PDA

View Full Version : Etapa 28: Gloria Buzau - Petrolul Ploiesti



tchibos
29th April 2007, 13:58
Gloria Buzau - Petrolul Ploiesti

Data: 05-05-2007

Discutii inainte si dupa meci aici :ok:


1 Gloria Buzau 49 27 14 7 6 43 26 17
2 Petrolul 46 26 13 6 7 39 31 8

Ray1
29th April 2007, 14:58
Cum am zis si in etapa trecuta nu cred ca buzaul o sa termina pe primul loc deci un X2

kain
29th April 2007, 15:13
Meci de 1X, Petrolul nu ma impresioneaza, Gloria va ramane pe locul 1 /OLE/

TeoBz
29th April 2007, 17:30
1 direct... sigur castigam

Forza-Dinamo
29th April 2007, 17:51
De obicei sunt circumspect, dar m-am lamurit ca atunci cand Petrolul joaca corect nu are cum sa castige. Deci cu toata lipsa de forma a Gloriei, 1 solist.

KLMN
29th April 2007, 22:04
Si eu cred ca Buzau nu poate scapa victoria.

N0_NaM3
1st May 2007, 10:46
De obicei sunt circumspect, dar m-am lamurit ca atunci cand Petrolul joaca corect nu are cum sa castige. Deci cu toata lipsa de forma a Gloriei, 1 solist.

looool...si in tur cum a jucat Petrolul ???...cand v`a dat 3 in 10 min ???
tare mentalitatea la Rom` astia...! (numai 'blate' vad)

best_lazialul
1st May 2007, 16:14
Chiar crezi ca are rost sa vorbim de felul in care s-a jucat meciul din tur..?

Revenind la meciul de sambata, cu siguranta jucatorii Gloriei vor lupta, vor incerca sa castige toate cele 3 puncte, care ar aduce mult-visata promovare..
Iar daca vom lua biletele pt Liga I la sfarsitul unui meci cu Petrolu, bucuria va fi cu atat mai mare..

CHITU
3rd May 2007, 10:28
Chiar crezi ca are rost sa vorbim de felul in care s-a jucat meciul din tur..?

Revenind la meciul de sambata, cu siguranta jucatorii Gloriei vor lupta, vor incerca sa castige toate cele 3 puncte, care ar aduce mult-visata promovare..
Iar daca vom lua biletele pt Liga I la sfarsitul unui meci cu Petrolu, bucuria va fi cu atat mai mare..

nustiu dc va agitati atat(dar este dreptul vostru sa visati)pt ca ,cei din conducerea PETROLULUI moreni vor face un mare blat..si daca nu va bat pe voi tot vor promova PRIN BLAT......

Gabri3l
3rd May 2007, 12:14
Petrolul vrea control antidoping cu Gloria Buzău

Conducerea grupării Petrolul Ploiești a solicitat efectuarea unui control antidoping atât pentru jucătorii săi, cât și pentru componenții formației Gloria Buzău, la meciul de sâmbătă, din etapa a 28-a a Ligii a II-a, Seria I. Conducerea ploieștenilor este dispusă să plătească peste 20.000 de lei pentru efectuarea controlului.

Ion Viorel: "Este foarte bine ceea ce au facut. Au cerut control antidoping deoarece se mira cum mai pot eu sa joc la aproape 40 de ani. Daca au bani de cheltuit, treaba lor."

CHITU
3rd May 2007, 16:51
http://www.sport.ro/stiri/4827/O-nou...-Ploiesti.html

tchibos
4th May 2007, 00:29
ce meci se anunta.. deja au inceput sicanele reciproce.. cred ca pierde Gloria pana la urma

best_lazialul
4th May 2007, 12:02
De abia astept meciul :D O victorie a Gloriei ar insemna un pas urias catre Liga I. Un egal n-ar fi prea bun dar totusi ar mentine-o pe formatia buzoiana in cursa pentru promovare, in timp ce o infrangere ar reduce drastic sansele de a evolua pe prima scena a fotbalului romanesc din sezonul viitor. Poate ca sunt si putin subiectiv :D dar mizez pe victoria gazdelor.
Echipa probabila Gloria: Barbu - Vlaicu (Petre), Gheorghita, Ciortea - Popa, Popliaca, Doicaru, Iovita - Cl. Ionescu, Ion Viorel - Bunica

tchibos
4th May 2007, 12:17
asa e, daca bate Gloria e ca si promovata

kain
5th May 2007, 13:20
asa e, daca bate Gloria e ca si promovata

Gloria Buzau - Petrolul 2-1 (1-0)
Au marcat: Cl. Ionescu ('31-pen), Bunica ('71) / Budescu ('57)

Gloria: Barbu - Petre, Gheorghita, Ciortea - Popa, Popliaca ('63 Lefter), Doicaru, Iovita - Sotrocan ('37 Ion Viorel), Cl. Ionescu ('87 Vlaicu) - Bunica

Deci, a promovat Gloria Buzau /OLE/

Ray1
5th May 2007, 13:26
da gloria a castigat greu.dar in liga I nu stiu ce poate sa faca

MagicTouch
5th May 2007, 13:52
Pacat de un mijloc laborios si ambitios ca in rest Petrolul e un ZERO mare.
In lipsa de portar au pus o stafida antica si cheala care nici portar la uzina 1 Mai nu ar fi fost pe timpul unui Toma, Liliac sau alti portari buni de la Petrolul.
Apararea e varza...atacul plin de figuristi carora li s-a urcat vedetismele la cap. La 1 - 1 vedeta orasului (cica) Marinescu in loc sa faca 1 -2 s-a crezut Raul, Dica sau nu stiu cine si a incercat un lob rasuflat. Mai bine acest Petrolul Ploiesti (viitor Petrolul Moreni sau cine mai stie) mai sta ceva timp in Liga a doua pana face ceva echipa care sa faca fata in liga I. Mai bine ii lasa pe Buzau sa promoveze...sa se faca aia de rusine :happy pentru ca daca nu fac ceva transferuri serioase in vara...cu echipa asta e ai de mama lor in Liga I. Totodata pacat de acei suporteri loiali echipei Petrolul care se zbat ....degeaba. Atat timp cat mafia din Ploiesti va ramane mafia din Ploiesti acesti suporteri nu vor avea nici o satisfactie.

Lordul
5th May 2007, 14:18
Gloria Buzau a castigat meciul cu Petrolul .Au fost 10.000 spectatori la meci ..atmosfera a fost superba ..Ioan Viorel la aproape 40 de ani a pasat excelent lui Bunica pt golul victorie .In urma acestui succes Gloria Buzau e 90 % la promovata .

Gabri3l
5th May 2007, 21:48
Gloria Buzau - Petrolul Ploiesti 2-1

Buzaul a marcat prima printr-un penalty la limita, dupa ce anterior am avut 2 ocazii bune de a deschide noi scorul...
in repriza a 2a ,am inceput in forta, am reusit sa egalam dupa o faza excelenta creata de lupi si incheiata cu un voleu de exceptie la coltul lung al lui Budescu...
apoi, am irosit alte cateva ocazii de a ne desprinde, L. Marinescu s-a crezut pt un timp C. Ronaldo si a vrut sa inscrie un gol printr-un lob de mare efect
de inscris eram sigur ca vom inscrie...insa speram in fine ca nu vom mai lua gol, dar apararea a fost mai varza ca de obicei...cele 2 goluri pe care le-am primit au fost pe greseli grave in aparare...
.................................................. ............................................
dupa ce am inceput sa scandam la un moment dat..."in poiana din padure aveau casa 2 stelisti, vine lupul si le spune, ce le spune?! ... steaua,... steaua...tot steadionul ne-a fluierat...noi nici macar nu i-am bagat in seama...
revenind la meci, rezultatul este injust, dupa numarul de ocazii trebuia ca la final buzoienii sa se multumeasca si cu 1p...Petrolul Ploiesti a fost mai buna ca Gloria Buzau in ambele meciuri din acest campionat...
pentru Petrolul, urmeaza miercuri meciul decisiv cu Otopeni pe care trebuie neaparat sa-l castigam...

georgebz
6th May 2007, 13:07
cat despre spectatorii buzoieni...nu prea am ce comenta...intr-adevar multi "sclavi" stelisti in tribuna...care ne-au huiduit cand noi, suporterii adevarati ai Petrolului am inceput sa injuram pe steaua...
dupa ce am inceput sa scandam la un moment dat..."in poiana din padure aveau casa 2 stelisti, vine lupul si le spune, ce le spune?! mooie steaua,mooie steaua...tot steadionul ne-a fluierat...noi nici macar nu i-am bagat in seama...


intr-adevar sunteti suporteri adevarati ... voi jucati cu Gloria Buzau si injurati pe Steaua :ras-plans: :ras-plans: :ras-plans: :ras-plans: :ras-plans:

mai bun era un NO COMMENT pentru ceea ce ai scris tu mai sus , insa nu m-am putut abtine

Gabri3l
6th May 2007, 14:24
...daca va bagam si pe voi in seama, ne faceam de ras nu alta

georgebz
6th May 2007, 15:17
e o vorba pe 2007 : " mai bine nebagati in seama si in Liga I decat << suporteri adevarati>> prin Liga II " :evil:

Forza-Dinamo
6th May 2007, 15:19
Petrolul Ploiesti a fost mai buna ca Gloria Buzau in ambele meciuri din acest campionat

Ti-am mai zis ca despre meciul din tur nu se poate vorbi.

N0_NaM3
6th May 2007, 22:55
lool...si acum cum a fost ??...k din 3 ocazii da`ti 2 goluri si ai mei din 10 , 1 gol....pana la urma fotbalul se joaca pe goluri, dar am fost peste voi, rezultatul a fost nemeritat!..si atat am de zis.
P.S. nu e vb k am inurat steaua, ci faptul k au fluierat toti tarusii cand am injurat pe steaua...si asta ne`a amuzat..!

TeoBz
7th May 2007, 00:51
hai sa fim seriosi , unde 3 ocazii am avut ma frate ? 2 au fost alea cu golurile , 1 gol care cica ar fi fost offside , o bara cand scapase al nostru singur cu portarul , si in repriza a 2-a imediat dupa ce am dat al 2lea gol cate ocazii am mai avut ca voi ati cazut din punct de vedere moral.
Si chiar daca ar fi sa fie cum zici tu pana la urma se joaca pe goluri , nu pe offsideuri nu pe nimic , si arbitrajul a fost execrabil stiti si voi ,stiu si arbitrii si toti. Cum e posibil ca mingea sa nu depaseasca mijlocul terenului si arbitru da offside , cica s-a reactivat... :))
Voi nu stiti sa pierdeti , aia este... ati venit peste noi cu tot felul de intimidari ca facem anti doping anti nu stiu ce , pey daca noi eram slabi dc mai facem anti doping ? apoi suferiti si de complexul ala de superioritate (in proportie de 70% meciurile le-ati luat pe arbitrii) . Nu am remarcat absolut niciun jucator de la voi , nimic sa zici ca a fost organizat jocul sau ceva de genu ... daca erati o echipa asa de buna cum va tot laudati pe toate forumurile si alea puteam sa avem noroc cati spectatori am avut in spate la meci , tot nu trebuia sa intelegem nimic.
Cam atat , ar cam trebui sa reflectati si sa ganditi mai putin subiectiv si nu in ultimul rand sa deschideti ochii bine ... Asa toata lumea se bate cu pumnu in piept ca e mai bun ca nu mai stiu ce ... deocamdata suntem pe primul loc de vreo 7 etape si nici ca mai coboram ...
no offence

Gabri3l
7th May 2007, 10:43
Fotbal – Liga a II-a / Gloria Buzau – FC Petrolul Ploiesti 2-1 (1-0) / Un meci pierdut nemeritat

A venit si randul Petrolului sa joace fotbal de calitate! Rapid, pe flancuri, cu nenumarate ocazii de gol, fara trac. Numai ca, din pacate, punctajul in clasament nu tine cont de impresia artistica. S-a intamplat evenimentul la Buzau, sambata, intr-un meci care ar fi putut desemna schimbarea liderului si luarea unei optiuni mari in lupta pentru promovarea in Liga I. Doar ca, de la dorinta la putinta e cale lunga. Petrolul a jucat cu o echipa modesta, pe care a dominat-o trei sferturi din timpul de joc. Si, totusi, a parasit terenul invinsa... Repet, in ciuda unei prestatii notabile. Daca la meciurile cu FC Brasov, CF Braila si Dunarea Giurgiu amendam indolenta mai multor jucatori, mai ales in faza ofensiva, ocaziile de gol create putandu-le numara pe degetele de la o singura mana, de aceasta data forta echipei a fost mult sporita. Atacuri in valuri, pe ambele parti ale terenului, travaliu imens al mijlocasilor, ocazii cu ghiotura. Dar, atat! O singura reusita din noua(!) mari oportunitati si doua stangacii in avanposturi, ambele fatale, i-au adus pe elevii lui Ion Viorel in ipostaza de favoriti certi la promovare! Dar, sa o luam cu inceputul. Dupa cateva minute de tatonare, de ambele parti, Marinescu isi incepe recitalul cu un sut frumos de la 22 metri (min. 12), din plina alergare, balonul trecand la numai o palma de bara stanga. Sapte minute mai tarziu, la o centrare perfecta a lui Ghita, Sagna nu reuseste sa „intepe” mingea in plasa, de la doar 5 metri! Dupa o jumatate de ora de presing continuu al Petrolului, contrar cursului partidei, gazdele reusesc sa deschida scorul, in urma unui penalti acordat destul de usor, la un contact Nofitovici-IONESCU, marcatorul fiind chiar cel atins. Si apoi, la numai un minut, pe contraatac, Marinescu recupereaza un balon in interiorul careului mare, avanseaza rapid pe stanga, si – de la numai 6 metri – trage slabut, permitandu-i lui Barbu sa se remarce! Cu un minut inaintea terminarii primei reprize, acelasi Marinescu are rol de servant, centrarea acestuia de pe flancul drept fiind reluata de Ghita, fara preluare, balonul nimerindu-l pe goal-keeper-ul buzoian „acasa”, la radacina barei. La pauza, printre atatia oameni fericiti de rezultatul inscris pe tabela de marcaj, erau si destui realisti, care prevesteau norii negri ai mitanului doi, acestia anticipand o rasturnare de situatie des intalnita pe acolo. Si cata dreptate ar fi putut avea, pana la final! In 15 minute de la reluare, soarta meciului putea fi pecetluita in favoarea elevilor lui Tavi Grigore. Mai intai, in minutul 57, Stana l-a deschis printr-un lob de mare efect pe BUDESCU, acesta a preluat scurt si l-a executat fara mila pe Barbu, cu un sut puternic si plasat, la coltul lung. Apoi, la numai trei minute, profitand de caderea apararii gazdelor, Marinescu iroseste o ocazie cat o clasare pe locul I, de la numai 8 metri, singur cu portarul buzoian, incearca o „scarita”, executie pretentioasa care, din pacate, l-a tradat! Si, pentru ca – vorba lui Toma Caragiu – asa-i in fotbal, in loc de 1-2 s-a facut 2-1, balonul centrat de pe partea dreapta de catre Popa gasindu-l singur-singurel pe BUNICA, care, de la numai 7 metri, a reluat sec in poarta lui Lazareanu (72), fara artificii inutile „marca Marinescu”. Mai mult, dupa 6 minute, profitand de uluiala instalata in defensiva gazarilor, Iovita a patruns ca-n branza printre fundasi si, de la 9-10 metri, a sutat cu sete in bara din dreapta, balonul plimbandu-se apoi prin fata portii goale, fiind respins finalmente de catre Costache! Ultimele 300 de secunde au fost de infarct. In minutul 85, acelasi Stana reediteaza assist-ul pentru Budescu, numai ca acesta, de la 12 metri, singur cu toata poarta in fata, a vrut sa rupa plasa, dar l-a nimerit pe un suporter, in peluza!!! Apoi, dupa alte 2 minute, Sagna si-a facut, superb, o minge pe voleu si, din 6-7 metri, a tras tot peste poarta! Un minut mai tarziu avea sa se produca si ultima mare sansa de egalare, sutul-centrare expediat de catre inimosul Stana fiind deturnat in-extremis de baftosul Barbu! Fluierul de final al arbitrului Vasile Bratu a reprezentat izbavirea pentru cei peste 20000 de spectatori prezenti pe arena din Parcul Crang. Castigasera ai lor, muncit dar nemeritat. Cu trageri de timp nenumarate, faulturi tematice si alte tertipuri marunte, care au dat impresia unei echipe subtirele. In orice caz, cu mult mai slaba decat Petrolul! Si totusi, meritat-nemeritat, dupa 90 de minute, ei radeau si dansau, iar Dumitru&Co. paraseau terenul cu fruntile plecate. Indignati si de nesansa uriasa pe care au avut-o. Plus, zic eu, cu gandul la ultimele 6 etape, pe care – daca vor sa joace in esalonul I – sunt obligati sa le castige! Iar, numai in conditia in care poimaine, cu FC Otopeni, fac 3 puncte, totul se poate transforma in bucurie, adversarele din final fiind, in cea mai mare parte, scutite de grijile marilor obiective: FC Snagov (a), FC Sacele (d), Delta Tulcea (a), Prefab Modelu (d), Dunarea Galati (a). In cazul contrar, cu punct(e) pierdut(e), galben-albastrii vor trebui sa astepte jocul rezultatelor, fireste cu sansa a... treia la promovare! Si, daca va ganditi la prostii dupa delegarea la meciul de la Moreni a arbitrului Sorin Corpodean, atunci sa stiti ca asteptare acestor doua zile va va macina nervii infinit mai mult!

georgebz
8th May 2007, 09:38
interesant articolul ... dar rezultatul ramane :P

TeoBz
8th May 2007, 23:37
corect :))
interesanta Gloria , dar Petrolul ramane (in B )