PDA

View Full Version : Tur 2005-2006 - analiza



Paul
10th December 2005, 15:15
S-a incheiat turul ... :yeah:
Un tur extrem de dificil , cand multi ne vedeau pe locul 7, dar am reusit sa terminam pe 2, si asta din cauza noastra ca puteam termina pe 1 ...

Haideti sa facem o analiza a ceea ce a fost ...

La prima vedere treaba sta asa:

+ -uri
Am depasit cu bine infernal , cu deplasari extrem de grele (8 la numar) , spre deosebire de adversarii nostri care au avut 7 deplasari (in clasamentul "adevarului " sunt lideri :D )

+ - am avut un parcurs excelent in Cupa UEFA

+ -s-a creat un prim 11 pe care toata lumea il stie pe de rost

+ am castigat 4 jucatori: Iacob ,Bostina , Goian si Nesu

-----
- uri

- am ratat sanse de a juca in grupele Ligii
- am fost eliminati din cupa de Rapid II
- am terminat pe locul II , desi eram lideri inaintea ultimei etape
- unii jucatori sunt in regres:Dumitru , Cristea , Oprita si P. Marin
-------

dede
10th December 2005, 15:34
in afara de cateva rezultate surpriza pe care Steaua le-a "reusit", a fost bine...mai ales ca Steaua a jucat un fotbal frumos, placut ochiului...daca aveam un antrenor mai italian, acum poate eram castigatorii supercupei, am fi jucat in gr ucl si eram pe primul loc in campionat...sau poate nu...

don_denver
10th December 2005, 15:37
un tur foarte bun....cu mcii exceptii..dar se intampa si la case mai mari...singurul regeret..ramane plecare lui oleg...:(

S2K
10th December 2005, 16:24
Daca s-ar fi facut o campanie de transferuri mult mai chibzuita in vara, acum am fi jucat deja in Liga Campionilor si cu putin noroc am si continuat in Cupa UEFA.

Trebuie sa recunoastem ca am avut mare noroc ca nu s-au accidentat mai multi jucatori din primul 11 in aceeasi perioada, altfel am fi patit-o rau de tot.

dede
11th December 2005, 17:00
Trebuie sa recunoastem ca am avut mare noroc ca nu s-au accidentat mai multi jucatori din primul 11 in aceeasi perioada, altfel am fi patit-o rau de tot.
mai ales portaru...:mda:

Paul
11th December 2005, 17:27
portarul , atacant impins , atacantul retras , capitanul , mijlocasul stanga ,

dede
11th December 2005, 18:03
hai, ca pt aialalti se mai gaseau ceva solutii, dar pt portar...mai greu...

Paul
11th December 2005, 18:08
la unele meciuri puteam sa`l bagam in poarta pe Andrei Speriatu :)

Mariusmadmax
17th December 2005, 10:38
Vaslui , bistrita , cluj meciuri fara de inteles ...

Paul
17th December 2005, 19:08
cum ultima impresie conteaza si aceasta a fost senzationala la berlin , un tur super multumitor ...

Mariusmadmax
17th December 2005, 19:10
la Berlin senzatia -pentru mine - n-a fost una senzationala /.

Paul
27th December 2005, 20:33
ba da , i`am pus la respect fara sa depun mare efort ...

Paul
31st December 2005, 11:44
Ce an în Ghencea!

Steaua a reuşit în 2005 să cucerească titlul şi să se califice din nou în primăvara europeană.

Eduard ZELGIN
Andrei CĂLIN
Clubul roş-albastru încheie azi unul dintre cele mai bune parcursuri din ultimii ani. Singura dezamăgire rămâne însă în continuare Liga Campionilor, de care a fost atât de aproape în această vară.
După calificarea în primăvara europeană a Cupei UEFA în ediţia 2004-2005, aşteptată de 12 ani, roş-albaştrii s-au autodepăşit. În “16”-imile competiţiei au dat piept cu Valencia, nimeni alta decât deţinătoarea trofeului. Deşi pe “Mestalla” a fost învinsă cu 0-2, Steaua reuşea în retur să întoarcă rezultatul nefavorabil. Dubla tânărului atacant Andrei Cristea în primele 90 de minute şi şansa de la loteria loviturilor de departajare au dus formaţia pregătită pe atunci de Walter Zenga pe culmea bucuriei. Steaua a fost stopată însă în optimile de finală tot de o echipă spaniolă, Villarreal.
A urmat câştigarea celui de-al 22-lea titlu din istorie, obţinut cu emoţii însă, în ultima etapă, în faţa celor de la Poli Timişoara. Roş-albaştrii şi-au trecut apoi în palmares a doua calificare consecutivă în primăvara europeană, reuşind să termine în acest sezon pe primul loc în grupa C a Cupei UEFA, cu un golaveraj impresionant, 7-0.
În ceea ce priveşte dezamăgirile, Rosenborg a întruchipat în acest an coşmarul Stelei, echipa din Ghencea împiedicându-se incredibil în ultimul tur preliminar în faţa unei formaţii care nu se regăsea la acea vreme.