PDA

View Full Version : Adio Ultrasi



Parazitu'1919
2nd May 2007, 21:50
Dupa incedintele de la Catania, legile introduse de statul peninsular sunt foarte dure. Pentru a afisa steagul de gard al grupului, trebuie sa iei aprobare de la liga, de la club si de la carabinieri, astfel, multe grupuri nu au niciun steag de gard, nici acasa, nici in deplasare. Pana acum cateva saptamani, singurii care au reusit sa mearga in deplasari au fost napoletanii si destul de multi, au reusit cum stiu ei mai bine sa isi introduca bannerele. Portavocile si orice dispozitiv fonic au fost interzise, chiar si tobele.Coregrafiile necesita zeci de aprobari si nimeni nu mai incearca sa le realizeze avand in vedere faptul ca pot fi interzise si munca se duce dracu. Pentru a intra in stadion trebuie sa treci prin 3 filtre si nici in locul unde bagam toti ce este interzis nu se mai poate ascunde nimic. Cei de la Inter reusesc sa realizeze coregrafii, foarte simple, dar nu stiu prin ce metode. La derbiul Fiorentine - Siena, suporterii sienezi care aveau fulare cu Ultras Fighters al caror simbol era un craniu in care este infipt un cutit, grup ce nu mai militeaza in peluza, au fost nevoiti sa isi duca fularele inapoi la autocare.Altii care aveau tricouri cu tricolorul italian au fost nevoiti sa le dea jos pentru ca au fost considerate extremiste. Chiar daca incearca sa ia aprobare pentru steagurile de gard, sunt refuzati pentru cele mai penibile motive. De exemplu, Boys Parma nu pot sa isi afiseze steagul de gard pentru ca este fabricat din PVC si ar fi foarte inflamabil, desi se stie ca materialul este la fel de inflamabil ca si cele expuse pe marginea terenului, imprimate cu firme de blugi, echipament sportiv samd. Suporterii interisti au reusit sa isi puna bannerele la meciurile de acasa, dar, in deplasare, afiseaza doar unul, inscriptionat Curva Nord. Printre putinii care nu au probleme de acest gen sunt juventinii. La meciul cu de la Verona, cu Hellas, peluza lor a fost foarte colorata cu steaguri de fluturat, de gard samd. Peluza veronezilor au fost privata de orice fel de culoare. Acelasi lucru s-a intamplat si la Juve - Napoli, partenopeilor fiindu-le interzise chiar si steagurile pe doua bete, in timp ce peluza alb-neagra se prezenta in conditii normale. La derbiul capitolin, Fedayn, Ultras Romani si Ultras nu au putut sa isi afiseze steagurile de gard. Doar Boys si cei de jos au reusit. In peluza opusa, doar Irridicibili si CML 74. Mesajele au lipsit si ele din pricina aprobarilor ce trebuiau luate. S-a cantat foarte slab, lucru observat si de presa italiana, titluri ca "Un derbi fara culoare" si "Derbi cenusiu" erau prezente in mai toate ziarele.

A murit un gabor...bun . Dar acest lucru a fost folosit ca pretext pentru a omora fenomenul deoarece acesta ii deranja prea mult pe unii sus-pusi. Italienii , cat ar fi ei de fanatici , nu vor face fatza legislatiei .Fenomenul ultras va muri prima data chiar acolo unde s-a nascut . Si de acolo , ciuma se va intinde si va ucide Fenomenul peste tot . Vom avea stadioane cu o atmosfera putin mai galagioasa ca cea de pe Luna . Asta vreti , cei care sunteti impotriva noastra ? Trebuie sa acceptati si sa ajutati Fenomenul , cu tot ce inseamna el , incepand de la spectacolele de culoare si terminand cu incidentele . Fara El , fotbalul nu ar fi acelasi ...

Respect pt ultrasi ! Libertate pentru suporteri !

Zax
2nd May 2007, 21:53
corect....pretext pt a ucide fenomenu si pt a ucide masele de oameni ce gandesc la fel, sunt lucruri oculte si mult mai complexe ...n-am chef sa dezvolt acum

caine19
2nd May 2007, 21:57
Pe mine unul ma mira acest comportament al italienilor , in viata de zi cu zi sunt foarte calmi , iar pe stadioane se dezlantuie:o: .

In Romania nu e ceva iesit din comun , ca asa ne comportam si pe strada:headbang: .

RazvyVG
2nd May 2007, 22:02
bine ca ati omorat si theardu asta.... singurele thearduri pe care se poate discuta ceva interesant le mutati pe "suporter" unde nu intra nimeni. probabil ca *******u de elphax la mutat .

Parazitu'1919
2nd May 2007, 22:38
samantarii astia prefera sa discute unde, ce si cu cine a facut becali decat sa discute ceva subiecte interesante

Libertate pentru forumisti !!! :))

Jus7M3
3rd May 2007, 01:02
Parazitu .. articolul respectiv este preluat de undeva sau e scris de tine ?!

si ca o parere personala este aiurea aceasta incercare de eradicare a fenomenului ultras .. nu inteleg dc este nevoie sa se interzica niste bannere de gard, steaguri, steaguri pe 2 bete, fulare etc .. fara spectacolul facut de ultrasi fotbalul isi pierde din frumusete .. multi vor zice de scandaluri, de batai etc .. dar eu incerc sa vad partea pozitiva a acestui fenomen

RazvyVG
3rd May 2007, 13:12
nu e facut de el :D incredibile legile astea.... in Italia, fenomenul chiar nu mai are scapare

Parazitu'1919
3rd May 2007, 22:36
daca threadu asta era pe intern erau pel putin 10 pagini scrie


Libertate pentru Forumisti !!! :))

TYPI-STIINTA
3rd May 2007, 22:47
daca threadu asta era pe intern erau pel putin 10 pagini scrie


Libertate pentru Forumisti !!! :))

daca .. si mie mi-au mutat unu` tot aici pe suporteri..nici draqu nu mai intra pe el acu` :no:

Jus7M3
4th May 2007, 00:54
nu e facut de el :D incredibile legile astea.... in Italia, fenomenul chiar nu mai are scapare

nush ce sa zic .. mie mi-se pare absurd sa interzici steaguri, japoneze, tobe, fulare ca nush ce au imprimat pe ele .. s-a cazut in cealalta extrema din pacate .. eu nu cred ca fenomenul ultras va disparea din italia probabil se vor adapta ultrasii italieni .. dar este pacat ca se incearca demonizarea fenomenului !!

RazvyVG
4th May 2007, 01:26
nush ce sa mai zic.... am auzit la un preten care a fost la roma - lazio ca nu la controlat absolut nimeni....
parerea mea ca odata cu legile astea violentele vor creste ( nu pe stadioane) ...

Jus7M3
4th May 2007, 01:48
da .. e greu sa presupunem ce se va intampla .. din pacate ultrasul este confundat cu huliganismul .. gresala pe care multi o fac !!

eu personal nu vad ce treaba au violentele pe stadioane cu fluturarea unui steag .. se va ajunge probabil sa nu mai fie voie ca echipele sa fie incurajate .. o sa stam toti drepti ca la teatru !! :groggy:

NORGEMAN
15th June 2007, 04:15
corect....pretext pt a ucide fenomenu si pt a ucide masele de oameni ce gandesc la fel, sunt lucruri oculte si mult mai complexe ...n-am chef sa dezvolt acum

:ok: Ma bucur ca mai ese cineva cu mentalitatea adevarata si care cunoaste adevarul!