PDA

View Full Version : GABRIEL LIICEANU: Am sa ies in Piata...



TheIceMan
1st May 2007, 20:09
Excelent articolul:

http://www.evz.ro/article.php?artid=302896

Am iesit duminica, 22 aprilie, in Piata Parlamentului pentru ca mi-am amintit de povestea unui mare detinut politic sub comunisti caruia - era prin anii '50 -, cand a invocat, la prima ancheta din inchisoare, legea, i s-a raspuns: "Ba, noi nu ne conducem dupa legi. Noi ne conducem dupa hotarari si indicatii".

Am iesit asadar in Piata pentru ca parlamentul tocmai luase „o hotarare”. Am iesit in Piata pentru ca, atunci cand 322 de membri ai parlamentului voteaza, substituindu-se Curtii Constitutionale, suspendarea presedintelui, cred ca trebuie sa ies in Piata.

Am iesit in Piata Parlamentului fiindca nu cred ca domnii Iliescu (Geoana), Vadim si Voiculescu, cu biografiile si prestatia lor politica in contul Romaniei, au dreptul sa repare moral societatea noastra si sa devina profesorii ei de democratie.

Am iesit in Piata Parlamentului pentru ca vreme de 30 de ani nu am avut voie sa ies in Piata si pentru ca vreme de 30 de ani nu am avut curajul sa ies.

Am iesit in Piata Parlamentului pentru ca sunt intelectual si mi se pare normal ca un intelectual sa creada, dincolo de vremi, in adevar, bine si dreptate si, daca nu-i poate impiedica pe oamenii politici sa masluiasca jocul, macar ii poate impiedica sa-si prezinte fapta ca morala si ca regula insasi a jocului.

Am iesit in Piata Parlamentului pentru ca la Paris si in alte capitale ale lumii oamenii ies in Piata ori de cate ori au senzatia ca istoria se face peste capetele lor si impotriva lor. Si m-am gandit ca, daca in Franta, Anglia sau Germania parlamentele lor ar fi votat asa cum a votat al nostru in 19 aprilie, sute de mii de oameni ar fi iesit in strada si parlamentul ar fi fost dizolvat.

Am iesit in Piata Parlamentului pentru ca, incepand cu data de 19 aprilie, consider ca parlamentul este una dintre puterile statului scapata de sub control, iar pe mine, impreuna cu mai multe milioane de romani, ma consider de atunci in arestul celor 322, prizonierul sau ostaticul lor.

Am iesit duminica, 22 aprilie, in Piata Parlamentului nu pentru ca sunt „pro-Basescu”, ci pentru ca Traian Basescu a clatinat vasul cu mal si apa statuta al tranzitiei. Si stiu ca, indiferent de ce se va intampla, dupa el nu va mai fi ca inainte.

Am sa ies in Piata, pe strazi si in orice alt loc public in care oamenii se vor strange pentru a sustine o idee in care cred si eu atata vreme cat voi trai intr-o societate in care manifestatia pasnica este un drept al fiecaruia.

Si am sa ies in Piata chiar daca nu va iesi decat o mana de oameni si ceilalti vor sta acasa, uitandu-se la televizor sa vada „cum a fost la manifestatie” si, intre un mic si doua sprituri, vor spune: „Ti-am spus eu ca lumea nu mai iese?”. Am sa ies, pana cand romanii vor afla ca Romania „ii priveste”, pe ei si pe nimeni altcineva, si ca, daca istoria lor si calitatea ei nu ii intereseaza, macar pentru marimea si calitatea fripturii din farfurie merita „sa iasa”.

Tyler Durden
1st May 2007, 21:40
Liiceanu deja a avut de suferit pentru ca a indraznit sa semneze scrisoare aceea de sutinere a lui Basescu ( am in vedere imundele articole din ziarul prea-curatului Sorin Rosca Stanescu). Sunt curios ce ii se mai pragateste...oricum poztia lui mi se pare onesta vizavi de problema Basescu.

tchibos
1st May 2007, 21:45
...oricum poztia lui mi se pare onesta vizavi de problema Basescu.

total de acord :ok:

Sorin Blaj
1st May 2007, 22:28
Ca intotdeauna. Un om prea corect pentru parlamentul Romaniei.

Balaci
1st May 2007, 23:38
Liiceanu se pare ca nu a invatat din nefericire nimic din experientele nefericite din politica ale mentorului sau Noica...:( Sa nu se trezeasca prea tarziu si sa regrete.Mai bine nu se baga in cloaca cu rahat care este politica romaneasca,Plesu a vazut ce inseamna asta si s-a retras...

Tyler Durden
2nd May 2007, 00:15
pai s-o luam treptat. Noica avea initial numai dispret pentru politica ca mai apoi imediat dupa asasinareaa lui Codreanu adera la Legiune. Dupa venirea comunistilor, Noica nu mai poate face politica si revine la opinia lui execrabila despre politicieni pe care o avea pe la inceputul anilor '30. I se poate reprosa pe drept cuvant ca a facut politica atunci cand nu trebuia si ca s-a dat la o parte din fata istoriei tocmai cand era nevoie ca un intelectual de calibrul sau sa fie mai putin complezent la adresa regimului comunist si sa fie un eventual model al intelectualului dizident. Plesu chiar a facut politica (ministru atat la cultura cat si la externe) si dupa ce a fost bine-mersi ministru a optat pentru o pozitie in care politica este privita drept o indeletnicire derizorie (fapt ce l-ar fi putut face sa jubileze pe Noica). Pe de alta parte Liiceanu nu a avut nicio functie politica, exercitandu-si in schimb functia de intelectual critic.

Bumbescu
2nd May 2007, 10:10
Eu stiam ca nu a aderat la miscarea Legionara, ca nu a fost membru.
Nu inteleg ce vrei sa spui ca s-a dat la o parte, a suferit destul de mult, practic dupa instaurarea comunismului a stat ori in domiciliu fortat, ori in puscarie.
Dar nu despre Noca se vorbeste aici, el a fost adus in discutie de acelasi semidoct mare maestru al paralelelor stupide si nelalocul lor.

Pozitia lui Liiceanu este una normala, reprezinta un gest ce ar trebui urmat de toti intelectualii veritabili ai tarii.
Din pacate insa, intr-o tara in care ideea de cultura este desueta, in care un anume radicalism al ideilor trece drept talibanism, in care diversi cretini lanseaza intrebari gen" Da cine-i Liceanu asta sa se proclame purtatorul de cuvant al intelectualilor? Ce eu nu sunt intelectual?"-exemplul unei vite prm-iste-, un asemenea gest nu este apreciat la intreaga sa valoare.

Balaci
2nd May 2007, 10:33
Nu e deloc o paralela stupida,ce am vrut eu sa demonstrez este ca intelectualii au facut dintotdeauna(si nu numai in Romania) greseala de a se implica politic,cel mai adesea cu rezultate dezamagitoare sau rusinoase pentru ei(vezi de exemplu Goga sau Iorga,ca sa nu mai vorbesc de Sadoveanu).
De asemenea paralela a fost facuta cu Noica,pentru ca atunci,ca si acuma,situatia(ma rog,la o scara mult mai mica la ora actuala)era similara:si atunci legionarii erau vazuti ca niste "salvatori" ai poporului din dictatura camarilei regale.
Iar legat de Noica,asa e,in vremea comunismului nu a reusit sa ofere un model de dizident activ,ca de fapt toata intelectualitatea romaneasca,extrem de lasa in perioada respectiva(poate de aia s-a si ajuns la revolutie armata in locul uneia de catifea).
Asa ca Liiceanu ar fi trebuit mai bine sa nu se implice,pentru ca oricum nu are cum sa iasa castigator din toata afacerea,ci doar terfelit,mai ales in compania unui om ca Basescu.
Iar vocea unui intelectual de marca in Romania actuala,hai sa fim seriosi,nu valoreaza nici macar la a 10a parte din vocea lui Jiji.Asta o zic chiar cu tristete:(

Bumbescu
2nd May 2007, 10:41
"intelectualii au facut dintotdeauna(si nu numai in Romania) greseala de a se implica politic"-genial, politica in opinia ta ar trebui sa o faca deci analfabetii

Nu vreau sa intru din nou in polemica cu tine atata iti spun: clateste-ti gura cu o tuica de pruna inainte sa vorbesti despre Noica.

"nu a reusit sa ofere un model de dizident activ"-asa e, nu a luptat in munti cu arma in mana, in mintea ta asta insemna probabil disidenta.
A facut 6 ani de puscarie comunista, asta e probabil in opinia ta un kkt, o vacanta probabil.

Balaci
2nd May 2007, 10:49
Nici eu nu vreau sa intru in polemici cu tine,de aceea in primul rand te-as ruga sa vorbesti civilizat(asa cum am facut-o eu).
Politica nu ar trebui facuta de analfabeti,insa nici de marii intelectuali ai unei tari.Cred ca sunt destule contra-exemple in istoria universala,de la Platon la Sartre.
Fata de Noica am tot respectul,insa in perioada comunista el nu a oferit un exemplu intelectual,asa cum ar fi fost cazul(cate articole,carti a scris el criticand regimul?).
Nu ma refeream,cand ziceam dizident activ,la cei care luptau in munti,ma refeream mai degraba la persoane gen Vaclav Havel sau Milovan Djilas care au dus o lupta politica(doar la nivel ideatic,bineinteles)activa impotriva sistemului.

Herc_Reloaded
2nd May 2007, 10:54
Nu e deloc o paralela stupida,ce am vrut eu sa demonstrez este ca intelectualii au facut dintotdeauna(si nu numai in Romania) greseala de a se implica politic,cel mai adesea cu rezultate dezamagitoare sau rusinoase pentru ei(vezi de exemplu Goga sau Iorga,ca sa nu mai vorbesc de Sadoveanu).
De asemenea paralela a fost facuta cu Noica,pentru ca atunci,ca si acuma,situatia(ma rog,la o scara mult mai mica la ora actuala)era similara:si atunci legionarii erau vazuti ca niste "salvatori" ai poporului din dictatura camarilei regale.
Iar legat de Noica,asa e,in vremea comunismului nu a reusit sa ofere un model de dizident activ,ca de fapt toata intelectualitatea romaneasca,extrem de lasa in perioada respectiva(poate de aia s-a si ajuns la revolutie armata in locul uneia de catifea).
Asa ca Liiceanu ar fi trebuit mai bine sa nu se implice,pentru ca oricum nu are cum sa iasa castigator din toata afacerea,ci doar terfelit,mai ales in compania unui om ca Basescu.
Iar vocea unui intelectual de marca in Romania actuala,hai sa fim seriosi,nu valoreaza nici macar la a 10a parte din vocea lui Jiji.Asta o zic chiar cu tristete:(

Este tip pentru noi romanii sa spunem: sa bagam capul in nisip precum strutul, ca si asa nu putem face nimic. Ma scuza-ti, dar cei care judeca asa nu au dreptul sa critice greselile altora.

Dl Liiceanu are dreptate sa se implice. De ce sa lasa-m semi-analfabeti sa intoxice opinia publica?

Cate carti au fost publicate in Romania impotriva regimului? Cine aduce o astfel de acuzatie cu certitudine habar nu are de viata de dinainte de 1989. Sau credeti ca il publica Iliescu la Editura Tehnica???

Daca vorbim despre intelectuali, de ce sa nu vorbim si despre Havel? Sau si el reprezinta o dezamagire?

Balaci
2nd May 2007, 11:00
Da,Havel este intr-adevar unul din exemplele pozitive in acest caz,insa cred ca situatia lui Havel nu are nimic asemanator cu situatia lui Liiceanu.

Bumbescu
2nd May 2007, 11:06
Nici eu nu vreau sa intru in polemici cu tine,de aceea in primul rand te-as ruga sa vorbesti civilizat(asa cum am facut-o eu).
Politica nu ar trebui facuta de analfabeti,insa nici de marii intelectuali ai unei tari.Cred ca sunt destule contra-exemple in istoria universala,de la Platon la Sartre.
Fata de Noica am tot respectul,insa in perioada comunista el nu a oferit un exemplu intelectual,asa cum ar fi fost cazul(cate articole,carti a scris el criticand regimul?).Nu ma refeream,cand ziceam dizident activ,la cei care luptau in munti,ma refeream mai degraba la persoane gen Vaclav Havel sau Milovan Djilas care au dus o lupta politica(doar la nivel ideatic,bineinteles)activa impotriva sistemului.

E ultimul post in "discutia cu tine".

Pt ce ai scris mai sus ar trebui totusi sa nu-ti raspund si in nici un caz "civilizat", hai totusi sa ma stapanesc desi cu cei ca tine sunt violent de obicei.

Noica copilule a fost un filozof, poate cel mai mare filozof roman alaturi de Blaga, a creat o scoala, si-a creat discipoli, a fost poate cel mai important exemplu de dizidenta prin cultura. A creat un cerc filozofic la Paltinis intr-o vreme in care singurele carti "filozofice" erau cartile lui nea nicu, intr-o vreme in care facultatea de filozofie era desfiintata.

Si inainte de toate a fost un mare roman, niciodata nu a conceput sa traiasca departe de patrie, de altfel in 1944 s-a si intors in tara desi evolutia evenimentelor lasa sa se intrevada nenorocirea de mai tarziu.

P.S.

E ultima data cand iti mai vorbesc "civilizat" atunci cand scrii bazaconii din dorinta ta bolnavicioasa de a epata.

Balaci
2nd May 2007, 11:25
Da recunosc,a fost o exprimare deficitara din partea mea acolo,recunosc,se intelege cu totul altceva decat am vrut sa spun. Am zis,am tot respectul pentru el ca filosof si intelectual.
Insa continui sa afirm ca politic el nu a oferit un exemplu bun.A fost o dizidenta prin cultura,insa a fost o dizidenta pasiva,nu una activa,la asta ma refeream.El nu a atacat niciodata fatis sistemul comunist,ca niciun alt intelectual din Romania de altfel(cel mult Dinescu ar putea face putina nota discordanta),el dupa miscarea legionara nu a mai fost implicat politic vreodata,si tocmai de aia,pentru ca nu am avut in Romania o elita activa,gen celei din Polonia sau Cehia,cred eu ca s-a ajuns la revolutie armata.

Bumbescu
2nd May 2007, 11:45
Da recunosc,a fost o exprimare deficitara din partea mea acolo,recunosc,se intelege cu totul altceva decat am vrut sa spun. Am zis,am tot respectul pentru el ca filosof si intelectual.
Insa continui sa afirm ca politic el nu a oferit un exemplu bun.A fost o dizidenta prin cultura,insa a fost o dizidenta pasiva,nu una activa,la asta ma refeream.El nu a atacat niciodata fatis sistemul comunist,ca niciun alt intelectual din Romania de altfel(cel mult Dinescu ar putea face putina nota discordanta),el dupa miscarea legionara nu a mai fost implicat politic vreodata,si tocmai de aia,pentru ca nu am avut in Romania o elita activa,gen celei din Polonia sau Cehia,cred eu ca s-a ajuns la revolutie armata.

Nu continui decat sa bati campii.

Chiar daca nu a atacat fatis sistemul comunist tot a fost inchis 6 ani la sfarsitul anilor 50; dupa ce a iesit din puscarie, desi ar fi putut probabil pleca din tara(comunistii in unele cazuri erau bucurosi daca scapau de anumiti indivizi) nu a facut-o si a continuat sa fie un adevarat parinte spiritual pt multi tineri.

De cate ori trebuie sa-ti spun ca nu a fost legionar, a fost doar prieten cu Mircea Vulcanescu si alti legionari(trendul vremii), s-a ocupat de publicarea lui Nae Ionescu in Germania si atat.

Cel mai mare dizident roman, in sensul categoric evocat de tine a fost Paul Goma.

Tyler Durden
2nd May 2007, 11:49
Noica a fost membru al ML , fiind la un moment dat chiar redactor al oficiosului Legiunii, Buna-Vestire unde publica articole fatis legionare. Dupa 1964 sau 65 el nu mai este inchis ci alege singur sa se auto-izoleze la Paltinis.Noica reprezinta poate peronajul paradigmatic al ,,rezistentei prin cultura" care este de fapt sintagma ce defineste eufemistic lasitatea intelectualilor romani.
Balaci eu cred ca a fi intelectual reprezinta in primul rand a fi o voce critica in societatea in care traiesti. Nu a fost legata nasterea intelectualului de afacerea Dreyfus?
Bumbescule, Mircea Vulcanescu nu a fost legionar ( o marturiseste in cartea despre Nae Ionescu) el fiind arestat pentru functia de sub-secretar de stat la ministerul de finante.Despre legionarismul indubitabil al lui Noica vezi cartile lui z.ornea- anii treizeci. extrema dreapta romaneasca si laignel-lavastine-paradoxul noica.filosofie si nationalism.

Balaci
2nd May 2007, 11:55
@Tyler:sunt complet de acord cu tine.:ok: Si eu vad in intelectual o persoana care se opune,prin natura sa,sistemului,oricare ar fi ala!Insa de multe ori nu o face cu cele mai bune rezultate!

Bumbescu
2nd May 2007, 11:59
Eu stiam ca nu a fost mebru, dar oricum nu vad nici o problema in asta, din contra as putea spune, daca tinem cont de valoarea intelectualilor ce au facut parte atunci din miscare.
Cred ca o auto-izolare la Paltinis si o continua comunicare si scolire a cremei studentilor este mult mai importanta decat un exil presarat cu mici puseuri anticomuniste.

Oricum,e cazul sa se revina la Liiceanu, toate divagatiile astea fara rost sunt rezultatul unei minti bolnave, unei fronde stupide.

Si eu vad in intelectual o persoana care se opune,prin natura sa,sistemului,oricare ar fi ala-de mare exceptie:happy:.Acum ne-am mai dat seama de ceva: asta chiar se crede intelectual, o fi gelos pe Liiceanu la fel ca toapa aia prm-ista:happy:, culmea e ca aia e tot craioveanca, Olguta nu mai stiu cum...:D

Tyler Durden
2nd May 2007, 12:05
1.unii o fac cu bune rezultate, altii cu rezultate dezastruoase ( cautionand varii totalitarisme), dar in opinia mea un intelectual fara o poztie fata de societatea in care traieste isi pierde conditia de intelectual ( ceea ce nu-i neaparat grav).
2.acum asta tine de viziunea fiecaruia. nu pot sa te acuz ca optezi pentru primatul spiritualului, insa ce-i reprosez eu lui Noica este ca a incurajat si la altii initiativa sa de a ,,face pipi pe istorie".

Balaci
2nd May 2007, 12:10
Oricum,e cazul sa se revina la Liiceanu, toate divagatiile astea fara rost sunt rezultatul unei minti bolnave, unei fronde stupide.

Si eu vad in intelectual o persoana care se opune,prin natura sa,sistemului,oricare ar fi ala-de mare exceptie:happy:.Acum ne-am mai dat seama de ceva: asta chiar se crede intelectual, o fi gelos pe Liiceanu la fel ca toapa aia prm-ista:happy:, culmea e ca aia e tot craioveanca, Olguta nu mai stiu cum...:D

Nu inteleg,de unde pana unde ai ajuns la concluzia ca eu ma consider intelectual?Am zis eu vreodata asa ceva?
Oricum,eu vad doua categorii care prin felul lor de a fi sunt anti-putere/autoritate:intelectualii si studentii.
Legat de Liiceanu,eu nu am criticat faptul ca s-a implicat,ci doar poate ca nu a ales momentul si compania potrivita sa o faca. De asemenea nu ma indoiesc de implicarea sa sincera,ca sa nu zic naiva!

Tyler Durden
2nd May 2007, 12:22
-hehe, ce bine ar fi ca si studentii romani sa fie anti-putere. daca exceptam interbelicul, au fost doar o massa amorfa. liderii lor au folosit functia ca trambulina pentru o eventuala functie politica, iar ceilalti se gandesc fie la cariera lor viitoare, fie duc o existenta larvara imbibata in alcool.
-mai este o categorie funciarmente anti-putere: lumpenproletariatul :D

Bumbescu
2nd May 2007, 12:29
In anii 90 studentii chiar au fost principala forta de opozitie, sa nu uitam Piata Universitatii; este adevarat ca ulterior o parte din idealuri au fost tradate de diversi lideri(Marian Munteanu printre ei).

Ulterior partidul stat FSN/FDSN/PSD a reusit sa-si impuna proprii oameni in diversele Ligi Studentesti(Liga Studentilor de la Universitate fiind cea mai importanta), indivizi stupizi, usor manevrabili si cu idealuri meschine.
S-a marjat foarte mult pe ideea : pe noi studentii nu ne intereseaza politica, noi vrem locuri in camine, bonuri de cantina, bilete de tren, etc.

Balaci: referitor la "Legat de Liiceanu,eu nu am criticat faptul ca s-a implicat,ci doar poate ca nu a ales momentul si compania potrivita sa o faca." probabil ar fi trebuit sa ia pozitie impotriva euthanasierii cainilor vagabonzi, nu?:D

Balaci
2nd May 2007, 12:30
-hehe, ce bine ar fi ca si studentii romani sa fie anti-putere. daca exceptam interbelicul, au fost doar o massa amorfa. liderii lor au folosit functia ca trambulina pentru o eventuala functie politica, iar ceilalti se gandesc fie la cariera lor viitoare, fie duc o existenta larvara imbibata in alcool.
-mai este o categorie funciarmente anti-putere: lumpenproletariatul :D

Asta e foarte adevarat,si aici ar fi iarasi o discutie lunga despre studentimea romaneasca...:( De fapt despre sistemul de invatamant in general.Oricum,studentimea cam peste tot in lume a inceput sa nu mai fie ce era,se pare ca prea mult capitalism si consumerism le-a amortit creierele.
@Bumbescu:multi studenti sunt acuma implicati politic,insa doar in ideea ca le "iese"ceva din asta...:( Nu cred ca pentru Liiceanu este totusi o mare mandrie sa fie flancat de Basescu si de Elena Udrea pe o scena,dar asta e doar parerea mea:D

Bumbescu
2nd May 2007, 13:00
Ai vise erotice cu udrea probabil de o vezi pe scene; poti sa stai linistit, Liiceanu (daca ai fi citit ceva de el ti-ai fi dat seama) are un simt al penibilului foarte dezvoltat,exagerat chiar, nu o sa ajunga in situatii jenante.

Tyler: Vulcanescu a fost arestat si pentru functia respectiva; cred ca pui prea mare pret pe posesia carnetului de mebru al unui partid, mai ales atunci cand directia gandirii respectivului e f clara.
Zigu Ornea nu cred ca e de luat in seama la capitolul asta.

Balaci
2nd May 2007, 13:08
Nu am vise erotice cu Udrea,asta te pot asigura:) La manifestatia por-Basescu Leana era acolo,impartea tricouri cu "presedinte suspendat".
Sper sa ai dreptate in legatura cu Liiceanu si sa nu ajunga sa se faca de ras.

Bumbescu
2nd May 2007, 13:20
Eu am fost acolo si n-am vazut-o, pacat aveam ocazia sa vad pe viu daca-i chiar asa "buna":D

Asta cu udrea miroase a intoxicare psdisto-comunista, gen taranistii imparteau droguri.

Balaci
2nd May 2007, 13:32
Sper ca nu ai facut parte si din grupul de batranei care l-a fugarit pe Gusa la prima manifestatie:D
Nu stiu la ce intoxicare te referi,insa eu asa am citit in presa,ca Udrea a fost prezenta.Daca ei mint, mint si eu...

Bumbescu
2nd May 2007, 13:34
Daca citesti Romania Mare asa patesti:D
La prima manifestatie n-am fost.

Herc_Reloaded
2nd May 2007, 13:36
Mi se pare mie s-au discutia a deviat? Discutam "de ce" Liiceanu a spus ce a spus, sau "ce"?

Pentru ca, in opinia mea, ceea ce Liiceanu a spus este deosebit de clar si convingator. Poate de aceea unii incearca sa spuna ca nu era cazul sa deschida gura :-)))

Balaci
2nd May 2007, 13:47
@Bumbescu:nu mai prea citesc in ultima vreme Romania Mare,ca nu mai au poze cu femei dezbracate prin ea:D In schimb,sunt deschis la orice tip de ziar,de la Evenimentul Zilei la Cotidianul sau la Jurnalul National. Faza cu Udrea am citit-o sigur pe site-ul realitatii si inca undeva(nu imi mai amintesc exact)...
@Herc: eu consider ca e important sa se stie si de ce un om spune ceva,nu numai ce spune.Eu nu spun ca nu era cazul sa deschida gura,ci ca doar ar fi trebuit sa fie mai atent cand si legat de ce o face.Asta nu inseamna neaparat ca eu am dreptate,este doar o parere personala!

Herc_Reloaded
2nd May 2007, 15:04
De acord cu tine. Hai sa vedem de ce deschid si altii gura, si nu ies in Piata:
1. Geoana - pentru ca era disperat ca PSD ajunge la 17% in sondaje, asa ca se agata de orice pai
2. Iliescu - pentru ca era si mai disperat ca exista un presedinte care chiar face treaba, nu doar patroneaza coruptia de la Cotroceni.
3. Vadim Tudor - pentru ca este disperat din principiu, iar intrarea Romaniei in UE a taiat orice sansa de a castiga voturi pe teme asa-zis nationaliste.
4. Voiculescu - Pentru ca expresia "solutia imorala" a caracterizat cat se poate de exact natura domniei sale
5. Marko Belo si Verestoy Attila - pentru ca au ajuns la concluzia ca o alinta cu PRM nu este chiar asa de rea, daca ei isi pot vedea linistiti de afaceri.
6. Tariceanu - pentru ca dupa un sir de umilinte inghitite, spera si el ca se da cocos.
7. Patriciu - pentru ca este disperat ca isi pierde Petromidia, pe care nu a dat nici un sfantz

Sa mai continui?
Si atunci, vazand aceasta strutzo-camila de alianta politica, sa ne mai miram de spusele Dlui Liiceanu?

TheIceMan
2nd May 2007, 17:10
Noica copilule a fost un filozof, poate cel mai mare filozof roman alaturi de Blaga

Si de Cioran....


Si inainte de toate a fost un mare roman, niciodata nu a conceput sa traiasca departe de patrie,

Asta-i invatat-o in '90 de la duamnele de la Apaca care strigau fara minte ca nu ne vindem tara si ca Ratiu n-am mancat salam cu soia ca noi ??? :(



Asta cu udrea miroase a intoxicare psdisto-comunista, gen taranistii imparteau droguri.

si bancnote de 25 $ :P


@Herc: Absolut corect, asa e, si eu ma mir cum de liberalii se pupa cu comunistii si ungurii cu romanii mari in dorinta aprinsa de a-l indeparta pe presedintele ales Basescu, probabil ca le-a oferit sula-n coaste tuturor, ca sa-l citez din memorie pa alt presedinte.

Bumbescu
2nd May 2007, 17:42
Si de Cioran....

Ok, cu asta

Asta-i invatat-o in '90 de la duamnele de la Apaca care strigau fara minte ca nu ne vindem tara si ca Ratiu n-am mancat salam cu soia ca noi ??? :(

Nu prea ma atrageau doamnele de la apaca atunci prin 90:D

Vezi tu amice, stiu ca pare greu de inteles, dar chiar au existat oameni ce nu au acceptat exilul, indiferent de consecinte, Noica printre ei..

@Herc: Absolut corect, asa e, si eu ma mir cum de liberalii se pupa cu comunistii si ungurii cu romanii mari in dorinta aprinsa de a-l indeparta pe presedintele ales Basescu, probabil ca le-a oferit sula-n coaste tuturor, ca sa-l citez din memorie pa alt presedinte.
Nu e vorba neaparat de toti liberalii, majoritatea liberalilor au votat la comanda.

TheIceMan
2nd May 2007, 17:49
Vezi tu amice, stiu ca pare greu de inteles, dar chiar au existat oameni ce nu au acceptat exilul, indiferent de consecinte, Noica printre ei..

Nu asta e greu de inteles, ci atitudinea prin care imparti romanii in doua cete, prima "patriotii" si a doua "capusnarii".

Se pare ca inconstient ti-a intrat ideea asta, foarte proasta dealtfel, propagata cu succes de Ilici si Petre Roman in vara lu' '90.

Ba mai mult, atunci si noi cei din Romnaia ma fost impartiti in doua cete in 'golani' si in 'oameni de bine'.

Chestia asta pe mine ma calca pe nervi, din acest motiv te intreb cu ce e mai prejos Cioran sau cum nu mai este "un mare roman" Brancusi daca au ales sa se exprime artistic la Paris ?

Cu ce numai romanii care traiesc in Romania sunt patrioti si ceilalti nu?

Cum sunt patrioti Dinu Patriciu si sleahta de mafioti ?

Bumbescu
2nd May 2007, 18:14
Nu asta e greu de inteles, ci atitudinea prin care imparti romanii in doua cete, prima "patriotii" si a doua "capusnarii".

Nu zau, am facut eu impartirea asta? Nu prea cred.
Cred ca te-ai simtit atins de ideea ca Noica a fost un mare patriot pt ca nu ar fi plecat niciodata din tara;dar asta e realitatea.
Asa a simtit el probabil, ca nu se poate exprima decat in Romania.

Se pare ca inconstient ti-a intrat ideea asta, foarte proasta dealtfel, propagata cu succes de Ilici si Petre Roman in vara lu' '90.

Poate ca tie ti-au intrat inconstient idei in cap; eu din start am fost anti iliescu si roman, iar sezonul primavara-vara 90 l-am petrecut mai mult pe la mitinguri anti-iliescu si prin piata universitatii; deci mai usor cu analizele la adersa mea.

Ba mai mult, atunci si noi cei din Romnaia ma fost impartiti in doua cete in 'golani' si in 'oameni de bine'.

Chestia asta pe mine ma calca pe nervi, din acest motiv te intreb cu ce e mai prejos Cioran sau cum nu mai este "un mare roman" Brancusi daca au ales sa se exprime artistic la Paris ?
Cu ce numai romanii care traiesc in Romania sunt patrioti si ceilalti nu?

Cum sunt patrioti Dinau Patriciu si sleahta de mafioti ?

Nu stiu daca Cioran poate fi comparat cu Noica, cred ca erau din alt aluat, cred ca Noica avea cu totul alte principii, dar asta nu conteaza prea mult.
Ideea este ca te apuci sa sari aiurea "la bataie" fara sa intelegi prea mult, personal nu am absolut nici o problema cu cei care au plecat din tara(chiar am fost educat de ai mei in directia asta, a plecarii din tara) dar nu pot sa nu ma inclin in fata unora care chiar daca ar fi putut pleca nu au facut-o, din motive pe care noi, muritorii de rand s-ar putea sa nu le sesizam.

Jigodii si ********i au fost peste tot, si-n tara si afara.

Balaci
2nd May 2007, 18:28
[/B]

Nu stiu daca Cioran poate fi comparat cu Noica, cred ca erau din alt aluat, cred ca Noica avea cu totul alte principii, dar asta nu conteaza prea mult.
Ideea este ca te apuci sa sari aiurea "la bataie" fara sa intelegi prea mult, personal nu am absolut nici o problema cu cei care au plecat din tara(chiar am fost educat de ai mei in directia asta, a plecarii din tara) dar nu pot sa nu ma inclin in fata unora care chiar daca ar fi putut pleca nu au facut-o, din motive pe care noi, muritorii de rand s-ar putea sa nu le sesizam.

Jigodii si ********i au fost peste tot, si-n tara si afara.

Bine ca n-ai sters-o Bumbescule,tara are nevoie de tine:D

TheIceMan
2nd May 2007, 18:29
Nu zau, am facut eu impartirea asta? Nu prea cred.

Da, involuntar, dar ai facut-o. Nici acuma nu iti dai seama de asta :)

Cred ca te-ai simtit atins de ideea ca Noica a fost un mare patriot pt ca nu ar fi plecat niciodata din tara

Corect, asta am si spus. Mi se pare o prostie sa sustii ca cineva e mare patriot doar pentru ca nu a plecat din tara. Si inca sustin asta. Iar asta pentru mine este echivalent cu a impartii romanii in 'patrioti care au stat acasa' si 'capsunari'.

eu din start am fost anti iliescu si roman, iar sezonul primavara-vara 90 l-am petrecut mai mult pe la mitinguri anti-iliescu si prin piata universitatii; deci mai usor cu analizele la adersa mea.

Asemeni, dar in alt oras unde au murit multi oameni la Revolutie.

Ideea este ca te apuci sa sari aiurea "la bataie" fara sa intelegi prea mult,

Nu 'sar' aiurea, ci doar atunci cand sunt convins ca am inteles perfect sensul discutiei si mi se pare ca am ceva de spus in discutie.

Bumbescu
2nd May 2007, 18:47
[QUOTE=TheIceMan;1267500][B]Da, involuntar, dar ai facut-o. Nici acuma nu iti dai seama de asta :)


Corect, asta am si spus. Mi se pare o prostie sa sustii ca cineva e mare patriot doar pentru ca nu a plecat din tara. Si inca sustin asta. Iar asta pentru mine este echivalent cu a impartii romanii in 'patrioti care au stat acasa' si 'capsunari'.

Involuntar..poate, dar iti spun cu mana pe inima ca eu personal nu am gandit niciodata asa, n-am avut nici o problema cu cei care au plecat din tara.

Acolo era vorba de cu totul altceva, de oameni speciali, precum noica, pe care noi(sau cel putin eu) nu stiu daca ii putem intelege pe de-antregul, nu stiu daca le putem intelege sacrificiul.

Mircea Vulcanescu de exemplu a murit in puscarie spunand "sa nu ne razbunati", nu crezi ca e vorba de un om mare?
Coposu nu a lasat niciodata impresia ca ar fi incrancenat de ura, dupa 14 ani de parnaie, nu crezi ca avem de-a face cu un caz special?
Asta e, au fost si oameni de-astia, intra in alta categorie, a "nemuritorilor".


Balaci: daca mai intalnesc multi ca tine o sterg:D

Tyler Durden
2nd May 2007, 18:57
Bumbescule, pentru mine Zigu Ornea ramane o referinta credibila, mai ales cand citeaza articole. Poti sa nu agreezi perpectiva lui mai de stanga, insa e cu siguranta unul din cei mai documentati istorici literari nascuti in Romania.
2. Cioran vs. Noica suna cam trivial. Oricum desi au facut amandoi parte din generatia '27 erau extrem de diferiti atat ca oameni cat si ca filosofi (Noica nu era deloc o structura pesimista au contraire+ ca se revendicau de la traditii filosofie diferite, Noica de la filosofia de sistem, iar Cioran de la filosofia gnomica, aforistica). Ceea ce este clar, este ca Cioran ramane mult mai cunoscut in afara granitelor tarii, in Occident si nu numai ( a fost tradus inclusiv in Japonia) orice librarie are cel putin o carte scrisa de el, pe cand Noica...
P.S Celor din Bucuresti le recomand targul Kilipirim de la Sala Dalles, sunt niste reduceri formidabile.

Bumbescu
2nd May 2007, 19:08
Bumbescule, pentru mine Zigu Ornea ramane o referinta credibila, mai ales cand citeaza articole. Poti sa nu agreezi perpectiva lui de stanga, insa e cu siguranta unul din cei mai documentati istorici literari nascuti in Romania.

Pt tine, pt mine ramane un evreu incarcat de ura, care toata viata nu a facut altceva decat sa caute nod in papura interbelicilor.
Faptul ca Eliade nu este apreciat la adevarata sa valoare in Romania sau chiar si la Paris i se datoreaza si lui Zigu Ornea.
Sa nu incepi sa ma faci anti semit, e doar un adevar rostit franc

2. Cioran vs. Noica suna cam trivial. Oricum desi au facut amandoi parte din generatia '27 erau extrem de diferiti atat ca oameni cat si ca filosofi (Noica nu era deloc o structura pesimista au contraire+ ca se revendicau de la traditii filosofie diferite, Noica de la filosofia de sistem, iar Cioran de la filosofia gnomica, aforistica). Ceea ce este clar, este ca Cioran ramane mult mai cunoscut in afara granitelor tarii, in Occident si nu numai ( a fost tradus inclusiv in Japonia) orice librarie are cel putin o carte scrisa de el, pe cand Noica...

Cioran ramane mult mai cunoscut datorita faptului ca a putut publica. Este un pic ciudat(si la el si la Eugen Ionesco) faptul ca majoritatea cartilor si le-a publicat la Gallimard(editura masona).

Opinie pur personala: cred ca Noica era mult mai integru decat Cioran, s-ar putea sa para intr-adevar triviala comparatia, dar personal asta cred.



P.S Celor din Bucuresti le recomand targul Kilipirim de la Sala Dalles, sunt niste reduceri formidabile.

Sper ca-i vorba de carti, nu de ace, brice si carice:D

Tyler Durden
2nd May 2007, 19:10
aaa, carti si filme, atat. sunt reduceri mult mai mari decat se fac indeobste. adica uneori 50%. programul tine pana la 20.

Sorin Blaj
2nd May 2007, 20:57
Societatea civila e ingrijorata de practicile nedemocratice ale "alesilor"
Parlamentul, somat sa declare cum are de gand sa interpreteze votul la referendum


Societatea civila vrea sa stie ce are de gand ParlamentulMiercuri, 02 Mai 2007

In jur de 20 de organizatii din societatea civila, ingrijorate fata de degradarea din ultimele saptamani a respectului pentru procedurile democratice, au cerut astazi Curtii Constitutionale si Parlamentului sa clarifice modul in care va fi interpretat votul cetatenilor la referendumul din 19 mai, inainte ca acesta sa se fi consumat.
Aceasta cerere a fost motivata de faptul ca recenta Hotarare a Parlamentului privind referendumul lasa rezultatul acestuia expus unei decizii arbitrare. Este vorba de articolul in care se spune ca "in situatia in care Curtea Constitutionala va stabili ca nu au fost indeplinite conditiile de valabilitate stabilite de lege, Parlamentul Romaniei va lua act de hotararea acesteia si va decide asupra procedurii de urmat". Practic, in cazul in care la urne se vor prezenta mai putin de jumatate dintre alegatori, votul acestora va putea fi interpretat in orice fel, post factum. Cu alte cuvinte, referendumul ar deveni inutil, parlamentarii creandu-si abuziv posibilitatea de a se substitui vointei cetatenilor. De o asemenea interpretare se teme societatea civila si de aceea cere Curtii Constitutionale si parlamenului sa clarifice modul in care va fi interpretat votul cetatenilor in cazul in care la urne se vor prezenta mai putin de jumatate din alegatori.

Intre semnatarii acestui apel se regasesc Societatea Academica din Romania, Grupul pentru Dialog Social, APADOR-CH si Asociatia Pro Democratia.

In acelasi spirit, organizatiile semnaleaza ca pericolul votului multiplu – fenomen petrecut si la alegerile din 2004 si la referendumul pentru modificare Constitutiei din 2003 – continua sa existe. De aceea, semnatarii apelului cer Guvernului sa intervina de urgenta pentru limitarea acestui risc.

Totodata, organizatiile semnatare considera ca un eventual vot negativ din partea electoratului fata de propunerea Parlamentului de demitere a presedintelui ar repezenta un semnal al masurii in care parlamentarii mai sunt in acord cu cetatenii care i-au ales. Intr-o asemenea situatie, s-ar impune ca parlamentarii sa isi verifice calitatea de reprezentanti ai vointei publice si sa se supuna ei insisi unui test electoral.

In acest sens, ONG-urile constata cu ingrijorare ca introducerea votului uninominal a disparut din preocuparile fortelor politice, desi acestea au promis ca pana la sfarsitul acestei sesiuni parlamentare va aparea o lege electorala bazata pe scrutinul uninominal.

Reprezentantii societatii civile afirma ca cea mai sigura cale de a inlatura orice posibilitate de interpretare sau de viciere a rezultatului referendumului este o prezenta masiva la urne. De aceea, organizatiile semnatare fac un apel catre toti cetatenii sa contribuie la solutionarea acestei situatii de criza prin participarea masiva la vot.

In sfarsit, in ceea ce priveste organizarea referendumului in strainatate, avand in vedere multiplele probleme semnalate in 2004, precum si cresterea numarului de romani aflati in afara tarii, se solicita Guvernului sa asigure, in mod proportional cu numarul alegatorilor din strainatate, conditii de vot adecvate pentru ca acestia sa-si poata exprima optiunea.



Sursa: http://www.romanialibera.ro/a93935/parlamentul-somat-sa-declare-cum-are-de-gand-sa-interpreteze-votul-la-referendum.html

TheIceMan
3rd May 2007, 17:49
Gabriel Liiceanu (cunoscut scriitor, eseist, ganditor
) a afirmat intr-un "talk show " aseara la tvr..ca
ceea ce s-a petrecut in Romania este un puci
parlamentar, iar daca po****tia se multumeste sa
priveasca pasiv la televizor cum i se decide soarta
politica si nu ies in strada sa manifeste -
manifestatie pasnica - isi merita soarta. Iar ceea ce
se petrece acum este o dictatura, o dictatura
parlamentara, reprezentata de un grup minoritar, care
a aruncat la cosul de gunoi votul poporului roman. El
a mai subliniat ca nu este vorba de pro Basescu sau
non Basescu, nu este vorba de o persoana ci este
vorba, ca democratia in Romania este pusa din nou in
pericol...

FOARTE IMPORTANT!!! Traian Basescu poate pierde
referendumul pentru ca pe buletinul de vot vor fi
scrise cuvintele DA si NU. DA - pentru suspendare,
NU-impotriva suspendarii. Po****tia asociaza persoana
Traian Basescu cu Alianta DA si daca este in favoarea
lui Traian Basescu poate vota gresit DA pentru
Basescu. Cine este pro Basescu TREBUIE sa voteze NU la
referendum. Dati mai departe! Este foarte important ca
cetatenii sa stie ca trebuie sa aplice stampila de vot
pe "NU", acest vot avand
semnificatia: "NU, nu sunt de acord cu demiterea
Presedintelui" .

TRIMITE MAI DEPARTE...

flor
3rd May 2007, 20:57
http://anti1xf3_2_[1].jpg

AmzaPellea
13th May 2007, 08:34
E interesanta discutia asta din forum despre Noica, si ridicarea lui in slavi de catre Balaci inaintea unui referendum.

Nu mi-a placut niciodata U Craiova, Bumbescu, Balaci, si restul sleahtei. Erau niste golani cu presa buna in Banie si Scornicesti, asa ca pe acest fundal fotbalistic imi permit sa nu dau doi bani pe Constantin Noica. Si realizez ca sunt produsul cultural al stadioanelor Romaniei, unde tembelii dadeau cu piciorul in minge, ba se mai si bateau, ba mai pierdeau si calificari dupa calificari din cauza ca numai interesul personal si-l urmareau. Si mai apoi deveneau idolii romanilor ca marele roman Gica Hagi care azi maine va fi propus ca presedintele Romaniei, caci nu vad ce a facut mai putin decat Ion Tiriac.

Gugumania dumneavoastra in a-l ridica pe Noica in slavi tine doar de ultranationalismul romanesc. Noica, ca simplu cetatean, a fost un gunoi. (Ceausescu, ca simplu cetatean, a avut mult mai multa demnitate inainte de moarte decat filozoful "cetatii" de la Paltinis.) Noica asta a-l vostru si-a tradat prietenii in proces, si-a pus cenusa in cap in fata comunistilor, s-a spalat pe maini de societatea occidentala. A fost un cameleon, ca multi altii intr-o tara care, ca si acum, ca si atunci, n-avea nici un viitor. Iar intr-o tara fara viitor, condusa de oricare alta semintie in afara de cea romaneasca, intelectualul roman poate fi oricat de controversat si amoral, orice i se iarta daca la un anumit moment in timp se asocieaza cu o gasca la putere. Asocierea intru relele pamantului nu se uita, si se recompenseaza cu onoruri. Ce conteaza ca ciclul politic regalist/legionar/comunist/liberal/social democrat samd se poate inchide intr-o viata, in Romania. Suntem o tara de prosti, tembeli si cretini lasata la marginea imperiilor pentru a fi o momeala pentru unii sau altii interesati de monopolul Europei. Si orice aberatie care ne flateaza si ne face sa credem ca avem cele mai mari koaie din lume o inghitim fara sa ne dam seama ca ingurgitam excremente umane. Domnilor, bai prapaditilor, treziti-va! Suntem doar o tara de kakat, care la doua mii de ani de la Hristos a ramas doar cu limba romana pentru a ne ineca naduful. Altfel, tiganii au mai multe virtuti decat noi.

Prapaditilor, duceti-va la vot, descarcati-va de zelul politic, si bagati apoi din nou capul in cazanul cu kakat incins. Nu uitati sa va cereti dreptul la TV ca sa nu pierdeti vreun meci de fotbal.

Tyler Durden
13th May 2007, 10:07
1. Nu toti l-am ridicat in slavi pe Noica, insa chiar si eu care nu agreez deloc angajamentul politic legionar precum si cumintenia sa de dupa 1965 nu pot sa pun intre paranteze creatia sa filosofica. Este bine-cunoscuta prestatia sa jalnica din timpul a ceea ce s-a numit procesul Noica-Pillat, precum si faptul ca atunci cand se afla in inchisoare s-a auto-propus comunistilor ca ,,antrenor de marxism", insa i-ai citit opera filosofica?
2. Cunosc foarte bine tipul asta de discurs care descrie realitatea romaneasca in culori apocaliptice, iar poporul roman drept cel mai jalnic de pe Terra, crezi ca e cu ceva mai bun decat cel care descrie poporul roman drept un popor ales pe care D-zeu il saruta pe crestet?
3. In ceea ce priveste fraza finala plina de condescendenta si chiar dispret chiar mi-e sila s-o comentez.