PDA

View Full Version : Ce marca de masini germane preferati?



SixeR
10th December 2005, 20:23
Va plac masinile germane?Daca da, ce marca preferati?

Ayrton
29th March 2006, 14:05
Opel.
Ca asta am acum. :D
Cand imi iau Maybach Exelero te anunt ca sa-mi modifici votul in poll. :D

oaspetele
9th April 2006, 10:23
e figura faza. le prefer pe toate, ca sa zic asa. da degeaba, ca mai mult de doo n-am cum sa am.
sau eventual cotete pe roti, da aia e alta mancare de peste.

Datenshi
10th April 2006, 11:52
wartburg. :P

Ayrton
12th April 2006, 17:26
Unde e Trabant in poll??? Ca votam cu el! :D

Andy1987
13th April 2006, 18:04
Dar Maybach e german?! e stiam park ca e american...

One-Man Show
13th April 2006, 18:08
Am avut ocazia sa conduc, pe rand, Audi,Opel,Vw,BMW shi Mercedes. Dintre toate mi-a ramas in suflet Mercedesu'...perfekt.Aku' depinde de stilul de condus al fiecaruia...

S2K
15th April 2006, 13:42
Se pare ca s-a creat o manie cu Maybach-ul asta prin Romania... Stiti ca in America se inchid reprezentantele cu viteza luminii din lipsa de vanzari?

Andy1987
15th April 2006, 16:31
dar de fapt ce e aceasta ciudata masina? germana sau ce dreq?

grande
15th April 2006, 18:34
http://www.maybach-manufaktur.com/index.htm

ai toate detaliile aici !

ge00rge_21
19th April 2006, 18:06
audi si atat:)

Pepsi-Cola
14th May 2006, 11:31
Bmw

dannymoga
24th May 2006, 16:51
Masina preferata Mercedes CLS, desi am un ford mondeo care imi satisface toate poftele cand sunt la volan...
:yeah: :yeah: :yeah:

JJ
2nd June 2006, 20:10
De ce lipseste Opel???
In alta ordine de idei, sa compari Porsche sau Maybach cu Volkswagen e cam aiurea.

Vadim
2nd June 2006, 23:46
Ti-am adaugat Opel. :)

relansat
3rd June 2006, 02:16
Porsche, no comment - placere personala :D

delaparis
3rd June 2006, 02:22
Ford ...
E fabricata in Germania ...

Cea mai ieftina dintre cele "bune" ...:D

Vlad
13th July 2006, 03:46
Au, orice masina nemteasca e buna.
BMW ii preferata mea si masina poporului!

shean
13th July 2006, 16:21
eu zic ca sunt bune toate masinile germane ,in special imi plac vw-urile !!voi nu credeti ca sunt masini bune?

adi_ilie26
9th August 2006, 00:29
Dacia LOGAN.....e cea mai tare..(ca am si eu una si sunt multumit)...intram toti in ea(cand mergem la strand)...servo , frane bune , vizibilitate buna , stai comod in ea,si cand apas pedala...nu o ia ca un Viper da cand urca in ture si o tin asa la 6000 mi fai ce mistoo...simti ca se intampla ceva sub capota..are 1 an si e ca noua...merge bine...Dacia&Renault fac treaba buna....TOT ASA BAIETZI..

cipi13
4th September 2006, 13:48
Fordul....si ar trebui inclus si el in poll...ca merita

pinki
17th September 2006, 16:37
audi all time :D cand ma fac eu mare... audi o sa conduc!

crazyrapper
1st October 2006, 17:39
bugatti...........:X:X:X

timmy_30
1st October 2006, 19:08
Apropos de masini germane, surprinzator, dar in Germania, in aceasta perioada, a avut, sau va avea loc.......ce credeti??????

CUPA DACIA LOGAN!!!! SA TRAIASCA :))

timmy_30
1st October 2006, 19:17
http://www.fetscher-car.de/dacia-news.php
SI ASTA E CEA MAI TARE :
http://www.motorsportarena.com/inhalt/magazin/dacia_logan/index.asp

zavoianu
19th October 2006, 14:27
toyota-lexus rullzzz
78 000 km fara nici o repratie, la anu mai vb

pinki
19th October 2006, 14:49
lexus sunt tari :D

Hard
19th October 2006, 14:53
orice dar nu vw

pinki
19th October 2006, 14:55
ce-ai cu vw?

Hard
19th October 2006, 14:57
m-am saturat de ele

pinki
19th October 2006, 15:04
:happy :happy pai asta e motiv? credeam ca ai ceva rau de zis despre ele, pfiu, m-am linistit :D

ps: eu sunt fana vw (si masini germane, in general)

Vadim
19th October 2006, 23:39
Mie imi place Audi, dar e prea scump. La banii aia gasesti un Volvo mult mai tare ca performante.

pinki
19th October 2006, 23:49
audi ai zis? sunt cele mai tari masini, fac toti banii! :D eu, cand o sa fiu mare, audi imi iau. acum visez la un A3, dar cred ca mai visez mult si bine. dar ca masina de tipa, e mult prea tare A3, nu se compara niciuna cu ea :D

georg40
20th October 2006, 00:09
Uite sa va spun si eu ceva. Am avut pana acum : Opel Kadett, WV Passat, Audi 80 (de doua ori), Golf. Masini germane. M-au lasat uneori in pana, iar reparatiile m-au costat... La Audi/VW o ora de reparatii costa in medie 40-50 de euro plus piesele. La Opel reparatiile sunt scumpe si de proasta calitate.
Acum 10 ani am cumparat Honda, dupa cinci an am schimbat-o pe...Honda. Acum am un Daihatsu Sirion. Aproape 15 ani masini japoneze, nici o pana, nici macar de cauciuc, iar asistenta la garaje de cea mai buna calitate. Asta, apropo de admiratia unora pentru masinile germane. Si inca ceva.In statisticile ADAC pe primele locuri in ce priveste frecventa penelor se afla: BMW, Mercedes... dar nu mai continui ca n-o sa ma credeti.
In acest an, in Germania s-au vandut lunar aproape 1000 de Dacia-Logan . Ieftine, functionale, de incredere.
Cam asa stam cu masinile germane.

Vadim
20th October 2006, 01:21
Asa e, masinile germane au ramas cu vechea idee ca sunt fiabile. Japonezii ii bat de departe, nu stiu masinile nordice (Volvo, Saab). In plus, masinile nemtesi sunt si al dracu de scumpe nu numai pretul initial, dar si intretinerea.

In rest, sunt de acord cu Logan, ii recomand cu caldura si lui Pink_me. :D

Jerry20cm
20th October 2006, 10:54
opel astra clasic, cea mai tare masina nemteasca:D

pinki
20th October 2006, 14:44
mie? un logan :ras-plans: :ras-plans: :happy :happy

Hard
20th October 2006, 15:01
ce jignire

Mario Di Lazi
21st October 2006, 01:14
Mercedes ... simt ca ma reprezinta ... :D Nu stiu ce parare are masina, dar eu asa simt ... :D

georg40
21st October 2006, 13:20
As vrea sa te vad cand tras pe marginea autobahnului astepti masina de depanare a ADAC...Masinile moderne le omoara electronica.

pinki
21st October 2006, 14:38
Mercedes ... simt ca ma reprezinta ... :D Nu stiu ce parare are masina, dar eu asa simt ... :D

:happy :happy :happy :happy asa zic si eu de audi A3... :D

Sasuke Uchiha
21st October 2006, 18:09
bmw
masinile bmw 4x4 pt mine sunt cele mai tari

pinki
21st October 2006, 18:28
da, si X5 si X3 sunt cool :D

Sasuke Uchiha
21st October 2006, 19:03
frumoase frumoase...
x5 si x3

Mario Di Lazi
21st October 2006, 23:23
:happy :happy :happy :happy asa zic si eu de audi A3... :D

Asa zicem noi, dar conturile noastre din banca ... ce zic ? :D Contul meu din banca zice ca sa ma imprumut la banca sa-mi i-au si eu un Logan ... :D

georg40
21st October 2006, 23:36
Sa nu mi se zica apoi ca este off-topic, totusi, pe scurt , o gluma.

Cu ani in urma, Dacia costa 70 000 de lei, un coleg imi ceruse 75 de mii sa-si cumpere o masina. Cum 75 de mii, Dacia costa doar 70 de mii? Clar, imi spuse el, dar de cinci mii am nevoie sa-mi platesc datoriile...

pinki
22nd October 2006, 23:14
Asa zicem noi, dar conturile noastre din banca ... ce zic ? :D Contul meu din banca zice ca sa ma imprumut la banca sa-mi i-au si eu un Logan ... :D

:happy :happy al meu imi zice sa-i cer lu' tati :D n-am inca de un A3, da' un peugeot 107 tot imi iau la anu', e promis :D

GooR
23rd October 2006, 11:48
Citroen Berlingo.....Da e facut in Germania la Frankfurt. Motor d 2l Hdi merge super e din 2002 am 250000km ku el si nu am facut nici o reparatie capitala.Acum urmeaza o curea de distributie noua si pompa de apa + role intinzatoare. Si la cati km are la bord t gandesti k ii kam varza nu? Haha.... iam dat 170km/h si am facut multe masini cu mai putini km :p

Mario Di Lazi
23rd October 2006, 18:49
:happy :happy al meu imi zice sa-i cer lu' tati :D n-am inca de un A3, da' un peugeot 107 tot imi iau la anu', e promis :D

E frumos un Peugeot 107 pentru o fata ... pe mine nu ma reprezinta deloc ... La 100 kg ale mele, sa ma dau jos dintr-un Peugeot 107 ... este de ras ... :D
Eu astept anul celalalt sa-mi cumpar un Logan ... o vand pe asta de o am acum ... si mai vad eu ... :D Asa ca sa zici merci daca te pomenesti cu un Peugeot 107 ...

pinki
23rd October 2006, 23:03
logan :ras-plans:

Mario Di Lazi
24th October 2006, 17:03
Pai ce sa fac si eu :D ... Nu sunt patron, sunt muncitor si eu la o firma mai mica ... :)

pinki
24th October 2006, 18:45
deh... eu nu lucrez nimic pana una alta :happy deci de mine e si mai rau :ras-plans:

Cristian
24th October 2006, 18:48
Si-a luat un amic de-al meu Dacia Logan Break :D
Merge bine, da Dacia tot Dacie ramane :D

georg40
24th October 2006, 21:18
Si-a luat un amic de-al meu Dacia Logan Break :D
Merge bine, da Dacia tot Dacie ramane :D

Asta e adevarat, dar ascensiunea ei este vizibila, atat ca lobby cat si in ce priveste calitatea. Mai multe mii de germani sunt de-acum convinsi ca au facut o alegere buna. Corespunzatoare pretului (cca.7 500 €).

Vadim
25th October 2006, 00:29
Merge bine, da Dacia tot Dacie ramane :D
La ce te referi cand spui ca "tot Dacia ramane"?

pinki
25th October 2006, 00:54
oare :D

Lavinia
25th October 2006, 01:55
eram sigura k bmw are cele mai multe voturi da' mie tot mai mult imi place Porsche ;)

pinki
25th October 2006, 01:56
oricum, tot audi e cea mai tare :D

Mario Di Lazi
26th October 2006, 11:14
Audi e cea mai tare ... Dupa Mercedes :D

omul
27th October 2006, 11:50
Ford Europe :P

georg40
27th October 2006, 13:30
Ford Europe :P

In familie are cineva und Ford S-Max. O masina din toate punctele de vedere acceptabila si corespunzatoare pretului. ( o poti vedea pe www.ford.com).

In alta ordine de idei: Hai Bihorul ! Cat sufar eu din cauza ei...

CrAzY92
27th October 2006, 15:37
Am pus pe BMW !:D

california
18th January 2007, 20:17
Bmw

48
19th January 2007, 15:12
volkswagen

07Ex
29th January 2007, 03:37
Personal nu-mi plac masinile germane, si asta nu din cauza ca nu ar arata bine, deoarece BMW si Audi arara foarte bine. Problema cu masinile germane este ca dupa ce costa un car de bani nici macar nu sunt bune. Am prieteni care au masini germane si care au tot felul de probleme cu ele.

Personal eu votez pentru Honda sau Toyota ca cele mai bune masini. Cei care au Honda sau Toyota stiu despre ce vorbesc.

TheIceMan
29th January 2007, 05:18
Personal nu-mi plac masinile germane, si asta nu din cauza ca nu ar arata bine, deoarece BMW si Audi arara foarte bine. Problema cu masinile germane este ca dupa ce costa un car de bani nici macar nu sunt bune. Am prieteni care au masini germane si care au tot felul de probleme cu ele.

Personal eu votez pentru Honda sau Toyota ca cele mai bune masini. Cei care au Honda sau Toyota stiu despre ce vorbesc.

Da, mecanic sunt excelent, dar au tabla foarte proasta si din asta rezulta urmatoarele doua chetiuni, ruginesc foarte repede de doua pri mai repede decate cele europene ori americane, si doi nu rezista la tamponari usoare, costa extraordinar de mult sa repari o accidentare usoara la o Toyota comparabil cu un VW. Nu mai spun de accidentari serioase, am vazut foarte multe Honda Civic facut praf pe aici, Doamne fereste de asa ceva.

07Ex
2nd February 2007, 17:15
Cred ca problema cu tabla foarte proasta la masinile japoneze a fost in anii 70 si 80, poate chiar si in anii 90, dar masinile din ultimii 10-15 ani nu mai au probleme de genul asta. Eu personal am o Honda de 10 ani si nu are nici un fel de rugina pe ea.

Cat despre costul repararii unei masini japoneze, personal te contrazic, deoarece am vazut cam cat costa sa repari un VW. Masinile americane, e drept, sunt mai ieftin de reparat.

TheIceMan
2nd February 2007, 17:36
Un VW ma costa la fel de mult ca un Chevy sa-l repar, e drept nu la dealerul VW, ci la un garaj oarecare.

Piesele la o Mazda sunt mai scumpe decat la un VW, de ex. iar reparatia la un Lexus ori Infinity costa mai mult decat la un Mercedes ori BMW, tot la atelierul din colt. Manopera e la fel, la plata cu ora, doar piesele sunt mult mai scumpe.

07Ex
2nd February 2007, 18:11
Ma rog, se poate ca VW-ul tau sa fie mai ieftin sa-l repari la un atelier de colt, dar daca e sa-l repari la VW costa scump, si din cate am vazut eu la un coleg de servici, costa cu mult mai mult sa repari un VW decat o Honda.

Acum daca comparam Lexus si Infinity cu Chevy sau cu VW nu prea este acelas lucru. Dece nu comparam Lexus cu Cadillac, de exemplu?

TheIceMan
2nd February 2007, 18:18
Acum daca comparam Lexus si Infinity cu Chevy sau cu VW nu prea este acelas lucru. Dece nu comparam Lexus cu Cadillac, de exemplu?

Pai nici nu am comparat Lexus cu Chevy, ci cu Mercedes, si Infinity cu BMW, nu ai vazut ?

07Ex
3rd February 2007, 00:25
OK, tot ce se poate, dar te-ai gandit ca daca ai un Lexus s-ar putea sa nu trebuiasca sa-l duci la un atelier foarte des, pe cand daca ai BMW s-ar putea sa vizitezi atelierele mai des. ;)

Iti spun asta deoarece am doi prieteni buni care au BMW si care au numai probleme cu ele. Nu acelas lucru am auzit de la persoane care poseda Acura, de exemplu.

TheIceMan
3rd February 2007, 00:56
Iti spun asta deoarece am doi prieteni buni care au BMW si care au numai probleme cu ele. Nu acelas lucru am auzit de la persoane care poseda Acura, de exemplu.

Da, si eu am auzit ca BMW fabricatie 2000-2004 cam au probleme cu toti senzorii, partea electrica/electronica in general.

Dar se pare ca le-au remediat.

Nu posed BMW nici nu prea imi convine ca are transmisia pe spate si pe gheata asta te duce nasol :( iar alea cu tractiune integrala sunt cam rare si cam scumpulete.

georg40
13th February 2007, 18:58
La intrebarea threadului se poate raspunde nevinovat dar cu convingere : Opel Vectra !
Cunoscatorii vor replica imediat: mai este aceasta masina "o germana" ? Si intrebarea nu este deloc neintemeiata. La ora actuala autoturism este montat din piese si parti produse in 9 tari. De exemplu: instalatia de racire in Polonia, farurile in Spania, climatizarea in Cehia, oglinzile retrovizoare in Ungaria, esapamentul in Anglia, rezervorul de benzina in Belgia, imbracamintea usilor in Franta, elemente de caroserie in Austria, iar ...restul totusi in Germania. Acest mod de a produce devine in cadrul UE pe zi ce trece o practica obisnuita. De aceea cand se produce un Fiat sau Renault se poate spune ca si acolo se afla un ...pic de "Made in Germany" !

Elphax
13th February 2007, 19:03
ce sa imi cumpar?
golf 4 second sau astra classic din ultimele masini nevandute?

grande
13th February 2007, 19:13
Aseara am vazut aici in Luxembourg noul Audi RS8 ,doamne ce masina !:headbang: :headbang:

TheIceMan
13th February 2007, 19:15
ce sa imi cumpar?
golf 4 second sau astra classic din ultimele masini nevandute?

Cam aceleasi caracteristici tehnice, cam aceeasi valoare $$$, personal am condus mult si Astra si Golf 4 dar ambele in varianta combi (station wagon) si nu pot spune ca una era cu ceva mai 'interesant' decat alta.

Eu zic da faci un test drive cu fiecare si poate asa vei vedea in care te simti mai bine, si o cumpari.

Poate in cazul asta ar fi un usor avantaj la Astra, fiind noua, in garantie.

bada_otelul
13th February 2007, 20:29
trabant si wartburg 2 legende nemuritoare

georg40
13th February 2007, 23:05
trabant si wartburg 2 legende nemuritoare

Intradevar ca legende au fost si sunt nemuritoare, dar ca masini...

07Ex
14th February 2007, 03:43
Aseara am vazut aici in Luxembourg noul Audi RS8 ,doamne ce masina !:headbang: :headbang:

Am vazut si eu masina dar doar in poze. Intr-adevar arata superb si banuiesc ca de mers merge la fel de bine cum arata.

Din pacate acum sunt in Argentina si aici pot paria cat vreti voi ca nu voi vedea o asemenea masina pe viu. :D

Jus7M3
10th March 2007, 00:09
japonezele vad ca le-ati ignorat total in pool :D

prefer oricand un Nissan Skyline, o Supra,un RX7, o Impreta sau un Evo (8,9 nu conteaza) fata de o masina europeana .. desi toatea acestea sunt modele vechi eu cred ca fac fiecare cent .. japonezii le au cu masinile ce sa mai :D

editat: oops nu am citit bine titlul topicului !! sry

deci ON Topic: de la germani Mercedes - eleganta, BMW - performanta .. eu personal prefer BMW`u .. are un mai sportiv .. M Power rulz :D .. bine .. la capitolul sportivitate nici Mercedesu nu sta rau .. SLK`u .. SLR`ul pot face fata cu brio la aceasta categorie, baietii de la AMG fac niste lucruri fenomenale :ok: .. dar totush prefer BMW`ul, imi inspira mai multa agresivitate !!

de Porsche nu vreau sa vb deoarece intra in alta categorie dupa parerea mea .. este un super car care isi gaseste foarte bilne locul langa Lamborghini, Pagani Zonda sau Koenigsegg, deci prefer sa vb despre astea mai "pamantene" BMW, Mercedes, Audi .. :D

dextercioby
15th March 2007, 16:32
Io nu-s pretentios, cine ma poate cadorisi c-o masina, s-aleaga dintre Q7, Touareg si X5.

Elphax
15th March 2007, 16:43
Q7 nu isi merita banii, deci nu l-as face cadou nimanui ..

pinki
16th March 2007, 11:41
da-mi mie un q7 ca eu stiu sa-l apreciez :P

Ady
16th March 2007, 13:18
eu sunt unul din cei 6 fani porsche, poate la 50 de ani imi iau unul :happy

Jus7M3
16th March 2007, 13:28
pai depinde ce porsche :D un 911 mai vechi cre'ca nu face mai mult de cateva mii de eurari .. 7,8,9 mii nush exact !!

stefy_deva
16th March 2007, 13:42
mercedes ramane mercedes dar totusi dupa pareprea mea BMW e mai tare decat mertanu!! BMW 7 Series Sedan e masina mea preferata pe care o voi achizitiona cand voi avea 100000$ si ceva cash!:P:P

BMW : elegant, puternic, sport, chipes, furios tot ce vrei!!

CrisS
16th March 2007, 13:50
Q7 nu isi merita banii, deci nu l-as face cadou nimanui ..

ce te face sa crezi ca nu isi merita Q7-le banii??!!:thinkso:

ionut_cluj
3rd April 2007, 00:16
Opel nu e marca germana, apartine de GM si nu prea mai are vreo legatura cu Germania.
M nu se compara cu AMG sau Brabus.
Din pacate Audi incearca de ceav vreme sa isi creeze un blazon gen Mercedes sau Rover, adica acela de a pune pret din ce in ce mai mare pe imaginea de marca. De-aia si eu consider ca Q7 nu-si merita banii, pe langa faptul ca e o masina uratica. In banii aia as lua oricand Subaru Tribeca sau Chevrolet Tahoe LTZ. sau de ce nu un GL Klasse? atata doar ca e mai scump.

ionut_cluj
3rd April 2007, 00:17
Io nu-s pretentios, cine ma poate cadorisi c-o masina, s-aleaga dintre Q7, Touareg si X5.

daca ma cadoriseste si pe mine, va rog sa mi-l dati cumparat cash, sa nu platesc leasing dupa el ca sa-l pot vinde urgent, oricare model dintre astea 3 ar fi:)

resita
17th June 2007, 17:45
mercedes ramane mercedes

asta asa e :ok:

gigiciuperca
17th June 2007, 17:53
da-mi mie un q7 ca eu stiu sa-l apreciez :P

E prea mare Q7 pentru Bucuresti si pentru o fata. Nu ca as fi misogin sau ceva dar unei fete i se potriveste mai bine o cabrioleta sau o masina sport.

Cat despre sondaj. Bmw nu fac masini, va spun cu mana pe inima ca ei fac doar motoare si sasiuri.(asta de la cineva care a avut 5 "specimene" pana acum).
Porsche parca sunt niste jucarii, astia fac motoare si sasiuri poate chiar mai reusite decat BMW.

Tocmai prin dilema asta trec pentru ca am vandut ultima masina si trebuie sa ma hotarasc in maxim o luna ce va urma.

In schimb Audi,la modelel noi sunt OK iar Mercedes FAC Masini!
Votul merge spre Mercedes. Daca mai este si AMG s-a terminat cu smecheria. :D

joshua_1
17th June 2007, 19:03
Volkswagen :D

grande
17th June 2007, 19:23
Audi ,la capitolul calitate -pret nu are contracandidat !

ionut_cluj
17th June 2007, 20:11
masini germane? Nissan:)

georg40
17th June 2007, 20:20
Daca aveti bani si...garaj (sau curte sigura !) va recomand Audi TT. E superba !

ionut_cluj
18th June 2007, 01:01
Daca aveti bani si...garaj (sau curte sigura !) va recomand Audi TT. E superba !

prefer un alfa brera:)

TheIceMan
18th June 2007, 06:09
masini germane? Nissan:)

Nissan nu are fabrici in Germania dupa cate stiu eu. Oricum locul unde se asambleaza o masina nu o defineste ca fiind locala, de ex. cu toate ca majoriateta modelelor Honda si Toyota se asambleaza si in Canada / USA nimeni nu se gandeste la ele ca masini canadienie ci japoneze :)

Daca a fost o gluma, vezi ca este alt thread dedicat masinilor japoneze, esti binevenit savotezi acolo pentru Nissan,
http://www.onlinesport.ro/forum/showthread.php?t=90153
altfel aici discutam strict de hergestellt in Deutschland.

ionut_cluj
18th June 2007, 22:08
era un post ironic mai. da oricum imi place ca ma urmaresti:) cred ca ne-om intelege bine si in continuare. bafta!:)

georg40
19th June 2007, 00:13
Apropo de cele de mai sus. Am avut pana acum: Audi 80 (de doua ori), VW Passat, Golf 3, Opel Kadett. Experienta a fost suficienta. Ultimele trei masini au fost (si sunt) japoneze: de doua ori Honda Civic ,iar acum Daihatsu Sirion 1.3. E cea mai buna masina pe care am avut-o candva.

TheIceMan
19th June 2007, 00:17
era un post ironic mai. da oricum imi place ca ma urmaresti:) cred ca ne-om intelege bine si in continuare. bafta!:)

Ironic din punctul tau de vedere, din punctul de vedere al unui moderator poate fi interpretat ca si trolling, totusi eu nu am dat interpreatrea asta.

Nu te urmaresc, pur si simplu asa s-a intamplat, vezi ca am mai apostrofat si pe altii pe alte threaduri.

ionut_cluj
19th June 2007, 00:28
Apropo de cele de mai sus. Am avut pana acum: Audi 80 (de doua ori), VW Passat, Golf 3, Opel Kadett. Experienta a fost suficienta. Ultimele trei masini au fost (si sunt) japoneze: de doua ori Honda Civic ,iar acum Daihatsu Sirion 1.3. E cea mai buna masina pe care am avut-o candva.

ce stii sa-mi spui despre Daihatsu? ma intereseaza modelul YRV... poate ai ceva date care nu le stim noi:)

Universal
19th September 2007, 21:09
BMW si Benz desigur, marcile mele :ok:

Conserva
8th August 2010, 11:56
Clar BMW. Once a bmw, always a bmw.

Poli Timisoara
29th November 2010, 04:02
La poll se mai pot adauga SKODA si SEAT...tot germane sunt ,reconcepute si fabricate de VW...

rhadoo
29th November 2010, 20:57
am 2"nemtoaice" un opel gt si un ford transit,vorba aia "nu stiu din astea" ce sa aleg
consider ca masinile germane sunt niste masini pe care sa te poti baza,insa japonezii le sufla in ceafa

Ess
29th November 2010, 21:09
am 2"nemtoaice" un opel gt si un ford transit,vorba aia "nu stiu din astea" ce sa aleg
consider ca masinile germane sunt niste masini pe care sa te poti baza,insa japonezii le sufla in ceafa

din pacate, japonezii le-a cam tras-o la cur nemtilor la capitole precum fiabilitate si mai ales rap calitate/pret si le-o trage sistematic de cca 5 ani.
de la nemti, nu se mai cumpara decat brand-ul, exceptand opelul, care nu are asa ceva.

Razvan T.
29th November 2010, 21:11
Baaaa ... lasa masina saracului in pace :D

rhadoo
29th November 2010, 21:18
din pacate, japonezii le-a cam tras-o la cur nemtilor la capitole precum fiabilitate si mai ales rap calitate/pret si le-o trage sistematic de cca 5 ani.
de la nemti, nu se mai cumpara decat brand-ul, exceptand opelul, care nu are asa ceva.

cand ai fost ultima data in germania?

Poli Timisoara
30th November 2010, 00:26
Este o vorba printre mecanici...De cand sa creat pamantul,neamtzul a facut masini...masini fiabile,motoare care trec de 1milion de km daca sunt intretinute conform manualului,caroserie rezistenta la interperii si mici accidente,preturi accesibile in functie de marca si dotari (in comparatie cu un Ferrari,la care platesti mai mult "firma").Inca un avantaj il au masinile germane si la respectul fata de clienti(nu ma refer la dealeri romani),o masina minim dotata,vine cu cel putin 8-10airbag-uri,climatronic,servo,scrumiera si...multe altele,pe cand de exemplu la masinile franceze ar fi in stare sa iti ceara bani separat si pentru volan sau alte chichite !
Este adevarat,masinile asiatice vin tare din spate,insa nu cred ca vor putea depasi vreodata masinile germane...fiind un topic despre masinile nemtzesti,astept "carcotasii" sa ma contrazica !:ok:

rhadoo
30th November 2010, 00:30
hai ma ca scrumiera au toate:D

TheIceMan
30th November 2010, 00:32
climatronic nu este standard la VW.
japonezii se spune ca i-au depasit pe Americani in caliate de vro 15 ani, si pe nemti d evro 5 ani cum s-a spus mai sus. greu de crezut, dar se pare ca rapoartele de piata nu-s chiar mincinoase.

Poli Timisoara
30th November 2010, 00:38
hai ma ca scrumiera au toate:D

...am uitat sa specific,scrumiera spate...:D



climatronic nu este standard la VW...

...este standard (proprie experienta),dublu-climatronic nu este standard...

rhadoo
30th November 2010, 00:42
fumatu'dauneaza sanatatii!:D
deci e de inteles,francezii "tine" la sanatatea pasagerilor din masina
apropo,dacia o trecem la "frantuzoaice"?

Poli Timisoara
30th November 2010, 00:52
fumatu'dauneaza sanatatii!:D
deci e de inteles,francezii "tine" la sanatatea pasagerilor din masina
apropo,dacia o trecem la "frantuzoaice"?

aici vorbim de masini, nu de ...:evil:
Romani sperau ca azi dusterul sa ia locul unu la finala Car of The Year 2011...si l-au luat pe primul,de la coada...hai sa nu mai vorbim de OZN-uri !

rhadoo
30th November 2010, 00:57
avand in vedere ca unchiu nissan a castigat,faptul ca a fost nominalizat(a) este un lucru mare
intrebarea este:pt ce a fost nominalizat(a)?:evil:

Poli Timisoara
30th November 2010, 01:09
pentru cel mai frumos BORD ...mini logan ! :happy

nu suntem in stare sa aranjam deloc bordul ala hidos si plasticul casabil si scarztitor...

TheIceMan
30th November 2010, 01:14
....este standard (proprie experienta),dublu-climatronic nu este standard...

La ce model?

tot proprie experienta spun ca nu este la Jetta, in Canada:

http://www.vw.ca/ca/en_ca/new_models/jetta/features_and_options.html

Vezi la modelul de baza Tredline este listat la Air Conditioning: Manual climate control. Ala e A/C standard classsic cand rotesti de un buton sa porneasca iar ala climatronic este cel cu afisaj electronic, ca sa nu avem confuzii.

La fel si la Passat la versiunea de vaza Trendline este listat standar A/C: Climatic manual climate control
http://www.vw.ca/ca/en_ca/models/passat/passat_sedan/features_and_options.html

Pe sait la mama lor in Germania (http://www.volkswagen.de/de/models/der_neue_jetta) spune ca Jetta Trendline are Klimaanlage "Climatic" -- aia este la fel manual ca si cea de aici, nu climatronic.

Ma rog, cred ca vrei sa spui ca VW vine standard cu A/C, pe cand alti producatori nu ofera A/C ci doar butonul de rece/cald, iar vara cand dai pe rece tot cald baga :)

Ess
30th November 2010, 18:13
cand ai fost ultima data in germania?

prin august.
de ce intrebi?

rhadoo
1st December 2010, 00:15
prin august.
de ce intrebi?

si nu ai vazut cate opel-uri sunt pe "strasse"?
cred ca cele mai multe si nu neaparat pt ca sunt ieftine
ca design"bate la popou" VAG si cu insignia incepe sa se uite urat si pe la audi
eu ma refer aici la masini "lumesti",care sa ni le si permitem

Ess
1st December 2010, 00:30
nemtii nu se prea uita la design, asta te pot asigura. se uita la pret/cost intretinere/asigurare. punct. ei considera masina un obiect care sa te duca de la pct a la pct b, iar asta sa coste cat mai putin. in schimb, fac ravagii prin buzunar cand vine vorba de operatii de infrumusetare, implant de par sau costurile unei vacante.
tocmai de aia sunt multe opel-uri pe strada si nu q7 ca la noi, unde fiecare patron de crasma de cartier isi cumpara asa ceva. de aia a pierdut si skoda lupta cu dacia, pe undeva.
opelul este un fel de fiat comparativ cu alfa sau lancia si un fel de renault comparativ cu produsele psa. cel mai bine e sa vezi pozitia vauxhal-ului in uk. si asa va ramane din punctul de vedere a valorii brandului. pot sa scoata ei cate insignii, calibre si vectre vrei. pricepi?

ps: treaba cu insignia vs audi este relevanta doar pana la nivelul prezoanelor. de-acolo incep diferentele: probleme cu comp-ul de bord, filtrul de aer, injectia care -binenteles - trebuie sa fie dephi :rosu:, etc

rhadoo
1st December 2010, 00:37
nu mai convins,insa nu e asta o mare problema
nu am luat si nici nu voi lua niciodata apararea sau sa ma contrez pt un brand,fie el in cazul de fata opel,insa conform titlului se pare ca,cel putin in germania,sunt destui care prefera aceasta marca
eu am o masina pe care scrie opel,dar care este fabricata in USA,nu are nimic de a face cu masinile se serie,ea fiind si o serie limitata
si apropo,ford de ce nu este trecuta in poll?unii spun ca e germana,oricum nu are nici o treaba cu ford america

Ess
1st December 2010, 00:40
aici ne expunem doar puncte de vedere, radu, sper ca nu te certi cu mine. :D
ford? pai ford-ul nici dracu' nu mai stie ce nationalitate are. head quater-ul e in us, iar pt europa e in uk (cred). oricum, pe focus-uri iti spun sigur ca sunt motoare volvo, deci...dracu' stie ce e nemtesc in el...

rhadoo
1st December 2010, 00:45
aici ne expunem doar puncte de vedere, radu, sper ca nu te certi cu mine. :D
ford? pai ford-ul nici dracu' nu mai stie ce nationalitate are. head quater-ul e in us, iar pt europa e in uk (cred). oricum, pe focus-uri iti spun sigur ca sunt motoare volvo, deci...dracu' stie ce e nemtesc in el...

din cate stiu fabricile ford,erau in germania,acum au inceput sa isi largeasca orizonturile,mai spre est(noi suntem estul absolut:D)
nu ma cert,departe de mine,era la fel doar un punct de vedere
de certat,eu aveam imbecilu meu,da se pare ca a crapat:evil:
dintre nemtoaicele care ma impresioneaza,mercedes slr
deocamdata ma multumesc cu acest level entry de la opel

iulian_1976
1st December 2010, 01:10
Audi ...asta am si sunt nitel fan :P

Starsof84
1st December 2010, 14:00
Preferam candva - VW Golf GTi, Mercedes "Cobra", BMW 520TDi. Acum prefer "suedezele". Mai putin Saab (directia/transmisia cam rigida) dar Volvo e Nr. 1 in topul preferintelor. Detin un C70 (2.5L) de 2 ani si nu as schimba masina decat pentru un...alt Volvo. Daca mi-as putea permite mai mult si am avea sosele bune nu as zice nu unui BMW 850CSi, constient fiind ca BMW-ul e ca o c**va cu pretentii - cand ti-e lumea mai draga atunci te da cu cracii-n sus. In special daca asfaltul e ud.
PS Ironia face ca numarul de inmatriculare sa fie *-**-BMW (nu l-am ales, asta am primit). Poate e un semn pentru viitor ;)

TheIceMan
1st December 2010, 17:57
Pai Opel cam de cel putin 25 de ani este adevataul Volkswagen, adica masina poporului

Tim
1st December 2010, 20:50
Am fost fan si am condus BMW.
Acum am imbatranit,nu mai e de mine.Prefer forta combinata cu eleganta de la Audi.
Imi place si Mercedes,pacat ca este asimiliata cu tiganii ,la noi si cu taxi ,dincolo.

Celso
1st December 2010, 22:05
Imi place si Mercedes,pacat ca este asimiliata cu tiganii ,la noi si cu taxi ,dincolo.

hai ca e tare asta:happy ...mai tare as asimila BMW-ul cu ce zici tu:D

am mers de curand cu un A6 si mi s-a parut cam rigid ..bleahhh:(

sunt bune masinile nemtesti,dar sa nu uitam ca au si un pret pe masura:), ca sa nu mai zic intretinerea:)

Avion
2nd December 2010, 12:36
Am fost fan si am condus BMW.
Acum am imbatranit,nu mai e de mine.Prefer forta combinata cu eleganta de la Audi.
Imi place si Mercedes,pacat ca este asimiliata cu tiganii ,la noi si cu taxi ,dincolo.

Pe mine nu m-a discriminat nimeni din cauza masinii ba din contra ( fetele apreciaza clasa si eleganta :D ).

Si intotdeauna am fost convins ca Seria 3 e asimilata tiganilor.

rhadoo
2nd December 2010, 16:23
eu cred ca tiganii merg pe masini mari,de la bmw cred ca seria 5 si x5 si de la mercedes tot ce e mare