 2007, 19:02
nu mult:rolleyes:

bosul99
18th May 2007, 20:40
Chiar Eurosport.com trebuie sa aiba un Live Stream cu Giro. Verifica pagina lor incepand cu ora 16-16:30.



Nu dau pe eurosport.Am incercat.

Oricum a inteles ca jimenez a castigat frumos ma bucur pentru el dar ce se intampla cu DSC.Popovici nu prea il vad castingand Giro....dar jur ca nu am vazut nici o tentativa de la DSC....Sper ca in Le tour sa faca o figura frumoasa Levi Lephaimer..........:) :yeah:

bosul99
18th May 2007, 20:42
Bettini nu are nici o sansa zic eu.Sa asteptam etapa de sambata cu 203 km care e destul de dificila sau una cu multe catari.Nu m-ar surprinde sa faca o figura frumoasa vreunul de Timkoff.

dumy84
18th May 2007, 20:59
Etapa de sambata este cea mai lunga a Turului, dar la catarari iti pot spune bosul99 ca exista una singura, de categoria a treia, la vreo 60 km de sosire. Mi-e teama ca nici maine nu-l vom vedea pe Bettini in fata. El a avut o sansa la prima sosire la sprint, cand a fost invins de McEwen, dar in conditiile in care inca il mai dor coastele, nu stiu daca va castiga vreo etapa in acest an.

Ray1
18th May 2007, 21:20
Maine este din nou randul lui petacchi,mcewen,etc..Sunt fericit ca Pinotti a trecut in fruntea clasamentului si maine T-Mobile o sa conduca plutonul.Pinotti poate rzista cu tricoul rox cred pana in etapa a-12.Desigur o va tine pentru 4.

Bettini in schimb azi lam vazut mai bine ,a stat tot timpul langa cei de la Liquigas si cred ca incepe sa isi revina.

Geografu
18th May 2007, 23:07
O etapa mai slaba valoric ca cea de ieri dar interesanta pentru ca am vazut prima evadare reusita din afara plutonului.Am vazut la final si un gest de generozitate dar oricum italianul Pinotti stia ca el va fi noul tricou roz si i-a cedat lui Laverde aceasta victorie poate meritata pentru el.

georg40
19th May 2007, 11:50
Gestul lui Pinotti a fost firesc. Mereu, daca combatantii au muncit pentru succes in egala masura, isi impart...trofeele.Pentru Pinotti tricoul roz era sigur, in timp ce pentru Laverde victoria de etapa a cantarit enorm.

Pentru T-Mobile tricoul roz este un succes intermediar, poate dorit, dar care inseamna de azi si mai multa munca , ceea ce in conditiile unei formatii decimate cu numai 6 oameni nu va fi chiar o mare bucurie. La prima etapa de munte adevarata, Pinotti va fi in principiu singur si ma indoiesc ca va reusi sa-si apere pozitia. La contratimp este relativ bun, acolo cred ca nu va avea probleme.

Paolo Bettini cred ca va mai rula, in scop de refacere, in acest mod 2-3 etape, dupa care sau va ataca sau se va da batut si va abandona.
(Totul insa nu este decat o speculatie, poate fi si altfel...)

dumy84
19th May 2007, 14:12
Reusita lui Pinotti seamana cu cea a germanului Jens Heppner din 2002, cand tot in urma unei evadari reusite, germanul de la Telekom a preluat tricoul roz.

Pentru cei care nu-si mai amintesc, propun aceasta pagina: http://www.cyclingnews.com/road/2002/giro02/?id=results/stage6

Ray1
19th May 2007, 17:52
Petacchi castiga a7-a etapa in fata lui hushovd,bettini si napolitano

Geografu
19th May 2007, 18:05
N-am prins decat sprintul acestei etape dar oricum a meritat.Iata ca pentru Petacchi a revenit din nou Soarele pe strada.A doua victorie de etapa in Giro si sanse mari sa isi duca tricoul lila pana la final ! :ok:

georg40
19th May 2007, 19:19
Pentru mine surpriza a fost Bettini, curajos si darz in final, ceea ce inseamna ca a depasit momentele dificile de dupa cazatura.

dumy84
20th May 2007, 11:15
Foarte buna ideea organizatorilor de a plasa finalul pe circuitul de la Mugello. Imgini superbe si un sprint pe masura. Daca se implica si McEwen ar fi fost intr-adevar fabulos.

dumy84
20th May 2007, 16:30
Evadare masiva, cu 21 de ciclisti:
George Hincapie (Discovery Channel), José Luis Rubiera (Discovery Channel), Alessandro Spezialetti (Liquigas), Andrea Noè (Liquigas), Charles Wegelius (Liquigas), Dario Cioni (Predictor-Lotto), Paolo Bettini (Quickstep-Innergetic), Kurt-Asle Arvesen (Team CSC) , Dionisio Galparsoro (Euskaltel-Euskadi), Francis Mourey (Française Des Jeux), Mario Aerts (Predictor-Lotto), Paolo Tiralongo (Lampre-Fondital), Marzio Bruseghin (Lampre-Fondital), Patxi Vila (Lampre-Fondital), Marco Marzano (Lampre-Fondital), Serguei Yakovlev (Astana), Assan Bazayev (Astana), Serguei Yakovlev (Astana), William Walker (Rabobank), Pavel Brutt (Tinkoff Credit Systems), Emanuele Sella (Ceramica Panaria-Navigare).

Geografu
20th May 2007, 18:06
Mare supriza mare cu Kurt Asle Arvesen asta de la CSC.Norvegianul s-a tinut bine in evadare si iata ca la final i-a invins pe toti inclusiv pe Bettini care sincer m-a dezamagit rau azi ! Bravo Arvesen si pare sa fie prima isprava mai serioasa a baietilor lui Bjarne Ris in Giro 2007 ! :ok:

LUCKY_AMARU
20th May 2007, 18:35
Da ce fatza avea bettini......se uita in spate si parca nu-i venea sa creada ce se intampla.........oare ce i-o fi zis la gestu ala de lehamite......daca nu a castigat azi nici ca va mai castiga anu asta in giro parerea mea.......

Ray1
20th May 2007, 18:45
Mare supriza mare cu Kurt Asle Arvesen asta de la CSC.Norvegianul s-a tinut bine in evadare si iata ca la final i-a invins pe toti inclusiv pe Bettini care sincer m-a dezamagit rau azi ! Bravo Arvesen si pare sa fie prima isprava mai serioasa a baietilor lui Bjarne Ris in Giro 2007 ! :ok:

De ce erai dezamagit?bettini a fost unicul care sa dus sa il prinda pe Sella.Daca el nu se ducea castiga Sella.Arvesen a stat la roata lui Paolo si la surprins in ultimi 100metri si Bettini nu putea mai mult pentru ca isi terminase fortele cu sprintul

georg40
20th May 2007, 19:23
Eu zic la fel, Paolo Bettini se lupta barbateste si curajos dupa greaua lui cazatura, azi fiind o a doua etapa in care a jucat un rol important. Desi handicapul lui este destul de mare sunt convins ca nu si-a spus inca ultimul cuavant.
In ce priveste clasamentul general individual, unul dintre favoritii mei, Andrea Noe, tot de la LIQ ca si DiLuca, se afla acum pe locul doi. Sa-l mai urmarim.

dumy84
21st May 2007, 13:38
Arvesen a castigat, zic eu, pentru ca a avut segmentele mai lungi decat Bettini, diferenta de gabarit dintre cei doi fiind evidenta. Si nu mi s-a parut sa se fi omorat prea mult cu firea la trena. Oricum, una peste alta, Arvesen e un sprinter bunicel, e drept de mana a doua, a treia, dar e acolo.
In ceea ce priveste fata lui Bettini, nu e prima oara cand isi exprima in mod vadit nemultumirea dupa ce este invins intr-o mansa. Asa sunt mai toti italienii...
Ce sa mai zica bietul McEwen, care a terminat etapa cu peste 24 de mintue intarziere.

dumy84
21st May 2007, 16:23
A inceput etapa a 9-a, care se desfasoara intre Reggio Emilia si Lido di Camaiore, pe distanta a 177 km. Deocamdata se ruleaza in grup compact, neexistand nicio evadare. Se pare ca plutonul isi permite astazi un moment de relaxare. Se prefigureaza un duel la sprint, desi cred ca vor exista anumite atacuri in ultima parte a mansei.

dumy84
21st May 2007, 16:57
Ritmul in cursa a inceput sa creasca dupa catararea Cereto, un grup de patru ciclisti desprinzandu-se din pluton. Acestia sunt: Kunitski, Bessy, Crosbie, Masciarelli).

georg40
21st May 2007, 17:10
TMO cu Pinotti ruleaza relativ comod, avansul evadatilor nu are voie sa depaseasca 7 minute si atunci Pinotti ramane lider. Sa vedem.

Celso
21st May 2007, 18:15
marfa toplessul:happy ...ce nemernici sunt aia cu camera din elicopter:D

LUCKY_AMARU
21st May 2007, 19:08
In curand va trebui pus semnu cu 18 ani ........una peste alta o etapa cu multe " privelisti" cool ...si munte si mare si femei goale..

Geografu
21st May 2007, 19:11
Surpriza mare Napolitano asta.Pettachi pierde impreuna cu McEwen la cativa milimetri distanta de italian.Bravo lui si Pinotti ramane in roz ! :ok:
Stie cineva pe ce loc e la general Mazzolenii ? :P :rolleyes:

dumy84
21st May 2007, 21:02
Sta bine omul tau:) E pe 26, la 5:19 de Pinotti.
Faza cu topless-ul a facut deliciul comentatorilor...ce-si puteau dori oare mai mult, dupa o asa etapa, decat sa vada marea si o gagica cu o saltea in spate:))

georg40
21st May 2007, 21:42
A fost totusi o etapa cuminte in care singura intrebarea era care dintre sprinteri va castiga etapa. Napolitano nu este un necunoscut, in palmaresul sau se afla deja cateva victorii la sprint.

bosul99
22nd May 2007, 00:09
Frumoasa etapa duminica pacat de Bettini chia rmerita sa castige ...........:(( s-au combinat eurosport cu yahoo si e varza site-ul acum dupa ce ca nu am timp sa ma uit la tv acum nici pe eurosport nu mai imi place offff.........Popovici pe ce loc e in clasamentul general eu tot la el ma astept sa faca o figura frumoasa ////

georg40
22nd May 2007, 09:34
Si in Germania s-a produs aceasta "casatorie" intre ES si Yahoo, oamenii sunt indignati, cei mai multi cauta alte siteuri si alte forumuri. ( Asta doar in treacat pentru ca este off-topic la tema noastra).

dumy84
22nd May 2007, 13:11
Frumoasa etapa duminica pacat de Bettini chia rmerita sa castige ...........:(( s-au combinat eurosport cu yahoo si e varza site-ul acum dupa ce ca nu am timp sa ma uit la tv acum nici pe eurosport nu mai imi place offff.........Popovici pe ce loc e in clasamentul general eu tot la el ma astept sa faca o figura frumoasa ////

Popovych e pe 34, la fix 5'55" de Pinotti.

georg40
22nd May 2007, 19:41
Piepoli castiga etapa (de munte) de azi, dar Andrea Noe (LIQ), unul dintre favoritii mei preia conducerea in clasamentul general individual, urmat la 1;09 de Bruseghin, 1;15 de Arroyo, 1;38 de Villa etc. Danilo DiLuca are un handicap de 2;58 aflandu-se pe locul 8. Dar lupta pentru tricoul roz abia incepe, etape de contratimp si de munte fiind inca destule.
Sunt curios daca Simoni, Salvoldelli si Cunego isi vor reveni in etapele ce urmeaza ?

Ray1
22nd May 2007, 20:03
dar azi pe Simoni lam vazut bine.sunt bucuros pentru Piepoli si imi pare rau dar era momentul ca Pinotti sa piarda tricoul roz.Oricum a facut tot ce a putut.Dupa etapa asta Garzelli,Savoldelli au iesit definitiv din lupta pt victorie

Geografu
22nd May 2007, 21:06
Din pacate nu am urmarit etapa de azi am ajuns de abia la premiere.Deci Piepoli castiga etapa asta de la SD iar Pinotti pierde enfin tricoul roz.Noul tricou roz este Noe dar nu prea am incredere in el mai mult in Bruseghin ! ;)

georg40
22nd May 2007, 22:41
Eu zic ca aici sunt inca multi favoriti, care la contratimp sau pe munte pot inca sa schimbe radical pozitiile din clasament.

1 NOE' Andrea ITA LIQ 46:06:09 0:00
2 BRUSEGHIN Marzio ITA LAM 46:07:17 1:08
3 ARROYO DURAN David ESP GCE 46:07:24 1:15
4 VILA ERRANDONEA Francisco J. ESP LAM 46:07:47 1:38
5 PETROV Evgeni RUS TCS 46:07:57 1:48
6 SELLA Emanuele ITA PAN 46:08:13 2:04
7 YAKOVLEV Serguei KAZ AST 46:08:15 2:06
8 DI LUCA Danilo ITA LIQ 46:09:07 2:58
9 PINOTTI Marco ITA TMO 46:09:20 3:11
10 RUBIERA VIGIL José Luis ESP DSC 46:09:31 3:22
11 PELLIZOTTI Franco ITA LIQ 46:10:12 4:03
12 SCHLECK Andy LUX CSC 46:10:13 4:04
13 CUNEGO Damiano ITA LAM 46:10:38 4:29
14 PIEPOLI Leonardo ITA SDV 46:10:41 4:32
15 SAVOLDELLI Paolo ITA AST 46:10:49 4:40
16 RICCO' Riccardo ITA SDV 46:11:15 5:06
17 AERTS Mario BEL PRL 46:11:29 5:20
18 SIMONI Gilberto ITA SDV 46:11:33 5:24
19 POPOVYCH Yaroslav UKR DSC 46:11:36 5:27
20 CIONI Dario David ITA PRL 46:11:53 5:44
21 MAZZOLENI Eddy ITA AST 46:12:00 5:51

georg40
23rd May 2007, 21:06
Intr-o decizie doar la indemana sprinterilor, etapa a 11-a a revenit lui Petacchi, inaintea lui Balducci, McEwen, Hushovd, Napolitano etc.
In clasamentul general individual nici o schimbare.

Joi are loc etapa Scalenghe-Briancon/Franta (183 km) in care cataratorii vor avea din nou un cuvant de spus.

Geografu
24th May 2007, 00:00
N-am vazut etapa deoarece ma uitam la meciul Stelei dar oricum ma bucur pentru Pettachi si cred ca isi va duce tricoul lila pana la finis ! ;)

atisha
24th May 2007, 00:43
a fost haios finalul... sosea uda, frane tari la cei patru din fata, iar cei din spatele lor au cazut de parca pedalau pe coji de banane. super faza, check it out on watts :D

dumy84
24th May 2007, 01:05
Etapa de joi e colosala, cu trecere peste Cima Coppi, la 2700 de metri altitudine. Baietii din caravana se vor afla cam la 200 de metri deasupra celui mai inalt varf din Carpati. Finalul este programat in Franta, Briancon, intr-o usoara ascensiune. Cu siguranta se va forma o evadare timpurie, cu cel putin un Tinkoff, un Panaria (cred ca Laverde pentru tricoul verde) si de ce nu un favorit precum Garzelli. Baietii din prima linie cred ca se vor abtine de la orice actiune, cel putin pana la final. O plecare devreme maine ar insemna sinucidere curata, in perspectiva contratimpului de vineri.

Zabriskie
24th May 2007, 12:23
la cat incepe transmisia pe eurosport romania?

noe e bun la contratimp?

Ray1
24th May 2007, 15:23
la cat incepe transmisia pe eurosport romania?

noe e bun la contratimp?

la etapa de vineri unde sunt de parcurs 12.6 km toti pe munte.normal noè nu e prea bun la crono dar vineri poate face binisor.

georg40
24th May 2007, 20:07
Pentru mine etapa de joi a fost pana acum cea mai frumoasa si interesanta.
A fost mai ales de urmarit cum grupul alergatorilor cu pretentii s-a micsorat mereu, pe fiecare urcus, cei cinci ramasi impreuna pana la urma: DiLuca,Simoni, A.Schleck, Cunego si Mazzoleni oferind o disputa vie si spectaculoasa. Rampa de la Briancon, pe ultimii 1 200 de metri ai etapei, fost deosebit de dificila si a decis victoria in etapa ca si noul purtator al tricului roz in persoana lui DiLuca, ce pare in acest an un lider cu pretentii. Sa-l vedem vineri la contratimpul de munte. Daca va rezista, cred ca isi va pastra tricoul pana in final.

Geografu
24th May 2007, 20:15
In sfarsit o etapa tare ,dupa parerea mea entuziasmanta ! Am vazut de toate prieteni si atacuri si dispersari de pluton si o mare surpriza : La Boulangerie asta care a fost primul pe varf.Bravo lui si bravo lui Di Luca care azi mi-a demonstrat ca merita sa obtina tricoul roz.
Vedem la contratimpul de munte special unde se vor decide multe ! :ok:

dumy84
24th May 2007, 21:05
Eu spun ca Turul inca nu e jucat. Mai e contratimpul de vineri, etapa de duminica, Monte Zoncolan si contratimpul de la Verona. Oricine poate prinde o zi proasta. Oricum azi s-a clarificat intr-o masura pozitia favoritilor, Garzelli, Popovych sau Savoldelli fiind aproape iesiti total din carti.

Ray1
24th May 2007, 21:47
Pentru mine etapa de joi a fost pana acum cea mai frumoasa si interesanta.
A fost mai ales de urmarit cum grupul alergatorilor cu pretentii s-a micsorat mereu, pe fiecare urcus, cei cinci ramasi impreuna pana la urma: DiLuca,Simoni, A.Schleck, Cunego si Mazzoleni oferind o disputa vie si spectaculoasa. Rampa de la Briancon, pe ultimii 1 200 de metri ai etapei, fost deosebit de dificila si a decis victoria in etapa ca si noul purtator al tricului roz in persoana lui DiLuca, ce pare in acest an un lider cu pretentii. Sa-l vedem vineri la contratimpul de munte. Daca va rezista, cred ca isi va pastra tricoul pana in final.

da frumoasa etapa.sincer cand a inceput Giro nu ma asteptam ca Di Luca sa mearga asa de bine.Maine cred ca va castiga unul dintre acestia cinci care au ramas+Riccò,Piepoli si Villa.Problema nu e maine pentru Di Luca ,dar a 3 saptamana, care a spus si el ca va fi foarte grea pentru ca nu e obisnuit sa fie competitiv pentru 3 saptamane

Celso
24th May 2007, 22:08
frumos final azi...mai ales traseul:D ...chiar daca nu prea postez, urmaresc si eu aproape zilnic;)

atisha
24th May 2007, 22:26
pe mine m-a incantat finalul, strazile din Briançon, dintr-o parte a orasului pe care n-o prea vedem (Turul Frantei cand ajunge acolo cred ca vine dinspre partea cealalta, are sosirea in alt loc din oras).

Boonen
24th May 2007, 23:06
Mi-a placut etapa de azi. Imi pare rau ca n-am vazut-o de la inceput, am avut examen. Favoritul meu este Cunego, sper sa-si revina. Nici eu nu credeam ca di Luca va fi atat de puternic. vreau sa vad o lupta frumoasa pana la sfarsit.

little_earl
24th May 2007, 23:25
era clar ca dintre cei 5 Di Luca avea cele mai mari sanse de castig, Cunego a fost scuturat pe catarare, a reusit sa revina pe coborare, insa cum a urcat soseaua n-am mai putut ... iar dintre ceilalti 4 Di Luca avea cea mai mare experienta in curse clasice si era cel mai bun sprinter
m-a surprin Mazzoleni, care acum 2-3 ani le ducea trena lui Simoni si Cunego la Saeco

Geografu
24th May 2007, 23:37
Am uitat sa vorbesc despre Mazzoleni care astazi M-A INCANTAT !!!! :yes:

LUCKY_AMARU
25th May 2007, 12:29
Mazzoleni are experienta necesara da ce ziceti de junele Schleck........era aproape sa se tina de di luca.......daca e bun si la contratimp poate sta pepodium si la finele turului......:D

Ray1
25th May 2007, 15:02
Mazzoleni are experienta necesara da ce ziceti de junele Schleck........era aproape sa se tina de di luca.......daca e bun si la contratimp poate sta pepodium si la finele turului......:D

Si eu cred ca poate termina pe podium

Boonen
25th May 2007, 16:02
Este bun Scleck, nimic de zi,s dar pana sa-l invinga pe di Luca mai are de tras, dupa cum a spus si el pe final nu mai are forta necesara pentru o victorie.

georg40
25th May 2007, 17:39
A luat startul la contratimp purtatorul trocului roz, Danilo DiLuca. Curand vom sti daca azi se schimba ceva sau nu. Traseul este scurt dar foarte greu...Media orara de 24 km si ceva spune totul...

georg40
25th May 2007, 18:09
Danilo DiLuca confirma cu brio pozitia de lider, devansand o mare parte a concurentei si obtinand locul al treilea la contratimpul montan. Clasament: Bruseghin 28 min.55 sec; Piepoli la o secunda si DiLuca la 8 secunde.
In clasamentul general individual nu s-au produs schimbari deosebite. Conduce DiLuca inaintea lui Bruseghin, Schleck si Cunego.

LUCKY_AMARU
25th May 2007, 18:43
E clar si cu di luca vorba lui naum si banciu.......a bagat in el la greu ....n-o sa aiba nici o emotie la castigarea turului daca se "alimenteaza"asa in continuare......

georg40
25th May 2007, 20:13
Sa vedem, Giro ramane in nordul Italiei in zona muntoasa, urmeaza alte etape dificile. Cunego are doar un handicap de 2 min.40 sec., el nu se va da batut una cu doua. Si mai sunt si altii.

Geografu
25th May 2007, 20:45
Interesant contra-timp bravo lui Bruseghin pentru victorie iar Di luca eu zic ca nu prea mai are cum sa piarda Giro 2007 ! Cat despre ce ziceau RB & RN a fost o declaratie tendentioasa zic eu....:rolleyes:

Ray1
25th May 2007, 21:49
Si eu cred ca Di Luca a castigat Giro.Doar daca nu o sa se intample ceva accidente in a 3 saptamana.Daca nu ar fi crono in acest Giro eu cred ca Simoni putea sa castige.Dar nu este nici o cursa importanta fara crono din pacate pentru el

Ray1
26th May 2007, 18:47
1.Garzelli 2.Simoni 3.Bettini 4.Baliani 5.Mazzoleni .frumoasa etapa azi unde Simoni se duce dupa cei 2 de la Astana(Savoldelli si mazzoleni).imi pare rau ca na castigat Gibo Simoni pentru ca 8 secunde in plus erau importante.Garzelli in schimb care era la 6'si 30'' si care nu mai are cum sa castige ia luat secundele lu simoni.si maine etapa cea mai grea.desigur oamenii importanti o sa atace si probabil maine se va stii cine va fi castigatorul acestui Giro

georg40
26th May 2007, 19:07
Azi am putut vedea in cele doua grupuri fruntase tot ce are mai bun ciclismul italian la aceasta ora.
Eu zic ca lucrurile nu sunt inca decise. Simoni, Cunego, Garzelli si Salvoldelli vor continua sa atace pozitia lui DiLuca.

TenisFan
26th May 2007, 20:09
Bruseghin daca se tine bine pe munti si ramane la un minut un minut jumate hai 2 minute are sanse sa-i curete pe toti la contratimp(pentru ca e un ITT extrem de mare ca si numar de kilometri)... :ras-plans:

Geografu
26th May 2007, 20:38
In sfarsit am vazut si eu etapa completa.O etapa foarte frumoasa cu multe rasturnari de situatie mai ales la final unde chiar nu ma asteptam ca Garzelli sa iasa castigator.Oricum el nu mai are nicio sansa cred.
Mazzolenni da el mai poate si asta se va vedea chiar maine !! :yes:

georg40
27th May 2007, 12:19
Pentru mine etapa de azi, a 15-a, intre Trento - Tre Cime de Lavardo (190 km) este ...regina editiei din acest an.
Alergatorii vor avea de parcurs un traseu sinuos, foarte greu, in care patru varfuri asteapta a fi invinse: San Pellegrino (1 918 m), San Lucia (1490 m), Giau ( 2 236 m), Tre Croci ( 1 805 m). Si parca toate astea nu ar fi deajuns sosirea are loc pe o rampa cu inclinatie de pana la 18 la suta.
Oricine va arata azi slabiciuni poate pierde in clasament minute pretioase. Un simplu calcul: un kilometru de munte inseama intre 150-180 de secunde ! Iar daca ne uitam in clasamentul general individual devine evident cat este inca de echilibrata situatia. Asa ca totul este inca posibil !

georg40
27th May 2007, 20:01
Asa cum am sperat etapa de azi a fost deosebit de frumoasa. As zice ca a fost o cursa...eliminatorie, fiecare punct dificil de pe traseu selectand alti si alti alergatori, astfel ca pana la urma foarte putini, vreo 10 la numar au avut ceva de spus in deznodamantul final.
Victoria lui R.Ricco inaintea lui Piepoli si Parra a rasplatit munca unui mic dar inimos grup de alergatori. Excelenta revenirea lui Mazolleni care sosit al cincilea avansand senzational in clasamentul general pana pe locul al doilea. Si daca DiLuca nu ar fi atacat pe ultimii 5 kilometri probabil ca am fi avut azi un nou lider. Muntii au fost cum au fost, dar rampa finala a fost de necrezut. Pe ultimii 300-350 de metri ar fi fost necesar un ...ascensor atat era de abrupt,pentru acesti metri alergatorii necesitand intre 100 si 120 de secunde ! Mi-adcu aminte ca in Turul Frantei ldupa o sosirea similara grupuri de ciclisti s-au adresat juriului numindu-i numindu-i pe oficiali...asasini. O deziluzie azi Bruseghin care a pierdut multe minute.
Luni este zi de odihna, dar nu scapati etapa de miercuri in care caravana multicolora va sosi la Lienz in Austria, o etapa tot pentru cataratori...

Clasamentul general dupa etapa a 15-a:

1 DI LUCA Danilo ITA LIQ 68:00:55 0:00
2 MAZZOLENI Eddy ITA AST 68:02:46 1:51
3 SCHLECK Andy LUX CSC 68:03:51 2:56
4 SIMONI Gilberto ITA SDV 68:04:14 3:19
5 CUNEGO Damiano ITA LAM 68:04:18 3:23
6 RICCO' Riccardo ITA SDV 68:04:34 3:39
7 ARROYO DURAN David ESP GCE 68:07:00 6:05
8 SELLA Emanuele ITA PAN 68:07:57 7:02
9 PETROV Evgeni RUS TCS 68:08:24 7:29
10 BRUSEGHIN Marzio ITA LAM 68:10:24 9:29
11 PELLIZOTTI Franco ITA LIQ 68:10:25 9:30
12 PARRA PINTO Ivan Ramiro COL COF 68:11:12 10:17
13 SAVOLDELLI Paolo ITA AST 68:13:03 12:08
14 VILA ERRANDONEA Francisco J. ESP LAM 68:13:30 12:35
15 PIEPOLI Leonardo ITA SDV 68:14:46 13:51

Ray1
27th May 2007, 21:41
da frumoasa etapa,unde di li luca a demonstrat iar ca 90% va castiga el Giro.Simoni azi se vedea ca era cam obosit dupa etapa de ieri.

Geografu
28th May 2007, 08:39
O etapa agonizanta ieri dar frumoasa din cauza tensiunii si a peisajului.Bravo Ricco ,e un tanar care promite mult in viitor.MAZZOLENNI e pe 2 prieteni si sper foarte mult in el ca il va ajunge pe Di Luca.
Desi la inceput nimeni nu prea ii dadea sanse dar acum iata-l pe podium ! :yes:

georg40
29th May 2007, 11:59
Azi si maine merita Giro din nou a fi urmarit.

Azi, etapa Agordo - Lienz(Austria), 189 km, prilejuieste cateva urcusuri spectaculoase, primul dupa 45,4 km Passo din Campolongo, apoi Dobbiaco si Bannberg, o selectie in pluton fiind mai mult decat probabila.

Maine , etapa Lienz - Monte Zoncolan 173 km, poate duce la alte clairificari in clasamentul general, nu atat datorita urcusurilor de pe traseu, ca de exemplu Monte Croce di Comelico (1 636 m) ,Sappada sau Tualis cat mai ales finalului pe Monte Zoncolan, unde dupa un urcus de peste 11 km, alergatorii vor sosi la o altitudine de 1 730 metri. Va fi greu pentru DiLuca, mai ales ca o seama de rutieri abia asteapta sa dea atacul...

georg40
29th May 2007, 19:24
In mare parte pe o vreme potrivnica, majoritatea ciclistilor au concurat intr-un veritabil echipament de ...iarna si ploaie, plutonul s-amenajat considerabil permitanad catorva alergatori mai curajosi sa-si incerce norocul.
Stefano Garzzelli a castigat dupa 30 km facuti "solo" luand plutonului ( si fruntasilor cursei) peste 8 minute, dar el nu mai joaca nici un rol in decizia finala, chiar daca a urcat pe pozitia a 13-a in clasament.
In primele 10 locuri nu au avut loc schimbari substantiale, fruntasii rezervandu-se pentru show-down-ul de maine,cu cateva catarari dificile.

dumy84
29th May 2007, 19:43
O manevra curajoasa si pana la urma inspirata din partea lui Garzelli. Maine pe Monte Zoncolan vom avea parte de ultimele batalii veritabile. Pe Mazzoleni nu-l vad atacand. In schimb cred ca Simoni, Ricco, Piepoli si Cunego vor fi acolo pentru un duel de zile mari. Sa vedem.

Geografu
29th May 2007, 21:04
Frumoasa etapa dar plictisitoare din cauza evadarii prea devreme a lui Garzelli pe care il felicit.A reusit a doua victorie de etapa in Giro 2007 dar se pare ca intr-adevar nu va conta acolo sus.
Maine e greu pentru toata lumea dar HAI MAZZOLENNI !!! :yes: :yes: :yes:

georg40
29th May 2007, 23:08
Frumoasa etapa dar plictisitoare din cauza evadarii prea devreme a lui Garzelli pe care il felicit.A reusit a doua victorie de etapa in Giro 2007 dar se pare ca intr-adevar nu va conta acolo sus.
Maine e greu pentru toata lumea dar HAI MAZZOLENNI !!! :yes: :yes: :yes:

Cum adica ? Eu gasesc evadarea lui chiar prea tarzie. De regula , pe ultimii kilometri micile grupuri nu mai lasa decar foarte rar sanse unei evadari. Eu zic ca Garzelli ar fi avut un potential mai mare in acest Giro numai ca a adormit 2-3 etape.


Maine e maine ! Ultima catarare la 1 730 de metri la sosire inseamna o diferenta de nivel de circa 1 200 de metri pe numai 10 kilometri. Cateva rampe de 22 la suta vor prilejui din nou evocarea ascensorului sau...telefericului !
Daca DiLuca va rezista ? ma indoiesc. Saunier Duval cu Simoni, Rico si Piepoli este foarte puternica, in timp ce la munte actualul lider nu prea are pe cine sa conteze din propria-i echipa. Cred ca si Astana va ataca pentru Mazzolleni, iar Lampre pentru Cunego.

georg40
30th May 2007, 12:22
Miercuri transmisia de la Giro incepe deja la ora 15,45 (ora Romaniei) pe Eurosport 2, urmand ca de la ora 17,00 ea sa continue pe Eurosport 1.

georg40
30th May 2007, 19:11
Surprinzator, etapa de azi cu acest Monte Zoncolan a produs mai putine seisme decat as fi asteptat. A fost greu la deal, dar cei care si pana acum s-au dovedit printre cei mai buni au rezistat consolidandu-si pozitiile fruntase.
Cred ca azi Giro s-a decis definitiv in favoarea lui DiLuca, mai este un contratimp si o etapa sinuoasa (vineri) ,dar probabil ca el nu va mai putea fi rasturnat din pozitia de lider. Pentru locurile pe podium lupta ramane insa deschisa, contratimpul mai putand schimba cate-ceva pe locurile 2-5. Pozitia lui Andy Schleck este pana cum o surpriza.

Clasamentul etapei:
1 SIMONI Gilberto ITA SDV 3:51:52 0:00 20"
2 PIEPOLI Leonardo ITA SDV 3:51:52 0:00 12"
3 SCHLECK Andy LUX CSC 3:51:59 0:07 8"
4 DI LUCA Danilo ITA LIQ 3:52:23 0:31
5 CUNEGO Damiano ITA LAM 3:52:29 0:37
6 CODOL Massimo ITA ASA 3:52:50 0:58 2"
7 PEREZ CUAPIO Julio Alberto MEX PAN 3:53:11 1:19
8 PELLIZOTTI Franco ITA LIQ 3:53:32 1:40
9 BRUSEGHIN Marzio ITA LAM 3:53:49 1:57
10 PARRA PINTO Ivan Ramiro COL COF 3:53:54 2:02
11 NIBALI Vincenzo ITA LIQ 3:54:00 2:08
12 RICCO' Riccardo ITA SDV 3:54:03 2:11
13 MAZZOLENI Eddy ITA AST 3:54:18 2:26
14 AERTS Mario BEL PRL 3:54:30 2:38
15 BALIANI Fortunato ITA PAN 3:54:33 2:41
16 BETTINI Paolo ITA QSI 3:54:35 2:43 6"
17 CIONI Dario David ITA PRL 3:54:47 2:55
18 VEIKKANEN Jussi FIN FDJ 3:55:14 3:22
19 PETROV Evgeni RUS TCS 3:55:19 3:27
20 GARZELLI Stefano ITA ASA 3:55:27 3:35

Clasamentul general individual:

1 DI LUCA Danilo ITA LIQ 77:35:35 0:00
2 SCHLECK Andy LUX CSC 77:37:59 2:24
3 SIMONI Gilberto ITA SDV 77:38:03 2:28
4 CUNEGO Damiano ITA LAM 77:39:04 3:29
5 MAZZOLENI Eddy ITA AST 77:39:21 3:46
6 RICCO' Riccardo ITA SDV 77:40:54 5:19
7 ARROYO DURAN David ESP GCE 77:45:35 10:00
8 PETROV Evgeni RUS TCS 77:46:00 10:25
9 PELLIZOTTI Franco ITA LIQ 77:46:14 10:39
10 BRUSEGHIN Marzio ITA LAM 77:46:30 10:55
11 SELLA Emanuele ITA PAN 77:46:34 10:59
12 PARRA PINTO Ivan Ramiro COL COF 77:47:23 11:48
13 PIEPOLI Leonardo ITA SDV 77:48:43 13:08
14 GARZELLI Stefano ITA ASA 77:50:11 14:36
15 SAVOLDELLI Paolo ITA AST 77:51:02 15:27

Ray1
30th May 2007, 19:28
da eu am zis de mult ca Giro sa terminat in favoarea lui Di Luca.Sunt foarte bucuros pentru Gibo(Simoni) care este favoritul meu de la inceputul acestei curse.Schleck probabil va termina pe 2 si Pentru locul 3 si 4 o sa se bata Simoni cu Cunego.Trebuie sa ne amintim ca mai este crono de 43km deci in clasament ceva se mai poate schimba

georg40
30th May 2007, 21:21
Pentru ultimii 10 kilometri, Simoni a necesitat 39 de minute, realizand o viteza medie 15,4 kmh. Nu se poate spune ca n-a fost o munca iesita din comun !

Geografu
30th May 2007, 23:13
Bravo Simoni pentru victorie.Una mare de tot intr-o etapa mitica.Astept etapa de maine cand Mazzolenni trebuie sa revina macar pe 2 acolo unde era acum 2 zile...:mda: :yes:

georg40
30th May 2007, 23:36
Maine este o etapa pentru sprinteri , si nici vineri nu este mult prea altfel, desi traseul este usor sinuos.
Eddy are sanse doar sambata in proba de contratimp pe distanta de 43 km.

georg40
31st May 2007, 21:27
Cum prevazusem, din nou ...cuvantul l-au avut sprinterii, mai exact unul dintre cei mai autoritarii reprezentanti, in persoana lui Alessandro Petacchi invingator al etapei Udine - Riese Pio X (203 km).
Acesta a tras un sprint neasteptat de lung, minute inca dupa aceea abia putandu-si trage rasuflarea. Petacchi castiga cea de-a treia etapa in aceasta editie.
In clasamentul general nici o schimbare.
Vineri are loc etapa a 19-a : Treviso - Comano Terme (179 km) cu un traseu sinuos dar nu suficient pentru rasturnari spectaculoase in clasament.
Sambata are loc contratimpul: Bardolino-Verona (43 km) - aceste etape se desfasoara in apropierea incantatorului lac Garda, - iar duminica ultima etapa: Vestone - Milano 185 km.

Ray1
31st May 2007, 22:30
Cum prevazusem, din nou ...cuvantul l-au avut sprinterii, mai exact unul dintre cei mai autoritarii reprezentanti, in persoana lui Alessandro Petacchi invingator al etapei Udine - Riese Pio X (203 km).
Acesta a tras un sprint neasteptat de lung, minute inca dupa aceea abia putandu-si trage rasuflarea. Petacchi castiga cea de-a treia etapa in aceasta editie.
In clasamentul general nici o schimbare.
Vineri are loc etapa a 19-a : Treviso - Comano Terme (179 km) cu un traseu sinuos dar nu suficient pentru rasturnari spectaculoase in clasament.
Sambata are loc contratimpul: Bardolino-Verona (43 km) - aceste etape se desfasoara in apropierea incantatorului lac Garda, - iar duminica ultima etapa: Vestone - Milano 185 km.

Petacchi a castigat a patra etapa in acest Giro

georg40
31st May 2007, 22:35
Petacchi a castigat a patra etapa in acest Giro

Adevarat, aceasta de azi este a patra victorie in aceasta editie.

georg40
31st May 2007, 22:45
Inca pe scurt despre etapa de vineri, Treviso - Comano Terme (179 km).
Exista doua puncte importante. Intre km. 90 si 101,4 , adica pe o distanta de 11 km.trebuie invinsa o diferenta de nivel de 820 metri, plutonul urcand la Pian della Fugazze la 1 162 metri. A doua, de asemenea, dificila intre kilometri 149 si 165 unde de la nivelul Lacului Garda (50 m.) se va urca la Passo Balliano la 763 metri altitudine. Daca DiLuca scapa cu bine se poate considera invingatorul acestei editii a Giro d ´Italia.

Geografu
31st May 2007, 23:12
Pettachi a castigat o etapa de care s-a terminat printr-un sprint clasic.Totusi nu stiu de unde a aparut omul asta lila cand plutonul era conudus cu cateva sute de metri inainte de final de 3 oameni de la GerolSteiner...:rolleyes:
Maine e interesant totul ...:evil:

dumy84
1st June 2007, 00:50
Am impresia ca a fost o iluzie a televiziunii italiene. Cand au dat reluarile din fata s-a vazut clar ca cei trei de la Gerolstainer erau de fapt mult in spatele lui Petacchi. De notat ca Ale-Jet a obtinut a 23-a victorie din cariera in Giro d'Italia. Bravo lui ca a reusit sa treaca cu bine de munti si sa sa-si revina dupa accidentarea de anul trecut. Plutonul are nevoie de acest Petacchi, un sprinter din vechea garda, care ne aduce aminte de Cipollini.

georg40
1st June 2007, 19:01
Spaniolul Iban Mayo a castigat etapa de azi, dupa o evadare incununata de succes, pe un traseu in mare parte udat (periculos) de ploaie.
Cum in clasamentul general individual nu au survenit modificari se poate anticipa ca Danilo DiLuca va fi invingatorul acestei editii care se incheie duminica la Milano.

Geografu
2nd June 2007, 00:05
N-am vazut etapa de azi dar oricum o mare supriza victoria lui Mayo care in ultima vreme era considerat cam terminat in ale ciclismului.Poate ca de cand s-a mutat la SD e alta treaba...:rolleyes:
Maine vom sti sigur cine va castiga El Giro 2007 !! :yes:

LUCKY_AMARU
2nd June 2007, 12:12
IL giro....:D

georg40
2nd June 2007, 19:21
Ceea ce am prevazut s-a implinit, Danilo DiLca reusind si dupa contratimpul de azi, desfasurat la Verona in mare parte pe ploaie, sa-si pastreze pozitia de lider , in principiu putandu-se considera invingator.
Clasamentul de azi:
1 SAVOLDELLI Paolo ITA AST 52:20 0:00
2 MAZZOLENI Eddy ITA AST 52:56 0:36
3 ZABRISKIE David USA CSC 52:58 0:38
4 BODROGI Laszlo HUN C.A 53:28 1:08
5 BRUSEGHIN Marzio ITA LAM 53:36 1:16
6 SCHLECK Andy LUX CSC 53:48 1:28
7 NIBALI Vincenzo ITA LIQ 54:04 1:44
8 DI LUCA Danilo ITA LIQ 54:17 1:57
9 IGNATIEV Mikhail RUS TCS 54:21 2:01
10 PELLIZOTTI Franco ITA LIQ 54:22 2:02
11 PETROV Evgeni RUS TCS 54:31 2:11
12 CUNEGO Damiano ITA LAM 54:37 2:17
13 VISCONTI Giovanni ITA QSI 54:38 2:18
14 BELOHVOSCIKS Raivis LAT SDV 54:41 2:21
15 KUNITSKI Andrei BLR ASA 54:49 2:29

De remarcat victoria de etapa a lui Savoldelli, revenirea pe podium a lui Mazzolleni si ca pozitia sigura tanarului Schleck.

Clasamentul general inaintea ultimei etape (Vestone - Milano 185 km):
1 DI LUCA Danilo ITA LIQ 87:40:45 0:00
2 SCHLECK Andy LUX CSC 87:42:40 1:55
3 MAZZOLENI Eddy ITA AST 87:43:10 2:25
4 SIMONI Gilberto ITA SDV 87:44:00 3:15
5 CUNEGO Damiano ITA LAM 87:44:34 3:49
6 RICCO' Riccardo ITA SDV 87:47:45 7:00
7 PETROV Evgeni RUS TCS 87:49:19 8:34
8 BRUSEGHIN Marzio ITA LAM 87:50:59 10:14
9 PELLIZOTTI Franco ITA LIQ 87:51:29 10:44
10 ARROYO DURAN David ESP GCE 87:52:43 11:58
11 SELLA Emanuele ITA PAN 87:53:53 13:08
12 SAVOLDELLI Paolo ITA AST 87:54:15 13:30
13 PARRA PINTO Ivan Ramiro COL COF 87:55:33 14:48
14 PIEPOLI Leonardo ITA SDV 87:58:25 17:40
15 VILA ERRANDONEA Francisco J. ESP LAM 87:59:58 19:13

Geografu
2nd June 2007, 20:27
Felcitari lui Di Luca !! A meritat anul asta sa castige Giro.Sa speram ca nu vom afla ceva necurat despre el in viitorul apropiat.
Mai avem insa o etapa maine si speram ca va fi frumoasa.Mazzolenni al meu iata ca va incheia pe podium !!! :yes:

georg40
3rd June 2007, 19:26
Alessandro Petacchi castiga azi la Milano cea de-a cincea etapa in actualul Giro si cu aceasta si clasamentul sprinterilor.
Danilo DiLuca este este invingatorul celei de-a 90-a editii a Giro, urmat de Andy Schleck si Eddy Mazzolleni.

Ray1
3rd June 2007, 20:09
A fost frumos Il Giro din acest an.sincer eu nu il credeam pe Di Luca in stare de a tine asa bine timp de 3 saptamani pe aceste catarari foarte grele.Acum asteptam Il Tour sa vedem daca Vinokurov e in stare de a castiga.

georg40
3rd June 2007, 20:11
Necazul e ca deja s-a si anuntat o ancheta in care sunt citati printre altii DiLuca si Mazzolleni, este vorba de fapte mai vechi si mai noi, mie nu-mi miroase a bine.

Geografu
3rd June 2007, 23:08
Si mie mi-a placut Giro prieteni anul asta.Multe surprize,favoritul meu a ajuns pe podium,etape valoroase.
Da a meritat sa stam in fiecare zi aproape cateva ore in fiecare dupa-masa sa urmarim ciclism.
Sa speram ca Di Luca nu ne va dezamagi in viitor....:rolleyes:

dumy84
4th June 2007, 01:21
Necazul e ca deja s-a si anuntat o ancheta in care sunt citati printre altii DiLuca si Mazzolleni, este vorba de fapte mai vechi si mai noi, mie nu-mi miroase a bine.

De asta mi-e si mie teama. Inca un scandal de dopaj in care sa fie implicat un castigator de mare tur ar fi o noua lovitura in esenta ciclismului. Sa nu uitam ca invingatorii ultimelor trei mari tururi au dat-o in bara: Heras (Vuelta 2005), Basso (Giro 2006) si Landis (Tour 2006).

Sper ca Di Luca sa fie curat, sau macar aproape putin mai curat decat au fost ceilalti.

georg40
4th June 2007, 14:34
Sa vedem.Pana la 6 iunie trebuie sa inainteze probele pentru laborator.Si el si Mazzolleni. Ce va iesi ?
Cred ca nu trebuie sa fim naivi. Exista la ora actuala in ciclism, si nu pe nedrept, o asa-zisa "banuiala generala" de care nu este scutit nici un pedaleur.
Este timpul ca prin metode noi, originale de control sa se treaca la "filtrarea" tuturor alergatorilor inaintea fiecarui sezon.
In alta ordine de idei, se impune revizuirea listelor de substante interzise, dupa proverbul ca "nu tot ce zboara se mananca !" multe substante devendind intre timp uzuale chiar si omului de rand. O rigiditate in acest domeniu va complica si pe mai departe dopajul si controlul sportivilor.