PDA

View Full Version : Sportul rege - FOTBALUL



kain
3rd May 2007, 00:56
De ce ne bate inima mai tare 90 de minute? :P

Ca sa iti placa un sport trebuie sa fi impresionat de ce prezinta activitatea respectiva. Asa e si cu fotbalul, cel mai practicat si iubit sport. (determinare, faima, efort fizic intens, emotie, concentrare maxima, driblinguri, suporteri, galerii, stadioane, goluri spectaculoase, idoli etc.) Toti acesti termeni pusi la un loc definesc fotbalul. ;)

Acest thread are rolul de a scoate la iveala sentimentele cu privire fotbal, opiniile voastre despre fotbal, de cand va place, ce va place la el.. :cool:

Exemplu: Mie a inceput sa-mi placa de cand am vazut Real Madrid jucand, adica prin 1999. Aveau un joc cu adevarat spectaculos, iar echipa nu dispunea de "galactici" :D Primul jucator pe care l-am admirat si idolatrizat a fost si este si acum David Beckham, chiar daca nu este un jucator extraordinar pentru multi dintre voi.. Imi place la el ca isi da sufletul meci de meci si este un lider pe teren.. sa nu mai spun de ce pase da ;) cel mai bun pasator din lume :cool:

YoYoyOi
3rd May 2007, 07:53
Imi place fotbalul de mica, de pe la 4 ani... Mama e mare microbista si ma uitam la meciuri, chiar daca nu intelegeam mare lucru. In timp am inceput sa inteleg sportul sa cunosc regulile si jucatorii si sa devin o fana inraita a fotbalului.
Ce sentimente traiesc in timpul unui meci? In functie de importanta meciului. In '94 inainte de meciul cu Suedia mi-a fost toata ziua rau, din cauza emotiilor, simtema ca ma sufoc, imi tremurau mainile si picioarele. La fel mi s-a intamplat anul trecut inainte de prima mansa cu Boro. Parca eram pe alta planeta.
Dupa parerea mea nici o bucurie nu se aseamana cu cea in care echipa ta favorita castiga un meci important. Este o stare de nebunie totala. Cum a fost cea pe care am trait-o dupa calificarea Stelei in grupele CL.

razwan_vs
3rd May 2007, 10:48
Fotbalul este ceva unic.Am jucat fotbal la nivel de juniori si stii cum este sa simti ca practici fotbalul si ce senzatie ai atunci cand marchezi un gol ...sau castiga echipa ta.Probabil prima data cand am aflat si yo ce ii fotbalul a fost atunci cand am fost dus de tata la un antrenor de aici de la mine asta fiind pe la varsta de 7 ani.Pana atunci vazusem numai la televizor echipe renuminte din lume.Atunci cand mai si pariezi pe un meci ai emotii si mai mari :P cum a fost saptamana trecuta la mine cand mai aveam ultimul meci de pe bilet espanyol-werder over 2,5 ..la o suma destul de mare...Desi tineam cu werder ma rugam sa dea oricine golul 3 ,iar atunci cand l-a dat espanyol tipam de nebun prin casa :ras-plans: desi vroiam sa bata werder.Fotbalul nu inseamna numai bani , vedete , si pariuri.Fotbalul inseamna determinare, faima, efort fizic intens, emotie, concentrare maxima, driblinguri, suporteri, galerii, stadioane, goluri spectaculoase cum zicea mai sus hainutz.Ce ar fi fotbalul daca nu am fi noi supoeterii ? Ar arata ff urat.

dardar_3
3rd May 2007, 11:48
Am inceput sa iubesc fotbalul de la inceputul anilor 90...
Determinarea lui Van Basten, tenacitatea lui Baresi, aportul ofensiv al lui Massaro , daruirea lui Maldini si nu numai, m-au facut sa traiesc meci de meci cu sufletul la gura... sa respir fotbal si sa simt timp de 90 de minute ca sunt desprins de realitate.

Fotbalul inseamna fericire, speranta, lacrimi si suferinta. :yeah:

delaparis
3rd May 2007, 11:59
Fotbalul mi-a intrat in suflet o data cu CM 78 Argentina ... aveam 9 ani :)

Nu stiu daca editia din 78 a fost cea mai spectaculoasa dar a fost prima pe care am urmarit-o din primul pana la ultimul meci impresionat fiind de ambianta pe stadioane si mai ales duelul "Europa-America de Sud" ...

Olanda, RFG, Spania , Franta, Italia contra Argentina, Brazilia, Paraguay, Peru, Uruguay etc ... stiam toti jucatorii pe rost si mi-am constituit un catalog cu poze echipe jucatori, rezultate din acea editie :ok:

Prins de microbul acestui sport am continuat serios sa urmaresc competitiile interne dominate in acel timp de FC Arges cu Dobrin in final de cariera dar inca la nivel formidabil ...

M-am inscris in 81 la juniori la Dinamo desi eram fan Craiova pana peste cap dar locuind in Bucuresti nu puteam sa fac mai mult decat cateva deplasari pe an in Banie profitand de deplasarile lui taica-meu cu serviciul ...

De-a lungul anilor acest sport a ramas pentru mine o adevarata religie , pasiune pe care din pacate nu am reusit sa o duc la capat , destinul rezervandu-mi alte activitati profesionale la viata adulta. Dar nu-i bai, fiul meu este si el inscris la AFC Issy les Moulineaux :D si il sustin din toate puterile sa ajunga un Zidane sau Platini :ok:

Pentru mine, fotbalul a fost este si va ramane fara indoiala sportul rege ...:)

georg40
4th May 2007, 00:19
De azi mergem impreuna la fotbal, mi-a zis intr-o zi tata si dusi am fost.
Pe stadionul Republicii fost ANEF, la un meci CCA - Dinamo.
Unul dintre antrenorii militarilor, Ilie Savu ne era vecin. In acelasi bloc cu noi mai locuia ...Apolzan.
Este clar ca favorita mea a devenit imediat CCA.
Ce echipa ! Cu Voinescu, fratii Zavoda, Apolzan, Rodeanu, Balint, Bone, Flamaropol, Petre Moldoveanu...
"Sportul po****r" a devenit lectura mea zilnica, iar CCA un un idol.
La scoala am organizat campionate de fotbal cu...nasturi. Aproape fiecare vroia sa fie CCA, de aceea numele echipelor le trageam la sorti.
In clasa a cincea, eram 40 de copii, am organizat mai multe echipe pentru un campionat al clasei. Ele se numeau CCA I, CCA II , CCA III samd.
Mai tarziu, cand CSA Campulung Moldovenesc s-a desfiintat au aparut alti jucatori de valoare la CCA, dar masura de atunci o consider si azi drept o eroare.
In 1956 Echipa Romaniei a sustinut un meci cu Iugoslavia la Belgrad. A evoluat CCA cu 10 oameni plus Petschowski. Voinescu accidentat a fost inlocuit cu Toma si el de la CCA, acesta aparand chiar un penalti.
In toamna echipa a sustinut un turneu de succes in Anglia jucand cu Arsenal, Luton Town, Sheffield, etc. si obtinand un bilant pozitiv.
Asa mi-a ramas CCA si mai tarziu Steaua echipa de la inima, formatie pe care am urmarit-o mereu cu atentie si simpatie pana in zilele noastre.
Prin forta imprejurarilor am ajuns mai tarziu intr-un oras ardelenesc , simpatia si interesul meu fiind mai apoi impartite intre Steaua si FC Bihor, o echipa care a cunoscut vremuri mult mai bune decat cunoaste azi.
Meseria pe care am exercitat-o multi ani, ziaristica mi-a deschis mereu noi posibilitati, interviurile cu Emeric Jenei sau Gheorghe Constantin, cu Marcel Raducanu sau Anghel Iordanescu ramanand episoade de care imi voi aminti mereu cu placere.(Dar nu numai fotbal. Steaua a insemnat si reusite ziaristice cu Iolanda Balas, Carol Corbu, Gheorghe Gruia, Mihai Nedeff, samd.)
Am scris aici aproape numai de Steaua. Fotbalul este insa...limba cea mai internationala. Vezi pe teren 11 jucatori care vorbesc 11 limbi,care poate se intalnesc pentru prima oara intr-o selectionata si ei se inteleg si joaca de parca acesta ar fi lucrul cel mai simplu din lume.
Asa am ajuns sa-i cunosc pe György Szepesi, renumitul comentator de radio ungar, pe Lato, celebrul fotbalist polonez, pe Meklouffi un stralucit atacant algerian, care a evoluat multi ani in Franta, pe Cian-Hun-gan inaintasul central al reprezentativei chineze samd.
Fotbalul a devenit un fenomen social care uneste si dezbina. Aproape 200 de tari in FIFA, aproape ca nu exista un colt in lumea asta unde o minge de fotbal sa nu trezeasca interes, sa nu-i apropie pe oameni. Dar de razboiul fotbalului din America Centrala cine nu a auzit, unde doua republici bananiere au incercat sa rezolve cu pustile si tancurile ceea ce nu au obtinut pe gazonul verde. O lume nebuna, nebuna...
Fotbalul feminin nu poate fi nici el uitat. Ar fi gasit posibila aceasta evolutie bunicile noastre ? Femeile in pantaloni scurti alergand dupa o mine ? Si inca la ce nivel ? Am vazut recent echipa Germaniei. Fetele astea stapanesc balonul mai bine decat multi barbati.
M-am luat cu vorba si am uitat ca tema se numeste Sportul rege - Fotbalul !
Poate la proxima ocazie...

Lordul
5th May 2007, 13:38
Ma uit la fotbal cam de prin 1998 (avem 8 ani atunci ) ..trairile sunt din cele mai intense de la bucurie la extaz si invers ..era sa arunc si televizorul pe geam dupa un meci milan-lyon de nervi ,tineam cu Lyon si milan n-a jucat nimic tot meciul si in ultimele 2 minute milan a dat 2 goluri , in 2004 am fost in extaz pentru ca am pariat pe Grecia la EURO si am castigat . Acea finala din 1999 Manchester-Bayern am si inregistrat-o ...prea FRUMOS a fost ...

Andreiy
8th June 2007, 12:18
La fotbal mai uit de mic, de la cm 94!! bine, ca atunci nu-mi dadeam seama ce este, dar ma uitam :P de cam atunci imi place acest superb sport si unicul care imi place cu adevarat!!!
cm `94, euro `96, cm 98, euro 2000 = ce vremuri! ;)

kain
19th November 2007, 23:23
Nu mai zice nimeni nimic? Ori nu va place fotbalul? :D

Andrei_23
20th November 2007, 13:07
hai ca zic eu ceva :) pot spune ca fotbalul ocupa un loc foarte important in viata mea . Chiar daca nu am practicat fotbalul decat 4-5 luni pe la varsta de 12 ani imi place foarte mult acest sport. Avand in vedere ca sunt inca "tanar" , prima amintire care o am legata de fotbal a fost finala CM 1998 din Franta , pe atunci aveam doar 8 ani , stiu ca eram la tara si ma uitam alaturi de bunicu-meu si de tata. Sunt suporter stelist chiar daca ambii parinti tin cu craiova (va dati seama ce razboi iese :)). Jucatorii preferati sunt Steven Gerard si Fabio Cannavaro , ambii pentru determinarea cu care joaca in teren. Echipa preferata din strainatate e Milanul

kain
13th December 2007, 14:10
Cine ne mai spune o poveste? :rasc:

kain
15th May 2008, 21:54
Cine isi mai spune povestea? ;)

Hai ca acum aveti timp sa scrieti, sa ganditi, s-a terminat campionatul :P

Sir. Eko
16th May 2008, 13:16
eu :)
pentru mine fenomenul a inceput de mic,mergeam cu taicameu si varumeu la meciurile lui F.C Bihor ,chiar daca nu intelegeam mare lucru si nu prea vedeam golurile(cei din fata noastra se ridicau in picioare si eu nu mai vedeam nimic :D ).Tin minte ca am urlat cu baietii de la bloc `ROMANIA` ore in sir inainte de meciul cu Croatia din 98` :(
A urmat campionatul european din 2000,nu aveam stare tot ma miscam de colo-colo ,ce am zbierat la golul lui Ganea :yeah:,din pacate cu nationala am trait si clipe mai putin fericite .....in genul meciului cu Danemarca ,cand s-a executat cornerul tot ziceam `nu acum nu acum` si......am plans destul de mult atunci :)
Au urmat cei mai fericiti ani din `cariera` mea de suporter : Arsenal the Invincibles cu acel minunat campionat castigat fara infrangere ,cu un Pires care ii facea pe adversari sa arate ca niste gaine fara cap,si cu Thiery Henry care parea capabil sa dea gol din orice pozitie, cu un lider adevarat : Patrick Vieira ,si cu un nebun adevarat in poarta ...dar si un moment foarte trist,finala contra Barcelonei,Larsson asta :headbang:
Ce mi-a placut asa mult la Arsenal sau la fotbal in general nu stiu,de ce imi sare pulsu la fiecare ocazie sau la fiecare gol .....
http://youtube.com/watch?v=-X6YH04vj8I <---------spune tot :)

kain
21st May 2008, 00:57
-=MORE THAN JUST A GAME=-

http://www.youtube.com/watch?v=cSJ4wrwSIdU

Cam asta reprezinta fotbalul in ziua de azi.. :ok:

Bogdy LFC
22nd May 2008, 16:46
La mine totul a ineput pe la varsta de 13-14 ani...Desi NU eram chiar foarte mic incat sa NU inteleg ce este FOOTBALL-ul,stiam una si buna - STEAUA Bucuresti :ok:
Am stat mai bine sa ma gandesc si am realizat ca NU numai o echipa autohtona iti poate aduce fericirea si mandria in fotbal ci si alta de peste hotare.
Tot auzind ca se apropia Finala Cupei Campionilor Europeni editia 1994,voiam neaparat sa o vad si televizorul alb-negru de la tara nu functiona.Am dat fuga la vecini sa vad doua superechipe la cea vreme - AC MILAN si FC BARCELONA.
Am vazut o finala de CCE in care AC M a maturat terenul cu adversarii si m-am gandit ca ar fi mai bine ca echipa din strainatate pe care s-o sustin sa fie AC MILAN dar nici acum NU-mi aduc aminte ce m-a impins sa ma gandesc ca trebuie sa-mi placa cei care se lupta sa fie cei mai buni si NU cei care deja sunt cei mai buni...Intotdeauna mi-a placut lupta!
Putin mai tarziu am vazut un documentar exceptional despre LIVERPOOL FC si despre spiritul de lupta al britanicilor si brusc am zis - ''gata incepand de-acum 24 Decembrie 1994 - sunt FAN LIVERPOOL'' (desi NU vazusem INCA niciun meci de-al lor).
Cu timpul mi s-a-nfiripat o dragoste pentru ei iar astazi sunt cel mai fanatic suporter al lor!

iulian_1976
22nd May 2008, 20:10
Am inceput sa cunosc fotbalul in spate blocului pe la 7-8 ani .
Pe la 10 ani inceput sa citesc fregvent Gazeta Sporturilor cred asa se numea atunci , care se gasea tare greu ,era anul 1985 un an nefericit Romania pierduse calificarea in Mexic 86, in acelasi timp in acea toamna urmaream o echipa care juca altceva decat ce se juca in Romania nu extrem de combinativ,cu floricele si cu 30 de pase pana rata Camataru ci o echipa ce juca in viteza direct pe poarta aceea era Steaua.
In anul urmator Steaua casiga Cupa Campionilor Europeni a fost mare bucurie desi eram prea mic sa-mi dau seama ce semnificatie avea.Mai tarziu am realizat ce a insemnat.
Mai tarziu am ajuns si la juniorii unei echipe ce a fost in divizia A dar am intrerupt m-a saturasem sa joc cu mingi jerpelite,cu teren denivelat si fara echipament , era perioada Generatiei de Aur pe atunci doar asta conta chiar daca mai tarziu ne-a costat,cateva Europene si Mondial, am ales sa invat si sa intru la facultate care imi doream.
Din 1995 am urmarit cu placere un antrenor si un jucator care pentru mine sunt cei mai mari din lume pentru mine Lippi si Zinedine Zidane.
Golul care cred ca este ca o capodopera de arta cel mai frumos din cate
am vazut si poate ptr ca s-a intamplat intr-o finala de Ch.Leag.
http://www.youtube.com/watch?v=doTPJwzty48
In prezent urmaresc fotbalul intern si extern.
In timpul liber joc fotbal la o liga inferioara din Franta :D.