PDA

View Full Version : Suprafete de tenis: rapide sau lente?



codrin.s
15th December 2005, 17:18
Poate ma lamureste si pe mine cineva intr-o problema privind suprafetele de joc sintetice. pana la urma care suprafata asigura conditii de joc mai bune cea rapida sau lenta? si care este diferenta? ... un jucator amator

Ady
15th December 2005, 19:53
Depinde si ce stil de joc preferi . Daca preferi schimburile lungi de pe spatele terenului in care alergi pana nu mai poti suprafete lente , cum ar fi zgura ti se potrivesc mai bine . Daca preferi schimburile scurte gen servici-vole iarba este de preferat .
Iarba se foloseste din ce in ce mai putin , din cauza costurilor ridicate de intretinere si din cauza ca necesita un sistem complicat de drenaj .
Decoturf-ul (ciment vopsit) , suprafata de la US Open , este o suprafata la care pot fi adaptate destul de usor toate tipurile de joc . Hard court-urile pot fi rapide sau lente , in functie de textura suprafetei de deasupra . Cand nu este vopsit cu nimic , jocul va fi mai lent . Pe terenurile de asfalt se joaca mai in viteza cand sunt vopsite cu vopsea verde .
Suprafetele sintetice sunt de mai multe feluri , pot fi mai rapide sau mai lente depinde din ce material sunt facute . De obicei se foloseste iarba artificiala , poliuretani , sau cauciuc sintetic .
Tarafex-ul este un tip de suprafata artificiala , un fel de cauciuc , care se foloseste mai mult in sali , in general turneele indoor au astfel de suprafata .

Ps : Bun venit pe forumul OnlineSport :ok:

Apolini
16th December 2005, 09:00
Pentru un amator orice suprafata e buna, dar cand deja stiti sa loviti mingea mai tare va fi foarte dificil sa jucati pe o suprafata rapida, si in plus vara probabil ca o sa iesiti afara sa jucati pe zgura si acomodarea va fi foarte grea. Eu joc 3 zile pe saptamana la zgura si 5 la sala si va garanteza ca o schimbare atat de brusa si constanta e foarte grea ... :(

codrin.s
4th January 2006, 14:24
nu e vorba de ce prefer...ci de cum rezist; acum am inteles de ce pe suprafata sintetica abia rezist un meci intreg....merci pt informatii

saab
16th January 2006, 01:24
Salut,io sunt claudiu,sunt aici pentru niste informatii:
As dori sa stiu de unde se poate cumpara zgura,la preturi acceptabile:)
Ce fundatie(baza)trebuie sa aiba un teren de zgura?
Modalitate de construire;(straturile de pietris,pentru drenaj,(grosimea)exista si alte modalitati de a se realiza drenajul?
Cate straturi de zgura sunt necesare?
Ce cantitate de zgura trebuie pentru un teren de dimensiuni regulamentare?

Apolini
29th January 2006, 21:30
Astazi am jucat pe o suprafata numita greenset ! Ati auzit de asa ceva?
Mie mi s-a parut foarte ciudata! Pana acuma joc la sala si la zgura de mai multe ori pe saptamana si nu mai am probleme de acomodare, dar suprafata asta este ceva total nou pentru mine! Dupa doua ore de antrenament ma dureau gleznele ingrozitor. Intr-adevar, m-am obijnuit dupa ceva timp, dar faptul ca nu se poate aluneca nici macar 1 cm m-a deranjat rau de tot.
Oricum, dupa cateva antrenamente se obijnuieste oricine, dar riscul de accidentare ramane destul de mare.

a_ndrada
29th January 2006, 21:54
eu tot timpul am jucat mai bine pe suprafetele rapide,dar acum am avut niste probleme cu genunchii si mi-e putin frica sa joc pe hard .

Timm
30th January 2006, 07:05
eu tot timpul am jucat mai bine pe suprafetele rapide,dar acum am avut niste probleme cu genunchii si mi-e putin frica sa joc pe hard .

Dar pe iarba ai jucat? Cum e? Ma bate gandul sa fac un teren de iarba unde sa pot juca si eu si fata mea oricand, in plus fata de ceea ce joaca la club.
Deci, ce parere ai de iarba?

a_ndrada
30th January 2006, 18:54
este f rapida suprafata,mie mi s-a [parut cea mai rapida si trebuie ingrijita f bine pt ca altfel aluneca...eu in general joc bine pe suprafete rapide,deci joc bine si pe iarba,dar in romania eu cred ca nu se merita sa faci un teren deasta,e f greu de intretinut.

Apolini
30th January 2006, 21:38
Eu nu am jucat niciodata pe iarba, ... mi se pare interesant! Daca ajungeti sa faceti o data un teren de iarba sa ma anuntati si pe mine, poate vin o data sa gust si din suprafata asta. :D
Apropo... exista in Bucuresti vreun teren de tenis de iarba?

Timm
31st January 2006, 06:48
Eu nu am jucat niciodata pe iarba, ... mi se pare interesant! Daca ajungeti sa faceti o data un teren de iarba sa ma anuntati si pe mine, poate vin o data sa gust si din suprafata asta. :D
Apropo... exista in Bucuresti vreun teren de tenis de iarba?

Se pare ca nu exista.
Si cred ca o sa ma incumet eu sa fac unul, modest cum pot, desi toata lumea care se pricepe spune ca nu o sa mearga eu cred ca voi incerca.
Nu e o investitie mare fata de ciment sau sintetic sau zgura.
Daca reusesc sa il fac te voi anunta.

Apolini
31st January 2006, 08:19
Se pare ca nu exista.
Si cred ca o sa ma incumet eu sa fac unul, modest cum pot, desi toata lumea care se pricepe spune ca nu o sa mearga eu cred ca voi incerca.
Nu e o investitie mare fata de ciment sau sintetic sau zgura.
Daca reusesc sa il fac te voi anunta.
Mi-am amintit eu unul. E la Dinamo un singur teren abandonat si e din iarba sintetica, asa ca ...nu se poate numi teren de tenis. :D

Ady
31st January 2006, 10:32
Stiu eu unul , se presupune ca e de zgura , dar atat de bine e ingrijit incat a inceput sa creasca iarba pe el =))

ioana_boronea17
6th February 2006, 09:46
Pt un amator este indiferent pe ce suprafata joaca. Bine ca, poate el nu se poate acomoda cu orice suprafata. Sunt multi jucatori profesionisti care sunt buni doar pe o anumita suprafata, cum ar fi de exemplu: Guilermo Coria,Juan Carlos Ferrero si multi altii care sunt foarte buni pe zgura. Sti ca Federer se acomodeaza foarte repede cu orice suprafata (se poate si asa). eu stiu ca betonul nu este asa de bun pt glezna, iar suprafetele de sala trebuie sa fie speciale pt tenis (eventual oleaca moi,elastice), iar pe zgura nu cred ca este vreo problema :D.

Cneazul
9th February 2006, 22:56
azi am jucat pe o suprafata care habar n-am cum i zice . cred ca era carpeta . era un fel de parchet . in orasele unde locuiti voi nu a facut guvernul lui nastase sali de sport . eu am jucat in o sala de aceea . daca aveti in oras asa ceva va rog sa imi spuneti ce suprafata este si mai am o intrebare . imi explicati va rog carpeta . ziceti-mi tot ce stiti despre suprafata aia ?

codrin.s
16th February 2006, 11:12
hei...stiu despre ce vorbesti...salile lui nastase-la asta ma refer. asta e cea mai tare faza: si-au batut joc cei care au pus astfel de suprafete. la galati, de ex, ferestrele la salile respective stau tot timpul deschise pt ca suprafata este toxica. a fost un caz celebru in presa: un elev a capatat deficiente respiratorii din cauza mirosului emanat de suprafata.

Cristea Ioana
16th February 2006, 15:24
eu joc foarte bine pe suprafetele rapide!dar si zgura imi place!insa eu m-am operat de curand la genunchi si inca nu prea am voie sa joc pe hard pana nu imi pun masa musculara care sa poata sa-mi sustina genunchii!dar tot suprafetele rapide imi plac mai mult

Cneazul
18th February 2006, 00:39
ce-ai patit de te-ai operat ?

nanette
20th March 2007, 15:25
Baieti !!!
Vreau sa fac 3 terenuri de tenis si nu stiu ce sa aleg.
Gazon artificial , zgura , ciment sau cauciuc???
Nu sunt deocamdata jucatoare de tenis , dar cred ca este o oportunitate si nu banii sunt problema. Ce sa fac ??
Sfatuiti-ma !!!!