PDA

View Full Version : Cele mai usoare modalitati de a-ti virusa calculatorul



Apolini
7th December 2005, 20:12
Pai... pe mine m-a pus constiinta mea ieri sa downloadez kazaa (poate am viteza ceva mai buna) si.... o data cu kitul de instalare de la kazza mi-au venit si vreo 20 de Adware TopSearch. Si eu desigur i-am sters imediat, dupa care am intrat pe siteul de la norton sa vad daca mai fac ceva. Si... spre surpriza mea ... virusul isi facuze niste registry-uri in calculator si deja incepuse sa imi blocheze multe lucruri. Nortonul a inceput sa imi identifice tot ca fiind virusat, nu mai puteam sa deschid nimic ce era in format "exe", peste 5 minute nu mai puteam sa fac absolut nimic :D. Si brusc... s-a restartat. Nu stiu ce urma daca il lasam sa isi faca damblaua, dar eu l-am oprit si urmatoarea zi am reinstalat windowsul.
Asa ca... daca vreti sa va distrugeti calculatorul ca sa va cumpere altul mai bun parintii atunci downloadativa kazaa.
Daca ati downloadat kazaa din greseala si virusul si-a facut toate instalarile mai e o modalitate de a scapa de el, doar ca eu am fost prea lenta si cand am reusit era prea tarziu. Pentru a scapa de el trebuie sa: intrati in start menu- run- regedit- si acolo stergeti toate registrarile. Prostia e ca trebuie sa le stergeti bucata cu bucata, nu merge sa luati direct cate un folder si sa dati "delete" :D.
Cred ca asta e cel mai distrugator virus pe care l-am intalnit.

maldini
7th December 2005, 20:41
puteai sa folosesti Ad-Aware SE Personal (freeware) si iti scotea ala totul afara !!!

Paul
7th December 2005, 23:41
ai SP 2 la Windows ?

Black Mamba
8th December 2005, 00:25
Kit-ul de Kazaa nu contine virusi, ci doar spyware. Sau ai descarcat tu de unde nu trebuie un kit "altoit". Cu un program antispyware decent ai fi putut probabil sa scapi de porcariile alea de pe calculator.

Ce trebuie sa ai pe viitor: un antivirus (sa scanezi HDD-ul o data la cateva zile), un program antispyware si un Windows cu toate update-urile critice. Plus un browser ca Mozilla sau Opera. :D

Apolini
8th December 2005, 10:34
Am Norton AntiVirus 2005 si i-am facut updateul in fiecare zi, sau imediat ce aparea ceva nou. El mi-a identificat astea din kazaa. Am facut ce am facut...
Deeeh, nu mai conteaza, acuma am un windows curat:D.

Vladek
8th December 2005, 15:14
Nici Kaspersky nu e rau... dar daca va luati Anti-Hacker inarmati-va cu MULTA rabdare, ca va intreaba la fiecare 2 minute daca permiti Yahoo messenger sa trimita pachete, etc...

stefanm14
8th December 2005, 20:59
Eu am mcafee 8, e f bun, de fiecare data cum am luat un fisier virusat mi l-a sters,o data chiar imi trebuia un fisier, a trebuit sa dezactivez antivirusul.

@vladek, vezi ca trebuie sa fie pe undeva sa bifezi o casuta in care la accesare aceluiasi fisier sa nu te mai intrebe.

Apolini
8th December 2005, 21:55
Am auzit ca a aparut Norton 2006 si ca e foarte bun. Pe odc se gaseste deja dar fara crack :(. Parerea mea... nu cred ca e mare diferenta intre 2006 si 2005.

maldini
8th December 2005, 22:10
pai daca ai norton 2005 cand iti expira anul faci upgrade la 2006 online dupa ce platesti :drak: firewall la 2006 in schimb e pacatos rau...orice intra si iese este monitorizat chiar si pe low setting:mda: la ce aveai tu tennisgirl ti-am mai zis nu erau virusi ci spyware si adware si ptr asta sant 1000 de programe pe net care sa-ti curete pc-ul... eu folosesc Ad-Aware SE Personal si nu am nici o treaba:ok:

Apolini
9th December 2005, 08:52
Nu era Spyware. Stiu si eu sa fac diferenta intre Adware si Spyware. In primul rand Norton-ul l-a gasit imediat ca Adware TopSearch si nu ca Spyware. Si in al 2-a rand... un Spyware nu facea atatea ravagii in 2 minute :D.
Cat despre Norton 2006... cine plateste atatia bani pe o versiune "originala" cand poate la fel de bine sa ia o copie exacta cu 0 lei de pe odc sau cu 100000-200000 lei de pe strada :D?

dlgicu
9th December 2005, 23:21
Cat despre Norton 2006... cine plateste atatia bani pe o versiune "originala" cand poate la fel de bine sa ia o copie exacta cu 0 lei de pe odc sau cu 100000-200000 lei de pe strada :D?

Si atunci te mai miri ca din cand in cand, cate o "copie exacta" din asta mai vine si cu ceva virusi/adware/spyware la pachet?

maldini
9th December 2005, 23:47
digicule bravo frate...lasa nu mai explica lui tennisgirl ca ea le stie mai bine:drak: auzi tennis io in locul tau as scoate copia aia pirat a lui norton 2005 ca nu e buna nici macar de un shorcut pe desktop :D

bibi2pac
28th February 2006, 01:13
am auzit pe multzi ca nod32 ii un anti virus foarte bun voi ce parere avetzi ii mai bun decit avg:mda:

Datenshi
5th March 2006, 13:12
Da. Si decat mizeria ai de norton pe care il lauda lumea pe aici.

georgemp
16th April 2006, 23:59
Ca antivirus foarte bune sunt Avg si Antivir XP!

georgemp
17th April 2006, 00:00
Da. Si decat mizeria ai de norton pe care il lauda lumea pe aici.
Norton e o porkarie!

tuxie
29th April 2006, 16:42
Incearca Symantec Antivirus Corporate (not Norton Antivirus). S-ar putea sa fii surprins - pe cat e de rudimentara interfata, pe atat de rapid si eficient este in conditiile in care ii tii semnaturile la zi.