PDA

View Full Version : Excursii in strainatate cu masina



Vadim
9th December 2005, 10:53
Mai deschid un thread care mi se pare util. Ati fost in vacanta intr-o escursie in afara tarii cu masina? Puteti impartasi din experienta acumulata (drum, indicii, probleme, sfaturi, repere, indicii). Probabil cele mai dese destinatii sunt Grecia si Turcia, asa ca sfaturile legate de aceste drumuri ar fi foarte utile.

Triphat
6th January 2006, 23:48
Am fost odata din Anglia in Romania cu masina. Am vizitat Parisul, Brusselul, Vienna si Budapesta.. si ceva castel in Germania. Prea obositor si prea multi bani cheltuiti dupa parerea mea. Dar merge daca va plac calatoriile. ;)

fia
6th January 2006, 23:59
Ce acte suplimentare (adica in afara de talon si RCA) iti trebuie pentru a parasi tara cu masina?

Maximus
7th January 2006, 00:01
Am facut-o si eu de 2 ori pina acum Odata Buc-Paris si odata Buc-Paris-Spania(Madrid, Costa del Sol). Pe linga ca e foarte obositor este si mult mai scump decit cu un avion si apoi rental. dar daca ai oroare de avion, cazul meu, merita osteneala. Probleme ai NUMAI la vama ungureasca. Iti gasesc ei ceva sa nu te lasa sa treci din prima. M-au intors odata pentru o trusa medicala pe un ghetus incredibil. Pentru asta nu-i uit niciodata.

@Fia: carte verde, daca nu e masina ta un act oficial de la firma

fia
7th January 2006, 00:24
iese mai scump decat cu avionul :o: ? pai sa zicem pana la Paris, sunt 300-400euro de persoana cu avionul.... Benzina cat sa fie? Habar nu am, cati km sunt? Sa presupunem un consum mediu de 7%. Si cata cazare trebuie? In cate zile se face drumul?

Dar pana undeva mai aproape, Grecia, care sunt tarifele, Vadim, ne poti ajuta :D?

Triphat
7th January 2006, 02:32
Probleme ai NUMAI la vama ungureasca. Iti gasesc ei ceva sa nu te lasa sa treci din prima. M-au intors odata pentru o trusa medicala pe un ghetus incredibil. Pentru asta nu-i uit niciodata.


Ungurii nici nu s-au uitat la mine in valiza, doar au intrebat ce am in ea. In schimb romanii mi-au confiscat 3kg de cafea, un telefon, ca aveam doua, si un pachet de tigari. Cica nu am voie sa trec granita cu mai multe de 3.

Vadim
7th January 2006, 12:30
Ce acte suplimentare (adica in afara de talon si RCA) iti trebuie pentru a parasi tara cu masina?


Dar pana undeva mai aproape, Grecia, care sunt tarifele, Vadim, ne poti ajuta :D?

Trebuie cartea verde (care e cam 60$) si o procura notariala in cazul in care masina nu este pe numele tau (500.000 lei) - in limba romana, pentru ca ti-o pot cere numai la iesirea din tara, atat. Apoi trebuie sa ai la tine bani sa platesti taxele de drum (prin Bulgaria trebuie vigneta, in Grecia taxe de autostrada - 2 euro, la un drum mai lung fiind cam 4-5 check pointuri).

Cand iesi din Romania spre Bulgaria trebuie sa platesti taxa de pod in Giurgiu :) care e cam 450.000.

Apoi, cum spuneam mai sus, cand intri in Bulgaria trebuie platita o dezinsectie (2 euro) si taxa de drum (10 euro). Bulgarii nu iti dau chitante la nimic... :( In schimbul a 10 euro primesti vigneta (galbena, ca in Romania, dar e dreptunghiulara), pe care o tii si pentru intors. Daca nu o mai ai la intors platesti din nou suma respectiva. Bulgarii, la intors, nu te mai intreaba daca ai vigneta, ei incearca sa iti ia banii din nou... Niste hoti. Le spui ca ai deja si nu mai dai banii...

Tot la capitolul "taxe" as pune si amenzile din Bulgaria. Trebuie avut grija ca sunt radare multe (cam 7-8 pe drumul Bulgaria-Grecia), puse bine dupa curbe sau la iesirea din tuneluri. Soferii bulgari dau flashuri multe si se poate trece cu bine. Eu am luat o singura amenda la dus-intors, pentru ca am depasit pe pod :o: un autocar cu romani :D care m-a claxonat cu mare satisfactie ca am luat teapa, dupa ce am scapat de politie si am trecut din nou de el :D. Am dat spaga 5 euro la politie 5 euro si am plecat in sub 1 minut.

Eu am facut 4000km in vara asta in excursie, dar am mers mult prin Grecia, acolo unde am facut un tur destul de mare. Dupa parerea mea merita mers cu masina in Europa, ai multa libertate de miscare si poti face o vacanta dinamica, nefiind legat de bilete de avion, tren etc. Te uiti pe harta la ce e de vazut in zona si te duci. Recomand oricui Grecia, partea cu plaje salbatice. Mi-a ramas in suflet si cred ca an de an voi merge.

Bani de benzina am avut planificati in jur de 8-9 milioane si nu am depasit bugetul.

De la Bucuresti la Salonic sunt 750 km. Salonik - Atena la fel, 700km. Atena - Salonik in jur de 1.000km. Insa 90% este pe autostrada, se merge foarte bine in Grecia.

Apolini
7th January 2006, 12:38
Eu am fost aproape in fiecare an cu masina intr-o excursie. De 9 ori am fost in Germania. Pentru cei care au rau de masina, normal ca nu este o recomandare aventura asta. Dar pentru aia care mai se opresc undeva, o mai iau pe ocolite e ceva foarte interesant.
1. Nu trebuie sa urmezi un program strict, impus de soferul unui autobus sau de programul pe care il urmeaza tot grupul. De exemplu: Mergi in Austria pe o autostrada si vezi o iesire: Cetatea Melk sau alta (nu conteaza). Nimeni nu te grabeste daca esti cu masina ta.
2. Daca stai mai multe zile intr-un oras esti mult mai mobil cu propia masina de cat sa te cari cu autobusul peste tot.
3.Cu masina poti sa aduci mai multe acasa :D, daca vii din Grecia de exeplu si iei de la greci niste Ouzo si ceva ulei de mazline n-o sa ai mult loc intr-un autocar sau in avion ;).

Eu vad multe avantaje in a calatori cu masina in strainatate. Intr-adevar e mai rapid cu avionul, ... de-aia nu s-a inventat teleportatorul sau masina perfecta :D.

Vadim
7th January 2006, 16:07
Cam cat se face cu masina pana in Austria?

A facut cineva turul Italiei cu masina?

Paul
7th January 2006, 18:46
Deci.
Bistrita - Viena

plecare 23.00
Budapesta 05.00
Viena 9.00 (fara sa schimbi ora ...)
- formaliti vamale + diverse opriri
--------
turul Italiei ... yeah

Ce anume de intereseaza ?
Azi vara am fost exact pe ruta asta , ma rog cu un microbuz
Bistrita - Budapeste - Viena - Roma - Venetia (Lido di Jesolo)
+ optionala de Monte Carlo , si restu Italiei ...

Apolini
7th January 2006, 19:39
Pai... daca pleci din Bucuresti pe la 5 dimineata ajungi in Austria usor pe la 8-9 seara. Daca mergi mai lejer si pleci pe la 9 poti sa dormi undeva intre Arad si Budapesta si urmatoarea zi ajungi sigur.
Despre turul Italiei... nu stiu.

realmadrid.com
7th January 2006, 20:21
Tennisgirl, ziceai ca iti place sa mergi cu masina in tururi din astea :D...e chiar marfa atunci cand nu esti tu soferul :D...in rest, mai bine cu avionul :ok:

Vadim
7th January 2006, 20:36
Ce anume de intereseaza ?
Azi vara am fost exact pe ruta asta , ma rog cu un microbuz
Bistrita - Budapeste - Viena - Roma - Venetia (Lido di Jesolo)
+ optionala de Monte Carlo , si restu Italiei ...
Ma interesa o ruta cat mai buna pentru un tur cat mai complet, de 2 saptamani cu masina. Cati kilometri are frumul pana in Italia si in cat timp se parcurge. Traseul ideal etc.

realmadrid.com
7th January 2006, 20:46
De ce nu folosesti AutoRoute ?...sunt sigur ca gasesti cel mai bun traseu :ok:

Vadim
7th January 2006, 21:31
Prefer experienta celor care au fost. Mi se pare foarte utila. De exemplu, in drumul prin Bulgaria catre Grecia are la un moment dat un punct de rascruce la iesirea din Sofia nemarcat. Nu scrie asta nicaieri in ghid. Asa am citit pe net si am fost pus in garda. Crede-ma ca nu e usor sa ajungi undeva la un drum lung, mai ales in 2 persoane numai. Pare usor, dar nu e. Sunt o gramada de peripetii, decizii de luat, orientare, noroc si asa mai departe.

Paul
7th January 2006, 23:11
Ma interesa o ruta cat mai buna pentru un tur cat mai complet, de 2 saptamani cu masina. Cati kilometri are frumul pana in Italia si in cat timp se parcurge. Traseul ideal etc.
in principiu sta cam asa treaba ...

14 zile (atat am fost si eu)

ZIua 0 : 2.00 - plecare Bistrita
Ziua 1 : 05.00 - Budapesta - fara intrari ca era dimineata ; 12.00 Viena... vizite bla bla bla , alea alea ma rog ... Schonbrun , Belvedere obligatoriu
Ziua 2 : Viena , cica era 15 august , Sf. Maria , sarbatoroare Nationala la ei :headbang: , totul este inchis ... noi vroiam shopping :evil: ;
Pleacare spre Florentza...

Ziua 3 : Florentza si Pisa
Apoi 3 zile casare in Lido di Ostia (langa Roma)
- o zi Roma
-o zi Vaticanul
- o zi Napoli (Vezuviu , Pompei , portul , tot ce vrei ... cea mai faina zi )

Apoi se pleaca la Lide di Jesolo , pe partea aialalta , langa Venezia

Plaja 7-8 zile , cu excursie inclusa in pret la Venetia , si una optionala la Monte Carlo (adaugam Torino si Milano si e ok)

Totul fura fain , daca vrei iti arat si poze (apropo poza din avatar e facuta in Viena , la Belvedere , pe poarta :evil: ) , si alte detalii , insa acu nu pot sa mi-a picat netu :rosu: si stau pe dial -up , ca am treaba la pariuri

-----
preturi :
excursia 350 E (inclusiv masa in cateva cazari)
bere ... austria mult , italia super ieftin , ....

astfel:
- un bax de cola (6* 2 L ) ==> 9.6 E (1,6 E sticla)
- un bax de Beks ... 5.4 E (0,90 E cutia)
- JB - 15 E
- Teachers - 9 E
- Absolut - 7 E (d`ala originla de la mama lui )
- tigarile scumpe

Masa:
- majoritatea au oferte (mai ales la roma ) in genul:
Pizza + Spaghette + Cola = 7 E
Pizza + Spag + Bere = 8 E

Pizza in jur de 6-8 E , sau 10 E unde e foarrrrrte scump.

In rest , te asigur ca merita ... Schonbrunul , Vaticanul si Vezuviu fac toti banii...
--------
la Vara am 2 idei super ...

a) Germania - Polonia - Finalnda ...asa vrea profa noastra minune
b) Viena - Monte Carlo - Barcelona (asa vrem noi)

Locurile sunt deja ocupate , mergem aceeasi echipa ...
Plus ca lumea interlopa , merge la un stagiu in Grecia prin iunie , la pret de kko (120 E) , asa de incalzire... in loc de mare :evil:

Dorin
7th January 2006, 23:14
Nu prea stiu cum e in est dar in vest e penibil de usor sa te orientezi. Si acum mai ai si GPRS. Eu sint veteran cu harta si cu simtul punctelor cardinale asa ca e usor.Dar in est nu as calatori cu masina personala.
In ultimii ani am probat cu mare satisfactie zbor spre o localtate si inchiriat de acolo. Mai comod si , culmea mai ieftin.Ce-i drept inainte am condus peste tot prin Europa de vest. America nu se discuta aici....Dar acolo e si mai simplu.La iesirile din autostrada sta si ce fast food se gaseste acolo! Chestia e ca e al dracului de lung drumul pe acolo.
Ce e fain cu masina in Europa e ca descoperi cateodata localitati si locuri formidabile care te impresioneaza mai mult ca marile supercunoscute monumente!:yeah: D

Paul
7th January 2006, 23:19
Prefer experienta celor care au fost. Mi se pare foarte utila. De exemplu, in drumul prin Bulgaria catre Grecia are la un moment dat un punct de rascruce la iesirea din Sofia nemarcat. Nu scrie asta nicaieri in ghid. Asa am citit pe net si am fost pus in garda. Crede-ma ca nu e usor sa ajungi undeva la un drum lung, mai ales in 2 persoane numai. Pare usor, dar nu e. Sunt o gramada de peripetii, decizii de luat, orientare, noroc si asa mai departe.

Acu 3 ani era inchisa Sofia ... era o bucata de carton care indica rahatul ala de drum de care vb ...

BTW.
BUlgaria cea mai pricajita tara posibila ...
Imi plac preturile de la ei ...
Amstel ... 0,20 leka (2 leka = 1 euro ==> AMstel 40 centi ) la OMV
La crasma e 5 leka Amstelu ...

Paul
7th January 2006, 23:30
Vadim
Daca tot vrei sa vezi Italia , iti pun la dispozitie 5 poze (m-am apucat sa le dau resize , mama ei de rezolutie )

din program ...
Colosseum , Schonbrun , pisa , traian ;
mai e o poza , sa`ti faci o idee despre servicii ... broscarii iti pun in hotel inclusiv clopuri ... :evil:

Vadim
8th January 2006, 02:12
Ai tinut cam stramb aparatul la turnul din Pisa, pentru ca a iesit cam drept. Sau asa vad eu la ora asta. ;)

Maximus
8th January 2006, 07:33
Dupa cum zice Dorin mai sus, daca esti singur sau in 2 la un drum in vest iesi mai ieftin cu avionul si apoi inchiriere.
Pai sa facem calcul:
Motorina: 350-400 euro
Carte verde: 100 euro
Cazare: 200 euro (2 zile cel putin)
Taxe autostrada:250 euro (numai Strasbourg-Paris e 50 euro taxa!!!!)

Dorin
8th January 2006, 10:41
O informatie despre Franta. Drumurile de dinainte de autostrada sint in functiune.Sint de obicei late si rapide, si nu rar ca si o autostrada.Sint notate cu linii rosii groase pe harta.Merg aproape paralel cu autostrada. Nu costa nimic. Sigur se merge mai incet , mai ales inspre localitati si in localiatti , dar mai vezi si francezii si Franta adevarata si nu numai autostrada si parcarile de acolo.Si nu uitati Valea Loarei si mai ales Bretagne si Normandie. Acolo ai impresia ca apare un soldat sau tanc american de dupa fiecare casa.Mai rar o regiune cu atata incarcatura de istorie .
Iar Daca mergeti spre Franta prin Italia , luati-o de la Torino spre Valle di Tende si lasati la o parte supertrista autostrada spre Geneva si apoi toate tunelele spre Monaco. Pe Valle di Tende sint sate cocotzate pe versanti abrupti si arata precum cuiburi de randunele. Cateva pietze tzaranesti super apetisante. Si apoi coborarea spre Monaco pe drum cu o mie de serpentine(vazut adesea in filme vechi) si marea tot timpul la vedere.Unic!:yeah: D

Apolini
8th January 2006, 17:37
Acu 3 ani era inchisa Sofia ... era o bucata de carton care indica rahatul ala de drum de care vb ...

BTW.
BUlgaria cea mai pricajita tara posibila ...
Imi plac preturile de la ei ...
Amstel ... 0,20 leka (2 leka = 1 euro ==> AMstel 40 centi ) la OMV
La crasma e 5 leka Amstelu ...

Si eu am fost de multe ori in Bulgaria. Intr-adevar preturile sunt mai mici si campurile sunt mai ingrijite ca la noi in unele locuri, ca si la ei vezi la fiecare 3 km cate o rampa cu gunoi. :D
Chiar nu stiu de ce zic toti ca Bulgaria e mai tare ca noi! Arata de 10 X mai prost de cat aici!

Angelina Jolie
16th February 2006, 06:46
Cam cat se face cu masina pana in Austria?
A facut cineva turul Italiei cu masina?
Cluj Napoca 7 AM, Viena in camera de hotel 7 PM inclusiv o ora pierduta ratacit in Viena. Asta in jur de 23 decembrie, deci si oleaca de ninsoare prin Romania si Ungaria.

Nate
24th March 2006, 14:06
intentionez sa merg, ptr prima data cu masina personala, in germania (berlin) . m-am documentat de pe net ref la trasee, acte necesare, dotari masina (asa am aflat de obligativitatea, in unele tari, de a detine vesta reflectorizanta), taxe drumuri; ca noutate, am aflat si de permisul international de conducere (pic).
imi poate spune cineva daca este oblogatoriu?
ce alte sfaturi mai poate primi un incepator in ceea ce priveste condusul masinii in afara tarii?
multzam din suflet...

gicu
24th March 2006, 16:32
in primul rand succes :)

In al doilea rand, taxe drumuri exista in Ro, Ungaria si Austria, vignetele se cumpara de la granita tarilor respective sau (recomandat) la benzinariile dinainte de granita.
Vesta reflectorizanta e necesara, in Ungaria am inteles ca si stingatorul. De celelalte (trusa medicala, triunghi reflectorizant, etc.) nu mai spun ca sunt obligatorii si in RO (parca). A propos de vesta, tine-o in masina si nu in portbagaj, se presupune ca, la nevoie, cobori din masina deja imbracat cu ea :ok:
Despre Pic nu stiu ce sa-ti zic, e prima data cand aud...permisul romanesc e valabil sa conduci in strainatate o anumita perioada (cam 6 luni in general). Traseul zici ca l-ai facut (de pe net) asa ca drum bun si...respecta regulile de circulatie! (de ex. limite de viteza diferite in cele 3 tari pe care le vizitezi)

Nate
24th March 2006, 20:15
multumesc de urari si sfaturi :ok:

in ceea ce priv pic-ul, m-am mai interesat si, se pare ca este moftu' celor de la acr (pe site-ul lor am gasit pomenindu-se de treaba asta). tin neaparat sa mai castige niste bani, caci ei sunt cei care ar elibera asa ceva.:rosu:
permisele actuale (format card) sunt valabile si suficiente ptr a conduce in afara.

Vadim
25th March 2006, 19:10
Permisul e international, dar trebuie Cartea Verde, cel putin asa era in 2005.

gicu
25th March 2006, 22:14
chiar, nu poti cere la acr sa-ti dea vignete pt. Ungaria, Austria pt. perioada dorita?

ultra_alba
26th March 2006, 18:28
daca stie careva cazare mai ieftina in urmatoarele orase i-as fi profund indatorat:ljubljana,milano,viena si budapesta.

Paul
26th March 2006, 19:11
viena camera dubla la 34 E , la 3*(cu mic dejun inclus) , Hotel Pagro parca :P

Lidia
28th March 2006, 00:06
Salonik - Atena la fel, 700km. Atena - Salonik in jur de 1.000km.
La intoarcere te-ai ratacit? :mda:


Cam cat se face cu masina pana in Austria?
Plecare din Oradea la ora 8.30... sosire in Viena la ora 16.30. Au mai fost si 2-3 opriri de aproximativ 30 min. Drum facut asta iarna de sarbatori cu autocar de Ungaria... conduc ungurii astia super bune.

In noiembrie am fost si eu o saptamana la Roma. Drumul dus-intors l-am facut cu avionul. Timp de o saptamana am batut la pas Roma... zilnic de la 8 dimineata pana la 11 noaptea. O saptamana este putin... ai nevoie de luni de zile pentru a vedea aproape tot ce este de vazut. 3 zile din saptamana le-am petrecut numai in Vatican iar restul zilelor m-am axat mai mult pe partea istorica a orasului. Parca am pus cateva poze si pe threadul poze cu forumistii. La vara o sa merg in Franta (via Elvetia) pentru o saptamana si intoarcerea pe la Roma unde voi mai sta 3 zile... o sa continui cu ce nu am apucat sa vad.

In 2003 am facut si un mic cicuit in Grecia. Salonic - Olimp - Meteora - Atena....

Vadim
28th March 2006, 14:33
La intoarcere te-ai ratacit? :mda:
Un drum a fost pe la Meteore, altul direct pe coasta...

EDMOND_
28th March 2006, 17:43
Bucuresti - Viena = 14-15 ore in conditii normale . Este mai dificil pana intri in Ungaria, din acest an exista autostrada chiar de la iesirea din Szeged.
Exista posibilitatea ceva mai "umana" sa va aranjati un popas de o noapte in zona Aradului ( sunt multe pensiuni rezonabile) si apoi este floare la ureche .
Daca nu se ia in calcul o vizita in Viena si excursia este numai pentru Italia eu as pleca din Bucuresti foarte de dimineata si as merge direct pana in granita dintre Ungaria si Austria ( Mosonmagyrovar) unde exista hoteluri foarte bune cu 15 euro / Pax / trei stele . Apoi in cinci ore se intra in Italia.
Exista varianta Ungaria - Slovenia - Italia ceva mai scurta ( adica mai putina benzina, ca timp este cam la fel!) cu avantajul ca poti vizita pestera Postojna ... sau se poate face asta la intoarcere.

Vadim
28th March 2006, 17:47
Cum e drumul prin Slovenia catre Italia? Nu e mai confortabil (autostrada) prin Austria?

Nu e mai bine, in cazul unei calatorii in Italia, oprire tot in Arad si de acolo mers mai departe? Cum s-ar imparti in ore un drum pana in Italia, sa zicem primul oras de cazare Venetia?

gicu
28th March 2006, 18:32
Vadim, in ceea ce priveste impartitul unui drum trebuie sa(-ti) specifici mereu cat vrei/poti sa conduci intr-o zi (timpul conteaza mai mult decat nr. de km). In functie de asta hotarasti cum iti faci traseul :ok:

Vadim
28th March 2006, 18:36
Nu neaparat. Problema e ca pana se iese din tara este foarte obositor. Pot sa merg fara probleme 1000 de kilometri pe autostrada, dar poate numai 500 in Romania pana la vama cu Ungaria. De asta il si intrebam pe Edmond cum e mai bine, el stie treburile astea.

gicu
28th March 2006, 18:39
de-asta ziceam si eu ca timpul e mai important. In Ro, in conditii normale poti face cca 8h pana la Nadlac. Cine e obosit se opreste acolo...si a doua zi poate baga 4h (Ungaria) + 3-4h(Austria) si asa mai departe :)

Oricum, si eu sunt interesat de drumul prin slovenia...si nu stiu mai deloc zona.

EDMOND_
28th March 2006, 20:03
Eu cunosc destul de bine drumul prin Slovenia ( eventual si Croatia)... dar nu este mare scoatere ( nici ca timp , nici financiar cine stie ce). Cel mai scurt este prin Serbia... Belgrad insa doar daca nu conteaza prea mult banii pentru ca altfel trebuie platita viza. Nu mai stiu acum cat este, cred ca depinde daca o platesti la ambasada sau in vama... insa cred ca intre 30 si 45 de persoana. Cand o sa am timp, poate saptamana viitoare am sa dau niste variante de traseu.

In ceea ce priveste cazarea in Venetia este clar scump. Variante rezonabile poti gasi in Mestre si ( mai ales) in Lido di Jeselo. Din prima localitate ai autobuz direct Venetia ( Piata Roma..parca ) din cea de-a doua vaporase regulate ( pana noaptea tarziu) direct piata San Marco.
Pentru cine vrea sa viziteze Florenta recomand cazare la Montecatini Therme o statiune balneara foarte frumoasa cu cazari pt toate buzunarele si ideal plasata - cam 2o de km de Firenze, Pisa, Siena . Insist pentru includerea in program a ultimului oras pt ca romanii nu prea il viziteaza, ar fi o ratare inadmisibila din punctul meu de vedere . Minim trei nopti aici, dar preferabil patru sau mai mult. Trec peste Roma, nu am timp acum, acolo nu iti ajunge nici o saptamana, dar te descurci cu patru zile.
Insa daca tot ajungi in Italia si la Roma nu ai voie sa ratezi Pompei.Este o experienta extraordinara si veti vedea ca orasele noastre au progresat destul de putin, mai mult pe verticala...
Cam atat pt astazi , depinde ce isi propune fiecare , cat timp si ce buget are.
( autostrazile in Italia sunt aprox 5 euro suta de km, in Ungaria cam 4 euro la fiecare traversare, in Austria minim 7, 60 euro ( pentru zece zile ).

Maximus
29th March 2006, 08:28
Eu am dat la ultimul drum in Viena, saptamina trecuta, 11 euro pe vignieta de austria. 10 zile.
La budapesta puteti avea cazare la Cozy homes: http://www.best-of-budapest.com/modules.php?name=News&file=article&sid=159

Super preturi, super apartamente!

EDMOND_
29th March 2006, 19:09
Poate ai luat-o din Ungaria sau poate de prin vreo benzinarie mai obscura... Nu cred ca s-a schimbat, 7.60 euro pe zece zile , se ia imediat dupa trecerea granitei in Austria.

Pepsi-Cola
14th May 2006, 23:40
am multe de invatat de pe acest forum multumesc tuturor ....multumesc mult se tot

mario_calin_77
4th September 2006, 23:23
plec si la sfarsitul saptamanii pe ruta ungaria croatia slovenia italia
timisoara-roma
ma ajuta careva cu ceva sfaturi???
nu am mai fost pe afara cu masina
pls

pytzy
15th September 2006, 14:39
Vreau sa dau o fuga pana in Italia in Ianuarie cu 'golanelul' pe ruta Buc.- Nadlac.....-Ungaria-Austria-Italia. Merg pana la Genova sa trec cu feribotul in Sardegna. Cine poate sa-mi spuna si mie ceva info despre acest traseu cat de cat. Taxe, ..... si tot ce va mai aduceti aminte. Multumesc

zavoianu
6th October 2006, 12:36
Ptr ca mai e foarte putin si o sa intram in Marea Uniune Europeana(M.U.E.), si foarte multi o sa faca mai multe drumuri spre este decat spre vest am sa fac recomandari ptr cei care vor merge cu mashina in Republica Moldova

in primul rand trebuie sa va inarmati cu multa, foarte multa rabdare
cel mai scurt drum din bucuresti este prin Focsani Tisista Barlad Husi Albita Chisinau
la vama romaneasca totul este relativ normal timp de asteptare aproximativ 30 de minute,
dupa ce se trece de vama romaneasca se ajunge la dezinsectia moldoveneasca unde trece o mashina la 10 minute in cel mai fericit caz(au niste 486 obosite care abia copileaza)
dupa asta urmeaza aproximativ 80-100 minute vama moldoveneasca unde daca te vede cu mashina mai rasarita tzi se cere de la obraz o atentie, cel mai bine e sa schimbati maxim 50 de euro in vama in lei moldovenesti ptr ca au curs foarte prost
nu uitati sa va luati Vignieta la iesire din vama
cheltuieli(ecologie,taxe,maxe ) aproximativ 15 euro
drumul spre Chisinau e pustiu si nemarcat, daca plecati ptr prima data nu plecati noaptea, nu exista indicatoare si nici nu ai pe cine sa intrebi, drumul pana vara asta era prost(desi unul dintre cele mai bune din moldova), acum se asfalteaza
Atentie: la motociclisti care merg fara lumini noaptea, la microbuzele care merg cu peste 100km/h pe zapada sau 150-160 cand e uscat si la Militieni, te opresc tot timpul fara motiv, in functzie de mashina intotdeauna se lasa cu o atentie in functie de "gravitatea infractiunii" e bine sa ai moneda locala si sa dai intre 50 si 200 lei moldovenesti (2,5-12 euro)
eu am fost oprit odata ca ash fi mers cu viteza mare, si cand l am intrebat cu ce viteza mi a spus: peste 90km/h, nu avea radar dar sigur aveam peste 90 km/h,
incercati sa nu folositi combustibil din moldova sau makar luatzi de la Petrom, nici ala nu e 100 pur dar merge
suucces!
si cumparaturi placute la orez,faina,zahar si conserve din republica moldova

Vadim
6th October 2006, 15:11
plec si la sfarsitul saptamanii pe ruta ungaria croatia slovenia italia
timisoara-roma
ma ajuta careva cu ceva sfaturi???
nu am mai fost pe afara cu masina
pls
Nu am fost in Italia cu masina, dar ca sfaturi generale cand iesiL iti trebuie carte verde, asigurare externa casco pentru masina, asigurare de sanatate, procura daca masina nu e pe numele tau.

Tine-ne la curent cum a fost in excursie si ce sfaturi ai pentru cei care pleaca in Italia cu masina.

printulmiskin
17th March 2007, 10:27
in vara as dori sa fac o excursie cu masina pina la Paris..V-as ruga sa-mi sugerati un traseu ..ca pentru unul care nu a iesit inca niciodata afara cu masina..Multumesc anticipat pentru binevoitori!

resita
17th March 2007, 11:02
UITE AICI. http://www.onlinesport.ro/forum/showthread.php?t=90902

georg40
17th March 2007, 11:31
in vara as dori sa fac o excursie cu masina pina la Paris..V-as ruga sa-mi sugerati un traseu ..ca pentru unul care nu a iesit inca niciodata afara cu masina..Multumesc anticipat pentru binevoitori!

Colegul resita ti-a recomandat lectura indicata, care totusi poate nu va corespunde intergarl asteptarilor tale, de aceea dupa ce le-ai citi formuleaza aici intrebarile de rigoare, ti se va raspunde cu placere...

claudia1
19th May 2007, 17:17
vreau sa ajung cu masina din Bucuresti in sudul Frantei. Poate cineva sa ma ajute cu sfaturi in ceea ce priveste traseul si costul?

doruletz75
3rd June 2007, 23:25
si eu as dorii sa plec in vacanta cu masina , am vrut sa ajung la mare la noi in tara dar.....numai manelistii in statiunile noastre comuniste , am incercat in bulgaria dar aceleasi fete de la noi fug din mamaia si ai gasesti la burgas :)) sau grecia asa ca am ales sa fac o calatorie in europa cu masina , am fost la viena anul acesta in februarie si totul bine cumparaturi alea alea relaxant . poate sa ma sfatuiasca cineva unde sa ma duc ca sincer sa fiu nu stiu vreau doar atat sa fac vreo 4-5000km dar nu stiu unde , vreau sa vad lume civilizata orase curate si autostraza :)))

grande
4th June 2007, 00:27
Iti recomand Luxemburgul si nu o sa fi dezamagit !

doruletz75
7th June 2007, 17:00
merci o sa iau in consideratie locatia ta dar cred ca daca nu reduc la timp viteza sar putea sa trec de el :)) de mare ce este !!

TheIceMan
7th June 2007, 17:42
doruletz75, eu as avea vro 2-3 recomandari dar daca ma iei si pe mine peste picior ca pe grande? nu inseamna ca imi pierd timpul dejaba ?

doruletz75
10th June 2007, 10:13
imi cer scz cred ca am exagerat un pic !!! eram cu gandul si foarte suparat ca nu am avut cu cine sa plec la startul cursei de la londra ,gumball 3000 intr-un cuvant stau intr-un cartier de manelisti si ingusti la minte de la preriferia bucurestiului , oricum va multumesc foarte mult pt sprijinul acordat si cine stie poate gasesc pasionatii de spiritul gumball si al aventurii si nu in ultimul rand al calatoriilor , dar nu in mocirla care se numeste romania

doruletz75
16th June 2007, 18:49
cred ca vrea nimeni sa mai plece in vacanta :D

resita
16th June 2007, 18:51
pai pana la urma unde pleci?

Andreiy
16th June 2007, 20:44
eu plec in Bulgaria pe litoral ca e aproape de la noi de la Constanta

doruletz75
16th June 2007, 21:59
nu stiu am vazut azi la stiri pe pro tv ca mai multe pers care sau cunocut pe forumuri au plecat in grecia , eu nu stiu ce sa fac as vrea sa fac un tur al europei adica cat as putea , dar nu prea am cu cine , as vrea sa fim mai multii , mai multe masini , doar eu cu prietena mea .........nu cred ca mar avantaja ma gandeam sa ne luam bicicletele cu noi si in fiecare oras unde dormim binenteles la periferie ca e mai ieftin sa margem cu bicicletele sa vizitam

Vadim
17th June 2007, 12:01
cred ca vrea nimeni sa mai plece in vacanta :D
Se pleaca in vacanta... Am fost de doua ori cu masina in Grecia in ultimii doi ani, iar anul asta o sa fac un fel de tur al Italiei.

Andreiy
17th June 2007, 13:35
wow...ce plimbaretz mai esti tu, vadim :D

Hard
17th June 2007, 13:41
Romanii stau foarte prost la capitolul calatorii si vacante.

Andreiy
17th June 2007, 13:48
bugetul e de vina :rolleyes:

Hard
17th June 2007, 13:50
nu neaparat.plajile si statiunile de munte sunt pline.

angel_with_tail
17th June 2007, 15:18
:happy

E mai frumos cu masina dar mai rapid cu avionul.
Nu au romanii bani? :happy
Cat se poate de fals.:)

doruletz75
18th June 2007, 01:06
vadim poate ne combinam la o vacanta cu masinile prin europa ce zici ca eu cat de 2 saptamanii partenerii pe net dar vad ca ............

doruletz75
18th June 2007, 01:09
Romanii stau foarte prost la capitolul calatorii si vacante.ai dreptate sa stii ,romanii stau bine la marginea padurii cu gratarul masina si maneaua :D ! pacat ca am devenit o minoritate la mine in tara :headbang:

Hard
18th June 2007, 01:22
:cry: corect :(

ionut_cluj
18th June 2007, 02:05
eu niciodata nu mi-am facut un traseu...decat cand am fost in interes de serviciu. imi place mai mult sa merg fara sa stiu exact unde:)

doruletz75
29th June 2007, 23:28
bai nene ati plecat totii in concedii? de nu mai discutatii pe forum , eu am fost la costinesti si ma-m ars la soare am stat ca..........pana la 2 pe plaja nu mai ma duc in viata mea in jegul ala de statiune sau ce o fii ea

grande
30th June 2007, 00:18
parca ziceai ca faci turul Europei ,dar dupa cum vad ai ales Costinesti !

doruletz75
1st July 2007, 15:41
[/B]am avut un deces in famile si a trebuit sa plec 2 zile de acasa nu conta unde, si in europa plec in iulie, nu stiu unde dar voi vedea nu am fact inca un traseu idea este ca vreau sa iau si bicicletele ca sa nu merg pe jos adica sa iau cazare la periferie si dupa aia sa hoinaresc pe bicicleta !!! poate ma ajuta cineva cu sfaturi cu cazare mai ieftina de ex la viena ca vreau sa o vad vara :D

doruletz75
7th July 2007, 22:57
fratilo dati-mi si mie un sfat unde sa merg intr-un tur al europei , poate voi ati mai fost si stiti tresee alea alea unde ati stat , cat ati platit , nu vreau sa merge in tara asta de rahat creau un tur al europei ajutatima

Ely
19th September 2007, 14:36
Plec in italia pe 25 sept. din Constanta-Arad-Viena-Roma.Vreau sa iau si un motor de 125 .Ceva sfaturi avizate? (drum ,taxe cazari) Am cazare doar in Roma.Cum pot trimite moto acasa ?

Lordul
22nd September 2007, 21:09
Am fost cu familia cu masina de 6 ori in Europa nu am avut niciodata probleme ,tata conduce excelent ,masina e exceptionala .Aveti mare grija la jandarmeria franceza langa Lyon(ustura la buzunare) dar si la Saint-Etienne , in Grecia se faceau controale la masina ,aveti grija si in Bulgaria la politie ,10 Euro a fost amenda pt viteza un pic mai mare decat limita legala 125km/h am avut asta e...

Anul asta am mers cu masina pana in Portugalia la Lisabona , cu masina poti vizita mai mult decat cu avionul ,dar si decat cu autocarul ca nu esti conditionat sa fii la anumite ore intr-un anumit loc ...

Am fost si in Corfu cu feribotul a fost foarte frumos

vienna
8th October 2007, 11:24
Care este cel mai scurt drum din Bucuresti pana in Florenta?! Multumesc:ok:

Vadim
9th October 2007, 09:05
Bucuresti - Budapeste - Graz - Venetia - Florenta. Uita-te pe viamichelin.

paul30
9th October 2007, 09:29
Uite aici traseul de la Budapesta-Florenta. Din pacate Romania nu e acopereita de acest plan http://www2.mappy.com/sidCwlg61ZFM6HMn21w/Z?out=2&xsl=2&lang=en

Schimba din dreapta sus limba in care vrei sa citesti explicatiile

k.tee.tu
6th February 2008, 13:24
Am gasit cu mare placere discutia voastra, si ma inscriu si eu la aflarea de informatii.

Noi vrem sa mergem cu un Logan nou din Bucuresti pana in zona Coasta de Azur, cu cazare acolo o saptamana si plimbat prin toata zona. :groggy:

Pana la destinatie, incercam sa ne stabilim un traseu (suntem deschisi la orice traseu, cu conditia sa includa Venetia) si astept parerile voastre, sau sa imi impartasiti din impresiile voastre (cazari, taxe, chestii de vizitat etc).

Astept cu nerabdare raspunsuri si...sa plecam (data de pornire 10-15 iunie 2008)
Multumesc.

resita
6th February 2008, 14:08
uite aici un traseu.Tot pe acest traseu a fost si un fost coleg de-al meu anul trecut si a fost incantat.

http://calator.eu/content/view/40/36/

http://calator.eu/content/view/41/36/

http://calator.eu/content/view/43/36/

distractie placuta :ok:

k.tee.tu
11th February 2008, 15:26
Am citit pe nerasuflate cele scrise de prietenul tau...au mers manusa pe traseul pe care vrem noi sa il facem.

/OLE/

Am dat mai departe, ne adunam ca sa ne strangem toti 4 si sa discutam pe marginea traseului batut si de prietenul tau.

Multumim inca o data

:floricica:

caramidaru
16th June 2008, 14:58
am cititi toate paginile..la vara vreau sa plec undeva in Europa...ce acte imi trebuie...e obligatoriu full casco?si cartea verde?nu as vrea sa merg pe autostrazi..vreau drumuri nationale sa vad tot ce se poate vedea...puteti recomanda un tur de max 5000km..?conduc fara probleme 15ore

resita
16th June 2008, 19:50
am cititi toate paginile..la vara vreau sa plec undeva in Europa...ce acte imi trebuie...e obligatoriu full casco?si cartea verde?nu as vrea sa merg pe autostrazi..vreau drumuri nationale sa vad tot ce se poate vedea...puteti recomanda un tur de max 5000km..?conduc fara probleme 15ore

unde ai vrea sa mergi mai exact?

spune si tu ce tari vrei sa vizitezi si o sa incerc sa-ti fac un traseu.

ps. am un coleg care anul trecut a facut turul europei cu masina :ok:si o sa-l intreb

Turbo_98
29th June 2008, 22:25
Vreau sa merg cu familia in Spania, mai precis in Guissona.Vreau sa trecem prin Arad si de aici va rog sa-mi spuneti voi pe unde..nu eu conduc ci tatal meu.ASvem un BMW 320d din 2003 si merge perfect.Vreau sa stiu traseul si toate taxele..daca puteti sa-mi spuneti exact in fiecare tara ce taxe sunt....Sper k o sa puteti sa ma ajutati.:D

resita
29th June 2008, 22:39
Vreau sa merg cu familia in Spania, mai precis in Guissona.Vreau sa trecem prin Arad si de aici va rog sa-mi spuneti voi pe unde..nu eu conduc ci tatal meu.ASvem un BMW 320d din 2003 si merge perfect.Vreau sa stiu traseul si toate taxele..daca puteti sa-mi spuneti exact in fiecare tara ce taxe sunt....Sper k o sa puteti sa ma ajutati.:D

imediat iti dau ruta :ok: iar maine o sa incerc sa iti spun si taxele

Hard
29th June 2008, 22:45
cumpara-ti un gps, te va ajuta foarte mult ;)

resita
29th June 2008, 22:49
Nadlac-Nickelsdorf-Viena-Padova (Venetia)-Genova-Cannes-Barcelona-Zaragoza-Madrid

Vinieta Ungaria si Austria 8 euro bucata, acceptabil, in Italia si Franta te rup aia in doua cu taxele lor. 24 euro la una din autostrazi. Mare atentie unde parcati masina, valabil oriunde in Europa. Unor prieteni le-a fost ridicata masina in Viena chiar de langa Hotel - 250 euro amenda. Autostrada Viena-Italia (A2 cred) este in constructie pe ambele sensuri pe o portiune mai mare de drum. La dus se deviaza circulatia printr-un satuc austriac, la intors se merge pe un singur sens, printre jaloane. Un sfat pentru cei care nu stiu, cand mergeti cu viteza si ajungeti la un blocaj in trafic si trebuie sa franti brusc, bagati repede avariile..sa stie cei care vin cu viteza din spate ca trebuie sa franeze puternic. Italia-Franta se traverseaza usor, mai greu in portiunea Coasta de Azur, autostrada cu 2 benzi, aglomeratie destul de mare in perioada asta. In rest, limitare de 130 km/h dar se poate merge cu 150 linistit. lasati ultima banda, cea de langa ax, libera...depasiti si reveniti pe banda din dreapta.




sau incearca asta http://www.viamichelin.com/viamichelin/gbr/dyn/controller/ItiWGPerformPage?&E_wg=210506158kS3J106157153222275025ITIWG52112633g br004p1130101f101119101211071053490006SWFzaQ000010 091141z7o100131c101116100z11038440008TWFEUklE00001 008113y5r1013010010072006157039.004-1.00110001001001001001001003gbr011011&intItineraryType=4 sau asta http://www.drive-alive.co.uk/route_planner.asp

Turbo_98
30th June 2008, 14:32
multumesc pentru ajutorul dat..dar vad k peste tot pe unde fac traseul vad k trebuie sa trec prin Croatia.Unchiul meu a venit din Spania anul trecut si a platit toate taxele 150 de E pentru dus..in total 300 E...si motorina tot de 300 E.Akum cum mai e ??? tot atat imi trebuie??:)

Lordul
30th June 2008, 15:21
cumpara-ti un gps, te va ajuta foarte mult ;)

da ai grija sa iti iei un soft bun la GPS ca noi ne-am pacalit anu trecut am luat un soft prost si in loc sa ne duca in Barcelona pe Calle de Valencia ne-a dus intr-o suburbie Tiahanna pe Carre de Valencia si in alte orase tot la fel....

anul asta cica o sa schimbe tata softul ,acu ramane de vazut....

resita
30th June 2008, 23:29
Turbo_98, din cate am inteles pe PM nu prea ai inteles traseul asa ca mai incerc unul :D cu ocolirea croatiei drumul fiind prin Ungaria, Austria, Italia, Franta si Spania

ca sa vezi ruta mai bine scrie intai Arad - Viena si dupa aceea Viena - Guissona http://www.viamichelin.com/viamichelin/gbr/dyn/controller/ItiWGPerformPage?&E_wg=210506158kS3J106157153222275025ITIWG52112633g br004p1130101f101119101211071053490006SWFzaQ000010 091141z7o100131c101116100z11038440008TWFEUklE00001 008113y5r1013010010072006157039.004-1.00110001001001001001001003gbr011011&intItineraryType=4

ps. sper sa te descurci, daca nu reusesti scrie aici. astept inf. la intoarcere din excursie

Catalanul
30th June 2008, 23:39
Unchiul meu a venit din Spania anul trecut si a platit toate taxele 150 de E pentru dus..in total 300 E...si motorina tot de 300 E.Akum cum mai e ??? tot atat imi trebuie??:)

acum pentru benzina cu siguranta vei avea nevoie de mai multi bani dat fiind faptul ca pretul benzinei/motorinei a crescut foarte mult in ultimul an :rolleyes:

resita
1st July 2008, 00:01
catalane, tu stai in spania? :thinkso::thinkso::thinkso:

Catalanul
1st July 2008, 00:03
da :D in romania deobicei vin in vacante :)

resita
1st July 2008, 00:04
da :D in romania deobicei vin in vacante :)

daca mergi cu masina sau cu autocarul baga-i omului un traseu cu toate taxele, daca mergi cu avionul nu mai este nevoie :drak:

Catalanul
1st July 2008, 00:09
Am facut doar o data drumul Spania - Romania cu masina (in vara lui 2006) si am mers pe ruta Spania - Franta - Italia - Austria - Ungaria - Romania. Tin minte ca am poposit noaptea la un hotel undeva pe langa Padova. In total ne-a costat in jur de 700-800 € (benzina + taxe autostrada + hotel) dus-intors. Eram doar 3 persoane, eu cu ai mei.

Turbo_98
1st July 2008, 10:53
aha..mc pt informatie...

Hard
1st July 2008, 11:11
da ai grija sa iti iei un soft bun la GPS ca noi ne-am pacalit anu trecut am luat un soft prost si in loc sa ne duca in Barcelona pe Calle de Valencia ne-a dus intr-o suburbie Tiahanna pe Carre de Valencia si in alte orase tot la fel....

anul asta cica o sa schimbe tata softul ,acu ramane de vazut....

eu am un pda cu sistemul de operare windows mobile ,si mi-am luat de pe internet programul de navigare igo pentru toata europa . cred ca e cea mai buna varianta la ora actuala . la gps-urile normale pierzi garantia daca instalezi vreun soft de pe internet,iar cele originale costa in jur de 400 ron.

Lordul
1st July 2008, 11:41
pai igo e f.bun da sa fie original...

iar un GPS bun + un sof bun in jur de 1200-1400 RON.

Alexandra MS
2nd July 2009, 17:46
AJUTOR...............peste o luna eu si proaspatul meu sot ne-am hotarat sa mergem in Grecia cu masina in luna de miere, pt cei care au mai fost cred ca le-ar fi usor sa-mi dea cateva indicatii....In primul rand noi am vrea sa mergem fara cazare rezervata de aici, ci sa gasim acolo o camera pt 1-2 nopti cat vom sta intr-o statiune, apoi sa plecam in alta si tot asa pana ne saturam si venim acasa................ce ziceti ne-am descurca?

crissis
1st August 2009, 21:10
alexandra daca dispui de bani este super ca sa iti dai seama o camera cu doua paturi incepe de la 35-40 euro /noapte si este destul de modesta , frigider si aer conditionat, daca vrei poti petrece concediul destul de ieftin in katerini sau in halkidiki unde vei fi aproape ca in romania ,vei auzi limba noastra la tot pasul . daca te hotarasti pentru o insula atunci lucrurile se schimba complet preturile sunt destul de mari si cam greu accesibile pentru un om cu venituri normale, pe insule o cafea bauta pe plaja incepe de la 5-6 euro si urca in functie de insula pe care esti. biletele la vapor sunt destul de scumpe si nu tot timpul poti calatori datorita cererii foarte mare daca faci prostia sa alegi autobuzul sau trenul atunci deranjul va fi si mai mare. la capitolul locuri de vacanta ieftine poti trece si peloponezul, de altfel aici vei gasi niste locuri magnifice si vei putea gasi cazare si mancare la preturi rezonabile si oameni foarte calzi si primitori.

Lordul
2nd August 2009, 17:07
Alexandra , sfatul meu este sa rezervi cum vrei tu 1-2 nopti intr-o statiune si apoi tot asa , pentru ca sunt sanse mici sa gasesti cazare la fata locului .

De vizitat in Grecia nu trebuie sa ratezi : Acropole (Athena) , Delfi , Canalul Corint , Peloponezul (eu l-am ratat...) ...

Ca insule iti recomad : Korfu (Kerkyra) unde poti vedea la Achileo Palatul lui Sissy , plus vizita capitalei...

Referitor la mancare : gasesti mancare la preturi decente aproape la tot pasul , sigur nu la restaurnatele de lux , oricum grecii se respecta....

crissis
4th August 2009, 20:37
lordule te bagi in seama ca , chilotii in niste treburi si ii induci in eroare pe oameni , tu vorbesti din auzite. cea mai ieftina cazare o gasesti la fata locului cum spui tu, singurul inconvenient si destul de important este limba deoarece nu foarte multi dintre cei care inchiriaza camere( de particulari vorbesc) nu prea vorbesc si alte limbi de circulatie internationala. decat sa recomanzi kerkyra , una dintre cele mai scumpe insule si cu niste servicii care cam lasa de dorit mai bine taci din gura ca spui numai prostii. cat despre mancare la preturi decente au cam trecut vremurile alea cea mai ieftina friptura se vinde incepand cu 7 euro iar o salata incepe de la 5-6 euro.

JJ
4th August 2009, 21:39
crissis, si tu te bagi in seama fix la fel.
Depinde ce vrei drept cazare si mai depinde si unde. Sa te vad pe tine cautand cazare in Halkidiki sau Paralia dupa 9 ore de mers cu masina.
Sau sa te vad cum platesti tu cel mai putin la fata locului pentru un 4-5 stele AI.

Si cu Corfu ce-ai bre? E una din insulele pe care ajungi relativ ieftin cu masina, e mare, poti sa variezi ceea ce vezi, ai si palatul lui Sissy vorba lordului... Logic ca e ceva mai scump decat Thassos sa zicem, pentru ca e aeroportul acolo. Dar nu e cea mai scumpa insula greceasca.

Ce mi se pare aiurea e ideea asta de a sta o noapte in fiecare loc. Esti in concediu, nu in delegatie, trebuie sa te relaxezi, nu sa alergi de colo colo.

crissis
5th August 2009, 00:09
crissis, si tu te bagi in seama fix la fel.
Depinde ce vrei drept cazare si mai depinde si unde. Sa te vad pe tine cautand cazare in Halkidiki sau Paralia dupa 9 ore de mers cu masina.
Sau sa te vad cum platesti tu cel mai putin la fata locului pentru un 4-5 stele AI.

Si cu Corfu ce-ai bre? E una din insulele pe care ajungi relativ ieftin cu masina, e mare, poti sa variezi ceea ce vezi, ai si palatul lui Sissy vorba lordului... Logic ca e ceva mai scump decat Thassos sa zicem, pentru ca e aeroportul acolo. Dar nu e cea mai scumpa insula greceasca.

Ce mi se pare aiurea e ideea asta de a sta o noapte in fiecare loc. Esti in concediu, nu in delegatie, trebuie sa te relaxezi, nu sa alergi de colo colo.

daca este vorba de hotel nu ai nici o sansa sa gasesti cazare eu vorbeam de cazare la particulari
sa ma plateasca cineva sa fac concediul in kerkira si as face concediul acolo,
kerkyra este renumita pentru preturile mari si serviciile mai putin bune
in halkidiki sau katerini nu este nevoie sa cauti ci doar sa alegi, cand vine vorba de cazare la particulari este ceva in genul litoralului romanesc unde te pescuiesc particularii.
eu nu am scris din auzite cum fac unii pe aici ,ci am scris ca si om care traiesc de ani buni in grecia si am avut privilegiul si placerea de a o vizita si de a imi petrece concediile in locuri superbe
la fel cum lordul scria ca de mancare gasesti la tot pasul la preturi decente a trecut vremea cu preturi decente , eu care fara sa ma laud am un salar destul de bun pot spune ca preturile sunt cam scumpe chiar si pentru mine,
acum cativa ani in urma ,masa de pranz pentru doua persoane cu berea si vinul de rigoare nu ma costa 20 de euro, acum insa doar doua portii de mancare si o salata sar de 20 de euro.

de asta ii spuneam ca vorbeste mult si ca dezinformeaza.
anul acesta de exemplu o destinatie destul de ieftina si primitoare este peloponezul , unde gasesti foarte multe locuri si lucruri interesante de vazut.

Grecu_
5th August 2009, 00:35
Kerkyra printre cele mai scumpe insule, locuri magnifice in Peloponez, pranz de 2 persoane si cu vin si cu bere sub 20 euro acum cativa ani, fratili mieu, le ai! :great:

Vraciul
10th August 2009, 21:09
eu va recomand zakynthos. nu-i o insula prea scumpa, depinde ce vrei. am fost cu masina, o noapte in meteora, 10 nopti in zakynthos si doua in atena.
feribotul este insa cam scump, du-intors parca a fost in jur de 110 euro(masina si doua persoane). insula este superba, are niste peisaje foarte frumoase. cu 15-20 euro poti manca doua mese/zi in tavernele lor. cazare gasesti cam peste tot, nu stiu cam cat costa ca nu m-a interesat.

atentie, pentru pustanii de 14-18 ani: laganas(o statiune de pe insula) e belea mare. nu exagerez, dar odata cu lasarea serii, vezi pe strada si prin cluburi numai grupuri de cate 4-5-6 pustoaice, numai bunaciuni. niciodata nu am vazut atat de multa pustime.

bantina
27th September 2009, 14:45
Salut, vreau sa fac un drum in italia.PLOIESTI-SZEGED-BUDAPESTA-KLAGENFURT-SIENA.imi poate spune cineva cit ma costa drumul(cazare,taxe autostrade) si cam de ce acte pt masina personala imi trebuie?va rog.

Lordul
27th September 2009, 15:23
In Austria si Ungaria autostrada e cu vignieta : 7 euro la austrieci , 9 la unguri...in Italia sunt statii de taxare si platesti in functie de distanta parcursa....

bantina
27th September 2009, 16:21
bun, dar vigneta e pt zi sau pt distanta?

Lordul
27th September 2009, 16:48
bun, dar vigneta e pt zi sau pt distanta?

la unguri e pentru o zi , la austrieci 3 sau 7 zile (cea de 3 : 7 euro , cea de 7 12 euro)

bantina
27th September 2009, 16:58
ca acte ce crezi ca imi trebuie?

bantina
27th September 2009, 18:30
unde pot descarca softul pt un gps MIO cu hartile europei de vest? stie cineva?

Lordul
27th September 2009, 19:02
eu iti recomand sa cumperi un GPS nou si un soft bun si sa-l duci la un expert sa-l instaleze...astea care sunt pe net nu sunt bune , iti spun din experienta propie.....acum 3 ani...m-am ratacit de mai multe ori cu un asemenea soft...un an mai tarziu l-am schimbat cu unul nou-nout si f.bun ...care m-a dus exact la tinta

Beatpoker
10th March 2010, 17:53
am fost pana in Franta la niste rude cu dacia1410 din 1991,va spuns sincer nu am avut absolut nici o problema in timpul calatoriei.Cei care nu Cred lucrul acesta va rog sa nici nu postati.