PDA

View Full Version : Scoala de fotbal Gica Hagi la Constanta



ady51a
20th December 2005, 13:17
Luni seara la emisiunea "Nasul" de pe B1Tv, Gheorghe Hagi a declarat:

"De 3 ani exista o cerere la Primaria Constanta, prin care doresc infintarea unei scoli de fotbal in Constanta"
"Centrul de la Mogosoaia este nimic pe langa ce aveam eu in cap sa fac la Constanta"
"Eu am vrut sa fac ceva pt Constanta dar nu am fost lasat, nu ma pot autopropune la Farul. Constanta este pt mine orasul unde am crescut si m-am lansat in fotbal si toate investitiile mele sunt in Constanta"
"Nea Paul Peniu stie cu cat am ajutat eu clubul Farul, de ce nu l-a cautat nimeni sa afle adevarul?"

Ce parere aveti despre aceste declaratii ale lui Hagi?

desdemona
20th December 2005, 13:29
O mica observatie: a zis ca avea in plan (si inca are, dar asteapta sa i se aprobe proiectul) sa faca o academie de fotbal, nu o scoala :P

b3bito
20th December 2005, 14:01
lol!!! macar jucatori care ii va scoate de la aceasta scoala,sa vina treaca si pe la farul dak au valoare,nu sa treaca direct la poli,dinamo,steaua sau rapid...$$$

FatFrumos
20th December 2005, 14:05
Vam spus Hagi a vrut sa faca dar nici Bosinceanu nu a vrut sa vinda clubul cind Hagi a vrut sa il cumpere.

desdemona
20th December 2005, 14:13
@b3bito, ce legatura are?... nu e scoala de fotbal = pepiniera pentru Farul. E o scoala de fotbal distincta, un proiect social (cum il numise Hagi) .... Astia care or iesi de aici se duc unde au oferte, unde li se gaseste loc. De ce sa fie obligati sa treaca pe la Farul? Nu stiu nici cat ar fi indicat si pentru voi... sa-i luati asa nerodati, sa-i tot incercati........ etc :D E edavarat, Farul ar putea avea prima sansa, fiind mai aproape, ii poate remarca mai usor.... dar atat.

ady51a
20th December 2005, 14:18
Bine cea mai simpla modalitate era sa se cumpere clubul Farul sau centrul de copii si juniori de la Farul si gata nu mai erau discutiile astea.

BoboCosta
20th December 2005, 14:50
Spune-i asta lu Bosanceanu....a vrut sa cumpere clubu acum cativa ani dar bosanceanu a cerut un pret exagerat de mare!!!Cat despre academie....cererea exista de mult la primarie.E vorba despre complexul ''Badea Cartan'' ....dar se pare ca cineva nu doreste ca la Constanta sa fie ceva nemaivazut in Romania

ady51a
20th December 2005, 15:13
La complexul Badea Cartan ma gandeam si eu. Sunt aici 4 terenuri de fotbal, 2 de rugby, o sala de sport, 4 contructii cu vestiare (acum baruri), un minihotel si un bazin de inot neacoperit, dezafectat si in paragina. :jerk: :rolleyes:

b3bito
20th December 2005, 16:45
sa fim serosi...a vrut hagi sa cumpere pe farul...knd intr`o noapte knd visa k a jucat si la farul si nu a facut nimik pt club?...dak tot vroia sa faca un bine se baga alaturi de bosanceanu k investitor...sy yo vreau sa cumpar pe real...dar nu`mi convine 50%din actiuni asa k nu`l mai cumpar dar ma orientez spre barcelona k se roaga aia de mine ...;) :P

FatFrumos
20th December 2005, 18:57
hagi a vrut sa il ia la 2 milioane si Bosinceanu a cerut 4 cind farul se chinuia sa intre in A sau sa intre in B

tchibos
20th December 2005, 19:30
.E vorba despre complexul ''Badea Cartan'' ....dar se pare ca cineva nu doreste ca la Constanta sa fie ceva nemaivazut in Romania


asa e... imi aduc aminte ca acum cativa ani se vorbea ca o sa cumpere Hagi si cateva stadioane si o sa refaca si piscina aia care e acum in paragina, dar nu inteleg de ce nu i s-ar fi aprobat???

Toreador_24
20th December 2005, 23:37
nu prea cred eu in chestia asta .. la cat de make e Hagi s-ar fi dat imediat mare la o televiziuna sa zica treaba asta .. credetzi ca ar fi stat el 3 ani de zile fara sa se laude la vreun post de televiziune , emisiune ca are degand sa faca o scoala de fotbal ? - eu cred ca sunt vorbe spuse aiurea ptr. a mai pacalii publicul constantean si pentru a mai potolii putin spiritele la Constanta dandu-si seama ca nu mai este apreciat si iubit deloc aici ! ( parere mea ) !

desdemona
21st December 2005, 09:08
Suparat ca a ramas fara stadion,
Gheorghe Hagi isi face propria baza sportiva (http://www.replicaonline.ro/index4937.html?topgroupid=1&groupid=22&subgroupid=&contentid=108)

Gheorghe Hagi este cel mai mare fotbalist roman al tuturor timpurilor. Numele sau deschide toate usile, iar imaginea sa este un adevarat obiect de patrimoniu national. Oricare oras din Romania s-ar bate pentru a intra in posesia acestui „brand” de forta care este Hagi, iar o administratie isteata ar scoate profituri fabuloase din exploatarea imaginii unicului roman admirat, deopotriva, de Papa si de ultimul papuas. In aceste conditii ai crede ca a dat norocul peste Constanta. Hagi s-a nascut aici, si-a inceput cariera de magician al fotbalului aici si a declarat ca vrea sa-i invete si pe altii din arta sa tot aici. Incredibil, dar cei care au inceput s-o dea din colt in colt sunt chiar concetatenii sai. Hagi a ajuns sa spuna ca este renegat de cei de acasa. Ca nu mai este dorit aici, nu este apreciat, iar constantenii au ceva cu el. Autoritatile locale dau asigurari ca cel mai cunoscut roman din lume este cat se poate de apreciat si toata lumea il asteapta cu bratele deschise. Oficialii recunosc insa ca, poate, suporterii s-au mai racit putin fata de fostul numar 10 al nationalei, iar Hagi a devenit pentru ei din idol, tradator. O mana de oameni au devenit brusc gelosi pentru ca acesta a ales Timisoara in detrimentul Constantei si au schimbat denumirea stadionului municipal. Asemenea dezonoare a suferit-o doar Dumitru Sechelariu, fostul primar al Bacaului, cel care a botezat stadionul orasului cu propriul nume. Dar, cel putin, in cazul razesului exista scuza pertinenta a mai multor afaceri cu iz de puscarie. Asa ca, macar din acest punct de vedere, gestul constantenilor a fost profund nedrept. Sa trecem totusi peste aceasta situatie jenanta si sa o punem pe seama dragostei prea mari pe care i-o poarta patimasii suporteri constanteni lui Hagi. Am descoperit insa ca reticenta concetatenilor lui Gica al nostru e mai veche si nu are, aparent, nici o explicatie palpabila. Acum doua zile, Hagi s-a plans ca nu este lasat sa deschida la Constanta o Academie de Fotbal, desi se chinuie de trei ani sa puna pe picioare acest proiect. De aici a dedus ca oamenii din partea locului nu-l mai doresc aici, iar interese obscure il tin departe de casa. Situatia este mult mai complicata, iar principalul motiv al acestui intreg scandal pare a fi blestemata de birocratie, la care se adauga, de cateva luni, si procurorii anticoruptie.

Nemirschi: „Cred ca Hagi are o problema personala”

Nicolae Nemirschi, viceprimarul Constantei, ne-a dezvaluit un fapt incredibil: Primaria a aprobat inca din 2003 PUD-ul pentru ridicarea Academiei de Fotbal, pe locul bazei Badea Cartan. Chiar in aceasta toamna, inspectorii Primariei au lucrat pe acest teren, facand un ultim inventar, iar in ianuarie 2006 se va rezolva si problema descarcarii de sarcina juridica. Aceast era de altfel si marea problema a acestui proiect. Cei peste 100.000 de metri patrati ai bazei apartin de drept Primariei Constanta, dar bunurile aflate acolo, amenajarile, imobilele sunt inchiriate catre o structura sau alta. In plus, FC Farul Constanta si-a manifestat si el interesul pentru preluarea acestei baze, intrand in concurenta directa cu... Hagi. Oricum, situatia este pe cale de a se rezolva: „lucrurile sunt destul de avansate, iar deschiderea din partea noastra este totala”, ne-a declarat Nemirschi. Dupa stabilirea cu exactitate a situatiei juridice a terenului, Primaria il va oferi la licitatie sau pentru o asociere. Viceprimarul crede ca ultima varianta este si cea mai probabila, date fiind caracteristicile acestui caz. Nu pot fi foarte multi dispusi sa cumpere circa 10 hectare de teren, dupa care sa mai si investeasca cateva milioane de euro si sa mai si spere la un profit. Tocmai de aceea, Primaria va conditiona instrainarea bazei Badea Cartan de pastrarea specificului sportiv al acesteia. Potrivit lui Nemirschi, primarul Radu Mazare a fost intru totul de acord cu propunerea lui Hagi si sprijina initiativa acestuia de a ridica o Academie de Fotbal. Investitia minima va fi de 4-5 milioane de euro, iar Hagi este vazut ca principalul favorit in cursa pentru preluarea acestei baze. Nemirschi sustine ca tergiversarea cazului s-a datorat, in parte, chestiunilor birocratice – eliberarea de sarcina juridica a terenurilor, parcelarea, respectarea contractelor de inchiriere existente etc. La toate acestea s-au adaugat si problemele create de procurorii DNA. Cererile lor repetate au tinut, efectiv, blocati oamenii Primariei, care nu au mai avut timp sa se mai ocupe si de dosarul lui Hagi. „Va dati seama, nimeni nu se mai joaca acum cu terenurile in Constanta”, a mai declarat Nemirschi. Viceprimarul ne-a spus ca Hagi stie de toate aceste probleme si nu intelege supararea marelui fotbalist: „Cred ca are o problema personala”, a mai adagat acesta. (Cristian ANTON)

ady51a
21st December 2005, 09:43
Nu a fost dorit la Constanta
Hagi a povestit in emisiunea „Nasul“ ca nu a fost dorit la Constanta. „Cand m-am intors in tara, am vrut sa merg la Farul, dar nu mau dorit! Pot sa spuna orice despre mine, dar nu ca i-am refuzat eu, pentru ca este minciuna“. Regele a povestit cum, de trei ani, incearca sa deschida o scoala de fotbal la Constanta, dar se loveste de refuzul autoritatilor locale. „Am aceasta initiativa de trei ani, am ramas insa la intentie, hartia exista la primarie, dar nu s-a concretizat nimic. Deocamdata, a fost doar pierdere de timp. Am auzit doar «da, da, da», dar in rest, nimic“, a explicat Hagi.

ady51a
21st December 2005, 21:05
Hagi a dezvăluit că intenţionează să deschidă o Academie de Fotbal la malul mării, însă edilii oraşului îl ignoră de trei ani.

Antrenorul timişorenilor a ţinut să lămurească câteva aspecte legate de Farul şi de ataşamentul său faţă de Constanţa, pus la îndoială de unii suporteri ai “marinarilor”.
În emisiunea “Naşul” de luni seară, Hagi le-a răspuns fanilor constănţeni care nu au fost de acord ca stadionul de la malul mării să îi poarte numele. “Erau momente când Farul avea doar cinci jucători, şi atunci am fost singurul care a ajutat clubul. Nu mi se pare normal să fiu contestat de nişte băieţi care nu ştiu ce am făcut pentru Farul. Mai ales că nici măcar nu am vrut ca stadionul să îmi poarte numele. A fost ideea doamnei Frâncu (n.r. - directoarea DJTS Constanţa) şi dânsa a tot insistat”, a precizat Hagi.
“Regele” a mai făcut o dezvăluire interesantă. Acum trei ani, el a depus o cerere la Primăria Constanţa pentru a primi un teren pe care să construiască Academia de Fotbal “Gheorghe Hagi”. “Era un proiect social. Copiii nu ar fi plătit lecţiile. Din păcate, nici până în ziua de azi nu am primit un răspuns din partea Primăriei. Nu o să mă duc eu acum să bat la uşa lor”, a afirmat Gică Hagi.ProSport

b3bito
21st December 2005, 22:20
bine k nu a zis k a vrut sa joace pe gratis la farul knd era regele turcie...(ar fi fost in stare sa zik asa ceva...)
p.s. cine vrea sa vina actionar cu mine la barcelona:il luam pe hagi antrenor!!!p sa vina pe gratis...:P

ady51a
3rd January 2006, 22:55
Articol din Cuget Liber - Constanta



O pată neagră pe obrazul Constanţei sportive

* Cu doar un an înainte de intrarea în Europa, complexul sportiv „Badea Cârţan“ arată ca în ţările din lumea a treia



Până la accederea României în Uniunea Europeană a rămas doar un an şi, cu toate că se spune că ţara noastră îndeplineşte condiţiile necesare, o simplă plimbare prin oraşe schimbă radical această poziţii. Nici Constanţa nu face rabat de la această situaţie, ba chiar se numără printre „fruntaşele“ în privinţa aspectului dezastruos.

Ca o cireaşă pe tort, autorităţile locale au lăsat în paragină cel mai mare complex sportiv al urbei de la malul mării. Situată aproape de ieşirea din Constanţa, baza sportivă „Badea Cârţan“ arată de parcă ar fi trecut peste ea tancurile ruseşti. În ultimele două decenii, singurele investiţii au fost făcute în sala de atletism - şi acelea minime -, în timp ce restul terenurilor şi anexelor au fost lăsate de izbelişte.

Singurul bazin de înot de dimensiuni olimpice din Constanţa a devenit o ruină, adăpost pentru câini vagabonzi şi oamenii fără căpătâi. În plus, gunoaiele strânse, la câteva zeci de metri de blocurile din vecinătate, sunt un adevărat focar de infecţie. Din vestiarele unde pe vremuri se schimbau sute de practicanţi ai înotului au mai rămas doar fiare contorsionate şi pereţi decoraţi de pasionaţii de graffitti. Şansa ca bazinul să fie reabilitat este aproape nulă în acest moment, fiind nevoie de investiţii masive pentru a deveni funcţional.

La fel se prezintă şi fostele terenuri de tenis de câmp, din care au supravieţuit doar blocurile de beton ce ţin loc de tribună şi câteva petice de zgură. În sălbăticia zonei, stadionul de rugby nu iese din tipar. Chiar dacă juniorii încă se antrenează aici, gazonul a dispărut complet, lăsând un simplu oval de pământ, iar tribunele seamănă cu catacombe gata să-şi surprindă vizitatorii.

Vremea în care arena găzduia concursuri naţionale a dispărut în negură. Prezentul înfăţişează spectacolul trist al ierburilor şi gunoaielor, dar şi al băncilor de rezerve ruginite. Lângă stadion se află mai multe terenuri de fotbal, unele într-o stare evidentă de degradare, altele îngrijite atât cât să primească aviz pentru a rămâne în circuitul sportiv.



Cine găseşte rezolvarea?

În ultimii ani, zecile de mii de metri pătraţi de teren au atras atenţia mai multor investitori, vorbindu-se despre o reabilitare a întregului complex sportiv şi transformarea sa într-o bază de nivel european. Ar fi fost vorba de investiţii de milioane de euro şi ştergerea unei pete negre de pe obrazul Constanţei.

Cea mai des vehiculată soluţie a fost implicarea lui Gheorghe Hagi, confirmată chiar de fostul mare fotbalist. Acesta a mărturisit că vrea să înfiinţeze în „Badea Cârţan“ o academie de fotbal şi că a discutat cu autorităţile locale despre posibilitatea de a prelua complexul. Mai mult, „Regele“ a susţinut că a depus documente în acest sens şi că aşteaptă încă un răspuns din partea autorităţilor locale la trei ani după ce a făcut acest demers.

O altă variantă a fost luarea în folosinţă a terenurilor de către FC Farul, care şi-a anunţat public dorinţa de a le transforma într-o bază de antrenament. În ciuda acestor variante, starea lucrurilor a rămas neschimbată, întreg complexul continuând să se degradeze. Principala scuză a autorităţilor o reprezintă situaţia juridică destul de complicată a numeroaselor terenuri, existând în acest sens mai multe structuri care le-au închiriat. Totuşi, o mare parte aparţin autorităţilor locale, excepţia făcând doar terenurile de fotbal. „DSJ Constanţa a preluat în 1990 stadionul de rugby, dându-l în folosinţă Liceului cu Program Sportiv, din cauza lipsei fondurilor pentru întreţinere. Anul trecut acesta a revenit primăriei printr-o hotărâre de guvern. Şi sala de atletism este tot în proprietatea primăriei, întrucât aceasta deţine tot patrimoniul şcolar de pe aria oraşului, iar sala este folosită de LPS“, a declarat directorul executiv al DSJ Constanţa, Elena Frîncu. Aceasta este convinsă că cea mai bună soluţie este preluarea complexului sportiv de către Gheorghe Hagi, iar că acest lucru se va întâmpla în scurt timp.

Responsabilitatea aparţine, însă, tuturor factorilor de decizie din oraşul de la malul mării, care ar trebui să se aşeze la aceeaşi masă şi să urgenteze rezolvarea problemelor cât timp oferta „Regelui“ mai este valabilă. Cel mai potrivit mod ar fi probabil o asociere între autorităţile locale şi investitori, astfel încât s-ar rezolva dintr-un singur „foc“ două probleme majore ale Constanţei. În primul rând, ar dispare această „oază a ruşinii“ şi în locul ei s-ar ridica un complex modern. Apoi, copii constănţeni, care au tot mai puţine locuri de joacă, ar avea la dispoziţie o bază sportivă de talie europeană.