PDA

View Full Version : "PROMOVAREA DIVERSITATII IN SPORT" 8 Dec. 2005



remy
8th December 2005, 22:17
"PROMOVAREA DIVERSITATII IN SPORT" 8 Decembrie 2005

Jucatorii dinamovisti au fost premiati de Consiliul National pentru Combaterea Discriminarii (CNCD), primind premiul "Promovarea diversitatii in sport", in urma gestului de a se vopsi pe fata in semn de solidaritate cu Mariko Daouda. "Am vrut sa le dam o palma celor care s-au manifestat in acest fel fata de colegul nostru", a declarat capitanul Florentin Petre, care a primit o cupa si o diploma din partea CNCD. "Mariko a mai patit asa ceva la alta echipa, dar la noi, la Dinamo, un astfel de comportament nu trebuia sa se intample. Noi am fost alaturi de el, am protestat impotriva rasismului pentru ca nu ar trebui ca cineva sa-si bata joc de un om, nu numai pe stadioane, ci peste tot. Cu gestul nostru i-am mai ameliorat din durerea pe care a simtit-o atunci", a precizat Petre.

"M-a surprins gestul"

Mariko Daouda, prezent la eveniment alaturi de Florentin Petre, Stefan Grigorie, Vlad Munteanu, Andrei Margaritescu, Claudiu Niculescu si antrenorul secund Dorin Mateut, le-a multumit colegilor sai pentru gest si a dezvaluit ca se gandise chiar sa paraseasca Romania. "A fost un gest frumos si foarte bun impotriva rasismului si vreau sa le multumesc tuturor colegilor mei, antrenorilor si conducerii, care m-au ajutat enorm in acel moment. M-a surprins gestul lor pentru ca i-am vazut direct la antrenament vopsiti pe fata. Mi-a adus multa bucurie in inima acest lucru, dupa ce comportamentul suporterilor ma afectase profund si chiar ma gandeam sa plec din Romania", a declarat Daouda. Vlad Munteanu considera ca gestul jucatorilor de a se vopsi pe fata i-a ridicat moralul lui Daouda. "Ma bucur ca exista si astfel de comisii care sunt atente la astfel de intamplari si este un lucru incurajator pentru Mariko. El a ramas surprins de gestul nostru si cred ca i-am ridicat moralul", a spus Munteanu.

Numai că acest trofeu vine din viitor, dintr-un anotimp al normalităţii, pe care sperăm să-l trăim cīndva. La iniţiativa lui Andone, jucătorii lui Dinamo ne-au oferit o Romānie īn avans, o toamnă pe repede īnainte. Mulţumim!

http://www.fcdinamo.ro/poze/2005_12_8_15_19_10_daoudaa-.jpg

Paul
8th December 2005, 22:22
mdeah , si tu ca fan esti mandru sau cum?

Adik fanii vostrii il fluiera (arunca cu banane in el ) , jucatorii devin solidari cu el, apoi echipa ia premiu ...

Pentru ce a luat echipa premiu ... pentru ca jucatorii s-au solidarizat cu jucatorul huiduit de proprii suporteri

Bleah , gretos

remy
8th December 2005, 22:34
Asta-i situatia, i-au mituit si pe astia ? Ce comic esti. Ma asteptam sa lauzi gestul de tipul asta, orice echipa ar fi fost premiata.
Steaua ce premiu primeste, de cei mai duri jucatori, mai ales fundasii lor de otel ?
Cand vor lua si ei ceva, atunci sa mai vorbim.
De, invidia. Si astept si Stelistii sa puna aici ceva cu ce sa se laude, macar cu un jucator care a fost pe la ei si e remarcat in strainatate, daca nu cu altceva.
Doar cu cateva meciuri in UEFA, si alea numai acasa, nu se face primavara.
Si pe deasupra, Steaua e cunoscuta in Europa ca echipa rasista, fiind si suspendata pentru asta.
Alta bila neagra pentru Steaua, asta-i soarta !
Sper ca aveti decenta sa apreciati gestul echipei Dinamo.

ASP
9th December 2005, 11:39
mda poate vor primi acelasi premiu cand vor juca si corect (fara arbitrii si berechetii din minister).
CNCD e o adunatura de maimutoi care isi duc traiul din banii platiti de noi la buget. ce munca presteaza ei in folosul cetateanului? premiaza toti papagalii...

Paul
9th December 2005, 14:05
CNCD s-a facut de rahat dupa ce a pierdut procesul cu clubul STeaua , procesul cu Gabi Safta , dupa ce a amendat Steaua & Gabi Safta la Steaua - Rapid , iar apoi au pierdut procesul :)

Credibilitate mare CNCD`ul asta :yeah:

remy
10th December 2005, 03:16
Macar de-ar lua Steaua vreun premiu anul asta.
Ce mare invidie aici !
Acolo s-a premiat gestul de fair-play, dar si de anti-rasism.
Mai invata sa "citesti" printre randuri.

Paul
10th December 2005, 11:24
nu ne intereseaza asemenea premii...
le donam la Dinamo

CNCD , de care nu prea a auzit nimeni , isi face reclama implicandu-se in sport , unde nu exista rasism...
Mai aude lumea de ei ...

S2K
10th December 2005, 12:14
Ce mare invidie aici !


Ai grija cand si cum folosesti cuvintele de mai sus pentru ca si un copilas de grandinita isi da seama ca esti complexat.

Daca echipa a primit un astfel de premiu, suporterii ar fi trebuit luati de guler putin asa si scuturati.

uti2102
10th December 2005, 13:58
Remy ne uimeshte pe zi ce trece cu afirmatzile lui :

Steaua ce premiu primeste, de cei mai duri jucatori, mai ales fundasii lor de otel ?
I-auzi domne, Steaua are cei mai duri jucatori. Iar fundashii ei, care primesc cartonashe galbene din an in pashte (vezi Ghionea), cik sunt cei mai duri :happy:

Doar cu cateva meciuri in UEFA, si alea numai acasa, nu se face primavara.
Tocmai, ca la noi se face, shi inca de 2 ori la rand :evil: Afirmatzia insa e valabila ptr clubul groparilor :)

Si pe deasupra, Steaua e cunoscuta in Europa ca echipa rasista, fiind si suspendata pentru asta.
I-auzi bre ce zice asta, Steaua echipa rasista :happy Poate matale nu shtii, dar noi am avut ba jucatori de culoare, ba tsingani in echipa, shi mai mult, au facut meciuri excelente in cupele europene (vezi Falemi - aplaudat de un intreg stadion cand a venit ca adversar). Ca sa nu mai vorbim ca noi avem singurul etnic rrom get-beget din echipele mari, ca Tuciurescu shi Danciulescu nu sunt decat corcituri.

Dar deh, "invidia" ca la unii scrie D Bucharest iar la altzii simplu : Steaua ! :drak:

remy
10th December 2005, 16:56
Ciocu mic, dovezile, tata, sant pt. faptul ca ati fost suspendati in UEFA, dar si de cateva ori in campionat ! Alea ce au fost ?
Si daca 3 suporteri de la Dinamo au afacut un gest reprobabil, inseamna ca toti suporterii sau intreg clubul e vinovat ?
Mari complexati santeti voi, cei care ati vorbit mai inainte. Demagogi curati, fanatici insuportabili.
A fost declarata oficial, echipa rasista, la UEFA, iar in tara chiar de 2 ori, vreti sa va aduc dovezi, sau aveti orbul gainilor ? Si JIJI declarat fascist, nationalist.
Asa conducatori si suporteri aveti, mama, mama.
Daca nu aveati problemele astea, taceam.

S2K
10th December 2005, 19:18
Faptul ca Steaua a fost suspendata e un mare pacat. Problema este ca dinamo, daca nu ar fi fost echipa MI-ului ar fi fost deja demult desfiintata.

uti2102
10th December 2005, 21:15
I-auzi domne, s-a dat decret UEFA : "Steaua echipa rasista" :happy
Good work Remy, keep goin' :evil:

remy
11th December 2005, 14:16
Suspendare de la UEFA, atat in exterior, cat si in campionatul intern.
Mai vreti dovezi ?