PDA

View Full Version : Foşti jucatori la Rapid



fia
13th December 2005, 22:03
Deschid acest thread penntru a comenta despre fostele glorii ale Rapiduli, jucatori ce au jucat sub culorile alb-visinii si au facut cinste clubului.

O sa incep intr-o ordine aleatorare. Pentru inceput cel mai bun stranier din echipa Rapidului, pana nu demult (e probabil sa fie depasit de Karamian):
Emanuel Godfroid. A facut foarte multe pentru Rapid a fost cel putin un an declarat cel mai bun stranier din Divizia A.

Din pacate nu gasesc nici o statistica (poate ma ajuta cienva), cu cate meciuri a jucat la Rapid, cate goluri a marcat, etc.

Sunchase
14th December 2005, 09:53
Profesionist jucator. Ne-a ajutat mult:)

grande
7th January 2006, 22:57
Poate cineva sa-mi spuna ce mai face Goanta ?

Sunchase
29th March 2006, 12:08
LA MULTI ANI GOANTA! Unul din emblematicii jucatori ai acestui mare club, RAPID Bucuresti.

fia
29th March 2006, 12:21
Ioan Goanta

Nascut: 29 Martie 1963- Bistreti-Mehedinti
Debut A: U.Craiova - RAPID - 1-1 - 02.09.1984 : primul gol in etapa a 13a a editiei '84-'85 , impotriva ASA Tg.Mures 1-0.
Palmares: 174 jocuri in A + 37 goluri
2 selectii nationala A + 8 olimpici
A jucat in divizia A doar la RAPID intre 1984 - 1993.
Cateva ganduri ale 'micului Rivera':
'Venirea la RAPID a reprezentat pentru mine ceva fantastic , vazand un asemenea stadion si asa o galerie , am fost impresionat de galeria RAPID-ului care ardea alaturi de noi . Am avut norocul de a prinde veterani ca MANEA , AGIU , I.ION , GRIGORE , POPA , de la care am invatat multe . Aveam doar 20 de ani , si mi se implinise visul sa joc la cea mai iubita echipa din tara . Coautorii golurilor mele au fost in general BAKOS , DRAGHICI, RADA si CARSTEA , plus perioada cand l-am avut alaturi pe Lita DUMITRU. Linia noastra de mijloc era excelenta .
Am continuat traditia care a adus GIULESTI-ului cele mai frumoase performante , mai ales pe vremea lui V.STANESCU .
Multe din echipele puterii au vrut sa-l 'recruteze' , insa nimic nu l-a convins sa paraseasca GIULESTI-ul.Printre care Victoria , a facut cele mai intense 'manevre' pentru a-l lua dar...
...'Pusesera ochii pe mine si , daca plecam , avantajele erau mari . Adica bani , deplasari afara si grade .N-am vrut si pace . M-a tinut pe loc tribuna . Iubeam atmosfera din GIULESTI, mai mult decat banii si gradele . Ce daca RAPID era atunci echipa mica si necajita , cand radeau de noi , 'grangurii' spuneau ca .
Jucam bine dar nu puteam castiga . Asta era blestemul nostru .'
Cea mai frumoasa amintire , evident , ramane victoria din 26.04.'86 , prin golul magnific marcat de ...GOANTA .
Dupa un meci cu Austria Salzburg , i s-a propus sa ramana acolo, dar a refuzat . A mai avut o propunere in InterTOTO '89 , in Suedia , unde au ramas Ilie lucian , Ciolponea si Aprodu . La intoarcerea in tara ,cei pedepsiti au fost antrenorul GREAVU si GOANTA in calitate de capitan de echipa . Eu fusesem convocat la nationala , la care am debutat in '87 , in meciurile cu Israel si Polonia ,o victorie si un egal , si m-am prezentat ca de obicei . Fara nici o explicatie Ienei si Dragusin m-au trimis acasa . De-atunci n-am mai fost chemat niciodata . Dar am ramas cu placerea , pe care nu mi-o putea lua nimeni , aceea de a juca la RAPID . Nici retrogradarea din '89 , cand cineva sus acolo a vrut sa retrogradam . Imi pare rau ca tocmai cand RAPID a 'urcat' eu a trebuit sa ma retrag din cauza celei de-a 4 a rupturi musculare . Cea mai mare durere mi-a produs-o antrenorul G.Constantin , care a avut ceva impotriva mea , si cand am venit din Israel nu mi-a dat sansa sa arat ce pot si cat mai pot . Dar a trecut si asta si am ajuns iar in 11-le RAPID-ului .'
In prezent face parte din lotul de antrenori ai clubului RAPID si spera ca odata i se va da posibilitatea sa antreneze echipa mare , in care , de ce nu , va juca si fiul sau . Un mesaj pentru cei din conducerea RAPID-ului :' Lasati RAPID-ul pe mana RAPID-istilor. Nu comunistii si cei 'instruiti' de ei au inventat fotbalul ! Si fostele glorii RAPID-iste pot avea valoare , si trebuie sa li se permita sa si-o arate . Daca nu de noi , atunci de cine ?!'

(c) forum forzarapid.ro

Un haiduc al Giulestilor
E posibil ca Ioan Goanta sa fi avut resurse pentru a fi un mai mare fotbalist decit a fost. E probabil ca intr-o lume mai buna si intr-un fotbal mai liber sa fi zburat dincolo de zumzetul tribunei rapidiste. A fost suficient de mare incit imaginarul sa ni-l inchipuie azi oriunde, departe, impartitor de driblinguri si fin intelegator al cintecelor galeriei Giulestilor. Goanta a existat, ca orice idol, pentru ca tribuna avea nevoie sa creada.

A crezut in el deoarece i-a razbunat dintr-o fenta furia impotriva echipelor puterii, dintr-un sut orice furt intimplat pe teren. O chimie misterioasa l-a legat de oamenii Rapidului, facindu-l idol intr-o epoca in care asta era interzis prin decret de stat si se pedepsea aspru. Nu i-a pasat de vremurile pe care le traversa si a continuat sa depene anii intr-o potcoava de legenda. Vitejiile sale impotriva ordinii acelor ani se povestesc inca prin circiumile de linga stadion, mindrii neuitate linga sine, motive de pretios orgoliu visiniu.

Goanta e al Rapidului cum putini altii au fost vreodata ai unei echipe, nu pentru ca n-a vrut sa o paraseasca, ci pentru ca a tinut-o in viata, pentru a povesti azi si ca n-a fost mare brinza totul, dar mai ales ca, intr-o aritmetica a succesului, n-a contat prea mult. Goanta a fost un boem si cel mai important lucru realizat pentru Rapid e refrenul: "Goanta, Tira...". Nu-i putin sa te cinte tribuna de linga sine, precum erau odinioara haiducii.

(c) spt.ro

fia
30th March 2006, 09:17
MARIAN RADA

Nascut la data de 14.05.1960. Bucuresti .
La RAPID din 1983 , cand , dupa promovare , a fost adus de V.STANESCU de la Autobuzul.
Debut in divizia "A" in data de 03.09.1983. cu ocazia meciului Petrolul Ploiesti-RAPID-3-1.
A jucat la RAPID pana in 1991 , cu o intrerupere de un an in '86-'87 .
In divizia "A" a jucat 189 de meciuri si a inscris 18 goluri
In campania pentru pregatirea C.E. din Franta , a fost selectionat de M.Lucescu , impreuna cu portarul I.Manu , dar jucand la RAPID , nu a putut face parte si dintre cei ce au participat la turneul final .
A adunat doar 4 selectii la "olimpici" unde a marcat 1 gol si , 1 selectie la "tineret" .
Unul din cei mai buni mijlocasi , la inceputul carierei in tricoul visiniu , evidentiat meci de meci , dupa o scurta perioada a fost reprofilat ca fundas central , post pe care a excelat din nou , chiar cu mai mult succes decat inainte , facand cupluri "betonate" cu G.CARSTEA sau cu M.GRIGORE .
A fost nevoit sa puna capat carierei in urma unei accidentari .



Declaratii:
Despre castigarea CCE de echipa ceausista :
[@MarianRada5> fanatik - "Cupa Campionilor nu a cistigat-o steaua ci statul comunist roman, in frunte cu mult iubitul conducator."
De ce urasti atat pe dinamo si pe steaua? :
[@MarianRada5> Avatar - PENTRU CA dinamo SI steaua SI-AU CREAT UN PALMARES STUFOS IN PERIOADA COMUNISTA PRIN ABUZURI

17.05.2005.
"RAPID-istii adevarati nu sunt de vanzare pentru dinamo"
Marian RADA a afirmat ca jucatorii GIULESTENI nu sunt de vanzare pentru dinamo, raspunzand astfel unor afirmatii ale directorului executiv dinamovist, Cristian Borcea, care a spus ca va transfera jucatori de la RAPID. "Ar putea sa cumpere niste maidanezi de pe la noi, de prin baza, ca si asa s-au inmultit in ultima vreme. RAPID-istii adevarati nu sunt de vanzare pentru dinamo. Cred ca nici «Borcica» al nostru n-ar fi acceptat sa mearga in Stefan cel Mare, s-a vazut cat ii placea la noi. RAPID-ismul este un fenomen pe care cei din afara nu-l pot intelege, este ca o marca inregistrata de care nimeni nu se poate atinge. Daca o sa vrea si steaua jucatori de la noi, o sa le fac eu legatura cu sectia de box din GIULESTI", a spus RADA .

Poza 2: Rada in duel cu Andone

(c) forum forzarapid.ro

fia
30th March 2006, 09:21
DAN COE

Identificat de multi cu emblema Rapidului, Dan Coe reprezinta spiritul alb-visiniu, o pagina de istorie pe care orice suporter giulestean o recita si o transmite din generatie in generatie, amestec de mister si legenda.

Oficial s-a spus ca s-a sinucis. Sint voci care sustin ca cel mai mare stoper din istoria Giulestiului a fost omorit de Securitate.

In 1972, dupa 214 jocuri in Divizia A, unde a inscris 12 goluri si a cucerit un titlu de campion, Dan Coe paraseste Rapidul si România cu destinatia Belgia, unde va juca la Royal Antwerp FC. Se intoarce in tara un an mai tirziu, insa nu este reprimit la Rapid. Pleaca la Galati, unde ajuta Otelul sa promoveze in Divizia A in 1974. Coincidenta face ca Rapidul sa ia drumul Diviziei B in acelasi sezon.
Un an mai tirziu, Dan Coe paraseste din nou România, de data aceasta cu destinatia Germania. Ilie Greavu povesteste despre fuga lui Coe: „A venit cu o cerere de deplasare in Belgia, care i s-a aprobat. A plecat acolo, si in Belgia, neexistind probleme de trecere a frontierei, a fugit in Germania, unde s-a stabilit la Köln”.




In 1982, Dan Coe moare in Germania. Rica Raducanu merge pe varianta conform careia Securitatea este vinovata de moartea sa. „Nu se sugruma el, l-au facut «aia ca a vorbit una alta pe la radio». Nu cred ca-si lua el zilele, iubea prea mult viata”. Un alt coechipier, Puiu Ionescu, vorbeste despre labilitatea psihica a lui Dan Coe, dar si de un posibil motiv pentru fosta Securitate de a-l omori: „Trecerea de la statutul de vedeta la cel de om obisnuit i-a provocat un soc, i-a creat o stare pe care nu a putut sa o depaseasca. In schimb, cu doua, trei luni inainte sa moara am auzit la Europa Libera o emisiune in care povestea necazurile pe care el si tatal sau le-au trait in România. Multe dintre lucrurile pe care le-a declarat atunci nu erau adevarate. Nu stiu daca este un motiv destul de solid ca sa-i atraga moartea, insa nu cred ca era atit de labil incit sa se sinucida”.
Ilie Greavu exclude implicarea politiei politice in moartea lui Coe: „Nu cred ca Securitatea a fost implicata in moartea lui Dan. El a avut niste probleme cu «ei» pentru ca, intr-un turneu al Rapidului in Franta, a schimbat niste valuta, lucru interzis pentru noi, fotbalistii”. Nicolae Lupescu este si mai transant in aceasta privinta: „Din ce-am auzit, terminase orice legatura cu nevasta lui, iar in Germania a fugit cu o stewardesa cu care urma sa se casatoreasca. Nevasta lui a vrut sa plece in Germania la el, am intervenit personal la ministrul nostru de externe de atunci, Andrei {tefan, un om extraordinar, ca sa-i facem rost de viza, si problema a fost rezolvata. Scena sinuciderii mi-a fost povestita de patronul restaurantului unde s-a intimplat: El era la masa cu noua lui sotie, stewardesa, care era insarcinata. A plecat la toaleta, si cind s-a intors a gasit-o si pe nevasta lui din România la masa. Cind le-a vazut pe-amindoua, a facut o criza, s-a dus in beciul restaurantului si s-a sinucis”.
Sint mai multe ipoteze care maresc doza de mister asupra sfirsitului „emblemei” Rapidului. Suporterii au transformat, o data cu trecerea anilor, povestea in mit, imaginea lui Dan Coe fiind sinonima cu alb-visiniul. Spiritul lui vegheaza asupra fostei potcoave, fiind mereu invocat de fanii rapidisti: „Un salut din vechea Troe / Pentru faima lui Dan Coe...”.

Primul machedon din fotbalul românesc
Internationalul rapidist este primul jucator de etnie armina care s-a remarcat in campionatul românesc. Dupa el au urmat iegalabilul Gheorghe Hagi, Ianis Zicu, Stelian Carabas sau Adrian Pitu.

L-a lovit pe Eusebio
In preliminariile pentru Campionatul Mondial din Anglia 1966, la meciul cu Portugalia, de la Bucuresti, cistigat de tricolori cu 2-0, Dan Coe a fost protagonistul unui incident aparte, povestit de Teo Codreanu: „Dan il avea ca adversar direct pe Eusebio, si l-a scos din joc. Enervat ca nu ii iese nimic, Eusebio a facut o intrare dura la Coe, de i-a sarit gheata din picior. Dan s-a suparat, a luat gheata de jos si l-a lovit cu ea in cap pe Eusebio cit era el de vedeta”.

Meciul vietii
Dan Coe a adunat 41 de selectii in nationala României. Chiar daca nu a jucat la Mondialul din Mexic, el a fost unul dintre artizanii calificarii României la acel turneu final. In meciul contra Elvetiei, de la Lausanne, unde ministrul apararii a fost capitanul echipei, defensiva României a fost de netrecut, presa denumind tripleta Rica Raducanu, Dan Coe, Sandu Boc „triunghiul de aur de la Lausanne”.

SRI nu a pastrat dosarele
Elucidarea mortii lui Dan Coe ar fi putut fi rezolvata prin intermediul arhivei fostei Securitati, insa, din pacate, dosarele in care figura numele sau nu au fost pastrate, fiind distruse. Ele alimenteaza speculatiile cu privire la moartea internationalului roman.

„Intr-o zi lumea tribunelor ma va iubi mult, si-n ziua aceea imi voi sfirsi cariera. Daca n-as fi ajuns fotbalist, mi-ar fii placut sa car copii in circa, sa-i duc la Mosi, la chermeze si sa le fac castele de nisip la malul marii”
Dan Coe

Articol preluat din totalsport si scris de Alexandru Rostotchi (c) forzarapid.ro forum

Atasat in tricou alb, Dan Coe

fia
30th March 2006, 09:26
Ilie Greavu

Vultur fără aripi
Marian Vişu

Ilie Greavu, poreclit "Cauciuc" pentru detenta sa impresionantă pe vremea cînd juca la Rapid şi la echipa naţională, zace într-un pat de spital cu ambele picioare amputate

Miros de spital. Medicamente, sînge, sudoare, teamă, viaţă, moarte. Spitalul Militar Central, Chirurgie Cardiovasculară, Terapie Intensivă. Acolo intri doar cu aprobare, cu cipici din celofan peste încălţămintea de stradă şi cu halat din acelaşi material. Rezerva 11 adăposteşte patru suflete conectate la perfuzii. În patul de la fereastră, un pacient ocupă cel mai puţin loc. E Ilie Greavu (68 de ani), fostul fundaş stînga al Rapidului şi al "naţionalei", pe care tribunele îl alintau "Cauciuc". De vineri nu mai are picioare. Primul l-a pierdut anul trecut, în lupta cu artrita nemiloasă. Al doilea a fost sacrificat vineri seară. În urmă cu zeci de ani, ele îi dădeau o detentă impresionantă.

Lacrimi pentru Rapid
Ochii verzi-căprui fixează tavanul. "Ilie, vrea cineva să te vadă", şopteşte soţia de alături, în timp ce-i aşază perna. Faţa nerasă schiţează un zîmbet. Nu l-au vizitat prea mulţi în ultimul timp. Vorbeşte încet şi puţin. Uneori mai dă şi din mîini, singurele membre rămase. Informaţiile se amestecă, nu toate sînt exacte. "E coerent?", se interesează tovarăşa de viaţă. Pe faţa femeii în vîrstă, cîndva una dintre cele mai frumoase însoţitoare de bord de la Tarom, se citeşte neputinţa. "Are momente cînd nici nu conştientizează unde se află", explică ea. Nu e cazul acum. Ilie Greavu vorbeşte chiar şi despre meciul dintre Şahtior-Rapid, ultimul pe care l-a văzut înainte de a-şi pierde şi al doilea picior. Amintirile curg, amestecate. Vorbind despre Rapid, inevitabil, apar şi lacrimile. Soţia se grăbeşte să i le şteargă cu un şerveţel. "E prima dată cînd plînge. Şi, credeţi-mă, a suferit mult. A avut dureri groaznice", spune ea, în timp ce iese din rezervă cu ochii înlăcrimaţi. "Nu ştiu de unde o să fac rost de un scaun cu rotile", îşi exprimă ea ultima grijă înainte de a părăsi spitalul. Unde miroase a medicamente, sînge, sudoare, viaţă şi moarte.

1,20 metri
era detenta lui Ilie Greavu, cea mai mare dintre jucătorii Diviziei A în anii '60

"Am fost şi voi rămîne mereu lîngă Ilie. E naşul meu de cununie. Cred că va rezista în faţa acestei grozăvii. Era un jucător super, avea o detentă de peste 1,20 metri, cîştiga dueluri aeriene cu jucători de 1,80 sau 1,90, deşi el nu avea decît 1,64"
Puiu Ionescu, fost coleg

"Nici nu-mi vine să cred. Ultima oară l-am sunat acum o lună. Doamne, ce foarfeci făcea! Eu sînt mai mic cu 3 ani, dar cînd am venit la Rapid ne-a primit foarte bine pe noi, cei mai tineri. E un ardelean cu suflet mare"
Culae Lupescu, fost coleg

Pensie de 360 lei
Ilie Greavu este rapidistul care a stat cel mai mult la clubul feroviar. Venit în 1956 în Giuleşti, el a ieşit la pensie în 1997. "Doar eu am stat patruzeci de ani la clubul ăsta", se mîndreşte "Cauciuc". Fidelitatea faţă de culorile alb-vişinii l-a şi costat însă. Acum are o pensie de doar 360 de lei noi, mult mai puţin decît dacă ar fi jucat la Dinamo sau Steaua. "Foştii stelişti Voinescu şi Zavoda, care locuiesc în acelaşi imobil cu noi şi cu care ne înţelegem foarte bine, au vreo 18 milioane în lei vechi", spune Violeta Greavu, soţia lui Ilie.

CARTE DE VIZITĂ
Ilie Greavu
Data naşterii: 19 iulie 1937
Maestru emerit al sportului
Club la care a jucat: Rapid 1956-1972
Fundaş stînga, 1,64 m, detentă şi mobilitate deosebite
Un titlu şi o Cupă cu Rapid
294 jocuri (1 gol) în Divizia A
22 jocuri în echipa naţională
7 jocuri în cupele europene
Vicepreşedinte la Rapid - 1972
Antrenor la copii şi juniori - 1974

Articol din Gazeta Sporturilor din 29 noiembrie 2005, un articol foarte trist.. un rapidist adevarat, cu tot ceea ce inseamna acest lucru!
FORZA RAPID! RAPID INAINTE DE TOATE!

(c) forum forzarapid.ro

atasat poza 3: Ilie Greavu si Valentin Stanescu.

Sunchase
30th March 2006, 10:10
Felicitari Fia ! :)

fia
16th April 2006, 13:39
Sandu Neagu - Capellini - al Giulestiului.
O productie proprie a Giulestiului. Jucator vivace, brunet, cu parul cret negru si ochi carbune, sutul lui de mare forta ii completa precizia si mai intodeauna era gol. Jucator cu multa putere de patrundere, facand parte din triunghiul Dinu-Dumitru-Neagu, a revigorat trio-ul inaintarii Rapidului.Ca tanar international a devenit celebru prin golul marcat la Guadalajara - Mexic cand, datorita sutului plasat al lui Sandu,echipa nationala a invins Cehoslovacia pe care a plasat-o pe ultimul loc in grupa. A jucat in echipa Rapid si numai in ea, dar si in nationala de peste zece ori.

(c) forzarapid.ro

Mihai
16th April 2006, 14:32
Nicolae Lupescu
Despre Nicolae Lupescu sunt de spus lucruri minunate. A fost descoperit de conducerea echipei Flacara Rosie intr-un meci de pregatire pe care l-au disputat cu I.C.A. Bucuresti. Problema transferului spre divizia C a fost o chestiune de zile dar aducerea lui la Rapid s-a produs dupa o perioada mai lunga. Jucator cu calitati deosebite, a fost titularizat pe postul de fundas lateral si central. Solid, bun suteur cu ambele picioare, cu o intuitie extraordinara a circulatiei balonului, cu un plasament uluitor, cu o viteza debordanta pentru acrosarea adversarului, cu un simt al portii adverse pe care deseori a strapuns-o, Nicolae Lupescu a fost unul dintre stalpii de granit ai Rapidului. Ambitia si darzenia au facut casa buna si, cand nici el nu mai spera, la 29 de ani, Culae a imbracat tricoul echipei nationale. Drumul spre "inalta societate fotbalistica" i-a fost deschis de conducerea tehnica care l-a pregatit pentru aceasta performanta. A jucat bine in echipa Romaniei, devenind pe merit maestru emerit al sportului. A castigat cu Rapidul un campionat si o Cupa a Romaniei, facand parte din echipa tricolorilor la Campionatul Mondial din Mexic.

(c) forzarapid.ro

pytzy
14th September 2006, 16:19
Unul dintre legendari Rapidisti a fost si Iuliu Baratki cu toate ca nu a jucat la RAPID decat 8 ani. Dar jucat cu sufletul si talentul sau.

grande
28th November 2006, 12:28
http://www.niculae.fzr.ro/ aici puteti dialoga cu Daniel Niculae !

Datenshi
18th May 2007, 22:57
IENCSI: TOATA VIATA MEA VOI FI RAPIDIST

@fanatik

Fostul rapidist, Adrian Iencsi, a declarat pentru FANATIK ca in acest meci isi va sustine colegii de la marginea terenului, desi nu poate evolua din cauza unei accidentari. Iencsi a afirmat ca nu va renunta la atasamentul fata de culoarea “alb-visinie”.
“Din pacate am fost diagnosticat cu o ruptura si nu voi putea evolua. O sa urmaresc maciul de la marginea terenului. Nu pot sta deoparte. Pastrez legatura cu toti fostii mei colegi de la Rapid. Pe durata celor nouazeci de minute voi tine cu Ceahlaul, insa la final voi redeveni rapidist. Imi doresc ca giulestenii sa cistige Cupa pentru ca toata viata mea voi fi rapidist”, a spus fostul jucator al Rapidului, Adrian Iencsi.

Tyler Durden
18th May 2007, 22:59
Respect Adi Iencsi. Omul asta chiar a jucat cu sufletul la Rapid, nu a fost un mercenar.

Datenshi
18th May 2007, 23:06
Exact. Tocmai de aceea a fost aclamat si pe tot timpul meciului, si dupa, cand a venit sa salute publicul.

Datenshi
19th May 2007, 17:27
Si doua poze, in care e vizibil emotionat de reintalnirea cu galeria si caldura cu care a fost primit(courtesy fzr :)).

Tyler Durden
19th May 2007, 17:51
e bine ca exista jucatori care nu identifica Rapidul cu George Copos si astfel reusesc sa inteleaga ce este Rapidul si ca aceasta echipa merita iubita.

Charon
22nd May 2007, 09:22
e bine ca exista jucatori care nu identifica Rapidul cu George Copos si astfel reusesc sa inteleaga ce este Rapidul si ca aceasta echipa merita iubita.
poate din aceasta cauza nu vor mai juca vreodata la Rapid!:headbang:

Lover
22nd May 2007, 15:41
printre jucatorii mei preferati ...l`as aminti pe PANCU.
vreau sa spun ca eram "indragostit" de jocul lui Pancu, si chiar asa am ajuns sa tin cu RAPID... avea cel mai frumos joc pe atunci...3-0 cu steaua...frumoase vremuri :D
Iencsi mi`a mai placut...Schumacher, Nico, Bratu...Godfroid.

chipy_1923
22nd May 2007, 15:48
printre jucatorii mei preferati ...l`as aminti pe PANCU.
vreau sa spun ca eram "indragostit" de jocul lui Pancu, si chiar asa am ajuns sa tin cu RAPID... avea cel mai frumos joc pe atunci...3-0 cu steaua...frumoase vremuri :D
Iencsi mi`a mai placut...Schumacher, Nico, Bratu...Godfroid.

Bratu e un nesimtit...la fel si Nae Stanciu...si Dolha dc o sa se duca la Steaua...dc a gresit Copos fata de tine,asta nu inseamna ca trebuie sa urasti Rapidul,pt. ca Rapidul nu e Copos si nici nu va fi Copos vreodata..Pancu e jucatorul pe care il apreciez cel mai mult..imi pare rau ca nu l-a cumparat Copos definitiv..apoi ii respect mult si pe Niculae,Iencsi care au dovedit ca sunt rapidisti adevarati...noua tocmai asta ne lipseste in echipa..spiritul rapidist...dc ar avea oferte concrete de la Steaua acum,va spun ca ar accepta mai mult de jumatate de echipa...:(

Cneazul
22nd May 2007, 16:26
apropo de godfroid. stiati ca acum munceste in domeniul culinar? e bucatar:D
o accidentare practic i-a pus capar carierei. joaca doar fotbal de placere la o echipa din liga a patra belgiana

Datenshi
22nd May 2007, 17:45
Eu nu stiam. Pacat, dar oricum cred ca era pe final de cariera. Un jucator de care imi voi aminti intotdeauna cu placere.

Tyler Durden
22nd May 2007, 17:49
a fost un jucator bun Godfroid, niciodata nu a stralucit insa si-a facut mereu treaba.
Lover, mie Pancu imi pare ca a fost cel mai bun jucator al Rapidului din ultimii 20 de ani.

Lover
22nd May 2007, 21:23
a fost un jucator bun Godfroid, niciodata nu a stralucit insa si-a facut mereu treaba.
Lover, mie Pancu imi pare ca a fost cel mai bun jucator al Rapidului din ultimii 20 de ani.

asta spuneam si eu...
si acum ii multumesc lui Pancu, "din cauza" ( datorita ) lui tin cu Rapid :cheer:

Datenshi
25th May 2007, 17:09
Ilyes, campion în Azerbaidjan
FK Khazar Lankaran, echipa românului Robert Ilyes, a devenit campioana Azerbaidjanului dupa victoria de miercuri cu 3-0 asupra lui FK Gilan, în ultima etapa din Yuksek Liga.
Fostul rapidist Ilyes, în vârsta de 33 de ani, se afla la echipa azera din ianuarie 2006. Acesta este primul titlu de campioana pentru Khazar, care va evolua în primul tur preliminar al Ligii Campionilor si va juca la sfârsitul acestei saptamâni si finala Cupei, cu MKT Araz.

Cneazul
28th May 2007, 14:12
ce face robert ilyes? ne poti da mai multe informatiile despre evolutiile si eventualele goluri marcate de ilyes?:D
later edit: site-ul oficial al clubului este foarte interesant ! am vazut pe forumul ca ca viseaza sa-l transfere pe ronaldinho:))

Dana CDDJ Coe
29th May 2007, 23:19
Lectori salutem,

multumesc mult si din inima pentru atentia acordata lui Dan Coe.
Am citit multe hypothese despre moartea tatalui meu - foarte multe ma uimesc, nici una nu m-a amuza iar cea a Domnului Nicolae Lupescu este cea mai mare prostie care am auzit-o. Dnul Lupescu l-am cunoscut ca fotbalist, ca om nu mai am interes.

Numai ce il rog este sa nu se mai puna in evidenta cu thema mortii tatalui meu pe baza unor informatii lipsite de adevar.

Asa ca Domnul Lupescu, contactati-ma daca vreti sa aflati cun a murit tatal meu si dupa aceea puteti continua interviurile.

Dana CDDJ Coe

Sunchase
29th May 2007, 23:28
Dana ne poti povesti vreo intamplare amuzanta din cariera glorioasa a tatalui tau ?

Bine ai venit ! :)

Dana CDDJ Coe
30th May 2007, 00:00
Dana ne poti povesti vreo intamplare amuzanta din cariera glorioasa a tatalui tau ?

Bine ai venit ! :)

Bine te-am gasit draga Sunchase,

da, si sper ca noi toti sa avem acelasi simt de umor, ca sa nu fiu singura care :happy ...ar fi penibil pentru Dan.
Nu ma asteptam la asa o thema placuta - da-mi citeva minute (pina miine :) ) sa imi reculeg amintiri-le si sa o intreb si pe mama - si tot ce a fost mai haios o sa iti povestesc miine.

Cu drag si respect
Dana CDDJ Coe

grande
30th May 2007, 06:03
@... Dana CDDJ Coe
mi-as permite sa te rog daca se poate ,sa postezi si cateva poze cu tatal tau !

bun venit printre noi !!:ok:

Dana CDDJ Coe
30th May 2007, 13:57
@... Dana CDDJ Coe
mi-as permite sa te rog daca se poate ,sa postezi si cateva poze cu tatal tau !

bun venit printre noi !!:ok:


Draga Grande,

bine v-am gasit!
Tu nu trebuie sa ma rogi, i-ti indeplinesc ce doresti!
Eu trebuie sa te rog ceva; spune-mi si mie cum pot sa l-e public.

Am fotografii care sint convinsa ca or sa iti place, ;) special edition only or you!

Cu drag
Dana CDDJ Coe

Nico21
30th May 2007, 15:20
Trebuie neaparat sa propunem conducerii ca tribuna a doua,leaganul galeriei rapidiste,sa poarte numele lui Dan Coe...tineti minte ca pana si peluza Nord s-a numit intr-o vreme,peluza Vacaroiu????...si ce reprezinta Vacaroiu pentru rapidisti ?...un fir de pai in vant,fata de legendarul Dan Coe...

Cneazul
30th May 2007, 16:43
bine ai venit dana printre noi

Cappone
30th May 2007, 20:55
Deschid acest thread penntru a comenta despre fostele glorii ale Rapiduli, jucatori ce au jucat sub culorile alb-visinii si au facut cinste clubului.

O sa incep intr-o ordine aleatorare. Pentru inceput cel mai bun stranier din echipa Rapidului, pana nu demult (e probabil sa fie depasit de Karamian):
Emanuel Godfroid. A facut foarte multe pentru Rapid a fost cel putin un an declarat cel mai bun stranier din Divizia A.

Din pacate nu gasesc nici o statistica (poate ma ajuta cienva), cu cate meciuri a jucat la Rapid, cate goluri a marcat, etc.

Godfroid a fost cel mai bun stranier de la Rapid,un adevarat profesionist.
apropo,ce s-a mai intamplat cu el,pe unde mai joaca?

Charon
30th May 2007, 20:59
Godfroid a fost cel mai bun stranier de la Rapid,un adevarat profesionist.
apropo,ce s-a mai intamplat cu el,pe unde mai joaca?

s-a retras,din cauza unei accidentari!:(

Nico21
30th May 2007, 21:04
Vi-l mai amintiti pe Bisconti?...a jucat la noi in campionatul cand am luat titlul in 2003...acum un an era titular indiscutabil in nationala Belgiei...iar noi l-am cedat prea usor...desi era un recuperator exceptional,cu 3 clase peste poponarul Stelei..:mda:

Charon
30th May 2007, 21:27
Vi-l mai amintiti pe Bisconti?...a jucat la noi in campionatul cand am luat titlul in 2003...acum un an era titular indiscutabil in nationala Belgiei...iar noi l-am cedat prea usor...desi era un recuperator exceptional,cu 3 clase peste poponarul Stelei..:mda:

ehhhh,vremuri tata!
tin minte si acum acel 3-4 cu cateii din groapa cand Bisconti si zyati si-au batut joc de tot mijlocul lor!:ok:

sa stii ca si de englezul Burke imi e dor!
atacant de gabarit,exact ce ne trebuia noua acum!

p.s. ce betie crunta am avut dupa golul lui de la Ploiesti cu Petrolul,din min.91 de acum cativa ani!:lol: :lol:

Nico21
30th May 2007, 21:37
Da...era galbiorii pe locul 2 atunci,si sperau chiar la titlu...era prima etapa a returului...dupa un tur groaznic pt noi,eram pe locul 8 in iarna...a venit meciul de pe Ilie Poama si le-am scos inferiorilor nostri gandurile de nambar oan:lol: :lol:

Dar de Cobra Jean Barbu ce mai ziceti?...si de stangul lui exceptional?...:)

Charon
30th May 2007, 22:04
Da...era galbiorii pe locul 2 atunci,si sperau chiar la titlu...era prima etapa a returului...dupa un tur groaznic pt noi,eram pe locul 8 in iarna...a venit meciul de pe Ilie Poama si le-am scos inferiorilor nostri gandurile de nambar oan:lol: :lol:

Dar de Cobra Jean Barbu ce mai ziceti?...si de stangul lui exceptional?...:)

cel mai eficient atacant al Rapidului din 98 pana acum!:ok:

p.s. am un dor nebun de o deplasare la lupii din Ploiesti,numa ca panaramele astea nu mai promoveaza odata!

ce cafteli se lasau la meciurile cu noi,dumnezeu cu mila!:drak:

Nico21
30th May 2007, 22:09
:happy :happy :happy Tin minte ca ne alergau ploiestenii cu cainii carora le pusesera la gat esarfe dinamoviste,ca erau ei atunci frati cu astia de la Secu...:cool:

Dana CDDJ Coe
31st May 2007, 00:11
bine ai venit dana printre noi

Cneazul - multumesc mult pentru atentie :ok: , placerea este absolut de partea mea!
Simte-te imbratisat.

Dana CDDJ Coe

Dana CDDJ Coe
31st May 2007, 00:15
:happy :happy :happy Tin minte ca ne alergau ploiestenii cu cainii carora le pusesera la gat esarfe dinamoviste,ca erau ei atunci frati cu astia de la Secu...:cool:

Draga Mustata,
nu vreau sa ma amestec, dar ma inghesui si eu la thema voastra amusanta - dupa cum te-am vazut :happy :happy :happy

Please more input!

Telespan
31st May 2007, 03:00
[QUOTE=Cappone;1331338]Godfroid a fost cel mai bun stranier de la Rapid,un adevarat profesionist.
apropo,ce s-a mai intamplat cu el,pe unde mai joaca?[/QUOTE






Dupa vizita facuta in Ro acum 6 luni,a declarat k lucreaza k vinzator la un magazin din tara lui.

Telespan
31st May 2007, 03:14
Trebuie neaparat sa propunem conducerii ca tribuna a doua,leaganul galeriei rapidiste,sa poarte numele lui Dan Coe...tineti minte ca pana si peluza Nord s-a numit intr-o vreme,peluza Vacaroiu????...si ce reprezinta Vacaroiu pentru rapidisti ?...un fir de pai in vant,fata de legendarul Dan Coe...

Vacaroiul este comunist nu Rapidist.....
Ar trebui k numele lui DAN COE SHI ILIE GREAVU sa reprezinte peluzele sau tribunele Giulestiului.
Trebuie facuta o scrisoare deschisa comunistului Copos sa inteleaga ce inseamna Rapidul pentru noi shi ce inseamna gloriile RAPIDULUI care au trecut in lumea ceea dreapta.

FORZZA RAPID!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
UN OCEAN DE IUBIRE PENTRU CULOAREA VISINIE SHI PENTRU FAIMA LUI DAN COE!!!!!

Telespan
31st May 2007, 03:19
Draga Grande,

bine v-am gasit!
Tu nu trebuie sa ma rogi, i-ti indeplinesc ce doresti!
Eu trebuie sa te rog ceva; spune-mi si mie cum pot sa l-e public.

Am fotografii care sint convinsa ca or sa iti place, ;) special edition only or you!

Cu drag
Dana CDDJ Coe
Ar fi bine daca ai putea sa postezi pe siturile RAPIDULUI;

www.fzr.ro
www.fcrapid.ro
www.rapidfans.ro
www.diavolii-visinii.tk

Cneazul
31st May 2007, 09:23
Godfroid a fost cel mai bun stranier de la Rapid,un adevarat profesionist.
apropo,ce s-a mai intamplat cu el,pe unde mai joaca?

godfroid munceste in domeniul culinar e bucatar
o accidentare practic i-a pus capar carierei. joaca doar fotbal de placere la o echipa din liga a patra belgiana

Dana CDDJ Coe
31st May 2007, 13:13
Ar fi bine daca ai putea sa postezi pe siturile RAPIDULUI;

www.fzr.ro
www.fcrapid.ro
www.rapidfans.ro
www.diavolii-visinii.tk


Buna dimineata,

draga Telespan, acum doua zile am incercat sa upload niste poze cu Dan, nu sint multe - dura prea mult daca puneam sute...

Daca iti face placere si daca va face placere urmator-ul Link este pentru voi.

http://s187.photobucket.com/albums/x298/Sonylike/?action=view&current=b8b6c024.pbr


Cu mult drag
Dana CDDJ Coe

Cneazul
31st May 2007, 15:29
multumim mult dana

grande
31st May 2007, 19:38
Dana ,tu esti cea mica din poza ? http://i187.photobucket.com/albums/x298/Sonylike/DSC00079.jpg

Datenshi
31st May 2007, 19:59
Dana, unde locuiesti acum?

Dana CDDJ Coe
31st May 2007, 22:15
Dana ,tu esti cea mica din poza ? http://i187.photobucket.com/albums/x298/Sonylike/DSC00079.jpg

Doamne am ris cu lacrimi,

nu in fotografie este tata si bunicii mei (Elena si Duce Coe).
Am si eu o virsta esta adevarat, dar nici chiar asa... :happy
Copii mei au dabea 2 1/2 si un an!

Cu mult drag
Dana CDDJ Coe

pentru voi, l-am ameliorat...
http://www.mydeo.com/videorequest.asp?XID=4953&CID=101706

h0va
31st May 2007, 22:21
a trecut in nefiinta fix cu un an inainte sa ma nasc eu..Dumnezeu sa'l odihneasca in pace, dar cred ca se rasuceshte in mormant cand vede cum a ajuns Rapiduletzul! :(

Dana CDDJ Coe
31st May 2007, 22:35
Dana, unde locuiesti acum?

Buna seara Datenshi,

ah foarte complicat - deci fi atent - lucram in Köln locuiam in Köln, lucram in Köln si mi-am cuparat o casa la 100km de Köln - acum locuies aici - si in 2 ani plecam la Berlin din motive de servici...

Eu am inteles tu m-ai inteles - daca m-ai recitesc o data nu mai inteleg nimic :happy

Cu drag Dana CDDJ Coe

Dana CDDJ Coe
31st May 2007, 22:55
a trecut in nefiinta fix cu un an inainte sa ma nasc eu..Dumnezeu sa'l odihneasca in pace, dar cred ca se rasuceshte in mormant cand vede cum a ajuns Rapiduletzul! :(

M-ai luat prin suprindere - numai la Dan nu ma asteptam - :ok:
Mergi asa ca mergi tare!

De FC Rapid - ce sa iti spun - este greu sa cautam spirit-ul din anii de glorie - eu ii numesc asa, pentru ca pe acel timp se traia complect o alta viata decit acum. Sa sti - ca ce a fost frumos nu v-a mai fi - si ce este urit i-a amploare...

Parerea mea la viata globala si nu personala.

Cu drag
Dana CDDJ Coe

Sunchase
31st May 2007, 23:18
Superb materialul tau Dana :)

Te gandesti in viitorul apropiat sa revii in tara sa vezi un meci al Rapiduletului pe Giulesti ?:)

Dana CDDJ Coe
1st June 2007, 01:17
Buna dimineata,

draga Telespan, acum doua zile am incercat sa upload niste poze cu Dan, nu sint multe - dura prea mult daca puneam sute...
Daca iti face placere si daca va face placere urmator-ul Link este pentru voi.

http://www.mydeo.com/videorequest.as...953&CID=101706

Cu mult drag
Dana CDDJ Coe


Superb materialul tau Dana :)

Te gandesti in viitorul apropiat sa revii in tara sa vezi un meci al Rapiduletului pe Giulesti ?:)


Sunchase
- abea astept - la anul sintem siguri in Stadion - sper sa nu mi se faca rau de emotii -

Imi doresc din inima sa pasesc pe gazon-ul unde Dan a jucat si a luptat atitia ani ...
Eu am doi copii - si bine inteles la timp-ul potrivit se va incepe fotbal-ul - chipament-ul de fotbal este deja complect - datorita Mondialelor "06.

Cu drag
Dana CDDJ Coe

Datenshi
27th March 2009, 12:05
Ion Ionescu: Intre "templul" Giulestiului si cel al justitiei
Cateva fragmente dintr-o carte dedicata lui Ion Ionescu, varful de lance al Rapidului din perioada de glorie.
http://rapidista.blogspot.com/2008/08/cateva-fragmente-dintr-o-carte-dedicata.html

Datenshi
16th April 2009, 11:35
http://blog.mysport.ro/iulian1923/2009/04/16/cristi-sapunaru-un-dragon-de-exceptie/

Datenshi
18th September 2009, 15:44
http://www.youtube.com/watch?v=bNJqKxF6BfE&feature=player_embedded#t=145

Datenshi
12th April 2010, 15:00
Niculae a inscris unicul gol ieri, ducand echipa sa pentru cateva ore pe primul loc in Franta.

Datenshi
17th April 2010, 19:25
Sandu Neagu a decedat azi. Dumnezeu sa-l odihneasca!

http://www.romanialibera.ro/actualitate/sport/sandu-neagu-eroul-de-la-guadalajara-a-murit-la-61-de-ani-183617.html

samar
17th April 2010, 19:40
D-zeu sa-l odihneasca in pace!:(

El Pistolero
17th April 2010, 19:45
Chiar ieri am citit in Adevarul ca si-a rupt piciorul si ca ce rau ii pare ca nu poate merge la meciul cu Steaua,iar acuma aflu ca a murit.
Dumnezeu sa-l odihneasca!:(

Melcyah
17th April 2010, 22:08
Dumnezeu sa-l odihneasca, dar parca in ultima vreme numa rapidisti au murit :( In prosport e un articol foarte bun despre intamplarea de la antrenament...sincer m-a emotionat tare mult :|

Lordul
17th April 2010, 22:16
R.I.P Sandu Neagu , Dumnezeu sa-l odihneasca in pace

Patriots
17th April 2010, 22:38
S-a mai stins o legenda a fotbalului romanesc :( Dumnezeu sa il odihneasca in pace pe Sandu Neagu:(

Trim0b
17th April 2010, 22:57
RIP Sandu Neagu :(:(:(

moty
17th April 2010, 23:02
Dumnezeu sa-l odihneasca :(

Datenshi
28th May 2010, 11:15
Ion Costea:

http://www.prosport.ro/sport-life/special/legenda-uitata-a-giulestiului-6187586?cp=1#cFormTop

necon
5th August 2010, 23:21
Panco Italiano

Pedro1984
9th August 2010, 14:59
R.I.P Sandu Neagu :(

Datenshi
27th September 2010, 00:45
Lupul de Dunăre care nu știa să înoate, Ștefan Filote!

A plecat de lîngă apă. A jucat toată viața la Rapid. S-a reîntors pe baltă. O furtună îl lua de lîngă suflarea giuleșteană acum patru decenii…

Nu faultase dur niciodată. Acum, o făcuse. Neintenționat, dar asta conta mai puțin. Portarul Farului era culcat în nămol și gemea. Cînd s-a ridicat, avea nasul plin de sînge. L-a văzut, și și-a pus mîinile pe cap. Arbitrul nu l-a certat, fusese doar un duel de corner, dar el nu mai putea juca. Îi tremurau picioarele. ”Eu, eu am făcut una ca asta?” Vorbea singur în timp ce ieșea de pe gazon. Îi era imposibil să mai continue meciul…

De-acasă de la Panit Istrati

Fănică plecase din Tîrgul Brăilei, de la doi pași de bifurcația căii ferate ce o lua din stația CFR spre Galați și spre portul orașului. Divizionara Franco – Română avea nevoie de o pepinieră. Așa apăruse A.S. Brăilița, pe maidanul acela se bătea mingea. Era, de departe, cel mai bun. Mîngîia balonul cu capul sus, avea viteză. După ”miuțe”, care se terminau cu scorul de 25-25, se mergea la scaldă, în Dunăre. El, nu băga nici măcar piciorul! Haha! Născut în Brăila, dar fără drag de apă!

Războiul începuse să-și arate primii colți cînd nea Costică Bauer l-a tras înspre Rapid. ”Tată, mă întreabă gazetarii, cum să te scrie corect?” ”Filote, de-al nostru, cînd o fi să joc prost. Filotti, ca marea actriță, cînd le-oi sparge plasele!”, glumea.

A jucat pe Giulești toată viața. Vreo 200 și ceva de meciuri. I-a prins pe Costea, pe ”Giusy” Baratky ori Ionică Bogdan. A schimbat pase cu nea Tinel Stănescu sau Bazil Marian. Le-a arătat cum se face un stop pe piept elegant lui Seredai, Greavu – ”Cauciuc” sau chiar marelui năsos Ozon.

Înghițit de ape

Pe la un meci cu Flamura Roșie Arad, cu Alexandru Toth la centru, mingea l-a curentat, puțin, pe stînga. Nimeni n-a văzut nimic. El s-a oprit. A rostit doar atît: ”Henț!” A zărit privirile nedumeriților. A adăugat: ”Băi, chiparoșilor, ce vreți, să-l păcălesc pe Nea Sandu?” Ce puteau să-i mai zică? După 86 de goluri la Rapid și vreo 15 ani bătuți pe muche, s-a tras iar lîngă Dunăre. Dacă ”fluture” nu știa să facă, măcar să arunce bățul. Un amic îi vorbise despre niște monștri, la o zvîrlitură de undiță de Cernavodă, la pod. Era bucuros. Rapidulețul mergea bine. Cu o săptămînă în urmă, cu nea Nicu Rainea la mijloc, trecuse de CFR Cluj. A zis să învețe o rîmă, două, să înoate, apoi să se tragă lîngă tranzistor, să asculte derbyul cu Craiova. O furtună s-a iscat din senin.

Culae Lupescu, Dan Coe și Sandu Neagu au aflat în vestiarul din Bănie că marele Ștefan Filote fusese înghițit de ape. Sînt 41 de ani de atunci…

Sursa: http://blogsport.gsp.ro/oprisan/2010/09/25/lupul-de-dunare-care-nu-stia-sa-inoate/

Aurel.D
21st June 2013, 17:17
Un interviu foarte bun de pe un adevărat site de sport, cu fostul mare jucător rapidist din anii 80, Ion Goanță:
http://www.stiridesport.ro/categorii/sport-si-societate/interviu-ion-goanta-rapid.html

Tyler Durden
23rd June 2013, 23:15
F. tare interviu. Thx!:)

Aurel.D
25th June 2013, 17:31
Să crești mare! :) Pe mine m-a mirat -dar m-a si bucurat, în acelasi timp- faptul că astăzi este un om realizat, cu afacere proprie. Este un om isteț și arată pt a mia oară diferența de calitate umană între fotbaliștii anilor 80 și jucătorii de fotbal ai ultimilor 10-15 ani.
Îi știu și pe Țîră și Constantinovici, și pot să spun că sunt niște oameni deosebiți!