PDA

View Full Version : Asigurari auto (RCA, Casco)



Vadim
9th December 2005, 10:32
Discutii despre asigurarile auto: RCA, Casco, probleme, cazuri, recomandari societati, exemple negative, situatii etc.

Ca tot am deschis eu threadul, nu va recomand Astra, foarte rau platnica, dezorganizata si extrem de stransa la punga cand vine vorba de schimbat piese.

Recomand Asiban, am avut doua probleme (unca pe RCA si una pe Casco), iar la ei s-a gasit in ambele cazuri solutia corecta.

fia
9th December 2005, 10:40
Eu am la Tiriac... Nu stiu exact cum e, ca e prima masina la care mi-am facut CASCO (deh pana acum dacioman, la ce imi trebuia CASCO :D). Am vazut ca sunt liderii de piatza, mi-a convenit pretul. Stiu ca se inteleg bine cu serviceurile, adica nu sunt probleme cu banii. Singura chestie mai nasoala e ca la prima asigurare cu ei (adica nu te stiu de client) it pun franciza la ceva (mie mi-au pus 15% la damage total, in rest am 0% si la furt si la damage partial).

Altii nu mai stiu, mai stiu doar de RAU de Ardaf. Din cate am inteles eu (poate ma insel) sunt in faliment. Stiu lume care a avut probleme cu ei, in sensul ca nu au dat banii serviceului, si service-ul a dat in judecata Ardaf si dupa aia te taraste prin tribunale pe tine ca martor. Deci eu as evita Ardaf.

Asta despre Casco. Pentru RCA, eu zic ca oricare e bun (probabil avand grija sa nu fie tzepari :D). Eu aleg sa platesc RCA-ul la care imi e cel mai in drum (ca sunt aia cu masini parcate prin toate scuarurile). Anul asta cred ca am platit la Asirom.

Acum am si eu o intrebare pentru voi. Mie imi vine masina acum la sfarsitul lui decembrie. Cum platesc RCA pentru luna decembrie? Ca stiu ca se poate plati doar pe jumatati de an. Doar nu o sa platesc pentru 10 zile din decembrie asigurarea pe juma de an. Nici fara nu pot sa merg, sa zic ca astept 2006 :D. Stiti cumva daca e vreo solutie? Daca tot am pus intrebarea asta, aceeasi intrebare si pt Rovinieta (bine, macar aia e mai ieftina, nu ma doare asa tare :P)

BosoroguIsteric
9th December 2005, 11:16
Salut!
Tinind cont de faptu' ca-i primul meu mesaj, hai sa zic si traditionalul "Bine v-am gasit!".

1. Asigurari vraiste: ARDAF. Fugiti de ei ca dracu' de tamaie, am avut experiente enorm de neplacute cu ei, plus ca nici un service nu are decontare directa cu ei, de unde rezulta ca trebuie sa va platiti singuri reparatiile urmind sa va recuperati ulterior banii de la ei (30 de zile)

2. Asigurarile tip RCA se pot incheia pe perioade de 1 an, 6 luni sau fractiuni de minim o luna. S-ar putea sa existe o portita care sa-ti permita sa inchei un RCA pentru 10 zile ale anului ramas. Intreaba un agent de asigurari, el te va lamuri.

fia
9th December 2005, 11:19
Pai sunt salvat. O luna e ok, eu nu voiam sa dau 800.000 (sau cat e ) pe una pe 6 luni, nu stiam ca exita si pe o luna. Multumesc de raspuns.

Vadim
9th December 2005, 11:20
@Bosoroguisteric :D: Bine ai venit. Ai recomandari dintre cele mai bune posibile..

ontopic: A aparut RCA 2006, se poate face deja?

BosoroguIsteric
9th December 2005, 11:42
fia, cu placere! Dar nu inteleg de ce nu-ti faci pe 6 luni ?!

Vadim, pai se pot face deja asigurarile! Vezi ca difera preturile de la societate la societate, nu mai e ca pina acum. Detalii despre preturi gasesti pe site-urile companiilor de asigurari

fia
9th December 2005, 11:49
Pai se poate pe 6 luni incepand cu data care vreau eu, aveam impresia ca e perioada fixa, de la 1 ianuarie-1 iulie si 1 iulie 1- ianuarie viitor. Asa am ramas eu cu impreasia (probabil gresita) despre RCA, ca daca faci in 2005 pt 2005, expira cand intrii in 2006). In ultimii ani numai asa am facut, ma duceam prin decembrie si faceam 1 ianuarie-1 iulie si dupa aia partea a 2-a. Atunci am vazut ca apar astia cu "casieriile" ambulante (aka masini) si am zis ca asa se plateste. Nu mi-am pus niciodata problema ca perioada poate fi oricare :D. Deh obisnuintza asta :)
Evident ca o sa-mi fac pe 6 luni (un an) in cazul asta :)

desdemona
9th December 2005, 11:53
fia, cu placere! Dar nu inteleg de ce nu-ti faci pe 6 luni ?!
adica pe 6 luni indiferent de perioada...sa zicem din decembrie si pana in mai?

@fia, eu aveam impresia ca trebuie sa-ti faci pe o luna separat (decembrie) si apoi din 2006 reintri in normal :D dar habar nu am cum e cu asigurarile... si asta e drept :D

fia
9th December 2005, 11:54
@desde pai si eu aveam aceeasi impresie, dar daca stie omul asta aici, il cred, ca eu ti-am zis nu m-am interesat niciodata, am fost cuminte si am platit cand am vazut ca apar aia pe strada :)

Vadim
10th December 2005, 21:48
Aveti vreo recomandare pentru RCA? Cea mai ieftina societate? :D

fia
10th December 2005, 21:52
Sa gasesti vreun vecin care iti dau 30% reducere. Din cate stiu eu e cam fixa politza pe la toti, dar sunt "dealerii" care isi pun un adaos. Daca ai vreo cunstintza poate face rabat, sa nu scota profit de la tine si sa-ti dea mai ieftin :D

Poate ar fi bine sa punem aici o lista de preturi, in functie de cmc, si ce alte criterii or mai fi.

Si o gluma, cea mai buna asigurare:

Vadim
10th December 2005, 21:55
E o idee buna o lista de preturi.

Mi se pare ca din 2006 RCA-ul a crescut cu 20%?

Ia uite aici niste informatii:

Proprietarii de autoturisme vor avea in 2006, cind vor dori sa incheie polita RCA, surprize dupa surprize. In primul rind, ei sint obligati sa incheie in 2006 polita de asigurare obligatorie tot la compania la care au incheiat-o si in anul 2005. Ca sa nu faca acest lucru, trebuiau sa anunte cu 30 de zile inainte de sfirsitul asigurarii compania in cauza ca renunta la serviciile ei si, de asemenea, sa explice ce a determinat acest gest. Iar pina in prezent, nimeni nu s-a inghesuit.

Preturi diferite la RCA

Potrivit regulamentelor Comisiei de Supraveghere a Asigurarilor (CSA), companiile de asigurari pot creste tariful de vinzare al asigurarii obligatorii cu plus 20% sau pot scadea cu 10%.

Vine si Bonus-Malus

Din vara lui 2006 intra in functiune sistemul Bonus-Malus, iar asigurarea se plateste in functie de cit de bun sofer ati fost. Iar daca ati avut accidente, veti plati mai mult.

fia
10th December 2005, 22:04
Iata un exemplu de preturi de la Tiriac pentru autoturisme pentru persoanele fizice pentru tot anul 2006:


a) pana la 1200 cmc..................1.668.000 lei
b) intre 1201-1400 cmc..............1.596.000 lei
c) intre 1401-1600 cmc..............2.112.000 lei
d) intre 1601-1800 cmc..............2.376.000 lei
e) intre 1801-2000 cmc..............3.060.000 lei
f) peste 2000 cmc(norocosilor!)....3.660.000 lei


Acestea sunt toate firmele autorizate sa incheie asigurari:


ABC ASIGURARI (http://www.abcasigurari.ro/)
AGRAS (http://www.agras.biz/)
ALLIANZ-TIRIAC (http://www.allianztiriac.ro/)
ARDAF (http://www.ardaf.ro/)
ASIBAN (http://www.asiban.ro/)
ASIGURAREA CECCAR ROMAS (http://www.romas.ro/)
ASIROM (http://www.asirom.com.ro/)
ASITRANS (http://www.asitrans.ro/)
ASTRA (http://www.astrasig.ro/)
BCR ASIGURARI (http://www.bcrasig.ro/)
BT ASIGURARI TRANSILVANIA - fosta SAR TRANSILVANIA (http://www.bta.ro/)
CARPATICA Asig (http://www.1asig.ro/companii/profil.php?cod=21)
INTERAMERICAN (http://www.interamerican.ro/)
OMNIASIG (http://www.omniasig.ro/)
OMNIASIG-AGI (http://www.agiromania.ro/)
OMNIASIG-ASIRAG (http://www.asirag-sa.ro/)
UNITA (http://www.unita.ro/)

ASIGURAREA AUTO OBLIGATORIE RCA

Cine trebuie sa incheie asigurarea RCA?
Persoanele fizice si cele juridice, care detin autovehicule supuse înmatricularii în România, sunt obligate sa le asigure pentru cazurile de raspundere civila ca urmare a pagubelor produse prin accidente de autovehicule pe teritoriul României.
Persoanele care intra pe teritoriul României cu autovehicule înmatriculate în strainatate se considera asigurate, în conditiile prezentei legi, daca îndeplinesc una dintre urmatoarele conditii:
a) poseda documentele internationale de asigurare valabile pe teritoriul României;
b) numarul de înmatriculare atesta existenta asigurarii potrivit conventiei bilaterale încheiate între Biroul asiguratorilor de autovehicule din România si Biroul asiguratorilor de autovehicule din tara de origine.
Persoanele care folosesc pe teritoriul României autovehicule înmatriculate în strainatate si nu sunt asigurate în strainatate, sau ale caror asigurari expira în timpul aflarii pe teritoriul României, datoreaza primele de asigurare, corespunzator perioadei de la intrarea, respectiv expirarea valabilitatii asigurarii, pâna la iesirea autovehiculului din tara.

Ce despagubiri se acorda in baza asigurarii RCA?
Asiguratorul acorda despagubiri pentru prejudiciile de care asiguratii raspund, în baza legii, fata de terte persoane pagubite prin accidente de autovehicule, precum si pentru cheltuielile facute de asigurati în procesul civil.
Despagubirile se acorda indiferent de locul în care au fost produse accidentele de autovehicule, atât în timpul mersului, cât si în timpul stationarii.
Despagubirile se platesc si pentru pagubele produse de existenta sau functionarea instalatiilor montate pe autovehicule, precum si pentru pagubele produse de remorci ori atase.
Despagubirile se acorda pentru sumele pe care asiguratul este obligat sa le plateasca cu titlu de dezdaunare si cheltuieli de judecata persoanelor pagubite prin vatamare corporala sau deces, precum si prin avarierea sau distrugerea de bunuri.
În caz de vatamare corporala sau deces, despagubirile se acorda pentru persoanele aflate în afara autovehiculului care a produs accidentul, iar pentru persoanele aflate în acel autovehicul, numai daca acestea nu erau transportate în baza unui raport contractual existent cu detinatorul autovehiculului respectiv.
Pentru avarierea sau distrugerea bunurilor, despagubirile se acorda pentru bunurile aflate în afara autovehiculului care a produs accidentul, iar pentru bunurile aflate în acel autovehicul, numai daca acestea nu erau transportate în baza unui raport contractual existent cu detinatorul autovehiculului respectiv, precum si daca nu apartineau detinatorului ori conducatorului autovehiculului, raspunzator de producerea accidentului.
Despagubirile, se acorda si în cazul în care cel care conducea autovehiculul, raspunzator de producerea accidentului este o alta persoana decât asiguratul.
Despagubirile se platesc si atunci când persoanele pagubite nu au domiciliul, resedinta sau sediul în România.
În caz de vatamare corporala sau deces al unei persoane ori de avariere sau distrugere de bunuri, se acorda despagubiri daca autovehiculul care a produs accidentul este identificat si asigurat, chiar daca autorul accidentului a ramas neidentificat.

Care este nivelul primelor de asigurare?
Nivelul primelor de asigurare pentru asigurarea obligatorie de raspundere civila pentru pagube produse tertilor prin accidente de autovehicule se stabileste anual de catre Comisia de Supraveghere a Asigurarilor.

Persoanele fizice pensionate beneficiaza de o reducere cu 20% a primelor de asigurare in baza talonului de pensie sau a deciziei de pensionare.
Persoanele cu deficiente locomotorii, detinatoare de motocicluri si de autoturisme adaptate infirmitatii lor, inclusiv cele primite de acestea in folosinta, beneficiaza de o reducere cu 50% a primelor de asigurare.
Pentru autovehiculele care se inmatriculeaza temporar, respectiv pentru cele ce urmeaza sa fie scoase definitiv din tara, precum si in cazul eliberarii unei autorizatii provizorii de circulatie, primele de asigurare se calculeaza lunar si reprezinta 1/10 din prima de asigurare anuala.
Pentru autovehiculele care se inmatriculeaza permanent in perioada 1 ianuarie - 31 decembrie 2004 prima de asigurare pentru fiecare luna sau fractiune de luna cuprinsa intre data inceperii raspunderii asiguratorului si data de 31 decembrie 2004 reprezinta 1/10, dar nu mai mult decat valoarea primei anuale; orice fractiune de luna se considera luna intreaga. Politele de asigurare in aceste cazuri se vor incheia cu valabilitate pana la data de 31 decembrie 2004.

Pe ce perioada se inchie asigurarea RCA?
Politele de asigurare se vor emite pe perioada corespunzatoare pentru care s-a platit prima de asigurare.
In cazul neachitarii la scadenta a primelor de asigurare, detinatorul autovehiculului este neasigurat pana in momentul intrarii in vigoare a asigurarii.
Detinatorii de parcuri auto formate din cel putin 10 autovehicule inmatriculate pot negocia cu asiguratorii autorizati pentru practicarea asigurarii obligatorii de raspundere civila pentru pagube produse tertilor prin accidente de autovehicule plata fractionata a primelor de asigurare.

Raspunderea asiguratorului incepe:
a) din momentul platii primei de asigurare si al eliberarii politei de asigurare, dar nu mai devreme de data intrarii in vigoare a asigurarii, inscrisa in document.
b) dupa 48 de ore de la expirarea zilei in care s-a platit prima de asigurare si s-a eliberat polita de asigurare, pentru asiguratul care nu a platit la scadenta prima de asigurare aferenta perioadei respective;
c) din momentul platii primei de asigurare si al eliberarii politei de asigurare, dar nu mai devreme de data intrarii in vigoare a asigurarii, inscrisa in document, si de data eliberarii autorizatiei provizorii de circulatie sau a inmatricularii autovehiculului pe numele detinatorului, pentru autovehiculele inmatriculate in cursul anului curent.
Pretul politelor de raspundere civila auto (RCA) poate varia cu 10 la suta sub sau peste tarifele de referinta fixate de Comisia de Supraveghere a Asigurarilor (CSA) impreuna cu societatile de profil. Societatile sunt obligate sa pastreze pe toata durata anului pretul comunicat initial Comisiei.
Raspunderea asiguratului fata de terte persoane este preluata de societatile de asigurare in limita a doua miliarde de lei pentru pagube materiale directe si indirecte si de 3,5 miliarde lei pentru vatamari corporale sau deces, cu o limita maxima pe persoana de 700 milioane lei.

(c) rol.ro

Triphat
6th January 2006, 23:50
Daca asigurarile aici eram la pretul celor din Romania, conduceam deja. Dar din pacate in Anglia nu gasesti asigurari mai ieftine de Ł2000 la varsta mea.

Catalanul
7th January 2006, 00:18
Cam asa de piperate si aici preturile, intre 1000-2000 de €. Insa exista si un avantaj, si-anume, daca ai vreun accident mai grav si faci "praf" masina, cu asigurarea poti face ca vehiculul sa iasa ca si nou dintr-un atelier auto.

fia
7th January 2006, 00:28
Aici e vorba de RCA, cea care repara masina celui pe care il lovesti, nu masina ta. Pentru masina ta exista asigurarea casco, care este undeva la 5% din valoarea masinii. Deci ne apropiem de tarifele de care ziceti voi :)
La o masina de 20.000 euro face 1000 euro/an :) Si la fel ca si la voi iti repara masina daca o lovesti, si daca o faci praf iti da banii pe ea, la fel si daca ti-o fura. NU cred ca lucrurile difera prea mult fata de Romania.

Triphat
7th January 2006, 02:25
Inteleg. Aici in asigurare este inclus tot ce ai zis tu, infara de furt. ;) Costul asigurarii se determina prin experienta la volan si motorul masinii. Daca de exemplu ai un VW Golf peste 1.6l...o sa te coste enorm. Ce 20.000 ?..cu 5000 imi cumpar o Toyota Supra 3.0l si platesc asigurare...probabil mai mult de cat a costat masina :). Daca ai peste 25 de ani, cu experienta de cel putin 5 ani fara acidente si amenzi, asigurarea e cateva sute de lire. Daca esti ca mine si doar part-time, si n-ai parinti bogati.. e cam greu de gasit asigurare mica. Deci cred ca difera destul lucrurile fara de Romania, in minusuri. :)

Catalanul
7th January 2006, 04:01
Aici e vorba de RCA, cea care repara masina celui pe care il lovesti, nu masina ta. Pentru masina ta exista asigurarea casco, care este undeva la 5% din valoarea masinii. Deci ne apropiem de tarifele de care ziceti voi :)
ok, dar banuiesc ca nu este obligatorie asigurarea casco (nu stiu asa de bine cum e cu asigurarile prin Romania, deoarece taicamiu nu avea masina in tara), in schimb aici nu ai de ales, si trebuie sa platesti o suma desul de mare. Mi se pare mai corect sa poti sa alegi intre RCA sau Casco (ori amandoua in acelasi timp). Cine stie, poate eu sunt mai atent si pot evita accidentele :D si nu trebuie sa platesc o groaza de bani... degeaba (uneori) :mda:

Vadim
7th January 2006, 12:18
Daca te loveste cineva care nu are RCA, deci nu iti poti repara masina pe asigurarea lui, o poti repara pe Casco-ul tau, dar cu riscul ca asigurarea Casco sa nu scada asa mult in urmatorul an. Se stie ca daca nu ai incidente, Casco scade cu un procent bun an de an.

Vadim
8th January 2006, 19:43
Ne-au rupt astia, iau bani din toate partile. RCA-ul va costa 3 milioane pentru o masina de 1,4 CC!

RCA 2007 intra in vigoare din februarie si va fi cu 30-115% mai mare decat tarifele actuale. Motivul? Se baga pe gatul soferilor Cartea Verde, documentul necesar pentru iesirile din tara cu masina.

Astfel, pentru o masina cu motor de 1,4cc, RCA-ul va costa 3 milioane de lei, in loc de 1,5-1,8 milioane, asa cum este acum.

Soferii care isi incheie din februarie 2006 asigurarea obligatorie RCA vor plati noile tarifele umflate.

Culmea nesimtirii! Nu stiu daca 10% dintre soferi ies cu masina din tara! Peste 90% dintre soferi vor fi obligati sa plateasca astfel Cartea Verde degeaba!!!, doar sa se imbogateasca statul si firmele de asigurari

Paul
8th January 2006, 19:46
de adaugat
- reduceri (10 % -30 %) pentru cei care nu au avut accedente in ultimii 1 /2 /3 ani
- supliment pentreu cei cu accidente (20 - 60 %)

Nu prea am inteles cum se aplica , dar e o masura corecta ...

Vadim
8th January 2006, 20:35
Era o masura corecta daca 90% plecau din tara cu masina. Or situatia e invers, majoritatea nu pleaca.

Si cand pleci oricum esti obligat sa faci Cartea Verde, deci nu vad de ce sa fie inclusa in RCA. Numai sa iti ia banii.

fia
8th January 2006, 20:42
Cred ca se referea la reduceri/supliment ca nu a inteles cum se aplica.

Paul
8th January 2006, 20:46
Era o masura corecta daca 90% plecau din tara cu masina. Or situatia e invers, majoritatea nu pleaca.

Si cand pleci oricum esti obligat sa faci Cartea Verde, deci nu vad de ce sa fie inclusa in RCA. Numai sa iti ia banii.

ma refer la accidende ...
Deci daca in ultimul an nu ai accident ai reducere 10 %.
Daca in ultimii 2 ani nu ai accident ai reducere 20 %
3 ani ... 30 %

Penalizari:
- accident in ultimul an ... 20 %
- 2 ani ... 40 %
3 ani ... 60 %

Acu ce nu inteleg ...
Eu care am carnet de 15 ai ,n`am avut accidente in ultimii 2 ani ..deci iau reducere 20 %
Insa acu 3 ani am avut accident ... ce face + 60 % - 20 % ==> + 40 % ... penalizare :o:

fia
11th January 2006, 10:42
Reducerile de prime nu se limiteaza la istoricul daunelor. Doua companii, Unita si Asirom, au si anuntat ca in 2007 vor practica tarife diferentiate intre persoanele fizice de sex feminin si cele de sex masculin. Prima companie va reduce cu 10% pretul politei daca proprietarul masinii este femeie. Totodata, la Asirom, pentru o Dacia 1.300 detinuta de un barbat polita costa 324 de lei noi. Daca proprietarul este o femeie, pretul asigurarii este de fix 297 lei noi.

(c) evz

Discriminare pe fata

fia
15th March 2006, 10:11
Atentie soferi, polita RCA a devenit informatie publica!

In circa doua saptamani, soferii vor putea verifica, pe Internet, in cazul in care au avut un accident, daca si la ce companie de asigurari are RCA celalalt autovehicul implicat in coliziune, precum si daca propria masina figureaza ca asigurata. Adresa la care proprietarii de autovehicule vor putea face interogarea este cea a bazei de date comune realizate de Comisia de Supraveghere a Asigurarilor (CSA) si Politie: http://cedam.csa-isc.ro (http://cedam.csa-isc.ro/)

Verificarea pe Internet se va face dupa numarul de inmatriculare sau seria de caroserie. Adresa respectiva este operationala deja, dar multi dintre cei care au incercat sa verifice daca au RCA au aflat cu stupoare ca masina lor nu le este asigurata, desi stiau ca au platit polita.

Cetateanul care doreste sa verifice daca are asigurare trebuie sa introduca, asa cum spuneam mai sus, numarul de inmatriculare al masinii sau seria caroseriei. Una dintre ele. Nu este obligatorie cunoasterea ambelor informatii. Trebuie stiut faptul ca acestea se scriu fara spatii si fara majuscule. De exemplu, „B-01-XYZ" se introduce ca „b01xyz". De asemenea, calculatorul mai cere sa completati si data producerii accidentului. Aceasta este data la care se verifica existenta unei polite RCA pentru autovehiculul solicitat. „Despre cei care nu exista in baza de date, rezulta teoretic ca nu au asigurare. Daca au totusi asigurare, dar nu se regasesc in baza de date, atunci au obligatia sa anunte firma de asigurari unde au facut aceasta asigurare".

„Pasul urmator va fi conectarea acestei baze cu politia, pentru ca fiecare politist va putea cere verificarea unei masini, in cazul producerii unui accident, pentru a sti daca aceasta are sau nu asigurare", a mai declarat Mihai Tecau. Cei care verifica baza de date si introduc, asa cum cere interfata site-ului, data accidentului, nu trebuie sa se teama ca aceasta data va fi inregistrata automat de calculator. Aceste informatii nu vor fi trimise automat politiei, ca si persoana care a accesat site-ul a avut un accident. „Oricine poate consulta baza de date fara nici o problema si fara nici o complicatie de ordin juridic", a declarat Mihai Tecau, secretar CSA.

(c) vwforum

Angelina Jolie
19th March 2006, 03:54
Foarte bine. Astfel se vor evita multe tepe pe piata de masini second-hand.

Ayrton
23rd March 2006, 11:33
Sute de mii de soferi, inapoi la asiguratori

Capital, 23 Martie 2006

Societatile de asigurari sunt nevoite sa isi trimita agentii, pe cheltuiala proprie, inapoi la clientii carora le-au incheiat polite RCA. Daca nu ii vor gasi, pentru a corecta datele gresite din contracte, Politia le va trimite soferilor scrisori prin care le va cere sa mearga singuri la asiguratori.

Graba de a incheia cat mai multe contracte in timpul campaniei RCA de anul trecut, adesea in chioscuri improvizate sau chiar pe strada, in masini vechi, isi arata acum consecintele. In februarie, aproape un milion din cele 2,7 milioane de polite ce trebuiau transmise catre baza de date CEDAM (privind asigurarile RCA) ajunsesera cu erori. Agentii nu au completat corect numarul de inmatriculare al masinii sau seria caroseriei, iar datele s-au introdus uneori eronat, de mana, in calculator.

Ca urmare, nu s-a putut face o comparatie cu situatia masinilor inmatriculate la Politie, astfel incat cele neasigurate sa poata fi suspendate din circulatie. Asiguratorii au primit mai multe termene pentru corectarea greselilor, toate fiind depasite. Pana vinerea trecuta, se corectasera 50% din cele 430.000 de polite care mai aveau erori. Alte 350.000 de contracte (incheiate in 2006) sunt insa in curs de intrare in baza de date si ar putea avea, la randul lor, greseli.

Politele RCA intra in “campania erorilor”

Cateva sute de mii de soferi, care au crezut ca scapa de griji incheind polita RCA, trebuie sa isi reintalneasca agentul de asigurare pentru a corecta datele gresite din contract. Cine nu o face de buna voie, va primi o scrisoare de la Politie.

Daca ati incheiat asigurarea obligatorie auto (RCA) pentru masina personala, faceti-va timp cateva minute si verificati situatia politei pe internet. La adresa http://cedam.csa-isc.ro, introducand fie numarul de inmatriculare, fie seria caroseriei, puteti vedea daca figurati, la o anumita data, cu masina asigurata, afland totodata si societatea la care ati incheiat polita. Asteptati-va la surprize!

Sorin Blaj
22nd November 2007, 12:16
Daca intereseaza pe cineva, astazi am facut asigurarile RCA si CASCO la un autoturism Dacia Logan 1,4, la ASIROM:


RCA: 222,98 lei

CASCO: 649,70 lei, la o suma asigurata de 6.200 euro, doi ani vechime, cu asigurare consecutiva la aceeasi societate de asigurari, fara evenimente in cei doi ani.

oaspetele
22nd November 2007, 12:26
la mazda 6 (2,3 l) RCA ~830 RON
CASCO mai asteapta, dar ar fi cam 5200 cu plata pe loc, BCR asigurari.

Hard
22nd November 2007, 17:44
Sorin la cine ai facut Asigurarea CASCO ?

tchibos
22nd November 2007, 19:41
La ASIROM a facut, scrie in primul rand..

... mai ieftin nu exista?.. conteaza daca e un eveniment?.. si eu am tot logan tot de 2 ani, dar am si un eveniment minor :)

SAMM
22nd November 2007, 19:46
conteaza dak au fost evenimente, e un tabel prin care se calculeaza cresterea primei in caz de daune platite, ar trebui sa fie in contractul de asigurare

Sorin Blaj
22nd November 2007, 19:51
La ASIROM a facut, scrie in primul rand..

... mai ieftin nu exista?.. conteaza daca e un eveniment?.. si eu am tot logan tot de 2 ani, dar am si un eveniment minor :)

Nu stiu daca exista mai ieftin. Atat am platit eu la 6.200 euro suma asigurata. Daca suma asigurata este mai mare si asigurarea este mai mare si invers.

Prin eveniment intelegand ca ai utilizat asigurarea CASCO.

claus_123claus
15th December 2007, 12:58
Salutare.

Fratilor sa nu faceti casco la Omniasig ca sunt de kakat.....................cei mai buni sunt(Generali si Aliant Tiriac).
Am gasit masina lovita in parcare si au platit doar juate din suma.
Sunt niste jegosi.Au niste motivati de te da pe spate.

claus_123claus
15th December 2007, 12:59
Salutare.

Fratilor sa nu faceti casco la Omniasig ca sunt de kakat.....................cei mai buni sunt(Generali si Aliant Tiriac).
Am gasit masina lovita in parcare si au platit doar juate din suma.
Sunt niste jegosi.Au niste motivati de te da pe spate.

Hard
15th December 2007, 15:14
pai daca ai fransiza normal ca te-au jecmanit.ai citit contractul inainte de a semna ? sa stai linistit ca nici generali sau allianz nu sunt straluciti.

Datenshi
28th December 2007, 18:25
De ce, ce-ai auzit rau de generali? Nu de'alta, da' sunt programat in ianuarie la service si sa stiu la ce sa ma astept. :D

resita
28th December 2007, 19:30
cred ca-mi fac la Unita RCA-ul, ma mai gandesc pana luni

vulturul_ucigas
17th June 2008, 17:01
Eu pe una din masini am facut CASCO la BT Asigurari, masina fiind cumparata pe baza unui contract de credit auto; Aveam pe acea polita cam tot ce se poate, polita fiind cesionata in favoarea bancii.
In mare masina a suferit o dauna total, sofer fiind o alta persona; era prin toamna anului trecut.

Acum platesc rate de credit la o masina distrusa ... banca (Banca Transilvania e vorba) nefacand nici un demers fata de asigurator sa-mi raspunda intr-un termen rezonabil privind dosarul de dauna deschis la ei.

Chestiunea cu "asiguratorul" s-a desfasurat astfel:
-> la constatarea avariei masinii inspectorul de asigurari a ceruta demontarea mai multor componente din partea frontala a masinii ca sa poata comensura dimensiunea avariilor.
-> m-au chemat la ei de vreo 2 ori sa dau declaratii (intr-o maniera politieneasca); una din declaratii a si "disparut" de altfel de la dosar.
-> mi-au cerut convorbirile telefonice sa verifice daca nu cumva "am aranjat" accidentul;
-> mi-au cerut testul cu detectorul de minciuni pentru a-mi proba nevinovatia.
-> au facut un simulacru de expertiza dupa 3 luni de la accident sa vada daca locul accidentului a fost acolo. Expertiza fiind facuta ochiometric de un asa-zis expert.... si care bineinteles ca a dat ca si rapuns "locul accientului nu corespunde cu urmele de rulare-derapare absente de la locul faptei .... si de asemenea nu exista urme de vegetatie rupta la locul acidentului " .... aceasta concluzie este data la 3 luni dupa accident in conditiile unei ierni foarte grele ...

Toate punctele de mai sus au fost de natura abuziva ...

Nici pana in ziua de azi nu am primit vreo despagubire.

I-am actionat in instanta si pentru vreo 2-3 ani o sa fiu in procese cu ei ...

Ca sa nu mai lungesc fiti atenti la ce persoana stie societatea de asigurari sa conjuge verbul "a lua". Se pare ca BT Asigurari stie sa conjuge numai la persoana 1 ("EU/NOI luam bani de la asigurati si dupa aia ne batem joc de ei").

NU FACETI ASIGURARI DE NICI O NATURA CU BT ASIGURARI SA sa nu fiti pusi intr-o situtie similara cu a mea

Hard
17th June 2008, 17:32
BT sunt rau platnici .
intamplare ca a ta nu am mai auzit pana acum,sa ajungi pana la detectorul cu minciuni ... despre ce masina e vorba ?

moty
17th June 2008, 20:22
Amice, da' rau ai mai patit-o. Eu as pune si-o bomba acolo, dupa ce rezolvi.

Cristian
18th June 2008, 06:47
Detectorul de minciuni ? :shocked: Doamne astia cred ca noua ne place sa stam cu masinile in service si cu "ciocanu" pe ele... Ce cretinoizi astia de la BT Asigurari... Eu am RCA+CASCO la Astra....

JJ
18th June 2008, 15:13
Eu pe una din masini am facut CASCO la BT Asigurari, ...
RCA-ul meu la BT a platit pana acum o dauna totala, pe CASCO tot la BT am primit daune partiale cam de 8000 RON in acelasi accident. Totul fara nici un comentariu din partea lor. Plus cateva daune minore de parcare remediate tot pe CASCO.

CrisS
23rd June 2008, 14:21
Am casco la omniasig. am gasit masina lovita in parcare (logan 1.5 dci). ma duc la casco sa imi faca dosarul de dauna. Plec de acasa cu speranta ca se va rezolva foarte usor. Ajuns in calea grivitei (incinta GRIRO), am fost la politie pentru a-mi da dovada de reparatie, am primit-o fara probleme (autorul accidentului fiind necunoscut).
In schimb, am facut cerere pentru reparatie in baza CASCO la omniasig. Domne' sa imi repar si eu masina sa nu stau zgariata, ca nu e frumos. Mentionez ca masina e trecuta pe numele fratelui meu, care nu mai este in tara. Ce imi zice ciumpalacu de constatator "Nu se poate intocmi dosarul de dauna decat daca este proprietarul de fata. Nu nu nu nu si nu!" . Zic "domne dar in iarna am fost pentru acelasi lucru si nu a fost proprietarul de fata si atunci s-a putut face dosarul de dauna, acum de ce nu?!". Raspuns : "politica omniasig nu permite incheierea dosarului de dauna, decat cu proprietarul in fata. De unde sa stim noi in ce relatii sunteti Dvs. cu fratele? Poate ca nu va intelegeti. Poate ca dumnealui nu are acordul pentru reparatia masinii". Zic" domne da' e fratemiu, cum sa nu ma inteleg cu el?!E plecat din tara si nu stiu cand vine. Va aduc copie dupa buletinul lui, o legalizez". .." Nu se poate, doar decat cu procura de la notariat"
Si bineinteles ca am ramas cu dovada de reparatie de la politie, si ATAT!!!!
Cam aiurea situatie, sunt dezamagit total de ce mi s-a intamplat.
Sper sa nu mai fi patit si altii ca mine.
PS. Vulturul-ucigas nu am mai intalnit asemenea faza ca tine. Sincer imi pare rau sa aud asta. Sper sa iesi la lumina in cazul asta.
Bafta!

Celso
23rd June 2008, 18:37
Eu pe una din masini am facut CASCO la BT Asigurari, masina fiind cumparata pe baza unui contract de credit auto; Aveam pe acea polita cam tot ce se poate, polita fiind cesionata in favoarea bancii.
In mare masina a suferit o dauna total, sofer fiind o alta persona; era prin toamna anului trecut.

Acum platesc rate de credit la o masina distrusa ... banca (Banca Transilvania e vorba) nefacand nici un demers fata de asigurator sa-mi raspunda intr-un termen rezonabil privind dosarul de dauna deschis la ei.

Chestiunea cu "asiguratorul" s-a desfasurat astfel:
-> la constatarea avariei masinii inspectorul de asigurari a ceruta demontarea mai multor componente din partea frontala a masinii ca sa poata comensura dimensiunea avariilor.
-> m-au chemat la ei de vreo 2 ori sa dau declaratii (intr-o maniera politieneasca); una din declaratii a si "disparut" de altfel de la dosar.
-> mi-au cerut convorbirile telefonice sa verifice daca nu cumva "am aranjat" accidentul;
-> mi-au cerut testul cu detectorul de minciuni pentru a-mi proba nevinovatia.
-> au facut un simulacru de expertiza dupa 3 luni de la accident sa vada daca locul accidentului a fost acolo. Expertiza fiind facuta ochiometric de un asa-zis expert.... si care bineinteles ca a dat ca si rapuns "locul accientului nu corespunde cu urmele de rulare-derapare absente de la locul faptei .... si de asemenea nu exista urme de vegetatie rupta la locul acidentului " .... aceasta concluzie este data la 3 luni dupa accident in conditiile unei ierni foarte grele ...

Toate punctele de mai sus au fost de natura abuziva ...

Nici pana in ziua de azi nu am primit vreo despagubire.

I-am actionat in instanta si pentru vreo 2-3 ani o sa fiu in procese cu ei ...

Ca sa nu mai lungesc fiti atenti la ce persoana stie societatea de asigurari sa conjuge verbul "a lua". Se pare ca BT Asigurari stie sa conjuge numai la persoana 1 ("EU/NOI luam bani de la asigurati si dupa aia ne batem joc de ei").

NU FACETI ASIGURARI DE NICI O NATURA CU BT ASIGURARI SA sa nu fiti pusi intr-o situtie similara cu a mea

am pe cineva apropiat care a folosit BT Asigurari pt o reparatie....chiar scumpa ...si nu a fost nici o problema, banii i-au dat imediat dupa repararea masinii

Datenshi
24th June 2008, 23:47
Depinde si peste cine dai. Si Badea zicea in emisiunea de ieri ca a avut Crina Abrudan probleme cu Asiban. Eu am avut 5 ani casco la ei, multe incidente si nicio problema.

abc_tase
25th June 2008, 21:49
eu am casco la asirom de putin peste 3 ani. Am avut nevoie de reparatii de 2 ori. Ba a trebuit sa schimb barele fata spate pt ca le-am gasit crapate in parcare. Parbrizul si mici zgarieturi. Prin februarie a intrat unu in mine si mi-a rupt portiera. A gaurit-o. Pragul portierei a fost indoit tripla sparta...in fine, mai multe. Paguba de peste 3000 de euro. De la asigurare, inspectorul constatator m-a tinut minte de data trecuta (aproape 2 ani) si mi-a trecut pt schimbare,pe fisa de constatare si piese care se puteau repara. Nu am avut la mine imputernicirea de la firma de leasing si mi-a spus sa o aduc cand am timp pana bag masina in service. Mi-e imi place cum decurg lucrurile la Asirom, la filiala din Constanta. Nu am avut nicio problema cu ei si sper nici sa nu am. Mai greu a fost la service, la reprezentanta, ca m-au amanat vreo 3 luni pana sa bage masina si au tinut-o aproape doua saptamani pt reparatii care se puteau face in 3 zile.

Hard
26th June 2008, 08:54
Paguba de 3000 de euro reparata in 3 zile ? fii serios. tu crezi ca service-ul ala avea doar masina ta de reparat ? in plus s-a asteptat si acceptul de plata de la asirom ,2 saptamani mi se pare chiar bine.

abc_tase
26th June 2008, 11:39
Paguba de 3000 de euro reparata in 3 zile ? fii serios. tu crezi ca service-ul ala avea doar masina ta de reparat ? in plus s-a asteptat si acceptul de plata de la asirom ,2 saptamani mi se pare chiar bine.

Pai de la service mi-au zis sa aduc masina intr-o marti dimineata si sa vin sa o iau vineri dimineata (in aceeasi saptamana).Nu trebuiau decat piesele schimbate. Piesele au fost comandate si deja erau la service dupa o saptamana de la comanda. Acceptul de plata l-am primit in aceeasi zi in care mi-au dat de la service devizele de care aveam nevoie. Asamblarea pieseleor, mi-au zis ei ca se face intr-o zi si ca dureaza mai mult vopsirea masinii. Motivul pt care nu au terminat-o la timp a fost ca s-au bagat multi cunoscuti de-ai sefului de la reprezentanta inaintea mea. Si odata ce se face o programare zic eu ca ar trebui respectata chiar daca sunt multe masini de reparat.

Hard
26th June 2008, 11:46
asta-i viata :D, bine totusi ca a iesit bine, nu ? :D daca terminau in 3 zile cu totul , chiar se miscau bine.mai rar asa ceva intr-un service auto.

abc_tase
26th June 2008, 11:56
a iesit bine. Intr-adevar 2 saptamani nu e perioada lunga, da' iti da toate planurile peste cap cand suni la service si iti zice sa vii peste doua zile, ca masina inca nu e gata, si cand te duci te mai amana. Mai ales ca depind de masina.

vulturul_ucigas
27th June 2008, 17:07
BT sunt rau platnici .
intamplare ca a ta nu am mai auzit pana acum,sa ajungi pana la detectorul cu minciuni ... despre ce masina e vorba ?

Politica lor in ceea ce priveste o paguba de peste 20.000 lei este sa nu plateasca. Fratele meu este avocat si ma reprezinta in procesul cu ei. Cineva de la juridic de la ei "se plangea" ca mai au un jaguar si un mercedes cu dauna totala si incearca sa-l angajeze pe acelasi domn de la expertiza judiciara pentru a "demonstra" ca locul accidentului nu a fost la cel indicat si astfel sa refuze plata (Mi-au refuzat plata facand apel la o expertiza efectuata dupa vreo 3 luni de la accident .... expertiza ce a gasit ca nu e locul accidentului la locul declarat desi exista suficienti martori ce atesta acest fapt, si de asemenea si concluzia politiei ce a efectuat masuratori in acest loc).

raluca88
16th July 2008, 09:54
Am facut un accident usor(vina mea) si am si eu niste intrebari referitor la rca, casco (sunt incepatoare):
Am rca si casco la aceeasi firma. Rca-ul mi se termina intr-o luna. Daca il fac din nou la aceeasi firma imi va creste valoarea deoarece am avut un accident?
Am decis sa nu folosesc casco, totusi trebuie sa-i anunt de accident?
Am fost la politie si i-am dat copie dupa rca celui care i-am bulit masina. Mai trebuie sa fac ceva? Ma vor suna cei de la rca sa ma intrebe ceva?

Datenshi
16th July 2008, 16:37
La RCA nu creste valoarea, doar la CASCO daca folosesti asigurarea pentru reparatii. Daca vrei sa o repari singura, nu cred ca trebuie sa-i anunti.

aaxi
17th July 2008, 11:29
Pe casco nu-i intereseaza ce faci tu cu masina ta, atata timp cat nu apelezi la ei.
Cel pe care l-ai "busit" isi face masina pe rca-ul tau sau te-ai inteles cu el?
Din ce stiam eu (dar nu sunt sigur) daca iti faci rca la aceeasi societate mai multi ani la rand si nu apelezi la ei, iti ofereau o derucere.Dar daca apelezi la ei......nema reducere.

gabi94
26th August 2008, 20:42
cred ca nu se poate generaliza ca exista o anumita politica a unei companii de asigurari in toate filialele pe care le are in ceea ce priveste tratarea unui dosar de "daune"
de aceea ar fi bine daca ,inainte de a ne face o asigurare Casco ,sa ne interesam cum isi trateaza clientii firma/filiala din oarsul unde locuim ....
Eu personal am avut acum 2 saptamani o avarie la masina personala ,in contextul in care soferul (vinovat) al celeilalte masinii a fugit de la locul accidentului...
Evident ca a trebuit sa-mi repar masina pe propriul CASCO si desi mi-am facut probleme de cum o sa fiu plimbat de cei de la Omniasig,temerile mele au fost nejustificate :am stat doar 20 de minute pentru constatare si 5 minute pentru acceptul de plata

Cneazul
8th May 2009, 17:28
am zis eu o intrebare: daca mi`am zgariat putin masina, ma rog, e putin indoit pragul de sub usa din fata dreapta ( cam pe o suprafata de 5 cm, e indoit 1 cm) si am asigurare CASCO mi`o repara chiar daca am lovit`o din vina mea?

Celso
8th May 2009, 17:48
am zis eu o intrebare: daca mi`am zgariat putin masina, ma rog, e putin indoit pragul de sub usa din fata dreapta ( cam pe o suprafata de 5 cm, e indoit 1 cm) si am asigurare CASCO mi`o repara chiar daca am lovit`o din vina mea?

ti-o repara, insa daca ai fransiza de 100 euro spre exemplu, pe care trebuie sa o platesti ca sa apelezi la CASCO mai bine o lasi asa sau o faci cu banii tai:)

sau astepti sa o mai bulesti pe undeva....:D

Cneazul
8th May 2009, 19:01
deci chiar daca am casco, tre sa dau 100 de euro ca sa apelez la el? mari golani astia de la asigurari

Celso
8th May 2009, 19:34
deci chiar daca am casco, tre sa dau 100 de euro ca sa apelez la el? mari golani astia de la asigurari

uita`te pe polita, vezi daca ai fransiza.... :)uni au 50 euro, altii 100 ...depinde de masina

Hard
8th May 2009, 19:46
ti-o repara, insa daca ai fransiza de 100 euro spre exemplu, pe care trebuie sa o platesti ca sa apelezi la CASCO mai bine o lasi asa sau o faci cu banii tai:)

sau astepti sa o mai bulesti pe undeva....:D

si crezi ca un prag de reparat costa mai putin de 100 euro ? :cry:
si chiar daca o mai loveste undeva, va avea 2 fransize de platit :D


sfatul meu e : daca ai casco, du-te si repara-ti masina la un service bun, eventual reprezentanta :ok:
daca esti din Bucuresti, te pot sfatui.

Celso
8th May 2009, 19:54
si crezi ca un prag de reparat costa mai putin de 100 euro ? :cry:
si chiar daca o mai loveste undeva, va avea 2 fransize de platit :D


sfatul meu e : daca ai casco, du-te si repara-ti masina la un service bun, eventual reprezentanta :ok:
daca esti din Bucuresti, te pot sfatui.

1.nu a zis ce masina:)
2.nu e mare indoitura...i-l umple cu chit...ce crezi ca o sa ii faca??? nu cred ca ,costa mai scump de 100 euro daca zice ca are 1 cm indoit...
3.nu cred ca trebuie sa platesti 2 fransize, depinde de firma de asigurari...

Cneazul
8th May 2009, 19:54
si crezi ca un prag de reparat costa mai putin de 100 euro ? :cry:
si chiar daca o mai loveste undeva, va avea 2 fransize de platit :D


sfatul meu e : daca ai casco, du-te si repara-ti masina la un service bun, eventual reprezentanta :ok:
daca esti din Bucuresti, te pot sfatui.

nu sunt din bucuresti! ms pentru sfaturi! asa o sa fac! o sa ma duc la reprezentanta! masina e un logan, cu toate optiunile (10.300 euro o costat), cumparat in februarie anul asta!

Hard
11th May 2009, 11:13
dacia are ora de manopera mai mica decat alte service-uri, dar tot nu te va costa sub 100 euro. la skoda costa in jur de 8-9 milioane.
orice piesa indreptata si chituita se vopseste .

Novac
11th May 2009, 11:27
nu sunt din bucuresti! ms pentru sfaturi! asa o sa fac! o sa ma duc la reprezentanta! masina e un logan, cu toate optiunile (10.300 euro o costat), cumparat in februarie anul asta!

Sunt offtopic dar nu pot sa nu :), "10.300 euro o costat"- cu 200 de euroi mai putin decat Matizul satanelului:happy

Hard
11th May 2009, 14:05
da, dar motorizare superioara.
in rest,niciun avantaj,intr-adevar :)

Cneazul
24th June 2009, 21:39
am fost in sfarsit cu masina in service.
17 Ron a trebuit sa platesc...ceva formalitati
9 milioane a costat, insa au platiti asiguratorii

Hard
25th June 2009, 07:05
ai platit reintregirea sumei asigurate. pana la urma a costat la dacia ca si la alte service-uri.

Celso
25th June 2009, 08:55
am fost in sfarsit cu masina in service.
17 Ron a trebuit sa platesc...ceva formalitati
9 milioane a costat, insa au platiti asiguratorii

fuck? da ce i-a facut vere la pragul ala?:|

eu am schimbat acum 2 luni aripa fata + far ..vopsit ..alea alea ...1500 lei, e adevarat nu e service autorizat Dacia, dar e un service profesionist super bun la care m-a trimis firma aluia de asigurari

inseamna ca l-ai avut serios lovit:no: ...mai atent la borduri:D ...ce naiba

Cneazul
25th June 2009, 09:57
fuck? da ce i-a facut vere la pragul ala?:|

eu am schimbat acum 2 luni aripa fata + far ..vopsit ..alea alea ...1500 lei, e adevarat nu e service autorizat Dacia, dar e un service profesionist super bun la care m-a trimis firma aluia de asigurari

inseamna ca l-ai avut serios lovit:no: ...mai atent la borduri:D ...ce naiba

aveam pe undeva niste poze. o sa le pun sa vezi:P
pai cred ca l`a schimbat, d`aia o fost atat:D

Hard
25th June 2009, 10:07
fuck? da ce i-a facut vere la pragul ala?:|

eu am schimbat acum 2 luni aripa fata + far ..vopsit ..alea alea ...1500 lei, e adevarat nu e service autorizat Dacia, dar e un service profesionist super bun la care m-a trimis firma aluia de asigurari

inseamna ca l-ai avut serios lovit:no: ...mai atent la borduri:D ...ce naiba

ce masina ai ? ce service ?



aveam pe undeva niste poze. o sa le pun sa vezi:P
pai cred ca l`a schimbat, d`aia o fost atat:D

nu l-a schimbat, doar s-a reparat si s-a vopsit. daca il schimbai te ajungea in jur de 2500 lei :)

Ess
25th June 2009, 10:12
am si eu o intrebare: daca-ti iese pistonul prin capota, de catre ce esti acoperit? de garantie sau de casco?
(a ajuns masina la nevasta-mea, de luni. ii place sa conduca mai sportiv si schimba pe la 8000 de ture :ok:)

Celso
25th June 2009, 10:15
ce masina ai ? ce service ?



tot Logan ...un service vis a vis de Selgros Pantelimon ...nu ii stiu numele, dar este maricel

tinand cont ca nu i-au schimbat nimic zic eu ca e destul de scump ...oricum, traiasca firma de asigurari:lmao

Ess@ de casco nu prea cred, la garantie poate o rezolvi:D

Doctor_Satan
25th June 2009, 10:22
Sunt offtopic dar nu pot sa nu :), "10.300 euro o costat"- cu 200 de euroi mai putin decat Matizul satanelului:happy

Tu faci referire la mine cumva? "Matizul" a costat 11.500 si pe rabla am primit 1.700.


da, dar motorizare superioara.
in rest,niciun avantaj,intr-adevar :)

Care motorizare superioara? Loganul se apropie macar de 80 de cai? A mea are 96. ;)
Vad ca de la o vreme numai chestii aiurea zici! Ca pleaca Bourceanu de la Otelul, ca Loganul are motorizare superioara fata de Ford...

Doctor_Satan
25th June 2009, 10:26
am si eu o intrebare: daca-ti iese pistonul prin capota, de catre ce esti acoperit? de garantie sau de casco?
(a ajuns masina la nevasta-mea, de luni. ii place sa conduca mai sportiv si schimba pe la 8000 de ture :ok:)

La 8.000? Damn! Asta se numeste condus sportiv? Eu consider ca-i barbar.

Hard
25th June 2009, 10:31
am si eu o intrebare: daca-ti iese pistonul prin capota, de catre ce esti acoperit? de garantie sau de casco?
(a ajuns masina la nevasta-mea, de luni. ii place sa conduca mai sportiv si schimba pe la 8000 de ture :ok:)

dupa ce iese din garantie, o vinzi, nu ? :)


tot Logan ...un service vis a vis de Selgros Pantelimon ...nu ii stiu numele, dar este maricel

tinand cont ca nu i-au schimbat nimic zic eu ca e destul de scump ...oricum, traiasca firma de asigurari:lmao


materialele de vopsitorie sunt scumpe.
si la tine, nu stiu cat face o aripa ,dar o aripa de vopsit costa in jur de 6-7 milioane, un far face cam 4 milioane ... deci pretul e pe aproape, oricum,cam ieftin, intr-adevar :D

Celso
25th June 2009, 10:31
Doctore e 1.6?

asa e Hard, putin cam ieftin, insa ce a iesit imi place ...poate nu or fi pus dreaq vreun kit:happy ..si peste 2 ani se decojeste ..oricum nu imi pasa :D

Doctor_Satan
25th June 2009, 10:36
Nu, 1.4. Masinile din generatie noua au mai multi cai. Kia Cee'd de 1.4 are 109 cai.

Ess
25th June 2009, 10:58
dupa ce iese din garantie, o vinzi, nu ? :)



n-apuca aia sa iasa din garantie :D
daca totusi reuseste, te'ntereseaza? :D o vand ieftin ca braga :D

Hard
25th June 2009, 14:29
momentan sunt multumit de ce am iar urmatoarea mea masina va avea cel putin 170 de cai, deci nu se incadreaza :D

Grecu_
25th June 2009, 15:12
Si un tractor are 170 cai, asta-i singurul tau criteriu? :D

Hard
25th June 2009, 15:36
nu Grecule, e doar un criteriu pe care Focus-ul lui Ess Fuel nu-l indeplineste :D

JJ
25th June 2009, 18:12
Sa-i f* in gura pe jegosii astia de la asigurari. Sun in mai sa aflu pretul pe urmatorul an, imi dau un pret, strang banii, ma duc in iunie inainte sa expire CASCO vechi ca sa ma trezesc in fata agentului ca trebuie sa-i mai dau doua milioane, ca cica si-au actualizat tarifele la inceputul lui iunie. :headbang:

Cneazul
25th June 2009, 23:07
Tu faci referire la mine cumva? "Matizul" a costat 11.500 si pe rabla am primit 1.700.



Care motorizare superioara? Loganul se apropie macar de 80 de cai? A mea are 96. ;)
Vad ca de la o vreme numai chestii aiurea zici! Ca pleaca Bourceanu de la Otelul, ca Loganul are motorizare superioara fata de Ford...

1.6 v, 105 cai are loganul meu:)

Hard
26th June 2009, 06:58
Sa-i f* in gura pe jegosii astia de la asigurari. Sun in mai sa aflu pretul pe urmatorul an, imi dau un pret, strang banii, ma duc in iunie inainte sa expire CASCO vechi ca sa ma trezesc in fata agentului ca trebuie sa-i mai dau doua milioane, ca cica si-au actualizat tarifele la inceputul lui iunie. :headbang:

ce societate ?

Doctor_Satan
26th June 2009, 11:41
1.6 v, 105 cai are loganul meu:)

Deci pe site-ul dacia.ro cea mai scumpa varianta de echipare la noul Logan, motorizare de 1.6 e asta: Prestige 1.6 MPI 90 CP 9850 EUR 41756.12 RON

I-ai facut modificari sau cum?



Sa-i f* in gura pe jegosii astia de la asigurari. Sun in mai sa aflu pretul pe urmatorul an, imi dau un pret, strang banii, ma duc in iunie inainte sa expire CASCO vechi ca sa ma trezesc in fata agentului ca trebuie sa-i mai dau doua milioane, ca cica si-au actualizat tarifele la inceputul lui iunie. :headbang:

Cum? Au voie sa faca chestii de genul asta? Sparge-le mecla, in mama lor!
Poate am si eu o surpriza de genul asta, ca luna viitoare trebuie sa platesc a doua rata la CASCO.

Ess
26th June 2009, 13:27
Deci pe site-ul dacia.ro cea mai scumpa varianta de echipare la noul Logan, motorizare de 1.6 e asta: Prestige 1.6 MPI 90 CP 9850 EUR 41756.12 RON

I-ai facut modificari sau cum?



http://www.123auto.ro/Masini-Noi/Dacia/Logan/1-6-MPI-16v-105-CP-Prestige/

acum nu stiu exact cati sunt potcoviti.

oricum si ai tai 95 CP pe un motor de 1.4 sunt obtinuti pe pe alte cai decat cele mecanice. de aia cuplul maxim il ai la o turatie la care iti este mila sa ajungi :D

Cneazul
26th June 2009, 13:29
Deci pe site-ul dacia.ro cea mai scumpa varianta de echipare la noul Logan, motorizare de 1.6 e asta: Prestige 1.6 MPI 90 CP 9850 EUR 41756.12 RON

I-ai facut modificari sau cum?



http://www.123auto.ro/Masini-Noi/Dacia/Logan/1-6-MPI-16v-105-CP-Prestige/



:ok:

Grecu_
26th June 2009, 14:37
Deci pe site-ul dacia.ro cea mai scumpa varianta de echipare la noul Logan, motorizare de 1.6 e asta: Prestige 1.6 MPI 90 CP 9850 EUR 41756.12 RON

I-ai facut modificari sau cum?


http://www.dacia.ro/#/modele-si-preturi/noua-dacia-logan/date-tehnice ---> Motorizari

Deci, Alfa avea pe 145 cu motor 1,4 103 cai inca de prin '97. So what?
Polo GTi (parca) are motor 1,4 cu 170HP. Punto vechi avea 136HP dintr-un motoras parca si mai mic.

Condu-ti tu masina la parametrii de putere si cuplu maxim (cum a zis si Ess) sa vezi ce mai ramane din motorul ala peste 3-4 ani.

manola
14th July 2009, 11:52
Deci, Alfa avea pe 145 cu motor 1,4 103 cai inca de prin '97. So what?
sonnerie portable gratuite (http://sonneriegratuite.org)

Ess
20th August 2009, 12:18
Deci, Alfa avea pe 145 cu motor 1,4 103 cai inca de prin '97. So what?
sonnerie portable gratuite (http://sonneriegratuite.org)

so...cate alfe mai vechi de 10 ani vezi pe sosele? :)

Grecu_
20th August 2009, 16:02
Deci, Alfa avea pe 145 cu motor 1,4 103 cai inca de prin '97. So what?
sonnerie portable gratuite (http://sonneriegratuite.org) <--- reclama mascata

Asta era si punctul meu. Performanta omoara fiabilitatea.

Hard
20th August 2009, 17:46
ce atata fiabilitate , ca doar nu tii o masina mai mult de 5 ani :)

Celso
20th August 2009, 17:55
pe criza asta ...:D...

ma rog, unii isi permit:mda:

flor
6th December 2009, 13:56
buna!stie cineva daca se poate face inspectia tehnica a unui automobil inmatriculat in romania si in alta tara? este vorba de un logan si tara este belgia. multumesc!

Hard
6th December 2009, 18:50
nu se poate face in alta tara !!

Sorina-Fatu
7th November 2010, 16:34
Buna!
Lucrez in domeniul asigurarilor si as putea sa vorbim mai detaliat despre ele,insa, ca sa nu para a fi reclama, cine este interesat ma poate gasi la nr de tel 0741473333 sau pe mess sorina_romcta ( sau eventual lasati un private message)
O ZI FRUMOASA!

Doctor_Satan
14th March 2011, 10:56
Am si eu o intrebare legata de RCA: ar trebui sa ma intereseze daca firma plateste sau nu?
Am inteles ca Euroins cam are probleme la capitolul asta ca am un dosar la ei si nu au platit din decembrie. In acelasi timp, ei au cel mai mic tarif la RCA pe site-ul RCA-ieftin.
In fond, nu e vina mea ca eu am ales cel mai mic pret, dar ei sunt rau platnici. Asa orice societate de asigurari poate ajunge in dificultati financiare in decursul unui an.

Marius
14th March 2011, 11:04
teoretic nu ar trebui sa te intereseze.

practic, sunt cazuri in care cel care a facut un accident a ajuns sa fie dat in judecata de pagubit dupa ce firma de asigurare nu a platit reparatiile...

P.S. eu cand am facut asigurarea, astra a fost mai ieftina decat euroins

Doctor_Satan
14th March 2011, 11:36
In momentul de fata, la Euroins e cu vreo 50 lei mai ieftina. O suma care se observa.

Celso
14th March 2011, 12:17
eu la carpatica am gasit cea mai ieftina, dar si astia stau foarte rau la plati:D ..bine si mai am si reducere de pensionar:evil:

Datenshi
14th March 2011, 13:46
carpatica, astra si euroins, adica astea ieftine, sunt injurate pe toate site-urile posibile din cauza problemelor cu platile. adica daca lovesti pe cineva sii ii dai rca-ul facut la una din societatile astea, practic iti cam bati joc de saracul om.

Doctor_Satan
14th March 2011, 14:10
Am auzit si eu ca Astra ar fi cam zgarciti cu platile, dar mie nu mi-au facut probleme. Am avut dauna maricica pe Casco si nu mi-au facut figuri ca astia de la Euroins, la care am avut dauna pe RCA. De ei m-am milogit o saptamana sa accepte devizul si in 3 luni inca n-au fost capabil sa dea banii.
Cu Euroins am retineri sa-mi fac pentru felul in care s-au comportat cu mine, dar celor de la Astra nu am ce sa le comentez momentan.

Celso
14th March 2011, 14:31
carpatica, astra si euroins, adica astea ieftine, sunt injurate pe toate site-urile posibile din cauza problemelor cu platile. adica daca lovesti pe cineva sii ii dai rca-ul facut la una din societatile astea, practic iti cam bati joc de saracul om.

Poate ca politia ar trebui sa ia masurile necesare daca nu platesc aceste daune ...sau eu stiu, cei care acorda licente acestor firme de asigurari.:confused:

Grecu_
14th March 2011, 21:36
Adica CSA-ul? :happy

Marius
15th March 2011, 11:05
pai tocmai aici e smecheria... tu iti asigurare, ca e obligatorie, aia iti iau banii, in caz ca ai nevoie nu-ti plateste nici dracu si poti fi dat in judecata de un eventual pagubit. dupa ce ala castiga si tu ii repari din buzunar masina, desi ai RCA valabil, ramane sa te judeci tu cu comp de asigurare si poate o sa ai noroc.

nu-i frumos la noi in tara? :D

Datenshi
19th March 2011, 20:30
Superb.

Apropo de seriozitate. La sfarsitul lui februarie m-a lovit un domn. Avea RCA la Grupama. Toata lumea cu care am vorbit, incepand cu cei de la call-center pana la cel care a venit sa faca constatarea la service extrem de amabili, s-au miscat foarte repede, totul foarte ok. Avand in vedere ca trebuia sa astept o piesa 2 saptamani si masina era nedeplasabila, am depus si o constatare pentru niste reparatii pe casco, ca sa rezolv si problemele respective.

M-au sunat joi de la service sa sa-mi zica ca masina e gata vineri. Cred ca i-au mai facut doar niste teste in dimineata de vineri, pentru ca la 8 si un sfert era gata. M-a sunat baiatul de la service pt ca observase ca polita mea casco expirase la 1 martie (constarea era facuta prin februarie) si, in caz ca nu dau pana la pranz acceptul de plata, sa-i mai sun si eu pe cei de la Generali. A dat mail la Generali la 8:17 pentru acceptul de plata, m-a pus si pe mine in cc. Desi nici nu mai aveam contract cu ei, acceptul de plata a venit in vreo ora, pentru ca la 9:47 m-au sunat sa-mi iau masina. Inutil sa precizez ca in intervalul respectiv venise si acceptul de la Grupama.

Doctor_Satan
21st March 2011, 10:43
Foarte rapizi baietii. Acum mai conteaza si in cat timp platesc.

Razvan T.
21st March 2011, 14:10
Eu am avut la Euroins pe jumatate de an cu 310 lei, in octombrie mi-am facut la BCR si a fost 280 de lei pe jumatate de an. Acuma in aprilie vedem la care ii mai ieftin. :D
Intr-un preten s-a bagat unu care avea asigurare la Carpatica si o stat 3 luni sa-i dea banii, asa dupa cateva scandaluri.

Doctor_Satan
25th March 2011, 12:40
Ce faza tare! OPC-ul nu se baga la asigurari si celor de la CSA le ia 3 zile sa dea un numar de inregistrare la o reclamatie. Ieri am trimis mailul si abia luni dupa ora 16 imi dau numar de inregistrare.
Dosarul meu de dauna a fost inchis in decembrie si aveau termen de plata 45 de zile. Au trecut cele 45 de zile plus inca 45. Apoi am facut cerere de urgentare a platii (ironic, nu? sa urgentez ceva expirat demult) care avea termen de 7 zile. Termenul de 7 zile a expirat luni, in 21.03 si plata inca nu a fost facuta nici dupa expirarea acestui termen.
Partea cea mai proasta e ca Euroins nu plateste pentru intarzierile astea si toate telefoanele sunt pe banii mei. Nimeni nu-i va trage la raspundere pentru treburile de acest gen.

Marius
25th March 2011, 17:50
asta e numai si numai din vina noastra, a celor care am cumparat, cumparam sau vom cumpara asigurari de la bulangii de tipul astora. de euroins si de carpatica se stie de ani de zile ca-s nenorociti atunci cand vine vorba de plati si totusi sunt multi, foarte multi... nici nu stiu cum sa le zic, care se uita la o diferenta de 10-20 de lei si le fac astora buzunarul mare. daca in alte tari firme de genul asta ar fi dat faliment dupa maxim 2 ani, nu ca urmare a controalelor, ci ca urmare a eliminarii lor de pe piata prin refuzarea produsului de catre consumator, la noi ei fac bani buni de tot.

in vara trecuta, cand mi-am luat masina, am ales cea mai ieftina asigurare, carpatica. dupa ce am citit ce au patit altii, m-am bucurat la culme ca au trecut cele 6 luni fara ca eu sa provoc vreun incident, astfel ca n-a fost nevoie sa folosesc rca-ul. acum, cand m-am dus sa fac alta asigurare, i-am spus din start fetei de acolo "fara euroins si carpatica". mi-a dat astra.

Celso
25th March 2011, 18:02
imi fac si eu firma de asigurari ce pana mea, daca vad ca e asa simplu si nu patesti nimic

Doctor_Satan
12th April 2011, 12:34
Ieri am primit prin posta citatie de la firma de avocatura angajata de catre service, in care eu sunt citat ca debitor alaturi de Euroins. Am cerzut ca si innebunesc.
Acum astept pana la sfarsitul lunii rezultatul de la CSA, sa vad daca au vreo posibilitate sa-i oblige sa plateasca. Daca nici CSA-ul nu-i obliga sa plateasca, eu nu-mi mai fac RCA sau imi fac in rate pe 12 luni si platesc doar prima rata. Macar o scot la un sfert de pret.
Partea amuzanta e ca Euroins a dat acceptul de plata, dar service-ul se indreapta si impotriva mea.

@Marius
Sa fiu sincer, eu n-am stiut ca Euroins sunt sau platnici, ca as fi incercat sa-mi fac toata dauna pe casco.

Hard
12th April 2011, 14:53
Chiar daca Euroins a dat acceptul de plata,dar nu a platit, pe factura este trecut numele tau. Ia si tu la randul tau legatura cu Euroins, ameninta-i ca ii dai in judecata daca nu platesc service-ului reparatia, doar asa se rezolva astfel de probleme in Romania.

Hard
12th April 2011, 14:54
acum, cand m-am dus sa fac alta asigurare, i-am spus din start fetei de acolo "fara euroins si carpatica". mi-a dat astra.

:)):)):headbang: in curand vei adauga si Astra la lista de "interzisi" ... sunt datori la toate service-urile din Bucuresti.

Doctor_Satan
12th April 2011, 16:08
Chiar daca Euroins a dat acceptul de plata,dar nu a platit, pe factura este trecut numele tau. Ia si tu la randul tau legatura cu Euroins, ameninta-i ca ii dai in judecata daca nu platesc service-ului reparatia, doar asa se rezolva astfel de probleme in Romania.

Da, acum m-am convins si eu ca daca esti om de buna credinta esti luat de fraier.
Partea si mai proasta este ca cei de la CSA mai mult ca sigur nu au cu ce sa le forteze mana dar primesc o caruta de bani pe degeaba.

Marius
13th April 2011, 22:56
:)):)):headbang: in curand vei adauga si Astra la lista de "interzisi" ... sunt datori la toate service-urile din Bucuresti.

perfect :D

sper totusi sa n-am parte de vreun incident :)

Doctor_Satan
14th April 2011, 12:09
Ce face? Si Astra e cu probleme? Eu am Casco la ei, mi-am facut o reparatie chiar mare pe polita si service-ul nu mi-a zis ca n-ar fi facut plata. Sper sa fie doar o chestie temporara.
Porcii de la financiar de la Euroins imi tot resping apelurile de luni incoace sau nu raspund. Neam prost!

Hard
17th April 2011, 15:58
Au si ei datorii mari la service-urile din Bucuresti, in martie nu au facut nicio plata toata luna. Sunt reprezentante auto in Bucuresti care au renuntat la decontarea directa cu Astra. In Targu Mures e posibil sa fie altfel, am cunostinte care lucreaza la Astra prin tara si mi-au spus ca nu sunt probleme ca in Bucuresti ... cine stie care sunt interesele.
Cel mai bine e sa spui Doamne fereste de vreun accident si sa ai grija cum conduci :)

Doctor_Satan
18th April 2011, 09:55
Da, asa ar fi ideal. Adevarul e ca accidentul mi-a schimbat mult stilul de condus. Cine are un accident in care este vinovat si nu-i trec fumurile de sofer de curse ori e tampit ori inconstient.
In alta ordine de idei, am scapat de grija cu Euroins ca au facut plata vineri. Nu pot sa spun decat ca sunt o firma de neseriosi si nesimtiti. Nu-mi raspundeau la telefoane cu zilele sau imi respingeau apelurile si nu sunau inapoi.
Pacat ca nu-i trage nimeni la raspudere pentru stilul infect de lucru si pentru faptul ca nu platesc cu lunile.

ioana_iancu
27th July 2011, 16:49
Societatea de Asigurari – Reasigurari Astra S.A. va ofera o gama variata de produse, care acopera diverse tipuri de riscuri:

RCA

CASCO

LOCUINTA

MEDICALA

VIATA

In vederea incheieri politei de asigurare va rog sa ma contactati pe adresa de mail ioana_iancu2007@yahoo.com telefon 0722468185 si voi lua legatura cu dumneavoastra in cel mai scurt timp.

Ioana Iancu
Agent