PDA

View Full Version : Cu ce am gresit?(Sua'94,Slovenia'00,Copenhaga'03,Marseille' 05)



Sslim
15th December 2005, 15:23
Mda…probabil ca asa ar fi situatia…probabil ca Dinamo nu are forta necesara sa bata in Europa…probabil ca doar pe meleagurile carpati-danubiano-pontice se poate..,probabil ca acesta ar fi si motivul pentu care Ioan Becali a venit la Dinamo…pentru a da echipei o doza mai mare de “siguranta” …dinamovist fiind nu pot sa nu-mi pun problema asta…poate ca si tu ai dreptate…sau probabil ca nu…nu pot acum sa gandesc lucid…sunt inca IN Stare de Soc…ce sa intamplat aseara in meciul cu OM mi se pare ca e de domeniul teribilului…pare a fi un scenariu demn de un film cu jandarmii lui Luis de Funes…parca asa ar fi trebuit sa fie…poate ca divinitatea nu ne iubeste…poate ca ar fi fost bine ca Vladut sa dea gol in prima repriza..poate ca ar fi fost bine ca Dinamo sa nu ia gol la Sofia…poate ca ar fi fost bine sa batem pe Heerenven la Bucuresti…poate ca trebuiau ceva tranferuri mai serioase in vara..poate e greseala tactica a lui Andone..poate ar trebui sa fie demis..SAU poate ca NU..poate ca arbitru ar fi trebuit sa fie cu fata la faza si nu la aceea tipa frumoasa din tribuna..poate ca suntem blestemati sa pierdem totul pe ultima secunda..poate ca cei de la Heerenven au facut un blat cu zeita Fortuna…poate ar fi mai bine sa incerc sa inchei aceste vorbe pe care ma chinui sa le scriu si care ma chinuie in continuare..poate ca nu are rost pt ca cu siguranta nimeni nu o sa citeasca aceste randuri…cu toate astea mai am ceva de spus…oare dupa aceasta intreaga campanie de calificare cineva se gandeste la suporteri lui Dinamo… va dati seama cat am sufeit in toate acete meciuri…va dati seama ca nimeni nu ne poate alinta durerea…va dati seama ca toata suflarea alb rosie a fost seara in stare de soc..poate ca nu trebuie sa ne consoleze nimeni…poate ca suntem microbisti si e DREPTUL nostru sa suferim…nu mai vreau decat sa urez ceva tutturor microbistilor ceva …dar ne PLACE….resemnare si Chihaia…OM si Dinamo…print si cersetor…agonie si extaz…fotbal si mai ce oare?...ajutati ma va rog……..

Paul
15th December 2005, 15:43
aoleu , ce aiurea pui problema ...

Pai meciul de ieri , precum si cel cu Slovenia nu au nici o valoare...
SUA `94 pierdut la 11 m;
Si Euro 2004 - calificari furati de arbitrii;

Asa , daca ne referim la echipe de club gasim 100 de meciuri , in care arbitrul e actorul nr.1
Totusi ,sa nu ne creem impresii false:
Calificarea nu s-a pierdut la Marsillia...

Mai intai au gresit la Bucuresti , cu Herenveen , pe care ar fi trebuit sa`l castige.

Apoi au plecat la Sofia , ca cica e meci capital ... si au pierdut.
Si totusi avea sanse... trebuiau sa bata pe TSKA Moscova ... insa trebuia sa bata la scor ...
Atunci alta era problema ... pregateau jocul de la Marsillia la 2 capete :
1) Egal ==> Calificare 100 %
2) INfrangere ...sanse bune de calificare
Si se puteau intelege usor cu Marseille (care sa ziceam aveau interesul sa castige grupa) ...

Cat timp Herenveen - Levsky 1x , Marseille - Dinamo X ==>1. Marseille , 3.Dinamo ...

Calificarea nu s-a pierdut la Marseille ...

delaparis
15th December 2005, 15:47
Este greu sa privim adevarul in fata ...
Fanii lui Dinamo cred in echipa lor si au dreptate sa o faca precum cei ai lui Steaua Rapid Poli si ceilalti. Problema este ca de atita crezut uita sa judece cu capul limpede la adevarata valoare a echipei.

Ca sa nu o mai lungesc eu cred ca Dinamo este o echipa buna dar un pic sub nivelul european nivelul ala la care suporterii aspira. Este foarte putin in spate .. la limita ... la limita citorva secunde ...

Inca putin si vor face fata :ok:

dede
15th December 2005, 15:58
viata merge inainte, Sslim...daca aveati si voi atacanti mai-de-doamne-ajuta, poate poate v-ati fi calificat...cine stie?

Paul
15th December 2005, 16:02
De fapt nu asta e problema.
Privit la modul singular , Dinamo si-a atins tinta ...
Tinta lor era sa intre in grupele UEFA ... obiectiv indeplinit
Felicitari Andone , felicitari jucatorilor , felicitari conducerii...

Dinamo a terminat pe 5, insa a jucat multumitor , in conditiile in care nu mai aveau obiectiv (deja il indeplinisera )

Problema vine in momentul in care , ne raportam la Steaua si Rapid care s-au calificat la pas !
Deja nu te mai preocupa propria echipa , ci dusmanii ...

Prinvind pe ansamblu , sitautia e foarte simpla ... Dinamo nu ar fi meritat aceasta calificare ...
De ce ? Nu a fost in stare sa bata pe Herenveen si sa scoata un egal in Bulgaria , adik cu echipele de nivelul lor.
Faptul ca au ajuns sa joace la Marsillia pentru o calificare , si sa intalneasca o echipa fara chef , nu stiu cand se va mai repeta.

Poate vor trage invatamintele necesare , oricum e un pas inainte fata de ultimii 15 ani cand nici nu erau in stare sa treaca de preliminarii ...

Cel mai bine ar fi sa-si faca o echipa adevarata , decat sa comenteze...
este inadmisibil sa ai pretentii europene , dar sa nu ai 2 mijlocasi centrali pe care sa te poti baza (unu ar fi Zicu , insa si asta nu e a lui Dinamo )

Mariusmadmax
17th December 2005, 10:11
bey Dinamo a mimat fotbalul 21.600 de secunde ... si-acum s-a gandit ca daca mai primea vo doua trei secunde era calificata :D

Vladek
17th December 2005, 11:12
Bine zis. Acum tipa pe toate canalele ca au fost furati... las-o jos ca macane mai baietica.
La Marsilia in 2005 am gresit asa cum am gresit si la Copenhaga : am ramas cu totul in joc, pana in ultima secunda. Si am ramas la discretia arbitrului, sperand in naivitatea noastra balcanic-danubiana ca poate ne trece el clasa si cu 4.50, poate ne mai da 50 de sutimi de la el...

Nationala trebuia sa bata mar Danemarca si Norvegia acasa, iar Dinamo trebuia sa bata pe Heerenven acasa si sa ia macar un punct la bulgari. Dinamo trebuie sa invete lectia mai bine si sa arate la anul ca pot mai mult decat acum. Pe teren, nu din gura. Indiferent unde se joaca ( dupa ce bati cu 5-1 acasa, cum naiba de nu esti in stare de un egal macar in deplasare ?? ).

Paul
17th December 2005, 14:31
asta ar fi cel mai bine ... sa invete lectia.
da nu l-ai auzit pe bratu

"nu suntem buni in UEFA , da jucam in Liga ... "

relansat
19th December 2005, 01:54
nu vreau sa fiu rautacios , dar dinamo plateste pacatelor facute , nu cu mult

timp inainte , in campionat :(

superchumbo
19th December 2005, 11:56
Sua 94 e alta poveste. Am ajuns unde nu credeam vreodata ca vom ajunge si ne-am pierdut cu firea

Cu Slovenia intr-adevar ne-am aratat limitele de romani

Cu danemarca n-are rost sa ne plangem ca am fost furati atat timp cat am ratat pe final 4 (patru) ocazii clare singuri cu portarul (Mutu, Cernat,...)

Dinamo-Marseille n-are ce cauta in categoria asta


Eu as fi inclus golul lui D. Munteanu din meciul cu Bulgaria de la Euro 96

Sslim
19th December 2005, 20:03
Sua 94 e alta poveste. Am ajuns unde nu credeam vreodata ca vom ajunge si ne-am pierdut cu firea

Cu Slovenia intr-adevar ne-am aratat limitele de romani

Cu danemarca n-are rost sa ne plangem ca am fost furati atat timp cat am ratat pe final 4 (patru) ocazii clare singuri cu portarul (Mutu, Cernat,...)

Dinamo-Marseille n-are ce cauta in categoria asta


Eu as fi inclus golul lui D. Munteanu din meciul cu Bulgaria de la Euro 96
Cred ca ai dreptate si golul lui D Munteanu ar fi putut intra in aceasta categorie insa nu cred ca era semnificativ avand in vedere faptul k la EURO '96 Romainia nu a facut decat prezenta :no: si cam atat.In schimb golul lui Dinamo intra in aceasta categorie"Talentul romanilor de a pierde pe final.....:help: "