PDA

View Full Version : RIVALII ULTRASILOR OLTENI!



ady_azzuro
25th November 2003, 23:47
Daca credeti ca acest topic contine cuvinte jignitoare va rog sa-l mutati la Diverse , acolo unde sunt eu moderator :thinkso:


Rivalii suporterilor olteni au fost, sunt si vor råmâne componentii galeriilor bucurestene. De aici s-a nåscut lozinca „Suntem Anti-Bucuresti”.

Dusmanii nostri de traditie sunt stelistii si dinamovistii. Pentru aceste douå cluburi departamentale, galeria noastrå a afisat un banner cu mesajul: „TOATA ISTORIA VOASTRA E UN ORDIN COMUNIST…A NOASTRA, UN MIT NEMURITOR !”. Toate partidele dintre Universitaeta Craiova si Steaua sau Dinamo din ultimii ani au fost precedate sau urmate de incidente si lupte de stradå între ultrasi, indiferent ca acestea s-au disputat la Bucuresti, la Craiova sau pe teren neutru.

„Leii albastrii” sunt singurii din provincie care se pot låuda cu rånirea stelistilor sau dinamovistilor chiar in Bucuresti.

Pe lângå maidanezi si aurolaci, de-a lungul timpului au încercat så se compare cu noi sau så ne declare råzboi si sustinåtorii altor echipe (Petrolul, Brasov, Pitesti…). Evident, tot ei au fost cei care nu au avut puterea si curajul så continue acest råzboi. Pentru toti acestia noi avem un singur mesaj: „VOI PENTRU NOI NU EXISTATI !”

Dupa ce i-am umilit la toate meciurile directe din ultimii ani la toate capitolele (coregrafie, lozinci, bannere, mesaje, cântece, batai de strada…), câinii au incercat sa se revanseze scriind pe site-urile lor despre “minusurile” galeriei noastre, numai ca toti cei care cunosc câte ceva despre fenomenul ultra` au observat imediat ca defapt acele “minusuri” despre care vorbesc câinii sunt defapt doar niste aberatii ale lor. Pe site-ul suporterilor dinamovisti din gruparea Boys este scris: “oltenii au 15 grupari cu câte 5-6 membri” , lucru neadevarat deoarece galeria noastra este formata din 4-5 grupari, cea mai putin numeroasa dintre acestea având 30 de membri (Boys are doar 25 !!!). Pe acelasi site se mai spune despre noi ca nu stim decât sa copiem, deoarece gruparile noastre si-au ales numele dupa cele ale unor grupari celebre din Italia. Ne intrebam daca numele gruparilor care compun galeria dinamovista sunt mai originale (Nuova Guardia, Mad Men, Boys, Brigate, Hooligans) si le propunem pt. aceste grupari cateva nume care sunt foarte originale si li se potrivesc si foarte bine:

Pt cei interesati http://cucscraiova.tifonet.it/rivali.html

Utilizator
26th November 2003, 09:38
Ramane de discutat daca fenomenul Ultras este relevant in a stabili numarul suporterilor unei echipe sau valoarea unei galerii. Oricum Ultrasii peste tot in lume sunt “samanta de scandal”, fanatismul de orice fel fiind izolat de societatile democratice.
Ma amuza ca vorbesti de comunism ca “un om mare”. Sunt curios cam cati ani aveai in ’89? Aceiasi nedumerire o am relativ la toti cei ce stau cu “comunismu’n gura”.
Ma mira ca un moderator la Diverse lanseaza un topic de acest gen partizan.
Numa’ bine.

Ultras
26th November 2003, 09:43
Rivalii suporterilor olteni au fost, sunt si vor råmâne componentii galeriilor bucurestene. De aici s-a nåscut lozinca „Suntem Anti-Bucuresti”.





Complet fals! Primii care au lansat aceasta lozinca au fost clujenii, facand parte dintr-un fel de juramant al sepcilor rosii:

"... Sapca rosie cat traiesti
Sa fi ANTI-BUCURESTI"

ady_azzuro
26th November 2003, 10:41
Din fericire eu nu am prins regimul comunist,decat foarte putin...
Acel text nu este format de mine , l-am copiat de pe un site al galeriei noastre

Ultras spune-mi te rog data la care sepcile rosii au lansat lozinca ANTI-BUCURESTI.

JJ
26th November 2003, 12:47
[b][color=blue] Dupa ce i-am umilit la toate meciurile directe din ultimii ani la toate capitolele (coregrafie, lozinci, bannere, mesaje, cântece, batai de strada…), câinii au incercat sa se revanseze ....

Mai putin la fotbal... :P :P :P

ady_azzuro
26th November 2003, 13:54
Nu e adevarat
Infrangerile si victoriile au fost impartite.
Am batut si steaua si rapidul si dinamo
Iti aduci aminte de meciul din giulesti , anul trecut?
Atunci v-am rupt la TOATE CAPITOLELE :thinkso:

gicu
26th November 2003, 14:13
Mai putin la fotbal... :P :P :P

:D :D :D :D

ady_azzuro
26th November 2003, 14:16
gicule iti mai aduci aminte meciul de anul trecut?
CRAIOVA 3-1 dinamo
V-AM RUPT si la popice nautice
asa ca ciocu mic
in groapa o sa va facem catei ciuaua :D :D :D :D

Utilizator
26th November 2003, 14:32
Ne-ati batut rezervele intr-un meci fara importanta. Deocamdata v-am batut acasa la voi, asta e realitatea leilor romanesti. Sunteti leul moale, poate va intariti cand va trece Romania la leul tare…Desi daca stau sa ma gandesc sunteti deja leul tare…in gura…ca la fapte… 8)

inter
26th November 2003, 14:35
mai bine lei, decat cu ruble si kopeici ramase prin buzunare 8)

nr.zece
26th November 2003, 14:38
dupa ce termina gigi cu ei, n-or sa mai ramana nici aia din ei, iar reconstruiesc, ca de aia l-au adus pe cornel.
gigi nu-i lasa

Utilizator
26th November 2003, 14:56
Ne tot purtati sambetele, da’ ce v-ati face voi fara noi? N-ati mai avea subiecte de discutie cum e asta de ex. si cum sunt cam toate ale voastre. Chiar ma-ntreb: daca Oltenia s-ar declara maine stat independent ce-ati mai face voi criticii de profesie? Atunci chiar ar trebui sa faceti si ceva concret, n-ar mai fi nimeni pe care sa dati vina de neimplinirile voastre. Si apropo de topicul asta: noi suntem rivali pentru voi (o spuneti chiar voi), in schimb voi pentru noi nu prea, trebuie sa mai cresteti un pic. :)

nr.zece
26th November 2003, 15:10
decat sa crestem sa ajungem ca voi : suporteri pe statul de plata, mai bine pas.
noi nu luam bani sa cumintim opozitia suporterilor fata de conducere si nici nu ne conduce vre-un badigard

JJ
26th November 2003, 15:38
Dar de meciul de anul asta de ce nu zici nimic, Ady? Ce-i drept, atunci nu erati "echipa momentului" :? :? , iar noi am facut unul din cele mai bune meciuri din campionatul asta.

Utilizator
26th November 2003, 15:48
Stai linstit ca nici noi nu luam nimic de la ei. Sunt cativa, dar daca intri pe siturile noastre o sa vezi ca nu sunt agreati. 8)
Iar injuraturi la adresa lor poti auzi in direct la meciurile noastre. Oricum vor sari in curand din schema. La voi e mai rau, ca acu’ ii ridicati in slavi si in curand o sa-i alergati prin toata Oltenia. Rabdare pana la iarna…Si nu stiu cine va veni in locul lor…nu prea se inghesuie nimeni… 8)

E adevarat nu va conduce un bodyguard, va conduce un comunist…de fapt chiar mai multi daca pun si primaria… :)

nr.zece
26th November 2003, 15:53
eu cred ca la cat sunt de parsivi, "sfanta treime" borcea, gigi si giovani, vor pune mana pe clubul ala in iarna si atunci la revedere.
badea si cohn nu sunt atat de curve ca ei.

ady_azzuro
26th November 2003, 16:37
dinamo DESFIINTAREA :no: :no: :no:
CEA MAI MARE RUSINE A FOTBALULUI ROMANESC!
dinamo pui de hoti .......... :naughty:
Stiti continuarea :thinkso:

nr.zece
26th November 2003, 16:46
ho.......... esti moderator, ai uitat, dar ai o scuza esti Oltean, d'aia iei foc asa repede.

ady_azzuro
26th November 2003, 16:53
Am cenzurat. :) :) :)
Aici sunt la mine acasa 8) 8) 8)

gicu
26th November 2003, 18:40
Azzuro, ti-a raspuns Utilizator inaintea mea (by the way, thx :bere: ). Ti-am mai spus si cu alta ocazie, voi va cautati rivali peste tot (mai ales aia de sunt inaintea voastra in clasament :P ) asa ca n-am ce sa comentez.

Cand o sa ajungeti sa jucati si voi FOTBAL, mai vorbim...pana atunci ramaneti cu "rivalitatile" astea :D

Ultras
26th November 2003, 19:14
La inceputul anilor '80, ca si cealalta lozinca a Vecchia Guardia, galeria sepcilor rosii, MAMA TE IUBESC DAR NU CA "U".

ieppy
26th November 2003, 19:28
dinamo DESFIINTAREA :no: :no: :no:
CEA MAI MARE RUSINE A FOTBALULUI ROMANESC!
dinamo pui de hoti .......... :naughty:
Stiti continuarea :thinkso:


dezamagitor. Ady las-o tata mai moale cu scandari si subiecte din astea. Ti-ai cam luat-o in cap de cand ai fost pus moderator. Auzi tu esti seful aici. Daca nu stii despre ce vorbesti si sunt convins de asta la fel cum nici eu nu am prea multe idei despre miscarea Ultra, atunci nu incepe o discutie. Ceea ce ai facut tu este cam ce face si prietenul tau gabilove: copy-paste. Asta putem face toti. ideea este sa stii despre ce vorbesti ceea ce in cazul tau nu prea este asa.

ady_azzuro
26th November 2003, 21:11
Stiu foarte bine ce inseamna fenomenul Ultra , stiu ca este un motiv de cearta si ca multi invidiaza Timisoara si Craiova, care au cele mai frumoase galerii , dar fara discutii din acestea incinse forumul s-ar adancii in plictiseala :thinkso:
Oricum totul se incadreaza in limita bunului simt :) :) :)

ieppy
27th November 2003, 00:14
Stiu foarte bine ce inseamna fenomenul Ultra

Ia zii. Ce stii tu? In ce consta acest fenomen? Cine il reprezinta? Cine la "inventat"? Spune tot ce stii nu faza ca sunteti voi si timisorenii invidiati ca nu tin chestii din astea. Consider-o o tema pentru acasa. Apropo de cand periezi pe timisoreni ca ei nu prea va perieaza pe voi?

ady_azzuro
27th November 2003, 00:20
Mi-a spus mamaie povesti ULTRA cum naiba sa nu stiu :P :P :P
Normal ca stiu ce inseamna.... :thinkso:
Daca te dai tu mare destept spune-ne tu, ULTRAS dinamovist, cu ce se mananca fenomenul ULTRA :drak:
Yo cu simpatizez Timisoara , au avut loc niste certuri in trecut dar acum s-au rezolvat :thinkso:
DACA ai observat , cand castiga STIINTA , castiga si Timisoara...

Un pronostic pt meciul din ghencea? :rolleyes:
In afara de"x" /nope/ /nope/ /nope/

ieppy
27th November 2003, 00:26
DACA ai citi mai cu atentie ai fii vazut ca eu nu stiu mai nimic despre fenomenul ULTRA. Eu cand nu stiu despre ce vorbesc tac din gura. Nu mai da inapoi si spune-mi ce stii despre fenomenul ULTRA. DACA nu stii recunoaste ca nu stii ca nu se supara nimeni. Trebuie sa inveti sa nu te arunci la capcane ca subiectul asta.

Meciul cu Steaua. In mod normal miar convenii sa ii bateti, normal, desi nu tin nici cu voi. Eu zic ca cel mai bun e un x :P :P :P

nr.zece
27th November 2003, 09:25
lasa-l ady ca te avertizeaza cum a facut hayrton cu mine, ei cand nu le convine un subiect avertizeaza, de , mijloace specifice..................
aveam impresia ca se poate discuta cu voi , dar m-am inselat.
felicitari, cand interpretati un mesaj aiurea dai cu banu, sunteti o putere in stat.
GIGI NETOIU

ieppy
27th November 2003, 09:39
frozen, imi pare rau sa o spun esti cam slab de intelect. Adica tu consideri ca daca lai facut pe Bogdan c.... nu meritai avertizat. Din cate stiu eu si inter ti-a spus sa te linistesti. Asa ca scuteste-mne de viziunile tale si teoriile tale de conspiratii ca nu tin. Iar ady stie ca nu ma iau de el, ci pur si simplu incerc sa ii explic sa nu mai deschida subiecte despre care nu cunoaste mai nmic.

nr.zece
27th November 2003, 09:48
ce inseamna jeggy slab de intelect, nu cumva jignire?
sa vedem acum cum va fi judecata faza asta.
termenul atat de familiar voua : curva, l-am explicat era vorba de altceva, dar ma rog poate ca zgarie pe urechi pe voi, nu-mi inchipui de ce...........

ieppy
27th November 2003, 09:59
aici e ady moderator asa ca plangete la el si spune-i ca vrei ca eu sa fiu avertizat. Oricum o mare diferenta intre curva si slab de intelect. Plus ca nu exista un mod de explica cuvantul folosit de tine ca sa nu sune jignire. Puteai sa-l faci tradator sa mai stiu eu ce insa nu ai facut-o si acum ai fost avertizat. Hai gata ca ai incepu sa ma plictisesti cu ideiile tale fixe.

nr.zece
27th November 2003, 10:04
partea cu plangerile va apartine, nu o sa o vezi de la mine, tipic dinamovist ar fi fost tradator , dar poate la intelectul tau , bogdan nu avea ce sa tradeze.
au fost doua mesaje care s-au batut cap in cap, nu a tradat nimic, el nu poate sa tradeze decat pe dinamo.
daca nu intelegi spune si iti mai explic odata, dar nu exagera in neputinta, cand nu mai poti da-mi ban.
GIGI NETOIU

ieppy
27th November 2003, 16:58
te las in pace ca vad ca esti dus baiatule. Iti recomand sa nu mai jignesti si/sau sa injuri ca atunci chiar ca o sa am grija sa iti primesti ban. In rest toate bune.

ady_azzuro
27th November 2003, 17:19
Mai baieti , desi este un topic care incita la violenta , lasati-o mai moale :) :) :)

ady_azzuro
27th November 2003, 17:28
DACA ai citi mai cu atentie ai fii vazut ca eu nu stiu mai nimic despre fenomenul ULTRA. Eu cand nu stiu despre ce vorbesc tac din gura. Nu mai da inapoi si spune-mi ce stii despre fenomenul ULTRA. DACA nu stii recunoaste ca nu stii ca nu se supara nimeni. Trebuie sa inveti sa nu te arunci la capcane ca subiectul asta.

Meciul cu Steaua. In mod normal miar convenii sa ii bateti, normal, desi nu tin nici cu voi. Eu zic ca cel mai bun e un x :P :P :P
Yo stiu ceva dar e cam greu cu explicatul :P
Am citit pe siteurile STIINTEI depsre fenomenul ULTRAS , dar nu pot sa zic ca sunt expert , dar nici novice nu sunt.
Macar sunt un fel de ULTRAS aici pe forum daca nu langa echipa 8) 8) 8)

ieppy
27th November 2003, 18:02
:ok: ady. Asa mai merge. Chiar esti un Ultras aci pe forum. Cum mai merg camilele?

ady_azzuro
27th November 2003, 18:10
Scosai pana la urma camasa cu fenomenul de ULTRAS :D :D :D
Camilele merg bine le e cam frig , s-a mai racorit vremea prin Kuweit ,

Today's Local Weather
Kuwait City, Kuwait 27°C
Mostly Cloudy Feels Like: 28°C
Humidity: 54% Wind: E 19 km/h

Acum la ora 19.00 sunt 22 de grade :) :) :) :)

Oricum eu sunt in vacanta , s-a terminat ramadanul , boierie mare :thinkso:

ieppy
27th November 2003, 18:18
auzi mah e frig :D :D :D . La 22 ma arunc in piscina. Ia treci incoa sa vezi frig.

ady_azzuro
27th November 2003, 18:26
E frig mah , 22 de grade aici nu e tot aia cu 22 in Romania.
De exemplu asta vara m-am dus la piscina la 60 de grade , ziceam ce iau foc :drak:
Acum apa in piscina e rece , de la 30 de grade in sus te poti arunca in piscina :thinkso:

roultras
1st January 2004, 20:28
M-a deranjat foarte mult afirmatia lui Utilizator, ca ultrasii sunt peste tot in lume'samanta de scandal'... Uite, intra la mine pe site(dedicat ultrasilor) si poate iti vei schimba, intru catva parerea...

gabilove
20th January 2004, 22:46
importante sunt rezultatele

baubau
20th January 2004, 23:08
M-a deranjat foarte mult afirmatia lui Utilizator, ca ultrasii sunt peste tot in lume'samanta de scandal'... Uite, intra la mine pe site(dedicat ultrasilor) si poate iti vei schimba, intru catva parerea...


Intersant site-ul!:ok:

Ar trebui sa-ti impartasesti ideiile si pe "conditia de suporter":)

Utilizator
21st January 2004, 14:55
Pt. Roultras: N-am vrut sa jignesc pe nimeni prin acea afirmatie, exista si exceptii (n-am reusit sa accesez pagina ta dar sunt convins ca tu esti una). Afirmatia mea se baza pe faptul ca orice miscare de ultra-simpatizanti degenereaza in manifestari violente. Si Miscarea Legionara s-abazat pe multe idei nobile, dar a degenerat, sufocata de extremisti violenti. Suporterii ultras nu sunt toti violenti, dar mereu se lipesc de ei persoane violente, care nu pot iesi in evidenta decat prin asa ceva.
N-am nimic cu Ultrasii, desi definitia este relativa la ce vrea sa inteleaga fiecare. Intr-o anume definitie pot sa ma regasesc si eu, sunt sustinator declarat al echipei Dinamo, dar asta nu este preocuparea mea cea mai importanta.

vasile314tzurka
21st January 2004, 15:04
Si Miscarea Legionara s-abazat pe multe idei nobile...

miscarea legionara nu a avut idei nobile, ci doar populiste. departe de a incerca rezolvarea problemelor a lansat doar lozinci lipsite de acoperire reala si in loc de solutii a gasit tapi ispasitori. nu uita ca fondatorul insusi era un tip violent, aplecat spre mania grandorii, tarat de foarte multe complexe, inclusiv cel al provenientei.

Utilizator
21st January 2004, 15:23
Vorbeam despre ideile religioase, Nae Ionescu etc. Chiar si mesajele “populiste” nu erau ceva rau. Nu ma refeream la Codreanu si cu atat mai putin la Sima, iar despre Cuza stiu putin. Am dat acest exemplu tocmai pentru faptul subliiat de tine: idei aparent inofensive in mana unor persoane cu probleme.

vasile314tzurka
21st January 2004, 15:34
Vorbeam despre ideile religioase, Nae Ionescu etc. Chiar si mesajele “populiste” nu erau ceva rau. Nu ma refeream la Codreanu si cu atat mai putin la Sima, iar despre Cuza stiu putin. Am dat acest exemplu tocmai pentru faptul subliiat de tine: idei aparent inofensive in mana unor persoane cu probleme.

sa le luam pe rind:

1. idei religioase. nu reprezinta mai nimic nou ca sa nu vorbesc de interpretarea perceptului fundamental crestin "iubeste-ti aproapele".

2. nae ionescu. un tip cu o carisma iesita din comun. dar aici se opreste totul.fundamental el nu produce nimic in afara unui discurs foarte bine construit.

3. mesajele populiste sunt ceva foarte rau. ele practic deviaza de la problemele reale, producind in fapt nenorociri prin lipsa de acoperire reala.

4. si o furculita poate fi o arma a crimei, asta e evident. nu obiectul e de vina, ci intentia.

precizam numai...:)

p.s. cuza este un semidoct lipsit de orice baza. profesor de acumulari intr-un iasi plin de probleme interetnice.

Utilizator
21st January 2004, 15:39
Am inteles, sa traiti, renunt la exemplu, desi (sic) tot ceea ce ai spus nu contrazice afirmatiile mele. Faptul ca nu erau idei noi nu contrazice faptul ca APARENT erau inofensive. Chiar de asta dadusem exemplul: idei fara acoperire practica pe masura.

alin28
23rd January 2004, 19:12
Sunt si eu microbist.
De mic copil tine cu Steaua.Din pacate dupa revolutie nici o echipa din Romania nu se ridica la nivelul suporterilor ei.As fi fan inrait al oricarei echipe roamnesti care ar juca un fotbal de calitate si pe care s-o vedem batandu-se cu fortzele Europei cu faceau pe vremuri Steaua, Dinamo, Craiova.
Asa ca "Hai...cineva"
Steaua, Craiova, Dinamo, Rapid, Apulum, POLI, FEPA '74 Barlad(daca mai exista)... sau oricare alta, romaneasca sa fie.