PDA

View Full Version : Retur sezon 2005-2006



tchibos
4th December 2005, 22:52
Dupa un tur lamentabil pentru o echipa cu pretentii cum se vrea Farul, urmeaza returul. Cine stie ce va mai fi? Ce antrenor, ce echipa, ce rezultate vor veni dupa o pauza meritata (de unii) . Despre retur si programul Farului in retur discutam aici.

ady51a
4th December 2005, 23:23
Pai asa la prima vedere sunt 2 variante iar meciul cu Jiul de miercuri o sa fie dupa mine decisiv, in ideea ca este putin probabil sa mai ramana tot echipa asta in retur daca (Doamne fereste) ratam calificarea in semifinala.
Daca ne calificam in semifinale eu zic ca si aici avem tot 2 cai:
1. Se aduce un antrenor si se incearca intarirea lotului considerandu-se ca inca suntem in grafic pt obiectivul final (Cupa UEFA prin cupa Romaniei cu sanse mai mari sau in lupta pentru locul 3 putin probabil)
2. Se continua cu Marinof si probabil vor pleca 2 3 jucatori si vor veni altii mai neexperimentati si nu exclud nici o revenirea a lui Grigoras pe banca tehnica coroborata cu plecarea unor jucatori sau mai exact exluderea unor jucatori de catre Grigoras.

Daca se vrea performanta anul asta o sa fie un retur de foc, iar daca nu, o sa foi unul relaxat in care avem asigurat unul din locurile 8-11, si probabil cu multi jucatori tineri si noi in echipa si un retur in care sa pregatim viitorul campionat in care plecam cu un obiectiv clar si obisnuit noua - Salvarea de la retrogradare.:jerk:

Kooler
5th December 2005, 16:26
Scuzati-mi realismul dar nu cred ca va veni un antrenor nou bun si nici jucatori noi mai buni avand in vedere ca patronul vrea performanta fara sa bage banii prea multii dar ar putea exista si o cale de mijloc in care nu se schimba nimic si ne mentinem pe locurile 5-7

pff
5th December 2005, 21:11
ma .. sincer sa fiu .. eu nu cred ca la farul se vrea performanta ... sau .. se vrea performanta cu bani putini .. pt ca altfel nu inteleg de ce nu s`a luat un jucator mai de valoare ... sau nici un antrenor bun ... in stadio abia se investeste .... parerea mea este ca farul nu o sa termine campionatu nici macar pe 5 6 ...

tchibos
5th December 2005, 21:17
azi auzeam la radio ca Bosanceanu spunea ca in primul rand suporterii sunt cei ce trebuie respectati si ca se va schimba si conducerea clubului... sa intelegem ca ne va respecta aducand ceva valori la echipa?...

pff
5th December 2005, 22:00
mai intai trebuie sa bage mana adanc in buzunar pt asta :D ........ dar nu mai stiu unde am citit ca 29 de oameni au dat bani pt "MARELE" buget al farului de 2 MILIOANE DE EURO ........ pffff .. pai daca tot sunt 29 .. asa saracii sunt aia??? sa nu aduca si ei ceva mai de valoare .... si nu a zis ca o sa aduca valori la echipa .. ci doar ca o sa schimbe conducerea ... :)

ady51a
5th December 2005, 22:04
O sa se schimbe da: O sa fie Chiforeanu Director Sportiv si Daraban presedinte.:D adica o mica rocada intre ei.

pff
5th December 2005, 22:22
o da .... asta e o ditamai schimbarea trebuie sa recunoastem :) ........ o sa se vada in iarna asta daca se vrea performanta la farul :)

tchibos
5th December 2005, 23:07
eu as miza pe NU se vrea... chiar ar fi interesant un poll cu tema asta... ce credeti se vrea cu adevarat performanta la farul sau NU?...

Kooler
6th December 2005, 20:03
eu as miza pe NU se vrea... chiar ar fi interesant un poll cu tema asta... ce credeti se vrea cu adevarat performanta la farul sau NU?...

Raspunsul la aceasta intrebare e simplu se vrea dar nu se poate pentru ca nu avem banii :) :) :)

tchibos
6th December 2005, 21:53
eu as zice ca se poate dar nu se vrea... bani sunt dar nu exista pasiune, ambitie la nivel inalt si generozitate... ma uit la Steaua... cat de prost poate fi Jiji dar se vede ca atunci cand isi pune ambitia si spune ceva asa face nu sunt doar vorbe in vant... are toate parghiile pentru a face performanta si o face.. la noi sunt conditii, dar nu se vrea ( nu vorbesc de jucatori ) si asta e unul din motivele pentru care echipa nii nu are suporteri... e si normal -> daca cei din conducerea Farului nu pun suflet de ce ar face-o oamenii simpli, suporterii... ajungi la un moment dat sa te scarbesti cand vezi atata indolenta

ps" mesaj scris la onboseala acuta

ady51a
15th December 2005, 21:22
* FC Farul şi-a stabilit programul de pregătire precompetiţională, reunirea lotului fiind prevăzută pentru 9 ianuarie 2006, la ora 10



Programul de pregătire din această iarnă al Farului a fost definitivat. „Rechinii“ se vor prezenta la stadion pe 9 ianuarie 2006, la ora 10, punând capăt vacanţei de 31 de zile care le-a fost acordată de pe 9 decembrie, după încheierea sezonului competiţional intern. De la reunire şi până pe 22 ianuarie, fotbaliştii Farului se vor antrena la Constanţa, derulându-se astfel prima etapă a ciclului de pregătire, reacomodarea cu efortul.

Apoi, pentru stagiul de pregătire centralizată, care se va desfăşura timp de 12 zile (până pe 5 februarie), a fost aleasă staţiunea bulgară Albena, una binecunoscută „rechinilor“, care au mai lucrat acolo în aceeaşi perioadă a anilor trecuţi. Pe 7 februarie, a fost programată vizita medicală oficială, la Bucureşti, iar de a doua zi, 8 februarie, şi până pe 20 februarie, fariştii sunt iar în străinătate, în Cipru, pentru turneul de jocuri amicale. În acest an, în iarnă, constănţenii au susţinut cele cinci partide de verificare din stagiul precompetiţional extern (2-2 cu Naţionala Under-19 a Slovaciei, 6-2 cu Naţionala Under-21 a Finlandei, 0-0 cu Banik Ostrava, campioana Cehiei, 6-2 cu Germassogeia, echipă de liga a treia din Cipru, şi 1-1 cu Kairat Almaty, campioana Kazahstanului), tot în Insula Afroditei, stabilindu-şi cantonamentul la hotelul „Elias Beach“ (10 km distanţă de Limassol).

„Acum, dorim să jucăm cel puţin şase meciuri amicale, în principal cu echipe de primă divizie“, a declarat, pentru „Cuget Liber“, Lucian Marinof, antrenorul interimar al Farului. După revenirea în ţară, mai este programată o partidă de verificare, pe 26 februarie, la Constanţa, cel mai probabil în compania Oţelului Galaţi. Returul Diviziei A începe pe 4 martie 2006. Cuget Liber

ady51a
6th January 2006, 08:36
„Sperăm la un retur de campionat mai bun“

* Cristi Şchiopu, experimentatul fundaş central al Farului, crede că „rechinii“ pot egala, şi chiar întrece, performanţa din Divizia A din sezonul 2004/2005, locul cinci



Perechea din centrul apărării Farului, Cristi Şchiopu - Ion Barbu, este una dintre piesele de rezistenţă ale echipei, şi, în acelaşi timp, unul dintre cele mai valoroase şi mai sudate cupluri defensive din Divizia A. Forţa şi jocul aerian al puternicului Barbu sunt completate de plasamentul, anticipaţia şi inteligenţa în joc ale experimentatului său coleg. La 32 de ani, pe care-i va împlini în această lună, Şchiopu este pe locul doi la Farul în privinţa vârstei, după Mihai Guriţă (33 de ani pe 1 februarie), însă, precum „Gurigol“, nu este influenţat în joc de trecerea anilor, experienţa sa făcând casă bună cu postul pe care evoluează.



Prima ruptură musculară din carieră

Faptul că este un jucător indispensabil Farului este dovedit şi de numărul minutelor jucate în tur în Divizia A, 1.306, cele mai multe dintre toţi „rechinii“. Totodată, Şchiopu este singurul jucător al Farului care a evoluat în toate meciurile din prima parte a campionatului şi, dacă nu ar fi fost accidentarea din ultima confruntare, cea cu CFR Cluj, de la Constanţa, din pricina căreia a rămas la cabine la pauză, ar fi fost şi integralist.

Ruptura musculară suferită atunci, la piciorul drept, l-a împiedicat apoi să evolueze în partida de „Cupă“ cu Jiul Petroşani, după ce fusese prezent câte 90 de minute în precedentele două dispute ale competiţiei KO, cele cu Gloria Buzău şi Rapid II.

„Este prima ruptură musculară din cariera mea. Până atunci, mai avusesem diferite întinderi, însă niciodată ruptură. A fost din pricina terenului foarte greu şi după două pase lungi, pe la mijlocul reprizei întâi. Eu aş fi vrut să intru pe gazon şi după pauză, pentru că eram încălzit şi nu simţeam dureri semnificative, însă nu am primit acceptul medicului nostru“, povesteşte Cristi, pentru „Cuget Liber“.

Acum, însă, este refăcut. A mai urmat unele proceduri şi acasă, la Fălticeni, iar luni, 9 ianuarie, la reunirea lotului, va putea să se pregătească normal.



„Ne vom face datoria, indiferent de antrenor“

Cristi Şchiopu crede că anul trecut a fost cel mai bun al său de când a venit la Farul, în 2002. „Am avut un an bun, chiar foarte bun. Dacă mai şi câştigam finala «Cupei României», chiar că nu mai aveam ce să zic. Sigur, în turul de campionat al acestui sezon de Divizie A era, clar, loc de mai bine, însă am salvat în bună măsură impresia prin calificarea în semifinalele «Cupei». Pentru 2006, sperăm să câştigăm «Cupa» şi să avem o prestaţie mai bună în campionat, pentru a ne putea clasa cel puţin pe locul din sezonul 2004/2005 (n.n. - 5). Eu zic că se poate, pentru că avem un lot foarte bun, iar dacă, în plus, va fi şi întărit, cu atât mai bine“, ne-a declarat Şchiopu. „Orice antrenor va veni la Farul, noi ne vom face datoria, ca şi până acum. Sperăm să fie bine“, a comentat apărătorul „rechinilor“ posibilitatea sosirii pe banca tehnică a unui tehnician din străinătate. Cuget Liber!

ady51a
7th January 2006, 15:02
Paşcovici ar putea lipsi de la reunirea echipei Farul



Fundaşul Cosmin Paşcovici a declarat că ar putea lipsi, luni, de la reunirea lotului echipei Farul Constanţa în vederea reluării pregătirilor pentru returul actualei ediţii de campionat.

"Nu cred că o să ajung luni la reunirea lotului, marţi voi fi sigur la echipă. Mâine voi fi naş mare şi îl voi cununa pe fostul coleg de la Farul, Ionuţ Bălan", a spus Paşcovici.

Cosmin Paşcovici a precizat că nu ştie nimic în legătură cu eventuala preluare a conducerii tehnice a Farului de către un antrenor sârb. GSP

ady51a
26th January 2006, 22:40
Mulţescu este stupefiat de decizia Comisiei de Disciplină



Antrenorul formaţiei Sportul Studenţesc, Gheorghe Mulţescu, s-a arătat "stupefiat" de sancţiunile dictate, joi, de Comisia de Disciplină a FRF ca urmare a incindentelor din timpul partidei amicale disputate, duminică, de echipa din Regie în compania divizionarei C, Tractorul Braşov.

Jucătorii Ionuţ Mazilu şi Costin Lazăr şi antrenorii Gheorghe Mulţescu şi Cezar Zamfirau fost suspendaţi, joi, pentru două etape şi amendaţi cu câte 340 de euro de Comisia de Disciplină.

"Este incredibil ce decizie s-a putut da, mai ales că a fost vorba de un meci amical. Sunt stupefiat, altceva ce pot să spun? S-au dat sancţiunile doar pe ceea ce au spus arbitrii. Până şi un condamnat la moarte are dreptul la apărare", a declarat agenţiei MEDIAFAX Gheorghe Mulţescu, aflat acum în turneu de pregătire cu echipa la Braşov .

Tehnicianul susţine că sancţionarea sa nu are absolut nici o justificare pentru că el s-a implicat în acel incident tocmai pentru aplanarea conflictului, făcând tot posibilul să-i scoată pe fotbaliştii Ionuţ Mazilu şi Costin Lazăr de pe teren.

În timpul partidei amicale Sportul Studenţesc - Tractorul Braşov, disputată duminică, atacantul Ionuţ Mazilu l-a bruscat pe arbitrul întâlnirii, Robert Dumitru, în timp ce mijlocaşul Costin Lazăr i-a adus injurii centralului. GSP





Farul joaca in etapa a doua cu Sportul la Bucuresti. Ramane sa vedem daca se modifica sanctiunile de mai sus.:rolleyes:

ady51a
28th January 2006, 08:57
Tudor, suspendat 4 etape
La aproape doua luni de la incheierea turului, „centralul“ Alexandru Tudor a fost retinut de la delegari, pentru patru etape, pentru prestatia sa din etapa a 15-a. Dupa ce au analizat inregistrarea video a meciului Farul - CFR Cluj, scor 1-2, in urma caruia „marinarii“ au acuzat maniera de arbitraj drept tendentioasa, membrii CCA au decis o sanctiune aspra. „Sunt foarte multe greseli la acel meci, iar pedeapsa este pe masura. Daca era alt arbitru in locul lui Tudor, sanctiunea putea fi chiar mai aspra“, a spus seful arbitrilor, Constantin Gheorghe.

b3bito
28th January 2006, 12:39
hmmm ce bine...mai bine`l suspenda pe viatza...

ady51a
8th March 2006, 06:15
Aici informatii despre meciurile din acest retur

„Batem Pandurii cu 2-0“

* Florentin Chiforeanu, directorul executiv al Farului, crede că „rechinii“ vor debuta cu dreptul în returul Diviziei A, deşi meciul de vineri, de la Constanţa, va fi marcat de starea terenului



- Domnule director executiv, FC Farul debutează, vineri, în partea a doua a sezonului 2005/2006. S-au pregătit „rechinii“ astfel încât să aibă o evoluţie de succes, atât în campionat, cât şi în Cupa României?

- A fost o perioadă de pregătire lungă, care a început pe 9 ianuarie şi se va încheia poimâine (n.n. - joi). Deci 60 de zile în care jucătorii s-au pregătit atât în Constanţa, cât şi în cadrul a două stagii externe, în Bulgaria şi Cipru. În toate cele trei secvenţe ale perioadei precompetiţionale, am susţinut o sumedenie de meciuri amicale, mai multe ca niciodată. Sperăm ca rezultatul preparativelor să se observe în partidele oficiale.

- Ce speraţi să-i aducă Farului returul Diviziei A şi întâlnirile din Cupă?

- Înainte de toate, îmi exprim mâhnirea de a nu putea avea un teren bun vineri, din pricina condiţiilor meteo. Remarc şi faptul că, în acest an, returul este mult, mult mai condensat, desfăşurându-se între 10 martie şi 24 mai. În legătură cu speranţele şi cu visurile, lăsaţi realitatea să se exprime. Vom vedea la momentul respectiv. Noi suntem încrezători, aflându-ne în grafic în privinţa obiectivului, calificarea în cupele europene, fie prin campionat, fie prin Cupă.

- „Rechinii“ se prezintă în retur şi cu două noutăţi „externe“.

- Într-adevăr, în această iarnă, pe banca tehnică a venit un antrenor străin, sârbul Momcilo Vukotic. De asemenea, clubul nostru a achiziţionat şi un bun jucător portughez de 23 de ani, Mario Carlos. În mod evident, la cei doi se observă o mentalitate diferită faţă de cea din fotbalul nostru.

- Cum se prezintă Farul, mai slăbită sau mai puternică, după plecările şi venirile de jucători din această pauză competiţională?

- După cum am mai declarat, noi suntem împotriva transferurilor efectuate doar de dragul de a transfera. Milităm pentru transferuri care să aibă ca rezultat creşterea potenţei echipei. A plimba jucători de la un club la altul, dintr-o parte în alta, a negocia ori a face dosare administrative este foarte uşor. Greu este să faci achiziţii care să aducă un plus de forţă echipei. Noi tocmai astfel de transferuri ne străduim să facem.

- Cum vedeţi meciul cu Pandurii?

- Din păcate, va fi o partidă marcată de starea terenului. Zilele trecute, când am văzut cât de frumos era timpul, mă bucura începerea campionatului. Aveam emoţiile de rigoare, dar mă bucuram. Din păcate, vremea bună a dispărut. Terenurile noastre, ale Diviziei A, sunt direct influenţate de condiţiile meteo, iar acestea vedeţi şi dumneavoastră cum sunt. Totuşi, chiar şi aşa, având în terenul greu un adversar în plus, părerea mea este că vom bate cu 2-0 Pandurii.

- Care credeţi că va fi cel mai uşor şi cel mai greu meci al Farului, în partea a doua a sezonului?

- Ştiţi prea bine că cel mai greu meci e cel care urmează, adică cel cu Pandurii, iar cel mai uşor e cel care a trecut.

- Ce mesaj le transmiteţi, prin intermediul „Cuget Liber“, suporterilor „rechinilor“?

- Aportul lor este parte integrantă în ecuaţia succesului Farului. Când ne-am fixat obiectivul, am mizat pe prezenţa masivă la stadion a fanilor. Cuget Liber!

tchibos
8th March 2006, 18:32
http://www.onlinesport.ro/forum/showthread.php?t=10367&page=2

poate le unesti pe astea doua

ady51a
9th March 2006, 08:10
„Rechinii“ abia aşteaptă să sfâşie Pandurii
Jucătorii Farului au o mare foame de victorii în meciurile oficiale, după pregătirea de iarnă de opt săptămâni şi după cele 13 amicale disputate



După o pregătire de iarnă ale cărei cifre antrenorul principal Momcilo Vukotic le-a prezentat ieri, cu exactitate, presei, „opt săptămâni de lucru, cu 55 de zile, 56 de antrenamente şi 13 jocuri amicale (nu ştiu dacă această cifră va fi norocoasă sau nu pentru startul campionatului, vom vedea)“, „rechinii“ Farului revin, de vineri, din nou în arenă, contra Pandurilor Tg. Jiu, în prima etapă a returului Diviziei A.

Mulţumit, în general, de modul în care a decurs pregătirea, „Lupul“ Vukotic, care a fost însoţit la conferinţa de presă de mijlocaşul Claudiu Voiculeţ, s-a declarat optimist în ce priveşte prestaţia elevilor săi din partea a doua a campionatului, „rechinii“ fiind gata de bătăliile care vor urma.



Formează o echipă tare

Tehnicianul sârb a subliniat, însă, dificultatea şi importanţa disputei cu Pandurii: „Fiecare start de întrecere e greu, dar aştept ca jucătorii să dea totul din ei şi să ne îndreptăm în direcţia cea bună. Din punct de vedere psihologic şi pentru a avea o atmosferă bună la echipă, în perspectiva partidelor care vor urma, cu Sportul Studenţesc, FC Naţional şi Dinamo, este important şi necesar să începem cu un joc şi cu un rezultat bun. Sigur că Pandurii nu vor veni la Constanţa să piardă, însă eu am încredere în jucătorii mei că vor câştiga. Vreau să văd cum vom juca într-un meci oficial, după atâtea zile de pregătire şi amicale. Băieţii s-au pregătit bine şi sunt în formă. În amicale, mi-au arătat calitate şi faptul că formăm o echipă tare. Dacă atingem acelaşi nivel ca în partidele de verificare, nu putem rata victoria. Şi jucătorii sunt dornici să arate că sunt gata de luptă“.



Una sunt jocurile de pregătire, alta oficialele

Voiculeţ este de părere că meciul Farul - Pandurii nu se anunţă deloc uşor pentru „rechini“, dar că, „putem câştiga, beneficiind şi de puţin noroc. Noi vom face totul pentru a obţine cele trei puncte. Nu pot spune pe ce loc vom termina în campionat, după cum am jucat în amicale, pentru că una sunt partidele de pregătire, alta sunt cele oficiale. Vom aborda fiecare confruntare la victorie şi sperăm să ne îndeplinim astfel obiectivul“.
„Lupul“ speră să beneficieze de efectiv complet

Momcilo Vukotic speră ca, vineri, la meci, să aibă toţi jucătorii la dispoziţie, aceasta în condiţiile în care, zilele trecute, s-au înregistrat unele probleme medicale. Astfel, Senin, Guriţă, Farmache, Şchiopu şi Uşurelu au fost răciţi şi nu au putut juca în meciul amical cu FC Altay Năvodari (cazul primului) ori nu au putut participa la un antrenament (ceilalţi). „Mai sunt însă două zile până la partida cu Pandurii, aşa că se vor reface, probabil, toţi. Sperăm să revină la pregătire de la antrenamentul de după-amiază“, a spus, ieri, la prânz, Vukotic.
Cuget Liber!

ady51a
9th March 2006, 23:46
Astăzi, de la ora 20, la Constanţa, FC Farul - Pandurii Tg. Jiu

„Rechinii“ reîncep asaltul către Europa

Fotbaliştii lui Momcilo Vukotic demarează partea a doua a unei campanii pe care o vor încheiată cu o mult-aşteptată calificare în Cupa UEFA

După mai bine de trei luni de pauză, fotbalul românesc de înalt nivel revine la Constanţa, pe stadionul „Farul“, cu meciurile Diviziei A. „Rechinilor“ le revine, conform programărilor televiziunilor, chiar privilegiul de a deschide balul, partida Farul - Pandurii Tg. Jiu, care se dispută astăzi, de la ora 20, fiind prima şi singura a etapei în această zi. Un motiv în plus pentru susţinătorii constănţenilor de a lua cu asalt arena din str. Primăverii. Foamea de fotbal de clasă, dorul de Farul, de chibiţeală şi de prezenţa în tribună nu pot fi ostoite decât prin prezenţa la meci alături de „rechini“.

Cu partida contra Pandurilor, Farul demarează partea a doua a unei campanii pe care o vrea încheiată cu o mult aşteptată calificare în Cupa UEFA, fie prin campionat, fie prin Cupa României. Drumul către întrecerile continentale intercluburi pare mai scurt prin Cupă, unde fariştii sunt calificaţi în semifinale, dar cele două întreceri interne nu pot fi separate, amândouă sunt la fel de importante.

Nu trebuie pusă bază mai mult pe competiţia KO, iar Divizia A să fie lăsată la urmă. „Rechinii“ trebuie să trateze la fel toate meciurile. Nu există partide mai uşoare sau fără miză. Chiar dacă, spre exemplu, între cele două adversare de diseară este o distanţă de patru locuri în clasament, (Farul - 8, Pandurii - 12) şi o diferenţă considerabilă, atât la punctaj, cât şi la „adevăr“ (10 puncte), partida va fi una dificilă pentru constănţeni, care, pe lângă un adversar care se va masa în apărare, vor avea de luptat şi cu un teren destul de greu.

Elevii lui Momcilo Vukotic, Lucian Marinof şi Ion Răuţă nu concep însă ratarea victoriei. „Rechinii“ vor să pornească cu dreptul în actul secund al sezonului şi să poată pregăti astfel, neapăsaţi de nimic, dificilele meciuri care urmează. Nu în ultimul rând, Guriţă şi compania vor să-i ofere „Lupului“ Vukotic un debut fericit la Farul, prin care să păşească cu dreptul pe calea spre Cupa UEFA.

Constanţa, stadion „Farul“, astăzi, ora 20, în transmisiune directă la Telesport

FC Farul (antrenor, Momcilo Vukotic): G. Curcă - Farmache, Barbu (cpt), Şchiopu, Paşcovici - Guriţă, Lungu, L. Florea, Senin - L. Mihai, T. Moldovan

Pandurii (antrenor, Viorel Hizo): Pustinjakovic - I. Dragomir, Amzucu, Perisic (cpt), Scarlatache, Cristea - M. Sava, Vancea, Vranjkovic - I. Ştefan, Vintilescu

Arbitrează Sebastian Colţescu; asistenţi, Florin Buzărnescu, Dragoş Iliescu; rezervă, Silviu Bogdan (toţi, din Craiova); observatori, Octavian Goga (Braşov), Dan Petrescu (Bucureşti)

Biletele costă 4 lei (la peluze) şi 8 lei (la tribunele 1 şi 2), punându-se în vânzare astăzi, începând cu ora 16, la casele de la stadion

Mario Carlos nu este în primii 18

Cei 18 „rechini“ pe care antrenorii Farului se bazează pentru acest meci au intrat, ieri, în cantonament, la baza proprie, după antrenamentul de la ora 11. Lotul pentru meciul cu Pandurii este format din: G. Curcă, Vlas - portari; Farmache, Barbu, Şchiopu, Paşcovici, Gheară, Guriţă, Lungu, L. Florea, Senin, Voiculeţ, Păcuraru, Todoran, L. Mihai, T. Moldovan, Apostu şi V. Gheorghe. Portughezul Mario Carlos are drept de joc, însă nu a fost oprit în primii 18, întrucât pregătirea sa pentru acest meci a fost afectată de drumul pe care l-a efectuat în Portugalia, pentru rezolvarea unor acte necesare transferului la Farul.

Adversarii, studiaţi pe video

Momcilo Vukotic şi-a făcut o idee despre jocul Pandurilor urmărind caseta video a partidei din tur dintre cele două formaţii. „Nu i-am văzut pe viu până acum pe cei din Tg. Jiu, dar am cules câteva informaţii despre ei. Au câţiva jucători noi faţă de prima parte a campionatului. Sigur, datele despre oaspeţii noştri sunt importante, dar cel mai important este ca elevii mei să fie în formă maximă la ora meciului“, a declarat antrenorul Farului. (M.B.)

Hizo: „Farul e mai slabă ca în tur“

Antrenorul principal al Pandurilor, fost şi la Farul, Viorel Hizo, este de părere că „«rechinii» sunt mai puţin puternici decât în tur, după plecarea lui Grigoraş, Cristocea şi Apostol. Farul rămâne însă o echipă omogenă, cu o valoare individuală mai ridicată decât a noastră“. „Dulăul“ este decis să obţină maximum din acest joc, precizând, pentru cotidianul „Impact în Gorj“, că „fizic şi psihic, suntem pregătiţi“. Hizo crede că amânarea primei etape este în avantajul constănţenilor, care l-au câştigat astfel pe Todoran.

Cuget Liber!

ady51a
10th March 2006, 07:50
FARUL - PANDURII


Start la Constanţa şi Craiova
Primul meci al etapei inagurale a returului este programat astăzi la Constanţa, unde antrenorul sîrb Momcilo Vukotici debutează în Divizia A. "Ştiu că Pandurii vin să nu piardă, dar am încredere în jucătorii mei", a spus primul tehnician străin din istoria Farului. Şi Divizia B se reia astăzi, cînd în B2 Universitatea Craiova întîlneşte Rapid II, de la ora 17:30, meciul fiind televizat în direct de TV Sport. (Ionuţ Coman - Constanţa)

FARUL - PANDURII
stadion Farul
Azi, ora 20:00
FARUL (albastru)
1. G. Curcă - 2. Farmache, 3. I. Barbu, 5. Şchiopu, 4. Paşcovici - 8. Fl. Lungu, 14. Voiculeţ, 20. L. Florea - 11. Guriţă, 10. Senin - 7. L. Mihai
Antrenor Momcilo Vukotici
Rezerve: 22. Vlas, 6. D. Gheară, 9. Apostu, 16. Păcuraru, 17. Todoran, 19. V. Gheorghe, 23 T. Moldovan
Absenţi: -
Arbitru: S. Colţescu. Asistenţi: Fl. Buzărnescu, D. Iliescu. Rezervă: S. Bogdan (toţi Craiova). Observatori: O. Goga (Braşov), D. Petrescu (Bucureşti)
PANDURII (roşu)
22. Pustinjakovici - 7. I. Dragomir, 6. Amzucu, 8. Perisici, 2. Scarlatache, 15. Ad. Cristea - 23. M. Sava, 21. Keca, 20. Vranjkovici, 10. I. Ştefan - 19. Vintilescu
Antrenor Viorel Hizo
Rezerve: 12. Bălăeţ, 4. C. Trofin, 5. D. Rădoi, 11. Disney, 16. Bogoi, 17. Vancea, 18. Glişcă
Absent Fl. Popete (accidentat)
Bilete: 4 RON - peluze, 8 RON - tribune

Încurajare de la patron


Bosânceanu a vrut să se asigure că atmosfera din lot e bună înaintea confruntării cu gorjenii.

Larisa CALISTRU
Ieri, în jurul prânzului, jucătorii constănţeni au avut o întrevedere cu patronul echipei, Gheorghe Bosânceanu.
Acesta le-a transmis să aibă încredere în ei, să joace bine, iar astfel vor apărea şi rezultatele. “A fost o întâlnire plăcută, care a devenit deja tradiţională. Şeful a vrut să se asigure că atmosfera în lot este bună”, a spus unul dintre jucători. Bosânceanu va fi prezent la meci în tribuna oficială. Altfel, fotbaliştii constănţeni nu s-au putut antrena ieri pe terenul de joc, dată fiind starea proastă a acestuia.
Mulţumit de modul în care a decurs pregătirea de iarnă, antrenorul Momcilo Vukotic s-a declarat optimist în ceea ce priveşte prestaţia elevilor săi în retur. “După opt săptămâni de lucru, 56 de antrenamente şi 13 meciuri amicale suntem gata să ne înfruntăm adversarii. Fiecare start este greu, dar aştept să ne îndreptăm în direcţia cea bună. Din punct de vedere psihologic şi pentru a avea o atmosferă bună la echipă este important şi necesar să începem cu un joc şi un rezultat bune”, a afirmat tehnicianul sârb.

Hizo l-a lăsat acasă pe Trofin


Fundaşul Cătălin Trofin nu a fost oprit în lotul pentru Constanţa, antrenorul Pandurilor, Viorel Hizo (foto), anunţându-l pe jucător că nu are nevoie de serviciile sale pentru partida din această seară cu Farul. Surse din cadrul clubului susţin că din vară, dacă va mai fi antrenor, Viorel Hizo îl va pune pe liber pe Trofin, nefiind mulţumit de randamentul acestuia în perioada de pregătire.
ProSport

Gorjenii ameninta
Hizo este convins ca elevii sai se pot intoarce victoriosi de la Constanta, desi echipa lui Vukotic si-a pastrat lotul intact.
Balul Diviziei A se deschide la Constanta, cu partida Farul - Pandurii, meci in care gorjenii isi doresc sa recupereze cele trei puncte pierdute pe teren propriu in fata marinarilor. Tehnicianul oltenilor, Viorel Hizo (foto), spune ca vrea sa cucereasca litoralul:

"Sintem pregatiti si mergem la victorie. Jucatorii sint cu platile la zi, determinarea este maxima". Daca Farul are aproape aceias i titulari ca si in meciul tur, cu except ia lui Todoran, care este menajat, gorjenii alinieaza un prim 11 modificat.

Astfel, pe partea dreapta a apararii va debuta fostul galatean Ionut Dragomir, in timp ce la mijloc Hizo va da credit nou-venitilor Sava, in rolul coordonatorului, si Vranjkovic. Tehnicianul oaspetilor mizeaza si pe apetitul pentru fotbal al elevilor sai, plictisiti de perioada indelungata de pregatire. "Echipa este satula de antrenamente si abia asteapta sa joace", a declarat Dulaul.

DINU TODORAN: "Pandurii s-au intarit mult in aceasta iarna. Hizo este un tehnician ambitios si trebuie sa fim foarte atenti la acest meci, asta nu inseamna ca ne este teama. Vrem victoria si ne vom mobiliza total" Sport total

ady51a
11th March 2006, 00:18
Vukotici: "Este un început bun pentru atmosfera din cadrul echipei"

Antrenorul echipei Farul Constanţa, sârbul Momcilo Vukotici, a declarat că victoria din meciul cu Pandurii, scor 1-0, din prima etapă a returului Diviziei A, reprezintă un început bun pentru atmosfera din cadrul lotului de jucători. "Sunt satisfăcut că am câştigat şi că am obţinut cele trei puncte, pentru că de săptămâna viitoare ne aşteaptă trei meciuri foarte importante, cu Sportul, FC Naţional şi Dinamo. Avem un început bun pentru atmosfera din cadrul echipei", a afirmat Vukotici.

Întrebat dacă a fost emoţionat, având în vedere că acesta a fost primul său meci oficial ca antrenorul al echipei Farul, tehnicianul sârb a răspuns: "Am fost emoţionat, dar a fost o tensiune specifică jocului".

Principalul finanţator al grupării Farul, Gheorghe Bosânceanu, a declarat că meciurile sunt mai grele atunci când întâlneşti echipe precum Pandurii Târgu Jiu, din a doua jumătate a clasamentului: "Mult stres şi multe emoţii la acest început de retur. Am început bine, am înscris, am avut câteva ocazii şi apoi jocul s-a complicat. Este foarte greu să joci cu echipe din a doua parte a clasamentului, care vin să fure câte un punct", a comentat Bosânceanu. Prosport

ady51a
11th March 2006, 08:23
Antrenorul sârb al “marinarilor” a bifat primul său succes în Divizia A în stil italian. Unicul gol al întâlnirii a fost marcat încă din minutul 4 de Liviu Mihai, după care gazdele şi-au conservat avantajul.

La 24 de ore după ce românii s-au delectat cu Rapid - Hamburg şi Steaua - Betis, startul returului a fost ca trezirea la realitate după un vis frumos.
Şi totuşi partida a început interesant, iar elevii lui Momcilo Vukotic, debutant în Divizia A, le-au dat o lovitură oaspeţilor. Lungu i-a pasat inteligent lui Liviu Mihai şi atacantul care în tur fusese acuzat de indolenţă de patronul “marinarilor”, Gheorghe Bosânceanu, a deschis scorul cu un şut din interiorul careului. După 17 minute, constănţenii au trecut pe lângă majorarea scorului. Paşcovici a centrat de pe stânga, însă lovitura de cap expediată de Senin a trecut pe lângă. Apoi, a venit rândul elevilor “Dulăului” să-şi arate colţii. Mai întâi, Disney a trimis peste poartă centrarea lui Sava (min. 29), pentru ca peste şapte minute Iulian Ştefan să nimerească bara.
În repriza secundă, probabil influenţat şi de gerul de afară, jocul a îngheţat. Farul a trecut pe lângă 2-0 la ocaziile lui Liviu Mihai (min. 61) şi Senin (min. 67), însă în rest s-a jucat prea puţin fotbal. La venirea sa în România, Vukotic a spus că preferă să câştige un meci cu 4-2, în loc de 2-0. Aseară însă a obţinut în stil italian prima sa victorie în Divizia A, fără că echipa sa să strălucească.

Amzucu s-a cerut afară, dar Hizo l-a refuzat

Fundaşul central al gorjenilor, Aurel Amzucu (foto), nu s-a aflat într-o zi de graţie ieri. Mai întâi în minutul opt i-a strigat antrenorului Viorel Hizo că nu ştie ce adversar direct are. Apoi câteva pase greşite ale “Ţăranului” l-au adus în atenţia spectatorilor care l-au taxat ironic la fiecare atingere a balonului. Cu cinci minute înainte de finalul primei reprize, jucătorul nu a mai suportat umilinţa şi a cerut să iasă din teren, dar Viorel Hizo l-a refuzat. Altfel, antrenorul Farului, Momcilo Vukotic şi-a surprins adversarii folosind pe teren propriu o formulă de start cu un singur vârf. ProSport!

Au muscat din prima
Marinarii au invins la limita, dar nu au avut nici macar o clipa teama ca se vor incurca de panduri. Au jucat organizat, au deschis scorul inca din minutul patru si apoi l-au lasat pe Liviu Mihai sa-si faca numerele de finete. Si sa tina mingea cit mai mult. Dulaul a venit plin de optimism, dar s-a lovit de carentele ofensive ale jucatorilor sai.
Viorel Hizo face spectacol pe marginea terenului. Miini intinse spre cer, spre fotbalistii lui, spre centralul Coltescu. Asta, pentru ca Farul a deschis scorul inca din minutul 4, gratie latului lui Liviu Mihai. Si pentru ca, dupa ultima partida de verificare, Dulaul avea curajul sa parieze pe echipa sa. Si a facut-o chiar cu o usoara ironie:

"Jucatorii mei s-au saturat de amicale, vor meciuri adevarate". Numai ca au nimerit un Farul pentru care returul este un nou inceput. Gheorghe Bosinceanu si-a facut timp si a trecut pe la vestiarele marinarilor pe care-i finanteaza. Cu doar doua zile inaintea meciului. A vorbit cu jucatorii, scurt si la obiect, si le-a transmis ca inca mai asteapta o cupa europeana. Iar de bani nu duce lipsa.

S-a zburlit insa atunci cind Marius Sava a plecat pe dreapa, a centrat pe jos, iar Disney a trimis peste poarta, de la numai citiva metri. Si a tresarit, citeva minute mai tirziu, la sutul lui Cristea pe linga. Jocul este insa controlat de oamenii lui, care dau senzatia ca pot inscrie oricind, dar nu vor.

Si-au spus, probabil, ca mai merge o boaba dupa pauza si gata. Fara mult chin, fara multa transpiratie. Acelasi repertoriu si in partea a doua. Cu echipa de pe litoral bine asezata si mobila. Dulaul dispare sub copertina bancii de rezerve. Isi asaza barbia intre palme si cauta solutii. Nu le gaseste.

Romanul Vukotic
Antrenorul marinarilor a prins repede limba romana pentru a se putea face inteles mai bine de elevii sai. "Bravo baieti!", "Pascovici, de ce ai luat galben?", "Senin, du-te in fata", au fost citeva dintre replicile cu care sirbul i-a cucerit de la prima intilnire pe suporteri.

Sava, in colimator
Viorel Hizo a avut ca principala tinta a reprosurilor pe mijlocasul Marius Sava, caruia i-a aruncat citeva cuvinte grele pe parcursul jocului. "Bai, nesimtitule, vezi ca te scot daca nu joci ce trebuie. Nu i-am ascultat pe oamenii care imi ziceau ca nu mai esti fotbalist", i-a strigat Dulaul la un moment dat.

LIVIU MIHAI: "A fost un meci de care ne-am temut, dar ni l-am facut mai usor, pentru ca am marcat repede" Sport Total

ady51a
11th March 2006, 17:44
Bosînceanu, mulţumit de joc

Chiar dacă Farul a învins la limită, patronul Gheorghe Bosînceanu s-a declarat mulţumit de jocul "rechinilor" în faţa celor de la Pandurii (1-0). "Jucăm altceva, avem o altă aşezare în teren şi o altă atitudine a jucătorilor. Au fost ceva emoţii şi stres ca la fiecare start de retur, dar sper ca pe viitor să cîştigăm mai uşor şi să dăm mai multe goluri", a spus Bosînceanu la sfîrşitul meciului.
Defensivul Vukotici
Cu toate că la începutul pregătirilor antrenorul Momcilo Vukotici a spus că va imprima un stil ofensiv echipei, el a uimit aseară jucînd cu un singur vîrf. "Sîntem o echipă cu probleme defensive, dovadă că am primit 20 de goluri în tur. Trebuie să avem grijă să nu primim gol şi apoi să încercăm să dăm. Cu mici excepţii, sînt mulţumit de felul în care s-a prezentat echipa mea", a explicat sîrbul.

GSP

tchibos
12th March 2006, 00:43
nu vine sa cred ce vad... toti sunt multumiti de joc:no:

ady51a
12th March 2006, 22:38
Farul este singura echipa care a castigat pe propriul teren in aceasta etapa!!!:D desi u jucat acasa si Steaua si Dinamo si Rapid.

FatFrumos
13th March 2006, 04:38
tchibos da ce vrei inceput ca a lui Dinamo? uitate si tu la Cirtu prima data face apararea si dupa aia se gindeste la atac si cred ca are dreptate am luat 20 de goluri in tur mult prea multe fata de sesonul trecut, am luat 3 puncte ne apropiem de titlu cred ca Dinamo si Steaua si-au luat adio deja ne batem noi cu Poli T si Rapid daca ii iese UEFA din cap.

ady51a
13th March 2006, 07:00
Zbuciumul de pe marginea terenului al antrenorului Pandurilor a fost în van în faţa vervei fotbaliştilor Farului, dirijaţi pentru prima dată la o partidă oficială de Momcilo Vukotic



Chiar dacă obţinut la limită (1-0), succesul Farului de pe teren propriu, din meciul cu Pandurii Tg. Jiu, nu poate fi pus la îndoială. Valoarea superioară a „rechinilor“, dirijaţi pentru prima dată la un meci oficial de „Lupul“ Momcilo Vukotic, le-a permis acestora să înscrie dintr-o fază clară (spre deosebire de elevii lui Viorel Hizo, care au ratat din poziţii mai mult decât favorabile), să manifeste siguranţă în apărare, unde forţa lui Barbu şi plasamentul lui Şchiopu au fost cu trei clase peste prestaţia hilară, de multe ori, a trio-ului omolog Amzucu - Perisic - Scarlatache, să aibă, deopotrivă, agresivitate şi inventivitate de la mijloc în sus, unde Lungu şi Florea au rupt jocul, dar au şi intrat în combinaţii (cu precădere primul), Voiculeţ a strălucit, oferindu-i lui L. Mihai „assist“-ul de la gol, dând multe pase din care au ieşit ocazii mari (Senin - min. 8, Guriţă - min. 35) şi având el însuşi oportunităţi de a marca, iar Senin şi Guriţă au alcătuit cu vârful împins Liviu Mihai un triunghi foarte periculos. Liviu are meritul de a fi înscris, cu sânge rece, punctul victoriei, dar şi de a fi interpretat bine, cu tehnicitatea-i binecunoscută, rolul pivotului, intrând de multe ori în combinaţii rapide, care au surprins adversarii, cu cei din spate.



Fundaşii şi atacanţii i-au făcut zile fripte

În faţa acestor realizări din jocul Farului, zbuciumul caracteristic al „Dulăului“ de pe marginea terenului a fost în van. Hizo a fost trădat de atacanţi („dacă în deplasare nu reuşeşti să înscrii, este foarte greu să obţii un rezultat pozitiv. Am avut trei ocazii mari de gol, singur cu portarul. Este inexplicabil cum nu am reuşit să marcăm“) şi de fundaşi („din păcate, apărătorii noştri centrali ne creează probleme mai mari decât atacanţii echipelor adverse. Am primit din nou un gol ca-n «Cupa TMB». Am început jocul de la 0-1 şi n-am avut puterea să revenim“). Hizo ar fi vrut chiar să câştige, „pentru a ne recupera punctele pierdute în tur şi pentru a ne îndepărta de poziţiile 15-16“, însă de la dorinţă până la faptă e cale lungă.



Satisfăcut la debut

Întâmpinat, la conferinţa de presă, cu un „bun venit la Farul şi mult succes în campionatul României“ de către Hizo, tehnicianul „rechinilor“, Momcilo Vukotic, s-a declarat satisfăcut că a debutat cu o victorie şi de faptul că, exceptând unele greşeli din timpul jocului, fotbaliştii săi au jucat bine, atât ca organizare, cât şi ca tactică. „Avem un program dificil în continuare, iar acest succes ne dă forţă şi ne permite să pregătim cu un moral bun meciurile cu Sportul, FC Naţional şi Dinamo“, a sintetizat „Lupul“ Vukotic.

Gheorghe Bosînceanu: „Rechinii“ joacă altceva

Gheorghe Bosînceanu, preşedintele consiliului director al FC Farul, s-a declarat mulţumit de jocul „rechinilor“, cu toate că aceştia au câştigat la limită. „Se vede că jucăm altceva, este o altă aşezare în teren şi o altă atitudine a jucătorilor. Sunt mulţumit de joc. Să sperăm că altă dată o să câştigăm mai uşor şi o să marcăm mai multe goluri. Meciurile sunt mai grele atunci când întâlneşti echipe precum Pandurii Târgu Jiu, din a doua jumătate a clasamentului, care vin să fure câte un punct. Am avut ceva stres şi emoţii, ca la orice start de retur“, a punctat Gheorghe Bosînceanu.


„Evoluăm foarte bine acasă“

Liviu Mihai, autorul unicului gol al meciului (în urma pasei lui Claudiu Voiculeţ), este la a doua reuşită în acest campionat, după cea din confruntarea cu Gloria Bistriţa. Liviu a declarat, la final, că „a fost o partidă foarte grea, în faţa unei echipe care are nevoie de puncte. Pandurii au venit să-şi apere şansele. Este bine că am câştigat. Se ştie că Farul joacă foarte bine acasă şi putem spune că ne-a purtat noroc faptul că am evoluat pe teren propriu în prima etapă a returului“.Cuget Liber!

ady51a
13th March 2006, 22:29
George Curcă, portarul Farului, crede că „rechinii“ vor avea şi sâmbătă un meci foarte dificil, însă nu concep să nu-l câştige



Portarul Farului, George Curcă, a remarcat, pentru „Cuget Liber“, startul reuşit de retur al „rechinilor“, care au trecut cu 1-0, la Constanţa, de Pandurii Tg. Jiu, după un meci greu însă. „Disputa cu Pandurii a fost foarte dificilă. Am întâlnit o echipă care a venit mai mult să se apere. Sigur, şi-a creat şi câteva ocazii, pe neatenţia noastră, însă, până la urmă, totul a decurs cum ne-am dorit şi am reuşit să câştigăm cele trei puncte“.

Inclus de tehnicianul de la Tg. Jiu, Viorel Hizo, alături de Lungu, Barbu, Senin sau L. Mihai, în grupul jucătorilor farişti „foarte buni şi talentaţi“, care ar putea evolua la orice echipă, George a precizat că, vineri seară, „rechinii“ nu au jucat cu determinare pentru a-i demonstra „Dulăului“, fostul lor antrenor, ceva anume, ci, pur şi simplu, au făcut-o pentru ei şi pentru fani.

„Ambiţia noastră din joc nu a avut nicio legătură cu Viorel Hizo. A trecut mult timp de când acesta a antrenat Farul. Ne-am înţeles bine cu toţii atunci, nu a trebuit să-i demonstrăm nimic acum. Doar nouă şi suporterilor, că avem valoare şi că ne putem îndeplini obiectivul“.



Sunt pe calea cea bună în campionat

George nu a fost surprins în mod deosebit de surprizele din etapa inaugurală a returului. „Într-adevăr, s-au înregistrat unele rezultate puţin scontate, dar să nu uităm că a fost doar prima rundă, iar echipele încă se aşează, se caută. Aşa e fotbalul“, spune goal-keeper-ul Farului, care nu exclude ca, dacă fruntaşele clasamentului se vor poticni şi în continuare, „rechinii“ să-şi îndeplinească obiectivul, calificarea în Cupa UEFA, şi prin campionat. „Suntem destul de aproape de poziţiile care duc în Europa. Totul este posibil“, se arată optimist Curcă.



Fariştilor le convine noul sistem

Până la finalul întrecerii mai e drum lung însă şi întotdeauna cel mai greu meci e cel care urmează. Disputa cu Sportul, aşadar, din capitală. George pune semnul egal între acest meci şi cel cu Pandurii, văzându-l la fel de important şi de greu. „Chiar dacă nu ne va fi deloc uşor în fieful «studenţilor», noi mergem să câştigăm toate cele trei puncte“, promite îngerul păzitor al Farului, care se declară mulţumit şi de noul sistem de joc implementat la Farul de Momcilo Vukotic, 4-3-2-1: „E o aşezare care ne convine. Nu cred că sunt probleme. Ne descurcăm destul de bine. Au fost, nu neg, şi unele mici disfuncţionalităţi, însă ele se vor rezolva din mers“.

Paşcovici, suspendat contra „studenţilor“

Fundaşul stânga titular al Farului, Cosmin Paşcovici, nu va putea evolua contra Sportului Studenţesc, întrucât în partida cu Pandurii Tg. Jiu a acumulat al patrulea cartonaş galben. Celelalte trei avertismente i-au fost acordate în meciurile cu Jiul Petroşani, FCM Bacău şi CFR Cluj. Acesta din urmă a fost primit însă în mod nejustificat, arbitrul Alexandru Tudor penalizându-l pentru faza din minutul 85, când Cosmin a fost faultat clar în careu, dar „cavalerul“ l-a „îngălbenit“ pentru...simulare.
Cuget Liber!

ady51a
14th March 2006, 11:01
SPORTUL STUDENTESC - FARUL Constanta, 18.03.2006, ora 15.30, Stadion: REGIE (Bucuresti)
Arbitru: TRANDU ORLANDO (TIMISOARA)
Asistenţi: AVRAM CORNEL (TIMISOARA) şi CAIA SORIN (TIMISOARA)

ady51a
14th March 2006, 22:42
Şi Sportul are un absent de marcă

Dacă Farul nu îl va putea folosi în Regie pe fundaşul stânga Cosmin Paşcovici, care, în confruntarea cu Pandurii Tg. Jiu, a acumulat al patrulea cartonaş galben, şi Sportul are o indisponibilitate de marcă sâmbătă, mijlocaşul Tibi Bălan, căpitanul echipei, şi el suspendat din pricina a patru avertismente. Ultimul „galben“ a fost primit în minutul 88 al meciului de pe terenul lui CFR Cluj. Cuget Liber

tchibos
18th March 2006, 19:36
ce meci jenant a fost cu sportul... imi strica orice buna dispozitie mai ales ca urmeaza meciul cu national din cupa si nu am nici un semnal din partea sarbului ca stie ce face la Farul

ady51a
21st March 2006, 12:39
Farul Constanta - Dinamo (20,30, Antena 1)
Marian Salomir (Cluj); Ionel Popa (Pascani), Marcel Savaniu (Sibiu); Marius Bocaneala (Galati)

ady51a
23rd March 2006, 15:59
Vukotici: Nu am avut timp să pregătim meciul cu Dinamo

Antrenorul echipei Farul Constanţa, Momcilo Vukotici, a declarat, joi, că nu a avut timp la dispoziţie să pregătească meciul cu Dinamo din cauza jocului din semifinalele Cupei României cu FC Naţional, scor 1-0, disputat miercuri, transmite corespondentul

"Este un meci foarte important pentru noi, dar din păcate nu am avut prea mult timp să-l pregătim, pentru că am jucat cu FC Naţional în Cupa României. Dinamo este o echipă valoaroasă, este liderul campionatului şi, de aceea, ne aşteaptă un meci deosebit de greu", a declarat tehnicianul sârb.

Atacantul Mihai Guriţă consideră că pe constănţeni îi aşteaptă un meci la fel de dificil ca cel din semifinala Cupei României cu FC Naţional, scor 1-0. "Ne aşteaptă un meci la fel de greu ca şi cel din Cupa României. Eu sper să facem un joc mai bun decât cel cu FC Naţional pentru că întotdeauna am făcut meciuri bune în compania lui Dinamo", a spus Guriţă.

Portarul George Curcă, vărul omologului său de la Dinamo, Cristi Munteanu, a apreciat că acesta a avut un rol important în cariera sa. "Cristi a avut un rol important în cariera mea. M-a încurajat, dar în cele din urmă totul a depins de mine. Sper ca Farul să câştige jocul cu Dinamo", a declarat Curcă.

Farul Constanţa nu va putea conta în jocul cu Dinamo pe Cosmin Paşcovici, accidentat, şi pe Ion Barbu, suspendat.

În probe la gruparea constănţeană se află peruanul Gianmarko Lolcharich, în vârstă de 22 de ani, care evoluează pe postul de fundaş central. O decizie în ceea ce-l priveşte pe acesta va fi luată după partida cu Dinamo. ProSport!

b3bito
23rd March 2006, 17:14
Eu cred k antrenorul nosru isi cauta o scuza in caz k nu va bate pe dinamo(NU SE ACCEPTA ACESTA SCUZA),SI A ZIS`O CU CAP....

ady51a
23rd March 2006, 18:34
Ion Marin: „Am făcut echipă Farului”



Cu două zile înaintea meciului cu Farul, Ion Marin şi-a adus aminte că a antrenat formaţia constănţeană în două rînduri: 1996-1997 şi returul ediţiei 2002-2003. "Mă leagă multe lucruri frumoase de acest oraş, iar mezina familiei, Denisa Alexandra, e născută la Constanţa. Pot spune că am pus baza actualei echipe a Farului, care practică un joc plăcut. Îi cunosc foarte bine pe toţi jucătorii, i-am avut elevi, mai puţin pe Voiculeţ", a precizat azi "Săpăligă".
GSP

Klingon
23rd March 2006, 21:11
Farul Constanţa nu va putea conta în jocul cu Dinamo pe Cosmin Paşcovici, accidentat, şi pe Ion Barbu, suspendat.

În probe la gruparea constănţeană se află peruanul Gianmarko Lolcharich, în vârstă de 22 de ani, care evoluează pe postul de fundaş central. O decizie în ceea ce-l priveşte pe acesta va fi luată după partida cu Dinamo.
ProSport

Se mira cineva ca s-a accidentat Pascovici? :evil:

Rechinul Ucigas
24th March 2006, 13:26
„Rechinii“ pregătesc lesa pentru „câinii roşii“

Fotbaliştii Farului au intrat în febra derby-ului de sâmbătă, cu Dinamo, de la Constanţa


„Rechinii“ Farului nu au timp să se bucure prea mult de victoria cu FC Naţional, care le acordă prima şansă de calificare în finala „Cupei României“, pentru că, la doar trei zile după acest meci, sâmbătă seară, de la ora 20, primesc vizita unui nou adversar redutabil, Dinamo, liderul clasamentului, de data aceasta în Divizia A. Astfel că elevii lui Momcilo Vukotic, Lucian Marinof şi Ion Răuţă trebuie să menţină ritmul pregătirilor şi concentrarea la acelaşi nivel ridicat, pentru a putea trece cu bine şi peste acest incontestabil derby.

„Vom avea un meci foarte greu, cu o echipă redutabilă. Sperăm să câştigăm însă“, ne-a declarat Liviu Mihai, golgeterul din retur al Farului, cu ale sale importante două goluri, care au decis meciurile cu Pandurii Tg. Jiu şi FC Naţional. „E bine că am câştigat aceste două confruntări. Mă bucur şi că nu am primit gol cu FC Naţional. Am făcut un pas destul de mare pentru accederea în finală. Eu mă simt bine şi sper să o ţin tot aşa. Noul sistem de joc îmi prieşte. Rezultatele o dovedesc. Dintre cele două meciuri, mi s-a părut mai grea disputa cu bancarii, o echipă foarte bună, masivă. Să sperăm că ne vom califica în dauna ei în finală“, a declarat Liviu, pentru „Cuget Liber“.



Reeditarea finalei de „Cupă“

Tibor Moldovan aşteaptă şi el cu înfrigurare partida cu Dinamo. „Din păcate, când am fost în Ştefan cel Mare, m-am aflat doar pe banca de rezerve. Îmi amintesc de finala Cupei României, când am înfruntat Farul. Anul acesta, îmi doresc foarte mult să ajung iar în ultimul act al întrecerii, dar nu mai e posibil să reedităm acea dispută cu Dinamo. Sperăm însă ca meciul de sâmbătă seara să fie o reeditare“, a punctat Tibor.

Atacantul constănţean are destui prieteni printre dinamovişti („noi, fotbaliştii, ne respectăm între noi“), dar „se ştie foarte bine că pe teren nu mai există prietenii“. „Un pronostic, Tibor?“, l-am întrebat pe puternicul vârf. „Da, bate Farul“, a zis, pe nerăsuflate, Moldovan.



De noi nu se trece!

„Am trecut cu bine de FC Naţional, cu 1-0, vom mai avea şi returul, care se anunţă foarte greu, iar acum ne aşteaptă meciul cu Dinamo. Tot timpul a fost o rivalitate mare între Farul şi Dinamo. Noi vom face tot posibilul să-i învingem pe «câinii roşii». Este un derby adevărat, dar nu pot da un pronostic. Noi sperăm să câştigăm. E cel mai important lucru“, a evidenţiat momentul pe care îl străbat „rechinii“ experimentatul fundaş central Cristi Şchiopu. Aceasta subliniază valoarea atacanţilor dinamovişti, însă nu se teme de ei. „Sperăm ca vârfurile bucureştene să nu treacă de noi, să fim cât mai exacţi. Am jucat mult timp cu Barbu alături, dar sperăm ca şi Gheară să se integreze în echipă“, a mai spus Şchiopu.



Naşii lui Dinamo

Mijlocaşul George Uşurelu şi-a exprimat şi el optimismul vizavi de rezultatul final al partidei cu Dinamo, amintind că, în ultimii ani, Farul a cam fost naşa „câinilor“. „Vrem ca, după jocul bun cu FC Naţional, să învingem şi pe Dinamo, ţinând cont că, în ultimii ani, i-am cam năşit. Iar în tur am câştigat cu 1-0. Cu cele trei puncte am urca şi mai mult în clasament. Atmosfera în lotul nostru este destul de bună şi sper să se menţină aşa şi în continuare“, a precizat „Uşu“.

Marian BOCAI

tchibos
24th March 2006, 16:56
„Rechinii“ pregătesc lesa pentru „câinii roşii“



sper sa fie una stransa care sa ii sugrume... fotbalistic vorbind

ady51a
28th March 2006, 21:06
Duminica, 2 aprilie:

Jiul Petrosani - Farul Constanta (ora 15,30)
Augustus Constantin (Rm.Vâlcea); Adrian Vidan, Cornel Fecioru (ambii din Bucuresti); Aurelian Simion (Pitesti)

ady51a
29th March 2006, 23:27
Deplasare pe ruta Constanţa - Sibiu - Petroşani

Lotul Farului va parcurge traseul Constanţa - Petroşani şi retur cu avionul şi autocarul. „Rechinii“ pleacă vineri, în jurul orei 17,15, pe calea aerului, de pe aeroportul „Mihail Kogălniceanu“, până la Sibiu. Se va înnopta în acest oraş, unde constănţenii rămân până a doua zi, la ora 16, când pornesc, cu autocarul, spre Petroşani, distanţa fiind de 200 km. În Petroşani, elevii lui Vukotic se vor caza la hotelul „Rusu“. Întoarcerea spre casă se face imediat după meci, cu autocarul până la Sibiu, iar de acolo cu avionul, care decolează către Constanţa în jurul orei 21. Cuget Liber!

ady51a
30th March 2006, 21:49
Fotbaliştii Farului sunt hotărâţi să facă un meci mare, duminică, la Petroşani



„Rechinii“ Farului nu sunt demoralizaţi după înfrângerea cu Dinamo. Evoluţia bună pe care au avut-o, anulată însă de un arbitru rău-voitor, Marian Salomir, le dă speranţe că pot obţine victoria în meciul din etapa a 19-a a Diviziei A, de duminică, de pe terenul Jiului Petroşani.

Mijlocaşul de atac farist Adrian Senin spune că el şi coechipierii săi se vor lovi de un adversar tare, dar de care pot trece. „Vom avea un meci foarte dificil, ţinând cont că Jiul se luptă pentru evitarea retrogradării, iar obiectivul nostru se ştie. Jiul are echipă destul de puternică, după ce s-a şi întărit, şi ne poate pune probleme. Pe teren propriu, «minerii» au bătut şi pe CFR Cluj, la scor chiar. În etapa trecută, au făcut un meci mai slab la Sportul, însă nu cred că aceea este faţa Jiului. Sperăm să venim cu o victorie de la Petroşani, printr-un joc bun, de care să fie mulţumită toată lumea. Vrem să ne menţinem un parcurs bun până la meciul de Cupă cu FC Naţional, pentru a avea speranţe şi încredere în noi la acea confruntare extrem de importantă“, a declarat Senin, la conferinţa de presă de ieri a Farului.



Două echipe foarte motivate

Unul dintre mijlocaşii de închidere ai „rechinilor“, tânărul de 19 ani Vasilică Păcuraru, a debutat ca titular la Farul anul trecut, pe 7 decembrie, tocmai într-un meci contra Jiului, în sferturile „Cupei României“. Vasile crede că întâlnirea de duminică va fi mai grea pentru „rechini“.

„Sunt sigur că vom avea un meci mai greu acum decât în Cupă. Jiul vrea să rămână în prima divizie şi va fi foarte motivată, dar la fel ne vom prezenta şi noi, pentru că venim după o înfrângere. Va ieşi un meci frumos. Sper să câştigăm. Aşteptăm un joc bun şi avem speranţe la victorie, întrucât, în ultimele două partide, cu Naţional şi Dinamo, am avut prestaţii favorabile“, a punctat Păcuraru.

În etapa trecută, contra „câinilor roşii“, „puştiul“ a fost pentru prima dată titular la Farul şi în Divizia A. Nu va uita prea curând acest meci. „A fost un moment emoţionant pentru mine. Am jucat în primul 11, atât în faţa propriilor suporteri, cât şi împotriva lui Dinamo, care este o rivală foarte mare a Constanţei. Îmi pare rău că nu am reuşit să câştigăm. Am avut o prestaţie bună, dar, din păcate, ne-am lovit de arbitraj“, a spus Păcuraru.

„Lupul“ aşteaptă continuitate

Tehnicianul Farului le cere tuturor componenţilor lotului să fie gata la orice oră să ajute echipa



Antrenorul principal al Farului, Momcilo Vukotic, s-a declarat satisfăcut de modul în care a jucat până acum echipa, cu excepţia meciului cu Sportul Studenţesc.

„Jucătorii au arătat un ridicat nivel fizic, psihologic şi tactic. Au încercat, au avut dorinţă. Aştept ca şi în jocurile care urmează, contra unor echipe teoretic mai slabe ca noi, să evoluăm la fel. Cu siguranţă ne vom confrunta cu o rezistenţă solidă din partea adversarilor, care luptă pentru menţinerea în Divizia A. Aştept un rezultat bun în meciul cu Jiul. Mă interesează continuitatea, nu să reuşim două jocuri bune şi apoi să aşteptăm până vine altul la fel. Vrem ca prin partidele din campionat să fim gata pentru disputa cu FC Naţional. Să nu ne gândim la acest meci cu doar trei zile înainte“, a punctat „Lupul“.

Tehnicianul sârb se bazează pe toţi jucătorii din lot, fiecare trebuind să fie pregătit când se apelează la serviciile sale. „Toţi jucătorii să fie gata la orice oră, pentru că, vedeţi, apar probleme cu accidentările sau cu cartonaşele, iar când este nevoie de ei să ajute echipa. Să nu se observe în jocul nostru că ne lipseşte cineva“, a mai spus Vukotic, care a remarcat şi programul dificil al Farului: „Cinci meciuri în următoarele două săptămâni, cu drumuri lungi, gen Petroşani sau Vaslui“.
Cuget Liber!

ady51a
1st April 2006, 09:00
Dupa infringerea cu Dinamo, Farul se deplaseaza la Petrosani avind un singur scop, victoria. Marinarii sint optimisti, fiind convinsi ca daca vor avea un arbitraj corect, nu au cum sa piarda in fata Jiului. Rechinii nu au fost impresionati, chiar daca la ultima partida pe propriul teren gazdele au surclasat pe CFR cu 5-1. Constantenii se gindesc deja la returul din semifinalele Cupei Romaniei, cu FC National
Tehnicianul sirb al constan- tenilor, Momcilo Vukotic, a declarat ca a fost multumit de prestatia elevilor sai in confruntarea cu liderul clasamentului, fapt ce il face sa fie optimist pentru jocul cu minerii lui Aurel Sunda. „Din punct de vedere al daruirii, nu am ce sa le reprosez elevilor mei, mai este de lucrat un pic la colaborarea intre compartimente.

Exista o distanta mare intre atacanti si ceilalti fotbalisti si de aceea in cele trei etape scurse am jucat cu mingi lungi, trebuind sa improvizam de fiecare data“, a precizat antrenorul sirb. Referitor la jocul cu Jiul, chiar daca ii lipsesc trei jucatori importanti din angrenajul echipei, Farmache, Lungu si Dinu Todoran, Vukotic spune ca este sigur ca se va intoarce din aceasta deplasare cu toate cele trei puncte.

"Sint convins ca la Petrosani vom avea un arbitraj corect, nu ca acela pe care l-am avut cu Dinamo. Este extrem de importanta victoria in aceasta deplasare, pentru ca trebuie sa avem un moral bun inaintea returului din sferturile Cupei Roma niei, cu FC National", a mai precizat sirbul.
SPT

ady51a
1st April 2006, 13:46
Duminică, la Petroşani, Jiul - FC Farul Constanţa



Fotbaliştii lui Vukotic sunt încrezători că jocul bun pe care l-au etalat în meciul cu Dinamo le poate aduce trei puncte din disputa cu echipa hunedoreană



FC Farul dispută, duminică, de la ora 15,30, la Petroşani, partida din etapa a 19-a a Diviziei A, contra Jiului. Este o confruntare importantă pentru ambele combatante. Gazdele, angrenate în lupta pentru evitarea retrogradării, ocupând locul 13, cu 16 puncte şi -8 la „adevăr“, nu-şi permit să irosească victoriile pe teren propriu, pentru că şi aşa sunt despărţite de cele două poziţii retrogradabile doar de un loc şi de trei puncte. O nouă înfrângere sau un egal cu Farul ar complica serios lucrurile în tabăra minerilor. Este de aşteptat ca Jiul să lupte cu disperare pentru cele trei puncte, chiar dacă are câteva absenţe importante în echipă. Pe „rechini“, care vor ca, până la returul semifinalei de „Cupă“ cu FC Naţional, să scoată cât mai mult din fiecare partidă de campionat, nu-i va aştepta deloc un meci uşor.

În ciuda dificultăţii partidei, constănţenii sunt optimişti. Jocul bun din ultimele două meciuri oficiale, cu bancarii, în Cupă, şi cu Dinamo, în campionat, chiar dacă, în al doilea meci, „câinii roşii“ au reuşit să câştige (se ştie cum), le dă speranţe „rechinilor“ că se pot întoarce victorioşi de la Petroşani. Şi din rândurile lor lipsesc trei piese de bază, Lungu, Todoran şi Farmache, dar este un bun prilej pentru înlocuitorii lor de a confirma. Motivaţi şi înverşunaţi de înfrângerea cu Dinamo, fotbaliştii Farului vor să speculeze evoluţiile slabe de pe teren propriu ale Jiului, care, în tot turul, nu a înregistrat nicio victorie. Este adevărat, în primul meci acasă din retur a zdrobit CFR Cluj cu 5-1, dar echipa lui Dorinel Munteanu a avut, la un moment dat, doi oameni mai puţin pe teren.

Petroşani, stadion „Jiul“, duminică, 2 aprilie, ora 15,30, în transmisiune directă la Telesport
Jiul (antrenor, Aurel Şunda): Miron - C. Borza, Mihart (cpt), Şoltuz, Perenyi - A. Ilin, Pâcleşan, Paleacu, C. Petre - Diniţă, Dulcea
FC Farul (antrenor, Momcilo Vukotic): G. Curcă - Păcuraru, Barbu (cpt), Şchiopu, Paşcovici - Gheară, Voiculeţ, L. Florea - Guriţă, Senin - L. Mihai
Arbitrează Augustus Constantin (Rm. Vâlcea); asistenţi, Adrian Vidan, Cornel Fecioru (ambii, din Bucureşti); rezervă, Aurelian Simion (Piteşti); observatori, Tudor Constantinescu (Bucureşti), Ion Turculeanu (Craiova)

tchibos
2nd April 2006, 21:46
ata e cel mai prost retur din ultimii ani

ady51a
3rd April 2006, 20:01
Farul va întâlni miercuri, de la ora 19:30, pe teren propriu, formaţia Poli Iaşi, în etapa a XX-a a Diviziei A. Jucătorul Claudiu Voiculeţ nu va putea evolua, fiind suspendat pentru cumul de cartonaşe galbene.

ady51a
5th April 2006, 08:05
„Rechinii“ atacă oastea plăieşilor

Elevii lui Momcilo Vukotic trebuie să alunge, cu o victorie şi un joc bun, impresia nefavorabilă lăsată, în urmă cu trei zile, în meciul de la Petroşani



FC Farul vrea ca, după meciul din această seară, de pe teren propriu, cu Politehnica Iaşi, contând pentru etapa a 20-a a Diviziei A, zâmbetul să-i revină pe buze. „Rechinii“ au suferit mult în partida precedentă, de la Petroşani, iar o victorie şi o prestaţie strălucitoare, în care să se găsească din plin motivaţie, concentrare, organizare şi dorinţă, tocmai ce a lipsit la Jiul, ar mai alunga amărăciunea eşecului din „mină“, ar îmbunătăţi atmosfera în lot şi moralul jucătorilor pentru partidele care urmează. În schimbarea feţei jocului „rechinilor“ va conta, cu siguranţă, şi reintrarea în formula de bază a absenţilor de săptămâna trecută, Lungu, Todoran şi Farmache.

„Rechinii“ au nevoie din plin, pe lângă sprijinul publicului, de încrâncenare şi spirit de sacrificiu, pentru că disputa cu ieşenii de anunţă foarte grea. Politehnica are mare încredere în ea, după ce a remizat, runda trecută, pe terenul lui Dinamo. În plus, şi la ea revin în echipă trei dintre oamenii de bază care au lipsit contra „câinilor roşii“, aşa că forţa îi va creşte şi mai mult. Echipa moldavă, care ocupă locul 10 în clasament, cu 25 puncte şi -5 la „adevăr“, faţă de locul 9, 26 de puncte şi -4 Farul, vine la Constanţa să nu piardă, dar aspiră şi la mai mult, având în vedere că pare ieşită din cărţile retrogradării şi poate ajunge şi mai sus în clasament. „Rechinii“ sunt însă hotărâţi să nu-i dea şansa să urce în ierarhie, cu atât mai mult cu cât au de luat şi o revanşă pentru meciul tur, 3-1 pentru Poli, când Romulus Miclea i-a bătut de unul singur, cu o „triplă“, pe constănţeni.

Constanţa, stadion „Farul“, astăzi, ora 19,30, în transmisiune directă la Telesport
FC Farul (antrenor, Momcilo Vukotic): G. Curcă - Farmache, Barbu (cpt), Şchiopu, Paşcovici - Lungu, Senin, L. Florea - Guriţă, Todoran - L. Mihai
Politehnica (antrenor, Ionuţ Popa): Brăneţ - Toma, Onuţ (cpt), Bernard, Bordeanu - R. Miclea, Dianu, Mitruc, Onofraş, D. Rednic - Bâlbă
Arbitrează Marius Martiş (Focşani); asistenţi, Iulian Radu, Dan Bărgăoanu; rezervă, Aurelian Bogaciu; observatori, Florin Prunea, Vasile Avram (toţi, din Bucureşti)
Biletele costă 4 lei (la peluze) şi 8 lei (la tribunele I şi II) şi se găsesc la casele de bilete de la stadion

„Trataţi-o pe Poli ca pe Naţional sau Dinamo!“

Acesta este mesajul antrenorului Farului, Momcilo Vukotic, către jucătorii săi. „Lupul“ vrea ca „rechinii“ să evolueze la fel de motivaţi, organizaţi şi dedicaţi ca în partidele cu cele două echipe tari ale capitalei. Dacă va fi aşa, succesul nu are cum să le scape constănţenilor.

Vukotic a avertizat asupra periculozităţii ieşenilor: „Poli este o echipă serioasă, bună, după cum s-a văzut şi în confruntarea de pe terenul lui Dinamo. Trebuie să fim pregătiţi pentru a o învinge. Va fi un meci foarte greu“

„Lupul“ gândeşte jocul în ansamblu

Momcilo Vukotic a precizat că este falsă ideea cum că golurile puţine înscrise de Farul în retur, până acum (patru, în cinci meciuri), indică faptul că „rechinii“ au probleme la finalizare.

„Problema e jocul de ansamblu al formaţiei, nu prestaţia în atac. Când jucăm ca o echipă, motivaţi, concentraţi, nu avem probleme. Când nu joci dedicat 100%, nu poţi învinge. Spre exemplu, în partida de la Petroşani, am avut în teren, la un moment dat, şase oameni ofensivi (L. Mihai, T. Moldovan, M. Carlos, Guriţă, Voiculeţ şi Gheorghe), dar nu am marcat. Nu e important câţi jucători ai în faţă. Eu vreau să jucăm ofensiv, când avem mingea, dar, când o pierdem, toţi băieţii trebuie să ajute echipa“, a spus Vukotic.
Cuget Liber!

ady51a
6th April 2006, 08:42
Aseară, la Constanţa, FC Farul - Politehnica Iaşi 1-0 (0-0)
Elevii lui Vukotic au avut parte de un meci greu, însă au reuşit să învingă graţie incisivităţii din primele 15 minute ale reprizei secunde

FC Farul a câştigat cu 1-0 (0-0) partida de aseară, de la Constanţa, contra Politehnicii Iaşi, din etapa a 20-a a Diviziei A. A fost un succes greu, conturat în primele 15 minute ale reprizei secunde, când „rechinii“ s-au arătat mai periculoşi în atac, iar Todoran, omul meciului, a marcat golul victoriei, în minutul 59.

Elevii lui Momcilo Vukotic, Lucian Marinof şi Ion Răuţă au jucat slab în prima parte, prestaţie taxată şi de public. Chiar dacă au avut câteva ocazii bune, printre care şi o bară, evoluţia Farului a fost palidă, inconsistentă, nelegată, „rechinii“ nereuşind să desfacă o formaţie care s-a baricadat în propria jumătate. Aceasta şi în condiţiile în care Vukotic a mizat de la început pe doi atacanţi, L. Mihai şi Moldovan, susţinuţi din spate, cu poftă de joc, de Todoran. A lipsit în schimb Lungu, răcit.

Faţa meciului s-a schimbat la reluare. Acelaşi scenariu, Poli masată în apărare, Farul punând presiune pe ea, numai că situaţiile sale aveau şi ascuţime acum. Atacurile periculoase, conduse de un Todoran în vervă, presingul, recuperările şi ocaziile destul de clare anunţau golul. Care a venit în primul sfert de oră şi a consfinţit o victorie muncită şi, până la urmă, meritată, căci ieşenii, după cum au jucat şi au abordat partida, nu merita să plece neînvinşi de la Constanţa.



Constanţa, stadion „Farul“, spectatori, circa 1.500; a marcat Todoran (min. 59); cartonaş galben: Şchiopu (min. 69); a arbitrat Marius Martiş (Focşani) - 7; asistenţi, Iulian Radu - 7, Dumitru Bărgăoanu - 7; rezervă, Aurelian Bogaciu; observatori, Florin Prunea, Vasile Avram (toţi, din Bucureşti)

FC Farul (antrenor, Momcilo Vukotic): G. Curcă 6,5 - Farmache 6 (min. 73, Păcuraru 6), Barbu (cpt) 6,5 (min. 90, Gheară), Şchiopu 6,5, Paşcovici 6,5 - Guriţă 6,5, Senin 6, L. Florea 6 - Todoran 7 (min. 83, Apostu) - L. Mihai 6,5, T. Moldovan 6
Politehnica (antrenor, Ionuţ Popa): Brăneţ 6 - Ad. Toma 5,5, R. Ciobanu 6, Onuţ (cpt) 6, Bordeanu 6 - Iurişniţi 5,5, Dianu 5,5 - Mitruc 6 (min. 73, Onofraş) - R. Miclea 6 (min. 83, Arhire), D. Rednic 5,5 (min. 90, Ciubăncan) - Bâlbă 5,5



Filmul meciului

Min. 7: Brăneţ boxează la şutul tare al lui Todoran de la marginea careului l Min. 15: Acelaşi Todoran trage din unghi în plasa laterală, după o combinaţie cu Guriţă l Min. 30: Farmache îi pasează lui T. Moldovan, care şutează de la 17 m, portarul respinge în bară, mingea ducându-se apoi în corner l Min. 37: Centrarea lui Ad. Toma de la pe dreapta cade pe plasă l Min. 42: Bordeanu şutează puternic cu stângul din afara careului, Curcă boxează l Min. 48: Todoran nu-l poate învinge din apropiere pe Brăneţ, după ce luftase Onuţ l Min. 53: Guriţă trimite peste poartă de la distanţă l Min. 54: L. Mihai îl angajează foarte bine pe Guriţă în careu, acesta trage în Brăneţ, mingea revine în constănţean şi din el se scurge pe lângă poartă l Min. 59, 1-0: Paşcovici centrează în careu, iar Todoran, venit lansat, şutează tare din apropiere l Min. 81: Todoran pasează bine la L. Mihai, care nu îl poate bate pe Brăneţ l Min. 90+1: Bâlbă trimite cu capul peste poartă, din apropiere.







„După pauză, am găsit soluţiile pentru a fi periculoşi“

La conferinţa de presă, Momcilo Vukotic, antrenorul principal al Farului, s-a declarat satisfăcut de modul în care elevii săi au evoluat în repriza secundă, dar şi de faptul că, şi în prima parte, s-au străduit în joc. „Lupul“ a remarcat importanţa victoriei de aseară, care vine după jocul dezamăgitor de la Petroşani, din runda precedentă. „După un joc şi un rezultat proaste la Jiul, era foarte important pentru noi să câştigăm astăzi (n.n. - aseară). Îmi felicit jucătorii pentru obţinerea celor trei puncte. Am întâlnit un adversar deloc rău, cu o organizare bună. Ne-a fost greu în prima repriză să ne arătăm periculoşi în atac, dar după pauză am găsit soluţiile pentru a fi mai incisivi. Sunt satisfăcut de modul în care am jucat în repriza a doua, dar şi de faptul că, şi în prima parte, am încercat, ne-am străduit“. Vukotic a subliniat, încă o dată, că „rechinii“ trebuie să abordeze la fel toate meciurile. „După partida de la Petroşani, am avut o discuţie serioasă cu jucătorii şi cu domnul Gheorghe Bosînceanu, preşedintele consiliului director al clubului. Vreau ca jucătorii să arate dorinţă în toate partidele. Sigur, pentru noi cel mai important meci este cel cu FC Naţional, dar trebuie să avem rezultate pozitive şi să jucăm bine şi în campionat, nu cum s-a întâmplat la Petroşani“, a încheiat tehnicianul sârb.
Cuget Liber!

ady51a
7th April 2006, 23:48
Duminică, în meciul de pe terenul ultimei clasate în Divizia A, fotbaliştii Farului se gândesc numai la victorie



FC Farul întâlneşte, duminică, la Vaslui, în etapa a 21-a a Diviziei A, ultima echipă din clasamentul primei ligi, având un prilej favorabil de a-şi mai adăuga o victorie în palmares. FC Vaslui are doar un succes în 20 de meciuri, un „adevăr“ catastrofal, -16, şi se „mândreşte“ cu cel mai slab atac. „Rechinii“ spun că abordează partida doar cu gândul de a bate şi nu văd în situaţia modestă a gazdelor o piedică în calea concentrării şi motivării lor, aşa cum s-a mai întâmplat în acest retur în partidele cu formaţiile considerate abordabile.



Clasamentul îi încurajează

„Dacă ne uităm în clasament şi vedem câte puncte a acumulat Vasluiul, e firesc să ne gândim la victorie. Dar nu va fi o tragedie nici dacă meciul se va termina egal. Încercăm să ne concentrăm suficient. Înaintea partidei cu Poli Iaşi, am reuşit să îmbunătăţim atmosfera, lucru care s-a repercutat pozitiv asupra jocului nostru şi asupra rezultatului final. Sperăm să continuăm la fel şi până la meciul din Cupă, cu FC Naţional, care este cel mai important, să ne menţinem o formă sportivă bună“, a declarat Tibor Moldovan, care, cu patru reuşite, este golgeterul echipei, alături de Guriţă şi Todoran.



Sunt o echipă puternică

Un alt atacant al Farului, Bogdan Apostu, a subliniat şi el importanţa meciului de la Vaslui: „Dacă învingem acolo şi, apoi, în runda următoare, acasă, trecem şi de FCM Bacău, ne reînscriem pe o pantă ascendentă şi revenim unde ne este locul. Cu două victorii în aceste două partide, altfel vom aborda următoarele patru meciuri, extrem de dificile pentru noi, cu FC Argeş, Steaua, FC Naţional şi Rapid. Nu văd de ce nu ne-am putea concentra la Vaslui. Trebuie să ne surâdă şi nouă şansa, pentru că, se spune, norocul ţine cu cei puternici, iar noi suntem o echipă puternică. Nu va trebui decât să demonstrăm acest lucru pe teren“.



Test de continuitate

Antrenorul principal al Farului, Momcilo Vukotic, priveşte jocul contra „lanternei roşii“ şi ca pe un test care să arate dacă „rechinii“ pot avea continuitate în joc şi rezultate. „Avem şansa ca în meciurile cu Vaslui şi Bacău să facem şase puncte şi să urcăm în clasament, îmbunătăţindu-ne astfel moralul şi creând o atmosferă şi mai bună în echipă şi în jurul ei. Cred că jucătorii sunt pregătiţi să-şi arate valoarea“, a spus „Lupul“.
Barbu şi Guriţă, incerţi

Căpitanul Farului, Ion Barbu, şi jolly-jokerul Mihai Guriţă sunt incerţi pentru partida de la Vaslui, ambii având probleme medicale după meciul cu Politehnica Iaşi. Şi Todoran a fost lovit în disputa de miercuri, dar nu foarte puternic. Lungu, absent contra Politehnicii din pricina unei răceli, se va reface în timp util, iar Voiculeţ va reveni şi el, după ce şi-a ispăşit etapa de suspendare. „În privinţa lui Barbu şi Guriţă, astăzi (n.n. - vineri) vom şti dacă ne putem baza pe ei, după ecografiile pe care le vor face şi după cum se vor simţi. Barbu a recepţionat o lovitură puternică la picior. Avea dureri şi nu putea merge normal“, a spus Momcilo Vukotic.
„E normal să îmi doresc să joc mai mult“

Atacantul Bogdan Apostu, care a fost folosit în acest retur doar şapte minute, pe finalul partidei cu Poli Iaşi, a declarat că „îmi doresc să joc mai mult, cu siguranţă. E normal, oricine vrea acest lucru“, însă, „dacă atât a considerat Mister că trebuie să evoluez până acum, nu e nici o problemă, mergem înainte. Eu nu pot să fac altceva decât să mă pregătesc, să îmi văd de treaba mea, să-mi aştept rândul, iar atunci când acesta va veni să fiu pregătit să intru în joc“.

Apostu a avut o discuţie cu Vukotic în care şi-a cerut scuze pentru ieşirea nervoasă de la Petroşani, când a dat cu piciorul în sacul cu mingi. „Dacă aş putea să întorc timpul înapoi, nu aş mai comite acest gest, dar nervos aş fi din nou. E normal să fiu aşa, pentru că asta înseamnă că îmi doresc să joc şi că am ambiţie. Va fi o problemă pentru mine când nu voi mai fi supărat că nu voi juca“, a mai spus Apostu.
„Lupul“ i-a remarcat pe Moldovan şi Senin

Chiar dacă nu face remarci individuale în rândul jucătorilor, vorbind mereu numai despre echipă şi colectiv, Momcilo Vukotic a încălcat această regulă după partida cu Poli Iaşi, declarând că, în acea confruntare, Tibor Moldovan şi Senin au ajutat foarte mult echipa prin prestaţia lor.

Despre sistemul 4-3-1-2, folosit miercuri, „Lupul“ a spus: „Am încercat să schimb şi să îmbunătăţesc ceva în joc. Nu e important cu câţi jucători evoluezi în apărare sau în atac, important este ca toţi să se integreze jocului colectiv“. „Se pare că am avut puţin mai multă forţă ofensivă în meciul cu Poli Iaşi, dar nu-mi pot permite eu să comentez tactica antrenorului. Aşa cum aşază dânsul echipa, aşa trebuie să jucăm. Trebuie să respectăm orice decizie ia acesta, să fim profesionişti şi să ne pregătim bine“, a arătat Tibor Moldovan.
Cuget Liber!

ady51a
8th April 2006, 00:08
6 puncte pentru moral, speră Vukotici

Antrenorul echipei Farul, Momcilo Vukotici, a declarat că doreşte şase puncte în următoarele două partide din Divizia A, cu FC Vaslui şi FCM Bacău, pentru ca jucătorii să aibă un moral bun înaintea returului semifinalei din Cupa României, cu FC Naţional.

"Avem şansa ca în următoarele două meciuri să obţinem şase puncte şi să ne îmbunătăţim situaţia din clasament, dar şi atmosfera din vestiar. Cred că jucătorii mei sunt gata să arate că pot mai mult decât au demonstrat în ultimele partide. Jocurile cu FC Vaslui şi FCM Bacău fac parte din pregătirea meciului cu FC Naţional, din Cupa României, dar trebuie tratate cu seriozitate, pentru că vrem să avem un parcurs bun şi în campionat", a declarat Vukotici, într-o conferinţă de presă susţinută, vineri, la stadionul Farul.

Farul va întâlni, duminică, în deplasare, la ora 16.00, formaţia FC Vaslui, în etapa a XXI-a a Diviziei A, iar în 12 aprilie va juca, pe teren propriu, în compania echipei FCM Bacău, în etapa a XXII-a.

Tehnicianul sârb a menţionat că se confruntă cu o serie de probleme de lot înaintea meciului cu FC Vaslui, fundaşul Ion Barbu şi atacantul Mihai Guriţă acuzând accidentări destul de serioase. "Situaţia lui Guriţă este ceva mai gravă. El şi Barbu vor face ecografii pentru a se şti cu exactitate starea lor. Şi Todoran este incert, dar la el nu este ceva serios şi cred că va juca", a subliniat Vukotici. În echipa Farului vor reveni însă Florin Lungu şi Claudiu Voiculeţ, care nu au evoluat în ultimul meci disputat de Farul, scor 1-0, pe teren propriu, cu Poli Iaşi.

Momcilo Vukotici a subliniat că în următoarele partide va încerca să schimbe tactica de joc, pentru ca Farul să practice un fotbal modern. "Echipa trebuie să joace la fel în ambele faze, atât în atac, cât şi în apărare. Nu e atât de important să joci cu un număr mare de atacanţi sau de fundaşi, dacă fotbaliştii nu se ajută reciproc şi nu fac ambele faze. În meciul cu Iaşi i-am remarcat pe Moldovan şi pe Senin, care au realizat aceste lucruri", a explicat antrenorul formaţiei constănţene.

Vukotici consideră că atmosfera tensionată din cadrul lotului a dispărut odată cu discuţiile avute după partida cu Jiul Petroşani, la finalul căreia mai mulţi jucători ai formaţiei constănţene s-au declarat nemulţumiţi de maniera de lucru a tehnicianul sârb. "Dacă am înţeles bine, astfel de probleme le-au avut şi antrenorii care au fost înaintea mea la echipă. Jucătorii nu pot comenta tactica de joc după meci. Dacă vor, acest lucru trebuie făcut la antrenamente", a precizat Momcilo Vukotici.

Tehnicianul sârb a făcut referire şi la faptul că la meciul cu Poli Iaşi galeria constănţeană i-a cerut să renunţe la la pregătirea echipei. "Sunt doar de trei luni la echipă şi jucătorii, dar şi spectatorii trebuie să înţeleagă că o atmosferă încordată poate să strice tot ceea ce încercăm să clădim. Încerc să le imprim jucătorilor aceeaşi stare de spirit şi motivaţie la fiecare meci", a comentat Vukotici.

Jucătorul Bogdan Apostu a subliniat, în cadrul aceleiaşi conferinţe de presă, că Farul trebuie să obţină maximul de puncte în următoarele două întâlniri, pentru a putea urca în clasament şi a avea un moral bun înaintea meciurilor cu FC Argeş, Steaua, FC Naţional şi Rapid. Atacantul Tibor Moldovan consideră că deşi FC Vaslui ocupă ultimul loc în clasament, fotbaliştii de la Farul trebuie să se concentreze la maxim pentru partida de duminică şi să obţină cel puţin o remiză. ProSport!

tchibos
9th April 2006, 14:15
avem 2 meciuri cu ultimile doua clasate, sper sa ii rupem si sa le aratam drumul spre B

OVIDIU 62
9th April 2006, 19:59
La VASLUI a-ti jucat exact cum a trebuit ca sa invinge-ti o echipa amarata.In loc de deplasari scurte in MOLDOVA o sa mergeti la olteni.PACAT.

ady51a
9th April 2006, 23:42
* Schimbările inspirate ale tehnicianului farist Momcilo Vukotic şi tactica sa, excelent interpretată de jucători, le-au adus ieri constănţenilor o victorie (2-0) care îi trimite pe moldoveni în Divizia B



„Rechinii“ Farului i-au retezat magnatului Adrian Porumboiu speranţele de rămânere în prima ligă, după victoria cu 2-0, obţinută ieri, la Vaslui. Cu -16 la „adevăr“, vasluienii aveau nevoie ca de aer de cele trei puncte, aşa că, încă din start, s-au aruncat în atac. A rezultat o primă repriză spectaculoasă, cu 11 şuturi la poartă şi şase pe spaţiul porţii, cu ocazii importante de ambele părţi, succedate în ritm ameţitor. Gazdele, cu multe şuturi din afara careului şi cu un Valentin Badea extrem de activ, au ratat de mai multe ori, dar şi „rechinii“ au fost periculoşi în faţă, unde T. Moldovan sau Todoran l-au pus pe L. Mihai în câteva rânduri în posturi extrem de favorabile.

În partea secundă, Farul s-a axat în principal pe un joc tactic, realist şi la obiect, care le-a împiedicat pe gazde să-l învingă pe Curcă (în zi mare la Vaslui), în ciuda a patru situaţii periculoase. În acelaşi timp, „rechinii“ nu au neglijat nici oportunităţile ivite, fructificând cu sânge rece două dintre ele, prin Voiculeţ şi Guriţă (inspirat introduşi în teren de antrenorul Momcilo Vukotic), iar în prelungiri puteau face chiar şi 3-0. Valoarea individuală superioară, pragmatismul, maturitatea şi cinismul „rechinilor“ au avut câştig de cauză în faţa avântului moldovenilor, nedublat însă şi de o sclipire decisivă la finalizare.



Vaslui, stadion „Municipal“, teren bun, spectatori, circa 8.000; au marcat: Voiculeţ (min. 69), Guriţă (min. 85); cartonaş galben: Farmache (min. 70); a arbitrat Lucian Dan (Aiud) - 7; asistenţi, Gheorghe Negoiţă (Brăila) - 7, Horia Bochiş (Dej) - 7; rezervă, Dan Monea (Cluj); observatori, Romeo Paşcu (Braşov), George Ionescu (Bucureşti)



FC Vaslui (antrenor, Mircea Rednic): Huţan (cpt) 6 - Buhuş 6, B. Nicolae 5,5 (min. 73, B. Panait 6), Lăcustă 6, I. Baicu 5,5 - Jovanovic 6,5 (min. 74, Buhăescu 5,5), I. Badea 5,5, Sfârlea 6 - Ad. Mihalcea 6, Bukvic 5 (min. 71, Cursaru 5,5), V. Badea 6,5



FC Farul (antrenor, Momcilo Vukotic): G. Curcă 8 - Farmache 7, Gheară 7,5, Şchiopu 7,5, Paşcovici 7 (min. 67, Voiculeţ 7,5) - Todoran 7 (min. 86, V. Păcuraru), Lungu (cpt) 7, Senin 7, L. Florea 7 - L. Mihai 7 (min. 59, Guriţă 7,5), T. Moldovan 7




Filmul meciului

Min. 3: În urma unui corner, Bukvic trage din 4 m pe lângă l Min. 20: Jovanovic centrează în careu, iar Mihalcea trimite cu capul la colţul scurt, pe lângă l Min. 22: Huţan apără şutul lui L. Mihai din careu, după o combinaţie cu T. Moldovan l Min. 23: Lungu trimite puţin peste din afara careului l Min. 23: Jovanovic întoarce cu capul, dar V. Badea trage mult peste din apropiere l Min. 24: Curcă respinge în bară, iar apoi mingea iese în corner, şutul lui V. Badea de la distanţă l Min. 25: Acelaşi Curcă se opune cu succes şi la şutul lui Jovanovic l Min. 28: Todoran îl deschide excelent pe L. Mihai, însă şeptarul farist nu îl poate învinge pe Huţan l Min. 40: Bombă a lui Şchiopu din lovitură liberă de la 28 m, mingea trece puţin peste l Min. 49: V. Badea l-a întors pe L. Florea în careu şi a tras periculos pe lângă l Min. 64: I. Baicu centrează de pe stânga, iar Jovanovic trimite cu capul peste, din 5 m l Min. 69, 0-1: Voiculeţ trage la colţul lung din careu, după ce Buhuş deviase mingea lui T. Moldovan l Min. 75: Curcă scoate de sub bară balonul trimis de Mihalcea cu capul l Min. 78: Curcă intervine excelent şi în faţa lui Cursaru, aflat în poziţie bună în careu l Min. 85, 0-2: Curcă degajează lung, până la Guriţă, care, unu la unu cu Huţan, înţeapă măiastru mingea din careu l Min. 90+3: Huţan prinde scăriţa încercată de Lungu la 16 m.

Guriţă: „Victorie meritată“

Mihai Guriţă a declarat că victoria Farului a fost meritată şi că îi pare rău că „rechinii“ au îngropat tocmai o echipă din Moldova, pe al cărei patron, Adrian Porumboiu, îl stimează mult.

„Vasluiul şi-a jucat astăzi (n.n. - ieri) ultima şansă. Dar asta e viaţa, ăsta e fotbalul, de aceea e atât de frumos. Prima repriza le-a aparţinut gazdelor, a doua a fost a noastră. Eu nu am fost refăcut în totalitate, după ce m-am confruntat cu crampe la ambele picioare. Dar a fost nevoie de mine, să pun presiune pe fundaşii adverşi, şi m-am descurcat“, a declarat „Gurigol“, ajuns la a cincea reuşită stagională.
Marinof: „Ne-a ieşit jocul“

Lucian Marinof, antrenorul secund al Farului, a remarcat, în principal, jocul bun reuşit de „rechini“. „După un start de retur mai slab, acum ne-a ieşit, în sfârşit, şi jocul. Acesta e lucrul cel mai important. Aveam nevoie ca echipa să intre în formă, pentru că obiectivul nostru e clar - Cupa României. Jucăm fiecare meci din campionat la victorie şi încercăm prin acest partide să ajungem la cel mai înalt nivel la ora returului semifinalei cu FC Naţional. FC Vaslui nu merită să retrogradeze, dar aşa se întâmplă când se aduc mulţi jucători. E nevoie de timp pentru omogenizare“, a afirmat asistentul lui Momcilo Vukotic.

I-au stricat aniversarea lui Rednic

Farul i-a stricat aniversarea antrenorului lui FC Vaslui, Mircea Rednic, care a împlinit ieri 44 de ani. Şi în etapa a 20-a, „rechinii“ au făcut o „victimă“, ieşeanul Romulus Miclea bifând 26 de ani în ziua partidei de la Constanţa. De la Farul, Cosmin Paşcovici va împlini 28 de ani miercuri, când el şi colegii săi întâlnesc FCM Bacău pe teren propriu.
Cuget Liber!

ady51a
12th April 2006, 07:40
„Rechinii“ o sfârtecă şi pe FCM Bacău
Farul întâlneşte, în această seară, la Constanţa, pentru a treia etapă la rând, o echipă din Moldova l Băcăuanii sunt cu un picior în Divizia B, venind pe litoral disperaţi



FC Farul susţine, în această seară, la Constanţa, în etapa a 22-a a Diviziei A, contra lui FCM Bacău, al treilea meci la rând cu o echipă din Moldova. Întâi a fost Politehnica Iaşi, pe teren propriu, după care a urmat FC Vaslui, în deplasare. În ambele confruntări, „rechinii“ au fost victorioşi, reuşind să nici nu primească gol. Elevii lui Momcilo Vukotic, Lucian Marinof şi Ion Răuţă şi-au respectat statutul de favoriţi, arătând şi o creştere de formă evidentă.

Datele problemei stau la fel şi acum. „Rechinii“ întâlnesc o echipă în mare suferinţă, în faţa căreia pornesc, fără dubii, cu prima şansă. După ce i-au băgat în Divizia B, prin succesul din runda trecută, pe răzeşii de la FC Vaslui, constănţenii au ocazia să le atârne o piatră de moară la gât, probabil iremediabil, şi băcăuanilor, a doua formaţie aflată în acest moment pe loc retrogradant.

Cu o a treia victorie la rând în campionat, Farul ar dovedi pe deplin că a depăşit perioada mai puţin fastă de la începutul returului şi că este capabilă de un parcurs constant. Fortificaţi astfel moral şi cu o atmosferă excelentă în lot, „rechinii“ s-ar îndrepta cu toată forţa, netulburaţi de nimeni, spre returul semifinalei de Cupă cu FC Naţional.

Constanţa, stadion „Farul“, astăzi, ora 18, în direct la Naţional TV



FC Farul (antrenor, Momcilo Vukotic): G. Curcă - Farmache, Barbu, Şchiopu, Paşcovici - Guriţă, Lungu, L. Florea - Todoran - L. Mihai, T. Moldovan



FCM Bacău (antrenor, Cristian Popovici): Ignătescu - Codreanu, V. Geamăn, Trofin, Bojescu, Fl. Ganea - M. Doboş, Balauru, Potorac - R. Neagu - M. Tănasă



Arbitrează Andrei Ioniţă; asistenţi, Bogdan Velicu (ambii, din Bucureşti), Irina Mârţ (Botoşani); rezervă, Felix Mihai (Galaţi); observatori, Nicolae Dobrin (Piteşti), Mircea Salomir (Cluj).



Biletele costă 4 lei (la peluze) şi 8 lei (la tribunele I şi II) şi se găsesc la casele de bilete de la stadion



Farului i-a fost redusă penalitatea

Comisia de Apel a Federaţiei Române de Fotbal a admis memoriul înaintat de FC Farul şi a redus penalitatea aplicată clubului constănţean de la 1.500 euro la 700 euro, în urma incidentelor de la partida de acasă, cu Dinamo, din etapa a 18-a. Cealaltă dispoziţie (avertisment) rămâne în vigoare, se arată pe site-ul LPF.

ady51a
12th April 2006, 08:01
“N-au nici o şansă!”

Tehnicianul “marinarilor”, Momcilo Vukotic, spune că elevii săi trebuie să-şi “sufoce” adversarii încă din primul minut pentru a obţine fără emoţii cele trei puncte puse în joc.
După două victorii consecutive, constănţenii au urcat pe locul opt, poziţie ce le asigură deblocarea primelor. Contestat în urmă cu o săptămână de susţinătorii “marinarilor”, antrenorul Momcilo Vukotic respiră uşurat şi pare hotărât să continue seria succeselor. Următoarea victimă pe lista celui poreclit “Colombo” este FCM Bacău, formaţie ce ocupă penultima poziţie în clasamentul la zi al Diviziei A. “Având în vedere situaţia dificilă în care se află băcăuanii, este clar că ei vor veni la Constanţa să nu piardă. Chiar din debutul partidei trebuie să le arătăm că nu au absolut nicio şansă în faţa noastră. Nici să nu se gândească la un rezultat pozitiv în confruntarea de mâine seară (n.r. - această seară)! Trebuie să jucăm foarte agresiv, să facem un presing susţinut, iar când avem mingea, să fim calmi şi să construim cu răbdare acţiunile ofensive. Dacă înscriem, adversarii vor cădea moral şi ne va fi mult mai uşor”, a declarat Momcilo Vukotic. Sârbul a mărturisit că în ultimele zile a vizionat mai multe casete video cu partidele disputate recent de FCM Bacău.


Paşcovici, la aniversare
Fundaşul stânga al dobrogenilor îşi sărbătoreşte ziua de naştere în cantonament. Cosmin Paşcovici (foto, în stânga) împlineşte astăzi 28 de ani. “Pentru mine cel mai frumos cadou ar fi câştigarea celor trei puncte în jocul cu FCM Bacău. Dacă batem şi mâine (n.r. - azi), vom aştepta partidele următoare cu mai mare încredere, iar atmosfera din cadrul lotului se va îmbunătăţi”, ne-a spus jucătorul. De asemenea, meciul cu moldovenii ar putea însemna revenirea în primul “11” a căpitanului “marinarilor”, Ion Barbu, după ce fundaşul s-a accidentat în partida cu Poli Iaşi.
Prosport!

ady51a
16th April 2006, 13:24
Duminică, la Mioveni, FC Argeş - FC Farul

„Rechinii“ le frâng zborul „vulturilor violeţi“
După trei victorii consecutive în Divizia A, fotbaliştii lui Momcilo Vukotic merg în fieful lui Sorin Cârţu hotărâţi să mai bifeze un rezultat pozitiv



După trei victorii la rând în Divizia A, „rechinii“ Farului joacă, duminică, în etapa a 23-a a Diviziei A, pe terenul lui FC Argeş, acolo unde încearcă al patrulea rezultat pozitiv consecutiv. Fariştii sunt optimişti şi privesc cu încredere meciul. Au arătat în ultimul timp o formă bună, iar acum vor să speculeze pasa proastă pe care o traversează piteştenii lui Cârţu, cu doar o victorie în retur, iar în etapa trecută învinşi categoric de „lanterna“ de la acea oră, FC Vaslui. Nu în ultimul rând, FC Argeş, locul 9 în clasament, cu 30 de puncte şi 0 la „adevăr“, faţă de poziţia a şaptea a Farului, cu 35 de puncte şi -1, are şi probleme de efectiv, cea mai importantă fiind a fundaşului central Rohat, eliminat la Vaslui.



„Lupul“ are încredere în elevii săi

„FC Argeş a înregistrat mai multe rezultate proaste în ultimele partide, aşa că acum va încerca să se revanşeze şi să mai strângă puncte. Ne aşteaptă un joc greu, dar am încredere în jucătorii mei. Putem reuşi o nouă partidă bună. Vrem să completăm şirul de până acum al victoriilor cu un alt rezultat pozitiv. Cred că băieţii noştri au motive suficiente să joace în acelaşi mod. Cu meciul de la Piteşti, încheiem, pentru moment, dificilul ciclu cu meciuri din trei în trei zile“, a declarat antrenorul principal al Farului, Momcilo Vukotic.



Fără gol primit de 270 minute

Tehnicianul „rechinilor“ a remarcat, încă o dată, parcursul bun al elevilor săi din ultimele trei etape: „Sunt satisfăcut că băieţii au reuşit trei victorii la rând, în care am înscris cinci goluri şi nu am primit niciunul. Chiar dacă programul a fost încărcat, cu jocuri duminică - miercuri - duminică, jucătorii s-au comportat bine, atât fizic, cât şi mental. În toate aceste meciuri, am punctat numai după pauză, având mereu un ritm bun. Poate că în ultima partidă, cu Bacăul, nu prea am avut prospeţime, fiind puţin obosiţi, dar am găsit puterea mentală de a termina meciul victorioşi“. Vukotic este mulţumit şi de modul în care ajută echipa toţi componenţii lotului: „În ultimele confruntări, au fost mai mulţi titulari care nu au putut fi folosiţi, din pricina accidentărilor sau a cartonaşelor, dar cei care i-au înlocuit şi cei care au intrat pe parcursul meciurilor ne-au ajutat mult. Cu Vasluiul şi cu Bacăul, rezervele au adus chiar victoria. Este foarte important acest aspect“.




Mioveni, stadion „Dacia“, duminică, 16 aprilie, ora 16,30, în direct la Telesport



FC Argeş (antrenor, Sorin Cârţu): Guso - Murgan, Chiţa, Daouda, Bazzi - Prepeliţă, Negoiţă, I. Poenaru - Năstăsie, Bilaşco (cpt), C. Tănasă



FC Farul (antrenor, Momcilo Vukotic): G. Curcă - L. Florea (Farmache), Barbu (cpt), Şchiopu, Paşcovici - Todoran, Voiculeţ, Lungu, Senin - Apostu (L. Mihai), T. Moldovan



Arbitrează Alexandru Deaconu (Bucureşti); asistenţi, Cristian Nica (Ploieşti), Daniel Burloiu (Galaţi); rezervă, Florin Ghimbăşan (Braşov); observatori, Valentin Alexandru (Ploieşti), Constantin Gheorghe (Suceava)


„Cel mai mare pericol vine de la Cârţu“

Mijlocaşul Florin Lungu, al doilea căpitan al Farului, crede că cel mai mare pericol pentru „rechini“ vine de la antrenorul Sorin Cârţu. „Nu cred că trebuie să ne speriem de Prepeliţă, Tănasă sau de oricare alt fotbalist piteştean. După părerea mea, cel mai mare pericol vine din partea lui Sorin Cârţu. Este un antrenor pe care îl admir foarte mult. Dacă va aşeza echipa în teren cum ştie, ne va fi foarte greu. Nu e un avantaj pentru noi că Rohat e suspendat. Poate nici la noi nu va evolua vreun jucător“, a spus Florin. (M.B.)



„E un meci decisiv“

Florin Lungu priveşte partida de duminică ca pe una decisivă, „pentru că ne-am putea asigura locul în primele opt echipe, Piteştiul fiind după noi. De Iaşi am scăpat. Urmează acum meciurile şi cu celelalte contracandidate la aceste poziţii“. „Venim după trei victorii consecutive şi suntem pe un drum bun. Mergem să facem un rezultat bun la Piteşti“, a mai spus Florin.

Întrebat dacă Farul se mai gândeşte la podium, având în vedere că e la trei puncte de locul trei, mijlocaşul de mare travaliu al „rechinilor“ a răspuns: „Ne-am mai gândit la podium şi în tur, dar, după un start bun, a urmat o serie neagră. Acum trebuie să ne gândim doar la următorul meci, iar, dacă rezultatele vor veni, cu atât mai bine“.


Loncharich a părăsit Constanţa

Fotbalistul peruan Gianmarko Loncharich, un fundaş central de 22 de ani care s-a aflat în probe la Farul, a părăsit Constanţa, nefiind oprit de „rechini“. Antrenorul principal Momcilo Vukotic a explicat că „în această perioadă competiţională densă, cu jocuri miercuri - duminică - miercuri, nu am avut timpul şi posibilitatea să-l urmărim cu atenţie pe Loncharich. Nu ne-am putut decide după câteva antrenamente“. Cuget Liber!

Black sea shark
21st April 2006, 19:48
Momcilo Vukotic, antrenorul principal al Farului, a declarat că, împotriva Stelei, va utiliza cea mai bună formulă de echipă, preferând să nu odihnească anumiţi jucători în perspectiva meciului cu FC Naţional, de miercuri, din semifinalele Cupei României.

„Trebuie să ne gândim la fiecare joc separat. Cel mai important este cel care urmează. Aşadar, întâi Steaua, şi apoi FC Naţional. Jocul de sâmbătă este o parte, bună, a pregătirii pentru Cupă. Nu voi odihni pe cineva. Am arătat că putem juca bine şi în condiţiile unui program încărcat“, a spus „Lupul“.

Acesta crede că partida cu Steaua va fi dificilă pentru „rechini“, dar, dacă aceştia vor repeta prestaţiile bune din ultimele patru meciuri, pot spera la un rezultat bun. „Steaua este angrenată în două competiţii dificile, dar, până acum, a demonstrat că poate face faţă cu brio pe ambele fronturi, Cupa UEFA şi campionat. În primul rând, vreau ca jucătorii mei să atingă acelaşi nivel ca în ultimele confruntări. Alături de Rapid, Steaua este cea mai bună echipă din România“, a mai spus Vukotic.

De la Farul, Paşcovici şi Senin se confruntă cu unele probleme medicale, însă nu serioase. Miercuri s-au pregătit separat, dar de ieri se spera că vor reintra în program nor

tchibos
22nd April 2006, 22:30
asta ne este valoarea... suntem jalnici si ce am trait intur la seria de foc vom trai si acum... sper numai sa ne calificam mai departe in Cupa

ady51a
22nd April 2006, 22:41
Meci cu iz de sarbatore. Rezultat previzibil :no:

ady51a
22nd April 2006, 22:41
Meci cu iz de sarbatoare. Rezultat previzibil :no:

OVIDIU 62
22nd April 2006, 23:12
Cred ca in meciul cu STEAUA echipa sa gandit la meciul de cupa.

ULTRAS-CT
23rd April 2006, 00:49
Dap ... si eu cred la fel ! :) Mai important era ca jucatorii sa fie odihniti pentru meciu de miercuri cu National !

tchibos
23rd April 2006, 00:54
o sa vedeti ca si miercuri vor fi la fel de anemici... din pacate... sper sa faca macar un egal sau sa o ia la un gol diferenta si sa mearga mai departe

ady51a
26th April 2006, 10:15
Sâmbătă, arbitrează Lucian Dan

Arbitrul meciului din campionat dintre FC Farul şi FC Naţional, de sâmbătă, din etapa a 25-a a Diviziei A, de la Constanţa, este Lucian Dan, din Aiud. Acesta va fi asistat de Gheorghe Negoiţă (Brăila) şi Nicolae Megheşan (Târnăveni), în vreme ce rezervă este Marius Bocăneală (Galaţi). Meciul începe la ora 18,30.

Klingon
28th April 2006, 02:59
Gheorghe Bosânceanu a dezvăluit că Petre Grigoraş a plecat din cauza jucătorilor.

Amir KIARASH
În ciuda eliminării din Cupă, patronul Gheorghe Bosânceanu merge, în continuare, pe mâna lui Momcilo Vukotic, deşi sârbul pare tentat să renunţe.
PRO: După ce campionatul s-a ratat, echipa a ieşit şi din Cupa României...
BOSANCEANU: Campionatul s-a dus pe mâna arbitrilor. Am pierdut jocurile cu FC Naţional la Bucureşti, cu CFR Cluj la Constanţa, cu Dinamo la fel, şi acum cu Steaua din cauza unor greşeli flagrante de arbitraj. CCA ne-a dat dreptate de fiecare dată, dar ce folos? Noi am rămas cu dreptatea, alţii cu punctele...
PRO: Returul semifinalei cu FC Naţional cum vi s-a părut?
BOSANCEANU: Am făcut cel mai slab joc al sezonului. Atitudinea fotbaliştilor a fost sub orice critică. Au făcut act de prezenţă.
PRO: Veţi renunţa la antrenorul Vukotic?
BOSANCEANU: Aş renunţa la el dacă nu aş avea ce face şi dacă aş vrea să-mi fac o problemă în plus. Aşa însă, voi face tot ce ţine de mine ca să-l păstrez până la finalul campionatului.
PRO: Regretaţi despărţirea de Petre Grigoraş?
BOSANCEANU: Atunci am avut de ales între a scoate din lot trei- patru jucători şi a renunţa la Grigoraş. Am ales a doua variantă şi am dat credit unor fotbalişti care au dovedit că nu meritau asta. Nu au înţeles nimic din gestul meu, iar acum au evoluţii din ce în ce mai penibile.

Paşcovici, exclus din lot!
Înaintea antrenamentului de aseară, Gheorghe Bosânceanu a băgat jucătorii într-o şedinţă. Furios din cauza eliminării din Cupă, patronul le-a dat fotbaliştilor mai multe veşti proaste. Conform unor surse din interiorul clubului, elevii lui Vukotic au primit amenzi între 2.000 şi 8.000 de dolari, iar din cauza evoluţiilor sale neconvingătoare, Cosmin Paşcovici a fost trimis la echipa a doua pe o perioadă nedeterminată. (Larisa CALISTRU)

ProSport

ady51a
1st May 2006, 08:55
Sâmbătă, la Constanţa, FC Farul - FC Naţional 4-0 (1-0)

Meciul care trebuia în Cupă
„Rechinii“ şi-au spălat păcatele pentru meciul ruşinos din semifinalele Cupei României, lucru care sporeşte însă regretul că au ratat atât de uşor finala



Au murit şi au înviat! La trei zile după ce „rechinii“ Farului au părăsit, cu lacrimi în ochi, semifinalele Cupei României, desfiinţaţi de FC Naţional, rolurile s-au inversat. Constănţenii au fost acum călăul, iar bancarii - victima, Farul câştigând cu 4-0 meciul de campionat de sâmbătă, de la Constanţa. Revanşă, fără doar şi poate, pentru eliminarea ruşinoasă din Cupă. Dătătoare de speranţe, dar şi amară. De ce n-aţi jucat aşa şi miercuri? Cu un ochi râdem şi cu altul plângem. După o asemenea victorie, îţi vine să-ţi dai cu pumnii în cap că s-a întâmplat doar în Divizia A, nu şi în Cupă.
Bancarii, nărăvaşi la start

Începutul partidei nu anunţa însă festivalul de goluri al „rechinilor“. Ba, din contră, te ducea cu gândul, mai degrabă, că este o prelungire nefericită a umilinţei din Cotroceni. Naţionalul a intrat tare în meci şi, în primele 25 de minute, a ratat două ocazii foarte mari, prin Mircea Oprea, unul dintre cei care ne făcuse viaţa grea şi la Bucureşti. Curcă a fost însă de fiecare dată extrem de inspirat şi a păstrat scorul egal. Încet-încet, „rechinii“ au pus stăpânire pe joc, dar cu puţine reuşite în faţă, mijlocul jucând slab, cu multe mingi pierdute şi ineficient la construcţie. Pentru ca Farul să intre în avantaj la cabine a fost nevoie de o eroare personală a Naţionalului, fructificată promt de Tibi Moldovan.

Repriza-spectacol

În partea secundă însă, „rechinii“ au zburdat. Pe teren a fost o singură echipă, Farul, care a dat recital şi a descreţit frunţile puţinilor spectatori de pe stadion. Joc dezinvolt, combinaţii rapide şi precise, faze spectacol, goluri cu nemiluita. 2-0, 3-0, 4-0. Cel mai categoric scor din acest campionat şi cele mai multe goluri înscrise într-un meci. „Viitura“ alb-albastră condusă de Todoran, Voiculeţ şi Tibor Moldovan i-a înecat pe bancari, care n-au mai contat după pauză, n-au mai tras nici un şut pe poartă, având doar două ocazii, e drept bunicele, însă tardive, la 3-0, când meciul se încheiase deja.


Constanţa, stadion „Farul“, teren bun, spectatori, circa 600; au marcat: T. Moldovan (min. 37), Todoran (min. 54), Senin (min. 57), Apostu (min. 90); cartonaşe galbene: Todoran (min. 33), Apostu (min. 90), respectiv R. Iancu (min. 16), Tameş (min. 41), Ghindeanu (min. 72); cartonaş roşu: Chiacu (min. 88); a arbitrat Lucian Dan (Aiud) - 7; asistenţi, Gheorghe Negoiţă (Brăila) - 6,5, Nicolae Megheşan (Târnăveni) - 7; rezervă, Marius Bocăneală (Galaţi); observatori, Doru Neagu, George Ionescu (ambii, din Bucureşti)



FC Farul (antrenor, Momcilo Vukotic): G. Curcă 7,5 - Farmache 6, Barbu (cpt) 7, Şchiopu 7, L. Florea 6,5 - Voiculeţ 7,5, Păcuraru 6,5, Senin 7 (min. 83, Gheară) - Guriţă 6,5 (min. 78, V. Gheorghe), Todoran 8,5 - T. Moldovan 8 (min. 62, Apostu 7)



FC Naţional (antrenor, Cristiano Bergodi): Stanev 5,5 - Ghindeanu 5, Săpunaru 5,5, Mehmedovic 5,5, Panc 5,5 - R. Iancu 5 (min. 65, D. Marin 5), Ov. Herea 5,5, Tameş 5 (min. 59, Chiacu 4), M. Oprea 6,5 - Bundea (cpt) 6 - Griffiths 4,5 (min. 68, O. Chihaia 6)




Filmul meciului

Min. 7: M. Oprea a pătruns pe partea dreaptă, a rămas singur cu G. Curcă, dar portarul Farului a respins excelent în corner l Min. 14: Voiculeţ a tras din afara careului, a reţinut Stanev l Min. 26: Bundea i-a pasat lui M. Oprea în careu, dar acesta nu l-a putut învinge nici acum pe Curcă l Min. 37, 1-0: T. Moldovan i-a furat mingea lui Tameş în apropierea careului bancar, a pătruns şi a înscris cu un şut la colţul lung l Min. 49: Şut al lui T. Moldovan peste poartă l Min. 54, 2-0: Voiculeţ i-a pasat lui Todoran în careu, acesta a tras, portarul a respins, mingea i-a revenit faristului, care a înscris în poarta goală l Min. 57, 3-0: Acţiune a lui Todoran în careu, pasă la T. Moldovan, acesta prelungeşte la Senin, care marchează din apropiere l Min. 65: Stanev respinge în corner mingea şutată de Todoran l Min. 74: O. Chihaia a tras periculos, puţin pe deasupra porţii, de la distanţă l Min. 78: M. Oprea i-a pasat lui D. Marin în careu, iar acesta nu a nimerit ţinta din poziţie favorabilă l Min. 90, 4-0: Apostu a marcat cu capul din careu, în urma unui corner executat de Todoran. (M.B.)








„Înfrângerea din Cotroceni, un accident“

Gheorghe Bosînceanu, preşedintele consiliului director al FC Farul, a declarat că rezultatul din meciul de sâmbătă a dovedit că ce s-a întâmplat în Cupa României a fost un accident. „Mergem mai departe. Este bine că am câştigat, ceea ce demonstrează că înfrângerea din Cupa României a fost un simplu accident. Victoria nu este rezultatul amenzilor şi al măsurilor disciplinare luate“, a spus înaltul oficial farist, care a mai arătat că „obiectivul nostru e acum Cupa UEFA-Intertoto“.









Apostu i-a dedicat golul mamei sale

Bogdan Apostu i-a dedicat golul înscris mamei sale, Maria, care, săptămâna aceasta, îşi serbează ziua de naştere. Atacantul Farului a avut scris pe maieu „Pentru mama“, mesaj pe care l-a arătat stadionului, ridicând tricoul, după ce a punctat, gest pentru care a şi primit însă cartonaş galben. „Este pentru prima dată când îi dedic un gol mamei. Ca şi la reuşitele din meciul cu FCM Bacău, şi acum am simţit că voi marca“, a declarat Bogdan, pentru „Cuget Liber“.







Liviu Mihai II, pe bancă

Tânărul mijlocaş al Farului Liviu Mihai II (18 ani), internaţional de juniori, s-a aflat în premieră pe banca tehnică a „rechinilor“ la un meci de Divizia A. Liviu a mai făcut parte din lotul Farului pentru un meci oficial anul trecut, la Mogoşoaia, în Cupa României, cu Jiul, când a rămas de asemenea pe bancă. Faristul a purtat acum numărul 27, cel care i-a aparţinut în tur lui Senin.

„Cea mai bună partidă din retur“

Momcilo Vukotic, antrenorul principal al Farului, a declarat, la conferinţa de presă, că „rechinii“ au reuşit cel mai bun meci din retur, dar că ar fi preferat ca elevii săi să joace aşa în semifinalele „Cupei“. „Nici acum, la trei zile distanţă, nu pot înţelege cum de am evoluat aşa prost miercuri. A fost cel mai important meci al nostru, dar am avut cea mai proastă prestaţie din ultima perioadă“, a spus „Lupul“. Succesul de acum, „unul important pentru noi“, vine să repare atmosfera proastă care se instaurase la echipă după eşecul din Cupă şi le dă moral „rechinilor“ pentru meciurile viitoare. „Îmi felicit jucătorii pentru acest meci foarte bun şi pentru rezultatul excelent. Am pierdut şansă de a juca finala Cupei României, dar ne-a rămas Cupa UEFA - Intertoto. Vom încerca să ne calificăm în această competiţie“, a mai spus Vukotic.
Bergodi, mitraliat de „rechini“

Partida de sâmbătă seară a fost prima în care FC Naţional a primit patru goluri cu Cristiano Bergodi pe banca tehnică. Italianul a spus că echipa sa a reuşit o primă repriză favorabilă, dar după pauză nu a mai jucat bine în apărare. „Am făcut o primă parte bună, cu două-trei ocazii clare. Păcat că în partea secundă echipa a fost puţin dezorganizată, nu s-a mai concentrat şi a comis erori. Nu mi-a plăcut deloc cum am jucat în apărare după pauză. Farul a reuşit o a doua repriză foarte bună, dar în primele 45 de minute au fost momente care au amintit de meciul din Cupă, pentru că am avut trei ocazii bune, interval în care Farul nu s-a arătat periculoasă“, a declarat Bergodi.
Cuget Liber!

ady51a
5th May 2006, 12:18
Jucătorii Farului sunt conştienţi de forţa giuleştenilor, pe care îi respectă, dar au mare încredere că pot pleca neînvinşi din Bucureşti



Momcilo Vukotic, antrenorul principal al Farului, a apreciat că, în meciul pe care „rechinii“ îl vor susţine, duminică, la Bucureşti, contra Rapidului, în Divizia A, giuleştenii sunt favoriţi, dar constănţenii sunt capabili de a scoate un rezultat bun. „Lupul“ vrea ca, în partidele care urmează în campionat, cu Rapid, Poli Timişoara şi Gloria, elevii săi să obţină scoruri favorabile, pentru a-şi păstra şansele de calificare în Cupa UEFA-Intertoto, noul obiectiv al clubului.

„Rapid este o echipă foarte puternică. Are ambiţia de a termina prima campionatul. Dovedeşte o mare stabilitate a jocului şi a rezultatelor. Are fotbalişti foarte buni şi a jucat remarcabil, atât în România, cât şi în Europa. Cu siguranţă, va fi un meci dificil. Respectăm Rapidul, dar trebuie să facem totul pentru un rezultat bun“, a declarat Vukotic, la conferinţa de ieri a Farului, la care au mai participat mijlocaşul Dinu Todoran şi atacantul Bogdan Apostu.



Adversarul e tare, concentrarea - la fel

Tehnicianul farist crede că sunt toate şansele ca Farul să reuşească un meci mare în Giuleşti, pentru că „jucătorii noştri vor să-şi demonstreze valoarea contra unei echipe bune ca Rapidul, vor să arate că sunt destul de puternici pentru a-şi măsura forţele cu giuleştenii“. „Când băieţii sunt motivaţi şi concentraţi, bine pregătiţi psihologic, jucăm bine şi ne putem aştepta la rezultate bune“, a spus „Lupul“.

Dacă fariştii vor juca la fel ca în partida cu FC Naţional, din campionat, sau măcar pe aproape, nu se poate să nu reuşească. Sistemul de joc, ce şi-a dovedit utilitatea în ultima confruntare oficială, nu va suferi modificări pentru meciul din Giuleşti.



Vrea continuitate

„Lupul“ vrea ca „rechinii“ să aibă continuitate, iar atunci când străbat o perioadă fastă, să se aştepte la meciuri şi rezultate favorabile la rând. „Problema este că, uneori, când echipa e în vârf de formă, nu ştii la ce să te aştepţi în jocurile următoare. Vreau să schimbăm aceasta. Când echipa e în formă, să păstrăm acest nivel o perioadă cât mai lungă. Nu să joci 2-3 meciuri bune şi apoi să faci meciuri proaste. Aştept să se întâmple aşa până la finalul campionatului“, a punctat Vukotic, care a vorbit cu „rechinii“ despre cele două meciuri cu FC Naţional: „În confruntarea din campionat, jucătorii au arătat că au forţa fizică şi mentală ca, după un meci şi un rezultat proaste (cum a fost în Cupă), să facă, imediat, cel mai bun meci al nostru din campionat şi cel mai bun rezultat. Le-am spus jucătorilor: este necesar să avem această formă bună şi în următoarele trei meciuri, să obţinem rezultate, prin care să ne păstrăm şansele la Cupa UEFA-Intertoto. Am ratat şansa Cupei României, dar avem un alt obiectiv acum şi încercăm să nu ratăm şi această oportunitate“.
Cuget Liber!

tchibos
5th May 2006, 17:13
meciul cu rapidul ar putea fi o proba pentru Farul... Rapidul va fi la fel de motivat ca si in finala cupei si daca adormitii de la Farul ar fi trecut de national ar fi intalnitpe Rapid.... dupa parerea mea nu avem nici cea mai mica sansa

ady51a
8th May 2006, 00:01
1. G. CURCĂ – 6. Gheară, 3. I. BARBU, 5. ŞCHIOPU, 20. L. FLOREA – 17. TODORAN, 16. PĂCURARU, 14. VOICULEŢ, 10. SENIN – 11. GURIŢĂ, 23. T. MOLDOVAN
Antrenor: Mumcilo Vukotic


Mare bila alba pt Momcilo Vukotic ( /hello ) ca a inceput meciul fara Farmache titular si a recurs cu orice risc (exista oare risc mai mare decat Farmache pe dreapta:evil: ) cu Ion Barbu fundas drepata si cu Gheara pe fundas central.
Oare a citit si el forumul nostru? :) :D /hello

O mica bina neagra pentru ca l-a introdus pe parcurs, in min 58 in locul lui Gurita :headbang:

Rechinul Ucigas
8th May 2006, 01:25
Miraculosul Curcă

Portarul Farului a avut o evoluţie de senzaţie, aseară, în Giuleşti, la 0-0 cu Rapid, scoţând, printre altele, trei goluri ca şi făcute. Sacrificiul „rechinilor“ şi excelentul lor joc tactic le-a adus un punct mare


„Rechinii“ Farului au avut, aseară, în meciul de pe terenul Rapidului, care a încheiat etapa a 26-a a Diviziei A, o evoluţie de pus în ramă. Cu un joc fără greşeală, la sacrificiu şi excelent interpretat tactic, constănţenii au făcut 0-0, scoţând un punct mare în deplasare în lupta lor pentru calificarea în Cupa UEFA-Intertoto. Ceea ce au realizat fariştii este cu atât mai important cu cât au ţinut în şah o echipă a Rapidului care, transformată, peste noapte în principala favorită la titlu, după eşecul Stelei la Bistriţa, nu avea voie sub nicio formă să rateze victoria.

Visul frumos al giuleştenilor s-a transformat însă într-un coşmar după ce au dat ochii cu „rechinii“. Elevii lui Momcilo Vukotic, Lucian Marinof şi Ion Răuţă, din rândurile cărora a strălucit George Curcă, imbatabil în poartă, au fost de netrecut. Rapidul a dominat marea majoritate a timpului, însă nu a reuşit să străpungă o defensivă de oţel a Farului, pe a cărei parte dreaptă a început ca titular Barbu, mutare-surpriză care s-a dovedit însă bună. Iar când, totuşi, gazdele s-au aflat în faţa golului, a intervenit, magistral, Curcă.

Aceasta a fost imaginea meciului, cu Rapidul la conducere şi cu Farul apărându-se ireproşabil şi încercând să surprindă pe contraatac. „Rechinii“ au închis toate culoarele, mijlocaşii laterali Voiculeţ şi Todoran au ajutat mult, Gheară şi Şchiopu, iar, mai apoi, de la intrarea lui Farmache, şi Barbu, nu au lăsat nimic să treacă pe zona centrală a defensivei, iar la mijlocul terenului a fost multă mişcare (cu folos) şi o bună densitate. Chiar dacă s-au apărat preponderent, „rechinii“ au avut o evoluţie curată, plăcută, fără mingi bubuite şi trageri de timp. Un joc defensiv ireproşabil. Iar pe final, „rechinii“ era să dea şi lovitura, când T. Moldovan s-a aflat într-o situaţie favorabilă.

Marian BOCAI





A debutat Marius Soare

Tânărul mijlocaş dreapta Marius Soare (19 ani) a disputat, aseară, primele sale nouă minute în Divizia A în tricoul Farului (patru din timpul regulamentar de joc, cinci de prelungire). Soare a fost coleg de echipă la juniorii „rechinilor“ cu Vasilică Păcuraru, un obişnuit de acum al primului „11“, ambii fiind antrenaţi la grupa 1987 de Sevastian Iovănescu. (M.B.)

ady51a
11th May 2006, 12:33
Victor Stănişteanu, arbitru la Farul - Poli

Arbitrul care va conduce meciul FC Farul - Politehnica Timişoara, de sâmbătă, 13 mai, din etapa a 27-a a Diviziei A, este Victor Stănişteanu (Buzău). Acesta va fi asistat de bucureştenii Nicolae Marodin şi Adrian Vidan, în vreme ce rezervă este un alt „cavaler“ din capitală, Mihai Ene. Prestaţia arbitrilor va fi monitorizată de Mircea Neşu, din Oradea, iar supravegherea aspectelor organizatorice ale confruntării îi revine lui Romeo Paşcu, din Braşov. Meciul începe la ora 17. Biletele costă 4 lei (la peluze) şi 8 lei (la tribunele I şi II).

ady51a
11th May 2006, 23:55
Momcilo Vukotic a declarat că, pentru sâmbătă, îi are apţi de joc pe Liviu Mihai şi Todoran, care revin astfel în lot. Atacantul s-a refăcut după accidentarea la umăr din partida cu Steaua, din cauza căreia a pierdut ultimele trei meciuri oficiale ale „rechinilor“ (în Cupă şi campionat), în vreme ce fundaşul stânga a fost reprimit de la echipa a doua, unde fusese trimis din cauza unor abateri disciplinare.
Cuget Liber!

ady51a
12th May 2006, 23:28
Fariştii luptă pentru Intertoto cu echipa lui Gică Hagi, aflat la primul său meci ca adversar al Farului, pe stadionul pe care a învăţat să joace fotbal



Jucătorii Farului întâlnesc, sâmbătă, pe teren propriu, în etapa a 27-a a Diviziei A, Politehnica Timişoara, într-un meci deosebit de important pentru ambele combatante. Atât „rechinii“, cât şi bănăţenii luptă pentru calificarea în Cupa UEFA-Intertoto, iar această partidă înseamnă, pentru Farul, în cazul unei victorii, distanţarea la şase puncte de Poli (şi scoaterea acesteia din cursă), iar pentru oaspeţi, în cazul unui rezultat pozitiv, apropierea de constănţeni şi menţinerea vii a speranţelor pentru atingerea Europei. Nu în ultimul rând, disputa îi prilejuieşte celui mai bun fotbalist român al tuturor timpurilor, Gică Hagi, managerul general al lui Poli, sosirea în premieră, într-un meci oficial, ca adversar al Farului, pe stadionul pe care a învăţat primii paşi în fotbal.

Chiar dacă îi acordă „Regelui“ respectul cuvenit unei mari personalităţi, care, pe deasupra, este şi din Constanţa, „rechinii“ se gândesc numai la victorie, care i-ar apropia şi mai mult de obiectivul fixat. Până la urmă, partida de sâmbătă este un simplu meci de campionat, care trebuie câştigat. Asta cu atât mai mult cu cât forma pe care o străbat cele două formaţii (în ultimele nouă întâlniri, Poli nu a câştigat decât o dată, pe 15 aprilie, iar Farul vine după două rezultate impresionante în campionat), îi îndreptăţeşte pe elevii lui Momcilo Vukotic, Lucian Marinof şi Ion Răuţă să se arate optimişti în privinţa victoriei.

Constanţa, stadion „Farul“, sâmbătă, 13 mai, ora 17, în transmisiune directă la TVR 2

FC Farul (antrenor, Momcilo Vukotic): G. Curcă - Farmache, Barbu (cpt), Şchiopu, L. Florea - Todoran, Voiculeţ, Păcuraru, Senin - Guriţă, T. Moldovan

Politehnica (manager general, Gheorghe Hagi): M. Popa - Olah, McKain, Cânu, Emeghara - Ov. Petre (cpt), Naidin, Izvoranu - Gluscevic, Bălace - G. Bucur

Arbitrează Victor Stănişteanu (Buzău); asistenţi, Nicolae Marodin, Adrian Vidan; rezervă, Mihai Ene (toţi, din Bucureşti); observatori, Mircea Neşu (Oradea), Romeo Paşcu (Braşov)

Biletele costă 4 lei (la peluze) şi 8 lei (la tribunele 1 şi 2), găsindu-se la casele de bilete de la stadion
Cuget Liber!

ady51a
13th May 2006, 08:34
Avancronica GSP

ady51a
18th May 2006, 12:33
La Reghin, arbitrează Teodor Crăciunescu

Partida Gloria Bistriţa - FC Farul, din etapa a 28-a a Diviziei A, va fi arbitrată de Teodor Crăciunescu (Rm. Vâlcea). Asistenţii partidei sunt Nicolae Megheşan (Târnăveni) şi Dorin Mudura (Oradea). Rezervă a fost delegat Iosif Biro (Mediaş), iar ca observatori vor oficia Doru Neagu (Bucureşti) şi Ioan Igna (Timişoara). Partida se desfăşoară pe stadionul „Municipal“ din Reghin (arena Gloriei fiind în proces de modernizare), vineri, de la ora 17, urmând a fi transmisă în direct de Telesport.

Guriţă pune meciul cu Poli în ramă

Mihai Guriţă a fost de neoprit în Farul - Poli Timişoara 4-2. Un gol, trei pase decisive (deci a contribuit la toate reuşitele „rechinilor“) şi o risipă de energie incredibilă pentru vârsta sa, 33 de ani. Întrebat dacă acest meci a fost cel mai bun al său de când este la Farul (din returul sezonului 2003/2004), Guriţă a declarat, pentru „Cuget Liber“: „A fost una dintre cele mai reuşite partide ale mele la Constanţa. Sper ca şi în continuare, în lupta pentru Cupa UEFA-Intertoto, să o ţin la fel“. Despre confruntarea cu Gloria, „Gurigol“ ne-a spus: „Ne aşteaptă un joc foarte greu, pe teren neutru, la Reghin, dar noi sperăm să venim de acolo cu un rezultat pozitiv, interesându-ne în primul rând victoria. Avem un obiectiv, pe care sperăm să-l îndeplinim până pe 5 iunie“.
Cuget Liber!

ady51a
18th May 2006, 23:02
Numai colectiv poţi izbândi

„Cu trei meciuri înainte de finele campionatului, ne aflăm pe locul cinci, iar ţinta noastră este să ne păstrăm această poziţie şi să încheiem sezonul cu succes. Nu avem un program uşor, două meciuri afară şi unul acasă, dar ultimele rezultate înregistrate şi forma echipei ne dau speranţe că ne putem atinge scopul. Meciul cu Bistriţa va fi dificil. Ardelenii alcătuiesc o echipă serioasă şi, fără îndoială, va trebui să jucăm cu adevărat bine pentru a realiza un scor pozitiv. Pentru mine este important că străbatem o perioadă de formă ridicată. Sper ca jucătorii să repete prestaţiile din ultimul timp şi să facă totul pentru a încheia partida neînvinşi“, a declarat antrenorul principal farist Momcilo Vukotic.

Întrebat dacă „rechinii“ pot termina campionatul şi pe poziţia a patra, de care sunt despărţiţi de patru puncte, „Lupul“ a arătat: „Eu vorbesc de ce depinde de noi. Suntem pe cinci şi, dacă luăm destule puncte, ne putem păstra poziţia. Nu poţi vorbi când rezultatele depind şi de alţii“.

Antrenorul sârb a subliniat spiritul colectiv de care au dat dovadă fariştii în ultimele partide şi lupta lor din teren. „Aţi văzut, doar colectiv poţi izbândi. Sperăm să fie la fel şi în continuare. În ultimele partide, am avut multă mişcare în teren şi ne-am impus de multe ori în partea secundă“, a mai spus Vukotic.



Avantajul terenului neutru

Şi doi dintre farişti, căpitanul Ion Barbu şi tânărul mijlocaş Vasilică Păcuraru, s-au arătat încrezători că pot obţine un rezultat bun în fieful Gloriei.

„Acolo unde a pierdut Steaua sperăm să câştigăm noi. Toate meciurile de până acum au fost dificile şi la fel vor fi şi cele care au mai rămas. La Reghin, sperăm să facem un meci bun şi să luăm cele trei puncte puse în joc. Este un avantaj pentru noi că se joacă pe teren neutru. Putem trece şi de Dinamo în clasament. Matematic, sunt şanse, aşa că totul e posibil“, a arătat Barbu. Păcuraru a spus: „Contra Gloriei, vom avea o partidă grea, însă mergem să batem, pentru a încerca să ne asigurăm locul calificant în Cupa UEFA-
Intertoto“.

Reghin, stadion „Municipal“, astăzi, ora 17, în transmisiune directă la Telesport

Gloria (antrenor, Ioan Ovidiu Sabău): Albuţ - Arbănaş, D. Matei, A. Rus, Aştilean - Păcurar, Abrudan, Mureşan, Pădureţu - Negrean (cpt), Târnăvean
FC Farul (antrenor, Momcilo Vukotic): Curcă - Barbu (cpt), Gheară, Şchiopu, Paşcovici - Voiculeţ, Păcuraru, Senin - Guriţă, Todoran - T. Moldovan


Arbitrează Teodor Crăciunescu (Rm. Vâlcea); asistenţi, Nicolae Megheşan (Târnăveni), Dorin Mudura (Oradea); rezervă, Iosif Biro (Mediaş); observatori, Doru Neagu (Bucureşti), Ioan Igna (Timişoara)

Farmache şi Florea absenţi, revine însă Lungu

Fundaşii laterali ai Farului, Farmache (dreapta) şi L. Florea (stânga), nu vor juca nici în partida de la Reghin, ambii din pricina unor probleme medicale. Farmache a scăpat de necazurile cu amigdalele, care l-au împiedicat să evolueze în disputa cu Poli Timişoara, dar, după aceea, la un antrenament din această săptămână, i-a recidivat o accidentare mai veche de la gleznă.

În cazul lui Florea, este vorba de ruptura fibrilară de la piciorul stâng, suferită tot la o şedinţă de pregătire. Laurenţiu a început alergările uşoare, dar nu este refăcut. În lotul de 18 care a plecat, ieri, cu avionul, spre Tg. Mureş (iar de acolo, cu autocarul, la Reghin) a fost inclus însă Florin Lungu, reprimit la prima echipă după ce fusese retrogradat la formaţia secundă.
Cuget liber!

ady51a
19th May 2006, 23:12
„Rechinii“ nu au obţinut victoria care i-ar fi calificat în Cupa UEFA-Intertoto, după ce au ratat numeroase situaţii importante de gol



Echipa care va reprezenta România în Cupa UEFA-Intertoto se va stabili după runda a 29-a a Diviziei A, ultima care contează în desemnarea formaţiei din ţara noastră în competiţia europeană. FC Farul avea ocazia să-şi câştige acest drept încă de vineri, din etapa a 28-a a campionatului, când a jucat, la Reghin, pe terenul Gloriei Bistriţa, însă eşecul „rechinilor“ cu 0-1 (0-1), în condiţiile în care aceştia, ca să clarifice lucrurile cu o etapă înainte de termenul-limită, aveau nevoie numai de victorie, a amânat verdictul pentru etapa viitoare, în care trebuie să învingă Oţelul, la Constanţa.

În meciul de la Reghin, „rechinii“ au ratat o sumedenie de ocazii importante, mult mai multe decât gazdele şi, categoric, nu numai că nu merita să piardă, dar era firesc să se şi impună. Farul a ratat de opt ori (câte patru faze în fiecare repriză), din toate poziţiile, inclusiv la 0-0, recordmanul primei părţi a meciului fiind Moldovan. Gloria a avut ceva oportunităţi de a puncta în prima repriză, când a şi marcat, de altfel. După pauză, s-a arătat cât de cât periculoasă în primele 10 minute, după care s-a baricadat în apărare, încercând să apere rezultatul. Farul a asediat careul excelentului Albuţ, însă nu a avut mai mult noroc decât în prima parte, irosind, până la finele celor cinci minute de prelungire, alte situaţii mari.
„Mingea nu a vrut să intre în poartă“



Atacantul farist Tibor Moldovan a pus înfrângerea „rechinilor“ pe seama ghinionului. „Am avut multe ocazii, dar vedeţi cum e, sunt zile în care mingea pur şi simplu nu vrea să intre în poartă. Ţin să felicit echipa gazdă, pentru că s-a dăruit cu adevărat“, a declarat Moldovan. Potrivit acestuia, finalul de campionat nu a adus o stare de automulţumire în rândul constănţenilor. „Nici vorbă de aşa ceva. Suntem în continuare motivaţi, întrucât vizăm locul de Cupa UEFA-Intertoto şi sperăm să-l prindem“, a mai spus Moldogol. Antrenorul Gloriei, Ioan Ovidiu Sabău, a precizat: „Am dovedit caracter, cum, de altfel, s-a întâmplat şi în restul meciurilor de până acum. Farul, o echipă puternică, cu jucători valoroşi, ne-a pus în dificultate, în condiţiile în care nici nu am jucat acasă, dar, chiar şi aşa, cred că victoria noastră este meritată“.
Cuget Liber!

ady51a
22nd May 2006, 23:43
l O hepatită (anul trecut) şi o accidentare la picior (acum) l-au împiedicat pe mijlocaşul farist să onoreze două dintre convocările la echipa reprezentativă de tineret

Mare ghinion are Claudiu Voiculeţ, puternicul mijlocaş de 21 de ani al Farului, când este vorba de echipa naţională de tineret. Din trei convocări de până acum, două le-a ratat din pricina problemelor medicale.

Prima dată a fost anul trecut, când, după o perioadă foarte bună la Farul (devenise titular şi înscrisese chiar, la Piteşti) şi după o atentă monitorizare, selecţionerul Florin Marin se hotărâse să-l convoace, în premieră, pentru un meci de verificare. Claudiu se îmbolnăveşte însă de hepatită şi iese pentru jumătate de an din circuit. Revine însă cu succes, iar „Flocea“, care nu l-a uitat, îl chemă iar. De data aceasta, lucrurile sunt în regulă şi micul „rechin“ bifează prima sa jumătate de oră sub tricolor, în meciul amical contra Turciei, de la Ankara, pierdută de români cu 0-2.

De atunci, Voiculeţ a jucat din ce în ce mai bine, a dat goluri (3) şi pase de gol la Farul, lucruri care nu aveau cum să nu-l lase indiferent pe Florin Marin, care l-a inclus pe constănţean printre tricolorii chemaţi, miercuri, 24 mai, la ora 12, la Academia de Fotbal Mogoşoaia, pentru revanşa cu Turcia, de pe 27 mai, de la Bucureşti. Claudiu nu va putea, însă, nici acum să onoreze convocarea.



Are fisură la degetul mare

Necazul i se trage din meciul de la Reghin, contra Gloriei Bistriţa (0-1), când a suferit o fisură la degetul mare al piciorului drept. Voiculeţ nu numai că va pierde meciul România - Turcia, dar nu va putea fi folosit nici în disputa Farul - Oţelul, de la finele săptămânii viitoare, meci capital pentru „rechini“ în încercarea lor de a se califica în Cupa UEFA-Intertoto.

Claudiu a declarat, pentru „Cuget Liber“, că accidentarea sa a survenit în debutul partidei, prin minutul 10, când un adversar (nu a reţinut cine), la un duel, i-a venit cu talpa direct pe picior. Avem astfel explicaţia reprizei nereuşite a lui Claudiu (a fost schimbat la pauză, cu Lungu), el evoluând aşadar accidentat. După schimbare, Voiculeţ a fost dus cu salvarea la spitalul din Reghin, radiografia efectuată arătând că a suferit o fisură.

În privinţa convocării la lot, Petre Comăniţă, directorul tehnic al Farului, l-a înştiinţat pe Florin Marin că Voiculeţ este accidentat şi că nu va putea veni. Ieri, jucătorul a efectuat o nouă radiografie, acasă, la Târgovişte, rezultatul ei urmând să fie trimis ca dovadă la echipa naţională. Voiculeţ se simţea şi ieri rău, având degetul umflat şi dureri la mers.



Şchiopu, o nouă ruptură musculară

Din nefericire, Voiculeţ nu este singurul farist accidentat serios în meciul de pe terenul Gloriei Bistriţa. Şi experimentatul fundaş central Cristi Şchiopu are necazuri, după ce a suferit o ruptură musculară la cvadricepsul piciorului drept, într-o zonă apropiată de cea afectată de ruptura de anul trecut, din partida de la Constanţa cu CFR Cluj. Schimbat şi el, vineri (în minutul 83), din cauza accidentării, Şchiopu s-a întors la Constanţa, iar ieri dimineaţă a efectuat o radiografie, care a confirmat cele bănuite: ruptură musculară. Fundaşul va trebui să ia o pauză de cel puţin două săptămâni, deci nici el nu va putea juca contra Oţelului. După ce a aflat ce are, Şchiopu a plecat acasă, la Fălticeni, unde va începe prima parte a programului de recuperare, cu suport medicamentos şi fizioterapie.
Cuget Liber!

Black sea shark
27th May 2006, 11:15
intr-un reti\ur in care obiectivele au cazut rand pe rand, salvarea returului poate fi calificarea in Intertoto

ady51a
31st May 2006, 09:04
FARUL Constanta - OTELUL Galati
Stadion: FARUL (Constanta)
03.06.2006, ORA 17.00

A: MARTIS MARIUS (FOCSANI)
A1: RADU IULIAN (BUCURESTI)
A2: VELICU BOGDAN (BUCURESTI)
R: AVRAM MARIUS (BUCURESTI)

ady51a
1st June 2006, 12:16
Farul va beneficia la capitala partidă cu Oţelul, de sâmbătă, de aproape toţi jucătorii, cei cu semnul întrebării refăcându-se

Veşti bune din tabăra Farului în perspectiva meciului cu Oţelul. Partida de sâmbătă, de la Constanţa, a devenit cea mai importantă a sezonului pentru „rechini“, care, în eventualitatea obţinerii victoriei, îşi câştigă dreptul de a evolua în Cupa UEFA - Intertoto, aceasta în eventualitatea că Dinamo nu se va înscrie şi ea în întrecere.

Cele trei puncte le sunt indisolubile, aşadar, fariştilor, însă, cu puţin timp în urmă, existau ceva emoţii în privinţa unora dintre oamenii de bază, care puteau rata meciul, din pricina problemelor medicale. Incertitudinea a dispărut însă şi, cu excepţia lui Cristi Şchiopu, care, în partida de la Reghin, de pe terenul Gloriei Bistriţa, a suferit o ruptură musculară, şi este absent cert, Farul va putea beneficia sâmbătă de jucătorii care erau cu semnul întrebării.



Voiculeţ nu a avut fisură

Cele mai mari probleme le-a ridicat, la început, mijlocaşul Claudiu Voiculeţ. În aceeaşi confruntare de la Reghin, acesta a fost schimbat la pauză, iar primul verdict medical, în urma unei radiografii efectuate la spitalul din localitate, a indicat o fisură la degetul mare al piciorului stâng. Examenele medicale ulterioare au infirmat acest diagnostic, Voiculeţ suferind doar o decolare a cartilajului articular de la acelaşi deget.

Chiar dacă a pierdut meciul amical cu Turcia al echipei naţionale de tineret, Claudiu s-a refăcut (după cinci zile de pauză) şi participă deja în regim normal la antrenamente. Este apt de joc pentru confruntarea cu Oţelul.

Şi Todoran poate fi folosit în partida de sâmbătă. Mijlocaşul ofensiv s-a ales cu un hematom postraumatic pe faţa dorsală a piciorului în meciul cu Gloria, dar a trecut cu bine peste el. În sfârşit, Farmache şi Florea, ţinuţi pe bancă la ultimele meciuri ale echipei de probleme musculare, şi-au revenit şi ei. Probleme cu cartonaşele nu sunt.



Antrenamente numai după-amiaza

„Rechinii“ au bifat a treia zi de pregătire din această săptămână, toate şedinţele desfăşurându-se după amiaza. Luni, fotbaliştii s-au pregătit pe terenul secund, de la ora 18, marţi au lucrat pe arena principală (o oră mai devreme), iar ieri, tot de la 17, s-au întors din nou pe Farul II. Astăzi, îi va găzdui tot Farul I (ora 17), la finele sesiunii de pregătire fariştii urmând a intra în cantonament, iar vineri este programat ultimul antrenament înaintea partidei, de la ora 17, pe terenul doi.
Cuget Liber!

ady51a
1st June 2006, 23:18
„Avem şanse mari să batem Oţelul“

Florentin Chiforeanu, directorul executiv al Farului, crede că meciul cu gălăţenii va fi câştigat de cine va dovedi maturitate şi mai puţin entuziasm tineresc

Florentin Chiforeanu, directorul executiv al FC Farul, este optimist în privinţa partidei pe care „rechinii“ o vor disputa, sâmbătă, la Constanţa, împotriva Oţelului, în penultima etapă a Diviziei A. Solicitat de „Cuget Liber“ să ofere un pronostic la o confruntare pe care, dacă o câştigă, Farul se califică automat în Cupa UEFA-Intertoto, indiferent ce va face FC Naţional, în aceeaşi rundă, acasă la Dinamo, Chiforeanu a spus: „Avem şanse mari să învingem“. Oficialul farist îşi argumentează aprecierea prin aceea că Oţelul, marcată de ambiţia antrenorilor săi, Petre Grigoraş şi Marian Dinu (foşti la Farul), de a obţine cu orice preţ un rezultat bun, ar putea dovedi mult entuziasm, pe care „rechinii“ l-ar putea specula. „Dintr-un anumit punct de vedere, desfăşurarea meciului de sâmbătă e previzibilă. Oţelul este pregătită de un colectiv tehnic care a antrenat înainte Farul. Bineînţeles că partida va fi marcată de ambiţia acestora de a dovedi ceva. Cred că aceasta va fi cheia partidei. Cine va dovedi maturitate şi mai puţin entuziasm tineresc va avea de câştigat“, a detaliat Florentin Chiforeanu.



Vukotic a mers pe întărirea coeziunii

Întrebat dacă atingerea de către Farul a Cupei UEFA-Intertoto este echivalentă cu menţinerea lui Momcilo Vukotic pe banca tehnică, directorul executiv al „rechinilor“ ne-a răspuns: „Această problemă este atributul consiliului director, dar, din considerentele care stau la îndemâna noastră, a mea, ca director executiv, sunt întrunite toate condiţiile pentru a continua colaborarea cu el“.

Despre modul în care tehnicianul sârb şi-a pus amprenta pe jocul echipei, Chiforeanu a precizat: „Discutând strict aritmetic, a preluat echipa pe locul opt în clasament, iar acum este pe cinci, în condiţiile în care nu a mai avut la dispoziţie trei dintre jucătorii de bază din tur, Cristocea, Baicu şi Apostol. Momcilo Vukotic a mers pe întărirea coeziunii jucătorilor în interiorul echipei“.



Cuget Liber!

ady51a
3rd June 2006, 09:32
avancronica Cuget Liber!
Constanţa, stadion „Farul“, sâmbătă, ora 17, în transmisiune directă la TVR 2

FC Farul (antrenor, Momcilo Vukotic): Curcă - Farmache, Barbu (cpt), Gheară, L. Florea - Voiculeţ, Păcuraru, Senin - Guriţă, Todoran - T. Moldovan



Oţelul (antrenor, Petre Grigoraş): Vâtcă - Cr. Crăciun, Nogo, M. Baciu, Semeghin - Gado, Paraschiv, Brujan, V. Tănase (cpt), Apostol - Bălţoi



Arbitrează Marius Martiş (Focşani); asistenţi, Iulian Radu, Bogdan Velicu; rezervă, Marius Avram (toţi, din Bucureşti); observatori, Valentin Alexandru (Ploieşti), Constantin Gheorghe (Suceava). Biletele costă 4 lei (la peluze) şi 8 lei (la tribunele 1 şi 2) şi se găsesc la casele de bilete de la stadion

Avancronica GSP:

ady51a
7th June 2006, 00:01
„Rechinii“ dau ultimul asalt în Divizia A

- Fotbaliştii constănţeni abordează partida de astăzi, ultima din campionat, cu o echipă diferită de cea standard



FC Farul încheie, astăzi, la Dej, în partida de pe terenul CFR-ului Cluj, meciurile din acest sezon de Divizie A. A fost o stagiune care, după ani de încercări, le-a adus „rechinilor“, în sfârşit, o mult aşteptată calificare în cupele europene, chiar dacă, pentru început, numai în Cupa UEFA - Intertoto. Oricum, performanţa este performanţă, iar fariştii vor încerca să pătrundă, prin Intertoto, la „masa bogaţilor“ care este Cupa UEFA. Până atunci, mai trebuie jucată o etapă din campionat şi, chiar dacă nu mai prezintă importanţă pentru ei, „rechinii“ vor încerca să treacă cu bine peste acest meci, pentru a încheia cu adevărat cu fruntea sus stagiunea de faţă.

Echipa Farului nu va fi, însă, cea standard, pentru că 11 dintre oamenii de bază au primit liber după meciul cu Oţelul, pentru a fi odihniţi pentru confruntările din Intertoto. Astfel că, la Dej, au făcut deplasarea, cu câteva excepţii, jucători care au evoluat mai puţin în acest sezon, dar şi câţiva tineri promiţători de la divizionara C Farul II, precum Armando Mihai, Ţarălungă, L. Mihai II, Larie, Măţel sau Lupu. Toţi vor avea un bun prilej de a se remarca şi de a încerca să-şi ia revanşa pentru înfrângerea din tur, de la Constanţa, 1-2 (meci câştigat de clujeni cu largul concurs al arbitrului Alexandru Tudor), dar să şi îndrepte insuccesul din etapa trecută, tot de pe teren propriu, cu Oţelul.


Dej, stadion „Municipal“, astăzi, ora 17

CFR Cluj (antrenor, Dorinel Munteanu): Ţurcaş - Cotolan, Jula, Miloşevic, Ţârlea - Minteuan, R. Mărginean, Coroian - Tilincă, Roszel, D. Mitu

FC Farul (antrenor, Momcilo Vukotic): Vlas - M. Soare, A. Mihai, Gheară, Ţarălungă - M. Carlos, Uşurelu, Păcuraru, Voiculeţ - Apostu, V. Gheorghe

Arbitrează Orlando Trandu (Timişoara); asistenţi, Marcel Savaniu (Sibiu), Florin Buzărnescu (Craiova); rezervă, Claudiu Ştefănuţi (Năsăud); observatori, Romeo Paşcu (Braşov), Tudor Constantinescu (Bucureşti)
Cuget Liber!

ady51a
8th June 2006, 14:59
Ieri, la Dej, FC Farul a pierdut cu 0-3 în ultima etapă a Diviziei A, într-un meci în care a utilizat cinci debutanţi





FC Farul a încheiat cu o înfrângere evoluţiile din acest sezon al campionatului Diviziei A într-un meci care nu mai reprezenta nicio importanţă pentru gruparea constănţeană; de aceea, antrenorul Momcilo Vukotic a preferat să-şi odihnească 11 jucători din formaţia de bază pentru meciurile din Cupa UEFA Intertoto.

„Rechinii“ au pierdut, ieri, la Dej, cu 0-3, meciul cu CFR. În condiţiile în care ardelenii au aliniat o formaţie apropiată de cea standard, iar FC Farul a utilizat jucători mai puţin utilizaţi până acum la prima echipă şi tineri de la echipa secundă (cinci dintre ei - Larie, L. Mihai II, Măţel, A. Mihai şi Ţarălungă - au debutat cu acest prilej), meciul a curs doar spre poarta lui Vlas.

În prima repriză, clujenii au şutat de şase ori la poartă şi de tot atâtea ori pe spaţiul ei, fiind împiedicaţi de imprecizie, de Vlas şi de Gheară să deschidă scorul înainte de min. 44. În acest interval, FC Farul nu a reuşit să pericliteze poarta lui Ţurcaş, singura realizare fiind obţinerea a două cornere.

Şi în repriza secundă, aspectul jocului a fost acelaşi, cu CFR atacând în valuri, oaspeţii nereuşind să replice. Firesc, clujenii au mai înscris de două ori, expediind alte numeroase şuturi la şi pe poartă. „Rechinii“ au expediat primul şut abia în min. 74 (oricum fără probleme pentru portarul advers), iar Voiculeţ, în min. 82, a irosit singura ocazie mai importantă.

Înfrângere, deci, aşteptată cumva, singurul lucru cu care Farul rămâne după această partidă fiind evoluţia câtorva dintre tinerii săi (Soare, Larie, Măţel), care au arătat că pe ei se poate conta.

Dej, stadion „Unirea“, 1. 000 spectatori; au marcat: Coroian (min. 44), D. Mitu (min. 62), Roszel (min. 80) ; cartonaşe galbene: Liviu Mihai II (min. 52) şi Larie (min. 75);

CFR Cluj (antrenor, Dorinel Munteanu): Ţurcaş - 7 (min. 79, Ştef) - Cotolan - 7, Jula (cpt) - 7,5, D. Toma - 7, Ţârlea - 6,5, Mijin - 6,5, Coroian - 7,5, R. Mărginean - 7 (min. 58, Florin Dan), Tilincă - 7, D. Mitu - 7,5 (min. 74, Roszel - 7), Turcu - 7.

FC Farul (antrenor, Mumcilo Vukotic): Vlas - 6 - M. Soare - 6, Gheară (cpt) - 7,5, Păcuraru - 6 (min. 46, A. Mihai - 5,5), V. Gheorghe - 5,5, Mario Carlos - 4,5 (min. 66, Măţel - 6), Larie - 7, Uşurelu - 5,5, L. Mihai II - 4,5 (min. 56, Ţarălungă - 5,5), Voiculeţ - 5,5, Apostu - 5,5.

A arbitrat Orlando Trandu (Timişoara) - 7, asistat de Marcel Savaniu (Sibiu) - 7 şi Florin Buzărnescu (Craiova) - 7; rezervă - Claudiu Ştefănuţ (Năsăud). Observatori: Romeo Paşcu (Braşov) şi Tudor Constantinescu (Bucureşti).
Cuget Liber!