PDA

View Full Version : Rapid - Herta Berlin (dubla mansa)



Pages : [1] 2 3

RstInPc
16th December 2005, 14:18
Comentarii despre tur si retur aici.

Cristy
16th December 2005, 14:20
ne-am obisnuit cu ghinionul ...insa hertha nu a impresionat ...

delaparis
16th December 2005, 14:21
Nu e ghinion ... Herta e la mina voastra ...

Hai ca se poate !!!

GeKuRA
16th December 2005, 14:23
cam greu .. dar Herta nu prea a arata mare lucru in meciul cu Steaua...
in afara de faptul ca au o aparare buna...
va fi un meci strans...

Edgar
16th December 2005, 14:25
Thun sau Hamburg, daca trece de Hertha.

Gabriel28
16th December 2005, 14:29
hai ma fratilor de Herta va speriati? Eu zic ca va trece Rapid destul de usor.

philos
16th December 2005, 14:32
ati jucat cu nemti, acum iar cu nemti, iar dupa tot cu nemti :)...bafta multa

fia
16th December 2005, 14:33
Destul de greu meciul pentru noi. Totusi cred ca putem sa ne calificam.

Paul
16th December 2005, 14:36
sansele sunt 50-50 , cu un plus pentru Herta , ca e mai valoaroasa si se va afla in plin campionat

Cristy
16th December 2005, 14:37
e na 50 50 , din partea voastra e 100 pentru hertha ;)

Aurel.D
16th December 2005, 14:41
Cred ca Rapidul se poate califica mai departe. Hertha este o echipa incomoda dar nu este de nebatut.
Mai greu va fi pt. rapidisti daca se vor califica, cu Thun sau Hamburg; sunt doua echipe care merg foarte bine in acest sezon!
Dar nu se stie niciodata, mingea este rotunda!

Paul
16th December 2005, 14:41
neh
daca joaca cum au jucat aseara aveti si voi o sansa (mare)
daca joaca cum joaca in mod normal o echipa de pe locul 5 din Bundesliga , atunci aveti 5 % sanse

MariusTR
16th December 2005, 14:41
Rapidul baga pe Herta in buzunarul mic... mai incolo insa nu se trece :(

fia
16th December 2005, 14:42
Ce faci mai o iei pe urmele lui Zapada?

Cristy
16th December 2005, 14:43
asa e ma paul si cu feyenoord aveam 1 % am mai crescut , asta e bine .

rasheedkpenny
16th December 2005, 14:44
Greu meciul! Dupa un meci vs. Stuttgart acum unul cu o alta echipa germana! :(
I'm not very optimistic. FORZA RAPID!
Incredibil "bulanul" Stelei cu care ne-am obisnuit cu totii...

Vladek
16th December 2005, 14:46
Hertha e o echipa buna, insa in nici un caz imposibil de batut. Feyenoord este mult mai puternica, dar totusi s-a putut. Daca Rapid se concentreaza si joaca bine, poate sa se califice.
Bafta si sa ne vedem in sferturi ( sau poate si mai sus, cine stie ? ) !

mblue
16th December 2005, 14:46
Dupa ce am vazut aseara, clar Rapid merge mai departe....ma pregatesc de pe acum pt o finala STEAUA RAPID/OLE/ /OLE/

andreiush
16th December 2005, 14:50
Mda. Vom avea meciuri grele. Asta e. Cert e ca se poate trece de aceasta echipa!

Paul
16th December 2005, 14:55
Greu meciul! Dupa un meci vs. Stuttgart acum unul cu o alta echipa germana! :(
I'm not very optimistic. FORZA RAPID!
Incredibil "bulanul" Stelei cu care ne-am obisnuit cu totii...

Norocul tine cu cei buni ...

Eu m-as referii la norocul vostru in urma caruia ati castigat grupa , la limita limitei , la mustat mustatii

In plus sa comparam cele 2 echipe:
Steaua - Jiji , om care face biserici , construieste la Vadu Rosca un sat , etc

Rapid - Copos , om care nu-si plateste proprii jucatori , d-apoi gesturi caritabile;
R. Lucescu face blat cu tas-o ...

----
ps. Hai ca se poate ... ati eliminat Feyenoordul , va e teama de Herta :mda:

fia
16th December 2005, 14:56
R. Lucescu face blat cu tas-o ...
se scrie ta-so in cel mai rau caz.

Cristy
16th December 2005, 14:56
paul facem un pact ?
nu mai intra la topicul asta si nici eu numai intru la topicul cu herenveen.
uite si tu ce aberatii poti posta , blat , doamne ...

andreiush
16th December 2005, 14:59
Daaa! Faceti pactul asta! Va supraveghez eu :evil: Numai sa nu mai vad prostiile pe care le ziceti amandoi...

Iar incepem cu blaturi si prostii... ia mai vedeti-va de treaba voastra!
Rapid e in primavara europeana! Joaca cu Hertha! Se poate califica mai departe! Astea sunt lucrurile importante!

4star
16th December 2005, 15:05
ne-am obisnuit cu ghinionul ...insa hertha nu a impresionat ...

Nu mai fiti asa pesimisti. Daca ai vazut meciul aseara, te-a speriat Herta?
Si daca batea Steaua aseara, va era mai bine cu Sampdoria?

Emilio
16th December 2005, 15:09
Eu zic ca Rapid se califica.

Herta e totusi o echipa puternica, calita intr-un campionat puternic.

Noi o sa ne intoarcem din vacanta, cu burtile pline.

Herta va fi si in plin campionat, depinde si de pozitia ei la ora aia in campionat, de accidentari.

Un mare avantaj pentru Rapid e perioada asta de 2 luni in care Razvan Lucescu poate analiza in liniste pe Herta, poate merge la meciurile lor sa-i urmareasca, poate discuta de Craciun cu Mircea Lucescu ce strategii de joc sa aiba.

Si nu in ultimul rand, Rapid poate va aduce 2-3 jucatori. Insa sa joci cu ei in primul meci oficial e cam riscant. Sper sa nu plece nimeni de la lot in perioada asta.

Hai Rapid!

Eu zic ca se poate.

Iar daca ne calificam, Hamburgul este un fel de Stuttgart sau Herta, doar un pic mai puternica. Pe FC Thun i-am vazut, nu e cine stie ce de capul lor, ma mir ca au ajuns pana aici.

nicu26
16th December 2005, 15:13
Cred ca Rapid a cazut foarte bine. Dupa ce am vazut aseara Rapidul ar trebui sa o elimine!!
Acum, pe bune, daca ati eliminat voi Feyernoord, nu puteti elimina si pe Hertha? Eu am un feeling ca vom avea 2 echipe in optimi, si cum dinamo nu mai este ... a doua echipa sunteti voi. Asa ca ...
Va tin pumnii!!!

Emilio
16th December 2005, 15:30
Pai am zis noi ca nu ne calificam? Ne calificam! Dar e greu.

Cu Steaua, Herta a jucat la 0-0, rezultat ce convenea ambelor echipe. Eu zic ca Herta din meciul Stelei a aratat doar jumate din ce poate.

Oricum, daca atat Rapid cat si Steaua se califica, Rapid ar avea un adversar mai slab in optimi decat Steaua. Pana la urma, nu a fost deloc rea tragerea la sorti.

Gabriel28
16th December 2005, 16:55
cand te gandesti ca sunt sanse mari ca in turul urmator, daca trece de herta, sa joace cu o alta echipa germana --> hamburg. cu astia e mai nasol, ca sunt buni.

unii dintre voi spun ca n-am avut noroc la tragerile la sorti! hm! tin sa va reamintesc ca puteam pica cu lokomotiv, bolton, slavia....si stuttgart in cazul stelei. deci daca stam sa ne gandim atat rapid cat si steaua nu au picat chiar asa de rau.

sun
16th December 2005, 17:11
Cred ca Paul e pt Rapidisti , ce e remy & be@ pt stelisti si ce e gambino & sergio pt . dinamovisti :P

On : Rapid nu are nici o scuza dak nu se califica . Hertha e de batut.

Emilio
16th December 2005, 17:20
Mingea e rotunda iar adversarii nu trebuie niciodata desconsiderati.

Rapid are o echipa ce se bazeaza pe un prim 11 bine sudat, care munceste mult.

Hertha cred ca e mai valoroasa decat noi, in meciul cu Steaua a jucat economicos. De fapt nici nu stiu cat ii intereseaza pe nemti Cupa UEFA.

nicu26
16th December 2005, 18:22
Hai ca aveti si putin noroc. Singurul marcator din grupe al nemtilor este suspendat.

il cappo
16th December 2005, 18:54
Rapid nu are nici o scuza dak nu se califica . Hertha e de batut.

Cred ca te inseli cu toate ca m-as bucura ca si rapidu' sa treaca de Hertha. Nemtilor le-a fost frica de noi si cu moralul varza . Asta nu inseamna ca pana in februarie sa nu-si revina .Oricum , chiar asa cum sunt la ora actuala sunt peste Stuttgart, ceea ce spune totul...

Emilio
16th December 2005, 19:06
Catre redactorii OLS: chiar nu gasesc vreo declaratie oficiala a Rapidului? Au bagat-o imediat dupa tragerea la sorti pe aia cu Argaseala. Acum pe aia cu Protasov. Mai urmeaza sa ne spuna ce zice si Gigi. Ah, am uitat, e o stire despre Rapid, de dinainte de tragere: aia cu A**** Bete.

Eu credeam ca OLS este mai echilibrat, dar si aici se vede ca Steaua le e mai aproape de inima. Pacat.

Emilio
16th December 2005, 19:13
Pt redactorii OLS, hai sa va dau o mana de ajutor.

De pe situl FC Rapid:

"Marian Rada, cel care a prins, ca jucător şi antrenor, toate întâlnirile anterioare ale Rapidului cu formaţii germane (Wismut Aue în Intertoto, în 1989, Eintracht Frankfurt şi Karlsruhe în Cupa UEFA), a declarat după tragerea la sorţi că se bucură pentru faptul că adversarul provine dintr-un fotbal valoros: "Eu, personal, m-am săturat să tot jucăm cu echipe din Albania, Cipru sau Malta. Am priuns gustul confruntărilor cu formaţii puternice, din Vestul Europei, şi vreau să repetăm episoade gen Feyenoord şi Rennes. Cred că Stuttgart, pe care am întâlnit-o în ultimul meci, este peste Hertha. Nu avem un adversar uşor, dar ne putem bate de la egal la egal cu el".


De pe Prosport:

"Am presimţit că vom juca cu Hertha şi de aceea le-am urmărit foarte atent meciul cu Steaua (n.r. - Hertha Berlin şi Steaua s-au întâlnit, joi, în ultima etapă a Cupei UEFA, scor 0-0). Hertha avea nevoie de un egal ca să fie sigură de calificare, dar în februarie va fi cu totul şi cu totul diferită.", a spus Lucescu.

Tehnicianul giuleştean consideră că echipa sa nu a avut noroc la tragerea la sorţi. "Nu am avut noroc la tragere, puteam întâlni un adversar mai uşor, dar privim de încredere", a afirmat Lucescu.

Răzvan Lucescu este de părere că Hertha nu îi este superioară echipei VfB Stuttgart, pe care Rapid a întâlnit-o în cadrul grupei G a Cupei UEFA. "Sunt două jocuri în care trebuie să dai totul, dar Hertha nu este mai tare decât VfB Stuttgart. Au jucători buni de atac, dar au şi slăbiciunile lor", a explicat antrenorul rapidist.

Chestionat pe seama posibilului adversar din optimi, FC Thun sau Hambruger SV, în cazul în care echipa sa ar reuşi calificarea, Lucescu a spus: "Pentru noi contează doar meciul cu Hertha, vom vedea cu cine vom juca după meciurile cu Hertha".

Repet, pacat de OLS ca pareau mai echilibrati.

Hai week-end placut tuturor si Sarbatori fericite!!!

Sa ne regasim sanatosi la reluarea sezonului. Sa speram ca Rapid isi va intari lotul.

remy
16th December 2005, 20:04
Pai am zis noi ca nu ne calificam? Ne calificam! Dar e greu.

Cu Steaua, Herta a jucat la 0-0, rezultat ce convenea ambelor echipe. Eu zic ca Herta din meciul Stelei a aratat doar jumate din ce poate.

Oricum, daca atat Rapid cat si Steaua se califica, Rapid ar avea un adversar mai slab in optimi decat Steaua. Pana la urma, nu a fost deloc rea tragerea la sorti.

Dar in meciurile celelalte din grupa, ce au aratat ? Au marcat doar un gol, si acela cu o echipa de B de la noi, Halmstadt ! RESTUL NUMAI 0-0 (nula-nula). La fel ca Steaua in deplasare, cu echipe putin motivate [SAMPDORIA A JUCAT MAI ALES CU REZERVELE, CA SI PARMA ANUL TRECUT. LUPTA MAI MULT PENTRU A JUCA IN CH. LEAGUE LA ANUL, DECI PT. EI CAMPIONATUL E PE PRIMUL PLAN.]

Cupa UEFA 2005/2006
Grupa C

Clasament HERTHA Berlin:
===================
Hertha 4j 1 3 0 1-0 6p

Rezultate HERTHA Berlin:
==================
Halmstad 0-1 Hertha
Hertha 0-0 Lens
Sampdoria 0-0 Hertha
Hertha 0-0 Steaua

DUPA CUM A JUCAT CU STEAUA, N-AR AVEA LOC NICI IN B LA NOI.
SI CE HUIDUIELI SI-AU LUAT.
Daca pe astia n-a putut Steaua sa-i bata, ce fac ei cu AZ '67 Alkmaar ? Nu se stie sigur nici cu Heerenven !
La fel si Rapidul, poate sa-i elimine, dar cu Hamburgul, e imposibil chiar. Dar si cu Feyenoord-ul ziceam asta. Fotbalul e sportul surprizelor.

Paul
16th December 2005, 20:08
nemtii sunt un popor ambitios , si o sa`si zica

VFB a batut Rapidul cu echipa a II-a , noi Herta de ce nu i-am bate :evil:

Plus ca un eventual Herta - Hamburg in Cupa UEFA , ar fi o reteta financiara excelenta pentru nemti (ia gandeste`te un stadion de 75.000 de locuri plin plinutz , la un pret de 30 E biletul )

Mie imi ies > 2 mil doar din bilete ...
Adaugam alte 2 drepturile TV , si ies 4.
Si cica Herta are un deficit de 30 de mil E ... uite cum recupereaza niste money :D

vasile314tzurka
16th December 2005, 20:10
DUPA CUM A JUCAT CU STEAUA, N-AR AVEA LOC NICI IN B LA NOI.
SI CE HUIDUIELI SI-AU LUAT.
Daca pe astia n-a putut Steaua sa-i bata, ce fac ei cu AZ '67 Alkmaar ? Nu se stie sigur nici cu Heerenven !

pai loc nu are ca e dinamo 2 acolo. bine ca te intrebi ce va face steaua cu... de dinamo ai scapat de griji. puiule, iti dau un sfat, meri si fa un dus rece. eu ma bucuram daca se califica dinamo chiar daca tin cu steaua de cind erati scrisoare de dragoste. tu daca ai probleme borcesti, desfa butelia si vezi daca nu iese aladin de-acolo.

remy
16th December 2005, 20:13
Spune ce am zis nereal acolo. Daca nu-ti convine realitatea, treaba ta.
Si aici nu discutam despre Dinamo, facem analiza echipelor cu care au picat RAPID si Steaua. Cel putin Rapidistii nu s-au dat mari inainte de inceperea grupelor, si au iesit pe locul 1.
A, sa nu uiti de Rosenborg ... Nu mai continui, se stie !
Eu cel putin, eram sigur ca vor fi macelariti de "mareata" Steaua !
Dar a fost dezamagire totala, pentru intreaga tara.
Acum chiar faceati ce vroiati cu ceilalti suporteri.

Cristy
16th December 2005, 20:32
nemtii sunt un popor ambitios , si o sa`si zica

VFB a batut Rapidul cu echipa a II-a , noi Herta de ce nu i-am bate :evil:



mah ti-am mai zis , lasa topicu asta , numai aberatii spui .
noi eram calificati pentru ce sa ne stresam sa castigam acel meci ?
am luat bataie si ? suntem pe primu loc , fii sigur ca daca trebuia sa batem sa iesim pe primu incercam sa o facem ca si in celelalte meciuri.

relansat
16th December 2005, 20:32
hertha ... rapidu' nu are experienta ... sa zica mersi ca au ajuns aici

si acum vine replica lu cry .......

Cristy
16th December 2005, 20:34
uita-te cum s-au calificat ei , cate goluri au dat . etc ... si o sa vezi diferenta dintre cele 2 echipe , oricum un joc nu seamana cu altu .
daca aveam si noi bulan nu cadeam cu ei ci cu litex ...

gigel_bucur
16th December 2005, 20:43
Cry, va urez bafta cu nemtzalaii dar nu te mai oftica cand iti arata astia clasamentul, au dreptate:) Cf. logicii tale Bistrita era mult peste toate astea! :drak:

vasile314tzurka
16th December 2005, 20:47
mde, daca bunica avea mitraliera era tanc...

logica transferurilor de rezultate este un soi de a ne fura caciula. meciul e meci si asta e. concentrarea e totul nu visele mihai viteazu si matalia de la vaslui. ca fc susamintita era acu in primavara uefa dupa egalul din ghencea.

uti2102
16th December 2005, 21:03
Daca joaca ca la Stuttgart nu-i vad deloc bine pe Rapidishti. Trebe facut pressing tare de tot shi trebuie tzinutzi cat mai departe de poarta ! Daca ajung la marginea careului aia o sa zburde !
Rapidul tre' sa vina cu un 0-0 la Bucureshti. Shi apoi se poate orice !
HAI CU PUNCTELE BAIETZII !!!!!!!! /hello

gigel_bucur
16th December 2005, 21:12
bravo, Popica, respect:ok:
hai cu punctele ca e seceta mare:mda:

dede
16th December 2005, 21:36
daca nu-i bateti pe astia, atunci pe cine? acuma parca vad ca vine remy si ne zice ca hertha nu a jucat nimic cu Steaua pt ca se concentra pt campionat, iar cand vor juca cu rapid isi vor da sufletul pe teren...

aveti sanse sa treceti de nemti...

esku
16th December 2005, 21:45
un 0-0 sau 1-1 la berlin .... si bateti la diferenta de un gol in giulesti ... bafta!!!

strainu
16th December 2005, 22:35
Am votat Rapid...doamne-ajuta sa am dreptate †

george=fc.rapid
16th December 2005, 23:06
Eu spun ca ii batem si la ei acasa si la noi. Nu a aratat nimica Hertha i meciul cu Steaua si sunt sigur ca ii putem invinge.

Gabriel28
16th December 2005, 23:12
1-0 la herta, 2-0 la bucuresti si gata. mai departe sa dea dumnezeu sa ii incurce fc thun pe hamburg, ca sa aveti meci usor in optimi.

reTry
16th December 2005, 23:30
herta = slabani...rapid a batut p feyernord shi shatior shi nui bat p ratatzi ajtia

sandilau
16th December 2005, 23:31
Cred sincer ca Rapid se vor califica fara probleme.

Forzza Rapid! :yeah:

nicu26
17th December 2005, 00:02
Rapidul se va califica!!
Am incredere in aceasta echipa, cu toate problemele existente la club din cauza lui Copos. Spre deosebire de alte echipe Rapidul este printre putinele care a reusit rezultate remarcabile, a se intelege surprinzatoare (Shatior, Feyernoord, PAOK, Rennes) cu toate ca unii ii banuiesc de lucruri necurate. Pentru acest lucru am un mare respect fata de aceasta echipa.
Ca suporter stelist nu pot spune decat ... jos palaria si sa o tineti tot asa!

Bafta Rapid in continuare!!!

remy
17th December 2005, 00:10
Mai ales ca nu i se dadea vreo sansa in nici un meci de pana acum, cu toate echipele astea.
Au fost chiar neasteptat de buni, vazand si locul ocupat in Campionat, dupa rezultate slabe.
Cred ca Razvan Lucescu face treaba buna la Rapid.
Si sa faca ciocul mic cativa fanatici stelisti care acuza de blat meciul cu Sahtior Donetsk. Dar si cu Feyenoord a fost ? Si cu Rennes sau cu PAOK ?

Sslim
17th December 2005, 02:47
Noroc fratiilor daca noi nu am avut parte de asha ceva poate voi....BAFTA

ASIGURATORUL
17th December 2005, 09:20
Atentie RAPIDUL a pierdut datorita portarului ultimul meci! Deci fara cele doua greseli putea mai mult. Steaua a jucat economic cu HERTA. A facut cat trebuia. Daca batea pe HERTA cucine juca RAPIDUL? .... Deci se poate elimina HERTA indiferent de forma acestora din primavara. Forta RAPID:ok:

Mariusmadmax
17th December 2005, 10:42
Bafta Rapid !

Sunchase
17th December 2005, 12:11
Depinde de ce jucatori vom aduce in iarna si de forma de moment. Meci greu

philos
17th December 2005, 13:18
paul facem un pact ?
nu mai intra la topicul asta si nici eu numai intru la topicul cu herenveen.
uite si tu ce aberatii poti posta , blat , doamne ...

Adik vrei sa faceti blat :)))))


lasand gluma la o parte...ar trebui sa treceti de hertha...nu prea au aratat mare lucru in grupe...nu cred ca luati bataie la berlin, important e s-o bagati in ate in Giulesti...

Sunchase
17th December 2005, 13:49
Meciul cu steaua nu e prea relevant. Miza meciului cu Rapid e mult mai mare.

Cu jucatorii care au lipsit din meciul de joi si cu atmosfera din tribune ( probabil cu 40.000 mai multi decat au venit la meciul cu steaua ) meciul se anunta foarte greu.

Paul
17th December 2005, 14:33
Depinde de ce jucatori vom aduce in iarna si de forma de moment. Meci greu

degeaba ii aduci pe Cocis , Lobont , si Pancu , ca ei nu pot juca in UEFA...

Cristy
17th December 2005, 14:41
degeaba ii aduci pe Cocis , Lobont , si Pancu , ca ei nu pot juca in UEFA...

loooooooooooooooooooooooooooooooooooool

ce lobont ma ?
ce sa caute terminatu ala la noi ma cand il avem pe coman de 10 ori mai bun ca el , lobont e caine pana la moarte daca nu stiai .

saphicus
17th December 2005, 15:32
Cred ca meciul Rapid - Hertha, va fi un meci foarte echilibrat, in care JOCUL TACTIC a lui Razvan Lucescu, va trebui sa domine, pentru a ne putea califica in optimi!
Nu este un joc usor si nu trebuie sa ne luam dupa partida Hertha - Steaua, care a avut o cu totul alta conotatie in grupa Stelei!!
Un lucru este sigur in ceace o priveste pe Hertha: echipa cu o aparare de invidiat cu zero goluri la pasiv, ceace spune mult!! Rapid trebuie sa fie in forma in ceace priveste ATACUL daca vrea sa se califice!! Cunoscand si jocul Rapidului, vazand si jocul Hertha-ei, intuiesc o calificare dupa scoruri extrem de stranse! 0-0 , 1-1, sau 1-0!!
Opinia mea personala este ca un gol inscris, chiar daca in final ar reusi un rezultat de egalitate de 1-1 la Berlin, ar da sanse 90% de calificare Rapidului si o doresc din tot sufletul sa se realizeze!
Chiar stelist fiind, nu pot sa fiu de acord cu declaratiile aberante ale lui Gigi Becali, cum ca Rapidul nu ar mai evea sanse sa mearga mai sus! Faptele pe care le-au realizat pe teren Rapidul O INDREPTATESC SA ASPIRE FOARTE SUS!!
Depinde numai de JUCATORI sa trateze urmatoarele partide cu MULTA SERIOZITATE, iar cum am auzit eu din declaratiile unora dintre jucatori, ii sfatuiesc sa lase la o parte pretentiile pecuniare, care par sa conditioneze viitoarele confruntari. SUNT CONVINS CA BANII VOR VENI NECONDITIONAT!!
Concentrare maxima la reluarea pregatirilor!!
Pana atunci urez partenerilor nostri de "drum european" un Craciun Fericit impreuna cu familiile si colectivul acestui club de traditie in fotbalul romanesc!!:ok: :ok: :ok: :ok:

tu26dor
19th December 2005, 07:15
bine bine...usor mai spuneti voi ca trecem. dar sa ne gandim dca si cum am fi nemti... am fi spus acum..."rapid...hi hi... trecem sigur"
hai rapid totusi ca suntem romani...

walt.mann
19th December 2005, 08:45
Rapid se califica. Au si primul meci in deplasare, seamana un pic cu dubla cu Feynoord...

MariusTR
19th December 2005, 09:16
Noua ne-a fost mila sa ii desfiintam la ei acasa ( mila.1 nemtoi cam desirati si disperati+stelisti cu acceleratie defecta din cauza de siguranta calificarii in spate si gand la shopping cu nevestele+mila.2 germanofilogi cu probleme financiare) , Rapidul va fi nevoit sa bata.
Rapidul merge mai departe, nemtalaii stau acasa si intra in faliment financiar, dizolvare... alea alea... HAI RAPID, rupe-i! :yeah:

diavol visiniu
19th December 2005, 11:29
Din ce s-a vazut in meciul cu Steaua eu zic ca se poate .Nu este un adversar chiar asa dificil ,iar Rapidul daca joaca cu aceeasi ardoare cum a facut-o in grupe ii elimina sigur.HAI RAPID

RstInPc
19th December 2005, 11:35
Meciul cu Steaua nu poate fi de referinta. Nici una din echipe nu s-a omorat cu firea, meciul egal fiind suficient ca sa se califice. O sa fie mai greu decat cu Fayenord (sau cum s-o scrie).

grande
19th December 2005, 11:37
Daca nu se fac achizitii importante in aceasta iarna eu nu vad cum am putea trece de de Hertha ! aviz amatorilor domnule Copos ! :rosu:

philos
20th December 2005, 09:53
eh, io zic ca se poate trece...au aparare f buna, dar un atac mediocru...
asa ca e important sa dati gol la berlin...e posibil sa va calificati in urma a 2 egaluri

MariusTR
20th December 2005, 12:25
Zneah... cu doo egaluri pot cel mult sa joace Ciuleandra la mijlocul terenului pe versuri bacoviene... sa stam stramb si sa judecam drept, Rapidul pleaca cu a dooa sansa si va ajunge pe teren propriu cu prima. Scot cel putin 4 pcte.
Nu am greturi cu Rapidul in dubla cu nemtalaii asa cum nu ma stresez pt Steaua cu Inimioarele. :ok:

philos
20th December 2005, 12:50
mah altii zic altceva:

Odds at www.valuechecker.co.uk:
Hertha: 1.45
Rapid: 6
Draw: 4

E pt meciul de la Berlin.

Odds updated every 10 minutes from the following 26 bookmakers (those without odds are not shown above)

Blue Square, Bet 365, VC Bet, Sporting Odds, Bet Direct, Stan James, Betfair, Paddy Power, SkyBet, Coral, Gamebookers, William Hill, Totalbet, Totesport, BetDaq, Ladbrokes, Bet And Win, CentreBet, Pinnacle, BetOddOrEven, PointBet, Bowmans, PremierBet, Betinternet, Bodog, Bet Euro

Gabriel28
20th December 2005, 21:14
Eu zic ca Rapid poate obtine lejer macar un 1-1 acolo, daca nu chiar un 1-0 sau 2-1. Acasa ii putem bate macar cu 1-0.

superchumbo
21st December 2005, 14:34
Eu zic sa Rapid trece clar de Hertha. Sau ne prefacem iar ca este foarte greu, si apoi scoatem capul la lumina ca niste eroi (cazul Dinamo-Everton)????

Emilio
21st December 2005, 15:19
Hai ca nu ne prefacem. Chiar va fi foarte greu. Joaca totusi locul 6 din campionatul Romaniei cu locul 6 in campionatul Germaniei.

Hertha este un adversar cat se poate de redutabil si sunt convins ca vor juca mai bine decat au facut-o un meciul cu Steaua.

In alta ordine de idei, ce am fi comentat daca Lucescu jr.. Copos, Vama ar fi spus ca Hertha Berlin e o echipa de desculti?

Trebuie sa ne cunoastem si sa ne respectam adversarii.

remy
22nd December 2005, 00:16
Hertha iar da dovada ca e o echipa debusolata, mica (s-a vazut si cu Steaua).
Si s-a mai si calificat in 16-zecimile UEFA. Se vede valoarea Cupei UEFA.

A fost eliminata in seara asta din Cupa Germaniei de o echipa din Liga a 3-a (Regionalliga Nord), FC St. Pauli 1910, dupa un meci de infarct:

AET St. Pauli [4 - 3] Hertha BSC
8' [0 - 1] M. Pantelic
40' [0 - 2] Gilberto
45' [1 - 2] M. Mazingu-Dinzey
87' [2 - 2] F. Luz
101' [2 - 3] M.d.S. Marcelinho
104' [3 - 3] F. Lechner
108' [4 - 3] R. Palikuca

uti2102
22nd December 2005, 00:18
Le-au cam tras-o hamburgerezii :D Poate repeta shi Rapiduletzu isprava :cool: Ce, n-ar fi bine mai Remy ? :D

superchumbo
22nd December 2005, 09:05
. Se vede valoarea Cupei UEFA.



Asta pentru ca ne-a parasit Dinamo

remy
23rd December 2005, 00:01
De cand spun eu asta, nu ai remarcat ?
Pacat ca n-am intrat mai demult, de acum 1 an si jumatate sa fi vazut ca aceeasi opinie aveam de atunci.
Si nu numai eu am opinia asta. Mai documenteaza-te.
Macar Halmstadt, Hertha BSC Berlin si Sampdoria, care a jucat cu rezervele, poti spune ca n-au prea jucat nimic in grupa Stelei.
Iar Rapidul n-ar trebui sa aiba probleme cu Hertha, dupa ce a aratat valoare de Divizia B, la mica ciupeala.
Ce sa mai zic de Steaua, care pare 80 % favorita.
Daca nu trec amandoua de turul asta, se cam dezumfla totul. Dar nici nu concep sa nu se intample asa, adica sa se califice amandoua.
Dar, parca s-a mai spus asta si inaintea meciului Stelei cu Rosenborgul, si ati vazut ce macel a iesit.

uti2102
23rd December 2005, 00:39
I-auzi domne', cica Halmstadt, Hertha shi Sampdoria au jucat cu rezervele ! :happy Ai uitat sa zici de Lens cumetre !!! Aia au jucat cu echipa old-boys nu ?! :happy

remy
23rd December 2005, 00:46
REPET, poate unii nu citesc cu atentie textele puse de mine:
Macar Halmstadt, Hertha BSC Berlin si Sampdoria, care a jucat cu rezervele, poti spune ca n-au prea jucat nimic in grupa Stelei.
Sper ca ai vazut ce s-a spus in cele 3 meciuri disputate de ei, mai ales la rezumatele din ultima etapa, la meciul cu LENS: Sampdoria a jucat cu rezervele. Daca nu privesti comentariile reale de la TV, n-am ce sa-ti fac.
In plus, s-a spus ca ei nu pun baza pe cupa Uefa, asa cum a fost Parma, anul trecut, care a jucat cu echipa a doua si a batut o echipa "de ... Tip-Top Mini-Top" !
Iar Hertha si Halmstadt sant echipe de mana a treia, dupa cum au jucat.
Chiar ieri Hertha a fost eliminata din Cupa Germaniei de o echipa din liga a 3-a Germana !!!
Iar Steaua n-a putut sa-i bata macar, ca de, avem pretentii de la ea, e Real Madridul Romaniei ! (... urmeaza rasete in fundal ...)
Si Rapidul va avea un meci dificil cu SV Hamburg, in turul urmator, dupa infrangerea Herthei Berlin. Pentru a-i razbuna pe stelisti, care n-au putut sa-i bata.

sun
23rd December 2005, 08:21
intotdeauna e bine sa existe oameni ca remy : Narrow-minded ppl .

Sampdoria a jucat cu rezervele ... titulare . Mai tarziu o sa-ti arat echipa standard a Sampdoriei si echipa care a jucat cu Steaua .

Lens e tare in Franta ( pe 2 ) . Hertha e un pic mai slaba , s-a calificat cu mult noroc , marcand un singur gol .

Aici vb de Rapid-Hertha , deci de victoria Rapidului.
Si astept in continuare un mesaj de la tine de genul .

"Bravo Rapid ( sau Steaua ) . Sunt mandru de voi " :P

dede
23rd December 2005, 10:52
poti sa astepti...

mai remy...tu zici ca echipele din uefa joaca cu rezervele...si ca Steaua si rapid s-au calificat doar fiindca au jucat cu niste echipe mai "slabe"...atunci de ce nu v-ati calificat si voi? ca deh...echipele sunt slabe in uefa...sau voi sunteti prea buni pt uefa, si vroiati sa va antrenati pt cl in loc sa jucati?

on-topic...egal in germania...in ro castiga rapid...

Gabriel28
23rd December 2005, 12:04
Rapid a avut cea mai grea GRUPA, au fost cotati cu sansa a 5 a si au iesit primii in grupa. Dinamo cu o mie de pretentii cu una din primele 3 sanse (cel putin) a iesit pe locul 5. 0-0 acasa cu Heerenven? In loc sa vorbiti de altii mai bine v-ati uita la echipa voastra intai ma oamenilor. Pe mana lu Zicu ati facut 0-0 cu olandezii si ati pierdut aiurea in ultimele 20 de secunde din prelungiri cu bulgarii....care sunt vai de mortii lor si ei, chiar daca i-au batut pe marseille care sunt alti chinuiti (cel putin sezonul asta)...pe care oricum nu ii interesa meciul ca erau deja calificati. Dar voi? Cu 9 actionari miliardari, cu "cea mai buna echipa", si alte o mie de tam-tam-uri ca toata vara s-a vorbit de grozaviile pe care le va face Dinamo toamna asta. ce grozavii? Veti traii luni intregi de acum incolo cu amintirea acelui 5-1 (meritat) cu Everton in rest....sunteti si voi acolo. Ce imi e Sportu'...ce imi e Dinamo, macar Sportul mor pe teren, Dinamo..mor mai mult cu lautarii de gat (vezi Zicu). Ptr C. Niculescu si Tamas am tot respectul, si sunt de parere ca sunt in echipa gresita..hai si poate Florentin Petre....dar restul, nici ei nu stiu exact ce cauta in echipa aia....ca oricum ce le zice Andone nu fac, ca de le suna mai bine mizeriile care i le promit Netoiu si Becali ("nu juca asa..joaca asa...ca te vand eu..pe nu stiu cat in italia, spania"...).

uti2102
23rd December 2005, 12:06
N-atzi intzeles. Remy vrea sa zica ca Sampdoria a jucat cu rezervele in meciul cu Lens shi d-aia am dominat noi pe genovezi in Italia ! Este o logica a la remy ce-i drept, insa corecta din punct de vedere remystic... :headbang:

rasheedkpenny
23rd December 2005, 12:11
Aici e vorba de Rapid-Herta, asa ca va rog sa scrieti doar la subiect!

Si eu sper la un egal acolo si la o victorie acasa! :)

uti2102
23rd December 2005, 12:22
Daca joaca ca la Stuttgart sau Sahtior n-au nici o shansa sa vina cu un egal de-acolo. Am mai zis-o..... Rapid trebuie sa renuntze la tacticile astea de stat cu fundul in poarta ! Trebuie intr-adevar sa fie bine ashezatzi in defensiva, insa trebuie sa impinga jocul spre mijocul terenului, altfel, daca se apara la 20 de metri de poarta, e de rau ! Shi cel mai important e sa tzina mingea shi sa nu le fie frica sa faca combinatzii in terenul advers, pentru ca eu unul cu impresia asta am ramas dupa ce am vazut cele doua deplasari ale Rapidului in grupe....Parca i-ar muscha ceva de fund daca paseaza shi in terenul advers.....

Hipgnosis
27th December 2005, 10:50
Steaua i-a dominat pe nemti clar la ei acasa. Tinand cont ca Rapidul va juca cu Hertha tur-retur, sansele sa ii scoate sunt foarte mari.

MariusTR
28th December 2005, 14:41
Avand in vedere ca Steaua a maturat EFECTIV cu ei pe jos... dom'le... eu zic ca bateti.

foreva_ya
29th December 2005, 00:35
avand in vedere diferenzta de clasa dintre steaua si rapid cred ca avetzi sanse mici .pe bune..........pai cand o intra basturk in de alde rada si marius constantin nu va vad prea bine.sper sa ma insel///:)

Cristy
29th December 2005, 00:43
deah s-a vazut si in meciu direct diferenta de clasa , noi incercam sa dam gol iar voi in aparare tragand de 1 punct .

foreva_ya
29th December 2005, 00:44
da nu mai zici de nr. jucatorilor din teren..............adevaru ca voi incercatzi noi chiar eram sa dam gol:D:D......

Cristy
29th December 2005, 00:46
pai daca steaua e cea mai mare, tare etc echipa trebuia sa domine si in 10.

MariusTR
29th December 2005, 08:46
dOMNULE remy, pardon cry ( pe astia 2 ii confund mereu deoarece sunt contra curentului si au ceva cu Steaua, parca ar fi gemeni ), Steaua nu avea nevoie de victorie neaparat... baietii au mers acolo la cumparaturi, la poze in mall cu nevestele si la solarium. Victoria nu era in plan, bre nene.... in februarie schimbam registrul , Steaua trebuie sa nenoroceasca inimioarele, ca altfel nu se poate... VICTORIE.

Dar sa revin la meciurile (2) Rapidului... 2 victorii , una la limita la ei si una la 2 goluri diferenta la noi.

Hipgnosis
29th December 2005, 09:24
deah s-a vazut si in meciu direct diferenta de clasa , noi incercam sa dam gol iar voi in aparare tragand de 1 punct .

1. In loc sa jucam noi 11 contra 10 pt. ce a facut Rada (toti oamenii din fotbal au recunoscut ca trebuia rosu, nu are rost sa contesti si asta), arbitrul adat invers.
In meciul cu dinamo v-a dat imediat om afara, ca deh. e craciunescu sef la arbi9triu si vroia sa mai faca un concediu in insulele seychelles pe banii lui netoiu :rosu:. Si apoi i-a fost frica sa va mai dea unu desi merita ca zicea lumea ca vezi doamne are ceva cu rapidul.
2. Razvan Lucescu a ordonat stropirea gazonului. Desi in buc nu plouase de o luna, era aproape mocirla ---> asta s-a intors impotriva voastra
3. bine zis ca incercati sa ne dati gol. Ati avut posibilitatea sa atacati o repriza jumate insa s-a vazut ca pur si simplu nu puteti, no offense.
4. Ocaziile cele mai clare de gol le-a avut tot STEAUA:drak: . Remember? Iacob, Dica si Bostina contra doar una a voastra.

Paul
29th December 2005, 11:34
lasa`l pe Iacob , DIca si Bostina , ca cele mai clare au fost la Ogararu , si Lovin (singur cu portaru min 85)...
ei altceva nu sunt in stare sa inteleaga ... rezultatul meciului respectiv a fost viciat:
1-nu a fost eliminat Rada
2-trebuia oprit jocul , si se dadea 3-0 pt. Steaua

atat si nimic mai mult

foreva_ya
29th December 2005, 12:22
SA revenim la subiect........hertha e slabuzta intr-adevar....cu putzina atentzie si ceva noroc... trecem si cu rapidu de ei:) bafta lu razvan

Sunchase
29th December 2005, 12:43
Lovin singur cu portarul in minutul 85 ? Ai probleme :) Ai vazut alt meci. Ocazia lui Ilyes din 5 m nu ai vazut-o.

Paul
29th December 2005, 13:00
a , poate era min 80 ...
Da mai , a scpaat Iacob cu unu de`a vost in spinare , a central lung , si Lovin la 16 m , a plesnit`o peste ...

Cristy
29th December 2005, 15:32
auzi a fost udat gazonu si era mocirla , omule s-a jucat pe GIULESTI nu langa cimitire !
lol cica nu le trebuia victorie , hahha asta e cea mai tare .
daca nu oprea tudor de n ori jocul va bateam sigur , da ce sa-i faci, il loveau pe manechinu hamutovsky si nu s-a putut juca .
cum sa dea 3 0 pentru steaua ma cand si galeria de langa cimitire au aruncat cu scaune in el, au spart masina si sa nu-ti reamintesc ce au facut acolo la peluza , auzi 3 0 pentru ei .
de ce pentru voi ? crezi ca mai esti inainte de 89 ?

Paul
29th December 2005, 15:50
auzi , fac pariu cu tine pe 500 de coco ,ca daca se suspenda meciu se dadea 0-3 ...

100 % ... gazdele raspund in cazul asta !!!

S.O.S.
30th December 2005, 08:59
deah s-a vazut si in meciu direct diferenta de clasa , noi incercam sa dam gol iar voi in aparare tragand de 1 punct .

Ma 10 ani de B, tu ai vazut alt meci. Pt. tine, saracutu de tine, arbitrul Tudor nu-ti spune nimic.
Diferenta de clasa s-a vazut in Europa, unde Steaua a batut prin K.O., cu scoruri concludente, atat pe Valerenga, Lens sau Halmstad, in timp ce voi v-ati chinuit meci de meci, inscriind cate un gol, apoi v-ati bagat cu fundul in poarta. Mai mult, in meciul cu Feynoord ati beneficiind si de arbitraj, olandezii inscriind un gol perfect valabil.
Retine!!!! Voi nu va puteti compara cu Steaua nici de acum in 100 de ani!

MariusTR
30th December 2005, 09:13
....
Diferenta de clasa s-a vazut in Europa, unde Steaua a batut prin K.O., cu scoruri concludente, atat pe Valerenga, Lens sau Halmstad, in timp ce voi v-ati chinuit meci de meci, inscriind cate un gol, apoi v-ati bagat cu fundul in poarta. ...Retine!!!! Voi nu va puteti compara cu Steaua nici de acum in 100 de ani!
Nici Rapidul, nici Dinamo, nici Poli , nici FC National , si nici o alta echipa romaneasca de club nu se va ridica la nivelul Stelei in urmatoarele 3 milenii. Ce trebuie sa faceti, e doar sa recunoasteti... Steaua e REGINA in Romania, si va fi mereu.

Rapidul va trece de Herta , un gol diferenta la ei , 2 la noi.

superchumbo
30th December 2005, 10:40
daca nu oprea tudor de n ori jocul va bateam sigur , da ce sa-i faci, il loveau pe manechinu hamutovsky si nu s-a putut juca .

:happy

Foarte tare, Frate !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !
Gluma anului!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!! :ok: :ok: :ok:

andreiush
30th December 2005, 11:27
Incetati cu off-topicul! Discutati aici despre Rapid - Hertha Berlin!

Paul
30th December 2005, 12:29
bate Herta la scor :D

Paul
30th December 2005, 16:23
Cat despre primavara europeana , mai vb in martie - aprilie ...

Cristy
30th December 2005, 16:25
lol momentan suntem in primavara si nu poti spune ca nu suntem ca te minti singur.
normal ca vb prin martie aprilie in timp ce noi jucam cu o echipa puternica din germania voi jucati cu o echipa foarte slaba din olanda care le pleaca si cel mai bun om .

sun
30th December 2005, 17:42
Ce sa-i faci cry , Hertha e cea mai buna echipa din cele 7 pe care le puteati intalni ( :happy: ) adica cea care a dat un singur gol in 4 meciuri ( unul amarat cu pescarii aia de la Halmstad ) .
MARE ECHIPA HERTHA , domnle :D

Heereenveen e cel putin la acelasi nivel cu Hertha . O sa vedeti ce fac cu Ajax azi :ok:

Paul
30th December 2005, 22:33
@sun ai dreptate
Heerenveen 3 : 0 Ajax , insa in UEFA o sa joace cu juniorii iti spun eu :)

Zapada
1st January 2006, 13:48
Ce faci mai o iei pe urmele lui Zapada?


ce voiai sa spui aici?

despre sansele rapidului la calificare mai vorbim in saptamana meciuli tur

makeG
1st January 2006, 14:36
Sansele sunt de 50% pentru ambele echipe.. dar Rapid. dak joaka ashea cum au jukat pana akuma in Cupa UEFA... eu cred ca va reusi un rezultat bun!

sun
1st January 2006, 20:37
Rapid are o sansa imensa sa continue superba performanta . Faptul ca Hertha e ACCESIBILA ( si atat ) e un mare avantaj .
Abia astept sa vad ce face Rapidul . Poate mai mult decat Steaua ( care sigur se califica :D )

walt.mann
3rd January 2006, 11:23
Merg pe mana Rapidului. Se vor califica, dar dupa aia... Hamburg!

il cappo
4th January 2006, 03:44
Sincer, mi-ar conveni sa se califice rapidu' pt. ca astfel ar mai creste coeficientu' Romaniei si implicit al STELEI :D
Realistic vorbind ... nemtii se vor califica si cred ca rapid nu scoate mai mult de 1 egal , probabil 0-0 la Bucuresti.

GruppoApparte
4th January 2006, 07:25
beyyy nu mai fiti atat de rai si sustineti si Rapidu , merita ..... ce ziceti o alianta intre stelisti si rapidisti in ciuda la catelusi :)
eu din toata inimioara imi doresc sa se califice si Rapid ...

Vladek
4th January 2006, 12:35
Sustin alianta ... hai Rapid ! Cu un pic de noroc, se poate trece de Hertha, ca nu-i Real Madrid sau Barcelona ! Si mai vin niste puncte acolo ... si mai creste coeficientul ... si ne cresc sansele de a trimite 2 echipe in grupele Ligii Campionilor, acolo unde sunt bani seriosi !

relansat
13th January 2006, 07:11
rapid pleaca cu sansa a doua , dar sunt "singuri impotriva tuturor" , ashe ca

nu le dau nici o sansa ... un 10 % cred ca e rezonabil , sa nu fiu rautacios

Cristy
13th January 2006, 13:57
si cu feyenoord si restu echipelor ce sanse ne dadeai, -10 ?

alejandro
13th January 2006, 14:03
in ritmul asta zici ca poti sa bati si pe Barca...

Cristy
13th January 2006, 14:08
la ce a jucat herta , calificandu-se doar cu 1 gol , cred ca ei sunt cei care pleaca cu sansa a 2 a.
insa nu conteaza cine pleaca cu prima sansa ...

Hipgnosis
14th January 2006, 14:17
la ce a jucat herta , calificandu-se doar cu 1 gol , cred ca ei sunt cei care pleaca cu sansa a 2 a.
insa nu conteaza cine pleaca cu prima sansa ...

mai ia gata cu prostiile
hertha e echiap slaba, tu chiar nu intelegi nimic din ce zice remy :ok: , ah si nemotivata, era sa uit :drak:
anyway, puteti scoate un egal la ei, dc jucati in pressing sustinut, iar pe giulesti...pe ei pe mama lor.

relansat
14th January 2006, 16:27
hertha o sa fie mai motivata decat a fost in grupe , unde nu a dat o importanta

prea mare cupei uefa ... ajunsa in 16-imi sunt sigur ca isi doresc si mult sa

treaca de aceasta faza ... oricum , meci strans !!!

Cristy
14th January 2006, 16:59
sigur nu au dat importanta , asa cum zicea becali ca nu-l mai intereseaza uefa ci doar CL si cand s-au calificat in grupe imediat dadea prime si se lauda .:headbang:

relansat
14th January 2006, 17:52
sigur nu au dat importanta , asa cum zicea becali ca nu-l mai intereseaza uefa ci doar CL si cand s-au calificat in grupe imediat dadea prime si se lauda .:headbang:

hhh ... se lauda ? ... as vrea si eu un copos care sa dea bani sa faca atatea

case cate a facut becali ... nu sunt pro becali nici anti becali , dar este un om

care a pus suflet spre deosebire de domn copos care "taie" din prime dupa un

parcurs aproape perfect a lu' rapid in uefa

Emilio
16th January 2006, 01:18
relansat: hai sa nu le luam apararea lui Becali sau lui Copos ca n-are sens. Ce vrea sa insemne ca "a construit case pentru sinistrati"? Bravo lui!! Dar stie sa faca si altceva cumva? Copos nu a facut case pt sinistrati dar la firmele pe care le are lucreaza peste 3.000 de persoane, firmele lui platesc taxe la stat, etc. Cate taxe a platit Becali pana acum?

100%rapidist
16th January 2006, 07:56
Copos e un pic zgarcit iar Becali are sufletu mare dar mintea mica!!!Rapid daca
joaca ca in gruppe ar trebui sa castige ambele meciuri!!!

Vladek
16th January 2006, 11:19
Nu cred ca totusi Copos e "zgarcit" in sensul traditional al cuvantului. Mai curand e un ambitios, aplica in fotbal lectia pe care a invatat-o in afaceri ... asa crede el ca se face performanta - cine a jucat bine e rasplatit, cine nu, se vede la buzunar.

PS : Rapid are ( parerea mea ) un plus de 5% la capitolul sanse, fiindca joaca meciul retur acasa, unde a reusit victorii cu Feyenoord, Rennes. Daca nu se intampla vreun dezastru la Berlin, Rapidul poate sa castige acasa si sa se califice.

Emilio
16th January 2006, 12:26
Vladek,

noua ne e cam frica de echipele germane. Nu pe teren propriu dar in deplasare ne e tare frica. Nemtii au tot timpul echipe puternice (fizic vorbind), sar bine la cap din faze fixe.

Cand ma gandesc la meciuri cu nemti ma gandesc la sfertul de finala de la World Cup 1994 cand ne-au eliminat suedezii.

Asta e si n-am ce-i face.

Hipgnosis
16th January 2006, 15:49
[QUOTE=Emilio]Vladek,

noua ne e cam frica de echipele germane. Nu pe teren propriu dar in deplasare ne e tare frica. Nemtii au tot timpul echipe puternice (fizic vorbind), sar bine la cap din faze fixe.


Doar din fazele fixe sar bine la cap sau asa in general ? :drak:

Vladek
16th January 2006, 20:57
Vladek,

noua ne e cam frica de echipele germane. Nu pe teren propriu dar in deplasare ne e tare frica. Nemtii au tot timpul echipe puternice (fizic vorbind), sar bine la cap din faze fixe.

Cand ma gandesc la meciuri cu nemti ma gandesc la sfertul de finala de la World Cup 1994 cand ne-au eliminat suedezii.

Asta e si n-am ce-i face.

Noua adica "noi, Rapid" sau "noi, echipele romanesti in general" ? Chiar daca ar fi superior fizic vorbind, diferenta n-ar trebui sa fie totusi atat de mare. Iar la saritul la cap, cred ca pozitionarea e mai importanta decat statura jucatorului. Asta e un aspect la care trebuie sa lucreze Razvan..

Emilio
17th January 2006, 14:41
Hip: daca vrei sa discutam, hai sa o facem civilizat, fara mistouri de cartier. E valabil si pentru alte postari, de ex. aia cu RAFO si marketingul. Daca vrei sa faci misto de mine in mod deosebit, scrie-mi pe pm dar nu pe threadul asta despre Rapid.

Vladek: noua, Rapid.

$T3@u@
17th January 2006, 20:23
An Giulesti Cred ca rapidisti obti o victorie da la Hertha Berlin 50%:rolleyes:

Hipgnosis
18th January 2006, 16:19
Hip: daca vrei sa discutam, hai sa o facem civilizat, fara mistouri de cartier. E valabil si pentru alte postari, de ex. aia cu RAFO si marketingul. Daca vrei sa faci misto de mine in mod deosebit, scrie-mi pe pm dar nu pe threadul asta despre Rapid.

Vladek: noua, Rapid.

aha, vazusi
nu e ceva persoanal, relax
era doar o gluma. prefer sa imi cer scuze aici decat pe private, mi se pare mai corect sa fac asta dc te-a deranjat ca te-am intrebat unde sar nemtii sus? la faze fixe sau in general. Dc vrei imi cer scuze si ca ma cheama george sau ca tin cu steaua, si ca ploua afara si ca e gripa aviara.
nici n-am injurat, nici n-am facut bascalie gratuita de tine sau de rapid.
anyway, dc citesti posturile mele de mai sus referitoare la mneciul rapidului o sa vezi ca am fost echilibrat.

Emilio
18th January 2006, 16:53
eh, asa mai vii de-acasa.

On topic: in faze fixe sunt nemtii periculosi la cap. Nu de alta, dar din alergare nu prea le mai au.

Hipgnosis
18th January 2006, 17:06
eh, asa mai vii de-acasa.

On topic: in faze fixe sunt nemtii periculosi la cap. Nu de alta, dar din alergare nu prea le mai au.


nu vin de acasa sunt inca la servici :headbang:
doar aia am intrebat, dc sunt buni la cap la faze fixe, sau in general. si chiar nu era misto. citeste mai bine.
ps: nu intentionez sa fac misto personal de nimeni. imi arog dreptul de a face misto pe postul cuiva, dar doar pe postul ala! nu generalizez
kiss

Vladek
18th January 2006, 18:42
eh, asa mai vii de-acasa.

On topic: in faze fixe sunt nemtii periculosi la cap. Nu de alta, dar din alergare nu prea le mai au.

Hmmm.... sa stii ca parca nu prea e cazul. Nu stiu daca te-ai uitat la meciul Hertha - Steaua, dar cea mai periculoasa faza a Stelei a venit dupa o lovitura de cap - a lui Iacob - care a nimerit bara. In schimb, nu-mi amintesc vreo ocazie mai importanta a germanilor care sa fi venit dintr-o o centrare pe sus. Din contra, un sut bun al lui Marcelinhno, dupa o actiune personala, mi s-a parut cea mai mare sansa de gol a germanilor.

Emilio
18th January 2006, 18:54
Clar Hertha este o echipa buna iar meciul cu Steaua poate nu a fost cel mai bun al ei.

Mie mi-e teama de chestia aia cu centrarile echipelor nemtesti din faze fixe. Mai ales la cornere.

Eu sper sa oboseasca in campionat pana atunci (la ei nu e pauza) si sa-i alerge ai nostri (care sper sa nu faca burta in vacanta asta) sa le scoata ochii.

Paul
18th January 2006, 22:11
ba e pauza ... cca 1 luna si sunt in varf de forma la meciul cu voi (au 3-4 meciuri in picioare la ora jocului )

Sunchase
18th January 2006, 23:56
Ai calculat si ti-a dat ca dupa 3-4 etape sunt in varf de forma ?

Hipgnosis
19th January 2006, 10:44
Clar Hertha este o echipa buna iar meciul cu Steaua poate nu a fost cel mai bun al ei.


Iar o sa zici ca zic ceva de tine, dar ma risc :evil:
Poate ca nu au jucat ei prost, poate ca nu i-am lasat noi sa joace. acum serios, tactic Steaua a inchis toate culoarele, a facut pressing aproape tot meciul, ocaziile cele mai mari avandu-le tot noi.

Emilio
19th January 2006, 11:42
Hip: bravo voua! Steaua a jucat foarte bine in Cupa UEFA, toate meciurile. Eu zic ca ar fi pacat sa mergeti in CL caci sunteti asa de buni in UEFA.

Hipgnosis
19th January 2006, 13:56
Pai si rapid a jucat bine in uefa. nici ei nu au ce cauta in uefa. poate dinamo, dar de fapt ei nu prea se descurca in general in cupele europene.
mai ramane bacaul si jiul sa mearga ca despre ei nu stim cum merg prin europa.

Paul
19th January 2006, 15:51
Ai calculat si ti-a dat ca dupa 3-4 etape sunt in varf de forma ?
Pai de cate meciuri oficiale crezi ca are nevoie o echipa sa-si intre in ritm ... 3-4 sunt de ajuns ...
Oricum ei joaca amicale tari pe la diverse turnee in perioada asta , si la ei pauza nu e de 3 luni , ci e de 3 saptamani

pronostic
31st January 2006, 03:52
Bate Rapiduletul, prin golurile lui Marius Sumudica si Fanel Tara /hello

relansat
31st January 2006, 08:03
Bate Rapidul la forma in care se prezinta Hertha acum ... ca Rapidu' nu

straluceste in amicale , asta este alta problema :ok: ... oricum cred ca in

meciurile cu miza vor trece la treaba si vor reusi sa treaca de berlinezi ...

Doamne ajuta !!!

khaos1ft
31st January 2006, 08:21
acum ca s-a accidentat si moldovan e cam nasol, insa fata de echipa cu care rapidul s-a calificat in "februariul" european lipseste ilyes, care e mijlocas, si asta ar fi o problema mai mare, si poate n.constantin, e discutabil aportul lui si cat de mult ar avea rapidul nevoie de el. vor reveni v.negru si r.stancu, si poate... trecem si de hopul asta :)

Emilio
31st January 2006, 11:53
Trecem, trecem, nicio grija. Chestia cu Moldovan nu pica bine. Ce pacat!

grande
31st January 2006, 12:14
S-ar putea sa nu fie adevarata stirea asta cu accidentarea lui Moldovan ! om vedea ce-o va fi .

Sunchase
31st January 2006, 13:00
Mare pierdere nu e. Burdujan e peste.

ronaldinho
31st January 2006, 21:24
cum credeti ca va arata 11-le pt meciul tur cu Herta?
Eu vad ceva de genul: Coman- Constantin, Maftei, Rada - Karamian, R. Stancu, Maldarasanu, Badoi- Buga, Niculae - Burdujan sau Buga, Vasilache- Niculae

Cristy
31st January 2006, 21:28
Coman - Marius Constantin , Maftei, Rada - Badoi, Malda, Dica, Karamyan - Niculae, Buga si Nae Constantin .

joaca nae pentru ca e accidentat moldo , in retur daca isi revine o sa joace in locul lu nae .
se stie ca razvan facea mereu schimbarea ilyes cu dica , asa cred ca acum o sa fie titular , mai ales in cupa uefa ca in campionat e si pancone :).

andreiush
31st January 2006, 21:46
Nu a plecat Nae Constantin asta? :(
Nu mai vreau sa-l vad acolo in fata! Sa joace Burdujan! Sa arate si copilu asta ce stie!

In rest, cam aia e echipa, cu Dica sau R Stancu in locul lui Ilyes,

Paul
31st January 2006, 22:10
iata ca cele 2 transferuri sunt un mare fas

Pancu nu joaca in UEFA , Moldovan sta 5 + 3 recuperea , adik poate sa joaca 90 de min pe la 1 aprilie ...

In schimb a plecat Ilyes ...
Tzapaaaaaa

Cristy
31st January 2006, 22:41
andreiush , trecem peste postarea de mai sus si sa zic ce a zis vama la otv: ca singuru jucator care nu si-a prelungit contractu este perja si trebuie sa o faca.
in rest si-au prelungit pe langa badoi, malda si grigore si nae, deci il vedem in atac, ca moldo e accidentat :D

khaos1ft
31st January 2006, 23:01
in rest si-au prelungit pe langa badoi, malda si grigore si nae, deci il vedem in atac, ca moldo e accidentat :D

nu era vorba de contractul lui nae, ci despre zvonul conform caruia va fi imprumutat ... la arges, daca nu gresesc

Cristy
31st January 2006, 23:03
nush eu am dat pe final si jos scria din declaratiile lu vama in acea emisiune .era vorba doar de perja ca nu si-a prelungit, in rest toti , in afara de dolha care la vara pleaca la dinamo .
acum poate o pleca la arges ...

Hipgnosis
2nd February 2006, 15:48
valvis si la dorna pun laba pe club
copos va fi...presedinte de onoare :D

rasheedkpenny
2nd February 2006, 15:52
OFF-TOPIC: Aici este vorma despre meciul din UEFA... focus! Comentarii legate de meci, nu de viitoarea forma de asociere la Rapid. OK?

ON-TOPIC: Pacat ca Moldovan nu o sa poate juca, sper sa ne descurcam cu ce avem disponibil.. :)

Hipgnosis
2nd February 2006, 17:02
OFF-TOPIC: Aici este vorma despre meciul din UEFA... focus! Comentarii legate de meci, nu de viitoarea forma de asociere la Rapid. OK?

ON-TOPIC: Pacat ca Moldovan nu o sa poate juca, sper sa ne descurcam cu ce avem disponibil.. :)

pai aceasta mutare le poate afecta forma sportiva tinand cont ca nu va mai tipa copos la jucatori!

esku
8th February 2006, 00:53
greu dar nu imposibil... ne calificam.... (cu emotii :D)

Sunchase
8th February 2006, 12:38
Fara 5 titulari Herta nu a jucat deloc rau.Sa faci egal cu Bayern ( aflat in mare forma ) nu e chiar la indemana oricui

uti2102
8th February 2006, 13:20
Cu atat mai important rezultatul, dar mai ales evolutzia meciului, Hertha-Steaua. :)

andreiush
8th February 2006, 13:24
Si cu atat mai important va fi si rezultatul Rapidului cu Hertha :evil:

Emilio
8th February 2006, 13:32
Desi mai e o saptamana am inceput sa am deja emotii. Mai ales cand aud ca ne accidentam aiurea la antrenamente.

Ronaldinho: nu cred ca il baga pe Vasilache. In rest asta ar fi 11-le pentru UEFA. In campionat avem si optiunea Pancu. Sunt curios cum o sa faca Lucescu jocul cu si fara Pancu.

rasheedkpenny
8th February 2006, 15:00
Bine macar ca joaca Maldarasanu la mijloc, desi Romeo Stancu nu cred ca se ridica la nivelul lui Ilyes, iar Emil Dica mie mi se pare defensiv - sau cel putin Lucescu il baga cand vroia sa tina de scor. :(

In rest jucam in formula cu care am terminat turul...

dragos_popa17
8th February 2006, 16:52
Hertha n-a mai castigat din 4 decembrie. O singura victorie in ultimele 10 meciuri. Cei drept insa, nici n-a pierdut din 10 decembrie, avand o singura infrangere in ultimele 10 meciuri. Deci depinde de cum vrei sa te uiti :)

Sunchase
8th February 2006, 21:09
Un egal n-ar strica :D

grande
8th February 2006, 21:47
0-0 la Berlin
2-1 la Bucuresti !:)

Mazilu
8th February 2006, 22:07
Nu va suparati pe mine ca va spun, ma tem ca Rapid nu se califica. Echipele mici si furate de altii se descurca greu.Bravo ca ati ajuns aici,poate odata si alte echipe curate si cinstite vor reusi sa fie mai bune ca steaua si dinamo in EUROPA.Eu m-as bucura mult pentru voi sa bateti pe Herta.SUCCES!

Emilio
9th February 2006, 01:20
pai suntem mai buni decat Steaua si Dinamo in Europa. Cel putin anul asta.

Eu zic ca Rapid se califica, desi si mie mi-e teama ca avem un meci greu la Berlin.

grande
9th February 2006, 12:03
Usor nu va fi,important este sa ne calificam !

miruna`
9th February 2006, 12:55
avand in vedere si luand in considerare k noi am trecut de Stuttgart,Sahtior,Rennes,PAOK...avem cele mai mari sanse sa mergem in 8-imi ..dar la randul ei si Hertha a trecut de echipe puternice Lens,Sampdoria,Halmstads(chiar daca Halmstads a terminat grupa pe ultimul loc..:D )..asa ca ..eu cred k sansele de a merge mai departe sunt egale cu toate k Hertha nu e in cea mai buna forma a ei.In alta ordine de idei..noi am terminat grupa pe primul loc pe cand Hetha e terminat pe 3 dupa Steaua si Lens avand doar un gol marcat si nici unul primit pe cand Rapid a primit 2 goluri (amandoua de la Stuttgart-a fost ultimul meci al Rapidului in grupe si jucatorii si-au luat`o`n cap k doar erau calificatzi deja..;) ) si au marcat 5 ..ceea ce demonstreaza k Rapid are un atac mult mai bun dar o aparare mai proasta (asta e valabil si in campionat)..:P..oricum..eu zic k sansele sunt cat se poate de egale(tinand cont k in fotbal se poate intampla orice)....

Emilio
9th February 2006, 14:03
Oricum Rapidul va avea 12 jucatori la meciul de la Berlin. Vine Grande cu tot Grand Duche'-ul de Luxembourg la meci. Sa vezi ce galerie tare o sa avem./hello

Chiar asa Grande, incape toata po****tia Luxemburgului, cu duce cu tot intr-un charter Luxemburg - Berlin?

Hai Rapid!

miruna`
9th February 2006, 14:18
da ..asa e..Rapidul are cei mai fanatici suporteri...dupa parerea mea ( cei din timisoara,craiova, stelistii si dinamovistii sigur nu sunt de aceeasi parere..da`..in fine..).
Si apropo de "orice se poate intampla in fotbal"...mi-am adus aminte k acum vreo 4 ani ( nu ma injuratzi dak gresesc) ..la meciul Rapid-Anderlecht (2-3)..Rapid avea la pauza 2-0 (cele 2 goluri fiind marcate pe la finalul reprizei la un interval de timp foarte scurt). iar in cea de-a 2a repriza Andrelecht a marcat la fel..2 goluri unul dupa altul..iar pe final a aruncat "bomba" ce a zguduit Grandul si a spulberat visul rapidistilor de a merge mai departe in cupa UEFA..asta a fost doar o parte din "motto-ul": "orice se poate intampla in fotbal". K sa mai dau un exemplu Real Zaragoza i-a spulberat pe galactici cu 6-1 aseara.
Asta e o concluzie a cea se poate intampla la orice meci (inclusiv Rapid-Hertha ).De aceea cred k sansele sunt egele si nu trebuie sa ne facem sperantze..!!..

Emilio
9th February 2006, 14:37
Am fost la meciul ala de infarct cu Anderlecht! Era o caldura de +40 de grade chiar seara in timpul meciului. Noi ne calificam si la 2-2 insa aveam asa o presimtire inca de la 2-2 ca o sa pierdem. Cred ca la fel au simtit si jucatorii de pe teren.

A fost greseala de antrenor, in mod clar. De-aia a plecat pana la urma Rednic.

Oricum, micul grup de suporteri rapidisti (cred ca eram 200) si-a facut datoria pana la capat.

miruna`
9th February 2006, 14:53
eu aveam presimtirea k Rapid va pierde ink de la pauza..era prea dubios sa conducem cu 2-0 o echipa care era campioana Belgiei (26 sau cam asa ceva de campionate castigate).Oricum..m-a impresionat galeria..eram in fatza tv-ului si auzeam cum suporterii incurajau echipa (chiar si la 2-3 ..caci inca mai erau vreo 10-15 min din meci si Rapidul putea sa mai dea un gol sau poate chiar 2..cum le-a dat pe primele 2..:D )...de aceea suporterii sunt numitzi "al 12-lea jucator"...toata stima si respectu` pt cei care merg meci de meci in peluza (sau tribuna ..:P) indiferent k sunt +40 de grade sau -10..doar sa fie acolo si sa incurajeze echipa..!!


A fost greseala de antrenor, in mod clar. De-aia a plecat pana la urma Rednic.
Dc crezi asta? eu nu sunt de aceeasi parere...si acum regret plecarea lui Rednic (bine..cand ma gandesc la Razvan si la ceea ce a facut pana acum ..cam greu se poate regreta plecarea lui Rednic)...dar si Mircea Rednic a facut multe lucruri bune la Rapid: mai intai ca jucator (1997/1999..cred).A fost fundas si si-a dat toata silintza sa isi faca meseria asa cum trebuie ..plus ca in sezonul 1998/1999 sub conducerea antrenorului Mircea Lucescu echipa a castigat cel de-al 2-lea titlu de campioana.Iar in cel de-al 2-le rand Mircea Rednic ,ca antrenor, a castigat cel de-al 3-lea titlu de campioana cu Rapid in sezonul 2002/2003.De asemenea a mai castigat tot in acelasi sezon Cupa si Supercupa (cea din urma fiind primul trofeu castigat de Razvan Lucescu la Rapid, el avand pe atunci functia de vicepresedinte)

Emilio
9th February 2006, 15:20
Nu ma intelege gresit, Rednic a facut multe lucruri foarte bune la Rapid. Numai ca in meciul ala a gresit. Cum a gresit si Ancelotti in finala CL cu Liverpool anul trecut avand 3-0 la pauza. La 2-0, 3-0 la pauza, nu este permis sa nu reusesti sa inchizi jocul, sa neutralizezi adversarul si chiar sa mai inscrii pe contra-atac.

Dealtfel si Razvan Lucescu a gresit anul trecut cand puteam sa luam campionatul daca nu pierdeam aiurea puncte cu echipele care au retrogradat. Plus meciul de la National cand am facut 3-3 dupa ce conduceam cu 3-0.

Iar chestia asta a mai comis-o odata anul asta, la Galati.

uti2102
9th February 2006, 15:29
pai suntem mai buni decat Steaua si Dinamo in Europa. Cel putin anul asta.
:o: Manca-v-ash, shi voi traitzi pe alta lume ?!
Rapid 4 victorii 1 egal 1 infrangere => 9 puncte europene
Steaua 4 victorii 2 egaluri => 10 puncte europene
Voi visatzi cai verzi pe peretzi.
Oricum, bafta !

miruna`
9th February 2006, 15:41
mda..ai dreptate..vezi..tocmai asta spuneam si eu cu vreo 3 post-uri inainte..in fotbal se poate orice..conduci cu 3-0 si faci egal cu o echipa care mai k retrogradeaza...e adevarat k la Rapid "minunile" astea se intalnesc cam des..cum ai spus si tu..cu National 3-3..,2-2 cu Apulum (in sezonul 2004/2005),iar anul asta cu Otelul 3-3. Totusi greselile astea nu`s numa ale antrenorului k doar nu el e acolo pe teren ..el doar sta pe banca de rezerve si coordoneaza jocul ..da` e o diferentza mare intre a sta si a te uita la joc..si a juca...Uneori este si vina lui si de cele mai multe ori cand echipa pierde toti arunca vina pe antrenor cu toate ca el si-a dat toata silinta sa castige...pierderea sau castigarea unui meci nu apartine numai antrenorului..toata echipa si chiar stuff-ul tehnic trebuie sa isi asume raspunderea pt ceea ce se petrece pe teren. Degeaba incerci tu ,ca antrenor, sa castigi un meci ..dak jucatorii nu vor..sau nu pot.

alpopa..acum fara suparare da` cand e vb de UEFA sau CL nu ar trebui sa mai fie rivalitatea asta intre echipe...mie imi venea sa ma urc pe peretzi cand Dinamo a lua gol in ultima secunda si nu s-a calificat in 16-imi alaturi de Rapid si Steaua.

Emilio
9th February 2006, 16:49
Alpopa: las-o jos. In calculul coeficientilor UEFA, Rapid a adus Romaniei 12,5 puncte sezonul asta pana acum fata de Steaua care a adus 12 puncte.

Rapid si Steaua sunt ambele calificate in aceeasi faza a UEFA, Rapid terminand grupa cu 9 puncte fata de Steaua cu 8 puncte.

Bai frate dar tare are de suferit ego-ul vostru ca si altii din Romania demonstreaza cate ceva in Europa. Va autosugestionati ca Steaua ar fi singura echipa ce ar reprezenta Romania in Europa (inclusiv cu scandari de genul: "Romania - Steaua, Europa - Steaua") si va doare cand vi se reaminteste de succesul altora. Ati confiscat timp de 15 ani si ideea de stadion pentru nationala, obligand practic nationala sa joace toate meciurile oficiale timp de 15 ani pe terenul Ghencea. Si nu ati avut si nici nu aveti remuscari.

Trebuie sa va scoateti din cap ideea ca Steaua are monopol pe Europa. Cand va reveniti poate mai vorbim.

Miruna: desigur ca nu e numai vina antrenorului dar se poate spune ca in astfel de situatii antrenorul este de vina. Uneori are noroc adversarul cu carul (cum s-a intamplat in AC Milan - Liverpool) dar oricum este inadmisibil sa conduci cu 3-0 la pauza si sa te lasi egalat. Repet, in 90% din cazuri e greseala de antrenor.

PS. vezi ca stuff este diferit de staff

miruna`
9th February 2006, 17:24
ai dreptate..dar am si eu dreptate.
in fine..ne-am cam indepartat de la subiect..:D

P.S. sorry..a fost o greseala de scriere..ma gandeam la altceva

Emilio
9th February 2006, 17:32
Eu zic ca Rapid are un avantaj asupra Hertei:
- suntem mai odihniti decat ei
- Lucescu jr. a avut timp sa-i studieze. Probabil ca a si vorbit cu taica-su despre strategia de joc (reamintesc ca in Ucraina acum e pauza competitionala)
- suntem mai motivati decat ei
- Herta e pe locul 5, are sanse sa se califice in CL si s-ar putea sa nu prea ii mai intereseze Cupa UEFA

Dezavantaj:
- Herta are jocuri oficiale recente in picioare si nu oriunde ci in campionatul Germaniei, noi nu am mai jucat de 2 luni
- Herta are un lot mai valoros

Sunchase
9th February 2006, 18:01
:o: Manca-v-ash, shi voi traitzi pe alta lume ?!
Rapid 4 victorii 1 egal 1 infrangere => 9 puncte europene
Steaua 4 victorii 2 egaluri => 10 puncte europene
Voi visatzi cai verzi pe peretzi.
Oricum, bafta !


Alpopa :happy pai asa punem si noi victoriile din meciurile cu echipe din andorra si macedonia :happy

+ in preliminariile pt uefa am jucat cu feneyoord nu cu pusti din norvegia.

Emilio
9th February 2006, 18:11
ca sa nu mai vorbesc despre eliminarea in fata echipei ce schia prin zona retrogradarii, cu antrenor de fete.:evil:

miruna`
9th February 2006, 19:14
hai mah ..nu fiti rai...las` k vdm noi ce va fi pe 15 si dup-aia mai vb
si in plus..alpopa..ai gresit rau rezultatele...Rapid a terminat grupa pe primul loc cu 9 pct, 3 victorii (nu 2),1 infrangere si nici un egal (nu cum ai spus tu) , iar Steaua cu 8 pct , 2 victorii si 2 egaluri.nu stiu de unde ai scos tu faza cu 4 victorii.. noi vb de grupe nu de meciurile jucate inainte de faza grupelor...!!!!!!
"Rapid 4 victorii 1 egal 1 infrangere => 9 puncte europene
Steaua 4 victorii 2 egaluri => 10 puncte europene"
..greu cu matematica..dupa cum spui tu: Rapid are 4 victorii adica 4x3=12 pct, 1 egal=1 pct si 1 infrangere adik nici un pct=>12+1=13 pct.
Steaua-4 victorii=12 pct si 2 egaluri adik 2 pct.=>12+2=14 pct.


..dak se referea la altceva..sorry...

uti2102
9th February 2006, 21:23
Alpopa: las-o jos. In calculul coeficientilor UEFA, Rapid a adus Romaniei 12,5 puncte sezonul asta pana acum fata de Steaua care a adus 12 puncte.

:happy Voi suntetzi intr-adevar pe alta lume :) Meciurile din preliminarii se contabilizeaza doar in calculul coeficientului de tzara.....dar ma rog, va intzeleg "nemancarea".
Daca eshti curios verifica ce coeficient are Steaua shi ce coeficient are Rapid in acest an. 13,355 la 12,355. Dar ma rog, nu conteaza, daca voi zicetzi ca suntetzi mai "buni" sa fitzi sanatoshi :)
Cum v-am zis, bafta :)

Emilio
9th February 2006, 22:00
Alpopa, poti sa discuti ON TOPIC???? Aici discutam Rapid - Herta, nu Steaua!! Faceti ce faceti si va bagati in seama peste tot.

PS. Pai care puncte conteaza? Alea utile, adica pt. tara sau alea inutile, indiviuale, pentru ego-ul tau personal? Ce faceti voi cu coeficientul de 13,355 daca nu va calificati anul viitor in cupele europene? Va uitati la el, aia faceti!!! In schimb, punctele pentru tara sunt folositoare, conteaza la nr. de echipe. Repet, pe voi nu va intereseaza soarta altora ci numai si numai binele vostru. Si cand ma gandesc ca Romania a jucat numai pe stadionul vostru timp de 15 ani, imi vine rau... Si by the way, uite ce publica OLS pe 3 februarie 2006: "Echipele Rapid Bucureşti şi Steaua Bucureşti se menţin pe aceleaşi locuri ca luna trecută, 41, respectiv, 53, în clasamentul mondial al cluburilor de fotbal, dat publicităţii de către Federaţia Internaţională pentru Istoria şi Statistica Fotbalului (IFFHS)." Mai ai ceva de comentat? IFFHS nu e bun ca nu e acreditat de jiji? Vezi ca deveniti ridicoli cu statisticile astea folosite dupa ureche. Ori are 10 puncte ori 13,355? Eu te-as sfatui sa folosesti bunul simt. Nu ati avut fata de CL, ati participat in Cupa UEFA unde in grupe ati luat 8 puncte. Noi am fost mai buni si am luat 9. Anul trecut voi ati fost mai buni, noi inexistenti, bravo voua! Dar pentru numele lui Dumnezeu, incercati macar o data sa fiti obiectivi.

ON TOPIC daca se poate!

uti2102
9th February 2006, 22:26
ON TOPIC :
Daca Rapidul va evolua in acelashi stil de echipa mica de la Donetzk shi Stuttgart, cand parca ii era frica sa iasa din propria jumatate, eu nu vad perspective prea fericite pentru noi. Ma ashtept insa la atitudine pozitiva, lipsa de trac shi mult curaj din partea jucatorilor rapidishti. Avem nevoie de puncte pentru tzara !

OFF TOPIC :
Emilio, io-tzi vorbesc strict pe cifre, deci sunt OBIECTIV. Alte aspecte nu ma intereseaza. Dupa cum tzi-am zis, coeficientzii UEFA provizorii pe 2005/2006 ai celor doua echipe sunt de 13,355 Steaua, respectiv 12,355 Rapidul; coeficientzi calculatzi pe baza performantzelor europene din sezonul in curs ! Cam asta e cu clasamentul in cupele europene.
Alte clasamente straine de realitate ma intereseaza mai putzin. Poate ca nu shtiai, dar in clasamentul IFFHS pe primul loc este......Liverpool. :happy Asta
cam spune tot despre relevantza acestui clasament :)

@miruna : shi eu imi doresc din tot sufletul ca Rapidul sa mai obtzina rezultate pozitive in acest an de cupe europene ! Interventzia mea era legata de altceva, shi anume de prezentarea denaturata a informatzilor, cu scopul de a lasa o impresie dorita, aceea ca Rapidul a strans mai multe puncte in cupele europene decat Steaua. Fara indoiala ca, raportata la performantzele obishnuite ale Rapidului, ceea ce au facut in acest an este mult peste ceea ce a facut Steaua, care are pretentzii mai mari shi care deocamdata nu a reushit decat sa ajunga intr-o faza pe care sezonul trecut a depashit-o.

PS:
Voi se pare insa ca nu shtitzi care-i cupa Uefa shi care-s tururile preliminare. Cineva zicea mai sus ca atzi jucat cu Feyenoord in preliminarii :happy Nu, in preliminarii atzi jucat cu andorrezii shi macedonenii. Dar ma rog, eu mai iau dupa clasamente facute "dupa ureche", voi shtitzi mai bine.

Paul
9th February 2006, 23:18
bai baietzi , o luati pe aratura

Deci in ceea ce priveste aportul de puncte adus ROMANIEI :

Rapid a adus 12,5 p (care se impart la 3 ) ==> 4.166 p aduse Romaniei
Steaua a adus 12 p / 3 ==> 4.000 p , aduse ROmaniei

http://www.xs4all.nl/~kassiesa/bert/uefa/data/method3/ccoef2006.html ,

Asta daca va incalzeste cu ceva.

In ceea ce priveste coeficientul individual : (adica puncte adunate de fiecare echipa ( nu se iau in calcul tururile preliminare) + 1/3 din coeficientul tarii lucrurile stau asa:

Steaua 13,350 p (4p cu valerenga +6 p in Grupa + 3.350 coef. de tara)
Rapid 12,350 p (3p cu Feyenoord + 6p in grupe + 3.350p coeficientuld e tara)

Adik , primul clasament ,nu are aplicatie reala , pe cand punctele din al doilea top , conteaza :P

----

In schimb, punctele pentru tara sunt folositoare, conteaza la nr. de echipe. Repet, pe voi nu va intereseaza soarta altora ci numai si numai binele vostru. Si cand ma gandesc ca Romania a jucat numai pe stadionul vostru timp de 15 ani, imi vine rau...
Nu sunt asa folositoare.
Daca Romania va avea dreptul la 4 echipe , insa nu are decat 3 echipe care sa faca fatza in Europa ,degeaba ai 4 , fiindca viitoarele puncte se impart la 4 , nu la 3.
Cat despre binele altora , da`o in fasole ... mai intai binele personal , ceilalti la urma !


Echipele Rapid Bucureşti şi Steaua Bucureşti se menţin pe aceleaşi locuri ca luna trecută, 41, respectiv, 53, în clasamentul mondial al cluburilor de fotbal, dat publicităţii de către Federaţia Internaţională pentru Istoria şi Statistica Fotbalului (IFFHS)." Mai ai ceva de comentat? IFFHS nu e bun ca nu e acreditat de jiji?

Asta chiar ca nu e bun.
Mecanismul de clasificare e complicat , e posibil ca Rapid chiar daca e pe #41, pe locul 30 sa fie o echipa din Congo care bate tot la ea acasa , si pe #14 o echipa din Paraguay, E ca si gheata de aur , care e posibil sa fie castigata de un estonian ! cu 41 de goluri la el in tara !

Plus ca clasamentul IFFHS , nu e bun la nimic , eventual daca esti mai fericit tu perosnal. Nu iti nici o cupa daca esti primul , nu ai puncte sa zici ca ai privilegii la tragerile la sorti , etc

grande
10th February 2006, 02:36
Oricum Rapidul va avea 12 jucatori la meciul de la Berlin. Vine Grande cu tot Grand Duche'-ul de Luxembourg la meci. Sa vezi ce galerie tare o sa avem./hello

Noi plecam de aici 20 de rapidisti ,unii vor pleaca cu un microbus iar altii cu avionul !L-am sunat ieri pe Marele Duce si l-am invitat la meci dar din pacate nu poate sa vina din cauza banilor :happy `dar mi-a promis ca o sa vina la Bucuresti pentru meciul retur ca pana atunci primeste pensia si poate sa-si cumpere si el biletul de avion:happy
In orice caz sper sa fim cati mai multi pe stadion si sa ne incurajam echipa asa cum am facut-o de fiecare data !

Emilio
10th February 2006, 09:44
Pt Paul: mai baiete, daca as scrie o carte despre oamenii incomplet dezvoltati intelectual, te-as pune pe coperta.

In primul rand, dai dovada de lipsa de logica. Te contrazici in propozitii consecutive. Dupa parerea ta, clasamentul pe tari nu are aplicatie reala dar tot dupa parerea ta nu este asa folositor. Deci este folositor dar nu asa de folositor. Dar totusi, nu are aplicatie reala. Decide-te!

Eu zic ca e folositor caci in functie de el Romania poate inscrie mai multe sau mai putine echipe in Cupele Europene.

Pe urma nu inteleg la ce-ti foloseste sa afirmi ca Romania nu are nevoie de 4 echipe in cupa UEFA. Lasa-i bai frate si pe altii sa joace! Adica de ce nu ar face fata si Poli Timisoara? Normal ca in primul lor an dupa atata timp le-ar fi mai greu, dar pana nu joaca nu poa' sa aiba experienta.

Despre coeficientul individual: Steaua se sterge cu coeficientul ala undeva daca termina campionatul pe locul 5. Iar faptul ca in calculul respectiv Steaua a luat 4 puncte pt exceptionalul rezultat cu Valerenga in timp ce Rapid a luat 3 puncte din dubla cu Feyenoord, rezultate ce ne-au calificat impreuna in grupele Cupei UEFA, nu este meritul Stelei in Europa ci meritul Stelei in campionatul Romaniei pe care l-a castigat anul trecut.

(coeficientul individual nu iti foloseste decat la tragerea la sorti din tururile de calificare in grupa si, in cazuri extreme pt departajarea din grupe dar iti repet, daca terminati pe locul 5, nu va foloseste la nimc. )

Cat despre clasamentul IFFHS - daca nu e bun la nimc, de ce se mai chinuie unii sa-l tina in viata si il mai si publica astia pe OLS? Aa, ca vulpea cand nu ajunge la struguri spune ca sunt acri, asta este altceva. Cred ca daca Steaua era mai sus il fluturai si pe asta.

PUNCT.

Daca mai ai comentarii, ON TOPIC te rog.

dede
10th February 2006, 10:08
Iar faptul ca in calculul respectiv Steaua a luat 4 puncte pt exceptionalul rezultat cu Valerenga in timp ce Rapid a luat 3 puncte din dubla cu Feyenoord, rezultate ce ne-au calificat impreuna in grupele Cupei UEFA, nu este meritul Stelei in Europa ci meritul Stelei in campionatul Romaniei pe care l-a castigat anul trecut.
ba este meritul Stelei in Europa, deoarece Steaua era cap de serie (coeficient mai mare) => avea adversar mai accesibil, in timp ce rapid nu era => adversar mai greu

on-topic: acolo egal, in ro castiga rapid

Constantine
10th February 2006, 10:57
Cand se joaca meciul? Ce post TV il transmite?

Emilio
10th February 2006, 11:02
ba este meritul Stelei in Europa, deoarece Steaua era cap de serie (coeficient mai mare) => avea adversar mai accesibil, in timp ce rapid nu era => adversar mai greu

on-topic: acolo egal, in ro castiga rapid

Foarte buni coeficientii astia: Steaua cu coeficient mai mare joaca cu niste schiori si se califica in UEFA, Rapid cu coeficient mai mic joaca cu ditai Feyenoordul si se califica si ea. La fel si Dinamo cu Feyenoord.

On topic: multumesc pt pronostic

dede
10th February 2006, 11:10
pai conteaza si coeficientii...de ex, anu trecut dinamo nu s-a calificat, din cauza ca a intalnit un adversar mai greu (nu era cap de serie)...anu acesta au avut noroc, si s-au calificat...la fel si voi

in legatura cu rezultatele :ok:

Emilio
10th February 2006, 11:29
Unde am zis eu ca nu conteaza si coeficientii individuali?

dede
10th February 2006, 11:34
eu asa am inteles...poate am inteles gresit

Paul
10th February 2006, 11:56
@Emilio coeficientii astia , s-au creat in 5 ani , si nu 3 luni !

BTW.
Repet coeficientii de tara nu au aplicatie reala.
Romania nu are forta sa mearga cu 4 echipe ... Poli nu are fatza de Europa

Hai sa`ti explic ceva.

CFR Cluj a fost apropae de UEFA (via Intertoto)
Se calfiica , si era eliminata cu dubla infrangere ! ok.

Punctele obtinute de Rapid + Steaua + DInamo (12,5 + 12 + 6 = 30.5) impartite la 3 dau 10.166 , si Romania e pe locul 15 , care te duce cu 2 echipe in Liga !

Aceleasi 30.5 p impartite la 4 (daca se califica si CFR) , dau 7.50 , adik cu 2,5 p mai putin decat in primul caz.

In acest caz Romania era sub Elvetia , si nu mai vedeam noi Champions League.

Deci uite avantajul cu 3 echipe !
Vrei sa stii cum arata daca prin absurd jucam cu 2 echipe si Dinamo nu era in ecuatie.

12+12.5 / 2 = 12.125 p ==> coeficient Romaia 26.279 , care ne ducea pe locul 12 , aproape de locul 10 , care duce campioana direct in GRUPELE LIGII.

Si nu uita ca Steaua si Rapid mai aduna puncte.

Deci repet , in UEFA principiul ideal e putine echipe si bune , decat multe si slabe.

Astfel fiind putine echipe creste concurentza interna , si cand intram cu multe 4 sau chiar 5 putem face senzatie.

Momentan suntem in perioada de acumulari !

miruna`
10th February 2006, 12:08
nu mai fiti asa rai..va rog yo..cand e vb de UEFA sau CL nu ar trebui sa fim asa dusmanosi..serios acum..ce rost are sa ne certam asa de-aiurea?toate echipele care am ajuns cat de cat in Europa (adik Rapid , Steaua, CFR si Dinamo) au adus pct importante Romaniei.
..ON TOPIC va rog mult..aici nu e vb de campionat e vb de UEFA...!!!!!

dede
10th February 2006, 12:15
cfr ce pct a adus?

uti2102
10th February 2006, 12:18
@d3d3
CFR n-a adus nici un punct, nu s-a calificat pe tabloul principal al unei cupe europene.


Unde am zis eu ca nu conteaza si coeficientii individuali?
Tu ai zis ca Rapid e peste Steaua in Europa in acest an, lucru contrazis de cifre. Aici se purta toata "discutzia" :)

dede
10th February 2006, 12:21
pai stiam...deaia am intrebat

Emilio
10th February 2006, 12:30
@d3d3
CFR n-a adus nici un punct, nu s-a calificat pe tabloul principal al unei cupe europene.


Tu ai zis ca Rapid e peste Steaua in Europa in acest an, lucru contrazis de cifre. Aici se purta toata "discutzia" :)

...lucru contrazis de anumite cifre.

Tu vrei sa demonstrezi prin cifre, dar numai alea care iti plac tie, ca Steaua a fost mai buna decat Rapid in Europa anul asta. Si am explicat ca la gradinita ca nu e asa in postul pe care l-am scris de dimineata. Daca nu intelegi, treaba ta, drum bun. Eu unul am incheiat discutia caci nu duce nicaieri.

uti2102
10th February 2006, 12:36
Eshti de-a dreptul incorigibil Emilio. Nu sunt "unele cifre", sunt chiar "cifrele" : adica coeficientzii europeni ai celor doua cluburi, Steaua, respectiv Rapid, adunatzi in acest sezon de cupe europene. Cred ca m-am exprimat mai clar decat daca tzi-ash fi desenat.
In orice caz, ai dreptate legat de locul unde duce aceasta discutzie : nicaieri ! Realitatea va ramane tot realitate iar tu eshti liber sa crezi ce vrei, inclusiv ca Rapid e peste Steaua sau peste cine vrei tu sa fie.

Paul
10th February 2006, 12:39
...lucru contrazis de anumite cifre.
Buei , te nu faci diferentza.

Deci repet:

In plan individual STEAUA e peste RAPID.

In plan "patriotic" ...adica puncte aduse pentru tara , Rapid are un avans de 0,5 p care se impart la 3 ... 0,166 p aduse in plus Romaniei

Acu te`ai lamurit?

Emilio
10th February 2006, 12:50
hai mai bagati, mai laudati-va un pic. Haideti, scrieti despre cum numai Steaua poate juca si poate avea rezultate in Europa. Haideti, mai scrieti cum ca Poli Timisoara nu are fata de Europa. Scrieti ceva si de Craiova. Dupa care mai scrieti cum a castigat Steaua CCE in 1986 ca nu am mai auzit povestea asta de mult. Si toate astea la un amarat de meci Rapid - Herta Berlin.

Si ce este mai grav e ca nu va dati seama cat de ridicoli deveniti. Nu v-ati dat seama niciodata si se pare ca nici eforturile altor forumisti de a va indrepta nu v-au ajutat.

PS. Va rog eu frumos sa va limitati la comentarii despre Rapid - Herta asta ca sa respectam gazda acestui forum

uti2102
10th February 2006, 15:17
Nu arunca pisica in ograda noastra Emilio. Tu ai facut o afirmatzie eronata shi noi te-am corectat. Apoi au urmat justificari. Atata tot. De laudat o sa ne laudam daca ajungem in sferturi; pana acum n-am realizat nimic deosebit in acest sezon de cupe europene, spre deosebire de voi sau de dinamovishti...

Emilio
10th February 2006, 15:49
N-ati demonstrat NIMIC.

Alpopa: sunt 2 clasamente UEFA in care se aduna puncte. Intr-unul, care foloseste la stabilirea coeficientului tarii, important pt nr. de echipe, Rapid este peste. In celalalt, coeficientul personal, este premiata echipa care a jucat in CL (4 puncte pt un egal cu Valerenga fata de Rapid 3 puncte pentru o victorie si un egal cu Feyenoord) dar nu pentru ce anume a jucat ci doar pentru faptul ca jucat, ca a facut act de prezenta. Iar in celalalt clasament IFFHS iarasi Rapid este peste Steaua.

Iar daca din 3 clasamente voi il alegeti pe singurul care va e favorabil, hai sa revenim la bun simt si sa-l aplicam aici: atat Steaua cat si Rapid s-au calificat in primavara Cupei UEFA, Rapid terminand grupa cu 9 puncte, Steaua cu 8.

Asa este, pentru noi este o mare realizare primavara europeana si ne bucuram pentru acest succes. Daca voi nu va bucurati pentru al vostru, dezamagirea va fi si mai mare cand veti fi eliminati. Va creati asteptari mult prea mari, de echipa care se vrea o mare echipa europeana, in virtutea unei cupe castigate acum 20 de ani si a 20 de ani de spalat pe creier. Cand de fapt, daca e sa va dau o oglinda ca sa va treziti din ridicol, veti vedea o Steaua eliminata in preliminariile pt CL de niste schiori si care se zbate in cupa UEFA alaturi de echipe precum Heerenveen.

miruna`
10th February 2006, 17:12
baaaah..gata..nu va mai certatzi atata.
..dak chiar vreti sa vedetzi o comparatzie corecta intre Rapid si Steaua ..va spun yo.....deci..dupa cum urmeaza :
-Steaua:
~a jucat impotriva celor de la Lens(locul 4 in campionatul Frantei)->4-0; Sampdoria(locul 9 in Italia)->0-0; Halmstads (nush pe ce loc e in Suedia..:D) ->3-0 si Hertha (e pe locu` 5 in Germania)->0-0
~a terminat pe prima pozitie in grupa "C" cu 2 victorii, 2 egaluri si nicio infrangere adica 8 pct.
~a marcat in total 7 goluri fara sa primeasca nici unul
~a adus Romaniei 12 pct
~se afla pe pozitia a-53-a in clasamentul mondial al cluburilor de fotbal
~in 16-imile Cupei UEFA va juca impotriva celor de Heerenveen (ocupa pozitia a6a in campionatul Olandei) care s-au calificat in 16-imi de pe pozitia a3a a grupe "F"(1 victorie, 2 egaluri si 1 infrangere=>5 pct.;2 goluri date si tot atatea primite) si momentan ocupa locul 101 in clasamentul modial al cluburilor de fotbal(sursa IFFHS)

-Rapid:
~a jucat impotriva lui Sahtior (locul 2 in Ucraina)->1-0; Rennais ( locul 8 in campionatul Frantei)->2-0; PAOK(locul 4 in Grecia)->1-0 si Stuttgart(locul 9 in Germania)->1-2
~a terminat pe prima pozitie in grupa "G" cu 3 victorii si 1 infrangere ceea ce inseamna k a obtinut nu mai putin de 9 pct.
~a marcat 5 goluri si a primit 2 (ambele de la Stuttgart)
~a adus Romaniei 12,5 pct
~momentan se afla pe lucul 41 in clasamentul mondial al cluburilor de fotbal
~va juca impotriva celor de la Hertha care s-au calificat in 16-imi de pe pozitia a3a a grupei "C" cu 1 victorie, 3 egaluri si 1 infrangere (6 pct).In meciurile disputate nu au primit nici un gol,in schimb au marcat unul(impotriva celor de la Halmstads) si actualmente se afla pe pozitia 65 in clasamentul celor mai bune echipe(sursa IFFHS).



..astea fiind spuse va las pe voi sa tragetzi concluzia....
..k sa nu mai fie neintelegeri de genu`:cum si cate pct a adus fiecare echipa tzarii si cine pe ce loc se afla vizitatzi:http://www.iffhs.de/

Emilio
10th February 2006, 17:22
miruna,
noi am tras concluzia dar fiecare dintre noi sustine ca echipa lui de suflet (Rapid, respcectiv Steaua) ar fi avut rezultate mai bune.
Am avea nevoie de un arbitru obiectiv.

Iar arbitrul asta obiectiv zic eu ca sunt meciurile cu Herta si cu Heerenveen.

Eu sper sa ajunga ambele echipe cat mai departe in UEFA iar aia care ajunge cel mai departe va fi cea mai buna.

Hai Rapid!

rasheedkpenny
10th February 2006, 17:24
off-topic: Popica, ce-ar fi sa nu te mai bagi tu pe aici cu Steaua ta!?? Pana acum nu m-am bagat, dar nu se mai poate continua asa. Chiar nu vad rostul "duelului" asta. Fiecare echipa sa-si vada de drumul sau in UEFA, sa ne vedem cu bine cat mai sus in aceasta competitie si cel mai bun sa ia tot!
Eu personal o sa va felicit la victorii si o sa ma bucur pentru voi ca pentru o echipa romaneasca! Probabil si tu vei face la fel.

on-topic: Sa revenim la Rapid si la meciul vs. Hertha! Lumea pare optimista inainte de acest meci, e normal sa aiba o atitudine pozitiva, altcumva nu se poate! Oricum e un meci greu, mai greu decat cel cu Feyenoord. Spun acest lucru deoarece in meciul cu Feyenoord nu aveam 50% sanse, asa cum avem acum! Atunci, la meciul cu olandezii, plecam din postura de "under-dogs"!

later-edit: am scris mesajul asta inainte sa citesc ce a scris Emilio!

miruna`
10th February 2006, 17:25
Buei , te nu faci diferentza.

Deci repet:

In plan individual STEAUA e peste RAPID.

In plan "patriotic" ...adica puncte aduse pentru tara , Rapid are un avans de 0,5 p care se impart la 3 ... 0,166 p aduse in plus Romaniei

Acu te`ai lamurit?


.. omule..sorry k spun asta dar te contrazici de numa..fii atent:"In plan individual STEAUA e peste RAPID."..bun..nimik de comentat..Steaua e peste Rapid ..toata lumea stie k Rapid nu se compara cu Steaua..dar.."In plan "patriotic" ...adica puncte aduse pentru tara , Rapid are un avans de 0,5 p care se impart la 3 ... 0,166 p aduse in plus Romaniei"..acum m-ai bagat in ceatza..ba Steaua e peste Rapid..ba Rapid aduce mai multe pct Romaniei decat Steaua..deci..cine peste cine e..??????????????????????
..nu mi-o lua in nume de rau..da` yo`s mai blonda si nu inteleg :D:D

Emilio
10th February 2006, 17:54
Grande, Miruna, Rasheed: de acord cu voi sa discutam despre Rapid - Herta aici si atat.

On topic: se pare ca cei de la Herta au multe accidentari inainte de deplasarea lor de sambata la Wolfsburg (loc 13). Iar dupa meciul cu noi vor juca pe teren propriu cu Shalke (locul 4). Iar dupa returul cu noi au deplasare la Duisburg (locul 16).

Eu zic ca se vor concentra mai degraba pe campionat ceea ce ne da o sansa in plus. Dar nu trebuie subestimati!

miruna`
10th February 2006, 18:03
mai sunt 5 zile...!!!
..tot ceea ce imi doresc e un arbitru k-lumea k restu` vine de la sine...

Paul
10th February 2006, 21:35
N-ati demonstrat NIMIC.

Alpopa: sunt 2 clasamente UEFA in care se aduna puncte. Intr-unul, care foloseste la stabilirea coeficientului tarii, important pt nr. de echipe, Rapid este peste. In celalalt, coeficientul personal, este premiata echipa care a jucat in CL (4 puncte pt un egal cu Valerenga fata de Rapid 3 puncte pentru o victorie si un egal cu Feyenoord) dar nu pentru ce anume a jucat ci doar pentru faptul ca jucat, ca a facut act de prezenta. Iar in celalalt clasament IFFHS iarasi Rapid este peste Steaua.


Fratele meu:
1) Steaua nu a jucat in CL cu Valerenga, iti repet ultima oara :
2) Steaua a luat 4p cu Valerenga fiidnca a avut dubla victorie !!! nu egal !
Crede`ma ca in clasamentele astea ori bati pe Manchester ori pe Halmstads tot 2p iei ... :evil:



Iar daca din 3 clasamente voi il alegeti pe singurul care va e favorabil, hai sa revenim la bun simt si sa-l aplicam aici: atat Steaua cat si Rapid s-au calificat in primavara Cupei UEFA, Rapid terminand grupa cu 9 puncte, Steaua cu 8.
Nu e vorba ca il alegem pe ala care ne convine.
Cu clasamentul IFFHS ala te poti sterge la fund , la fel si cu coeficientii nationali.

Atat timp cat ai o echipa valoroasa , cu care esti sigur ca termini in primele 3 echipe (cazul Stelei) ti se rupe de cate echipa are Romania (coeficientul National) si te intereseaza doar coeficientul personal.
Si in clasamentul direct , Steaua are 13p , Rapid 12p.




Asa este, pentru noi este o mare realizare primavara europeana si ne bucuram pentru acest succes. Daca voi nu va bucurati pentru al vostru, dezamagirea va fi si mai mare cand veti fi eliminati. Va creati asteptari mult prea mari, de echipa care se vrea o mare echipa europeana, in virtutea unei cupe castigate acum 20 de ani si a 20 de ani de spalat pe creier. Cand de fapt, daca e sa va dau o oglinda ca sa va treziti din ridicol, veti vedea o Steaua eliminata in preliminariile pt CL de niste schiori si care se zbate in cupa UEFA alaturi de echipe precum Heerenveen.

Mai omule , nu e vorba ca nu ne bucuram pentru primavara UEFA , insa era clar ca ajungem aici , inca dupa meciul cu Lens ... :D

In schimb o prezenta in sferturi , ne-ar bucura calumea :drak:
Saisprezecimile si optimile sunt vax :mda:

-----
Nu mai insista pe treaba cu coeficientzii ca eu am dreptate.
Mi-am pierdut destule ore cu diverse socoteli ca sa ma mai prinzi pe tema asta :D

uti2102
10th February 2006, 21:35
Alpopa: sunt 2 clasamente UEFA in care se aduna puncte. Intr-unul, care foloseste la stabilirea coeficientului tarii, important pt nr. de echipe, Rapid este peste. In celalalt, coeficientul personal, este premiata echipa care a jucat in CL (4 puncte pt un egal cu Valerenga fata de Rapid 3 puncte pentru o victorie si un egal cu Feyenoord) dar nu pentru ce anume a jucat ci doar pentru faptul ca jucat, ca a facut act de prezenta. Iar in celalalt clasament IFFHS iarasi Rapid este peste Steaua.

Iar daca din 3 clasamente voi il alegeti pe singurul care va e favorabil...

Scuzatzi ca revin dar nu pot sa nu raspund unor asemenea ineptzii (vezi partea subliniata) : ai lacune informatzionale grave ! In calculul coeficientzilor de echipa nu se iau in vedere decat rezultatele inregistrate pe tabloul principal, iar toate echipele primesc acelashi numar de puncte pentru victorii (2) shi pentru egaluri (1), fara discriminari. Meciurile din tururile preliminare nu conteaza decat pentru coeficientul de tzara, acolo unde federatzile natzionale primesc 1/nr de participante puncte pentru victorie, respectiv 0.5/nr de participante puncte pentru egal.
In final ma vad novoit sa revin shi sa spun ca interventzia mea era legata de afirmatzia ta ca "Rapid e peste Steaua in Europa in acest sezon" - pentru a desfintza aceasta afirmatzie am venit cu singurul argument valabil : CLASAMENTUL COEFICIENTZILOR EUROPENI AI ANULUI IN CURS ! Clasamentul IFFHS sau orice alt clasament nu are relevantza pe subiectul abordat de noi, adica "cine e mai tare in cupele europene in acest an?"
Sanatate !

Sunchase
10th February 2006, 22:36
Accidentarea lui Coman ar fi chiar prea de tot :( :( Sper sa-si revina altfel e jale cu Minca :(

Cristy
10th February 2006, 22:55
joaca mah, nu e prima oara cand o sa joace accidentat.
a mai jucat accidentat in multe meciuri din campionat desi trebuia sa se opereze, insa nu a facut-o si a jucat .
malda se pare ca nu poate mai mult de o repriza , ghinion curat ....

Sunchase
10th February 2006, 23:00
De data am vazut ca nici nu putea calca corect. nu fi asa de sigur ca joaca...

Cristy
10th February 2006, 23:01
am vazut faza la stiri , abia se incalta , cica a durat 10 min sa se incalte , ghinion curat ....
malda , coman si moldo aiurea ....

uti2102
10th February 2006, 23:24
Shi cine intra, A**** ?! :evil: Sau portarul de la Rapid II ?!

Cristy
11th February 2006, 00:51
pai portaru nostru de la echipa a 2 a ar intra usor titular la voi , curca .
razi de numele lui , dar nu se stie ce portar poate devenii , pana atunci il avem pe cel mai bun portar din Ro ./hello

Emilio
11th February 2006, 01:10
erata: datorita olimpiadei de iarna de la Torino, am facut o mare greseala, pentru care imi cer scuze: am confundat echipele de schiori cu antrenori de fete cu care a jucat Steaua: Rosemborg egal, 4 puncte cu Valerenga. Sau invers.

Sunchase
11th February 2006, 01:16
Cate ore mai sunt ?:)

grande
11th February 2006, 01:30
off-topic: Bai fratilor una si cu una fac trei ( in ghencea ) sa ne mai lase in pace vedetele astea doua ca mi se urca singele la cap ! Ei vad in steaua cea mai tare echipa de pe mapamond ( din lume ,ca sa inteleaga si cei doi stelisti ), ai se discuta despre HERTHA-RAPID si asta basta !
on topic :facem meci egal la Berlin si batem la Bucuresti ! asta inseama ca ne calificam vedetelor iar voi cu parere de bine :happy nu o sa va calificati/hello

Hipgnosis
11th February 2006, 09:39
Si eu sper ac echipa mea de suflet sa se califice, insa spre deosebire de tine as vrea ca si "rivalii" din campionat sa mearga mai departe.

Emilio
11th February 2006, 10:03
Grande: drum bun la Berlin!

PS. Eu alora 2 nici nu le mai raspund. Iar pe hip l-am bagat jumate pe lista asta

miruna`
11th February 2006, 10:11
4 zile...:D

grande
11th February 2006, 12:09
[QUOTE=Emilio]Grande: drum bun la Berlin!

Merci ! am sa beau o bere acolo si pentru voi !:)

Emilio
11th February 2006, 14:43
Grande: parca ziceai ca-mi dai o bere.... si cand colo vrei sa bei si petnru noi....:cool:

Starea vremii miercuri la Berlin: va ploua si numai 3 grade. Mai bine pune-ti in termos niste tuica fiarta.

miruna`
11th February 2006, 17:10
momentan este 1-0 pt adversara noastra de miercuri din Cupa UEFA in deplasare la Wolfsburg...dak joaca asa si miercuri...au au..vai de capu` nostru...

Sunchase
11th February 2006, 18:26
S-a terminat 1-1 desi au jucat cu 2 oameni mai putin....

miruna`
11th February 2006, 18:44
wooow..ce motivatzi au iesit de la pauza cei de la Wolfsburg ...!!!...am observat k atunci cand cei de la Hertha sunt dominatzi de adversari si cand se face pressing asupra lor faulteaza ff mult...;)

grande
12th February 2006, 01:17
[QUOTE=Emilio]Grande: parca ziceai ca-mi dai o bere.... si cand colo vrei sa bei si petnru noi....:cool:

off-topic: Cu cea mai mare placere as vrea sa beau o bere cu tine ! la Berlin sau unde doresti tu :evil: in orice caz te astept la Luxembourg la meciul cu Romania ;)
on topic:nu ma deranjaza ca o sa ploua la Berlin ,important este sa scoatem un rezultat bun :)

Sunchase
12th February 2006, 01:45
Si in Olanda a plouat si am reusit sa scoatem un rezultat excelent !

Ma gandesc ca nu ar fi rau nici daca am pierde cu conditia sa inscriem si sa nu fie diferenta mai mare de un gol !

uti2102
12th February 2006, 11:07
Gazonu' e bunicel la Berlin, n-o sa avetzi probleme daca ploua. Sa nu ploua cu goluri, atata tot :D

grande
12th February 2006, 11:15
Lasa ,ca daca ploua cu goluri in poarta nemtilor nu se supara nimeni;) iar tu spui ca la Berlin gazonul este - bunicel- atunci ala de pe ghencea cum este ?:ciocan:

miruna`
12th February 2006, 11:18
=)) ...la ce gazoane sunt in Romania(de la proaste la ff proaste cu exc.Giulestiului)..rapidistii sunt obisnuitzi sa joace pe orice teren deci gazonu` nu constituie o problema...

starsteel
12th February 2006, 16:03
Am vazut ceva din meciul cu Wolsfburg e greu dar oricum am eliminat echipe mai mari deci se poate. Multa bafta!!!

Thanya
12th February 2006, 19:34
@miruna`
Sunt obisnuiti si nu prea!!Oricum din punctul asta de vedere romanii nu-si vor face probleme niciodata.
Nu inteleg de ce va plangeti asha cand Herta este unul dintre cei mai accesibili adversari......se vede ca nu suntem obishnuiti sa jucam fotbal :D...sau mai bine zis nu suntem obishnuiti ca echipele din Romania sa joace fotbal :D (ca eu una nu joc :P)

alejandro
13th February 2006, 03:41
Steaua a jucat si a facut-o destul de bine...deah,e randul rapidului sa arate ce poate:P

grande
13th February 2006, 09:55
Mai sant doua zile ! putina rabdare domnule alejandro;)

uti2102
13th February 2006, 11:58
Inca 2 zile intr-adevar, shi din tabara Rapidului nu se aude nici musca :D Nu shtiu insa cat de bine a facut Lucescu ca a jucat amical in week-end...

OFF-TOPIC :
Pentru Emilio, extras din GSp :
"15 este locul ocupat în acest sezon de Steaua în Europa, avînd un coeficient UEFA de 13,355. Roş-albaştrii se găsesc înaintea multor echipe cu nume din Europa: PSV Eindhoven (13,227), Manchester (11,582) sau AS Roma (11,559). Rapidul este pe 20 cu un coeficient de 12,355"

Emilio
13th February 2006, 12:06
Grande: nu mai avem rabdare! Sa inceapa meciul ala odata. Si returul. Ole, Ole, multumim anticipat Rapidule!

grande
13th February 2006, 12:11
@Emilio: asa sint si eu ,sper sa nu ne dezamageasca baietii astia echipati in visiniu !

Emilio
13th February 2006, 12:15
Stii de ce imi e mie cel mai teama, ca spectator? Ca Rapidul nu are totusi jocuri oficiale in picioare. Nu i-am mai vazut jucand de 2 luni. Or mai fi stiind sa lege pasele?

grande
13th February 2006, 12:22
Parea mea este ca in jocurile astea de pregatire nu au dezamagit,ma refer la ultimele 2-3 meciuri.
Explica-i tu lui alpopa de ce la noi nu se mai aude nici o musca ,ca el poate nu stie unde trage ea si din cauza asta am emigrat toate prin Militari !

Emilio
13th February 2006, 12:29
Nu ziceam daca au dezamagit sau nu. Ideea este ca nu stiu, ca nu am vazut meciurile astea si chiar daca le-as fi vazut, una e un meci amical ca ai voie la 11 schimbari la pauza si alta e un meci oficial. Este problema mea, stiu, dar tot timpul am trac cand incepe campionatul sau returul, adica dupa atata pauza. Cand joaca amicale in Bucuresti, mai merg sa vad sa ma linistesc ca are cineva grija de echipa, dar in Cipru sau in Elvetia mai greu....

PS. eu zic sa-l lasam pe alpopa in plata domnului

grande
13th February 2006, 12:35
Eu zic sa stai linistit,sa ai incredere in Razvan si cu Dumnezeu inainte !
HAI RAPID !
ps :mai ne auzim maine acum plec la munca !