PDA

View Full Version : Colectia muzicala OLS



miril
17th December 2005, 20:39
Inspirat de apropierea Sarbatorilor de Craciun si celor legate de venirea Noului An, de initiativa unui prieten virtual, apropiat mie ca si de frumoasa performanta a inegalabilelor noastre handbaliste la CM, m-am decis ca de astazi sa prezint un album muzical, de obicei CD, pe zi. Sunt meloman si muzica reprezinta mult pentru mine. Vreau sa impartasesc acesta dragoste cu melomanii si nu numai de pe forumul OLS, iar albumele care vor fi prezentate fac parte dintr-un spectru larg de genuri, de la muzica folclorica la muzica contemporana. Voi incerca sa tin pasul cu calendarul, dar nu am pretentia de...exclusivitate, asa ca cine doreste poate propune albumul preferat aici, deci vor putea fi mai multe albume prezentate pe zi. Informatiile mele vor fi de obicei succinte, ca sa nu zic exclusiv vizuale, dar la cerere sau din alte motive, voi adauga si unele informatii mai largi despre albumul in cauza. Acesta initiativa o consider cadoul meu de sarbatori facut tuturor celor care acceseaza forumul OLS. Sa trecem la treaba!

miril
17th December 2005, 20:49
9193

Muzica grupului american de jazz Oregon m-a fascinat inca de la inceput prin eclecticul de influente bine...fusion...at, iar albumul prezentat grafic aici este favoritul meu. Collin Walcott, sper sa asculti in liniste muzica cerurilor! Vei fii mereu in sufletul meu, prietene...necunoscut, dar atat de prezent mie!

don_denver
17th December 2005, 20:51
miril;..de albumul asta ziceai?:D....oricum..mc mult de tot...

miril
17th December 2005, 20:53
Pentru putin, Don Denver. Astazi sa o faci..."Out Of The Woods", prietene!

inter
17th December 2005, 21:59
mirile vreau si eu daca ai posibilitatea .... o editie de "vinil" cu Kraftwerk!

ma revansez ... cash:P

miril
17th December 2005, 22:16
De ce de vinyl? Si in acest caz, care album? Si ca sa nu se inteleaga ca facem...boutique virtual pe acest thread, vrei sa-mi dai mai multe amanunte, foloseste...Trans Europa Express, pardon, PM, am vrut sa spun. Sper sa nu astept sa vina...Tour de France! Treci pe...Autobahn!

miril
18th December 2005, 11:30
9220

Discutia cu Inter despre vinil/vinyl ca si faptul ca suntem in luna decembrie, mi-a adus aminte de Frank Zappa, care, daca ar fi trait, ar fi implinit, miercuri 21 decembrie, 65 de ani. Alegerea discului tine de istoria vinilului, discul trebuia lansat intr-un set de 8 LP-uri, prin anii 70, dar si de faptul ca este o summa summarum a activitatii Monstrului (sic) Satyr, discul fiind lansat postmortem. Ironia soartei face ca luna decembrie sa fie si luna care "l-a rapus", 4 decembrie 1993, pe acest Nenea Iancu al fenomenului rock. Auditie placuta! Eu, personal, mi-am luat "portia", asa ca...Freak Out!

miril
18th December 2005, 23:54
9238

A devenit o traditie de Sarbatorile de Craciun ca faimosul balet pe muzica de Tchaikovsky, Spargatorul de nuci, sa faca parte din programul de televiziune de Ziua Craciunului, in multe tari. Premiera acestui balet a avut loc in 18 decembrie 1892, la Teatrul Marinsky, din St Petersburg, sub coregrafia marelui Marius Petipa. In acest DVD, coegrafia, cu nuante autobiografice, este semnata de un alt mare coregraf, Maurice Bejart, costumatia fiind asigurata de un anumit Jean Paul Gaultier. reprezentatia avand loc la Theatre Musical de Paris-Chatelet.

miril
19th December 2005, 23:52
9280

"Before The Dawn Heals Us" este ultima aventura electronicopop...galactica a lui Anton Goanta (Anthony Gonzales), ramas singur la bordul navei muzicale M83, dupa plecarea lui Nicolae Branzovenescu (Nicolas Fromageau), dupa succesul inregistrat de cei doi cu "Dead Cities, Red Seas & Lost Ghosts", in 2003.
M83 este indicativul unei galaxii indepartate, ceea ce sugereaza influentele grupului din muzica unora precum Tangerine Dream, Air, Brian Eno, Art Of Noise, Sonic Youth sau Mogwai. Desi criticii nu au mai fost la fel de entuziasti ca la CD-ul precedent, singel-ul hebebaladesque Don't Save us From the Flames sau superba simfonietta popelectronica Lower Your Eyelids to Die with the Sun ne face sa uitam repede cronicile si ne lasa sa visam frumos pe acordurile synthoeglezice ale iscusitului Gonzales. Calatorie muzicocosmica placuta!

inter
20th December 2005, 22:17
era vorba de Man Machine :P

si daca tot vreau sa te stresez ... imi poti spune (bineinteles pe pm ) cine e autorul imnurilor ... germane din ww2?

Darkslowstar
20th December 2005, 22:49
Horst Wessel

miril
20th December 2005, 23:03
Sincer nu stiam cine a scris imnul nazist. Un link mai cuprinzator despre muzica armatei Celui de al Treilea Reich este:

http://www.tomahawkfilms.com/page_10.html

In compensatie, pentru a nu se interpreta gresit, ma simt nevoit sa prezint un alt disc decat cel pe care il aveam in vedere, pentru ziua de astazi, si anume un disc cu compozitiile lui Kurt Weill.

miril
20th December 2005, 23:23
9291

Se stie ca evreul Kurt Weill a fost nevoit sa si parasesca tara de origine din cauza venirii la putere a regimului nazist al lui Adolf Hitler. Acest disc si film, in acelasi timp, este un periplu muzical de exceptie, incluzand multe din capodoperele lui Weill, printre care Mac The Knife, Ballad Of The Soldier's Wife sau September Song. Printre protagonisti, nume cunoscute din lumea muziicii rock, precum Lou Reed, Elvis Costello, Nick Cave sau PJ Harvey sau din lumea jazzului precum Charlie Haden.

inter
21st December 2005, 08:52
mirile , da-mi si mie niste amanunte despre Jenny Lind ... am citit cate ceva... dar ai o limba imposibila .... suedeza asta!

miril
21st December 2005, 09:23
Johanna "Jenny" Maria Lind, soprana de talie internationala, un fel de Heraclea Darclee suedeza, care a trait in a doua parte a secolului XIX, o pioniera a scolii de canto suedeze, scoala care se poate mandri si astazi cu nume celebre de soprane precum Birgit Nilsson sau Anne Sophie Von Otter. Se spune ca a avut o relatie mai mult decat platonica cu HC Andersen. Ca o recunoastere, daca o putem numi asa, a celebritatii ei, portretul lui Jenny Lind se afla pe bacnota de 50 de coroane suedeze.

inter
21st December 2005, 23:01
mersi ... dar de ce a fost asemanata cu Nightingale?

care-i legatura?

miril
21st December 2005, 23:39
Nu cunosc amanuntele, dar presupun ca este legata de miscarea feminista, atat in ceea ce o priveste pe Jenny Lind cat si pe Florence Nightingale. Dar de unde interesul tau pentru Jenny Lind si pentru limba suedeza? Ia spune!

inter
21st December 2005, 23:47
Godt, jeg taler siden en lang tid med Dorin, han gir meg noe retninger og det er det! og ogsĺ jeg liker Svensk kvinne ...:D:D

trist men jeg prřver lćre norvegian sprĺk, fordi vĺr comun venn jay, forteller meg at denne sprĺk er slik.... rengjřr: D


si nu ma injura :P , ca dete si Oba gol!

miril
22nd December 2005, 00:20
9315 9316 Frumoasa colaborare dintre violonistul de origine romana Alexander Balanescu si compozitorul britanic Michael Nyman a rezultat in numeroase proiecte comune, cele mai cunoscute fiind contrbutia lor la muzica filmelor celebrului regizor de film britanic Peter Greenaway, unde Quartetul condus de Balanescu interpreteaza compozitiile lui Nyman. Un alt lucru care-i leaga pe cei doi este REVOLUTIA ROMANA, CD-ul Lumintza, fiind un tribut muzical adus de Balanescu evenimentelor din decembrie 1989, dar si un indemn adresat fratilor nostrii de peste Prut, in compozitia Link. La randul lui, Michael Nyman, care in perioada studiilor a petrecut cateva luni in Romania, in 1965, a dedicat Cvartetul de Corzi no 3, Revolutiei Romane, compozitiile din CD-ul Michael Nyman-String Quartets 1-3, fiind interpretate de The Balanescu Quartet. Urmaresc de ani de zile presa culturala romanesca care de abia a reusit sa adune cateva randuri despre Alexander Balanescu, mai ales cu prilejul concertului lui din acesta toamna, din Bucuresti, dar nimeni, dupa cate stiu eu, nu a mentionat, macar o data, numele compozitorului britanic si faptului ca acesta a compus un cvartet de corzi in amintirea revolutiei din decembrie. Cu tristete nu pot decat sa-i dau dreptate lui Balanescu: "The Revolution is great, is fun, is exciting. I can't wait for the next one!".

miril
22nd December 2005, 00:33
...jag liker (tycker om) (vad ca folosesti svengelska)...Oba, men framförallt...kvinnor (liker cu modificari)! "I can't wait for the next one!". Ai ascultat discul lui Balanescu Luminitza? Un clasic. Dupa Anul Nou voi prezenta si ultimul lui album, cu compozitii...surprise, surprise.

Bancaru
22nd December 2005, 17:03
Stati putin sa ma lamuresc si eu ce se intampla aici? Soprane, ww2, limba suedeza, quartet, Inter, Dark (incepe un razboi, clar...). Vorbim despre muzica in general, sau despre un gen anume?

miril
22nd December 2005, 17:14
In general despre muzica, dar putem fi si off topic, vizitatorii melomani sa fie!Ideea mea este sa prezint muzica sau genuri de muzica pe care multi nu au avut posibilitatea sa o descopere, inca, si poate cu acest prilej devin curiosi si..., mai stii? Sunt un ascultator cu experienta la...ascultat, dar (foarte) amator si nici pe departe o enciclopedie melomana. Am doar bucuria de a impartasi experienta mea muzicala cu altii curiosi si, in acelasi timp, sa descoper la randul meu, lucruri noi.

Utilizator
22nd December 2005, 17:20
Andreas Vollenweider – Eolian Minstrel (1993)

Vollenweider este un muzician elvetian excelent, cunoscator al mai multor instrumente, harpist la baza, unul dintre reprezentantii cei mai valorosi ai curentului ‘new age’ de la mijlocul anilor ’80.
Eolian Minstrel a fost primul sau album interpretat in engleza, si printre colaboratorii la realizarea acestuia se distinge cantareata americana Eliza Gilkyson.
Muzica iti creaza o atmosfera de basm, sunetele sunt mirifice, aportul harpei dand albumului un parfum cu totul aparte.
Un album perfect de ascultat in perioada sarbatorilor de iarna alaturi de cei dragi. :ok:

Eolian Minstrel:
1. Song of Isolde
2. Across the Iron River (The Return)
3. Reason Enough (All the King's Men)
4. Eolian Minstrel
5. Jaden Maiden
6. Secret Shrine of Icarus
7. Harvest
8. Years in the Forest
9. Desert of Rain
10. Private Fires
11. Five Sisters
12. Painter's Waltz
13. Leaves of the Great Tree
14. Lake of Time

miril
22nd December 2005, 17:25
Gand la gand cu bucurie. Vei afla "maine" de ce. Si mie imi place Andreas Vollenweider si, cum zici si tu, este genul de muzica adecvata dupa atata tevatura si alergatura dupa cadouri si alte cumparaturi, inainte de Craciun si de Anul Nou! Auditie placuta!

miril
23rd December 2005, 07:44
9378

9379
Muzica de o intensitate intelectuala si spirituala superioara, muzica polifonica desavarsita de maestrii Scolii Catedralei de la Notre Dame, Leonin si Perotin(us), la mijlocul secolului XII, inceputul secolului XIII, constituie un balsam sufletesc, spiritual atat de necesar in aceste zile dinaintea Sarbatorilor de Craciun Si Anul Nou, dupa atatea pregatiri febrile si stress. Virtuozitatea tehnica de aranjament vocal din Viderunt omnes in interpretarea exceptionala a grupului vocal masculin The Hilliard Ensemble este contabalansata perfect de intensitatea emotionala din Beata viscera in interpretarea corului mixt Tonus Peregrinus. Superba, magica, inaltatoare, purificatoare muzica. Ascultati-o!!!

Bancaru
23rd December 2005, 17:06
Trebuie sa recunosc ca discutiile ma depasesc. Nu sunt un om cu gusturi muzicale sofisticate. Sa vin eu acum cu tot soiul de nume de formatii arhi cunoscute, din perioada '60 - '80 parca nu isi are rostul. Trebuie, de asemenea, sa recunosc ca nici nu ma dau in vant sa descopar muzica. Daca se intampla sa aud undeva imi procur, altfel, numai dupa nume...
Mie mi-a placut extraordinar de mult, Phoenix. Nu ma refer numai la piesele comerciale, sau devenite cu mare succes la public. Imi plac albumele mai putin vehiculate. Foarte mult mi-a placut Cantafabule.
Un alt disc care mi-a placut la nebunie este cel al lui Jeff Wayne - War Of The Worlds. Are o instrumentatie incredibila. Si un alt album pe care il ascult mereu cu placere este Oxigene J. M. Jarre

miril
23rd December 2005, 21:03
Pe vremea lui Radio Europa Libera, cand cultura muzicala era "predata" romanilor de regretatul Cornel Chiriac, cel care a lansat grupul Phoenix si considerat ca, poate, cel mai bun DJ din Europa la vremea aceea, lumea melomana din Romania era la curent cu tot ce era mai bun in lume in muzica pop, rock si jazz. Mi-aduc aminte ca ultimul disc prezentat de el, in premiera, la celebra emisiune Metronom, a fost discul lui Joni Mitchell, Court And Spark, daca nu ma insel. O tempora! De atunci, cu mici exceptii, exceptiile fiind regretatul Iosif Sava, Florin-Silviu Ursulescu, un progresist adevarat, sau Sweet Florian Lungu ca si exceptionalul eveniment care este Festivalul Enescu, nu se face cultura muzicala pentru marele public, Romania fiind si aici la coada Europei. Ca dovada, asa zisele vedete internationale, ma refer mai ales la cele din lumea muzicii pop si rock, folosesc tara noastra drept un cimitir al...elefantilor. Pacat!

Bancaru
23rd December 2005, 22:44
Ma rog, nu e chiar asa. Au venit si unii care nu trageau sa moara, dar au venit, au cantat, au plecat. Imi aduc aminte la concertul lui Sting ca a fost o organizare, la Sala Palatului, dezastruoasa. Dupa ce ca biletele au fost exorbitant de scumpe, cel putin pentru mine care a trebuit sa muncesc pentru a le procura, nici nu se gaseau. Iar la ora spectacolului am asteptat ceva ca sa putem intra. Drept pentru care 10 sau 15 minute din spectacol le-am pierdut. Ceea cxe era enorm, avand in vedere ca nu a stat decat o ora la Budapesta... pardon, Bucuresti.
Un alt concert care mi-a facut mare placere a fost cel al lui Bregovic cu toata trupa (folcloristele alea din Bulgaria sunt extraordinare).
Am vrut si la Phill Collins, dar mi s- aparut exagerat de scump biletul. Din pacate la noi biletul este mai scump decat in Anglia.
Am mai fost la concert la Metallica. O alt trupa care mie imi place. Nici ei nu mi se pare ca sunt buni de pus in perete ca trofeu din cimitirul elefantilor. A fost frumos, dar multi descreierati.
Insa, la capitolul pomenit de Miril, ar fi o gramada: Scorpions, Iron Maiden, Boney M, Smokey.
Sa va zic ceva. Am vazut o chestie incredibil de rusinoasa si de uimitoare, totodata, pentru mine. O sa incep cu o poveste. Pe la sfarsitul anilor 70 sau inceputul anilor '80 cu chiu cu vai mama si cu tata au reusit sa gaseasca bilete la Smokey. Venisera Sokey, cu Chris Norman, la Bucuresti. Un incredibil spectacol de lumini si un spectacol pirotehnic. Biletul costa 100 lei. Mult, pentru o familie cu 2 copii mititei si cu venituri mai modeste. Insa la plecare amandoi au spus ca ar fi dat si mai mult, asa de frumos a fost. In fine... aia era vrema celor de la Smokey si a lui Suzie Quattro. Acum am ramas masca, intr-o zi la serviciu, cand am vazut ca o firma din Bucuresti i-a adus pe Smokey la petrecerea lor!!! Chiar asa de nasol au ajuns. Asta nu e cimitirul elefantilor, asta e groapa comuna.

Apolini
23rd December 2005, 22:53
Sarah Connor- Christmas in my hearth

miril
23rd December 2005, 23:23
Trupa lui Goran Bregovici face cat...toti ceilalti. Exagerez putin, bineinteles!Astia-s buni si la nunta si la imormantare! I-am vazut si eu la Stockholm si am fost foarte impresionat. Ca sa nu mai vorbim de Emir Kusturica And No Smokers Orchestra. Pur si simplu bestiali! Pe Domnul Sting, eu nu l-as fi primit la Budapesta, pardon, Bucuresti, dupa declaratiile dumnealui vis a vis de...minoritati si astea facute imediat dupa revolutie. Un ingamfat prost, de fapt, desi, chipurile, educatia muzicala... Il prefer pe Andy Summers, in acest caz. Metallica merita tot efortul, da Boney M sau Middle Of The Road?!?! Stiu ca voi calca stramb si voi leza firi sensible, ma refer la politiceni, dar cine este Michael Bolton, de fapt? Stiu, de gustibus...si totusi, exista muzica cel putin la fel de buna, ca sa ma exprim eufemistic, de infint de ori mai mult si... Stiu si eu de concertele lui Smokey si Suzy Quattro. Ce revelioane am dansate pe muzica lor...

Ce am vrut sa spun, de fapt, nu este posibil ca eu sa-i vad de trei ori pe cei de la Clejani, cunoscuti international sub numele de "Le Taraf de Haidouks", asta pe la mijlocul anilor 90, iar in Romania, scuzati expresia, in aceiasi perioada, canci sau poate kanci. Si mai sunt si cei de la Zece Prajini, cu care am si-un DVD si multi altii, care au valoare, dar... As zice daca n-am avea, dar asa... Nu mai zic ca ma supar!

9414 9415 9416

Tennisprogirl, treci si maine pe aici. Vei intelege de ce!

miril
23rd December 2005, 23:39
Profitand de aluzia lui Tennisprogirls si de orarul de...vara a lui OLS, iata ca in Ajunul Craciunului sosesc cantand si Cei Mai Mosi Craciuni dintre Mos Craciuni: Frank Sinatra, Nat King Cole si Ray Charles.

9417 9418 9419

Craciun fericit, tuturor melomanilor si nu numai!

inter
24th December 2005, 10:02
aseara dupa ce am citit ce ati scris pe aici , bagai un John Coltrane "One Down, One Up: Live at the Half Note "

super!

miril
24th December 2005, 14:08
Cu Charlie Parker, Eric Dolphy si John Coltrane a inceput istoria jazzului modern, in opinia mea. O istorie...super!!!

Bancaru
24th December 2005, 16:01
Am un solo de ţambal cu ... ţambalagiul din Taraful Haiducilor o nebunie. Dai cu caciula de pamant. Miril, tu ai discurile astea din poze?

miril
24th December 2005, 17:50
Toate trei, doua CD si un DVD.

miril
25th December 2005, 08:44
Craciun fericit tuturor melomanilor si nu numai!

9443 9445 9444

desdemona
26th December 2005, 02:17
Frumos thread... :ok: l-am vazut cam tarziu, probabil din cauza perioadei agitate prin care am trecut (cu sarbatorile) si-n care nu am fost prea atenta la OLS. Oricum, pentru ca... din cate observ.. este un topic pe care nu multi :mda: impartasesc albume ... deosebite cu ceilalti, am sa incerc sa il deranjez pe miril cat mai putin :P , sa nu-l supar cu interventiile mele..... ca vad ca are gusturi bune si n-as vrea sa se opreasca de la a ni le impartasi :)

Vreau totusi sa fac si eu cateva ..."recomandari"...... Mi-e destul de greu sa aleg dintre albumele de suflet, care mi-au marcat mai mult sau mai putin traiectoria prin ale muzicii.... si pe care le reascult cu placere intotdeauna :ok: Insa, pe cei dintre voi care nu au facut-o.... as vrea sa va indemn sa ascultati macar unul din albumele de mai jos, desi ar fi ideal sa le ascultati si sa le ...iubiti pe toate :)

Fleetwood Mac - din perioada Peter Green, adica a inceputurilor - in care cantau blues (singura care imi place de la Fleetwood Mac):

1. Mr. Wonderful (1968)
2. Then Play On (1969)

In plus, as mai recomanda doua albume super faine, unul al lui Petre Green -"Blue Guitar" 1981 (de fapt o compilatie de pe alte albume ale sale)........ si tot o creatie solo.... dar a inlocuitoarei sale in Fleetwood Mac, Christine McVie (nascuta Perfect) - "Christine Perfect" (1969).

miril
26th December 2005, 10:13
Desdemona, nu vreau sa te simti bantuita, glumesc bineinteles, de... demoni! Prezenta ta are darul sa ma bucure si am speranta ca vom continua colaborarea pe acest thread si nu numai. Cum am mai spus si initial, topicul este al tuturor iubitorilor de muzica, cum altfel, de pe acest forum, care sunt bineveniti sa contribuie la acest topic.
Des, ca bine spui, perioada Peter Green a grupului Fleetwood Mac, perioada mai...blues, este perioada cu adevarat calitativa a grupului, grup care ulterior isi va schimba total componenta, dar si orientarea, spre pop-rock, castigand ceva succes de casa, dar pierzand in consistenta muzicala. Peter Green a fost unul din rasfatatii celebrului John Mayall, dar si venerat de colegii de breasla, precum Gary Moore, avand o existenta, din pacate, discreta, de... "Albatross", dupa plecarea de la Fleetwood Mac, la inceputul anilor 70.

Dupa atatea sarmale, carnati si alte bunataturi (sic) gastronomice, cum numai romanul stie sa prepare de Craciun, a venit timpul digestiei...profunde. Peter Green si-a adus din plin contributia, iar Jan Garbarek si The Hilliard Ensemble o vor duce la bun sfarsit. Si pentru a nu amesteca prea mult caltabosii cu muzica, voi trece, in cateva randuri, la prezentarea celor doua titluri pe care vi le propun astazi pentru...digestie si anume Officium, respectiv Mnemosyne, ambele, fructul colaborarii geniale dintre saxofonistul norvegian de jazz Jan Garbarek si corul vocal masculin, deja prezentat de mine, The Hilliard Ensemble. Este un periplu unic prin istoria muzicii, de la muzica Greciei Antice si apoi gregoriana, polifonica, a Evului Mediu, avand ca reprezentanti pe Hildegard von Bingen sau Perotin si pana la muzica contemporana, a estonianului Veljo Tormis. Calatorie muzicala placuta si digestie usoara, in acelasi timp!

9462 9463

miril
26th December 2005, 23:54
Discutia despre Peter Green si influentele blues in muzica rock mi-a adus aminte de unul dintre cele mai faimoase concerte Live care au avut loc vreodata si anume Colosseum Live. Concertul grupului Colosseum, grup de rock progresiv, cuvant predestinat pentru un suporter ca mine, cu influente unice de blues si jazz, a avut loc, daca nu ma insel, la 16 martie 1971, la Manchester si este o piatra de referinta in muzica rock, live, asezand grupul alaturi de o alta trupa exceptionala Blood, Sweat And Tears, printre cele mai intersante si reusite experimente muzicale fusion, ale genului.
Jon Hiseman, percutie, conducatorul grupului, Dave Greenslade, la orga si Chris Farlowe, voce, sunt personalitatile care imprima grupului un caracter muzical, special, de neconfundat. Printre piesele de rezistenta ale acestui concert legendar as enumera Rope Ladder To The Moon, Walking In The Park , doi ani la rand genericul muzical al emisiunii Metronom a regretatului Cornel Chiriac, Skelington si Lost Angeles. In toamna aceluiasi an, 1971, grupul se desparte, din pacate, pentru a se reuni din nou in 1994, intr-o serie de peste 60 de concerte, in Europa, rezultand un nou album Live, de foarte buna calitate.

9479 9480

desdemona
27th December 2005, 00:47
Mirile, de cata muzica buna imi aduci aminte..... Garbarek nu am mai ascultat cred, de cativa ani, cu exceptia recentului "In praise of dreams" (il am pe calculator, restul nu le am nici mp3, nici pe CD….. si nu mi-au mai fost la indemana pe casete…….) V-as recomanda totusi preferatele mele: Jan Garbarek Quartet - Afric Pepperbird (1970) si Garbarek/Stenson/Rypdal/Andersen/Christensen - SART (1971)…. Sunt cam acelasi stil (e adevarat, nici perioada de timp care le desparte nu e prea mare). Si cu siguranta merge de minune si un "Dansere" (Jan Garbarek/Bobo Stenson Quartet 1975).....
Si nu numai.. si nu numai... :ok:

miril
28th December 2005, 00:08
9496 9497 9498

Desdemona mi-a adus aminte de Jan Garbarek si de colaborarea lui la exceptionala casa de discuri ECM, despre care o sa vorbesc la un moment mai potrivit, separat, cu o serie de muzicieni, reprezentanti ai muzicii traditionale din partea de nord a Indiei si Pakistan, unde raga, muzica de influenta trancedentala, spirituala, isi are originea. Cele trei discuri prezentate mai sus sunt dovada ca etnojazzul este o forma moderna de coabitare muzicala intre muzica de jazz modern, de sorginte occidentala si muzica traditionala, orientala, caracteristica zonelor amintite mai sus. Rezultatul muzical este de o calitate, fara exagerare, exceptionala. In primul disc, Ragas and Sagas, JG colaboreaza cu vocalistul pakistanez Ustad Fateh Ali Khan si alti muzicieni ai muzicii traditionale din Pakistan, printre care si Manu Katche, percutie, cunoscut pentru colaborarea sa cu Peter Gabriel. In al doilea disc, Song For Everyone, Garbarek se afla printre un grup de muzicieni, discul apartinand vilonistului indian Lakshminarayana Shankar. Piesa de rezistenta a acestui disc este Paper Nut, superba compozitie a acestuia din urma, printre colaboratori numarandu-se si Trilok Gurtu, percutie, cunoscut pentru colaborarea lui cu grupul Oregon. In ultimul disc prezentat, Making Music, alaturi de Garbarek si Zakir Hussain, autorul discului, la tabla, se distinge prezenta chitaristului John McLaughlin , cunoscut pentru proiectele etnomuzicale cu Mahavishnu Orchestra si Shakti, unde a colaborat cu Zakir Hussain.

Bancaru
28th December 2005, 20:00
Muzica PUNK. Va place? Am avut ocazia sa pun mana pe o caseta video cu diverse melodii din anii 50, 60 si 70 prezentate de un fost component al formatiei Lonin' Spoonful (care cantau melodia aia DO YOU BELIEVE IN MAGIC). Acolo am descoperit formatia MC5 cu celebra lor melodie KICK OUT THE JAMS. Apoi, mai tarziu am facut rost si de vinil. Febletea mea sunt vinilurile.

Bancaru
28th December 2005, 20:11
O alta super formatie din anii 60, o adevarata trupa de heavy metall avant la lettre este BLUE CHEER. Va recomand melodia SUMMERTIME BLUES (varianta originala apartine lui Eddie Cochran). Daca nu va vine sa dati cu chitarele de pereti si sa spargeti tot... nu stiu pe cat. Spargeti tot era indemnul pe care il dadea Pete Townshend, de la The Who, la sfarsitul concertelor.

miril
29th December 2005, 19:10
9533 9534

Bancaru, un rebel (bine temperat) ca si Pete Townshend (nu foarte bine temperat) in vremuri de tinerete, mi-a adus aminte de "sa dati cu chitarele de pereti" si mi-a trezit memorii de-altadata, din My Generation, cand The Kids Are Alright, iar muzica ascultata pe furis era un Substitute, pentru zilele triste, altfel. El mi-a mai adus aminte si de miscarea aceea a bratului, stiti voi cum si care, cu marca Townshend, de "Tommy", de hipoacuzia lui Pete, dar si de Quadrophenia, de mobile aruncate pe fereastra cand Keith era "high" on the...Moon si promitea ca Won't Get Fooled Again si multe alte istorii de...legenda despre un grup despre care ne intrebam si astazi...Who Are You, Who, Who?. Dar sa lasam muzica, Pure And Easy, sa-si...cante singura povestea, prin doua DVD/VHS, unul dintr-o perioada mai de la inceputuri, care marcheaza varful de cariera al grupului, Who's Next, in 1971, iar cea de a doua, un concert al reuniunii de peste ani si dupa o perioada lunga de concerte in USA si Marea Britanie, in anul 2000, culminand cu Live At The Royal Albert Hall, unde Noel Gallagher, Paul Waller si Bryan Adams, printre altii s-au alaturat vedetelor serii Pete, Roger Daltrey si John Entwistle. Ascultati fara masura, dar nu uitati ca avem invitati si maine. Who's Next? Vom trai si...asculta!

desdemona
29th December 2005, 20:17
Ce de muzica buna mai sus!

Trec si eu in fuga pe la voi... ca sunt la job si nu pot sa ascult muzica :P ... cu cateva bantuieli ale unei tinereti zbuciumate... :)

Revin tot la ale mele.... insa nu stiu de ce astazi m-a palit dorul de Canned Heat... cu On The Road Again 1989, Living the blues 1968, Hooker&Heat 1971 (cu John Lee Hooker)... si pentru lenesi, macar un Uncanned :ok:

.. si stiu ca mai era un album care imi placea mult de tot pe vremuri... dar batranetile (sau poate graba de a posta si de a ma intoarce la ce tre' sa fac la job, corelat cu galagia de aici) nu ma lasa sa-mi amintesc... promit sa revin cu completari... :(

miril
30th December 2005, 21:34
9571 9573 9572

Discutia despre On The Road Again din acea epoca, boema, Flower Power , de la sfarsitul anilor 60 si inceputul anilor 70, mi-a adus aminte de Folk-Rock, cu influente progresive, al unor grupuri precum Curved Air , Renaissence sau Steeleye Span, printre altele. Muzica acestor grupuri este o calatorie initiatica All Around My Hat, plutind pe Carpet On The Sun si Airborne , pe rand, de muzele eoliene Sonja Kristina , Annie Haslam si Maddy Prior . Cine are curiozitatea sa purceada la drum, nu va regreta, caci drumul este insinuos si misterios ca in Scheherazade and Other Stories. Aceiasi impresie despre meandrele calatoriei le-au impartasit si Allen Ginsberg si Terry Riley. Cum se face asta? Eu stiu dar astept ca voi sa-mi spuneti. Dar mai bine, auditie placuta!

miril
31st December 2005, 00:31
Grupul se numeste Renaissance si nu altfel.

krapulax
31st December 2005, 09:20
canterbury scene- prea putin cunoscuta din pacate. o buna abordare ar fi aceste 2 albume, caravan- in the land of gray and pink si hatfield and the north- the rotters' club (vezi si romanul lui jonathan coe cu acelasi titlu). un jazz rock progresiv cu multe clape, instrumente de suflat si vocea lui richard sinclair pe ambele discuri. ...credeam ca pot pune un scurt mp3 in atasament, dar se pare ca nu.

miril
31st December 2005, 09:42
9575 9576

Perioada nasterii si infloririi...power a muzicii Pop-Rock are loc pe fundalul unor evenimente socialpolitice si de arta cu efecte profunde asupra societatii moderne de la sfarsitul anilor 50 si inceputul anilor 60. Beat Culture, prin reprezentantii ei de seama: Jack Kerouac, William Burroughs, Andy Warhol sau Allen Ginsberg , a constituit una dintre sursele de inspiratie pentru multi dintre pionierii muzicii pop-rock, unii dintre ei fiind mentionati deja in postarile anterioare. Muzica contemporana nu a facut exceptie, curentul minimalist, in codificare tip Kra****x, printre care se numara si "invitatii" de astazi Philip Glass si Terry Riley , fiind rezultatul.

Hydrogen Jukebox este o perla muzicala in miniatura, un mariaj fericit intre poezia cantata si intrumentatia minimalista, culeasa impreuna de Philip Glass si Allen Ginsberg. Iar A Rainbow in Curved Air este un album mai...de la inceput a lui Terry Riley, un fel de Soft Machine, pe Curved Air, transcrise muzical In C. Atat din muzica...larga pentru 2005. Sa ne vedem cu bine si "mai bine temperati" in 2006. La Multi Ani, Onlinesport!

miril
31st December 2005, 10:12
La cererea expresa a lui Kra****x, link-uri (care sper sa fie) de ajutor:

http://www.progarchives.com/

http://www.progarchives.com/Progressive_rock_discography_CD.asp?cd_id=3107

A se observa ca....Progres(s)-ul este nu numai National ci se Inter-National. In rest, NOI sa fim...progresisti!

inter
31st December 2005, 11:02
http://www.corriere.it/Hermes%20Foto/2005/09/24/bonjovi--70x60.jpg

http://www.corriere.it/Hermes%20Foto/2005/10/03/cover1--70x60.jpg

adica Bon Jovi si Santana ...:drak: un cockteil pe cinste !

ps. si ce cunoscut m-i se parea avatarul lui Aliss :D:D , nu stiam de unde sa-l iau:ok:

miril
31st December 2005, 11:13
Dar Aliss Coo per (sic)?

9579

inter
31st December 2005, 11:18
http://www.corriere.it/Hermes%20Foto/2005/05/11/oasis2--70x60.jpg

prefer Oasis "Lyla"... sunt adepti ai Absolutului :D

http://www.corriere.it/openxlink.shtml?http://www.oasisinet.com/lyla_sampler.html pt. o auditie rapida :yeah:

miril
31st December 2005, 11:27
Pai daca e vorba asa, mai bine Linkin Park, ca-s mai...Jay-Z! Hit Me!

9580

inter
31st December 2005, 11:30
http://www.corriere.it/Hermes%20Foto/2005/08/24/clapton1--70x60.jpg

si sa schimbam linia cu un Eric Clapton!/hello cu dedicatie speciala pt. tine!:ok:

cu Linkin il "lovisi" pe al mare :D:D ... ca ala-i fan ....

miril
31st December 2005, 11:39
Fan...Inter-National? Din partea mea, pentru tine, cineva cu...experienta. The Best!

9581

krapulax
31st December 2005, 11:54
multumiri pentru linkuri- progarchives, un sait pe care il vizitez foarte des. si daca nu pot atasa fisier audio, va invit la http://www.progarchives.com/Progressive_rock_discography_BAND.asp?band_id=613# mp3
si
http://www.progarchives.com/Progressive_rock_discography_BAND.asp?band_id=147# mp3
pentru o auditie online.
iar daca ne intoarcem la clasici, sa o facem si cu gandul la culoarea noastra preferata... tangled up in blue este prima piesa de pe albumul 'blood on the tracks' al lui bob dylan

inter
31st December 2005, 12:06
http://music.download.com/i/mdl/media/10/08/11/63/6/100811636.jpeg

si nimic nu spuneai mirile :rolleyes: ... suna interesant:ok:

miril
31st December 2005, 12:49
Si mai bine ai face daca i-ai asculta pe The Ark. D'abia iti mai revii dupa ce-i aculti! "It Takes A Fool To Remain Sane" . Si pentru ca tot inveti tu ceva...scandinava, ia de tradu!

http://www.hitmakarna.nu/artistbiografi_theark.shtml

9585

inter
31st December 2005, 21:03
http://www.corriere.it/Rubriche/musica/img/rem--70x60.jpg


REM ... asta ca-mi dadusi de lucru azi :jerk:

miril
31st December 2005, 21:21
Legat de REM si de ce nu trebuie sa...faci la noapte, cu exceptia dansului si a cativa...pas de deux (vezi sa nu te impiedici), un clasic de exceptie, pentru tine si nu numai:

9595

miril
1st January 2006, 10:22
9597 9598

La Multi Ani Romania! La Multi Ani Onlinesport si melomanilor de pe acest forum si nu numai! Traditia este cultura si cultura este traditie ceea ce in fiecare an de Anul Nou inseamna Concertul de la Viena, un imperativ pentru toti iubitorii de muzica, in special si de cultura autentica, in general. Si chiar daca de multe ori abia asteptam Radetzky-Marsch, muzica lui Strauss, Johann, tatal si Johann, Joseph si Eduard, fiii, ramane nepieritoare, prin veselia polcilor si eleganta valsului. Astazi va propun pentru vizionare, daca sunteti in stare, doua DVD-uri din perioade diferite, avandu-i dirijori pe Willi Boskovsky, respectiv Riccardo Muti, preferatul meu, in general, cel care a dirijat pana anul trecut faimoasa Filarmonica din Viena. De anul acesta orchestra va fi dirijata de Mariss Jansons si concertul va avea in centru pe WA Mozart, de la a carui nastere, 27 ianuarie 1756, se implinesc 250 de ani. Vizionare placuta si inca o data La Multi Ani!

miril
1st January 2006, 10:56
9599

Si pentru ca Anul sa inceapa bine, va urez sa calculati bine azimutul si sa folositi cum trebuie compasul...personal in 2006! Pentru cei care nu vor sa fie prea brusc treziti de valsuri si polci si doresc sa se relaxeze cultural le propun o...desteptare cu triplul CD Azimuth/The Touchstone/Départ al grupului de jazz Azimuth, un trio eclectic prin instrumentatie si genial prin creatie si care are ca invitat pe chitaristul de exceptie al grupului Oregon, Ralph Towner, pe unul din discuri, Départ. John Taylor piano, organ, synthesizer, Norma Winstone voice, Kenny Wheeler trumpet, flugelhorn sunt trei jazz-isti experimentati care fac din proiectul Azimuth un succes deplin, printr-o instrumentatie subtila, originala, de tonalitate speciala, siderala, cosmica. The Tunnel, Touching Points - Windfall sau MayDay sunt...Eulogy adus jazz-ului de calitate pe care acest grup cu prisosinta il stapaneste.

krapulax
2nd January 2006, 17:22
merge pentru zilele astea- brand x- unorthodox behaviour. un altfel de phil collins. jazz rock cu chitara- clape- si mai ales bass si tobe.

Bancaru
2nd January 2006, 17:22
Iata si trupa cu care am facut liceul. Pe langa faptul ca este un album deosebit, in viata mea nu am vazut coperta mai interesanta: Led Zeppelin - Phisycal Graffiti

Bancaru
2nd January 2006, 17:34
Pentru cine inclina catre genul Dylan va propun Donovan. Universal soldier si Portrait of Donovan.

miril
2nd January 2006, 17:39
Si pentru ca tot suntem printre progres...ivi, iata si sora mai...soft a brand-ului, Soft Machine, discurile de debut. Reducerea nu-mi apartine.

9612

miril
2nd January 2006, 17:54
Iar cu preferintele...zeppeline ale Bancarului voi fi...No Quarter!

9613

miril
2nd January 2006, 18:44
Si cum oboseala dupa sarbatorile de Craciun si de Anul Nou inca ne mai...bantuie, m-am gandit ca meloterapia de relaxare este inca indicata.
Das Wohltemperierte Klavier este una dintre capodoperele marelui Johann Sebastian Bach. Pianistul austriac Till Fellner a reusit sa dea o noua dimensiune acestei exceptionale lucrari, CD-ul fiind inregistrat la prestigioasa casa de discuri ECM si lansat la cumpana dintre 2004-2005, fiind unul dintre discurile remarcate din 2005. Dintre intepretarile celebre ale acestei lucrari va mai propun si cele ale pianistilor Glenn Gould si Arturo Benedetti Michelangeli , dar si o transpunere jazz a nu mai putin renumitului pianist de jazz francez, iubitor al muzicii lui Bach, Jacques Loussier, impreuna cu Trio-ul sau. Primele doua lucrari sunt CD, iar ultimele doua DVD.

9614 9615 96169617

Platanu
2nd January 2006, 19:22
Pentru cei ce nu stiu ce inseamna,DAS WOHLTEMPERIERTE KLAVIER=CLAVECINUL BINE TEMPERAT.Defapt,si instrumentele muzicale se impart in doua categorii:instrumente temperate si netemperate.

miril
2nd January 2006, 19:51
Faptul ca suntem ceva progresisti pe aici sa nu credeti ca suntem Los... Platanos!

9624

Poza este de la ultimul concert al...trompetistilor, ne-temperati de multi suporteri ai Progresului.

Platanu
2nd January 2006, 20:14
Adica vrei sa zici ca nu suntem noi aia din poza,nu?Oricum,daca stau sa ma gandesc,trompeta e un instrument temperat.Nu de suporterii progresisti,ci de faptul ca are unele sunete enarmonice.Eh,deja n-are rost sa intru in detalii d-astea.Ce-or fi cantat Los Platanos?La Cucaracha?Ca tot timpul cand apar la televizor canta asta.

Leo_
2nd January 2006, 21:35
Incep si eu seria de albume care m-au "lovit" cand eram tanar :P
Led Zeppelin I si II, Pink Floyd - Ummaguma si Animals :ok:

inter
3rd January 2006, 17:40
9624

Poza este de la ultimul concert al...trompetistilor, ne-temperati de multi suporteri ai Progresului.

ciudate culori si-au ales "trompetistii" aia!:drak:
leo . vi le punea la gradinita?:D

ia de la mine ... o dedicatie .. cu unul caruia nu-i intra apa-n gura :D

http://news.softpedia.com/images//news2/Pavel-Stratan-in-concert-la-Sala-Palatului-2.jpg :ok:

Leo_
3rd January 2006, 19:04
Intere, nu la gradinita mah...dar am prins vremea cand au revenit la moda :D
Continuand colectia de albume inceputa ieri, azi am pentru voi ceva foarte interesant :ok:

Uriah Heep - Look at Yourself & The Magician's Birthday
Black Sabbath - Paranoid & Master of Reality
Cream - Wheels of Fire
Budgie - Budgie

miril
3rd January 2006, 21:31
Pentru mine, un fan destul de entuziast al grupului New Order, noul album al grupului Waiting for the Sirens' Call, din 2005, a fost un cadou peste asteptari, desi criticii au fost impartiti. Un urmas firesc al legedarului grup, Joy Division, grup influentat de Sex Pistols, noul grup a fost infiintat dupa sinuciderea lui Ian Curtis , in 1980, cei ramasi Bernard Sumner, Peter Hook si Stephen Morris , preluand numele de New Order si promovand inca si astazi un pop electronic de calitate acid house. Alaturi de hit-ul Krafty si de melodia care da titlul albumului Waiting for the Sirens' Call, se remarca, daca nu altfel, prin titlu, Dracula's Castle, dar si Jetstream sau Guilt Is a Useless Emotion, melodia mea favorita.
Desi poate nu mai are consistenta si Substance initiala, muzica grupului, usor de digerat si ascultat, nu lasa Regret printre fanii, care nu doresc sa mai astepte inca patru ani pana la noul album. Get Ready! Pentru cei care vor sa-si faca o impresie despre muzica grupului Joy Division, "nume predestinat", le propun discul de colectie Substance, aparut in aceiasi perioada ca si discul cu acelasi nume al grupului New Order, in 1987. Un mod original de a face comparatie.

9667 9668 9669

desdemona
4th January 2006, 01:38
Pot sa va mai propun si eu cate ceva? :cool:


Azi as vrea sa incercati putin Ten Years After... :)

...sa recomand tot favoritele mele...

Ten Years After (1967)
Undead (1968)
Rock & Roll Music to the World (1972)
Recorded Live (1973)

sau macar o compilatie .. de geniu, de exceptie, de colectie... sau cum vreti s-o numiti... Pure Blues (1995) .... :ok: Merge si reascultat de inraitii genului, dar cred ca merge si pentru un first time :)

miril
4th January 2006, 10:19
Intr-un articol de azi din Cotidianul "Oamenii providentiali ai culturii romane", un articol care merita citit, am gasit urmatorul citat dat de Mircea Cartarescu si care-i apartine geniului in arta filmica si nu numai, Peter Greenaway, despre Romania pe care a vizitat-o de curand: „Sinteti un popor invizibil, care n-a contribuit cu nimic la cultura lumii“. Asa cum a subliniat Cartarescu, chiar daca cele spuse socheaza, ele impun un moment...prelung de reflectie.

Asta mi-a adus aminte de filmele anilor 1980, capodopere fara exceptie, ale maiestrului Greenaway. Ce este interesant, el a colaborat excelent cu doi oameni de muzica care sunt legati mai mult sau mai putin de Romania , Michael Nyman si Alexander Balanescu, pe care i-am prezentat anterior intr-un proiect muzical comun. Discurile prezentate aici sunt muzica a patru filme marca Greenaway, muzica fiind compusa de Nyman, Balanescu fiind violonistul principal al grupului Michael Nyman Band care executa muzica soundtrack-urilor. Filmele despre care este vorba sunt: The Draughtsman's Contract, A Zed and Two Noughts, 'Drowning by Numbers si The Cook, The Thief, His Wife and Her Lover. Auscultati cu placere si vizionati aceste filme de exceptie, daca aveti ocazia! Very (sic) High Recommended!

9680968196829683

Bancaru
4th January 2006, 13:28
Super formatii:
Thin Lizzy, Grand Funk Railroad si Pink Floyd. WHISH YOU WERE HERE este albumul meu preferat.

miril
5th January 2006, 17:23
A propos de preferintele muzicale ale lui Bancaru, in curand Boys Are Back in Town! Si pentru ca sarabatorile se apropie de sfarsit, din pacate, Back To Work!

Misha Alperin , pian si Arkady Shilkloper, corn francez, sunt reprezentantii etnojazzului de mare calitate. Ambii sunt evrei ucrainieni, care au copilarit si studiat in Republica Moldova, muzica lor fiind influentata de muzica folclorica cu radacini atat romanesti, ruse dar si ebraice.
Primul lor album Wave Of Sorrow este un perfect melanj al acestor influente. In al doilea album propus de mine, North Story, celor doi li se alatura jazzisti scandinavi Tore Brunborg , saxofon tenor, Terje Gewelt, double-bass si Jon Christensen , percutie, titlul si muzica marcand intalnirea dintre jazzul promovat de cei doi si jazzul nordic, cei doi, traind si colaborand de o bucata de vreme in Norvegia.

9777 9778

miril
6th January 2006, 10:27
The Art Ensemble Of Chicago este un grup de jazz a carui activitate se intinde pe o perioada de peste patru decenii de muzica la cel mai inalt nivel. Grupul, al carui motto a fost dintotdeauna “Great Black Music, Ancient to the Future!”, a dat un chip nu numai jazzului traditional cu radacini New Orleans, dar si freejazzului, calitatea deosebita a compozitiilor fiind intotdeauna la ea acasa. Dublul album ECM, Urban Bushmen, inregistrat in 1980, este cea mai buna dovada a acestui crez. Discul Tribute to Lester, aparut anul trecut, este elogiu muzical adus celui care a fost Lester Bowie, The Doctor, trompetistul si conducatorul spiritual al grupului The Art Ensemble Of Chicago, decedat dupa o suferinta indelungata, la sfarsitul anului 1999. Tributul este semnat de ceilalti membrii ai grupului Roscoe Mitchell reeds, percussion, Malachi Favors Maghostus double-bass, percussion, Famoudou Don Moye drums, percussion, dar din care lipseste un alt membru important, Joseph Jarman-saxophones, vocals, clarinets, bassoon, flutes, percussion, retras, intre timp, din activitatea muzicala jazzistica.

9825 9826

desdemona
7th January 2006, 04:21
In al doilea album propus de mine, celor doi li se alatura jazzisti scandinavi Tore Brunborg , saxofon tenor, Terje Gewelt, double-bass si Jon Christensen , percutie, titlul si muzica marcand intalnirea dintre jazzul promovat de cei doi si jazzul nordic, cei doi, traind si colaborand de o bucata de vreme in Norvegia.

Miril, apropo de Christensen, pe care l-am intalnit pe diverse albume "in colaborare"... ca tot mi-am adus aminte... Mi-au fost recomandate mai demult doua chestii pe care nu le-am gasit: "Listen to the silence" si "Litania" (sper ca nu ma inseala memoria). Din cate am inteles la vremea aia si din ce-mi mai amintesc acum, sunt colaborari de seama cu de-alde Garbarek, Bobo Stenson, Rypdal, Christensen si altii (nu stiu care sunt pe unul, care pe celalalt album, ca nu le-am vazut la ochi vreodata :( ). Le ai cumva? Mi-ai putea da... macar o parere?

miril
7th January 2006, 10:22
Des, Litania este un album excelent, de referinta, al trompetistului polonez Tomasz Stanko, pe muzica compusa de Krzysztof Komeda , compozitor si pianist de jazz, in anii 60, pentru filme precum Innocent Sorcerers, respectiv Cul-De-Sac sau Rosemary's Baby al unor regizori mari ai scolii de film poloneze precum Andrzej Wajda respectiv Roman Polanski. Alaturi de Tomasz Stanko si Jon Christensen, mai colaboreaza la acest album nume mari ale jazzului scandinav, precum Bernt Rosengren tenor saxophone , Joakim Milder tenor and soprano saxophones, Terje Rypdal electric guitar, si Palle Danielsson double-bass. Discul este un tribut adus lui Krzysztof Komeda.

Listen to the silence, cred ca este vorba despre saga muzicala a gurului George Russell, in care apare majoritatea jazzistilor enumerati de tine.

9910 9911

desdemona
8th January 2006, 02:43
Sa schimbam putin ... foarte putin... registrul... si sa trecem la un jazz cu influente... braziliene :) asa numitul bossa-nova :ok:

Daca nu ati ascultat deloc Stan Getz.. eu cred ca ati pierdut o buna ocazie de a visa cu ochii deschisi, de a va relaxa intr-un mod absolut. Muzica lui nu incarca sufletul, mintea... absolut deloc. Ba dimpotriva, te face sa plutesti. Parca e o adiere .... :rolleyes: Cel putin pe mine asa ma face... sa plutesc :) Nu cred ca mai este nevoie sa precizez ca te rascoleste interior la maxim, in sensul bun al cuvantului!!




Stan Getz/Joao Gilberto.... unul dintre cele mai frumoase albume ever! Modul de interpretare (si de a simti muzica) al sotiei lui Gilberto este sublim, cu atat mai mult cu cat nu avea nici o alta experienta muzicala..

Stan Getz & The Oscar Peterson Trio: The Silver Collection
Cool Velvet/Voices
But Beautiful (cu Bill Evans)
Serenity

miril
8th January 2006, 12:55
Angela Gheorghiu este soprana nascuta pentru rolurile feminine din operele lui Giacomo Puccini. Duetul din viata si de pe scena cu tenorul francez de origine siciliana Roberto Alagna este duetul dintre Mimě si Rodolfo sau Floria si Mario din capodoperele pucciniene La Boheme respectiv Tosca. Duet poate fi vizionat pe DVD, de ce nu dupa o cina romantica.

9949 9950

Utilizator
9th January 2006, 12:13
O completare la subiectul Garbarek atacat de Miril cu ceva vreme in urma:
Jan Garbarek Rarum II: Selected Recordings (ECM)


Un dublu album extraordinar dintr-o colectie, Rarum, care neaparat trebuie ‘posedata’ integral. Albumul e o compilatie alcatuita chiar de Garbarek pe baza creatiilor sale in 30 de ani de activitate artistica.
In colectia Rarum gasiti compilatii similare ale lui Keith Jarrett, Pat Metheny, John Abercrombie, Jack DeJohnette si multi altii.

Puteti asculta albumul online la: http://www.artistdirect.com/nad/store/artist/album/0,,1684133,00.html

Tot aici ii gasiti si cei ce apar alaturi de Garbarek pe aceasta compilatie fenomenala, sunt prea multi ca sa-i pot pune aici.


‘Parce mihi domine’ si ‘My song’ se pot asculta sigur online la: http://www.bbc.co.uk/music/jazz/reviews/garbarek_rarum.shtml#review

Apropo de Shankar (mentionat de Miril la o colaborare cu Garbarek):
- are o fata, cantareata cunoscuta. Stiti cine este? :)

miril
9th January 2006, 12:33
Uti, colectia Rarum este o modalitate foarte buna pentru cei care nu au ascultat pana acum muzica promovata de ECM sa o faca. Auditie placuta!

miril
9th January 2006, 18:59
Bitches Brew este un disc de referinta nu numai pentru discografia lui Miles Davis dar si pentru istoria jazzului in general si cea a jazzfusion in particular, prin elementele de jazzrock si funk . Nume mari al jazzului, la inceputul carierii atunci, si au adus contributia: Chick Corea, Wayne Shorter, Joe Zawinul , ambii membrii importanti ai grupului de jazzrock Weather Report, infiintat ulterior, Jack DeJohnette , Dave Holland sau John McLaughlin , printre altii. Cu acest dublu album a luat nastere, practic, jazzrockul.

9976

miril
10th January 2006, 20:46
La sfarsitul mileniului trecut, casa de discuri EMI Philips a scos pe piata o serie de discuri cu cei mai mari pianisti ai secolului trecut sub titulatura Great Pianists Of The 20th Century. Printre multe nume celebre se afla si trei mari pianisti romani Dinu Lipatti, Clara Haskil si Radu Lupu..

10029 10028 10030

miril
10th January 2006, 20:52
La sfarsitul mileniului trecut, casa de discuri EMI Philips a scos pe piata o serie de discuri cu cei mai mari pianisti ai secolului trecut sub titulatura Great Pianists Of The 20th Century. Printre multe nume celebre se afla si trei mari pianisti romani Dinu Lipatti, Clara Haskil si Radu Lupu.

10032 10031 10033

miril
11th January 2006, 19:47
Profit de faptul ca am vorbit despre initativa casei de discuri Philips de a scoate pe piata o suta de CD-uri cu cei mai mari pianisti ai lumii din secolul trecut, sub titlul Pianists Of The 20th Century, si va recomand sa vedeti un film documentar, autobiografic, despre viata unuia dintre cei mai mari pianisti care au existat vreodata, Sviatoslav Richter. Filmul DVD, aparut in 1998, la un an dupa disparitia marelui pianist, se numeste in engleza The Enigma si este ceva deosebit, exceptional, de avut in colectie. Bineinteles ca altauri de DVD va recomand si unul din CD-urile cu Richter din seria pomenita mai sus.

10048 10049

miril
12th January 2006, 20:43
10093

Iata ca o veste trista a facut sa continui si astazi cu muzica clasica, de opera. Ieri s-a adus la cunostiinta publicului larg ca soprana suedeza de renume mondial Birgit Nilsson a incetat din viata, in varsta de 87 de ani, la sfarsitul anului trecut, in Ziua de Craciun, fiind inmormantata ieri in prezenta unui cerc restrans de rude si cunoscuti, in Västra Karup in Skĺne, sudul Suediei. Foarte apreciata pe marile scene ale lumii precum La Scala si Metropolitan, ea s-a facut cunoscuta pentru interpretarile de exceptie ale operelor lui Richard Wagner, dar si ale lui Richard Strauss si Giacomo Puccini. Dumnezeu sa o odihneasca!

10094 10095

miril
13th January 2006, 22:05
Astazi pentru ca este o zi trista pentru mine, imi fac cadou o auditie cu unul dintre cele mai frumoase albume de jazz modern care au fost lansate vreodata. Este vorba de discul violoncelistului de mare virtuozitate si sensibilitate David Darling, iar numele discului este Cycles. Se remarca si prezenta unui mare...disparut dintre noi, prematur, Collin Walcott sitar, tabla, percussion ca si prezenta altor nume celebre din lumea jazzului modern, precum Steve Kuhn piano, Jan Garbarek tenor and soprano saxophones, Arild Andersen bass si Oscar Castro-Neves guitar.

10129

krapulax
13th January 2006, 22:32
pentru mine toate zilele sunt triste. 2 raritati in seara asta. egg vin direct de la canterbury. trio comparat cu elp, mai jazz si classic-oriented. tonoton macoute nu stiu de unde vin, dar suna foarte bine. instrumente de suflat multe. jazz-rock, mai mult rock, gen traffic sa zicem. suntem cu ambele albume la inceputul anilor 70.

miril
14th January 2006, 19:59
Astazi sunt mai bine dispus si m-am gandit sa v-o prezint pe regina cabaretului modern, acesta Marlene Dietrich a zilelor noastre, Ute Lemper. Daca cineva m-ar intreba cum arata tipul meu de femeie, as raspunde fara ezitare, ca Ute Lemper. Frumoasa intr-un mod provocator, ca o vampa fara frivolitate, inteligenta peste masura, dar si extrem de sensibila, ea m-a incantat de fiecare data cand am vazut-o pe viu, cu ocazia a trei concerte.

10165

Inspirata de muzica de cabaret berlineza a anilor 1920, de Kurt Weill si Brecht, dar si de chansonetta franceza, reprezentata de Edith Piaf, Joseph Kosma, Serge Gainsbourg sau belgianul Jacques Brel, Ute a colaborat cu Michael Nyman pentru muzica filmului Prospero's Books de Peter Greenaway, dar si cu muzicieni rock precum Elvis Costello, Tom Waits sau Nick Cave, in excelentul album Punishing Kiss. The Case Continues.

10166101671016910168

krapulax
14th January 2006, 23:08
maine vine bergodi? sa-l intampinam cu ceea ce consider a fi cea mai buna realizare a rockului italian. premiata forneria marconi - per un amico. progressive at its best!

miril
15th January 2006, 09:41
Krap, pentru ca ai fost...sensibil alaltaieri, si nu numai de aceea, iti pregatisem si eu ceva, ca tot dadusesi tu un...Gong. In...valtoarea evenimentelor insa...se realizeaza d'abia acum. A propos de "progresistii" italieni, dupa ELP au fost multa vreme si favoritii mei.

10183

miril
15th January 2006, 15:45
Pentru ca este duminica si mai avem nevoie de putina relaxare, astazi sa o facem soft...pop cu Savage Garden, un grup care din pacate s-a destramat in 2001. Cei doi australieni, care se afla in spatele numelui grupului, sunt Darren Hayes , vocalist si Daniel Jones , ghitara, primul continundu-si cariera solo, dupa desfiintarea grupului, cu succes. Cele doua albume lansate de grup Savage Garden si Affirmation, ultimul fiind vandut si ca dublu CD, o varianta live, care poate fi vizionata si pe DVD-ul Superstars And Cannonbolls, sunt pline de megahituri care au rezistat bine timpului. Relaxare placuta!

10226 10227 10228

miril
16th January 2006, 20:27
O mica notita de ziar din Jurnalul National de astazi mi-a (re)adus aminte de grupul de suflatori din localitea de 400 de suflete de la granita cu Republica Moldova, care a facut furori pe intreg mapamondul, printr-o interpretare inedita a muzicii de inspiratie folclorica romanesca. Este vorba de Fanfara Ciocărlia din Zece Prajini.

Iata si articolasul, cu titlul Turneu - Ciocarlia, prin Europa:

"Nominalizatii romani la Premiile World Music BBC, cei 12 membri ai Fanfarei Ciocarlia din Zece Prajini, isi reiau asaltul asupra Europei, imediat dupa anuntarea rezultatelor prestigioasei competitii.

Sfarsitul iernii aduce un nou turneu pentru Fanfara Ciocarlia. Aceasta va sustine mai mult de 30 de concerte, in lunile februarie si martie, in Germania, Belgia, Olanda, Luxemburg, Spania, Finlanda, Suedia, Elvetia, Austria, Croatia si Rusia.

Inceput de an in forta, dupa ce, pentru Ciocarlia, 2005 a insemnat sute de concerte in toata Europa, Asia si chiar America. Desi in opt ani fanfara nu a sustinut nici un concert in tara de origine, Ciocarlia este un nume de referinta in muzica etnica internationala. De altfel, ultimul ei album, "Gili Garabdi", a ocupat locul al 5-lea in World Music Charts Europe 2005.

MUZICA ETNICA. La inceputul lunii februarie, cei 12 tigani care si-au purtat alamurile in toata lumea vor afla si daca se numara printre castigatorii World Music BBC3 Radio Awards, cel mai important concurs de muzica etnica si regionala. Succesul la public, dar si de vanzari ii indreptateste sa fie optimisti in privinta castigarii premiului categoriei "Europa", la care sunt nominalizati, dar si a premiului publicului. Ii puteti ajuta votandu-i aici".

10285 10286 10287

miril
17th January 2006, 21:12
Trompetistul polonez Thomas Stanko , de care am mai vorbit anterior, si al sau Quartet alcatiut din conationalii sai Marcin Wasilewski piano, Slawomir Kurkiewicz double-bass si Michal Miskiewicz drums au reusit sa incante un auditoriu pretentios cu doua albume marca ECM de exceptie, aparute pe parcursul a mai putin de doi ani, ultimul fiind unul dintre cele mai remarcate in lumea jazzului, anul trecut. Soul of Things si Suspended Night, in ordine apartiei, se numesc cele doua albume atat de apreciate de un public larg de auscultatori.

10349 10350

miril
17th January 2006, 21:22
Iata ca o luna de zile trece repede in comapania atat de placuta a unei colectii valoroase de CD-uri si DVD-uri de exceptie, dintr-o gama larga de genuri, de la muzica folclorica si pana la ce contemporana si cu contributia destul de larga a unor iubitori de muzica de pe forumul nostru. Pot spune, fara exagerare, ca exista material de prezentare pentru fiecare zi de calendar si mai raman multe de prezentat dupa aceea. Din nefericire timpul si alte lucruri care au intervenit inopinant face ca de azi incolo nu voi mai prezenta in fiecare zi cate un nume, album sau gen, ci imi voi aduce contributia in functie de timp si inspiratie. Sunt convins ca topicul va continua sa fie accesat de cei care iubesc muzica si ca tot mai multi isi vor aduce contributia...muzicala si preferintele aici. Si cum tocmai am trecut de 100 de postari, va urez "Auditie placuta!" tiuturor melomanilor de pe Onlinesport si sa ne vedem cu bine la postarea cu numarul 1000 si nu numai. Pe curand!

Platanu
24th January 2006, 17:17
Ce se intampla?Ati epuizat albumele de muzica?Daca da,continuati cu muzica clasica.

Platanu
26th January 2006, 22:03
Chiar sunt curios:asculta cineva de-aici muzica clasica?

Platanu
26th January 2006, 22:31
http://Poloneza de concert David Popper wma (http://www.filehost.ro/86712/Poloneza_de_concert_David_Popper_wma/)

Pe acest link va puteti descarca o piesa scrisa de David Popper.Este vorba de Poloneza de concert pentru violoncel si pian,interpretata de grupul Cellisimo condus de violoncelistul Marin Cazacu.Sa-mi spuneti pareri in legatura cu aceasta piesa,pentru ca vreu sa va familiarizez cu muzica clasica,muzica ce nu este atat de "greu de inteles" sau plicticoasa pe cat cred unii.Deschiderea fisierului va dura ceva mai mult dar merita.Aprox. 3 min.Enjoy it!

Platanu
26th January 2006, 22:51
10717

Iata-l si pe David Popper.

miril
27th January 2006, 20:35
10741 10742 10743

Exact acum 250 de ani, la Salzburg, in Austria, se nastea geniul muzicii simfonice Wolfgang Amadeus Mozart. Printre sutele de compozitii muzicale, va prezint aici, pe DVD, trei dintre cele mai cunoscute opere ale sale, Le Nozze Di Figaro, Don Giovanni si Cosi Fan Tutte, in viziunea moderna a unuia dintre cei mai mari regizori ai genului, Peter Sellars. La Multi Ani, Wolfgang Amadeus!

Platanu
27th January 2006, 20:50
Miril,e bine ca din cand in cand sa ii mai comemoram pe cei ce au compus muzica adevarata,muzica ce din pacate este uitata de marea majoritate a tinerilor de azi.Wolfgang Amadeus Mozart este unul dintre cei trei mari compozitori ai clasicismului,alaturi de Joseph Haydn si de Ludwig van Beethoven.Eu voi continua sa pun link-uri cu muzica clasica pe acest topic.Apropo,ai ascultat ce am pus eu pe pagina precedenta?

miril
27th January 2006, 20:57
Sincer, nu, dar o voi face. Sa nu-l uitam si pe imperialul Bach!

Bancaru
27th January 2006, 22:33
Doua genuri diferite, pe care le recomand, totusi. Jamie Cullum, noul Frank Sinatra. Si Osibisa, vechea afro rock.

Bancaru
27th January 2006, 23:22
Si ca tot este vorba despre barbati cu parul cret, fie ca aveau peruca sau nu....
Seamana Dee Snider cu Mozart?

Platanu
28th January 2006, 13:50
Sa nu-l uitam si pe imperialul Bach!Nu l-am uitat,dar ma refeream la perioada clasicismului(1700-1800),Bach traind in perioada baroca sau preclasica(1600-1700).Iata un link unde puteti asculta partea a patra din simfonia nr. 40 de Mozart.http://04 Track 4 wma (http://www.filehost.ro/87402/04_Track_4_wma/)

Platanu
28th January 2006, 14:03
10762

Bancare,fa si tu comparatie.Cred ca ei trebuie sa incerce nu neaparat sa semene fizic cu Mozart,ci sa semene din punct de vedere muzical cu Mozart.

miril
28th January 2006, 15:45
Am preluat doar ultima parte a mesajului tau, despre muzica clasica si nu despre clasicism, atunci sa-l adaug si pe Franz Schubert, ultimul, dar nu si cel din urma dintre clasici si primul romantic(?). In alta ordine de idei, se spune despre Bach ca a fost si primul romantic ca si despre Monteverdi, asa ca timpul si stilul sunt notiuni relative. Iata si un CD pe muzica lui Schubert, cu exceptionalul violonist Gideon Kremer.


10768 10769

Platanu
28th January 2006, 17:12
Am preluat doar ultima parte a mesajului tau, despre muzica clasica si nu despre clasicism, atunci sa-l adaug si pe Franz Schubert, ultimul, dar nu si cel din urma dintre clasici si primul romantic(?). In alta ordine de idei, se spune despre Bach ca a fost si primul romantic ca si despre Monteverdi, asa ca timpul si stilul sunt notiuni relative. Iata si un CD pe muzica lui Schubert, cu exceptionalul violonist Gideon Kremer.


10768 10769
Miril,vad ca te pricepi la muzica.Intr-adevar,Schubert este undeva intre clasicism si romantism(1797-1888).Defapt,dupa ani am putea spune ca e romantic,dar ca stil ca e clasic.Iar despre Bach,stiu ca in unele lucrari folosea niste acorduri care se aseamana cu cele de jazz.

Platanu
28th January 2006, 17:37
Si pentru ca tot suntem in perioada clasica,pe linkul de mai jos se afla un scurt fragment din prima parte a Concertului in Do major pentru violoncel si orchestra de Joseph Haydn.Promit ca deindata ce voi gasi toata partea,voi pune un link aici,pentru ca e un concert care merita ascultat.Stiu ca poate par sacaitor cu link-urile astea,dar va zic eu ca merita.


http://Haydn Cello Concerto N1 in C 01 Moderato 1 mp3 (http://www.filehost.ro/87510/Haydn_Cello_Concerto_N1_in_C_01_Moderato_1_mp3/)

miril
28th January 2006, 17:42
Vrei sa spui 1828, anul mortii. Stiu ca stii, dar se mai intampla. In compensatie, inca cateva lucrari de Schubert, pe prestigioasa ECM:

10770 10771

Platanu
28th January 2006, 17:49
Da,mea culpa.

Platanu
28th January 2006, 19:46
Continuam in aceeasi nota "clasica",si pentru ca mi-am prospus sa avem cate o lucrare a lui Haydn,Mozart si Beethoven,considerati cei mai mari compozitori ai clasicismului,iata-l pe cel mai "tanar" dintre ei,Ludwig van Beethoven.Pe link-ul de mai jos gasiti "Sonata lunii",ea numindu-se "oficial Sonata nr. 14 in Do diez minor.

Track02 cda (http://www.filehost.ro/87563/Track02_cda/)

Platanu
28th January 2006, 19:53
Iata si o poza a lui Beethoven,nu inainte de a va preciza faptul ca acesta a fost surd o mare parte a vietii.Asadar,el nu putea sa-si auda lucrarile.Scria,si-o auzea in interiorul sau,dar nu putea sa auda instrumentele cantand.


10778

miril
28th January 2006, 20:26
Iata si un bonus pentru eforturile unui Platan meloman:

10779 10780

Piano Sonatas, cu marele pianist de origine maghiara András Schiff, respectiv Complete Music for Piano and Violoncello, cu acelasi András Schiff si Miklós Perényi, violoncel.

Platanu
28th January 2006, 23:19
Iata si un bonus pentru eforturile unui Platan meloman:

10779 10780

Piano Sonatas, cu marele pianist de origine maghiara András Schiff, respectiv Complete Music for Piano and Violoncello, cu acelasi András Schiff si Miklós Perényi, violoncel.Miril,vad ca stii sa apreciezi adevarata muzica,si-ti multumesc pentru bonus.Eu am mai insistat pe violoncel pentru ca fratele meu e student la Conservator la violoncel,si de aceea cunsc compozitori care au scris pentru acest instrument.

Platanu
28th January 2006, 23:39
Pentru ca l-am pomenit pe Schubert,link-ul de mai jos contine partea a treia din cvartetul nr. 14 in Re minor numit "Fata si moartea".Astfel,incheiem o zi in care i-am pomenit pe mai marii compozitori ai clasicismului:Haydn,Mozart,Beethoven si Schubert.Auditie placuta!

Platanu
29th January 2006, 00:04
Franz Schubert

10786

Platanu
29th January 2006, 00:28
http://http://www.callinoquartet.com/callinoscherzo.mp3 (http://www.callinoquartet.com/callinoscherzo.mp3)

Acesta este link-ul care va baga direct in Windows Media Player. Asadar,nu mai trebuie sa asteptati la File Host pana sa se deschida.Din nou,auditie placuta!

miril
29th January 2006, 11:10
Si pentru ca esti un iubitor al muzicii clasice si iti place violoncelul, iata inca un bonus pentru tine, Rosamunde Quartett interpretand minunata lucrare The Seven Words a lui Joseph Haydn. De asemenea iti prezint si un disc cu lucrari al unor compozitori moderni, precum Jean Barričre, Barry Guy sau Alexander Knaifel, al fratilor Demenga, Thomas si Patrick, unii din cei mai prestigiosi violoncelisti actuali. Auditie placuta, Platanu!

10789 10790 10791 10792 10793

Platanu
29th January 2006, 13:42
Miril,vad ca esti "darnic" in ce priveste bonusurile si-ti multumesc inca o data.Si pentru ca am vazut ca l-ai pomenit pe pagina precedenta pe Bach,ne vom intoarce in timp pe vremea preclasicismului.Una din capodoperele lui J.S.Bach sunt cele sase Concerte Brandenburgice(Sechs Brandenburgische Konzerte).Iti dai seama ca nu voi pune link-uri de la toate concertele.Link-ul de mai jos gazduieste partea a treia a Concertului Brandenburgic nr.3 in Sol major.
http://Konzert Nr 3 G dur part III wma (http://www.filehost.ro/87839/Konzert_Nr_3_G_dur_part_III_wma/)

Platanu
29th January 2006, 13:45
Johann Sebastian Bach

10810

Platanu
29th January 2006, 14:38
Ramanem la Bach cu partea intai din Concertul in La minor pentru vioara si orchestra.In varianta de fatza este pentru vioara si pian,varianta in care l-am cantat si eu in clasa a patra.Din pacate,n-am gasit format mp3,ci Midi,asadar vioara si pianul sunt sintetizate.

http://http://www.virtualsheetmusic.com/MIDI/Bach/ConcertoLaB/01Allegro_moderato.mid (http://www.virtualsheetmusic.com/MIDI/Bach/ConcertoLaB/01Allegro_moderato.mid)

Platanu
29th January 2006, 20:27
Pentru ca am vazut ca si tie iti place violoncelul,iata un bonus,in aceeasi nota....preclasica:prima parte din Sonata in Fa Major pentru violoncel si clavecin de Antonio Vivaldi.Deschiderea fisierului se face in aprox. 1 min.Enjoy it!

01 Track 1 wma (http://www.filehost.ro/87974/01_Track_1_wma/)

Platanu
29th January 2006, 20:32
Antonio Vivaldi


10831

Platanu
30th January 2006, 21:25
Facem un salt in timp,si ne oprim in vremea romantismului,acolo unde sunt convins ca lucrarea de pe link-ul de mai jos va va face mare placere."An der schoenen Blauen Donau",intr-o traducere mai exacta insemnand "Pe frumoasa Dunare albastra" este scrisa de maestrul valsului,Johann Strauss fiul.


Strauss An der schonen blauen Donau Dunarea Albastra mp3 (http://www.filehost.ro/88353/Strauss_An_der_schonen_blauen_Donau_Dunarea_Albast ra_mp3/)


10900

Platanu
31st January 2006, 14:34
Pentru ca tot l-am pomenit pe Schubert,o informatie interesanta despre el este ca e singurul compozitor care a scris o lucrare pentru arpeggione.Ce este arpeggione?
Arpeggione este un instrument asemanator cu chitara,are 6 corzi,dar se tine intre genunchi ca violoncelul si se canta cu arcusul la el.Are forme rotunjite,la fel ca si chitara,dar are decupaturi asemanatoare violei da gamba,care este stramosul violoncelului.Acest instrument a fost inventat in 1823 de catre un lutier vienez pe nume Johann Staufer,in 1824 Schubert compunand o sonata pentru acest instrument.La inceputul aparitiei lui,arpeggionele s-a bucurat de o po****ritate destul de mare,insa dupa 10 ani,putini mai erau cei care foloseau instrumentul.Asadar,este un instrument disparut,sau mai bine zis abandonat.Astazi,sonata pentru arpeggione se canta la viola si violoncel.Si iata si instrumentul cu pricina:

10912 10914

V-am spus,seamana mult cu viola da gamba,predecesorul violoncelului.

miril
5th February 2006, 10:36
Pentru toti Platanii progresisti si nu numai, dar mai ales pentru Kra****x, pentru ca-l simt astazi mai... *****, King Crimson si Robert Fripp.

11158 11159

Apolini
5th February 2006, 10:51
Spuneti-mi si mie cum puteti sa atasati un fisier de o marime asa de mare ca eu nu reusesc!

georgemp
14th April 2006, 01:08
Spuneti-mi si mie cum puteti sa atasati un fisier de o marime asa de mare ca eu nu reusesc!
www.filehost.ro Dai browse si uploadezi.Aici pe forum ai limita acolo nu.La fel si la poze, www.99poze.ro pentru poze mai mari.O sa iti dea acolo linku si il pui aici pe forum

compozitori (http://www.99poze.ro/compozitori/)

http://www.99poze.ro/hotlink/tn_6203f9423f9014baaecb4562c4c8da96.jpg (http://www.99poze.ro/compozitori/7/) http://www.99poze.ro/hotlink/tn_27915cbc8d253362bb76ac1243c4c8d6.jpg (http://www.99poze.ro/compozitori/8/) http://www.99poze.ro/hotlink/tn_08ee5461aab9f6cfedbe0f76b5288b4c.jpg (http://www.99poze.ro/compozitori/9/) http://www.99poze.ro/hotlink/tn_68e0c71de99be258fb60b848170846ca.jpg (http://www.99poze.ro/compozitori/10/) http://www.99poze.ro/hotlink/tn_c82ed4ac24be242c4f925e88f7dad2ea.jpg (http://www.99poze.ro/compozitori/11/) http://www.99poze.ro/hotlink/tn_59b47d602c60f139a2a1d3bfd4d90bd3.jpg (http://www.99poze.ro/compozitori/12/) http://www.99poze.ro/hotlink/tn_86a0775a8baa57e87a25a10cd5c4d0ec.jpg (http://www.99poze.ro/compozitori/13/) http://www.99poze.ro/hotlink/tn_a13dca9ddb5d02b078620da2701bbd29.jpg (http://www.99poze.ro/compozitori/14/) -Cateva poze cu compozitori,pentru cei carora le place muzica clasica.Daca vreti mai pun.Trebuie sa recunosc,ca nu ma omor ascultand muzica clasica si prefer ceva mai "agitat" sa nu credeti acum ca ascult manele:nah: dar,parca imi place mai mult ceva mai zgomotos putin.Oricum,gusturile nu se discuta!

http://www.99poze.ro/hotlink/tn_ff53b3e920c2028a82158fb9901663f0.jpg (http://www.99poze.ro/compozitori/1/) http://www.99poze.ro/hotlink/tn_a7c2c6b4b574f9b69f7538b99d95fd38.jpg (http://www.99poze.ro/compozitori/2/) http://www.99poze.ro/hotlink/tn_b5c678e28dabfce5574ae643c3f10108.jpg (http://www.99poze.ro/compozitori/3/) http://www.99poze.ro/hotlink/tn_f564556b98c7cce1afbbf5964323f7ea.jpg (http://www.99poze.ro/compozitori/4/) http://www.99poze.ro/hotlink/tn_1be86ac15c00f247db6e40aec5114efc.jpg (http://www.99poze.ro/compozitori/5/) http://www.99poze.ro/hotlink/tn_c14033ae1c111984264e83bcad71f76f.jpg (http://www.99poze.ro/compozitori/6/)

Sa-mi ziceti daca vreti sa mai pun si cu cine sa mai pun!

Platanu
14th April 2006, 22:48
Vad ca ai pus Vivaldi,Bach si Schubert,primii doi fiind preclasici,ultimul clasic spre romantic.Ai putea sa mai pui de la preclasici Haendel,de la clasici Haydn,Mozart si Beethoven,iar de la romantici Strauss,Mahler si Wagner,ca sa pui cativa reprezentanti de seama ai fiecarei perioade.Oricum,ar mai fi multi de amintit dar n-are rost sa-i punem,mai ales ca acesta este un forum sportiv.

georgemp
15th April 2006, 00:07
haendel (http://www.99poze.ro/haendel/)

http://www.99poze.ro/hotlink/tn_f86a4a56271c0001473cac935c3c2827.jpg (http://www.99poze.ro/haendel/1/) http://www.99poze.ro/hotlink/tn_9ba16a01c911a688e80b3dae9d1d4628.jpg (http://www.99poze.ro/haendel/2/) http://www.99poze.ro/hotlink/tn_82cdbde296c9c0194b96cef3c79a9160.jpg (http://www.99poze.ro/haendel/3/) http://www.99poze.ro/hotlink/tn_9f38db936c4566a3228afc383615dca8.jpg (http://www.99poze.ro/haendel/4/) http://www.99poze.ro/hotlink/tn_6636748c7dd4b9d1095b536c7189245a.jpg (http://www.99poze.ro/haendel/5/)

haydn (http://www.99poze.ro/haydn/)

http://www.99poze.ro/hotlink/tn_e8572eb7a3674fdc862236ecdd8ece2d.jpg (http://www.99poze.ro/haydn/1/) http://www.99poze.ro/hotlink/tn_e9f874a0b0cd97c51b9d8fdd031bcf41.jpg (http://www.99poze.ro/haydn/2/) http://www.99poze.ro/hotlink/tn_29498e3a907a412aa25fdd230e32b5b8.jpg (http://www.99poze.ro/haydn/3/) http://www.99poze.ro/hotlink/tn_b1f46e8b041e7dd736a5ea7c97caa504.jpg (http://www.99poze.ro/haydn/4/) http://www.99poze.ro/hotlink/tn_f467e51da8fe7fa881050572c6aba20d.jpg (http://www.99poze.ro/haydn/5/) http://www.99poze.ro/hotlink/tn_9c41ebbd606e582689faa75b0f9841ff.jpg (http://www.99poze.ro/haydn/6/)

mozart (http://www.99poze.ro/mozart/)

http://www.99poze.ro/hotlink/tn_fd621f4b7c10ac36a36cac658d7f759b.jpg (http://www.99poze.ro/mozart/1/) http://www.99poze.ro/hotlink/tn_41eab6c54097e5ca46829889c475a72c.jpg (http://www.99poze.ro/mozart/2/) http://www.99poze.ro/hotlink/tn_00857dbbeef63a0c699c91a05f8642f3.jpg (http://www.99poze.ro/mozart/3/) http://www.99poze.ro/hotlink/tn_5ba296d9e29a738f07db11af03df74dc.jpg (http://www.99poze.ro/mozart/4/) http://www.99poze.ro/hotlink/tn_5679143f277e3c34a663a2087af309a1.jpg (http://www.99poze.ro/mozart/5/)

beethoven (http://www.99poze.ro/beethoven/)

http://www.99poze.ro/hotlink/tn_d84d8781a99978bd5b7ea2137cc11868.jpg (http://www.99poze.ro/beethoven/1/) http://www.99poze.ro/hotlink/tn_32b78675e6a0355bcc5b9aebae9e662e.jpg (http://www.99poze.ro/beethoven/2/) http://www.99poze.ro/hotlink/tn_59b6a9c8b495a71bd3da49dd4d96bb50.jpg (http://www.99poze.ro/beethoven/3/) http://www.99poze.ro/hotlink/tn_8223ede8f6713554eb7e8c49606cf8ad.jpg (http://www.99poze.ro/beethoven/4/) http://www.99poze.ro/hotlink/tn_7020c716d01a031088af2fdaf8dd3269.jpg (http://www.99poze.ro/beethoven/5/) http://www.99poze.ro/hotlink/tn_0f353ad1c03fcfd8eeeca1da7f2b6fe8.jpg (http://www.99poze.ro/beethoven/6/)

strauss (http://www.99poze.ro/strauss/)

http://www.99poze.ro/hotlink/tn_637d3c1029db97f0d82029de281e378b.jpg (http://www.99poze.ro/strauss/1/) http://www.99poze.ro/hotlink/tn_808f694f62c7eb585ef50efea0d47b97.jpg (http://www.99poze.ro/strauss/2/) http://www.99poze.ro/hotlink/tn_8fe528521ce16f1b83f11cb190175780.jpg (http://www.99poze.ro/strauss/3/) http://www.99poze.ro/hotlink/tn_fb4334f9e3bc97f98257a608fc2e8753.jpg (http://www.99poze.ro/strauss/4/) http://www.99poze.ro/hotlink/tn_4a0445058535f43a776603ec034614af.jpg (http://www.99poze.ro/strauss/5/)

mahler (http://www.99poze.ro/mahler/)

http://www.99poze.ro/hotlink/tn_6eea201552af79a5f59f42c447f9fe41.jpg (http://www.99poze.ro/mahler/1/) http://www.99poze.ro/hotlink/tn_542e8114ea9b2e6314aef8108675fee0.jpg (http://www.99poze.ro/mahler/2/) http://www.99poze.ro/hotlink/tn_32cb867885c8a341af0946d9dd6b3875.jpg (http://www.99poze.ro/mahler/3/) http://www.99poze.ro/hotlink/tn_4a49d8e60172dffd5de3eb650f90a73e.jpg (http://www.99poze.ro/mahler/4/) http://www.99poze.ro/hotlink/tn_1c1b0f423457b28e33499dc43c230bc2.jpg (http://www.99poze.ro/mahler/5/)

wagner (http://www.99poze.ro/wagner/)

http://www.99poze.ro/hotlink/tn_a16aab17caad4149d4c35d922abcc208.jpg (http://www.99poze.ro/wagner/1/) http://www.99poze.ro/hotlink/tn_69c9e8da13ee35c5f4010630bfe87a4f.jpg (http://www.99poze.ro/wagner/2/) http://www.99poze.ro/hotlink/tn_8509d15213f7858cb02368ab98278e70.jpg (http://www.99poze.ro/wagner/3/) http://www.99poze.ro/hotlink/tn_9d9a6a1460782dc0206b8a654a704f1f.jpg (http://www.99poze.ro/wagner/4/) http://www.99poze.ro/hotlink/tn_40b9be9d720c36eabff6c0ed5076c3b3.jpg (http://www.99poze.ro/wagner/5/)

Cam atat!Sper sa va placa pozele:)

krapulax
30th April 2006, 11:50
doua albume grateful dead mai putin cunoscute, dar foarte frumoase. stiu ce se spune, ca albumele de studio ale lor nu se ridica la valoarea concertelor. anyway, aranjamentele instrumentale sunt superbe. din 1973 si 1974: wake of the flood si from the mars hotel. piese esentiale- weather report suite si unbroken chain,

Platanu
23rd May 2006, 10:44
Cam atat!Sper sa va placa pozele:)
Good job,George!

georgemp
31st May 2006, 23:24
Good job,George!
Thanks!

Platanu
1st December 2006, 18:17
Mie imi cam pare rau de threadul acesta.A inceput frumos,dar s-a terminat nu foarte bine.Ar trebui sa mai postam aici.

r0bby
1st December 2006, 18:23
Despre ce era vorba in acest thread?

Platanu
1st December 2006, 18:25
Citeste primul mesaj al thread-ului.

r0bby
1st December 2006, 20:32
Am inteles subiectul threadului!Cred ca voi posta si eu niste recomandari!:ok:

Platanu
10th December 2006, 21:29
Ca sa continui in aceeasi nota a threadului:

Astor Piazolla,lucrari interpretate de marele violoncelist Yo Yo Ma.

Pe link-ul de mai jos aveti "Libertango".
01 Libertango mp3 (http://www.filehost.ro/193393/01_Libertango_mp3/)



19621

Platanu
28th December 2006, 19:01
Pentru ca o consider deosebita si pentru ca o si cant anul acesta scolar,va recomand sonata "Arpeggione" de Schubert.Am mai scris eu pe pagina precedenta cred despre Arpeggione ca instrument.Pe link-ul de mai jos o ascultati in varianta cantata la violoncel,si nu la viola,asa cum o cant eu.Sunt aceleasi note,doar timbrul si octava la un moment dat difera.Aici e doar partea I.Dupa ce se termina,apasati pe "Schubert:Arpeggione part 2" pentru a auzi in continuare partea I pana la final.


http://www.youtube.com/watch?v=KT1n-woNg6o

Platanu
29th December 2006, 14:24
Bai Terrdickbanderas,de unde ai tu filmarile astea?Nu cumva tu esti un cunoscut de-al meu?

Terdickbanderas
29th December 2006, 14:42
Mi-a fost editat mesajul.
Il pun din nou

Maestrul Platanu la viola.

r0bby
29th December 2006, 14:52
Ultimele 3 linkuri nu merg dar primul postat merge..felicitarile mele Platane..ce cantai?..cumva Astazi s-a nascut Hristos?
edit:-Platane,are ceva daca mut postarile pe threadul vedeta noastra?:)

Terdickbanderas
29th December 2006, 15:02
Acum ar trebui sa mearga:D

Platanu
29th December 2006, 15:07
Ultimele 3 linkuri nu merg dar primul postat merge..felicitarile mele Platane..ce cantai?..cumva Astazi s-a nascut Hristos?
edit:-Platane,are ceva daca mut postarile pe threadul vedeta noastra?:)Am gasit threadul.Il poti pune.

Platanu
2nd January 2007, 22:13
Am gasit pe YouTube o inregistrare din 1982 a unui duet Stefan Banica-Gica Petrescu,in care Banica canta melodiile lui Petrescu si invers.Doua voci de aur ale Romaniei pe care le puteti asculta pe linkul de mai jos.

http://www.youtube.com/watch?v=M8eFrpLiR7Q

miril
28th January 2007, 09:36
Unul din favoritii mei dintre mari compozitori clasici. Mai jos va propun sa ascultati si compozitia mea preferata, simfonia Manfred

Ceaikovski - misterul mortii unui geniu Mihaela Dima Ev Z

BBC va prezenta un nou film biografic despre viata lui Piotr Ilici Ceaikovski.

Aparitia acestui documentar readuce in discutie controversa asupra mortii celebrului compozitor rus. A fost o intamplare nefericita sau a fost sinucidere? Documentarul "The Ceaikovski Experience" este menit sa dezvaluie povestea ce se ascunde in spatele muzicii unui geniu - compozitorul Piotr Ilici Ceaikovski.

Potrivit unui articol publicat de cotidianul britanic "The Telegraph", dirijorul Charles Hazlewood incearca sa-l descopere pe adevaratul Ceaikovski si sa demonstreze ca "muzica sa este una de o imensa putere interioara, uneori de o brutalitate aspra, dar si de un farmec extraordinar". Totusi, documentarul nu elucideaza o problema considerata arzatoare de multi dintre oamenii de stiinta. De ce a murit Ceaikovski?

Final deschis

Potrivit "The Telegraph", documentarul realizat de Hazlewood recreeaza cateva dintre cele mai importante episoade din viata lui Piotr Ilici Ceaikovski, dar nu aminteste nimic de controversa in privinta mortii sale. Desi oamenii de stiinta investigheaza acest caz de zeci de ani, niciunul nu a putut dovedi concret care a fost cauza mortii lui Ceaikovski.

Misterul ramane inca neelucidat intrucat nici documentarul lui Hazlewood nu da un verdict. "Intentionat am lasat un final deschis. Parerea mea este ca nu a incercat sa se sinucida. A sarutat pe cine nu trebuia si a luat holera - totul este foarte simplu", spune Hazlewood intr-un articol publicat de cotidianul "The Telegraph".

Varianta unei morti datorate holerei a fost si versiunea oficiala, confirmata de doctorii din St. Petersburg dupa decesul compozitorului, la 6 noiembrie 1893. Se mai presupune ca Ceaikovski a baut un pahar de apa infestata de la robinet.

Acest lucru pare insa de necrezut avand in vedere ca in acea perioada se stia ca exista o epidemie de holera. Cu toate acestea, s-a spus ca de vina a fost neatentia si nicidecum dorinta lui Piotr Ilici Ceaikovski de a-si pune capat zilelor.

Speculatii contrazise

De-a lungul timpului au existat insa si alte variante, care mai de care mai ciudate. Potrivit articolului publicat de cotidianul britanic, unii cercetatori au spus ca Ceaikovski a fost otravit cu arsenic, iar altii ca s-a sinucis intr-o criza de disperare, gandindu-se ca va divulga cineva faptul ca era homosexual. S-a mai spus ca alcoolul si jocurile de noroc l-au impins spre sinucidere.

Varianta unei morti datorate holerei a fost respinsa de multi oameni de stiinta pentru ca maladia era considerata o "boala a saracilor", nedemna pentru o personalitate atat de importanta precum Ceaikovski.

Moartea cauzata de holera a fost contrazisa si de compozitorul Rimsky-Korsakov. El se indoieste ca Ceaikovski a fost dignosticat cu holera, pentru ca regulile de carantina in acest caz nu au fost respectate. Inainte sa moara, compozitorul a pimit vizitatori, iar cadavrul sau nu a fost inchis intr-un sicriu de zinc, asa cum se facea de obicei.

Ipoteza homosexualitatii

O marturie interesanta este si cea a surorii sale vitrege, Olga Ceaikovski. Aceasta aduce in prim-plan o varianta siropoasa, cu implicatii la nivel inalt. Potrivit marturiei acesteia, compozitorul a fost otravit de unul dintre doctorii care il tratau, Vasili Bertenson, la ordinul tarului Alexandru al III-lea, care tocmai descoperise ca Ceaikovski i-a sedus fiul.

Ipoteza homosexualitatii a fost evocata si de muzicologul Alexandra Orlova. Teoria emisa de aceasta in 1980 sublinia faptul ca renumitul compozitor se temea sa nu se descopere faptul ca avea relatii de dragoste cu nepotul ducelui Stenbock-Fermor.

In Rusia, homosexualitatea era interzisa, iar cei care incalcau regulile erau deportati in Siberia sau erau biciuiti cu vergele de mesteacan. Mai tarziu insa, si aceasta ipoteza a fost contrazisa, dovedindu-se chiar ca acest duce nici macar nu a existat

Varianta regizorala

Potrivit unui articol publicat in cotidianul britanic "The Times", documentarul realizat de Charles Hazlewood nu va prezenta niciuna dintre variantele sinuciderii. Nici moartea cauzata infestarii cu holera nu va fi sustinuta in film. Scena finala, despre moartea compozitorului, este memorabila: Ceaikovski sta intins pe pat, iar fratele sau, Modest, ii spune incet: "Te-ai regasit". Raspunsul este la fel de emotionant: "Nu, am regasit muzica".

BIOGRAFIE

O viata agitata

> Ceaikovski a fost al doilea fiu nascut intr-o familie burgheza din Rusia, la 7 mai 1840, in oraselul Kamsko - Votkinski Savod. Tatal sau, inginer de mine, si mama sa, de origine franceza, se hotarasera sa-l indrume pe tanarul Piotr sa urmeze studii de Drept. Cu toate acestea, de la varsta de 5 ani, el a inceput sa studieze pianul.

> A urmat colegiul de jurisprudenta, a luat diploma in Drept si s-a angajat ca secretar la Ministerul Justitiei. In acelasi timp, se ocupa de muzica, dar ca amator.

> In 1863, impotriva hotararii familiei, paraseste slujba de la minister si isi continua studiile muzicale cu Anton Rubinstein.

> In 1877, pentru a pune capat speculatiilor privind homosexualitatea lui, se casatoreste cu Antonia Milioukova, o fosta eleva de-a sa. Compune primul sau balet, in patru acte - "Lacul lebedelor".

> Spre 1880, reputatia lui creste considerabil, numele sau incepand sa fie cunoscut si in strainatate.

> In 1885, compune Simfonia "Manfred" op. 58, dupa Byron, apoi "Simfonia a 5-a in Mi minor op. 64" si in 1889 - al doilea balet al sau, "Frumoasa din padurea adormita", un balet-feerie in trei acte.

> Moare la 6 noiembrie 1893, la noua zile dupa ce a terminat Simfonia a 6-a in Si minor "Patetica" op. 74.

21284

Platanu
28th January 2007, 15:04
miril,ma bucur ca ti-ai amintit de acest thread,pe care cam acum un an noi doi postam regulat.

Platanu
14th April 2007, 16:10
Pe link-ul de mai jos puteti asculta doua valori ale muzicii romanesti:
Ioana Radu si Gica Petrescu.

http://www.youtube.com/watch?v=8ieKBm7pf1c

miril
28th April 2007, 00:05
La Multi Ani (de activitate)! Propun penultimul lor DVD, cu inregistrare Live, din 21 septembrie 2006, "Tempodrom Live Concert 2006", foarte bun, dupa gustul meu, ca si ultimul lor CD/DVD, “Madcap’s Flaming Duty”, mai putin reusit, un omagiu adus unui anume Syd Barrett. Auditie si vizionare placuta!

24676 24677

miril
28th April 2007, 08:37
Ieri, melomanii din toata lumea au primit o veste trista, a murit unul dintre cei mai mari viloncelisti ai tuturor timpurilor, Mstislav Rostropovitch, exact la o luna dupa ce implinise 80 de ani. Am ales un disc legendar, cu inregistrarea in premiera a concertului no. 1 de violoncel al lui Dimtry Shostakovich. Pe acelasi CD se afla o alta capodopera, inregistrarea in premiera a concertului de vioara no.1 al aceluiasi compozitor, in interpretarea unui alt nemuritor, David Oistrakh.

24683

miril
19th May 2007, 12:41
Am avut imensa placere sa urmaresc un concert magnific, la Stockholm, Konserthuset, ieri seara, cu cea mai mare cantareata de opera in viata, in opinia mea, Cecilia Bartoli, acompaniata de orchestra de muzica baroca Orchestra La Scintilla. Majoritatea lucrarilor cantate se afla pe ultimul ei disc, o capodopera a genului, Opera proibita, cu lucrari ale marilor compozitori de muzica baroca Alessandro Scarlatti, Georg Friderich Händel si Antonio Caldara, lucrari...prohibite in acea vreme de inchizitia papala.
Minunate treceri de la lucrarile serene precum Lascia La Spina Cogli La Rosa, la exploziile de vitalitate si vocalize din All'arme Si Accesi Guerrieri, m-au facut sa uit pentru o perioada problemele legate referendum sau retrogradarea Progresului meu. Mille grazie, Signora Bartoli. Tusen tack! Mii de multumiri!

25491

criss_emma
25th May 2007, 13:47
Sunt noua pe aici,dar m-am inscris spre a urmari bucuriile de care ai parte MIRIL , si ma refer la bucuriile muzicii...........sper ca esti un om fericit - e mult spus?

Platanu
25th May 2007, 21:38
Iti pot confirma si eu ca e un om fericit.......mai putin in ceea ce priveste progresul.....parcului cu platani.;)
Si eu ma bucur....de muzica.:)

georgemp
25th May 2007, 23:06
Sunt noua pe aici,dar m-am inscris spre a urmari bucuriile de care ai parte MIRIL , si ma refer la bucuriile muzicii...........sper ca esti un om fericit - e mult spus?
Bun venit,emma.
Ce genuri de muzica asculti?

Tyler Durden
25th May 2007, 23:07
Miril, nu pot sa cred ca mai exista ascultatori Tangerine Dream.:shocked:

Platanu
4th July 2007, 22:23
Am dat chiar acum de mai multe panfleturi muzicale anti-comuniste ale lui Jean Moscopol,cantaretul interbelic care in 1945,cand a mirosit ca vin rusii,a plecat in Statele Unite,la New York.

http://www.trilulilu.ro/lauvoi/80ca1f34e7f76f
http://www.trilulilu.ro/lauvoi/a493d81b2f6d81
http://www.trilulilu.ro/lauvoi/3fb5754bcb7501
http://www.trilulilu.ro/lauvoi/2d455e9a136ab3

Universal
7th August 2007, 16:27
:yeah::yeah::yeah:

The Hives,cei mai tari!

Universal
7th August 2007, 16:29
http://www.youtube.com/watch?v=UsazuAL1J70&mode=related&search=


TYRANNOSAURUS HIVES FOUND!

It turns out the HIVES have not split up, died, gone into politics or grown up as some of the more recent rumours would have it. It turns out they have been DIGGING! Yes, that is correct. They have spent the last year and a half since they stopped touring relentlessly excavating the backyard of Hive Manor, attempting something people said they would be crazy to try. It was said to be a myth. An Eldorado, an Atlantis, a Loch Ness monster, an Apollo program. Count on the HIVES to prove them all wrong cause here it is...


TYRANNOSAURUS HIVES!!!!!!!!!!!!!!!

But let's take it from the top, shall we? Yes, let's!

When, in 2001, they played 250+ shows, wowed audiences from Tokyo to Trondheim, from Glasgow to Georgia, reintroduced rock in the mainstream (No, I mean actual ROCK MUSIC) and truly became everybody and their mama's new favourite band, their plan had already been in action for seven years. Formed in the small industrial town of Fagersta, Sweden in 1993, the Hives, then in their early teens, were saved from boredom and despair by Mr. Randy Fitzsimmons. He came to them with the idea to start a musical group based on everything he and the band found exciting.

After teaching themselves to play instruments and then practising, perfecting and polishing their craft, they released their first album Barely Legal in 1997 to much acclaim. A perfect statement of teenage willpower over pretty much everything else, it was hailed by people fed up with the staleness of contemporary rock. Here was a band with roots but a mind of their own. Style and grace yet swerve and brute force. Not to mention the sheer energy to power the watch on your wrist and the sun in the sky. Touring commenced and took them several laps around Sweden and Europe gathering a cult following that grew steadily upon each visit. Dressed in black and white and looking out of sight the gloves were off and they were ready for anything.

In the year 1999, the Hives have a new bag of tricks and a handful of Fitzsimmons originals. They know exactly what to do - record a record so good the world can't ignore it. They release Veni Vidi Vicious and nothing is ever the same. Rave reviews, more touring and that steadily growing cult following that can no longer fit into the clubs they play. A full year and a half of sold out shows later...

Cue big time UK industry guy and all round music fan Alan McGee (Oasis, Primal Scream, Creation Records) sees the Hives on German TV and decides that this is important. He has the band put together a form of greatest hits for his Poptones label. Your New Favourite Band, as the result is dubbed, catches a sleeping England by surprise. Rock music that is exciting and dangerous not really being the toast of the town lately.


Cue 'Rock is back!' headlines in newspapers and on TV. "We always knew the world would catch on, we just had to wait them in", as the band themselves say. Cue hits "Hate To Say I Told You So" and "Main Offender" and things are drastically different. People in the UK once again connect rock bands with showmanship, excitement and an actual good time. Your new favourite band? Indeed.

In the space of a few short months, the band then go on to conquer America and beyond. People everywhere now talk about, listen to and praise our five heroes. The world seems a little bit blacker and a little bit whiter. Phase Two is complete. Time to initiate Phase Three.

After touring for three years, the Hives suddenly decide on a full stop. A new record deal is signed and they go back to Hive Manor, their HQ in Fagersta, Sweden. Here they will spend all their time until they come up with a new sound, they promise. A more metronomic, monotonous and mechanical sound. "After playing the same songs for three years, we wanted to surprise ourselves again," they say. This is where the traces end.

Well, the calendar now says 2004, and The Hives have been missing from the world for a year and a half. Their doubters and enemies have already begun scribbling their obituaries and their fans have to try and make do with the copycat bands that follow in their wake. Things look bleak...

BUT HERE THEY ARE! BACK FROM THE DUG-OUT WITH TYRANNOSAURUS HIVES!

After much research, the members of The Hives discovered that Tyrannosaurus Hives had to be located in their own backyard. Two weeks after touring stopped, digging would start. Reports of strange noises heard all over Fagersta commenced. As the '90s layer was still covered in smelly crap, the first layer to be thoroughly searched contained the bleeps and blops of '80s new wave. Interesting! They dug further. The metallic kerrang of '70s punk. Wow! They dug further still. The shaking hair and swinging hips of '60s rock and soul. Useful! Further... Slapback echo, twangy guitar - this must be the '50s. Further. The primal force and sheer joy of '40s R¥n B. Good. Further....further...further. KRITA, JURA...

TYRANNOSAURUS HIVES!

Tyrannosaurus Hives is all you hoped for and more.

Tyrannosaurus Hives is a record so full of potential hits, it would take a hundred songwriters working for a hundred years to come up with anything like it.

Tyrannosaurus Hives is an album recorded in Sweden by Pelle Gunnerfeldt, who also recorded their previous two, despite many of the world's biggest-name producers lining up to work with them. "It's the only way we wanted to do it," they say.


Tyrannosaurus Hives is a record by a band so fired up that, if you look closely, you can see small drops of sweat when you open the disc .

Tyrannosaurus Hives is equal parts the end of something old and the start of something new.

Tyrannosaurus Hives has razor-sharp commentary on the world of the Hives today, something you can adapt to your own life and feel they are singing about you.

Tyrannosaurus Hives is the most highly anticipated album by the Hives since the dawn of mankind.

The dumb will nod and stomp in approval. The smart will debate its power forever.

Tyrannosaurus Hives is not an album put together by "dudes" "jamming". It's the result of young men tireless in their search for "better" and "more".

Tyrannosaurus Hives is not a record outlined to fit your life. You must fit your life to IT.

Tyrannosaurus Hives is not at all bad for a bunch of mid-20s Swedish guys from the sticks.

Tyrannosaurus Hives features songs such as:

"Walk Idiot Walk": The lead single. A tenacious bassline. A guitar riff so jagged it sounds like it was played with a cattleprod. Lyrics both enigmatic and crystal-clear about life on Planet Earth 2004. Great chorus too.

"Two Timing Touch And Broken Bones": A drumbeat that sounds like a bullet train with a limp, guitars both classical and modern. This is a song that could only be from this album.

"Diabolic Scheme": The album's "ballad", where a barrage of horror-movie strings fly in and out over a slow menacing beat. An equal mix of Screaming Jay Hawkins and modern R'n'B. Howlin Pelle earning his prefix with something that sounds like ad-libbed vocals about the deliberate escape and return of the Hives in the public eye.

"Abra Cadaver": The first sign of life, the album's opener. 95.6 seconds of anti-subtle and super-intense havoc-wreaking.

As The Hives now gear up to explode across the world's stages once more, they are rightly confident that they have at their disposal all the musical fire-power to complete the job. At the end of the liner notes on Veni Vidi Vicious, there ran the following citation: "Confucius says: Ah... The Hives. The future is theirs...should they want it". The wise old fella had it right: with Tyrannosaurus Hives all ready to go, it's going to be a black-and-white world for 2004 and beyond...

Platanu
21st September 2007, 22:27
Pentru ca tot e pe terminate Festivalul "George Enescu",aveti mai jos Rapsodia Romana nr. 1.Dirijor,nimeni altul decat Sergiu Celibidache.

George Enescu
http://www.cariereonline.ro/index.php/images/659.jpg

Sergiu Celibidache
http://www.diverdi.com/files/dossier/168/2/Celibidache.jpg

http://www.trilulilu.ro/ABBAfan/aa14c226595bc7
http://www.trilulilu.ro/ABBAfan/708e21515d0b37

Platanu
20th November 2007, 14:14
Dublul concert de J.S. Bach pentru vioara si oboi,cantat in catedrala Notre-Dame din orasul Fontenay-le-Comte,Franta,de catre orchestra Lyceum Strings a Liceului "George Enescu".Sunt si eu p-acolo,langa dirijorul asezat la pian,primul din dreapta sa.

Partea I
http://www.youtube.com/watch?v=pmhgepIsVOY&feature=related

Partea II
http://www.youtube.com/watch?v=Mu9ISV0FVnI&feature=related

Partea III
http://www.youtube.com/watch?v=4duMQizy8ZI&feature=related

miril
27th November 2007, 12:52
De ce nu spui...vlastare ca ai iesit la iveala? Parlez, parlez? Vous! Stiam eu ca esti de nadejde, nu numai vlastar progresist dar si instrumentist de viitor. Bafta, copile!

Platanu
27th November 2007, 20:21
Nu vreau sa fac prea mult...mac-mac,sau oac-oac,ca nu-mi sta in fire.Am postat totusi pe acest thread,pe care il consider destul de valoros.
P.S.: La Partea II ma vad si eu mai de-aproape.:)

miril
28th November 2007, 15:58
"...destul de valoros". Nu te iert pentru asta.

Platanu
28th November 2007, 21:03
Foarte valoros si progresist.:D

miril
28th November 2007, 23:08
Asa mai merge. Adica, it's sounds good!

Platanu
28th November 2007, 23:25
Viitorul...suna bine.Sper din tot sufletul si pentru Progresul.Desi...nu prea prea.

Dogville
28th December 2007, 13:23
Pfaaa...inca n-am plecat la masa....am citit primele 5 pagini de pe acest topic...Mircea,asculta-ma bine,esti o comoara la casa omului!!!...acuma zic si eu ca Bancaru...nu ascult muzica sofisticata,halesc ce ni se ofera la radio si atit...nu caut muzica pentru ca NU stiu sa caut.....ce pot sa fac e sa citesc tot ce-ai scris tu aici...apoi incerct pe net sa vad daca gasesc ceva...si,cel mai important,o sa vad daca-mi place...in rest,toate bune...ma bucur ca sunt contemporan cu Tine......!!!!

miril
28th December 2007, 14:15
Si mie. Cu tine!

Platanu
28th December 2007, 20:20
Miril este intr-adevar un om deosebit.

Dogville
28th December 2007, 20:35
...si pentru ca este,vin si eu cu o intrebare timpita....era un grup suedez care facuse un videoclip cu fetele campioane mondiale la curling da' nu mai stiu cum se cheama si pace.....mor s-o revad pe Anette Norberg cu peruca aceea punk,cu chitara in mina bitiindu-se pe scena...ce zici,o stii?....PS....multe recomandari din muzica clasica ..iar aici eu sunt repetent.....totusi nu ma dau batut asa usor...trag acum niste Cecilia Bartoli si-oi mai vedea eu ce si cum....aaa...si daca se poate ceva recomandari din aria pop-rock daca se poate... esentiale..se-ntelege...grazie....

Platanu
28th December 2007, 21:44
Multi considera muzica clasica o muzica greu de inteles,dar trebuie sa si vrei s-o intelegi si daca exista bunavointa spre a o asculta,o vei putea intelege.

miril
31st December 2007, 20:02
Ma faceti sa ma simt...normal. Deosebiti suntem toti, daca avem curajul sa fim modesti si generosi. Sa fiti iubiti! Si in 2008 si...nu numai.

miril
5th January 2008, 09:00
Auditie placuta, tuturor, in 2008!

Dogville
5th January 2008, 11:22
Matinaaal....matinal sunt Doamne,matinaaaal........pai ce faci Mircea ai lasat-o balta?...nu ne mai propui nimic?...nu ne mai arunci si 9 un oscior?.....eu intrasem sa trag un pic de aer in piept ca aici la voi e aerul mai rarefiat....

miril
16th January 2008, 12:29
Radu tatii, in functie de timp, o sa incerc sa fiu mai prezent in 2008, pe acest topic. Deocamdata, pauza. Nu multa vreme.

Platanu
18th May 2008, 14:52
Georges Delerue - Le concerto de l'adieu

http://www.youtube.com/watch?v=rScShTroKtg

Solist: Taiping Wang ; Dirijor Alain Charron ; Orchestra Lyceum Strings a Liceului de Muzica "George Enescu" Bucuresti.

Franta , 2007.