PDA

View Full Version : Floyd Mayheater vs Oscar De La Hoya



Bret Hart 07
28th April 2007, 19:24
Ce parere aveti despre acest meci care se zice ca va fi meciul secolului?

Dani3l
1st May 2007, 12:24
Tin cu De la Hoya,insa,cred ca Floyd il va invinge....floyd, ca orice negru,e "tare" in gura...sa vedem daca o sa mai fie la fel de tare in gura,daca De la Hoya il face KO...:D
Ca sa vedeti diferenta de marketing intre cei 2,De la Hoya are o bursa de 25 de milioane de $,Floyd..10...:D
50 cent a pariat 1 mil de $ pe victoria lui floyd.
http://youtube.com/watch?v=gJ0FmI4rekM
http://youtube.com/watch?v=uD5GnM3cT4Y
http://youtube.com/watch?v=l32KtZeXxLM&mode=related&search=

r0bby
3rd May 2007, 20:59
Da,va fi un meci foarte frumos cu doi boxeri foarte buni.Cred ca 50 cent nu are ce face cu banii.

COSS+min
5th May 2007, 00:47
The world awaits
Câteva cuvinte înaintea celui mai tare meci de box din ultimi ani și implicit de când mă uit eu la box.

Un asemenea meci putem vedea, repet, putem vedea dacă suntem norocoși, o dată la 10 ani. 2 boxeri care au impresionat lumea boxului într-o asemenea manieră ca Mayweather și de la Hoya nu mai există în acest moment în lume. Ultimul a fost Lennox Lewis care a boxat ultima oară în 2003 - adică acum 4 ani! Înainte de el a mai fost doar Mike Tyson, Floyd Mayweather Jr. și Oscar de la Hoya sunt la același nivel cu Lewis sau cu Tyson. Adică sunt boxeri pentru legendă. Genul acela de sportivi despre care o să se vorbească mult timp de acum înainte, care vor deveni termeni de comparație și care vor însemna ceva doar la simpla pomenire a numelor.

Oscar de la Hoya, 34 de ani, campion mondial la 6 categorii de greutate - record absolut în istoria boxului. A revenit în 2006 după o lungă absență si a cucerit centura WBC la 70 de Kg. A uimit încă o dată pe toată lumea, așa cum a mai făcut-o de atâtea alte ori. La doar a 12-a partidă la profesionism a cucerit o centură mondială și de-a lungul carierei sale impresionante a reușit să devină unul dintre cei mai simpatizați și po****ri boxeri din istorie. Americanul de origine mexicană este deja o legendă a boxului. Mulți îl consideră cel mai bun boxer pound for pound (adică la toate categoriile) din istorie. Eu nu mă avânt - spun doar că dacă va câștiga lupta cu Mayweather va deveni cel mai mare boxer al secolului 21 și în top 5 din istorie.

Floyd Mayweather Junior - este cel mai rapid și cel mai tehnic boxer pe care l-am văzut vreodată. Mulți spun că nu s-a mai văzut niciodată o asemenea rapiditate și un asemnea arsenal tehnic la un boxer. Majoritatea criticilor au spus că este cel mai talentat boxer pe care l-au văzut de mult timp. Floyd a boxat cu nume mari, cu nume grele: Jesus Chavez, Jose Luis Castillo, Zab Judah, Carlos Manuel Baldomir, etc. și ce este cel mai important - i-a bătut pe toți. Are un palmares imaculat. de-a dreptul excepțional: 37 - 0. 37 de victorii, 0 înfrângeri. “I’ve never been down!” îi spune lui Oscar de la Hoya. Și Floyd Mayweather Junior are dreptate. Niciodată n-a fost făcut knockdown, niciodată n-a pierdut. Are 30 de ani și din 1996 n-a găsit un adversar pe măsură.

Dar meciul de acum este ceva deosebit. Acum ambii boxeri îl vor întâlni pe cel mai tare adversar din cariera fiecăruia. Mayweather are viteza, are tehnica are ceva ani în minus. Oscar de la Hoya are experiența, are forța, are legenda.

Eu personal vreau să câștige Oscar de la Hoya. Pentru că vreau să văd un boxer mare, un boxer excepțional, devenind și mai mare, și mai excepțional. Vreau să vad o legendă confirmând sub ochii mei. Dacă de la Hoya va câștiga acest meci se va zice orice despre el, inclusiv că e cel mai bun altuturor timpurilor. Dar tare mi-e frică să nu asistăm la un mismatch teribil. Floyd Mayweather pare prea bun. Casele de parirui dau la unison aceași cote: 2,7 pentru Oscar, 1,4 pentru Floyd. E o diferență mare. Și dacă am învățat un lucru sigur de când mă uit la sport este că oamenii de la casele de pariuri au întotdeuna dreptate. Dar chiar dacă va câștiga Mayweather - va ajunge la 38 de victorii și 0 înfrângeri și va continua și lumea se va întreba…

Promovarea a fost absolut excepțională, reality showurile, sloganurile: The world awaits; Everyone is talking, on may 5 the hole world will be waching, clipurile de promovare, etc.

Ca să adaug și eu unul, tare mă tem ca va fi bad weather with Mayweather pentru Oscar de la Hoya!

Amănunte: youtube-ul e plin, e absolut plin!! boxrec.com eastsideboxing.com sport.ro - pentru melodia pe care va intra Mayweather hbo.com internetul e absolut plin E evenimentul sportiv al anului, Nu ratați !

Duminică, 4 dimineața, tvsport(sport.ro) !!!

COSS+min
5th May 2007, 14:00
http://coss.wordpress.com/

Lordul
5th May 2007, 20:16
Meci super tare ...punem ceasul la 4? Cred ca Mayweather va castiga si meciul asta

razwan_vs
5th May 2007, 21:04
50 cent a pariat 1 mil de $ pe Floyd Mayheater

Dani3l
6th May 2007, 08:27
Blat nenorocit....

axterix
6th May 2007, 10:17
boxul a ajuns sa fie ca si fotbalul... prea multe aranjamente
cred ca 2 arbitri au vazut deja meciul dinainte

r0bby
6th May 2007, 10:54
Nu m-am uitat la meci.Astept sa-l vad la 19:00 pe TV Sport.

Celso
6th May 2007, 10:59
o panarama de meci! de la Hoya la dominat clar si a lovit mult mai bine, din pacate arbitrii au vazut altfel! de la HOYA merita victoria pe bune!:) ...oricum nu a fost un meci foarte spectaculos!

realmadrid.com
6th May 2007, 14:04
Bataie de joc...am stat degeaba pana la ora aia :no:

Ce fatza uimita avea Mayheater cand a auzit ca primul arbitru l-a dat pe de la Hoya castigator.....asa suprins era..

Pana si Doroftei a ramas mut cand a auzit decizia.....foarte urat...dar oricum se stie ca in box se fac aranjamente....si mai zic astia cum de te fura, pai daca la nivelul ala se dau meciurile asa...ce sa mai vorbim de meciurile mai neimportante..

Life
6th May 2007, 15:48
Nu pot sa cred !!! M-am uitat la meci cu un tricou de la Oscar de la Hoya pe mine , insa nu eram atat de increzator ca , Golden Boy va castga ! Totusi am vazut meciul si eram 110 % sigur ca favoritul meu all-time din istoria boxului va castiga ! Dar am vazut cum se fura in America !!! Trebuia sa fie The World Awaits for a BIG THEFT !!!

Don King a aratat inca odata ca stie cum sa faca " blaturi " !!!

Golden Boy 4 Ever !!!

maldini
6th May 2007, 15:58
Slab meciul , discutabila decizia , dar totusi De La Hoya este foarte departe de ce a fost odata mai ales dupa 2004 cand a fost umilit 9 runde si facut KO prin celebrul de pe acum :"Chopped liver with Hopkins sauce" de catre Bernard Hopkins :evil:
Ar fi interesanta revansa dintre De La Hoya-Mayweather asta daca Mayweather nu se va retrage :ok:

Sorin Blaj
6th May 2007, 15:59
Cand il dau in reluare?

Celso
6th May 2007, 16:23
la 18.30 sau 19.00! nush sg!:D

Lordul
6th May 2007, 17:24
A castigat Mayweather.

maldini
6th May 2007, 17:31
nu zau ?

Sorin Blaj
6th May 2007, 17:47
la 18.30 sau 19.00! nush sg!:D
Mersi, banuiesc ca pe TV Sport. :ok:

Dani3l
6th May 2007, 19:05
Un arbitru a dat 116-112 pt floyd,asta inseamna ca dintr-un maxim de 120 de pct(se da 10 pct pe runda castigata) floyd a castiga 8...unde saracie a vazut ala ,8 runde castigate de floyd?:)

Lordul
6th May 2007, 19:32
Mersi, banuiesc ca pe TV Sport. :ok:

Nu e pe Tv Sport , e pe Sport.ro, acuma e meciul in reluare ,

4star
7th May 2007, 10:00
in primul rand.. meci urat. departe de asteptari. floyd nu a aratat decat ..poate 10 % din ce asteptam de la el. nu a aratat tehnica si viteza...ci super maxima prudenta ...tot meciul nu a facut decat sa se blocheze si sporadic, o contra ceva ..o riposta. clar nu a castigat.
decizia a fost manarie. nu va mirati ca se fura in box ca si in fotbal.. mai ales la zecile de milioane care erau in joc.. aranjamentul era de asteptat.

am fost dezamagit. ma asteptam sa fie cel mai frumos meci... insa nu a fost totul pierdut. mi-a placut primul meci al galei care a fost mai spectaculos decat meciul vedeta.

si acum incerc sa anticipez .. o revansa cu si mai multi bani la mijloc...????

atisha
7th May 2007, 13:06
mai cititi presa americana... la numaratoarea pumnilor intrati Mayweather conduce clar, De La Hoya a atacat mult dar steril. Daca va amintiti un meci al lui Vastag la Olimpiada cand se criza comentatorul ca il fura arbitrii, iar dupa cateva zile, cand s-au uitat mai atent la meci, si-au dat seama ca Vastag, cu toata dominarea, a lovit mai mult in gol sau in blocaj.
bine-ar fi sa ne uitam vineri la reluare, la rece, sa vedem meciul cu alti ochi.
si bineinteles ca va fi o revansa :)

4star
8th May 2007, 10:10
un meci de box in care arati doar pasivitate...de fapt nu arati ca vrei sa castigi. daca si oscar adoptat tactica asteptarii, ce rezulta? un meci de box non combat. mai bine ma uitam la antrenamentele lor.. la box la oglinda sau cu umbra. macar acolo vedeam mai multa miscare.

revansa va fi sigur? parca floyd a declarat ca a castigat tot ce se putea si se retrage.. de fapt si declaratia asta e tot de promovare si spectacol.

Zabriskie
8th May 2007, 11:50
Japca pe fata. De la Hoya a fost cu o clasa peste ingamfatul ala