PDA

View Full Version : Brian Joubert- ENTRER DANS LE MATRIX!



Pages : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 [10] 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21

whisper
15th November 2007, 17:56
:(Am citit pe threadul dedicat gp-ului si nu imi venea sa cred:no: Dar e adevarat:plans: Brian a racit..si din ce pare destul de grav :(



Press Release by Brian Joubert



November 15, 2007



It is with death in my soul that I announce my withdrawal from Trophée Eric Bompard today. Since returning from Quebec City I have been suffering from an illness that still has to be diagnosed and whose prognosis still has to be determined. After consultations this week I will undergo a blood analysis and additional testing of the lungs this morning. In spite of that I have been delaying until today my withdrawal from this event which touches my heart so much. Hopefully, you will understand my disappointment and my deep regret to be not able to defend my title in Bercy.

I am aware of the impact my withdrawal has for the national and international organizations involved, for the organizers, for the public, for the media and especially for Eric Bompard who is much more to me than a sponsoring partner. After my success at Skate Canada, I really wanted to be twice as good in Paris at the POPB (Palais Omnisports Paris Bercy) and to qualify for the ISU Grand Prix of Figure Skating Final in Turin.

As World Champion, I am more than anyone aware of the responsibility of promoting my sport and the responsibility towards its supporters. In my career of more than 15 years, I have been forced to withdraw only three times from an event.

But today, in my current physical condition, I am definitely not able to participate in an international competition. I am sick and, now, most of all, I have to become healthy again. After recovering my health, I will take care of myself and work even harder to give my best when I return to the ice which I wish will happen as soon as possible.



Brian Joubert

peirsolgirl
15th November 2007, 20:19
De ce eeeu?:( Si-mi facusem atatea sperante ca vin si vad patinaj...pe Brian...

whisper
15th November 2007, 20:31
Ce bine ca am reunit threadurile asa am mai citit din urma :) Ce vremuri :P

whisper
15th November 2007, 20:49
:( Imi pare rau Alex!

Universal
15th November 2007, 20:51
Sa nu faca pneumonie, Doamne Fereste :(

Insanatosire grabnica !!

irinaidu
15th November 2007, 21:03
sunt asa de trista ca nici nu am cuvinte. e asa nedrept.
sanatate brian!!!

whisper
15th November 2007, 21:04
Multumim Uni..si iti multumeste si Brian..chiar daca nu stie :P
Asa e Irina..nu pot intelege de ce s-a intamplat asta si imi facusem sperante ca va castiga si va participa la GPF unde se batea cu Stephy pentru prima pozitie:rolleyes:...Macar Stephy sa mearga :P

peirsolgirl
15th November 2007, 21:21
Lasa-ma cu Stephy ca-mi vine sa sparg ecranul....

whisper
15th November 2007, 21:29
Gata nu mai zic nimic :P
GET WELL SOON BRIAN!

mikeyy
15th November 2007, 21:44
Cel mai mult conteaza sanatatea nu faptul ca nu concureazala GPF sau la TEB....mai bine nu concureaza acum si sa-l vedem la Euros si mondiale. Si cel mai important e sa aiba aparte de un control amanuntit, ca nu prea suna bine ce simptome avea, iar scopul lui pe termen lung e participarea la Vancouver asa ca trebuie sa fie sanatos.

Iulya
15th November 2007, 22:28
http://www.millan.net/minimations/smileys/getwell.gifSper sa nu aiba pb prea serioase though!! Toate cele bune!!

Asa avut Stefan anu trekut si s-a retras d la GP- uri si abia ce si-a mai revenit pentru nationale si apoi europene....gata ma abtin.

Multa sanatate si lu Brian si lu Stef!!!

whisper
15th November 2007, 23:30
Sper sa nu fie la fel Iulya!
Asa e Mikeyy important e ca el sa fie bine ..macar pt CE,CM :)

Rafaela_1987
19th November 2007, 11:41
Bietul de el...Imi pare rau si mie de numa numa...Dar asta e,el sa fie sanatos...
Cele mai frumoase ganduri,Brian!! Get well soon!! Lumea are nevoie de tine!!

Rafaela_1987
19th November 2007, 11:44
Chiar...si eu am dat in urma la intamplare si am dat de paginile unde se discuta aprins de poza cu el naked...si de presupusa lui trecere la pereki...Bine zis,ce vremuri...si cand te gandesti k nu e nici macar un an de cand s-au discutat...hm...

Rafaela_1987
28th November 2007, 16:06
Bietul Brian,vad k threadul dedicat lui face paianjeni daca s-a imbolnavit ... Bietul de el...Sa stiti k eu am plecat sa il doftoricesc...Si nu,nu am nevoie de ajutoare... :D

irinaidu
28th November 2007, 22:26
se pare ca brian e mai bine si a reinceput sa patineze. sa ii tinem pumnii!!!

Rafaela_1987
29th November 2007, 08:47
Pai doar v-am spus k merg sa il doftoricesc...Datorita mie este mai bine :D :)
Sigur ca ii tin pumnii!!

peirsolgirl
29th November 2007, 19:18
Uff...am citit si eu ca e mai bine si ca a inceput sa se antreneze din nou , slava Domnului.Saptamana viitoare sunt nationalele Frantei.Vom vedea ce si cum:)

whisper
29th November 2007, 22:06
:P bine ca mi-ai zis Alex,chiar vroiam sa stiu de nationalele Frantei si am uitat sa ma uit pe bjdg.

Rafaela_1987
30th November 2007, 11:55
Atunci sa speram ca va fi bine pana la capat ...

irinaidu
9th December 2007, 14:38
ma chinui sa incarc lpul de la nats dar calcul are ceva cu mine. mai incerc!!!

peirsolgirl
9th December 2007, 14:44
te implor io nu pe swoopshare ca-mi merge
cu 5 kb!:headbang:

irinaidu
9th December 2007, 14:54
nu pe fileflyer, ca pe swoopshare am incercat ceva si nu mere

brian lp nats
http://www.fileflyer.com/view/0pNVRAe

irinaidu
11th December 2007, 14:16
saracul micut.

http://fr.youtube.com/watch?v=pjOk92BQI-8

sper sa se faca bine repede!!!

whisper
11th December 2007, 17:45
A patit iar ceva?!? Acum nu pot vedea clipul...dar sper sa nu fie grav:(

irinaidu
11th December 2007, 19:09
nu, nu a mai patit nimic. e interviul dupa nationale. doar ca arata f slab!!

whisper
11th December 2007, 22:12
:) Ce bine ma speriasem, ei lasa-l ca asa arata si el dupa ce a fost bolnav, se intremeaza el:cheer:

Rafaela_1987
12th December 2007, 14:53
Eu am plecat sa il "ajut sa se intremeze" :D :D :D

peirsolgirl
22nd December 2007, 22:05
Offf,Brian,get up!
Sanatatea e cel mai important lucru..abia apoi ne gandim la performanta

whisper
27th December 2007, 11:48
Majoritatea stiti interviul de pe BJDG, dar:
http://web.icenetwork.com/news/article.jsp?ymd=20071224&content_id=39923&vkey=ice_news

peirsolgirl
27th December 2007, 15:04
Daaa,am citit,foarte amuzant:P
Imi place ca Brian e intotdeauna sincer si la obiect:P

MariaC
1st January 2008, 19:29
http://www.youtube.com/watch?v=xudCeanRAeI
hmm....
ce ziceti de asta?

irinaidu
1st January 2008, 19:50
wow, so hot!!! mersi maria, cum nu sunt acasa nu pot sa downloadez si auzisem de faza dar nu stiam ca e pe youtube.

mie mi se pare un plus pt orice barbat daca aprecieaza o femeie cu personalitate chiar daca aceasta nu-i prea frumoasa.

peirsolgirl
1st January 2008, 20:14
http://www.mysmiley.net/imgs/smile/confused/confused0053.gif (http://www.videowhip.co.uk) E tot ce pot spune....

irinaidu
1st January 2008, 20:22
suficient de expresiv alex!!!!! :P

alyosha_87
1st January 2008, 20:30
mie mi se pare chiar sweet :P

peirsolgirl
1st January 2008, 20:43
sunt un pic socata..ceea ce explica faptul ca am luat-o razna si ascult "Burn up the floor"!

irinaidu
1st January 2008, 20:46
ce mel e aia alex??? vreau si eu!!!

chiar e f sweet si romantic, marce!!!! i feel so dreamy wright now!!!!

peirsolgirl
1st January 2008, 20:56
Are you sure?! :P
O gasesti pe site la Sandhu :lmao

irinaidu
1st January 2008, 21:01
oh dear god, dar te-a afectat rau vidul!!!

maria ce ai facut!!!!!

alex, inchide incet winup-ul si indeparteaza-te de langa calculator :P si de ce ai intrat pe siteul lui sanhu, te simteai masochista??? :P

peirsolgirl
1st January 2008, 21:03
Nu ma,ai dreptate, e foarte dragut :)
Gata,am inchis site-ul lui Sandhu,dar sa stii ca la un moment-dat chiar era amuzant:D

irinaidu
1st January 2008, 21:05
cred ca o sa visez frumos in seara asta. baiatul asta e aproape pefect (asta asa fara sa-l cunosc si vorbesc cu el si sa descopar ca ma scoate din sarite :P )

peirsolgirl
1st January 2008, 21:13
cred ca o sa visez frumos in seara asta. baiatul asta e aproape pefect (asta asa fara sa-l cunosc si vorbesc cu el si sa descopar ca ma scoate din sarite :P )
mda,asa ma gandeam si eu,zodiile noastre nu sunt compatibile:D

irinaidu
1st January 2008, 21:17
sincer din ce interviuri am citit, cred ca e un baiat de treaba si ii admir f multe calitati , in special cele pe care el le are si mie imi lipsesc cu desavarsire. dar nu cred ca as avea ce sa vb cu brian, lasand la o parte ca eu nu vb franceza iar el cand vb engleza il mananca pe bambi.:P

peirsolgirl
1st January 2008, 22:05
Poor Bambi!:P Stiu,eu una daca as fi facut o astfel de asociere nici ca ma mai atingeam de friptura respectiva:confused:

irinaidu
7th January 2008, 01:45
ati vazut asta???? prea funny!!!!


http://sport.france2.fr/stade2/?date=2008/01/6&id_article=933

Ane_marry
7th January 2008, 11:01
dap...ai dreptate...e sooper tare filmuletul:)))

whisper
17th January 2008, 18:01
Un nou interviu cu Brian Joubert:
http://www.lematin.ch/pages/home/sports/divers/sports_divers__1?contenu=357914


PATINAGE ARTISTIQUE - BRIAN JOUBERT

Brian Joubert: «Si ma technique est bonne, on ne m'arrête plus»



Le Poitevin, 23 ans, champion d'Europe et du monde sortant, a développé son sens artistique. Il prend des cours de danse. Il se réjouit de retrouver en compétition Stéphane Lambiel pour des confrontations haut de gamme


Jacques Wullschleger - 12/01/2008
Le Matin Dimanche


Il reste sur dix succès majeurs d'affilée. Une belle et saine communion entre le corps et l'esprit, la tête et les jambes. Le Français, 23 ans, est champion d'Europe et du monde sortant. A Varsovie puis à Tokyo, il a dominé son monde. Et, depuis 2002, il loue une marche sur le podium continental. «J'ai six médailles. Deux de chaque métal», rappelle Brian Joubert, le Poitevin, en découpant une tranche d'une Flammenküche alsacienne (tarte flambée). A Zagreb (21-27 janvier), une autre breloque lui est, comme la terre, promise. «J'ai le coup de foudre avec cette compétition. Pourvu que ça dure. Je touche du bois.» Il cherche. Il n'en trouve pas alors il se tapote le front.

Quand il était gamin, à 4 ans, il a hésité, mais pas longtemps. Hockey sur glace ou patinage? Dieu merci et preuves à l'appui, il a choisi la bonne discipline. Mais il a dû faire fi des plaisanteries moqueuses de ses petits camarades qui lui disaient que le patinage était un sport de fille, avec tutu et tout et tout. Très rapidement, un athlète, un mec, allait se construire. «Etant donné que j'ai tout de suite obtenu des résultats, les railleries ont cessé.»

Si, techniquement, vous êtes d'une fiabilité extrême - 90% de réussite au niveau des quadruples, par exemple -, vous devez encore vous améliorer au plan artistique. Mais, depuis quelques mois, vous prenez des cours de danse.
Oui, le tango, le hip-hop, notamment, figurent à mon programme, s'en réjouit le Français. Mais pas de danse classique. Je loue une salle à Poitiers.

Kurt Browning - Canadien,41 ans, quadruple champion du monde - est votre chorégraphe. Or ce n'en est pas vraiment un dans la mesure où il n'appartient pas au monde de la danse...
Son épouse est danseuse étoile. Il côtoie donc ce milieu. Kurt? Il m'a ouvert l'esprit. Pour moi, le patinage, c'était les sauts, la performance technique. Maintenant, je danse. Je m'intéresse à l'artistique. J'ai besoin de m'améliorer dans ce domaine, qui m'intéresse de plus en plus, de m'y sentir à l'aise pour pouvoir m'appuyer dessus en cas de défaillance technique. Avec Kurt, on ne travaille pas, on s'amuse.

Votre autre chorégraphe, c'est Dominique Molina...
... qui a été danseuse sur glace. Dominique a participé aux JO de Nagano en 1998. Son travail? Quand j'effectue un mouvement, elle m'explique pourquoi je le fais. Je me sens concerné. Il y a une émotion à faire passer, une histoire à raconter (le programme court du Français «All for You», composé spécialement pour lui par Sébastien Damiani, est magnifique). Je m'aperçois qu'on peut exécuter de beaux mouvements sans que ce soit efféminé. Je ne crains pas (ou plus) d'effectuer des gestes qui peuvent faire penser ou appartiennent au ballet.

Stéphane Lambiel, qui sera votre plus dangereux adversaire, tant aux Européens à Zagreb qu'aux Mondiaux à Göteborg(17 au 23 mars), est intouchable au niveau artistique. Dès lors, êtes-vous condamné à réussir tous vos sauts?
(Il sourit, réfléchit.) Je ne sais pas. Avec Jean-Christophe Simond, mon entraîneur, on a calculé que c'est dans les pirouettes que Stéphane accumule beaucoup plus de points que moi. Sinon, c'est serré au niveau des transitions, des pas, de la glisse, etc. Et puis Stéphane, dans les sauts, n'est pas toujours régulier.

D'après lui, la différence se fera sur le programme long (flamenco pour Lambiel, Metallica pour Joubert). Etes-vous d'accord?
Moi, je me base surtout sur le programme court. On est différent sur ce point. On n'est pas sûr de gagner après un bon programme court, mais on peut tout perdre, en cas de malheur. Si, à ce moment de la compétition, on est tous les deux dans un mouchoir de poche, je mettrai alors le paquet techniquement dans le long (ndlr.: trois quads (?), comme lors de la Coupe de Russie la saison passée, exploit historique) parce que dans le domaine artistique j'accuse un déficit par rapport à lui. Si ma technique est bonne, on ne m'arrête plus (il sourit).

Combien d'heures passez-vous quotidiennement sur la glace?
Entre trois et cinq heures par jour (deux séances). A chaque entraînement, j'effectue une cinquantaine de sauts. Pour éviter un surplus de fatigue, il faut être le plus précis possible. Un quad bien réalisé ne pompe pas plus d'énergie qu'un triple. Stéphane et moi, on a deux styles différents. Qui plaisent. L'un comme l'autre, on oeuvre pour le patinage.



Here it is what BJ says about Stephane....

Q: Stéphane Lambiel who will be your most dangerous rival at Euros in Zagreb as well as at Worlds in Göteborg (17-23 march), is beyond the reach in artistry. Do you have, therefore, no choice but pass well all of your jumps?
A: (He smiles while thinking) I don't know. Together with Jean-Christophe Simond, my trainer, we made the calculations to learn that it's in spins that Stéphane accumulates many more points than I do. However, we get about the same number of points in transitions, step sequences, gliding, etc. Besides, Stéphane is not always stable as regards jumps.

Q: Stephane believes that the difference will be in long programme (flamenco for Lambiel, Metallica for Joubert). Do you agree?
A: Personally, I lay special emphasis on SP. On it, our opinions differ. A good performance in SP does not guarantee the overall win while there's a risk of loosing everything in case of a misfortune. If at this point in the competition our results are pretty near, I will then apply a package of technicalities in LP (three quads(?), as it was at Cup of Russia last season, a historical deed) because I am inferior to him in terms of artistry. If I perform technically well, nobody will stop me (he smiles).
************************************************** ******************
A: Stephane and I, our slyles are different but people like them. We both blaze the trail in figure skating.


Un interviu cu seful echipei de patinaj a Frantei: http://www.rfo.fr/article1257.html

Lavinia
17th January 2008, 18:22
Nu ma,ai dreptate, e foarte dragut :)
Gata,am inchis site-ul lui Sandhu,dar sa stii ca la un moment-dat chiar era amuzant:D

atunci o s mai pun yo nishte poze cu el...poate o s ii deschid si thread:cry:

praf_de_stele
17th January 2008, 18:30
lala, esti pusa pe shotii :cry:

Lavinia
17th January 2008, 18:31
pey lu caro i'am deschis thread ... lui nu...nu'i corect...din moment ce le'am deschis unu amandurora...aq tre sa echilibrez situatia si sa'i deschid si lu sandhu singur:cry:

praf_de_stele
17th January 2008, 18:38
sa ma anunti cand il deschizi :cry:

Lavinia
17th January 2008, 18:40
zilele astea...:evil:

whisper
17th January 2008, 22:54
Asteptam lala..dar de Brian nu aveti nimic de zis..ca doar suntem pe threadul lui:)
Imi place partea in care vorbeste despre Stephane..recunoaste superioritatea artistica dar si inferioritatea tehnica:P a lui Stephy:)

Cristinush
18th January 2008, 16:06
Yep, am observat Adelina!;) Dar ce mi se pare intereant e ca "Avec Jean-Christophe Simond, mon entraîneur, on a calculé que c'est dans les pirouettes que Stéphane accumule beaucoup plus de points que moi." Deci, inseamna ca il preocupa destul de mult rivalitatea dintre ei, ceea ce mi se pare si normal, da nah..:P

irinaidu
18th January 2008, 16:07
asta e COP , trebuie sa te gandesti si la cate puncte poti acumula .

whisper
18th January 2008, 22:43
Asa e Cris . Pai cum sa nu il intereseze...:)

peirsolgirl
19th January 2008, 20:10
N-o sa fiu aici saptamana viitoare ca sa pot comenta europenele asa ca ii tin pumnii strrrransi lui Brian si sa dea Domnul sa-si pastreze titlul:ok:

MariaC
21st January 2008, 19:21
http://brianjoubert.myblog.fr/Article-Tele-Star_photo991926.html

praf_de_stele
21st January 2008, 19:50
wow...c frumos :) felicitari...:rolleyes:

ps: cum ai pus gif'ul ala la avatar? :D

monicell07
23rd January 2008, 19:00
eu una sunt dezamagita de Brian:( nu pot sa cred ca un patinator de valuarea lui trebuie sa depinda de programele altora:(:(:(:(:(:(:(:(:( trebuia sa aiba un program curat conform performantei sale

irinaidu
23rd January 2008, 19:03
se intampla oricui. si mie imi vine sa ma arunc pe geam dar trebuie sa ne gandim ca omul a fost bolnav multa vreme. nici la nationale nu a fost foarte in forma. se mai intampla. si patinatorii sunt oameni. si dupa cum zicea un baiat destept, gheta e alunecoasa si orice se poate intampla.

Cristinush
23rd January 2008, 22:37
aaa..apropo, e adevarata chestia de care zicea Yvonne, cik Brian isi redescopera corpul acuma:cry: -are cu 3 cm mai mult si nush cate kg mai mult fata de anul trecut?mi se pare cam bizar..:thinkso:

praf_de_stele
23rd January 2008, 22:40
da...am auzit si eu asta :cry: suna cam naspa ca'si redescopera corpul :cry:

Cristinush
23rd January 2008, 22:43
Mmda...de aia ma intrebam si eu..ca la ce perle scoate femeia asta..nu se stie niciodata..:groggy:

irinaidu
23rd January 2008, 22:56
lasand glumele evidente legate de redescoperirea corpului :P, le-am intrebat si pe fetele de pe bjdg si au zis ca nu e adevarat. oricum ar fi super bizar ca la 23 de ani sa cresti cu 3 centimetri. sa se ingrase e posibil dar eu din cate am inteles ei mereu inainte sa inceapa sezonul competitional tin regim ca sa ajunga la kg corespunzatoare.

Cristinush
23rd January 2008, 23:03
pai la kg ma gandeam si eu ca s-ar putea, dar totusi, avand in vedere ca a si fost racit, internat etc. sa se mai ingrase? lasand asta deoparte, e ft aiurea sa intri in proces de crestere la varsta asta...eu, una, nu am auzit de astfel de cazuri, dar daca Yvonne spune asta, trebuie s-o credem pe cuvant!;) :cry:

rocs_a
23rd January 2008, 23:06
mai, ea creste intr-o lume de basm, lasati-o pe taramul viselor ei! unde vrejul de fasole creste k brian, cu 3 cm pe zi :)) si se poate urca pe el si da cu capu de nori ... keep on dreaming

Cristinush
23rd January 2008, 23:11
:happy daca ar fi dupa mine, sa se urce pe vrejul ala si sa-i cada o caramida in cap asa, de fiecare data cand scoate o prostie de-asta pe gura..

irinaidu
23rd January 2008, 23:12
2 fete de pe bjdg care sunt la zagreb acum chiar spuneau ca lor li s-a parut f slab brian.
dar yvonne e..... cu capul in vrej.

whisper
25th January 2008, 00:06
:cry: Tari comentariile voastre..dar nu le intrec pe ale Yvonnei:D
@: Irina: Apropo de fetele de pe BJDG..eu m-am chinuit sa le vad la sp ,la lp si nu le-am recunoscut deloc..m-am uitat si dupa banner, dar nici pe ala nu l-am vazut:P

PS: :( Imi pare rau de Bri..doar locul 3...can't believe it:shock:

irinaidu
25th January 2008, 00:15
bannerul a aparut la sp in prim plan super clar, cateva secunde bune. si la lp a fost in plan indepartat.

of, pour little pussycat, sper sa fie bine de acum incolo!!!!!

irinaidu
25th January 2008, 00:18
dedicatie muzicala pt BRIAN JOUBERT :


aaliyah - TRY AGAIN

" IF AT FIRST YOU DON'T SUCCED YOU CAN DUST IT OFF AND TRY AGAIN "

whisper
25th January 2008, 00:53
Chiar e buna melodia..si Josh Groban- Don't give up /You are loved tot pentru el ;)

rocs_a
25th January 2008, 13:06
aseara m-am dus la culcare la 1.30, mi-am adus aminte k eurosportul da reluarea la baieti de la 00.30, asa k m-am ridicat din pat si m-am dus sa vad iar baietii...am prins de la notele date lui lambiel. si cand a venit pe gheata brian, yvonne a repetat partea ca tb sa isi gaseasca brian corpul, k e s-a ingrasat 7 kg...
deci: declar pierdut corp atletic, mai gras cu 7 kg, care se sperie la numele yvonne. cine-l gaseste sa ma anunte la nr de tel 000000. ofer recompensa o medalie mondiala de aur

Lavinia
25th January 2008, 14:46
:cry:..tare asta:happy
poate m'am tampit yo da 7 kg is 7 kg si se vad...yo una n'am vazut o diferenta chiar atat d mare:o:
cat despre crescut...la 23 d ani dreaq mai creste 3 cm

irinaidu
25th January 2008, 15:03
nu mai nu a crescut si nici nu s-a ingrasat. e tampita yvonne!!!

Lavinia
25th January 2008, 15:44
si chiar dak a crescut si s'a ingrasat itr'adevar aia tot tampita ramane:cry:

ice_deea
25th January 2008, 16:03
eu nu inteleg de ce nu ii gasesc o inlocuitoare,una care mai mult tace ar fi perfecta.

monicell07
25th January 2008, 17:24
Aveti idee ce studii trebuie sa ai pentru a deveni comentator sortiv?jurnalism si educatie fizica sau numai una din ele?

rocs_a
25th January 2008, 17:34
se pare k yvonne a fost azi inlocuita de cristian topescu ? la proba feminina? cred k topescu e, sper sa nu ma insel...si sa fie asta un inceput bun?

whisper
25th January 2008, 18:13
Cred ca poti sa ajungi comentator sportiv fara sa termini nici una nici alta...dar sa te pricepi si sa prinzi postul:)
Da Topescu e..oare de ce nu l-au folosit pe el de la inceput?

Lavinia
25th January 2008, 19:49
Aveti idee ce studii trebuie sa ai pentru a deveni comentator sortiv?jurnalism si educatie fizica sau numai una din ele?

nu cred k iti trebuie niciuna....doar sa ai noroc;)

alyosha_87
25th January 2008, 21:34
nu stiti ca la yvonne totul se poate?
in alta ordine de idei, mi-a parut rau de Brian. n-a aratat foarte bine si s-a vazut ca nu era in apele lui. pacat... ce ziceti? isi ia revansa la mondiale? :D

Cristinush
25th January 2008, 21:37
S-ar putea...chiar imi spunea si mama ca azi pe niste posturi maghiare au aratat toate cazaturile lui de la programe si greselile etc. Mi-a parut rau intr-un fel, ca nu e drept sa muncesti atat ca sa ajungi acolo si restu doar sa judece, but...:| straight face :P

rocs_a
25th January 2008, 21:40
mie mi-a placut mult muzik aleasa de brian, mai ales cu secventa de pasi pe carmina burana m-a inmuiat toata, desi il sustineam pe stephan. nu l-am mai vaz niciodata atat de resemnat,dezamagit, mi-a parut si mie rau de el, tb sa recunosc, desi stiam k e dupa lambiel.

alyosha_87
25th January 2008, 21:43
cert este ca e un patinator foarte bun- his footwork e amazing, tehnicul la fel, doar ca nu a avut o zi prea grozava. si intr-adevar e pacat.sa muncesti un an pentru 4 minute pe gheata si sa nu obtii rezultatul dorit. sunt sigura ca el considera rezultatul acesta ca pe o infrangere. dar sa fim optimisti/e...Brian se va capacita, va baga mai multa benzina si va lua aurul mondial :D

Cristinush
25th January 2008, 21:43
Mda..mie imi place programul lui lung...Metallica8-> :rolleyes: ce poate fi mai frumos de atat?poate e si rocker:D :P

Cristinush
25th January 2008, 21:45
Lasa ca ala il ia Lambiel poate :cry: sau de ce nu, Verner?se pot intampla ft multe lucruri pana atunci :P
sry de post consecutiv :)

alyosha_87
25th January 2008, 21:46
eh, ati inteles voi ce am vrut sa zic;)

Cristinush
25th January 2008, 21:47
Da, stai linistita!;)

irinaidu
26th January 2008, 00:34
e ciudat cum merg lucrurile. pt unii locul 3 e o infrangere, altii il vaneaza o viata si nu-l gasesc.
sper doar ca francezii sa aiba bun simt si sa se poarte frumos cu brian nu cum au facut dupa olimpiada. francezii si romanii ar trebui sa invete sa se poarte mai frumos cu sportivii lor.

irinaidu
26th January 2008, 16:09
love is in the air:
http://img20.imageshack.us/img20/4492/briannvalentinapn9.jpg
http://img262.imageshack.us/img262/6444/briannvalentina2xm7.jpg

Lavinia
26th January 2008, 18:06
ce dragutza ii poza a 2'a :D

florik2000
26th January 2008, 18:35
in sfarsit un om cu gusturi bune:cool:......draguta Valentina:)

rocs_a
26th January 2008, 18:44
park dragostea te face mai frumos,frumoasa

Lavinia
26th January 2008, 18:45
in sfarsit un om cu gusturi bune:cool:......draguta Valentina:)

:cry:...mersi...i'ar mi'am adus aminte d caro:(:happy

florik2000
26th January 2008, 18:47
inca un punct in plus pt Joubert in "lupta" lui cu Lambiel:P

rocs_a
26th January 2008, 18:48
a, nu, nu, tb sa recunosc, desi e ciudat ca zic asta, caro e sincer mai draguta ca valentina

Lavinia
26th January 2008, 18:49
lasa k nici valentina nu'i cine stie ce[e dragutzica sa zicem...pe mine nu ma impresioneaza prea tare]...da fatza de caro e superba...si cu sigurantza nu'i atat de enervanta

nu mi se pare...nici valentina nu'mi place...da parca e totusi mai dragutza decat caro...adik e sigur

florik2000
26th January 2008, 18:51
a, nu, nu, tb sa recunosc, desi e ciudat ca zic asta, caro e sincer mai draguta ca valentina
eu una ii sugeram sa o aleaga pe ocsana domnina.....da deh......:P

Lavinia
26th January 2008, 18:52
yo pe kiira:D

Tracoromana
26th January 2008, 18:56
francezii si romanii ar trebui sa invete sa se poarte mai frumos cu sportivii lor.

Si cu antrenorii lor.

Lavinia
26th January 2008, 19:06
francezii se poarte de nspre mii d ori mai frumos decat romanii...sau mai bine zis romanii se poarta de nspre mii de ori mai urat

Cristinush
26th January 2008, 19:16
Valentina mi se pare mai dragutzica decat Caro...si chiar le sta bine in pozele alea 2..:D

Ane_marry
26th January 2008, 21:09
si eu sunt de parere ca desi valentina nu este chiar atat de frumoasae ,este mult mai draguta decat caro.....dar poate k felul ei de a fi la cucerit pe Brian...oricum le sta bine impreuna:P

Lavinia
26th January 2008, 21:11
niciuna nu e frumoasa...diferenta e ca valentina, spre deosebire de caro, este placuta;)

monicell07
26th January 2008, 23:08
eu acum am vazut pozele cu brian si valentina si am ramas masca .stie cineva mai multe despre relatia lor?eu sunt complet pe dinafara.

Lavinia
26th January 2008, 23:22
pey is impreuna de ceva vreme...si par foarte fericiti...si cum nu e caro eu ma bucur ptr ei:cry:

Cristinush
26th January 2008, 23:24
Pai, cel putin din august anul trecut sigur sunt..parca atunci a aparut clipul acela..era de la o gala parca...si era si Joubert pe gheata, patina Valentina, si el a intrat pe gheta, a sarutat-o si a iesit...gasesti clipu cu ceva pagini inainte..trebuie sa fie pe aici;)

irinaidu
27th January 2008, 01:22
parca de prin 2005 sunt zvonuri despre ei

Lavinia
27th January 2008, 01:23
2005?:shocked:

viziteaza threadu lu sandhu http://onlinesport.ro/forum/showthread.php?t=213303 si voteaza a 3'a optiune...:P

irinaidu
27th January 2008, 01:27
lala, eu incep sa cred ca in secret iti place eman :P , prea multa atentie ii dai :P

Lavinia
27th January 2008, 01:29
acu e public totu...nu puteam sa mai tin in mine...:cry:

Cristinush
27th January 2008, 10:02
Din 2005??weiss..eu cum de nu stiam asta:thinkso:..credeam ca e doar de anul trecut!

monicell07
27th January 2008, 11:40
:( pana acum nu mi-am facut timp si pentru patinaj era destul de greu in camin dar acum mai am timp sper sa ma puteti ajuta si pe mine sa ma pun la curent v-as fi recunoscatoare

Lavinia
27th January 2008, 12:11
cu cea mai mare placere...cik revine sanshu la olimpiada:cry:

Cristinush
27th January 2008, 12:14
Asa se aude..da cine stie ce ii mai coace capu` pana atunci...:o:

Lavinia
27th January 2008, 12:20
exact...oricum yo sper sa nu :cry:

monicell07
27th January 2008, 15:25
pentru inceput imi puteti spune si mie siteurile de pe care va informati.va multumesc anticipat

irinaidu
27th January 2008, 15:48
pai eu una de pe : brian joubert discution group
http://brianjoubert.megabb.com/index.htm
si mai citesc si pe siteuri din astea generale : fsuniverse si golden skate

alyosha_87
27th January 2008, 19:52
pot sa zic ceva, dar nu va suparati pe mine:P
stand si judecand performanta lui Brian de la europene, mi-am dat seama ca ar avea nevoie de o mana mai puternica decat a lui JC Simmond. stiu ca a fost bolnav, dar parca ii lipsea ceva...nu stiu, poate sa treaca sub tutela unui antrenor rus? :thinkso:

monicell07
27th January 2008, 19:57
multunesc irinaidu

peirsolgirl
27th January 2008, 22:12
love is in the air:
http://img20.imageshack.us/img20/4492/briannvalentinapn9.jpg
http://img262.imageshack.us/img262/6444/briannvalentina2xm7.jpg
Asa frate.Tradare dar sa stim si noi:P
Bai,voi vorbiti serios?A zis Yvonne ca s-a ingrasat 7 kg si a crescut 3 cm??Wtf??saracu e mai slab ca un pui de gaina....Doamna Ghita..mergi la oftalmolog...ti-l recomand pe asistentul meu de anato :D
Marce..fara schimbari de antrenori..ne-a ajuns...JC n-are nicio legatura,Brian e bolnav:(

alyosha_87
27th January 2008, 22:23
ufff.atunci ii doresc sa se puna pe picioare cat mai repede. doar are de batut niste japonezi si europeni :rolleyes:

irinaidu
27th January 2008, 23:06
eu nu cred in chestii din astea. brian a avut un sezon genial anul trecut cu jc simmond. deci nu jc e problema si nici nu e faptul ca brian nu poate mai bine. doar nu a putut acum.
cand stephane nu si-a gasit focul sezonul trecut nu si-a schimbat antrenorul.
nimeni nu poate fi 100% tot timpul.
eu cred ca jc e un bun antrenor si ca brian a avut probeleme de sanatate si pt ca nu a putut si 100 sigur pe fizicul lui a cazut si psihic. asta e parerea mea.

alyosha_87
27th January 2008, 23:21
ce zici tu e adevarat, Irina.
ce am zis mai sus a fost concluzia unei discutii avute cu mama :rolleyes:
in fine... :)

irinaidu
27th January 2008, 23:22
si mama ta ce zicea???

alyosha_87
27th January 2008, 23:24
incercam sa o conving ca brian a fost bolnav si ca de-aia nu s-a putut concentra suficient. insa mama, sustinea ca ii trebuie un alt antrenor, citez "mi s-a parut incolor, inodor, insipid" :P si culmea...i-a placut mai mult lambiel decat bri...hmmm...

irinaidu
27th January 2008, 23:28
pai chiar a fost asa la lp anul asta. dar arata-i acelasi lp la cup of russia anul trecut. e clar ca ceva a fost off la europenele astea. de altfel nimeni nu a fost genial la europenele astea. cum a fost tomas la mondiale anul trecut ? genial. cum a fost kriss? a ridicat sala in picioare. brian a fost sub presiune la mondiale si simteai in tot programul lui ca e ca o oala sub presiune, dar a rezistat. chiar si programul lui lambiel desi cu mai multe greseli la mondiale anul trecut a fost mai in viata.
cred ca le-a pus cineva ceva in apa :P

whisper
27th January 2008, 23:33
Eu nu cred ca e vina antrenorului...tot pe el l-a avut si anul trecut si a avut rezultate...ceva se intampl;a cu Brian..dar nu cred sa fie vina lui Simond:)

alyosha_87
27th January 2008, 23:34
de pus in apa nu prea cred. cine stie pe cine sau ce or fi vazut :P
eh, astea sunt asa, ciondaneli mici intre mine si mama. de obicei noi tinem cu patinatori adversi. asa era si cand patina alexei vs plushy. eu tineam cu alexei, mama cu plushy. asta pana la SLC 2002, cand alexei a fost mai mult decat fenomenal.
o sa-i treaca "febletea" asta pentru steph, cand o sa-l vada pe Brian la mondiale. de asta sunt sigura.
anul asta a fost ceva wrong cu patinoarul...cred ca era, cum ai zis tu, intr-o parte, de au fost asa multe greseli.

monicell07
28th January 2008, 11:43
eu nu cred ca trebuie sa-si schimbe antrenorul....a avut ceva probleme cu psihicul si a cedat.cred ca pentru mondiale il trebuiesc cateva sedinte cu yagudin sa nu uitam ca in 2004 a avut o mica colaborarea si asta i-a adus aurul european .yagudin statea f bine cu emotiile si cred ca asta tb sa invaete si brian si de la cine daca nu de la regele ghetii asta e pararea mea

irinaidu
28th January 2008, 14:10
yagudin nu statea chiar asa bine cu emotiile. yags e singurul patinator celebru care a recunoscut si a vb depsre colaborarea lui cu un psiholog. in sezonul 2002 chiar a fost momentul cand a avut nevoie de sustinere psihica. asa ca poate ar trebui sa-l sune pe yags sa-i ceara nr doctorului. plushy bombane si acum ca el ar fi castigat daca nu mergea yags la psiholog, care in viziunea lui plushy e un fel vrajitor. :p

Ane_marry
28th January 2008, 21:04
parerea mea este k devina nu este antrenorul ci problemele de sanatate pe care lea avut .....probabil ca nu era 100% refacut....in orice caz eu cred ca faptul ca a iesit numai pe locul 3 il va ambitiona si mai mult astfel incat la mondiale sper ca va face un program mult mai bun...:)

irinaidu
7th February 2008, 00:57
din gala care a generat multe comentarii, niste poze:
http://brianjoubert.myblog.fr/Captures-special-Tenue-de-soiree-_alb74506.html

Tracoromana
7th February 2008, 10:30
yagudin nu statea chiar asa bine cu emotiile. yags e singurul patinator celebru care a recunoscut si a vb depsre colaborarea lui cu un psiholog. in sezonul 2002 chiar a fost momentul cand a avut nevoie de sustinere psihica. asa ca poate ar trebui sa-l sune pe yags sa-i ceara nr doctorului. plushy bombane si acum ca el ar fi castigat daca nu mergea yags la psiholog, care in viziunea lui plushy e un fel vrajitor. :p

Baietii trec prin perioade delicate la varste in jur de de 20 de ani si de aceea sunt instabili. Si Brian si Yags si ceilalti...Totusi Yags avea o putere de concentrare mare in competitii si in general se concentra numai asupra patinajului, vroia neaparat sa castige. Sa nu uitam ca el a plecat la o varsta relativ mica, singur, departe de sustinerea mamei, intr-o tara straina. Cu tot instinctul matern al Tarasovei, asta l-a marcat si a fost nevoie pana la urma de un psiholog.

Dar sa revenim la Brian, el e subiectul nr 1. Ii sta bine alaturi de Valentina si cum ati mai zis, pupaturile pe gheata sunt la moda. Doamnele care apareau din cand in cand in imagini sunt cele 2 fericite mame?

irinaidu
7th February 2008, 14:05
dap. cele 2 mame.
costumele cu pieptul dezgolit ma enerveaza la baieti chiar daca e vb de brian sau nu. alfel mi se par draguta costumele bleu. rochia lui vale e chiar faina.

Anisia
7th February 2008, 18:46
Asa e. Si mie mi se pare ca le sta bine impreuna. Daca ma uit mai bine, Valentina chiar e draguta. In imagini se vede ca tin mult unul la celalalt, din priviri cel putin.:)

whisper
7th February 2008, 19:48
Asa e ...le sta foarte bine impreuna :)

irinaidu
7th February 2008, 19:50
ma bucur sa vad ca pe la noi pe forum lumea nu se crizeaza pe subiect. am vazut suparari mari in alte parti :P

whisper
7th February 2008, 19:56
:D Pai de ce sa ne suparam..daca ei se inteleg bine..de ce sa nu ne bucuram ...
Ce daca Brian sau Steph ar fi singuri..ar fi altceva pentru noi?

Anisia
7th February 2008, 20:40
Si eu am vazut la altii ceva de genul:"Brian, ramai burlac" sau altele asemanatoare.

Cristinush
7th February 2008, 20:58
Ei nah :P Unii oameni sunt prea egoisti, ce sa le faci? Eu cred ca daca apreciezi o persoana, iti doresti ce e mai bun pt ea/el sau ce il face fericit, nu? :P :)

Anisia
7th February 2008, 21:02
Da, asa e si chiar cred ca e fericit:)

Cristinush
7th February 2008, 21:06
Dupa poze si eu as spune la fel :D

whisper
7th February 2008, 21:59
Eu cred ca daca apreciezi o persoana, iti doresti ce e mai bun pt ea/el sau ce il face fericit, nu?

:ok: Total de acord :)
:cry:
"Brian, ramai burlac":cry:
"Domne,mare ti-e gradina!"

Anisia
7th February 2008, 22:06
Si eu am ramas asa, putin...., dar fiind tot din Franta sau chiar din Poitiers, poate"pasiunea" e mai mare, nu:)

whisper
7th February 2008, 22:11
:) Asa o fi..nu zic...dar totusi...

Anisia
7th February 2008, 22:16
Da, in fine...probabil ca glumesc si ele...

whisper
7th February 2008, 22:19
Asa e..nu pot sa vorbeasca serios..dar mai stii?:D

Anisia
7th February 2008, 22:27
N-avem de unde sa stim exact, intr-adevar.

irinaidu
7th February 2008, 22:59
credeti-ma ca unele fete vb chiar serios .
si eu am ramas putin socata, chiar nu ma asteptam la reactii din astea.

rocs_a
7th February 2008, 23:20
d-asta se ajunge k un fan sa omoare vedeta preferata. sunt nebuni unii

monicell07
7th February 2008, 23:23
d-asta se ajunge k un fan sa omoare vedeta preferata. sunt nebuni unii

asta cred ca e prea mult...sper ca nici o fana nu e capabila de acest lucru sper sa reuseasca sa fac diferenta intre patinatorul brian joubert si brian joubert sa nu amestece una cu alta cred ca ati inteles ce am vrut sa zic iar cand dragostea e mare....

rocs_a
7th February 2008, 23:27
nu ma refeream la fanele patinajului, ci in general.
my point is, unele devin nebune, disperate, insa in patinaj nu cred k s-ar pune problema k ar ucide . insa cred k sunt si ei saracii deranjati cu telefoane, mailuri etc.. in special fetele, asa am inteles, patinatoarele sunt de obicei victime ale exasperarilor fanilor

andreeas
8th February 2008, 00:13
sunt unele care il indemna sa ramana burlac, pentru ca fetele ii distrug cariera etc.
sper ca totusi marea majoritate nu vorbesc serios, e normal ca sa iubeasca si el pe cineva.:)

peirsolgirl
8th February 2008, 00:27
adevarat, le sta bine impreuna ,dar nu inteleg publicitatea asta din senin..la urma urmei se presupune ca sunt impreuna de 2 ani sau cam asa...de ce au iesit la lumina acum?

Anisia
8th February 2008, 19:34
Nu stiu. Eu una am aflat de aici, s-au postat 2 poze cu ei, acum vreo 3-4 saptamani si apoi, ca ar fi impreuna din 2005.

irinaidu
9th February 2008, 03:58
si the shirtless tour continua
http://ca.youtube.com/watch?v=6LdFlwy3HYI

alyosha_87
9th February 2008, 15:26
i missed that :D

peirsolgirl
18th February 2008, 22:17
am intrat i eu azi,dupa multeee zile, pe BJDG..God..fetele alea chiar erau pornite....

irinaidu
19th February 2008, 01:19
daca ne gasim pe mess intr-o zi , iti povestesc mai multe faze tari de pe bjdg!!!

peirsolgirl
19th February 2008, 12:49
daca ne gasim pe mess intr-o zi , iti povestesc mai multe faze tari de pe bjdg!!!

ooo, can't wait..pe mine ma gasesti aproape in fiecare seara :P

irinaidu
19th February 2008, 14:28
pai da un buzz ca sa stiu ca esti :)

irinaidu
6th March 2008, 15:25
GO BRIAN!!!!
ii doresc bafta maxima , sanatate si noroc cu carul!!!!!!

Anisia
6th March 2008, 18:39
Asa e, succes!:) Sper sa-si pastreze titlul, fiindca are concurenti redutabili.

whisper
6th March 2008, 22:45
:P In fine:cheer: ALLEZ BRIAN! (Nu ma supar daca il lasi sa castige pe Steph:P)-Desi cred ca ii va bate pe amandoi Daisuke.

madalina18
10th March 2008, 22:55
Inainte sa il vad pe Johnny,era preferatul meu.....acum e al doilea in top!:P
oricum.....ALLEZ BRIAN!!!!:cheer:

Iulya
17th March 2008, 11:49
Brian Joubert: "I knew I wasn't ready, but I wanted to fight"


By Titanilla Bod
Photos © Absolute Skating
Photographers: Helga Dobor, Joy & Mireille Geurts, Titanilla Bod

Someone else might say it is hard or difficult. Brian Joubert says this season is interesting. The bronze medallist of the European Championships 2008 in Zagreb, Croatia likes the challenge, and doesn't go to competitions in order to be third or second.

This competition didn't end as you wished. What was the problem?
The problem? I was sick, I had a virus, so I couldn't do the Trophee Eric Bompard. After that I had a small injury in my foot and one week before coming to the European’s I was sick again. It's not good, because I cannot work as I would like to. When I came to this competition I knew I wasn't ready, but I wanted to fight. Now, I have 6 weeks to be ready for the World’s. In some ways I think it is good for me to finish third, there is less pressure and that's great.


After the SP you said you were nervous. But usually you aren't nervous.
Yeah, but I like when everything is perfect. This time I knew: technically I'm okay, but physically it was not good. When I come to a competition and know that everything is perfect, I'm still nervous, but I can control it. But in the short program I couldn't control it. My legs were very soft, not strong, and that's why I did a big mistake on the triple axel.

When you drew the last number to skate you were happy. Did you watch the others?
Yeah, I watched them, but just the main elements and the scores. When I saw the score, it was not so high, it was okay, I could do better... But it was very difficult.

Were you changing your strategy as you saw what the others landed?
When I saw what they did, I said to myself: "You have to do just one quad, triple Flip-triple Toe, and everything clean." But I did not. That's life.

Were you more nervous or tired?
I was very tired, but I thought it was going to be harder. It was not so hard. But I made a mistake on Triple Loop-Double Toe-Double Toe and I lost a lot of energy on this mistake. And that's why I had another mistake on triple Lutz. Physically I was not ready...

So under these circumstances it is quite a good result for you, because you weren't strong enough?
I was not strong, but... I'm still disappointed. When I come to a competition, it is not to finish third or second. Now I know what I have to work on for the world championships and I will work on it.

The illness is over already?
Yeah, it's okay.

So, you just have to regain condition?
Yes, that's all. And work a lot. It's going to be difficult, but this season is very interesting for me.

Tomá¹ Verner became the new European champion. What do you think about him?
He is good. Now we have to see how he is going to skate at the next competitions. This title is very good for him, but it's going to put on him a little bit of pressure. In Zagreb he was not perfect technically, had some problem on the quad, it was not so good. But physically he was better, and mentally it was also okay for him, because he had nothing to lose. But he is really a very good skater.



It seems that you like Verner more than Lambiel - you were laughing together during the medal ceremony.
With Stephane it's different. I started in 2000 and Stephane was like me. We have been fighting for a long time. He beat me, sometimes I beat him. We have good relationship, it's not bad... But with Tomá¹ it's different, because it's not such a long story.

So maybe if it becomes a longer story, ...
It might be the same, I don't know (laughing).

Let's talk about your programs a little bit. The SP is specially composed for you.
I worked with Sebastien Damiani for some shows. Then he offered to do the music for my short program. When I heard it for the first time, I enjoyed it very much! It is completely different than James Bond and for me it's good to improve. I need such a short program for the future. I don't know if I’ll work with him again for my free program, but I love skating to this short programme.




It is really a great music and it has a great flow.
It has a lot of energy and I need it. It's also a good music for the audience. The only thing that is difficult is that nobody knows this music. Sometimes when the audience knows the music, it is easier for them to clap. That's why I have to give 100 % in this program. But I feel very good with this program - I will keep it for the next season.

You kept your LP from the last season.
I don't like to change both programs. It is a lot of work. It is difficult because in the new judging system they change every time the rules for the steps, for the spins... That's why I want to change one program by one. It's enough.




In this free program at the CoR 2006 you did three quads. Do you think that you can repeat it?
Yeah. I know I can do it again. I know I might be able to do even three different quads. Now it's more difficult, because the steps and spins take a lot of energy. But I will work on it.

So do you think it is possible even at a major competition, not only at a GP, where there is less pressure?
You can try it at the Grand Prix or Grand Prix Final. There is not such a big pressure. If you make mistakes it is not as important as at European’s or World’s. Grand Prix is a very good practice for the big championships.



In Zagreb we saw you watching the ice dancing competitions and cheering on the French team. What do you think about the result?
I think Isabelle and Olivier could have been European champions again, but the judges decided: no. I loved the program of Khokhlova, it was great. In my opinion they should have won the free programme. But now Isabelle and Olivier are stronger for the World’s and they can win. They can be World champions.

And what about you?
I also can win. And I want to win.

Anisia
17th March 2008, 18:51
Se pare ca vom vedea un show pe cinste, nu? :)

praf_de_stele
17th March 2008, 19:03
o mare rivalitate intre el, steph, daisuke, tomas si poate ca mai sunt

whisper
17th March 2008, 23:14
Multumim Iulya pentru interviurile postate. Titi e o super ziarista :) Si a avut/are sansa sa ii ia interviuri lui Brian :)

Am vazut ieri, inainte de gala un interviu cu Brian..si la un moment dat zice ca il considera pe Steph cel mai mare rival...apoi incepe comentatorul sa debiteze ca Stephane ii este cel mai mare rival dar totodata sunt si foarte buni prieteni:cry:
Si eu ma gandeam daca ar fi indraznit sa zica la fel si pe vremea lui Yags si Plushy:D

Iulya
18th March 2008, 01:06
Patinage - ChM - Joubert se veut prudent


Les Mondiaux de patinage débutent mardi à Göteborg. Brian Joubert (photo L'Equipe), tenant du titre, aura fort à faire pour préserver son bien. Sa santé lui ayant joué des tours ces derniers mois, le Français préfère se placer en «outsider» et arriver sur la pointe des pieds. Isabelle Delobel et Olivier Schoenfelder, quant à eux, ne se cachent pas et visent au moins le podium en danse. "Au moins"...

«Un Mondial c'est toujours difficile. Ce le sera encore plus cette année, mais je ne suis pas le favori. Je suis l'outsider». Ces propos, signés Brian Joubert, pourraient simplement être une formule pour s'enlever un peu de pression des épaules. Mais c'est aussi une analyse plutôt lucide de la situation. Le Français, bien que tenant du titre mondial, sort d'une période compliquée, marquée par des problèmes de santé et notamment au coeur. S'il affirmait au début du mois de mars que ses soucis étaient derrière lui, et qu'il «avait retrouvé la pêche», Joubert se retrouve au milieu d'une concurrence féroce. Avec, en premier lieu, Daisuke Takahashi, leader du classement ISU, qui a amélioré le record du champion olympique russe Evgeni Plushenko en le portant à 264,41 points lors des Quatre Continents, à Goyang (Corée du Sud) en février. «La pression sera sur lui», estime Joubert.

http://www.lequipe.fr/Ski/breves2008/20080316_162121Dev.html

Iulya
19th March 2008, 13:15
Kurt Browning's advice could help France's Brian Joubert recover from an arduous season
Last Updated Tues., March 18, 2008
By Tony Care, CBC Sports

Like the rest of the figure-skating community, Kurt Browning knew men's world champion Brian Joubert was suffering through a nagging virus in the early part of the season.

Browning, who choreographed Joubert's program for two years, had a front-row seat as he watched the Frenchman struggle to a victory at November's Skate Canada event in Quebec City from the CBC Sports broadcast booth.

Two weeks later, Joubert skipped the Trophee Bompard Grand Prix competition due to an illness, prompting organizers to announce the quiet yet flamboyant skater was dealing with a virus that caused low blood pressure, an elevated heartbeat and extreme fatigue.

Even as doctors advised him to take a 10-day break, Joubert still felt the effects of the bug in January when he finished third at the European championships, behind Tomas Verner of the Czech Republic and Switzerland's Stephane Lambiel.

With the season slowly slipping away, Joubert called upon his friend for some much-needed help and advice. So Browning travelled to Joubert's hometown of Poitiers for a three-day workout session in early February, where he found the 23-year-old French native physically tired.

"I had a long talk him and he said he was having trouble getting through the long program," said Browning, a CBC Sports figure-skating analyst. "I think the virus is still bothering him because I've seen him compete other years and he never had trouble getting through long programs."
Joubert advised to relax and breathe

Although the former four-time world champion could offer no help with the health issues, he made an important observation in Joubert's skating that may allow the weary champion time to complete his long program without feeling worn down.

During the training, Browning noticed Joubert's shoulders were extremely stiff when he skated between jumps, thus exerting more energy than other skaters.

"My advice to him was that he really needed to stop being so tense in his upper body and start breathing more," said Browning. "He just carries himself on the defensive all the time. It's like if somebody is going to hit you, the first reaction is to tighten your muscles, and that takes energy.

"But in those three days, he really was accepting the idea of bringing the shoulders down and actually not working so hard. He says it's like carrying lighter luggage. I'm hoping the way he's approaching this new part of his skating will give him the rest he needs to really finish the long program strong."

The problem Joubert faces is that while this change may seem subtle to the average skating fan, it isn't as easy for an elite athlete to make such a drastic switch in philosophy during a short period of time.

With the men's short program for the world championships in Gothenburg, Sweden, set for Friday morning (Country Canada, 5 a.m. ET), Joubert will only have a small window to take Browning's relaxation techniques and include them into his performance.

"Who knows whether or not he can utilize what we did in only three days or if I would need to be there every day to keep skating beside him, making sure he remembers to keep the shoulders down, relax and breathe," explains Browning.

"It was frustrating for him because it's like asking someone to change the way they walk, and he was taught as a young skater to hold his upper body really firm – like a square box."
'Get use to being the hunted'

It wasn't supposed to be this strenuous for Joubert, who was the toast of the figure-skating world only a year ago. His athleticism and ability to wow audiences with mesmerizing quadruple jumps won him every major singles event, including the 2007 world championships in Tokyo.

In Japan, he outskated hometown favourite Daisuke Takahashi in the short program en route to the world title. Many expected Joubert to continue his dominance on the men's side, but Browning knows all too well how repeating as champion is far more taxing than winning it for the first time.

Browning is convinced the pressure that comes with being the top man also contributed to Joubert's laborious season.

"It's a new role for him," he said. "I was talking to him about it earlier in the season and he said everything was good, yet he wasn't skating well. And then finally during those three days [in February] he did mention a few little things about how weird it was being the world champion, and I do think it affects skaters.

"It takes a while to get use to being the hunted. In my opinion the extra burden of being the world champion led to his struggles."
Fighting a deep men's field

Browning believes Joubert will have a difficult time claiming his second title because the men's field is so deep.

Aside from the challenges of Verner and Lambiel, Joubert must fend off Takahashi, who dazzled his way to a victory at February's Four Continents event in Goyang, South Korea.

In addition, Sudbury, Ont., native Jeffrey Buttle's silver-medal performance at the same competition makes him a dangerous challenger, and teenage sensation Patrick Chan of Toronto is having a breakthrough season after he won the Canadian championships two months ago in Vancouver.

"I'm expecting Joubert to be in a better place than he's been all year," said Browning. "The guy I saw was in a good mood and he was improving physically. But it's still going to be a tough competition.

"Even now, certain skaters build momentum [heading into the world championships], and I think Daisuke seems to have that momentum."

peirsolgirl
19th March 2008, 15:54
saru' mana Iulya:)

Anisia
20th March 2008, 20:00
Go Brian!/OLE/

ice_deea
21st March 2008, 17:18
Allez Brian!

a_n_c_a
22nd March 2008, 14:29
"I don't quite understand this. I had the same music the whole season and I never got a deduction," said Joubert.
nici eu nu inteleg ce s a intamplat.am auzit o pe Yvonne zicand ca la europene nu l a depunctat si a avut acelasi program...i don't get it:groggy:

"It isn't a problem since I am not so far away. I will try to put tree quads in my free programme, I have to give it everything I have," added Joubert.

bine ca e optimist..gooo brian!:cheer::cheer:

Anisia
22nd March 2008, 18:19
Brian a luat argintul. Bravo!:D

a_n_c_a
22nd March 2008, 19:27
Cata ambitie si putere a avut sa urce dp 6 pe 2 si cu asemenea participanti buni inainte lui!! O mare performanta!!:cheer::cheer:

Anisia
22nd March 2008, 19:29
Exact. S-a ambitionat si-a reusit:) :ok:

ice_deea
22nd March 2008, 22:33
felicitari lui brian!un program minunat,un adevarat luptator,niciodata nu i-a lipsit ambitia si asta s-a vazut astazi.

Anisia
22nd March 2008, 22:38
Da, s-a vazut mai ales azi, si-a exprimat foarte bine dorinta de a face programul corect si spectaculos in acelasi timp si de a ajunge cat mai sus. Il admir si mai mult acum:)

madalina18
22nd March 2008, 23:49
Bravo Bri.....e mare lucru sa poti recupera atatea puncte cate a recuperat Brian!

ange_florinutza
23rd March 2008, 20:42
Cum vi s-a parul programul lui din gala? Mie imi place super mult, mai ales muzica, cu toate ca m-am cam saturat de el, l-am revazut de atatea ori pe youtube. Anul trecut la bisul cerut de public prezenta ce a prezentat si azi...Sper sa vina cu ceva nou, la fel de frumos :D

rocs_a
23rd March 2008, 20:44
eu ma asteptam sa vad clocks ... da` buna si mel aia de la safri duo

Anisia
23rd March 2008, 20:48
Mie-mi place melodia de la Safri Duo, intr-adevar, am mai vazut-o, dar e mai bun programul asta decat cel cu melodia de la coldplay, asta mi se pare mai dinamica:)

madalina18
23rd March 2008, 20:50
sooper azi la gala....secventa de pasi a fost.....:shocked::shocked:

Anisia
23rd March 2008, 20:51
Da, ca intotdeauna:D

madalina18
23rd March 2008, 20:53
Da, ca intotdeauna:D

da....el intotdeauna are secvente de pasi spectaculoase!:D

ange_florinutza
23rd March 2008, 20:53
Are cineva melodia de la SP? "Sébastien Damiani- All for you"? Eu nu am gasit-o...:( oof, asa muzica buna au unii patinatori in programe si e greu sa o gasesti...:(

Anisia
23rd March 2008, 20:56
Eu nu am melodia, dar din cate stiu, e special compusa pentru programul lui Brian:)

ange_florinutza
23rd March 2008, 21:00
Atunci e clar ca nu o sa o gasesc...Si piesele de la Metallica sunt facute tot ptr el ( variantele la vioara), si melodia de la Safri Duo e modificata tot pentru programul lui...Si nu se gaseste niciuna :(

Anisia
23rd March 2008, 21:05
Da, am observat, dar le poti auzi chiar la programele lui, pe youtube. Eu acolo am gasit.

ange_florinutza
23rd March 2008, 21:07
Dap...si eu tot acolo le ascult, dar le-as vrea MP3..Daca le are cineva, pls anuntati-ma si pe mn :D

Anisia
23rd March 2008, 21:08
Si eu le-as vrea asa...

alyosha_87
23rd March 2008, 21:22
cele de la vioara sunt cantate de Apocalyptica- se gasesc chiar usor :)

praf_de_stele
23rd March 2008, 21:58
eu o am p'aia d la apocalyptica "the unforgiven" :)

alyosha_87
23rd March 2008, 21:59
si eu am "nothing else matters" :)

praf_de_stele
23rd March 2008, 22:01
si p'aia am gasit'o :P

ange_florinutza
23rd March 2008, 22:19
Melodiile sunt de la Metallica. Si "the unforgiven" si "nothing else matters"

alyosha_87
23rd March 2008, 22:22
da, dar interpretate de un alt artist, si anume trupa "apocalyptica" :P
ca de aici, si confuzia "dragei" de yvonne :)

Cristinush
23rd March 2008, 22:23
Pai normal..ca doar nu se apuca Metallica sa faca piese instrumentale doar pt Bri:P

alyosha_87
23rd March 2008, 22:25
mdaa...il si vad pe James (solistul trupei) compunand pentru Brian :)

ange_florinutza
23rd March 2008, 22:33
mdaa...il si vad pe James (solistul trupei) compunand pentru Brian :)

Scuze. A fost o confuzie, eu nu am ascultat Apocalyptica niciodata. Iar "the unforgiven" de la metallica e una dintre mel mele preferate, poate d-aia imi place atat de mult programul. Stii Safri Duo-rise? e mel pe care a patinat el azi. Pe aia nu o s-o gasesti pe nicaieri in varianta in care a fost azi (doar instrumental), ptr ca e modificata special ptr programul lui Brian. Si...am crezut ca si astea de la Metallica sunt la fel :).

alyosha_87
23rd March 2008, 22:38
no problem, really ;)
stiu ca sunt modificate melodiile special ptr programe :)

ange_florinutza
23rd March 2008, 22:42
ok :D Va multumesc ca m-ati lamurit..o sa caut maine mel de la apocalyptica, ptr ca suna f bine la vioara, cu toate ca si asa rock st superbe :)

Cristinush
23rd March 2008, 22:47
Pe varianta rock mie imi suna mai bine decat pe varianta Apocalyptica:D

Iulya
23rd March 2008, 23:33
http://d.yimg.com/a/p/sp/getty/4e/fullj.d7245f2fcb75f9d2548f9fab62892058/d7245f2fcb75f9d2548f9fab62892058-getty-fskate-world-swe-gala.jpg

http://d.yimg.com/a/p/sp/getty/9c/fullj.57929a7eb4fb03e1d00b2c79e04070ce/57929a7eb4fb03e1d00b2c79e04070ce-getty-fskate-world-swe-gala.jpg

http://d.yimg.com/a/p/sp/getty/10/fullj.4fcd073d7f57a79600f9b5e97c069a41/4fcd073d7f57a79600f9b5e97c069a41-getty-fskate-world-swe-joubert.jpg

http://d.yimg.com/a/p/sp/getty/22/fullj.fc1c9198a96ba191435737fca5b7d902/fc1c9198a96ba191435737fca5b7d902-getty-fskate-world-swe-.jpg

http://d.yimg.com/a/p/sp/getty/67/fullj.fd36928ce16ef257f0dff76cc9f7663d/fd36928ce16ef257f0dff76cc9f7663d-getty-fskate-world-swe-podium.jpg

http://d.yimg.com/a/p/sp/getty/b5/fullj.3da5e5ec2016547f74e3d4ae03cc2305/3da5e5ec2016547f74e3d4ae03cc2305-getty-fskate-world-swe-joubert.jpg

http://d.yimg.com/a/p/sp/getty/55/fullj.219d1a09f663d2b5edd40c8b8dddc36d/219d1a09f663d2b5edd40c8b8dddc36d-getty-fskate-world-swe-joubert.jpg

http://d.yimg.com/a/p/sp/getty/62/fullj.79c2dd1941870d0a78c5d1fe65318963/79c2dd1941870d0a78c5d1fe65318963-getty-fskate-world-swe-joubert.jpg

madalina18
23rd March 2008, 23:36
mersi de poze.....a cincea si a sasea sunt super!cum trimite pupici.....:kiss::kiss:

whisper
23rd March 2008, 23:46
Multumesc:kiss:
Deja e prea mult..si nu pot avea decat un singur avatar:D...cred ca imi fac gif:P

irinaidu
26th March 2008, 01:25
nu am cuvinte pt cat de superb a fost lpul lui bri. nu sunt suparata pt ca nu a luat aurul. adevarul e ca jeff il merita. dar sunt suparata pt ca gala lui bri a fost asa scurta. a durat doar 2 min si cam 30 sec in vreme ce steph a patinat 5 min :(
BRAVO BRIAN!!!!!!!!!

bijoufan
26th March 2008, 07:31
irina, imi inchipui cat de fermecator a fst lp'ul live, daca din fata tv'ului a fost cel putin superb!daca ajung sa'l vad pe brian, atunci chiar pot spune ca mi'am atins cel mai frumos vis:yes:

Anisia
26th March 2008, 19:14
Probabil a fost super sa-l vada live. Chiar si la tv parca s-au transmis emotia lui, dorinta lui de a face totul foarte bine, dar mai ales bucuria imensa de la sfarsitul lp-ului.:D

irinaidu
26th March 2008, 19:59
sincer mie mi s-a parut fantastic lpul lui. si dupa ce am vz notele pe care le-a primit la presentation mi-am dat seama ca si arbitrilor li s-a parut la fel. :)

ange_florinutza
26th March 2008, 19:59
Da...incheindu-si programul sarutand gheata, mi-a amintit de Alexei Yagudin...Superb a fost programul lui, parca niciodata nu si-a dorit mai mult sa castige...Cat de frumos iese un lucru cand pui toata pasiunea il el :D

irinaidu
26th March 2008, 20:03
brian a mai pupat o data gheata la cup of rusia anul trecut. imi place mult gestul asta.

spuneau astia parca la eurosport british o faza care mi se pare f adevarata : ca semnul unui mare campion e ca el crede in el si atunci cand ceilalti nu o mai fac. sa revii dupa locul 6 la sp si dupa o cazatura si un -1 imbecil dat e ceva remercabil.

presupun ca stiti deja ca arbitrii de anul asta de la mondiale s-au hotarat ca mel lui brian are cuvinte. si la conf de presa brian cu engleza lui mortala a declarat : the referee said that my music is a song :P

Anisia
26th March 2008, 20:04
Da, si probabil vointa de a urca mai sus de locul 6 si chiar de a lua o medalie:) Irina, tu ai vazut ceva, faza aia cu excesul de nervozitate dupa sp? Era foarte suparat si pe buna dreptate. Asa e, spectaculoasa evolutie:)

irinaidu
26th March 2008, 20:09
culmea e ca acolo de fata cu fanii nu a aratat supararea. s-a oprit a zambit , a multumit. si a declarat ca a 2a zi va face un program excelent si ca nu e nici o problema. si in desfasuratorul pt a 2a zi a trecut 3 cvadruple. cine stie daca ar fi patinat primul inainte de dai si steph poate ar fi riscat si ar fi incercat dar asa si-a schimbat strategia si bine a facut. sau oricum felul in care s-a purtat la suprafata dupa sp cred ca a fost si un joc al mintii pe care am observat ca mai ales patinatorii baieti il practica.

peirsolgirl
28th March 2008, 00:16
Nici nu ma asteptam la mai putin de la Brian:)

bijoufan
28th March 2008, 23:37
are cineva melodia de la sp'ul lui brian?chiar daca i au scazut 1 punct, a meritat, e superbaaa!

ange_florinutza
29th March 2008, 15:31
Si eu o caut. Se numeste Sébastien Damiani- all for you. E superba intr-adevar..:X:X:X

Ane_marry
29th March 2008, 16:33
am eu melodia All for you:D....daca o vrea cineva sa-mi spuna ca i-o dau pe mess:P

bijoufan
29th March 2008, 17:39
Ane_marry, id'ul meu este irina_amalia88, poti sa mi dai add si sa mi trimiti all 4 u pe mess?ti as fi foaaarte recunoscatoare:D te pup mersi mult!

alyosha_87
29th March 2008, 17:57
nah,bine ca nu te-am recunoscut mai Amalia, mai :P :kiss:

irinaidu
29th March 2008, 18:11
ati vazut asta???
http://www.savefile.com/files/1471400

bijoufan
29th March 2008, 18:25
alyosha ce faaaci?:kiss:

rocs_a
29th March 2008, 19:07
Ane_marry, poti sa urci pe un server melodia? k sa o ia si altii, fara add pe mess etc etc

alyosha_87
29th March 2008, 19:46
alyosha ce faaaci?:kiss:
biiiiiiiiiine :kiss: caut ceva pe wikipedia pentru un proiect la italiana. :)

Ane_marry
29th March 2008, 21:05
deci am pus melodia pe un server :Ddar sper ca o sa si mearga ca sincer nu ma prea pricep eu la cum se pune ceva pe un server:rolleyes::P:P http://www.divshare.com/download/4129634-eec

Anisia
29th March 2008, 21:12
Multumim mult, Ane_marry:) E super:D

rocs_a
29th March 2008, 21:48
multumim Ane_marry

Ane_marry
29th March 2008, 22:09
cu placere.....si stiti puteti sa-mi spuneti doar ana in loc de Ane _marry:D:D

bijoufan
29th March 2008, 22:34
oare ce o face bri la ora asta...?:dance:

praf_de_stele
29th March 2008, 22:35
o fi cu valentina pe undeva...ca doar e weekend

Anisia
29th March 2008, 22:57
Mai ales ca ia si el o pauza dupa CM, nu? Doar nu s-a apucat din prima zi de antrenamente.

praf_de_stele
29th March 2008, 22:59
poate se pregateste pt olimpiada si vrea sa impresioneze :cry:

bijoufan
29th March 2008, 23:02
fetelor, valentina aia ar cam trebui sa dispara din peisaj ce ziceti??daca din cauza ei brian nu o sa se mai concentreze pe patinaj sau o sa kiuleasca de la antrenamente?:drak: eu zic ca prezenta ei nu e benefica:))

praf_de_stele
29th March 2008, 23:07
ba e mai bine asa :D pt unii e benefica :cry:

alyosha_87
29th March 2008, 23:13
care ar fi partea benefica a prezentei Valentinei?:P

Anisia
29th March 2008, 23:15
Acum depinde de cat de mult o iubeste, ca daca n-o iubeste asa mult, n-ar fi o paguba, dar daca o iubeste, atunci n-ar fi benefica o despartire, ca vale il face fericit. Dar habar n-am cum e.

bijoufan
29th March 2008, 23:15
:drak: gand la gand alyosha..;) ai vazut filmuletul pe youtube?

praf_de_stele
29th March 2008, 23:15
care ar fi partea benefica a prezentei Valentinei?
rezultate mai putin bune din partea lui brian :D

alyosha_87
29th March 2008, 23:16
deviez putin de la subiectul Vale.
ia uitati aici ce zambet fermecator :D
http://fc01.deviantart.com/fs13/i/2007/049/5/a/EFSC__Brian_Joubert___exh_by_Valka.jpg

alyosha_87
29th March 2008, 23:16
:drak: gand la gand alyosha..;) ai vazut filmuletul pe youtube?

care? *blushes*

Anisia
29th March 2008, 23:20
Da, fermecator, dar si el stie asta:D

bijoufan
29th March 2008, 23:21
care? *blushes*
il n'existe pas:D
poza asta cu bri e criminala; acum chiar mi as dori sa fiu in locul valentinei:(

whisper
29th March 2008, 23:28
fetelor, valentina aia ar cam trebui sa dispara din peisaj ce ziceti??daca din cauza ei brian nu o sa se mai concentreze pe patinaj sau o sa kiuleasca de la antrenamente? eu zic ca prezenta ei nu e benefica
Au ce au italiencele astea plac la patinatori dar nu plac la fanilor:cry:

bijoufan
29th March 2008, 23:31
italiencele astea trag la ce i mai bun, a naibii natie:D