PDA

View Full Version : A fost gol sau nu la Chihaia?



Paul
15th December 2005, 15:49
Poll ...

sun
15th December 2005, 16:36
Intr-adevar , se pare ca raspunsul Acoperire regulamentara , decizie neinspirata e cel corect .

Faza a fost de cascadorii ... Cum a zis si Mihai Mironica , mai bine Barthez o degaja departe ( si nu se grabea sa paseze lui Andre Luis ) :ok:

Paul
15th December 2005, 16:41
Sincer , as vreau sa revad comentariul TVR , din acele secunde "comentariul Live"

Apoi cum s-a mai scris , exista un precedent si mai urat :

Valencia - Bayern 1-1 (insa nu acea finala UCL , era in grupe ... la Valencia erau Claudio Lopez si Adi Ilie ) , iar Lopez scapa , in min 92.55, singur.
Este lasat 5 secunde sa intre in careu si cand se pregatea sa`l dribleze pe Khan , este oprit ... :no:

Si atunci ca si acum decizii corecte .
Oricum acum , cred ca decizia de ieri are un argument solid: Arbitrul a fluierat , vazand ca mingea e la un fundas a lui Marseille...
Omul se intoarce spre centru si fluiera de 2 ori ...

A procedat extrem de bine , insa in loc sa vedem adevaratul , ne legam de rahaturi ...

alejandro
15th December 2005, 16:43
mare ghinion pt dinamo,n-as vrea sa patim vreodata ce au patit ei...

Paul
15th December 2005, 16:46
Nop.

Deci tu sustii ca golul a fost rezultat firesc al unei actiuni de atac.
Vrei sa zici ca daca nu fluiera , si Barthez ramanea in poarta , atunci nu prindea mingea ... ?

Eu cred ca golul , e rezultatul faptului ca Barthez iesise din poarta fiindca auzise fluierul arbitrului ...

Inclusiv comentatorii TVR , se resemnare...

"si iata aici se incheie parcursul european a lui Dinam " [...] "si mingea intra in poarta , arbitrul nu valideaza golul "

alejandro
15th December 2005, 16:55
paul,asta nu vom sti niciodata,daca n-ar fi fluierat arbitrul cine stie ce facea Barthez,poate se duce la prins muste:D
am vrut doar sa zic ca n-as vrea s-o patim si noi vreodata la fel,nici nu vreau sa ma gandesc ce e in inima cainilor...daca ala n-ar fi fluierat,daca Barthez ar fi sta in poarta,daca Barthez n-ar fi stat,daca ala n-ar fi ratat...
daca si cu daca parca nu e fotbal:D

Utilizator
15th December 2005, 17:05
Va dati seama ce viteza de reactie are Barthez daca in circa 1 secunda de la inceputul fluierului de final era deja iesit pe la 11 m?
Barthez era acolo pentru ca astepta mingea de la ai lui, Chihaia a recuperat si a tras surprinzandu-l. Ma rog cine vrea sa inventeze fantasme pentru ca nu agreaza Dinamo e altceva. Dar atunci sa redenumim pollul si sa-i lasam pe doritori sa aiba unanimitate la 'Dinamo o merita', respectiv prima optiune de aici si cea aleasa de creatorul sondajului.

N-a fost nici furt. Pur si simplu un arbitru obosit care se grabea sa prinda avionul. Sincer meciuri incheiate asa la milimetru n-am vazut prea multe. Poate ca a facut-o in compensatie la prelungirile prelungirilor din prima repriza.

Paul
15th December 2005, 17:10
@uti, uite ce zice pro sport`ul :
"Calificare FURATĂ"

altfel nici nu deschideam poll`ul , fiindca e clar , ca decizia e una cu acoperire regulamentara , si de obicei fluieri cand mingea e intr`o zona neutru , in nici un caz cand poate iesi ocazie de gol ... :)

Utilizator
15th December 2005, 17:16
pai daca zici ca e decizie cu acoperire regulamentara de ce ai votat 'Dinamo o merita'?

Paul
15th December 2005, 17:20
Pai i`am auzit pe unii ca "Dinamo a fost furata ... "
Care e o idiotenie , fiindca nu poate fi vb de intentie , dupa ce a arbitrat perfect 90 de minute ...

Si la cate nenorociri au facut ei (a se vedea vazul Serea ) , trebuia sa se intoarca , mai ales undeva unde ii doare foarte tare ... in Europa ...

Sunchase
15th December 2005, 17:39
Arbitrul nu avea voie sa fluiere cand mingea era iesita din joc, a asteptat ca barthez sa degajeze si s-a intors cu spatele si a fluierat. a fost bulangiu ca nu a stat sa vada ce se intampla dupa degajare, dar daca mingea a intrat in poarta dupa fluierul final, e perfect acoperit de regulament.

Mai exista inca o varianta cum arbitrul a fluierat finalul partidei cand mingea urma sa fie degajata sau pasata de barthez jucatorul pe care l-a deposedat Chihaia era relaxat, barthez nici nu se mai intorcea in poarta din pacate noi romanii iar incepem cu conspiratii si tampenii.

Utilizator
15th December 2005, 17:43
Pai si tu ce faci, contrabalansezi opinia Prosportului sau iti spui parerea?

Sa admitem ca e corect ce zici desi anul asta eu zic ca Dinamo a jucat numai pe teren...asta inseamna ca din momentul asta o sa devii corect in aprecierile la adresa echipei Dinamo? Sau de fapt iti manifesti bucuria de raul 'dusmanului' si nu vrei sa recunosti? Ca sa nu mai spun ca la capitolul asta mi se pare un fel de a vedea doar paiele din ochii celuilalt in cazul tau ca suporter al 'celorlalti'.

poliis
15th December 2005, 18:17
arbitrul a fluierat inainte de sutul lui chihaia....deci golul nu e valabil

acu'....ca a fluierat in min 93.59 nu ai de unde sa stii, pt ca arbitrul nu se ia dupa cronometrul televiziunii franceze...el are propriul cronometru (poate al lui arata 94.01)

ps: paul, vad ca ai zis de cateva ori "comentatorii tvr" :D....poate vrei sa zici protv

Paul
15th December 2005, 18:20
@Uti , unde a jucat numai pe teren

Dinamo - National (in cupa ) si Gloria - Dinamo 1-2 puuuuuuuut , si stiu ce zic

Utilizator
15th December 2005, 18:26
Paul: faptul ca unora le pute nu inseamna ca e si adevarata banuiala.
Si meciuri ale altor echipe 'put' dar vehementa acuzelor e doar intr-o parte. Nu inseamna ca esti neaparat curat daca publicul nu vrea sa simta 'putoarea'.

PS: titlul topicului a fost schimbat si nu prea e inspirat. Gol a fost la Chihaia in mod sigur :ok:

Paul
15th December 2005, 18:42
pun pariu ca e mana lui Vadim
jenant , n`ai nici o legatura cu fotbalul

Gol e atunci cand fluiera arbitrul si arata centrul terenului ... (evident si mingea e in poarta , si nu se incalca regulamentul )

In rest povesti

Utilizator
15th December 2005, 19:07
esti atat de marcat de ura incat nu sesizezi nici glumele. Sa-ti traduc:
gol a fost in mod cert numai ca asa cum am si spus si am si votat arbitrul a declarat meciul sfarsit si golul anulat. Un gol anulat din orice motiv tot gol se cheama doar ca nu e valabil.

Sanatate! :)

vladi
15th December 2005, 19:11
Mai bine v-ati intreba de ca nu a fluierat atit de exact si URS Meier la partida Danemarca - Romania ? Egalarea a venit in secundele de prelungire ale prelungirilor, nu ? La Dinamo de ce nu s-a putut ?

Utilizator
15th December 2005, 19:15
Vladi nu mai are nici un rost sa ne intrebam. Nu cred ca arbitrul a facut-o cu intentie. De ce nu a fost arbitrul atat de exact la finalul primei reprize? De ce la Sofia nu a fost arbitrul exact? A fost pur si simplu o situatie care poate aparea in mai putin de 1% din meciurile de fotbal. Tantalaul a crezut ca nu se mai intampla nimic s-a intors spre centru si a fluierat finalul. Se poate numi ghinion dar rezultatul nu se poate schimba. Asta e...

andreiush
15th December 2005, 19:25
Chiar nu are nimeni inregistrarea meciului, ca sa taie partea de final? Eu am vazut meciul prin broadcast, de pe retea, iar dupa meci am dat de 10 ori faza inapoi, si am auzit clar cand a fluierat arbitrul: cand mingea era in poarta, imediat dupa ce aceasta a intrat. Iar daca v-ati fi uitat la reactia lui Barthez, n-ati mai zice ca a iesit din poarta fiindca se terminase meciul. A ramas stana de piatra.

Pacat ca nu am putut salva faza...

Oricum, nici pollul acesta nu e corect... nu are varianta de raspuns la care as vrea eu sa votez... ca nu a fost furt... arbitrul neavand intentia de fura pe Dinamo. El pur si simplu s-a intors catre centrul terenului cand se pregatea sa fluiere finalul, si nu a mai vazut faza.

Inca o data intreb, nu are nimeni inregistrarea???

Paul
15th December 2005, 19:27
andreiush , asa se procedeaza ... cand bagi fluierul in gura , te intorci spre centru si fluieri de 2 ori (cand fluieri dupa 45 min) si de 3 ori finalul jocului...

Unii au un talent de fluiera lung ... 4-5 toata distractia :d

storm
15th December 2005, 19:33
Vladi nu mai are nici un rost sa ne intrebam. Nu cred ca arbitrul a facut-o cu intentie. De ce nu a fost arbitrul atat de exact la finalul primei reprize? De ce la Sofia nu a fost arbitrul exact? A fost pur si simplu o situatie care poate aparea in mai putin de 1% din meciurile de fotbal. Tantalaul a crezut ca nu se mai intampla nimic s-a intors spre centru si a fluierat finalul. Se poate numi ghinion dar rezultatul nu se poate schimba. Asta e...

cum se face ca Romania(vb de echipa nationala si de echipele de club) prinde la fiecare turneu final important aceasta .. "marja de eroare" de 1%?...echipele din ...Anglia de exemplu...Spania...Italia...Germania...pe ei de ce nu-i fura nimeni niciodata?:rosu:

offtopic : waaaaa...scoate-ti draqu reclama aia la pariloto...1 min cat am stat sa scriu asta m-au apucat toti dracii...din 10 in 10 sec...:headbang: :headbang:

andreiush
15th December 2005, 19:34
andreiush , asa se procedeaza ... cand bagi fluierul in gura , te intorci spre centru si fluieri de 2 ori (cand fluieri dupa 45 min) si de 3 ori finalul jocului...

Unii au un talent de fluiera lung ... 4-5 toata distractia :d

Da, stiu ca asa se face. Tocmai de aceea zic ca nu e furt, arbitrul neavand intentia de a opri faza pentru ca Dinamo sa nu bage gol.

desdemona
15th December 2005, 19:35
Eu am vazut meciul prin broadcast, de pe retea, iar dupa meci am dat de 10 ori faza inapoi, si am auzit clar cand a fluierat arbitrul: cand mingea era in poarta, imediat dupa ce aceasta a intrat.
Probabil era un decalaj intre imagine si sunet la tine, nu? :) La televizor fluierul se auzise cu o fractiune de secunda inainte ca mingea sa plece din piciorul lui Chihaia... sau in fine, cam pe atunci :) Am vazut si reluarile de pe TV Sport cu faza aia... a fost destul de clar.

andreiush
15th December 2005, 19:38
Pai nu e decalaj intre sunet si imagine... Dar, daca tu zici ca ai vazut la TV Sport faza clar... atunci asa o fi...
De 10 ori m-am uitat la faza si atunci auzeam fluierul, cand mingea era in poarta. Dar ciudat ca se auzea doar un fluier... si nu de 3 ori.. cum ar fi normal..

dede
15th December 2005, 19:43
A fost gol sau nu la Chihaia?...sincer, intrebarea e cam prost pusa...a fost gol...mai bine intrebai daca golul lui Chihaia e valabil sau nu...iar parerea mea e ca nu...

radu1204
15th December 2005, 19:46
Mai baieti (si fete) ala a fost gol clar. Nu s-a fluierat deloc inainte ca mingea sa intre in poarta. S-a fluierat la vreo secunda dupa ce mingea trecuse linia. Se aude clar in rezumatul de pe site-ul asta. Nu se aud celelalte doua fluiere dar ultimul se aude clar si raspicat....Oricum Dinamo n-a jucat mare lucru, dar aici i s-a facut o MARE NEDREPTATE. Oricum UEFA a musamailzat cazul. N-ati vazut ca pe site-ul UEFA nici macar nu se pomeneste de acea faza??? Mi se pare o nesimtire si, repet, O MARE NEDREPTATE!!!

maldini
15th December 2005, 20:03
Eu cred ca golul , e rezultatul faptului ca Barthez iesise din poarta fiindca auzise fluierul arbitrului !!!

sant de acord cu tine Paul...pacat ca Dinamo nu s-a calificat dar de aici pana la a scrie in Prosport ca arbitrul a furat e o mare magarie :rosu:

t.b.
15th December 2005, 20:07
Sa fim seriosi arbitrul a fluierat, dupa care Chihaia a sutat iar Barthez nu s-a obosit sa respinga pt. ca nu mai avea rost. Nu inteleg de ce romanii trebuie sa se considere tot timpul nedreptatiti... :mda: Dinamo a avut vreme 94 de minute sa inscrie si nu a facut-o decat dupa ce a fluierat arbitrul. E ca si la campionatul european din `96 cand s-a facut drama nationala din faptul ca nu ni s-a acordat un gol in meciul cu Bulgaria... Cauza ratarii calificarii nu este arbitrajul, ar trebui ca dinamovistii sa-i traga de urechi pe cei care nu-s in stare sa dea gol singur cu portarul, calificarea s-a pierdut le meciul cu Herenveen si cel de la Sofia.

Utilizator
15th December 2005, 20:13
Intrebarea daca a fost sau nu gol valabil nu poate avea raspunsul: 'au avut vreme sa dea alte goluri' pentru ca vremea de gol intr-un meci de fotbal este de cand se da startul pana la fluierul final. Acum ceva ani ne vaitam ca echipele romanesti nu stiu sa joace un meci pana la capat si cedeaza prea repede lupta pentru rezultat. Dinamo are meritul ca a crezut si a luptat pana la capat si din punct de vedere al mentalitatii conteaza poate mai mult decat argumentatia cu ratarile.
Cert e ca rezultatul nu poate fi schimbat si a fost ghinionul sa vina golul exact cand arbitrul canta pentru ultima oara in acest meci. Decizia e regulamentara dar aplicata cu prea mare scupulozitate.

Chiar daca arbitrul a fluierat finalul cu 1 secunda mai devreme de sutul lui Chihaia mi se pare absurd sa credem ca jucatorii lui OM s-au relaxat imediat si nu s-au mai obosit. Nu ai cum sa reactionezi atat de rapid la un fluier ce pe stadion nu e intotdeauna sigur al arbitrului. Vedeti si fazele banale de obstructie in timpul jocului cand jucatorii mai continua un pic faza pana sa se opreasca.

costy_b
15th December 2005, 20:25
desi sunt suparat pe decizia arbitrului ,a fost perfect regulamentar.Dinamo ar fi trebuit sa inscrie mai devreme ,nu in ultima secunda.Invatatura de minte

Vladek
15th December 2005, 21:10
Intrebare banala. Bineinteles ca a fost gol ! Numai ca se aude clar primul fluier al arbitrului inainte de a suta Chihaia. La al doilea, mingea e deja in plasa. Asa ca inclin sa cred ca decizia arbitrului, desi total neinspirata fiindca a fluierat a doua oara cu spatele la faza, a fost regulamentara.

Intrebarea mai interesanta este : oare o prindea Barthez daca incerca ?

Seicaru
15th December 2005, 21:33
Asta este.Se mai intampla.Rar,dar se mai intampla.Tot noua.Dar asta trebuie sa ne faca mai puternici pentru anul viitor.Bravo baieti!ATI JUCAT BINE!

Tudose
15th December 2005, 21:52
Nu a fost nici o vorba de furt, cred ca a fost doar o decizie neinspirata, dar cu acoperire regulamentara. In momentul accidentarii jucatorului francez, tocmai spuneau comentatorii ca vom avea prelungiri ale prelungirilor... si n-am avut! Oricum, cauzele ratarii calificarii au fost altele, norocul ti-l mai faci si cu mana ta, sa nu incepem iar cu vaicareala.

S-a amintit aici de acel Valencia - Bayern, acolo se poate vorbi eventual de rea intentie. Ar trebui sa existe niste recomandari FIFA pentru arbitri in astfel de situatii. Anume, arbitrul sa priveasca desfasurarea fazei, nu sa se intoarca cu spatele, daca exista posibilitate de gol sa se lase continuarea. Stiu ca si la baschet se acorda cos daca mingea intra dupa ce s-a auzit sirena de final (drept e ca acolo se cronometreaza la secunda, si nici nu exista portar sa apere aruncarea). Tot la secunda se cronometreaza si la handbal, si am scris pe subforumul dedicat despre ce s-a intamplat in finalul cupei EHF din 1985, Zaporoje - Minaur.

iuliandronca
15th December 2005, 21:52
Dupa meci la TV Sport au reluat faza de zeci de ori inclusiv cu sunetul real al partidei fara comentariu TV.
Ce s-a putut observa foarte clar.
Minutul 94.00: Arbitru fluiera finalul partidei chiar in momentul in care Chihaia recupereaza mingea si se pregatea sa o traga la poarta lui Barthez.
Minutul 94 si 01 secunde: Mingea intra in poarta. Chihaia se bucura. Barthez nu stie ce sa creada. Golul e anulat.
Dupa minutul 94.01: Dinamovistii protesteaza! Arbitrul initial derutat si surprins ramane ferm pe pozitie: Nu e gol! Dinamo pierde calificarea!
Concluzie: Gol nevalidat pe motiv ca s-a fluierat inainte finalul meciului ceea ce este corect. Nu este corect faptul sa fluieri finalul reprizei in minutul 94 fix cand s-au anuntat 4 minute de prelungire, iar in aceste minute un jucator al OEM a fost accidentat 35-40 de secunde si meciul a fost intrerupt, iar in prima repriza cand s-au acordat 2 minute de prelungire, fara intreruperi arbitrul a permis continuarea acestor minute de prelungire conducand la golul 2 al gazdelor.

lyon2000
15th December 2005, 23:18
Normal ca a fost gol! Nu sunt suporter dinamovist, dar in meciul de ieri seara inclusiv comentatorii francezii au bâlbâit-o la sfarsitul meciului, nestiind ce sa zica despre decizia arbitrului! Iar daca e sa vorbim corect, Marsilia nu a aratat mai nimic, marile ocazii au fost românesti (ca sa nu zic dinamoviste!). Un arbitru de UEFA nu intoarce SPATELE ca sa fluiere finalul unui meci (chiar daca e o 'moda', da stil&clasa), daca ar fii ramas cu fata la joc ar fii vazut ce si cum. NO COMMENT!

lup
15th December 2005, 23:55
Nu am vazut jocul,imi pare rau dar eram la munca,imi pare rau pt DINAMO ,nu sint ,nu am fost si nu voi fi niciodata suporterul unei echipe de club din ROMANIA, SINGURA ECHIPA PE CARE OADOR ESTE NATIONALA ROMANIEI,DAR AS FI FOST BUCUROS DACA AM FI REUSIT PERFORMANTA DE A AVEA TREI ECHIPE ROMANESTICALIFICATE ,CU DOUA ,NU ESTE RAU ,CU TREI AR FI FOST MINUNAT .Felicitari ,STEAUA,RAPID si curaj pt DINAMO.:ok:

remy
16th December 2005, 00:48
Chiar nu are nimeni inregistrarea meciului, ca sa taie partea de final? Eu am vazut meciul prin broadcast, de pe retea, iar dupa meci am dat de 10 ori faza inapoi, si am auzit clar cand a fluierat arbitrul: cand mingea era in poarta, imediat dupa ce aceasta a intrat. Iar daca v-ati fi uitat la reactia lui Barthez, n-ati mai zice ca a iesit din poarta fiindca se terminase meciul. A ramas stana de piatra.

Pacat ca nu am putut salva faza...

Oricum, nici pollul acesta nu e corect... nu are varianta de raspuns la care as vrea eu sa votez... ca nu a fost furt... arbitrul neavand intentia de fura pe Dinamo. El pur si simplu s-a intors catre centrul terenului cand se pregatea sa fluiere finalul, si nu a mai vazut faza.

Inca o data intreb, nu are nimeni inregistrarea???

VEZI REZUMATUL MECIULUI OM 2 :1 DINAMO INCLUSIV FAZA CONTROVERSATA DE LA FINAL CU GOLUL LUI CHIHAIA!
http://www.dinamomania.net/video/extra2005/om21dinamo_rezumat_omtv.asx
"NU NE VINE SA CREDEM CA SE POATE INTAMPLA ASA CEVA!"

Olympique Marseille 2:1 Dinamo.
Imediat dupa finalul meciului, aproape cu lacrimi in ochi, Cristi Borcea a comentat faza incredibila a golului marcat de Octavian Chihaia dar nevalidat de arbitru: "Suntem foarte amarati, este pacat de munca intregului colectiv. Suntem fara glas. Nu ne vine sa credem ca se poate intampla asa ceva. Este cu atat mai dureros cu cat la Sofia am luat gol dupa timpul regulamentar si noi marcam în timpul regulamentar si...Era un lucru extraordinar sa fie trei echipa în primavara”
FLORENTIN PETRE: "Nu stiu ce a avut in cap arbitrul! Tot zicea "Afara, afara!", cand il intrebam de ce nu e golul valabil. N-a vazut faza cand Chihaia a sutat. Imi venea sa-i trag una!"
NICOLAE BADEA: "Este nedrept pentru echipa si antrenor sa piarda asa. Este nedrept!"
IOAN ANDONE: "N-am vazut in viata mea asa ceva. Mingea era in aer cind a fluierat arbitrul. Doar la baschet se mai intimpla lucruri din astea. A fost un gol perfect valabil. In rest, sint multumit de echipa. Chiar daca am ratat ocazii clare, baietii si-au facut treaba, pentru ca au ajuns in situatii favorabile"
GIGI NETOIU: "Este o mare dezamagire pentru noi. Este foarte greu, baietii au facut un meci bun. Suntem prea mici pentru un razboi asa mare. A fost gol valabil, asta e. In prima repriza puteam inscrie de doua ori, iar la final ne-au privat de o calificare"

AR FI FOST GOLUL VIETII PENTRU CHIHAIA!
La scorul de 2-1 pentru Olympique Marseille, Dinamo a reusit egalarea prin Octavian Chihaia care ar fi calificat-o pe Dinamo in primvara europeana. Arbitrul spaniol, Julian Rodriguez Santiago a prelungit meciul cu 4 minute. Iata descrierea ultimelor secunde din meci:
93:58 incepe sa se auda un fluier (primul din cele 2 de final)
93:59 (arbitrul cu spatele, fluierand incet, asa cum e primul fluier) Chihaia intercepteaza!
94:00 Chihaia suteaza
94:01 exact la schimbare din 00 in 01 mingea atinge plasa
94:02 mingea e in poarta, ARBITRUL FLUIERA A DOUA OARA, fluierul puternic (arbitrul nu a vazut nimic din desfasurarea meciului intre 93:58>94:03!; e trezit la realitate de Margaritescu care ii arata mingea in poarta: nu stie ce sa faca, e absolut dezorientat.

http://www.dinamomania.net/arhiva_foto/colaj_chihaia.jpg VEDETI CE REACTIE DE ULUIRE A AVUT BARTHEZ !!! E CLAR CA NU SE FLUIERASE.

PENTRU UEFA FAZA LUI CHIHAIA NU A EXISTAT!

In transmisia LIVE TEXT a meciului OM 2 : 1 Dinamo pe siteul UEFA.COM, faza cu scandal din finalul meciului nu apare deloc! Golul inscris de Chihaia nu e pomenit, ultima faza importanta descrisa fiind din minutul 93!

Vladek
16th December 2005, 00:58
93:58 incepe sa se auda un fluier (primul din cele 2 de final)
93:59 (arbitrul cu spatele, fluierand incet, asa cum e primul fluier) Chihaia intercepteaza!
94:00 Chihaia suteaza

Aha .. deci trebuie sa recunoaste ca sutul a venit dupa ce arbitrul a fluierat. Adica meciul se terminase, Chihaia trebuia sa se opreasca.
Eventual unicul lucru ce i se poate reprosa arbitrului este ca nu s-a uitat la faza. Putea astfel sa vada ca mingea era pe langa careul francezilor si sa mai astepte pana ce faza devenea clar neimportanta. Oricum, nu cred intra mingea in poarta daca Barthez incerca sa apere. Dar el plecase deja crezand ca meciul e terminat.

remy
16th December 2005, 01:04
De ce nu putem spune si ca s-a auzit un fluier din tribune, asa cum erau cu sutele la finalul meciului, pentru a se termina mai repede ?
Oricum, Francezii nu se oprisera total, ca sa zici ca au auzit fluierul.
Faza (actiunea) inca era valabila, doar daca iesea in out era totul clar !
Spre ghinionul arbitrului, care a mai trantit cateva meciuri, unul chiar acum vreo luna, cand a suparat pe cei de la Real, de erau sa-l linseze aia.

apparte
16th December 2005, 01:17
Remy,te lauzi ca ai 39 de ani(dar parca ai avea 9)!Daca-ti place atat de mult fotbalul,CM 1978 Argentina,meciul Brazilia -Suedia,finalul primei reprize,stii ce s-a intamplat?Intrebare valabila si pt alti membrii ai forumului!

Steaua + Dobrin
16th December 2005, 08:01
Va pierdeti in amanunte! Dimano nici nu merita sa fie in grupe ! Nu are fata de Europa. O echipa facuta numai pe aranjamente, bani murdari de fosti militieni si ********i ! Se vede de la o posta ca este echipa care trage inapoi fotbalul romanesc dintotdeauna. De cind javre ca Lucescu, Dinu si Angelo Niculescu faceau posibila neparticiparea la Mondialele din Mexic '70 a singurului geniu care l-am vazut pina acum in fotbalul nostru: Dobrin !!
Cu scuzele de rigoare pentru cei tineri (care nu au vazut decit un dram din mirsaviile dinamoviste ...), imi pare rau ca roman ca nu avem toate cele 3 calificate, dar nu pot sa-mi ascund scirba pentru un club penibil, demodat si retrograd. Dinamo isi merita soarta ! Opriti mascarada campionatelor cistigate prin FRAUDA !!
Haide Steaua si Rapid cit mai departe in stagiunea 2005-2006 a cupei UEFA !

ultrasblueshark
16th December 2005, 08:37
O decizie ce nu merita discutata... arbitrul e suveran. Si pana la urma cu ce a gresit? El si-a facut datoria si a fluierat finalul fix in minutul 94. Indiferent cat au tras de timp francezii, e clar regulamentul: nu se acorda prelungiri la prelungiri. Asa ca ne agitam aiurea. E o meteahna mai veche a noastra , a romanilor: avem mereu impresia ca suntem furati. Poate ar trebui sa ne gandim si altfel, daca Dinamo avea intradevar valoare de primavara europeana transa calificarea mult mai devreme.

stefanm14
16th December 2005, 09:09
Dupa parerea mea a fost o decizie super corecta, eu m-am uitat la meci si am vazut clar : deci arbitrul a fluierat, si dupa aceea Chihaia (probabil nervos ) a sutat in minge.

Iar explicatia de pe prima pagina a OLS este de-a dreptul idioata, ia uitati aici 2 fragmente in care se contrazice :

1) In mod regulamentar, jucatorii trebuie sa se opreasca din orice actiune in momentul in care arbitrul fluiera, indiferent din ce motiv.

2) Daca primul din cele trei semnale este cel care incheie de fapt meciul, atunci faza s-ar fi petrecut in afara timpului regulamentar.


Pai normal ca la primul trebuie sa te opresti ...ma rog, cei care fac articolele poate nu prea au logica...

Aurel.D
16th December 2005, 10:44
Calificarea lui Dinamo s-a jucat din Min 1 al meciului cu Heerenveen pana in Min 94 al meciului cu Marseille; deci in tot acest interval Dinamo putea marca si califica. Practic calificarea s-a pierdut cu Heerenveen acasa si Levski in deplasare dar asta nu inseamna ca nu avea dreptul sa se califice in min. 94 la Marsilia!!

Legat de golul lui Chihaia am si eu cateva intrebari:
1. Daca arbitrul a avut alarma la ceas, cum se face ca prima repriza a mai intarziat 30 de sec dupa prelungiri timp in care Marseille a marcat?
2. De ce nu a procedat la fel si cu sfarsitul meciului? Nu avea Dinamo dreptul sa marcheze chiar si in min. 94?

Si intrebarea clasica:
3. Cum se face ca de cate ori joaca echipe romanesti, toate deciziile grestite se iau numai impotriva noastra?

Cred ca trebuie sa incetam sa ne victimizam, noi romanii, dar de cate ori ni se intampla cate ceva de genul asta ne aducem aminte de intrebarea anterioara.

Cert este ca in conditiile date, golul nu poate fi validat. Totusi arbitrul putea sa se consulte cu tusierul; si asa parea destul de derutat la sfarsitul meciului!

bob
16th December 2005, 11:09
Pai i`am auzit pe unii ca "Dinamo a fost furata ... "
Care e o idiotenie , fiindca nu poate fi vb de intentie , dupa ce a arbitrat perfect 90 de minute ...
Si la cate nenorociri au facut ei (a se vedea vazul Serea ) , trebuia sa se intoarca , mai ales undeva unde ii doare foarte tare ... in Europa ...

a arbitrat perfect pt. voi! cum de a prelungit 2 min. prima repriza cand a aratat 1 min., iar sfarsitul meciului l-a fluierat la secunda?
dar voi cate nenorociri ati facut? a se vedea episoadele cand echipa voastra se retragea de pe teren, si castiga cupe si campionate la telefon! nu va dati rotunzi! s-au gasit stelistii sa faca gargara! referitor la optiunea" dinamo o merita", rezulta ca stelistii trebuiau impuscati la revolutie!
http://www.dinamomania.net/ vezi articolul "Hotia europeana"

alejandro
16th December 2005, 11:21
nu inteleg ce are prima repriza...francezii erau in avantaj,da ' arbitrul a prelungit-o ca sa egaleze dinamo,cand colo...hop inca un gol:headbang:
s-o fi gandit sarmanul ca daca mai prelungeste si a 2-a repriza la fel,mai luati un gol,si asa a fluierat fix la sfarsitul prelungirilor....

ultrasblueshark
16th December 2005, 11:28
nu va mai agitati mah asa. Va lamuresc eu: a fost gol fratilor!!! Se vede clar cum mingea depaseste linia portii cu toata circumferinta... :D:D

MariusTR
16th December 2005, 11:29
Intrebare : Buuun.. si daca stabilim noi ca a fost gol valabil ce se intampla?

Raspuns : Nimic.

:rosu:

aliss
16th December 2005, 11:44
nu inteleg ce are prima repriza...francezii erau in avantaj,da ' arbitrul a prelungit-o ca sa egaleze dinamo,cand colo...hop inca un gol:headbang:
s-o fi gandit sarmanul ca daca mai prelungeste si a 2-a repriza la fel,mai luati un gol,si asa a fluierat fix la sfarsitul prelungirilor....
:happy :happy :happy :happy :happy super tare alejandro...de acord cu tine:D
La urma urmei nu mai conteaza acum...intr-adevar un meci se joaca pana la capat, dar dinamo nu trebuia sa rateze ocaziile pe care le-a avut. Se stia ca este un meci greu. E dureros sa stii ca te puteai califica, insa trebuiau sa faca ceva pe parcursul meciului...sa nu ne mai batem noi capul cu ultima secunda:headbang:

alejandro
16th December 2005, 11:53
asa m-am gandit si eu aliss...uite, multi dinamovisti s-au bucurat ca nu va juca Zicu,ca nu va mai rata atata.Ok,n-a jucat,acum ce s-a intamplat?S-au gasit altii sa rateze,chiar Munteanu,care atunci a marcat tot datorita lui Zicu,eu zic ca pana la urma Zicu v-a lipsit...au lipsit ratarile lui...sigur la vreo ratare marca Zicu era sa apara careva sa bage bila aia spurcata si rotunda in ate:headbang:

aliss
16th December 2005, 11:59
daca imi amintesc bine cu zicu pe teren am avut mai multe ocazii de gol...chiar daca rata in prostie...cel putin erau ocazii...cum ai zis si tu...sigur ar fi nimerit si el o data poarta.
dar acum deh!...ne plangem si intoarcem pe toata partile golul ala anulat...care la urma urmei...fie ca vrem fie ca nu a fost anulat regulamentar....ca arbitrul putea intr-adevar sa astepte putin pana la fluierul final....asta e partea a doua...dar golul a fost dat dupa fluierul arbitrului...asa ca noi suntem out:rolleyes:

remy
16th December 2005, 13:27
Fara a mai fi discutii daca merita sau nu golul: Dinamo a marcat si trebuia sa fie in 16-zecimi, este opinia a 90 % dintre opiniile oamenilor de fotbal !
Mai ales ca a dovedit ca stie fotbal, exact in cele mai grele 2 meciuri cu echipe adevarate. Si chiar le-a dominat o mare parte din joc, ceea ce se intampla mai rar la echipe romanesti, care se pierd cu echipe de lupta.
Ca au ratat asa de mult, inseamna ca e o problema psihologica mai ales la atacanti, care se pierd exact in fata portii. Aici mai trebuie lucrat, daca se poate, si cu Andone antrenor. Nu mai e nevoie de un antrenor de import, dubios, care sa plece la o oferta mai buna.
Si, stiti doar, Dinamo si-a indeplinit obiectivul de a intra in Grupele Cupei UEFA.

walt.mann
16th December 2005, 13:35
Am votat optiunea cu "acoperire regulamentara, decizie neinspirata". Insa, continuand pe ideea lui "daca", de ce nu spune nimeni "daca" in legatura cu raratea lui Munteanu? Nu era mai bine sa fie rezolvat meciul pana la expirarea celor 90 min., fara prelungiri?

4star
16th December 2005, 14:52
Am votat optiunea cu "acoperire regulamentara, decizie neinspirata". Insa, continuand pe ideea lui "daca", de ce nu spune nimeni "daca" in legatura cu raratea lui Munteanu? Nu era mai bine sa fie rezolvat meciul pana la expirarea celor 90 min., fara prelungiri?

Pai asta a fost tactica echipei, sa se lase condusi pana in ultimele 5 secunde si cand e arbitrul cu fluierul in gura, sa suteze la poarta si sa inscrie. Ca sa nu mai aiba frantujii timp sa mai inscrie.:D
Da prostul ala de arbitru nu s-a prins de faza si le-a stricat frumusete de tactica.:ciocan:

superchumbo
16th December 2005, 14:54
Fara a mai fi discutii daca merita sau nu golul: Dinamo a marcat si trebuia sa fie in 16-zecimi, este opinia a 90 % dintre opiniile oamenilor de fotbal !

oamenii de fotbal : Borcea, Netoiu, Becali .....

alejandro
16th December 2005, 15:28
oamenii de fotbal : Borcea, Netoiu, Becali .....
+remy...:sleep:

remy
16th December 2005, 15:34
Baieti, aici e vorba de: A fost gol sau nu la Chihaia?
Iar muscati de unde nu trebuie.
Sau nu stiti sa cititi ?
Duceti-va in alta parte si discutati ce vreti voi, dar nu in threadul asta.

sun
16th December 2005, 15:44
acest thread va fi rau de tot uitat dupa ce S si R vor ajunge in semifinale . :ok:

APercele79
16th December 2005, 17:11
Am votat ptr furt, dar mai mult am zis-o din draci
trebuia sa pun Acoperire regulamentara , decizie neinspirata
oricum arbitrul avea capul in cur din moment ce el era cu spatele la joc: greseala elementara - ce motiv ar avea el sa aibe boala pe dinamo, sau pe romania, pe europa de est, etc??
daca era cu ochii pe joc, nu fluiera cand jucatorul nostru avea mingea la picior la 20 de metri de poarta...probabil lasa faza sa se termine macar. Dar gusterul a zis ca din moment ce marseille avea mingea, o sa o lalaiasca, asa ca a terminat axact la 4 minute in cap

vasile314tzurka
16th December 2005, 17:14
n-a fost. nu e furt. dinamovistii s-au furat aici cu holandezii si acolo cu niculescu si mai ales vlad munteanu. in rest e un soi de intins mina la colt de cupa uefa. suntem maestrii in paranoia conspiratiilor.

Mariusmadmax
16th December 2005, 18:02
Vine aragaz , pardon tigaia si suteaza dupa o zi dupa ce ala cu fluieru' suflase ...
Da' aici ne facem de piftie ... sa vedeti ce urmeaza :
Fetze de circari , unu mai dastept decat altu' apar pe sticla si spun ca se aude suspinarea fluierului cand picioru lu tigaia penduleaza !!! ... apoi ...
- Mammmmmmmmmmaaaaaaaaaaaaaaaaa ... ce-i face picioru ???
- Penduleaza fiule !!!
- Da de ce n-a pendulat Mm-aammaa pana atunci ca jucara vo 4 meciuri ???
- Fiindca Corpodean , Balaj , Serea , Helesteanu , Altmaier etc etc nu au putut fi delegati la meciu asta !!! Ca stiau ei cum s-o dreaga !!!
Frustrant nu-i asa ???!!!

Eu cred ca - acum in postul Craciunului - a fost un fluier divin .
:happy

schwurtz
16th December 2005, 19:04
[QUOTE=Paul]Sincer , as vreau sa revad comentariul TVR , din acele secunde "comentariul Live"

Ai vazut alt meci...:happy Meciul lui Dinamo a fost transmis de pro tv. Oricum, m-am stricat de ras cand am auzit comentatorii ce s-au infierbantat, in loc sa spuna frumos la revedere telespectatorilor. Cum sa fie gol? Toata lumea se indrepta spre cabine, inclusiv portarul lor, doar Chihaia vroia sa mai ramana "la o miuta".:happy

remy
16th December 2005, 19:13
Regulament: A fost sau nu gol valabil?
http://www.onlinesport.ro/sport/fotbal/cupa%20uefa/index.php?meniuId=35&viewCat=372&viewItem=7316

In mod regulamentar, jucatorii trebuie sa se opreasca din orice actiune in momentul in care arbitrul fluiera, indiferent din ce motiv. Pentru a face insa diferenta intre o infractiune produsa in timpul jocului si finalul partidei, dupa prelungirile celei de-a doua reprize, arbitrul ar trebui sa fluiere de trei ori.

Ceea ce s-a intamplat insa miercuri seara, pe Velodrome, depaseste orice imaginatie, pentru ca nici cel mai inspirat regizor nu putea pune in scena o asemenea derulare a evenimentelor.

Conform celor doi comentatori ai PRO TV prezenti la Marsilia, Felix Draghici si Mihai Mironica, analizata acasa, in studio, cadru cu cadru, faza s-a derulat in felul urmator: la primul fluier al arbitrului - venit exact in minutul 4.00 al prelungirilor - Chihaia penduleaza piciorul in spate pentru a suta.

La al doilea suteaza, iar al treilea gaseste mingea in zbor, in drumul ei spre gol. Daca primul din cele trei semnale este cel care incheie de fapt meciul, atunci faza s-ar fi petrecut in afara timpului regulamentar.

Dar atunci la ce mai folosesc celelalte doua? Doar pentru a asigura fondul sonor? Daca insa, in acest caz, al terminarii definitive a meciului, fluierul care conteaza este al treilea, atunci inseamna ca arbitrul a gresit flagrant.

Fostul arbitru FIFA Ion Craciunescu a afirmat joi ca el ar fi validat golul: 'Nu poti sa faci asa ceva. In litera regulamentului, spaniolul a avut dreptate, insa in spiritul lui, nu!'.

Ce spun cititorii nostri?

Forumul Onlinesport a gazduit joi un chestionar cu intrebarea "A fost sau nu gol la Chihaia?".

44% dintre cititorii nostri au votat optiunea "Acoperire regulamentara, decizie neinspirata", iar 26% au indicat varianta "Furt".

Numai 14% au vazut o "decizie absolut corecta", in timp ce 6% considera "acoperire regulamentara", iar 8% au votat "Dinamo o merita".(ce merita ? astia-s fanatici care sant de acord cu greseli de arbitraj, pentru a critica echipa pe care n-o agreeaza. RAU AU AJUNS. Baremi daca ar critica numai jocul unei echipe, nu si greselile exterioare, care nu depind de jucatori.)

Pollul este inca deschis, puteti vota si dumneavoastra, precum si scrie pareri pe marginea acestui subiect controversat.
================================================== ================================================== ========
ASTA E SITUATIA, TRAGAND LINIE SI ADUNAND, DINAMO A AVUT MULT GHINION ANUL ASTA, CEL MAI MULT IN MECIURILE CU MARSILIA SI LEVSKI SOFIA.[/COLOR]
DAR CEL MAI MARE GHINION A FOST IN ULTIMELE MINUTE DIN MECIUL CU RAPID, DIN CAMPIONATUL TRECUT, CAND GOIAN LE-A OFERIT PE TAVA RAPIDISTILOR UN GOL CAT PENTRU UN CAMPIONAT, DE CARE A PROFITAT STEAUA, SI CU AJUTORUL LUI POLI TIMISOARA.
Asta-i situatia, iar de la anul poate se vor sparge ghinioanele.

Crismarten
16th December 2005, 20:11
Nu conteaza unde era Barthez! Arbitrul n-a terminat de fluierat/meciul nu s-a incheiat! Jucatorii si mingea sunt in miscare pana in momentul in care arbitrul termina de fluierat de 3 ori.Mingea e in aer/apoi in poarta in timp ce el fluiera.La baschet cosul respectiv este valabil.Observatorul si tusierii trebuiau sa-i explice si eventual sa valideze golul.

vasile314tzurka
16th December 2005, 20:13
validarea unui gol tine exclusiv de arbitru de centru.

Vladek
16th December 2005, 20:17
Fostul arbitru FIFA Ion Craciunescu a afirmat joi ca el ar fi validat golul: 'Nu poti sa faci asa ceva. In litera regulamentului, spaniolul a avut dreptate, insa in spiritul lui, nu!'.

Daca decizia se inscrie in litera regulamentului, orice alta discutie e de prisos ( de fapt tot topicul asta e cam inutil, ca meciul tot pierdut ramane si daca tipam toti ca a fost gol regulamentar ). Faza aia cu spiritul e abureala balcanic-mioritica, vrand sa spuna probabil ceva gen "Daca voia putea sa lase gol .... ocolind regulamentul, hai ca suntem noi baieti simpatici".

gigel_bucur
16th December 2005, 20:30
ASTA E SITUATIA, TRAGAND LINIE SI ADUNAND, DINAMO A AVUT MULT GHINION ANUL ASTA, CEL MAI MULT IN MECIURILE CU MARSILIA SI LEVSKI SOFIA.[/COLOR]
DAR CEL MAI MARE GHINION A FOST IN ULTIMELE MINUTE DIN MECIUL CU RAPID, DIN CAMPIONATUL TRECUT, CAND GOIAN LE-A OFERIT PE TAVA RAPIDISTILOR UN GOL CAT PENTRU UN CAMPIONAT, DE CARE A PROFITAT STEAUA, SI CU AJUTORUL LUI POLI TIMISOARA.
Asta-i situatia, iar de la anul poate se vor sparge ghinioanele.

remy, imi pare sincer rau pt. Dinamo, dar:drak: gandeste-te, cati au simtit in divizia A (in meciurile contra lui Dinamo, Dinamo Victoria si Steaua) ce ati/am simtit voi/noi in seara aia.
vezi tu, Dumnezeu nu bate cu ciomagul, totul in viata se plateste :mda:

relansat
16th December 2005, 20:35
nu ne-au furat atata timp cat nu ne-am facut punctele acasa cu heerenveen

si un egal cu levski ... ne-am facut-o cu propria mana :(

remy
16th December 2005, 20:39
Tavi Chihaia era nedumerit şi frustrat
Tavi Chihaia a dezvăluit că nu îşi aduce aminte dacă arbitrul pusese capăt sau nu meciului. “Nu ştiu dacă fluierase sau nu în timp ce eu pendulam piciorul să trag la poartă. A fost o chestie de fracţiune de secundă. Eu ştiu doar că văzusem poarta goală”, a explicat atacantul. El a spus apoi că în primele momente de după fază a simţit mai întâi nedumerire şi apoi frustrare. “Vă daţi seama, înscrisesem cel mai important gol al carierei la al doilea meu joc pentru Dinamo în Cupa UEFA, iar arbitrul tocmai mi-l anulase”, a încheiat fotbalistul.

Spaniolul care le-a furat calificarea “câinilor” era sa fie linsat de jucatorii Relului Madrid, la o greseala imensa.
Centralul spaniol Julian Rodriguez Santiago este născut în Valladolid. Are 40 de ani şi a intrat pe lista FIFA abia în 2001. Face parte din Comitetul teritorial de arbitri Castellano-Leones, putându-i mulţumiţi pentru prestaţia de miercuri seară de la Marsilia pe adresa de e-mail comitearbi@fcylf.es. A condus în acest sezon un meci în preliminariile Ligii Campionilor, două în Cupa UEFA şi şapte în Primera Division. Ultimul meci arbitrat de “groparul «câinilor»” în campionatul spaniol a fost Barcelona - Sevilla (2-1). Santiago a intrat în rândul arbitrilor internaţionali în acelaşi an cu centralul român Alexandru Tudor.

http://www.prosport.ro/images/content/articles/2005/12/15/cupa-uefa/132831513fb747e2f4006_250_200_.jpg

Nu este prima dată când suntem dezavantajati
Istoria modernă a erorilor de arbitraj împotriva noastră începe în ‘90. Atunci centralul Blankenstein a refuzat validarea unui gol al lui Răducioiu în semifinala Cupei Cupelor, Dinamo - Anderlecht. După aceea, Peter Mikelsen nu a văzut golul marcat de Dorinel Munteanu la CE din Anglia ‘96, în meciul cu Bulgaria. A urmat Kim Milton Nielsen (foto), care nu ne-a dat un penalty la partida cu Slovenia, rusul Valentin Ivanov, care nu ne-a acordat o lovitură de pedeapsă cu Norvegia. În schimb, Lubos Michel a inventat un penalty cu aceiaşi nordici. În fine, elveţianul Urs Meier a prelungit partida cu Danemarca atât cât trebuia ca să ratăm barajul pentru CE din Portugalia 2004.

remy
16th December 2005, 21:47
Dragomir: "Furt pe fata ! SANTIAGO ESTE UN BANDIT!"

DRAGOMIR:
Daca dinamovistii s-au consolat cu ideea anularii golului din finalul partidei din Cupa UEFA cu Olympique Marseille, Mitica Dragomir, presedintele LPF, era ieri extrem de suparat pe arbitrul Rodriguez Santiago. "Aici nu e vorba de ghinion, e vorba de furt. Un bandit, ce sa mai vorbim. Ambele goluri, si asta, si cel de la Sofia au fost goluri mincinoase. Aici a fost gol perfect valabil si arbitrul, cand a vazut ca se duce in gol, s-a intors cu spatele. Hotia asta a fost vazuta de toata tara si de Europa", a declarat Dragomir. Presedintele Ligii sustine ca la mijloc este vorba de interese financiare. "Eu va spun precis, aici a fost mana unei puteri mai mari decat noi, cu bani multi. Dinamo a parasit competitia cu fruntea sus, pentru mine este a treia echipa calificata, chiar daca nu participa in primavara europeana", a precizat seful LPF. (S.Z.)
================================================== ================================================== =====
RUSHINE ARBITRULUI !
In prelungirile meciului s-a intamplat marea rusine. Dinamo a marcat insa arbitrul a anulat golul pe motiv ca s-a terminat partida. Bravo UEFA: ti-ai facut iar datoria !!!
Una peste alta, eliminarea are cauze in fiecare din cele trei meciuri pe care dinamovistii nu le-au castigat. Totusi, nu poti sa nu te simti frustrat daca iesi din competitie asa cum a facut-o Dinamo... Poate ca ar fi bine daca oficialii dinamovisti ar face apel la UEFA pentru a incerca sa schimbe intr-un fel decizia. Un precedent privind rejucarea unui meci dupa o mare greseala de arbitraj exista, asa ca s-ar putea incerca...
================================================== ================================================== =====
Cainii, elogiati de francezi

Cotidianul francez "L'Equipe" a apreciat ca Olympique Marseille a dominat cea mai puternica echipa romaneasca a momentului. "Marseille a obtinut a treia victorie din patru meciuri si si-a asigurat calificarea de pe primul loc din grupa, dupa ce a dominat cea mai puternica formatie romaneasca a momentului, Dinamo Bucuresti", scrie ziarul francez. In ce priveste golul anulat dinamovistilor din ultimele secunde ale partidei, site-ul echipei franceze insista pe reusita romanilor din finalul jocului: "Daca ar fi fost validat, golul nu ar fi schimbat cu nimic datele problemei pentru Olympique, insa ar fi avut o importanta imensa pentru oaspeti, reprezentand accesul spre primavara europeana".

Asa ca stelistii sa lase ciocul mic !

Un ultim comentariu despre faza din minutul 94 l-a facut antrenorul lui Marseille, Jean Fernandez: „Nu am inteles faza de la finalul jocului, cu acel gol marcat de Dinamo. Am crezut ca fluierul de final a venit din tribune, asa cum a mai fost cazul in cursul meciului“.

Si cititi si asta, cred ca e de ajuns:
Marca: ''Spaniolul nostru a gresit''
http://www.onlinesport.ro/sport/fotbal/cupa%20uefa/index.php?meniuId=35&viewCat=372&viewItem=7331

BlueEnergy
16th December 2005, 23:13
remy: "Asa ca stelistii sa lase ciocul mic!"?!? Pana una alta ia si tu o vacanta si revin-o cand joaca iar Dinamo in cupele europene! Noapte buna!:D

vasile314tzurka
16th December 2005, 23:18
elogiati? pentru ce? POATE VLAD MUNTEANU DE M-A FACUT SA SCHIM POSTUL:(

nicu26
17th December 2005, 00:38
Pe cine mai intereseaza acest subiect?
A fost si s-a dus!!

delaparis
17th December 2005, 01:11
Pe cine mai intereseaza acest subiect?
!!

Pe Chihaia ...

remy
17th December 2005, 02:27
Cititi http://www.onlinesport.ro/forum/showthread.php?t=10325&page=13 si vedeti ce fanatism are in el cel de la paris. Se vede ca e departe de Romania, acolo se vede altfel fotbalul, numai pt. o echipa sa fie avantajul, poate uraste pe Dinamo, asta explicand indarjirea lui, care nu e normala.
Dar cu oamenii acestia defilam, n-avem ce face, astia-s romanasii nostri, cei plecati din tara.
Indiferent ce echipa ar fi fost in situatia asta, as fi acuzat la fel arbitrajul si nedreptatea de tipul asta. A fost chiar furt pe fata, nu mai cred ca a fost greseala omeneasca. Cum se poate explica faptul ca atunci cand suta spre gol, s-a grabit sa fluiere, sa nu cumva sa dea Dinamo gol, sa-i supere pe francezi si mai ales pe olandezi, care, curios, au dat golul calificarii ... in minutul 90.
Odata ce a prelungit cu aproape 1 minut prima repriza pana au dat Marseille golul de 2-0, sigur pt. calificarea de pe locul 1, cred ca asa a fost. Nu se poate judeca acelasi tip de faza doar in avantajul unei echipe.

Santiago e recidivist!
Julian Rodriguez Santiago e considerat al treilea arbitru al Spaniei în acest moment, după Mejuto Gonzalez şi Dauden Ibanez. În septembrie, anul acesta, a fost protagonistul unui scandal de proporţii la meciul Espanol - Real Madrid (1-0). În minutul 68, madrilenii s-au oprit crezînd că s-a dat fault la intrarea lui Sergio Ramos la Lopo, însă faza a continuat, iar Jarque a înscris nestingherit. Santiago a arătat centrul terenului, cei de la Real au spus că au auzit fluierul lui, cum că a dictat oprirea jocului, dar arbitrul a declarat că n-a fluierat deloc. "Probabil s-a auzit un zgomot din tribună", s-a apărat Santiago. Golul a fost validat, Real a pierdut, însă a urmat un scandal monstruos, care n-a mai schimbat nimic.
Si acum, ca sa vedeti cum au decurs exact lucrurile, sa spuneti daca nu se adeveresc cele 2 faze litigioase, trageti rezumatul:
http://www.dinamomania.net/video/2005-2006/Tur/omdinamo21.wmv

Mariusmadmax
17th December 2005, 10:03
Tavi Chihaia era nedumerit şi frustrat
Tavi Chihaia a dezvăluit că nu îşi aduce aminte dacă arbitrul pusese capăt sau nu meciului. “Nu ştiu dacă fluierase sau nu în timp ce eu pendulam piciorul să trag la poartă. A fost o chestie de fracţiune de secundă. Eu ştiu doar că văzusem poarta goală”, a explicat atacantul. El a spus apoi că în primele momente de după fază a simţit mai întâi nedumerire şi apoi frustrare. “Vă daţi seama, înscrisesem cel mai important gol al carierei la al doilea meu joc pentru Dinamo în Cupa UEFA, iar arbitrul tocmai mi-l anulase”, a încheiat fotbalistul.

Spaniolul care le-a furat calificarea “câinilor” era sa fie linsat de jucatorii Relului Madrid, la o greseala imensa.
Centralul spaniol Julian Rodriguez Santiago este născut în Valladolid. Are 40 de ani şi a intrat pe lista FIFA abia în 2001. Face parte din Comitetul teritorial de arbitri Castellano-Leones, putându-i mulţumiţi pentru prestaţia de miercuri seară de la Marsilia pe adresa de e-mail comitearbi@fcylf.es. A condus în acest sezon un meci în preliminariile Ligii Campionilor, două în Cupa UEFA şi şapte în Primera Division. Ultimul meci arbitrat de “groparul «câinilor»” în campionatul spaniol a fost Barcelona - Sevilla (2-1). Santiago a intrat în rândul arbitrilor internaţionali în acelaşi an cu centralul român Alexandru Tudor.

http://www.prosport.ro/images/content/articles/2005/12/15/cupa-uefa/132831513fb747e2f4006_250_200_.jpg

Nu este prima dată când suntem dezavantajati
Istoria modernă a erorilor de arbitraj împotriva noastră începe în ‘90. Atunci centralul Blankenstein a refuzat validarea unui gol al lui Răducioiu în semifinala Cupei Cupelor, Dinamo - Anderlecht. După aceea, Peter Mikelsen nu a văzut golul marcat de Dorinel Munteanu la CE din Anglia ‘96, în meciul cu Bulgaria. A urmat Kim Milton Nielsen (foto), care nu ne-a dat un penalty la partida cu Slovenia, rusul Valentin Ivanov, care nu ne-a acordat o lovitură de pedeapsă cu Norvegia. În schimb, Lubos Michel a inventat un penalty cu aceiaşi nordici. În fine, elveţianul Urs Meier a prelungit partida cu Danemarca atât cât trebuia ca să ratăm barajul pentru CE din Portugalia 2004.
nu este prima data cand furati ????:happy
voi sa fiti furati ?
imposibil
bey stau si ma gandesc ... ba numa stau si va spun ca aia nu putea sa va dea golu ca toti , chiar si ceilalti erau plecati :happy

delaparis
17th December 2005, 17:07
Cititi http://www.onlinesport.ro/forum/showthread.php?t=10325&page=13 si vedeti ce fanatism are in el cel de la paris. Se vede ca e departe de Romania, acolo se vede altfel fotbalul, numai pt. o echipa sa fie avantajul, poate uraste pe Dinamo, asta explicand indarjirea lui, care nu e normala.
Dar cu oamenii acestia defilam, n-avem ce face, astia-s romanasii nostri, cei plecati din tara.

Bai tu nu esti normal la cap ...

Dac citesti bine link'ul tai vezi ce am scris eu acolo era mai degraba pozitiv pentru Dinamo si chiar aveam incredere intr-un rezultat pozitiv explicind citeva aspecte pe care le credeam importante din jocul celor doua echipe.
Era inainte de meci si nu face referinta deloc la golul anulat al lui Chihaia sau la ce s-a intimplat dupa meci ...
Si mie mi-e ciuda ca golul lui Chihaia nu a fost cu citeva secunde mai devreme ...

Ps. Nu-ti mai edita posturile o data ce citesti raspunsurile celorlalti !!! Ce vrei tu de fapt ? Sa discuti despre fotbal sau sa-i tratezi de toate numele pe forumisti ?

pinky
18th December 2005, 00:45
Cred ca urmatorul video o sa fie lamuritor si in privinta acoperirii regulamentare pe care a avut-o abitrul!!Si vreau sa spun ca nu conteaza ce am facut noi in meciurile celelalte, sau ce ocazii de a merge mai departe am ratat, faza asta n-avea nici o legatura cu acele lucruri, aici este vorba despre un gol pe care noi l-am marcat si pe care arbitrul, in culmea nesimtirii lui, ni l-a refuzat, mai mult din incapatanare, decat fiindca ar fi avut motive prea bune!!Chiar daca se marca golul asta cand eram condusi cu 10-0 si nu mai aveam nici o sansa, tot trebuia sa se faca ce era corect, pentru ca arbitrul ala nu e acolo ca sa spuna daca noi meritam sa mergem mai departe sau nu, el e acolo sa-si faca datoria intr-un mod cat se poate de nepartinitor!!
Si pentru cei care spun ca noi, suporterii dinamovisti, facem pe victimele, voi cum credeti ca ati fi reactionat intr-o situatie ca asta?Sau voua nu vi se poate intampla asa ceva?:rolleyes:

filmul>> http://www.tenisclub.ro/Diverse/om_dinamo_uefa.wmv

remy
18th December 2005, 01:00
Lasa-i in pace, ei nu stiu decat de "marea" steaua, care n-are probleme de-astea. In plus, ei au si adversari mai putin motivati in fata, nu joaca pe viata si pe moarte.
Oricum, fanatici tristi sant acei Stelisti care nu recunosc ca si Dinamo merita sa joace in 16-zecimile UEFA, mai ales dupa ambitia pe care au aratat-o, dar si dupa cele 2 goluri splendide, marcate cat se poate de regulamentar.

Si vedeti ce se mai scrie de Europeni, nu de Dinamovisti:

http://img214.imageshack.us/img214/2500/golommin46308ir.th.jpg

http://img214.imageshack.us/img214/5173/451463zo.jpg

http://img214.imageshack.us/img214/8617/904949lv.jpg

delaparis
18th December 2005, 23:09
Remy: M-am gindit bine si mi-am dat seama ca Steaua a jucat MULT mai bine decit Dinamo in cupa UEFA sezonul asta !!!
Ma crezi ??? vrei dovezi scrise ???

Sfatul meu : TACI fanaticule !!!

On topic: Chihaia a dat un gol prea tirziu !!!!

tu26dor
19th December 2005, 07:27
ar fi fost frumos cu 3 echipe din 3 in primavara....acoperit , neacoperit, pana la urma asta e...

MariusTR
19th December 2005, 09:36
Visul unei nopti de iarna cu 3 echipe mai departe era mult prea frumos... trebuia sa vina impiedicatii anti-noroc anti-joc de dinamovisti si sa arunce cu visurile noastre direct in Apa Sambetei. Auzi la noi, vrem 3 echipe in Europa ... dar cine ne credem noi, bre ? :ciocan:

Sauron
19th December 2005, 10:54
Gol valabil dar arbitrul era cu shasiul spre faza, ce bine!!!!!/hello /hello

il cappo
20th December 2005, 02:36
Si vedeti ce se mai scrie de Europeni, nu de Dinamovisti:

cred ca tu te uiti la desene animate , ca daca erai atent vedeai scris in coltul din dreapta sus ULTRA_TEI (in special pe fond negru).:rosu: :rosu: :rosu:
deci de care europeni vorbesti ? de aia din TEI ?:o: :o: si ei sunt catei ca si tine si Romania n-a intrat inca in UE
faptu' ca tu nu stii engleza nu inseamna ca si altii sunt la fel

on topic:ce atatea discutii inutile din moment ce al treilea fluier al arbitrului se aude clar cand mingea intra in poarta ? logic ca primele 2 fluiere au fost inainte cu cateva secunde (adica inainte de a suta dinamovistu'). deci arbitru' a avut dreptate.

PS:eu personal am auzit chiar si primu' fluier...

saphicus
20th December 2005, 03:24
Cititi http://www.onlinesport.ro/forum/showthread.php?t=10325&page=13 si vedeti ce fanatism are in el cel de la paris. Se vede ca e departe de Romania, acolo se vede altfel fotbalul, numai pt. o echipa sa fie avantajul, poate uraste pe Dinamo, asta explicand indarjirea lui, care nu e normala.
Dar cu oamenii acestia defilam, n-avem ce face, astia-s romanasii nostri, cei plecati din tara.
Indiferent ce echipa ar fi fost in situatia asta, as fi acuzat la fel arbitrajul si nedreptatea de tipul asta. A fost chiar furt pe fata, nu mai cred ca a fost greseala omeneasca. Cum se poate explica faptul ca atunci cand suta spre gol, s-a grabit sa fluiere, sa nu cumva sa dea Dinamo gol, sa-i supere pe francezi si mai ales pe olandezi, care, curios, au dat golul calificarii ... in minutul 90.
Odata ce a prelungit cu aproape 1 minut prima repriza pana au dat Marseille golul de 2-0, sigur pt. calificarea de pe locul 1, cred ca asa a fost. Nu se poate judeca acelasi tip de faza doar in avantajul unei echipe.

Santiago e recidivist!
Julian Rodriguez Santiago e considerat al treilea arbitru al Spaniei în acest moment, după Mejuto Gonzalez şi Dauden Ibanez. În septembrie, anul acesta, a fost protagonistul unui scandal de proporţii la meciul Espanol - Real Madrid (1-0). În minutul 68, madrilenii s-au oprit crezînd că s-a dat fault la intrarea lui Sergio Ramos la Lopo, însă faza a continuat, iar Jarque a înscris nestingherit. Santiago a arătat centrul terenului, cei de la Real au spus că au auzit fluierul lui, cum că a dictat oprirea jocului, dar arbitrul a declarat că n-a fluierat deloc. "Probabil s-a auzit un zgomot din tribună", s-a apărat Santiago. Golul a fost validat, Real a pierdut, însă a urmat un scandal monstruos, care n-a mai schimbat nimic.
Si acum, ca sa vedeti cum au decurs exact lucrurile, sa spuneti daca nu se adeveresc cele 2 faze litigioase, trageti rezumatul:
http://www.dinamomania.net/video/2005-2006/Tur/omdinamo21.wmv

REMY, ACUM SIMTI SI TU CUM ESTE SA FII FURAT!!! ZICI TU!!
DAR DESPRE MECIUL CASTIGAT DE VOI CU FC NATIONAL, CU CELEBRUL IONICA SEREA IN CALITATE DE "HOT SEF", CAND ATI JUBILAT, IMPIEDICAND O ECHIPA ONESTA SA-SI VALORIFICE SANSELE IN CUPA SI V-ATI FRECAT MANUTELE, ZICAND SARCASTIC, CA VOI NU ERATI DE VINA, CUM A FOST??

DAR "FANTA DE LUMINA", SI ARBITRAJELE PARTINITOARE IN CAMPIONAT, PE CARE INTREAGA PRESA ROMANA LE-A SEMNALAT SI V-A DUS LA TITLU, CUM AU FOST??

ACESTE "JOCURI" DIN CAMPIONAT SI CUPA V-AU "CALIT" IN ASA HAL, INCAT NU MAI SUNTETI IN STARE SA REALIZATI PE PLAN EUROPEAN PARTIDE CARE SA AIBA IN FINAL SATISFACTIA CALIFICARII. O DATZI PE ARBITRI, GHINION, ECHIPELE ADVERSE, ALTE MOTIVE PUERILE, IN LOC SA VA VEDETZI SERIOS DE TREABA, SA NU MAI CREATI SUPARARE IN RANDUL TUTUROR IUBITORILOR DE FOTBAL ROMANI!! ASTA-I REALITATEA!! SE IMPUNE MAI MULTA SERIOZITATE DIN PARTEA TA, LASA CELELELTE ECHIPE (IN SPECIAL STEAUA!) SA-SI VADA DE REALIZARILE LOR SI OCUPA-TE DE DINAMO! VORBESTI VRUTE SI NEVRUTE PE FORUM, MULTE AIUREA CARE N-AU LEGATURA CU SUBIECTUL, IN LOC SA FII UN CRITIC ASPRU AL CELOR CARE TI-AU PRICINUIT NECAZUL! NU CREZI CA E TIMPUL SA FII MAI REALIST SI NU PATIMAS ANTI-STEAUA?? :ciocan:

RstInPc
20th December 2005, 07:24
Consider ca toata lumea si-a spus o parere vis-a-vis de acest subiect. Deja este prea mult off-topic si se dezbat aceleasi idei ca si pe celelalte thread-uri.
Punem punct acestui thread.