PDA

View Full Version : Viitorul Farului



ady51a
11th December 2005, 22:15
Deschid threadul asta pt informatii, rezultate si pareri despre jucatorii tineri de la Farul inspirat fiind de urmatorul articol din Cuget Liber si completand cu: Pe altii "ii doare la basca" (cum spune un prieten), pe noi cei de la Farul si faristii de pe Onlinesport nu. Ne procupa si viitorul la fel de mult ca prezentul desi poate ar trebui sa ne preocupe putin mai mult.



Ei sunt viitorul Farului!

* La partida de „Cup㓠de la Mogoșoaia, cu Jiul, „rechinii“ au avut pe banca de rezerve cinci jucători sub 19 ani, doi dintre aceștia fiind și introduși pe teren



Crainicul stadionului Complexului Sportiv Național de la Mogoșoaia, unde s-a desfășurat sfertul de finală al „Cupei României“ dintre FC Farul și Jiul Petroșani, prezintă cele două formații. A ajuns la rezervele „rechinilor“. „În poartă, Stanca, iar ca jucători de câmp Apostu, Lupu, Armando Mihai, Daniel Florea, Chirilă și Liviu Mihai II“, se aude de la stația de amplificare. Primele două nume nu le ridică sprâncenele a mirare celor din tribună, portarul și vârful de atac fiind nume cunoscute în lotul Farului, însă următorii cinci fotbaliști sunt iluștri necunoscuți pentru marea majoritate a spectatorilor, chiar și pentru mulți dintre cei veniți de la Constanța. Peste puțin timp, misterul se dezvăluie, cei din tribune aflând că Lupu, A. Mihai, D. Florea, Chirilă și L. Mihai II sunt tineri jucători din curtea Farului (doar Chirilă a trecut, cu aproape șase luni, de 19 ani), componenți ai Farului II, pe care antrenorul Lucian Marinof a fost nevoit să-i ia în lot pentru acel meci, forțat de multitudinea de indisponibilități, nu mai puțin de opt, cu care s-a confruntat.



Cel mai frumos cadou de Moș Nicolae

„Băieții ne-au primit bine. Sunt foarte de treabă. Nu ne așteptam să fim opriți în lot. Ne gândeam că antrenorii urmau să se bazeze pe noi doar dacă nu se refăceau mai mulți dintre cei accidentați. Am primit un frumos cadou de Moș Nicolae“, spun cei cinci. În cantonamentul de la Mogoșoaia, au stat împreună și în camere, doar Lupu (care nu avea pereche) avându-l coleg pe Voiculeț. Ionuț Lupu (16 ani) și Chirilă sunt constănțeni, în vreme ce Liviu Mihai (doar potrivire de nume cu celebrul șeptar al „rechinilor“), Daniel Florea și Armando Mihai s-au născut la Târgoviște, în urmă cu 17 ani, venind la Farul, din postura de componenți ai lotului național (cum, de altfel, sunt și acum), în august 2004. Toți au trăit o mare surpriză și bucurie când au aflat că vor sta pe banca de rezerve. De Chirilă și Florea, ce să mai spunem, când au intrat și pe teren, au crezut că visează.



Freză a la Guriță

„A fost o experiență plăcută. Era frumos dacă și jucam, dar sunt mulțumit fie și numai că m-am aflat printre băieți“, a declarat, pentru „Cuget Liber“, atacantul Liviu Mihai (numărul 24), născut pe 12 martie 1988, căruia îi plăcea de Cristocea, când acesta era la Farul. „Sunt bucuros că am ajuns la prima echipă, chiar dacă numai pe banca de rezerve. Să fiu în preajma atâtor jucători de valoare este un lucru extraordinar pentru mine“, ne-a precizat și Lupu (născut pe 1 septembrie 1989). Mezinul Farului (numărul 13 la Mogoșoaia) joacă mijlocaș stânga și îl admiră pe Guriță. „Îmi place la el că aleargă foarte tare, ca și mine“, spune Ionuț, care l-a copiat pe Gurigol până și la freză, fiind vopsit întocmai ca veteranul „rechinilor“. Lupu a început fotbalul la CFR, cu antrenorul Dumitru Faitaș, iar, la Farul, de când a venit, a lucrat cu Lucian Marinof. „Sunt mulțumit și sper să continuu tot așa. Le mulțumesc antrenorilor că mi-au dat încredere. Sper, de ce nu, să și debutez la formația mare. Sigur se poate“, s-a exprimat și fundașul central Armando Mihai. Născut pe 14 februarie 1988, a purtat numele 18 la meci și îl admiră pe Șchiopu. „De unde prenumele Armando?“, l-am întrebat. „Așa au vrut nașii. Sigur nu s-au inspirat din telenovele, pentru că, pe atunci, încă nu apăruse așa ceva“, râde puternicul stoper.












Copia lui Todoran

În minutul 81, George Chirilă l-a înlocuit pe Voiculeț, primind sarcina să securizeze în continuare zona centrală a terenului. „Când am intrat pe gazon, antrenorul Lucian Marinof mi-a zis că are încredere în mine, că trebuie să ținem rezultatul și să acopăr în centru. Am avut și puține emoții, auzind că suporterii noștri strigau împotriva lui...Chirilă. Mi-am dat seama însă, la scurt timp, că era vorba de antrenorul oaspeților, Ionuț Chirilă, nu de mine. În timpul partidei, am vorbit mult cu Lungu, căpitanul echipei, și cu Liviu Mihai, care se retrăsese din atac în zona mea. Am avut și câteva faulturi ceva mai tari. Ce să spun, pentru început e bine, dar puteam și mai mult“, își caracterizează evoluția Chirilă, născut pe 29 ianuarie 1986. A jucat cu numărul 23 („Ca Beckham“, se mândrește) și se declară fanul lui Todoran („Cu care și semăn puțin“). La juniorii Farului, a început cu Ștefan Petcu, după care a fost pregătit, până la final, de Constantin Mareș. Joacă pe partea dreaptă a terenului (fundaș sau mijlocaș), dar poate apărea cu succes și în centrul liniei mediene.

Cu „Gică Fent㓠la atac

Celui de al doilea puști care a jucat la Mogoșoaia (chiar dacă numai în prelungirile partidei - când l-a înlocuit pe Liviu Mihai -, și fără a atinge mingea), Daniel Florea, i se spune „Gică Fent㓠și toți au cuvinte de laudă la adresa calităților sale de vârf de atac. „«Gică» mi se spune de când m-am dus la fotbal. Primul antrenor a fost Ionel Pitaru. «Fentă» mi-a venit de la Constanța, mi se pare că Lucian Marinof mi-a zis, pentru că sunt îndrăgostit de minge. Ce sfaturi am primit la introducerea pe teren? Multe nu erau de zis în acele momente. Mi s-a cerut să fac presing, pentru ca adversarii să nu iasă din propria jumătate. Mă bucur că am fost în atenția antrenorilor și sper ca și în continuare să se creadă în noi“, arată Florea („rechinul“ cu numărul 20 la meci), născut pe 17 aprilie 1988, suporter al lui Todoran și Cristocea. „Gică Fent㓠are două goluri la Națională (marcate în meciurile cu Norvegia și Ucraina), în vreme ce Armando a punctat o dată, contra Estoniei.

In speranta ca ei vor fi vedetele Farului cat de curand va rog sa postati aici informatii despre copii si juniorii de la Farul.:ok:

Klingon
12th December 2005, 15:12
Frumos, ma bucur ca echipa incearca sa-si primeneasca lotul prin promovarea unor juniori din propria pepiniera. Nu mai este la moda tactica asta, si nici nu prea mai e bagata in seama de presa. In afara de Cuget Liber, a mai scris vreun ziar ceva despre aceasta infuzie de pui de rechini in sfertul de finala al cupei? Nu, in schimb toate se intrec in lansari de zvonuri bombastice despre transferuri cu multe zerouri in coada. Astea da, sunt la mare moda. Deja m-am plictisit la cate echipe i-au transferat ziaristii pe Viorel Moldovan, Tamas sau Danciulescu, sau de cate ori a demisionat Protasov si a venit Olaroiu, sau a fost demis Andone si au venit Sabau sau Rednic.

Nici cu unii presedinti de cluburi nu mi-e rusine. Cum sa creasca mocanul miei tineri, cand el habar nu are de fotbal, a recunoscut ca doar Steaua il intereseaza din acest sport? Sau pantagruelicul Iancu, daca nu si-a dat doua ore din viata sa studieze istoria lui Poli, de ce ar da doua milioane pe viitorul ei? L-am lasat la urma pe varul mocanului, cel din Groapa, care a contribuit decisiv la extinderea si in fotbal a unei caracteristici romanesti observate de multa vreme la olimpicii la matematica sau in alte domenii, atat stiintifice cat si sportive: suntem tara promisiunilor care nu devin niciodata certitudini, sau devin, dar pentru altii. Adica tara juniorilor geniali care fie ajung seniori mediocri fie pleaca sa-si vanda talentul pe alte meleaguri, pentru sumele cu multe zerouri de care am vorbit, si care ii vor aduce si pe ei, in sfarsit, pe prima pagina a ziarelor.

Sper sa nu fie la fel si cu acesti tineri ai Farului.

ady51a
11th January 2006, 14:44
Admiratorul lui Cristi Şchiopu

Alexandru Măţel, un promiţător farist de 15 ani, este sedus de jocul experimentatului fundaş central al Farului


Om de bază la grupa 1989 a Farului, mijlocaşul central Alexandru Măţel îl admiră, dintre componenţii echipei mari, pe experimentatul stoper Cristi Şchiopu şi speră să ajungă să îmbrace tricoul alb-albastru al „rechinilor“. „Aş juca pe orice post la echipa mare, dar cel mai bine mă descurc ca mijlocaş“, a precizat Măţel, pentru „Cuget Liber“.

Născut pe 17 octombrie 1989, la Constanţa, fotbalistul, care spune că are ca punct forte inteligenţa în joc, dar că mai trebuie să lucreze la viteză, a început fotbalul la ITC, cu antrenorul Virgil Stoian. La Farul, a venit în 1999, la grupa lui Lucian Marinof, iar în prezent, este antrenat de Vasile Mănăilă şi Gică Butoiu. Măţel s-a consacrat ca fundaş central (de unde admiraţia pentru Şchiopu), însă acum a fost avansat la mijlocul terenului, unde dă acelaşi randament.

„Alexandru este un băiat cuminte, disciplinat tactic. Loveşte bine mingea cu ambele picioare şi aduce echilibru în echipă. Am mare încredere în el. Are mari şanse să ajungă la Divizia A. Totul depinde de el, în primul rând să fie sănătos“, ne-a declarat Vasile Mănăilă.

Alexandru Măţel evoluează, cu numerele 6 şi 22, pentru grupa 1989 a Farului, cu care este lider în serie, face parte şi din echipa secundă a „rechinilor“, divizionara C Farul II, şi a efectuat şi câteva antrenamente cu prima formaţie. Are în palmares două titluri de vicecampion naţional (finale pierdute, la Mogoşoaia, cu Pro Luceafărul, scor 2-3, şi la Constanţa, cu FC Braşov, la penalty-uri), un loc 1 la „Cupa Danone“ şi poziţiile 3 şi 4 la „Memorialul Gheorghe Ola“.

Admirator, pe plan extern, al lui Liverpool şi al căpitanului ei, Steven Gerrard, Măţel spune că cea mai mare realizare a sa de până acum este participarea, în Franţa, cu echipa României, antrenată de faristul Constantin Gârjoabă, la turneul mondial al „Cupei Danone“, unde a ocupat locul 7 din 24 de formaţii. cuget Liber!


PS! In plus mai are si o mare calitate: Este vecin cu mine, 2 etaje mai sus:D :ok:

ady51a
15th January 2006, 23:37
Liviu Mihai, Daniel Florea si Armando Mihai convocaţi la echipa naţională Under-18 a României.

ady51a
29th January 2006, 20:24
Visează să debuteze la Farul

Fundaşul central Ştefan Gospodin este un admirator al lui Cristi Şchiopu şi joacă cu numărul care-i poartă noroc, 13



Fotbalistul de 18 ani Ştefan Gospodin se pregăteşte la divizionara C Farul II pentru a fi urmaşul lui Şchiopu sau al lui Barbu în centrul defensivei „rechinilor“ ori, de ce nu, să şi fie, cât mai curând, partenerul lor într-o apărare de fier.

Născut pe 24 martie 1988, la Constanţa, înalt de 1,82 m şi cu o greutate de 77 kg, Gospodin poate evolua şi mijlocaş central şi este unul dintre oamenii de bază ai lotului naţional al categoriei sale de vârstă, unde are deja o vechime de un an şi jumătate, şapte meciuri oficiale disputate şi acţiuni în Slovacia, Austria şi Turcia. „Sper să debutez cât mai curând la Farul şi să acumulez cât mai multe selecţii, iar la lot să am în continuare succes“, îşi dezvăluie planurile, pentru „Cuget Liber“, cel care îl admiră pe Cristi Şchiopu şi joacă cu 13 pe tricou, număr care consideră că îi poartă noroc.

„De unde şi până unde Gospodin?“, l-am întrebat pe Ştefan despre numele său cu rezonanţe slave, tradus „domn“ în limba română. „Bunicul din partea tatălui s-a născut în Bulgaria“, mi-a răspuns fundaşul, care a început fotbalul la vârsta de 8 ani, la Farul, cu antrenorul Constantin Gârjoabă, şi a câştigat un titlu de campion la sală, la „Memorialul Gheorghe Ola“, iar altă dată a fost finalist.

„Ştefan are forţă, viteză şi îndemânare. După cum se pregăteşte şi joacă, este un exemplu pentru colegii săi. Sper să joace cât mai bine la Farul II, iar ca urmare a acestor evoluţii să intre în atenţia echipei mari, la care să devină component de bază. De asemenea, să nu piardă nici contactul cu echipa naţională“, îl descrie Gârjoabă pe cel pe care îl are şi acum elev, la echipa secundă a „rechinilor“.

Ştefan se mândreşte cu câteva prezenţe alături de idolii săi, la echipa mare, cu care s-a şi pregătit şi a evoluat în partida amicală contra Portului Constanţa. Gheaţa a fost spartă aşadar, urmează confirmarea. Cuget Liber!

Rechinul Ucigas
22nd February 2006, 01:01
Rechinii“ şi-au recâştigat, în Cipru, siguranţa în apărare

După stagiul de pregătire din Insula Afroditei, Farul se prezintă ca o echipă excelent articulată, care se mişcă mult în teren şi are un compartiment defensiv bine pus la punct


Despre stagiul de pregătire de 11 zile din Cipru al fotbaliştilor Farului nu se poate spune decât că a fost unul reuşit, atingându-şi pe deplin scopul. „Rechinii“ s-au antrenat pe terenuri bune, incomparabile cu cele din ţară, din perioada respectivă, au beneficiat de vreme frumoasă (cele câteva scurte reprize de ploaie, de la început, neinfluenţând cu nimic pregătirea) şi au disputat cinci utile partide de verificare, câştigând trei (printre care şi cea cu cel mai dificil adversar, Wisla Cracovia, liderul campionatului polonez), una încheind-o la egalitate şi una pierzând-o. În amicale, fariştii au înscris opt goluri şi au primit patru.



4-3-2-1, aşezarea încercată cel mai mult

În stagiul cipriot, antrenorii constănţeni Momcilo Vukotic, Lucian Marinof şi Ion Răuţă au căutat şi să-şi formeze impresia finală, înaintea începerii campionatului, în privinţa echipei de bază, a sistemului şi a stilului de joc care li se potrivesc cel mai bine „rechinilor“. În patru dintre cele cinci amicale, Farul a interpretat un modul 4-3-2-1, cealaltă aşezare încercată, în ultima confruntare, fiind 4-4-2-ul în care constănţenii au evoluat în ultimii ani.

Atât pregătirea, cât şi prestaţiile din partidele de verificare au lăsat o impresie bună. În toate meciurile, chiar şi în cel pierdut, „rechinii“ nu au dezamăgit. Farul a jucat sobru şi sigur în apărare, s-a mişcat mult pe tot terenul, a acoperit bine zonele şi şi-a supus adversarul unui presing susţinut.

„Lupul“ Vukotic a vrut să-i vadă la lucru pe toţi jucătorii apţi de joc, aceştia apărând pe teren titulari sau intrând pe parcurs în funcţie de dificultatea meciurilor şi de planurile antrenorilor. După o lungă absenţă, a revenit la joc şi Uşurelu, în vreme ce Todoran a fost singurul farist care, în Cipru, nu s-a atins de minge, urmând un program de recuperare.



Fundaşul golgeter Decebal Gheară

În poartă, Curcă a fost folosit cel mai mult, trei meciuri întregi, şi a avut o evoluţie favorabilă, la fel ca şi ceilalţi goal-keeper-i, Stanca şi Vlas, care l-au suplinit bine pe George. Fiecare dintre cei doi au fost utilizaţi în câte două reprize de joc, alternând de fiecare dată posturile de titulari.

Apărarea este compartimentul care a cules cele mai multe laude. Fundaşii Farului au dat uitării gafele individuale din prima parte a campionatului, respectând întru totul cerinţele lui Momcilo Vukotic: joc din prima, fără riscuri şi complicaţii. Masivi şi siguri, apărătorii „rechinilor“ lasă o plăcută impresie de soliditate şi omogenitate. Se trece extrem de greu de ei. Lângă consacraţii Farmache, Barbu, Şchiopu şi Paşcovici, s-a impus, în centrul apărării, şi noua achiziţie Gheară, un jucător puternic, redutabil în jocul aerian şi extrem de periculos în careul advers, la fazele fixe. Nu întâmplător, Decebal a înscris astfel două goluri, fiind, la egalitate cu Lungu, golgeterul Farului din Cipru.

Într-o apărare cu patru oameni, Vukotic i-a folosit stoperi pe Barbu, Şchiopu şi Gheară, pe dreapta - pe Farmache, Păcuraru şi Uşurelu, iar pe stânga pe Paşcovici, Florea şi pe tânărul de 20 de ani L. Chirilă (cu calităţi fizice apreciabile şi cu o lungă aruncare de la margine).



Păcuraru, în creştere evidentă

La mijlocul terenului, în trei dintre cele cinci meciuri a fost utilizată tripleta Lungu (acelaşi luptător recunoscut, dar şi cu veleităţi de marcator) - Păcuraru (19 ani, într-o creştere evidentă, cu realizări în fiecare meci, printre care şi un eurogol, în disputa cu Zenit St. Petersburg II) - Florea (agresiv şi predispus la efort). Tehnicienii farişti i-au folosit, în acest compartiment, pe diferite poziţii, şi pe Guriţă, Soare (un alt tânăr de 19 ani), Voiculeţ, Uşurelu, Boghiţoi (portuarul aflat în probe, puternic, bătăios, tipul de luptător; şi-a creat destule ocazii de gol - din această poziţie ori mai avansat -, însă nu a fructificat nici una), Senin şi, în ultima confruntare, pe portughezul Mario Carlos. Cu siguranţă, compartimentul median va fi şi mai bun când va reveni Todoran, câştigând în rafinament, imaginaţie şi creativitate.



Un vârf împins şi doi „locotenenţi“

În faţă, cel mai mult s-a mers pe sistemul cu un vârf împins, postură în care au apărut L. Mihai, T. Moldovan şi V. Gheorghe, susţinut îndeaproape de doi oameni, Guriţă şi Apostu utilizaţi pe dreapta, Voiculeţ, Senin, Boghiţoi şi V. Gheorghe atacând din partea stângă.
Cuget Liber!

ULTRAS-CT
3rd March 2006, 23:02
Alexandru Măţel , Lupu .. sunt colegi cu mine la farul ... sper sa ajunga cat mai rpd la echipa mare ;)
P.S matel nu are 15 , are 17 ! .. si Lupu la fel tot 17 !

b3bito
3rd March 2006, 23:50
ULTRAS-CT dar de tine nu scriu frate nimik?..u nu esti de viitor?...:))...hai k maine poimanie poate poate te vad pe teren...

ULTRAS-CT
4th March 2006, 21:14
:)) ... nu am chiar asa de multzi $$ :P
poate o sa ma vezi cu ajutorul lu Dumnezeu .. cine stie :)

pff
4th March 2006, 23:09
uite un subiect de topic bun ... selectia la juniori si la tineret la faru` se face pe bani :D

ULTRAS-CT
4th March 2006, 23:14
pff...AI PERFECTA DREPTATE ... dar pot sa zic ca Alexandru Măţel , Lupu si mai sunt 2 care sunt foarte talentati nu au fost selectati dupa bani , ci dupa cum joaca ... dar la nivel de juniori...dak nu vine taticu cu cel putin un carton de tigari pur si simplu nu joci ! si aceasta e cauza din care multi juniori talentati renuntza la fotbal :( pacat .. in constanta exista multzi jucatori talentatzi :) ceea ce am zis e foarte adevarat am vazut cu ochii mei

trawel_farul
4th March 2006, 23:26
nu-mi vine sa cred...:o:

U|L|T|R|A|S|
4th March 2006, 23:47
Selectia la juniorii Farului se face dupa doua criterii:
- ori tatal tau e plin de bani:rosu:
- ori esti ff talentat:ok:
Din pacate foarte multi juniori de perspectiva se lasa de fotbal din cauza parintilor cu bani ( de regula machedoni ) care cotizeaza la antrenor, pentru ca fiul lor sa joace titular in echipele de juniori...
Lucrul asta se intampla de mult timp, dar nimeni nu se sesizeaza...

b3bito
5th March 2006, 00:03
si mai este una:
-ori mama sau tata au o functie importanta in ct...si cunosc... (o zic din propria experientza)

deci selectiile la noi sunt de kkt...poate si din cauza salariilor pe care le au antrenori de la grupele mai mici...

pff
5th March 2006, 01:54
ultras ... chiar nu trebuia sa specifici ca`s de regula machedoni .. sa stii ca sunt si destui romani care dau bani sa joace copilasii lor :) asta`i discriminare ce faci tu aici :))

U|L|T|R|A|S|
5th March 2006, 11:42
pff - ai dreptate sunt si destui romani care dau bani...:rosu:
Eu am vorbit din propria experienta si nu din auzite...
Nu am dorit sa jignesc pe nimeni, nu am nimik cu machedonii chiar am multi prieteni machedoni...si nu cred ca fac discriminare...

pff
5th March 2006, 12:12
:) era o gluma

ULTRAS-CT
5th March 2006, 17:23
dar in mare parte machidoni :P

ady51a
30th March 2006, 21:56
Farul vă aşteaptă la „Competiţia speranţelor“

FC Farul organizează, între 15 şi 22 aprilie, o competiţie rezervată fotbaliştilor născuţi în anii 1995 şi 1996. Întrecerea, denumită „Competiţia speranţelor“, se va desfăşura pe terenul secund al Complexului „Farul“. Echipele vor fi formate din opt jucători de câmp şi un portar. Antrenorii farişti ai categoriilor de vârstă amintite, Constantin Mareş şi Iosif Bukossy, vor alcătui şi vor participa cu mai multe formaţii. Echipele care doresc să participe pot cere detalii la club sau pot lua legătura cu profesorii Mareş (telefon 0722/66.96.71) şi Bukossy.
Selecţie la FC Farul

FC Farul întreprinde o amplă selecţie în rândul copiilor născuţi în anii 1999 şi 2000. Cei care doresc să le calce pe urme lui Hagi, Denis Şerban, Curcă, Lungu sau Senin sunt aşteptaţi la stadion lunea şi miercurea, la ora 13, cu echipament de antrenament. Profesorul care se va ocupa de selecţie şi pregătire este Constantin Gârjoabă, de la care se pot obţine amănunte suplimentare la telefonul 0723/74.28.76.


Cuget Liber!

OVIDIU 62
13th April 2006, 22:25
In meciul cu FCM BACAU, FARUL a adus lanterna in orasul lui BACOVIA.

RamaruFaristu
26th April 2006, 19:42
Bai, e rusine sa le spui la copii sa calce pe numele lui Senin

the lion king
26th April 2006, 19:58
imi pare rau pt voi , stelistilor.

ady51a
11th May 2006, 12:34
La 19 ani, faristul Marius Soare a avut parte, în confruntarea cu Rapidul, de cel mai teribil meci al său de până acum



„Rechinul“ de 19 ani Marius Soare a avut, duminică, la meciul cu Rapidul, cele mai mari emoţii din viaţa sa. În minutul 86, antrenorul Momcilo Vukotic l-a aruncat în cazanul în clocot din Giuleşti, pentru prima dată în acest campionat. Marius are în faţă patru minute care se anunţă infernale, plus alte cinci de prelungire. Deşi dominat de trac la început, nu a ezitat să se ia la trântă cu uriaşii din apărarea Rapidului, de două ori cât el, iar finalul partidei l-a găsit exultând. Trecuse cu bine, cu un 0-0 în Giuleşti, de proba de foc a începutului său de carieră.



La schimbare, îi tremurau picioarele

Rapid - Farul nu a fost meciul de debut al lui Marius în Divizia A. În prima ligă, a jucat în premieră în ultima etapă a sezonului trecut, la un Farul - Apulum 4-0, când a intrat pe teren în ultimele 17 minute, însă, spune el, între cele două partide nici nu încape comparaţie.

„În Giuleşti, am avut emoţii de trei ori mai mari ca la debut. Galeria Rapidului exercită o presiune fantastică. Anul trecut, a fost un meci fără miză, pe teren propriu, cu puţini spectatori şi netelevizat. Acum, am trăit cu totul altceva, cu atât mai mult cu cât, în tribună, erau şi părinţii mei. Oricum, sincer să fiu, nu mă aşteptam să fiu folosit, având în vedere cât de greu era meciul şi ce miză avea. Am jucat cea mai importantă partidă din cariera mea de până acum. Nici la examenul de capacitate nu am avut aşa emoţii mari. Vasilică Păcuraru îmi spunea că, în momentul în care mă pregăteam să intru şi îmi aranjam echipamentul, a văzut cum îmi tremurau picioarele“, a declarat Soare, pentru „Cuget Liber“.



Primul balon, trimis în plopi

La schimbare, Vukotic i-a spus puştiului să nu-i fie frică, să joace vârf împins, între fundaşii centrali rapidişti, precum o făcuse până atunci Tibi Moldovan (cel pe care l-a schimbat Marius) şi să ţină de minge. „Marius Constantin m-a luat tare de la început, însă, încet-încet, am început să mă obişnuiesc cu atmosfera. Dacă jucam mai multe minute, poate arătam şi mai mult. De acum înainte, sper să prind de cât mai multe ori lotul, iar, dacă aş juca, măcar aşa, puţin, pe final, ar fi excelent. Eu sunt o fire mai emotivă şi numai jocul mă va ajuta să prind experienţă. Oricum, sunt conştient că mai am mult de muncit“, ne spune Marius, care s-a simţit foarte bine când, la final, l-au felicitat toţi, coechipieri, antrenori, rude, prieteni, colegi de clasă şi antrenorul pe care l-a avut la juniori, Sevastian Iovănescu.

Unii „rechini“ l-au şi tachinat, pentru că prima minge pe care a avut-o a trimis-o în plopi, însă au apreciat eforturile şi trăirile lui Marius din timpul meciului.



18 ani, 18 pe tricou

În tur, Soare nu a fost în lotul Farului, evoluând pentru divizionara B FC Altay. În retur, a mai fost rezervă într-o partidă, Jiul - Farul 3-1, dar a evoluat aproape în toate meciurile de la Divizia C ale Farului II, înscriind şi patru goluri. La Farul, poartă numărul 18, cel care i-a fost dat anul trecut şi pe care l-a păstrat, căci i-a plăcut cifra, aceeaşi cu vârsta sa din 2005.

Marius ţine neapărat să amintească şi de tehnicianul care i-a ghidat paşii în fotbal, Sevastian Iovănescu, de la a cărui grupă a ajuns la echipa mare şi Păcuraru. „Îi mulţumesc domnului Iovănescu. Cu dânsul am ajuns la prima echipă a Farului. Chiar şi după ce am încheiat junioratul, ne-a dat şi ne dă, în continuare, mie şi lui Vasilică, multe sfaturi folositoare“, punctează Marius Soare.
Cuget Liber!

b3bito
11th May 2006, 15:30
eu as zice sa tot promovam baietii de la propria pepiniera...k sunt de viitor si stim k isi dau viatza pe teren pt a demonstra ceva...pt suporterii...printre care poate a si fost la alte meciuri...

ady51a
11th May 2006, 18:41
Pai daca gandim asa si Lungu a fost promovat din propria pepiniera si uita acum cum joaca...:rolleyes:

Seahawk
11th May 2006, 18:58
:rolleyes: Lungu? Mie mi se pare ca a venit de la Midia... si totusi mi se pare un jucator bun:ok:

ady51a
11th May 2006, 19:16
A venit de la Midia dar e din pepiniera proprie. A fost dat la Midia ca sa joace.

am3ricanu
17th May 2006, 01:58
pt nea praz ala de mai sus bai tata la prazu craiova la voi echipa e plina de juniori si sincer imi pare rau pt ei ca au tras sa va aduka in Liga I mai nou si or sa fie dati afara sau trimisi inapoi de unde au venit ca nu or sa faka fata ;) si chiar dak ar putea face fata in prima liga tot vor fi dati afara pt ca asha se intampla la toate echipele care au juniori in echipa :) FoRzA FaRuL!

ady51a
21st June 2006, 22:02
Surpriza Farului din ultimele două meciuri oficiale, tânărul Ionuţ Larie, le-a luat pulsul adversarilor din Intertoto, la Prilep, şi este convins că Pobeda nu are cum să scape neînvinsă în retur



Antrenorii Farului s-au arătat extrem de mulţumiţi, în ultimele două meciuri oficiale ale „rechinilor“, cu CFR Cluj şi Pobeda Prilep, de evoluţia lui Ionuţ Larie. Profitând de nefolosirea titularilor în meciul de la Dej şi de absenţele din Macedonia, tânărul de 19 ani a jucat de fiecare dată în primul „11“, rămânând pe gazon toate minutele. Faptul că, în Ardeal, a debutat în prima ligă, iar apoi, în Macedonia, a susţinut, în condiţiile date, un meci de cupă europeană, aproape că nici nu s-a cunoscut, Ionuţ interpretând excelent postul-cheie care i s-a încredinţat, mijlocaş la închidere. Agresiv, dar şi elegant (la fizicul său de 1,86 m şi 78 kg), bun recuperator, dar şi pasator, longilinul Larie îşi face bine treaba în faţa stoperilor, dar nu se sfiieşte să şi iasă în adâncime, cu mingea la picior. La doar 19 ani (pe care i-a împlinit pe 16 ianuarie), Ionuţ a dovedit o maturitate în joc realmente de invidiat.



Câte puţin din Belodedici şi Vieira

„Normal, e un mare pas înainte în cariera mea. De la Divizia B, am ajuns să joc în prima ligă şi în Cupa UEFA-Intertoto şi nu oricum, ci titular. Sigur, sunt conştient de faptul că, în cele două confruntări, am prins un culoar favorabil, însă pentru mine reprezintă enorm de mult aceste evoluţii în fotbalul mare. Să sperăm că, în continuare, voi progresa continuu, pentru ca antrenorul Momcilo Vukotic să fie mulţumit şi să se poată baza de mine“, a declarat, pentru „Cuget Liber“, Larie. Fotbalistul mărturiseşte că, în partida de debut în Divizia A, nu a avut mai deloc emoţii, „având în vedere conjunctura în care s-a jucat şi câţi băieţi de seama mea sau mai mici aveam în echipă“. La Prilep, tracul a fost mai mare, dar, pe parcurs, beneficiind şi de încurajările colegilor, i-a trecut. Din ce a văzut în timpul meciului, Ionuţ este sigur că, la Constanţa, „rechinii“ nu vor avea probleme cu macedonenii, îi vor „muşca“ rău. „Îi batem sigur“, se arată optimist Larie, care, chiar dacă, în acest moment, e o comparaţie puţin forţată, aduce, la eleganţă, cu Belodedici, iar ca stil de joc şi ca fizic, cu Vieira.

E farist de mic

Larie este un fost junior al Farului, care a jucat ultima dată, împrumutat, la Portul, în Divizia B. A început fotbalul în urmă cu 11 ani, în curtea „rechinilor“, cu antrenorul Constantin Mareş. Au mai lucrat cu el, apoi, Sevastian Iovănescu şi, în urmă cu trei ani, Lucian Marinof, la Farul II. După episodul Farul, au urmat în cariera sa Midia şi Portul, iar din iarnă s-a întors la clubul-mamă, unde, până la jocul de la Dej, a alternat antrenamentele cu echipa mare cu cele de la formaţia secundă, pentru care a şi jucat constant, la Divizia C, înscriind şi un gol. La Midia şi Portul a purtat numărul 11 pe tricou, dar cum acesta e ocupat la Farul, a luat unul disponibil, 15. În Grecia, îl are coleg de cameră în cantonament pe un alt tânăr, Dănuţ Prodan, cu care a fost coleg la portuari.

Are calităţi, rămâne să le confirme

Antrenorul Vasile Mănăilă, cel care, alături de Mugurel Cornăţeanu, a lucrat cu Larie la Farul II, de când acesta a revenit de la Portul, are şi el cuvinte de laudă la adresa fotbalistului. „Ionuţ este fotbalist de picior drept, cu joc bun de cap, inteligent şi disciplinat tactic pe teren, cu o bună capacitate de efort. Agresiv, bun pasator, caracter puternic. Fără probleme în vestiar şi în relaţiile cu colegii“, l-a descris Mănăilă pe jucător, pentru „Cuget Liber“.
Cuget Liber!

b3bito
22nd June 2006, 00:00
sa speram k impreuna cu prodan vor face o figura frumoasa pt echipa,noastra,si k nu vor uita niciodata de unde au plecat,chiar dak vor ajunge la echipele din capitala...

dorryn
22nd June 2006, 03:42
Nuuuu va mai faceti planuri.Bine e dreptul nostru sa visam dar singurul adevar e acela ca noi vedem in acesti talentati fotbalisti posibile viitoare vedete cu care sa ne mandrim iar "altii' se gandesc deja cum sa-i vanda mai repede si pe bani mai multi.Dar cu asemenea conducere nici sa visezi nu mai poti.Decat cum am zis..sa visezi ca ai scapat de ei.Abia atunci putem striga cu totii:RENASTEREA !

tchibos
22nd August 2006, 18:44
Grigoras joaca la Farul

In varsta de 17 ani, baiatul fostului antrenor al Farului, joaca la echipa de juniori, ca atacant, continuuand ce a facut tatal sau la echipa. Cel care mi-a dezvaluit informatia mi-a spus ca pustiul nu are insa valoarea tatalui sau.

b3bito
22nd August 2006, 22:26
adik este varza?:D

tchibos
22nd August 2006, 22:54
cam asa ceva ;)

Kroenan
24th August 2006, 15:41
Totusi nu e cam devreme sa-l criticam pe saracu` pustan?... Unii nu ajung la maturitate `fotbalistica` nici pe la vreo 22 de ani (Exemplu: Andrei Cristea). De ce? Fiindca nu suntem in Spania sau Italia, ci in Romania :D

ULTRAS-CT
24th August 2006, 21:27
Grigoras joaca la Farul

In varsta de 17 ani, baiatul fostului antrenor al Farului, joaca la echipa de juniori, ca atacant, continuuand ce a facut tatal sau la echipa. Cel care mi-a dezvaluit informatia mi-a spus ca pustiul nu are insa valoarea tatalui sau.


n-are nici o treaba cu fotbalul .. daca suflii spre el , crede-ma ca il ia vantul .. are si impresii la greu :rosu:

tchibos
24th August 2006, 22:33
Totusi nu e cam devreme sa-l criticam pe saracu` pustan?... Unii nu ajung la maturitate `fotbalistica` nici pe la vreo 22 de ani (Exemplu: Andrei Cristea). De ce? Fiindca nu suntem in Spania sau Italia, ci in Romania :D


Nu il critic, eu spun doar ce am auzit si vroiam sa vad daca e asa sau am fost mintit. Se pare ca nu am fost mintit. E adevarat ca se poate schimba, mai ales daca ii mai arata si Grig senior ceva manevre de joc.

tchibos
25th August 2006, 11:09
Trei echipe constănţene la Naţionalele juniorilor republicani

Duminică, 3 septembrie, debutează ediţia 2006/2007 a Campionatului Naţional de fotbal rezervat juniorilor republicani A şi B. Seria a IV-a a competiţiei include 15 formaţii, trei dintre acestea fiind din Constanţa: FC Farul, Elpis şi Club Real. Partenere de întrecere le sunt Oţelul Galaţi, Dunărea 2005 Călăraşi, Onix Rm. Sărat, FC Prefabricate 05 Modelul, Dacia Unirea Brăila, Dunărea Galaţi, LPS Galaţi, Compet 06 Călăraşi, Delta Tulcea, CSS Tecuci, Gloria Buzău şi LPS Buzău.

FC Farul şi Elpis îşi vor disputa partidele pe terenul CFR Palas, în timp ce Club Real va juca pe terenul „Petromidia“ din Năvodari.

Etapa inaugurală programează derby-ul local Club Real - FC Farul, în timp ce Elpis întâlneşte, acasă, pe FC Prefabricate 05 Modelul.

Sorin MIHALACHE

danny del corco
25th August 2006, 22:53
:)) ... nu am chiar asa de multzi $$ :P
poate o sa ma vezi cu ajutorul lu Dumnezeu .. cine stie :)

Este purul adevar. Si v-o declara unul care in anii '70 nu a avut resursele sau pozitia sociala a parintilor, suficient de puternice pentru a "impresiona".
Regret din suflet ca situatia se perpetueaza! ULTRAS nu iti pierde speranta si mai ales nu abandona! Folosestete de orice ocazie ce ti se iveste!
Bafta !

tchibos
26th August 2006, 20:09
E greu de patruns... din pacate. stiu ca si eu cunosc pe cineva care a abandonat datorita conditiilor existente

danny del corco
26th August 2006, 22:52
Inainte mai aveai o sansa, mica evident, sa le rupi gura, cum se spune evoluand la echipe din judet. Si facand-o bine erau nevoiti sa isi aduca aminte de tine. Acum cred ca sceasta sansa nu mai exista. De aceea l-am sfatuit pe ULTRAS sa accepte orice sansa de oriunde s-ar ivi.

tchibos
29th September 2006, 01:19
„Rechinii“ au un puşti care-i seamănă lui Ronaldinho

Fotbaliştii de la grupa 1995 a Farului visează la clipa când vor juca la echipa mare şi vor ridica stadionul în picioare


Sub ochii antrenorilor Mihai Turcu şi Ştefan Petcu, picii de la grupa 1995 a FC Farul se antrenează zi de zi cu un singur gând: să ajungă la echipa mare a „rechinilor“, să dea goluri şi să ridice stadionul în picioare. Puştii fac fotbal la Farul de patru ani, începând acest sport cu Iosif Bukossy, căruia, apoi, i s-a alăturat şi Constantin Mareş, iar de patru săptămâni puii de „rechin“ sunt pregătiţi de Turcu şi Petcu.

Abia la anul intră în competiţiile conforme cu vârsta lor, dar ei joacă şi de acum, în campionatul judeţean al juniorilor D, unde îi au parteneri de întrecere pe Elpis 2, Portul 2, Tropheum Adamclisi, Oil Terminal, FC Constanţa, Palatul Copiilor, Grup Şcolar „Ion Bănescu“, Callatis şi ITC. Chiar dacă evoluează cu fotbalişti mai mari ca ei, debutul a fost pozitiv. „Am început bine. Sperăm ca la anul să avem mare succes. Până atunci, vom evolua şi la «Memorialul Gheorghe Ola»“, declară Mihai Turcu, pentru „Cuget Liber“.

Din grupa 1995 a Farului, fac parte Ilmaz Abdula, Ferdi Abibula, Vlad Aliman, Florin Braşoveanu, Denis Cărare, Nicola Culeţu, Robert Culeţu, Surian Dede, Marius Fotescu, Ferdi Ghenciu, Sebastian Giuglea, Ionuţ Ianuşi, Răzvan Manolache, Alexandru Moldoveanu, Antonio Piu, Sergiu Sicrieru, Mihai Sterea, George Burcea, Daniel Prodan, Cristian Şerban, Tiberiu Tomoşoiu, Stelian Zguma, Constantin Mihai, Sorin Apostol şi Ionuţ Ichim, toţi fotbalişti care promit şi de care antrenorii sunt mulţumiţi.

„Au îndemânare destul de bună, dar trebuie să mai lucrăm la pregătirea fizică. Oricum, ei cam peste doi ani vor începe să-şi dezvăluie mai mult calităţile“, apreciază Mihai Turcu, fostul fundaş stânga al Farului de acum peste 30 de ani. Cu siguranţă, de nume precum Ghenciu („aleargă foarte mult şi-i seamănă la joc lui Ronaldinho“), Giuglea, Ianuşi sau de portarul Dede vom mai auzi, dar şi colegii lor visează cu ochii deschişi la ziua când vor fi „rechini“ fioroşi.

rechinul farist
5th October 2006, 00:48
Un puşti de la Farul face 2.618 duble cu mingea

Dragoş Nedelcu este un mic magician al balonului de la grupa 1997 a „rechinilor“, iar Dragoş Lazăr şi Victor Rogoza ţin şi ei aproape


La grupa 1997 a FC Farul, antrenată de Ionel Melenco, este un puşti-minune din Istria, Dragoş Nedelcu. Când începe să facă duble cu mingea, cu piciorul, nu se mai opreşte. Recordul său este de 2.618 duble, stabilit în urmă cu jumătate de an. Pe locul doi la acest capitol se situează Dragoş Lazăr (elev la Şcoala 23), cu 1.140 duble, şi Victor Rogoza (elev la Şcoala 29), cu 400 duble.

„Toţi sunt copii muncitori, cu bun simţ. Dacă se vor ţine de treabă, teoretic doi dintre ei nu au cum să nu ajungă jucători în Divizia A. Au viteză şi au căpătat şi tehnică. Părinţii lor sunt înalţi, astfel că prognoza de creştere indică o valoare de peste 1,82 - 1,83 m“, precizează Melenco, pentru „Cuget Liber“.

Antrenorul explică şi cum s-a înregistrat recordul lui Nedelcu. „La fiecare antrenament, îi pun să facă duble cu mingea. Nedelcu încă de la prima şedinţă de pregătire făcea 3. Apoi, într-o zi, am văzut că nu se mai oprea. L-am întrebat: «La cât ai ajuns?». «La 1.000», mi-a spus. Nu mai făcuse niciodată atât până atunci. L-am lăsat şi, după 30 de minute, s-a oprit la 2.618. Acum, că au mai crescut, nu îi mai las să facă atâtea, pentru că durează prea mult. Exersează cam şapte minute şi se opresc“, povesteşte Melenco.



Face naveta pe ruta Istria - Constanţa

Dragoş Nedelcu, elev la şcoala din Istria, de unde face naveta la Constanţa, pentru fiecare antrenament, a progresat repede şi îl ajută mult la joc pe Melenco. Tehnicianul îl foloseşte acum pe linia de fund, „pentru că nu prea trece nimeni de el, iese bine cu pas şi nu este individualist“. Melenco afirmă că îl poate utiliza pe orice post, când îi va scoate pe copii pe teren mare. „Am încredere în Dragoş. Nu ştiu dacă în ţară sunt zece băieţi ca el“, mai spune antrenorul.

„Vreau să ajung un fotbalist bun la Farul. Idolii mei sunt Mihai Guriţă şi Zinedine Zidane“, ne-a spus şi fotbalistul de nouă ani, care poartă în prezent la antrenamente un tricou alb-negru de la Juventus al lui Del Piero. Şi ceilalţi doi recordmani de la grupa 1997 sunt la fel de „coloraţi“: Lazăr e „albastru“ de Chelsea, ca Lampard, iar Rogoza transpiră într-un tricou din colecţia „Ronaldinho“.

Marian BOCAI

tchibos
10th October 2006, 08:53
Promovat la 14 ani la echipa mare

S-a născut pe 10 septembrie 1983, la Făgăraş l Are 1,70 m înălţime şi 66 kg greutate l A început fotbalul la 11 ani, la Nitramonia Făgăraş, cu antrenorul Vasile Nucă l La 14 ani, a fost cooptat în lotul echipei mari l A mai jucat la FC Ghimbav şi Forex Braşov, fiind în pregătiri şi la Juventus Bucureşti l Are în palmares două promovări în Divizia B şi un baraj de promovare în Liga 1 l În Divizia C a susţinut 120 de meciuri şi a marcat 15 goluri, iar în B are 46 meciuri şi 6 goluri l Posturile sale de bază sunt mijlocaş sau fundaş dreapta, la Forex fiind folosit însă şi pe partea stângă, dar şi în spatele vârfurilor l Până să vină la Farul, a jucat numai cu numărul 7 l Impresarul său este Adrian Ilie

tchibos
27th November 2006, 10:29
Interese cu jucătorii tineri?

Basarab Panduru s-a referit și la politica Farului în privința tinerilor jucători, pe care nu o consideră potrivită. „Tinerii nu așa se cresc. Se cresc pe lângă o echipă competitivă, care are puncte. Nu se cresc cum vor unii și alții, pentru că au ei interese sau ce au. Cu patru juniori pe bancă și cu nu mai știu cine de la Divizia C, care nu bate pe nimeni, nu știu dacă putem să ajungem în Cupa UEFA vreodată“, a acuzat antrenorul.

Marian BOCAI

danny del corco
2nd December 2006, 02:42
Cred ca si din punctul asta de vedere Panduru are dreptate.

tchibos
18th December 2006, 22:20
„Îi voi exclude pe cei care nu performanțe“

Potrivit lui Gheorghe Bosînceanu, Farul pune un mare accent pe sectorul de copii și juniori, unde nu este acceptată decât performanța și seriozitatea. „Avem în vedere și promovarea de jucători tineri de la centrul nostru juvenil, care este o trambulină între juniori și seniori. Trebuie să avem rezultate și să privim cu multă atenție spre acest Centru. De altfel, voi face o analiză atentă a performanțelor la nivelul centrului de copii și juniori pe ultimii șase ani, de când am preluat eu clubul. Îi voi exclude pe cei care nu au performanțe. Sunt unii care au pus mai presus interesele personale decât interesele clubului“, a spus Gheorghe Bosînceanu. (M.B.)

bahaus_84
18th December 2006, 23:35
lol e de belea in 6 ani acum i a picat fisa

trotica
19th December 2006, 20:29
Față de voi, eu văd lucrurile din exterior, și de-asta e foarte probabil ca ceea ce văd să nu fie foarte conform cu realitatea, dar... nu prea împărtășesc pesimismul vostru. Foarte plastic:

În opinia mea, ce se întâmplă acum la Farul poate fi comparat cu o mașină bună - ok, nu foarte bună, bună - dar care, prin neglijența proprietarului/proprietarilor, a ajuns să fie stropită și plină de noroi, să aibă carburatorul înfundat și, pe ansamblu, să nu arate deloc atrăgător. Dar, dincolo de asta, e aceeași mașină bună, aceeași care în urmă cu doi ani era pe locurile din fruntea clasamentului. Ok, poate că jucătorii sunt în prezent "plini de noroi", "gripați", "tușesc", dar, în ansamblu, sunt aceiași care vă încântau cu ceva vreme în urmă. Cred că dacă cineva - Bosânceanu, Panduru, nu în ultimul rând suporterii și chiar ei înșiși - va avea răbdare să-i curețe, chiar să-i scuture, de "noroiul" ăsta care-a fost lăsat să se "așeze" peste ei, atunci vor reîncepe să funcționeze ca aceeași mașină bună care-au fost până nu demult. Și nu ar fi exclus ca aceeași nemulțumire pe care o aveți voi, ca suporteri, față de situația echipei, să o împărtășească sincer mulți dintre jucători. Eu așa cred, că la Farul există multe lucruri bune, dar care nu se mai văd și nu se mai manifestă, nu că nu mai există.

danny del corco
19th December 2006, 20:46
Trotica, partial iti dau dreptate. Crede-ma, si noi am vazut meciurile cu Rapid (unde mureau pe teren) si cu Steaua (unde imi este jena sa spun ce mimau). Langa toate astea adauga: o conducere deficitara la fenomenul fotbalistic (adica de pe alta planeta, in sensul rau), instabilitate la conducerea echipei (de aia ne punem atatea sperante in Panduru), inceput de subtiere accentuata a lotului prin accidentari si plecari de jucatori, etc.Iar, colac peste pupaza, chiar cel care finanteaza echipa, se trezeste brusc, si hop, parca ar vrea sa renunte! Oare nu este de ajuns de sumbru ? De curatat s-au apucat inca de pe acum, dar a reusit numai curatarea tribunelor de spectatori.

danny del corco
19th December 2006, 20:47
„Îi voi exclude pe cei care nu performanțe“

Sunt unii care au pus mai presus interesele personale decât interesele clubului“, a spus Gheorghe Bosînceanu. (M.B.)


Incepe nene de prin birouri !

Quartz@nu
21st December 2006, 23:51
VIITORUL VA FI NEGRU pentru farul , precum costumul boss-ului pe care nu il mai schimba niciodata !

Bruno
22nd December 2006, 10:22
Incepe nene de prin birouri !

crezi ca birourile nu au dat goluri?
eu nu. hai sa ne gandim unde este adevarata noastra problema nu sa incercam sa dam vina pe pe cei din birouri. ei se ocupa de organizare, imagine, creare conditiilor de lucru...nu de dat goluri. NOI NU DAM GOLURI !!!. ASTA E PROBLEMA NOASTRA. (si mai avem una, primim prea usor goluri). Intotdeauna in cazurile de esec apar scuzele de genul: nu am putut castiga pentru ca e chiforeanu in birou. total neadevarat. tu ai luat note mici la scoala pentru ca nu ai mancat bine acasa la mama sau pentru ca nu ai invatat?

scuzele sunt pentru cei din urma...

Bruno
22nd December 2006, 10:26
sa nu se inteleaga ca am ceva cu chiforeanu, dar va cer sa vedem exact care ne sunt problemele, nu bulsituri. de acord ca toata lumea are o parte de vina, dar vina in principal apartine staffului tehnic si jucatorilor.

cine e moderator? poate facem un thread cu subiectul probleme adevarate/probleme false la Farul? ce ziceti? bineinteles argumentate, nu burtologie

danny del corco
22nd December 2006, 23:41
Bruno, ar fi trebuit sa incepi prin a vedea ce declara domnul chiforeanu, inaintea meciului cu UTA, dupa meciul cu CFR, si cam atat, si ai vedea ca burtologia o face cu totul altcineva.

Tuturor celor pentru care Farul inseamna ceva: La multi ani !!!

tchibos
23rd December 2006, 00:39
eu nu. hai sa ne gandim unde este adevarata noastra problema nu sa incercam sa dam vina pe pe cei din birouri. ei se ocupa de organizare, imagine, creare conditiilor de lucru...nu de dat goluri.

Nu cei din birouri ar trebui sa vada unde sunt problemele si sa le rezolve? Nu e asta responsabilitatea conducerii si a celor din echipa pe care si-a ales-o conducerea? Organizarea, imaginea si toate despre care vorbesti sunt aproape inexistente la Farul. Tot ce avem sunt doar niste declaratii ale unor diletanti in fenomen. Daca dupa ce s-au perindat atatia antrenori si jucatori pe la echipa nu am avut performante atunci singura care poarta vina este echipa de conducere care este una necompetitiva in Liga 1.

Cat despre paralela cu mancatul si invatatul .. sa incerci tu sa inveti cand iti ghiortaie matele sa vezi ce frumos e.



cine e moderator? poate facem un thread cu subiectul probleme adevarate/probleme false la Farul? ce ziceti? bineinteles argumentate, nu burtologie


Eu sunt unul din moderatori, insa ca sa deschizi un tread nu trebuie sa fii moderator. O poti face si tu si oricine de aici. Ideea e sa fie unul de bun simt, ca altfel il sterg. Deci daca crezi ca un astfel de tread e folositor, fii liber sa il deschizi. :ok:

danny del corco
23rd December 2006, 00:57
[QUOTE=Bruno;988471]crezi ca birourile nu au dat goluri?...............
ei se ocupa de organizare, imagine, creare conditiilor de lucru........Intotdeauna in cazurile de esec apar scuzele de genul: nu am putut castiga pentru ca e chiforeanu in birou.......... tu ai luat note mici la scoala pentru ca nu ai mancat bine acasa la mama sau pentru ca nu ai invatat? ........

QUOTE]

Onor conducerea unui club este prima care trebuie sa ia masuri cand nu se dau goluri, cand nu ai efectiv, cand..........
Care imagine?Care conditii? Te referi la masinuta cu girofar?
Nu, nu am castigat pentru ca era cineva in birou, tocmai de aceea am PIERDUT! Statea numai in birou!
Cat despre ultima parte: esti si istet si modest, adica plesnesti de calitati.

dorryn
24th December 2006, 04:30
vom putea sa vorbim despre viitorul farului abia dupa ce va pleca lipitoarea asta de bosanceanu.pana atunci .. nu exista viitor.

Bruno
27th December 2006, 10:27
Cat despre paralela cu mancatul si invatatul .. sa incerci tu sa inveti cand iti ghiortaie matele sa vezi ce frumos e.


Imi place replica ta :) dar tot nu ai raspuns la intrebare.:ok:

Bruno
27th December 2006, 10:29
[QUOTE=Bruno;988471]
Cat despre ultima parte: esti si istet si modest, adica plesnesti de calitati.

danny, te rog mai usor cu ironiile.

tchibos
27th December 2006, 12:02
Bruno, daca te referi la faptul ca nu am raspuns la intrebarea "crezi ca birourile nu au dat goluri?" eu ti-am raspuns destul de clar doar ca nu vrei sa citesti printre randuri. Ce goluri vrei sa dam daca cei din birouri vor sa transfere jucatori la 50000 (vezi treadul bursa tranfesrurilor)? Sau poate te referi la alta intrebare?:thinkso:

Bruno
27th December 2006, 12:37
Nu, ma refeream la intrebarea cu "mancarea", dar nu mai conteaza.
Cred ca transferurile bune se vor realiza dupa data de 8 ianuarie. Sa asteptam si sa avem incredere ca ne vom intari.

tchibos
27th December 2006, 12:47
Am crezut ca vorbesti metaforic si ti-am raspuns tot metaforic la modul general, mai mult.. intrebarea nu imi era adresata, dar daca vrei si de la mine personal un raspuns iti pot spune ca eu uitam sa mananc cand eram la scoala.. ca eram cu gandul numai la "maidan". Si am avut si note bune si note proaste, dar cred ca au predominat cele bune.. oricum am fost peste medie, asta e clar. Iar meritul pentru notele bune nu a fost al meu ci al parintilor, ca daca era dupa mine, ajungeam fotbalist la Farul si acum ma barfeau toti pe forum sau plecam la Pandurii :) ... sper ca ai inteles metafora si daca nu e clar, considera ca cei din birouri sunt parintii Farului, iar daca notele bune nu apar atunci neglijenta lor e de vina. Notele proaste vin usor, mai greu e cu cele bune, dar daca ai material pe care il poti modela si nu o faci, atunci e vina ta ca parinte. Iar la Farul material exista si a existat din belsug.

Bruno
27th December 2006, 12:53
apropo de material. imi place Soare, ii mai trebuie cateva jocuri.

tchibos
27th December 2006, 12:56
da si mie imi place.. a facut jocuri bune dar a avut si meciuri in care a fost absent pe teren

Bruno
27th December 2006, 13:05
daca tot vorbim de viitorul farului... Singurii pe care ne putem baza ca vin la echipa mare sunt cei de la centru de juniori. printre ei sunt sigur ca exista si talentati. Vezi exemplul lui Grig care a promovat la echipa mare multi jucatori de la centru, numai ca atunci farul era in B si isi permitea asta. acum nu prea cred ca se poate, dar 3-4 juniori nu ar strica sa stea pe langa echipa si sa creasca.(bineinteles sa si joace). cine ar putea veni de la centru de juniori?

dorryn
27th December 2006, 19:23
cred ca pacuraru soare neaga si larie ajung ...sa creasca ei pe langa echipa ca au demosntrat ca au talent.in rest,vrem jucatori de valoare.daca nu ...ne ducem in B...

tchibos
28th December 2006, 19:56
Puștii Farului viseză să joace alături de Șchiopu și Guriță

Petre Comăniță, directorul de programe al academiei de fotbal a FC Farul, a declarat, pentru „Cuget Liber“, că, în 2006, activitatea sectorului juvenil al clubului a fost una bună. Echipa din Liga a treia, Farul II (antrenori, Sevastian Iovănescu și Marian Florea), este, la finele turului, pe locul 12, cu 20 de puncte, menținându-se, în continuare, în cursa pentru atingerea obiectivelor, evitarea retrogradării și rodarea de jucători pentru formația mare. Ambele formații de juniori republicani, A (născuți în anii 1988 și 1989, antrenori - Iovănescu și Florea) și B (1990 și 1991, Vasile Mănăilă) încheie anul pe locul doi în campionatele în care concurează, cu șanse mari de calificare în faza superioară a întrecerii.

„La grupele de la 15 ani în sus, s-au obținut progrese remarcabile în 2006. S-a încheiat activitatea de restructurare, prin teste medicale de prognoză și prin teste fizice, și s-a stabilit un program intens de individualizare, pentru înlăturarea carențelor și pentru perfecționarea pregătirii fotbalistice. La seriile sub 15 ani, s-a hotărât și a început lărgirea ariei de selecție, prin aducerea la clubul nostru a unor copii și juniori din Constanța sau din județele învecinate (Mangalia, Năvodari, Slobozia). Pentru încadrarea lor pe masă, casă și școală, s-a organizat o bază tehnico - materială performantă. Colaborăm foarte bine, din punctul de vedere al cursurilor școlare, cu LPS «Nicolae Rotaru» CSS și cu Școala nr. 6“, ne-a precizat Petre Comăniță. Jucătorii remarcați ai acestuia sunt Mățel, Țarălungă, L. Mihai II, A. Mihai, Calagi sau Pascale, de la Farul II, și, de la nivelele inferioare, Iovănescu (născut 1991), Lăzărescu, Ștefănescu, Alibec sau Cațaroș (1990), aceștia din urmă pregătiți de Vasile Mănăilă.

Marian BOCAI

Laur_Farul
20th January 2007, 10:28
Despre viitorul Farul pot spune ca in acest sezon va termina in primele 7 locuri, si in sezonul viitor ca va prinde macar Intertoto :ok: !

tchibos
20th January 2007, 10:31
asa sa fie :ok: ..esti optimist tare.. forumul asta avea nevoie de cineva mai optimist :)

danny del corco
21st January 2007, 05:45
Despre viitorul Farul pot spune ca in acest sezon va termina in primele 7 locuri, si in sezonul viitor ca va prinde macar Intertoto :ok: !


Ramane de vazut. Totusi eu nu cred, nici in ruptul capului, in "matineu".

sk8t3rool
21st January 2007, 14:12
Despre viitorul Farul pot spune ca in acest sezon va termina in primele 7 locuri, si in sezonul viitor ca va prinde macar Intertoto :ok: !

SPERANTA MOARE ULTIMA!!! Farul te iubesc pt tine eu traiesc

furia89
21st January 2007, 21:32
SPERANTA MOARE ULTIMA!!! Farul te iubesc pt tine eu traiesc

... acum sa ne`arati si tu .. k iti iubesti publicu`... :D

sk8t3rool
22nd January 2007, 15:03
... acum sa ne`arati si tu .. k iti iubesti publicu`... :D
bne zis...ai mare dreptate...in fine...Farul va termina campionatul pe primele locuri..si poate poate prindem si noi Intertoto:D:D sper in continuare..sau poa' doar visez..cine stie...

alex-hcm
22nd January 2007, 15:24
nu e distanta mare.. daca jucam bine si ne inscriem in intertoto se poate sa jucam... ar fii ceva ca ati vazut ca se poate ajunge cu putin noroc in uefa. Clasamnetul e destul de strans. Noi tre sa jucam bine sa iesim din zona asta si dupa vreo 4-5 etape bune din retur sa ne gandim la intertoto.

trotica
23rd January 2007, 01:30
nu e distanta mare.. daca jucam bine si ne inscriem in intertoto se poate sa jucam... ar fii ceva ca ati vazut ca se poate ajunge cu putin noroc in uefa. Clasamnetul e destul de strans. Noi tre sa jucam bine sa iesim din zona asta si dupa vreo 4-5 etape bune din retur sa ne gandim la intertoto.Nu vreau să vă "tai din aripi" în ceea ce privește Cupa Intertoto dar, cunoscând-ul pe Pandi, sunt vreo 70% sigur că NU va agrea ideea, și vă spun și pe ce mă bazez:

1 - lotul util al Farului este destul de puțin numeros. Pandi spunea că, pentru a permite lotului de bază să intre în următoarea ediție de campionat să zicem sănătos, odihnit, apt 100%, în primele faze ale Intertoto-ului se trimite, de regulă, o echipă de "rezerve" care, dacă lotul nu e numeros, nu există.

2 - Pandi nu a spus că NU (mai) vrea transferuri, ci că e mulțumit de jucătorii ce-i are la dispoziție. Mai mult ca sigur, în vară - dacă i se va prelungi contractul - va cere jucători și se va concentra pe omogenizare și pe formarea relațiilor de joc care să permită "atacul" noii ediții de campionat.

Eu așa cred.. V-am spus asta în ideea ca să nu vă simțiți dezamăgiți dacă în vara asta Farul nu se va înscrie în cupa asta.

tchibos
23rd January 2007, 08:38
mai e mult pana departe.. sa asteptam si sa vedem ce se intampla.. visam la intertoto cand noi mai avem putin si ne trezim cu cracii in sus... plus ca nu se stie daca Panduru o sa mai vrea sa ramana la Farul dupa ce se termina sezonul.. sau cine stie.. viitorul depinde de ce se va mai intampla in retur.

trotica
23rd January 2007, 08:48
plus ca nu se stie daca Panduru o sa mai vrea sa ramana la Farul dupa ce se termina sezonul.. sau cine stie.. viitorul depinde de ce se va mai intampla in retur.nu cred că se pune problema dacă el va mai vrea să rămână, ci dacă conducerea îi va prelungi contractul, iar asta depinde și de ce treabă va face el, dar și de mulți factori... independenți de voința antrenorului, cam ca la orice club respectabil de la noi :D

tchibos
23rd January 2007, 08:51
antrenor mai bun decat Panduru nu vor gasi la bugetul asta imens al clubului care e de fapt inexistent.. ar fi inconstienti sa nu ii prelungeasca contractul, asta daca vom ramane in liga 1.. stai sa vedem ce se intampla ca sigur vor apare evenimente care il vor face pe Panduru sa se sature de antrenat aici.. din pacate

trotica
23rd January 2007, 08:59
stai sa vedem ce se intampla ca sigur vor apare evenimente care il vor face pe Panduru sa se sature de antrenat aici.. din pacateși crezi că-n altă parte e lapte și miere? La noi, unde iancu schimbă ce-i tună lui? La Vaslui, la Porumboiu? La steaua, unde jiji face echipa? La dinamo, unde sunt cârd de acționari? La Craiova, ai cărei jucători spuneau acu' doi ani că nu-l vor pt. că bagă milităria-n ei? La voi măcar a venit "pe mâna" patronului și se pare că nu sunt în relații tocmai reci...

tchibos
23rd January 2007, 10:32
daca privim comparativ adevarul e ca nici altii nu sunt departe... problema e ca pe noi ne doare de ce este in curtea noastra.. stii cum e.. cand ma uit in oglinda ma detest, cand ma compar cu altii ma iubesc..

trotica
23rd January 2007, 11:44
daca privim comparativ adevarul e ca nici altii nu sunt departe... problema e ca pe noi ne doare de ce este in curtea noastra.. stii cum e.. cand ma uit in oglinda ma detest, cand ma compar cu altii ma iubesc..:D super vorba, n-o știam :ok: :)

Laur_Farul
24th January 2007, 09:33
daca privim comparativ adevarul e ca nici altii nu sunt departe... problema e ca pe noi ne doare de ce este in curtea noastra.. stii cum e.. cand ma uit in oglinda ma detest, cand ma compar cu altii ma iubesc..

Nici eu nu stiam vorba :):D, e tare :ok: !

kerosene
16th March 2007, 14:10
Florentin Tudorache, convocat la Națională

Un junior al FC Farul, de la grupa 1992 (antrenor, Eugen Șovăilă), Florentin Tudorache, component al selecționatei naționale Under-15 a României, a fost convocat, pe 2 aprilie, la ora 10, la Casa Fotbalului, pentru o acțiune a reprezentativei. Aceasta se va desfășura între 2 și 5 aprilie, la Arad, și între 5 și 10 aprilie, în Italia, la Pordenone.

kerosene
12th April 2007, 10:01
Gică Fentă și Armando pleacă în Israel

Doi tineri jucători de la FC Farul II, atacantul Daniel Florea, zis „Gică Fentă“, și fundașul central Armando Mihai, au fost convocați la echipa națională Under-19 a României pentru două meciuri amicale cu reprezentativa similară a Israelului, care vor avea loc în „Țara Sfântă“. Constănțenii trebuie să se prezinte la lot la Casa Fotbalului, sâmbătă, 14 aprilie, la ora 18. Partidele se joacă pe 17 și 19 aprilie.

kerosene
3rd May 2007, 10:32
„Gică Fentă“ se pregătește cu echipa mare a Farului

Promițătorul atacant farist Daniel Florea, zis și „Gică Fentă“, a fost chemat, de ieri, la antrenamentele echipei mari. Internațional Under-19 al României, Daniel (19 ani) s-a impus ca unul dintre oamenii de bază ai Farului II (Liga a III-a), pentru care a marcat 10 goluri în ultimele șapte partide.



Florea nu se poate lăuda cu un fizic deosebit, având doar 1,73 m și 63 kg, dar compensează prin îndemânare și rapiditate și are simțul porții. Driblează ca nimeni altul, de unde și porecla „Fentă“, pe care i-a dat-o antrenorul său de la Farul II, Lucian Marinof. În ultimele șapte partide disputate cu Farul II, a înscris 10 goluri, niciodată mai puțin de două într-o partidă: câte trei în Farul II - Phoenix Ulmu 5-3 (în ultima etapă) și Farul II - Poli Timișoara 5-0 (etapa 21) și câte două în Dinamo II - Farul II 2-5 (etapa 24) și Farul II - Steaua II 2-2 (etapa 23).



Cursa nebunească de la Sofia

Daniel Florea s-a născut pe 17 aprilie 1988, la Târgoviște. A început fotbalul la 10 ani, la Chindia Târgoviște, iar la Farul a venit în anul 2004, alături de alți trei târgovișteni, Voiculeț, Liviu Mihai și Armando Mihai. La Sofia, în meciul de Intertoto, cu Lokomotiv Plovdiv, „Fentă“ a creat o fază de mare spectacol, driblând tot ce i-a stat în cale pe 60 de metri și fiind la un pas să și marcheze. A mai jucat și într-un meci de Cupă cu Jiul Petroșani și a mai fost rezervă la Auxerre, tot în UEFA-Intertoto, și cu Oțelul Galați, în campionat.


Al treilea portar al Farului, Vladimir Neagu (17 ani), a fost convocat la o acțiune de selecție pentru completarea lotului național Under-17 al României (jucători născuți în 1990). Neagu trebuie să se prezinte în București, la Casa Fotbalului, pe 7 mai, la ora 11.

kerosene
12th September 2007, 10:38
Junior de la Farul, convocat la Mogoșoaia


Fundașul central Florentin Tudorache, de la grupa 1992 a FC Farul (antrenor, Eugen Șovăilă), a fost cooptat la lotul național al categoriei sale de vârstă, care se va pregăti doi ani la Centrul de la Mogoșoaia. Actualmente, Tudorache este în Polonia, la un turneu. În atenția lotului, este și un alt jucător de-al lui Șovăilă, portarul Răzvan Pascale, însă nu se știe dacă acesta va rămâne la Mogoșoaia.

kerosene
21st September 2007, 12:02
Copiii și juniorii Farului se vor pregăti pe teren artificial de ultimă

Participanții români și străini de la turneu s-au declarat încântați de terenul artificial al Farului





FC Farul a dat în folosință, ieri, terenul artificial, suprafață pe care se vor pregăti cu precădere grupele de copii și juniori de la Academia de Fotbal a clubului constănțean.

Terenul sintetic al Farului, la care s-a lucrat timp de trei luni (iunie - septembrie a.c.), este unul dintre cele mai mari și mai bune din țară, ca dimensiuni și dotări. Are 93 m / 48 m, iar suprafața sintetică a fost adusă din Italia. Amplasată pe locul fostului teren de zgură, arena este dotată cu instalație de nocturnă (zece stâlpi, fiecare cu înălțimea de 15 m și având câte două proiectoare), cu o capacitate de 240 lucși. În curând, se vor monta și tribune.
Terenul artificial este destinat în special pregătirii fotbaliștilor din sectorul juvenil al Farului, care se vor putea antrena astfel la cele mai înalte standarde.
Inaugurarea terenului a fost făcută de o competiție amicală internațională de minifotbal, „Constanța 2007", la care evoluează 14 echipe formate din lucrători din sistemul asigurărilor, atât din România, cât și din Austria, Bulgaria, Elveția, Cehia sau Slovacia. Ieri, au avut loc primele partide din grupe, astăzi, între orele 9 și 17,50, au loc alte partide calificative, ca și sâmbătă, între 9 și 11,50, pentru ca, în aceeași zi, între orele 13 și 15,25, să aibă loc semifinalele și finalele. În funcție de condițiile meteorologice, aceste din urmă meciuri este posibil să se dispute pe terenul mare sau pe arena secundă.

bahaus_84
16th December 2007, 18:59
oricum am lua-o viitorul e sumbru..suntem din ce in ce mai aproape de matineu

kerosene
21st June 2008, 14:03
Juniorii Farului vor să schimbe istoria


Grupa de juniori de la FC Farul născuți după 1 ianuarie 1989 se află la un pas de o performanță care nu a mai fost atinsă de juniorii mari au grupării de pe litoral de peste patru decenii. Elevii lui Gică Butoiu au șansa de a cîștiga titlul național la cea mai mare categorie de vîrstă, repetînd astfel reușitele celebrelor echipe pregătite de legendarul antrenor Bibi Smărăndescu în anii 1962 și 1963. De-a lungul vremii, formațiile constănțene au mai ajuns în fazele finale, dar nu au reușit să mai cîștige medaliile de campioni. În 1982, juniorii Farului, antrenați de Iosif Bukkosi, Constantin Tîlvescu și Adam Munteanu, au cedat în finală, la București, cu 2-4, în fața Corvinului Hunedoara. Echipa care a jucat în finală: Popa - Rădulescu, Popovici, Matache, Mihale - Samara, Rușa, Manea Robert, Zamfiriu - C. Ivan, Hagi. Au urmat generațiile antrenorilor Ion Constantinescu, în 1993, cu Tiberiu Curt, Stelian Carabaș, Cristi Munteanu, Cătălin Plăcintă și Cătălin Anghel, Constantin Tîlvescu, în 1997 și 1998, cu Adrian Senin, Florin Lungu, Vasilică Cristocea și Ștefan Ciobanu, și Ștefan Petcu, în 2000 și 2001, cu George Curcă, Adrian Vlas, Sorin Mocanu, Bogdan Morărașu și Șenis Feizula. Niciodată nu au mai reușit însă cîștigarea titlului național, lucru pe care speră să-l realizeze elevii lui Gică Butoiu. Constănțenii dau piept duminică, în finala campionatului național, de la ora 10.00, pe Stadionul “Farul”, cu formația Școlii de Fotbal “Marius Lăcătuș” București. “Prezența în finală reprezintă o realizare importantă și pot spune că se vede munca depusă la centrul de copii și juniori de la FC Farul, mai ales că sînt și cîțiva jucători din această grupă, nominalizați pentru loturile naționale. Sînt fotbaliști de viitor și depinde de noi cum îi gestionăm”; a spus Ion Constantinescu. “Cred că sînt șanse să cîștige titlul, mai ales că se joacă la Constanța. În formație completă, nu cred că se punea problema învingătoarei”, a adăugat antrenorul Lucian Marinof. “Dacă îi aveau pe Matei, Alibec și Fatai, FC Farul nu avea probleme în cîștigarea titlului”, a completat Ștefan Petcu.

Chiar și fără cei trei jucători aflați în cantonament cu echipa mare, Gică Butoiu este încrezător în șansele echipei sale și speră ca duminică să păstreze trofeul la Constanța. El va avea la dispoziție următorul lot de jucători - portari: Vladimir Neagu, Lucian Prodan; fundași: Cristian Țarălungă, Cristian Lăzărescu, Răzvan Pascale, Ionuț Călin, Radu Dragomir, Ionuț Sandu, Anastasis Angelis; mijlocași: Dincă Calagi, Bogdan Evdochin, Alexandru Grigoraș, Răzvan Burhală; atacanți: Ștefan Sandu, Dragoș Forminte, Dumitru Grosu, Cristian Ciocicu.

kerosene
23rd June 2008, 09:26
Ieri, la Constanța, juniorii mari ai Farului au cucerit titlul național|După 45 de ani, din nou campioni



Grupa de juniori A de la FC Farul (antrenor, Gică Butoiu) a obținut ieri, la Constanța, titlul de campioană națională, dispunând în finala întrecerii, cu 2-0, de Școala de Fotbal „Marius Lăcătuș”. Ultima dată când juniorii mari ai Farului cuceriseră acest trofeu fusese în anul 1963.

După 45 de ani, Farul și-a trecut din nou un titlu în palmares la grupa celor mai mari juniori.
Pe stadionul „Farul“, în fața unei asistențe din care nu au lipsit oficialii federali Miodrag Belodedici și Dan Ionescu, selecționerul echipei naționale 1990 a României, Adrian Văsâi, și toată conducerea Farului, „rechinii“, antrenați de Gică Butoiu (ajutat de pe bancă, ca și la semifinala cu Rapidul, de Sevastian Iovănescu) au trecut cu 2-0 (1-0) în finală de Școala de Fotbal „Marius Lăcătuș“ și au declanșat fiesta la Constanța. Golurile au fost marcate de D. Forminte (min. 11) și Șt. Sandu (min. 90+1).
Meciul nu a fost deloc ușor, Farul primind o replică puternică, în special în partea secundă.
Deciși să lichideze rapid conturile, constănțenii și-au creat mai multe ocazii în prima repriză (Lăzărescu - min. 6, Șt. Sandu - min. 8, D. Forminte - min. 20, Călin - min. 38, ambii, din foarfecă, Grigoraș - min. 40) și au reușit să și înscrie, când, la o centrare a lui Șt. Sandu, un fundaș a respins greșit din fața porții, iar Forminte nu a iertat. „Marius Lăcătuș” a avut doar trei situații până la pauză (min. 26, 27 și 28), dar, în partea secundă, a forțat tot mai mult, încercând egalarea.
Farul s-a apărat, încercând arma contraatacului, cu două ocazii (Grigoraș - min. 54, Șt. Sandu - min. 71). Având în Vl. Neagu înger păzitor, care s-a opus foarte bine golului în două rânduri (min. 63, 88), Farul a menținut cu succes rezultatul, iar în primul minut de prelungire, golgeterul Șt. Sandu a scăpat singur și a risipit toate emoțiile.
„După jocul de astăzi (n.n. - ieri), Farul a meritat titlul. Deși i-a lipsit trei jucători importanți (n.n. - Fatai, Matei și Alibec), a reușit să câștige, cu un joc destul de bun. Au depus efort și au alergat”, a declarat Belodedici.
Au evoluat: FC Farul (antrenor, Gică Butoiu): Vl. Neagu - Țarălungă, Pascale, Lăzărescu, Dragomir (min. 90+4, Grosu) - A. Grigoraș (min. 90+2, I. Sandu), I. Călin (cpt.), Calagi (min. 90+1, Burhală), Evdochin - Șt. Sandu, D. Forminte (min. 82, Angelis); Școala de Fotbal „Marius Lăcătuș“ (antrenor, Fane Cioacă): Dezmirean - Minac, Zapodeanu (cpt.), Oprișan, G. Neagu - Vasile, Lucescu (min. 22, Drăgănescu), Amet, Leu (min. 62, Radu) - Drăgan, Tomozei.

Premiați de Farul și de un sponsor
Pentru acest succes, „rechinii” vor primi câte 1.250 lei de om din partea clubului, iar un sponsor, George Enescu, a oferit întregii echipe 4.000 lei.
După meci, Gheorghe Bosînceanu, președintele consiliului director al FC Farul, și conducerea executivă s-au întâlnit cu campionii și cu antrenorii lor și i-au felicitat.
„Ați obținut un rezultat care va intra în istoria clubului. Vă doresc să reușiți să duceți numele Constanței și al Farului mai departe și să vă realizați ca fotbaliști profesioniști. Și să nu uitați un lucru: performanța cere sacrificii mari și autocontrol. Viața de fotbalist e scurtă, faceți sacrificiile acum. Farul vă va răsplăti mereu munca”, le-a spus Gheorghe Bosînceanu fotbaliștilor.

Nume pentru echipa mare
„Sunt fericit. A fost foarte greu, nu mă așteptam să întâmpinăm așa rezistență. Față de ce auzisem eu despre adversari, au fost altă echipă acum, poate au fost mai motivați. Dintre jucătorii noștri, doar cinci termină, restul sunt și la anul juniori. Dintre cei de 1989, în doi ani, Țarălungă, Călin și chiar Grigoraș pot face pasul la echipa mare. Dintre cei de 1990, sunt 2-3 cu reale perspective. Ștefan Sandu poate ajunge mai curând la prima echipă. E un jucător foarte bun, aflat și în atenția Naționalei“
Gică Butoiu,
antrenorul campioanei

Extrem de emoționați, juniorii constănțeni au primit trofeul, diplomele și tricourile de campioni în aplauzele publicului. “Sînt foarte fericit că am cîștigat și cred că acest titlu reprezintă o încununare a muncii depuse încă de la vîrsta de 8 ani. Îmi doresc să confirm în continuare și să cîștigăm titlul și în anul următor”, a spus atacantul Ștefan Sandu, golgeterul Farului, cu 35 de goluri înscrise în acest sezon. Un alt golgeter al constănțenilor, Alexandru Grigoraș, nimeni altul decît fiul fostului antrenor al Farului, Petre Grigoraș, ar putea face saltul la echipa mare, încheindu-și junioratul în această vară. “Sper să-l depășesc pe tatăl meu ca performanțe. Oricum, vreau să reușesc doar pe puterile mele și nu datorită numelui. Nu depinde de mine însă dacă rămîn la Farul, ci de conducerea clubului. În acest moment sînt foarte bucuros pentru acest titlu național”, a explicat Grigoraș jr..

dorryn
27th June 2008, 05:44
felicitari baietilor..sa speram ca se vor tine de fotbal,vor fi seriosi si mai ales ca vor dori sa ramana la Farul cei care vor confirma si la echipa mare.mi-as dori sa nu-i aud vorbind de steaua,dinamo sau alte echipe.sper sa fie legati sufleteste de club ..sper sa-i ambitioneze aceasta performanta.

kerosene
9th July 2008, 09:37
Fundaș portughez în probe la Farul II


Echipele de Liga a III-a Portul și Farul II au susținut, ieri, un amical pe stadionul portuarilor, „rechinii” mici impunându-se cu 4-2 (2-0). Golurile au fost marcate de Abdulah, Henry, Berti Nicola și Șt. Sandu, respectiv A. Anghel și Curoșu.
Au jucat: FC Farul II (antrenor, Ion Constantinescu): repriza întâi: A. Răuță (min. 30, Vl. Neagu) - I. Călin, Pascale, Arturo, Țarălungă - Henry, Durbac, Calagi - M. Soare, Uche, Abdulah; repriza a doua: Vl. Neagu (min. 60, Isleam) - Anghelina, Tudorache, Lăzărescu, Tararache - Ștefănescu, Calagi, Almaghe - B. Nicola, Șt. Sandu, Coteanu; Portul (antrenor, Gabriel Șimu): David - A. Ștefan, Chiriac, A. Anghel, Curtnazâr - Comșa, P. Anghel, M. Nicolae, Rotaru - Roșu, Bucoci. Au mai jucat Tararache, Ghiță, Bobonea, Cârmaciu, Buzea și Postolache.
Arturo, de la Farul II, este un fundaș central portughez de picior stâng aflat în probe, Henry, Uche și Abdulah cei trei nigerieni, iar Anghelina - puștiul din zona Olteniei recomandat de Ion Barbu.
Astăzi, de la ora 10,30, pe stadionul „Voința“, Farul II susține un nou meci amical, cu CS Ovidiu. Pe 19 și 26 iulie, Portul are angajate partide de verificare cu CSM Medgidia, iar sâmbătă, 12 iulie, dacă nu va repeta disputa cu Farul II, va evolua contra Portului II.

Quartz@nu
29th August 2009, 14:47
Ajunge cu umilinta .... sa plece amaratul asta de sumudica si cu 75% din echipa asta de rebuturi !

YoNuTzz
29th August 2009, 16:04
farul - chiajna 1-4
branesti - farul 4-1

...

Denis
29th August 2009, 22:49
Da culmea...ca in prima etapa a castigat in deplasare cu 3-0.:thinkso:

Kooler
1st September 2009, 18:23
Suntem varza, si viitorului Farului e in ceata....

Quartz@nu
27th September 2009, 18:38
Demisia lui Sumudica .....cred ca asta asteptam cu totii....ne ajunge cata umilinta am indurat! sa plece odata zdrentzele din clubul asta

kerosene
28th September 2009, 12:16
Cred ca mai avem de asteptat. Poate sa vina cineva sa ia clubul de la Nedelcu.

necon
6th August 2010, 16:50
Farul trebuie sa lupte sa ajunga iar in A