PDA

View Full Version : Ce inseamna sa fi ultras si cand o grupare ultras trebuie sa se desfiinteze



TYPI-STIINTA
30th April 2007, 19:58
Cu totii stim ca bannerul gruparii ULTRA Steaua a fost capturat de dinamovisti in meciul jucat sezonul acesta in groapa. (vezi imaginile de atunci cu capturarea bannerului: http://youtube.com/watch?v=zWDXMU8tvGE ) .
Ce se intampla deobicei , sau mai bine zis "ce fac niste ultrasi adevarati" in urma pierderii bannerului lor de catre suporterii echipei adverse? Raspuns: in mod normal ei ar trebui sa se desfiinteze.
Acum cateva zile am aflat ca cei de la ULTRAS STEAUA inca nu s-au desfiintat :confused: . drept dovada si site-ul pe care inca il mai au : http://www.ultras.ro/two/index.php

IN urma acestor intamplari, credeti ca acei suporteri stelisti mai au dreptul sa se numeasca ultrasi?

SORINULTRA
30th April 2007, 20:11
nicidecum steagul de gard nu conteaza in ce conditii e capturat daca a asuns in mainile adversarilor e caput brigada , ex. ultranativ , "nu se considera captura" NU EXISTA

TYPI-STIINTA
30th April 2007, 20:11
daca mai aveti si alte dovezi, cu alte grupari din romania care s-au desfiintat sau nu in urma unor astfel de faze sau din alte motive, puteti sa le spuneti aici :ok:

TYPI-STIINTA
30th April 2007, 20:19
bai frate, video-ul asta pe care l-am pus mai sus nu e cel din stefan cel mare (din sezonu` acesta), ci din ghencea...stati sa-l caut si pe cel de acu` cateva luni , din groapa :D
Apropo: mah astia de la ULTRAS STEAUA, cate bannere v-au furat astia pana acum? :happy cred ca trebuia de 100 de ori sa va desfiintati :ras-plans:

Rog un dinamovist sa vina cu acel video din groapa cu capturarea bannerului .. eu nu-l mai gasesc :(

RazvyVG
30th April 2007, 20:23
commando gruia ( cfr) a fost capturat dar au continuat sa existe
camorra ( cfr) a fost capturat si probabil sau desfintat ( nu a aparut nici un comunicat)
ps: unu din singurele thearduri care isi au rostul ( felicitari Typi)

Elphax
30th April 2007, 20:38
Red Fighters de la UTA s-a desfiintat dupa ce Batalion Giroc le-a luat bannerul
noroc ca mai exista si SUR ca altfel ramaneau aradenii fara galerie

TYPI-STIINTA
30th April 2007, 20:42
Red Fighters de la UTA s-a desfiintat dupa ce Batalion Giroc le-a luat bannerul
noroc ca mai exista si SUR ca altfel ramaneau aradenii fara galerie

e bine ca astia au avut bunu` simt si s-au desfiintat :ok:

Radu
30th April 2007, 20:45
hai sa iti dau niste ex...in italia drughi juve brn milan irr lazio boys san inter...bannerele acestor grupari au fost capturate si nu s-au desfintat...ultrasu a fost capturat intr-un mod fraudulos...nu asa se face o captura 30-1...prins intr-o scara de bloc batut si i se ia banneru...tineti cont...a foc capturat asaltu...s-a desfintat pt k aia a fost o captura adevarata...la fel si q T&K iarasi o captura frauduloasa...marca dinamovista...1 din supras...imbracat cu vesta de reporter si insigna...patrunde pe pista si smulge banneru de pe gard...dupa parerea mea...nu conteaza carpa de pe gard...ci conteaza calitatea brigazii respective...cat despre ultranativ...no comment...imi pare rau de baieti...iar parerea mea...nu trebuia sa se desfinteze...asa a fost capturat si ultranativ...30-1...asta e opinia mea...

Radu
30th April 2007, 20:48
asa am capturat si noi prin 1996 dak nu ma insel...de la patrupezi NG si Mad Man etc....si ei nici ei nu s-au desfintat...

TYPI-STIINTA
30th April 2007, 20:49
hai sa iti dau niste ex...in italia drughi juve brn milan irr lazio boys san inter...bannerele acestor grupari au fost capturate si nu s-au desfintat...ultrasu a fost capturat intr-un mod fraudulos...nu asa se face o captura 30-1...prins intr-o scara de bloc batut si i se ia banneru...tineti cont...a foc capturat asaltu...s-a desfintat pt k aia a fost o captura adevarata...la fel si q T&K iarasi o captura frauduloasa...marca dinamovista...1 din supras...imbracat cu vesta de reporter si insigna...patrunde pe pista si smulge banneru de pe gard...dupa parerea mea...nu conteaza carpa de pe gard...ci conteaza calitatea brigazii respective...cat despre ultranativ...no comment...imi pare rau de baieti...iar parerea mea...nu trebuia sa se desfinteze...asa a fost capturat si ultranativ...30-1...asta e opinia mea...

ok .. parerea ta. dar baga si un vot in poll:D

Radu
30th April 2007, 20:52
parerea mea...o captura se face...la un fight q bannerele ambelor grupari...30-30 sau 50-50 fara are albe invingatorii iau bannerul rivalilor invinsi...SAU...in timpul meciului cum a fost capturat asalt...

RazvyVG
30th April 2007, 20:59
hai sa iti dau niste ex...in italia drughi juve brn milan irr lazio boys san inter...bannerele acestor grupari au fost capturate si nu s-au desfintat...ultrasu a fost capturat intr-un mod fraudulos...nu asa se face o captura 30-1...prins intr-o scara de bloc batut si i se ia banneru...tineti cont...a foc capturat asaltu...s-a desfintat pt k aia a fost o captura adevarata...la fel si q T&K iarasi o captura frauduloasa...marca dinamovista...1 din supras...imbracat cu vesta de reporter si insigna...patrunde pe pista si smulge banneru de pe gard...dupa parerea mea...nu conteaza carpa de pe gard...ci conteaza calitatea brigazii respective...cat despre ultranativ...no comment...imi pare rau de baieti...iar parerea mea...nu trebuia sa se desfinteze...asa a fost capturat si ultranativ...30-1...asta e opinia mea...

dar capturarea bannerului Vecchia Guardia cum ti se pare? corecta??

Parazitu'1919
30th April 2007, 21:01
exact
capurata din magazia stadionului la ora 5 noaptea
si am avut onoarea sa ne desfintzam ....

TYPI-STIINTA
30th April 2007, 21:03
Domnuuuuuu Moderator Muta La Loc Pe "intern" Acest Subiect, Ca Apoi Ne Suparam Rau!!!!! Pai Bah , Crezi Ca Poti Sa Faci Ce Vrei Aici??? Muta-l La Loc, Ca Ma Supar Rau Apoi... E Mai Important Acest Thread Decat Multe Tampenii Deschise Pe Sectiunea "intern"!!! :mda:

Radu
30th April 2007, 21:08
exact
capurata din magazia stadionului la ora 5 noaptea
si am avut onoarea sa ne desfintzam ....
mah nu e corect cum s-a facut captura...dar...nu ati avut onoarea asta sa va desfintati...anu asta ati fost pe gard...maine sau poimine o sa pun poze q banneru VG pe gard ;)

RazvyVG
30th April 2007, 21:11
nu e nevoie de poza...
ai fost anu asta la cfr - steaua?

KappA 2006
30th April 2007, 21:22
hai sa iti dau niste ex...in italia drughi juve brn milan irr lazio boys san inter...bannerele acestor grupari au fost capturate si nu s-au desfintat...ultrasu a fost capturat intr-un mod fraudulos...nu asa se face o captura 30-1...prins intr-o scara de bloc batut si i se ia banneru...tineti cont...a foc capturat asaltu...s-a desfintat pt k aia a fost o captura adevarata...la fel si q T&K iarasi o captura frauduloasa...marca dinamovista...1 din supras...imbracat cu vesta de reporter si insigna...patrunde pe pista si smulge banneru de pe gard...dupa parerea mea...nu conteaza carpa de pe gard...ci conteaza calitatea brigazii respective...cat despre ultranativ...no comment...imi pare rau de baieti...iar parerea mea...nu trebuia sa se desfinteze...asa a fost capturat si ultranativ...30-1...asta e opinia mea...

Nu te supara dar habar nu ai ce a fost cu Ultranativ si te bagi in seama, citeste pe rivalitatea arad timisoara si vei vedea ce s-a intamplat, pe scurt, nu mai vorbi prostii doar de dragul de a posta...Mersi anticipat
PS au fos 4 aradeni contra 9 timisoreni, deci 30-1 ce ai scris tu este o tampenie...

Radu
30th April 2007, 21:24
Nu te supara dar habar nu ai ce a fost cu Ultranativ si te bagi in seama, citeste pe rivalitatea arad timisoara si vei vedea ce s-a intamplat, pe scurt, nu mai vorbi prostii doar de dragul de a posta...Mersi anticipat
PS au fos 4 aradeni contra 9 timisoreni, deci 30-1 ce ai scris tu este o tampenie...
stai mah calm ca am zis asa 30-1...au fost 4 din SUR...si...in rest nu mai zik nimik pt k o sa zici k fabulez...orikum stiu toata povesta chiar de la un membru SUR

Jus7M3
1st May 2007, 16:01
DSNT puteam sa fac pariu ca o sa aduci in discutie Italia :D .. ce spui tu este foarte adevarat, multe brigazi, legendare chiar, si-au pierdut bannerele si nu s-au desfiintat ... dar acele brigazi au pierdut odata cu bannerul si respectul .. atunci cand pierzi un banner lucrul demn este audodesfiintarea asta e parerea mea .. o parere din afara ;)

stiam de drughi (drughi - roma si drughi - imperia - capturate chiar de napoletani :D), stiam de boys san, nu stiam de irr lazio .. cine le-a luat bannerul celor de la irr ?!?!?!? si inca o intrebare .. fdl`ul s-a desfiintat ca stiam ca cei de la drughi le capturasera bannerul ?!? (veche povestea)

Radu
1st May 2007, 16:08
DSNT puteam sa fac pariu ca o sa aduci in discutie Italia :D .. ce spui tu este foarte adevarat, multe brigazi, legendare chiar, si-au pierdut bannerele si nu s-au desfiintat ... dar acele brigazi au pierdut odata cu bannerul si respectul .. atunci cand pierzi un banner lucrul demn este audodesfiintarea asta e parerea mea .. o parere din afara ;)

stiam de drughi, stiam de boys san, nu stiam de irr lazio .. cine le-a luat bannerul celor de la irr ?!?!?!? si inca o intrebare .. fdl`ul s-a desfiintat ca stiam ca cei de la drughi le capturasera bannerul ?!? (veche povestea)
irr lazio a fost capturat de o brigada de la hellas verona...care acum s-a defintat...nu mai stiu cum se numeste...ceva q "G"...fdl a fost capturat de catre viking juve...si fdl a capturat viking juve...pana l-au urma s-au inteles intre ele si si-au innapoiat bannerele...fdl nu s-a desfintat k i-a fost capturat banneru...s-a desfintat din cauza deselor certuri cu liderul brn...nu mai stiu cum se numeste...au fost multe ceruturi intre brn si fdl...orikum in momentul de fata peluza milanista nu mai e ce a fost odata...la capitolul coregrafii interu domnina italia...

Jus7M3
1st May 2007, 16:13
aa deci viking le-a luat bannerul .. credeam ca drughi .. brn si fdl se intelegeau tot asa de bine ca fighters cu drughi :D

despre irr chiar nu stiam ca au pierdut banneru` .. pacat, erau probabil cea mai importanta brigada din peluza laziala .. ei si eagles !!

la anul revine Napoli in serie A (sper :D ) atunci o sa fie nebunie in italia :D

Radu
1st May 2007, 16:18
aa deci viking le-a luat bannerul .. credeam ca drughi .. brn si fdl se intelegeau tot asa de bine ca fighters cu drughi :D

despre irr chiar nu stiam ca au pierdut banneru` .. pacat, erau probabil cea mai importanta brigada din peluza laziala .. ei si eagles !!

la anul revine Napoli in serie A (sper :D ) atunci o sa fie nebunie in italia :D
la fighters si drughi a fost alta problema...a fost chiar prost dino la faza aia...nu am inteles faza aia niciodata...se desfinteaza fighters...si apare tradizione,o noua brigada cu fostii membrii fighters...o enigma totala pt mine!
stiu k banneru celor de la eagles a fost capturat...orikum nu prea stiu multe despre peluza nord laziala...cat despre napoli...nush ce sa zik...tari la fighturi...dar cam slabuti la ultra'!

Jus7M3
1st May 2007, 16:26
slabi la ultra ?! hmm .. fi mai exact .. au cateva capturi importante: drughi imperia, drughi roma, kaos - juve , fedyan - roma, ultras cagliari .. de astea stiu eu probabil sunt si altele ..

ca numar de persoane la stadion dau fum oricariei echipe de serie A, la coregrafii si atmosfera eu zic ca stau foarte bine dc nu extrem de bine, ca aport vocal iarasi sunt peste multe echipe de serie A, mentalitate, fanatism iarasi zic ca spulbera orice echipa din A .. sa nu uitam ca de ceva vreme se zbat in seriile inferioare .. anul asta au promovat din C !!

am vazut pe youtube niste filmulete cu deplasarile lor la firenze sau spezia - jos palaria .. dupa parerea mea sunt printre cele mai puternice tifoseri din italia !!

acum nah .. probabil eu sunt subiectiv pt ca simpatizez foarte mult echipa napoletana !! dar asta e parerea mea !!

Radu
1st May 2007, 16:33
slabi la ultra ?! hmm .. fi mai exact .. au cateva capturi importante: drughi imperia, drughi roma, kaos - juve , fedyan - roma, ultras caglari .. de astea stiu eu probabil sunt si altele ..

ca numar de persoane la stadion dau fum oricariei echipe de serie A, la coregrafii si atmosfera eu zic ca stau foarte bine dc nu extrem de bine, ca aport vocal iarasi sunt peste multe echipe de serie A, mentalitate, fanatism iarasi zic ca spulbera orice echipa din A .. sa nu uitam ca de ceva vreme se zbat in seriile inferioare .. anul asta au promovat din C !!

am vazut pe youtube niste filmulete cu deplasarile lor la firenze sau spezia - jos palaria .. dupa parerea mea sunt printre cele mai puternice tifoseri din italia !!

acum nah .. probabil eu sunt subiectiv pt ca simpatizez foarte mult echipa napoletana !! dar asta e parerea mea !!

Traim intr'o tara libera...avem dreptul la opinie...iau eu iti rescpect opinia...ti'am zis yo am ramas uimit cand am vazut filmuletul cand ii calcau in picioare pe carabinieri :happy :happy :happy parerea mea este k in momentul de fata peluza interista este de departe cea mai tare in italia...

Jus7M3
1st May 2007, 16:36
probabil nu te contrazic pt ca nu urmaresc meciurile din serie A .. mai mult pe cele din b :D

p.s. am avzut si eu filmuletul respectiv .. si am ramas :shocked: :shocked:

Radu
1st May 2007, 16:45
probabil nu te contrazic pt ca nu urmaresc meciurile din serie A .. mai mult pe cele din b :D

p.s. am avzut si eu filmuletul respectiv .. si am ramas :shocked: :shocked:
ce brigazi mai sunt in galerie la napoli???yo mai stiu doar de teste matte si fedayn...altceva???

Jus7M3
1st May 2007, 16:49
brigazi importante inafar de teste matte si de fedayn eu mai stiu: mastiffs, masseria, tigers (dar am inteles ca au pierdut bannerul si nush dc mai exista)

Radu
1st May 2007, 16:52
brigazi importante inafar de teste matte si de fedayn eu mai stiu: mastiffs, masseria, tigers (dar am inteles ca au pierdut bannerul si nush dc mai exista)
vecchi lions nu mai exista???

TYPI-STIINTA
1st May 2007, 16:54
ce brigazi mai sunt in galerie la napoli???yo mai stiu doar de teste matte si fedayn...altceva???

ca tot veni vorba de teste matte , "teste matte" ai nostri din craiova mai sunt? :confused:

Radu
1st May 2007, 16:56
ca tot veni vorba de teste matte , "teste matte" ai nostri din craiova mai sunt? :confused:
nop...banneru teste matte e pe la vcm :drak:

Jus7M3
1st May 2007, 16:57
vecchi lions nu mai exista???

probabil exista dar nu stiu eu


nop...banneru teste matte e pe la vcm :drak:

alta captura "onesta" (remarcati ghinimelele ;)) 50 pe 2 !! :angry: ca tot ziceai tu de capturi incorecte

TYPI-STIINTA
1st May 2007, 17:01
cine mai e vcm asta ? :confused:

Radu
1st May 2007, 17:02
cine mai e vcm asta ? :confused:
vacarm

Radu
1st May 2007, 17:02
ahhh...uitasem la napoli mai e si ULTRAS :)

Jus7M3
1st May 2007, 17:07
treaba e ca ei sunt impartiti in 2 peluze .. Curva A si Curva B .. Napoli se zbate de mai multi ani in seriile inferioare si informatiile sunt putine .. eu stiam de urmatoarele brigazi la Napoli: Mastiffs, Masseria, Teste Matte, Fedayn, Tigers .. acuma nah iti dai seama ca nu sunt singurele brigazi de acolo ..

un mare dezavantaj al meu este ca nu inteleg italiana .. :(

Radu
1st May 2007, 17:34
le-am vazut .. le aveam :D

uite cateva filmulete de la Napoli:
http://www.youtube.com/watch?v=y9NB5stYnZY

deplasare Spezia - in tur:
http://www.youtube.com/watch?v=v3XU2troOAg&mode=related&search=

deplasarea la firenze:
http://www.youtube.com/watch?v=eEC-00iS4bg

Curva B:
http://www.youtube.com/watch?v=hMou8XwL0yY

nice :drak:

TYPI-STIINTA
1st May 2007, 18:20
nice :drak:

nice , ala e nice? :confused: ..pai ia vezi de asta : http://www.youtube.com/watch?v=e4GcjDFfRc8&mode=related&search= ..tot napoli :D

Jus7M3
4th May 2007, 01:32
superba atmosfera .. ce frumos se vad tortele :great:

p.s. Maradona este un idol la Napoli !!

RazvyVG
4th May 2007, 01:41
superba atmosfera .. ce frumos se vad tortele :great:

p.s. Maradona este un idol la Napoli !!

mai degraba ZEU

Jus7M3
4th May 2007, 01:44
:)))))))))

sau asa :D

STEELMAN
4th May 2007, 02:27
era vorba aici de steagul de gard al celor de la ultras steaua.au o istorie interesanta dar dupa faza cu captura (au fost mai multe de fapt-cred ca sau plictisit cainii sa-l fure) nu au iesit deloc cu capul sus in plus si (parerea mea) prin faptul ca au decis sa continuie nu e deloc onorant pt ceea ce a trebui sa fie o brigada ce se vrea 100% ultra in peisajul romanesc . ca modul in care a fost capturat a fost oarecum murdar asta e partea a 2-a si ar trebui sa deranjeze doar pe cei ce au facut asta si atat !
off topic-ca tot se vorbea despre scena italiana ca o parere personala napoli mi se par de departe cei mai adevarati avand in vedere si ca echipa lor a cazut de atatea ori dar ei s-au mentinut la un nivel super-ridicat.nici nu vreau sa ma gandesc cum va fi din septembrie
intradevar thread ce e demn de intern facand comparatie cu toate *****urile de discutii de pe intern

AlinU06
5th September 2007, 06:45
cine a vorbit de benerul irr sau drughi ..?..fdl e singura , si s-au desfiintat ... bannerul drughi nu a fost furat niciodata .. doar niste steaguri viking juve (dupa o catura incorecta) .. dar este o poveste mai complicata

Rossi
5th September 2007, 07:00
steagul de gard , nu conteaza in ce conditii e capturat , daca a asuns in mainile adversarilor , e caput brigada

sa-i explici si lu' Polar Bear ...

http://www.onlinesport.ro/forum/showthread.php?p=1540317#post1540317


parerea mea...o captura se face...la un fight q bannerele ambelor grupari...30-30 sau 50-50

tu esti ultras doar in lumea ta :happy

ray76
19th September 2007, 10:43
Cred ca intelegi complet gresit notiunea de ULTRAS. Este un thread care trebuie desfiintat. Acest thread = Falsa problema.

DinamoBoy
7th November 2007, 22:14
s-o crezi tu 'falsa problema'.Uitati cea ma noua opera a jendarilor.

3 fani bănățeni s-au ales cu dosare penale pentru folosirea torțelor în timpul partidei cu Steaua


Trei suporteri timișoreni s-au ales cu dosare penale deoarece la partida Politehnica Timișoara - Steaua București au aprins torțe pe stadion. "În urma vizionării înregistrărilor video și a fotografiilor s-au identificat trei persoane: Andrei Marius B. (20 de ani), Vlad B. (23 de ani) și Ionel Bogdan T. (18 ani), care au folosit mai multe dispozitive de tip făclie în peluza galeriei Poli, pe care le introduseră pe stadion cu mult înaintea începerii partidei. Pentru faptele lor, celor trei tineri li s-au întocmit actele premergătoare infracțiunii de introducere în locurile destinate desfășurării adunărilor publice de materiale incendiare, faptă sancționată de Legea 61/1991 republicată. Dosarele vor fi înaintate Parchetului de pe lîngă Judecătoria Timișoara", a anunțat purtătoarea de cuvînt a Grupării de Jandarmi Mobilă Timișoara, lt. col. Stanciu Daniela.


Nu inteleg de ce e interzis sa faci atmosfera pe stadioane?:sad:

vlad1607
7th November 2007, 22:18
ce porcarie....tortele sunt extraodinare pt atmosfera....atat timp cat nu sunt aruncate in teren/adversari/jandarmi e o PROSTIE sa primesti amenda sau sa ai dosar penal pt asa ceva.

MnkManiaku
14th July 2009, 00:02
asa am capturat si noi prin 1996 dak nu ma insel...de la patrupezi NG si Mad Man etc....si ei nici ei nu s-au desfintat...
frate dupa ce s-au facut acele capturi s-a organizat un fight in care NG si Mad Men v-au batut de v-au uscat si si-au luat steaguri inapoi si "capturile" au avut loc in 1997 cand v-am dat foc la stadion

Q-Djyni
14th July 2009, 00:50
Pun pariu ca nici nu stii ce inseamna termenul de ultras :D

rest in peace Union :D

vlad1607
14th July 2009, 00:51
las ca stie mortu Uni....

Tyler Durden
14th July 2009, 00:56
Din pacate ce inseamna sa fii ultras ne arata chiar titlul acestui thread...

Bumbescu
18th July 2009, 14:24
frate dupa ce s-au facut acele capturi s-a organizat un fight in care NG si Mad Men v-au batut de v-au uscat si si-au luat steaguri inapoi si "capturile" au avut loc in 1997 cand v-am dat foc la stadion

:happy:happy:happy:happy
Ce tare-i asta....te pomenesti ca a participat si profesorasul mihnea la fight-ul ala......imi amintesc ca mihnea si-n studioul de la procesul etapei(pe vremea cand aducea ioanitoaia garoi din galerii la emisiune), era inspaimantat de jean pavel:happy

newcool
19th July 2009, 11:59
Red Fighters de la UTA s-a desfiintat dupa ce Batalion Giroc le-a luat bannerul
noroc ca mai exista si SUR ca altfel ramaneau aradenii fara galerie
"ultranativ" in aceasi oala...:D