PDA

View Full Version : Bowling



Tess
20th December 2005, 19:19
JOCUL DE BOWLING

ALEGEREA BILEI DE BOWLING

Înainte de a juca trebuie să vă alegeţi o bila de greutate corectă. Bilele de bowling cântaresc de obicei între 9 şi 16 lb.(pentru a afla greutatea în kg., înmulţiţi numărul de pe bilă cu 0,45).

Ridicaţi o bilă şi, folosindu-vă ambele mâini, una peste cealaltă, tineţi bila în faţa dvs. Tineţi încheieturile degetelor bine strânse şi bratele paralel cu podeaua. Dacă puteţi ţine astfel bila timp de 5 secunde fără ca mâinile să vă tremure, atunci ea este destul de uşoară ca să o puteţi controla. Daca nu, alegeţi o bilă mai uşoară.

Încercaţi să găsiţi o bilă care să se potrivească degetelor dvs. Marginile găurii bilei ar trebui să fie atinse de ambele părţi ale degetului mare, şi în acelaşi timp, ar trebui să vă puteţi mişca degetele lejer în gaură. Tinându-vă degetul mare în gaură, introduceţi-vă degetul mijlociu şi inelarul în celelalte 2 găuri. Găurile ar trebui să fie destul de încăpătoare, astfel încât să permită introducerea degetelor până la a doua încheietură fară să forţaţi.

http://www.idmclub.ro/eKontentIDMFiles/home/idm_club/images/122.jpg



POZITIA

Ţineţi bila pe aceeaşi linie cu umărul drept.
Umărul trebuie să fie pe o linie imaginară ce uneşte zona ţintă (locul în care doriţi ca bila să lovească pista) şi popicele.
Încheietura mâinii cu care aruncaţi trebuie ţinută lângă şold.
Lăsaţi greutatea corpului pe piciorul opus mâinii cu care aruncaţi bila.

http://www.idmclub.ro/eKontentIDMFiles/home/idm_club/images/123.jpg


DISTANŢA FAŢĂ DE LINIA DE FOUL

Este vorba despre distanţa pe care o aveţi faţă de linia de foul în momentul în care vă pregătiţi pentru aruncare. Dacă staţi prea departe paşii dvs. vor fi probabil prea mari iar balansarea şi aruncarea vor fi grăbite. Dacă staţi prea aproape, ultimii 2 paşi vor fi prea scurţi şi veţi pierde astfel din acurateţea aruncării. Odată ce v-aţi determinat poziţia potrivită nu ar trebui să o mai schimbaţi. Aruncarea constantă e un factor cheie şi ar trebui să devină o a doua dvs. natură. Aşa că ... exersaţi!

Întorceţi-vă cu spatele la popice şi poziţionaţi-vă la o distanţă de aproximativ 5 cm. de linia de foul. Simulaţi o aruncare începând cu pasii, apoi încheind-o cu o îndoire a genunchiului şi o balansare a braţului. Observaţi poziţia vârfului piciorului din faţă. Acesta este locul unde ar trebui să se afle calcâiele dvs. când vă pregătiţi de aruncare.

Stabiliţi traiectoria bilei folosind marcajele ajutătoare ale pistei. Verificaţi alinierea umărului şi a bilei cu traiectoria dorită.

PASUL 1: ÎmpingereaÎmpingeţi bila în faţă fără să exageraţi. După aceea avansaţi piciorul drept. (Piciorul stâng dacă aruncaţi cu mâna stângă). Viteza bilei poate fi schimbată în funcţie de înălţimea la care ridicaţi bila şi de balansarea în spate. Puteţi micşora viteza printr-o împingere mai uşoară şi reducând înalţimea balansării în spate. Acest lucru vă va ajuta să controlaţi mai uşor bila.

PASUL 2: Balansarea în jos
Greutatea bilei va cauza întinderea mâinii drepte (stângi dacă aruncaţi cu stânga) în timp ce braţul stâng se întinde pentru contrabalansare. În timpul pendulării mişcaţi-vă piciorul stâng în faţă (dreptul în cazul în care sunteţi stângaci). Menţineţi-vă linia umerilor orizontală pe parcursul mişcării.

PASUL 3: Balansarea în spate[/I]
Nu forţaţi mişcarea. Inerţia bilei va determina înălţimea balansării în spate.

PASUL 4: Aruncarea
Permiteţi bilei să se balanseze natural, fără vreun efort în plus. Forţând bila înapoi, ridicând-o mai sus decât e necesar sau aducând-o mai în faţă veţi pierde din consistenţa mişcării. Menţineţi-vă braţul drept şi aliniat cu o linie imaginara care uneşte umerii, zona ţintă şi popicele.

PASUL 5: Conducerea
Urmăriţi traiectoria bilei în aşa fel încât să fie pe aceeaşi linie cu zona ţintă. La sfârşitul mişcării încheietura mâinii trebuie să fie deasupra nivelului umărului. Mişcarea trebuie să fie consistentă ca viteza şi înalţime, astfel încât fiecare aruncare să fie la fel.

http://www.idmclub.ro/eKontentIDMFiles/home/idm_club/images/124.jpg

http://www.idmclub.ro/eKontentIDMFiles/home/idm_club/images/125.jpg

(idmclub.ro)

Tess
21st December 2005, 01:35
acest thread se vrea multi-topic(al)...asa ca cine vrea sa`i dea inainte cu o istorie a bowlingului, cu experientele sale sau recomandari, intrebari, campionate si campioni sau are nevoie de partener de joc...sa scrie :D

Darkslowstar
21st December 2005, 02:06
Aratei pls si sorei tale primul post, mai ales partea cu aruncatul :D

realmadrid.com
21st December 2005, 10:51
Eu zic sa-l studiezi si tu :drak:

fia
21st December 2005, 10:54
Oare sa-l studiez si eu :D? Nu mai stiu, cum am jucat sambata?

realmadrid.com
21st December 2005, 10:58
Fia, ai jucat bine :D
Ai castigat odata :P in echipa cu cineva...si apoi, te-au ajuns berile :D

PS_Din pacate si pe Dark l-au ajuns, exact atunci cand trebuia sa doboare 3-4 popice :D

Darkslowstar
21st December 2005, 11:03
Am fost prea sigur ca le dau jos din ultima lovitura, nici nu m-am obosit sa tintesc bine. Care beri, ca pana atunci am fost mai mult cu Ceptura

realmadrid.com
21st December 2005, 11:14
Scuzele nu-si mai au rostul :D
Oricum, un al 2lea joc dezamagitor pt majoritatea echipelor, avand in vedere ca ne-au batut niste....incepatori :D :headbang:

Darkslowstar
21st December 2005, 11:36
Asa ziceau ei, n-ai de unde sa stii sigur. Eu nu-i cred nici pe unul nici pe altul :D

fia
21st December 2005, 11:43
Eu zic ca au castigat pentru ca Tudose nu bause nimic :D si la ora aia si Edmond bause moderat, altii in schimb deja dusesera lada de Corona :D

realmadrid.com
21st December 2005, 11:49
Da ma, dar si Edmond...a vrut sa doboare 3 popice...si din greseala...le-a doborat pe toate :D....alcoolul asta :(

Darkslowstar
21st December 2005, 11:49
N-as baga mana in foc pt Edmond, dar Tudose ne-a dus de nas. Alta data il lasam sa joace numai dupa ce-i bagam perfuzia cu votca in vena, pt ca nu cred ca merge aceasi tactica psihologica care a mers ata de bine la gagica lui fia.

EDMOND_
21st December 2005, 13:23
Da ma, dar si Edmond...a vrut sa doboare 3 popice...si din greseala...le-a doborat pe toate :D....alcoolul asta :(


Com , eu am invatat ca in viata este exential sa punctezi atunci cand este necesar. :drak:

In rest doar daca iti place spectacolul ....:D . daca era absolut necesar sa dobor mai devreme popicele normal ca le doboram.:D

Tudose
21st December 2005, 13:32
N-as baga mana in foc pt Edmond, dar Tudose ne-a dus de nas.
Mai, dar cata lipsa de incredere starnesc...
Marturisesc inca o data ca a fost abia a doua oara cand am jucat bowling, si nici nu m-am uitat pe schema care era acolo si care e in primul mesaj de pe acest thread. Stie fia, ca nici degetele cu care trebuia sa tin bila nu le alesesem bine. Oi fi vreun talent ascuns si nici eu nu stiam :yeah:
Ca nu bausem nimic e alta poveste... Fiecare a consumat cat a dorit, nu v-am tinut eu de maini sa va torn pe gat bautura :D

Dark, de ce tactica psihologica vorbesti?

Darkslowstar
21st December 2005, 14:38
Ne-ai adormit bine de tot. Eu sincer am crezut ca ma intrec cu fia, abia la penultima aruncare am vazut cine pandea acolo in umbra sa ne inhate. :D