PDA

View Full Version : RO: Perioada de transferari - iarna 2005



eddy_jozsa
8th December 2005, 18:21
Mai sunt 2 etape, dar se pare ca echipele s-au pus inca de pe acum pe treaba :o:

CSU Sibiu

La CSU, (aproape) cert pentru retur este romano-francezul (mulatru) Brice Kabengele, care joaca pe postul de extrema. Sezonul trecut a evoluat in divizia secunda din Franta. Va fi legitimat ca si jucator roman.

Inca un jucator de culoare, a ajuns astazi la Sibiu: este vorba despre Mike Ross, care a absolvit la Eastern Michigan. Joaca pivot, la 2,06, insa e cam batran: 34 de ani (ceea ce poate insemna in plus la cap. experienta). Am inteles ca n-a mai jucat in Europa.

Dinamo


Baschetbalistul american Demetrius Williams va sustine probe de joc la vicecampioana Dinamo Bucuresti, conform declaratiei presedintelui gruparii "alb-rosii", chestorul Marcel Popescu.

Williams, in varsta de 24 de ani (2.06 metri, extrema-pivot), va ajunge la Bucuresti duminica seara. El se afla de cateva zile la Cluj, unde se antreneaza cu Poli Mobitelco. "A venit din Cipru, unde a avut probleme financiare cu clubul la care a jucat, Etha. S-a oprit aici, pentru ca LeVar Seals, americanul care joaca la Cluj, este tot din Chicago. Mai are o oferta din Danemarca, dar el inclina sa ramana in Romania", a declarat, pentru MEDIAFAX, agentul lui Demetrius Williams, Simona Birtas, care reprezinta in Romania agentia americana NET.

Demetrius Williams a ajuns in Europa in 2004, de la Colegiul Loyola, din Chicago. A jucat in liga secunda austriaca, la Gussing Knights, iar din vara anului 2005 s-a transferat in Cipru, la Etha, ocupanta ultimului loc, in prezent, in prima liga.

Popescu spune ca echipa de baschet masculin urmeaza sa fie intarita si cu alti jucatori. "Avem mare nevoie de jucatori masivi, pe postul de pivot, pentru ca s-a dovedit ca meciurile pierdute in acest tur de campionat s-au datorat mai ales absentei pivotilor de valoare din lotul nostru. Daca va corespunde, Williams va ramane la Dinamo. Vrem sa completam lotul cu 2-3 jucatori din retur, astfel ca Dinamo sa poate lupta pentru podium si castigarea Cupei Romaniei", a declarat Popescu.


Haha... dinamovist care se antreneaza cu Mobitelco :D voi ce parere aveti, clujenilor? :P

Btw... si Mobitelco a anuntat 1-2 transferuri pentru iarna asta.

ovi sibiu
8th December 2005, 18:40
Chiar sunt curios Clujul pe cine o sa aduca! Au deja 3 straini! Dinamo s-a intarit, Sibiul la fel, asa ca o sa fie un retur si un play-off de foc! :ok:

MT
9th December 2005, 09:33
Nu stiu daca mai aduce U straini. Poate ceva romani. Anyway se pare ca aici are mare succes colonia de baieti veniti din Srbije I Crno Gore ;). Cu exceptia - care bineinteles confirma regula - a Inaltimii Sale (de zbor) LeVar Cortez Sealssssss ;)

cristane
9th December 2005, 15:11
Asesoft

Conducerea lui CSU Asesoft Ploieşti a renuntat la serviciile jucatorului nigerian Iulius Nwosu, din cauza randamentului slab al acestuia in cupele europene.
Si ceilalti jucatori straini din lotul formatiei ploiestene, bosniacul Aleksandar Avlijas si sirbii Ivan Krasici si Sasa Ocokolici, au parasit Romania, ei fiind nevoiti sa se intoarca in tarile lor, pentru a-si prelungi viza de sedere.

eddy_jozsa
9th December 2005, 15:17
se intorc cei 3 straini pana la meciul de maine? :P sau macar pana la ala cu csu?

cristane
9th December 2005, 19:20
Am citit in Sport Total ca Muresul Tg. Mures a transferat un american, si mai vor sa aduca unul. Nu le mai tin minte numele, iar articolul nu-l gasesc pe spt.ro...

ovi sibiu
22nd December 2005, 16:16
La Pitesti se anunta ceva schimbari! Un sarb (pivot) si 2 americani! O sa fie interesant, ei au pierdut in prelungiri si cu Sibiu si cu Cluj! Sursa: http://www.sportcity.ro/news.cgi?70

cristane
22nd December 2005, 17:00
O gramada de straini peste tot. E bine pentru spectacolul din divizia a, e rau pentru romanii carora acestia le iau locul. Oricum, returul se anunta foarte interesant, si la titlu, si la retrogradare.

ovi sibiu
22nd December 2005, 19:42
Din urmatorul sezon o sa fie si mai greu pentru romani sa joace!

Cosmin Salajan
23rd December 2005, 13:31
la cluj se incearca aducerea a inca 2 jucatori (romani) un pivot si un conducator de joc ( cred ca tenter)

ovi sibiu
23rd December 2005, 19:07
La Sibiu, americanul Mike Ross (2,07m) ramane, de asemenea si romano-francezul Brice Kabengele (1,97 m) a fost transferat la CSU!

virtual
24th December 2005, 10:21
Eddie, aia e chiar poza ta?

eddy_jozsa
24th December 2005, 10:33
yep... de ce... pare ceva in neregula cu ea? :D

virtual
24th December 2005, 11:50
Nope. e ok man. acum macar te voi recunoate cand vii la Cluj la U-CSU..:.D

Pana atunci, numai bine!

eddy_jozsa
24th December 2005, 12:46
daca mai vin :( ca l-au pus pe 18 februarie parca... e in sesiune!

Air-Cip
27th December 2005, 23:51
Din cauza gravelor probleme financiare, la ELBA nu se va face nici un transfer (hei, macar nu pleaca nimeni :D ). Nici macar situatia antrenorului nu e stabilita, un raspuns sigur urmand sa fie dat abia la anul.

axel
27th December 2005, 23:57
Din cauza gravelor probleme financiare, la ELBA nu se va face nici un transfer (hei, macar nu pleaca nimeni :D ). Nici macar situatia antrenorului nu e stabilita, un raspuns sigur urmand sa fie dat abia la anul.
am ajuns intr-o situatie nasoala.......si cand ma gandesc k acu 2 ani eram pe locul 3 :rolleyes:

Air-Cip
28th December 2005, 11:19
Acum 2 ani...Remember BOCKA??? Era incredibil omul ala...murea pe teren, facea totul...si atunci mai erau si Tega Moceanu si Palti (Dan Paltinisanu), era antrenor Srdjan Fischer (care chiar era antrenor), chiar Paul (Miron) mi-a spus ca a fost cel mai bun atnrenor pe care l-a avut el...acum e vraiste...nici la antrenamente nu se mai munceste....si da, retragerea din campionat pe motive financiare chiar e luata in considerare :(

marinike
28th December 2005, 12:03
si da, retragerea din campionat pe motive financiare chiar e luata in considerare

ce tare! :ciocan: :ciocan: :ciocan:
divizia a o sa semene usor-usor cu nba, adik nu o sa retrogradeze nimeni. :headbang: :headbang: :headbang:

Air-Cip
28th December 2005, 12:13
Pai e destul de simplu....no sponsor = no money = no more ELBA (cel putin in Div.A). Nu stiu cati stiti, dar deplasarea la Brasov s-a facut cu un autocar inchiriat cu greu, unni jucatori chiar punand bani pentru una-alta...deci.... :(

axel
28th December 2005, 13:51
nu intzeleg de ce nu se gaseste un sponsor ............chiar asa sport de rahat a ajuns baschetul :headbang: primaria nu face nimik ....... da bani numai la fotbal si fotbal :ciocan:

virtual
28th December 2005, 14:31
Pare rau de Elba si de Dejan Dukovcic, ca a fost la Cj, a jucat bine. Era iubit de public si nu merita sa ajunga acolo.

Si pacat ca POLI Timisoara isi permite sa dea milioane pe fotbal, iar la basket nimic nimic... rusine orasului "cel mai civilizat" din Romania. Hai Ploiesti, Cluj si Sibiu.

Urmati macar exemplul celor din Oradea, care au aratat ca se poate.

axel
28th December 2005, 14:38
Pare rau de Elba si de Dejan Dukovcic, ca a fost la Cj, a jucat bine. Era iubit de public si nu merita sa ajunga acolo.

Si pacat ca POLI Timisoara isi permite sa dea milioane pe fotbal, iar la basket nimic nimic...
problema e k poli nu poate da bani la baschet ..........primaria si consiliu judetean tm mai da ceva $$ acestui sport dar putin foarteeee putin in comparatie cu ce da la fotbal :no: iar poli chiar nu mai are nevoie de banii primariei . Acum chiar au bani destui de la BKP :D

Air-Cip
28th December 2005, 18:47
Din pacate, la noi, in afara de fotbal, alt sport nu exista. Iar la Timisoara se vede clar lucrul asta......
Da, in legatura cu Dejan, merita o echipa mai buna, e un jucator foarte bun, jos palaria.

tudor89
30th December 2005, 10:18
la cluj se incearca aducerea a inca 2 jucatori (romani) un pivot si un conducator de joc ( cred ca tenter)
io nu crek vine tenter, ca doar acuma o promovat shi el in prima liga germana shi s-ar putea sa vreie aia sa-l tina. oricum daca vine cluju' o sa fie mult mai tare. Parerea mea :rolleyes:

virtual
30th December 2005, 11:53
Nici eu nu cred ca vine. Dar daca vine, ar fi ca pe vremuri...:D

profesoru
30th December 2005, 13:41
La timisoara nu va veni nici un sponzor atat a timp cat pe linga echipa se afla un parazit. VERMESAN. :yeah: :yeah:

magic10
30th December 2005, 15:00
stie careva cine e claudiu alionescu?cik e de la tg mures.e ceva de capul lui k la valcea toata lumea e incantata si il ridik in slavi mai ales antrenorul kre la fiekre interviu vb de el .sa speram k merita.

marinike
30th December 2005, 15:35
m-ai facut curios cu claudiu alionescu si am cautat pe net despre el. la tg mures, pe site-ul frbaschet, nu e trecut nici un jucator pe care sa-l cheme asa iar pe netsport.ro, intr-un articol din septembrie scrie ca jucatorul a venit la rm valcea de la oradea!

tu spui ca claudiu alionescu nu a jucat in tur la valcea ci la muresul tg mures?

in alta ordine de idei se pare ca decembrie 2005 a fost una dintre cele mai productive luni din an la nou veniti. avem pana acum 4 sau 5 rookie!
magic10, bine ai venit si sper sa ne "lovesti" cu cat mai multe stiri despre echipa din valcea, chiar daca joaca in B. bafta si la cat mai multe posturi (cu continut, nu asa de dragul de a posta)!

magic10
30th December 2005, 15:43
merci.chiar am nevoie de incurajare.m-am inscris pe forum din cauza ca nu era nimeni de la valcea si avem echipe tari de baschet si la baietzi si la fete.o sa incerc sa va tin la curent cu totul.merci mult.sper sa nu va dezamagesc:D

Cosmin Salajan
30th December 2005, 19:52
dupa cate stiu echipa la care joaca tenter nu merge prea bine .in rest nush mai multe poate la anu pana atunci sa ne vedem sanatoshi la anu'

Danila
31st December 2005, 18:55
La multi ani tuturor!sa vi se indeplineasca toate dorintele...
sper sa mi se indeplineasca si mie...

Danila
7th January 2006, 12:44
la dinamo un pivot sarb f bun...shoot de-afara...mare, puternic.
american 2 metri,cam slab ca fizic,anvergura imensa...palme f mari.dunkuri dupa dunkuri.nush cat creier are insa.

magic10
7th January 2006, 18:39
pai cine e si sigur iti spune cineva cat creier are si asa e pivot deci nu are nevoie de prea mult.........no offence!;) :rolleyes:

Air-Cip
7th January 2006, 20:46
Antrenorul sarb Srdjan Fiser s-a reintors de 2 zile la ELBA Timisoara. A adus cu el un pivot sarb in probe, va sta cateva zile in Tm, dar se pare ca nu va ramane in lot.

axel
7th January 2006, 21:17
Antrenorul sarb Srdjan Fiser s-a reintors de 2 zile la ELBA Timisoara. A adus cu el un pivot sarb in probe, va sta cateva zile in Tm, dar se pare ca nu va ramane in lot.
adik e din nou antrenorul echipei elba tm ???? asta ar fii o super veste

Air-Cip
8th January 2006, 14:11
da, e din nou antrenor. :)

axel
8th January 2006, 16:46
da, e din nou antrenor. :)
si nu stii ceva jucatori nu aduce ??? :rolleyes:

dolby
9th January 2006, 06:40
de ieri la csu e in probe un alt american, Ty Brunson,26 de ani, pivot, 2.03 m, 100 kg.Se pare ca se va decide intre el si Michael Ross care va fi al treilea strain din lot, pe langa Clavon si Evans.

eddy_jozsa
9th January 2006, 09:03
2.03?? e cam putin pentru un centru, chiar si in romania! na oricum, am inteles ca ross e slab asa ca ramane de vazut cine va ramane in echipa!

Air-Cip
9th January 2006, 10:22
Jucatori nu mai vin la ELBA...a fost 2 zile la antrenament un american de 2.14 , vreo 120 kg, dar avea 42 de ani :) :) :)...si nu a ramas in lot...si mai mult de atat, Dejan Dukovcici a plecat saptamana trecuta sa discute cu o alta echipa, si se pare ca s-au inteles. Deci, no more Dejan....si alti jucatori, doar tineri daca apar...care vor juca 1 minut/campionat daca au noroc...

ovi sibiu
9th January 2006, 16:54
de ieri la csu e in probe un alt american, Ty Brunson,26 de ani, pivot, 2.03 m, 100 kg.Se pare ca se va decide intre el si Michael Ross care va fi al treilea strain din lot, pe langa Clavon si Evans.
E bine ca a mai venit un pivot! Ross nu face nimic in aparare, pana si Ban se apara mai bine! Aruncarea de la semidistanta e ok, in rest mai nimic!

ovi sibiu
9th January 2006, 23:27
Surprize surprize la Pitesti! Hatcher, Haslett si Bubanja!

Sorry pt mesaje consecutive, dar a disparut optiunea EDIT!

marinike
10th January 2006, 09:17
nu e cine stie ce stire, dar ar fi nedrept sa fie trecuta cu vederea: BC mures vrea sa aduca si ea cativa jucatori straini, unul dintre ei fiind de culoare.


Formaţia BC Mureş are şi ea un jucător de culoare pe care ar dori să-l aducă la Tîrgu Mureş. El activează în campionatul olandez, însă ar fi dispus să vină la echipa mureşeană. În cazul în care va veni aici, el nu va veni singur, ci va aduce cu el încă doi jucători. BC Mureş speră astfel să-şi întărească lotul şi să scape de retrogradare

marinike
11th January 2006, 10:37
Aseară a avut loc o discutie amicală între presedintele West Petrom-ului, Gabriel Boric si fostul antrenor al petrolistilor, Dragan Petricevic, care a revenit la Arad. Chiar dacă sârbul sustine că a fost doar o întâlnire amicală, deoarece „suntem buni prieteni”, există sanse ca Petricevic să fie cooptat într-un post de conducere al clubului: „Sigur că mi-as dori să revin la West Petrom si să ajut cum pot această echipă, care mi-a rămas la suflet. Dar întâlnirea mea cu domnul Boric nu este una oficială, deoarece în primul rând noi suntem vechi prieteni.” Fostul tehnician al petrolistilor sustine că în acest moment nu se impune o schimbare
pe banca tehnică a echipei, dar ar agrea un post de manager al clubului: „West Petrom este un club luptător, care depăseste probleme cotidiene si de aceea trebuie admirat. Eu văd Aradul aproape de top în acest an si m-as bucura să pot ajuta echipa într-un fel”, spune Dragan. Acesta nu a negat faptul că ar putea propune clubului arădean o listă de jucători disponibili care să vină la Arad: „West Petrom are nevoie de jucători tineri si cât mai putin pretentiosi, pentru că baschetbalistii experimentati cer multi bani. Eu cred că orientarea trebuie să meargă acum spre tineret si spre jucători de mare perspectivă, aici trebuie pus accentul.”

sport total anunta transferul lui bernard haslett la pitesti si inlocuirea sa cu andre burton care a jucat in germania, in liga secunda. dupa parerea mea a ales aceasta varianta doar din motive financiare, dar cred ca va avea aceeasi soarta ca si santana, adica nu va juca la adevarata sa valoare iar motivul se numeste ziguli.
santana pleaca in spania (daca nu a facut-o deja) iar eugen ilie la otopeni (care anul acesta vrea sa promoveze), insa vor veni elliot hatcher si zeliko bubanja (fostul jucator a sibiului, dinamo si al aradului). nu stiu daca astfel pitestiul va deveni surpriza returuli insa cu siguranta va fi o echipa mult mai spectaculoasa. iar daca vor mai mult de locul 5 cred ca au nevoie si de un pivot. altfel vor arata ca sibiul! :P

MT
11th January 2006, 11:27
Aproape sigur Clujul nu transfera pe nimeni important, in/din nici o directie.
Asta inseamna ca :1. ori suntem atat de buni ca ni se rupe de goana celorlalti de a-si intari echipele ori 2. ca de obicei, nu "este" bani, celebrii patroni de pe la noi preferand sa-si tina banutii in sosete elvetiene decat sa sprijine sportul local.

Din pacate banuiesc ca varianta corecta este 2.

eddy_jozsa
11th January 2006, 12:22
scria la noi in tribuna sporturilor acum o sapt sau asa.... declaratie a lui cristescu: "nu mai sunt bani pentru transferuri"

la voi nu a ajuns stirea?

Black Mamba
11th January 2006, 14:19
S-a mai intors Seals din SUA?

marinike
11th January 2006, 21:02
declaratie a lui cristescu: "nu mai sunt bani pentru transferuri"


http://www.totalsport.ro/cuprins/news/index.php?storytopic=4&start=10

marinike
12th January 2006, 23:36
S-a mai intors Seals din SUA?

black mamba, cred ca ai primit raspunsul in ziarele de astazi! :D

in alta ordine de idei o stire de la brasov (care a disputat azi un amical cu otopeniul, echipa pe care o vor mai intalni de doua ori saptaman viitoare): Gelu Horopciuc si Iancu Bocari sunt incerti pentru retur, primul nehotarandu-se inca daca va continua sa joace sau nu, iar cel de-al doile cu probleme la coloana.

achizitiile brasovenilor: Cristian Murgaci (ex. CSM iasi) şi Laszlo Deac (venit de la formaţia divizionară B din Sf. Gheorghe).

eddy_jozsa
12th January 2006, 23:49
n-au venit cei 2 americani la brasov???? brandon ward si terrace hyacinth parca...

marinike
13th January 2006, 00:40
cu brandon nu s-au inteles la bani (sau cel putin asa spune el), iar despre celalalt nu am auzit nimic. informatia de sus am citit-o intr-un ziar din brasov!

marinike
13th January 2006, 13:00
CSM Iasi incearca sa aduca un alt strain pentru a compensa eventuala despartire de baschetbalistul sirb Bogavac

Daca reunirea de luni a lotului a fost una destul de anosta, pigmentata cu multe absente, situatia s-a mai dres in ultimele zile la echipa ieseana de baschet masculin, dupa ce marea majoritate a jucatorilor s-a prezentat la antrenamente. Doar Andrei Badila lipseste de la apel, fiind retinut la Bucuresti din cauza unor examene, asteptat fiind apoi si sirbul Mladenovic, care are insa ceva probleme cu obtinerea vizei de intrare in Romania. Cit il priveste pe Bogavac, conducatorii ieseni au luat act de dorinta jucatorului de a ramine la o echipa din strainatate dar cazul este departe de a fi inchis cita vreme exista un contract la mijloc. In cazul in care sirbul nu va mai reveni la Iasi, se pregateste si o solutie de rezerva, in vizor fiind transferul unui alt jucator din strainatate. "Vom vedea cum evolueaza situatia si vom actiona pe masura." - spune antrenorul Paul Paveliuc, care este tentat sa-si gaseasca un jucator strain capabil sa acopere mai mult pozitiile 2 si 3, pentru a compensa la maxim si plecarile celorlalti doi ex-ieseni, Murgoci si Lupusavei si asta in conditiile in care pe plan intern circuitul este inchis, cu o singura posibila solutie, constanteanul Dan Raducanu. Cum timpul ramas la dispozitie pina la reluarea campionatului este foarte scurt, iesenii au renuntat la cantonament si vor face pregatire fizica in oras. Din pacate, la indemina nu sint nici solutii multe pentru efectuarea unor jocuri de pregatire, in calcul luindu-se poate invitarea la Iasi a echipei UASM Chisinau, antrenata de Sasa Sestopal.

ovi sibiu
13th January 2006, 13:31
...pentru a compensa la maxim si plecarile celorlalti doi ex-ieseni, Murgoci si Lupusavei...
Unde a plecat Lupusavei?

marinike
13th January 2006, 16:40
nu stiu!
ce scrie mai sus e copiat dintr-un ziar din iasi! atat scria, atat am postat!
eu auzusem niste zvonuri ca l-ar vrea atat pitestiul (ceea ce nu mai e de actualitate avand in vedere ce fundasi au acum) cat si otopeniul, care vrea sa promoveze si vrea sa-si faca lot de A inca de anul asta.

MadSkillz
13th January 2006, 16:45
Lupusavei e la Otopeni.

marinike
13th January 2006, 16:52
stiam eu ceva...

@mad, are otopeniul lot de A? conditiile de joc (sala, spre exemplu) cum sunt?
am aflat zilele trecute si cine da banul la ei:theodor florescu, patronul S.C. Urban.

ovi sibiu
13th January 2006, 17:24
OK, merci!
Totusi e interesant ca nu l-a luat o echipa din A! Cred ca este un jucator important, putea sa fie un transfer reusit pentru orice echipa! Dupa mine, e cel mai bun de la 3 dintre romani!

Ce se mai aude la Asesoft?

Danila
13th January 2006, 23:37
otopeni in 1 an sau 2 ataca titlul...deocamdata au super bani pentru divizia B,au luat si un american...si a zis primarul ca dak promoveaza vine cu bani gramada sa rupa tot

MadSkillz
13th January 2006, 23:57
Conditiile de la Otopeni sunt peste ce am vazut in divizia A in Bucuresti de-a lungul timpului.Cu lotul actual nu cred ca pot rata promovarea in A.Lupusavei si celelalte transferuri din iarna a insemnat renuntarea la ultimii jucatori ramasi de la defuncta BC Extrem si este o masura de siguranta pentru a nu rata promovarea.Bani sunt, pasiune este, echipa este.Probabil va fi o echipa de top in A in curand.

eddy_jozsa
14th January 2006, 10:13
...am inteles ca are si spectatori!?!

Dumars
14th January 2006, 11:28
otopeni in 1 an sau 2 ataca titlul...

Si merg si in cupele europene?

Nu vreau sa fiu rau, dar stii ca si Farul anul trecut urmau sa il aduca pe Scola.
In A este clar ca vor ajunge, dar nici celelalte echipe nu vor sta sa ii admire.

Da Doamne sa ai dreptate si sa ajungem la cat mai multe echipe de valoare.
Time will tell.

Danila
14th January 2006, 11:35
la otopeni exista implicare fie ca ne place sa recunoastem sau nu...sa vezi ce conditii au acum in cantonament...cu maseur, recuperare, suplimente nutritive...eu nush daca la cluj exista asa ceva...iar in discutia mea cu directorul sportiv al clubului acesta mi-a explicat k primarul va aduce si mai multi bani in caz k se promoveaza.pun pariu ca banii pe care si-i iau aia de la otopeni sunt peste 80% din banii pe care si-i iau jucatorii din divizia A

eddy_jozsa
21st January 2006, 14:03
http://frbaschet.ro/index.php?page=transferuri
e gata, pe 20.01 s-a terminat perioada de transferari... iata cu ce s-au ales echipele din divizia A (dupa clasament)....

Pe lista mea sunt numa venirile, nu s-au gandit cei de la FRB sa faca o lista si cu cei care au plecat

Asesoft Ploiesti:
-nici un jucator nou-venit

Poli-Mobitelco Cluj:
-nici un jucator nou-venit

CSU Atlassib Sibiu:
-Brice Kabengele (din Franta... o extrema care promite mult)
-Damien Argrett (din SUA, un centru pe care Vulc a fost nevoit sa-l legitimeze, fara sa-l fi vazut vreodata jucand)

CSM Oradea:
-nici un jucator nou-venit

Dinamo Bucuresti:
-Demetrius Williams (american, din Cipru)
-Dragan Basaric (sarb probabil, din Elvetia)
-Ionut Dragusin (de la Teneriffa)
-Stefan Morosanu (CSU Brasov)

Gaz Metan Medias:
-Dragan Simunovic (de la BCM Pitesti)
-Alex Kovacs (de la CSU Atlassib, imprumutat)
-Marko Todorovic (din Serbia)

West Petrom Arad:
-Andre Burton (american, din Germania)

CSM Iasi:
-Tyland Brunson (american, a mai fost in probe la CSU Atlassib)
-Terrence Woods (SUA)
-Luke Minor (american, a mai fost in probe la Dinamo)

BCM Pitesti:
-Elliot Hatcher (SUA)
-Bernard Haslett (de la West Petrom)
-Zeliko Bubanja (sarb, a jucat in Franta ultima oara, in tara a fost la Sibiu, Ploiesti, parca si la Dinamo)
-Toyin Orishadare (a jucat in Franta ultima oara, si in tara la multe echipe, a fost printre primii jucatori de culoare din Romania)

Cuadripol Brasov:
-Cristian Murgoci (CSM Iasi)
-Laszlo Deac (KK Sf. Gheorghe)
-Andrei Dohi (Olimp Focsani)
-Marian Pulbere (Farul Constanta)
*s-a mai vrut aducerea a 2 americani, dar a cazut varianta asta - cica se pastreaza ideea pt sezonul viitor

Elba Timisoara:
-VUKOSAVLJEVIC Dejan (bosniac, a mai jucat la Elba)
-VOKIC Srdjan (bosniac)
-SVELJO Alexandar (sarb)
-Dan Raducanu (Farul Constanta)
*nu stiu ce s-a intamplat cu Dejan Dukovcic, ca doar acum iar au venit 3 straini... btw si fostul antrenor Srdjan Fiser s-a intors

Rapid Isover Bucuresti:
-Adrian Voinescu
-Dragos Barbu (CS Otopeni)
-Iliuta Surdu (CS Otopeni)

Muresul Targu Mures:
-Tery COOPER (SUA, a jucat in Olanda - ca si Clavon :P)
-Gerald CANNON (SUA)
-Dwayne BURTON (Canada)

Black Mamba
21st January 2006, 21:16
(dupa clasament)....Huh? :D

eddy_jozsa
21st January 2006, 21:57
lista mea.... echipe sortate in ordinea clasamentului... nu "random", cum e pe frb.ro

Air-Cip
22nd January 2006, 11:34
O mica atentie la Elba...au venit doar cei 2 sarbi (vokic si Sveljo) si Dan Raducanu. Vukosavlevic nu am stiu 100% ce probleme a avut..dar nu e in lot :(. Si dukovcic nu ma nici cea mai mica idee unde joaca acum...:(

deko
22nd January 2006, 17:04
marfa se pare ca se intareste campionatul.
abia astept sa vad meciurile din acest retur!

MT
23rd January 2006, 10:44
lista mea.... echipe sortate in ordinea clasamentului... nu "random", cum e pe frb.ro

In inima ta, mereu, mereu, Asesoft pe primul loc! :D

PS Si te mai ascunzi sub titulatura de fan CSU Sibiu, prahovean deghizat ce esti. :P

cristane
23rd January 2006, 16:22
Otopeniul a dat citeva lovituri. Lupusavei, Capusan, Cumik sint nume importante pentru divizia B. Plus un american.

Danila
23rd January 2006, 16:48
dap, au jucat un amical cu dinamo...pentru divizia B au echipa f buna, iar in A, mai ,mult ca sigur k ar fi pe la mijlocul clasamentului cu echipa asta...dar am inteles k daca promoveaza, vor sa mai aduca jucatori
acum plec la dinamo-asesoft,in sala la constructorul...incepe la 18:00.
va tin la curent

marinike
23rd January 2006, 19:09
acum plec la dinamo-asesoft,in sala la constructorul...incepe la 18:00.

ah, daca as fi citit si eu mai devreme :headbang:

Danila
23rd January 2006, 20:18
meci bun,presarat cu nervozitatile de rigoare...daca pana acum dinamo nu avea pivoti deloc...acum, zic eu, are cu ce se mandri...ionut dragusin,20 de ani,2,21...dinamo are ceva sanse la titlu in felul asta

eddy_jozsa
23rd January 2006, 20:29
a mai crescut baiatul? ultima oara cand am auzit de el avea 2.17 parca :D

scorul final?

Danila
23rd January 2006, 21:02
are 2,21 acum...si da! chiar a mai crescut!inainte sa plece in spania avea 2,17.
aici in sud, meciurile amicale sunt fara scor...daca vrea cineva de pe margine sa-l tina, f bine...dar nu se tine scorul...de-asta se numeste si meci de antrenament:D

Bicinigar
24th January 2006, 00:58
daca ala a fost meci de antrenament ma intreb oare ce duc acasa arbitrii la meciurile oficiale
yo am strans fro 10 baxuri de "carne" in 3 limbi diferite shi o carutza de amenintzari cu bataya
norocul meu ca nu sunt ashea de firav shi am reushit sa le car :evil:

eddy_jozsa
24th January 2006, 10:01
hahahaha.... great one^^^ :D :D :D

in alta ordine de idei:
@MT: my bad intr-adevar... dar din moment ce nici voi nici asesoft n-a facut nici un transfer, e absolut egala ordinea acolo...

ah... si mersi pt urare :D e printre cele mai grave injuraturi, daca aud ca is de la sud de carpati :D

na oricum, dupa playoff, mobitelco si asesoft isi vor imparti locurile 2-3, deci nu prea are relevanta clasamentul de acum :P

alexalex
24th January 2006, 10:30
Asesoft a batut la 1 punct.
Blidaru a jucat tot meciul destul de bine
Dragusin se misca foarte bine luand in calcul si inaltimea, dar mai trebuie sa invete cu mingea. oricum a lasat o impresie foarte buna.

MT
24th January 2006, 10:30
...na oricum, dupa playoff, mobitelco si asesoft isi vor imparti locurile 2-3, deci nu prea are relevanta clasamentul de acum :P

Hai ma, ce draq :( tu chiar crezi ca Dinamo iese campioana ?! :(

:D

PS Mai sunt ~4saptamani pana la meciul direct din 18 februarie, cand incepem totusi sa ne injuram ? :confused:
:P

Danila
24th January 2006, 11:29
blidaru greseste prea mult deocamdata...sper insa sa fie din cauza ca nu are meciuri in picioare.
si numai daca l-ati fi fazut pe dragushin cand a venit el prima oara la baschet:D...s-a apucat la 15 ani apropo.avea 2,05 atunci

dolby
24th January 2006, 18:12
Mai sunt ~4saptamani pana la meciul direct din 18 februarie, cand incepem totusi sa ne injuram ? :confused:
:P


de duminica e in regula:D. sa nu ne-apucam de injurat inainte sa se-apuce baietii de jucat:evil: