PDA

View Full Version : A trişat Matthaus?



fia
13th December 2005, 09:28
Scandal de proporţii după tragerea la sorţi a grupelor Mondialului 2006 găzduită vineri īn Palatul Congreselor din Leipzig. Bomba a fost lansată de postul de televiziune Sky Italia şi-l īncriminează pe Lothar Matthaus, unul dintre asistenţii directorului de comunicare al forului mondial, Markus Siegler, la efectuarea operaţiunii: "Fostul internaţional german a trişat īn favoarea ţării sale".

Sky īşi bazează acuzaţia pe imaginile surprinse īn timpul extragerii ultimei urne. Pentru aflarea echipei care va completa grupa A, a Germaniei, Matthaus a luat o bilă din bol, apoi a pus-o la loc şi a tras alta. A ieşit Costa Rica, deşi la fel de bine putea fi Japonia, Coreea de Sud sau SUA, formaţii mult mai bine cotate.

Italienii susţin īnsă că la mijloc ar fi fost un truc. Bilele conţinīnd adversari slabi erau reci, iar cele cu adversari puternici, calde. "Probabil că unele au fost ţinute īn frigider şi altele īn cuptor", a replicat ieri cotidianul "Bild", īntrebīndu-se dacă peninsularii "sīnt oare īn toate facultăţile mintale?".

„Italienii bat cīmpii”
Confruntat de cotidianul "Bild" cu scenariul imaginat de Sky, Lothar Matthaus a respins categoric acuzaţiile. "Italienii bat cīmpii dacă au ajuns să creadă aşa ceva. Habar n-am avut ce echipă īn ce bilă se află. Toată povestea asta e o mare tīmpenie", s-a apărat fostul căpitan al lui Bayern Munchen.

(c) GSP

stefanm14
13th December 2005, 09:44
N-am remarcat la tragere aceasta secventa (probabil nici n-a fost surprinsa de camere), de aceea ar fi binevenita o inregistrare, ca sa pot sa ma pronunt. Daca intr-adevar se vede ca Matthaus a luat o bila si dupa a lasat-o si a luat-o alta, e clar ca a fost ceva la mijloc planificat dinainte, si a fost si pus sa extraga la grupa Germaniei, grupa A, care se stia dinainte ca e a Germaniei.

alejandro
13th December 2005, 10:55
nu am auzit de aceste acuze,nici la tragerea la sorti nu m-am uitat integral...doar pe secvente...un lucru e clar,nu cred ca e normal ca tara organizatoare sa faca tragerile la sorti,cei care erau din germania trebuiau sa fie exclusi de la tragere...sa nu apara suspiciuni de acest gen...

CiRiC
13th December 2005, 11:27
Daca itr-adevar asa a fost, ma rog..., si-a schimbat omul parerea in ultimul moment, iar "mafiotii" din invidie au nascocit "nevoi" de astea.

Fotbal condus de mafie - Italia.

Edgar
13th December 2005, 12:40
Asa a fost - a luat o bila, a lasat-o si a luat alta. Daca a trisat sau nu... asta e alta poveste.

alejandro
13th December 2005, 12:47
astia care ati votat cu NU,de unde puteti fi asa de sigur ca n-a trisat?eu m vrut sa ma abtin,da' daca voi sunteti siguri ca n-au trisat,eu sunt sigur ca au trisat,ete...de ce a lasat bila aia si a luat alta...de ce nu a deschis-o pe aia?
clar...

ady51a
13th December 2005, 13:40
Eu zic ca da. Prea le-a iesit bine nemtilor.

sun
13th December 2005, 14:38
Cred ca oricum ar fi iesit , nemtii tot nu ar fi iesit din grupe :P

stefanm14
13th December 2005, 21:30
Numai prin faptul ca a luat o bila si dupa aia a lasat-o si a luat alta se poate crede asta. Daca a fost intentie sau nu, si daca a fost ceva premeditat sau nu, asta nu vom stii niciodata.

Hipgnosis
25th January 2006, 21:54
chiar dc au facut asta, nu ajung mai departe de semifinale
brazilia, argentina, olanda, sunt peste ei...

axterix
26th January 2006, 07:26
numai la noi exista astfel de suspiciuni

Hipgnosis
26th January 2006, 14:50
numai la noi exista astfel de suspiciuni

da, dar ideea threadului a venit de afara.
si englezii, francezii si italienii s-au ofuscat

ricky
26th January 2006, 20:13
E dragut subiectelul de fata ! :evil:

Ma bucur cind vad ca englezii, francezii si alte neamuri sint mai...mojici chiar decit noi !

Asa e ! GERMANIA si-a aranjat un parcurs excelent : daca trece de grupe va intilni pe ANGLIA sau SUEDIA. Apoi...Apoi mai socotiti si vedeti ca au un parcurs nu prea usor !

Dar...dupa forma echipei e mai bine sa nu va pierdeti vremea in a calcula cu cine va pica...mai departe...

Nu cred ca nemtii vor mai avea norocul din 2002.

Si atunci i-am auzit pe multi : " Mah, si nemtii astia ! Pina in finala n-au jucat cu nici o echipa serioasa !"

Hm ! Ce vina au avut daca altii au fost asa de "prosti" si au plecat mai devreme acasa ?! :evil:

Darius
3rd February 2006, 15:42
N-as prea crede ca au trisat...nu stiu, mi-e greu

interfan
10th February 2006, 14:59
Greu de spus!! Totusi io nu cred desi le-a iesit cea mai accesibila grupa.

mblue
31st March 2006, 16:17
deci si altii vad blaturi, no bine, oricum germania nu va ajunge prea departe:)

dasal
9th April 2006, 02:02
Numai la noi se face tam-tam pe tema asta,exact ca la tragerea la sorti din cupa UEFA.Oricum nemtii au bulan si nu o sa ajunga prea departe.:sleep:

Universal
18th April 2006, 20:22
Noi nu trisam , suntem foarte corecti...poate au trisat altii in Cupa Uefa..Steaua-Rapid..dar nu La CM

Universal
18th April 2006, 20:24
Numai la noi se face tam-tam pe tema asta,exact ca la tragerea la sorti din cupa UEFA.Oricum nemtii au bulan si nu o sa ajunga prea departe.:sleep:


Cu Lehmann nu vom ajunge departe,ci foarte deaprte, ne calificam cel putin in semifinale,asta este clar. :) avem jucatori foarte talentati si buni: Asamoah,Lehmann,Schweinsteiger,Ballack,Podolski sa mai vina si Scholl si sunt fripti toti bat pe oricine ca ala fasole Remember Ger-Usa acum 4 sapt 4-1

tchibos
7th May 2006, 20:54
se triseaza la orice nivel, cu atat mai mult la varf asa ca nu m-ar mira sa fi trisat, mai ales ca tactica "bila calda - bila rece" e arhi cunoscuta Oricum Germnaia nu are sansa prea mare asa ca nici nu mai conteaza daca s-a trisat sau nu

Cainele
8th May 2006, 11:05
nu cred ca s-ar risca nemtii asa , in plus nu cred ca la nivelul asta se preteaza la asa ceva si hai a fim realisti...de ce si-ar face Germania probleme pentru un adversar de talia Japonia sau Costa Rica? :P

Universal
12th May 2006, 15:38
suntem corecti acesta este avantajul caracterului nostru. In rest, suntem si naivi dar tari in caracter si muncitori Matthäus este,poate cel mai bun fundas care l-a avut Ger in anii 90

CiRiC
12th May 2006, 19:05
:D :no: ... de azi inainte va trebui sa se faca tragerile la sorti cu camere infrarosu (sa se vada temperatura), sau ca la LOTO (bile suflate de aer)... :no: :D

NORGEMAN
12th May 2006, 19:46
cu siguranta ceva e in neregula... nu e normal sa scoti o bila apoi sa o bagi la loc... da mult de gandit acest lucru..........

Universal
29th May 2006, 08:51
neeeee, totul a fost corect