PDA

View Full Version : Sorana Cirstea



Pages : [1] 2

Cipri
29th April 2007, 20:19
Propun sa discutam in acest theard despre Sorana Cirstea .
SORANA CIRSTEA

Data nasterii: 7 aprilie 1990
Locul Nasterii: Bucuresti
Resedinta: Targoviste
Inaltime: 1.76 m
Greutate: 55 kg
Pozitia in clasament la simplu/dublu: 321/226
Cea mai buna pozitie la simplu/dublu: 313/218
Titluri la simplu/dublu: 0/0
Record la simplu: 72-25
Record la dublu: 48-15
Castiguri din tenis: 23.714 $

Profilul de mai sus este facut inaintea turneului de la Budapesta :)

Cipri
30th April 2007, 10:10
In acest moment cu finala facuta la Budapeste Sorana ocupa cea mai buna pozitie din cariera ei la simplu : locul 169 .
Ea a castigat la acest turneu 13.520 $ jumatate din cat castigase in intreaga ei cariera :D
Am auzit comentatorii spunand ca Sorana va juca la junioare RG , Wimbledon-ul si US-Open-ul ... este adevarat :-??
O poza cu Sorana de la turneul de la Budapesta :http://img144.imageshack.us/img144/7097/cristeaqc4.jpg

Incubus
30th April 2007, 20:48
E asta mica invitata la Telesport

printulmiskin
30th April 2007, 21:00
imi pare rau ,dar Nastase Ilie ,geniul nostru de pe terenurile pe zgura,este de-a dreptul jalnic ca presedinte al FRT..Acu un minut l-am auzit declarind citi bani face el pt tenisul rominesc ca sa poata copii romini sa faca tenis!!!Minciuna :copii romini fac tenis NUMAI pe banii parintilor!!!Sorana este o domnisoara draguta ,care poate deveni o campioana,dar drumul este foarte lung!

Universal
30th April 2007, 21:01
O sä ajungä mare. II preväd un viitor in top 20 WTA

Cneazul
30th April 2007, 22:23
din cate am inteles, va juca la junioare la RG, pentru ca inscrierile ls senioare s-au facut inaintea performantei ei de la budapesta, astfel incat nu are clasamentul necesar calificarilor, dar la wimbledon va juca calificari la senioare !

ilenuta
1st May 2007, 12:33
Daca e cineva interesat:
http://www.mininova.org/tor/683327
Nu e primul ghem, dar in ultima buc. e premierea.
Calitatea nu e exceptionala, dar se poate viziona. 352x288.

A mai zis ceva important aseara Sorana ? ca nu am fost acasa :)

Cipri
1st May 2007, 13:35
E asta mica invitata la Telesport
Cand e invitata ? Edit : Am aflat ca este invitata la emisiunea Fanatik :D

Prome
1st May 2007, 13:50
data?

Cipri
1st May 2007, 16:23
data?
Em vazut ca este invitata azi , dar cand m-am uitat pe fanatik.ro acum cica e Nicolae Dica invitat :( ...

Val
2nd May 2007, 01:06
Sorana a fost luni la Fanatik. Am zis ca nu mai scriu aici, insa trebuie sa va scutesc de suferinta.

Cipri
2nd May 2007, 13:52
Sorana a fost luni la Fanatik. Am zis ca nu mai scriu aici, insa trebuie sa va scutesc de suferinta.
Am vazut si eu rezumatul la emisiune ... interesant :)

Cipri
15th May 2007, 21:58
Din pacate Sorana a fost invins in primul tur la Fes , Maroc :( cu 6-2 6-3 de : N.Uberoi

Cipri
19th July 2007, 00:03
Sorana Cirstea a acces in turul al 2 lea la Palermo dupa ce a invins-o cu 6-2 6-4 pe estonianca Kaia Kanepi , dupa ce romanca a venit din calificari !

Dani3l
14th September 2007, 00:14
Sorana Cîrstea (17 ani) a repurtat joi, la Bali (WTA, 225.000 $), cea mai prestigiousa victorie a carierei, 6-2, 5-7, 7-5 cu elvetianca Patty Schnyder.

Eleva lui Ion Geanta, venita din calificari, a întrecut-o astfel, în optimi, pe a 13-a jucatoare a lumii, în acelasi timp cap de serie numarul trei la turneul indonezian. România va avea oricum o jucatoare în semifinalele comeptitiei, Sorana Cîrstea urmând a o înfrunta pe Edina Gallovits.
prosport.ro
Frumoasa performanta pt adolescenta.Sa bati pe Schnyder,nu-i floare la ureche.
Personal,mi se pare ca seamana fizic cu Ivanovic..daca ar avea si rezultate in tenis,ar putea face un vagon de bani din publicitate.:D

Optimistul
14th September 2007, 00:21
Anul asta a mai batut-o odata pe elvetianca in Cupa Federatiei - Sorana isi confirma valoarea inca odata .

Val
14th September 2007, 00:25
Anul asta a mai batut-o odata pe elvetianca in Cupa Federatiei - Sorana isi confirma valoarea inca odata .

Raluca a batut-o la Cupa Fed pe Schnyder. Sorana a avut un motiv foarte serios sa castige astazi, poti vedea in partea cealalta care e acesta.

Cipri
14th September 2007, 20:36
Sorana va juca cu Hantuchova in semifinale la Bali :)

Cipri
20th September 2007, 21:30
Sorana va participa sapt viitoare la turneul de la Luxemburg , dotat cu premii in valoare de 600.000 $ !

Cipri
23rd September 2007, 14:34
Sorana va participa sapt viitoare la turneul de la Luxemburg , dotat cu premii in valoare de 600.000 $ !
Ea va juca in 1 tur impotriva frantuzoaicei Tatiana Golovin .

Optimistul
23rd September 2007, 20:19
Ma ,dar rau au lovit-o astia in primul tur ....
Cand e meciul si unde-l putem vedea ?

Cipri
24th September 2007, 14:16
Ma ,dar rau au lovit-o astia in primul tur ....
Cand e meciul si unde-l putem vedea ?
Maine e meciul ... Eurosport sitam ca transmite acest turneu ... , nu garantez nik !

Val
24th September 2007, 15:28
Maine e meciul ... Eurosport sitam ca transmite acest turneu ... , nu garantez nik !
De joi trasmite Eurosport turneul. Nu cred ca avem unde vedea meciul.

Universal
24th September 2007, 15:36
Tocami cu Golovin? un meci ce se anunta foarte interesant...

DJ Klaus
3rd October 2007, 09:13
Tocmai am vazut o inregistrare pe Tennis Chanel a meciului dintre Cirstea si Hantuchova. Sorana joaca super super misto! Are rever puternic cu 2 maini lovind destul de plat. Reuseste sa castige puncte destule cu reverul. Putine greseli nefortate. Loveste cu dreapta foarte agresiv lovind decisiv de multe ori. Este o jucatoare agresiva de pe fundul terenului. Se misca foarte bine pe teren si joaca foarte bine punctele decisive. Mi-a placut foarte mult tipa. Are insa o mare problema: serviciul este foarte slab si inconstant. La primul serviciu a avut un procentaj de 38% si nu il plaseaza foarte bine. Majoritatea serviciilor le lovea in fileu. Al doilea serviciu... scuza-ma ca zic asa , dara e super slab. Nu poate nici macar sa il plaseze si nu are nici un efect. Ii lipseste experienta dar o va castiga cu timpul.

Daca isi inbunatateste serviciul va ajunge sigur in top 20. Mi-a placut si atitudinea ei pe teren. O luptatoare adevarata. Mi s-a parut ca o gladiatoare pe teren gata sa moara cu Hantuchova de gat.

Val
3rd October 2007, 14:07
Tocmai am vazut o inregistrare pe Tennis Chanel a meciului dintre Cirstea si Hantuchova. Sorana joaca super super misto! Are rever puternic cu 2 maini lovind destul de plat. Reuseste sa castige puncte destule cu reverul. Putine greseli nefortate. Loveste cu dreapta foarte agresiv lovind decisiv de multe ori. Este o jucatoare agresiva de pe fundul terenului. Se misca foarte bine pe teren si joaca foarte bine punctele decisive. Mi-a placut foarte mult tipa. Are insa o mare problema: serviciul este foarte slab si inconstant. La primul serviciu a avut un procentaj de 38% si nu il plaseaza foarte bine. Majoritatea serviciilor le lovea in fileu. Al doilea serviciu... scuza-ma ca zic asa , dara e super slab. Nu poate nici macar sa il plaseze si nu are nici un efect. Ii lipseste experienta dar o va castiga cu timpul.

Daca isi inbunatateste serviciul va ajunge sigur in top 20. Mi-a placut si atitudinea ei pe teren. O luptatoare adevarata. Mi s-a parut ca o gladiatoare pe teren gata sa moara cu Hantuchova de gat.

Ai vazut cat de calma si relaxata era( mai ales la inceputul meciului)? Si comentatorii au spus treaba asta, e drept, eu am vazut meciul pe un alt canal. De fapt, uite ce mi-a spus cu o seara inainte de meciul cu Hantuchova: "O sa incerc sa intru ca si cu Schnyder, degajata, pentru ca nu am nimic de pierdut, tocmai, am numai de castigat. Daca voi pierde va fi ceva normal, daca voi castiga va fi foarte bine. Voi incerca sa-mi fac jocul meu agresiv si pur si simplu sa ma bucur de moment, sa ma bucur ca sunt in semifinale aici." ; "Nu-mi doresc decat sa fac un meci bun, sa joc la fel cum am jucat pana acum si sa lupt ca si astazi, pentru ca astazi asa am facut, m-am luptat pana la ultima minge( se referea la meciul castigat cu Edina Gallovits)."

Cipri
3rd October 2007, 14:20
Intr-adevar , daca va progresa la serviciu cu timpul va intra in top 20 sigur :)

Val
3rd October 2007, 14:29
Intr-adevar , daca va progresa la serviciu cu timpul va intra in top 20 sigur :)

Asa zic si eu, daca isi va pune serviciul cat de cat la punct, va ajunge in Top 20. A demonstrat ca atunci cand ii merge serviciul poate bate pe oricine.

printulmiskin
3rd October 2007, 14:32
Val,faci parte din anturajul Soranei??Ceea ce ti-a spus este exact ce trebuie sa spuna oricine intra pe terenul de tenis..Bravo ei ca gindeste asa..din pacate nu i-am vazut meciul..

Val
3rd October 2007, 14:55
Val,faci parte din anturajul Soranei??Ceea ce ti-a spus este exact ce trebuie sa spuna oricine intra pe terenul de tenis..Bravo ei ca gindeste asa..din pacate nu i-am vazut meciul..
Nu stiu daca se poate spune ca fac parte din anturajul ei, o cunosc si vorbim din cand in cand:D.

Optimistul
3rd October 2007, 22:06
Asa zic si eu, daca isi va pune serviciul cat de cat la punct, va ajunge in Top 20. A demonstrat ca atunci cand ii merge serviciul poate bate pe oricine.

Serviciul e ultima lovitura pe care o lucreaza mai atent antrenorii din Romania cu toate ca e cea mai importanta .
Nu ma intrebati de ce , nici eu n-am inteles...

Val
3rd October 2007, 23:00
Cautand pe Youtube diverse chestii am dat de ceva foarte interesant. Un "paparazzi" a filmat cate ceva de la un antrenament al Soranei.
http://www.youtube.com/watch?v=k_PjSVmCpYg

Cipri
4th October 2007, 09:52
Cautand pe Youtube diverse chestii am dat de ceva foarte interesant. Un "paparazzi" a filmat cate ceva de la un antrenament al Soranei.
http://www.youtube.com/watch?v=k_PjSVmCpYg
Asta a fost la Budapesta ... se aud niste voci de unguri p'acolo :D

Universal
4th October 2007, 15:15
In momentul de fata,Sorana Cirstea se afla pe locul 111 WTA

Mult succes in cintinuare Sorana /hello

ducus
2nd February 2008, 19:13
Sorana Cirstea este speranta tenisului romanesc!
România a pierdut în fața Serbiei la FED Cup, dar Sorana Cârstea a dat lovitura: a învins-o pe Jelena Jankovici, numărul patru mondial.

Sorana a început tenisul la 4 ani la Târgoviște și la 10 ani a devenit campioană națională de junioare. Anul acesta s-a calificat direct pe tabloul principal la Australian Open dar s-a oprit în primul tur. La doar 17 ani, Sorana a fost la un pas să ducă România în play-off-ul pentru barajul grupei mondiale, dar Serbia s-a impus cu 2-1.

În timpul partidei de dublu, pierdută de echipa Sorana Cârstea-Monica Niculescu, Ilie Năstase și-a adus aminte de tinerețe și a contestat arbitrajul. Cotidianul Blick susține că președintele Federației Române de Tenis a lovit un arbitru asistent, dar fostul tenisman a negat că l-a agresat pe oficial.
http://realitatea.net/141237_Sorana-Carstea-este-speranta-tenisului-romanesc-Alte-sporturi.html

lucian_iasi
19th February 2008, 22:22
Bogota,turul 1:
Sorana Cirstea - Camille Pin 2-6,6-2,6-4(a fost 2-4 in setul 3) :D:D:yeah:

Cipri
20th February 2008, 14:53
Bogota,turul 1:
Sorana Cirstea - Camille Pin 2-6,6-2,6-4(a fost 2-4 in setul 3) :D:D:yeah:
Sorana va juca in turul al 2 lea cu nemtoaica Muller !

Sorin Blaj
20th February 2008, 14:57
Numarul 63 mondial, daca nu ma insel.

lucian_iasi
21st February 2008, 16:26
Da,dar care nu are cine stie ce rezultate in acest an.Sferturi la Vina del mar si Cali(asta e turneu de 25000 $.Aici a invins-o pe Alexandra Dulgheru).In rest infrangeri in primul tur la Auckland,Hobart,Australian Open.

Scorul meciurilor directe este 1-1.
2006:Atena(zgura) 6-3,6-2 Muller
2007:Budapesta(zgura) 3-6,6-2,6-2 Sorana

Hai Sorana :) culoarul e favorabil...a iesit prima favorita,Penneta...ar putea juca in sferturi cu invingatoarea meciului Betina Jozami(Argentina)-Mariya Koryttseva(Ucraina) :ok:

lucian_iasi
21st February 2008, 18:07
Muller conduce categoric 6-2,4-1 :(:(:(:no::no::no::headbang:

Break Sorana :D:D 4-2 si serveste....

6-2,6-2 Muller :(

TenisFan
21st February 2008, 18:34
Stai calm... 6-2 6-2 a pierdut... Trageti voi concluziile ca eu as fi dur... :(

lucian_iasi
21st February 2008, 18:45
Ai aparut si tu pe aici?:no:...cand a castigat in primul tur,revenind de la 2-4 la 6-4 in decisiv,pe unde erai?probabil k ii luai un interviu lui fedex nu? :(

TenisFan
21st February 2008, 18:51
Dar si ce adversare o avut... :shocked: Ba voi nu intelegeti? Cibulkova 18 ani bate pe Schynder Safarova si Williams si Carstea pe cine bate? Ia doar 4 game-uri la Muller o super mega jucatoare... :( Colos al tenisului feminin mondial cum cu delicatete s-o exprimat un user pe alt thread... :shocked:

lucian_iasi
21st February 2008, 18:53
Cand a invins-o pe JJ unde erai?Radwanska?de fapt stiu...astea-s no name-uri...:headbang::headbang::(:(

Optimistul
21st February 2008, 18:54
Ai aparut si tu pe aici?:no:...cand a castigat in primul tur,revenind de la 2-4 la 6-4 in decisiv,pe unde erai?probabil k ii luai un interviu lui fedex nu? :(

Cand Federer o sa se lase de tenis @Tenisfanul n-o sa mai aibe nevoie de televizor , i-l cumpar eu .

Ce-a zis Federer in interviu ?

TenisFan
21st February 2008, 19:01
Cand a invins-o pe JJ unde erai?Radwanska?de fapt stiu...astea-s no name-uri...:headbang::headbang::(:(In ce turneu WTA a invins-o pe Jankovic? :shocked: Fed Cup ii ce vrei tu numai concurs WTA nu-i...Si eram acolo si am felicitat-o... Nu am ridicat-o in slavi cum nici tu nu trebuie sa te agati de *****ul ala de victorie... Cand o sa insire ceva jucatoare de top si face semi-finala sau finala de turneu mare WTA atunci o ridicam in slavi.. Deocamdata ea pierde in turul 2 intr-un turneu de mana a doua la Muller... :shocked:

lucian_iasi
21st February 2008, 19:01
@Tenisfan:Si Sorana a batut-o pe Schnyder(6-2,5-7,7-5,in 2007,la Bali),daca tot o dai ca exemplu ca o bat altele.:)
Este timp ptr finale si semifinale in turnee mari.Sorana n-are nici 18 ani impliniti.Nu toti jucatorii/jucatoarele la 18 ani ajung in top 10.Sunt convins ca in acest an va termina in primele 60-70.

Si nu ma agat de acea victorie de JJ,dar o victorie cu nr 3 mondial e importanta in orice competitie.:ok:

Jelena Jankovic la 18 ani era nr 85 :ok:

Val
21st February 2008, 22:42
Dar si ce adversare o avut... :shocked: Ba voi nu intelegeti? Cibulkova 18 ani bate pe Schynder Safarova si Williams si Carstea pe cine bate? Ia doar 4 game-uri la Muller o super mega jucatoare... :( Colos al tenisului feminin mondial cum cu delicatete s-o exprimat un user pe alt thread... :shocked:

Cirstea la 17 ani si 3 saptamani juca o finala de turneu WTA. Cibulkova ta inca nu stie cum e sa joci intr-o finala WTA si nici nu va afla prea curand, cu toate ca e 45 WTA. Bravo ei ca a batut-o pe Venus, insa maine nu face 7 game-uri in meciul cu Radwanska.

printulmiskin
21st February 2008, 22:55
Cirstea la 17 ani si 3 saptamani juca o finala de turneu WTA. Cibulkova ta inca nu stie cum e sa joci intr-o finala WTA si nici nu va afla prea curand, cu toate ca e 45 WTA. Bravo ei ca a batut-o pe Venus, insa maine nu face 7 game-uri in meciul cu Radwanska.

Pe ce te bazezi??

Val
21st February 2008, 23:17
Pe ce te bazezi??
Pe valoarea Agai:D. Tenisul feminin e mult diferit de cel masculin. Azi bati o jucatoare de top 10 si maine te bate de nu te vezi o jucatoare de locul 50.

TenisFan
21st February 2008, 23:31
Pe aceasta logica magica pot sa deduc si eu ca daca azi te bate Muller maine te poate bate o junioare de 13-14 ani... :shocked: Cibulkova nu e a mea e a Slovaciei... ;) E jucatoare tanara si tot asa mega speranta... Numai ca ea bate in mod consecutiv la un turneu asa mare WTA jucatoare cu nume... Carstea a ajuns in finala unui turneu WTA de mana a doua... Fii baiatule serios! Eu am tot vorbit de celelalte tinere care salta capul...Aici o mentionez pe Szavay care si ea e deocamdata mai degraba inconstanta dar are joc solid si poate oricand sa-ti faca surpriza cu o finala sau turneu castigat... Carstea ar trebui sa avanseze sa scoata capul sa puna probleme nu sa ia bataie in turnee de mana a doua la Muller! :|

Val
22nd February 2008, 10:25
Pe aceasta logica magica pot sa deduc si eu ca daca azi te bate Muller maine te poate bate o junioare de 13-14 ani... :shocked:

Esti in aer baiatule cu logica!
Cibulkova a jucat si ea la randul ei turnee de mana a doua, insa nu a reusit sa faca vreo finala. Crezi ca Cibulkova a sarit de la juniori direct la turnee de categoria 1?
Anul trecut, Cibulkova a pierdut 2 meciuri in fata unor jucatoare din afara top 200, vreo 4 de la jucatoare din afara top 100, anul asta a batut-o Kanepi, 75 WTA, iar Kanepi nu a miscat in fata Soranei anul trecut. Tu ai sarit in capul Soranei pt ca a batut-o Muller, care-i cu 40 de locuri mai sus si care acum 10 luni era 33 WTA.
Dar oare de ce draku stau sa-mi bat eu capul cu tine? Ca oricum nu intelegi nimik.

Lucian86
22nd February 2008, 10:33
Buna aceasta Cibulkova:evil:

TenisFan
22nd February 2008, 10:54
Esti in aer baiatule cu logica!
Cibulkova a jucat si ea la randul ei turnee de mana a doua, insa nu a reusit sa faca vreo finala. Crezi ca Cibulkova a sarit de la juniori direct la turnee de categoria 1?
Anul trecut, Cibulkova a pierdut 2 meciuri in fata unor jucatoare din afara top 200, vreo 4 de la jucatoare din afara top 100, anul asta a batut-o Kanepi, 75 WTA, iar Kanepi nu a miscat in fata Soranei anul trecut. Tu ai sarit in capul Soranei pt ca a batut-o Muller, care-i cu 40 de locuri mai sus si care acum 10 luni era 33 WTA.
Dar oare de ce draku stau sa-mi bat eu capul cu tine? Ca oricum nu intelegi nimik.Eu inteleg ca tu esti mega "lingau" intr-o oarecare masura... :( Cum a sarit slovaca sau cum n-a sarit cert este ca momentan o fi sarit cumva de le-a batut pe Safarova, Schnyder si Venus Williams in mod consecutiv... Eu astept meciul de astazi contra Radwanskai ca sa mai adaug probabil o victima pe lista slovacei... Apropos de polonezoaica si ea are tot 18 ani... ;) Ce-mi vorbesti tu acilea despre rezultate obscure din turnee de mana a doua sau a treia pe mine nu ma intereseaza... :( Pe mine ma intereseaza tenisul de mare performanta si deocamdata Carstea nu prea e pe acolo... ;) Asa oricine poate antrena pe oricine si daca ar avea si bani i-ar trimite la turnee dintr-astea inferioare unde la unul ar avea noroc si i-ar rupe pe toti apoi atunci am vorbi de cel mai mare campion si tanara speranta in viata... Dat fiind faptul ca esti lingau tu nu intelegi ca timpul trece si daca nu se face acum performanta exista riscul extrem de mare sa nu se mai faca niciodata pentru ca se pierde psihic iar uzura psihica apasa mai mult decat cea fizica... :(

Val
22nd February 2008, 11:23
Eu inteleg ca tu esti mega "lingau" intr-o oarecare masura... :( Cum a sarit slovaca sau cum n-a sarit cert este ca momentan o fi sarit cumva de le-a batut pe Safarova, Schnyder si Venus Williams in mod consecutiv... Eu astept meciul de astazi contra Radwanskai ca sa mai adaug probabil o victima pe lista slovacei... Apropos de polonezoaica si ea are tot 18 ani... ;) Ce-mi vorbesti tu acilea despre rezultate obscure din turnee de mana a doua sau a treia pe mine nu ma intereseaza... :( Pe mine ma intereseaza tenisul de mare performanta si deocamdata Carstea nu prea e pe acolo... ;) Asa oricine poate antrena pe oricine si daca ar avea si bani i-ar trimite la turnee dintr-astea inferioare unde la unul ar avea noroc si i-ar rupe pe toti apoi atunci am vorbi de cel mai mare campion si tanara speranta in viata... Dat fiind faptul ca esti lingau tu nu intelegi ca timpul trece si daca nu se face acum performanta exista riscul extrem de mare sa nu se mai faca niciodata pentru ca se pierde psihic iar uzura psihica apasa mai mult decat cea fizica... :(

Jankovic pana la 20 de ani era no-name. Bartoli la fel.
O finala de turneu WTA nu e un rezultat obscur. Dar tu nu stii si sa apreciezi nimik, asa ca degeaba iti explic.
Apropo, degeaba iti faci speranta ca Cibulkova o bate pe Aga Radwanska:drak:. Slovaca nu face mai mult de 7 game-uri. Nu ca nu ar avea valoare, insa Aga e cea mai talentata pustoaica din noul val.

Lucian86
22nd February 2008, 11:33
Nu stiu de ce va aruncati cu atata convingere in pronosticuri....riscati sa va faceti de ras:( lasati ca timpul si evenimentele sa-si faca faca cursul si abia dupa aia comentarii...............

Val
22nd February 2008, 11:38
Nu stiu de ce va aruncati cu atata convingere in pronosticuri....riscati sa va faceti de ras:( lasati ca timpul si evenimentele sa-si faca faca cursul si abia dupa aia comentarii...............
O cunosc destul de bine pe Aga si stiu ce-i poate pielea:D. O cunosc si pe Cibulkova, insa nu la fel de bine ca pe Aga. Tenisfan o fi vazut-o si el ieri pe slovaca jucand pt prima oara si acum o crede mare jucatoare. Ei bine, nu e chiar asa. Ieri a fost o zi buna pt ea, si-a depasit conditia si atat.

Val
22nd February 2008, 17:45
Apropo, degeaba iti faci speranta ca Cibulkova o bate pe Aga Radwanska:drak:. Slovaca nu face mai mult de 7 game-uri. Nu ca nu ar avea valoare, insa Aga e cea mai talentata pustoaica din noul val.

Scorul a fost foarte strans, 6-4^6-7^6-4 pt Aga, m-am inselat in privinta nr de game-uri pe care le va lua Cibulkova, insa slovaca poate sa se duca si sa se dea cu capul de toti peretii:headbang:, in setul 1 a avut 3-1, in setul doi 5-1, a fost egalata, a facut 6-5 (pe prostiile Agai), a fost egalata si cum necum a luat tie-break-ul. In decisiv a avut 2-0 si 3-1 insa iar nu a stiut sa profite de avataj.
Cibulkova e o jucatoare foarte buna, va mai urca in clasament, insa aceste caderi in joc or s-o traga in jos.
In schimb Aga e pe drumul cel bun, are toate sansele sa intre in TOP 10 la sfarsitul acestui an, lucru pe care l-am spus acum o jumatate de an:D.

TaciAcolo
27th February 2008, 13:20
Sorana Cârstea s-a calificat în optimile de finală ale turneului de la Acapulco a reușit o revenire de senzație și s-a impus după un meci de trei ore și pe care l-a câștigat cu 5-7, 7-5, 7-6.

Cipri
27th February 2008, 14:06
Sorana Cârstea s-a calificat în optimile de finală ale turneului de la Acapulco a reușit o revenire de senzație și s-a impus după un meci de trei ore și pe care l-a câștigat cu 5-7, 7-5, 7-6.
BV SORI !
Sorana va juca in turul urmator cu Olivia Sanchez , care a dispus de M. Muller cu scorul de 6-2 6-4 .
BFT SORI !!!
:cheer:

TaciAcolo
27th February 2008, 14:24
sper sa o bata pe Muller :D sa o razbune pe Niculescu

iuli
27th February 2008, 14:41
sper sa o bata pe Muller :D sa o razbune pe Niculescu

Ce treaba a avut Muller cu Niculescu?

TaciAcolo
27th February 2008, 14:44
ahah aveam impresia ca muller a batut`o oeniculescu acum cateva zile la Bogota da tot Sorana era :-j era ceva sa-si ia revansa

Val
27th February 2008, 15:51
sper sa o bata pe Muller :D sa o razbune pe Niculescu
:happy:happy Pai joaca impotriva Oliviei Sanchez.

TenisFan
27th February 2008, 16:06
Ihim deoarece Sanchez o batut-o pe Muller... ;) De notat ca Gallovits e si ea-n optimi dupa o victorie mega facila 6-1 6-0... :shocked: Sau vitavercea...

TenisFan
28th February 2008, 09:31
Cisrtea o batut-o pe Sanchez 6-1 7-5 si va juca cu Kanepi in sferturi...Gallovits e si ea-n sferturi unde va da de Penetta... :shocked: Daca nu ajunge macar una in finala ma voi simti nevoit sa critic iar... :(

lucian_iasi
28th February 2008, 09:49
Sorana trece de Kanepi.:ok:,daca si Edina va reusi surpriza,atunci am putea asista la un meci intre cele doua.

Totusi nu cred k Edina va castiga :(:(

Val
28th February 2008, 11:16
Daca nu ajunge macar una in finala ma voi simti nevoit sa critic iar... :(

Atat iti trebuie, sunt cu ochii pe tine:evil:.

Cipri
28th February 2008, 13:18
Atat iti trebuie, sunt cu ochii pe tine:evil:.
:happy
bft Edinei si Soranei in sferturi , vad o semifinala romaneasca la Acapulco :D:D:D

lucian_iasi
28th February 2008, 13:24
vad o semifinala romaneasca la Acapulco :D:D:D

Asa sa fie :ok::D

TenisFan
28th February 2008, 23:46
Cirstea o pierdut la Kanepi primul set cu 6-2... ;) Gallovits - Penetta 5-5 serveste romanca... Se tine bine... I like... :> ;)
Later edit: break Sorana 1-0 in setul 2... 40-0 pe serviciul ei... :> 2-0 Sorana...
Gallovits are 6-5 cu Penetta... :shocked:
3-1 Cirstea iar Gallovits are 2-1 in tie-break si serviciul...

TaciAcolo
29th February 2008, 00:00
ca deobicei cirstea pierde primu set si revine :ok: se ambitioneaza

gallovits o sa castige lejer in setu 2 daca castige la tie break acum

lucian_iasi
29th February 2008, 00:02
Sorana va castiga :ok:

Penneta -Gallovits 7-6(4) :(:(

TenisFan
29th February 2008, 00:04
Dupa ce a avut 4-2 Gallovits in tie-break "a reusit performanta" sa nu mai castige nicio minge si sa piarda 7-4 tie-break-ul... ;) Cirstea are 30-15 pe serviciul sau si 3-2...

TaciAcolo
29th February 2008, 00:06
game point....si iar 40 -40:(

4-2 sorana

lucian_iasi
29th February 2008, 00:08
4-2 Sorana :ok: :ok: :yes:

15-30...hai cu breakul :ok:

TenisFan
29th February 2008, 00:10
Gata Gallovits a pierdut meciul... Clasic... ;) 0-1 si 0-40 pe serviciul ei...
2-0 Pennetta in setul 2 iar Cirstea are 30-15 pe serviciul adversarei... :>

lucian_iasi
29th February 2008, 00:12
5-3 Sorana :D:D :yes::yes: :ok::ok:
Sorana tocmai a salvat o minge de break :ok:

2-1 Penneta serveste Edina

TenisFan
29th February 2008, 00:18
Sorana a salvat 2 mingi de break si o revenit de la 15-40 castigand 4 pct consecutiv ii 5-3 acum... ;) :yeah:

lucian_iasi
29th February 2008, 00:20
Edina a cam pierdut :(:( e 4-1 ptr penneta in setul 2

5-4 Sorana care serveste pentru set.:D

SET SORANA 6-4

Asadar 2-6,6-4 :D:D:D:D:yes::yes::yes:

TenisFan
29th February 2008, 00:25
Asa da fata tatii... 6-4 in setul secund... Hai si cu al treilea ca trebuie sa ma trezesc maine dis de dimineata sa plec la serviciu... :sleep:

lucian_iasi
29th February 2008, 00:29
1-1 in setul 3.
A doua minge de break ptr Sorana.BREAK 2-1 :D:D:D

Edina a pierdut 6-7(4),1-6 :(:(:no:

TenisFan
29th February 2008, 00:42
2-1 Cirstea cu break... :yeah: :evil: :yes: :rolleyes: Ba ma duc la culcare ca sigur o sa castige acum... :>
2 mingi de re-break... Ba esti nebun? :headbang: Una salvata... :-ss Si a doua salvata... :> Avantaj Sorana... :shocked:
Iar minge de re-break... :| Egal... A patra minge de re-break... :|
2-2 => catastrofal... :|

lucian_iasi
29th February 2008, 00:45
2 mingi de break Kanepi ..prima salvata,si a doua.Bravo :)
inca 2 mingi de break salvate de Sorana
Pana la urma break Kanepi,2-2:(:(:no:

HAI SORANA :yes: :yes: :D :D

TenisFan
29th February 2008, 00:50
Ma duc la somn... Hai fraticaaaaaaa!!!!! Adica Sorana... Rupe-i mufa... :shocked:

lucian_iasi
29th February 2008, 01:02
5-3 Kanepi care serveste pentru meci :(:(:(:(:(

re-break Sorana 5-4:D:D:yes::yes:

TaciAcolo
29th February 2008, 01:21
2-1 in tie break ..gogogo sorana

din pacate dupa ce a avut 5-2 in tie-break a fost invinsa

lucian_iasi
29th February 2008, 06:31
Pacat :( :( :( :( :(

TenisFan
29th February 2008, 09:35
Calamitate... Catastrofal... ;) Gata!

TaciAcolo
29th February 2008, 09:58
romanu n-are noroc....
desi aici a dovedit ca e slaba ... sa ai 5-2 si sa nu fi in stare sa bati o jucatoare mediocra in cele mai multe cazuri

Val
29th February 2008, 10:09
romanu n-are noroc....
desi aici a dovedit ca e slaba ... sa ai 5-2 si sa nu fi in stare sa bati o jucatoare mediocra in cele mai multe cazuri
Da, dar a si intors meciul de la doua mingi de meci. Mai priveste si lucrurile bune, nu doar pe cele proaste.

TenisFan
29th February 2008, 10:46
Da, dar a si intors meciul de la doua mingi de meci. Mai priveste si lucrurile bune, nu doar pe cele proaste.:cry: Care e partea buna? Ca a intors meciul cum? Adica a prelungit agonia? :cry: Eu stiu ca tot a pierdut... Poate stii tu altceva... :shocked: Deci cu psihicul sta in continuare slab... In ritmul asta nu ajunge la performantele Radwansaki sa zicem de acum darmite la ce-o face poloneza mai incolo... :shocked: :( ;)

Val
29th February 2008, 11:55
Apropo, cand ai antebratul bandajat ai toate sansele sa nu dai un randament foarte ridicat.

Optimistul
29th February 2008, 12:09
:cry: Care e partea buna? Ca a intors meciul cum? Adica a prelungit agonia? :cry: Eu stiu ca tot a pierdut... Poate stii tu altceva... :shocked: Deci cu psihicul sta in continuare slab... In ritmul asta nu ajunge la performantele Radwansaki sa zicem de acum darmite la ce-o face poloneza mai incolo... :shocked: :( ;)

Aici n-ai nimerit-o ... Sorana are sange in ea , in nici-un caz de roman ,pt. ca are o atitudine super pozitiva si-o dezinvoltura in jocul ei, cu orice jucatoare de top 10, de invidiat ...
Pe langa asta are fizic ,talent cu carul si nu-i mai trebuie decat o echipa de profesionisti in spatele ei ca sa ajunga in top 30-50 . Din pacate echipa n-o are ,si imi pare tare rau pt. ea ca se risipeste ...

Optimistul
29th February 2008, 13:47
Si vad ca sunt mari experti pe acilea... Optimistule... Ia explica-ne ce psihic de fier trebuie sa ai si in ce momente ca vad ca te pricepi la astea ... Hai sa ne gandim logic... Adversara ta are minge de meci si tu o salvezi... Nu ai nimic de pierdut joci relaxat astfel poti sa iesi dintr-o situatie de genul asta... In acelasi joc ai 5-2 in tie-break-ul setului decisiv si incep urmatoarele sentimente sa te napadeasca: 1) mai multe ganduri; 2)mai multa presiune; Cum negociezi tu cu presiunea? Pai cum o negociat Sorana? Hm a pierdut meciul... Deci are psihic de mega luptatoare nu-i romanca din acest punct de vedere dar cand trebuie sa incheie partida intampina ceva probleme romanesti le-as numi eu... Ia sa-mi spuna expertii cum e cu psihicul...


Dupa pretentiile tale nici-un jucator n-are psihic bun . Poate ca-l ai tu expertule ...
In teren e una in fata calculatorului e alta ...
Poate o sa-ti dai si tu copilul la tenis si o sa intelegi mai bine treaba cu psihicul , poate mai bine nu-l dai , ca daca pierde si el un meci ca Sorana si-l iei la bataie pe teren ca e handicapat si numai stiu ce ?!

TenisFan
29th February 2008, 14:11
Optimistule Sorana pierde constant la jucatoare de mana a doua in turnee de mana a doua... ;) Nadal si Djokovic au un psihic fantastic... Paradoxal daca lui Federer ii pui probleme mari ce trebuiesc rezolvate cu o tactica buna incepe sa dea rateuri... Dar asta nu inseamna ca nu are si el un psihic beton... De cate ori l-am vazut revenind de la 0-40 pe serviciul sau ce-i drept...
Eu n-am jignit-o pe fata, am criticat-o adica am zis ca are un psihic slab ceea ce inseamna ca rezultatul este catastrofal pentru ca a pierdut intr-un turneu de mana a doua la Kanepi(sa nu mai vorbesc de rezultatele de la turneul anterior)... Si tocmai din acest motiv am povestit toate lucrurile alea in mesajul anterior si m-am intrebat retoric: Ce vrei sa faci? Sau atata poti? Ca daca discutam la nivelul asta atunci este super bine... Nimeni n-a mai ajuns pana-n sferturi la asemenea turneu stam mega bine... E chiar imbucurator... Poate facem si-o semi-finala la anul... ;) Un antrenor bun stie sa fie sever atunci cand trebuie si pe deasupra sa fie inteles... Un sportiv cu psihic puternic stie intotdeauna sa accepte criticile si sa se hranesca cu ele producand apoi senzatie...

Val
29th February 2008, 15:29
Optimistule Sorana pierde constant la jucatoare de mana a doua in turnee de mana a doua... ;) Nadal si Djokovic au un psihic fantastic...

Nadal a fost batut de Seppi acum vreo saptamani. Nici el nu are psihic? A, sau el are si lui i se accepta sa mai dea rateuri?

printulmiskin
29th February 2008, 16:07
Hai calmati-va baieti,ca Soranei nu i-ar place sa va vada ca va certati atit pt psihicul ei mai tare sau mai moale..Sorana este inca la inceput de cariera,are un mare potential,se poate sa nu aiba o echipa profesionista in spatele ei,dar trebuie sa stim cu totii ca de aia e tenisul asta atit de greu :poate sa fie 5-0 si 40-0 si totusi partida sa nu fie cistigata de cel care conducea cu scorul mentionat..Ca asa-i in tenis!-vorba lui Caragiu..Ca pierzi 2 mingi sau 3,sau 4 mingi de meci si pierzi partida-asta este cred o regula...exceptia fiind cind le pierzi si totusi cistigi acea partida..Se numeste momentum in tenis,care daca nu il fructifici si il lasi sa basculeze in partea cealalta de fileu,este fantastic de greu sa iti mai revii..Dar de aici ca sa tragi concluzii definitive cu privire la "muschii"psihicului acelui jucator iti trebuie totusi mult mai multe date,asa ca haideti sa nu mai fim asa de categorici..

TenisFan
29th February 2008, 16:13
Ca asa-i in tenis!-vorba lui Caragiu..Tenisul lui Caragiu era un pic mai detasat de incrancenarea si banii care sunt in tenisul de azi... Si nu stiu daca e tocmai pertinent pentru ca el zicea ceva de genul: n-am stiut sa-i servesc juniorului si seniorul mi-a luat serviciul... Ca asa-i in tenis! Noi sustragem din context expresia "ca asa-i in tenis" care intr-adevar are diferite conotatii si referitoare la psihic pe care le-ai explicat si o aplicam asupra seriozitatii jocului de tenis profesionist si nu prea se intregeste peisajul... Exista diferente de nuanta... ;)

Kooler
29th February 2008, 16:17
Nu mai dati vina pe echipa din spatele ei. Dementieva a facut performanta castigand 8 turnee WTA, avand probleme mari la serviciu si antrenata fiind de mama ei, Vera Dementieva care e invatatoare. Aseara a aratat ca are psihicul mai tare decat al tuturor serbilor. Asa ca depinde si de tine si psihicul tau nu dati vina pe echipa.

printulmiskin
29th February 2008, 16:35
Dementieva a jucat ieri un tenis de vis,si sincer era pacat sa piarda acel meci..Subiectul mental in tenis este foarte vast si interesant,si sincer nu merita dezbatut in termenii de mai sus..

Val
29th February 2008, 17:06
Subiectul mental in tenis este foarte vast si interesant,si sincer nu merita dezbatut in termenii de mai sus..
tenisfan doar asa stie sa discute, jigniri si atacuri la persoana si apoi isi pune si el parerea.
Nu e o problema ca avem pareri diferite, insa omul acesta nu intelege ca nu trebuie sa sara calul in privinta limbajului. Daca facea o singura data treaba asta, mai ziceam, dar a facut-o de n ori iar astazi ce a zis a pus capac la toate.
Cu Optimistul m-am contrazis pana acum de nu stiu cate ori, uneori chiar ne-am certat de-a binelea, insa nu s-au depasit niste limite de limbaj.

Optimistul
29th February 2008, 17:39
Optimistule Sorana pierde constant la jucatoare de mana a doua in turnee de mana a doua... ;) Nadal si Djokovic au un psihic fantastic... Paradoxal daca lui Federer ii pui probleme mari ce trebuiesc rezolvate cu o tactica buna incepe sa dea rateuri... Dar asta nu inseamna ca nu are si el un psihic beton... De cate ori l-am vazut revenind de la 0-40 pe serviciul sau ce-i drept...

Kanepi are 22 ani si e locul 67 WTA . Este de mana a doua in comparatie cu Sorana care are doar 17 ani si e locul 100 ? Cand Federer manca bataie anul trecut de la Canas si Volandri , de a cata mana erau acestia comparativ cu Federer ?
A batut-o la mustata pe Sorana chiar daca avea o accidentare...
Chiar daca eu o critic pe Sorana pt. echipa pe care si-a ales-o, nu pot sa nu recunosc talentul imens pe care-l are fata asta - dupa parerea mea este una dintre cele mai talentate jucatoare din istoria tenisului feminin romanesc alaturi de Virginia Ruzici , Ruxandra Dragomir,sa.

Cat despre jignirile tale aduse lui Val, eu cred ca ai depasit limita ...


Dar de aici ca sa tragi concluzii definitive cu privire la "muschii"psihicului acelui jucator iti trebuie totusi mult mai multe date,asa ca haideti sa nu mai fim asa de categorici..
Nu trebuie sa fi geniu ca sa-ti dai seama cine sta bine "la mansarda" ...

Nu mai dati vina pe echipa din spatele ei. Dementieva a facut performanta castigand 8 turnee WTA, avand probleme mari la serviciu si antrenata fiind de mama ei, Vera Dementieva care e invatatoare. Aseara a aratat ca are psihicul mai tare decat al tuturor serbilor. Asa ca depinde si de tine si psihicul tau nu dati vina pe echipa.

Dupa tine oricine poate fi antrenor in tenis , chiar si o invatatoare ...

TenisFan
29th February 2008, 18:24
Kanepi are 22 ani si e locul 67 WTA . Este de mana a doua in comparatie cu Sorana care are doar 17 ani si e locul 100 ? Cand Federer manca bataie anul trecut de la Canas si Volandri , de a cata mana erau acestia comparativ cu Federer ?
A batut-o la mustata pe Sorana chiar daca avea o accidentare...
Chiar daca eu o critic pe Sorana pt. echipa pe care si-a ales-o, nu pot sa nu recunosc talentul imens pe care-l are fata asta - dupa parerea mea este una dintre cele mai talentate jucatoare din istoria tenisului feminin romanesc alaturi de Virginia Ruzici , Ruxandra Dragomir,sa.Ce soi de comparatii is astea? E ca si cum l-ai compara pe Rod Laver cu Federer... Sau adversarii lor... :shocked: Adica Fedex era de atatia ani pe primul loc castigase atat de mult chestii si era numarul 1 mondial... Volandri si Canas aveau ceva de demonstrat(unul era acasa iar celalalt era dupa problema aia stii tu care) l-au prins intr-o zi proasta si l-au batut... Sorana are 17 ani si vrea sa fie in ascensiune... Nu era nici numarul 1 mondial si nici nu se blazase in tenis asa cum poate era elvetianul la meciurile alea... ;) Mai mult Sorana pierduse cu o saptamana inainte intr-un turneu extrem de asemanator la o jucatoare Muller care nu spune prea multe... Despre asta nu vorbesti dar vorbesti despre infrangerile consecutive ale lui Federer...Nu ai aceeasi masura cand ai pus in balanta lucrurile... Nici Kanepi nu spune prea multe dar noi despre ce vorbim aici? Am intrebat si ras-intrebat: ce facem? vrem multe? ce vrem de fapt? avem un obiectiv precis sau jucam sa ne ingrosam contul in banca pentru ca din tenis se scot bani frumosi si fara sa fii tare-n parcare in clasamentul WTA(adica top 20-30 sa zicem)... :( Din moment ce e cea mai talentata nu crezi ca acest talent ar trebui sa-si puna amprenta deja pe circuit macar o tzara asa? La 17-18 ani se observa in tenisul feminin actual ca fetele incep sa se maturizeze si sa scoata capul in turneele mari... Am vorbit si ai vorbit in nenumarate randuri despre jucatoarele tinere care produc aceste "surprize"... Vreau si eu... Eu de ce sa nu vreau?

Kooler
29th February 2008, 18:27
Dupa tine oricine poate fi antrenor in tenis , chiar si o invatatoare ...

Sorana stie tenis nu-i asa? Poate are nevoie de o mama care sa o incurajeze.

Optimistul
29th February 2008, 19:13
Ce soi de comparatii is astea? E ca si cum l-ai compara pe Rod Laver cu Federer... Sau adversarii lor... :shocked: Adica Fedex era de atatia ani pe primul loc castigase atat de mult chestii si era numarul 1 mondial... Volandri si Canas aveau ceva de demonstrat(unul era acasa iar celalalt era dupa problema aia stii tu care) l-au prins intr-o zi proasta si l-au batut... Sorana are 17 ani si vrea sa fie in ascensiune... Nu era nici numarul 1 mondial si nici nu se blazase in tenis asa cum poate era elvetianul la meciurile alea... ;) Mai mult Sorana pierduse cu o saptamana inainte intr-un turneu extrem de asemanator la o jucatoare Muller care nu spune prea multe... Despre asta nu vorbesti dar vorbesti despre infrangerile consecutive ale lui Federer...Nu ai aceeasi masura cand ai pus in balanta lucrurile... Nici Kanepi nu spune prea multe dar noi despre ce vorbim aici? Am intrebat si ras-intrebat: ce facem? vrem multe? ce vrem de fapt? avem un obiectiv precis sau jucam sa ne ingrosam contul in banca pentru ca din tenis se scot bani frumosi si fara sa fii tare-n parcare in clasamentul WTA(adica top 20-30 sa zicem)... :( Din moment ce e cea mai talentata nu crezi ca acest talent ar trebui sa-si puna amprenta deja pe circuit macar o tzara asa? La 17-18 ani se observa in tenisul feminin actual ca fetele incep sa se maturizeze si sa scoata capul in turneele mari... Am vorbit si ai vorbit in nenumarate randuri despre jucatoarele tinere care produc aceste "surprize"... Vreau si eu... Eu de ce sa nu vreau?
Jignirile mele sunt perfect justificate... Daca ai vedea de unde a pornit totul ai intelege... Nu vine un individ ca asta sa ma faca pe mine terminat fara sa-l fi luat la intrebari/injurat sau sa-i fi zis ceva de mama... Daca imi ziceai tu asa ceva(desi n-ai zice-o niciodata) poate meditam asupra faptului ca de ce mi-ai zis asa? Poate am depasit eu masura... Esti mai in varsta si am incredere in varsta ta dar cand vine un individ de tipul lui Val ii raspund cu aceeasi moneda ca asa sunt eu... Mi se pare normal... :(
Eu iau in considerare atunci cand ,cantaresc o jucatoare varsta , experienta in pro si potentialul acesteia . Sorana are potential ,care si-l risipeste ca fraiera acceptand sa aibe in staff-ul ei o antrenoare care nu si-a demonstrat niciodata veleitatile ca antrenoare - de exemplu anul trecut in vara o convoca pe fiica mea la lotul national ,pt. ca brusc sa devina antrenoare de nivel maxim, avand in vedere capacitatea Soranei .
Cat despre varsta si experienta in pro, nu avem ce sa-i cerem acum ,chiar se comporta prea bine ...

@ Tenis fan eu iti apreciez sinceritate , sinceritate pe care o afisezi si cand pierde Federer , dar pana la atatea jigniri doar ca te-a facut terminat e cale lunga ...
Mai ti minte cand Val "mi-a bagat niste cuvinte in gura" acuzandu-ma dupa aceea ca bat campii ? I-am spus ca e nesimtit si-am terminat discutia .
Daca l-as fi jignit in halul asta ce-as fi castigat ? Din contra mi-ar fi parut rau dupa ce mi-ar fi trecut nervii .
Intr-adevar Val are ,sau cel putin avea, defectul de-a o lauda pe Sorana pana la maxim fara sa-i vada partile proaste . Dar oare nu esti si tu la fel uneori cu Federer ?

Sorana stie tenis nu-i asa? Poate are nevoie de o mama care sa o incurajeze.
Sorana tocmai ca nu stie tenis cat ar fi incaput in talentul ei .
Ca sa vedeti ce potential are ea , trebuie sa va spun ca ea s-a antrenat in juniorat cu dl.Erlic din Targoviste , antrenor care l-a invatat si pe fiul sau . Stiti ce loc ocupa Laurentiu Erlic acum la 21 de ani ? 977, si sa nu-mi spuna cineva ca antrenorul Erlic i-a acordat mai multa atentie Soranei decat lui fii-su !
Doar de aici se poate deduce potentialul imens al acestei jucatoare .

Acum ar fi fost excelent daca ar fi avut un antrenor care sa-i cosmetizeze loviturile , modificari radicale la varsta asta nu se mai pot face , si sa-i impartaseasca sfaturi profesioniste de top 100 .

Val
29th February 2008, 19:35
E drept ca o laud pe Sorana, insa nu doar ea (bine, poate pe ea mai mult, dar pentru ca e cea mai talentata jucatoare din Romania) are parte de un asemenea tratament. Si eu m-am legat de serviciul ei atunci cand a fost cazul, insa am avut ocazia sa discut direct cu ea despre aceasta problema si am inceput sa vad lucrurile putin altfel.

Optimistul
29th February 2008, 20:53
E drept ca o laud pe Sorana, insa nu doar ea (bine, poate pe ea mai mult, dar pentru ca e cea mai talentata jucatoare din Romania) are parte de un asemenea tratament. Si eu m-am legat de serviciul ei atunci cand a fost cazul, insa am avut ocazia sa discut direct cu ea despre aceasta problema si am inceput sa vad lucrurile putin altfel.

Si ce ti-a spus Sorana ca sa te convinga ca are un serviciu bun ?

Val
29th February 2008, 21:06
Si ce ti-a spus Sorana ca sa te convinga ca are un serviciu bun ?
Raspunsul ti l-am dat in partea cealalta acum vreo 3 luni, cred:D.

Optimistul
29th February 2008, 21:28
Raspunsul ti l-am dat in partea cealalta acum vreo 3 luni, cred:D.

De ceva concret nu-mi aduc aminte ... Stiu ca ti-a spus ca e Ok serviciul si ca l-a imbunatatit considerabil astfel incat n-o sa mai aibe probleme de acum incolo si ca te-a convins ,dar are probleme sa le convinga pe adversarele de top .Parca asa e , nu ?

Val
29th February 2008, 21:35
De ceva concret nu-mi aduc aminte ... Stiu ca ti-a spus ca e Ok serviciul si ca l-a imbunatatit considerabil astfel incat n-o sa mai aibe probleme de acum incolo si ca te-a convins ,dar are probleme sa le convinga pe adversarele de top .Parca asa e , nu ?

Cum ma tragi de limba:D!. Discutia a avut loc la sfarsitul anului trecut, spunea ca serviciul e ok si ca daca nu serveste bine la 1 sau 2 turnee asta nu inseamna ca nu are serviciu.
De imbunanatit si l-a imbunatatit, parerea mea, insa tot timpul e loc de mai bine:). Oricum, e o schimbare in bine. Bine ca progreseaza:D.

Cipri
29th February 2008, 21:50
Mi se pare ca va invartiti in jurul aceluiasi subiect ... si anume serviciul Soranei , care a mai crescut fata de anul trecut vizibil !

iuli
29th February 2008, 22:05
Off...iar a pierdut Sorana la o jucatoare slaba :( Cum vrea sa ajunga in top 50 la sf anului daca pierde la Muller si Kanepi? :(

Optimistul
29th February 2008, 22:11
"Vizibil' la serviciu nu exista in tenis la varsta asta ! O imbunatatire da ,sunt de acord .
Tu i-ai vazut serviciul Dementievei zilele astea la Dubai ? Cat 'de vizibil' ti se pare serviciul ei dupa ce a fost antrenata de specialisti nu doar de Tecsor ? Crezi ca Sorana e peste Dementieva si ea poate mai mult ?

printulmiskin
29th February 2008, 22:16
Dementieva a ajuns sa serveasca decent,cu un bun procentaj la primul serviciu,desi are atitea lacune tehnice vizibile in aceasta lovitura..Sorana mai are multe de facut sa ajunga sa se compare cu Dementieva,o jucatoare ce mie imi place tare mult..

Optimistul
29th February 2008, 22:25
Dementieva a ajuns sa serveasca decent,cu un bun procentaj la primul serviciu,desi are atitea lacune tehnice vizibile in aceasta lovitura..Sorana mai are multe de facut sa ajunga sa se compare cu Dementieva,o jucatoare ce mie imi place tare mult..

Sti ce-mi place mie la Dementieva cel mai mult ? Pregatirea fizica , pregatirea loviturii (intoarce f. repede umarul inaintea lovirii) si chiar reverul cu 2 maini .
Tie de ce-ti place atat de mult ?

Kooler
29th February 2008, 22:59
Merita si Dementieva un thread pe forumul asta... Se gaseste cineva sa-l faca?

Cipri
1st March 2008, 00:48
"Vizibil' la serviciu nu exista in tenis la varsta asta ! O imbunatatire da ,sunt de acord .
Tu i-ai vazut serviciul Dementievei zilele astea la Dubai ? Cat 'de vizibil' ti se pare serviciul ei dupa ce a fost antrenata de specialisti nu doar de Tecsor ? Crezi ca Sorana e peste Dementieva si ea poate mai mult ?
Pai nu am vazut-o pe Dementieva zielele astea la Dubai decat f putin , nu pot sa ma pronunt , maine ma voi uita la finala si voi veni cu raspunsul la aceasta intrebare .
Cred ca Sorana in 1-2 ani poate sa ajunga la nivelul Dementievei , in momentul de fata nu are cum sa fie peste rusoaica !

printulmiskin
1st March 2008, 07:35
Sti ce-mi place mie la Dementieva cel mai mult ? Pregatirea fizica , pregatirea loviturii (intoarce f. repede umarul inaintea lovirii) si chiar reverul cu 2 maini .
Tie de ce-ti place atat de mult ?

Atitudinea ei pe teren imi place in primul rind,in afara faptului ca e una din cele mai frumoase siluete din circuitul feminin..Este una din cele mai bine pregatite fizic jucatoare,are si dreapta si reverul extrem de eficace,fiind capabila sa sufoce adversarele cu lovituri naprasnice,plate ,de pe fundul terenului..Am observat la ultimul turneu ,in afara scaderii numarului de duble greseli si o crestere semnificativa a consistentei in joc,ea facind putine erori nefortate in conditiile unui ritm f. inalt de joc..Le-a invins atit pe Ivanovici cit si pe Schiavone astfe,.macinindu-le pina la epuizare de pe fundul terenului cu lovituri in forta ..

Kooler
1st March 2008, 08:59
Puternica jucatoare Dementieva asta. Sorana o poate depasi, ajunge chiar la nivelul Anei Ivanovic, depinde cum evolueaza lucrurile... Slabe sanse insa...

Cipri
2nd March 2008, 14:10
Puternica jucatoare Dementieva asta. Sorana o poate depasi, ajunge chiar la nivelul Anei Ivanovic, depinde cum evolueaza lucrurile... Slabe sanse insa...
Daca va capata constanta totul este posibil !

lucian_iasi
3rd March 2008, 11:55
Sorana se afla pe locul 88 in aceasta saptamana,urcand 12 locuri fata de saptamana precedenta :D.

Cipri
3rd March 2008, 12:00
Sorana se afla pe locul 88 in aceasta saptamana,urcand 12 locuri fata de saptamana precedenta :D.
Cea mai buna pozitie din cariera Soranei :D:D:D

ducus
4th March 2008, 21:09
Tenis: Sorana Cârstea a avansat 12 poziții în clasamentul WTA :)

Românca Sorana Cârstea a avansat 12 poziții în ierarhia WTA și este pe locul 88, în timp ce Edina Gallovits este pe locul 64, cu cinci poziții mai sus față de săptămâna trecută, conform clasamentului dat publicității luni de site-ul WTA.

Raluca Olaru ocupă aceeași poziție ca și săptămâna trecută, locul 75.

Liderul ierarhiei WTA este belgianca Justine Henin, urmată de Ana Ivanovic, care a urcat o poziție, și de Svetlana Kuznețova.
http://realitatea.net/152526_Tenis--Sorana-Carstea-a-avansat-12-pozitii-in-clasamentul-WTA-Alte-sporturi.html
Bravo Sorana, tine-o tot asa!

lucian_iasi
25th March 2008, 07:56
Sorana va juca in primul tur la Miami cu cehoaica Lucie Safarova(nr 39 WTA).Daca va trece in turul 2 va juca cu Karin Knapp.
Eu spun ca Sorana poate trece de primele 2 tururi :D:yeah:

Optimistul
25th March 2008, 10:24
Doua adversare puternice pt. Sorana .

Hopshio
25th March 2008, 10:57
Safarova nu mai e ce a fost, a avut un inceput dezastruos de sezon..eu zic ca o bate sorana...pe Knapp o bate..si joaca cu JJ....,

printulmiskin
25th March 2008, 19:31
Am vazut-o saptamina trecuta pe Sorana la citeva antrenamente..Mi s-a parut a fi intr-o buna forma..Mi-a placut mult atitudinea ei pe teren..Multa bafta Sorana!

Optimistul
25th March 2008, 22:11
Idem ,e de-a noastra doar ...

Optimistul
6th April 2008, 14:25
Pana una alta, Sorana progreseaza cu Tecsor. E drept, ma asteptam sa urce mai mult pana acum, dar e bine si asa. Si hai sa incheiem subiectul, deocamdata nu s-a terminat sezonul, Sorana si Alina sunt in grafic pentru Top 50. Daca nu ajung acolo, intrebam la sfarsitul sezonului de ce nu au ajuns acolo.
PS: De ce nu am intrebat-o pe Sorana de ce a ales-o pe Tecsor? Habar nu am. Poate pentru ca in acel moment nu m-a dus mintea atat de mult. Am intrebat-o ce asteapta de la colaborare, nu si de ce a ales-o pe Alina.

Progreseaza cu Tecsor ? Sunt in grafic ? Poti sa fii mai explicit ?

Parerea mea despre alegerea Soranei este urmatoarea :
1.Sorana si-a ales o antrenoare docila care sa-i faca pe plac si "sa-i care bagajele" ...
2.Sorana inca nu s-a maturizat pt. obiectivele la care viseaza ( top 50 in 2008),se comporta inca ca o adolescenta rasfatata , si este una dintre cele mai comode jucatoare romance dintre Gallovits, Olaru si Niculescu cu toate ca are cel mai mare potential fiind pe departe cea mai talentata jucatoare dintre toate .
3.Sorana are nevoie de-o mana profesionista si de fier care sa poata scoata maximum din ea - maxim top 30 pt. intreaga ei cariera, pt. ca deja e prea tarziu pt. top 20 . La anul o sa fie maxim top 35-40 si tot asa, daca mai pierde aiurea timpul ...

Val
6th April 2008, 16:23
Progreseaza cu Tecsor ? Sunt in grafic ? Poti sa fii mai explicit ?

Parerea mea despre alegerea Soranei este urmatoarea :
1.Sorana si-a ales o antrenoare docila care sa-i faca pe plac si "sa-i care bagajele" ...
2.Sorana inca nu s-a maturizat pt. obiectivele la care viseaza ( top 50 in 2008),se comporta inca ca o adolescenta rasfatata , si este una dintre cele mai comode jucatoare romance dintre Gallovits, Olaru si Niculescu cu toate ca are cel mai mare potential fiind pe departe cea mai talentata jucatoare dintre toate .
3.Sorana are nevoie de-o mana profesionista si de fier care sa poata scoata maximum din ea - maxim top 30 pt. intreaga ei cariera, pt. ca deja e prea tarziu pt. top 20 . La anul o sa fie maxim top 35-40 si tot asa, daca mai pierde aiurea timpul ...
Obiectivul e sa ajunga anul acesta in top 50. Deocamdata Sorana e pe 88 iar pana la sfarsitul sezonului mai sunt vreo 7 luni de zile. Anul asta a batut pe Jankovic, pe Radwanska, are un sfert de finala la Acapulco. Nu are un sezon chiar atat de slab. Eu zic ca obiectivul e realizabil.
Sper sa poata sa-si apere la sfarsitul lunii punctele de anul trecut de la Budapesta. Daca nu poate pe toate (sunt vreo suta si ceva), macar o mare parte din ele.

printulmiskin
6th April 2008, 16:36
Eu am urmarit-o la antrenamente pe Sorana si nu mi s-a parut deloc o rasfatata,dimpotriva,am fost impresionat de atitudinea ei pe teren si in afara terenului..Foarte concentrata la ce avea de facut,calma,relaxata,exact cum vad eu o atitudine potrivita marei performante..Nu pot sa imi dau cu parerea despre competentele d-nei Tecsor,pt ca nu o cunosc..Insa daca Sorana a ales-o ,probabil a avut argumentele ei ,si atitia timp cit este pe drumul cel bun catre indeplinirea obiectivelor,nu vad unde ar fi problema..Si hai sa mai privim si din alt unghi:in cazul nefericit in care un jucator sau jucatoare nu isi atinge obiectivele propuse,de vina este intotdeauna antrenorul???eu nu cred..Antrenorul are rolul sau,foarte important,insa actorul principal este jucatorul,de el depinde in cea mai mare masura nivelul performantelor sale...Rasfatatul ala de Murray l-a luat si pe Coretja pt sezonul pe zgura,pe linga armata de antrenori pe care o are,dar el tot un rasfatat ramine cu o atitudine departe de a Soranei...Optimistule,nu intotdeauna mina aia de fier de care pomenesti tu inseamna si ceva benefic in tenis..Tipologia moderna de antrenor este cea a antrenorului care coopereaza cu jucatorul,care incearca sa il ajute,care pune in centrul preocuparii sale jucatorul si nu propria persoana sau competenta..Privind-o pe tecsor cum se comporta,mi s-a parut a ilustra perfect acest tip de antrenor..

Val
6th April 2008, 16:43
Eu am urmarit-o la antrenamente pe Sorana si nu mi s-a parut deloc o rasfatata,dimpotriva,am fost impresionat de atitudinea ei pe teren si in afara terenului..Foarte concentrata la ce avea de facut,calma,relaxata,exact cum vad eu o atitudine potrivita marei performante..Nu pot sa imi dau cu parerea despre competentele d-nei Tecsor,pt ca nu o cunosc..Insa daca Sorana a ales-o ,probabil a avut argumentele ei ,si atitia timp cit este pe drumul cel bun catre indeplinirea obiectivelor,nu vad unde ar fi problema..Si hai sa mai privim si din alt unghi:in cazul nefericit in care un jucator sau jucatoare nu isi atinge obiectivele propuse,de vina este intotdeauna antrenorul???eu nu cred..Antrenorul are rolul sau,foarte important,insa actorul principal este jucatorul,de el depinde in cea mai mare masura nivelul performantelor sale...Rasfatatul ala de Murray l-a luat si pe Coretja pt sezonul pe zgura,pe linga armata de antrenori pe care o are,dar el tot un rasfatat ramine cu o atitudine departe de a Soranei...Optimistule,nu intotdeauna mina aia de fier de care pomenesti tu inseamna si ceva benefic in tenis..Tipologia moderna de antrenor este cea a antrenorului care coopereaza cu jucatorul,care incearca sa il ajute,care pune in centrul preocuparii sale jucatorul si nu propria persoana sau competenta..Privind-o pe tecsor cum se comporta,mi s-a parut a ilustra perfect acest tip de antrenor..

Nici Optimistul nu o cunoaste, a vorbit cu ea doar la telefon, dar isi da cu parerea.
Nici eu nu o prea cunosc pe Alina Tecsor (am facut un interviu cu ea si am mai vorbit de vreo doua ori la telefon), insa cred ca Sorana a facut o alegere buna.

Hopshio
6th April 2008, 16:56
nu cred ca noi suntem in masura sa judecam pe altii ce antrenor au sau nu..e alegerea lor..isi vor da seama daka au facut o alegere buna sau nu..

Optimistul
6th April 2008, 17:09
Eu am urmarit-o la antrenamente pe Sorana si nu mi s-a parut deloc o rasfatata,dimpotriva,am fost impresionat de atitudinea ei pe teren si in afara terenului..Foarte concentrata la ce avea de facut,calma,relaxata,exact cum vad eu o atitudine potrivita marei performante..Nu pot sa imi dau cu parerea despre competentele d-nei Tecsor,pt ca nu o cunosc..Insa daca Sorana a ales-o ,probabil a avut argumentele ei ,si atitia timp cit este pe drumul cel bun catre indeplinirea obiectivelor,nu vad unde ar fi problema..Si hai sa mai privim si din alt unghi:in cazul nefericit in care un jucator sau jucatoare nu isi atinge obiectivele propuse,de vina este intotdeauna antrenorul???eu nu cred..Antrenorul are rolul sau,foarte important,insa actorul principal este jucatorul,de el depinde in cea mai mare masura nivelul performantelor sale...Rasfatatul ala de Murray l-a luat si pe Coretja pt sezonul pe zgura,pe linga armata de antrenori pe care o are,dar el tot un rasfatat ramine cu o atitudine departe de a Soranei...Optimistule,nu intotdeauna mina aia de fier de care pomenesti tu inseamna si ceva benefic in tenis..Tipologia moderna de antrenor este cea a antrenorului care coopereaza cu jucatorul,care incearca sa il ajute,care pune in centrul preocuparii sale jucatorul si nu propria persoana sau competenta..Privind-o pe tecsor cum se comporta,mi s-a parut a ilustra perfect acest tip de antrenor..
Daca vedeai o alta jucatoare de top 100 ramaneai si mai impresonat ...
Pana la urma o cunosti pe Tecsor sau nu ?
Citeam undeva ca antrenorul lui Djokovic s-a impus categoric pt. a se termina un interviu al acestuia la o televiziune la o ora decenta .
Nu inseamna a impune disciplina elevului ca esti obtuz si ca nu esti un coach modern ...
Sorana a fost si este o rasfatata pt. nivelul la care aspira .

Nici Optimistul nu o cunoaste, a vorbit cu ea doar la telefon, dar isi da cu parerea.
Nici eu nu o prea cunosc pe Alina Tecsor (am facut un interviu cu ea si am mai vorbit de vreo doua ori la telefon), insa cred ca Sorana a facut o alegere buna.

Am invatat sa numai iau decizii dupa simple vorbe ci dupa cifre ... Ce jucatori a produs Tecsor ? Ea nu are juniori buni formati de ea dar sa mai aibe experienta de antrenor in WTA ...
Am umblat prin toata tara la atatea turnee dar n-am auzit de ea , sau atunci cand eu vad un junior bun intreb de unde vine si cine-l antreneaza .
N-o cunosc personal,intr-adevar doar am vorbit cu Tecsor la telefon (de 3 ori) ,dar din discutiile avute, nu m-a convins sa-mi las copilul la lotul national pt. o saptamana , fara sa stiu atunci ca ea va fi antrenoarea lui Sorana .
Cat despre alegere ,daca a fost buna sau nu, vorbim la sfarsitul anului - intra in top 50 sau nu .

printulmiskin
6th April 2008, 21:50
Optimistule,daca ti-ai propus cumva sa ma contrazici in orice spun,luindu-ma chiar in bascalie,mi-ar parea rau,pentru ca am in continuare o parere buna despre tine,in ciuda multelor dispute dintre noi..Nu o cunosc pe Tecsor,am emis o parere doar dupa impresia lasata la prima vedere...Vad ca o tii intruna cu Sorana rasfatata,o cunosti tu asa de bine??Eu am auzit cel putin 3 persoane laudindu-i atitudinea si felul de a fi,persoane care o cunosc ..Poti sa explici cam ce inseamna in viziunea ta un coach modern??

Optimistul
6th April 2008, 22:42
Daca tu crezi ca te iau in bascalie te inseli ,tu te-ai contrazis singur referitor la Tecsor ...
Personal n-o cunosc pe Sorana dar am informatii proaspete referitoare la colaborarea cu Tecsor - se spune prin cercuri restranse ca antrenoarea nu prea are cuvant de spus in fata Soaranei .
Pe de alta parte , eu am spus-o de cand s-a incheiat aceasta colaborare ca n-are cum sa iasa ceva bun deoarece Tecsor n-a antrenat nici macar un junior pe care sa-l duca la seniori dar sa-si incerce sansa direct in top 100 WTA - seamana situatia cu Hagi care era pus antrenor la nationala desi nu antrenase niciodata o echipa de club . E posibil sa fie exceptia care incalca regula aceasta Tecsor , dar cate exceptii de-astea ai vazut la viata ta in afara de Murino ?
Un coach modern ? Nu se poate defini in cateva cuvinte ,dar trebuie sa aibe cateva caracteristici importante :
1. Un bun tehnician si pedagog
2. Un bun vizionar
3. Trebuie sa stie sa motiveze elevul in orice situatie
4. Trebuie sa stie sa se faca ascultat , respectat , apreciat de elev
5. Sa reuseasca sa lege o legatura sufleteasca cu elevul
6. Sa fie o persoana serioasa care cauta in primul rand interesul elevului si dupa aceea al lui personal
7. Sa fie la curent cu tot ce apare in tenisul modern legat de jobul lui

Cand o sa gasesti antrenorul asta in Romania care sa satisfaca cerintele de mai sus sa ma anunti si pe mine ... :)

printulmiskin
7th April 2008, 11:22
Intrutotul de acord cu caracterizarea ta pentru un antrenor modern..Insa as fi mai ingaduitor cu rookie si din acest domeniu..Hagi daca avea calitatile in primul rind psiho-pedagogice cred ca s-ar fi descurcat,chiar daca nu avea mare experienta..Milanul din anii 80 care a zdrobit tot a fost facut de un antrenor venit seria a 3-a..Sau pt ca sintem la tenis,tatal surorilor Wiliams le- a dus in top ,fiind un autotdidact..

lucian_iasi
7th April 2008, 13:06
Sorana implineste astazi 18 ani.La multi ani /OLE//OLE//OLE/

In aceasta saptamana,Sorana joaca la turneul de la Amelia Island.In primul tur va juca cu Bethanie Mattek(153 WTA). :D:D

Optimistul
7th April 2008, 20:07
Daca va trece maine de Bethanie Mattek (USA) va juca cu Mauresmo in turul 2 .

Anyway, la multi ani Sorana si succes in cariera !

Cipri
7th April 2008, 20:46
La multi ani Sorana si bft in cariera !!!
:cheer:

luma
7th April 2008, 20:48
Sorana, sa fii fericita si sa-ti vezi visele implinite. La multi ani si succes in cariera! :cheer:

Xplosion
7th April 2008, 21:52
Optimistul te contrazic, cei mai multi antrenori de valoare au fost jucatori de nivel mediu ... nu prea gasesti fosti jucatori exceptionali care sa fie antrenori buni... cei mai multi isi fac loc la echipele mari profitand de performantele lor fotbalistice vezi Stoichkov,Hagi,Van Basten...

Xplosion
7th April 2008, 22:05
Daca va trece maine de Bethanie Mattek (USA) va juca cu Mauresmo in turul 2 .

Anyway, la multi ani Sorana si succes in cariera !

Anul asta romancele au avut si ghinion... adica nu prea am vazut turneu in care sa nu dea peste surorile Williams,Mauresmo,Ivanovic sau Kuznetsova prin tururile 2 sau 3, adica totusi sa ne vedem de lungul nasului ... noi aspiram la top 50 ... sa nu uitam ca au doar 17,18 ani

Optimistul
7th April 2008, 23:03
Optimistul te contrazic, cei mai multi antrenori de valoare au fost jucatori de nivel mediu ... nu prea gasesti fosti jucatori exceptionali care sa fie antrenori buni... cei mai multi isi fac loc la echipele mari profitand de performantele lor fotbalistice vezi Stoichkov,Hagi,Van Basten...

Pe lista aceea a antrenorului modern nu apare ca acesta ar trebui sa fi fost si jucator de calitate ... Cred ca n-ai fost atent .

Hopshio
7th April 2008, 23:07
Daca va trece maine de Bethanie Mattek (USA) va juca cu Mauresmo in turul 2 .

Anyway, la multi ani Sorana si succes in cariera !

mauresmo sa ajunga acolo..nu va juca...ar putea juca cu mauresmo..

Optimistul
7th April 2008, 23:15
De ce ? Crezi ca Mauresmo nu va trece nici de Olga Savchuk , jucatoare venita din calificari ?

lucian_iasi
8th April 2008, 06:26
De ce ? Crezi ca Mauresmo nu va trece nici de Olga Savchuk , jucatoare venita din calificari ?

A castigat Mauresmo...6-0,7-5

Meciul Soranei e primul pe central...probabil la 18 sau 19...

Optimistul
8th April 2008, 08:04
Eu am zis ora 17.00 , parca 7 ore sunt intre noi si Florida ,nu ?

Hopshio
8th April 2008, 15:07
la 17:00 stiu si eu..meciul lui gallovits ii pe la 19:00

lucian_iasi
8th April 2008, 19:31
Sorana a castigat meciul cu Mattek :D:yeah::yes::yes::yes:.Joaca cu Mauresmo in turul 2.Hai Sorana :yes::yes::yes:

Cipri
8th April 2008, 19:52
Sorana a castigat meciul cu Mattek :D:yeah::yes::yes::yes:.Joaca cu Mauresmo in turul 2.Hai Sorana :yes::yes::yes:
bv Sori , bft in meciul cu frantuzoaica :cheer:

Optimistul
8th April 2008, 21:06
Meci greu cu Mauresmo, chiar daca frantuzoaica numai e ce-a fost .

iuli
8th April 2008, 21:10
s-a chinuit si cu mattek :| desi momo e praf....nu cred ca va face prea multe sorana.

Cipri
8th April 2008, 23:06
s-a chinuit si cu mattek :| desi momo e praf....nu cred ca va face prea multe sorana.
eu cred ca te inseli , Sorana cred ca va face o figura frumoasa cu frantuzoaica :D

Optimistul
14th April 2008, 19:53
Din fericire Sorana are un psihic destul de puternic dar nu-i de ajuns cand ai un serviciu slab si mai trebuie lucrat la pregatire fizica ...


Sorana a castigat astazi un meci desi a fost condusa cu set si 4-0.
Mai multe nu zic, ca o sa ma cert cu voi si nu am chef.

Eu asta am postat , repet , are un psihic bun pt. ca asa s-a nascut nu ca ar fi fost formata de cine stie ce psihoterapeut , asta inseamna ca ar fi loc si de mai bine , dar nu este suficient psihicul ca sa poti accede in top 50 anul asta , asa cum crezi si sustii tu .
Sorana nu are antrenor , preparator fizic si nici daruire prin munca si disciplina pt. a accede in primele jucatoare anul asta - ea face imensa greseala sa se bazeze si la nivelul asta f. mult pe talent crezand ca talentul poate inlocui alte neajunsuri .

Nu te mai agita atata de parca ar fi in top 55 acum si mai are o tzara si intra in 50 - stai sa-i iasa si punctele de la Budapesta si sa vedem atunci pe unde mai e ...
Sa nu se inteleaga ca am ceva cu fata asta , din contra , o simpatizez cel mai mult dintre toate jucatoarele romance si nu numai ,dar sunt si matur totodata si nu-mi fac "vise erotice" ca tine Val ca va ajunge vreodata in top 10-20 ...

Spune-i atunci cand ii mai iei interviu ca exista un forumist, Optimistul care o avertizeaza sa se trezeasca cat mai repede ,ca timpul care-l pierde acum experimentand antrenori si metode depasite de antrenamente si pregatire fizica o vor costa f. mult in cariera ei - cu cat se va destepta mai repede cu atat mai bine pt. ea .

Lucian86
14th April 2008, 20:14
Hai sa fim seriosi: in tenisul de performanta nu esti un jucator bun daca nu-ti stapanesti bine emotiile:( Repet ca nu o cunosc bine pe Sorana si sper mult sa nu fie una dintre jucatoarele care raman doar cu talentul :(

Optimistul
14th April 2008, 20:37
Iti spun eu ,Sorana este o Hingis a Romaniei - a inceput tenisul devreme , psihic bun , rezultate remarcabile la juniori ,parintii s-au preocupat f. mult de ea , situatie buna materiala ( avea terenul ei propriu de cand avea parca 12 ani) ,este un talent de 24 K .

Cipri
14th April 2008, 20:50
BV SORANA pt revenirea fenomenala !!!

Val
14th April 2008, 20:59
Eu asta am postat , repet , are un psihic bun pt. ca asa s-a nascut nu ca ar fi fost formata de cine stie ce psihoterapeut , asta inseamna ca ar fi loc si de mai bine , dar nu este suficient psihicul ca sa poti accede in top 50 anul asta , asa cum crezi si sustii tu .
Sorana nu are antrenor , preparator fizic si nici daruire prin munca si disciplina pt. a accede in primele jucatoare anul asta - ea face imensa greseala sa se bazeze si la nivelul asta f. mult pe talent crezand ca talentul poate inlocui alte neajunsuri .

Nu te mai agita atata de parca ar fi in top 55 acum si mai are o tzara si intra in 50 - stai sa-i iasa si punctele de la Budapesta si sa vedem atunci pe unde mai e ...
Sa nu se inteleaga ca am ceva cu fata asta , din contra , o simpatizez cel mai mult dintre toate jucatoarele romance si nu numai ,dar sunt si matur totodata si nu-mi fac "vise erotice" ca tine Val ca va ajunge vreodata in top 10-20 ...

Spune-i atunci cand ii mai iei interviu ca exista un forumist, Optimistul care o avertizeaza sa se trezeasca cat mai repede ,ca timpul care-l pierde acum experimentand antrenori si metode depasite de antrenamente si pregatire fizica o vor costa f. mult in cariera ei - cu cat se va destepta mai repede cu atat mai bine pt. ea .

Acel post nu-ti era adresat tie. Eu vreau sa-i vad pe "tipicarii" aia doi ce zic.
Si-n al doilea rand, nu te mai tot lega de ea. De unde stii ca foloseste metode invechite, de unde stii ca nu e pragatita fizic? Nu-i cunosti nici antrenoare si nici pe ea. Du-te la meciurile ei, du-te la antrenamentele ei, nu te mai lua doar de pe livescore. M-am saturat sa te tot legi ba de antrenoare, ba de ea, ba de nu stiu cine. Asteapta sa se termine sezonul si apoi mai vedem, "Pesimistule:D"
PS: Nu o sa-i transmit nimik, ai avut ocazia sa vorbesti cu ea si nu te-ai aratat. Si-n plus de asta, nu e nevoie sa-i transmit, cred ca a vazut postarile tale de pe celalalt forum.

Optimistul
14th April 2008, 21:41
Acel post nu-ti era adresat tie. Eu vreau sa-i vad pe "tipicarii" aia doi ce zic.
Si-n al doilea rand, nu te mai tot lega de ea. De unde stii ca foloseste metode invechite, de unde stii ca nu e pragatita fizic? Nu-i cunosti nici antrenoare si nici pe ea. Du-te la meciurile ei, du-te la antrenamentele ei, nu te mai lua doar de pe livescore. M-am saturat sa te tot legi ba de antrenoare, ba de ea, ba de nu stiu cine. Asteapta sa se termine sezonul si apoi mai vedem, "Pesimistule:D"
PS: Nu o sa-i transmit nimik, ai avut ocazia sa vorbesti cu ea si nu te-ai aratat.

Am vazut-o si jucand, si am un dar pe care tu nu-l ai , acela "de a citi printre randuri " mai multe nu spun ca par "strange" ...
Hai sa scurtam disputa noastra ! Nea reporter Val iti dai demisia acolo unde esti bagat in seama daca ea nu intra anul asta in top 50 asa cum sustii tu ? Acelasi lucru o sa-l fac si eu daca ea intra in top 50 la sfarsitul anului . Te bagi sau doar iti place sa te dai mare si pe-aici ?

Val
14th April 2008, 22:38
Am vazut-o si jucand, si am un dar pe care tu nu-l ai , acela "de a citi printre randuri " mai multe nu spun ca par "strange" ...
Hai sa scurtam disputa noastra ! Nea reporter Val iti dai demisia acolo unde esti bagat in seama daca ea nu intra anul asta in top 50 asa cum sustii tu ? Acelasi lucru o sa-l fac si eu daca ea intra in top 50 la sfarsitul anului . Te bagi sau doar iti place sa te dai mare si pe-aici ?

Sa-mi dau demisia:happy:, Asta a fost buna:ok:.
Nu ma dau mare pe aici, dar m-am saturat sa tot duci discutia unde-ti convine tie. Vorbim una doua, hop ca Alina e de vina, hop ca nu stiu ce si nu stiu cum. De unde stii ca nu e pregatita fizic cum trebuie? A cazut lata pe teren? Azi dupa 2 ore de meci cu King, a ramas pe teren ca sa se mai pregateasca.
E incredibil, fata asta a intors un meci de la set si 4-0 si tot aveti ceva de comentat.
PS: Daca nu intra in Top 50, nu mai dau pe aici. Nu amesteca cele doua forumuri. Faci acelasi lucru?

Optimistul
14th April 2008, 23:15
Stiam eu ca n-o sa ai sange in tine pt. acest pariu ...E mai usor sa-ti dai cu parerea fara sa fi responsabil , nu-i asa ? Sau sa-i aburesti pe alti cum ca Sorana a recuperat fabulos de la 4-0 in setul 2 cu o jucatoare de pe locul 112 ?
De ce n-ai spus : cum de-a putut o jucatoare din top 200 sa fie in situatia ca numai la doar 2 ghemuri sa ajunga s-o bata pe Sorana ,o jucatoare care viseaza alaturi de mine sa prinda anul asta top 50 si peste cativa top 20 ?
Nu ma intereseaza pe mine ca te-ai saturat tu de mine ca ma leg de Sorana si de antrenoarea ei !Asta-i buna , te crezi sef si aici incat sa impui si altor forumisti OLS cum sa-ti faca pe plac si sa nu te deranjeze cu postarile lor impertinente ? Aici fiecare isi exprima parerea si nu ne deranjeaza ca difera , altfel ne-am plictisi daca toate postarile ar semana , de genul hai Sori ,nu-i nimic ca ai pierdut , lasa ca urmeaza urmatorul turneu ,esti inca tanara si fara experienta , etc ,etc ...
Accept provocarea , dar daca nu intra Sorana in top 50 pana la sfarsitul anului te fac de cacao pe-acolo ,sa vad ce-o sa mai inventenzi ... Daca nu , raman cu impertinentii mei aici .

Val
14th April 2008, 23:30
Stiam eu ca n-o sa ai sange in tine pt. acest pariu ...E mai usor sa-ti dai cu parerea fara sa fi responsabil , nu-i asa ? Sau sa-i aburesti pe alti cum ca Sorana a recuperat fabulos de la 4-0 in setul 2 cu o jucatoare de pe locul 112 ?
De ce n-ai spus : cum de-a putut o jucatoare din top 200 sa fie in situatia ca numai la doar 2 ghemuri sa ajunga s-o bata pe Sorana ,o jucatoare care viseaza alaturi de mine sa prinda anul asta top 50 si peste cativa top 20 ?
Nu ma intereseaza pe mine ca te-ai saturat tu de mine ca ma leg de Sorana si de antrenoarea ei !Asta-i buna , te crezi sef si aici incat sa impui si altor forumisti OLS cum sa-ti faca pe plac si sa nu te deranjeze cu postarile lor impertinente ? Aici fiecare isi exprima parerea si nu ne deranjeaza ca difera , altfel ne-am plictisi daca toate postarile ar semana , de genul hai Sori ,nu-i nimic ca ai pierdut , lasa ca urmeaza urmatorul turneu ,esti inca tanara si fara experienta , etc ,etc ...
Accept provocarea , dar daca nu intra Sorana in top 50 pana la sfarsitul anului te fac de cacao pe-acolo ,sa vad ce-o sa mai inventenzi ... Daca nu , raman cu impertinentii mei aici .
Opa, ai trecut la amenintari. Nu uita ca eu sunt moderator pe acolo si daca incepi sa jignesti pe cineva, te banez de nu te vezi.
Degeaba te bati cu pumnii in piept ca esti de partea ei si ca-i vrei binele, daca tu tot timpul o "decapitezi" dupa fiecare infrangere. Si nu esti singurul, mai sunt si alte persoane. Daca asa intelegi voi sa va comportati, eu nu mai zic nimik. Asa faci si cu fetele tale, le sari in cap dupa fiecare infrangere?
Si asta chiar ca a fost ultimul mesaj pe care-l scriu pe forumul asta.

Optimistul
14th April 2008, 23:53
N-am amenintat cu nimic , am spus ca o sa te fac de cacao acolo unde nu-ti place si unde majoritatea prefera dulcegariile fara sa deranjeze pe Sori sau alta jucatoare romanca care ar putea intra pe forum si vai ,s-ar supara daca i s-ar spune adevarul in fata, si asta am s-o fac respectand regulile generale ale oricarui forum fara sa fie nevoie sa fiu banat .
Daca spun adevarul insemna ca o decapitez ? Ti-am mai spus eu , o sa ai si tu copii , crezi ca daca n-o sa le spui verde in fata copiilor tai atunci cand trebuie o sa iasa ceva din ei ?
Eu nu le sar in cap copiilor mei la infrangere pt. ca deocamdata nu ma intereseaza victoriile, ci tenisul care-l practica . Dupa 14 ani ma intereseaza scorul ,pana atunci invatam ...

Val
15th April 2008, 00:06
N-am amenintat cu nimic , am spus ca o sa te fac de cacao acolo unde nu-ti place si unde majoritatea prefera dulcegariile fara sa deranjeze pe Sori sau alta jucatoare romanca care ar putea intra pe forum si vai ,s-ar supara daca i s-ar spune adevarul in fata, si asta am s-o fac respectand regulile generale ale oricarui forum fara sa fie nevoie sa fiu banat .
Daca spun adevarul insemna ca o decapitez ? Ti-am mai spus eu , o sa ai si tu copii , crezi ca daca n-o sa le spui verde in fata copiilor tai atunci cand trebuie o sa iasa ceva din ei ?
Eu nu le sar in cap copiilor mei la infrangere pt. ca deocamdata nu ma intereseaza victoriile, ci tenisul care-l practica . Dupa 14 ani ma intereseaza scorul ,pana atunci invatam ...
Si dupa 14 ani ce o sa se intample? O sa dai cu ele de pamant cand nu o sa-ti convina cum joaca?
Daca o sa ajunga fetele tale in Top 100 WTA si o sa apara oameni care o sa le acuze, ce o sa faci (uneori avand dreptate, alteori nu)? Daca o sa apara alt Optimist care toata ziua buna ziua o sa se lege de tine, de fetele tale, de antrenorul lor. Te-ai intrebat vreodata treaba asta?
Faci ce vrei, scrii cum vrei, dar s-ar putea sa ajungi de partea cealalta a baricadei si din acuzator sa ajungi acuzat (direct sau indirect).

Optimistul
15th April 2008, 07:08
Ce semeni , seceri ! Daca pana la 14 ani s-a investit corect intr-un junior si intra dupa aceasta varsta intr-un sistem de pregatire profesionist nu exista esecuri decat poate o accidentare stupida cum a avut-o parca Haas la Wibledon care si-a luxat piciorul la incalzirea din inaintea meciului sau alte ghinioane ...
As vrea sa am un Optimist pe langa mine care sa-mi arate atunci cand gresesc referitor la pregatirea fetelor mele ... Cu cat lucrurile se indreapta mai repede cu atat mai bine , n-as vrea sa ma trezesc ca Sorana pe la 20 de ani ca trebuie sa am in spate o adevarata echipa de profesionisti pe care trebuie sa-i si mai ascult ... Ea pierde un timp acum pe care-l nu va mai recupera niciodata ! Pacat ca are o multitudine de calitati de invidiat : psihic , inteligenta , fizic , talent cu carul, anticipatie buna si parinti cu bani care sunt intotdeauna in spatele ei . Dar cum am mai spus, ea e prea rasfatata pt. top 50 pt. ca a avut intotdeauna tot ce si-a dorit sufletzelul de cand era mica ,nu ca Raluca care provine dintr-o familie modesta dar care a invatat de mica ca fara munca si disciplina nu poti accede in tenis in ciuda calitatilor pe care le are care sunt sub Sorana .
Epoca Nastase a murit de mult , cand talentul ocupa un loc primordial , pt. ca tenisul se schimba de la generatie la generatie, vorba lui Agassi, care a prins ca jucator 4 generatii ...

TenisFan
15th April 2008, 08:24
Val lasa explicatiile si scrie-i Soranei un poem de amor
Ca sa ajungeti amandoi in mod ineluctabil in dormitor
Sa va uitati la dvd-uri cand revine de la 4-0 cu Vania King
Si sa cumparati cu banii luati din primul tur numai bling bling.
:shocked: ;) :cool: :D :ok: :yes:

Val
15th April 2008, 08:56
Val lasa explicatiile si scrie-i Soranei un poem de amor
Ca sa ajungeti amandoi in mod ineluctabil in dormitor
Sa va uitati la dvd-uri cand revine de la 4-0 cu Vania King
Si sa cumparati cu banii luati din primul tur numai bling bling.
:shocked: ;) :cool: :D :ok: :yes:

Ce se spun, unde era Eminescu:happy.
Cu Optimistul, chiar daca ma cert in fiecare zi, macar se pricepe la tenis si stie cu ce se mananca, pentru ca e implicat in fenomen.
Tu esti bun doar sa acuzi, insa beleaua mare e ca acuzi fara sa ai habar de prea multe lucruri.
Si asta chiar ca a fost ultimul mesaj pe aici ...

Optimistul
15th April 2008, 09:41
Si tu Val dute la dulcegariile tale care nu deranjeaza jucatoarele noastre in cazul in care acestea isi vad threadurile dedicate lor ... De ce sa fie ceva constructiv in threadurile voastre de acolo cand se poate lungi agonia cu "bombonelele" voastre ?!
Prima agonie pt. Sorana a fost anul trecut cand si-a propus sa intre in prima suta si a terminat anul pe 108 WTA.
Anul asta , alta agonie , viseaza top 50 si saraca a trecut maxim 2 tururi indiferent de categoria turneului ...
Eu prefer sa fiu obiectiv , cu mine insumi , cu copii mei , la slujba , altfel tind sa traiesc in "tara minunilor" cu zane care vin cu bagheta magica si te scot campion peste noapte nerespectand nici-o regula,sau prea putine , si nu vom progresa niciodata atat cat se poate de mult chiar daca traim in Romania ,o tara care nu ofera prea multe pt. performanta ...

Daca ma pricep la tenis de ce nu iei aminte la cele spuse de mine si tot pledezi ca un avocat al Soranei chiar daca esti ridicol de multe ori ?

Val
15th April 2008, 10:31
Si tu Val dute la dulcegariile tale care nu deranjeaza jucatoarele noastre in cazul in care acestea isi vad threadurile dedicate lor ... De ce sa fie ceva constructiv in threadurile voastre de acolo cand se poate lungi agonia cu "bombonelele" voastre ?!
Prima agonie pt. Sorana a fost anul trecut cand si-a propus sa intre in prima suta si a terminat anul pe 108 WTA.
Anul asta , alta agonie , viseaza top 50 si saraca a trecut maxim 2 tururi indiferent de categoria turneului ...
Eu prefer sa fiu obiectiv , cu mine insumi , cu copii mei , la slujba , altfel tind sa traiesc in "tara minunilor" cu zane care vin cu bagheta magica si te scot campion peste noapte nerespectand nici-o regula,sau prea putine , si nu vom progresa niciodata atat cat se poate de mult chiar daca traim in Romania ,o tara care nu ofera prea multe pt. performanta ...

Daca ma pricep la tenis de ce nu iei aminte la cele spuse de mine si tot pledezi ca un avocat al Soranei chiar daca esti ridicol de multe ori ?

Antireclama:happy? Te supara adevarul? Trage o privire sa vezi cum arata forumul acum un an jumatate si vezi cum arata acum (la partea de tenis ma refer).
Ma acuzi ca sunt ridicol, dar nici u nu esti departe de mine cu acuze la nesfarsit la adresa federatiei, a Soranei, a antrenoarei ei.
Sunt convins ca-i vrei binele, dar nu o ajuti cu nimik cu atitudinea asta.

Optimistul
15th April 2008, 13:06
De ce nu ma combati cu fapte nu cu vorbe ?
Despre federatie : Am spus de Federatie de acum un an ca papa banii degeaba si nu-i interesata de performanta .Ce s-a intamplat la Sibiu nu te-a edificat nici acum ? Sau vrei sa-l vezi tu cu ochii tai pe Haradau ca pleaca cu geamantanul plin cu bani din federatie pe care mai si scrie cu litere mari fosforescente 'bani murdari' ?
Despre Sorana si antrenoarea ei :
Eu am spus de anul trecut din toamna de cand si-a luat-o pe Tecsor ca nu e bine ce face si vrei sa spui ca nu-i adevarat ? Ce rezultate grandioase are Sorana de atunci ? Anul asta a trecut maxim 2 tururi , cum da de o jucatoare mai rasarita clacheaza ...
Si tu si ea si ceilalti forumisti ai tai visati ca va intra in top 50 anul asta ,iar peste cativa ani in top 10-20 ... Visati mai fratilor ca nu ma deranjeaza , dar numai veni pe-aici sa ne intoxici si pe noi cu Cancanuri de-astea de-ale tale : daca a recuperat un handicap de la 4-0 in setul 2 cu o jucatoare din top 200 inseamna ca Sorana e mare jucatoare , are un psihic care poate compensa si alte carentze vizibile si ca nu trebuie sa vorbim nimic rau la adresa ei ca nu stim noi tenis si numai tu stii ...

Daca erai asa batzos precum te dai, trebuia sa accepti pariul de mai sus propus de mine .
Lasa vrajeala si combate-ma cu fapte pt. ca astfel se dovedeste ca tu esti ridicol si nu eu !!!

Cat despre forumul asta nu inteleg de ce te intereseaza asa de mult soarta lui ... Eu scriu aici pt. ca sunt pasionat de tenis. Chiar daca sunt moderator acum tot la fel de mult ma implic si nu ma intereseaza parerea ta despre OLS atata timp cat pe aici sunt useri ca Luma,Adrian,Tenisfan,Iuli,Printul,Lucian_Iasi,Luci an 86,Vassy,Ciprian, Spook,Andreea cu care-mi face placere sa discut liber ,fara sa fie cineva stresat cum se intampla la tine ca daca a scris cineva ceva nelalocul lui se supara Sori ...
Acolo toti sunt o apa si-un pamant fara prea multe discutii contradictorii , aici noi "ne certam" ,noi ne impacam, ca-ntr-o familie democratica ,fiecare isi expune punctul de vedere liber .
Si inca ceva nu ma intereseaza numarul userilor pt. ca nu sunt actionar pe-aci si nu castig nimic .

Val
15th April 2008, 14:02
Asa e, toti suntem o apa si-un pamant, incepand cu Leonte Ianovschi, Sorana, Cruciat, Copil, Ruxandra Dragomir. De ce nu te-ai bagat sa discuti cu ei? Stai si bombani pe la colturi in loc sa vii sa discuti cu ei. Daca nici pe ei nu stii sa-i respecti, atunci sa fii sanatos.
SI ASTA CHIAR CA A FOST ULTIMUL MESAJ.

iuli
15th April 2008, 15:08
Discutie aprinsa aici :)
Parerea mea...Sorana este cea mai talentata din noul val dar atunci cand pierde la jucatoare de sub ea in clasament nu va ajunge in top 50. Degeaba a castigat cu Jankovic sau Radwanska daca pierde cu Muller sau Kanepi si are mari probleme cu Mattek, Cravero sau King. Val, sa revii de la set si 0-4 impotriva locului 112 wta nu este o performanta. Si mai mult, nu stiu cati au zis ca Sorana nu are psihic, cei care au zis asta si-au schimbat parerea pe parcurs.
Si acum te poti si gandi la tot ce repeta obsesiv Optimistul, faptul ca antrenorul este de vina. Poate are dreptate, poate si varsta sa fie...
Dar un lucru e sigur, Sorana nu va ajunge in top 50 pana la sfarsitul anului.

Optimistul
15th April 2008, 15:27
Asa e, toti suntem o apa si-un pamant, incepand cu Leonte Ianovschi, Sorana, Cruciat, Copil, Ruxandra Dragomir. De ce nu te-ai bagat sa discuti cu ei? Stai si bombani pe la colturi in loc sa vii sa discuti cu ei. Daca nici pe ei nu stii sa-i respecti, atunci sa fii sanatos.
SI ASTA CHIAR CA A FOST ULTIMUL MESAJ.

Cu Leonte Ianovschi am discutat destul , cu ceilalti nu i-am prins live ca de,mai am si alte lucruri de facut decat sa stau pe forum ...
Pe la colturi nu bomban ca nu-mi sta in caracter si daca te uiti pe threadul Soranei am spus si acolo ce am avut de spus dar n-am primit raspuns ...
De bombanit cred ca ai inceput tu sa bombani de nervi ca ai trambitat atata viitoarele succese ale Soranei si n-apare nimic la orizont si mai te faci si de ras ca de, te dai mari specialist aparut peste noapte ...

lucian_iasi
15th April 2008, 20:15
A inceput meciul Soranei cu Anna Chakvetadze.Sorana conduce cu 5-2.:yes::yes::yes: :D:D:D

iuli
15th April 2008, 20:23
Super inceput pt Sorana, are 2 breakuri in fata, 5-2.

lucian_iasi
15th April 2008, 20:25
SET Sorana 6-2 :D :D :D:yeah: :yeah: :yes: :yes: :yes:

iuli
15th April 2008, 20:27
Devine interesant. :)

lucian_iasi
15th April 2008, 20:38
5-1 ptr rusoaica :(:(:(:( set decisiv e clar

Hai Sorana :) :D

iuli
15th April 2008, 20:47
Lucian, am deschis thread pentru Charleston.

Lucian86
15th April 2008, 21:38
Asa da!!!! 6-2 in decisiv cu Chakvetadze

Corectati-ma daca gresesc insa cred ca e cea mai mare victorie a Soranei in WTA

Hopshio
15th April 2008, 21:40
Discutie aprinsa aici :)
Parerea mea...Sorana este cea mai talentata din noul val dar atunci cand pierde la jucatoare de sub ea in clasament nu va ajunge in top 50. Degeaba a castigat cu Jankovic sau Radwanska daca pierde cu Muller sau Kanepi si are mari probleme cu Mattek, Cravero sau King. Val, sa revii de la set si 0-4 impotriva locului 112 wta nu este o performanta. Si mai mult, nu stiu cati au zis ca Sorana nu are psihic, cei care au zis asta si-au schimbat parerea pe parcurs.
Si acum te poti si gandi la tot ce repeta obsesiv Optimistul, faptul ca antrenorul este de vina. Poate are dreptate, poate si varsta sa fie...
Dar un lucru e sigur, Sorana nu va ajunge in top 50 pana la sfarsitul anului.

tin sa te contrazic..cu victoria de azi sorana cred ca poate sa ajunga in top50..sper sa nu fie doar o intamplare victoria aceasta si sa treaca mai departe in turneu...asta sper..daka trece si sparge gheata atunci cred ca va termina in top 50

TenisFan
15th April 2008, 22:14
LOL. S-o uitat sa vedem ce scriem noi despre ea si s-o suparat. Acum eu vreau s-o bata si pe Cornet si sa joace sfertul de finala cu Safina si apoi semi-finala cu Sharapova si e ok. :shocked: ;)

iuli
15th April 2008, 23:23
tin sa te contrazic..cu victoria de azi sorana cred ca poate sa ajunga in top50..sper sa nu fie doar o intamplare victoria aceasta si sa treaca mai departe in turneu...asta sper..daka trece si sparge gheata atunci cred ca va termina in top 50

Cu victoria de azi, Sorana a ajuns in turul 3 si atat.
Mai e mult pana departe.


LOL. S-o uitat sa vedem ce scriem noi despre ea si s-o suparat. Acum eu vreau s-o bata si pe Cornet si sa joace sfertul de finala cu Safina si apoi semi-finala cu Sharapova si e ok. :shocked: ;)

Si, si, si...hai sa ne trezim.

Sorin Blaj
16th April 2008, 11:15
O performanta mare, cea mai mare din cariera. Pana acum.

lucian_iasi
21st April 2008, 11:03
Sorana in aceasta saptamana se afla pe locul 73,cu 13 locuri mai sus fata de saptamana precedenta :ok:

lucian_iasi
28th April 2008, 19:39
Sorana Cirstea(fav 7) - Marina Erakovic 2-6,6-3,6-2 :D in primul tur al turneului de la Fes

Optimistul
28th April 2008, 23:48
Succes pe mai departe !

Universal
29th April 2008, 00:20
La Race este pe 74, iar in Entry este pe 98-deci este de top 100 fata,si frumoasa,are toate calitatile sa ajunga mare ;)

Iaco
1st May 2008, 12:48
Azi joaca la Fes in turu doi cu partenera de dublu...meciu se poate vedea si live www.myp2p.eu ... doar dulko cred ca poate sa o bata pe sorana aici...mai ales ca o groaza de favorite au pierdut deja...poate isi ia revansa in fata lu dulko pentru finala de la budapesta de anu trecut

lucian_iasi
1st May 2008, 18:03
La dublu Sorana & Pavlyuchenkova au castigat 7-6,7-5 :D iar in turul urmator adversarele s-au retras :D

Sorana Cirstea - Anastasia Pavlyuchenkova 6-4 :D :yeah: :yes:

TenisFan
1st May 2008, 18:30
Si e 2-1 pt rusoaica in setul 2 dar Sorana tocmai ce a facut break si serveste sa egaleze. ;)

lucian_iasi
1st May 2008, 18:34
2-2 in setul 2.Acum face break Sorana :):D

Cum spuneam:D,3-2 Sorana care serveste

TenisFan
1st May 2008, 18:44
4-2 Sorana. Ar fi cazul s-o termine in 2 seturi scurte. ;)

lucian_iasi
1st May 2008, 18:48
Break Sorana :D :D 5-2 va servi ptr meci :yeah: :yeah: :yeah:

Gata :D 6-4,6-2 pentru Sorana :yeah: :yeah: :ok: :yes:

TenisFan
1st May 2008, 18:56
Excelent meci pentru Sorana. Sa speram ca o sa ramana constanta si la acest nivel. Maine are meci greu in sferturi cu Dulko. :shocked: Trebuie sa-si ia revansa pentru ca anul trecut a pierdut finala de la Budapesta la argentinianca. ;)

lucian_iasi
1st May 2008, 18:57
Da,care pierde maine pierde punctele de anul trecut.Sper sa fie Dulko :D

Iaco
1st May 2008, 19:12
A jucat bine azi a dat mult mingi castigatoare...sper doar sa ii itnre primul serviciu ca iar a fost cu serviciu in piuneze...sa o bata pe dulko ca sa isi ia revansa:D:D

lucian_iasi
1st May 2008, 19:15
Dulko trebuie sa treaca intai de Emilie Loit,dar nu cred k va avea probleme.

Iaco
1st May 2008, 19:27
e deja 3-1 pentru dulko....se pare ca infruntarea dintre cele doua este inevitabila:D:D...oricum la ce aratat astazi are toate sansele sa treaca de argentianca...mai ales ca intalnirea de la Budapesta pe zgura a fost echilibrata anu trecut...cel putin al inceput:D:D

lucian_iasi
2nd May 2008, 14:16
A inceput meciul dintre Sorana si Dulko....meciul este transmis si pe bet 365...trebuie doar sa va inregistrati.

6-0,1-0 pentru Dulko :( :headbang: :no:

Iaco
2nd May 2008, 14:42
Nu mai face nimica e nervoasa iar primu serviciu intra din doi in trei...in ritmu asta nu are nici o sansa...iar pe serviciu lui dulko a facut de vreo 2 ori 0-30 si de acolo nu mai castiga nimic :(:(...pacat avea o sansa la turneul asta

Ii mai intra si toate mingile la argentiniaca:(:(

E gata meciu...da joaca execrabil doar afara da

lucian_iasi
2nd May 2008, 14:47
6-0,5-0..incredibil :( :( :no: :no: :headbang: :no: :(

TenisFan
2nd May 2008, 14:57
:cry: Ok eu inteleg ce vrea sa faca. Cea mai mare revenire din istoria tenisului. :cry: De la 6-0 si 5-0 si 30-0 a castigat 4 puncte consecutiv si e 1-5. Acum o sa castige 7-5 setul si apoi meciul cu 6-2 in decisiv. E ok. ;)

lucian_iasi
2nd May 2008, 15:03
Final...6-0,6-3 dulko :( :( :( :no: :no: :headbang:

Iaco
2nd May 2008, 15:13
Pacat daca reusea sa intoarca meciu cre ca era cea mai mare revenire din istoria tenisului:D:D...daca juca asha tot meciu avea sanse da la cum a jucat in primu set:(:(

Universal
2nd May 2008, 15:29
ei..acum sa fim si realisti, argentinianca a fost prea buna astazi ;)

lucian_iasi
4th May 2008, 09:06
Sorana a castigat primul titlu din cariera :D :yeah: :yeah: in proba de dublu la Fes.In finala,Sorana & Pavlyuchnkova au invins dublul rus Kleybanova/Makarova cu 6-2,6-2 :yeah: :yeah:

Cipri
4th May 2008, 12:29
Sorana a castigat primul titlu din cariera :D :yeah: :yeah: in proba de dublu la Fes.In finala,Sorana & Pavlyuchnkova au invins dublul rus Kleybanova/Makarova cu 6-2,6-2 :yeah: :yeah:
BV SORANA :party:

Iaco
4th May 2008, 13:12
in 38 de minute...:D:D

lucian_iasi
4th May 2008, 20:14
Sorana joaca saptamana viitoare la turneul de 50,000 euro Gaz de France de la Bucuresti unde este favorita 2.In primul tur Sorana va juca cu Marinne Giraud(Mauritius) nr 248 WTA.In turul 2 Sorana ar putea juca cu Mihaela Buzarnescu.:ok:

Iaco
4th May 2008, 23:31
De ce nu merge la roma?? olaru joaca...cine e favorita 1 la bucuresti?

lucian_iasi
4th May 2008, 23:36
Favorita 1 e Petra Cetkovska nr 96 WTA.

Sorana joaca la acest turneu de la Bucuresti,deoarece Gaz de France este unul din sponsorii Soranei.

Raluca Olaru nu joaca.

Optimistul
7th May 2008, 09:19
Ieri am fost la arenele BNR sa urmaresc in special jocul Soranei.
Nu este avantajata de zgura cum e de rapida datorita tehnicii defectoase de lovire - prea plat pt. FH . Pacat ca ea vrea sa progreseze si nu are cu ce ... In timpul meciului dupa ce a incercat un lung de linie pe BH care i-a iesit afara o jumatate de metru se uita la Tecsor cerandu-i ajutor . Cu priza ei prea deschisa pe BH nu poate sa loveasca cat poate de tare si sa intre in teren,decat numai daca loveste de la o inaltime mai mare .
Procentul la primul serviciu f. slab, cred ca a fost maxim 35 % , iar serviciul 2 intra, dar nu pune probleme ... Am vazut ca se lucreaza la acest capitol pt. ca Tecsor ii mai amintea sa ridice umarul .
Intr-un interviu recent Sorana spunea ca anul asta vrea sa intre in top 30 , imi pare rau sa spun, eu n-o vad in sistemul asta sa intre vreodata in top 30 .

Iaco
7th May 2008, 09:23
Si eu din meciurile pe care le-am vazut la fes principala problema este serviciul...daca i-ar intra primul serviciu eu zic ca ar intra fara probleme in top50/30...una e sa joci cu primu serviciu si sa pui probleme de prima data...oricum la ce procentaje are la serviciu e bine ca reuseste sa castige si asha:D:D...deci logic ar fi daca ar reusii sa aiba procentaju la primu serviciu in jur de 50 % ar avea mult mai multe sanse sa treaca de jucatoarele mai bine cotate:D:D

lucian_iasi
8th May 2008, 20:06
Sorana a trecut de Alexandra Damaschin in turul 2 al turneului Gaz de France Stars de la București,cu scorul de 6-0, 5-7, 7-6 si va juca in sferturi cu Simona Halep.(gsp)

Optimistul
8th May 2008, 20:16
Sincer , si nu stiu cu cine sa tin in ac. meci ...

printulmiskin
8th May 2008, 21:35
Le-am vazut acu o luna antrenindu-se impreuna(Sorana cu Halep),pe hard e adevarat,dar Halep era clar dominata de Sorana la toate capitolele..Deci e afvorita certa in meciul de miine..

TaciAcolo
11th May 2008, 18:55
a pierdut finala de la bucuresti ..cu o amatoarea slaba rau fata asta

Optimistul
11th May 2008, 21:56
Sorana a pierdut in doua seturi la tie-break . Cu jocul asta "diluat" si inconstant nu are sanse sa intre vreodata in top 30 , mai ales anul asta, asa cum viseaza ea in unul din ultimele ei interviuri ...

adrian_str
11th May 2008, 22:05
Sorana a pierdut in doua seturi la tie-break . Cu jocul asta "diluat" si inconstant nu are sanse sa intre vreodata in top 30 , mai ales anul asta, asa cum viseaza ea in unul din ultimele ei interviuri ...

Si macar daca ar fi jucat impotriva unei adversare mult mai puternice... Personal, am fost dezamagit de prestatia ei... Nu stiu cum a jucat in celelalte meciuri, insa in finala s-a comportat sub asteptari...:hmm:

Cneazul
11th May 2008, 22:24
ea e nr 92 WTA si a pierdut in fata nr 91 WTA. sincer si eu ma asteptam sa castige. juca acasa, avea publicul de partea ei si era de asteptat sa castige. oricum, n`a jucat foarte rau. o sa urce putin in clasament

Optimistul
11th May 2008, 22:47
A castigat 25 de puncte .
Turneul asta l-a jucat obigata cumva caci era organizat de unul din sponsorii sai si din pacate s-a facut de ras ...
Cum poti sa pierzi in fata lui 91 WTA cand tu ai nasul pe sus pt. 30 WTA anul asta ? Se mai supara fanaticii ei ( fani nu pot sa le spun ca si ei bat campii ) cand spun ca e prea rasfata pt. pozitia la care aspira ...
Trebuie sa-si vada lungul nasului, sa-si ia echipa de profesionisti si sa-i asculte, ca numai este fata mami acu' la 18 ani, poate sa se desparta de familie daca este nevoie si sa se antreneze in alta tara unde sunt specialisti pt. top 30 daca aici nu-i are !

Optimistul
11th May 2008, 23:19
Am mutat postarile aici ca sa le avem la 'dosar' , cine stie poate ca-ntr-o zi Sorana va citi si de pe aici si se va trezi cumva din starea asta care n-o ajuta la nimic , mai ales ca pierde un timp f. important pt. cariera sa ...

lucian_iasi
12th May 2008, 10:53
Sorana urca 11 locuri in aceasta saptamana pana pe 81.

TenisFan
12th May 2008, 15:25
De ce nu participa la Roma? Olaru de ce nu participa la Roma? :shocked: E accidentata(ma refer la Olaru)?

Optimistul
12th May 2008, 16:48
Este accidentata la mana stanga . Vrea sa participe la RG .

lucian_iasi
19th May 2008, 09:37
Sorana se afla in aceasta saptamana tot pe locul 81.Joaca in aceasta saptamana la Istanbul si in primul tur va juca cu o jucatoare venita din calificari.Insa in turul 2 ar putea sa o intalneasca pe Agnieszka Radwanska(15 WTA si favorita 2).

TenisFan
20th May 2008, 12:30
Sorana o scalpat-o pe Peskiric din Slovenia 6-3 6-4 si o va intalni pe Radwanska. Acum ori niciodata! :shocked:

Iaco
20th May 2008, 12:47
La cirstea ma asteptam sa castige...la istanbul acuma joaca liana ungur cu ceva turcoaica si dupa cum evolueaza scorul tot ce e posibil sa ajunga in turul 2:):)

Dani3l
20th May 2008, 12:53
Am jucat la pariuri ca va castiga la dublu...:)

TenisFan
20th May 2008, 13:08
Da. As vrea si eu mai multe informatii despre Liana Ungur. Fata a venit din calificari si e pe tabloul principal. Joaca in primul tur cu ceva wild-card turc pe care e pe cale s-o scalpeze. A luat primul set 6-2 si acum e 3-3 in setul secund! Bafta! :yeah:

carbu
20th May 2008, 15:33
Da. As vrea si eu mai multe informatii despre Liana Ungur. Fata a venit din calificari si e pe tabloul principal. Joaca in primul tur cu ceva wild-card turc pe care e pe cale s-o scalpeze. A luat primul set 6-2 si acum e 3-3 in setul secund! Bafta! :yeah:

Ce-ti pot spune ca este fata cea mica a lui Ilie Balaci, casatorita cu tenismanul Adrian Ungur. Ca o paranteza, din ce in ce mai multe fete de fotbalisti se apuca de tenis, unele dintre ele si cu ceva rezultate. Le-as mai mentiona aici pe Alexandra Damaschin si Luana Rednic. Revenind la Liana, nu trebuie sa ne entuziasmam prea tare pt ca tabloul calificarilor la Istanbul a fost destul de slab avand in vedere ca grosul jocatoarelor intre locurile 100 si 200 participa in calificari la Roland Garos. In plus, a beneficiat si de un culoar favorabil intalnind in primul tur o turcoaica mai slab cotata, posesoare a unui WC. Pe care a si invins-o in final, greu, dupa un set decisiv incheiat la tie-break. In turul 2 insa, cu Elena Dementieva va fi alta mancare de peste. Oricum, punctele adunate o vor ajuta sa urce destul de mult in clasament iar curajul ei de a se inscrie in calificarile unui turneu WTA a dat roade. Felicitari pentru cine i-a facut programul! Parerea mea este ca va ramane in continuare o jucatoare constanta de turnee de 50K.

lucian_iasi
20th May 2008, 16:21
Am jucat la pariuri ca va castiga la dublu...:)

Pai ai pierdut ca Sorana a cam incasat-o la dublu :(
Cirstea/Domachowska - Ditty/Klepac 4-6,2-6 :(

Liana s-a chinuit cu turcoaica :( 6-2,4-6,7-6 pentru Liana

Sorin Blaj
20th May 2008, 16:38
Da. As vrea si eu mai multe informatii despre Liana Ungur. Fata a venit din calificari si e pe tabloul principal. Joaca in primul tur cu ceva wild-card turc pe care e pe cale s-o scalpeze. A luat primul set 6-2 si acum e 3-3 in setul secund! Bafta! :yeah:

Cariera (2001-2007): http://home17.inet.tele.dk/wta/sp/bala3377.htm

Continuare cariera (2008): http://www.wta96.com/wiki/lresults.php?spnr=3377

Atentie la anii 2003 si 2004: http://sportpedia.mysport.ro/Raluca_Olaru

Gdynia 2007:http://www.netsport.ro/stiri/28/25169/Liana-Balaci-Ungur,-finalista-la-turneul-de-la-Gdynia.html

Bucuresti 2006: http://www.geocities.com/wtatur/tur2006/buch2434.htm

http://www.newz.ro/stiri/adrian-ungur-s-a-casatorit-cu-fiica-lui-ilie-balaci_n10908.html

TenisFan
20th May 2008, 18:24
Am cautat si eu apoi pe google si am aflat mai multe. ;) Multam oricum. Are cu Dementieva in turul urmator. :cry: :shocked:

lucian_iasi
20th May 2008, 18:27
Da,cu Dementieva...daca face 5 game-uri Liana se poate considera bucuroasa....

Iaco
21st May 2008, 10:41
Uai ce si-o incalta de la radwanska :(:(:( eu nu inteleg cum poti sa pierzi asha si sa mai si vrei top50:(:(...pacat!

Vraciul
21st May 2008, 10:55
6-0 6-0 radwanska in 45 de minute :shocked:

TenisFan
21st May 2008, 10:56
Hai sa va explic cum s-a jucat meciul asta. ;) In fiecare game cam asa:
http://ninesisters.files.wordpress.com/2008/04/hurdlefail.png?w=207&h=300

Oricum mie mi s-a parut ca s-a luptat pe final a salvat o minge de meci. Merita sa intre-n decisiv. :( N-a fost sa fie. Are mai mult noroc data viitoare. :cry: :happy

lucian_iasi
21st May 2008, 11:42
Ce umilinta :( :(

raulmad
21st May 2008, 12:01
Super tare, TENISFAN!!!!!

In putine cuvinte ai exprimat perfect rezultatul.....

Adevarat, Radwanska este nr 15 WTA dar pt cineva care viseaza la top 50 este umilitor. Asta e. Mai putine vorbe ("Cu jocul meu pot bate pe oricine" - declaratia data dupa ce a batut-o pe Chakvetadze) si mai multa munca......

Dani3l
21st May 2008, 13:40
6-0 6-0 radwanska in 45 de minute :shocked:

Las mai..ce conteaza?:D Important e ca-i bunaciune de bunaciune:great:

Lucian86
21st May 2008, 15:34
S("Cu jocul meu pot bate pe oricine" - declaratia data dupa ce a batut-o pe Chakvetadze)

Eu zic ca Chakvetadze cu jocul ei poate sa piarda impotriva oricui:happy

Oribila infrangere:(

lucian_iasi
21st May 2008, 16:16
Da,cu Dementieva...daca face 5 game-uri Liana se poate considera bucuroasa....

Se pare ca m-am inselat...a facut 8 game-uri ...6-2,7-6(4) pentru Dementieva dupa 1 ora si 33 minute.

TenisFan
21st May 2008, 17:37
Liana a facut o gramada de break-uri dar n-a putut sa-si mentina serviciul. Macar s-a luptat cu numarul 7 mondial. :shocked: Respect. :yeah: Sa ia si vedeta de Sorana notite. ;)

Optimistul
21st May 2008, 18:05
Uai ce si-o incalta de la radwanska :(:(:( eu nu inteleg cum poti sa pierzi asha si sa mai si vrei top50:(:(...pacat!
Cred ca ai inteles gresit , in ultimul ei interviu de acum o luna a spus ca vrea sa intre anul asta in top 30 ?! Cand am spus ca e prea rasfatata si nu stie ce spune pt. ce vrea ea de la tenis mi s-a spus c-o jignesc pe Sorana ?!

Sa speram ca n-a fost accidentata ca prea s-a facut de ras ...

Super tare, TENISFAN!!!!!

In putine cuvinte ai exprimat perfect rezultatul.....

Adevarat, Radwanska este nr 15 WTA dar pt cineva care viseaza la top 50 este umilitor. Asta e. Mai putine vorbe ("Cu jocul meu pot bate pe oricine" - declaratia data dupa ce a batut-o pe Chakvetadze) si mai multa munca......
Care joc ? Cel de-a pune mingea in teren cum o fi ... Sorana n-are nici-o lovitura de baza : serviciul e la pamant , cu dreapta loveste extrem de plat ,iar reverul il joaca cu o priza prea deschisa ,mai pune pe deasupra ca are in spate pe "vestita" antrenoare de WTA Alina Tecsor si reteta e completa ...

Se pare ca m-am inselat...a facut 8 game-uri ...6-2,7-6(4) pentru Dementieva dupa 1 ora si 33 minute.
Si Liana cred ca-i lua azi macar un ghem polonezei ...

vassy
21st May 2008, 18:49
Totusi sa apreciem faptul ca nu s-a retras, a luptat pana la capat :ok:
In top 50 nu ajungi asa peste noapte, intai pierzi cu 6-0 6-0, apoi cu 6-0 6-1 ;)

Optimistul
21st May 2008, 19:37
Si asa ajungi de abia la 40 de ani in top 30 ...

Sorana e inteligenta si sigur va invata ceva din aceasta infrangere - sper s-o demita pe Tecsor si sa-si gaseasca un sistem performant in spatele ei care s-o duca in top 30 peste cativa ani , acolo unde ea isi doreste atat de mult .