PDA

View Full Version : Incepe "Era Wolfgang Frank"?!!



ady51a
8th December 2005, 16:23
Desi inca nu au semnat inca un contract Bosanceanu vorbeste:

"Frank va fi antrenorul Farului pentru un an si jumatate"
Finantatorul gruparii Farul Constanta a declarat ca tehnicianul german Wolfgang Frank va fi noul antrenor al echipei din luna ianuarie a anului viitor pentru o perioada de un an si jumatate.
Ce asteapta jucatorii de la noul antrenor ?

Au raspuns chiar 2 dintre cei mai buni jucatori:
Cosmin Pascovici : "Prezenta lui ar insemna schimbarea mentalitatii si sa incepem sa ne apropiem si noi de cerintele fotbalului german"

Daca acesta va veni la Constanta este un plus in privinta disciplinei", Mihai Gurita.

Ce asteapta suporterii de la noul antrenor? Cat preconizati ca o sa dureze "era Wolfgang Frank"? Chiar e bun pt Farul un antrenor de liga a doua din Germania?

fia
8th December 2005, 16:28
Scuzati ca intervin, eu un rapidist, pe sectiunea voastra, dar deh ma intereseaza, subiectul, tanand cont ca sunteti principalul obstacol pentru noi in Cupa Romaniei. Cine este acest WF? Ce carte de vizita are? Ce performante are pana acum? Cati ani are?

ady51a
8th December 2005, 16:31
Sunt toate informatiile tot aici pe forum.
Parcurge threadul asta de la mesajul 86 in jos: http://www.onlinesport.ro/forum/showthread.php?t=9795&page=6

Klingon
8th December 2005, 18:08
Martie 1997
Coach Wolfgang Frank of the second division team Mainz has resigned prematurely. Frank had argued repeatedly with the team's chairman over what he considered to be poor working conditions. His contract was due to run until the year 2000.

Mainz. Reinhard Saftig is the new coach of second-league team Mainz 05. The 45-year-old soccer teacher today signed a contract with FSV Mainz 05 until June 30, 1998. Saftig is the successor of Wolfgang Frank, who gave up his post surprisingly on February 2. Saftig had been without a contract after coaching in Istanbul until May 1995. He has worked in the Bundesliga with first-league teams Bochum, Leverkusen, Hanover, Dortmund and FC Bayern.

Decembrie 2002:
In other German Cup action Bundesliga side SV Hamburg were eliminated 1-0 at home by newly-promoted VfL Bochum after first division Hansa Rostock were dumped by third division Unterhaching on Tuesday.

Unterhaching's Italian striker Angelo Vaccaro scored twice including the winning goal in the 3-2 home victory to bury Rostock, who are sitting mid-table in the Bundesliga.

"This is a great story for us," said Unterhaching coach Wolfgang Frank. "We prepared extremely thoroughly for our opponents and the guys deserved it."

Mai sunt multe alte povesti, dar in limba germana...

Klingon
8th December 2005, 18:28
Eu sunt curios cum se va impca rigoarea germana cu improvizatia romaneasca. Ar putea fi combinatia perfecta, atractia extremelor, complementaritate, sau ar putea fi catastrofa absoluta, in care el ne vede ca pe niste molecule in miscare browniana iar noi il vedem ca pe Terminator II (ca vine din liga a II-a).

Oare au mai fost antrenori germani la echipe romanesti, sa ne facem o idee ce ar putea urma?

Ma astept ca in era Frank sa nu mai vedem jucatorii Farului permutati in fiercare meci pe alt post, ci fiecare va sta la locul lui si va invata pe dinafara cateva scheme clare pentru fiecare faza a jocului, repetate pana devin automatisme. Mai putine artificii inutile, mai mult pragmatism. Tot ce faci trebuie sa aiba un scop clar, stabilit dinainte. Greselile individuale ar trebui sa dispara incet-incet. Cine nu poate scapa de ele cred ca devine rezerva... mama, Barbule, Farmache, Curca, va dati seama?! Chiar asa, sper ca Bosanceanu n-o sa plece acum intr-un voiaj de 3 luni crezand ca aducerea unui nou antrenor va rezolva toate problemele echipei. Are niste gauri acolo care trebuie umplute!

pirlinho
8th December 2005, 19:54
E si pe Wikipedia germana un articol despre Wolfgang Frank:
http://de.wikipedia.org/wiki/Wolfgang_Frank

Cum mai mult de 10-15 cuvinte in limba germana nu stiu, poate se ofera cineva sa-l traduca, in caz ca respectivul articol ar contine ceva interesant.

S2K
8th December 2005, 20:05
Ca sa traduci relativ bine cu ajutorul Google du-te pe

http://www.google.co.uk/language_tools?hl=en si apoi pune link-ul in sectiunea "Translate a web page"

Daca ma intrebati pe mine este cam de mana a doua. Dar poate face treaba. Sa aiba succes. Strainii sunt bineveniti in Divizia A. Abia astept ziua cand fiecare echipa va avea cel putin patru jucatori straini pe teren si jumatate din echipe vor avea antrenori straini.

Klingon
8th December 2005, 21:11
http://translate.google.com/translate?hl=en&sl=de&u=http://www.fussballdaten.de/spieler/frankwolfgang/&prev=/search%3Fq%3Dwolfgang%2Bfrank%26hl%3Den%26lr%3D%26 sa%3DN

D - * 21.02.1951

Successes as players:
DFB cup: 1× place 2 1982 with 1. FC Nuernberg
Federal league: 1× place 3 1977 with unity Braunschweig

Successes as coaches:
DFB cup: 1× place 2 1994 with red white meal
2. Federal league: 1× place 4 1997 with FSV Mainz 05
Regional league south: 1× place 1 2003 with SpVgg Unterhaching

The career

Stations as association players:

League Season Association Position Plays Gates Yellow G/R Red
Federal league 1971/1972 VfB Stuttgart Attack 29 12
Federal league 1972/1973 VfB Stuttgart Attack 26 11
Federal league 1974/1975 Unity Braunschweig Attack 32 10 1 0 0
Federal league 1975/1976 Unity Braunschweig Attack 34 16 5 0 0
Federal league 1976/1977 Unity Braunschweig Attack 32 24 5 0 0
Federal league 1977/1978 Unity Braunschweig Attack 8 2 0 0 0
Federal league 1977/1978 Borussia Dortmund Attack 9 3 0 0 0
Federal league 1978/1979 Borussia Dortmund Attack 1 0 0 0 0
Federal league 1979/1980 Borussia Dortmund Attack 24 7 1 0 0
Federal league 1980/1981 1. FC Nuernberg Attack 17 4 1 0 0
Federal league 1981/1982 1. FC Nuernberg Attack 3 0 0 0 0
Sum: 215 89 13 0 0

Stations as association coaches:

League Season Association Position
2. Federal league 1993/1994 Red white meal Coach starting from 14.12.93
2. Federal league 1996/1997 FSV Mainz 05 Coach
2. Federal league 1997/1998 FSV Mainz 05 Coach starting from 09.04.98
2. Federal league 1998/1999 FSV Mainz 05 Coach
2. Federal league 1999/2000 FSV Mainz 05 Coach to 17.04.00
2. Federal league 2000/2001 MSV Duisburg Coach to 16.10.00
Regional league south 2002/2003 SpVgg Unterhaching Coach
2. Federal league 2003/2004 SpVgg Unterhaching Coach to 02.04.04

Vfb Stuttgart 1971/1972

Unity Braunschweig 1974/1975

Unity Braunschweig 1975/1976

Unity Braunschweig 1977/1978

Borussia Dortmund 1978/1979

GoPens
8th December 2005, 22:04
n-o avut el prea mare success la FSV Mainz 05, nici la MSV Duisburg. plus o zburat in octombrie de la Sachsen Leipzig. iar astia-s in divizia a 4-a.
apai io-s curios, ce-o sa iasa din combinatia asta.

Klingon
8th December 2005, 22:33
(pe situri germane, in traducerea aproximativa oferita de Google)

Cunoaste destul de bine fotbalul german, austriac, elvetian si italian. Plus cate ceva din cel spaniol. Prin comparatie, spune ca exista mai mult interes pentru fotbal in Germania decat in tarile ei surori. In Austria toata lumea vorbeste de fotbal si te recunosc pe strada daca esti fotbalist, dar putina lume vine la stadion. Elvetia are un fotbal foarte schematizat si tacticizat, si este o tara unde vin multi antrenori straini care isi pun amprenta pe jocul echipelor.

Il admira pe Capello si spune ca este incomod sa joci impotriva lui Berti Vogts. Ii place sa promoveze jucatori tineri. A fost mereu adeptul sistemului "Viererkette" in locul celui cu libero. Nu stiu ce inseamna, dar pare a fi vorba de sistemul cu fundasi in linie, pe care il practica acum toata lumea. Pare un etudist care nu si-a umplut biblioteca numai cu manuale germane, ceea ce e bine, are sanse sa accepte mai usor diferentele dintre fotbalul nostru si al lor.

Pune mai multa importanta pe echipa in general decat pe individualitati. Este obisnuit cu toate atributiile unui manager, inclusiv recrutarea de fotbalisti pentru transferuri si imbunatatirea conditiilor de antrenament. Ca jucator a fost un atacant disciplinat, foarte putine cartonase, dar ca antrenor nu prea si-a incheiat "calm" relatiile cu cluburile: sau a fost dat afara sau si-a dat demisia.

A avut in echipele pe care le-a antrenat jucatori din multe tari europene, sud-americani si africani. Pare sa fi avut si un roman la un moment dat: Maximilan Nicu.

ady51a
8th December 2005, 22:38
"Ii place sa promoveze jucatori tineri." Cred ca asta-i place cel mai mult lui Bosanceanu.

pff
8th December 2005, 23:44
haha ... pai stii vorba aia .. moca ingrasa :))

pff
8th December 2005, 23:46
apropo .. tare`mi e sa nu se terimine "era" asta inainte de a incepe :D

ady51a
9th December 2005, 00:25
Si eu ma gandeam la posibilitatea asta desi Bosanceanu pare destul de decis in ce spune zilele acestea.
Cristocea - suspendat pana in vara, Todoran nu pleaca pt ca avem obiectiv cupa Romaniei. Mai nou se vehiculeaza numele lui Pascovici ca transferat la Poli Timisoara. Sa vedem ce o sa mai declare si aici si daca mai vor jucatorii sa ramana.

ady51a
9th December 2005, 08:42
Patronul Gheorghe Bosānceanu s-a īnţeles cu neamţul care va conduce formaţia de pe litoral din returul campionatului pentru o perioadă de un an şi jumătate. Obiectivul său va fi cāştigarea Cupei.

Wolfgang Frank a venit marţi seară īn Romānia, miercuri a văzut meciul Jiul - Farul, iar ieri s-a īntors īn ţara sa. A plecat, dar va reveni pentru a conduce gruparea de pe litoral, avānd obiectiv cāştigarea Cupei Romāniei.
“După meciul de miercuri am discutat cu el şi am stabilit detaliile contractuale. Din punctul meu de vedere, el este noul antrenor al Farului pentru un an şi jumătate. A rămas să ne dea un răspuns definitiv la īnceputul săptămānii viitoare, īnsă atāt timp cāt am stabilit cu el data reunirii, pe 9 ianuarie, şi turneul de pregătire, care va avea loc īn Cipru, răspunsul său nu poate fi decāt pozitiv”, a afirmat Gheorghe Bosānceanu. “Īnainte să plece īn Germania i-am dat lui Frank cāteva casete cu jocurile īn care Farul a evoluat īn formula completă pentru că meciul cu Jiul nu a fost edificator din cauza absenţei unor jucători indisponibili. I-am īnmānat şi foile tehnice ale fotbaliştilor, astfel īncāt el să-şi facă o părere exactă despre lotul pe care īl va avea la dispoziţie”, a mai spus boss-ul “marinarilor”. Instalarea lui Wolfgang Frank īn funcţia de antrenor principal īnseamnă că Lucian Marinof va deveni secundul neamţului īn vārstă de 54 de ani.
ProSport

Sa vina Frank!
Spre deosebire de unii colegi care considerau ca numirea antrenorului german nu este binevenita, deoarece nu are un nume in fotbal, Dinu Todoran este incintat de venirea lui Wolfgang Frank la Constanta. Neamtul si-a dat acordul de principiu. Mijlocasul este de parere ca germanul va trebui sa schimbe in primul rind mentalitatea echipei.
Dinu Todoran este unul dintre jucatorii care au primit cu bratele deschise vestea ca Wolfgang Frank va antrena echipa constanteana. Mijlocasul marinarilor este de parere ca tehnicianul german este omul de care era nevoie pentru a aduce performantele dorite la malul marii: "Cred ca sosirea acestui antrenor este una de bun augur pentru noi. Vine dintr-un campionat puternic si sper sa reuseasca sa ne imprime o alta mentalitate in ceea ce priveste abordarea jocurilor. Oricum, indiferent de numele sau, acesta trebuie sa aduca si citiva jucatori de valoare, pentru a intari echipa. In tara, fotbalistii sint scumpi, asa ca poate sa se orienteze catre straini".

Fericit dupa calificarea in semifinalele Cupei Romaniei, Dinu viseaza la o finala impotriva echipei la care s-a consacrat, Petrolul Ploiesti. "Am reusit sa ne mobilizam foarte bine la fiecare partida din cadrul acestei competitii, depasindu-ne adversarii indiferent de problemele de efectiv pe care le-am avut. In privinta viitoarei echipe pe care o putem intilni, eu as dori sa jucam cu Petrolul, insa poate ca ar fi mai bine daca ne intilnim cu ei in finala. Numele viitoarei adversare nu ne intereseaza, pentru ca sintem ca valoare peste celelalte echipe ramase in cursa. Vrem sa cistigam finala, iar pentru acest lucru trebuie sa invingem pe oricine", a spus exploiesteanul.

Todoran este in momentul de fata unul dintre cei mai ofertati jucatori din Divizia A, pentru semnatura sa anuntindu-si intrarea in cursa multe dintre marile puteri ale campionatului. "Momentan, nu va pot spune decit ca exista anumite discutii cu citeva cluburi, atit din tara, cit si din strainatate. Sint citeva formatii din Turcia si Germania, dar si din campionatul intern. Eu as prefera sa continuu tot in Romania. Totul depinde de domnul Bosinceanu, daca va accepta vreuna dintre oferte. In cazul in care nu se va concretiza nimic, voi evolua bucuros la Farul in continuare".

Au batut palma si vine in ianuarie
Patronul Farului, Gheorghe Bosinceanu, a declarat ca a ajuns la un acord cu antrenorul Wolfgang Frank. "Dupa meciul de Cupa cu Jiul, am discutat cu el si am stabilit toate detaliile contractuale. Din punctul meu de vedere, el este noul antrenor al Farului, pentru o perioada de un an si jumatate. A ramas sa dea un raspuns la inceputul saptaminii viitoare, insa, atit timp cit am stabilit data reunirii si turneul de pregatire din Cipru, raspunsul nu poate fi altul decit pozitiv", a declarat Bosinceanu.

Suspendat pentru sase luni
Comisia de disciplina a FRF a aprobat astazi cererea celor de la Farul pentru suspendarea lui Vasile Cristocea pina la 1 iulie 2006. Mijlocasul marinarilor este in ultimele luni de contract cu gruparea constanteana, iar motivul suspendarii sale este absenta de la antrenamente, lucru despre care el spune ca nu este adevarat.

ION BARBU (capitan Farul):
"Wolfgang Frank vine cu o mentalitate dintr-un campionat puternic si poate ca ne va ajuta la acest capitol".
Autor: SORIN TEODOREANU, SEBASTIAN OPREA
Publicat pe www.spt.ro Vineri, 9 Decembrie 2005, aparut in ziarul Sport Total Numarul 170.

Seahawk
9th December 2005, 13:12
Eu nu cred ca o sa mearga echipa cu Frank... cum de altfel n-ar merge nici cu Arsene Wenger. Ne mai trebuie cativa jucatori sa ne putem bate cu adevarat pentru primele locuri. Altfel...ramanem o echipa de mijlocul clasamentului

b3bito
9th December 2005, 13:59
dinu todoran vorbeste cu cap...are dreptate in mai multe randuri....mie imi e sa nu se termine era asta inainte de a incepe dar sper sa fak ceva la echipa... :D...oricum cine stie pozte face treaba la noi(poate celelalte echipe nu aveau loturile ata de bune :P sau conditiile =)) :P)yo unu cred k va face fata cu brio(sa speram) shi mult succes(sper sa aduk shi doi,trei jucatori straini mai buni)...forza faru`

Klingon
9th December 2005, 19:50
Gata, l-am sters!

Dar vreau sa spun ca Todoran are si mai mult bun-simt ca Gurita, care l-a cam atacat pe Chiforeanu in presa. Dar si Grigoras a facut-o, chiar daca nu i-a mentionat numele. Ceea ce ma face sa cred ca Gurita n-a fost printre pucisti. Plus, Gurita vrea sa fie presedinte de club...:rolleyes:

ady51a
9th December 2005, 20:17
Klingon articolul asta l-am pus eu dimineata!:P

Dupa mine Todoran este unul dintre cei mai rationali jucatori din lotul actual la Farului alaturi de Gurita. Probabil nu intamplator au fost eu cei mai buni, anul asta.:ok: Ideea de baza este ca trebuie sa mai aducem jucatori si iar am ajuns acolo sus la Bosanceanu care probabil spune ca gata v-am adus antrenor neant ce mai vreti?
Oricum sa lasam timpul sa treaza si sa vedem ce o sa urmeze. In primul rand daca o sa vina intra-adevar acest Frank, ca pana nu-l vedem acolo pe banca in primul meci cu Pandurii parca nu o sa credem (vezi cazul Stoichita de anul trecut)
Bosanceanu: "I-am dat cateva casete cu meciurile Farului de pana acum, sa le studiezze si sa-i vada si pe jucatorii care au fost accidentati sau suspendati la meciul cu Jiul. "

Este interesant de aflat ce meciuri a primit pe casata WF?:D :D Ce credeti?

ady51a
9th December 2005, 23:58
Antrenorul german a stabilit cu Gheorghe Bosīnceanu, preşedintele consiliului director al Farului, toate detaliile contractuale, cele două părţi īnţelegāndu-se asupra unui contract pe un an şi jumătate

Antrenorul german Wolfgang Frank (54 de ani) va prelua, mai mult ca sigur, banca tehnică a Farului, īncepānd cu luna ianuarie. Răspunsul final al tehnicianului este aşteptat la īnceputul săptămānii viitoare, īnsă acesta nu poate fi decāt pozitiv, īn condiţiile īn care Frank a stabilit īmpreună cu Gheorghe Bosīnceanu, preşedintele consiliului director al Farului, toate detaliile contractuale. Cele două părţi s-au īnţeles asupra unui contract pe un an şi jumătate.

Sosit īn Romānia la mijlocul săptămānii, īmpreună cu agentul său, Wolfgang Frank a urmărit de la faţa locului partida „rechinilor“ din sferturile Cupei Romāniei, īmpotriva Jiului Petroşani, şi a discutat cu Gheorghe Bosīnceanu condiţiile venirii sale la Farul. „Domnul Frank are şanse foarte mari să preia Farul. De asta şi este aici. O să ne īnţelegem şi va veni la Constanţa. Să avem şi noi pentru prima dată un antrenor german. Este un fost mare jucător şi un tehnician cu 17 ani de experienţă“, declara, după meci, preşedintele consiliului director al Farului. Negocierile au avansat apoi, Gheorghe Bosīnceanu precizānd după īncheierea acestora: „După meciul de Cupă cu Jiul, am discutat cu Wolfgang Frank şi am stabilit toate detaliile contractuale. Din punctul meu de vedere, el este noul antrenor al Farului, pentru o perioadă de un an şi jumătate. A rămas să ne dea un răspuns definitiv la īnceputul săptămānii viitoare, īnsă, atāta timp cāt am stabilit data reunirii, pe 9 ianuarie, turneul de pregătire, care va avea loc īn Cipru, practic toate detaliile, răspunsul nu poate fi altul decāt pozitiv“.

Wolfgang Frank a plecat după meci īnapoi, īn Germania, urmānd să ofere răspunsul final cāt de curānd. Tehnicianul a luat cu el mai multe casete cu meciurile Farului din acest sezon, pentru a-şi forma o părere exactă asupra jocului Farului, īntrucāt ce a văzut la Mogoşoaia nu este relevant pentru potenţialul „rechinilor“, avānd īn vedere multitudinea de absenţe cu care s-a confruntat Lucian Marinof la acel meci. De asemenea, Wolfgang Frank a primit şi o listă cu toţi componenţii lotului şi cu multe date despre ei.

După ce Wolfgang Frank va prelua funcţia de antrenor principal, interimarul din acest moment, Lucian Marinof, va deveni antrenor secund. Cuget Liber!

ady51a
13th December 2005, 12:42
:D

Rumänien
Frank verschlägt es an die Schwarzmeerküste


Wolfgang Frank
Wolfgang Frank wird Cheftrainer des rumänischen Erstligisten FC Farul Constanta. Das meldet das Fachmagazin "kicker" auf seiner Internetseite. Der ehemalige Bundesliga-Stürmer (89 Tore in 215 Begegnungen zwischen 1971 und 1982 für den VfB Stuttgart, Eintracht Braunschweig, Borussia Dortmund und den 1. FC Nürnberg) war im Oktober beim Oberligisten FC Sachsen Leipzig entlassen worden. In Constanta, nach fünfzehn Spieltagen Tabellensiebter der rumänischen Divizia Nationala A, beerbt er Petre Grigoras. Auch der 41-Jährige Ex-Profi spielte zu seiner aktiven Zeit im Angriff. Grigoras betreute Farul über fünf Jahre lang.

Lehrjahre in der Schweiz
Wolfgang Frank weist viel Erfahrung als Chefcoach auf, wenngleich er seit seinem Deutschland-Debüt in Essen im Dezember 1993 hier zu Lande stets nur in der zweiten oder dritten Liga arbeitete. Seine Lehrjahre hatte Frank zwischen 1984 und 1993 in der Schweiz absoviert: in Glarus, Aarau, Wettingen und Winterthur. 1997/98 arbeitete der DFB-Pokalfinalist des Jahres 1994 in Österreich, für Austria Wien. "Bild"


si ne confirma si FIFA (parca e mai bine asa)


World Leagues
Frank first for Farul Constanta


(REUTERS) 09 Dec 2005

Wolfgang Frank will become the first German to coach a Romanian first division team when he joins Farul Constanta, a club official said on Friday.

"We have established all the details of Frank's contract with Farul Constanta," club president Gheorghe Bosinceanu explained. "We'll soon sign the deal, which is for one-and-half-years."

Frank, who was out of contract, had previously coached German minor league side Sachsen Leipzig. He replaces Petre Grigoras, who resigned last month after a string of poor results.

Farul Constanta are seventh in the table with 23 points, nine behind leaders Dinamo Bucharest. fifa.com

ady51a
15th December 2005, 21:21
Tehnicianul german Wolfgang Frank, cel care a tratat, īn Romānia, preluarea ca antrenor principal a Farului, rezultānd un acord de principiu pe un an şi jumătate, este posesor al licenţei UEFA PRO şi poate semna, īn consecinţă, un contract de principal cu clubul constănţean, se arată īntr-un comunicat al Şcolii Federale de Antrenori.

Potrivit SFA, Federaţia Germană de Fotbal a confirmat că Frank deţine licenţa PRO, criteriu obligatoriu de īndeplinit pentru un tehnician care doreşte să ocupe o funcţie de antrenor principal la o echipă din Divizia A. Cuget liber

ady51a
23rd December 2005, 13:12
Wolfgang Frank va da astazi un raspuns. Sport Total!

b3bito
23rd December 2005, 18:17
sper sa vina la noi...cu 2,3 jucatori :D

mila_nezu
24th December 2005, 19:00
ai dreptate b3bito ar fi bine dak ar veni vreo 2 jucatori alaturi de noul antrenor FARU` ar fi in primele 4 echipe din rom FORZA FARU anti bucuresti FORZA NAPOLI

Klingon
29th December 2005, 00:15
Venirea antrenorului neamt la echipa constanteana, din aceasta iarna, este din ce in ce mai putin realizabila. Tehnicianul se afla inca sub contract cu o echipa din liga a treia germana si este cautat si de unele formatii din Bundesliga. Presa din tara sa nu-l prea are la suflet, numindu-l in repetate rinduri mercenar.

Anuntat ca noul antrenor al Farului de catre patronul Gheorghe Bosinceanu dupa victoria cu Jiul Petrosani din Cupa, Wolfgang Frank ezita sa dea un raspuns ferm in aceasta privinta. Chiar daca patronul rechinilor declarase ca a intocmit deja programul de pregatire al echipei impreuna cu Frank, iar germanul trebuia sa soseasca inca de saptamina trecuta pentru a semna angajamentul cu Farul, acest lucru nu s-a mai intimplat.

Surse din cadrul clubului de pe litoral sustin ca acesta a solicitat doar o aminare de citeva zile, dar cauzele se pare ca sint cu totul altele. Wolfgang Frank se afla inca sub contract cu echipa din liga a treia, Sachsen Leipzig, de la care primeste lunar cite 13.000 de euro pina pe 30 iunie 2006. Mai mult decit atit, tehnicianul a declarat presei germane ca se gindeste totusi la varianta venirii la Constanta pentru a prelua pe Farul, dar gruparea de la malul marii este doar una dintre posibilele sale viitoare destinatii.

Dupa cum declara Wolfgang Frank, Dinamo Dresda din liga a doua ii ofera un post de antrenor principal, in timp ce echipele din Bundesliga, Schalke 04, Wolsburg si FC Koln, il doresc ca antrenor secund. Un alt motiv pentru care acesta ezita sa dea un raspuns finantatorului Gheorghe Bosinceanu este acela ca doreste prin aceste aminari sa ii forteze mina bosului marinarilor de a-i oferi un contract mult mai avantajos.

Presa germana nu are cuvinte de lauda la adresa acestui tehnician: "Este un antrenor care stie sa negocieze foarte bine toate detaliile unui contract". In plus, ziaristii germani sint de parere ca Frank este un antrenor modest, precizind ca jocul prestat de echipele pe care le-a pregatit este unul plictisitor si ineficient.

MIHAI GURITA (jucator Farul):
"Nu stim mai nimic despre el, nu a avut performante deosebite, iar daca nu va ajunge la Farul, sint convins ca domnul Bosinceanu va gasi un antrenor strain mult mai priceput decit el."

Baicu isi cumpara transferul
Accidentat in mare parte a sezonului, atacantul Mihai Baicu (foto) a primit acceptul de a-si cauta o alta formatie. "Conducerea a inteles ca am nevoie de jocuri si, cum nu a dorit sa imi prelungesc contractul, m-a lasat sa imi caut echipa. La inceputul sezonului au solicitat pe mine 40.000 de dolari, astfel ca acum, cind mai am doar 6 luni de contract, nu pot cere mai mult de 20.000", a spus Baicu.

El vrea sa isi cumpere transferul si apoi sa negocieze cu echipele interesate: "Am o oferta concreta de la Otelul, iar daca Grigoras are nevoie de mine, voi semna. Daca nu, voi vedea".

Autor: SORIN TEODOREANU
Publicat pe www.spt.ro Miercuri, 28 Decembrie 2005, aparut in ziarul Sport Total Numarul 183.

ady51a
3rd January 2006, 09:17
După ce, īn urmă cu trei săptămīni, Gheorghe Bosīnceanu anunţa că s-a īnţeles cu antrenorul Wolfgang Frank pentru a prelua banca tehnică a Farului, īn ajunul Anului Nou, neamţul l-a īnştiinţat pe boss-ul dobrogenilor că nu mai vine. Tehnicianul a transmis că nu īşi poate rezilia contractul cu actuala sa formaţie din liga a patra a campionatului german.

Constănţenii s-au reorientat rapid şi, cu ajutorul preşedintelui de onoare, cipriotul Marios Lefkaritis, au găsit un alt antrenor. "Este vorba despre un sīrb, un nume mare, care a antrenat la echipe de peste hotare, dar acum e liber de contract. Nu vreau să-i dezvălui numele pīnă nu va semna, dar Lefkaritis l-a convins să preia echipa pīnă īn vară", a anunţat Bosīnceanu, care spune că noul tehnician are ca obiectiv cīştigarea Cupei Romāniei. GSP

ultrasblueshark
3rd January 2006, 09:17
Nu mai vine Frank_enstein asta... eram sigur. Sunt curios ce "mare" antrenor o sa gaseasca chitrosu' nostru de patron...

Klingon
3rd January 2006, 10:13
Bosanceanu ista are un stil care ma depaseste. Ii da drumul lui Todoran pentru o suma rotunda, il gratiaza pe Cristocea in ultima zi a anului ca un presedinte in ultima zi de mandat, nu comenteaza posibilele plecari ale lui Gurita si Apostol, dar umba cu lumanarea dupa timonieri straini. :o:

E clar ca nu sunt bun de patron: pricep greu care-i scopul acestei strategii in care iti vinzi jucatorii cheie si iti aduci antrenor strain. Pe cin' sa mai antreneze? O fi un antrenor de handbal...

tchibos
3rd January 2006, 17:06
pai daca vine unul de handbal facem performanta

ps: scurta era asta a lu' Franky

FatFrumos
4th January 2006, 01:49
Si pina la urma se adevereste Hagi a avut dreptate la Farul e mincatorie si nu a fost vrut, Bosinceanu vrea din tintar armasar, nici chiar asa.

ady51a
5th January 2006, 09:00
Frank a fost desfiinţat īn cotidianul german Bild!
Cotidianul german Bild a publicat un articol dur despre Wolfgang Frank, cel care trebuia să antreneze Farul din această iarnă. “Frank nu e īn stare să-şi īntreţină familia din cei 13.000 de euro īncasaţi lunar de la Sachsen Leipzig, refuzānd să plătească pensia alimentară fostei sale soţii şi fiilor care au rezultat din căsătoria lor”, scrie īn material. Fosta soţie a lui Frank povesteşte că a ajuns să trăiască din banii īmprumutaţi de la prieteni. “Īn 2003 m-a anunţat la telefon că vrea să divorţeze pentru că şi-a găsit altă femeie!”, a dezvăluit Brigitte Franz.ProSport!

GoPens
26th January 2006, 12:48
După ce, īn urmă cu trei săptămīni, Gheorghe Bosīnceanu anunţa că s-a īnţeles cu antrenorul Wolfgang Frank pentru a prelua banca tehnică a Farului, īn ajunul Anului Nou, neamţul l-a īnştiinţat pe boss-ul dobrogenilor că nu mai vine. Tehnicianul a transmis că nu īşi poate rezilia contractul cu actuala sa formaţie din liga a patra a campionatului german.

azi dimineata s-a anuntat in "Kicker": Frank e noul antrenor a lui Kickers Offenbach (divizia secunda).