PDA

View Full Version : Isi merita Ionescu banii?



Vadim
8th December 2005, 19:36
PSV vrea sa dea o caruta de bani pe Ionescu, se pare ca 2 milioane de euro. Merita banii astia Ionescu? Este un jucator de Divizia B capabil sa faca fata in afara la o echipa de top?

Paul
8th December 2005, 19:42
iti spun eu ca nu pleaca nimeni la PSV ... vrajeala ieftina
Daca era jucator de 2.000.000 , nu mergea la PSV sa dea probe !
Mai intai semna contractul si apoi mergea acolo...

Si daca cineva crede ca in ziua de azi mai da cineva 2 mil $ pe un junior necunoscut se inseala ...

dragosh_vl
8th December 2005, 20:33
Eu cred casi merita toti bani si imposibil sa nul fi vazut cineva cum joaca(unul din oficiali lui PSV) oricum la meciul cu Valcea el a fost cel mai bun jucator din teren al craiovei si imi pare rau ca recunosc dar trecea foarte usor de jucatori valcenii. El cred ca a facut toate jocurile craiovei in tur>

stefanm14
8th December 2005, 20:37
Sincer, nu stiu ce sa zic. Ionescu este intr-adevar un jucator bun, dar nu mi-a dat impresia unuia f bun, a avut si meciuri mai slabe. Pe 2 milioane cred ca ar trebui dat, cu conditia ca acesti bani sa fie investiti tot in echipa. Oricum, pt cariera lui Ionescu, mi se pare mult prea devreme, cu siguranta nici nu ar prinde lotul la echipa mare

Off-topic : dragosh_vl, ti-am editat ultima parte a mesajului cu "forzza valcea", o repeti obsesiv in toate posturile, aici se vb despre cu totul altceva....fi baiat destept si pune-ti semnatura :ok:

Vadim
8th December 2005, 20:52
iti spun eu ca nu pleaca nimeni la PSV ... vrajeala ieftina
Am citit ca se antreneaza acolo.
http://www.onlinesport.ro/sport/fotbal/fotbal%20intern/divizia%20b/index.php?meniuId=46&viewCat=172&viewItem=7132

offtopic: Dragos, asculta-l pe Stefan ca zice bine.

archaeus
8th December 2005, 21:01
iti spun eu ca nu pleaca nimeni la PSV ... vrajeala ieftina
Daca era jucator de 2.000.000 , nu mergea la PSV sa dea probe !
Mai intai semna contractul si apoi mergea acolo...

Si daca cineva crede ca in ziua de azi mai da cineva 2 mil $ pe un junior necunoscut se inseala ...


1. Nu da probe, se antreneaza cu ei ca si acum un an si ceva
2. Pt. ei nu este un junior necunoscut, s-a mai antrenat cu ei 3 luni in trecut
3. Mititelu face greseala vietii daca il vinde acum cu 2 milioane

Neamtu
8th December 2005, 21:17
Mititelu face greseala vietii daca il vinde acum cu 2 milioane
Cine dracu ar da mai multi bani pe un jucator roman? Dimpotriva, 2 milioane mi se pare enorm pentru un jucator de divizia B care nu are nici o realizare la activ. Si mai e si mic de statura.
Sunt jucatori in divizia A care au zeci de meciuri in cupele europene si nu-i cumpara nimeni.
Cu banii aia, folositi cum trebuie, pot fi crescuti 10 de Andrei Ionescu.

stefanm14
8th December 2005, 21:24
Mi se pare o decizie grea si pt Mititelu. Neamtu, sa stii ca cu bani nu poti cumpara talent. Si daca e cum se spune, Ionescu este un jucator extraordinar de talentat.

Neamtu
8th December 2005, 21:28
Io l-am vazut pe viu la meciul cu Valcea si mi-a placut. S-a miscat bine prin mocirla aia.
Dar pot sa-ti enumar o gramada ca el care promiteau, gen Lutu, Sava samd si care n-au realizat nimic.
De-aia zic, ar fi prea frumos sa fie adevarat. 2 milioane reprezinta o caruta de bani la acest nivel.

DanielAndrei
8th December 2005, 21:44
voi ziceti ca astia de la PSV au probleme mintale daca dau atatia bani?! s-o credeti voi. Ionescu are ceva in el, ceva ce olandezii si-au dat seama ca promite, iar cu putin ajutor de la ei, il vor modela in asa fel incat sa ajunga mai mare decat Hagi!!! Ca se poate ;)

Vadim
8th December 2005, 21:44
Si Plesan era mare jucator si uite unde a ajuns... La Dinamo. :D Si nu face nimic.

Mi se pare exagerat 2 milioane.

DanielAndrei
8th December 2005, 21:47
poate pe plesan il cheama si Paunel si de asta a ajuns unde a ajuns :rolleyes:...dar va sspun ca fotbalul din occident e o superindustrie unde se baga bani gramada si multi, si faza e ca se stie in ce :D

stefanm14
8th December 2005, 21:48
Intr-adevar, nu ar da 2 milioane pe degeaba olandezii. Dupa parerea mea, sunt bune ambele variante : cu 2 milioane s-ar putea investi in altceva, dar si Ionescu ar putea fi o "piatra rara" .

DanielAndrei
8th December 2005, 21:50
din moment ce acum se antreneaza cu ei ar trebui sa va dea de gandit...;)

joao pinto
8th December 2005, 21:50
Nu cred ca este cazul sa discutam de 2 milioane de dolari. La varsta lui ar trebui sa apuce sa joace bine meci de meci in tara si dupa aia mai vedem.
Vadim are dreptate in cazul lui Plesan, uite ce pot face banii dintr-un pusti fara minte.

stefanm14
8th December 2005, 21:52
Asa este. Mai trebuie lasat sa joaca un an - doi la Craiova, si daca va confirma cu siguranta va fi luat de olandezi. Pe un pret si mai mare :drak:

DanielAndrei
8th December 2005, 21:53
nu ce fac banii din tine, ci ceea ce faci tu pt bani...Plesan inseamna ca inca era crud daca a fost ademenit de bani

Neamtu
8th December 2005, 21:55
Dar mai e o conditie, trebuie sa promovati. :D Ca in baltile din divizia B nu prea are ce confirma.


nu ce fac banii din tine, ci ceea ce faci tu pt bani...Plesan inseamna ca inca era crud daca a fost ademenit de bani
Conteaza si caracterul jucatorului. Si Banel a dat de bani si progreseaza vazand cu ochii.

stefanm14
8th December 2005, 21:55
Sa speram ca la anu in A Ionescu va exploda si va arata adevarata valoare :P

Paul
8th December 2005, 21:58
1. Daca Ionescu pleaca acuma , e un jucator pierdut !

2. Prefer sa plece acuma , fiindca altfel peste 1-2-3 ani ajunge la DInamo (inevitabil daca ne uitam la Plesan , Stoican , Niculescu , sau mergand in timp ajungem la Balaci ) !

3. Ma repet , 2 mil $ e imens pentru un fotbalist din Divizia B ...
Ma rog , PSV a dat lovitura cu Kezman , luat insa pe o suma mult mai mare ... insa nu l-a luat din Divizia B ...

Daca chiar are valoare acest pusti , ar trebui tinut macar inca 1 sezon, sa aiba alta cota (selectii la Romania - tineret (acolo sa arate daca e meserias sau nu , nu la Divizia B)) , sa joace in Divizia A , etc

DanielAndrei
8th December 2005, 22:01
De Banel imi place, e modest, Plesan e o paiata pe langa el, 2 caractere total diferite

archaeus
8th December 2005, 22:01
Si Plesan era mare jucator si uite unde a ajuns... La Dinamo. :D Si nu face nimic.


Crede-ma pe cuvant ca noi, suporterii Universitatii Craiova ne-am bucurat cand a plecat Paunel la Dinamo ( ca si in cazul lui Tibi Lung la Steaua pe o suma destul de mare la verema respectiva, 2 sau 3 sute de mii de dolari ). Era mult prea umflat pt. valoarea lui reala, a demonstrat cat de "scula" e la Dinamo. Ionescu este un talent care tre sa mai ramana 2-3 ani in tara ca sa se caleasca, si apoi sa plece in fotbalul adevarat unde poate creste intr-un mediu adecvat. Parerea mea este ca Mititelu nu il va vinde acum, dar ramane de vazut atata timp cat este in mare gherla cu banii.

stefanm14
8th December 2005, 22:02
Cu punctul 1 mai este de discutat, poate este mai bine la o echipa a doua a lui PSV in Olanda decat in Romania.
Cu punctul 2 nu sunt de acord, daca ne luam dupa declaratiile razboinice ale lui Mititelu. Daca ne luam dupa ultimii ani, din pacate asa este.

Din moment ce PSV a dat 2 milioane pe el, e clar ca are valoare, nu sunt ei prosti. Eu as prefera sa ramana la Craiova, pt a ajuta echipa inca 1 an - doi, desi cu siguranta olandezii ar vrea sa il rodeze la echipa a doua, si daca le va reusi experimentul, Ionescu sa explodeze la momentul potrivit.

ASP
8th December 2005, 22:05
paulica te roade ciuda ca voi cu primavara voastra europeana nu sunteti in stare sa vindeti nici macar un snop de grau???

Paul
8th December 2005, 22:06
Cu punctul 2 nu sunt de acord, daca ne luam dupa declaratiile razboinice ale lui Mititelu. Daca ne luam dupa ultimii ani, din pacate asa este.


Asculta tu la mine ,si daca peste 2-3 ani , Dinamo nu mai face o infuzie olteneasca , imi dau foc la shapcheta.

MItitelu asta e omul lui Staicu ("e sluga lu Staicu" ) by Gigi Netoiu , si tin minte atunci cand STaicu "l-a tepuit" pe Mititelu de 3 milioane de Euro cica , cand a cumparat Mititelu Craiova si peste o zi a renuntat la ea :drak:

Totul e o amagire ieftina , o sa promovati (probabil) , o sa mai cresteti 2-3 super valori , care ajung apoi ca Plesan ... anonimi la Dinamo

Fac pariu cu oricine ca daca Ionescu asta nu pleaca acuma , in maxim 2 ani e jucatorul lui Dinamo :D


paulica te roade ciuda ca voi cu primavara voastra europeana nu sunteti in stare sa vindeti nici macar un snop de grau???

Nop, din contra ma bucura faptul ca nu vindem nimic , ca doar ne pastram echipa...
Cred ca voi sunteti singurii suporteri din lume , bucurosi ca pseudovedeta echipei voastre ar putea pleci ...

joao pinto
8th December 2005, 22:16
Lasa, Paul, problema este ca voi nu sunteti in stare sa vindeti in Europa.
Am vazut cum va pastrati echipa... la CFR Cluj si la Poli Tim. ...

stefanm14
8th December 2005, 22:17
Sunt gata sa fac eu pariul paulica :P ..Gata sa nu deviem subiectul in Steaua :ok:

FatFrumos
8th December 2005, 22:21
Am citit ca se antreneaza acolo.
http://www.onlinesport.ro/sport/fotbal/fotbal%20intern/divizia%20b/index.php?meniuId=46&viewCat=172&viewItem=7132


Si Chivu a fost luat la fel si uite cit a luat pe el Ajax, business e business, oricum chiar daca mai sta dupa 2 ani nu o sa dea PSV 10mil pe el in plus Nationala e in lipsa de jucatori eu zic ca trebuie lasat sa se formeze la PSV.

archaeus
8th December 2005, 22:54
Asculta tu la mine ,si daca peste 2-3 ani , Dinamo nu mai face o infuzie olteneasca , imi dau foc la shapcheta.

Totul e o amagire ieftina , o sa promovati (probabil) , o sa mai cresteti 2-3 super valori , care ajung apoi ca Plesan ... anonimi la Dinamo

Fac pariu cu oricine ca daca Ionescu asta nu pleaca acuma , in maxim 2 ani e jucatorul lui Dinamo :D

Cred ca voi sunteti singurii suporteri din lume , bucurosi ca pseudovedeta echipei voastre ar putea pleci ...


io zic sa iti dai foc de acum :ok:, poate te vedem la PROTV

FcPoliFan
8th December 2005, 23:33
Ar trebui dat. Ce-i in mana nu-i minciuna si sa vinzi un tanar de 17 ani din divizia B pe doua milioane coincide principial cu proverbu ala cu pielea ursului din padure :) Daca nu-i bun, o sa-l iei mai tarziu inapoi. Daca-i bun, bravo lui. Dar oricum, cu 2 milioane iei jucatori valabili pt. Romania.

Deluxe
9th December 2005, 00:48
Si Chivu a fost luat la fel si uite cit a luat pe el Ajax, business e business, oricum chiar daca mai sta dupa 2 ani nu o sa dea PSV 10mil pe el in plus Nationala e in lipsa de jucatori eu zic ca trebuie lasat sa se formeze la PSV.

I agree on that. Chivu is a good example. But some people prefer to think always in the negative (Plesan).
I think Plesan still can improve by the way.

We´ll see what happens with this kid, but Dutch teams are good for young players.

sonty
9th December 2005, 06:50
o mare parte a responsabilitatii acestei decizii cred c-ar trebui sa apartina jucatorului si familiei lui. ei trebuie sa judece bine ce sanse are sa joace pentru PSV intr-un an sau doi. ei trebuie sa se gandeasca atat la riscul unei accidentari acum cat si la o oferta mai mare. sincer, omul e apreciat la Eindhoven, iar sa ai sprijinul unui club din Eindhoven la 17 ani nu-i putin. nu banii mi se par primul argument. din partea patronului se poate face o vanzare ca si in cazul lui chivu, niste bani acum si un procent dintr-un viitor transfer.
eu unul as pleca fie si numai pentru ca e o oferta din olanda si am eu sentimentul ca e cea mai civilizata tara din europa, dar experientele mele cu tara aia nu prea au relevanta...

stefanm14
9th December 2005, 08:20
Si eu in locul lui Ionescu as pleca. Nu vad care ar fi motivele pt a nu pleca. La PSV va avea o echipa de tehnicieni redutabili, conditii de pregatire, toti factorii necesari pt performanta. Oricum, vom vedea in viitor daca, oricare ar fi decizia lui, este buna sau nu, acum nu putem decat sa ne dam cu parerea in ambele variante.

ASP
9th December 2005, 11:33
pana in vara cand vom promova, va juca sigur la Craiova.
din vara poate pleca linistit pentru ca si-a facut datoria fata de club. nici un presedinte sau antrenor cu capul pe umeri nu ar putea sa nu-i dea drumul avand in vedere ce club important e PSV. Ionescu ar putea fi doar o parte din noua colaborare dintre Craiova si PSV.
eu zic ca-si merita banii, pentru ca l-am vazut jucand de multe ori, plus ca nu are nimic din comportamentul celor doi jokeri ai Craiovei: Lutu si Sava.

stefanm14
9th December 2005, 12:17
Poate cea mai buna solutie ar fi imprumutul pt o jumatate de sezon. Asta pt binele jucatorului, pt a evita situatia in care olandezii nu ar fi multumiti de Ionescu. Daca s-ar intampla asta, in cazul unui imprumut, s-ar intoarce acasa. In cazul unui trasnfer definitiv, ar fi mai complicat, iar Ionescu ar fi la mana olandezilor.

spinU
9th December 2005, 17:29
Daca este adevarata oferta , in locul lui Mititelu nu i-as da drumu...Pai in vara, cand o sa promovam o sa mai apara oferte si pt Ciuca , Stoica , Bornescu ....Ce facem ii dam pe toti?Si in A ce facem...Cumparam iar mercenari!?(Juniorii pe care ii mai are Craiova sub contract nu cred ca pot face fata direct in prima liga...)Sa ramana 3-4 ani , sa castige ceva pt Stiinta si apoi sunt liberi sa plece.
Daca Ionescu pleaca acum , tare mi-e teama ca o sa devenim din nou o piata de fotbalisti...

stefanm14
9th December 2005, 20:31
Intr-adevar exista acest risc, insa sa nu uitam ca este o oferta nemaivazuta pana acum. Nici eu nu i-as da drumul in locul lui Mititelu. Sa vedem evolutia lui Ionescu...

stefanm14
8th January 2006, 16:13
După aproape o lună petrecută în Olanda, Andrei Ionescu se află în vacanţă, în Tenerife. Patronul Ştiinţei, Adrian Mititelu, susţine că antrenorul lui PSV, Guus Hiddink, a rămas impresionat de calităţile puştiului de 17 ani şi jumătate, însă transferul acestuia la Eindhoven n-are nici o şansă să se realizeze în pauza de iarnă.

"Ce mi-au oferit ei nu mi-a convenit mie. Suma propusă m-a dezamăgit complet, însă negocierile vor continua din vară. Mă bucur că Ionescu nu a plecat, deoarece eu vreau să construiesc o echipă competitivă la Craiova", a spus Mititelu. Deşi finanţatorul juveţilor n-a dorit să dezvăluie cîţi bani au pus la bătaie olandezii, el a sugerat că ar fi fost vorba de un milion de euro.

(c) gsp

Iata ca oferta aia era o inventie, nu se facusera negocieri. E imbucurator faptul ca Mititelu nu i-a dat drumu, altii ar fi fost tentati, un milion de euro pe un junior e ceva.